Lidovky - zdraví


Ověřte si, zda neděláte v prostředí, které škodí sluchu. Nebezpečný je už hluk silničního provozu, říká lékař
8. 10. 2022
„Kvalita sluchu souvisí s věkem, ale i s hlukem v pracovním a životním prostředí,“ říká přednosta Ústavu hygieny a epidemiologie a předseda Společnosti pracovního lékařství ČLS JEP, profesor Milan Tuček.

Slivovice se zánětem středního ucha nepomůže. Jak ho co nejrychleji vyléčit?
7. 10. 2022
V podzimním období nejsou žádnou zvláštností vleklé rýmy, virová či bakteriální onemocnění horních cest dýchacích. „A právě tyto obtíže bývají hlavní příčinou zánětů středního ucha,“ říká doktor Radek Pavel z Kliniky ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN Motol v Praze. „Dochází k nim ve chvíli, kdy do oblasti za ušním bubínkem pronikne infekce.“

Léky, které ochrání sluch, neexistují. Co ho kromě věku zhoršuje a čemu se vyhnout?
6. 10. 2022
Pokročilejší věk se projevuje nejen na počtu vrásek ve tváři. Dokáže poznamenat také náš sluchový aparát.

Jen návštěvy u lékaře nestačí. Domácí cvičení je ke zlepšení stavu nutné, říká logopedka
24. 09. 2022
Porozumění, slovní zásoba, tvorba vět, artikulace, koktavost i polykání. To vše může vylepšit logoped. „Je schopen pomoci v jakémkoliv věku,“ říká klinická logopedka Alena Merunková z Kladna.

Logopedie není jen pro děti. Po úrazech, mrtvici či operaci pomůže i dospělým
23. 09. 2022
Rozsah logopedické péče u dospělých a seniorů je opravdu široký. Kliničtí logopedi jsou součástí týmů na rehabilitačních klinikách, působí v rámci lůžkové péče a zúčastňují se i operací mozku v takzvaném awake režimu.

Výslovnost je špička ledovce. Co dělat, když dítě koktá?
22. 09. 2022
Ráčkuje, špatně vyslovuje některé hlásky, koktá nebo se nemůže správně vyjádřit. To jsou důvody, proč rodiče pro své děti vyhledají logopeda. Ale tento obor řeší mnohem širší škálu poruch, a jak sami logopedi říkají – ve věkovém rozmezí 0 až 100 let.

Škodit může i běh a cyklistika. Fyzioterapeutka vysvětluje, co děláme špatně a jak se vyvarovat zranění
17. 09. 2022
Podle Mgr. Ivy Bílkové z pražské Fyziokliniky se vhodné sportovní aktivity liší podle pohlaví. „Ženy jsou schopnější dlouhodobého stejně intenzivního výkonu, zatímco muži jako prehistoričtí lovci lépe zvládají vysoký výkon krátkodobě,“ říká.

Trampolína není teta na hlídání. Jak odhadnout zdatnost dítě a vybrat pro něj sport?
16. 09. 2022
U některých sportů hrozí větší riziko úrazu než u jiných. Nikde ale není nulové. Zároveň u žádného sportu nejsou zranění nevyhnutelná. Co svým ratolestem vybrat?

Pozor, na tyto aktivity pojistku nedostanete. Které sporty nám škodí?
15. 09. 2022
Jedna věc je nesporná: hýbat se potřebujeme. Bez pohybu nebude správně fungovat naše pohybové ústrojí, ale například ani trávení a vyprazdňování. Ve snaze o zařazení pohybu do života však někdy neúmyslně zvolíme sporty, které přetěžují nějakou část našeho těla nebo při nichž hrozí vysoké riziko úrazu.

Proč ženy trpí na záněty močového měchýře více než muži?
10. 09. 2022
Urologii často navštěvují i ženy. Především kvůli zánětům močových cest nebo inkontinenci.

Dáváte si před spaním cigaretu a máte krev v moči? U kuřáků je rakovina močového měchýře častější
9. 09. 2022
Krev v moči. Varovný signál, který by nikoho neměl nechat v klidu. Muže ani ženy. Může totiž ukazovat na závažné urologické potíže.

Operace prostaty nemusí mít vliv na erekci, problém je ale nutné řešit včas. Jak rozpoznat první příznaky?
8. 09. 2022
Rakovinou prostaty u nás onemocní 8000 mužů ročně. „Její přítomnost často není provázena příznaky, proto by měl každý muž po padesátce zvážit návštěvu urologa. A přijít by měl vždy, když má potíže, jako je časté nucení na močení, úniky moči, slabší proud či krev v moči,“ vysvětluje profesor MUDr. Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky FN Motol a děkan 2. LF UK.

Kdy opravdu potřebujeme antibiotika? Na bakteriální infekce existuje domácí test
3. 09. 2022
Antibiotika jsou v Česku na předpis. Spousta lidí se k nim ale snaží dostat, i když je nepotřebují. Vedoucí lékárnice lékárny Agel na ostravské Hornické poliklinice Irena Kiliková s tím má bohaté zkušenosti.

Když na vás něco leze. Co jsou to „přírodní antibiotika“ a jak fungují?
2. 09. 2022
Většina lidí zná syntetická antibiotika, tedy například tabletky, jako jedinou variantu. Proti mikrobům však působí i některé tzv. přírodní přípravky. Jejich účinnost je však omezená.

Doba, kdy nás zabije obyčejná bakterie. Antibiotika brzy přestanou fungovat, mají lékaři záložní plán?
1. 09. 2022
Od objevu penicilinu uběhlo už téměř sto let. Zázračný prostředek proti bakteriálním infekcím časem doplnily další. Spousta mikrobů se však s antibiotiky naučila žít. V blízké budoucnosti jich bude přibývat.

Ambulance nacpané k prasknutí. Lidi trápí častěji postcovidový syndrom, jak ho poznat?
26. 08. 2022
Onemocnění způsobené čínským virem se může protáhnout. „Přesný mechanismus vzniku takzvaného long covidu není znám,“ říká přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno docent Milan Sova.

Letní nákaza může být jen děsivá zkušenost. Lékařka popisuje, jak jí covid komplikuje život
25. 08. 2022
Říká se, že zdravotníci jsou nejhorší pacienti. Brněnská lékařka popisuje, jak v létě onemocněla „mírnou“ variantou covidu. Trápí ji už měsíc a půl.

Mírný covid nepodceňujte, v létě zaskočil mnohé. Co můžeme čekat na podzim a kdy se nechat očkovat?
24. 08. 2022
Letní covidová vlna ve střední Evropě, tedy i u nás, lékaře, epidemiology ani jiné specialisty příliš nepřekvapila. Potvrzuje to profesor imunologie Vojtěch Thon, člen České imunologické a vakcinologické společnosti a Národního institutu pro zvládání pandemie, radícího ministru zdravotnictví.

Přišla chůze po dvou s monogamií? Ze zdánlivě bezvýznamných kroků se skládají impozantní pouti
14. 08. 2022
Chodeckou zdatnost zděděnou po dávných předcích nezapřeme už ve chvíli, kdy zvládneme první krůčky. Rok a půl staré batole každou hodinu běžně odcupitá 2400 kroků.

Pozor na větráky a pyžama z lednice, jde o zdraví. Kardiolog doporučuje, jak rozhodně nebojovat s horkým počasím
19. 07. 2022
Na Česko se valí vedra. Pracujete v kanceláři? Pozor na kolaps kvůli klimatizaci a větráku. Pracujete venku? Pozor na hlavu. A jak se zchladit v noci? „Trik s pyžamem z lednice je přímá cesta k nachlazení,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky, který vznikl před sedmi lety, kdy Česko sužovaly rekordní teploty šplhající ke čtyřiceti stupňům, kardiolog Jiří Krupička.

Stačí tři cviky denně, aby páteř neztuhla. Musíte je ale dělat správně, radí fyzioterapeut
6. 07. 2022
Je odborníkem na principy fungování těla včetně řetězení jeho poruch. Nikdy neléčí jen jedno místo, je zastáncem teze, že hlava a tělo jsou spojené nádoby a navzájem se ovlivňují. Přední český fyzioterapeut Tomáš Rychnovský radí, co dělat, když vás bolí záda.

Lidé sluníčko často podceňují. Odbornice vysvětluje, jak vybrat krém na opalování a proč to není tak snadné
17. 06. 2022
Vedoucí lékárnice a mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová nedoporučuje opalování. „Není nutné, ani potřebné, ani zdravé,“ říká. „Pro náš organismus není důležité, zda jsme se opálili, ale naopak jak jsme ho před škodlivými paprsky ochránili.“

Jen stín vás neochrání a mazání je věda. Některé opalovací prostředky ale mohou poškodit nejen kůži, ale i DNA
16. 06. 2022
Koupíme si opalovací krém a pak si ho naneseme na kůži. Zároveň s krémem ale roztíráme i látku ethylhexyl metoxycinamát (EHMC). Ta sama je v pořádku. Není škodlivá do chvíle, než je vystavena slunci.

Každý člověk na slunce reaguje jinak. Na co by si měli dávat pozor lidé s cukrovkou?
15. 06. 2022
Čeká nás léto, voda, opalování. Mnozí se stále ještě honí za kůží barvy karamelu, i když se hovoří o tom, že opalování může být i nebezpečné. A tak někteří lidé mají ze slunce spíš strach.

Při první pomoci je nejnebezpečnější je podkládání hlavy. Odborník radí, jak to udělat správně
11. 06. 2022
Pokud někdo potřebuje oživování, je de facto mrtvý. Když se budeme příliš obávat, že mu oživováním ublížíme, dopadne pro něj celá situace fatálně, říká Mgr. Jan Bradna ze společnosti lifesupport.cz.

Liší se i technika umělého dýchaní. Jak podat první pomoc dítěti?
10. 06. 2022
První pomoc pro děti je specifická. Resuscitace miminka do jednoho roku má jiná pravidla než u starších dětí nebo u dospělých. U dětí také nastávají jiné příčiny potíží.

Podat první pomoc by měl umět každý. Jak zastavit krvácení a zajistit normální dýchání?
9. 06. 2022
Včasná a správná první pomoc může zachránit život, zvýšit naději na přežití nebo oddálit trvalé následky zranění. Podle zákona máme povinnost ji ostatním poskytnout, pokud nejsme sami v ohrožení. Ale umíme to?

Dva měsíce a ze závislosti byla venku. Čím inspirovala kuřáky ve svém okolí?
4. 06. 2022
Kouřila sedmnáct let. Od svých 15. Přesto se jí podařilo se ze své závislostí vyléčit a dnes už je téměř dva roky bez jediné cigarety. Dokonce inspirovala další kuřáky ve svém okolí.

Muži kouří častěji a také více. Elektronické cigarety jsou jen menší zlo, říká expertka
3. 06. 2022
Podle nejnovějších dat Státního zdravotního ústavu za rok 2021 kouří tabákové výrobky čtvrtina všech obyvatel Česka starších patnácti let.

Náš rekordman kouřil 120 cigaret denně, nakonec při léčbě pomohl dudlík, říká lékařka
2. 06. 2022
„V USA, Kanadě nebo Británii kouří kolem dvanácti procent dospělých, tedy o polovinu méně než u nás,“ říká profesorka Eva Králíková, vedoucí lékařka Centra pro závislé na tabáku VFN v Praze, která je zároveň předsedkyní Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.

Vlastní DNA je zajímavé čtení. Kam se vypravit na genetické testování?
27. 05. 2022
Mnozí lidé váhají nad tím, ke kterému genetikovi by se měli vypravit. „Především by si měli uvědomit, proč vlastně genetické vyšetření chtějí,“ radí doktor Antonín Šípek z Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN v Praze. „Jestli mají reálné obavy z onemocnění, anebo jim jde spíš o takzvanou rekreační genetiku.“ V prvním případě obdrží od svého lékaře žádanku na genetické vyšetření, které jim hradí zdravotní pojišťovny.

Naplánujte si návštěvu genetické ambulance, může vám zachránit život. Co všechno odhalí?
26. 05. 2022
Genetika udělala v posledních desetiletích výrazný pokrok. „Známe už prakticky celý genom, víme, kde jsou jednotlivé geny, a máme alespoň rámcovou představu o tom, co v těle dělají,“ konstatuje doktor Antonín Šípek z Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN v Praze. „A díky tomu dokážeme z DNA přečíst a rozklíčovat řadu chorob, ale zdaleka ne všechny.“ Problém představují neduhy, na jejichž vzniku se podílí více faktorů.

Češi mají jedinečný genový mix, vysvětluje odborník Pačes. Díky dědictví od neandrtálců
25. 05. 2022
Znalost vlastní DNA nám umožňuje předcházet nemocem, říká genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

S tělískem nemusíte roky nic řešit. Které si vybrat a jak se zavádí, vysvětluje gynekolog
21. 05. 2022
Nitroděložní tělíska volí ženy méně často než prášky. „Při současné dostupnosti informací ženy o této antikoncepční metodě jistě vědí. Přesto z pohledu zájmu jsou preferovány jiné metody, jako je hormonální antikoncepce či bariérové metody,“ říká docent Michael Fanta, PhD. z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Zneplodní vás antikoncepce? Lékaři vyvracejí mýty rozšířené mezi ženami
20. 05. 2022
Mezi ženami panuje obava z toho, že když budou dlouhodobě užívat hormonální antikoncepci, po jejím vysazení budou mít problém otěhotnět, protože řadu měsíců trvá, než se tělo dostane do normálu. Lékaři to však vyvracejí.

Mladé dívky nechtějí hormonální antikoncepci, zájem je naopak o tělíska. Proč jsou „bezpečnější“?
19. 05. 2022
Šetrná, dlouhodobá a spolehlivá. To jsou hlavní požadavky žen na antikoncepci. Jaké druhy jsou nejpoužívanější a kam se antikoncepce posunula?

Rychlý screening Alzheimera. Vyzkoušejte si jednoduchý test, který může odhalit případný problém
15. 05. 2022
Přinášíme krátký test ve určený pro rodinu a přátele pacienta, který vám pomůže kvantifikovat (změřit) jednotlivé obtíže. Pro lékaře je také osnovou a jednoduchým návodem ke strukturovanému rozhovoru s rodinným příslušníkem, ale i pacientem samotným, pokud má na svůj stav dostatečný náhled a sám jej nebagatelizuje.

V jídle bychom si měli držet míru, jinak nás lenivý civilizační styl zničí, říká obezitolog
14. 05. 2022
Měli bychom být střídmí. Nemusíme být puritány, ale ani není dobré se například stran stravování úplně spustit. Přiměřeně a s mírou, říká vedoucí Centra nutričního výzkumu a obezitologie Lékařské fakulty Ostravské univerzity, docent Marek Bužga.

10 varovných příznaků možné demence. Čemu věnovat pozornost a kdy problém řešit?
14. 05. 2022
Lidí se syndromem demence je dnes v Česku asi 150 000. Onemocnění, projevující se hlavně ztrátou paměti a proměnou chování, se předpokládá u každého pátého nad 80 let, nevyhýbá se však ani mladším.

Doplňky stravy zázraky nedokážou. Jak jinak podpořit mikrobiom, aby fungoval dobře?
13. 05. 2022
Hodné bakterie a další mikrorganismy žijící v našem těle můžeme sami podpořit. Zároveň se tak zčásti zbavíme i mikrobů, které nám naopak škodí. Užitečných substancí je mnoho.

Malé sci-fi ve vašich střevech. Jak můžete ovlivnit mikrobiom a pohlídat si „hodné“ bakterie?
12. 05. 2022
Nálada, nemoci, duševní rovnováha, o tom všem se rozhoduje tak trochu bez nás. Jsme řízeni svým mikrobiomem. Můžeme ho ale ovlivnit.

Jak se elegantně vyhnout problémům se zažíváním? Člověk by měl jíst každé tři hodiny
7. 05. 2022
Spěch a vynechávání jídel přispívají k zažívacím problémům. „Člověk je od přírody postaven tak, že potřebuje po třech hodinách něco pojíst, popít,“ říká MUDr. Zdeňka Hradecká, primářka interního oddělení nemocnice Mělník skupiny VAMED MEDITERRA.

Poznejte své zažívací obtíže. Kdy vás bolí játra, kdy žaludek a co naznačí zažloutlé bělmo?
6. 05. 2022
Trávicí soustava je složitá a jednotlivé orgány bývají náchylné k různým nemocem a potížím. Jaké jsou nejčastější?

Zažívací problémy ovlivníte. Co Čechy nejčastěji trápí a jak se toho vyvarovat?
5. 05. 2022
Pálení žáhy, zvracení, bolesti v podbřišku či nadýmání – problémy se zažíváním asi někdy postihly každého z nás. Zdravé trávení je jednou ze samozřejmostí, kterou si ani neuvědomujeme, je-li vše v pořádku. Ve chvíli, kdy se něco pokazí, to však pocítíme velmi rychle.

Jak omezit kontakt s pyly na jaře? Přinášíme několik praktických rad pro alergiky
3. 05. 2022
Pylová sezóna je v plném proudu a nejeden alergik již pociťuje známé příznaky. Lze kontaktu s pyly nějak dlouhodobě zamezit? A co jsou to zkřížené alergie, o kterých je stále více slyšet? I na to v rozhovoru ku příležitosti Světového den alergie a astmatu odpovídá alergoložka MUDr. Radka Šedivá z alergologické a imunologické ambulance SYNLAB.

Radioterapie nebolí ani nepálí. Odborník vysvětluje, co je X záření a jak se používá při léčbě
30. 04. 2022
V radioterapii se stále nejvíce využívá X záření, které objevil už Röentgen, říká přednosta Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně, profesor Pavel Šlampa, CSc.

Tichý zabiják, který utočí ve špatně větraných budovách. Česko leží na radonovém podloží
29. 04. 2022
Se zářením se samozřejmě nemusíme setkávat jen v nemocnicích, můžeme ho mít i doma. Třeba tehdy, když je náš dům vyroben z nezdravých materiálů nebo stojí nad radonovým zdrojem.

Z vyšetření mít strach nemusíte. Lékaři umí vedlejším účinkům rentgenového záření předejít
28. 04. 2022
Zobrazovací metody jsou v dnešní době podle přednosty Kliniky radiologie a nukleární medicíny FN v Brně docenta Marka Mechla pro lékařství nepostradatelné. Bez nich by nebylo možné určit správnou diagnózu ani léčit většinu onemocnění. Začátky radiologie ale nebyly lehké. Začala se rozvíjet po objevu rentgenového záření.

Školených spánkových techniků máme málo. Je to běh na dlouhou trať, říká odborník
23. 04. 2022
Ve FN Brno se chystá mezioborové spánkové pracoviště. „Centrum pro spánkové poruchy je ve výstavbě, ale už přibližně za tři měsíce bychom měli začít ordinovat,“ říká prof. Ondřej Ludka, vědecký sekretář České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.

Spánek nic nenahradí. Kdy naposledy jíst a jak pomůže tenisák proti chrápání?
22. 04. 2022
Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je pro organismus důležitý. Ponocování, těžká strava, káva, alkohol či koukání do mobilu ho ale narušují, vy se pořádně nevyspíte a druhý den si připadáte jako po „flámu“. Jak se tedy na spánek připravit? Čeho se vyvarovat a co naopak kvalitnímu vyspání pomáhá?

Probudíte se čtyřicetkrát za hodinu, bolí vás ráno čelist? Naučte se rozpoznat spánkové problémy
21. 04. 2022
Ráno se probudíte a říkáte si: to zas byla noc. Jste rozlámaní, nevyspalí a unavení. A další noc znovu. Nejste sami, problémy se spaním má každý třetí Čech.

Češi prevenci zraku zanedbávají. Jak poznat včas, že máme problém a kam zajít?
17. 04. 2022
Zrak je nejcitlivější smyslový orgán a každý druhý Čech s ním má problém. Prevenci lidé zanedbávají a k lékaři chodí až když mají se zrakem problém. Často stačí komplikace řešit dioptrickými čočkami či brýlemi, popřípadě operačním zákrokem.

Zhubnout není to nejdůležitější. První úspěch je konec zadýchávání, radí fyzioterapeutka
16. 04. 2022
Pokud se pustíte do sportování, abyste si zlepšili kondici, neměli byste hledět s toužebným výrazem v očích každý den na váhu. Trpělivost ale nižší čísla přinese, říká hlavní fyzioterapeutka pražské Fyziokliniky Iva Bílková.

Od počítače rovnou do tenisek. Jaké dělají amatérští sportovci na jaře nejčastější chyby?
15. 04. 2022
Jaro je tady. Amatérští sportovci z kanceláří se hrnou od svých počítačů do tepláků a tenisek, aby shodili přebytečná kila. Jaké dělají nejčastější chyby?

I při dietě je lidské hřešit. Jak začít hubnout tak, aby se vám kila nevrátila?
14. 04. 2022
Zimní období a nedostatek pohybu se podepsalo na postavách mnohých z nás. A tak se silnějšími jarními paprsky zkoušíme zhubnout. Jak to udělat, abychom při tom příliš netrpěli?

Před 50 lety se uříznuté prsty „vyhazovaly“. Rekonstrukce mají své limity i nyní, říká plastický chirurg
9. 04. 2022
Estetická medicína není jen vylepšování vzhledu. Jsou to i rekonstrukční operace po úrazech, nemoci či kvůli vývojovým vadám. „Ještě před padesáti lety byly rekonstrukční operace prsou po ablaci (odstranění) zcela vzácné, nyní jenom na našem pracovišti provádíme kolem pěti set ročně,“ říká přednosta Kliniky plastické chirurgie 1. LF UK a FN Bulovka doc. MUDr. Martin Molitor, Ph.D.

Omlazení obličeje není žádný problém. Laser dokáže hotové zázraky
8. 04. 2022
Zlikvidovat bradavici, nevzhlednou pihu, žilky na obličeji či tetování. S tím vším si dnešní lasery umí poradit. A dokážou i omlazovat pleť. To vše bez otevřených ran, a tedy i bez jizev.

Covid přál plastikám. Které operace jsou nejrozšířenější a proč přibývá úprav obličeje?
7. 04. 2022
Vylepšit si tělo už dnes není jen doménou „bohatých“ lidí. Zkrášlující zákroky si dopřávají lidé nejrůznějšího sociálního postavení napříč generacemi.

U dětí mohou být projevy různé. Malý alergik má mít minimum plyšáků, radí odbornice
3. 04. 2022
Aby se předešlo potravinovým alergiím, měly by maminky nejméně půl roku kojit své děti, říká MUDr. Anežka Dědková z ambulance alergologie a klinické imunologie Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Když jsme citliví na své bydlení. Jak poznat „nemocné budovy“ a vyhnout se alergii?
1. 04. 2022
Souvislost mezi alergiemi a bydlením je dobře prokázaná. Poruchy imunity i syndrom nemocných budov či dopravních prostředků jsou spojeny s civilizačním vývojem. Proto je výskyt zdravotních problémů ve většině rozvinutých regionů podobný.

Vytvořil je sám člověk. Odborník vysvětluje, proč přibývá alergiků
31. 03. 2022
Přichází teplejší období. Za oknem svítí slunce. Příroda začíná žít. Pro mnohé z nás jde po zimních měsících o vítanou změnu. Pro alergiky je to však často důvod vyhledat lékaře a mít po kapsách předepsané léky.

Základním cílem půstu je odstranit toxiny, což zvyšuje imunitu, říká trenér Půstu pro zdraví
27. 03. 2022
Vladimír Popov je propagátorem půstů u nás. Nejen že půsty sám pravidelně praktikuje, ale učí i zájemce, jak na to. Získal dokonce certifikát trenéra německé lékařské metodiky Půstu pro zdraví a provozuje v tuzemsku Centrum řízené regenerace.

Hladovkou nezhubnete nikdy. Co všechno patří do zdravého jídelníčku a čemu se vyhnout?
25. 03. 2022
Kdo z nás to nezažil buď přímo na sobě, nebo u někoho z rodiny či známého? Nekonečné drastické diety ve snaze zhubnout se časem mění v noční můru. Zpravidla se dostaví jojo efekt. Sice za měsíc zhubnete třeba i deset kilo, ale za dva měsíce je máte zase zpátky a někdy i více.

Půst držte s rozmyslem. Jak na něj, abyste si neublížili a komu může vyloženě uškodit?
23. 03. 2022
Půsty jsou moderní. Postí se kde kdo, nejen kvůli náboženství, tradici nebo z nedostatku potravy, jako tomu bylo v minulosti. O půstech, kterých je vícero druhů, se začalo mluvit ve spojení se zdravým životním stylem. Především přerušovaný půst je v poslední době skloňován téměř ve všech pádech a pouštějí se do něj i známé osobnosti.

Málokdo takový nápor unese. Úzkost z války může lidi poznamenat do konce života, říká odborník
19. 03. 2022
Bombardování, strach, obavy o blízké, neustálý stres. Jen málokdo takový nápor unese. Podle docenta Marka Preisse, klinického psychologa z Národního ústavu duševního zdraví, který se zaměřuje na poruchy osobnosti, bude mít mnoho lidí, kteří zažili na vlastní kůži ukrajinský válečný konflikt, porušenou psychiku.

Hrozí riziko nemocí, které se v Česku již nevyskytují. Zvládne příliv uprchlíků zdravotnický systém?
17. 03. 2022
Snazší přístup k hrazené zdravotní péči, rychlé získání pobytového víza, přístup k sociálním službám i na trh práce a speciální humanitární dávky. To jsou aktuální formy pomoci uprchlíkům z Ukrajiny, které před několika dny schválila vláda. Lidi, kteří utekli před ruskými bombami a prosí nás o pomoc, můžeme jen těžko odmítnout. Zvládne je ale náš zdravotnický systém?

Válka rozvrací zdravotní péči. Problém je distribuce léků a chronicky nemocní
16. 03. 2022
Ve válkou postižených místech pomáhá nemocným a zraněným organizace Lékaři bez hranic. Co vidí a zažívají zdravotníci, kteří přijeli pomoci?

Mluvit s dětmi o válce je důležité. Jak hovor načasovat a co říkat, radí psycholožka
13. 03. 2022
Děti máme přirozenou potřebu chránit před nepříjemnými tématy. Nemocí, smrtí, stresovými situacemi v životě nás dospělých. Táta je zamlklý, máma chodí se zarudlýma očima. Děje se něco? „Ne,“ je častá odpověď rodičů. Dítě však rozpor mezi slovy a neverbálními projevy rodičů vnímá. A nerozumí jim. Jak ale tak těžké téma, jako je vojenský konflikt, vysvětlit našim dětem?

Starší lidé zvládají válku hůře. Hlavně ti, kteří si Sověty pamatují jako osvoboditele, říká gerontoložka
11. 03. 2022
Situace, kdy se bojuje několik set kilometrů od našich hranic, může být děsivá pro starší lidi. Někteří pamatují rok 1968, někdy i 2. světovou válku.

Úzkosti vyplouvají na povrch v noci. Mohou být psychické, ale často jsou i tělesné, říká odbornice z Člověka v tísni
10. 03. 2022
Petra Weissová se v organizaci Člověk v tísni stará o psychickou pohodu zaměstnanců. Působila také jako vedoucí mise v Afghánistánu nebo pomáhala po zásahu cyklonu Nargis v Myanmaru. Dnes řeší problémy běženců na hranicích s Ukrajinou.

Jak zvládnout úzkost z invaze? Každý člověk je jiný, přinášíme několik univerzálnějších rad
9. 03. 2022
Jako by se doba covidová plynule přelila do doby válečné. Po dvou letech pandemie stres neustává, naopak sílí. Co se v nás děje? Jsme na to jako lidé připraveni?

Malým dejte slabý čaj, velkým nealko pivo. Co mají jíst pacienti nejen s neštovicemi, radí odbornice
5. 03. 2022
U pacienta s infekční nemocí musíme krom pravidelného doplňování tekutin také podpořit chuť k jídlu, říká vedoucí nutriční terapeutka VFN v Praze Lucie Růžičková.

Děti zvládnou plané neštovice i bez lékaře. Jakému postupu se vyvarovat při domácí péči?
4. 03. 2022
Planých neštovic se většinou není třeba obávat. Občas ale mohou mít komplikovaný průběh. Mnoho lidí navíc dělá při domácím ošetřování velkou chybu.

Neštovice mohou potrápit. Jak dětem ulevit a proč nepoužít tekutý pudr?
3. 03. 2022
I když naše luhy a háje trápila po dva roky pandemie covidu-19, nebyla to jediná zdravotní metla, která na nás číhala. Nejen děti mohly zaskočit pupínky planých neštovic.

Obézních dětí přibývá. Proč má stále více českých dětí kila navíc?
2. 03. 2022
Statistiky ukazují, že počet obézních dětí v Česku už zhruba třicet let setrvale roste. Na vině jsou špatné stravovací návyky, málo pohybu a v poslední době také pandemie.

Věk má jen omezený význam. Jak se preventivně chránit před demencí?
25. 02. 2022
Mozek je jeden z nejchoulostivějších orgánů v lidském těle. Úpadek duševních funkcí proto může způsobit kde co. Dá se mu však alespoň částečně předejít.

Jak se starat o blízké s Alzheimerovou chorobou? Nepodceňujte gesta a dotyky, říká odbornice
25. 02. 2022
Péče o člověka trpícího Alzheimerovou nemocí je vyčerpávající. Měli by se do ní zapojit všichni členové rodiny, říká lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová, která radí pacientům i jejich příbuzným.

Pohyb a tanec jako všelék. Jak můžete zpomalit nástup Alzheimerovy choroby?
24. 02. 2022
Čím dál tím víc si nepamatujete, pak už přestáváte poznávat své nejbližší. Už se nejste schopni o sebe postarat. Přichází demence. Alzheimerova nemoc je dosud neléčitelná, její postup se ale dá zpomalit.

Fyzická aktivita migrénu zhoršuje. Bolest vás dokáže vyřadit ze života, říká odbornice
19. 02. 2022
Pro tisíce lidí je obtížné si připustit, že za jejich bolestmi hlavy, závratěmi, zvracením a dalšími projevy je ve skutečnosti onemocnění zvané migréna. A že ji lze léčit a příznaky mírnit. Z obavy z posměchu okolí nemoc sami před sebou zlehčují.

Záchvaty mohou trvat dny. Jak zkrotit migrénu a na koho se obrátit?
17. 02. 2022
Že migréna umí člověka doslova paralyzovat, potvrzují ti, kteří ji zažili. Nebo spíš zažívají, protože tato nemoc je chronická a dlouhodobá. Někdo mívá i patnáct záchvatů do měsíce. Někdo jich má pět měsíčně, ale trvajících třeba tři dny.

Vyznejte se ve svých bolestech hlavy, přinášíme průvodce příčinami. Kdy léky začnou místo pomoci škodit?
16. 02. 2022
Bolest hlavy zažil každý. Patří k civilizačním chorobám výrazně zhoršujícím kvalitu života. Na seznamu deseti nejvíce omezujících neduhů podle Světové zdravotnické organizace zaujímá druhé místo.

Co s vámi udělá měsíc bez alkoholu? Dokáže zlepšit nejen spánek, ale i zdraví nebo sex
12. 02. 2022
Spousta lidí si už naši kampaň nespojuje jen s abstinencí, ale i s jinými výzvami, říká Petr Freimann, ředitel neziskové organizace Suchej únor.

Pandemie zasáhla i ty nejmenší, přibývá dětí závislých na internetu. Jak s tím jako rodič bojovat?
11. 02. 2022
Během lockdownu zůstaly zavřené nejen školy, ale i zájmové kroužky. A především městské děti měly tak velmi omezené možnosti, jak trávit volný čas.

Ženy dohánějí v pití muže. Jak pandemie prohloubila závislosti a jaká rizika navíc přinesla?
10. 02. 2022
Každá závislost se dokáže podepsat na našem zdraví. A v covidové době to platí dvojnásob.

Ideální kartáček neexistuje, říká zubní hygienistka. Jak je to s bělicími pastami?
28. 01. 2022
Ošetření u zubní hygienistky by mělo být standardem, stejně jako její rady týkající se péče o zuby a volby vhodných pomůcek. „Lidé sami v této problematice tápou,“ říká Markéta Marušanová, lektorka Swiss Dental Academy a vedoucí oboru Diplomovaná dentální hygienistka na VOŠZ a SZŠ v Praze.

Výplně se dělaly už ve starověku. Jaké materiály se používaly a jak probíhalo ošetření?
27. 01. 2022
Zubní ošetření z doby před dvěma stovkami let nebo ještě dříve by současník snášel jen stěží. Dnešní stomatologické vymoženosti neexistovaly. Pacient si z ordinace občas odnášel dost nepříjemné zážitky.

Zuby máte ve svých rukou, říká lékařka. Jak se o ně starat a co jim nejvíce škodí?
26. 01. 2022
„Zuby, pohroma huby,“ řekl prý český klasik Jára Cimrman. Dnes už to ale není pravda. Nebo být nemusí. Stačí se trochu snažit.

Stav pokožky výrazně ovlivňuje strava. Proč a jak o kůži pečovat, vysvětluje odborník
21. 01. 2022
Jizvy vznikají na kůži a o tu je nutné dobře pečovat. Čím lépe se budeme o nově vzniklou jizvu starat, tím méně bude viditelná, říká vedoucí lékárník Tomáš Arndt z lékárny Benu v Praze 9.

Masírovat, necvičit a neslunit. Jak pečovat o jizvy, aby byly co nejméně viditelné?
20. 01. 2022
Slovesa z titulku nejsou motivační pro udržování zdravého životního stylu. Týkají se jizev, které by se při dodržení těchto zásad měly stát téměř nepostřehnutelnými.

Rady, jak se starat o jizvy. Do hojení se promítá i hormonální nerovnováha a stres
19. 01. 2022
Asi se nenajde na světě člověk, jenž by v dětství neutrpěl nějaký šrám. Na památku si odnesl jizvu. Pokud je na špatném místě, může přinést spoustu trápení. Estetická medicína dokáže s jizvami pomoci. Není ale všemocná.

V pandemii zapomínáme na etiku. Antivaxery nikdo neposlouchá a nevede s nimi dialog, říká odboník
17. 01. 2022
O vývoji covidové pandemie se dozvídáme z každodenního zpravodajství. Ale ne vždy tušíme, jak může poznamenat náš život.

Covid bohužel velice změnil etiketu nejen ve zdravotnictví, říká kardiochirurg Jan Pirk
15. 01. 2022
„Etiketa mi nikdy práci nezkomplikovala, naopak usnadnila. Vždy je důležité najít správnou cestu k pacientovi. Dobrý lékař musí poznat a vycítit, jak má s kým hovořit,“ říká v anketě pro server Lidovky.cz kardiochirurg Jan Pirk. Jak moc změnila změnila lékařskou etiketu covidová doba? Na to v anketě odpovídal nejen on, ale i psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková a bývalý ministr zdravotnictví a dermatovenerolog Petr Arenberger.

Špaček: Zastírat před neočkovanými seniory, že se ocitají na hranici života a smrti, není správné
13. 01. 2022
K etiketě ho tak trochu přivedla náhoda. Důkladně se v ní zdokonalil hlavně díky škole života. Ladislav Špaček postupně napsal o zdvořilém chování ve společnosti třicet publikací. A v nedávno vydané knížce si vzal na mušku lékařskou etiketu.

V neúplných rodinách je covid horší. Jak s dětmi mluvit a zvládat izolaci, radí psycholožka
7. 01. 2022
Covid zasáhl do života dětí po všech stránkách. Negativně ovlivňuje jejich každodenní program. „K tomu je potřeba připomenout celkovou atmosféru strachu a nejistoty, která na určité typy dopadá intenzivněji,“ říká PhDr. Blanka Pöslová, klinická psycholožka z Pardubické nemocnice.

Výskyt komplikací s covidem stoupá se vzrůstajícím počtem nakažených dětí. Očkujte, vyzývají pediatři
6. 01. 2022
Očkování proti covidu-19 se v prosinci rozšířilo i na věkovou skupinu malých dětí od 5 do 11 let. Měli by rodiče nechat své děti naočkovat? Je pro ně dost očkovacích míst? A jak je to v Česku s počty pediatrů?

Dětem hrozí covidový PIMS, nakazit se mohou i kojenci. Jaká má léčba malých pacientů specifika?
5. 01. 2022
Nákaza se od podzimu šíří dětskou populací mnohem rychleji než dřív, počty pozitivních dětí přesáhly všechna očekávání. Praktičtí dětští lékaři i dětská oddělení v nemocnicích měli plné ruce práce. Nyní se již situace zlepšuje, počty dětí v nemocnicích klesají, ale s převažující variantou omikron v populaci lékaři očekávají, že se během několika týdnů začnou nemocniční lůžka opět plnit. A to jak nejmenšími dětmi, tak dospívajícími.

Zázračná pilulka zatím v prodeji není. Jak pít, abyste se vyhnuli kocovině, radí farmaceutka
31. 12. 2021
Také lékárníci pociťují, že se blíží konec roku. Lidé se za nimi chodí poradit, jak se vybavit proti neblahým následkům silvestrovského večírku. Vedoucí farmaceutka Lékárny AGEL v Tyršově ulici v Ostravě Martina Petrošová říká, že když už jíme do syta, měli bychom alespoň pít do polopita.

Skryté nebezpečí alkoholu o Vánocích podle psychiatra Nešpora: pozor na ‚nespoutaný‘ covid i splín
24. 12. 2021
Podle psychiatra Karla Nešpora je nejlepší alkohol úplně vynechat. V naší zemi je alkoholismus naneštěstí velmi rozšířený. Nadměrná konzumace etanolu je běžná nejen na konci roku. Pokud přestaneme pít, poškození mozku se spraví.

Zdravá vánoční jídla existují. Jak se letos vyhnout tradičnímu hubnutí po svátcích?
23. 12. 2021
Vánoce máme spojeny s až opulentními hostinami. Postí se málokdo. Po svátcích proto také skoro každý kila shazuje. Jak se tradičnímu procesu letos vyhnout?

Ke ‚svátkům klidu‘ patří i konflikty. Jak je zvládnout, radí psycholog Pavel Pařízek
17. 12. 2021
Vztahy dělají životní pohodu, určitě proto stojí za námahu na nich zapracovat, říká Pavel Pařízek, psycholog a psychoterapeut, zakladatel projektu Terapie CZ a #delamcomuzu.

O Vánocích nehrozí jen covid, zkomplikovat se mohou i chronická onemocnění. Jak kontaktovat lékaře?
16. 12. 2021
O vánočních svátcích nás často zaskočí nejen infekční nemoci. Zkomplikovat se mohou i chronická onemocnění. Najít v adventních dnech otevřenou ordinaci není vždy zrovna snadné. „U nás máme otevřeno i o svátcích,“ říká doktorka Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka z Hrochova Týnce. „V tom jsme ale tak trochu rarita.“ Většina jejích kolegů mívá totiž přes Vánoce zavřeno.

Vánoce šíření covidu nahrávají. Jak by mohly pomoci tzv. vánoční bubliny?
15. 12. 2021
Nadílka svátečních onemocnění může být opravdu pestrá. „Termín vánočních svátků obvykle spadá do období již začínající chřipkové epidemie, i když její vrchol připadá na měsíce následující,“ říká doktor Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu.

Zmrazení vajíček je pro ženy velký posun. Zvláště pro onkologické pacientky, říká odbornice
11. 12. 2021
Zdravotní pojišťovny začnou od nového roku platit onkologickým pacientkám zmrazení vajíček (oocytů). Po ukončení onkologické léčby by tak mohly mít vlastní děti. Doposud si pacientky musely úkon platit ze svého, což dělá až 60 000 korun. „Je to obrovský krok pro řadu žen, aby se mohly vrátit do normálního života,“ říká přednostka Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol Doc. MUDr. Jana Prausová, PhD., MBA.

Při umělém oplodnění nehraje věk muže velkou roli. Stačí jen jedna spermie
10. 12. 2021
Mnoho párů se snaží o početí dítěte, ale nedaří se. Pak vystává otázka, kde je problém? Je častěji na straně ženy, nebo muže? Obecně se dá říct, že ženy mají na zplození potomků méně času než muži.

Umělé oplodnění i pro ženy ve čtyřiceti. Co pojišťovny od nového roku ‚neplodným‘ párům proplatí?
9. 12. 2021
Umělé oplodnění podstupuje v Česku na 15 tisíc párů ročně. Hodně pacientek je starších. Od nového roku je čeká novinka. Pojišťovny budou ženám hradit tuto léčbu do 40. narozenin. Dosud to bylo o rok méně.

Odpíračů dětského očkování zase tolik není, říká lékařka. Na chřipku už je k mání vakcína ve spreji
4. 12. 2021
Očkování je jedním z nejlepších a nejúčinnějších nástrojů prevence závažných infekčních onemocnění, říká praktická lékařka a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová. Proto se očkují všechny malé děti a proti vybraným nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí.

Ozdravné pobyty, odvykání kouření či vitaminy. Přečtěte si, co pojišťovny hradí a jaká vyšetření máte zadarmo
3. 12. 2021
Zdravotní pojišťovny v Česku hradí klientům předepsané preventivní prohlídky, a to jak u praktického lékaře, tak u stomatologa či gynekologa. Téměř všechny nabízejí i něco navíc. Chtějí své klienty motivovat, aby se o své zdraví více starali.

EKG od čtyřiceti let zdarma. Na prevenci je nutné myslet, na co a kdy máte nárok?
1. 12. 2021
Češi podceňují prevenci. Řada z nich začne své zdraví řešit, až když mají nějaký problém. A to je špatně.

Budeme muset dohnat preventivní péči. Odbornice vysvětluje, co je nutné zlepšit a jak na to
27. 11. 2021
Ve vědeckém časopise Journal of Epidemiology and Community Health vyšel článek o sekundárních dopadech covidu-19 ve 27 evropských zemích, včetně ČR. K jeho autorům patří psycholožka Gabriela Kšiňanová z centra RECETOX Přf MU.

Vleklé potíže, jejichž příčina není jasná. Na co si dát po prodělání covidu pozor a kdy jít k lékaři?
26. 11. 2021
Nemalá část lidí, kteří prodělali covid, se může rovnou přichystat na vleklé obtíže neurologického rázu. Jejich příčina není známa. Léčí se podle konkrétních projevů.

Ve spárech mozkové mlhy. Covid může napadnout i mozek, kdy je čas vyhledat psychiatra?
25. 11. 2021
Mnoho pacientů vyléčených z covidu-19 má psychické problémy. Po intenzivistech a pneumolozích je pak někdy nutná pomoc psychiatrů. Virus může napadnout mozek.

Málo se o něm mluví, ale existuje i dobrý stres. Nepozná se ale hned, říká odbornice
13. 11. 2021
Profesorka fyziologie Julie Dobrovolná z centra RCETOX se věnuje výzkumu stresu. Populace Česka podle ní žije dva roky v chronickém stresu. Problém jeho řešení podle ní není nepodobný situacím, které zažívají astronauti během vesmírných letů.

Zaplatíte pětistovku. Co znamená mít protilátky proti covidu a kde si je nechat změřit?
12. 11. 2021
Mám nebo nemám protilátky na covid-19? Co to znamená? Kde si je mohu nechat vyšetřit? „Většina komerčních laboratoří zabývajících se vyšetřováním infekční sérologie nabízí také možnost vyšetření protilátek proti covidu-19,“ říká Ivo Hiemer, infektolog z ordinace cestovní medicíny Avenir v Opavě.

Virus šíří i očkovaní, přesto se nemusí testovat. Vlastně ho roznášejí pod státní ochranou, říká imunolog
11. 11. 2021
Lidé očkovaní proti covidu-19 se nemusejí testovat. Podle imunologa Vojtěcha Thona mohou však virus roznášet stejně jako neočkovaní. A mnohdy to také dělají.

Pandemii za sebou ještě nemáme. Nedali jsme dostatek vakcín chudým zemím, říká imunolog
5. 11. 2021
Nemocní by měli být včas ošetřováni doma, aby nemusely být zahlceny nemocnice a nebylo tolik mrtvých, říká imunolog z výzkumného centra RECETOX Masarykovy univerzity a alergologické ambulance AKIMED profesor Vojtěch Thon.

Jak zkrotit covid doma. Proč se vyhnout paracetamolu a kdy použít léky na kašel?
4. 11. 2021
Jsem pozitivní! Špatná zpráva. Na druhé straně se ale necítím na uložení do nemocnice. Budu v izolaci, ale mohu se viru zbavit sám? S lékařem musím být v kontaktu.

Čtvrtá vlna pandemie se teprve rozjíždí. Co vás čeká, pokud se dostanete do nemocnice?
3. 11. 2021
Nemalá část Čechů se rozhodla nenechat očkovat proti covidu-19. Mají proto mnohonásobně větší pravděpodobnost, že onemocní. Co je čeká, pokud se jejich stav zhorší natolik, že budou muset do nemocnice?

Jak na nespavost: pro lékárníka je důležitý rozhovor s pacientem. Kdy stačí čaj, a kdy už je zapotřebí doktor?
31. 10. 2021
Poruchy spánku chceme nejprve vyřešit vlastními silami. Když to nezafunguje, zamíříme do lékárny. Podle Michaely Bažantové, lékárnice a odborné zástupkyně Lékárny U Hedviky v Kamenickém Šenově, bývá takových pacientů poměrně dost.

Spát 8 hodin a v ložnici nepracovat. Jak si poradit se spánkovými potížemi a jak do nich zasahuje změna času?
30. 10. 2021
Nespavost je často jen přechodná. Pokud ale výpadky spánku začnou nepříjemně ovlivňovat život, je namístě vyhledat lékaře. Co radí?

Proč si vlastně lidé stěžují na změnu času? Za špatné spaní může spíš koukání do mobilu před usnutím
29. 10. 2021
Blíží se konec října a s ním posun času, tentokrát o hodinu vzad. Až si přispíme, ocitneme se zase ve standardním čase. Proč si někteří lidé na tuto změnu stěžují?

Léčba tinnitu od krční páteře je zdlouhavá. Za vším je většinou stres, říká fyzioterapeutka
22. 10. 2021
Zhruba deseti procentům pacientů začne pískat v uších kvůli nesprávnému držení těla a změnám na krční páteři. Může jim pomoci fyzioterapeut nebo masér. Své zkušenosti s těmito pacienty má také vedoucí fyzioterapeutka Iva Bílková z pražské FYZIOkliniky.

Lékárník také poradí s ušními problémy. Proč se vyhnout samoléčbě a co vám může pomoci?
21. 10. 2021
Také do lékárny přicházejí pacienti, kteří mají ušní problémy. Někteří dokonce lékárníka upřednostňují před čekáním v ordinaci. A v apatyce skutečně mohou najít úlevu.

Ušní šelest může být peklo. Tinnitus se nedá vyléčit, poradíme vám ale, jak ho zmírnit
20. 10. 2021
Kdo nepoznal, nepochopí. Ušní šelest – tinnitus – je otravný zvukový vjem, který zpravidla neslyší nikdo jiný než postižený a mnohé dohání doslova k šílenství.

Tlak je třeba měřit třikrát, lékaři na to často nedělají a je to chyba, říká kardiolog
17. 10. 2021
V současnosti dokážeme jednou tabletkou léčit více rizikových faktorů, říká profesor Miroslav Souček, přednosta II. interní kliniky Masarykovy univerzity v Brně, který je jedním z garantů projektu Srdce v hlavě.

Komu pomohou léky na hypertenzi? Novinkou v léčbě vysokého tlaku jsou i kombinace léků
14. 10. 2021
Vysoký krevní tlak o sobě nedává dlouho vědět, problémy se obvykle přihlásí až po delší době. „Většinou to bývají bolesti hlavy, pocity nevůle, tlaky na prsou či dušnost,“ popisuje první signály doktor Pavel Poláček, vedoucí lékař kardiologie z kliniky Canadian Medical v Praze. „Zmíněné příznaky jsou ale velmi nespecifické a správně je rozklíčovat nebývá úplně jednoduché.“

Po padesátce má vysoký krevní tlak více než polovina Čechů. Tady jsou tipy, jak s ním zatočit
13. 10. 2021
O vysokém krevním tlaku se někdy mluví jako o tichém zabijákovi. Už proto, že na začátku nebolí, ale dokáže nám citelně zkrátit život. „Hypertenze je nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním, jehož výskyt je u nás značně vysoký,“ říká předseda České společnosti pro hypertenzi, profesor Jiří Widimský z 3. interní kliniky VFN a 1. LF UK. „V současnosti tímto onemocněním v České republice trpí asi dva miliony osob.“

Zelený zákal nepoznáte podle toho, že se vám zhorší zrak. Poškození je nevratné, varuje oční lékařka
8. 10. 2021
Oči mají minimum odpočinku, málokdo je šetří. O vážném zeleném zákalu mnozí netuší. „Zhoršené vidění v tomto případě už signalizuje, že poškození oka je nevratné,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Odmítání brýlí ohrožuje životy. Své problémy tají především muži
7. 10. 2021
Brýle v jisté době znamenaly vstupenku mezi intelektuály. Chvíli zase handicap, náznak nedokonalosti a stáří. A dnes? Na 45 procent Čechů nosí brýle a devět procent kontaktní čočky. Nicméně 13 procent našinců ví o své oční vadě, ale nehodlá ji přiznat ani řešit brýlemi. Tajení je hlavně věcí mužů.

Češi se o oči nestarají, zanedbávají prevenci. Zákaly či nádory je ale třeba objevit včas, změny mohou být nevratné
6. 10. 2021
Každý druhý Čech má problém se zrakem. Často o něm ani neví. Komplikace lze řešit dioptrickými čočkami či brýlemi, případně méně či více invazivními operačními zásahy. Nutno je ale včas odhalit. To se netýká jen zákalů či nádorů.

Skryté tuky jsou časovanou bombou. Cholesterol vám pomohou snížit rostlinné oleje, říká terapeutka
1. 10. 2021
Rostlinné oleje obsahují steroly, které napomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, říká Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka VFN v Praze.

Statiny mění pacientům s vysokým cholesterolem život. Na obzoru je i nový screening
30. 09. 2021
Statiny, které dokážou snížit vysoký cholesterol, změnily mnohým pacientům doslova život. Někteří odborníci je proto považují za jedny z nejúžasnějších léků, které se v posledních třech desetiletích objevily.

Cholesterol útočí tiše a Češi ho podceňují. Vysokou hladinu mají tři čtvrtiny dospělé české populace
29. 09. 2021
Zajímavé poznatky přinesl v květnu výzkum agentury STEM/MARK, který zjišťoval, jaké povědomí o cholesterolu dnešní Češi mají. Na otázky odpovídalo tisíc respondentů různého věku i pohlaví. „Měli jsme radost z toho, že většina oslovených už věděla, co to cholesterol je a jaká rizika jsou s ním spojená,“ pochvaluje si profesor Michal Vrablík z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. „Ale jen málokdo dokázal správně odhadnout, jak velkého počtu lidí se zmíněná rizika týkají.“

‚První zrůžověl, ostatní jsem nerozlomil.‘ Ultramaratonec se přiotrávil houbami, v bezvědomí byl 10 hodin
24. 09. 2021
Ultramaratonec a trenér běhu Miloš Škorpil má pro houby slabost. Letos v červenci se mu málem nevyplatila. I když vše dobře dopadlo, na otravu jen tak nezapomene.

Houby nedávejte do igelitky. I špatné skladování a příprava jedlých hub může způsobit zvracení a průjem
23. 09. 2021
Houbařská sezona pravidelně přivádí do nemocnic pacienty s otravami a zažívacími problémy. Letos jich naštěstí zatím nebylo mnoho. Lékaři přesto před sběrem nesprávných hub, jejich špatnou úpravou či skladováním varují.

Houby budeme sbírat do konce listopadu. Na které druhy si dát pozor a jak se neotrávit smaženicí?
22. 09. 2021
Národní sklon k houbaření se nezapře ani v letošním roce. A tak houby sbíráme a konzumujeme, a to bohužel i v případech, kdy si nejsme vůbec jisti druhem. Následky mohou být i fatální.

Lidské tělo nejcitlivěji vnímá teplotu a vlhkost. Nejdůležitější je proto správné větrání, říká odborník
17. 09. 2021
Když už o syndromu nemocných budov (SBS) víme, asi se budeme snažit zjistit, zda se netýká i naší kanceláře. Můžeme to nějak sami zjistit? Odpovídá Jan Včelák, z Univerzitního centra energetických budov ČVUT (UCEEB) a výzkumného ústavu InnoRenew CoE ve slovinské Izole.

Teror jménem neotvíratelné okno. Nezdravé prostředí se netýká jen budov, ale i hromadné dopravy
16. 09. 2021
Syndromem nemocných budov mohou trpět lidé i ve veřejných dopravních prostředcích, například na železnici nebo v autobusech. Málokdo si toho však všímá. „Že si toho nevšímají dopravci a výrobci např. tramvají, je něco jiného,“ říká Bohuslava Nekolná z Institutu inteligentního designu (IID).

Oči, záda i hlava. Lidské tělo v kanceláři trpí, jak mu můžete ulevit a co je nejdůležitější?
15. 09. 2021
Syndrom nezdravých budov (SBS) je strašák moderních pracovišť. Projevuje se podrážděním očí, nosu, krku, bolestmi hlavy a dalšími nepříliš specifickými příznaky. Způsobuje ho dost faktorů, které by samy o sobě měly zanedbatelný vliv.

Čichový trénink chce trpělivost. Po covidu se smysly mohou vracet pomalu, upozorňuje primářka Urbánková
11. 09. 2021
Poradnu čichu a chuti Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vyhledaly letos stovky nemocných. Pro některé byla ztráta čichu jediným znamením, že měli covid–19. Podrobnosti popisuje primářka kliniky Pavla Urbánková.

Konec kouzelné pilulky? Češky se antikoncepci vyhýbají, jeden z důvodů je i to, že častěji střídají partnery
11. 09. 2021
Jen máloco dokáže vyvolat tolik silných emocí a doslova spustit bouři, jako tahle malinká pilulka. Od okamžiku, kdy se v roce 1960 poprvé na americkém trhu objevil přípravek Enovid (socialistické Československo dokázalo vyrobit první hormonální antikoncepci Antigest Spofa už v roce 1965) doprovází tuto antikoncepční metodu zatracování i nadšení, které se mísí s obavami o budoucnost žen.

Chcete po prodělaném covidu zůstat ve formě? Tady jsou praktické rady, co dělat
10. 09. 2021
Za jeden z hlavních problémů u covidních pacientů považuje přednosta Kliniky nemocí plicních Fakultní nemocnice Brno docent Milan Sova plicní nedostatečnost, tedy neschopnost respiračního systému zajistit adekvátní výměnu plynů. Nejčastěji se jedná o trvající kašel nebo namáhavou dušnost.

I očkovaní covid přenáší. Často mnohem snadněji, nemají totiž příznaky
9. 09. 2021
Letní sezona končí, koronavirová začíná. Lidé se vrátili z dovolených, děti jsou ve školách. Máme před sebou podzim a s ním i nadcházející období respiračních onemocnění.

Stála u zrodu nové stravy v nemocnicích. Oblíbenost pokrmů sledujeme, říká nutriční terapeutka
3. 09. 2021
Vedoucí nutriční terapeutka Všeobecné fakultní nemocnice Lucie Růžičková stála u ověřování nových principů stravování pro pacienty. Výsledkem byly dvě hlavní diety: „Základní ve zdraví – 3 FIT“ a „Základní v riziku malnutrice – 3 MAL“.

Místo másla a džemu sezonní potraviny. Nemocnice po 65 letech mění diety, některé si je už upravily dřív
2. 09. 2021
Mohlo by se zdát, že změna v nemocničním stravování po tolika letech svědčí o „sladkém spánku“ zodpovědných. Ale nemocnice si diety vesměs upravovaly už dříve.

Velká změna. V nemocnicích se po desetiletích konečně začíná vařit moderněji, pomohli i šéfkuchaři
1. 09. 2021
Asi před třemi lety poslal pražský lékař Jan Vojáček fotografii vozíku plného koblih ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. Snímek pocházel z dětského pooperačního oddělení jisté nemocnice.

Kde se bere soucit? Na empatii nemají lidé monopol, zvířata nás často předčí
28. 08. 2021
Na svět přicházíme se schopností rozpoznat cizí emoce. K jejich pochopení však vede dlouhá cesta. Správným reakcím na „nákazu emocemi“ se učíme celý život.

Sport podporuje intelekt. A zlepšuje odolnost mozku, říká odborník
28. 08. 2021
Sportovci mají rozvinutější část mozku, kde sídlí soustředění, paměť, myšlení, rozhodování. „Sport zajistí dobrou náladu, spánek a pomáhá zvládat stres,“ říká PaeDr. Jiří Vaculík, ředitel Akademik sport centra UPOL.

Běh, chůze, ale i učení a dodržování pitného režimu. Trénink udrží paměť a mozek v kondici
27. 08. 2021
Dobrá paměť není nutně otázkou IQ ani věku. Primárním předpokladem kvality je její trénink. Mozek funguje jako sval: když se nepoužívá, krní. Ovlivňuje ho stárnutí, lidská stagnace, ale i neurologické choroby a další onemocnění. Nic však není nutně ztraceno.

Sacharidy, kalorie, ale i vysoký krevní tlak. Jak zabránit degeneraci mozku a čeho se vyvarovat?
25. 08. 2021
Řídící centrum sídlí v hlavě. Říká se, co není v hlavě, musí být v nohách. Toť velká nadsázka! Pamatování, zapomínání, rozhodování… de facto veškerá lidská konání, i ta fyzická, ovládá mozek.

Kožních nádorů se Češi moc nebojí. Lidé si často neuvědomují, že spálit se mohou i na zahradě či na kole, říká dermatoložka
22. 08. 2021
Před slunečními paprsky se už umíme chránit mnohem lépe než dřív. Zvykli jsme si také chodit častěji na preventivní prohlídky. V pomyslném evropském žebříčku však stále patříme k zemím s nejvyšším výskytem kožních nádorů. Statistici zaznamenali v posledních letech výrazný nárůst melanomu zejména u dívek a mladších žen, které se rády opalují nejen v létě na pláži, ale i v zimě v soláriu. Převážnou většinu těchto kožních nádorů má totiž na svědomí sluneční ultrafialové záření, ale i UV záření z umělých zdrojů.

Závislost na opalování existuje. Proč byste se měli objednat na preventivní dermatologickou prohlídku?
21. 08. 2021
Po delší pauze mnozí rádi vyrazí k moři a za sluníčkem, někdy si ale odsud přivezou nevítaný suvenýr. „Pokud si na kůži povšimneme něčeho podezřelého, určitě bychom se měli co nejdříve objednat ke kožnímu lékaři,“ radí profesorka Jana Třešňák Hercogová.

Uznávaný fyzioterapeut radí, jak správně dýchat. Můžete předejít bolestem zad či problémům se zažíváním
31. 07. 2021
Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut Tomáš Rychnovský. Špatnou technikou si lze podle něj přivodit bolesti zad či zažívací potíže. Jak tedy správně dýchat?

Rozdělená společnost. Část lékařů si myslí, že rozumí všemu, říká docentka Iva Holmerová
27. 07. 2021
Koronavirus rozpoltil Česko nejen v otázce očkování, ale i ve vztahu k nejohroženější skupině, seniorům. Má se za cenu ochrany nejstarších přiškrtit ekonomická situace a běžné životy mladších, nebo ne? Docentka Iva Holmerová míní, že pandemie ukázala pozitivní stránky společnosti.

Covid připravil Čechy o pigment. Jak vysoký ochranný faktor máme použít, abychom se nespálili?
19. 07. 2021
Jaro strávené kvůli pandemii v obýváku vzalo lidem ochranu před spálením, které může odstartovat rakovinu kůže.

Kterým jídlům se v létě vyhnout a proč nahnilé ovoce nemilosrdně vyhazovat? Radí nutriční terapeutka
12. 07. 2021
Stravování v létě a na cestách řeší lidé každý rok.Co je rizikové, kterým jídlům se raději vyhnout úplně a jak se vyvarovat „dietním chybám“? „Nahnilé ovoce se zárodky plísní je potřeba nemilosrdně vyhodit. Ačkoliv to pouhým okem nemusí být viditelné, tak toxiny budou patrně prostoupeny celou dužinou plodu a nezničíte je ani varem. Výjimkou je listová zelenina, kde stačí odstranit pouze konkrétní list a není potřeba vyhazovat celou hlávku,“ radí nutriční terapeutka Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

O masáže je menší zájem než dřív, ale na pedikúru máme pořadník, říká majitelka kosmetického salonu
9. 07. 2021
Vždycky ji zajímala přírodní péče o kůži, tak se rozhodla pro odvážný krok. Jako první v Česku otevřela kosmetický salon výhradně s přírodní kosmetikou. „Nošení respirátorů se zase podepsalo na stavu pleti nejedné zákaznice, tak i naše kosmetičky jsou teď hodně vytížené a bylinné balzámy a masky jdou hodně na odbyt,“ říká Oli Vacková, majitelka salonu OliOla.

Základ lékárničky je dezinfekce. Expertka radí, co vzít na dovolenou a jak získat léky na předpis v cizině
24. 06. 2021
Když už jedeme na dovolenou, měli bychom být také připravení na s ní spojená zdravotní rizika. I když se chováme rozumně, může nás na slunci rozbolet hlava nebo to přeženeme s opalováním, o nenadálé alergii nemluvě. Jak se na tyto eventuality připravit, radí lékárnice Michaela Bažantová.

Letní cestování na dlouhé vzdálenosti může přinést zdravotní nepříjemnosti. Co nám hrozí a jak se problémům vyhnout?
22. 06. 2021
Po měsících uzavření ve svých domácnostech jsou s nastávajícím létem lidé lační cestování. A po loňské dovolené, kterou jsme mnozí strávili v tuzemských luzích a hájích, nás o to víc láká pobyt u moře, tedy v zahraničí. Někdo se vydá na cesty autem, mnozí raději poletí. V souvislosti s létáním se často hovoří o několika možných rizicích. Velmi nepříjemná je žilní trombóza.

Současné vakcíny organismu neškodí. Všechny jsou si rovny, říká odborník
20. 06. 2021
Vakcíny proti nemoci covid-19 vyrábí více firem. Která je král? „Jednička není, jsou si rovny,“ míní plukovník MUDr. Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti a profesor Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.

Většinu motivuje ochota pomoci druhým. Je dárců krve dostatek, či nikoli?
19. 06. 2021
Ačkoliv Společnost pro transfuzní lékařství tvrdí, že dárců krve máme dostatek, primářka transfuzního oddělení VFN v Praze MUDr. Daniela Dušková i Ing. Lukáš Darebníček, vedoucí výroby transfuzních přípravků, to vidí jinak. Podle nich jich chybí 60 000.

Jak přežít vedra: dejte pyžamo do mrazáku, vynechte těžké smetanové omáčky
19. 06. 2021
Teploty se drží nad třiceti stupni a trápí snad všechny. Univerzální rada, jak přežít vedra zní: dělat jen fyzicky nenáročnou práci a hlavně dodržovat pitný režim. Můžete ale vyzkoušet i méně obvyklé triky a dát si například pyžamo do mrazáku.

V Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání. Budou zkoumat Parkinsona či Alzheimera
18. 06. 2021
V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.

Jak přežít tropická vedra bez úhony? Přinášíme užitečné tipy
18. 06. 2021
Česko o víkendu čekají tropické teploty, možná nejvyšší za celý rok. Rtuť teploměru se může vyšplhat až ke čtyřiceti stupňům Celsia. Proto neuškodí si připomenout užitečné tipy, jak extrémní vedro ve zdraví a bez úhony přežít.

Vědci pracují na syntetických krvinkách. Žene je nedostatek dárců
17. 06. 2021
Vědci intenzivně pracují na „výrobě“ umělé krve, která by nahradila lidskou. Důvodů je víc. Nedostatek dárců, prodloužení skladovatelnosti krve při běžných teplotách, ale též vidina obřího byznysu.

Obezita pravděpodobně urychluje stárnutí mozku, ukázala mezinárodní studie s českou účastí
15. 06. 2021
Obezita zřejmě urychluje stárnutí mozku a zhoršuje průběh psychických nemocí, ukázala mezinárodní studie vědců, do které se zapojil i Národní ústav duševního zdraví (NUDZ).

Pacienti se vzácnými chorobami v pandemii trpěli. Na očkování přitom čekali déle než učitelé, říká Anna Arellanesová
15. 06. 2021
Zakladatelka a předsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění Anna Arellanesová o životě pacientů se vzácným onemocněním, o pátrání po správné diagnóze i o tom, co těžké chvíle přinášejí pozitivního.

Noví zájemci jsou vždy vítáni. Jak je to s dárcovstvím krve a kde si ji nechat odebrat?
14. 06. 2021
Čtrnáctý červen je den dárců krve. V Česku jich máme naštěstí dostatek, navzdory občasným poplašným novinovým zprávám. Noví dárci jsou i tak stále potřeba.

Procházka po lese nás nabije a nic ji nenahradí, říká primář Pavel Homolka
12. 06. 2021
V minulých měsících jsme mnozí zažívali skutečnou ponorku. Museli jsme trčet doma, nemohli na čerstvý vzduch. Občas bylo v domácnostech nedýchatelno i po psychické stránce. Primář Pavel Homolka z Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně říká, že pohyb v přírodě na vzduchu je nenahraditelný.

Nošení respirátorů může být spouštěčem migrény, říká neuroložka Medová
10. 06. 2021
Nošení respirátorů, které je kvůli epidemii covidu-19 na některých místech dosud povinné, zhoršuje bolesti hlavy a může být spouštěčem migrény. Novinářům to ve čtvrtek řekla neuroložka Eva Medová z centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy vinohradské nemocnice.

Republiku dusí domácí kotle. Nejhořší znečistění ovzduší způsobují lidé
10. 06. 2021
Kvalitu vzduchu ovlivňuje množství faktorů. Patří k nim dlouhodobé klima nebo specifický tvar terénu. Ze všeho nejhorší je však znečištění způsobené člověkem.

Vitamin D, posílení imunity a lepší fyzická kondice. Pobyt venku prospívá zdraví
8. 06. 2021
Máme za sebou dlouhé období, kdy jsme trávili čas hlavně doma. Příroda a čerstvý vzduch se nám staly zbytnými. A to podle odborníků není zrovna dobře.

Za ženy s cigaretou může emancipace, říká primář Milan Sova
5. 06. 2021
Kouření je nemoc. Vdechováním tabákového kouře se do organismu dostává více než 2000 škodlivých látek. „V Česku kouří přibližně 2 300 000 lidí,“ říká MUDr. Milan Sova, primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc.

Případy myokarditidy v Izraeli pravděpodobně souvisí s očkováním od Pfizeru
2. 06. 2021
Několik případů infekce srdečního svalu, které se objevily v Izraeli především u mladších mužů, pravděpodobně souvisí s očkováním vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Oznámilo to izraelské ministerstvo zdravotnictví, které si kvůli výskytu myokarditidy nechalo vypracovat odbornou studii, napsala ve středu agentura Reuters.

Přestat kouřit? Chce to plán, ale odvykání není levná záležitost
1. 06. 2021
Třetina kuřáků v Česku zkusila během předloňského roku přestat kouřit. Kdo hlavně? Lidé po třicítce, svorně muži i ženy. Většinu k tomu rozhodnutí přiměla rodina či negativní dopady na zdraví.

Už jsme měli v nemocnici i chameleona, říká metodička canisterapie z Motola
29. 05. 2021
Cílem canisterapie je odpoutat pacienta od nemocničního stereotypu, říká Jana Hurdová, metodička canisterapie a zooterapie v pražské Fakultní nemocnici v Motole.

Psi dovedou ulehčit život nevidomým i neslyšícím. Pomáhat umí také tělesně postiženým lidem
28. 05. 2021
Psí smysly jsou v lecčems dokonalejší než lidské. „Čich mají tato zvířata asi stotisíckrát lepší než člověk,“ uvádí veterinární lékařka z Prahy 10 Martina Načeradská. „Také jejich sluch je daleko dokonalejší.“ Psi na rozdíl od svých páníčků nerozlišují sice příliš dobře barvy a nevidí tak plasticky, ale v nočním vidění je suverénně trumfnou.

Čtyřnohá terapie zabírá. Se psem budete mít více pohybu i psychické pohody
25. 05. 2021
V koronavirové době si mnozí pořídili domácího mazlíčka jako lék proti samotě. Naši čtyřnozí společníci nám ale mohou být užiteční i v mnoha jiných ohledech.

Klíště je nutné odstranit co nejdříve a celé, radí lékárnice
22. 05. 2021
Když jdeme do přírody, můžeme se chránit repelenty. Při jejich volbě ale musíme zvážit věk člověka, který je bude používat, říká mluvčí České lékárnické komory, lékárnice Michaela Bažantová.

Klíště chytnete spíše v listnatém porostu. Jaké si vzít oblečení, abyste ’nepřitáhli’ jeho pozornost
20. 05. 2021
Než vyrazíme do přírody, měli bychom se zamyslet nad ochranou proti klíšťatům. V jakém terénu je můžeme nejspíš chytit? Je výhodnější světlé nebo tmavé oblečení?

Co o klíšťatech nevíte? Sát mohou až deset dní a hostitele hledají pomocí stop oxidu uhličitého
18. 05. 2021
Když se podíváme do statistik systému hlášení infekčních nemocí, zjistíme, že za posledních deset let počet hlášených případů onemocnění lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy neroste. Drží se kolem 4000 případů lymeské boreliózy a 650 případů klíšťové encefalitidy ročně. „Samozřejmě jsou patrné rozdíly mezi jednotlivými roky,“ říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu v Praze Kateřina Kybicová. Kolísání počtu případů si vysvětluje pro klíšťata více nebo méně příznivým počasím.

Kroky jsou základ aktivního života. Chůze je nejbezpečnější pohybová aktivita, říká odbornice
15. 05. 2021
Pandemie zamkla lidi do omezeného prostoru. Většina z těch, kdo vyznávají pohyb, se hned pustila „do chůze“. K pohybu po svých, k pěší turistice, se přidali i ti nesportující. „Jasné plus,“ říká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, a naznačuje, jak chůzi správně praktikovat.

Dobrý služebník, ale zlý pán. Auta způsobují tloustnutí, lidé málo chodí
13. 05. 2021
Osobní automobil je pro spoustu lidí symbolem svobody. Jeho nadměrné používání však může ohrozit naše zdraví. Čím víc jezdíme, tím víc přibíráme.

Pokud se v rodině opakují nádory, příbuzní by měli být testováni, doporučuje lékař
12. 05. 2021
Pokud mají lidé v rodině opakující se nádorové onemocnění, měli by se poradit s lékařem. Ten může spočítat, jak velké mají riziko, že se nádorové onemocnění vyskytne i u nich, a doporučit jim genetické testování.

Chůze umí vyčistit hlavu, nejsou to ale jediné její přednosti. Proč se vydat na pěší pochod?
11. 05. 2021
Klec, kterou pandemie postavila okolo obyvatel Česka, má řadu následků. Mimo jiné, že mnozí přestali chodit; počet denních kroků našince klesl o třicet procent. Na druhé straně se chůze stala jednou z mála pohybových aktivit, které se dá svobodně věnovat.

Vědci z Akademie věd vyvinuli nový myší model pro výzkum poruch plodnosti
10. 05. 2021
Nový laboratorní model zkráceného reprodukčního věku samců i samic potkanů představil mezinárodní tým s českým vedením. Vědci ho využijí pro výzkum poruch plodnosti u lidí, včetně předčasné menopauzy, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV) v tiskové zprávě.

Porozumět druhům sacharidů je základ. Nejdůležitější nápis na etiketách je ‚z toho cukry‘, říká nutriční terapeutka
8. 05. 2021
K cukrovce patří přísná dieta. „V dnešní pokrokové době jsme schopni doslova ušít jídelníček na míru pacientovi,“ říká Olga Plačková, klinická nutriční terapeutka a vedoucí oddělení nutriční péče Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

Čeká nás epidemie cukrovky. Covid situaci ještě zhoršil, lidé se méně hýbou
6. 05. 2021
Lidí trpících cukrovkou každoročně přibývá. Odhaduje se, že v roce 2030 bude v Česku kolem jednoho a čtvrt milionu diabetiků nebo i více. Jedná se o celosvětový vývoj. Hovoří se o epidemii diabetu.

Dosáhnout kolektivní imunity se zdá expertům v případě covidu nepravděpodobné
5. 05. 2021
Mezi vědci a odborníky na veřejné zdraví je nyní silná shoda na tom, že Spojeným státům se přinejmenším v dohledné době nepodaří dosáhnout stavu kolektivní imunity vůči koronaviru SARS-CoV-2. Experti se za zpomalující vakcinace přiklání k závěru, že virus v USA nevymizí, nýbrž bude dalších několik let „zvladatelnou“ hrozbou. V novém článku to uvádí deník The New York Times (NYT).

O cukrovce možná ani nevíte. Jak ji poznat a které hodnoty si hlídat?
4. 05. 2021
Diabetes mellitus – nemoc známější jako cukrovka. Zpočátku nebolí a není patrná. V České republice jí trpí asi milion lidí, dalších 200 tisíc si své onemocnění vůbec neuvědomuje.

Obtíže s dechem jsou časté. Plicní ambulance v současné době zažívají nápor
1. 05. 2021
Přetrvávající obtíže s dýcháním u pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19, jsou v současnosti zdaleka nejčastějším důvodem návštěv plicních ambulancí. I to potvrzuje docentka MUDr. Václava Bártů, Ph.D., vedoucí lékařka oddělení Pneumologie a ftizeologie Medicon Polikliniky sídlící v Praze 4.

Jedna dávka vakcíny Pfizer nestačí, tvrdí studie. Imunitní reakce je možná slabá na to, aby ochránila před mutacemi
30. 04. 2021
Jedna dávka vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech možná nevyvolává dostatečnou imunitní reakci, aby ochránila před nákazou mutacemi koronaviru, které v současnosti převládají. Lépe chráněni jsou po jedné dávce lidé, kteří se již dříve nakazili nemocí covid-19, vyplývá z britské studie, která byla v pátek zveřejněna v časopise Science a o níž píše agentura Reuters.

Pandemie výrazně ovlivnila sportovce. Nemohli trénovat, ztratili kondici a přibrali na váze
30. 04. 2021
Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila sportovce, kteří na Klinice tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně absolvují každoročně podrobnou tělovýchovně lékařskou prohlídku. Ztratili kondici, naopak přibrali na váze. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Transplantace dělohy by mohla být jednou z metod léčby neplodnosti, říká lékař
30. 04. 2021
Transplantace dělohy by v budoucnu mohla být jednou z metod léčby neplodnosti. Jako léčebnou metodu ji uznalo Německo, kde je hrazena ze zdravotního pojištění. V rozhovoru s to řekl Jiří Froněk, přednosta kliniky transplantační chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Froněk stál u zrodu studie, která se transplantací děloh zabývá. První pacientce lékaři v Česku novou dělohu transplantovali před pěti lety.

Stačí škvíra a virus projde. Respirátor je třeba správně nasadit, plastové štíty jsou skoro na nic
27. 04. 2021
Sebekvalitnější respirátor svého nositele nemůže řádně ochránit, pokud si ho nasadí ledabyle. Paradoxně čím je materiál kvalitnější, tím větší neplechu nadělají byť jen milimetrové netěsnosti.

Zhoršené dýchání, únava a bolest na hrudi. Po covidu pomůže cvičení, nejlépe na čerstvém vzduchu
27. 04. 2021
Únava, dušnost, snížená výkonnost, ty stopy zanechá onemocnění covid-19. Koronavirus SARS-CoV-2 atakuje horní cesty dýchací a nezablokuje-li mu cestu imunitní systém, vniká do plic, kde aktivuje zánět. Následek? Léčba je delší a potíže s odezněním infekce ihned nemizí. Jak tuto „návštěvu“ snášejí astmatici?

Během dne střídejme činnosti. Co všechno s vaším tělem udělá dlouhé sezení?
24. 04. 2021
S lékařem a předsedou České ergonomické společnost Lukášem Šoltysem o správném a špatném sezení u počítače. Jaké můžeme mít ze sezení potíže?

Dezinfekce propolisem a zábaly z medu. Jak nám včely pomáhají s léčbou neduhů
22. 04. 2021
Kloktají propolisovou tinkturu, žvýkají plástve, konzumují produkty s mateří kašičkou nebo odpočívají v přítomnosti bzučícího včelstva. Kouzlu apiterapie, léčbě s pomocí včel medonosných a včelích produktů, propadá stále víc lidí.

Práce z domova má svá úskalí. Ale i úklid je pohyb, navíc si odpočine i mysl
20. 04. 2021
Při práci z domova bychom měli dbát na tělesné i duševní zdraví. Moderní nábytek tomu však obvykle příliš nepomáhá. Ke správnému pracovnímu prostředí by měl patřit i software, který nám bude připomínat, že si máme dát pauzu na protažení.

Ústa plná mikrobiomů. Co se zde odehraje, to se projeví v celém těle, říká stomatoložka
18. 04. 2021
Zuby si čistíme nejen proto, aby byly krásné nebo abychom měli svěží dech. Pečujeme tím také o mikroby v ústech, kteří mají podle nových vědeckých zjištění významný vliv na to, zda budeme trpět cukrovkou či jinými chorobami.

Je to živé peklo. Koně napadá agresivní herpesvirus, mají podobné příznaky jako lidé s covidem
8. 04. 2021
Dříve zdravý kůň padá k zemi, nemůže dýchat a po dvou dnech umírá. I chovatelé v posledních týdnech řeší agresivní virus, který ohrožuje jejich čtyřnohé parťáky na životě. Zatímco se celý svět potýká s covidem, do toho jezdeckého ještě proniká epidemie herpesviru typu EHV-1. Nákaza vypukla ve španělské Valencii už koncem února, kde se konaly mezinárodní závody. Od té doby se nebezpečně šíří Evropou.

Věř, nevěř… Černá sanitka útočí. S očkováním se rojí spekulace, šíří je lidé bez vzdělání
8. 04. 2021
S masivním očkováním se logicky vyrojila řada spekulací. Lidé bez odborného vzdělání mají problém poznat, co je pravda a co nikoliv. Šíří se i nejrůznější konspirační teorie. Jejich kalibr je opravdu těžký.

Vědci vyvinuli novou protinádorovou látku, zabraňuje metastazování
7. 04. 2021
Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že nádorové buňky potřebují více železa. Blokuje tak jeho zpracování, což zabraňuje nádoru v růstu. Článek o výzkumu publikoval časopis Cancer Research, uvedla dnes za Akademii věd ČR (AV) Eliška Zvolánková v tiskové zprávě. Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech. Na projektu spolupracovali odborníci z Biotechnologického ústavu AV, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) a firmy Smart Brain.

Pfizer, nebo AstraZeneca? V Česku zatím není možné vybrat si vakcínu, fungují ale všechny
6. 04. 2021
Koronavirová pandemie vyvolala mimořádné dění ve vývoji vakcín. Očkovací séra proti nemoci covid-19 se dostala „do injekčních stříkaček“ v rekordním čase. Vzdor tomu, možná právě proto jsou pod drobnohledem odborníků a laiků.

Projevit se mohou už v kojeneckém věku. Jak je to s alergiemi a proč lidem pomohlo nošení roušek?
1. 04. 2021
Alergií mohou trpět i ti nejmenší, říká MUDr. Anežka Dědková z ambulance alergologie a klinické imunologie Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Zhoršuje ji i stres. Proč alergiků neustále přibývá a jak o tělo pečovat?
30. 03. 2021
Co jsou alergie a jak se vlastně stáváme alergiky? A proč je jejich počet stále vyšší? Není moc jasné, zdali jsou naše organismy citlivější, nebo alergie dokážeme lépe odhalovat.

Rovnováha, selský rozum a zdraví přijde samo? Jak se lze střídmostí dopracovat k dlouhověkosti
28. 03. 2021
„Jez do polosyta, pij do polopita, vyjdou ti naplno léta,“ říkávali už naši předci, a věděli proč. Správná míra pomáhá dosáhnout naplněného a dlouhého života. Na zdraví člověka má totiž vliv nejen to, co jíme, ale hlavně jak. Cestu nabízí čínská medicína, ájurvédské způsoby stravování i výzkum mikrobiomu.

Lékařka: Někteří lidé kvůli covidu přestávají kouřit, bojí se o zdraví
27. 03. 2021
Na odborníky se v posledním roce obracejí lidé, kteří chtějí kvůli pandemii koronaviru přestat kouřit. Obávají se toho, že by kvůli kouření mohli mít těžký průběh covidu-19. S covidem souvisí někdy i snaha přestat z finančních důvodů.

Záhada ztraceného čichu. Proč o něj lidé s covidem přicházejí a kde hledají vědci lék?
27. 03. 2021
Koronavirus SARS-CoV-2 připravil o čich i chuť miliony lidí po celém světě. Některé jen nakrátko, jiné na dlouhou dobu. Lékaři zatím neodhalili přesné příčiny výpadků těchto smyslů. O to usilovněji hledají účinnou léčbu.

Viscerální tuk je potřebný, ve velkém množství ale škodí orgánům, říká nutriční specialistka
27. 03. 2021
Pojem viscerální tuk jste již pravděpodobně někdy zaslechli, nejspíš ve spojení s hubnutím. Měli bychom však k němu přistupovat ne jako k estetickému projevu, ale jako k zdravotnímu problému, který nám nesmí přerůst přes hlavu.

Chaotická vládní opatření přiživují úzkosti, dopad na duševní zdraví bude veliký, říká psychiatr
25. 03. 2021
Úzkostné stavy, strach, nezvladatelná nervozita… I to je dopad nemoci covid-19. Diagnostikovaní hypochondři trpí dvojnásob. Psychiatr MUDr. Zdeněk Bašný ze ZB Sanima Praha a soudní znalec v oboru zdravotnictví míní: „Prezentace znejisťujících zpráv o zvládání pandemie jsou též živnou půdou pro zvýraznění úzkosti.“ Rozsah dopadů se ukáže až časem a bude velký.

Vir mění běžné obavy v nemoc. Ekonomická nejistota a strach o zdraví mohou vyvolat úzkosti
24. 03. 2021
Bát se je přirozené. Musí jít ovšem o strach ovladatelný. Dlouhotrvající covidové nebezpečí nahrává tomu, že se z „běžné“ úzkosti stává diagnostikovaná úzkostná porucha.

Koně léčí, teď ale nemohou. ‚Nezbývá než doufat, že nás brzy povolí,‘ říká zakladatelka spolku Caballinus
21. 03. 2021
Z hlediska rané péče patří česká hipoterapie k celosvětové špičce. Tuzemští fyzioterapeuti umějí na koňském hřbetu rehabilitovat i tříměsíční miminka. Právě v nízkém věku dítěte je terapie nejúčinnější. Opatření související s koronavirem ale vystavily klientům a týmu pro hipoterapii stopku.

Dezinformace šíří negativní kverulanti, mnohdy trpí i zúženým intelektem, říká Cyril Höschl
20. 03. 2021
V dnešní koronavirové době jsou lidé častěji ochotni věřit tomu, čemu by jinak nevěřili, říká ředitel Národního ústavu duševního zdraví, profesor Cyril Höschl.

Očkovací fámy mohou škodit. Poplašné zprávy i dezinformace se rychle šíří internetem
18. 03. 2021
Po internetu kolují téměř úsměvné informace o vakcínách s tajným čipem. Najít se tu ale dají také poplašné zprávy o úmrtích po očkování proti covidu.

Epidemie děti tíží, strádají i kojenci. Protože nechodí ven, bojí se cizích lidí
17. 03. 2021
Koronavirový stav – omezení, restrikce, dopady – nešetří ani děti. Trpí tím, že situacím a jejich důsledkům nerozumí, tíží je omezení sociálních kontaktů, znervózňuje změna životního řádu i domácí atmosféry. Víc než ty z funkčních rodin jsou zranitelné děti s raným traumatem.

Vakcíny přitahují mýty. Jedni po nich volají, druzí je považují za hrozbu
16. 03. 2021
Dezinformací o očkování proti covidu-19 v poslední době stále přibývá. „Díky internetu a sociálním sítím se navíc tyto informace dostávají mezi lidi velice rychle,“ říká doktorka Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze. „Ovlivnit se jimi nechávají dokonce i ti, kteří by si za běžných okolností podobných zpráv ani nevšimli.“ Souvisí to s tím, že se tato nemoc dotýká doslova každého z nás.

Spánek zhoršují stres i nedostatek pohybu. U obézních lidí je chrápání častější problém, říká odborník
14. 03. 2021
Proč by do ložnice nemělo pronikat světlo, co je to spánková hygiena a jak může zlepšit spánek? Na všechny tyto otázky odpovídá specialista v oboru ORL Jan Klozar.

Jak na domácí cvičení: pomůže kočka, kostičky i klasické domácí práce
14. 03. 2021
Nemusíte se trápit v posilovně, anebo kroužit poklusem po cestičkách v parku, abyste se zapotili. Stejně přínosné může být i doprovodné cvičení, které se dá mnohem snáz zapracovat do denního režimu, napsal zpravodajský server The Guardian.

Noční můra mužů v lockdownu. Stres a málo pohybu vedou k poruchám erekce
11. 03. 2021
Jedna z nočních můr současného muže se jmenuje erektilní dysfunkce. Je závislá na fyzické a psychické kondici. S obojím jsou muži dnes na štíru.

Lockdown zvýšil chuť na sex. Lidé bez partnera mají ale problém se seznámit
9. 03. 2021
Co covid také přinesl do našich životů? Často větší touhu po sexu, vyšší věrnost, ale také ztíženou možnost seznámení.

Očkování proti covidu plodnost neovlivňuje. Jde o dezinformace, uklidňují lékaři
7. 03. 2021
Amy Taylorová si s kamarádkami povídala přes videoaplikaci Zoom, když jejich rozhovor nabral nečekaný směr. Jedna ze skupinky žen - všech těsně po třicítce, většinou vysokoškolsky vzdělaných a s dobrým zaměstnáním - se zmínila, že má obavy z očkování proti covidu-19, protože by za rok nebo dva chtěla zkusit otěhotnět, napsal zpravodajský server The Guardian.

Postel má být jen na spánek a na sex, říká odbornice. Jen tak lze zajistit kvalitní odpočinek
6. 03. 2021
Lékárníci řeší poruchy spánku často, říká magistra Irena Kiliková, vedoucí Lékárny AGEL v Ostravě. Není to jen kvůli koronavirové pandemii. V pití bylinných čajů doporučuje opatrnost.

Austrálie otevře první útulek pro ohrožené ptakopysky. Ikonické zvíře mizí kvůli suchu a změnám klimatu
5. 03. 2021
Austrálie má v plánu otevřít první útulek pro ptakopysky, kterým kvůli opakovaným lesním požárům a změnám klimatu hrozí zařazení mezi ohrožené živočichy.

Apnoe dál hrozí i během pandemie. Spolupodílí se na rozvoji řady chorob, jako je třeba vysoký tlak
4. 03. 2021
Potíže s dýcháním (nejen) ve spánku jsou projevem covidu-19. Trpí jimi však také pacienti se spánkovou apnoí. Přesně se dají odlišit vyšetřením.

Co jíst, abyste v lockdownu neztloustli, radí nutriční terapeutka z fakultní nemocnice
4. 03. 2021
V pondělí začalo platit zatím nejpřísnější nařízení. Lidé se nesmí pohybovat mimo kraje a to na další tři týdny. Trpí tělo i psychika. Jak na to, aby nás pandemie „nezničila“ po fyzické stránce? „Jedna věc je, jaká jídla či potraviny jíme, druhá věc je, jak často a v jakém množství je jíme,“ radí v rozhovoru pro server Lidovky.cz nutriční terapeutka Aneta Sadílková.

Práce z domova může mít podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové negativní vliv na potenci
3. 03. 2021
Práce doma je fajn. Nedostatek pohybu ale může mít negativní účinky na váš sexuální život, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky v Praze Iva Bílková.

Biorytmus v karanténě trpí. Choďte spát a vstávejte ve stejný čas
2. 03. 2021
V souvislosti s covidem-19 se hovoří také o poruchách spánku. Je ale docela možné, že jeho dostatek nám může průběh onemocnění koronavirem ulehčit.

Recept na splín? Hýbejte se, nesmíte zlenivět, radí fyzioterapeutka
28. 02. 2021
Organizovaný i individuální sport a pohybové aktivity dětí či teenagerů doznaly pandemickými zákazy pozastavení. „Zpomalila“ je i distanční výuka z domova. Mladí lidé začínají lenivět, což je třeba zastavit, zdůrazňuje Mgr. Mária Šabíková, fyzioterapeutka Centra komplexní péče Dobřichovice.

Je potřeba být pár tahů před zubatou, říká šéf intenzivní péče VFN v Praze Martin Balík
27. 02. 2021
Když víte, že se na vás řítí katastrofa, tak musíte mít dopředu naplánované kroky, říká v rozhovoru Martin Balík, šéf Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN. Jako první lékař v Česku podal pacientovi s koronavirem lék Remdesivir. Málokdo ví, že původně chtěl být restaurátorem historických objektů, nakonec skončil u medicíny. „Princip je ale velmi podobný. Já v podstatě restauruji lidská těla, které se rozpadají, ač o dost rychleji než renesanční sekretář,“ konstatuje.

Nečinnost zkracuje žíly. Sedavý způsob života na home officu se může podepsat na zdraví
25. 02. 2021
Restrikce a opatření související s onemocněním covid-19 zvýšily u mnohých lidí množství času, který během dne stráví vsedě. Dnes je to minimálně osm hodin, což má negativní vliv i na varixy – křečové žíly. Jim sezení a stání neprospívá.

Home office ničí fyzickou kondici. Ta je ale základním pilířem imunity
23. 02. 2021
Fyzická kondice je spolu s duševní pohodou základem lidského zdraví a imunity. Obojí zajišťuje pohyb, ale… Když se práce mnohých přerodila v sedavý home office a je často složité i vyjít ven, fyzička řady jedinců klesá. Přichází bolest klubů, zad i duše.

Vakcíny proti rakovině už se vyvíjejí. Nejdále se pokročilo u melanomu, shodují se virologové
21. 02. 2021
RNA vakcíny se dají připravit rychleji než ty klasické. Nové mutace koronaviru, odolné proti očkování, půjde potlačit vývojem nových vakcín, říkají virologové Ivan Hirsch a Ruth Tachezy.

Jak zvládnout šok z rychlé změny počasí? Pravidelně se hýbejte a doplňte vitamíny, radí lékař
20. 02. 2021
Počasí si s námi nepěkně zahrává. Zatímco na některých místech ukazoval teploměr před týdnem i minus 20 stupňů, může být za nedlouho i 15 stupňů nad nulou. Extrémní teplotní změna se bohužel může podepsat na naší imunitě. Lidský organismus je totiž po zimě přirozeně oslabený.

Cesta k moderním vakcínám. Covid-19 urychlil vědecký pokrok
16. 02. 2021
Koronavirová pandemie přinesla spoustu utrpení. Zároveň ale urychlila vědecký pokrok. Covid-19 je první nemoc, které se lidstvo brání vakcínou využívající mRNA.

Za sto let bude alergik každý druhý, říká imunolog
13. 02. 2021
Letošní zima je ve znamení střídavého počasí. Můžeme očekávat ucpaný nos, poruchy čichu, dráždivý kašel i dušnost. To všechno jsou příznaky doprovázející alergii, ale také covid-19. Primář Centra klinické imunologie v Praze Martin Nouza vysvětluje, jak je od sebe rozeznat.

Potravinové alergie a covid. Dbejte na zvýšený příjem vitamínů, radí lékařka
11. 02. 2021
I když je už rok hlavním tématem koronavirová pandemie, neznamená to, že ostatní nemoci, které mají souvislost s naší imunitou, vymizely. Týká se to i potravinových alergií. Lékařka Miroslava Navrátilová, interní a nutriční konziliářka Fakultní nemocnice v Brně, řeší obvykle problémy pacientů v souvislosti se stravou či metabolismem. Ale i na její práci se covid-19 podepsal.

Infekce může zhoršit alergii. Hrozí alergikům těžký průběh, pokud se nakazí koronavirem?
9. 02. 2021
Má onemocnění covid–19 vliv na alergie? Hrozí alergikům těžký průběh, pokud se nakazí koronavirem? Hlavní sezona alergií je ještě daleko. Virus SARS-CoV–2 na ně působit může.

Odložit operaci? Cvičení ji těžko nahradí, říká lékař
6. 02. 2021
Odborník na ramenní a kolenní klouby MUDr. Robert Frei operuje v Rehabilitační nemocnici Beroun, Canadian Medical v pražské Waltrovce a rehabilitačním centru Vršovická zdravotní. Lékař vyhledávaný sportovci má běžně plno. A dnes?

Američan dostal novou tvář a ruce. Současná transplantace se lékařům povedla vůbec poprvé
5. 02. 2021
Dvaadvacetiletý Joe DiMeo z New Jersey se podle lékařů úspěšně zotavuje poté, co kvůli následkům autonehody podstoupil před šesti měsíci náročnou transplantaci. Tým lékařů mu během 23hodinové operace dokázal dát novou tvář a obě ruce, informovala v pátek televize Sky News.

Strach, úzkost i nespavost. ‚Infekční‘ může být i hltání zpráv
4. 02. 2021
Omezení – samo slovo aktuálně děsí. Objeví-li se v souvislosti s přístupem ke zdravotnímu ošetření, získává neakceptovatelný rozměr. V první fázi může vyvolat strach, poté úzkost a ve finále nespavost i silnější psychické potíže.

Nutné operace, nutně! Covid-19 válcuje ostatní nemoci a komplikuje život lékařům
2. 02. 2021
Akutní a nezbytné zásahy ano, život ohrožující úrazy stejně tak. Pro jiné svítí od 31. 12. 2020 na operačních sálech nemocnic z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví stopka. Covid-19 válcuje ostatní nemoci, zcela zastoupit pacientům cestu do ordinací mu čeští lékaři ale brání. I když…

Lidem s chronickými obtížemi roušky nesvědčí, říká předseda spolku proti plicním nemocem
1. 02. 2021
Lidé s chronickými dýchacími obtížemi by neměli léčbu přerušovat ani v době koronavirové pandemie, říká Stanislav Kos, předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem.

Horší než covid? Virus Nipah vyvolává velké obavy zejména v zemích třetího světa
31. 01. 2021
Nadace Acces to Medicine, kterou financuje nizozemská a britská vláda a manželé Gatesovi varuje před potenciální hrozbou další pandemie. Upozorňuje třeba na vir s názvem Nipah nebo odolnost některých mikroorganismů vůči účinku léků. Klíčová je podle odborníků dodávka léčiv do chudších oblastí světa. Farmaceutičtí giganti se ale vývoji léčiv věnují intenzivněji než v roce 2018, uvádí zpráva.

Šlapejte čtyři sekundy a můžete jíst nezdravě! Výzkum texaského profesora boří mýty
30. 01. 2021
Podle výzkumu texaské univerzity stačí jen krátké intervaly intenzivního pohybu v průběhu dne k vyvážení sedavého zaměstnání nebo života na gauči. Další odborníci dodávají: Hlavně se nějak hýbejte!

Počet plicních onemocnění roste. Vliv na to má i životní prostředí
28. 01. 2021
V souvislosti se stárnutím populace i vysokým počtem kuřáků každoročně roste počet plicních onemocnění. Svůj podíl na tom má také zhoršující se životní prostředí.

Covid ohrožuje kuřáky. Ti ale kvůli vystresování spíš kouří víc než obvykle, varuje lékařka
26. 01. 2021
Nemocní s chronickými dýchacími problémy mívají často poničené plíce tak jako tak. Už proto se koronavirové nákazy obávají víc než běžná populace. Hodně však záleží na tom, jaký typ onemocnění mají a jak se jim ho daří držet pod kontrolou. „Pokud astmatik užívá správně své léky, pak se určitě nemusí koronavirové nákazy obávat víc než běžná populace,“ říká profesorka plicního lékařství Martina Vašáková.

Zázračným přípravkům na hubnutí nevěřím, říká lékárnice
23. 01. 2021
Zdraví si můžeme chránit životosprávou i vitaminy a minerály. Z nejistých zdrojů na webu si je ale raději neobjednávejte. Platí to i pro dietní a posilovací „zázraky“, říká vedoucí lékárny Agel Hornické polikliniky v Ostravě Irena Kiliková.

Otužovat se pomáhá, ale ne ve vaně. Jak začít a na co si dát pozor?
21. 01. 2021
Lidé se v souvislosti s koronavirovou pandemií víc soustředí na svou fyzičku. A někteří začali také s otužováním. Na co bychom si při něm měli dát pozor?

KUNC: Nenalhávejme si, že tento rok bude jiný. Gastronomie je v úpadku, jediná cesta ven je digitalizace
20. 01. 2021
S novým rokem přicházejí nové výzvy. Myslím, že už každý tuší, že nový rok nám mnoho změn nepřinese. I ti nejpozitivnější z nás, kteří si do dneška mysleli, že se gastronomie a vlastně nejen náš obor, ale celý svět vrátí tam, kde jsme byli před krizí, pomalu ale jistě začínají pochybovat. Buďme reální, rok 2021 bude úplně stejný jako rok uplynulý. Jediné, v co můžeme doufat, je, že přibude více dobrých roků než těch špatných.

Smysl má pohyb třikrát týdně. Posílí imunitu a zlepší vám náladu
19. 01. 2021
Pandemie už nás poněkolikáté odřízla od nejrůznějších aktivit, také od sportu. A protože je zima, cítíme to palčivěji. Jak se s tím vyrovnat?

Medikům patří velké díky. Očkovat se nechám také, říká primářka z Bulovky
16. 01. 2021
„Určitě se nechám také očkovat,“ říká primářka infekčního oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Lidé si podle ní musí vybrat mezi očkováním a životem v neustálých omezeních.

Moje nanovlákenná vrstva chrání tebe? Střet koronaviru a roušek se neřídí lidskými zákony
16. 01. 2021
Jaká je struktura materiálů roušek? Ochranná pomůcka, která je už rok předmětem vášnivých diskusí, si v souboji s koronavirem nevede vůbec špatně.

Rozhicované zdraví. Do sauny nejen kvůli účinkům na zdraví, ale i na divadelní show
13. 01. 2021
Saunování zažívá v posledních letech boom. Jako jedna z metod tolik populárního otužování má příznivé účinky pro duši i tělo. Do sauny se dnes ale chodí i na saunové ceremoniály; relaxační a zkrášlující i na velkolepé divadelní show.

Svět se očkuje proti covidu. Odborníci na celé zeměkouli vyvracejí fámy odpůrců
12. 01. 2021
Největší vakcinační operace v dějinách lidstva se pomalu rozjíždí. Země, které nepodcenily přípravu, budou mít náskok. Odborníci na celé zeměkouli vyvracejí fámy odpůrců očkování.

Jedinci bez příznaků se významně podílejí na šíření covidu, říkají vědci. Zjištění může mít velký vliv na pandemii
11. 01. 2021
Nová zjištění ohledně šíření covidu podporují význam epidemiologických opatření. Vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zjistili, že takzvaní „bezpříznakoví jedinci“ mohou za přenos viru ve více než polovině všech případů. Proti je důležité bez ohledu na to, jestli se člověk cítí nemocně, aby nosil roušku, dodržoval rozestupy, dezinfikoval si ruce a podstoupil testování.

Česko začíná s očkováním svých občanů. Zapojí se nemocnice i praktici
6. 01. 2021
První várka vakcíny dorazila do Česka na základě objednávky EU v prosinci 2020. „Česká republika bude vakcinovat, bude vakcinovat včas a bude na to připravená,“ tlumil obavy veřejnosti ze zpoždění celého procesu na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Blatný. Podle něj se v Česku nechystá stavba nových očkovacích center jako v Německu, protože to kvůli postupné distribuci vakcín není potřeba.

Británie zakáže slevové akce na nezdravé potraviny. Podle vlády roste počet obézních Britů
28. 12. 2020
Británie zakáže slevové akce na potraviny s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru a také slazené bezedné nápoje v restauracích. Vláda se tak rozhodla kvůli rostoucímu počtu obézních Britů. Opatření začne platit v dubnu 2022, informují britská média.

Manžel je pragmatik, před prací v covidáriu mi dal instrukce, jak by měl vypadat jeho pohřeb, říká profesorka
27. 12. 2020
Není fér přenášet odpovědnost za epidemii na občany, myslí si o politicích profesorka patofyziologie z centra Recetox Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Julie Dobrovolná.

Covid si na svátky volno nevezme. Noste respirátory a zvažte návštěvy
23. 12. 2020
O Vánocích většina lidí navštěvuje své příbuzné. V období koronavirové pandemie to znamená nebezpečí, že se lidé navzájem nakazí. Úřady v Česku i zahraničí vydávají všelijaká doporučení, jak snížit riziko.

Vánoce s virem budou jiné. Nepodceňujte možnost nákazy v rodině
22. 12. 2020
Vánoce jsou za dveřmi. Jaké vlastně budou? „Covidové“ svátky jsme ještě nezažili a asi si je ani nebudeme chtít zopakovat.

Doba přeje otužování, ale dejte pozor na rizika. Jak začít a na co si dát pozor?
21. 12. 2020
Studené vodě se Martin nebránil nikdy, teprve až s dobou covidovou se však do otužování pustil naplno. „Na začátku to samozřejmě děsně studí. Nezvykl jsem si na to ani po tři čtvrtě roce,“ líčí. Jeho největší úspěch jsou plus tři stupně, skončit u nich ale nehodlá.

Jak bude o víkendu: Nejkratší dny v roce přinesou v nížinách šedivé a nevlídné počasí, vybízí k ‚útěku‘ na hory
18. 12. 2020
Zataženo s nízkou oblačností, denní teploty těsně nad nulou a do toho občasné mrholení, které může namrzat. Předpověď počasí na víkend nevěští nic dobrého, temnému nečasu se ale můžete vyhnout na horách.

Pandemie ohrožuje duševní zdraví. Jak psychické problémy ustát?
17. 12. 2020
Dopady epidemie na psychiku jsou možná méně vidět než ty tělesné. Nelze je ale přehlédnout. Často jde o prohloubení duševních problémů, které měli lidé už před příchodem viru.

Obézním pacientům s arytmií by měla pomoci změna životního stylu
16. 12. 2020
Obézním pacientům se srdeční arytmií by mohlo pomoci, pokud pod dohledem odborníků sníží hmotnost a zlepší svoji životosprávu. Ověřit to má studie, kterou zahájil Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a představil ji dnes novinářům. Studie potrvá 18 měsíců a bude do ní zařazeno 80 pacientů. Jejich zdravotní stav, ale třeba i fyzickou aktivitu bude kontrolovat mobilní aplikace a chytré hodinky.

Následky covidu potrápí. U každého pacienta doznívají příznaky nemoci jinak
15. 12. 2020
Dýchací potíže, ztráta chuti a čichu. U některých pacientů s covidem se dají do pořádku za pár dnů. Jindy to trvá delší dobu.

‚Radím ženám na oddělení, aby abstinovaly. Omládnou o deset let,’ říká psychiatr Nešpor
13. 12. 2020
Psychiatr Karel Nešpor léčil lidi závislé na alkoholu desítky let. Říká, že jestliže máme chmury ze současné izolace, alkohol nám je může ještě prohloubit.

Alkohol není lék proti koronaviru. Nevěřte všemu, co si přečtete, varují odborníci
9. 12. 2020
Někdy stačí skutečně málo. Třeba si najít na sociálních sítích, že alkohol má preventivní účinky proti nákaze koronavirem. A pak už se nestačíte divit.

Alkohol a stres? Z úniku před realitou se může stát výbušnina
8. 12. 2020
Jeden panák, a jsi z toho venku! Taky jste to asi na jaře slyšeli. Návod na rychlou domácí léčbu koronaviru ale bohužel takhle nefunguje. Alkohol průběh nemoci spíš komplikuje.

Vážný průběh nemoci mají i třicátníci, říká pražský primátor
5. 12. 2020
Pražský primátor Zdeněk Hřib je vystudovaný lékař. Ve zdravotnictví však pracoval na manažerských pozicích. Od října dělá dobrovolníka v nemocnici.

Jiný průběh, délka i závažnost. Ženy spíše ohrožuje dlouhý covid
3. 12. 2020
Z nemoci covid-19 se většina lidí vyléčí do měsíce. Část pacientů ale stoná několikanásobně dlouhou dobu. Riziko delšího průběhu souvisí s pohlavím a věkem.

Koronavirus zabíjí víc muže. Co zhoršuje průběh nemoci?
1. 12. 2020
Mezi novými případy nemoci covid-19 je přibližně stejně mužů a žen. U mužů má však onemocnění častěji horší průběh a víc jich zemře. Čím to je?

Boty, které tvarují kvalitu života diabetiků. Na nohy si cukrovkáři musí dávat pozor, říká lékař
29. 11. 2020
Cukrovka jen v České republice trápí přibližně jeden milion lidí. To z ní dělá závažný společenský problém, který vyžaduje naši pozornost. Zatímco léčba samotné choroby není možná, existuje řada způsobů, jak přispět k zachování vysoké kvality života diabetiků. Jednou z tzv. pozdních komplikací, které vznikají poškozením cév a nervového systému, je syndrom diabetické nohy.

Naděje v léčbě rakoviny. Nový krevní test z USA by mohl včas odhalit až 50 druhů zhoubné choroby
28. 11. 2020
Americká společnost Grail vyvinula krevní test, který by mohl včas detekovat až 50 typů rakoviny. Test se bude dále zkoumat v Anglii skrze Národní zdravotní službu (NHS). Vyzkouší ho až 165 tisíc pacientů v příštím roce a zavést do běžné praxe by se mohl v letech 2024 či 2025. Data ukazují, že by test mohl odhalit ranou fázi rakoviny v místech, kde je složité ji včas detekovat. Jedná se především o rakovinu vaječníků, krku či nádory hlavy.

Nejenom divoké mládí. Pohlavně přenosné choroby ohrožují podle vědců hlavně lidi nad 45 let
28. 11. 2020
Lidé středního věku čelí většímu riziku nákazy pohlavně přenosnými chorobami. Uvádí to studie vědců z Velké Británie, Nizozemska a Belgie. Podle nich za to může nedostatečná edukace ohledně prevence ve škole a pocit studu. Ve společnosti panuje stigma, že sex pro stárnoucí populaci již není běžnou součástí života. Data za poslední desetiletí přitom upozorňují na vzrůstající počty sexuálně aktivních lidí staršího věku.

Strach je pro seniory zlo. Neumí s ním bojovat, říká psycholožka
28. 11. 2020
Pandemie s sebou přináší i řadu emocí. „Dominuje úzkost a strach,“ říká psycholožka Lenka Papáčová z Centra komplexní péče v Dobřichovicích.

Lékaři v Barceloně zachránili experimentální terapií zrak chlapci, který měl zhoubný nádor oka
27. 11. 2020
Lékaři z barcelonské univerzitní nemocnice Sant Joan de Déu zachránili experimentální terapií zrak venezuelskému chlapci, který měl zhoubný nádor oka (retinoblastom). Stal se podle nich prvním dítětem na světě, jemuž jejich metoda pomohla. Tato experimentální terapie je ale teprve v první fázi klinické studie, informoval dnes deník La Vanguardia.

Na 80 procent mládeže se málo hýbe. Je třeba 60 minut denně, tvrdí WHO
26. 11. 2020
Více než 25 procent dospělých a přibližně 80 procent mládeže má nedostatek pohybu. Uvádí to v nových doporučeních Světová zdravotnická organizace (WHO). I v době koronavirových opatření je sportovní činnost důležitá, zdůrazňuje organizace k tělesným aktivitám.

Domácí ‚vězení‘ je drsné. Karanténa negativně dopadá skoro na všechny
26. 11. 2020
Karanténu ve společné domácnosti s covid-19 pozitivním, stejně jako uzavření škol, nesou těžce teenageři i školáci. Omezení dopadají i na klienty sociálně terapeutických zařízení, chráněných dílen a bydlení.

Máma, táta, babi a… covid! Lze se doma chránit a nenakazit se?
24. 11. 2020
Sdílet společnou domácnost o velikosti 3+kk s rodinou čítající čtyři členy a psa je samo o sobě složité. Natož když se na někoho z nich „přilepí“ covid. Pak začíná akce kulový blesk v rámci jednoho bytu.

Místo doplňků stačí pestrá strava. Jak velkou roli hrají vitaminy?
21. 11. 2020
„Jíme-li pestře, nemusíme užívat vitaminové přípravky,“ říká mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Češi během pandemie přibírají kilo každý měsíc. Chybí pohyb a při práci z domova je jídlo vždy na dosah
21. 11. 2020
Koronavirový strašák si vybírá další daň: kila navíc. Co měsíc od jarního propuknutí pandemie a následné celostátní karantény, to téměř jedno navrch. Průměrně totiž Češi za posledních sedm měsíců přibrali 6,5 kilogramu, tvrdí online průzkum životního pojištění Mutumutu.

Zdraví je důležitější než věk. Jak vzdorovat nemocem?
20. 11. 2020
Jste nemocní? Máte oslabenou imunitu. To slýcháváme často. Co jsme ale udělali špatně? Můžeme si za to sami? Mohli jsme vzdorovat a zvítězit nad chorobou bez pomoci?

Vitaminem D proti covidu. Pro imunitu je nepostradatelný
19. 11. 2020
Vitaminy jsou pro zdraví člověka velice důležité. Hrají významnou roli v naší imunitě. V souvislosti s nemocí covid-19 se často hovoří o nedostatku „déčka“ v našem organismu.

Podle vědců může v boji s koronavirem pomoci ústní voda. Dokáže zničit virus
18. 11. 2020
V boji s nákazou koronavirem může pomoci ústní voda s antiseptickými složkami, která dokáže zničit virus SARS-CoV-2 v ústní dutině během 30 vteřin. K tomuto závěru dospěli ve své studii britští vědci z univerzity v Cardiffu, uvedl server BBC. Experti zatím testovali účinky ústních vod pouze v laboratorních podmínkách, klinické testování na pacientech mají teprve před sebou.

Terapie na dálku se v karanténě osvědčila, říká psychoterapeut
14. 11. 2020
Náš obor prochází poměrně rychlou digitalizací, říká psycholog a psychoterapeut Pavel Pařízek, autor projektu online psychologických konzultací #delamcomuzu.

Seniorům schází rodina. Jsou unavení, vyčerpaní a s druhou vlnou se vyrovnávají hůře
13. 11. 2020
První vlnu koronavirové pandemie přijali mnozí senioři s překvapivým klidem a vyrovnaností. V současnosti se však už s lecčím vyrovnávají obtížněji.

Psychologové radí, jak přežít lockdown. Udělejte si každý den drobnou radost, komunikujte s okolím
12. 11. 2020
Zatímco první vlna koronaviru ve společnosti vzbudila strach z neznáma, na nemocné se často pohlíželo s pochybami a lidé propadali úzkostem, druhá vlna je pro lidskou psychiku ještě o něco tvrdší. Ve společnosti se uhnízdily obavy z toho, co bude dál. „Na lidi padla deka, jsou už vyčerpaní,“ shrnul náladu pražský psycholog Tomáš Morávek.

Olej v roušce zpříjemní dýchání. Co při jejím nošení vadí a jak se o ni starat?
10. 11. 2020
Pleť je pod rouškou zakrytá, na což stále nejsme zvyklí. Za chvíli nás svědí nos nebo jiná zakrytá místa obličeje. Co nám pomůže? Rouška nás chrání, ale také omezuje a začíná nás zajímat, co jsme dříve vůbec neřešili. Dýcháme totiž také to, co jsme už vydechli.

Epidemie ohrožuje psychiku. Unikátní český výzkum hledá odpovědi
10. 11. 2020
Co udělala koronavirová pandemie s naším duševním zdravím? Odpověď na tuto otázku hledá i unikátní český výzkum.

Vypadávání vlasů jako vedlejší účinek lockdownu. K jejich ztrátě přispívá hlavně dlouhodobý stres, ukázala studie
9. 11. 2020
Vlasů ztrácíme 50 až 60 denně, pokud je to více, je třeba obrátit se na dermatologa, který stanoví léčbu. Mezi faktory, které jsou zodpovědné za ztrátu porostu, patří i lockdown, píše italský deník Corriere della Sera.

Postižení potřebují pomoc asistentů s učením i doma, říká odbornice
8. 11. 2020
„Asistenti pedagoga, učitelé nebo školní psychologové by měli mít možnost pomáhat při současné výuce na dálku postiženým a jinak znevýhodněným dětem i při návštěvách doma,“ řekla předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Klára Laurenčíková.

Zhubnout sportem? Podívejte se na časté chyby, které nevědomky děláte
7. 11. 2020
Chcete využít současnou situaci a trochu zhubnout? Jediné jak toho dosáhnete je pravidelný pohyb a zdravá strava, ty představují klíč k získání a udržení postavy, kterou si přejete, a zdravého těla. Podívali jsme se na nejčastější chyby, kterých se nevědomky dopouštíme při snaze zhubnout sportem.

Progresivní léčba močového měchýře? Místo plenek elektrická stimulace
5. 11. 2020
Neinvazivní metoda bez vedlejších účinků a bez potřeby polykání mnoha léků. Právě takovou vynalezl český start-up Tesla Medical na léčení hyperaktivního močového měchýře. Oproti dosavadním postupům jde o revoluční metodu. Té chybí k úspěšnému dobývání nejen českého zdravotnictví několik posledních dobrovolníků. Zapotřebí jsou k ukončení klinické zkoušky. Díky ní léčbu budou moci hradit pojišťovny.

Ledová cesta ke zdraví. Otužování posiluje imunitu a nic nestojí
4. 11. 2020
Posilování imunity je v době pandemie pro dobré zdraví klíčové. Skvělým pomocníkem je otužování, které se dostává do módy. Nic nestojí, může se mu věnovat skoro každý, a navíc z pohodlí vlastního doma. A není třeba se hned vrhat do ledové řeky.

Naděje v boji s koronavirem? Tělo si tvoří imunitu po vlnách podobně jako covid
1. 11. 2020
Imunita proti infekci koronaviru podle odborníků newyorské sítě nemocnic Mount Sinai trvá více než 5 měsíců, tedy déle než se původně předpokládalo. V lidském těle se tvoří obranné látky v několika fázích, ne jen v jedné. Lidské tělo nejprve produkuje „armádu“ obranných látek v reakci na infekci, ty ale rychle odumírají. Dlouhodobě vytvořené protilátky pak zjistili u více než 90 % pacientů. Odborníci zkoumali přes 30 tisíc lidí.

Neřešme, co nemůžeme změnit. Izolace je stresová, ale musíme ji zvládnout, radí odbornice
31. 10. 2020
Profesorka Julie Dobrovolná pracuje v Centru pro výzkum toxinů v životním prostředí Recetox na Masarykově univerzitě. Zkoumá molekulární metabolismus a chronická onemocnění. Ve svém bádání se zaměřuje na stres. Zeptali jsme se, jak vzniká, projevuje se a jak ho během pandemie zvládnout.

Italové zkoumají, zda lék proti osteoporóze může léčit covid-19
30. 10. 2020
Italští vědci budou zkoumat, zda lék používaný jako prevence řídnutí kostní tkáně u starších žen může pomoci zmírnit příznaky nemoci covid-19. Klinické testy léku raloxifen schválil italský úřad pro kontrolu léčiv a zdravotníci ho začnou na zkoušku podávat prvním pěti stovkám pacientů nakažených koronavirem, informovala dnes agentura Reuters.

Špinavá klimatizace nahrává viru. Do prostoru se může dostat infekce
29. 10. 2020
Klimatizaci oceníme jako formu chlazení, větrání i topení. Může ale být také nebezpečná. Jejím prostřednictvím se mohou dostat do klimatizovaného prostoru infekce.

Viru vadí čerstvý vzduch. Roušky nevyřeší všechno, ale pomáhají
28. 10. 2020
Větrání snižuje riziko koronavirové nákazy. Klimatizace je prospěšná. Zajišťuje výměnu vzduchu v místnosti. Musí však být správně udržovaná a nastavená. Roušky nevyřeší všechno.

Výzkum: U Čechů vzrostla v době pandemie sexuální touha, zadaní lidé jsou obecně spokojenější
27. 10. 2020
Zadaní lidé v České republice jsou podle výzkumu Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v době pandemie koronaviru spokojenější než lidé bez partnera. Oproti závěrům zahraničních výzkumů vzrostla u zadaných i nezadaných sexuální touha, v častějším praktikování sexu se ale neprojevila. V úterý o výzkumu informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Ergoterapeut může pomoci i psychicky, říká odbornice
24. 10. 2020
Časná rehabilitace po cévní mozkové příhodě je důležitá. Dokáže zmírnit mnoho tělesných omezení. Některá mohou úplně vymizet, říká Ladislava Chanovická, ergoterapeutka z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Životospráva je klíčová. Co dělat, abychom se vyhnuli mozkové mrtvici?
22. 10. 2020
Cigarety, nedostatek pohybu, ale i vysoký tlak, špatná životospráva a obezita. To jsou jen některé z faktorů, jež nám mohou přivodit mozkovou mrtvici. Co dělat, abychom se jí vyhnuli?

Sluncem proti koronaviru, ale co když to nejde? Vitamin D najdete i v rybím tuku, radí lékaři
21. 10. 2020
Lékaři doporučují posilnit imunitní systém vitaminem D či omega-3 mastnými kyselinami. Jejich užívání snižuje výskyt zánětů a může ulehčit průběh nákazy Covid-19. Zatímco v létě je to snadné a stačí se vystavit slunci, teď na podzim musíme vitamin D doplnit jinak.

Miminka krmená z lahve mohou polykat miliony mikroplastů denně
21. 10. 2020
Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

U mrtvice rozhoduje čas. Příliš se o ní nemluví, ale každý den na ni jen v Česku umírají desítky lidí
20. 10. 2020
Lidé se nejvíce bojí infarktu. V mediální hitparádě nemocí je na samém vrcholu. Ale ten lékaři dokážou velmi úspěšně zvládnout. Mozková mrtvice je minimálně stejně nebezpečná.

Někteří muži si pleš užívají. Když mají sebevědomí, nevadí jim, říká psycholog
17. 10. 2020
Pokud máme dostatek sebevědomí, s řídnoucí kšticí se vyrovnáme mnohem snáz, říká v rozhovoru pro LN psycholog Petr Šmolka z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Praze-Modřanech.

Očima psycholožky: Jak působí karanténa na děti? Může vyvolat záchvaty paniky i sociální fobie
16. 10. 2020
Novému typu koronaviru se povedlo něco, co nepamatuji. Téměř o ničem jiném se nemluví a opatření, jež mají za úkol zastavit jeho šíření, jsou drsná. Zachraňujeme životy a všechny jiné hodnoty jako by najednou přestaly existovat. Reálně větším hrozbám pro lidstvo: znečišťování přírody jedy, skleníkovými plyny, endokrinními disruptory atd. se nic takového nikdy ani vzdáleně nepodařilo.

O vlasy přichází většina pacientů s rakovinou. Chladicí čepice je zachraňuje
15. 10. 2020
Velká část onkologických pacientek položí při první návštěvě svému lékaři otázku: „Přijdu o vlasy?“ Pokud musí podstoupit chemoterapii, pak bývá odpověď obvykle kladná. „Cytostatika, která se při ní podávají, jsou totiž toxická pro všechny rychle rostoucí tkáně,“ říká vedoucí lékařka ambulantního oddělení Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce v Praze Lucie Reifová. „A vlasy k těmto tkáním patří.“

Karanténa nesvědčí mozku. Nucená izolace ovlivňuje naši sociální citlivost
14. 10. 2020
Že karanténa nesvědčí mozku a vytrácí se empatie, neříkají jen psychologové a psychiatři, ale dosvědčuje to i výzkum mozkové aktivity. Nucená izolace ovlivňuje naši sociální citlivost, která sídlí v prefrontální kůrové oblasti mozku. Ta se často označuje jako „sociální mozek“. Píše to italský deník Corriere della Sera.

Zachraň své vlasy. Řídnoucí kštice nám dokáže ukrojit kus sebevědomí
13. 10. 2020
O kvalitě vlasového porostu se začíná leckdy rozhodovat už před naším narozením. Nadměrné vypadávání vlasů způsobené mužskými pohlavními hormony tak mnohdy v jedné rodině postihuje nejen otce a dědečka, ale i syna. „Odborně se tomuto onemocnění říká androgenetická alopecie,“ uvádí profesor Petr Arenberger.

Vakcína proti covidu-19 může být brzy, říká děkan Chlíbek. Její registraci v Evropě tipuje na přelom roku
10. 10. 2020
Zejména osoby se zdravotním postižením a zdravotničtí pracovníci by měli být řádně proočkováni proti chřipce, vyzývá rizikové skupiny Roman Chlíbek, děkan Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové.

Covidu v Česku nahrává i obezita. U nemocných jsou přebytečná kila problém, více se dusí
10. 10. 2020
Paní Renata se od dospívání trápí dietami. Přestože netrpí přímo obezitou, nadváhy se ne a ne zbavit. „S věkem roste obava z možných zdravotních komplikací, jež s sebou kila navíc nesou,“ řekla pro Lidovky.cz šedesátnice.

Lidé na jižní Moravě mají větší zájem o očkování, chybí vakcíny
9. 10. 2020
Lidé v Jihomoravském kraji mají letos kvůli šířící se nemoci covid-19 větší zájem o očkování proti chřipce, není však dostatek vakcín. Praktičtí lékaři kvůli tomu už musí část zájemců o očkování odmítat a upřednostňují pravidelné zájemce nebo ohrožené skupiny jako lidi s chronickými nemocemi nebo seniory.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku do konce září nakazilo o pětinu lidí víc než loni
8. 10. 2020
Do konce září se v Česku nakazilo klíšťovou encefalitidou asi o pětinu lidí víc než loni, onemocnělo 665 lidí. Zhruba stejně jako loni bylo případů lymské boreliózy (2832). Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

I pneumokok zaslouží pozornost. Očkovat se dá i proti němu
8. 10. 2020
Na dýchací cesty neútočí jen klasické virózy, chřipka a nový strašák v podobě koronaviru. Velké problémy může způsobit i bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok. Naštěstí proti ní existuje očkování.

Čas na chřipkové očkování. Lékaři nabádají nejen rizikové skupiny
6. 10. 2020
Nebojte se nechat očkovat proti chřipce, budete chráněni alespoň před jedním z respiračních onemocnění, nabádají lékaři nejen rizikové skupiny pacientů. Obavy z očkování během probíhající pandemie koronaviru nemají.

Marihuana je dobrý sluha, ale moc zlý pán. Hrozí pomalé spermie i zhoršení paměti
3. 10. 2020
Konopí používané pod dohledem lékaře jako lék nám může posloužit, ale dlouhodobé kouření marihuany, které si „ordinujeme“ sami, je spojeno s riziky. Patří mezi ně mimo jiné zhoršení paměti, schopnosti učení, zpomalení reflexů, snížení reprodukční schopnosti u mužů a spojitost také vědci našli s rizikem mrtvice a srdečního infarktu.

Vědci našli v konopí více než 1400 chemických látek. Každá má svůj účinek
1. 10. 2020
V konopí se našlo více než 1400 chemických látek, z nichž každá má vlastní účinek, a ještě se mohou vzájemně kombinovat. Už sedm let je v České republice legální terapie léčebným konopím. Jde o rostlinu, která se používá staletí, ale působení některých jejích látek zůstává zatím neznámé.

Konopí z rukou lékaře. Není stejné jako ‚tráva‘, kterou si lidé zapalují
29. 09. 2020
Pro mnohé je konopí drogou, pro jiné úlevou od bolesti. A právě na léčbu bolesti předepisují léčebné konopí lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Zkuste střídat sezení na židli a na míči, říká odbornice
26. 09. 2020
Nejčastější chybou při práci v kanceláři je špatně nastavená výška počítače, říká Aneta Křivánková, ergoterapeutka z Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Pozor na varovné signály páteře. Pokud potíže nepoleví, vyhledejte specialistu
24. 09. 2020
Spěchat okamžitě s bolavými zády k lékaři určitě není zapotřebí. Podcenit závažný problém se ale nevyplácí. Pomoc u odborníka hledáme, když si nedokážeme jednoduše pomoci sami.

Horečka dengue může poskytnout imunitu vůči covidu-19, tvrdí studie
22. 09. 2020
Vědci z americké Dukeovy univerzity se domnívají, že odhalili spojitost mezi koronavirem a horečkou dengue. Podle nové studie může vystavení této nemoci přenášené komáry poskytnout určitý stupeň imunity vůči covidu-19. Badatelé svoje závěry zatím nepublikovali, ke studii však dostala přístup agentura Reuters.

Počítače a telefony patří k moderním pomocníkům, ale i škůdcům. Stres nám hrbí záda
22. 09. 2020
Stále víc Čechů se hrbí dlouhé hodiny nad počítačem. A mnozí z nich se už nedokážou ani narovnat. Počítače a chytré telefony patří k moderním pomocníkům, ale i ke škůdcům. Obzvlášť když v jejich společnosti trávíme víc času, než je zdrávo.

Udržujte řád, choďte do přírody a dýchejte. Psycholožka radí, jak zvládnout stres provázející pandemii
20. 09. 2020
Stres v posledních týden padá i na ty, kteří ho zatím po dobu pandemie nepociťovali. Se zhoršujícími se zprávami je čím dál tím těžší nepřemýšlet nad tím, co bude dál. Jak takový stres zvládnout? „Není to nemoc, co nás stresuje, děsivá je pozornost, kterou ke covidu-19 upínáme. Soustřeďte se raději na jiné záležitosti, zajděte si do přírody,“ radí psycholožka Pavla Koucká.

Sledování znamének může zachránit život, nabádá dermatoložka
18. 09. 2020
Dermatologové zatím ještě nevědí, jak se časová prodleva, když lidé odkládali vyšetření kůže, projeví na počtu odhalených kožních nádorů, říká lékařka Naděžda Vojáčková z Dermatologického a laserového centra Anděl v Praze.

Hlídat si kůži si můžete i doma. Růst znaménka či změnu barvy nepřehlížejte
17. 09. 2020
K diagnostice rakoviny kůže zatím nejvíce přispívá oko zkušeného lékaře dermatologa. V případě nouze by si vystačil s obyčejnou lupou a baterkou v ruce. Moderní medicína však nabízí lepší techniku.

Kůže po létě chce pozornost. Nepodceňujte prevenci a hlídejte si své opalovací hříchy
15. 09. 2020
Byť letos v létě odjelo na dovolenou k moři mnohem méně lidí než obvykle, opět si stovky pacientů vyslechnou ortel, že mají rakovinu kůže. Ta má totiž sloní paměť a nemoc umí spočítat opalovací „hříchy“ za celý život.

Foto z mobilu zkrátilo čekání na vyšetření. Oceňuji úsporu času, říká autorka knihy Atopický ekzém
12. 09. 2020
Jana Ligurská z Olomoucka má pět dětí, tři z nich bojují s alergiemi a potřebují lékaře. Kvůli nim využívá možností medicíny na dálku. „Hlavně jsem ocenila úsporu času,“ říká autorka knihy Atopický ekzém a potravinové alergie očima mámy.

Roušky ovlivňují práci psychiatrů, komplikují některé terapie, říká Höschl
11. 09. 2020
Povinné roušky ovlivňují práci psychiatrů a komplikují některé terapie. Dle psychiatra a ředitele Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) Cyrila Höschla nejsou výjimky pro lidi s duševním onemocněním dostačující.

Obezita, kouření i cukrovka. Putovní výstava Body Worlds v Brně ukáže lidskou anatomii
10. 09. 2020
Lidskou anatomii přiblíží návštěvníkům putovní výstava Body Worlds - Cyklus života, která začne 24. září na brněnském výstavišti v pavilonu C. Výstavu tvoří celotělové exponáty zhotovené metodou plastinace používanou ke konzervaci těl nebo jejich částí. Výstava sleduje cyklus lidského života od početí přes zrození, růst, dospělost, stáří až ke smrti.

Pokusy s telemedicínou jsou slibné. Nejdřív konzultace, pak další postup
10. 09. 2020
Někteří lékaři, například gastroenterologové, už využívají telemedicínu roky. Existuje dokonce portál uLékaře.cz, který distanční medicínu zprostředkovává.

U poloviny pacientů s dystrofií nemoc poškozuje i mozek, tvrdí lékařka
9. 09. 2020
Různě závažné poškození mozku má až polovina pacientů se svalovou dystrofií typu Duchenne. Přesto byl tento dopad onemocnění, které způsobuje postupné ochabnutí svalů i ztrátu aktivní svalové hmoty, dosud spíše opomíjen. Cílem je proto podnítit rozvoj výzkumu v této oblasti, uvedli zástupci organizace Parent Project na dnešní tiskové konferenci v Praze. Organizace založená rodiči pacientů na ní prezentovala i průzkum o dopadu nemoci na život rodin.

Doktor ordinuje na dálku. Programy telemedicíny se rozjely už v létě
8. 09. 2020
Štve vás čekání na ošetření v čekárně lékaře? Snad se blýská na lepší časy. Také covid-19 může za to, že se od července v některých zdravotních pojišťovnách rozjíždějí programy telemedicíny. Lékař vás v některých případech „vyšetří“ na dálku pomocí počítače či telefonu.

Přiměl mě k tomu mateřský instinkt, říká dárkyně vajíček. Kliniky preferují ženy po porodu
7. 09. 2020
Pro mnoho párů je dárcovství vajíček jedinou cestou k založení rodiny. V Česku je jich však nedostatek, a tak reprodukční kliniky lákají potenciální dárkyně různými způsoby včetně reklam na sociálních sítích. Za dárcovství nabízejí finanční kompenzace v řádu desítek tisíc korun, ne každá žena však může zákrok podstoupit.

Znečištěné ovzduší přispívá k narušení DNA ve spermiích
4. 09. 2020
Vliv znečištěného ovzduší má vliv na zhoršení genetických vlastností spermií, konkrétně na integritu chromatinu, tedy komplexu DNA a některých proteinů. Potvrdil to výzkum českých vědců, jehož výsledky na dnešní tiskové konferenci Rady pro životní prostředí Akademie věd ČR v Praze představil vědec Jiří Rubeš.

Zábavnějších forem učení ubude. Nový školní rok bude v mnohém odlišný
3. 09. 2020
Zdravotní situace způsobí, že nový školní rok bude jiný než obvykle. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý už například počítá s tím, že školy budou muset oželet některé akce, ředitel liberecké základní umělecké školy Tomáš Kolafa připouští možnost, že žáci nebudou moci veřejně předvést, co se naučili.

Sklenkou vína proti demenci. Experti představili tucet rizik, jejichž eliminace má zabránit nástupu nemoci
1. 09. 2020
Přední světoví experti, kteří se zabývají léčením duševní demence, nyní představili tucet rizik, jejichž eliminace by měla účinně zabránit nástupu demence až u čtyř z deseti potenciálních obětí.

Otevření škol pandemii nevyhrotí, školáci nejsou tahounem infekce, uvádí studie
1. 09. 2020
S novým školním rokem se do škol nahrnou děti, které se mnohdy neviděly od půlky března. Může se mezi nimi nebezpečně šířit nemoc covid-19? A jak moc je pravděpodobné, že ji mohou přenést na své učitele, rodiče, prarodiče a další lidi ze svého okolí? Odpovědi nejsou zcela jasné.

K záměnám dochází často. I nejedlé nálezy se dají užitečně využít
27. 08. 2020
Byť se řada lidí při sběru řídí správnou zásadou, že sbírat mají jen houby, které bezpečně rozpoznají, k záměnám stejně každoročně dochází. V našich lesích je řada hub, které jsou pro laiky snadno zaměnitelné. Bohužel jde často o houby velmi oblíbené.

Lékaři mohou předpovědět, které ženě hrozí předčasný porod
27. 08. 2020
Lékaři mohou předpovědět, které ženě hrozí předčasný porod. V pilotním projektu vyšetřují těhotné, které už předčasně porodily nebo měly potrat. Podílí se na něm Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Vědci zkoumají vliv genů a prostředí při vzniku duševních poruch
25. 08. 2020
Čeští vědci se při hledání příčin duševních onemocnění zaměřují na geny a vliv vnějšího prostředí. Odborníci z univerzitních psychiatrických klinik v Hradci Králové a Olomouci například zkoumají psychotické poruchy, poruchy nálady a úzkostné poruchy, v Národním ústavu duševního zdraví zase zkoumají vztahy mezi střevní mikrobiotou (střevními mikroorganismy) a mozkovými funkcemi.

Houby radši nejezte večer. Při otravě jako první pomoc poslouží aktivní uhlí
25. 08. 2020
Bramboračka, smaženice, obalované i nakládané. Houby lze upravovat všemi způsoby. Češi každoročně okupují lesy, kde roste mnoho jedlých hub. Jak upozorňuje Jiřina Hrabáková z mykologického klubu v Brně, houby s největším zdravotním přínosem jsou dostupné i v obchodech.

Proti cholesterolu a na lepší imunitu. Ke zdraví nám mohou pomoci také houby
24. 08. 2020
Nabírané houby míří většinou do smaženic nebo si je lidé obalí a osmaží. Některé by se však daly využít třeba na upevnění obranyschopnosti.

Lékárna, která vychází z přírody. Každý druhý plevel je vlastně léčivka
22. 08. 2020
Po celá tisíciletí se lidé léčili jenom bylinkami. Příroda pomáhala, fungovalo to. Dnes se lidé k bylinkám zase vracejí a léto jim k tomu dává příležitost, říká bylinář Radomír Wojnar z Lučiny na Frýdeckomístecku.

Po koupání opláchněte oči pitnou vodou. Delší pobyt v moři oči podráždí
21. 08. 2020
Slzy jsou pro oči nezbytné, jsou pro ně jakýmsi mazadlem. A také první pomocí, když do oka spadne nějaké smítko. Proto možná člověka napadne, že dívat se pod vodou při potápění je pro oči přirozené. Zvláště pokud člověk vyrazí na dovolenou k moři. To je přece také slané. Jenže nepříjemnosti hrozí i při koupání v moři.

Už plod v mateřském lůně může trpět přílišným hlukem
19. 08. 2020
Když vrabec zpívá, vydává 30 decibelů. V této úrovni až do 60 decibelů je nepřetržitý poslech bez rizika. Ve městě však jeho zpěv přehlušuje konverzace kolemjdoucích (60 až 80 decibelů), klaksony automobilů (85 decibelů) a někdy i sbíječka (120 decibelů), před níž je potřeba uchýlit se jinam. Jsme-li tomuto hluku vystaveni více než deset vteřin, ohrožuje to náš sluch, píše francouzský deník Le Figaro.

Léto je plné nástrah pro oči. Volba vhodných slunečních brýlí je zásadní
18. 08. 2020
Díky zraku člověk získává až 80 procent informací, je pro něj tedy zásadní. V létě by si na něj měl každý dávat obzvlášť pozor. Jak upozorňuje oční lékařka Lucie Valešová, problémy způsobuje ultrafialové (UV) záření, klimatizace, alergeny i voda v bazénech.

Deprese, úzkosti i nespavost. Koronavirus podle nové studie působí na duševní zdraví člověka
12. 08. 2020
Nová studie milánských vědců odhalila, že více než u poloviny testovaných pacientů, kteří prodělali koronavirus, se zhruba měsíc po uzdravení objevily psychické potíže. Konkrétně jde o posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD), úzkosti, nespavost, deprese nebo obsedantně kompulzivní poruchu (OCD).

Do přírody raději s vodou a dezinfekcí. A hlídejte si očkování na tetanus, radí primářka
9. 08. 2020
K pokousání, poškrábání nebo jinému poranění zvířaty či hmyzem dochází ve volné přírodě poměrně často. „Vždy je nezbytné ránu řádně prohlédnout a ošetřit, zejména dezinfekcí, a v určitých případech zkontrolovat, zda je poraněný správně očkován proti tetanu,“ zdůrazňuje Ivana Bogrová, primářka Oddělení praktických lékařů Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pamatujte si, co vás kouslo, radí odbornice. K potížím totiž může dojít až s časovým odstupem
4. 08. 2020
Česko zatím zaznamenalo jen ojedinělé případy západonilské horečky, avšak i jedno úmrtí. V letní přírodě na nás mohou čekat nejrůznější nástrahy, popisuje Hana Bílková Fránková, vedoucí laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě.

Třetina dětí na světě má v krvi vysoký obsah olova, tvrdí nová studie. Hlavní příčinou jsou autobaterie
30. 07. 2020
Zdraví třetiny dětí na světě ohrožuje vysoký obsah olova v krvi, tvrdí nová studie provedená Dětským fondem OSN (UNICEF) a organizací Pure Eearth. Problém je palčivý především v rozvojových zemích, ve kterých není dostatečně regulováno bezpečné nakládání s průmyslovým odpadem, píše o výzkumu deník The New York Times.

Saláty ano, maso a alkohol ne. Co jíst v tropickém počasí a čemu se vyhnout?
30. 07. 2020
Tropická vedra, která v současnosti obtěžují celou Evropu, ovlivňují nejen, jak se cítíme, ale také to, jak naše tělo tráví. V horkých dnech je proto lepší vyhnout se těžko stravitelným potravinám, masu, chlebíčkům či tučným a mastným jídlům. Nahraďte je ořechy, ovocem a zeleninou či kuskusem.

Co je nejlepší na žízeň? Pijte čistou vodu
30. 07. 2020
Debaty o tom, kolik litrů tekutin vypít v teple, jsou evergreenem každého léta. Někdo má větší pocit žízně a spolyká i čtyři litry, jiný téměř žádný a často doporučovaných dva a půl litru ani nedosáhne. Pro dospělého člověka je však aspoň litr a půl tekutin nutností. I ve dnech, kdy není vedro. Dostatečný přísun vody je pro tělo nezbytný. Pomáháme tím tělu předcházet zdravotním komplikacím.

Je káva prospěšná a jak ji pít? Kofein má na každého jiný účinek
29. 07. 2020
Káva obsahuje protizánětlivé substance a antioxidanty, jako jsou polyfenoly, ale i další látky, které už ale nejsou tak prospěšné. Kávy se těžko zříkáme. Dobrou zprávou ale je, že nejde o zlozvyk, který je třeba za každou cenu vymýtit, spíše naopak, píše italský deník Corriere della Sera.

Občerstvení ze stánků snězte hned, syrové maso patří do izolace. Jak v létě správně nakládat s jídlem?
28. 07. 2020
Každoročně se v létě potýká řada lidí se zdravotními komplikacemi z jídla. Přitom stačí dodržovat základní hygienická pravidla – jídlo udržovat v chladu a nevystavovat jej slunci a také používat jiné nádobí a nože na syrové maso než na ostatní jídlo. Nejen na to upozorňuje hygienik Roman Letošník.

Vzduch v domácnostech je až pětkrát horší než venkovní. Zdraví škodí osvěžovače vzduchu i deodoranty
26. 07. 2020
Zdraví ohrožuje nejen špatná kvalitu vzduchu ve venkovních prostorách, ale také doma. Upozornila na to izraelská odbornice na lidské zdraví Carol Abrahamová, již citoval deník The Jerusalem Post.

Pravidelná údržba. Při chlazení v autě dodržujte základní pravidla
23. 07. 2020
Klimatizace již dlouhodobě patří mezi standardní výbavu automobilů. Vyžaduje však pravidelnou kontrolu. V přeneseném významu plní klimatizace i funkci bezpečnostní.

Klimatizace má i své minusy. Univerzální teplota přijatelná pro všechny neexistuje
21. 07. 2020
Klimatizaci mnoho z nás ocení hlavně v parných dnech léta. Její používání ale může být spojeno se zdravotními riziky. Na problémy s fungováním klimatizace upozorňuje ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Eduard Ježo.

Díky evropské dotaci vznikly čtyři ordinace pro bezdomovce
16. 07. 2020
Díky dotacím z Evropského sociálního fondu vznikly letos čtyři ordinace pro bezdomovce. Od dubna fungují v Ostravě a Olomouci, nové budou od srpna v Praze a Pardubicích. Na rok a půl provozu získaly kolem pěti milionů korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

S česnekem i slivovicí raději opatrně. Řídit se babskými radami se nemusí vyplatit
16. 07. 2020
Lidé se letos chystají strávit dovolenou spíš v tuzemsku, ale některé ani covidová pandemie neodradila a chystají se vycestovat za exotikou. Co si v takovém případě vzít do cestovní lékárničky?

Na konci století bude na Zemi méně lidí, ukazuje studie
15. 07. 2020
Ve druhé polovině století ubude na světě obyvatel a v roce 2100 by na planetě mělo žít kolem 8,8 miliardy lidí. Uvádí se to ve studii Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME), jehož závěr se ale neshoduje s prognózami OSN. Podle nich by v té době mělo být na Zemi o dvě miliardy lidí více.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku zatím nakazilo více lidí než loni, případů boreliózy je naopak méně
14. 07. 2020
Do konce června se klíšťovou encefalitidou nakazilo v Česku 158 lidí, víc než loni za stejné období. Méně je případů boreliózy, onemocnělo 1035 osob. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) o hlášených infekčních nemocech. Za červen přibylo téměř 500 případů boreliózy a více než 100 lidí se nakazilo encefalitidou. Nejvíc případů bývá obvykle v letních měsících, kdy lidé častěji chodí do přírody.

Jak se připravit na druhou vlnu pandemie? Program Zdravá myšlenka by mohl pomoci
14. 07. 2020
Pandemie koronaviru ukázala sílu a důležitost nových technologií. Jde vůbec zajistit lepší připravenost na druhou vlnu koronavirové krize? Za cíl si to nyní klade Moravskoslezský kraj, který ve spolupráci s Impact Hubem spouští akcelerační program Zdravá myšlenka. Ten má podpořit projekty, talentované lidi a inovativní nápady, které jsou využitelné především v době epidemií.

Které léky si vzít na dovolenou? Hodí se prostředky proti bolesti či spáleninám
14. 07. 2020
Je čas dovolené. Abychom ji strávili v pohodě, musíme být připraveni na očekávané, ale hlavně na neočekávané zdravotní problémy. Co si s sebou vzít do cestovní lékárničky, popisuje Irena Kiliková, vedoucí farmaceutka lékárny Agel Hornické polikliniky v Ostravě.

Lidé se v období pandemie rozpili, protialkoholní léčebny mají plno, přiznává vedoucí linky důvěry
14. 07. 2020
Na linku důvěry se po rozvolnění protiepidemických opatření obrací ve zvýšeném počtu lidé, kteří mají potíže s nadměrnou konzumací alkoholu. Kromě toho volají i ti, již se ocitli během pandemie v hmotné nouzi.

Imunita pacientů vyléčených z covidu časem zmizí, naznačuje nová britská studie. Může to ovlivnit vývoj vakcíny
13. 07. 2020
Tým z britské univerzity Kings Cross College provedl výzkum, při kterém vědci zjistili, že by zotavení pacienti z koronaviru o vypěstovanou imunitu mohli časem přijít. Podle studie se počítá s možností, že koronavirus se bude mezi lidmi vyskytovat stejně často jako běžné nachlazení nebo chřipka a na něj získaná imunita by mohla „vyprchat“ do několika měsíců.

Covid se možná šíří přímo vzduchem, připustila WHO. Dosud se klonila k jiné variantě, může to změnit opatření
7. 07. 2020
Světová zdravotnická organizace (WHO) připustila, že koronavirová infekce covid-19 se přenáší přímo vzduchem. Definitivně potvrzeno to však podle epidemioložky WHO Marie Van Kerkhoveové nebylo. Dosud WHO potvrzovala, že vir SARS-CoV-2 se přenáší kapénkami, které však rychle klesají k zemi.

Léto naší psychice většinou prospívá. Ženy jsou na změny citlivější
4. 07. 2020
Ženy reagují na počasí mnohem citlivěji než muži, říká docent Martin Anders z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Celý článek zde]]>

Změna klimatu nese nové nemoci. Příznivější počasí nás asi nečeká ani v blízké budoucnosti
2. 07. 2020
Vlny veder, které se objevovaly v posledních letech, by nás měly podle předpovědí klimatických modelů provázet i v budoucnosti, říká biometeorolog Martin Novák, vedoucí Regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem. „Navíc se tyto vlny budou nejspíš prodlužovat.“

Počasí útočí na naše zdraví. Meteosenzitivní lidé vnímají každou změnu
30. 06. 2020
Začnou vás bolet klouby ve chvíli, kdy se blíží déšť? Možná patříte k meteosenzitivním lidem, kteří velmi citlivě reagují na změny počasí.

Dovolená je k regeneraci, nepřepínejte se. Hrozí i vážné úrazy, varuje lékař
27. 06. 2020
Každoročně se někdo na dovolené dopustí fatální chyby a ohrožují jej otravy, kolapsy organismu, vážné úrazy, podotýká praktický lékař Marcel Nesvadba z Turnova.

Stav mikrobiomu v těle zásadně ovlivňuje zdraví člověka
26. 06. 2020
Stav mikrobiomu, tedy souboru genů mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry či houby v lidském těle nebo na jeho povrchu, ovlivňuje imunitu a zdraví člověka a podílí se na vzniku některých onemocnění. Největší vliv na jeho kondici má strava a životní styl. Novinářům to dnes řekla předsedkyně České mikrobiomové společnosti Helena Tlaskalová-Hogenová.

Záludnosti lesů, hor či rybníků. Záliba ve samosběru se může vymstít
25. 06. 2020
Obrázek konvičky plné borůvek následovaný snímkem borůvkového koláče udělají v zimě při prohlížení stejnou radost jako záběry z pláží. Někdo může přidat i historku, jak se po smaženici z hub sešla u lékaře celá rodina.

Užijte si léto bez nástrah. Pozor na grilované maso a přehnané opalování
23. 06. 2020
Češi si letos mohou užít i moře. Většina jich ale zůstane v tuzemsku. Základní pravidla, jak si užít léto ve zdraví, platí pro oba způsoby dovolené. Důležité je trochu se předem připravit.

Kvůli koronaviru tíhnou nezadaní k bývalým partnerům. Pozor na přehnanou idealizaci, radí psycholožky
21. 06. 2020
Koronavirus, karanténa a sociální omezení změnily mnoho aspektů fungování společnosti, včetně mezilidských vztahů. Krize byla výzvou zejména pro nezadané, jimž epidemie omezila možnosti navazovat nové známosti. Mnoho z nich se proto vrací ke svým „ex“, což může být riskantní krok. O tíhnutí k minulým vztahům a jeho rizikům napsal článek britský server Independent.

Sršeň z Asie do Česka zatím nedorazila, upozorňuje mikrobioložka
20. 06. 2020
Zejména pro alergiky platí přísné dodržování pravidel chování v přírodě, protože pro ně mohou být velmi nebezpečné i včely a vosy, upozorňuje mikrobioložka Kateřina Kybicová ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

V Česku narůstá výskyt klíšťat zavlečených z jihu Evropy nebo Afriky
18. 06. 2020
V České republice narůstá počet míst s výskytem klíšťat pocházejících z jihu Evropy nebo subsaharské Afriky. Nejčastěji jde o pijáka lužního. Další jsou klíšťata rodu Hyalomma. Původně se objevovala pouze na jihu Moravy, v poslední době se rozšířila i na řadu míst v Čechách. Kvůli mapování těchto klíšťat vznikl peřd časem projekt Najdipijaka.cz, řekl jeden z jeho autorů David Modrý.

Přítulná zvířata jsou nejrizikovější. Neprovokujte je a nemazlete se s nimi
18. 06. 2020
Člověka ve městě může ze zvířat napadnout nejčastěji pes. Ale zaútočit na něj dokáže i potkan. Další nepříjemná setkání se zvířaty se mohou vyskytnout v přírodě. S trochou opatrnosti se jim však dá vyhnout.

Časté užívání volně prodejných léků může poškodit ledviny, varuje lékař
17. 06. 2020
Časté užívání volně prodejných léků může podle lékařů poškodit ledviny. V některých případech mohou lidé kvůli braní léků na bolest skončit i na dialýze. V dnešní tiskové zprávě zaslané o tom informoval primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare Petr Táborský.

Příroda umí být jedovatá. Na co si dát pozor při procházce?
16. 06. 2020
Dovolená v exotických a rizikových končinách asi letos moc lidí lákat nebude. Ale i v naší přírodě mohou číhat nebezpečí, jimž je lepší se vyhnout.

Čeští lékaři užívají zastaralé nástroje, čekárny jsou plné. Řešením je telemedicína, míní IT specialista Mařík
15. 06. 2020
Pandemie nás naučila, že sociální distance je občas pro naše zdraví potřebná. Uskutečnit ji ale v plných čekárnách vždy nelze. Proto by odborník na IT Vladimír Mařík mladší rád viděl častěji mezi pacientem a lékařem pouze monitor. To je základ takzvané telemedicíny. „Lidé využívající moderní technologie a mající kvůli hektickému životu problém s časem možnost vyřídit si komunikaci s doktorem online uvítají,“ říká v rozhovoru pro LN.

Nemocemi od klíšťat se letos nakazilo víc lidí než loni, u boreliózy je případů více než dvojnásobek
15. 06. 2020
Klíšťovou encefalitidou se v Česku do konce května letos nakazilo více lidí než loni. Nejvíc případů bylo na Vysočině, v Jihočeském a Jihomoravském kraji, vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Více než dvojnásobný je také počet nákaz lymskou boreliózou. Nejvíc případů onemocnění od klíšťat obvykle lékaři zaznamenávají v létě, kdy lidé do přírody chodí častěji.

Nadměrná dezinfekce rukou může vést až k zánětu kůže, varuje dermatoložka. Při mytí používejte šetrné přísady
13. 06. 2020
Mezi současná opatření proti koronaviru patří i zvýšená dezinfekce rukou. Ta má ale v Česku za následek nárůst kožních problémů. „Musíme si uvědomit, že neexistuje dezinfekční prostředek, který by byl pro kůži stoprocentně bezpečný,“ říká pro server Lidovky.cz Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce.

Přichycenými klíšťaty netočte, radí parazitolog. Sprcha nestačí, infekci mohou přenášet i larvy
13. 06. 2020
Musíme udělat všechno pro to, aby nás klíšťata vůbec nenapadla. A když už se to stane, musíme je včas a správně odstranit, říká parazitolog Milan Daniel, který se problematice klíšťat dlouhodobě věnuje.

Dezinfekce a roušky ničí Čechům pokožku. Krémy používejte, i když problémy nemáte, radí dermatologové
12. 06. 2020
Říká se, že v životě není nic zadarmo. Platí to i pro dva hlavní nástroje protikoronavirové ochrany: roušky a dezinfekce. Zakrývání obličeje a hojné čištění rukou si vybírá daň v podobě kožních problémů.

Jak na nemoci od klíšťat? Encefalitida a borrelióźa nejsou jedinými strašáky
11. 06. 2020
I když je často slyšet, že přenašečem lymeské borreliózy může být také komár, odborníci říkají, že přenos na člověka byl prokázán pouze u klíštěte.

Nevidomý diabetik může aktivněji žít díky pumpě ovládané z mobilu
10. 06. 2020
Aktivnější život umožňuje patnáctiletému Benjaminovi mobilní inzulínová pumpa ovládaná aplikací v telefonu. Kromě toho, že trpí cukrovkou, je gymnazista nevidomý. Tlačítkové ovládání pumpy s displejem, kterou nosí na břiše, by tedy pro něj nebylo příliš praktické. Benjamin je podle odborníků z Fakultní nemocnice Brno prvním nevidomým dětským pacientem s cukrovkou v Česku, který pumpu s ovládáním v telefonu používá.

Encefalitida na vrcholu. Výskyt nemoci se každý rok zvětšuje
9. 06. 2020
Česká republika aktuálně patří do nechtěné špičky – mezi země s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii.

Vakcína dokáže nejlíp zabránit epidemii, říká imunoložka
6. 06. 2020
Proočkovanost je v Česku nízká, říká imunoložka Zuzana Vančíková z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Mobilní aplikace usnadňuje hemofilikům dávkování léků
5. 06. 2020
Nedostatek srážecího faktoru v krvi hemofilika se může stát minulostí. Lidem s poruchou srážlivosti krve pomáhá speciální aplikace, která společně s profylaktickou léčbou hemofilikům výrazně zlehčuje život.

Tetanus je třeba přeočkovávat. Vědci nachází vakcíny proti dalším nemocem
4. 06. 2020
Vědcům se daří nacházet vakcíny proti dalším nemocem. Ne všechny ale vytvoří imunitu na celý život. U některých vakcín jsou životní období, kdy nemoc člověka nejvíce ohrožuje.

Podle nového průzkumu si užívání léků na předpis během covidu upravil v Česku každý desátý člověk
3. 06. 2020
Téměř každý desátý uživatel léků na předpis v Česku si během koronavirové krize upravil bez konzultace s lékařem užívání léků. Vyplývá to z průzkumu České asociace farmaceutických firem (ČAFF). Důvodem byla podle asociace obava z možného vystavení se nákaze v případě osobní návštěvy zdravotnického zařízení při získání receptů. Na druhé straně lékaři v době krize poskytovali poradenství po telefonu a pacientům se snažili předepisovat e-recepty, podotkl ČAFF.

Psychologové se pokusí zjistit, jak se ve společnosti rodí důvěra
3. 06. 2020
Psychologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se pokusí zjistit, jak se ve společnosti rodí důvěra v politiky, úřady a politické zřízení. Zapojili se do velké studie důvěry evropských občanů v systém a společenské instituce.

Význam očkování vzrůstá. Na podzim nás nejspíše čeká druhá vlna nového koronaviru, varují vědci
2. 06. 2020
Česko se sice pomalu začíná vracet do běžného režimu, odborníci ale varují, že horší epidemie nás může čekat na podzim a v zimě, kdy druhá vlna nového koronaviru zřejmě udeří v sezoně viróz, angín a chřipek.

Povaha koronaviru se nezměnila, reaguje WHO na polemiku ohledně údajného slábnutí viru
1. 06. 2020
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) neexistuje důkaz, že by koronavirus ztrácel na síle, jak tvrdí někteří italští lékaři. Nezměnila se ani přenosnost, ani závažnost nákazy, řekla v pondělí podle agentury Reuters na brífinku v Ženevě šéfka oddělení WHO pro nové nemoci Maria van Kerkhoveová.

Opalovací krém při dovolené v tuzemsku nepoužívá 40 procent Čechů, na zahradě se nechrání více než polovina
1. 06. 2020
Opalovací přípravek na dovolené v tuzemsku nepoužije bezmála 40 procent Čechů. Pokud už lidé ochranný prostředek v ČR aplikují, zvolí střední ochranný faktor. U moře se proti slunci nechrání téměř čtvrtina Čechů.

Jen pětina lidí s depresí je léčena správně, říká psychiatr Cyril Höschl
30. 05. 2020
Ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl vítá, že svůj duševní stav úspěšně řeší pomocí antidepresiv více lidí, ale varuje, že pacienti je často dostávají zbytečně nebo nesprávně. A naopak ti, kdo je nutně potřebují, se někdy k léčbě vůbec nedostanou.

Kampaň Chci vidět upozorňuje na onemocnění sítnice oka u seniorů
29. 05. 2020
Onemocnění centrální části sítnice označované jako věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) postihuje asi 15 procent seniorů. Nemoc je nejčastější příčinou ztráty zraku u starších osob. Novinářům to dnes řekl prezident České vitreoretinální společnosti Pavel Němec. Spolek proto v těchto dnech spouští kampaň Chci vidět, jejímž cílem je zvýšení povědomí o této nemoci.

Náramek uvidí do budoucnosti. Může předvídat psychické výkyvy
28. 05. 2020
Nenápadný přístroj v náramku na ruce by jednou měl s předstihem hlásit blížící se psychické výkyvy způsobené bipolární poruchou, aby na ně mohli pacient a jeho lékař včas reagovat.

Užívání antidepresiv poroste. současný stav je pro psychiku velká zátěž
26. 05. 2020
Je deprese in? Podle nárůstu spotřeby antidepresiv to tak vypadá. Odborníci ale varují, že většina nemocných pomoc nevyhledá. Současný stav je navíc psychickou zátěží pro obrovskou část společnosti.

Téměř pětina Čechů podle průzkumu v nouzovém stavu víc pila alkohol, větší spotřebu přiznali zejména muži
25. 05. 2020
Téměř pětina lidí podle průzkumu pro Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR v době nouzového stavu více pila alkohol. Nejčastěji se k navýšení jeho konzumace přiznávali lidé ve věkové skupině 26 až 35 let, následované mladšími od 18 do 25 let.

Během karantény přibrala třetina lidí. Kila navíc ale nemusí ještě nic znamenat
24. 05. 2020
Jeden z nejviditelnějších dopadů uplynulých karanténních týdnů vidíme, když si stoupneme na váhu. Třetina lidí přibrala. Počet kilogramů však neříká vše – stejně jako populární index BMI. Kdy jsou kila navíc v pořádku? A proč může být stejná váha i po karanténě problém?

Skupinová imunita nemusí fungovat, ochranné látky proti koronaviru mizí někdy již po půlroce
24. 05. 2020
Imunitní pasy, které zamýšlejí některé země zavést, aby mohly povolit režim a neohrozit tím vlastní občany, nejsou podle vědců z amsterodamské univerzity dobrým nápadem. Pochybují, že imunita spojená s vybudováním protilátek infikováním koronavirem je doživotní.

Proč umíralo v USA tolik lidí? Špinavý vzduch zhoršuje průběh covid-19
24. 05. 2020
Spojené státy zasáhlo tolik úmrtí na nemoc covid-19, že výzkumníci mohli dobře hledat jejich souvislosti. Vyšlo jim, že se na nich podílel i špinavý vzduch.

Koronavirus může u těhotných žen poškodit placentu, onemocnění způsobuje zhoršení toků krve k plodu
23. 05. 2020
Šestnáct těhotných žen, u nichž se při rutinních prohlídkách v nemocnici v Chicagu potvrdila nákaza koronavirem, mělo poškozenou placentu. Odborníci se proto domnívají, že by lékaři měli stav těhotných žen s onemocněním covid-19 pečlivě sledovat. S odvoláním na nově publikovanou vědeckou studii o tom napsala agentura Reuters.

Co zpříjemní dýchání v roušce? Aromatické oleje příjemně voní, mohou mít i dezinfekční efekt
23. 05. 2020
Pleť je pod rouškou zakrytá, na což stále nejsme zvyklí. Za chvíli nás svědí nos nebo jiná zakrytá místa obličeje. Co nám pomůže? Rouška nás chrání, ale také omezuje a začíná nás zajímat, co jsme dříve vůbec neřešili. Dýcháme totiž také to, co jsme už vydechli. Co to vlastně je a nakolik jsme sobě a světu nebezpeční? A můžeme se nějak sami ohrozit tím, co vydechujeme?

Lék tlačený Trumpem může lidem s covid-19 uškodit, uvádí studie. Poukazuje na podivný srdeční tep
22. 05. 2020
Antimalarikum hydroxychlorochin, jehož užívání při léčbě i prevenci nákazy koronavirem prosazuje od března americký prezident Donald Trump, by mohlo některým pacientům s covidem-19 uškodit. Podle listu The New York Times došla k takovému závěru nová studie zveřejněná v odborném časopisu The Lancet.

Karanténa a omezený přístup k antikoncepci. Indonésie očekává po koronaviru babyboom
22. 05. 2020
Indonésie by mohla v důsledku karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru zaznamenat babyboom s více než 400 000 novorozeňaty nad běžný roční průměr. Na jejich početí může mít svůj díl jak nucené setrvávání doma, tak omezený přístup k antikoncepci, napsala agentura AFP s odvoláním na indonéský národní úřad pro plánované rodičovství (BKKBN).

V Somálsku se v době koronaviru rozmáhá ženská obřízka
20. 05. 2020
Omezení pohybu v Somálsku kvůli šíření koronaviru vedlo k výraznému nárůstu ženských obřízek, informuje organizace Thomson Reuters Foundation. Obřezávači chodí od domu k domu a nabízejí provedení zákroků u dívek, které jsou kvůli pandemii zavřené doma.

Home office snížil podle průzkumu riziko šíření koronaviru. Pomoct by mohl při případné druhé vlně covid-19
19. 05. 2020
Zavedení práce z domova mělo pozitivní vliv na snížení rizika šíření nákazy novým koronavirem. Lidé, kteří měli takzvaný home office, utlumili totiž víc než ostatní i jiné aktivity a kontakty. Chodili třeba méně nakupovat. Ukázal to výzkum o chování v době epidemie.

Péče o zakrytou pleť. Jak se starat o zakrytou kůži, které roušky škodí?
19. 05. 2020
Roušky se pro nás staly každodenní nutností. Naše pleť si však na ně leckdy tak snadno nezvykla. Měli bychom jí proto věnovat správnou pozornost.

‚Důležitý první krok.‘ Experimentální vakcína na covid-19 vytvořila u dobrovolníků účinné protilátky
18. 05. 2020
Americká laboratoř Moderna v pondělí oznámila výsledky testů experimentální vakcíny proti koronaviru. U dobrovolníků dokázala vyvolat imunitní reakci a jejich těla si proti covid-19 vytvořila protilátky. Testování je zatím v počáteční fázi, pokud se ale látka osvědčí, je možné, že vakcína bude dostupná veřejnosti již v lednu příštího roku, píše server CNN.

Koronavirus podle průzkumu nejvíce deptá mladé lidi a ženy, krizi naopak nejlépe snášejí senioři
18. 05. 2020
Koronavirovou krizi nejlépe snášejí senioři, i když představují nejohroženější skupinu obyvatel. Naopak dvacátníci nynější situaci prožívají nejhůře, psychický stav se zhoršil více u žen než u mužů. Ukázal to průzkum v rámci projektu Dělám, co můžu, jehož autoři nabízejí po dobu pandemie bezplatné psychologické online konzultace.

Hromadné nošení roušek snižuje šíření koronaviru o více než 60 procent. Vědci to dokázali na pokusu s křečky
17. 05. 2020
Pokusy na křečcích odhalily, že hromadné používání roušek snižuje přenos koronaviru, jenž způsobuje nemoc covid-19. Oznámil to v neděli tým vědců z Hongkongu, které citovala agentura AFP. Výzkum Hongkongské univerzity je jedním z prvních, které se konkrétně zaměřily na zjištění, zda roušky nebo obličejové masky mohou zabránit symptomatickým i nesymptomatickým nositelům koronaviru nakazit ostatní.

Návrat do normálu je stresující, říká psycholog. Lidé si na současný stav zvykli a zjistili, že jim vyhovuje
17. 05. 2020
„Vstup do krize byl stresující a teď i návrat do normálního života bude stresující,“ říká v rozhovoru server Lidovky.cz psycholog Pavel Pařízek, který založil web Delamcomuzu.cz, kde nabízí bezplatné psychologické konzultace pro všechny. Někteří lidé si podle něj na nouzový stav zvykli a nechtějí ho měnit, mají strach. V návaznosti na to očekává druhou vlnu zájmu o terapie.

Nejčastější příznaky nemoci covid-19 u pacientů v Evropě: bolesti hlavy a ztráta čichu
17. 05. 2020
Bolesti hlavy a ztráta čichu jsou dva nejčastější příznaky covidu-19 u evropských pacientů, u nichž měla nemoc mírný až středně těžký průběh. Vyplývá to ze studie zveřejněné v prestižním časopise Journal of Internal Medicine, o které informovala agentura AFP. Podle vědců, kteří zkoumali průběh nemoci u více než 1400 pacientů z pěti evropských zemí, souvisí výskyt jednotlivých příznaků i s věkem a pohlavím pacienta.

Rakousko od neděle otevře své hranice. Při návratu do Česka však bude stále vyžadován negativní test
16. 05. 2020
Rakousko od půlnoci ze soboty na neděli otevře všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Kontroly kvůli koronaviru budou už jen namátkové, informovalo v sobotu rakouské ministerstvo vnitra. S úplným otevřením hranic se počítá ve druhém kroku a mělo by nastat 15. června, uvedla agentura APA. Velvyslankyně ČR v Rakousku Ivana Červenková v České televizi uvedla, že z české strany zůstává otevřeno osm běžných přechodů a dva vlakové, jinak hranice otevřené nejsou.

Největší riziko číhá na seniory v posteli, varuje lékař. Dobrá psychika posiluje imunitu
16. 05. 2020
Pohyb posiluje imunitní systém, což je důležité zvlášť v době koronavirové epidemie a platí to i pro seniory, říká Tomáš Richter, primář Geriatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V Rakousku otevřely restaurace. Vídeň rozdá občanům poukázky na útratu, rodiny dostanou 50 eur
15. 05. 2020
Od pátku mohly v celém Rakousku poprvé po dvou měsících znovu otevřít restaurace a pohostinství. Po obchodech, které mohly obnovit svou činnost již před několika týdny, šlo o nejviditelnější známku toho, že po ústupu koronavirové pandemie se vrací život v zemi znovu do normálních kolejí.

Lepší pohyb než vitamin v prášku. Stačí rychlá chůze
14. 05. 2020
Mnozí lidé si myslí, že imunitu mohou posílit konzumací rozpustných vitaminů, i když vysedávají u počítače nebo televize. Pilulka ale všechno nenapraví.

Imunitu máme i v břiše. Posilte ji pestrou stravou a ‚chraňte’ bakteriální prostředí
12. 05. 2020
V boji s infekcemi bývá naším neocenitelným pomocníkem imunitní systém. Pomáhá přirozeně i v souboji s koronavirem. Jak jej můžeme posílit? Například pestrou stravou, protože k naší obraně přispívají i bakterie ve střevech.

Obětí koronaviru jsou i mezilidské vztahy. V novodobé historii toto nemá obdoby, říká sociolog
12. 05. 2020
Pandemie koronaviru nepřináší jen přímé oběti a ekonomické ztráty. Nebývalou silou se promítá i do společenských vztahů a vazeb.

Legendární virolog a spoluobjevitel eboly onemocněl covidem-19. Šíleně mě bolela hlava, říká Peter Piot
10. 05. 2020
Peter Piot je muž, který zasvětil svůj život boji s viry. V roce 1976 spoluobjevil ebolu, poté dlouhá léta působil jako šéf programu AIDS při OSN. Svou zatím poslední misi strávil v roli poradce předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, na starost měl výzkum vakcíny proti nemoci covid-19. Nyní se však 71letý Belgičan sám nakazil a detailně popsal, jaké nečekané komplikace nový koronavirus přináší.

Francouzi v karanténě přibrali v průměru 2,5 kilogramu, ukázal průzkum
9. 05. 2020
Více než polovina Francouzů od 17. března, kdy začala v jejich zemi platit karanténní opatření, přibrala na váze. Vyplývá to z průzkumu agentury Ifop, který dnes zveřejnil list Le Parisien. V průměru přitom po sedmi týdnech karantény ukazuje Francouzům osobní váha o 2,5 kilogramu více než dřív.

Pravé neštovice pozabíjely více lidí než všechny války. K jejich vymýcení přispěli i Češi
8. 05. 2020
Pravé neštovice se poprvé vyskytly zřejmě před více než 3000 lety v Indii a v Egyptě a po celá staletí patřily k největším metlám lidstva. Jen v uplynulém století zabily přes 300 milionů lidí. V roce 1959 zahájila Světová zdravotnická organizace (WHO) s touto chorobou boj, o 19 let později byl vyléčen poslední pacient. Oficiálně byly neštovice prohlášeny za vymýcené 8. května 1980. Vydatně k tomu přispěli i českoslovenští vědci.

Velký manuál od expertů z Bulovky: Jak jsme daleko s poznáním koronaviru?
7. 05. 2020
Přední čeští infekcionisté Jiří Beneš a Ladislav Machala z Kliniky infekčních nemocí 3. LF UK a pražské Nemocnice Na Bulovce připravili již v polovině března pro server Lidovky.cz úspěšný manuál přinášející klíčové informace o novém koronaviru. Nyní oba experti nachystali jeho pokračování, ve kterém přibližují nejnovější poznatky o SARS CoV2.

Lékaři obnovují normální provoz. Na řadu přicházejí zákroky, které byly kvůli pandemii odloženy
7. 05. 2020
V posledních týdnech museli lékaři v nemocnicích odložit řadu plánovaných výkonů. Teď začínají přecházet do běžného režimu.

Čeští vědci popsali funkci kinázy, která může pomoci při léčbě rakoviny
5. 05. 2020
Novou možnost na cestě k lékům bránícím nádorovému bujení objevila výzkumná skupina pod vedením Dalibora Blažka z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Jako první na světě popsala význam bílkoviny nazývané cyklin-dependentní kináza 11 (CDK11), která hraje důležitou roli v přepisu genetické informace. Jejich poznatky v pondělí publikoval časopis Nature Structural & Molecular Biology.

Bolavé zuby, slepé střevo nebo oční problémy nepočkají. Kdy kvůli koronaviru neodkládat návštěvu lékaře?
5. 05. 2020
Nemoc covid-19 patří v současnosti k největším strašákům. Do pozadí zatlačila řadu dalších zdravotních rizik, která však není dobré zanedbávat. Ve strachu z obávaného viru si mnozí lidé rozmýšlejí návštěvu zdravotnických zařízení. Ať už je trápí akutní problémy, nebo se dlouhodobě léčí s některou z chronických nemocí. Některá ošetření odkládají i zdravotnická zařízení.

Italové chtějí pryč z karantény, přehodnocují tak pojem ‚členové rodiny‘
4. 05. 2020
Lidé v Itálii se v posledních dnech zamýšlejí nad výkladem pojmu „členové rodiny“. Děje se tak v souvislosti s rozhodnutím vlády umožnit jim, aby po týdnech celostátní domácí izolace kvůli pandemii covidu-19 mohli navštívit své příbuzné ve stejném regionu.

Pandemie nemoci covid-19 by mohla znamenat konec pro tradiční podání ruky
4. 05. 2020
Začalo to před staletími jako symbol míru, jako znamení toho, že v ruce nedržíte zbraň, a během let se z tohoto gesta stala součást téměř každé společenského, náboženského nebo obchodního kontaktu. Ale nový typ koronaviru si vynutil nový způsob myšlení o stisku rukou. Bez ohledu na to, o jak přátelské gesto jde, znamená výměnu potenciálně nebezpečných mikroorganismů, napsala agentura Reuters.

Jak efektivně cvičit doma? Inspiraci najdete v plánu od fitness trenéra Jágra
3. 05. 2020
Měsíc v karanténě se neblaze podepisuje na postavě i kondici nejednoho z nás. Omezené vycházení, zavřená fitness centra a další sportoviště totiž rozhodně nehrají do karet blížící se plavkové sezóně. Jestli se v létě nechcete stydět za své tělo, slezte z gauče a začněte doma cvičit dle plánu sestaveného odborníkem na fitness.

Úlevu přináší také cibule a med. Na léčbu kašle se hodí, říká vedoucí lékárnice
2. 05. 2020
Při léčbě kašle nepoužívám pouze léky, ale pravidelně ji doplňuji bylinami, říká Irena Kiliková, vedoucí lékárnice lékárny v ostravské Hornické poliklinice.

WHO nadále doporučuje roušky. Situace kolem nákazy koronavirem je v Evropě nadále vážná
30. 04. 2020
Světová zdravotnická organizace (WHO) nadále doporučuje, aby roušky a respirátory jako ochranu před koronavirem, nosili především zdravotníci a nakažení, prohlásila krizová koordinátorka této organizace Dorit Nitzanová. Ta rovněž řekla, že veřejnost musí roušky chápat pouze jako doplněk celého souboru preventivních opatření. Situace kolem nákazy koronavirem je v Evropě sice nadále vážná, státy ale musí rychle a bezpečně obnovit zdravotní služby i pro pacienty, jejichž potíže jsou jiného charakteru, uvedl Hans Kluge.

Hlídač plic. Ne všichni kašlající mají koronavirus
30. 04. 2020
Asi jste také zažili v obchodě kašlajícího člověka, který je sledován přísnými, až žalujícími pohledy. Vždyť kašel je jedním z průvodních znaků nemoci covid-19. Ale každý, kdo kašle, nemusí ještě být zasažený novým koronavirem.

Bude trvat roky, než se zjistí, kde se stala v nejhůře koronavirem postižené Lombardii chyba
28. 04. 2020
Zatímco se Itálie připravuje na zmírnění omezujících kroků zavedených kvůli pandemii koronaviru, je stále jasnější, že v Lombardii, nejhůře postiženém regionu v nejvíce zasažené evropské zemi, se musela stát obrovská chyba, píše agentura AP.

Vakcína proti meningokoku B bude zdarma pro děti do 6 měsíců, rozhodlo ministerstvo. Rodiče ušetří až 10 tisíc
28. 04. 2020
Očkování proti meningokoku typu B bude od května hrazeno z pojištění dětem do šesti měsíců, u další vakcíny proti typům A, C, W a Y u dětí do dvou let. Informace upřesnilo ministerstvo zdravotnictví, v úterý informovalo, že očkování oběma typy vakcín je zdarma pro „kojence a malé děti“.

Vědci probádali wuchanské nemocnice. Koronavirus vydrží v uzavřených prostorech i hodiny, zjistili
28. 04. 2020
Nový virus SARS-CoV-2 se zdržuje v přelidněných prostorech či v místnostech, které postrádají ventilaci. Zjištění asijských vědců podporuje teorii, že nemoc covid-19 se mimo jiné šíří i pomocí aerosolu a je nutné riziková místa dezinfikovat. Ve dvou wu-chanských nemocnicích a jejich okolí přežíval virus ve formě mikroskopických částeček dlouhou dobu. Špatně z testu vyšly toalety, dobře na tom naopak byla otevřená prostranství.

Karanténa dává smysl. Mezinárodní studie chválí model použitý i v Česku
28. 04. 2020
Na tři miliardy obyvatel planety muselo v rámci boje s koronavirovou pandemií výrazně omezit své aktivity. Je to k něčemu dobré? A za jakých podmínek jsou opatření nejúčinnější? Mezinárodní studie chválí model použitý i v Česku.

Měřte si ještě před komplikacemi kyslík, radí nemocným Američanům doktor. V Česku zbytečné, reaguje expert
26. 04. 2020
Americký lékař v nemocnici pozoroval, jak pacienti často vůbec netuší, že mají velmi nízkou hladinu kyslíku v těle a rozbíhá se jim v něm kvůli nákaze nemocí covid-19 zápal plic. Když si potíží konečně všimnou, je již pozdě a musí být připojeni na plicní ventilaci. Doktor z New Yorku navrhuje, aby si lidé sledovali hladinu kyslíku v těle sami doma pomocí jednoduchého přístroje - pulzního oxymetru. Podle českého experta to však v českém prostřední není nutné.

Lidé více vyhledávají virtuální nemocnici. Jak to funguje?
25. 04. 2020
Medicína na dálku, bez přímého kontaktu pacienta s lékařem, nabrala v době pandemie na intenzitě. Například portál uLékaře.cz, který zprostředkovává rady odborníků, má dnes trojnásobně vyšší návštěvnost.

Lék remdesivir v první klinické studii propadl. Test v Číně byl ukončen předčasně, brání se firma Gilead
23. 04. 2020
Experimentální antivirotikum remdesivir od společnosti Gilead Sciences selhalo při své první klinické studii léčby nemoci covid-19 mezi náhodně vybranými pacienty. Napsal to ve čtvrtek list Financial Times s odvoláním na pracovní dokumenty náhodně zveřejněné Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Srdce pod dálkovou kontrolou. Omezený provoz se řeší různými způsoby
23. 04. 2020
Některé ordinace teď mají omezený provoz. Vyšetření však může probíhat i na dálku. Například činnost srdce se dá zkontrolovat rozborem záznamu EKG z chytrých hodinek, případně pomocí malého přístroje, který pacientovi přijde domů poštou. Brněnské MDT – Mezinárodní centrum pro telemedicínu – začalo v době nouzového stavu poskytovat zdarma online konzultace s kardiologem, prozatím po dobu jednoho měsíce.

Turecko se chce prosadit jako humanitární velmoc
22. 04. 2020
Zdravotnický materiál pro Itálii a Španělsko, zařízení pro Palestince a dokonce léky pro Arménii: v době pandemie nemoci covid-19 se Turecko snaží vylepšit si pověst a prosadit se jako humanitární velmoc. Píše to agentura AFP.

Pandemie zvýraznila roli sester. Učíme se za pochodu, ale zdravotníci z boje neutíkají
21. 04. 2020
Sestry nemohly být připraveny na pandemii. Učily se za pochodu, dnes je situace pro ně daleko lepší než na začátku, říká Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester.

Pandemie dezinformací: proč i chytří lidé věří koronavirovým mýtům?
20. 04. 2020
Je to smutná pravda, ale každá zdravotní krize vyvolá svou vlastní pandemii dezinformací. Od 80. let do přelomu století jsme zažili šíření nebezpečných lží o AIDS - od přesvědčení, že virus HIV vznikl ve vládní laboratoři, přes tvrzení, že testy HIV jsou nespolehlivé, až po teorii, že se nákaza dá léčit kozím mlékem.

Pro děti se spinální svalovou atrofií existuje v současnosti účinná léčba, říká lékařka
20. 04. 2020
Spinální svalová atrofie (SMA) byla donedávna nejčastější příčinou úmrtí na vrozené onemocnění u kojenců. Každý rok se narodí asi deset dětí s touto nemocí, jen zhruba třetina odsud měla šanci dožít dospělosti, ovšem i tito pacienti pak umírali velmi brzy.

S pandemiemi už musíme počítat. Americká města čeká katastrofa, říká český vědec žijící v USA
18. 04. 2020
Ve velkých amerických městech bude brzy katastrofická situace, říká český vědec, který v USA žije. Nemoc covid-19 totiž USA silně podcenily – podobně jako mnohé jiné země. Američané jsou navíc nedisciplinovaní a nezvyklí se podřizovat, což teď stav jen zhoršuje.

Česká maska s nejvyšším stupněm ochrany jde do sériové výroby. Jedna z prvních várek putuje k vědcům
17. 04. 2020
Čeští výzkumníci a firmy dokončili nový typ respirátoru nejvyšší třídy pro sériovou výrobu. Ta se má naplno rozběhnout příští týden. Ochranná polomaska RP95-M vychází z modelu vyvinutého v březnu na ČVUT, který však nelze vyrábět hromadně. Jedna z prvních objednávek na 1200 kusů poputuje k vědcům, kteří na ústavech Akademie věd ČR (AV) testují vzorky na koronavirus, a věnují se souvisejícímu výzkumu. AV to oznámila v tiskové zprávě.

Muži si myjí ruce mnohem méně často než ženy
15. 04. 2020
Mýt si ruce mýdlem a teplou vodou po dobu 20 vteřin je společně s pobytem doma a odstupem od ostatních lidí nejlepší zbraní, kterou máme proti koronaviru. Existuje ale jeden zásadní, a přitom jen zřídka zmiňovaný rozdíl v tomto základním hygienickém návyku: ženy si myjí ruce častěji a pečlivěji než muži, napsal zpravodajský server CNN.

Nebezpečí kolem nás existuje. Dobro se nedělá pro metály, říká přírodovědec a kněz
14. 04. 2020
Žili jsme v bublině bezpečí, kterou jsme pracně kolem sebe zbudovali, ale nebezpečí kolem nás prostě jsou, i když nevíme proč, říká Marek VáŽili jsme v bublině bezpečí, kterou jsme pracně kolem sebe zbudovali, ale nebezpečí kolem nás prostě jsou, i když nevíme proč, říká Marek Vácha, přírodovědec, etik a kněz.cha, přírodovědec, etik a kněz.

Domácí idylu během karantény často střídají hádky. Mnoho vztahů se pak bortí zbytečně, říká párový terapeut
13. 04. 2020
Nejprve nadšení z tolik potřebných společných chvil, jásot dětí, že nemusí do školy, hodiny strávené u televize. Po pár dnech domácí idylu střídají hádky, výčitky, pocit odcizení, samoty. Vedle pandemie straší v časech koronavirového domácího vězení páry či rodiny po celé zemi také ponorková nemoc.

Odložte cigaretu, nechte lůžka nakaženým. Lékařské společnosti apelují na kuřáky
13. 04. 2020
Kuřák, který teď odloží cigaretu, může v době koronavirové epidemie potenciálně ušetřit tolik potřebné lůžko na jednotce intenzivní péče. Připomínají to lékařské odborné společnosti, jež apelují na kuřáky a tvrdí, že právě nyní je vhodný čas skončit s kouřením.

Vitaminem proti epidemii. Má smysl nakupovat potravinové doplňky, nebo je lepší jít ven?
12. 04. 2020
Rad, jak nyní posílit imunitu, je plný internet. Jenže má vůbec smysl nakupovat potravinové doplňky ve chvíli, kdy o nové infekci stále víme poměrně málo? A není jednodušší lépe jíst a vyrazit během slunečných dnů na procházku?

Nejistota se dotýká i lidí s psychickými potížemi, něco takového jsme ještě nezažili, říká profesor
11. 04. 2020
Pětina lidí u nás trpí nějakými psychickými potížemi, říká profesor Pavel Mohr, primář kliniky Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech a předseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Senioři překvapili vyrovnaností, nepanikaří a vypořádávají se s izolací. Více než o sebe mají strach o potomky
9. 04. 2020
Nejzranitelnější skupinou jsou senioři. Tahle věta zazněla během pandemie koronaviru nespočetněkrát. Přesto obvykle nijak zvlášť nepanikaří. Více než o sebe se totiž zřejmě bojí o své potomky.

Zkouška pro psychiku. Nevytahujte staré křivdy a neřešte problémy alkoholem
7. 04. 2020
Ještě nedávno si podobnou situaci jen málokdo uměl představit: jsme prakticky pořád doma. Někdo z domova pracuje, někdo se domů vrací hned po práci, jiný teď práci nemá a neví, jestli ještě mít bude. Náš život se kvůli pandemii podstatně změnil. Nejhůř tuto situaci většinou snášejí ti, kdo nejsou v dobré fyzické či psychické kondici a nemají rodinu ani přátele, o něž by se mohli opřít.

Screening snižuje riziko rakoviny prsu, radí lékařka
4. 04. 2020
Díky mamografickému screeningu klesla úmrtnost na rakovinu prsu o třetinu, říká lékařka Miroslava Skovajsová z pražského Mamma centra Breast unit Prague.

Co chtějí ženy po padesátce? Zpomalit stárnutí a zůstat co nejdéle fit
2. 04. 2020
Proti obecnému přesvědčení jsou myslím dnešní padesátnice v relativně dobré kondici, říká doktorka Kateřina Cajthamlová, internistka a systemická terapeutka z ordinace v Praze 3. „Už proto, že se v mládí mnohem víc pohybovaly venku než dnešní mladé ženy.“

Současná krize je zkouškou i příležitost něco změnit. Psychologové radí, jak ‚přežít‘ karanténu
1. 04. 2020
Ještě nedávno si podobnou situaci jen málokdo uměl představit: jsme prakticky pořád doma. Někdo z domova pracuje, někdo se domů vrací hned po práci, jiný teď práci nemá a neví, jestli ještě mít bude.

Zubaři mají z koronaviru strach. Podle Šmuclera vzniká záchranná síť ordinací pro nakažené
1. 04. 2020
Jednou z profesí, které se bez respirátorů nejvyšší třídy neobejdou, jsou zubaři. Patří k těm nejohroženějším, protože při jejich práci vzniká aerosol, jakýsi tryskáč pro koronavirus.

Inventura pro ženské zdraví. Na co si dát pozor, když přichází klimakterium
31. 03. 2020
V průběhu klimakteria postupně vyhasíná funkce vaječníků. Současně s tím se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Ženy tak přicházejí o svého spolehlivého ochránce, a k mnohým chorobám jsou proto náchylnější.

Prostata se dá léčit, muži musí přijít včas, říká lékař
29. 03. 2020
Muži se už o své urologické zdraví zajímají víc, říká profesor Tomáš Hanuš, přednosta Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Koronavirus očima praktického lékaře: Seniorů se nejvíc dotýkají katastrofické scénáře, propadají panice
28. 03. 2020
Nejistota, strach a úzkosti. Současná situace, která uvrhla všechny do situace, kterou neznají, se podepisuje i na duševním stavu lidí. Trpí především senioři.

Šéf WHO varoval před používáním neověřených léků proti koronaviru
27. 03. 2020
Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátek na pravidelné tiskové konferenci varoval před používáním léků proti koronaviru, jejichž účinnost ještě nebyla prokázána. Podle Tedrose to může naopak způsobit nedostatek těchto léků pro potřebné pacienty s jinou diagnózou.

Léky na vysoký tlak nezhorší průběh koronavirové infekce, uvedl Ústav pro kontrolu léčiv
27. 03. 2020
Pacienti, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem, by měli v nastavené léčbě pokračovat a neměli by ji bez další konzultace s lékařem přerušovat. Uvedl to dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v tiskové zprávě. Reagoval tím na hypotézu publikovanou v časopise Lancet, ze které mohou pramenit obavy pacientů z možného zhoršení průběhu koronavirové infekce.

Pohyb je nejlepší lék na stárnutí. Co vše souvisí s jeho nedostatkem?
26. 03. 2020
Vyhnout se zdravotním rizikům, která začínají hrozit zhruba po padesátce, to je přání, jež má asi většina mužů.

Zdraví mužů po padesátce. Na které choroby si dát pozor?
24. 03. 2020
Padesát let dnes není pro muže žádný věk. Některá onemocnění se však přesto u nich právě v tomto období začínají hlásit. Co proti tomu mohou dělat? Mnozí padesátníci nemají ani tušení o tom, že je začíná ohrožovat některé z civilizačních onemocnění.

Zdraví mužů po padesátce. Na které choroby si dát pozor?
24. 03. 2020
Padesát let dnes není pro muže žádný věk. Některá onemocnění se však přesto u nich právě v tomto období začínají hlásit. Co proti tomu mohou dělat? Mnozí padesátníci nemají ani tušení o tom, že je začíná ohrožovat některé z civilizačních onemocnění.

Uzdravených je po celém světě už 100 tisíc. Jeden infikovaný koronavirem nakazí průměrně víc než tři další
23. 03. 2020
Téměř 350 tisíc nakažených, přes 15 tisíc mrtvých a 100 tisíc vyléčených lidí. Taková čísla nabízí statistika o celosvětové pandemii koronaviru. Nemoc Covid-19, kterou virus způsobuje, průměrně jeden nakažený přenese na více než tři další osoby ze svého okolí.

Virtuální klinika: řešení pro tisíc pacientů denně nejen v době koronavirové epidemie
23. 03. 2020
V současné době se kvůli koronavirové epidemii zvýšil šestsetkrát zájem o služby virtuální kliniky EUC, která pacientům umožňuje online a v reálném čase konzultovat své zdravotní problémy s lékaři, aniž by je museli navštívit. Tím se pochopitelně snižuje riziko nákazy. „Jsme připraveni takto pomoci více než tisícovce pacientů denně,“ říká Václav Vachta, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC.

Virtuální klinika: řešení pro tisíc pacientů denně nejen v době koronavirové epidemie
23. 03. 2020
V současné době se kvůli koronavirové epidemii zvýšil šestsetkrát zájem o služby virtuální kliniky EUC, která pacientům umožňuje online a v reálném čase konzultovat své zdravotní problémy s lékaři, aniž by je museli navštívit. Tím se pochopitelně snižuje riziko nákazy. „Jsme připraveni takto pomoci více než tisícovce pacientů denně,“ říká Václav Vachta, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC.

Šéfka Alzheimercentra: Osobní kontakt teď není možný, příbuzní klientů volají a kvitují fotky na Facebooku
22. 03. 2020
Lidé s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demence patří v nynější době pandemie koronaviru k nejzranitelnějším, neboť jsou odstřihnutí od kontaktu s vnějším okolím. Snažíme se jim zajistit jistotu dobrého domova, říká pro Lidovky.cz regionální ředitelka zlínského Alzheimercentra Helena Nováková.

Šéfka Alzheimercentra: Osobní kontakt teď není možný, příbuzní klientů volají a kvitují fotky na Facebooku
22. 03. 2020
Lidé s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demence patří v nynější době pandemie koronaviru k nejzranitelnějším, neboť jsou odstřihnutí od kontaktu s vnějším okolím. Snažíme se jim zajistit jistotu dobrého domova, říká pro Lidovky.cz regionální ředitelka zlínského Alzheimercentra Helena Nováková.

Když nemáte maso, dejte tam… Jak na zdroje bílkovin v době omezených nákupů
20. 03. 2020
Bílkoviny, jakožto jednu ze tří základních složek výživy, jistě není nutné zdlouhavě představovat. Zatímco cukry a tuky si jednoznačně spojujeme s příjmem energie, bílkoviny čili proteiny mají trochu složitější poslání. Jsou nezbytně důležité pro růst a regeneraci svalových i nervových buněk, zpevňují kosti a posilují imunitní systém.

Když nemáte maso, dejte tam… Jak na zdroje bílkovin v době omezených nákupů
20. 03. 2020
Bílkoviny, jakožto jednu ze tří základních složek výživy, jistě není nutné zdlouhavě představovat. Zatímco cukry a tuky si jednoznačně spojujeme s příjmem energie, bílkoviny čili proteiny mají trochu složitější poslání. Jsou nezbytně důležité pro růst a regeneraci svalových i nervových buněk, zpevňují kosti a posilují imunitní systém.

Centrum tkání nabízí kmenové buňky na léčbu lidí s koronavirem
18. 03. 2020
Národní centrum tkání a buněk v Brně vyvíjí léčivý přípravek, který lze využít při léčbě pacientů s těžkým poškozením plic v ohrožení života, které způsobila nákaza koronavirem. V tiskové zprávě to dnes uvedla Elen Šťastná z centra. Centrum podle ní využití kmenových buněk při léčbě těchto pacientů nabídlo Ústřednímu krizovému štábu České republiky. V ČR bylo k dnešnímu ránu potvrzeno 383 nakažených koronavirem.

Centrum tkání nabízí kmenové buňky na léčbu lidí s koronavirem
18. 03. 2020
Národní centrum tkání a buněk v Brně vyvíjí léčivý přípravek, který lze využít při léčbě pacientů s těžkým poškozením plic v ohrožení života, které způsobila nákaza koronavirem. V tiskové zprávě to dnes uvedla Elen Šťastná z centra. Centrum podle ní využití kmenových buněk při léčbě těchto pacientů nabídlo Ústřednímu krizovému štábu České republiky. V ČR bylo k dnešnímu ránu potvrzeno 383 nakažených koronavirem.

Pokud by praktičtí doktoři zavřeli ordinace, nemocnice nápor pacientů nezvládnou, říká lékař
17. 03. 2020
Současná situace v Česku se dotýká všech, včetně praktických lékařů. Nedostatek roušek v ordinacích, často zmatení pacienti a jejich neustálá edukace. „Snažíme se pacientům vysvětlovat, proč nikdy nekašlat do ruky a do kapesníku, ale do rukávu. A proč nosit roušky, pokud je mají. Oddělujeme od sebe v rámci dne pacienty s respiračními problémy a ty s chronickými obtížemi," vysvětluje současnou situací v českých ordinacích praktický lékař Radoslav Svoboda.

Pokud by praktičtí doktoři zavřeli ordinace, nemocnice nápor pacientů nezvládnou, říká lékař
17. 03. 2020
Současná situace v Česku se dotýká všech, včetně praktických lékařů. Nedostatek roušek v ordinacích, často zmatení pacienti a jejich neustálá edukace. „Snažíme se pacientům vysvětlovat, proč nikdy nekašlat do ruky a do kapesníku, ale do rukávu. A proč nosit roušky, pokud je mají. Oddělujeme od sebe v rámci dne pacienty s respiračními problémy a ty s chronickými obtížemi," vysvětluje současnou situací v českých ordinacích praktický lékař Radoslav Svoboda.

Idiopatická plicní fibróza. Dýchání je jako chůze po zmrzlém sněhu
17. 03. 2020
Jako astma se mohou maskovat i jiné, někdy ještě nebezpečnější plicní choroby. Je důležité poznat je včas. Při preventivní akci našli před časem lékaři čtyři pacienty, jejichž dech při poslechu připomínal chůzi po zmrzlém sněhu. Diagnóza? Idiopatická plicní fibróza.

Omezení cukru chování dětí neovlivní, spojení mezi ním a hyperaktivitou je jen mýtus
16. 03. 2020
Mnoho rodičů vidí v cukru viníka hyperaktivního chování svých dětí. Ale tento mýtus už byl vyvrácen, napsal list The New York Times. Názor, že by cukr mohl vést k větší zlobivosti dětí, se poprvé objevil v lékařské literatuře v roce 1922. Myšlenka ale veřejnost nijak nezaujala do chvíle, než v roce 1975 nevyšel bestseller doktora Bena Feingolda Proč je vaše dítě hyperaktivní.

Omezení cukru chování dětí neovlivní, spojení mezi ním a hyperaktivitou je jen mýtus
16. 03. 2020
Mnoho rodičů vidí v cukru viníka hyperaktivního chování svých dětí. Ale tento mýtus už byl vyvrácen, napsal list The New York Times. Názor, že by cukr mohl vést k větší zlobivosti dětí, se poprvé objevil v lékařské literatuře v roce 1922. Myšlenka ale veřejnost nijak nezaujala do chvíle, než v roce 1975 nevyšel bestseller doktora Bena Feingolda Proč je vaše dítě hyperaktivní.

Nenechte se zavalit informacemi, nabádá psychoterapeut. Dětem je nutné situaci vysvětlit
16. 03. 2020
V době krize je důležité zůstat racionální a nebýt přehlcen a fascinován tokem zpráv. Zejména na děti je potřeba působit klidně a nestandardní situace jim trpělivě vysvětlovat, říká v rozhovoru pro LN psychoterapeut Radek Pěkný.

Přátelské prostředí pro vetřelce? Obezita nahrává špatným virům
16. 03. 2020
Obézní pacienty nemají v nemocnici rádi. Špatně se s nimi manipuluje na lůžku, operace bývají kvůli podkožnímu tuku a orgánům obaleným tukem obtížnější. A také je více ohrožují viry – přinejmenším ty chřipkové.

Bezpečí si může pacient sám hlídat. Jak na to?
15. 03. 2020
Někdy se pacient dostane do nemocnice ve stavu, kdy může být rád, že je rád. Ale jindy si může zdravotnické zařízení vybírat a svůj pobyt v něm do určité míry sám ovlivňovat tak, aby se vyhnul případným rizikům.

Místo nákazy: nemocnice. Přes všechna opatření se zde infikujete snáze než doma
14. 03. 2020
Nepotěší to, ale je to logické – nemocnice je nebezpečným místem. Přicházejí do ní lidé oslabení, podstupují tu složité zákroky, jsou tedy náchylnější k infekcím. Tady se člověk přes veškerá opatření může někdy nakazit snáze než třeba doma.

Pravidla domácího učení. Důležité je jasně stanovit dobu pro studium, pozornost dětí zlepší pobyt v přírodě
13. 03. 2020
Základní, vysoké a vyšší odborné školy v Česku byly nařízením vlády z důvodu omezení šíření nemoci COVID-19 preventivně uzavřeny. Vzdělávání tak bude dočasně probíhat v domácích podmínkách. Jak děti na takovou situaci připravit a správně nastavit režim „domácí školy“?

‚Pravidelné čištění mobilu je důležitější než nošení roušek.’ Telefon jako možný přenašeč koronaviru
12. 03. 2020
Potenciálními nositeli nákazy novým typem koronaviru mohou být podle odborníků také mobilní telefony. Tedy zařízení, kterých se většina lidí dotýká v průběhu celého dne. Na co si dát pozor a jak mobil správně dezinfikovat?

Narovnejte záda a uvidíte, že se vám uleví. Neléčí jen léky
12. 03. 2020
V boji s průduškovým astmatem nestačí mít v kapse inhalátor. Pacienti potřebují pravidelně cvičit své přirozené dechové ústrojí. Musejí poznat i „své spouštěče“. A také se smířit s tím, že psi ani kočky nepatří do jejich domácnosti.

Jak operuje koronavirus. Plíce přestávají dodávat kyslík, organismus se rozpadá jako domino, popisují vědci
11. 03. 2020
Nemoc COVID-19 způsobuje jen o trochu více než běžný kašel, pokud nákaza zůstane pouze v puse či v nose infikovaného. U většiny pacientů to tak skutečně je, vážnější situace ale nastává ve chvíli, kdy infekce zasáhne plíce. Obtíže s dýcháním se projeví u jednoho ze sedmi nakažených, uvedla agentura Bloomberg.

Jak operuje koronavirus. Plíce přestávají dodávat kyslík, organismus se rozpadá jako domino, popisují vědci
11. 03. 2020
Nemoc COVID-19 způsobuje jen o trochu více než běžný kašel, pokud nákaza zůstane pouze v puse či v nose infikovaného. U většiny pacientů to tak skutečně je, vážnější situace ale nastává ve chvíli, kdy infekce zasáhne plíce. Obtíže s dýcháním se projeví u jednoho ze sedmi nakažených, uvedla agentura Bloomberg.

Vyléčil se druhý pacient s virem HIV. Za úspěchem stojí transplantace kostní dřeně
10. 03. 2020
Na světě se vyléčil druhý člověk s virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Muž z Londýna ukončil antoretrovirální léčbu před více než 30 měsíci a jeho testy na přítomnost HIV jsou nyní negativní. Za vyléčením podle lékařů stojí transplantace kostní dřeně, kterou podstoupil kvůli rakovině. S odvoláním na článek ve vědeckém magazínu The Lancet HIV o tom v úterý informoval zpravodajský web BBC.

Vyléčil se druhý pacient s virem HIV. Za úspěchem stojí transplantace kostní dřeně
10. 03. 2020
Na světě se vyléčil druhý člověk s virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Muž z Londýna ukončil antoretrovirální léčbu před více než 30 měsíci a jeho testy na přítomnost HIV jsou nyní negativní. Za vyléčením podle lékařů stojí transplantace kostní dřeně, kterou podstoupil kvůli rakovině. S odvoláním na článek ve vědeckém magazínu The Lancet HIV o tom v úterý informoval zpravodajský web BBC.

Nová fakta o zmutovaném koronaviru: šíří se až na vzdálenost 4,5 metru a ve vzduchu vydrží půl hodiny
10. 03. 2020
Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se může přenášet na vzdálenost až 4,5 metru a ve vzduchu může setrvávat i 30 minut. Uvádějí to čínští vládní epidemiologové ve studii, o níž v úterý informoval hongkongský list South China Morning Post. Podle serveru CNBC je průměrná inkubační doba nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, pět dnů. Do 12 dnů se příznaky choroby projeví u naprosté většiny (97,5 procenta) nakažených.

Nová fakta o zmutovaném koronaviru: šíří se až na vzdálenost 4,5 metru a ve vzduchu vydrží půl hodiny
10. 03. 2020
Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se může přenášet na vzdálenost až 4,5 metru a ve vzduchu může setrvávat i 30 minut. Uvádějí to čínští vládní epidemiologové ve studii, o níž v úterý informoval hongkongský list South China Morning Post. Podle serveru CNBC je průměrná inkubační doba nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, pět dnů. Do 12 dnů se příznaky choroby projeví u naprosté většiny (97,5 procenta) nakažených.

Astma trápí stovky milionů lidí. Pomoci může biologická léčba
10. 03. 2020
Astma trápí stovky milionů lidí po celém světě, v Česku se s ním musí potýkat kolem milionu pacientů. Ti s nejhoršími projevy podstupují biologickou léčbu.

V Brně cvičili lidé na podporu nemocných s roztroušenou sklerózou. Výtěžek půjde na nákup rehabilitačních pomůcek
8. 03. 2020
Přes 140 lidí se zapojilo o víkendu v Brně do cvičebního maratonu na podporu lidí s roztroušenou sklerózou. Za pořadatele to řekla Dominika Cardová. Vybralo se přes 15 000 korun, které poslouží na nákup rehabilitačních pomůcek, jež neproplácejí pojišťovny.

Proč COVID-19 tak netrápí děti? Možná i díky jiným koronavirům, míní experti
7. 03. 2020
Lepší imunita nebo častější vystavení nemocem. To mohou být některé z důvodů, proč novému typu koronaviru, který se od konce minulého roku rozšířil z Číny do více než 80 zemí světa, zdánlivě odolávají děti. Pacienty jsou převážně starší lidé a mezi více než 3400 oběťmi dosud nejsou žádné děti mladší devíti let. Jasné odpovědi na otázky týkající se chování tohoto typu koronaviru však odborníci zatím nemají, napsal server televizní stanice NBC.

Proč COVID-19 tak netrápí děti? Možná i díky jiným koronavirům, míní experti
7. 03. 2020
Lepší imunita nebo častější vystavení nemocem. To mohou být některé z důvodů, proč novému typu koronaviru, který se od konce minulého roku rozšířil z Číny do více než 80 zemí světa, zdánlivě odolávají děti. Pacienty jsou převážně starší lidé a mezi více než 3400 oběťmi dosud nejsou žádné děti mladší devíti let. Jasné odpovědi na otázky týkající se chování tohoto typu koronaviru však odborníci zatím nemají, napsal server televizní stanice NBC.

Pozor na žloutenku, způsobuje cirhózu, varuje lékař
7. 03. 2020
Světově nejzávažnějšími chorobami jater jsou virové hepatitidy B a C. U nás je však nejčastější akutní hepatitida, typ E, která se přenáší tepelně nedostatečně upraveným masem, říká Zdeněk Prokeš, primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov.

Děláte zásoby na 14 dní? Konzervy nechte v regálu. Výživový poradce popisuje, čím byste měli zaplnit spíž
6. 03. 2020
Mouka, rýže, těstoviny, konzervy. Sociální sítě před několika dny zaplavily fotografie prázdných regálů v obchodech s potravinami. Lidé si tvoří zásoby a skupují trvanlivé potraviny kvůli obavám z následků nákazy novým typem koronaviru. Server Lidovky.cz oslovil výživového poradce s otázkou, jak se vybavit trvanlivými potravinami, které dodají tělu vše potřebné.

Děláte zásoby na 14 dní? Konzervy nechte v regálu. Výživový poradce popisuje, čím byste měli zaplnit spíž
6. 03. 2020
Mouka, rýže, těstoviny, konzervy. Sociální sítě před několika dny zaplavily fotografie prázdných regálů v obchodech s potravinami. Lidé si tvoří zásoby a skupují trvanlivé potraviny kvůli obavám z následků nákazy novým typem koronaviru. Server Lidovky.cz oslovil výživového poradce s otázkou, jak se vybavit trvanlivými potravinami, které dodají tělu vše potřebné.

Lepší je péct než smažit či grilovat. Nárazovým pitím játra trpí více
5. 03. 2020
Nárazové pití alkoholu je daleko horší než pravidelná konzumace menších dávek. Přesto bychom si i od malých dávek měli alespoň dva dny v týdnu odpočinout. Kromě toxinů a dalších nebezpečných látek může naše játra také ohrožovat příliš velké množství zkonzumované potravy.

Lepší je péct než smažit či grilovat. Nárazovým pitím játra trpí více
5. 03. 2020
Nárazové pití alkoholu je daleko horší než pravidelná konzumace menších dávek. Přesto bychom si i od malých dávek měli alespoň dva dny v týdnu odpočinout. Kromě toxinů a dalších nebezpečných látek může naše játra také ohrožovat příliš velké množství zkonzumované potravy.

Až 9 dní na plastu, 8 hodin na hliníku. Studie ukazují, jak dlouho přežijí koronaviry na různých površích
5. 03. 2020
Až devět dní zvládnou přežít koronaviry, které jsou přenositelné na člověka, na neživých površích. To je závěr analýzy německých vědců, v níž zkoumali dostupná data pro starší typy koronavirů, která mohou poskytnout další vodítka k pochopení onemocnění, vzbuzujícího paniku v Česku i ve světě.

Dezinfekce došla, vyrobte si ji sami doma. Přípravu zvládnete z běžně dostupných surovin, radí WHO
4. 03. 2020
S šířící se nákazou koronavirem začínají v Česku i dalších zemích chybět dezinfekční gely. Stát chce proto zakázat vývoz dezinfekce do zahraničí, ministerstvo zdravotnictví má totiž silné signály o jejím nedostatku v různých institucích. Navíc lidé tyto gely hromadně nakupují a v obchodech jsou tak vyprodané. Světová zdravotnická organizace (WHO) nabízí návod na přípravu, abyste je nemuseli složitě shánět.

Dezinfekce došla, vyrobte si ji sami doma. Přípravu zvládnete z běžně dostupných surovin, radí WHO
4. 03. 2020

Zmenšení žaludku pomáhá pacientům zbavit se cukrovky, říká odborník
4. 03. 2020
Jedním z řešení obezity, kterou v Česku trpí přes 150.000 lidí, je bariatrický zákrok, který spočívá v chirurgickém zmenšení objemu žaludku a odstranění buněk zodpovědných za vylučování tzv. hormonů hladu. Operace může pomoci vyléčit diabetes II. typu, který se s obezitou často pojí. Novinářům to dnes řekl diabetolog Martin Haluzík.

Zmenšení žaludku pomáhá pacientům zbavit se cukrovky, říká odborník
4. 03. 2020
Jedním z řešení obezity, kterou v Česku trpí přes 150.000 lidí, je bariatrický zákrok, který spočívá v chirurgickém zmenšení objemu žaludku a odstranění buněk zodpovědných za vylučování tzv. hormonů hladu. Operace může pomoci vyléčit diabetes II. typu, který se s obezitou často pojí. Novinářům to dnes řekl diabetolog Martin Haluzík.

Játra jsou oknem s žaluziemi. Alkohol pro není jedinou hrozbou, škodí hlavně tuky a cukry
3. 03. 2020
Nemoc jater má kdekdo spojenu s nemírnou konzumací alkoholu. Není to bohužel jediná hrozba pro největší vnitřní orgán v našem těle. Játra mají v našem těle hodně práce. Vychytávají všechny živiny dopravené z trávicího traktu. Skládají, ukládají, přeměňují bílkoviny, tuky a cukry, degradují metabolity, detoxikují jedovaté látky nebo bojují s infekcí.

Problém se objeví s první zlomeninou, upozorňuje lékař
29. 02. 2020
Každý, kdo prodělal vážnější zlomeninu po lehčím úrazu, by se měl nechat vyšetřit, zda už u něj nedošlo k řídnutí kostí, říká Martin Hrbek, vedoucí osteologické ambulance Nemocnice České Budějovice. Nemoc totiž jde úspěšně léčit. Udržovat zdravé kosti pak pomáhá známá čtveřice rad: přestat kouřit, omezit alkohol, začít zdravě jíst a mít dostatek pohybu.

Problém se objeví s první zlomeninou, upozorňuje lékař
29. 02. 2020
Každý, kdo prodělal vážnější zlomeninu po lehčím úrazu, by se měl nechat vyšetřit, zda už u něj nedošlo k řídnutí kostí, říká Martin Hrbek, vedoucí osteologické ambulance Nemocnice České Budějovice. Nemoc totiž jde úspěšně léčit. Udržovat zdravé kosti pak pomáhá známá čtveřice rad: přestat kouřit, omezit alkohol, začít zdravě jíst a mít dostatek pohybu.

Řídnutí kostí ve staří. Pomůže slunce, zdravá strava a pohyb
27. 02. 2020
Stárnutí je spojeno s křehnutím kostí. Pomoci kostem přitom nejlépe dokáže hlavně správná strava a pohyb. Kosti pro optimální stav potřebují především tři základní věci – dostatečnou zátěž, přísun vápníku a vitaminu D. Nejpřirozenějším zdrojem vitaminu D je sluneční ultrafialové záření typu B (UVB). K zajištění dostatku vitaminu D obvykle stačí na deset až patnáct minut denně vystavit svůj obličej a paže slunci.

Řídnutí kostí ve staří. Pomůže slunce, zdravá strava a pohyb
27. 02. 2020
Stárnutí je spojeno s křehnutím kostí. Pomoci kostem přitom nejlépe dokáže hlavně správná strava a pohyb. Kosti pro optimální stav potřebují především tři základní věci – dostatečnou zátěž, přísun vápníku a vitaminu D. Nejpřirozenějším zdrojem vitaminu D je sluneční ultrafialové záření typu B (UVB). K zajištění dostatku vitaminu D obvykle stačí na deset až patnáct minut denně vystavit svůj obličej a paže slunci.

Ledvinové kameny jsou civilizačním onemocněním. Na vině je málo vody a moc bílkovin, říká urolog
26. 02. 2020
V polovině případů jsou pacienty s ledvinovými kameny muži a ženy s nadváhou. Charakteristickým znakem tohoto onemocnění je přitom recidiva, která je stejně častá jako u prvotního záchytu onemocnění. „V prvé řadě je nutné upravit pitný režim. Důležitá je rovnoměrnost přijímání tekutin. Dalším důležitým faktorem je restrikce příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku,“ říká v rozhovoru urolog Pavel Drlík.

Ledvinové kameny jsou civilizačním onemocněním. Na vině je málo vody a moc bílkovin, říká urolog
26. 02. 2020
V polovině případů jsou pacienty s ledvinovými kameny muži a ženy s nadváhou. Charakteristickým znakem tohoto onemocnění je přitom recidiva, která je stejně častá jako u prvotního záchytu onemocnění. „V prvé řadě je nutné upravit pitný režim. Důležitá je rovnoměrnost přijímání tekutin. Dalším důležitým faktorem je restrikce příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku,“ říká v rozhovoru urolog Pavel Drlík.

Strašák jménem řídnutí kostí. Zlomeniny straší starší lidi
25. 02. 2020
Proč někdo přečká tvrdý pád jen s pár boulemi a druhý jen zlehka upadne a hned má na několik týdnů sádru? Často nejde jen o pořádný pohár smůly. Strašákem starších lidí je postupné řídnutí kostí. Obávat se ovšem nemusejí jen oni.

Strašák jménem řídnutí kostí. Zlomeniny straší starší lidi
25. 02. 2020
Proč někdo přečká tvrdý pád jen s pár boulemi a druhý jen zlehka upadne a hned má na několik týdnů sádru? Často nejde jen o pořádný pohár smůly. Strašákem starších lidí je postupné řídnutí kostí. Obávat se ovšem nemusejí jen oni.

Nezdravá strava snižuje hladinu testosteronu a zabíjí spermie, vyplývá ze studie
23. 02. 2020
Takzvaná západní strava je příčinou nejen úbytku mužských spermií, ale i poklesu hladiny testosteronu. Vliv způsobu stravování na funkci mužských varlat zkoumala rozsáhlá studie amerického odborného lékařského časopisu JAMA Urology.

Nezdravá strava snižuje hladinu testosteronu a zabíjí spermie, vyplývá ze studie
23. 02. 2020
Takzvaná západní strava je příčinou nejen úbytku mužských spermií, ale i poklesu hladiny testosteronu. Vliv způsobu stravování na funkci mužských varlat zkoumala rozsáhlá studie amerického odborného lékařského časopisu JAMA Urology.

Stáří s podvýživou. Senioři jedí nezdravě, často jim na kvalitní stravu chybí peníze
23. 02. 2020
Ráno rohlík a káva, k obědu knedlík s omáčkou, večer pak, co zbude. Denní menu českých seniorů mívá k pestrému jídelníčku daleko. Výsledkem bývá podle lékařů podvýživa, která vede ke zhoršení zdravotního stavu. Systémové řešení problému ale chybí. Kromě věku, nemocí a špatných stravovacích návyků jsou podle výživových specialistů na vině nízké důchody. Nezdravé jídlo plné cukrů vychází nejlevněji.

Stáří s podvýživou. Senioři jedí nezdravě, často jim na kvalitní stravu chybí peníze
23. 02. 2020
Ráno rohlík a káva, k obědu knedlík s omáčkou, večer pak, co zbude. Denní menu českých seniorů mívá k pestrému jídelníčku daleko. Výsledkem bývá podle lékařů podvýživa, která vede ke zhoršení zdravotního stavu. Systémové řešení problému ale chybí. Kromě věku, nemocí a špatných stravovacích návyků jsou podle výživových specialistů na vině nízké důchody. Nezdravé jídlo plné cukrů vychází nejlevněji.

Vrásky v obličeji odrážejí náš zdravotní stav
19. 02. 2020
Podívejte se na sebe do zrcadla a promluvte si o tom s lékařem: mnoho hlubokých vrásek na čele může souviset s vyšším nebezpečím vzniku kardiovaskulárních chorob. Známky času, ale také známky zdraví srdce, jsou vidět ve tváři, píše italský deník La Repubblica.

Vrásky v obličeji odrážejí náš zdravotní stav
19. 02. 2020
Podívejte se na sebe do zrcadla a promluvte si o tom s lékařem: mnoho hlubokých vrásek na čele může souviset s vyšším nebezpečím vzniku kardiovaskulárních chorob. Známky času, ale také známky zdraví srdce, jsou vidět ve tváři, píše italský deník La Repubblica.

Křečové žíly. Civilizační problém, který má řešení
16. 02. 2020
Křečové žíly, neboli varixy jsou jedním z nejčastěji se vyskytujících lidských onemocnění. Jsou nejen nevzhledné, ale i bolestivé a velmi nebezpečné. Epidemiologické studie mluví o více než 30 procent postižené populace. Poměr nemocných žen k mužům je 2:1 až 3:1. Problém rozvinuté civilizace není radno podceňovat, ale také se kvůli němu není třeba příliš trápit, má totiž funkční a estetické řešení.

Křečové žíly. Civilizační problém, který má řešení
16. 02. 2020
Křečové žíly, neboli varixy jsou jedním z nejčastěji se vyskytujících lidských onemocnění. Jsou nejen nevzhledné, ale i bolestivé a velmi nebezpečné. Epidemiologické studie mluví o více než 30 procent postižené populace. Poměr nemocných žen k mužům je 2:1 až 3:1. Problém rozvinuté civilizace není radno podceňovat, ale také se kvůli němu není třeba příliš trápit, má totiž funkční a estetické řešení.

Poptávka po lázních už převyšuje nabídku, říká Roman Prymula
15. 02. 2020
Pokud je člověk obézní, celý rok kouří a pije alkohol, pak by mu lékař neměl lázně napsat, říká profesor Roman Prymula, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR.

Poptávka po lázních už převyšuje nabídku, říká Roman Prymula
15. 02. 2020
Pokud je člověk obézní, celý rok kouří a pije alkohol, pak by mu lékař neměl lázně napsat, říká profesor Roman Prymula, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR.

Plodnost mužů ovlivňují poruchy vývoje už v dětství, tvrdí lékaři
14. 02. 2020
Plodnost muže v dospělosti ovlivňují poruchy vývoje už v dětském věku. Jedno až 4,6 procenta chlapců má nesestouplé varle, kolem 15 procent starších rozšířené žíly v šourku. Ne všichni potřebují operaci, u některých se poruchy srovnají samy, jiným plodnost neohrožují. Novinářům to dnes řekli zástupci Urologické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Plodnost mužů ovlivňují poruchy vývoje už v dětství, tvrdí lékaři
14. 02. 2020
Plodnost muže v dospělosti ovlivňují poruchy vývoje už v dětském věku. Jedno až 4,6 procenta chlapců má nesestouplé varle, kolem 15 procent starších rozšířené žíly v šourku. Ne všichni potřebují operaci, u některých se poruchy srovnají samy, jiným plodnost neohrožují. Novinářům to dnes řekli zástupci Urologické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Procedury pod lupou vědy. Jak lázně pomáhají?
13. 02. 2020
O tom, že lázně mohou přispět k léčbě pacientů, věděli už naši předkové. Současná medicína ale vyžaduje vědecky podložené důkazy.

Procedury pod lupou vědy. Jak lázně pomáhají?
13. 02. 2020
O tom, že lázně mohou přispět k léčbě pacientů, věděli už naši předkové. Současná medicína ale vyžaduje vědecky podložené důkazy.

Rychlé zhltnutí jídla způsobuje pocit hladu a bolesti žaludku, varuje fyziolog
10. 02. 2020
Spočívají vaše stravovací návyky v tom, že bleskově pozřete jídlo? Ať je to snídaně, oběd nebo večeře, opakuje se stále totéž. Vyprázdníte svůj talíř za čtvrt hodinky. Je to špatný zvyk, který může mít neblahé následky, píše francouzský deník Le Figaro a vysvětluje, co se odehrává v těle, když člověk jí příliš rychle.

Na mezizubní prostory rádi zapomínáme, říká dentální hygienistka
8. 02. 2020
Jakákoliv dentální pomůcka může poškodit zuby i dásně, když se používá špatně, říká Lenka Velebilová, prezidentka Asociace dentálních hygienistek.

Většina lidí by chtěla ve stáří zůstat doma, ukázal průzkum
7. 02. 2020
Sedm z deseti Čechů a Češek by rádo ve stáří zůstalo doma a dostávalo potřebnou péči ve svém prostředí. Pro odchod do domova pro seniory či jiného zařízení by se rozhodla necelá čtvrtina dospělých. Z nich víc než polovina by to udělala proto, že neví o jiných možnostech péče, či nechce zůstat svému okolí na obtíž.

Paradentózou trpí třetina Čechů. Zánět dásně se musí léčit včas
6. 02. 2020
Jestliže o chrup nesprávně pečujeme, začne se nám na zubech i na dásních ukládat zubní plak, který může časem mineralizovat a přeměnit se v zubní kámen. Bakterie obsažené v zubním plaku nejprve zaútočí na měkké tkáně a vyvolají zánět dásní.

Nová dietní móda? Projíst se k lepší psychice
5. 02. 2020
Jakou módní dietu jste se rozhodli letos vyzkoušet? Takovou, která vám pomůže zhubnout, anebo tu, která léčí problémy s duševním zdravím? Existuje dost velká šance, že pokud sledujete stravovací trendy, právě teď v kuchyni měníte štosy kuchařek o „čistém stravování“ za novou škálu literatury o dietách zaměřených na duševní zdraví, napsal britský časopis The Spectator.

Po maratonu mělo 70 procent běžců poškozené srdce. Amatéři závodí nedostatečně připraveni
4. 02. 2020
Po maratonu mělo 70 procent běžců zapojených do studie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poškozené srdce a zhruba čtvrtina ledviny, většinou ale dočasně. Výsledky testování kolem loňského pražského maratonu podle lékařů ukázaly, že amatérští závodníci často závodí nedostatečně připraveni, neznají svůj zdravotní stav, a mohou si tak přivodit těžké poškození zdraví. Představili je na tiskové konferenci.

Akce Suchej únor se snaží u Čechů omezit alkohol. I dočasná abstinence může zlepšit zdraví
2. 02. 2020
V Česku v sobotu začíná osmý ročník kampaně Suchej únor, která má pomoci omezit nadměrné pití alkoholu. Akci pořádá Liga otevřených mužů a vyzývá Čechy, aby aspoň měsíc vydrželi bez alkoholu. Podle odborníků nadměrná konzumace ohrožuje zdraví i kvalitu života, přičemž i dočasná abstinence zlepší funkci jater, trávení nebo spánek.

Při dobrém cvičení mizí reflux i bolest zad, říká fyzioterapeutka
1. 02. 2020
Díky speciálním cvikům pacienti někdy vysazují léky, které by jinak užívali doživotně, říká fyzioterapeutka Kateřina Beranová, jež působí v prvním refluxním centru v Česku, které je součástí Centra pohybové medicíny Pavla Koláře.

Měsíc bez alkoholu? Vylepší se spánek, nálada, pokožka i sex, říká adiktolog k projektu Suchej únor
31. 01. 2020
Suchej únor je výzvou, nabízí zkusit si na nějakou dobu nepít, což mnozí lidé již dlouho nezkusili, říká Miroslav Barták z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v rozhovoru pro Lidovky.cz. Projekt Suchej únor má přimět Čechy, aby na jeden měsíc přestali pít alkohol.

Pomoc při pálení žáhy: léky, fyzioterapie i operace
30. 01. 2020
Skoro každý dokáže v paměti vylovit nějakou babskou radu na pomoc proti pálení žáhy. Nejlépe takovou, která je běžně doma po ruce. Je dobré si nicméně ověřit, zda zaručená rada naopak neublíží.

Pálení žáhy nepodceňujte. Může skončit i nádorem
28. 01. 2020
Nepříjemný pocit začíná v nadbřišku a rozlévá se nahoru, pod hrudní kost. Říkáme mu pálení žáhy a nemusí jít o žádnou banalitu. Neřešený stav může skončit i nádorem.

‚Mozek náhle zahalí černý šál.‘ Premenstruační syndrom trápí miliony žen, může zavinit i vraždu
28. 01. 2020
V roce 2018 byla u soudu v indickém státě Radžastán zproštěna viny žena, která způsobila smrt dítěte. Obžalovali ji z činu, kdy měla ve studni uvěznit tři děti, jedno nepřežilo. Za hrůzný čin ale podle lékaře nesl vinu její silný premenstruační syndrom.

Nezdravé prostředí je v Česku ve většině veřejných budov, tvrdí studie. Problematické jsou otevřené kanceláře
27. 01. 2020
Nezdravé prostředí je v Česku ve třech čtvrtinách veřejných budov, jako jsou školy, kanceláře, zdravotnická zařízení nebo pečovatelské domy. Jde o takzvaný syndrom nezdravých budov, který nejčastěji souvisí s kvalitou vzduchu v interiéru.

Češi mohou nově v Maďarsku přivolat pomoc aplikací Záchranka
24. 01. 2020
Mobilní aplikace nazvaná Záchranka, která vznikla v Brně jako studentská práce a používá ji už přes milion lidí, začala fungovat i v Maďarsku. Vzhledem k novince je potřeba, aby si všichni uživatelé aplikaci aktualizovali, uvedl dnes v tiskové zprávě autor aplikace Filip Maleňák.

Homolka chce investovat v příštích třech letech 650 milionů korun
22. 01. 2020
Pražská Nemocnice Na Homolce plánuje v příštích třech letech investice za 650 milionů korun. Pořídit by letos chtěla například novou magnetickou rezonanci, přístroje pro operace mozku nebo na měření sluchu při operacích nádorů vnitřního ucha. Investovat chce i do rekonstrukce oddělení chirurgie s navýšením jeho kapacity, informovala v tiskové zprávě.

Málo vitamínů či slunečního svitu. Chronická únava vyžaduje změnu životního stylu
20. 01. 2020
Spíte každou noc dostatečně, a přesto se cítíte vyčerpaní? Tato chronická únava má několik příčin. Pokud vám ale chybí energie, a tak vynecháváte pravidelný běh nebo cvičení jógy, abyste mohli co nejdříve zalehnout, pak je to chyba. Dostáváte se tím do bludného kruhu, protože nadcházející noc budete mít narušený spánek. Fyzická námaha navíc díky svému energizujícímu účinku umožňuje bojovat proti únavě.

Pacientů s více nádory přibývá. Je to paradox dobrých výsledků léčby, prohlásil onkolog
20. 01. 2020
Říká se, že blesk nikdy neuhodí dvakrát do stejného místa. Pro rakovinu to však neplatí. Stále častěji se stává, že nějaký čas poté, co lékaři pacientovi vyléčí třeba nádor tlustého střeva, se u něj objeví například nádor plic.

Psychologie pro každého: Záda mohou bolet ze stresu. Za čím stojí emoce?
16. 01. 2020
„Bolí mě břicho,“ svěřila se před nedávnem dvanáctiletá dcera mých kamarádů, když jsme byli společně na chatě. Vzápětí dostala od tatínka ibuprofen. „Počkej, Kristýnko,“ nedá mi to, a protože je Kristýnčina máma v Praze v práci, opatrně zjišťuju, jak je na tom s měsíčky.

Česko je sedmé na světě ve spotřebě cigaret. Nejvíce kouří senioři, uvádí průzkum
13. 01. 2020
Česká republika je podle projektu Česko v datech sedmá na světě ve spotřebě cigaret, na každého staršího 15 let jich v průměru připadá přes 2400 za rok. Nejvíc kouří senioři, informovali v pondělí jeho autoři v tiskové zprávě. Téměř pětina úmrtí v ČR se podle odhadů připisuje kouření cigaret.

Psychologie pro každého: Máte doma dusno? Začněte ho řešit od sebe
9. 01. 2020
Minimum společně stráveného času, finanční starosti, práce do pozdních večerních hodin, ale také dostupnost moderních technologií v čele s chytrým telefonem neustále připojeným k internetu a jeho sociálním sítím. Sejít se u společné, byť třeba skromné večeře se stává vzácností. Členové rodiny spolu nekomunikují, tradiční rodiny se rozpadají, přibývá dětí ve střídavé péči i matek samoživitelek.

Psychologie pro každého: Umění spokojeného manželství. Co dělat, aby fungovalo?
7. 01. 2020

Psychologie pro každého: Pomoc, dospívám! Co s puberťákem?
5. 01. 2020
„Kam se podělo moje sluníčko?“ kroutí hlavou máma dvanáctileté Beáty. „Byla to tak milá holčička, od rána si zpívala. Teď se pořád mračí, nic jí není dobré.“ Podobně jako Beátina máma mluví řada rodičů náctiletých. Co se to s tím milým dítětem stalo?

V USA bude zakázán prodej e-cigaret s příchutěmi. Amerika chce ochránit zdraví teenagerů
4. 01. 2020
Americká vláda se rozhodla zakázat prodej elektronických cigaret s příchutěmi, které jsou v USA oblíbené hlavně mezi středoškolskou mládeží. Oznámila to ve čtvrtek agentura AP. Výrobci ale budou moci využít masivních výjimek, na trhu například zůstanou elektronické cigarety s nikotinovou nebo mentolovou příchutí.

Psychologie pro každého: Pilulky proti depresi jsou v módě. Spotřeba antidepresiv roste
2. 01. 2020
Lékaři předepisují podstatně více psychofarmak než před lety, vyplývá z údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Zvláště v případě antidepresiv je tento nárůst podstatný, u ostatních skupin léků na psychické obtíže dochází naopak k postupnému mírnému snižování spotřeby.

Psychologie pro každého: Trauma si člověk musí odžít. Měli bychom se i vyplakat a procítit zlost
31. 12. 2019
Jen jsem tam stála a nevěřila tomu. Určitě si ze mě utahuje, běželo mi hlavou. Až na pohřbu mi došlo, že to legrace nebyla,“ říká Kamila, matka dvou dětí, která o třetí tragicky přišla.

Psychologie pro každého: Pocity deprese v dnešní době zažívá pět procent Čechů
29. 12. 2019
Ranní cigareta vykouřená z okna, na mobilu osm nepřečtených zpráv. Odchod do práce působí jako nadlidský úkon, běžné denní rituály připomínají horský výstup. Pocity deprese v dnešní době zažívá pět procent Čechů. „Kvůli depresím jsem se začala sebepoškozovat. Nic jsem necítila, radost, smutek. Řezání se do rukou mi připomínalo, že žiju, že pořád můžu něco cítit,“ říká sedmnáctiletá Viktorie.

Žvýkačky bez cukru pomáhají po jídle, říká odbornice
28. 12. 2019
Zubní pastu k dobrému vyčištění zubů nepotřebujeme a některé pasty nám mohou zuby spíš poškodit, říká dentální hygienistka Markéta Marušanová, lektorka kurzů Swiss Dental Academy.

Psychologie pro všechny: Všichni jsme neurotici, strach je přirozený
26. 12. 2019
Bušení srdce, zrychlený dech, napětí ve svalech či svalový třes. Někomu se „stahují vnitřnosti“, jiný se potí nebo cítí sucho v ústech. Známe to všichni. Jde o úzkostnou reakci, stav, kdy tušíme nebezpečí a pomocí vyostřených smyslů je hledáme. Když ho objevíme, můžeme bojovat nebo utéct. Jde o důležitou, zdravou reakci. Potíž je, když je úzkost neadekvátní, dlouhodobá, když nás ovládá.

I chrupu můžeme dopřát sprchu. Kromě kartáčku jsou i další pomůcky
25. 12. 2019
Kromě klasických zubních a mezizubních kartáčků existují i další pomůcky, které pomáhají zlepšit ústní hygienu. Zajímavým přístrojem je například ústní irigátor, sprcha. „Je to ideální doplněk ústní domácí péče. Funguje tak, že pulzující proud vody pod velkým tlakem odstraní zbytkový plak, který předtím neodstranil kartáček. Při denním používání ústní sprcha snižuje kazivost zubů a redukuje vznik zánětu dásní a parodontitidy,“ říká Marie Dlouhá, dentální hygienistka ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Psychologie pro každého: Spěte sladce. Stačí vypnout včas tablet
24. 12. 2019
Lze se v naší uspěchané, hlučné a přesvícené době vůbec dobře vyspat? Nemohu spát. Vyspat se tak v kuse víc než dvě hodiny! Večer nemohu usnout, a ráno zase vstát. Na nespavost či jiné potíže se spánkem si stěžuje řada mých klientů. Lékařská praxe ukazuje, že minimálně jednu epizodu výrazné nespavosti, která již splňuje kritéria diagnózy, zažije okolo čtvrtiny Čechů.

Živé překvapení se může vymstít, varuje před Vánoci veterinářka
21. 12. 2019
Člověk vezme zvíře z jeho domoviny, dá ho do klece a začne ho krmit něčím, s čím se nikdy nesetkalo, hodnotí Radka Vaňousová, prezidentka Komory veterinárních lékařů.

Alzheimerova choroba je pro současný svět jako epidemie, ale dokážeme ji zastavit, říká neurolog Tolar
16. 12. 2019
Přezdívá se jí epidemie 21. století, vědci se pokoušeli na ni najít lék více než 20 let. Až nyní svitla naděje v podobě preventivního léku, který má navíc českou stopu. Pokud uspěje v poslední klinické studii, mohl by se na celém světe podávat již za pět let. „Preventivním užíváním léku lze Alzheimerově chorobě zabránit, nikdy k ní nedojde,“ říká pro server Lidovky.cz neurolog a zakladatel společnosti Alzheon Martin Tolar.

Svitla šance pro lidi s alzheimerem? Český neurolog testuje v Motole unikátní lék, studie potrvá dva roky
14. 12. 2019
Lidem trpícím Alzheimerovou chorobou a jejich rodinám svitla naděje. Český neurolog Martin Tolar má v ruce lék, který čeká poslední klinická studie, jež ověří jeho blahodárné dopady na pacienty. Testování se má odehrávat i ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole. Pak by se mohl dostat k lidem v Americe a Evropě.

V nemocnici potřebují paliativní péči stovky lidí ročně
11. 12. 2019
V nemocnicích, kde umírá 65 procent lidí, vznikají týmy zaměřené na takzvanou paliativní medicínu, tedy péči o umírající pacienty. Ve velké nemocnici jejich péči potřebují stovky lidí za rok. Na tiskové konferenci to řekli zástupci Fakultní nemocnice (FN) Královské Vinohrady.

Vir, který může způsobit zánět mozku. Nipah přenášejí netopýři, může způsobit velkou epidemii
9. 12. 2019
Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím v pondělí podle agentury Reuters experti na globální zdraví a infekce. Vir se rozšířil na tisícovkách kilometrů v Indii a Bangladéši a neexistují proti němu léky, ani vakcína.

Musíme lidi přesvědčit, že vakcíně lze věřit, říká lékařka
7. 12. 2019
Při chřipce je důležitý klid na lůžku. Antivirotika jsou obvykle zapotřebí u hospitalizovaných pacientů, říká Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku při Státním zdravotním ústavu.

V Nepomuku se otevře zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou
4. 12. 2019
„V Nepomuku se na přelomu ledna a února otevře zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou a domov pro seniory se 196 lůžky,“ řekl starosta čtyřtisícového města Jiří Švec (za ANO). Bývalou továrnu Šumavanu na výrobu košil v lese mezi sídlištěm a zámkem Zelená Hora koupila před čtyřmi lety pražská firma BM Develop, která ji opravila a dlouho hledala provozovatele a shání i kupce. O sanatoriu se v Nepomuku mluví asi 20 let.

V karlovarské nemocnici začali s biologickou léčbou lupénky
1. 12. 2019
V karlovarské nemocnici začali s biologickou léčbou lupénky a atopického ekzému. Zejména u lupénky (psoriázy) slibuje výrazně lepší výsledky léčby. Vzhledem k nákladnosti léčby je ale určena pacientům se závažnějším rozsahem tohoto kožního onemocnění, řekl dnes novinářům primář kožního oddělení karlovarské nemocnice Tomáš Pospíšil.

Nejlepší je motivace příkladem, s pacienty chodím na konverzační zdravotní procházky, říká kardiolog
29. 11. 2019
Většinu své lékařské praxe věnoval léčbě již probíhajících nemocí, čím dál víc je pro něj ale důležitá prevence. Se svými pacienty se prochází, běhá maraton a radí, jak o sebe pečovat, abychom prožili nejen aktivní život, ale také stáří. „Medicína nám prodloužila dobu života, podstatná však je jeho kvalita. Nikdo nechce být od 50 let invalida,“ říká kardiolog.

Červený kříž varuje před epidemií horečky dengue v Jemenu
27. 11. 2019
Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) a humanitární organizace Evropské komise (ECHO) varovaly před epidemií horečky dengue v Jemenu. Za poslední měsíc jsou evidovány tisíce nemocných a několik desítek lidí zemřelo. Kromě této choroby se válkou sužovaný Jemen potýká i s tisíci případů cholery a malárie, uvedl podle agentury AP Červený kříž.

Naše tělo zapomnělo co jíst, stále více lidí je závislých na ‚zakázaných‘ potravinách, míní odborníci
25. 11. 2019
Vyznavači zdravého životního stylu, milovníci běhání, alergici, ať už skuteční nebo údajní, fanatici štíhlé linie - z toho či onoho důvodu jsme téměř všichni posedlí jídlem. A přesto se šíří obezita. Z mnoha důvodů, životních zkušeností a vnějších faktorů, které nás ovlivňují, už jídlo nemá neutrální hodnotu a my už téměř neumíme jíst. Píše to italský deník Corriere della Sera.

Rtuť v rybách může ovlivnit dětský mozek. Vysoké koncentrace stojí i za významným snížením IQ
24. 11. 2019
Dravé ryby představují největší riziko, že člověk dostane do těla rtuť. Neznamená to však, že by je měl z jídelníčku vynechat. Zejména těhotné ženy by ale měly zvolit spíš krevety nebo kapra.

Zlomový experiment. V USA poprvé operovali člověka se ‚zmraženými‘ životními funkcemi
23. 11. 2019
Tým lékařů z lékařské fakulty Marylandské univerzity pod vedením Samuela Tishermana provedl možná zlomový experiment pro budoucnost chirurgie a traumatologie. U pacientu s těžkým poraněním, které by mohlo vést k vykrvácení se krev nahradí ledově studeným solným roztokem, což vede ke zpomalení životních funkcí a lékařům dá více času na operaci.

Chcete doplnit vitamin C? Nemusíte jíst citrusy, postačí i jablka a hrušky, říká lékařka
22. 11. 2019
Jak posílit v zimě imunitu a vyhnout se chřipce či viróze? Stačí se nadopovat vitaminy, nebo je to zbytečné? „Ideální je jíst ovoce i zeleninu několikrát denně, ale po celý rok, nejen na podzim a v zimě. Když už virózu máte, nedoporučuji konzumovat alkohol. I když si mnoho lidí myslí, že chřipku lze „přepít“, ve skutečnosti jen oddalují své uzdravení. Alkohol dehydruje, oslabuje imunitu, zatěžuje játra a viróza se pak projevuje silněji a trvá déle,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jaroslava Čiefová, praktická lékařka a internistka na EUC Klinice Praha.

Kdo s koho: bio versus nebio. Co je zdravější?
20. 11. 2019
Rok od roku přibývá lidí, kteří vkládají do biopotravin naději v to, že je možné se najíst a přitom se vyhnout chemikáliím, které našemu zdraví škodí. Pro jiné jsou biopotraviny i jejich konzumenti terčem posměchu. Kdo má blíž k pravdě?

Migréna trápí milion Čechů. Lékaři ji zatím vyléčit nedokážou
19. 11. 2019
O novinkách v léčbě migrény diskutovali nedávno i odborníci na Světovém kongresu o bolestech hlavy v Dublinu. „Celosvětově postihuje tato nemoc více než deset procent populace,“ říká David Doležil, neurolog ze specializovaného pracoviště Headache Centrum v Praze a předseda Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. „V České republice je podle našich odhadů situace podobná, i když epidemiologickou studii prozatím k dispozici nemáme.“

Bolest nevznikne jen tak, napoví nám mnohé o našem způsobu života, říká fyzioterapeut
14. 11. 2019
Zaměřuje se na principy fungování těla včetně zřetězení jeho poruch. Neléčí jen místo, které bolí, ale všechny, i vzdálené důvody, které vytváří bolest v daném místě, na které si pacient stěžuje. Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský tvrdí, že každá bolest má svou příčinu a ta často „leží“ v hlavě. „Někdo se málo hýbe, špatně dýchá, je v napětí, v tlaku, ve kterém není spokojený, žije s hlubokým smutkem v sobě nebo se lehce naštve,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Bavme se a nevytvářejme dramata. Zkuste masáže, večeře či zajděte do lesa
12. 11. 2019
Zahnat podzimní deprese pomůže dobře zvolený sport, ale také třeba posezení s přáteli, masáže, dobrá kniha… Záleží na tom, co nejlíp sedne právě nám.

I rodina závislého člověka potřebuje léčbu, říká adiktoložka
9. 11. 2019
Uvědomit si, že má člověk problém, je první krok k léčbě závislosti na lécích, říká adiktoložka Monika Plocová, zakladatelka Branického sanatoria v Praze.

Kde rodí celebrity. Hořovická nemocnice otevírá zrekonstruovanou porodnici s luxusními sály
8. 11. 2019
Hořovická nemocnice dokončila rekonstrukci porodnice U Sluneční brány. Místo původních tří má nyní čtyři porodní boxy, které jsou vybaveny nejmodernější přístrojovou technikou a vybudovány tak, aby poskytovaly maximální pohodlí. Modernizace začala v únoru a vyšla na 48 milionů korun. Už v minulosti v nemocnici rodila například Barbora Špotáková, Michaela Mauerová nebo Andrea Růžičková–Kerestešová.

Vědci: Spalničky mohou imunitu člověka zdevastovat stejně jako 10 let s HIV. Vymažou jí ‚paměť‘
4. 11. 2019
Horečka, rýma, kašel a červená vyrážka. To jsou jen některé ze symptomů, kterými se projevují obávané spalničky. Toto nakažlivé virové onemocnění obvykle postihuje děti okolo 5 let a patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v tomto věku. Mezinárodní tým vědců nyní zjistil, že spalničky i po vyléčení dokáží zanechat výraznou stopu v imunitním systému. Dle jejich analýzy zapomene, jak reagovat na neznámé patogeny a nedokáže se tak bránit nemocem – a to v dlouhodobém časovém horizontu.

I dětem prospívá včasná prohlídka. Ani jim se rakovina nevyhýbá
24. 10. 2019
U dětí se předpokládá, že jsou v podstatě zdravé, zpravidla u nich nečekáme závažné nemoci. Dětské preventivní prohlídky však svůj velký význam mají. Preventivní zdravotní péče o děti je u nás špičková. Osmdesát procent návštěv u pediatrů objeví běžné „bolístky“, zbývající pětina pak zachytí buď závažnější onemocnění, nebo jejich náběh.

Zdánlivé banality vedou k rizikovým pádům, varuje lékařka
5. 10. 2019
Kvalifikovaný pracovník domácí péče by měl umět staršímu člověku poradit, jak si zařídit domácnost, aby byla bezpečnější, říká docentka Iva Holmerová z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a Gerontologického centra v Praze.

Nejvíc úrazů hrozí doma. Upadnete tam častěji než venku na náledí
1. 10. 2019
Převážná většina z nás považuje domov za spolehlivý ostrov bezpečí. Jenže realita bývá dost odlišná. Zranění můžeme doma utrpět mnohem častěji než při adrenalinových sportech.

České naděje z Brna i Heidelbergu. Jak se experimentální léčba uvádí do praxe?
19. 09. 2019
Třem Čechům s leukemií ve Vídni na tamním akreditovaném pracovišti odebrali bílé krvinky, zmrazili je a poslali do USA. V zámořských laboratořích je geneticky upraví tak, aby uměly na chorobu zaútočit a zničit ji. Ve Vídni pak změněné krvinky znovu vrátí pacientům do krve.

Ve světě každých 40 vteřin někdo spáchá sebevraždu
11. 09. 2019
Každých 40 vteřin ve světě někdo umírá vlastní rukou, celkem je to skoro 800 tisíc lidí ročně. Každý rok tak více lidí spáchá sebevraždu, než kolik jich zemře ve válce nebo podlehne malárii či rakovině plic. V předvečer Světového dne prevence sebevražd, který připadá na 10. září, to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Situace v České republice podle statistik odpovídá světovému průměru.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 431 lidí, další případy přibudou
9. 09. 2019
Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce srpna 431 lidí. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v Jihočeském kraji (55), přes čtyři desítky nemocných také v Pardubickém, Středočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok 712.

Je med skutečně tak zdravý, jak se říká?
22. 08. 2019
Včelí med je považován za zdravý. Ale je tomu skutečně tak? Med je kaloricky vydatnější než běžný cukr, ale má větší sladivost, proto se ho dá používat méně než cukru. Med je složen hlavně z fruktózy, glukózy a vody a obsahuje stopy vitaminů, minerálů, elektrolyty, enzymy, aminokyseliny a flavonoidy. Tyto látky mají určitý příznivý vliv na zdraví, a tím odlišují med od jiných sladidel, jako je cukr, píše italský deník Corriere della Sera.

Emotivní upíři nám vysávají energii a sílu
15. 08. 2019
Žádají o pomoc a rady, ale nikdy výměnou za to nic neposkytnou. Vyčerpávají energii příbuzných, partnerů, přátel a kolegů v práci. I ty nejvýznamnější citové vztahy, jako je vztah manželů nebo rodičů a dětí, mohou nabýt obratu, který vůbec není zdravý. Je to vina takzvaných emotivních či psychických upírů, osob, které vědomě či méně vědomě absorbují energii těch, které mají před sebou.

Letní zážitky by neměla zkazit už cesta
6. 08. 2019
Touha poznat co nejvíce míst nutí člověka strávit dlouhé hodiny na cestách. Pokud zrovna nejste řidič, už při cestě můžete začít relaxovat. Nejvíce stresu s počátkem dovolené samozřejmě zažívají řidiči. Nesmějí polevit v soustředění ani na vteřinu. Pravidelné cesty Čechů na dovolenou k moři jsou určitě pro amatéry náročným výkonem.

Ve světě už vyžadují ekologické opalovací krémy
3. 08. 2019
Havajské ostrovy byly prvním územím, které přijalo zákon zakazující na jejich půdě prodej a používání opalovacích krémů obsahujících látky škodící životnímu prostředí: oxybenzon a ethylhexyl metoxycinamát. Stejný zákaz platí na ostrově Aruba, autonomní zemi Nizozemska, a na ostrově Palau východně od Filipín, píše italský deník La Repubblica.

Běžné jablko má v sobě přes 100 milionů bakterií
2. 08. 2019
Typické jablko obsahuje více než 100 milionů bakterií. Na to přišli vědci z Technické univerzity ve Štýrském Hradci při svém výzkumu, jehož výsledky zveřejnili v časopise Frontiers in Microbiology. Nejvíc bakterií přitom podle nich překvapivě není na slupce, ale v dužině a semenech. Mikroorganismy jsou podle vědců důležité pro zdravou střevní mikroflóru.

Objev jihočeských vědců může pomoci nové vakcíně proti lymské borelióze
29. 07. 2019
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích po experimentech se sajícími klíšťaty popsali, jak se borelie, tedy bakterie způsobující lymskou boreliózu, přenášejí z těla parazita do hostitele. Podle jejich výzkumu míří borelie ze střeva klíštěte přes jícen rovnou do hostitele, zatímco dosud převládal vědecký názor, že borelie nejdřív přejdou do slinných žláz. Výzkum bude dál pokračovat, může napomoci vyvinout nové vakcíny.

Čerstvé jizvy vyžadují dvojnásobnou péči
26. 07. 2019
Z mezinárodní studie o zdraví a životním stylu školáků Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), kterou pravideůně připravuje evropská kancelář Světové zdravotnixké organizace, vyplývá, že děti u ná stále méně kouří a pijí alkohol. Tyto drogy vyměnily za energetické nápoje.

Jezte více ovoce a zeleniny, snižuje deprese
24. 07. 2019
Jestliže sníme o čtyři porce ovoce a zeleniny denně více, může to zlepšit náš psychický stav natolik, že to sníží nejméně o polovinu negativní dopady rozvodu a z jedné třetiny i citové strádání ze ztráty zaměstnání. Píše o tom italský deník La Repubblica.

I zhnědlá pokožka chce ochranu. Opakované spálení zvyšuje riziko rakoviny
23. 07. 2019
Nenechte si léto zkazit tím, že budete muset léčit svoji kůži popálenou od sluníčka. Jak o kůži pečovat, aby po celé léto zůstala zdravá, radí dermatoložka Zuzana Macková z pražské Perfect Clinic Dermatology. A vysvětluje, proč při spálení potřebuje kůže zvláštní režim až do úplného zhojení.

Vůně zmírňují stres a pomáhají lidem najít psychickou rovnováhu
21. 07. 2019
Působení vůní a pachů na citový život, které bylo dlouho opomíjeno, se stále více studuje. „Vyberte si jeden z esenciálních olejů, který vás přitahuje. Kapněte si do dlaně, pak se pohodlně usaďte, přiložte si dlaň k obličeji a dýchejte.“

Aplikaci Záchranka má už milion lidí, denně ji využije asi 50
20. 07. 2019
Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes aplikaci volá kolem 50 lidí v nouzi, uvedla v tiskové zprávě za autory aplikace Klára Majíčková. Aplikace je zdarma. Záchranáři na základě volání z aplikace vyjeli k víc než 35 000 případům. Výhodou aplikace je, že udává přesnou polohu člověka v nouzi.

V Rusku chtějí vyhradit denní volno na preventivní prohlídky
17. 07. 2019
Ruské ministerstvo práce navrhlo vyhradit zaměstnaným Rusům volný den pro preventivní zdravotní prohlídky. Napsal to list Rossijskaja gazeta. Možnost vzít si volno na prohlídku by měli mít zaměstnanci starší čtyřiceti let, lidé v předdůchodovém věku by měli právo na dvoudenní volno.

Jedete do zahraničí? Pozor na led v pití
13. 07. 2019
Češi jsou zvyklí na vysokou hygienickou úroveň. Stále méně se setkávají v zahraničních rezortech s tím, že by byla v hotelu vyloženě špína. Přesto bychom si měli uvědomit, že naše žaludky snesou mnohem méně, než co si mohou dovolit domácí obyvatelé. Každý by si proto měl zapamatovat základní pravidla, jak předejít žaludečním a střevním potížím způsobeným jídlem.

Rozeznávají zvuky i pohybující se předměty. Proč nevidomí tak dobře slyší?
10. 07. 2019
Pro mnohé z nás by byl přechod frekventované silnice, když bychom byli odkázáni jen na sluch, velmi riskantní, a třeba i nemožný. Pro nevidomé to je ale jen jedna z překážek, které musí denně překonávat. Je známo, že lidé, kteří se narodili nevidomí nebo přišli o zrak v útlém věku, mají mnohem více vyvinutý sluch, především schopnost rozeznávat zvuky a identifikovat pohybující se předměty, píše italský deník La Repubblica.

Otravu z jídla tělo umí zvládnout. Děti a senioři si ale musí dávat pozor na dehydrataci
9. 07. 2019
Zažil to téměř každý – místo výletů, odpočinku na pláži a koupání člověk tráví hodiny v koupelně a neví, jestli má u záchodové mísy dřív sedět či klečet. Otrava jídlem číhá na dovolené v cizině, ale i doma. Čím hrozí a jak při ní postupovat, radí lékař Ondřej Nývlt ze společnosti Svět zdraví.

Posilujícím nápojům u nás holdují i děti
4. 07. 2019
Z mezinárodní studie o zdraví a životním stylu školáků Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), kterou pravidelně připravuje evropská kancelář Světové zdravotnické organizace, vyplývá, že děti u nás stále méně kouří a pijí alkohol. Tyto drogy vyměnily za energetické nápoje.

Energetické drinky klamou tělo. Často se po nic může objevit pocit úzkosti a poruchy spánku
2. 07. 2019
Po odeznění stimulačních účinků se může vrátit pocit velké únavy, úzkosti nebo objevit porucha spánku. Pitím energetických nápojů se snažíme jen podvést své tělo. To se ale nedá a falešná hra se zdravím se nám může vymstít, říká internistka Fakultní nemocnice Brno Miroslava Navrátilová.

Nemoc, která ničí lidskou tvář. Noma v Africe ročně zabíjí přes 100 tisíc dětí
29. 06. 2019
Na veřejnosti se o ní příliš nemluví. Noma je smrtelná nemoc. Ti, kteří přežijí mají znetvořený obličej, kvůli němuž jsou pak celý život společensky izolovaní. Mezinárodní týmy lékařů navracejí přeživším naději na normální život. Je mezi nimi i anestezioložka Kristína Ožvoldová ze Slovenska. Díky chirurgickým a plastickým zákrokům mohou postižení znovu začít pracovat, oženit se nebo vdát, a začlenit se tak zpátky do komunity.

Jak přežít vedra? Hodně pijte a vynechte těžká jídla i alkohol
28. 06. 2019

Kolapsů sportovců z horka v posledních letech přibývá
26. 06. 2019
Kolapsů sportovců z přehřátí je podle odborníků v současné době dvakrát více než dřív. Na vině je větší zájem o masové sportovní akce, růst teplot i věk závodníků. Podle přednosty 1. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a Lékařské fakulty Univerzity Kralovy v Plzni Martina Matějoviče, který je sám vrcholovým triatlonistou, například po závodě k horkém a vlhkém počasí vyhledá lékařskou pomoc až každý desátý.

Ledu v nápojích se raději vyhněte, radí lékařka
22. 06. 2019
Pokud jedeme do exotického zahraničí, měli bychom se radši vyhýbat ledu a nekonzumovat nepřevařené nápoje. A mít dobře vybavenou lékárničku, říká Hana Tkadlecová, lékařka zlínského Centra cestovní medicíny Avenier.

U cholesterolu záleží i na čase jídla
21. 06. 2019
V boji proti vysoké hladině cholesterolu záleží i na času, kdy jíme. Jestliže přesuneme 100 kilokalorií z pozdních večerních hodin na dobu oběda, „zlý“ cholesterol se sníží. A když kalorie pocházejí z tuků, pokles je ještě výraznější, píše italský deník Corriere della Sera.

Chcete si být jistí, že pijete dostatečně? Pozorujte barvu moči
20. 06. 2019
Když už v létě sáhneme po alkoholu, v druhé ruce by měla být láhev s vodou na zapití. Předtím bychom se měli dobře najíst. Ne vše tekuté je prospěšné a lidé si sousloví pitný režim vykládají různě. Nutriční terapeutka Kateřina Čamková, která působí na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, se často setkává s tím, že někteří lidé přijímají tekutin příliš málo.

Dobrý spánek umožňuje lépe se učit
19. 06. 2019
Výkonnost paměti závisí částečně na době a kvalitě spánku. Kdo nikdy nezažil probdělé noci před zkouškami? Spánek umožňuje posílit schopnost pamatovat si to, co jsme se předtím naučili. Díky pokroku ve zkoumání mozku dnes vědci vědí, které jeho zóny jsou spojeny s učením a v době spánku se aktivují. Nedávný výzkum týmu Stéphanie Mazzové z Lyonské univerzity přinesl některá upřesnění, napsal francouzský deník Le Figaro.

Pití mějte v létě vždy po ruce, vyhněte se bublinkám a alkoholu
18. 06. 2019
Léto ještě nenastalo, ale horka už jsme letos zažili. Abychom neměli zdravotní problémy, musíme dodržovat pitný režim. Nejenom kvůli žízni. Voda je pro život nezbytně důležitá a bez vody se doslova nedá žít. Vlastně dá, ale přežijeme pouze několik dní, vysvětluje nutriční terapeutka Fakultní nemocnice Olomouc Kamila Jiříčková.

USA přestanou financovat vládní výzkum na lidských embryích
12. 06. 2019
Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa minulý týden oznámila, že ukončí financování výzkumu na lidských embryích. Rozhodnutí je vítězstvím pro odpůrce interrupcí, studie se totiž provádí na mrtvých plodech z dobrovolných potratů, píše agentura AP. Někteří vědci však tvrdí, že lidská embrya nelze při výzkumu léčby určitých nemocí ničím nahradit.

Potíže, které se objevují čím dál tím dříve. Když kloub zlobí, jde vyměnit
11. 06. 2019
Potíže s klouby patří mezi typické choroby dnešní doby. Přestože se obvykle začínají projevovat kolem padesátky a později, není neobvyklé, že jimi trpí i třicátníci.