Lidovky - jídlo


Italská srolovaná pečínka. Jak na porchettu, poradí šéfkuchař Pavel Drdel
10. 10. 2022
Češi jsou milovníci vepřového – spořádáme ho vůbec nejvíc ze všech druhů masa. Porchetta (vyslovuje se porket-ta), připravovaná nejčastěji z vepřového boku, má ovšem, jak název napovídá, jiné kořeny, a sice italské. A protože italskou kuchyni milují všude na světě, s porchettou připravenou třeba k nedělnímu obědu rozhodně nešlápnete vedle.

Italské houbové risotto. Jak na něj, poradí známá foodblogerka
1. 10. 2022
Jedna z variací ochuceného italského risotta, kterou si budete připravovat na začátku podzimu, kdy se kouří z našich krásných lesů a rostou houby. Je to perfektní rychlá bezmasá večeře a zvládne ji úplně každý.

Trocha buržoazie. Bistro Topinka patří mezi gastronomickou špičku v Českém Krumlově
29. 09. 2022
Český Krumlov má nový gastro přírůstek. Mezi staročeskými krčmami a šatlavami vyrostlo ryze moderní bistro Topinka. Stojí za ním energická novinářka Darina Křivánková (52), která jídlu a psaní o něm zasvětila posledních deset let. Jak těžké je ve městě turismu uspět? A je opravdu Český Krumlov náročná podnikatelská disciplína?

Nepřepečte toho vepře. Jak udělat „rostbíf“ z vepřového, poradí šéfkuchař Pavel Drdel
26. 09. 2022
Rostbíf, co není tak docela „bíf“ (rozuměj hovězí), a kečup, který neobsahuje ani jediné rajče. Přesto chutnají oba skvěle – a vůbec nejlíp na jednom talíři.

Nejlepší, který jste kdy jedli. Jak na rajčatový salát podle šéfkuchaře Pavla Drdela?
19. 09. 2022
Receptů na dokonalý rajčatový salát existují tisíce. Ten od Pavla Drdela je sice složitější na přípravu, ale díky tomu, že kombinuje více textur, patří k nejlepším, jaké jste kdy jedli.

Univerzální hříbek, hnědáka můžete sušit nebo naložit. Jak na to?
18. 09. 2022
Hřib hnědý (Imleria badia) patří mezi houbaři k jedné z nejoblíbenějších hřibovitých hub. Roste od července do konce listopadu (při mírné zimě i na začátku prosince) nejčastěji v borových písčitých lesích, ale i kyselých smrčinách, méně často smíšených, vzácně listnatých lesích od nížin po podhůří, má rád kyselé podloží, a proto mu i dříve nevadily kyselé deště.

Použijte i zbytky, které by jinak skončily v koši. Recepty šéfkuchaře Pavla Drdela vás to naučí
12. 09. 2022
Spojení tučného masa s kyselou nebo říznou přílohou, jako je zelí či křen, v české kuchyni tradičně funguje. Pokud vás láká tuhle klasiku trochu ozvláštnit, a ještě k tomu ušetřit, vyměňte zelí za naložené řepné a jiné listy a křen za povařenou ředkev. Další příloha už nebude třeba, a přitom si pochutnáte přinejmenším stejně jako na tradičním českém pokrmu.

Labužnická syrovinka. Připravte si tatarský biftek z ryzců
10. 09. 2022
Ryzec syrovinka (Lactarius volemus) patří do velké skupiny ryzců, jichž u nás roste přes 80 druhů. Jak napovídá název, je to jedna z mála hub, která se dá konzumovat syrová. Má pevnou dužninu s příjemnou nasládlou chutí a výrazným aromatem po slanečcích (rybině), zvláště ve stáří.

Top 10 receptů porotce MasterChefa Jana Punčocháře. Skvělá gulášovka, dokonalé koleno i pečeně po cikánsku
6. 09. 2022
Na televizní obrazovky se vrací oblíbená gastronomická soutěž MasterChef Česko, jedním z porotců je opět úspěšný šéfkuchař Jan Punčochář, který pro Lidovky.cz sepisoval týden co týden recepty. Přinášíme vám 10 nejlepších z nich.

Sladká vídeňská tečka. Připravte si sachr podle porotce MasterChefa Jana Punčocháře
5. 09. 2022
Ve vídeňských kavárnách se sachr zpravidla podává s pořádným kopcem šlehačky. Teď v létě se ale ještě o něco víc hodí stejně bohatá porce zmrzliny nebo ovocného sorbetu, nejlépe meruňkového.

Vzpomínka na dovolenou na talíři. Jak si doma uvařit tradiční chorvatské pokrmy?
4. 09. 2022
Chtěli byste si doma připomenout letní dovolenou v Chorvatsku, kde jste ochutnávali místní speciality? Přinášíme recepty známých delikates, tak jak je vaří Dražen Horvat, majitel restaurace Chorvatský mlýn v Praze. Zvládnete je i doma.

Hledáme alternativy, kde ušetřit. Zdražení jsme se nedokázali vyhnout, říká šéfkuchař Hynek Vávra
3. 09. 2022
Pandemii zvládl, protože se přizpůsobil. Jídlo prodával z okénka, ale celý rok se nezastavil. I letošní léto strávil v kuchyni a hledal alternativy, kde ušetřit. Ač nerad, musel pokrmy v restauraci Hliněná bašta zdražit. „Větší tržby neznamenají větší zisk. Ba právě naopak,“ říká v rozhovoru šéfkuchař Hynek Vávra.

Lidé jsou zmlsaní. Naše babičky přežily zimu s kysaným zelím a bramborami, říká šéfkuchař Pavel Drdel
2. 09. 2022
Šéfkuchař restaurace Sůl a řepa Pavel Drdel o zadělávaných kedlubnách od babičky, pstruzích zakopaných pod zem a o tom, že jídlo nemusí být jako přímka.

Králičí srdíčka, ananas nebo paprikový salát. Přinášíme neotřelé recepty na grilu
1. 09. 2022
Léto se chýlí ke konci a stejné je to i s grilovací sezónou. Pokud vás již během uplynulých týdnů omrzely humburgery, klobásy či hermelíny, vyzkoušejte tipy šéfkuchaře Filipa Juppy z restaurace La Casa Argentina. Co vyzkoušet králičí srdíčka nebo paprikový salát na grilu?

Špekáčky a černé pivo. Jak na lahodné buřty na pivu poradí Jan Punčochář
31. 08. 2022
Špekáčky patří hlavně k praskajícím prázdninovým táborákům, blýsknout se ale umějí i po zbytek roku, a sice v kuchyni. Třeba s nasládlou omáčkou z rajčat, cibule a černého piva.

Polévka na zahřátí. Připravte si vynikající gulášovku podle Jana Punčocháře
31. 08. 2022
Talíř husté kouřící polévky, ve které málem stojí lžíce, plné šťavnatých kousků masa a vonící po majoránce, kmínu a česneku. To je v sychravém podzimu lákavá představa. Gulášovku podle Jana Punčocháře směle uvařte rovnou z dvojité dávky; budete si znovu a znovu chodit přidávat.

Hutný silný ramen, poctivý burger, skvělé ostravské hranolky. Manifesto míří do Berlína
30. 08. 2022
Manifesto market expanduje k sousedům. Ve druhé polovině roku otevře blízko berlínského Postupimského náměstí svou zatím největší pobočku. Další meta? Ve hře jsou podle jeho majitele, newyorského krajinářského architekta Martina Barryho (42), i Asie či Spojené státy. „Jsme pyšní, že tohle všechno dělá česká firma,“ říká.

Pomalé telecí s gratinovaným celerem a liškami podle šéfkuchaře Jana Punčocháře
29. 08. 2022
Rump steak se krájí z vykostěné horní části hovězí, ještě líp telecí kýty, takzvané květové špičky, která patří k nejvíce ceněným částem zadního hovězího. Dává ohromně chutné, libové maso, jež se uplatní na grilu, ale i v mnoha dalších úpravách – třeba zvolna upečené v troubě na způsob rostbífu.

Zavařené okurky a kvašené zelí. Naše babičky byly cool, fermentovaly skoro vše, říká šéfkuchař Býček
27. 08. 2022
V kuchyni nemá rád zbytky, dokáže zužitkovat všechno. Na rozdíl od ostatních však neříká, že je „zero waste“, ale že používá rozum. Během pandemie s kolegy svou restauraci přestavěl a přizpůsobil se situaci. „Restauraci jsme přestavěli na takový menší obchod, vyráběli a prodávali jsme různé výrobky ve sklenicích, nakládané zeleniny, pečivo, vína a snažili se dát lidem najevo, že i když je doba, jaká je, nehodili jsme nohy na stůl a nenaříkali, jak je svět nespravedlivý,“ říká v rozhovoru šéfkuchař restaurace The Eatery Pavel Býček.

Grilujte jako šéfkuchař. Přinášíme pět zaručených receptů na skvělou marinádu
25. 08. 2022
Nechat si poradit od profesionála bývá nejjednodušší cesta, jak se naučit cokoli. Průvodcem letního miniseriálu o grilování proto bude šéfkuchař Filip Juppa z restaurace La Casa Argentina.

Letní obláčky z ricotty. Jak na tvarohové noky, poradí Jan Punčochář
22. 08. 2022
Kdy jindy si dopřát sladký oběd s ovocem než právě teď, uprostřed léta, kdy všechno dozrává a voní sluncem! Místo tradičních plněných knedlíků zkuste tvarohové nočky Jana Punčocháře, jimž nezaměnitelnou nadýchanost dodává italská ricotta. Aby si svou lehkost zachovaly, použijte do nich jen předepsané množství mouky, a ne víc.

Zavařovat se dá i v myčce. Přinášíme recepty, jak uchovat přebytky letní zeleninové sklizně
19. 08. 2022
Schovat pod víčko je možné nejenom okurky, ale takřka cokoli, co teď na zahradě, na poli či v lese dozrává. Dají se tak zužitkovat přebytky vlastní sklizně, stejně jako nákupu na trhu, a jedním tahem tak vytvořit dobroty pro zbytek roku.

Grilujte jako šéfkuchař. Proč je dobré mít nůž ostrý jak břitvu a který gril se vám bude hodit víc?
18. 08. 2022
Nechat si poradit od profesionála bývá nejjednodušší cesta, jak se naučit cokoli. Průvodcem letního miniseriálu o grilování proto bude šéfkuchař Filip Juppa z restaurace La Casa Argentina.

Vydrží dlouho čerstvé a snesou i rychlé opečení. Vyzkoušejte špecle s liškami podle Jana Punčocháře
15. 08. 2022
Málokterá houba má takový gurmánský potenciál a žádná jiná na talíři nevypadá tak dobře. Právě pro jejich výraznost liškám sluší jednoduchost: s jemnou cibulkou a trochou voňavého sýra vytvoří harmonický celek. Doplňte je kvalitními těstovinami – anebo ještě líp doma připravenými špeclemi.

Vhodné pro začátečníky, protože mezi nimi není žádný jedovatý druh. Jak chutně zpracovat pýchavky?
12. 08. 2022
Pýchavky rostou většinou od května do října na travnatých stanovištích mimo les, ale i všech typech lesa. Některé jsou drobné několik centimetrů, jiné naopak mohutné, váhy až několika kilogramů.

Vhodné k dušení, ale lépe uděláte, když maso upečete. Jak na perličku podle Jana Punčocháře?
8. 08. 2022
Připravit nadívanou perličku není těžší než upéct kuře, na stůl ale ponesete docela jinou dobrotu: v porovnání s masem kurů má maso perliček chuťové i aromatické vlastnosti podobné divokým druhům.

Čerstvá zelenina a správně zvolená zálivka. Díky nim docílíte u salátu té nejlepší chuti
7. 08. 2022
Francouzi si salát dávají po hlavním chodu, Američané naopak jako předkrm (s tím, že se tak nejlíp rozproudí žaludeční šťávy), jinde se jí spolu s hlavním jídlem a všude na světě často i jenom tak coby samostatný hlavní chod. Salátů, příležitostí i zvyklostí, kdy a jak si na nich pochutnat, je zkrátka nepřeberné množství, pokaždé ale platí, že dobrý salát dělají dobré suroviny a hlavně použitá zálivka alias dresink.

Šetrné vaření, recepty nenáročné na peníze i úsilí. To je projekt Skromná kuchyně
5. 08. 2022
Foodbloger Martin Kuciel alias pan Cuketka o tom, jak z prostých kolínek udělat delikátní italské těstoviny, jak si usnadnit nakupování a vaření a proč je skromná kuchyně téma, které se dotkne celé společnosti.

Malé houbičky, na jejichž nožičce uděláte uzel. Vyzkoušejte staročeskou polévku ze špičky obecné
5. 08. 2022
Po deštích vyrážejí na chemicky nehnojených loukách malé houbičky, které často vytvářejí velké čarodějné kruhy. Jedná se o špičku obecnou – Marasmius oreades, na Slovensku má hezký název, tanečnica lúčná. Tuto drobnější lupenatou houbu měly rády naše babičky, protože byla snadno dostupná.

Neobyčejná bábovka s vaječným krémem. Jak na lahodný zákusek podle Jana Punčocháře
1. 08. 2022
Bábovku netřeba představovat – v typické stejnojmenné formě s otvorem uprostřed se peče nejen u nás a na Slovensku, ale taky v Rakousku, Polsku a některých částech Německa. Jan Punčochář nabízí recept, díky kterému se tahle stálice nedělních moučníků zaručeně povede.

Léto je čas marmelád, džemů a voňavých kompotů. Přinášíme ty nejlepší recepty
30. 07. 2022
Jak uchovat na nuznější měsíce přebytky ovocné sklizně ze zahrady, když už jste se jich dost namlsali jen tak i pod závějí drobenky a v dalších koláčích? Schovejte je pod víčko! Na rozdíl od zmrazení jsou plody zpracované do podoby kompotů, džemů nebo ovocných rosolů chutné samy o sobě a už během své přípravy nabízejí celou škálu kreativních kombinací.

Ovocné koláče jsou rychlé, snadné a zužitkujete díky nim všechnu úrodu. Tady jsou recepty na nejlepší
27. 07. 2022
Letní ovoce chutná nejlíp jen tak, utržené rovnou ze záhonu, z keře anebo ze stromu. Hned v těsném závěsu je ale jeho využití ve sladkých moučnících – lehkých řezech, zajímavě ochucených závinech i „obyčejných „ buchtách na plech. Jejich příprava nezabere mnoho času, obvykle na ně stačí jen pár ingrediencí, a za chvíli už voní po celém bytě.

Stylový nákyp. Jak na suflé s bílou čokoládou a rebarborou, poradí Jan Punčochář
25. 07. 2022
Ve starších kuchařkách jim patřily celé kapitoly, postupem času jsme na ně ale trochu pozapomněli. Švihácké suflé přitom není ničím jiným než zajímavě dochuceným nákypem. Rebarborová varianta podle Jana Punčocháře je navíc přirozeně bezlepková, velmi lehká, zkrátka na léto jako stvořená.

Tuňák na šafránu a krevety v kokosovém mléce. Letní vaření podle šéfkuchaře Hynka Vávry
24. 07. 2022
V létě je lepší jíst jednoduché a lehce stravitelné pokrmy. Dobře vám udělají mořské ryby či saláty. Co nejraději vaří šéfkuchař Hynek Vávra z restaurace Hliněná bašta. Zkuste podle jeho receptu tuňáka či krevety v kokosovém mléce.

Pečené hřiby po provensálsku podávejte s bagetou. Jak na ně?
23. 07. 2022
Hřib dubový (Boletus reticulatus) vyrůstá za příznivých podmínek již v druhé polovině května a můžeme ho nalézt ještě v říjnu. Lidově se mu říká dubák, doubňáček, dubňák, doubravník či bílý hřib. Je to jeden z nejchutnějších hřibů, v kuchyni je všestranně použitelný, hřibovité aroma vyniká při sušení.

Měří půl metru a je pro 15 lidí. Ukrajinské rodačky upekly největší croissant v Česku
19. 07. 2022
Maminka Oksana Kulachek (47) s dcerou Dariou (25) rády pečou. A jsou v tom nesmírně dobré. Jsou v tom dokonce tak dobré, že se jim podařilo upéct největší croissant v Česku. Na velké porce podle nich Češi slyší. „Chceme klientům prostě nabídnout víc,“ říkají ve vinohradské pobočce své Defidu Bakery.

Šunka v petrželi a voňavý sulc. Jak na tuhle dobrotu, poradí šéfkuchař Jan Punčochář
18. 07. 2022
Pojmenování dnešního receptu Jana Punčocháře je trochu nepřesné. Kromě petržele v něm totiž šunce dělá společnost řada dalších dobrot, především na kostičky pokrájené pomalu vařené vepřové a voňavý sulc.

Nebojte se kovářů. Poradíme vám, jak z nich udělat skvělý houbový guláš
17. 07. 2022
Hřib kovář (Neoboletus luridiformis) patří do skupiny tzv. modrajících hřibů, dužnina po omaku nebo na řezu intenzivně modrá. Ve skupině „modráků“ jsou i jedovaté hřiby (hřib satan, hřib rudonachový, hřib nachový apod.). Lidově se kovářovi říká černý kozák, hněvuš, sivák, sinál, šumpelka.

Na gril patří pořádný kus masa a nemusí to být hned svíčková. Jaké maso se hodí na gril a proč?
17. 07. 2022
Maso z grilu je na první pohled jedním z nejsnazších receptů vůbec. Stačí pár surovin, trocha koření a rozpálený rošt a za chvíli už si pochutnáváte na šťavnatém steaku. Pokud ale toužíte po barbecue jako ze žurnálu, bude to chtít přece jen trochu víc: předně kvalitní suroviny a taky dostatek času.

Chystáte víkendovou grilovačku? Přinášíme 5 skvělých receptů
16. 07. 2022
Proč tolik milujeme grilování? Nejspíš proto, že se při něm kombinují samé příjemné aktivity. Pobyt na čerstvém vzduchu, chvíle strávené s milými lidmi a v neposlední řadě dobré jídlo. Server Lidovky.cz proto přináší pět vynikajících receptů, které byste si mohli o víkendu připravit.

Jak rozlišit holubinky od jiných hub a recept na holubinkové škvarky
12. 07. 2022
Od června do října v lesích všech typů rostou hojně většinou ve skupinách lupenaté, pestrobarevné houby, které by se mohly nazvat květy lesa. Holubinky jsou pro houbaře zajímavé tím, že mezi nimi není žádný jedovatý druh. Ve starší literatuře bývá uváděna jako mírně jedovatá holubinka vrhavka – Russula emetica.

Risotto nazeleno. Jan Punčochář radí, jak si ho připravit z krup a medvědího česneku
11. 07. 2022
České rizoto se od italského risotta liší mnohem víc než pár změnami v pravopise. Kromě druhu použité rýže je to především způsob přípravy: risotto kuchař dováří teprve ve chvíli, kdy už hosté bezpečně sedí za stolem.

Horké dny k velkému vaření nelákají. Nabízíme recepty na skvělé letní pokrmy
10. 07. 2022
Jak se v letních vedrech nejvhodněji najíst, abychom se ochladili, zasytili, ale nepřehnali to? Jsou opravdu nejlepším jídlem zeleninové saláty a pomůže přehřátému organismu zmrzlina? A dá se grilovat zdravě?

Brunch skoro celý den a výběrová káva. Pražský Smíchov má o jeden skvělý podnik navíc
7. 07. 2022
Na začátku února na Smíchově otevřela druhá pobočka vyhlášeného vinohradského bistra Mezi srnky. Jeho spolumajitelka Jitka Tilšerová (39) tu drží koncept, který se za téměř deset let fungování osvědčil více než dobře: brunche skoro celý den a skvělá výběrová káva.

Letní led. Jak si připravit lahodnou vanilkovou zmrzlinu, poradí Jan Punčochář
4. 07. 2022
Nastupující léto je krom jiného jevištěm pro rozličné druhy zmrzliny a jim podobné sorbety. Navzájem se liší jediným: (ne)přítomností mléčné, nejčastěji smetanové složky – zmrzlina smetanu, mléko, případně žloutky obsahuje, sorbet je její lehčí alternativou.

Známí šéfkuchaři radí, jak vyzrát při vaření na inflaci. Detailní tipy na úspory v kuchyni i při nákupu potravin
29. 06. 2022
S tím, jak vaří ve své práci, se vaření doma samozřejmě srovnávat nedá. I oni však přijdou domů a přemýšlejí, jak potravinami neplýtvat, jak šetřit vodou a třeba využít zbytkové teplo. Server Lidovky.cz přináší záplavu praktických rad a tipů známých českých šéfkuchařů, jak zkrotit inflaci „za plotnou“ i mezi regály supermarketů.

Obalený králík. Jak na křupavé řízečky s kaší, poradí Jan Punčochář
20. 06. 2022
Králičí maso se stále drží tak trochu ve stínu jiných druhů masa. Neprávem: má výjimečně dobré nutriční vlastnosti a při správném zacházení taky skvěle chutná. Křupavé řízky jemně ovoněné česnekem mezi takové úpravy rozhodně patří.

To nejlepší ze světa ginu a originální koktejly. Villa Pellé letos hostí Ginfest
19. 06. 2022
Novorenesanční vila, architektonická perla z roku 1889 od architekta Rudolfa Koukoly, Villa Pellé hostí letos Ginfest - oslavy věnované ginu a geneveru. Na festivalu bude možné ochutnat až 150 ginů z celého světa. a koktejly z nich od nejlepších barmanů.

Manifesto podpořilo otevření ukrajinské restaurace Barva. Chci pomoci svým krajanům, říká Anna Temnenko
16. 06. 2022
Vše začalo zprávou na sociálních sítích, ve které Manifesto nabídlo pomoc ve formě prostoru v Manifestu Anděl pro první ukrajinskou restauraci. Nakonec vítězila se svým konceptem talentovaná Anna Temnenko, která chce v restauraci Barva vařit ukrajinské speciality.

Tatarák bez masa. Pochutnejte si na řepě s estragonovým olejem, radí Jan Punčochář
6. 06. 2022
Tatarák, podobně jako carpaccio, nemusí být jen masový, ale třeba i z rajčat, okurek – nebo červené řepy. S rostoucími teplotami navíc přijde nemasová verze k chuti možná ještě víc než originál.

Křehký chřest. Šéfkuchař Jan Punčochář radí, jak si na něm nejvíce pochutnáte
30. 05. 2022
Chřest je možné zapékat, krátce povařit s vajíčkem či těstovinami, posypat opraženou strouhankou a polít máslem, přidat jej do salátu nebo z něj třeba vymixovat jemnou polévku. Ale ještě než se do vaření z něj pustíte, přečtěte si, jaké odrůdy chřestu existují a jak se liší jejich příprava.

Krokety a květová špička. Trochu piplačka, ale tohle jídlo za to stojí, říká Jan Punčochář
23. 05. 2022
Poetický název květová špička dal tomuto druhu hovězího masa jeho charakteristický tvar a jemné žilky tuku, které jím „prokvétají“. Přitom jde o maso libové, s výraznou chutí, takže se hodí nejen k varu, ale i na minutky – například na steaky.

Nahořklé křupnutí. K čekance se musíte projíst, zkuste to se salátem podle receptu Jana Punčocháře
16. 05. 2022
Čekankový salát není pro každého. Kousky bílých, žlutých, případně nachově červených pevně shluknutých lístků, někdy označované jako puky, mají výraznou nahořklou chuť. Se správnou zálivkou se ale tahle zdánlivá nevýhoda může proměnit v obrovskou chuťovou přednost.

Sůl, tuk a čas. Jak na francouzskou masovou pomazánku, poradí Jan Punčochář
9. 05. 2022
Masová pomazánka, hrubá paštika, vepřové ve vlastní šťávě, „prase ve skle“. Francouzská masová směs rillettes bývá přirovnávána k lecčemu, nic z toho však není přesné. Kdo její výjimečné chuti ještě nepropadl, měl by ji co nejdřív ochutnat!

Popularita květáku letí strmě vzhůru, i když dramaticky zdražil. Jak se ze zeleniny chudých stal luxus?
4. 05. 2022
Zdánlivě nudný květák stoupá na žebříčku popularity směrem vzhůru. Stejným směrem se ubírá i jeho cena, přesto stojí za to ho kupovat a jíst. Je superzdravý. Jak se ze zeleniny chudých stala delikatesa? A co všechno takový květák umí? Budete se divit.

Švýcarské halušky. Jak na špecle s houbami a sýrem, poradí šéfkuchař Jan Punčochář
2. 05. 2022
Mouka, voda a vejce. Příprava špeclí nevyžaduje o moc víc, a přitom zabere jen chvilku. Můžete je ochutit nasekanou pažitkou jako v dnešním receptu, ale taky rajčatovým protlakem či třeba špenátem.

Za syrova, do tenka. Připravte si marinované carpaccio podle Jana Punčocháře
25. 04. 2022
Tenké jako papír, pečlivě vyskládané na talíř. Carpaccio patří k nejoblíbenějším předkrmům nejen italských restaurací. Jeho domácí příprava budí trochu respekt, přitom to není žádná věda.

Chuti chřestu se klonili už Egypťané. Jak v kuchyni naložit s královskou zeleninou?
24. 04. 2022
Pěstování českého chřestu nesvědčila pandemie a kvůli válce na Ukrajině je zase nedostatek zkušených rukou, které by ho dovedly rychle a šetrně sklidit. Proč jsme zapomněli na chuť bílého a zeleného zlata? A jaká úprava mu sluší nejvíc?

Na co použít vajíčka po Velikonocích? Zkuste pomazánku, sekanou s vejci či je naplňte lososem
19. 04. 2022
Vajíčka k Velikonocům neodmyslitelně patří, ale co s nimi po svátcích? Jak je všechna zužitkovat? Nezapomeňte, že i vejce mají omezenou dobu trvanlivosti. Přinášíme tři povelikonoční recepty s vejci.

Sváteční jehněčí na velikonočním stole nesmí chybět. Zkuste recept Jana Punčocháře
18. 04. 2022
Velikonoční stůl bez jehněčího masa by nebyl úplný. Mladé maso na něj patří ze symbolických důvodů i díky své výjimečnosti v chuti a vůni. Dokonalý sváteční oběd zastanou třeba jehněčí kolínka s dušeným špenátem.

Mazanec třikrát jinak. Jak ho dělá Roman Vaněk?
17. 04. 2022
Mazanec se tradičně peče na Bílou sobotu ráno, dříve bylo totiž zvykem nechat v neděli bochníky posvětit v kostele. Existuje nespočet receptů a variant, jak oblíbený velikonoční dezert připravit. Server Lidovky.cz přináší tři recepty.

Peče celá rodina. Udělejte si velikonoční minimazance, příprava vás bude bavit
16. 04. 2022
Místo klasického mazance zkuste letos malé minimazanečky. Jsou rychleji upečené, dobře drží tvar a při pečení zapojíte více dětí, každé si pak může udělat svůj malý mazanec.

Na velikonoční tabuli u nás doma nemůže chybět králičí fašírka, říká šéfkuchař Veltruský
15. 04. 2022
Velikonoce jsou obdobím vítání jara, lidových tradic a také tradičních velikonočních pokrmů. Zatímco o Vánocích bývá menu téměř neměnné, Velikonoce dávají prostor fantazii a širší paletě chutí. Jak slaví Velikonoce šéfkuchař Pavel Veltruský? Ten nyní nově působí v Chateau Trnová, kde mimo jiné chystá 17. a 18. dubnaLidovky.cz: velikonoční brunch.

Zkuste odlehčenou verzi s celozrnnou moukou. Jak na velikonočního beránka?
15. 04. 2022
Oslňte rodinu na Velikonoce svátečním menu, o němž budou všichni mluvit ještě hodně dlouho. I když možná máte svůj rodinný recept, překvapte letos odlehčenější variantou. Jak na celozrnného beránka?

Vaření jako droga. Proč stojí restauraci Leaf stojí za návštěvu?
15. 04. 2022
Lidí z gastra, kteří mají na kontě několik zářezů z michelinských restaurací, byste v Česku nenapočítali mnoho. V nedávno otevřené restauraci Leaf v pražských Strašnicích jsou ale hned dva. Šéfkuchařka Barbora Šimůnková (28) a sommelier Michal Bílek (28) tu sází na moderní sezonní menu a kvalitní farmářské potraviny.

Velikonoční nádivka s tempehem a kopřivami. Jak na ni?
14. 04. 2022
Svátky jara už jsou téměř za dveřmi a vy pomalu začínáte přemýšlet nad tím, čím letos ozvláštníte sváteční tabuli? Nebojte se experimentovat, zatímco na Vánoce bývá menu zpravidla téměř neměnné, Velikonoce dávají mnohem větší prostor vyzkoušet něco nového. Zkuste třeba nádivku s tempehem.

V Sensa Fine Food Bistru přírodu respektují. Chřestový salát v lednu si u nás nedáte, říká šéfkuchař Zdeněk Křížek
13. 04. 2022
Japonsko, Indonésie, Thajsko, kousek Argentiny, ale i Francie. Všechny tyhle země nově sousedí v bistru blízko pražského Senovážného náměstí. Neobvyklá kombinace mezinárodních chutí se tu kromě pokrmů propisuje i do moderního interiéru.

Tisíc voňavých plátků. Připravte si francouzský zákusek podle Jana Punčocháře
11. 04. 2022
Křehký zákusek s francouzskými kořeny bývá některými cukráři ztotožňován s takzvanými řezy Napoleon; jiní by přísahali, že jde o dva zcela odlišné recepty. Tak nebo tak, oba dezerty spojuje několik (obvykle tři) vrstev listového těsta a sladký krém vonící po vanilce. Blízko k sobě tedy tyto dvě dobroty určitě mají – stejně jako k v tuzemsku oblíbeným žloutkovým řezům.

Medvědí česnek na pět způsobů. Jak jej připravují šéfkuchaři?
9. 04. 2022
Medvědí česnek je malým zázrakem. Obsahuje vitamin C, antioxidanty a dokonce se mu přezdívá přírodní antibiotikum. Konzumuje se při detoxikačních kúrách a můžete ho přidat prakticky do všech jídel. Co z něj připravují šéfkuchaři? Nechte se inspirovat.

Medvědí česnek, rostlina nabitá energií. Kde roste a co s ním?
7. 04. 2022
Jaro je tu a s ním i medvědí česnek – první zelené lupení, které nám příroda po zimě posílá. Kde roste a jak s ním v kuchyni naložit?

Candát a rizoto z krup. Jak na jednoduchý oběd, poradí Jan Punčochář
4. 04. 2022
Kroupy se u nás tradičně používají hlavně jako vložka do polévek, třeba té uzené anebo z ovaru, případně najdou uplatnění při výrobě jelítek či jitrnic. S dalším využitím v kuchyni si ale často nevíme rady. Zkuste trochu experimentovat a připravte z nich třeba variaci na české nebo italské rizoto, sladkou kaši či salát.

Ukrajinská kuchyně má k české blízko. Jak uvařit ‚neruský‘ boršč?
24. 03. 2022
Spolu s válečným konfliktem se do centra pozornosti dostala také ukrajinská gastronomie. Konzumace tradičních pokrmů se stává výrazem podpory a sounáležitosti a velebí je světové deníky i časopisy. Co se na Ukrajině vaří?

Barevné lampiony a papírové květy. Chtěl jsem kus Vietnamu přenést do Prahy, říká oceňovaný šéfkuchař
23. 03. 2022
Christian Duy Chu se vařit naučil vařit sám, původně chtěl být právníkem či lékařem, ale zvítězila láska ke kvalitnímu zpracování surovin, novým technikám, precizním způsobům přípravy jídla a hlavně sen stát se jedním z nejlepších. Před třicítkou otevřel finedingovou restauraci Levitate, která v Česku neměla obdoby. Po pandemii přichází s kavárnou Spectre, kde podává ryze vietnamskou kávou, asijské jídlo a najdete tu i dobře vybavený bar.

Co potřebujete k tomu, abyste upekli fantastický dort? Tady je pár rad a triků
21. 03. 2022
Jak upéct výborný dort? Základem jsou kvalitní suroviny, dodržení postupu a samozřejmě dobrá náplň.

Tradiční cukrařina se dostává znovu do módy, říká ‚královna makronek‘. Které retro zákusky lidé milují?
16. 03. 2022
Cukrářka, blogerka a nyní i nová porotkyně pořadu Peče celá země Michaela Landová o tom, jak se do módy dostává tradiční česká cukrařina, jak se dá péct levně a jednoduše, a také o tom, že si Češi rádi recepty zjednodušují a ulehčují.

Šetřím tělo i přírodu. Každou surovinu zpracuju beze zbytku, říká šéfkuchař Pavel Drdel
14. 03. 2022
Šéfkuchař Pavel Drdel vaří ve strakonické restauraci Sůl a Řepa, jejíž pověst kreativního podniku propojujícího gastronomii s přírodou, se rozkřikla za hranice města i celého Jihočeského kraje. Kuchyně je postavena na spolupráci s malými farmáři a místními dodavateli, mísí se zde české a zahraniční recepty a vaří lokální jídla.

Celá země už zase peče. Na co si při tvorbě dortu dát pozor a jaké jsou módní trendy?
13. 03. 2022
Češi jsou národem amatérských pekařů a cukrářů. Koláče, buchty či záviny se připravují snad v každé rodině. Spoustu příznivců má i pečení dortů. Korpusy, krémy i zdobení přitom podléhají módě. Co je teď populární? A jak zajistit, aby se dort povedl?

Je třeba se postit? Jarní očista má i moderní podoby, přinášíme několik tipů a receptů
8. 03. 2022
K předvelikonočnímu postnímu období, během něhož lidé po čtyřicet dní žili střídmě a připravovali se na blížící se svátky, se dnes mnozí navracejí. Vnímají ho jako příležitost zkusit si něco odříci. Jarní očista má různé i velmi moderní podoby.

Karbanátky z Orientu. Jak na cizrnový falafel, poradí šéfkuchař Jan Punčochář
7. 03. 2022
Věhlas cizrnových karbanátků zvaných falafel dávno překročil hranice Blízkého východu, odkud pocházejí. V pojetí Jana Punčocháře se navíc blízkovýchodní tradice potkává s tou českou: jeho karbanátky obsahují kromě cizrny a orientálního koření taky spařenou kapustu či čerstvý libeček.

Přepálený olej, tuny hranolků a oblíbený katův šleh. Připomeňte si jídla 90. let, která byste raději zapomněli
1. 03. 2022
Devadesátá léta nebyla jen ve znamení sudů s mrtvolami v Orlické přehradě a účesů „na Jágra“. Proslula také mizernou gastronomií, která byla dílem ovlivněna kuchyní z dob socialismu a také touhou jíst, jako na Západě. Na talířích se začaly objevovat hromady hranolků a bramborových kroket smažených v přepáleném oleji fritovacích hrnců či zeleninové oblohy postavené na nakrouhaném zelí.

Listový štrúdl s jablky. Jak na vláčnou pochoutku, poradí Jan Punčochář
28. 02. 2022
Štrúdl se v mnoha obměnách a variacích peče ve všech zemích bývalého Rakouska-Uherska, originální vídeňský recept ale počítá s jablky a hlavně: s listovým těstem. Ovšem ne s tím ze supermarketu.

Kachní gyoza knedlíčky, které zná celé Brno. V nové japonské restauraci podávají i saké
27. 02. 2022
V zemi vycházejícího slunce najdete malé příjemné a autentické hospůdky zvané izakaja téměř na každém rohu. Od loňského ledna je jedna taková i v Brně. Jmenuje se Manya. Její majitelé Margita Havlíková (26) a Martin Rous (33) v ní servírují nejen saké, ale hlavně skvělé sushi nebo vyhlášené kachní gyoza knedlíčky.

Hovězí hrudí do ruky. Udělejte si pastrami podle Jana Punčocháře
21. 02. 2022
Jsou jídla nenáročná na čas i vybavení – a mezi ta pastrami nepatří. Tenoučké plátky uzeného a pak doměkka uvařeného, případně upečeného hovězího hrudí ovšem za vynaložený čas a úsilí stojí. Bezkonkurenčně nejlíp chutnají v sendviči s trochou břitké majonézy a porcí sladkokysele naložené cibule a další zeleniny.

Při výrobě používají český kmín nebo uzenou slaninu. Gin z neobvyklých surovin pálí v pražských Holešovicích
17. 02. 2022
Garážový nápad, ze kterého vzešel gin. A ne jen tak ledajaký – destiluje se v pražských Holešovicích a kromě tradičních bylin se nebojí manga, pálivých papriček nebo uzené slaniny.

Terina a topinambur. Jak uchovávat paštiku a proč ji zalít sádlem, poradí Jan Punčochář
14. 02. 2022
Ústřední dvojice dnešního receptu nemá jenom malebný zvuk, ale přinejmenším stejně skvěle ladí i na talíři. Jemné pyré dobře doplňuje hutnější paštiku s kousky masa a příjemnou křupavost jídlu dodávají smažené topinamburové chipsy.

Kabátek pro panenku. Jak na vepřové v česnekové krustě, poradí Jan Punčochář
7. 02. 2022
Vepřová panenka patří mezi nejoblíbenější kusy masa: díky nízkému obsahu tuku se jí nebrání ani ti, kdo si chtějí nebo musejí hlídat váhu, a pro její jemnou chuť ji milují i děti. I připravit ji je hravě snadné – anebo ne?

Co do dortu? Rady a tipy od uznávané šéfcukrářky na univerzální náplň
6. 02. 2022
Také pokaždé, když pečete dort, přemýšlíte, čím ho naplnit? Mám pro vás tip na skvělou dortovou náplň, která nezabere moc času. Tento recept můžete brát i jako univerzální návod na náplně obecně.

Nejoblíbenější pochoutky české studené kuchyně. Jak na dobře naloženého sledě, poradí Jan Punčochář
31. 01. 2022
Spolu s utopenci a nakládaným hermelínem patří marinované řezy ze sleďů, chcete-li zavináče, k nejoblíbenějším položkám české studené kuchyně. Připravit si je doma je snadné – místo sporáku poslouží výrazně kyselý nálev, chuť dodá kořenová zelenina a divoké koření.

Není to dieta, ale styl stravování. Vede všechno s nálepkou veganské ke zdravému tělu?
26. 01. 2022
Důvody, proč se lidé uchylují k veganství, jsou různé. Některým vadí utrpení zvířat, jiní nechtějí zatěžovat planetu. Další věří, že díky této stravě zhubnou a budou se cítit lépe. Je ale všechno, co má nálepku veganské, také cestou ke zdravému tělu? A pomůže nám shodit případná „povánoční“ kila?

Lehce, po asijsku. Čerstvé krevety s červenou čočkou, podle Jana Punčocháře
24. 01. 2022
S novým rokem řada z nás ozdravuje svůj jídelníček – ať už proto, abychom se zbavili povánočních kil, nafouknutého břicha, nebo jen vody v těle. Dnešní recept Jana Punčocháře s takovým přístupem drží krok: stojí na čerstvých krevetách, červené čočce a bílé ředkvi, oblíbené mimo jiné pro své diuretické účinky.

Srdce a žaludky. Jak na tmavé kachní ragú, poradí Jan Punčochář
17. 01. 2022
Chutná vám játrová paštika i párky ve střívku, ale na plíčky, kachní srdíčka nebo žaludky hledíte s nedůvěrou? Možná jste je doteď neochutnali v podobě, v jaké umějí i tyhle vnitřnosti zazářit – třeba zadělávané s cibulí, slaninou a majoránkou.

Svěží panna cotta. Na dozdobení použijte něco kyselejšího, radí cukrářka
16. 01. 2022
Po Vánocích jsme všichni přejedení cukrovím a právě teď se půlka z nás snaží dodržovat nějaké zdravé předsevzetí. Cukrařinu nemusíte začít nenávidět, spíš si vyberte něco svěžího a lehkého.

Veggie Challenge. Každý Čech může ušetřit v lednu tři zvířecí životy
12. 01. 2022
Lidé po celém světě se vedle již zažitého Suchého února hojně zapojují také do tzv. Veganuary. Jde o výzvu organizovanou britskou neziskovkou, jež povzbuzuje lidi, aby se v lednu stravovali více rostlinně.

Pro pistáciové croissanty k nám lidé jezdí přes půl Prahy. Jak vypadá recept na úspěch?
30. 12. 2021
Nejlepší croissant v Praze potřebuje vyladěné těsto, hromadu másla a čas. V útulné kavárně v Dlážděné ulici je prodává Prokop Šmahel (26), který svou křupavou pekařskou směnu obvykle začíná už ve tři ráno.

Kočovný finediningový Kruh. Šéfkuchař vám naservíruje 15 chodů klidně ve sklepě
27. 12. 2021
Pojďme převrátit tuhle rubriku naruby. Pro jednou vás nebudeme nikam posílat, ale naopak vám doporučíme, abyste zůstali doma. O skvělé jídlo a hlavně neopakovatelný zážitek se postará talentovaný kuchař Petr Bartoš (30) se svým kočovným finediningovým projektem Kruh.

Pokud máte v receptu 250 gramů vajec, je to důležité, zvažte je, říká světově uznávaná cukrářka Slavíková
26. 12. 2021
Světově uznávaná cukrářka Mirka Van Gils Slavíková (60) se za poslední dva roky stala národním pokladem. Mnohé naučila péct, mnohé dívat se na svět z lepší stránky. Jestli si volné pokračování její kuchařky Famózní! zaslouží někde ještě čestnější místo než pod vánočním stromkem, je to ve vaší knihovně.

Božíhodová kachna. Jak na sváteční kachní stehna pečená ve vlastním tuku, poradí Jan Punčochář
25. 12. 2021
Ve vlastním tuku pečená kachní stehna jsou tak akorát slavnostní a přitom domácká, že se rozhodně neztratí ani na svátečním stole. Doplňte je třeba cibulovým zelím a plackami z pečených brambor se žloutky a čerstvou petrželkou.

Vánoční hostina bez plýtvání. Jak nakoupené jídlo nevyhodit a využít?
25. 12. 2021
Plýtvání jídlem má významný negativní vliv na životní prostředí a koneckonců jde i o vyhozené peníze. Co ale dělat, abychom ho dokázali v běžném provozu omezit?

Zapomenuté tradice. O Vánocích obcházely i strašidelné Perchty a klofavé báby, říká autorka knihy
24. 12. 2021
Krátce před vánočními svátky se na pultech objevila kniha Vánoce našich babiček, kde se na staré a mnohdy pozapomenuté vánoční zvyky a recepty podívala Alena Gajdušková, kterou dobře znáte z televizních pořadů o životě našich předků. Spolu s Alenou Scheinostovou připomněly mnoho opravdu nezvyklých a často dosti strašidelných věcí.

Pět nejskvělejších bramborových salátů podle našich nejlepších šéfkuchařů
23. 12. 2021
Štědrovečerní večeře se neobejde bez dobrého bramborového salátu. Každá rodina má svůj osvědčený recept. My vám přinášíme pět variací salátů podle našich nejlepších šéfkuchařů. Třeba vás inspirují.

Tip na Štědrý večer podle šéfkuchaře Sedláčka: k večeři si dáváme dušené slávky se zeleninou
23. 12. 2021
Chtěli byste na Štědrý den večeřet jako šéfkuchaři? Není nic jednoduššího než se začíst do receptů těch nejlepších. „Na Štědrý den k obědu si dopřáváme plody moře. Je to naše každoroční rodinná tradice,“ říká šéfkuchař Lukáš Sedláček.

Tip na Štědrý večer podle šéfkuchaře Křížka: Po kaprovi se u nás podává králík na černo s noky
22. 12. 2021
Chtěli byste na Štědrý den večeřet jako šéfkuchaři? Není nic jednoduššího, než se začíst do receptů těch nejlepších. „Na Štědrý den připravuji rodině takové degustační menu, u nás se tradičně podává králík na černo,“ říká šéfkuchař Zdeněk Křížek, který nedávno otevřel nové Senza bistro.

Jeho přípravu zvládne každý. Šéfcukrářka radí, jak udělat fantastický, ale jednoduchý vaječný likér
22. 12. 2021
Příznivcem domácích sladkých likérů jsem nikdy moc nebyla, nicméně poté, co jsem v práci začala jako dezert připravovat čokoládovou špičku, jsem si moc zamilovala vaječný koňak. U nás v rodině ho máme tak rádi, že si bez něj nedokážeme představit vánoční svátky. Doufám, že si jej také oblíbíte. Důvody jsou hned dva: chuť a také jeho velmi jednoduchá příprava.

Se zvěřinou na svátečním stole nešlápnete vedle, radí Jan Punčochář
21. 12. 2021
Možná mezi slepováním lineckých koleček a nakupováním vánočních dárků čím dál častěji přemýšlíte taky nad tím, co svým blízkým během svátečních dnů uvařit.

Tradice s příchutí Asie. Recept na štědrovečerní knedlíčky Dim Sum od šéfkuchaře Štěpána Návrata
20. 12. 2021
Kapra, bramborový salát či řízek na Štědrý den u šéfkuchaře Štěpána Návrata nečekejte. „Asijské jídlo miluju, klasickou štědrovečerní večeři jsem neměl roky. Náš syn naštěstí miluje knedlíčky Dim Sum. Dáváme si také nepálivou polévku s krevetami a rybu, která se rozpadá na jazyku,“ říká šéfkuchař.

Tip šéfkuchaře Vávry, který zlepší chuť bramborového salátu. Přilijte panák láku
19. 12. 2021
Chtěli byste na Štědrý den večeřet jako šéfkuchaři? Není nic jednoduššího, než se začíst do receptů těch nejlepších. „Večer máme k večeři klasiku - rybí polévku z kapra s krutonky a k tomu na výběr smažené řízky a obalovanou tresku. Treska samozřejmě čerstvá obecná světlá. Filet bývá vysoký aspoň čtyři centimetry. Podle mého názoru jedna z nejchutnějších ryb,“ říká šéfkuchař Hynek Vávra z Hliněné bašty.

Tip na Štědrý večer podle šéfkuchaře Punčocháře: řízky jedině z vykostěného kapra a salát s domácí majonézou
18. 12. 2021
Chtěli byste na Štědrý den večeřet jako šéfkuchaři? Není nic jednoduššího než se začíst do receptů těch nejlepších. „Rád kapra peču v troubě. Nejprve ho zprudka osmahnu na pánvi na sádle, potom vložím do pekáče chleby, na které řízky položím a dopeču v troubě. Chleby vysají přebytečný tuk a řízky pečením získají skvěle křupavou kůrčičku,“ radí Jan Punčochář. Podívejte se, co připravuje na Vánoce.

Národ řízkomilů. Jak připravit nejlepší strouhanku, aby byl řízek načechraný?
17. 12. 2021
Mouka, vajíčko, strouhanka. Obalit a osmažit. Řízek je nehasnoucí hvězda jídelníčků českých restaurací i domácností. Neobejdou se bez něj ani Vánoce. Jaká byla cesta od původně milánské speciality k českému „čemukoliv“ v trojobalu?

Dýně třikrát jinak. Jak na přípravu dýňových pochoutek poradí šéfkuchař Jan Punčochář
13. 12. 2021
Dýně už dávno není dobrá tak akorát na kompot. „Češi se s dýní naučili pracovat,“ říká šéfkuchař restaurace U Matěje Jan Punčochář. Díky své jen málo výrazné chuti jsou oranžové plody v kuchyni univerzální jako málokterá jiná surovina – použít se dají jak ve studené, tak teplé kuchyni, nasladko i naslano.

Napěněná čokoláda. Pokud se budete řídit pravidly, zkazit ji nemůžete, radí cukrářka
12. 12. 2021
Kdo by ji nemiloval a kde by byla cukrařina bez čokolády? Čokoláda k mému oboru prostě neodmyslitelně patřila, patří a vždycky patřit bude. Hořká, mléčná a bílá...

Jako z Vídně. Tafelspitz není ani polévka, ani vařené maso s přílohou. Jak na něj, poradí Jan Punčochář
6. 12. 2021
Pandemie cestování nepřeje, výlety za chutěmi si ale můžeme udělat i ve vlastní kuchyni. Pokud byste takto chtěli nakouknout do Vídně a ochutnat tam jen jedno jediné jídlo, sáhněte po tafelspitzu, vařeném hovězím s trochou vývaru, kořenové zeleniny a všemožných příloh. Je vídeňštější než smažený řízek se salátem, sachr dort a trhanec aka Kaiserschmarrn dohromady.

Ne jen pro letní dny. Připravte si podzimní pečený salát se zeleninou a sýrem podle Jana Punčocháře
29. 11. 2021
Saláty – s výjimkou těch majonézových – předchází pověst typického letního jídla. Cennou součástí jídelníčku ale mohou být i teď na podzim anebo v zimě; jen je lepší do nich namísto čerstvého lupení zapojit tepelně upravenou zeleninu, například mrkev, celer nebo řepu pečené v troubě na soli.

Tradiční vánoční pečení. Jak se dělají Masarykovy knoflíky a jak na vynikající pracny?
27. 11. 2021
Vlastní cukroví si v Česku připravují dvě třetiny domácností. Kromě lineckého cukroví patří mezi nejoblíbenější stálice vanilkové rohlíčky, vosí hnízda, pracny a perníčky.

Cukr, mouka, tuk. Jak upéct cukroví alespoň o špetku zdravější? A jak se chová těsto, do něhož dáme med?
26. 11. 2021
Drobné cukroví na svátečním stole nesmí chybět a čas pečení se blíží. Zvolíte letos osvědčené kousky, nebo půjdete trochu zdravějším směrem? Přinášíme výběr ověřených receptů, které respektují oba přístupy a rozhodně vás nezklamou.

Češi cpou mouku do všeho, přitom to není nutné. Použijte místo ní brambory, radí šéfkuchař
25. 11. 2021
Nejvíce zkušeností má s italskou kuchyní, rád používá vyzrálé ingredience, hodně bylinek, a hlavně sází na sezónní produkty. Vařil v mnoha vyhlášených restauracích, nyní se zabývá firemním stravováním. „Je to velký rozdíl, na druhou stranu si říkám, jde o to samé, aby člověk dostal na talíř kvalitní jídlo,“ říká v rozhovoru šéfkuchař Lukáš Sedláček.

V jednoduchosti je krása. Tak vznikají nejchutnější jídla, říkají autorky Velké obědové bichle
17. 11. 2021
Pavlína Mähringová a Veronika Břicháčková navazují na loňský úspěch svačinek na každý (školní) den novou kuchařkou s originálními obědovými recepty nejen do krabiček, která v sobě ukrývá 190 jednoduchých receptů na pokrmy pro celou rodinu. „K jídlu se snažíme přistupovat s rozumem. Hlavně aby chutnalo a jeho příprava nebyla příliš stresující, ale naopak potěšením, říkají jednohlasně autorky Velké obědové bichle.

Koleno knedlo zelo. Jak si ho připravit doma, aby bylo měkké a šťavnaté poradí Jan Punčochář
15. 11. 2021
Pečené vepřové koleno patří ke stálicím českých hospodských jídelníčků: nejlíp chutná s dušeným zelím nebo jinou kyselou přílohou – a taky s pivem. Jak si ho připravit doma, aby bylo příjemně měkké a šťavnaté, a přitom už na pohled vypečené, zlatavé a neodolatelně lesklé?

Čím jednodušší jídlo, tím lepší musíte použít ingredience. Hamburger podle Jana Punčocháře
1. 11. 2021
Pokud raději než po hamburgeru sáhnete po „obyčejné“ sekané v housce, pak vás dnešní recept Jana Punčocháře jistě potěší: byť na první pohled inspiraci hamburgerem nezapře, masitou část v něm obstarává velejemná sekaná zvaná leberkäse.

Neexistuje zákusek, který chutná všem. Zaměřila jsem se ale na méně cukru a lepku, to je cesta, říká cukrářka
31. 10. 2021
Svoji práci jako práci nevnímá. Pečení je pro ni koníček, kterému se věnuje jak v práci, tak i doma. „Doma peču přesně to, co nemohu dělat v práci, takže je to samá bublanina, bábovka, kynuté buchty a jiné dobroty,“ říká v rozhovoru šéfkucukrářka IPPa Café Bára Ševečková.

Je libo humra nebo ústřice? Nejraději mám vývar se zelím a vepřovým, říká michelinský šéfkuchař
28. 10. 2021
V 50. letech si tady na typických mořských delikatesách pochutnávala Sophie Lorenová. Na její počest také restaurace Sophia ve slovinské přístavní Portoroži dostala jméno. A o několik dekád později během působení šéfkuchaře Marja Povšnara se může pyšnit i michelinským přívlastkem. Přesto, že je součástí luxusního hotelu Kempinski Palace na turisticky oblíbené Istrii, ani jí se koronavirová krize nevyhnula.

Přidává se skoro do všeho. Proč nadměrná konzumace škrobu vadí a do kterých jídel nepatří?
27. 10. 2021
Škrob je součástí mnoha základních potravin a zároveň se často do různých potravinářských výrobků přidává. Je levný a dodává potřebný objem či konzistenci. Není ho ale v současnosti až příliš mnoho? A jak jeho nadbytek škodí našemu zdraví?

Žebra v loji. Hovězí lůj je ideální volbou nejen pro veškeré konfity z hovězího masa, radí Jan Punčochář
25. 10. 2021
Konfitování je malý kuchařský zázrak: byť se maso po celou dobu peče výlučně v tuku, tuk samotný během té doby neabsorbuje; po upečení jím není nasáklé, je „jen“ dokonale měkké a šťavnaté.

HLAVÁČEK: Dobývají veganské restaurace svět? Ke zvířatům, která kvůli nám zemřela, bychom měli mít respekt
20. 10. 2021
Pár týdnů zpět obletěla gastronomický svět zpráva o tom, že slavná restaurace Eleven Madison Park oceněna dlouhodobě třemi hvězdy Michelin a podle Pellegrino jedna z nejlepších restaurací na světě, bude po znovuotevření servírovat pouze veganské tasting menu. Nabízí se proto otázka, jestli restaurací, které změní takhle razantně svůj koncept, bude přibývat.

Brambory jsou všelék. Proč je mít doma neustále po ruce a jaké existují druhy?
19. 10. 2021
Přestože pocházejí z Ameriky, staly se brambory i u nás neodmyslitelnou součástí jídelníčku. Šťoucháme je, vaříme, pečeme i smažíme a třeba šišky s mákem nás ve vzpomínkách vracejí do dětství. Umíme ale rozlišovat typy brambor?

Zázvorem marinované krevety s gazpachem. Jak na ně poradí Jan Punčochář
18. 10. 2021
Chcete si doznívající léto ještě na chvíli pozdržet alespoň na talíři? Vyzkoušejte zázvorem marinované krevety doplněné o gazpacho. Je plné chutí, vůní i vitaminů a kromě jiného do něj můžete upotřebit poslední zbytky sklizně ze zahrady.

Kult jménem rámen. Japonská polévka, o které vychází specializované časopisy a má vlastní televizní show
17. 10. 2021
Vychází o něm specializované magazíny, má své tématické muzeum i televizní show a srkají ho zákazníci v restauracích a bistrech po celém světě, včetně Česka. Seznamte se, japonský rámen.

Slané jídlo musí být i trochu sladké, a naopak. V každém pokrmu musí být všechny chutě, říkají vietnamští bratři
13. 10. 2021
Těsně po pandemii otevřeli svou třetí restauraci. Nejdříve jen zahrádku, pak i vnitřní prostory, lidé ale moc nechodili. „Pozorovali jsme dva druhy hostů. Někteří byli opatrní s ohledem na aktuální situaci a raději zůstávali na zahrádce, zároveň jsme však viděli hosty, kteří byli nadšení, že se opět mohou vidět s blízkými a v sedli si klidně dovnitř,“ říká v rozhovoru Giang Ta, majitel a provozní restaurace Dian, kterou vlastní společně starším bratrem Khanhem Ta, který zde působí jako šéfkuchař.

Houby a parmezán? Připravte si těstoviny s dary lesa podle Jana Punčocháře
11. 10. 2021
Přelom září a října je za toho správného počasí časem, kdy si z lesa můžeme domů nosit plné košíky hub. Ty, které ve velké míře zapojuje dnešní recept Jana Punčocháře, si navíc můžete buď sami nasbírat, anebo – pokud si třeba netroufáte – jednoduše koupit: přinejmenším lišky má docela často v nabídce každý lepší supermarket.

Pátrání po historii a návrat k tradici. Kavárna Slavia se vrátí k literárním večerům
7. 10. 2021
Na slavnou historii kavárny Slavia, která se píše už od roku 1881, chtějí navázat noví provozovatelé Petra Onderková a její syn Jozef Onderka. Kavárnu v září otevřeli po roční uzavírce, během které proběhla citlivá rekonstrukce interiéru a úprava konceptu.

Češi se stále ještě nenaučili jíst vnitřnosti, tuřín ani vodnici, říká šéfkuchař David Kalina
6. 10. 2021
Jako malý kluk při svých experimentech zničil pár hrnců, ale touha objevovat a zkoušet nové věci mu zůstala. Dnes vede pět restaurací a nová menu tak skládá téměř nepřetržitě. I doma ale vaří pořád rád. „Vždycky mě strašně potěší, když mi děti říkají, že jsem nejlepší kuchař na světě,“ usmívá se šéfkuchař David Kalina.

Načechraný řízek. Vedle vídeňského patří ten savojský k nejoblíbenějším. Jak na něj, poradí Jan Punčochář
4. 10. 2021
Ať už savojský řízek získal svůj přívlastek podle regionu na pomezí dnešní Francie, Itálie a Švýcarska, anebo za tím stála nějaká rakousko-uherská kavárna či hotel Savoy, jisté je, že místo svého vzniku dalece překročil. Vedle vídeňské klasiky patří k nejoblíbenějším řízkovým variacím a s lehkým bramborovým salátem je jako stvořený pro nedělní či jiný sváteční oběd.

Turecká káva byla ‚satanským nápojem‘ a vedly se kvůli ní krvavé spory. S českým ‚turkem‘ nemá nic společného
3. 10. 2021
V historii byla nazývána satanským nápojem, ale i nápojem lásky, vedly se kvůli ní krvavé spory, zamiloval si ji Voltaire nebo Napoleon a postupně si její chuť získala celý svět. Turecká káva je fenomén. A s českým „turkem“ nemá nic společného.

Domácí eklérky. Jak se stříká krém neviditelnými otvory, poradí Jan Punčochář
27. 09. 2021
Od oblíbených věnečků nebo větrníků se eklérky neliší jen tvarem, ale i způsobem plnění – krém se do nich obvykle stříká „neviditelnými“ otvory vespod. Není to však žádné dogma – v domácích podmínkách „banánek“ směle rozřízněte a naplňte klasicky. Tím spíš, pokud má být náplň plná smetany či ovoce.

Neapolská sestra. Na nejlepší pizzu u nás se už několik let jezdí do Plzně, teď i na burgery
23. 09. 2021
Majitel vyhlášené restaurace Da Pietro Petr Soukal (34) má nově v rukávu další eso – sousedící Da Pietro Grill, kde podává neapolský street food a bohaté, Itálií provoněné burgery. Snad se nebudu rouhat, když prohlásím, že Smetanovy sady v Plzni jsou ráj na zemi. Alespoň tedy co se dobrého italského jídla týče.

Cizrna jako doprovod. Skvěle se hodí třeba k rybě, radí Jan Punčochář
20. 09. 2021
Cizrnu zná většina z nás jako základní složku hummusu, pomazánky ochucené pastou tahini, citronem, olejem, solí a česnekem. Stejně skvěle si ale vede taky jako méně tradiční příloha – třeba k rybě s omáčkou plné výrazné chuti pečených paprik.

Na talíři vždycky musí něco křupat, jinak je to nuda, říká šéfkuchař Oldřich Holec
15. 09. 2021
Vařil ve španělské rodině jako soukromý kuchař, jídlo ale připravoval i pro princeznu z Velikonočních ostrovů a později i pro velvyslance Lucemburska. Nyní působí v restauraci Pelikán s poměrně dlouhou historií. „ Chtěl bych dostat restauraci na stejnou úroveň, kterou měla dříve,“ říká šéfkuchař Oldřich Holec.

Jaký bude ročník 2021? Vinaři jsou optimističtí, nesmí ale přijít vytrvalé deště
14. 09. 2021
Když hrozny dozrávají a z vinohradů se stěhují do lisů, tanků a sudů, nastává čas na vinobraní. Důležitý svátek je to nejen pro všechny vinaře, ale také pro milovníky dobrého vína.

Pozdně letní jehněčí s bramborovou kaší a dušenou zeleninou. Recept Jana Punčocháře
13. 09. 2021
Jehněčí maso má výrazné aroma, které ne každému vyhovuje. Pokud je vám jeho specifická chuť nepříjemná, zkuste jej odblanit. Možný intenzivní odér se totiž drží hlavně v tukové vrstvě na povrchu masa.

Jak s vinohradem zacházíte, tak se vám odmění, říká vinařka. Na akce nosí v kabelce malou šavli
5. 09. 2021
Obhospodařuje 35 tisíc keřů vinné révy v Českém středohoří na úpatí Blšanského Chlumu, který je přírodní památkou a poskytuje specifické vulkanické klima. Říká si Wilomenna a ráda lidem předvádí sabráž „kapesní“ šavlí. „Vinice je pro mě místem hluboké harmonie, která plodí něco nového,“ říká vinařka Kateřina Mikulíková.

Někdo rád vdolky. Jak na ty nejlepší smažené poradí Jan Punčochář
30. 08. 2021
Smažené vdolky, někdy zvané taky bavorské, mají rády hlavně děti. Na smažených voňavých bocháncích si ale pochutnají i dospělí. Základem je klasické kynuté těsto, jehož příprava někdy vzbuzuje trochu obavy. Jakmile však do jeho tajů proniknete, bude pro vás příprava vdolků, stejně jako dalších sladkostí z kynutého těsta, bezmála hravě snadná.

V Americe je burger modla, pro Čechy jen karbanátek v housce. To bych chtěl změnit, říká majitel burgrárny
26. 08. 2021
V Americe strávil devět let, poté se vrátil do Česka a přemýšlel, co by dělal. Tak vnikla jeho první burgrárna v americkém stylu, která by letos oslavila deset let. V pandemii ji ale přejmenoval a dokonce přestěhoval na pražský Smíchov. Jak se koronavirus podepsal na jeho restauraci a jak to vidí s českou gastronomií do budoucna? „Trh se pročistí, bude hodně nezaměstnaných, ale ne tolik aby si lidé vážili práce. Pokud české gastro přežilo smažák, tak přežije vše,“ říká v rozhovoru Zdeněk Střížek.

HLAVÁČEK: Personální strava v restauracích. Vyhazování peněz, nebo klíč k úspěchu?
25. 08. 2021
Personální strava by měla být nedílnou součástí každého gastronomického provozu a z mých zahraničních zkušeností by měl být kladen velký důraz na její kvalitu. Nejedná se pouze o zahnání pocitu hladu personálu, to že společně vytvořené jídlo personál spojuje, je dokázané.

Portobello by měli ochutnat i zatvrzelí houboví nejedlíci. Jak na ragú Jana Punčocháře?
23. 08. 2021
Velké hnědé klobouky žampionu portobello si přímo říkají o nějakou zajímavou náplň. Rozložitá miska bez problémů pojme rajčata, špenát, česnek i quinou. Jestliže máte houby opravdu rádi, určitě si zamilujete ragú z žampionů s houbovým prachem, které jemnou chuť portobellích kloboučků hned třikrát znásobí.

DAVID: Kam zmizeli kuchaři a číšníci a proč se do gastronomie nechtějí vrátit?
18. 08. 2021
Rozvolnilo se skoro stejně rychle jako když se zavřelo. Ten, kdo neprovozoval okénko, nebo nefungoval v jiném provozním režimu, jenž by zajišťoval odbyt jídla, byl nemile zaskočen. Přece jen přijít skoro po půl roce do restaurace, která byla uzavřená, je vždy problém. Asi nejvíce byli zaskočeni ti, co propustili personál a restaurace zavřeli. Ti se nyní potýkají s hlubokou personální krizí.

Obsahují cukry, bílkoviny, aminokyseliny i minerály. Jaké tipy na pokrmy z hub přináší Eva Filipová?
14. 08. 2021
Zbožňuji všechno, co je z hub, a ačkoli se říká, že je jejich výživová hodnota nevalná, není to tak úplně pravda. Houby obsahují cukry, bílkoviny, aminokyseliny, minerály, stopové prvky i chitin, který napomáhá pohybu střev a tím i trávení.

Celer nemusí být nudná zelenina, která se hodí pouze do polévky. Vyzkoušejte z něj třeba salát
14. 08. 2021
Tento celerový salát se v naší rodině stal velmi oblíbeným. Dokonce tak moc, že někteří členové rodiny žádají opakovaně pod stromeček "poukazy na přípravu téhle mňamky".

Evropa poznala rajčata díky Aztékům. Ještě v roce 1823 ale museli experti ujišťovat, že nejsou nebezpečná
12. 08. 2021
Rajče – anebo přísněji botanicky lilek rajče či rajče jedlé (Solanum lycopersicum) – se v Evropě objevilo nedlouho po dobytí dnešního Mexika, patřilo k mnoha plodinám, které Španělé poznali díky Aztékům. Pocházelo až z andského pobřeží Jižní Ameriky, ve Střední Americe se však pěstovalo už dlouho před Kolumbem.

Nemlít, jemně nasekat. Jak na svou oblíbenou letní verzi tatarského bifteku poradí Jan Punčochář
9. 08. 2021
Zajímavě dochucený, případně z nějakého speciálního druhu masa připravený tatarský biftek si říká i o lehčí variantu přílohy, než je sádlem nasáklá topinka. Obzvášť to platí teď v létě. Vyzkoušejte k němu třeba křupavý chlebový crumble!

Okurková sezona: plody se sbírají z matrace ‚letadla‘. Čistí střeva, regulují krevní tlak a pomáhají trávení
8. 08. 2021
Obyčejná okurka? Kdepak! Nejen že se neobyčejně sklízí, ale jdou z ní připravit hotové delikatesy. Třeba pikantní saláty s chilli a arašídy, hoblované plátky se sušenou šunkou a bazalkou, zapečené lodičky, koktejly i nanuky. Takže létu a okurce zdar!

Lososovo-cuketové pečené nugety. Jak na ně poradí foodblogerka
7. 08. 2021
Když o něčem, co obsahuje cuketu, moje dcera prohlásí, že je to "jako fakt dobrý", beru to jako úspěch. Takže by bylo škoda se o takový recept s vámi nepodělit. Proto, až vás začne nudit losos jen tak pečený v troubě či připravený na pánvi, vyzkoušejte tyhle měkoučké nugetky.

Mladá kýta na grilu. Jak si nejlépe připravit maso v létě, poradí Jan Punčochář
2. 08. 2021
Maso z grilu je na první pohled jeden z nejsnazších receptů vůbec: stačí pár surovin – maso, případně marináda, do níž plátky naložíte, a za chvíli už si pochutnáváte na šťavnatém steaku. Tak jednoduché to ale není. Stejně jako v kuchyni se dá u grilování zazářit, ale také mnohé zkazit.

Z lógru jsou schopni vyrábět i elektriku, vysvětluje majitel šumperské Pikoly. Stylová kavárna smýšlí ekologicky
31. 07. 2021
Skvělých kaváren mimo velká města, za nimiž se vyplatí zajet, by se už našlo několik. Tahle voní výběrovou kávou i po ránu čerstvě upečenými koláčky. Důvodů, proč zavítat do šumperské kavárny Pikola, je však ještě víc.

Teplý salát s vejci a slaninou. Jak na něj, poradí foodblogerka
31. 07. 2021
Také se vám se změnou počasí mění i chutě? Mně teda rozhodně. Přestanou mě lákat studené zeleninové saláty a spíš volím zeleninu tepelně upravenou. Ale proč si nepřipravit teplý zeleninový salát? Schválně to zkuste. Co vám budu povídat, je to lahoda!

Saláty hrají v jídelníčku nezastupitelnou roli. Proč bychom je měli jíst a proč jsou některé hořké?
28. 07. 2021
Dnes si můžeme vybrat z nepřeberného množství druhů salátů a už dávno to nemusí skončit jen u toho hlávkového. Co salátu dělá dobře a čím dělá salát dobře nám? Co prozradí salátová hlávka otočená vzhůru nohama a kde se bere v salátu hořkost?

Bez ulepených prstů. Jak na knedlíky naruby, poradí šéfkuchař Jan Punčochář
26. 07. 2021
Ty nejlepší ovocné knedlíky v sobě ukrývají sladké jahody. S tím, jak sezona postupuje, lze ale ovoce průběžně obměňovat – a pokaždé stejné nemusí být ani samotné těsto. Kdo by chtěl experimentovat ještě víc, může pozici ovoce a těsta obrátit a knedlíky ovocem, lehce podušeným s cukrem, na talíři jen polít. Je to jednodušší a báječné ovocné složky si můžete dopřát podle libosti.

Plněné cuketové rolky. Jednoduchá a lehká večeře podle foodblogerky
24. 07. 2021
Zbylo vám upečené nebo uvařené kuřecí maso? Hledáte inspiraci? Snadná pomoc. Vyzkoušejte tento recept na plněné cuketové rolky. Věřím, že si ho zamilujete. Alespoň já si pochutnala moc! Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jak chutnalo vám.

Na klacíku. Pro své děti chtěli to nejlepší, tak si nanuky začali vyrábět sami
20. 07. 2021
Bez kvalitní kopečkové zmrzliny už nedají Češi ani ránu. Jakub Hnidák (41) se ale se svou ženou vydali vstříc neobjevenému území. Vyrábějí nanuky a před dvěma měsíci otevřeli vůbec první obchod se zmrzlinami na dřívku u nás.

Pasta fresca jako od Itala. Jak na těstoviny podle Jana Punčocháře
19. 07. 2021
Čerstvé těstoviny voní a chutnají po vajíčku, jsou jemnější než ty sušené a dají se jíst jen tak samotné. Jejich příprava je přitom mnohem snazší, než se na první pohled může zdát.

Dýňové vafle. Jak na pohodovou snídani, poradí foodblogerka
17. 07. 2021
Až bude ten správný čas na klidnou a pohodovou snídani, určitě vyzkoušejte tyhle dýňové vafle s dušeným špenátem, houbami a ztraceným vejcem. I když vlastně... Proč si je uvařit jen na snídani? Hodí se i jako hlavní chod a samotné i jako jídlo zabalené s sebou na cesty.

Francouzské trhy letos doplní i květinové. Chtěli jsme kromě jídla přivézt něco krásného, říká organizátor festivalu
15. 07. 2021
Francouzské trhy mají typickou atmosféru, které se ty české jen tak nevyrovnají. Pokud nevíte, o čem je řeč, můžete ji zažít na pražské Kampě, kde se koná už 14. ročník. Letos ozdobený i trhy květinovými. „Lidé obecně milují krásné věci a květiny rozhodně krásné jsou, k tomu ztělesňují také smyslnost a pomáhají lidem navodit dobrou náladu, pro nás tedy jasná volba. Původní květinový trh vznikl v Paříži na počátku 19. století a od počátku je to velmi jedinečné a magické místo, které přitahuje pozornost nejen vystavovatelů, ale také široké veřejnosti,“ říká organizátor Francouzského festivalu Thomas Bouton.

Léto voní po meruňkách. Ovoce, díky kterému nezestárnete a posílíte imunitu
15. 07. 2021
Kdo by jim odolal? Oranžové plody s červeným ruměncem jsou šťavnaté, sladké i kyselkavé a návykově dobré. Sametový vzhled z nich dělá krásky červencové úrody, která je právě teď v plném proudu.

Léto patří osvěžujícím bylinkám. Jaké nápoje se nejvíce hodí do veder?
13. 07. 2021
Všechny bylinkové dobroty je třeba něčím chutným zapít. Samozřejmostí je voda, špatné nejsou ani nejrůznější bylinkové limonády – samozřejmě domácí. V dnešním článku pro vás mám několik nápadů, jak si takové bylinkové nápoje připravit.

Manžel tvrdil, že to nejde, ale já si za tím vytrvale šla, říká krotitelka divokých piv. Z analytičky se stala ‚sládkem‘
12. 07. 2021
Jitce Ilčíkové stačilo na proměnu z finanční analytičky ve sládka našeho jediného pivovaru se spontánně kvašenými pivy pět let na mateřské dovolené. V čem je tento pivní styl komplikovaný i fascinující? A jak chutná pivo zrající v dubových sudech?

Největší reklamu vám nakonec stejně udělají zákazníci. Jak moc lidé touží po farmářských potravinách?
9. 07. 2021
Když před 12 lety začala Jana Bínová (35) s manželem Petem (43) rozvážet bedýnky s čerstvým ovocem a zeleninou, byli vůbec prvním e-shopem s potravinami u nás. Dnes silné konkurenci čelí neutuchajícím odhodláním a vírou, že podpora malých českých farmářů je víc než mít nákup doma hodinu po objednání.

Losos po švédsku. Ideální večeře v letních dnech podle Jana Punčocháře
28. 06. 2021
Letní dny velí odložit nejen teplé svršky, ale taky hutná „zahřívací“ jídla, jako jsou těžké omáčky. Skvělým jídlem do horkých letních dnů může být třeba losos marinovaný pod příkrovem ze soli a cukru, ochucený bylinkami, případně trochou alkoholu.

Pikantní s ananasem nebo s avokádem. Kuřecí salát na tři způsoby
27. 06. 2021
Také se vám to už stalo? Upekli jste k obědu kuře a kousek zůstal. Na plnohodnotnou porci málo, co s tím? Řešení je snadné – přidejte k masu zeleninu, bylinky, ovoce – a udělejte si salát! Tři recepty vám představím v dnešním článku.

Jak na oblíbený vanilkový termix? Zkuste recept foodblogerky
26. 06. 2021
Z termixů je asi nejvíc oblíbený čokoládový. Lidi prostě čokoládu milují! Já osobně ale kopu za tým „vanilka“. Proto jsem musela připravit recept i na tuhle vanilkovou dobrotu. Jestli to máte podobně jako já, nebo prostě jen chcete vyzkoušet další variantu termixu, určitě si tenhle hebký vanilkový krém se mnou připravte. A dejte vědět, který tým jste vy.

Rychlý oběd do deštivých dnů. Připravte si krémové těstoviny s lososem
23. 06. 2021
Vlnu veder vystřídal déšť, tak si v klidu můžeme dopřát i jídla se smetanou, aniž bychom riskovali trávicí potíže. Pokud máte rádi smetanové omáčky, zkuste si připravit tuto jednoduchou s lososem a těstovinami.

S tymiánem, koriandrem či mátou. Připravte si zeleninové placičky s trojicí bylinkových dipů
22. 06. 2021
Je v tom i strouhaný brambor, smaží se to, ale bramborák to není! Co to je? Mrkvovo-cuketové placičky! Jsou výborné teplé i studené – a když je budete podávat s některým ze tří níže uvedených bylinkových dipů, neuděláte chybu.

Krémový bílý chřest. Jak na polévku z něj poradí Jan Punčochář
21. 06. 2021
Bílý chřest předchází pověst „toho problematičtějšího“ z dvojice chřestů. Na rozdíl od zelených (případně fialových) pazochů je jej potřeba nejdřív důkladně oloupat. Tuto nevýhodu mu ale odpustíme hned, jak jej ochutnáme. Je delikátní, luxusně jemný a například v krémové polévce zcela nedostižný.

Ze Středního východu do Brna. Tady mi lidé v restauraci řeknou, když se jim něco nelíbí, říká šéfkuchař
20. 06. 2021
Tomáš Reger chtěl vařit a cestovat. Splnil si to coby kulinární kurátor, který otevíral restaurace na klíč v Marrákeši, Bejrútu, Teheránu, Dubaji nebo na Seychelách. Co tato profese obnáší a proč si po čtrnácti letech strávených na Středním východě otevřel restauraci zrovna v Brně?

Dejte klíčit semínka, zázrak přírody se odehraje přímo u vás v kuchyni. Co je k tomu potřeba?
19. 06. 2021
Člověk nemusí být divák pořadů Davida Attenborougha a přesto může zažívat zázrak přírody v přímém přenosu. Stačí k tomu maličkost: dát klíčit semínka. Za pár dní se suchý kousek organického materiálu transformuje v miniaturu rostliny, nabitou vitamíny a nutrienty. Hotový div a navíc křupavá pochoutka, která dokáže rozsvítit obyčejný chleba s máslem.

Vedra udeřila, co si dát v horku k večeři? Zkuste ovocný salát nebo kuskus, na knedlíky zapomeňte
18. 06. 2021
V horkých letních dnech není důležitý pouze pitný režim, ale také to, co jíte. Z jídelníčku by měly zmizet těžké smetanové omáčky i knedlíky. Zkuste místo nich konzumovat spíše lehká zeleninová jídla, saláty a ovoce.

Nová Etapa a legendární loupáky. Bez zkušeností vlétli ze světa foodblogerů do reálné gastronomie
18. 06. 2021
Své karlínské bistro otevřeli v lednu minulého roku a zájemce zprvu téměř nestíhali obsloužit. Dnes manželé Petr (36) a Gabriela (33) Ogurčákovi otevírají k vyhlášenému podniku i malý krámek a chystají se na další pobočku v Dejvicích.

Se šalvějí, zázvorem nebo s oregánem. Plněná vejce na tři způsoby s bylinkami
15. 06. 2021
Plněná vejce jsou také nedílnou součástí studeného pohoštění. Ale ruku na srdce – nechtělo by to po letech stále stejných náplní nějakou obměnu? Ne, že bych proti nesmrtelné kombinaci žloutek+kremžská+cibulka+tatarka měla nějaké výhrady, ale… přesvědčte se sami. Podstatnou součástí receptů jsou samozřejmě bylinky. Uvedené recepty jsou na jedno vejce (tedy dvě poloviny) – případný rozpočet pro více osob je tak velmi snadný.

Kyselá jarní delikatesa. Upečte si rebarborový koláč podle Jana Punčocháře
14. 06. 2021
Vrstva tvarohu v rebarborovém koláči nebo štrúdlu jim přidá na chuti, nejsou díky ní tak „hladové“, a navíc má i ryze praktický dopad: u citlivějších strávníků pomáhá třeba právě tvaroh zmírňovat účinky jinak trochu problematické kyseliny šťavelové, kterou řapíky rebarbory hlavně v závěru sezony obsahují.

Láhev archivního vína se dá pár měsíců skladovat i v paneláku, nejhorší jsou extrémy, říká Jan Pánek
13. 06. 2021
K vínu se dostal náhodou, dneska ho živí. Vinařství je podle něj dynamický obor, který se neustále vyvíjí, v poslední době se například klade důraz na udržitelnost podnikání a respekt k přírodě. „V Rumunsku už investuje řada Francouzů a Italů a úroveň vinařství se tam zvyšuje. Také Gruzie je pro mnohé mekkou vinařství. A do vinařství expanduje a investuje i Čína, která možná ještě překvapí,“ říká Jan Pánek v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Rychlý a dietní oběd? Zkuste salát s čekankou, grepem a balkánským sýrem
10. 06. 2021
Oběd, jehož příprava nepřesáhne půl hodiny, to je sen každého, kdo pracuje z domova. Kde ale stále brát inspiraci? Zkuste třeba salát s čekankou, grepem a fenyklem.

HLAVÁČEK: Bude hvězdných veganských restaurací přibývat? Směr udávají finance
9. 06. 2021
Před pár týdny obletěla gastronomický svět zpráva o tom, že slavná restaurace Eleven Madison Park v New Yorku byla oceněna třemi hvězdy Michelin. Podle Pellegrino jedna z nejlepších restauraci na světě bude po znovuotevření servírovat pouze veganské tasting menu. Nabízí se proto otázka, jestli restaurací, které změní takto razantně svůj koncept, bude přibývat.

Jak z manga vydolovat lahodnou dužinu? Jděte na to jako detektiv Hercule Poirot
9. 06. 2021
Bez manga se neobejdou letní sorbety, smoothie, pikantní mangová čatní, hodí se i do BBQ marinád, salátů a koktejlů. Jeho chuť je návyková. Jak mango vybírat a jak z něj vydolovat lahodnou dužinu?

Tři recepty na bylinkové pomazánky. Zkuste maliny s mátou nebo mrkev a kari
8. 06. 2021
Máte rádi pomazánky? Kdo by neměl. Každý má své oblíbené a osvědčené recepty na tu zaručeně nejlepší česnekovou, rybičkovou či sýrovou pomazánku, na které nedá dopustit. Dnes pro vás máme recepty na tři pomazánky zdravé, nové a neotřelé, kterými můžete ozvláštnit nejen večerní posezení u talíře chlebíčků, ale i snídani.

V Česku výrazně vzrostl počet flexitariánů. Převážně jsme ale národem masožravců
6. 06. 2021
Češi jsou nadále převážně národem masožravců, masné produkty pravidelně do svého jídelníčku zařazuje celých 69 % populace. Výrazně však vzrůstá počet těch, kteří maso či ryby konzumují pouze příležitostně. Pole dat z aktuálního výzkumu FMCG Gurus pro Českou veganskou společnost je občasných konzumentů masa aktuálně v Česku 25 %. Maso vůbec nekonzumuje 6 % respondentů.

Patrové dorty vzbuzují v laikovi respekt. Upéci je a zkompletovat ale není tak těžké, jak se možná zdá
5. 06. 2021
Největší výzvou je pro každého cukráře a cukrářku něco jiného – někdo zápasí s kynutým těstem, pro jiného je nejtěžší správně usušit „obyčejné“ pusinky. Vícepatrový dort ale patří k těm dezertům, které už svým názvem vzbuzují respekt většiny neprofesionálních pekařů a cukrářů. Upéci jej, ale hlavně zkompletovat přitom není tak těžké, jak se možná na první pohled zdá.

Patrové dorty vzbuzují v laikovi respekt. Upéci je a zkompletovat ale není tak těžké, jak se možná zdá
5. 06. 2021
Největší výzvou je pro každého cukráře a cukrářku něco jiného – někdo zápasí s kynutým těstem, pro jiného je nejtěžší správně usušit „obyčejné“ pusinky. Vícepatrový dort ale patří k těm dezertům, které už svým názvem vzbuzují respekt většiny neprofesionálních pekařů a cukrářů. Upéci jej, ale hlavně zkompletovat přitom není tak těžké, jak se možná na první pohled zdá.

Patrové dorty vzbuzují v laikovi respekt. Upéci je a zkompletovat ale není tak těžké, jak se možná zdá
5. 06. 2021
Největší výzvou je pro každého cukráře a cukrářku něco jiného – někdo zápasí s kynutým těstem, pro jiného je nejtěžší správně usušit „obyčejné“ pusinky. Vícepatrový dort ale patří k těm dezertům, které už svým názvem vzbuzují respekt většiny neprofesionálních pekařů a cukrářů. Upéci jej, ale hlavně zkompletovat přitom není tak těžké, jak se možná na první pohled zdá.

Potažení korpusu marcipánem či fondánem? Potahovaný dort zvládnete s tímto receptem hravě i doma
4. 06. 2021
Připravit potahovaný dort je práce na celý den. Ještě lepší je rozložit si jeho přípravu dokonce do dnů dvou či tří. Jeho výroba má totiž vlastní sadu pravidel, mezi něž patří i jisté „technologické pauzy“ – a ty bez profesionálních pomocníků, jako je šokový zchlazovač alias šoker, nejde v domácích podmínkách jenom tak přeskočit. V dnešním díle nás zkrátka čeká spousta práce, tak pojďme rovnou na to...

Smíchovská ‚nádražka‘ se dočkala rekonstrukce. Ožívá tak duch pražského undergroundu
4. 06. 2021
Ivan Jirous, Egon Bondy nebo Václav Havel v minulosti shlíželi na rej lidí uvnitř vestibulu na Smíchovském nádraží z oken restaurace, která prošla v posledních týdnech úplnou rekonstrukcí. V květnu se tradiční „nádražka“ dočkala svého znovuotevření.

Potažení korpusu marcipánem či fondánem? Potahovaný dort zvládnete s tímto receptem hravě i doma
4. 06. 2021
Připravit potahovaný dort je práce na celý den. Ještě lepší je rozložit si jeho přípravu dokonce do dnů dvou či tří. Jeho výroba má totiž vlastní sadu pravidel, mezi něž patří i jisté „technologické pauzy“ – a ty bez profesionálních pomocníků, jako je šokový zchlazovač alias šoker, nejde v domácích podmínkách jenom tak přeskočit. V dnešním díle nás zkrátka čeká spousta práce, tak pojďme rovnou na to...

Potažení korpusu marcipánem či fondánem? Potahovaný dort zvládnete s tímto receptem hravě i doma
4. 06. 2021
Připravit potahovaný dort je práce na celý den. Ještě lepší je rozložit si jeho přípravu dokonce do dnů dvou či tří. Jeho výroba má totiž vlastní sadu pravidel, mezi něž patří i jisté „technologické pauzy“ – a ty bez profesionálních pomocníků, jako je šokový zchlazovač alias šoker, nejde v domácích podmínkách jenom tak přeskočit. V dnešním díle nás zkrátka čeká spousta práce, tak pojďme rovnou na to...

Tiramisu a jiné dezerty, které není třeba péct. Tady jsou recepty na ty nejlepší z nich
3. 06. 2021
Mezi nejoblíbenější moučníky patří ty, které se během přípravy zcela obejdou bez jindy klíčového domácího spotřebiče, a sice bez trouby. O to víc ovšem zapojují jiný: lednici. To z nich – spolu s tím, že většinou bývají velmi lehké a často i s nějakým podílem čerstvého ovoce – dělá ideální dezerty do teplých letních dnů. Ale nejenom to.

Myslel jsem, že zkrachujeme. Jak jsme to zvládli, ukáže čas, říká nejlepší pražský zmrzlinář
3. 06. 2021
Honza Hochsteiger zasvětil celý svůj život zmrzlině, vyrábí skoro třicet druhů, v nabídce má i veganské verze a ty bez cukru. Jak zvládly jeho cukrárny pandemii? A jak vidí svou práci dál? „První co mě napadlo, když přišel koronavirus, bylo, co budu dělat pokud zkrachujeme. Ono se to nezdá, ale čím větší firmu máte, tím větší je problém, pokud přijde virus a ze dne na den se všechno zastaví,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Tiramisu a jiné dezerty, které není třeba péct. Tady jsou recepty na ty nejlepší z nich
3. 06. 2021
Mezi nejoblíbenější moučníky patří ty, které se během přípravy zcela obejdou bez jindy klíčového domácího spotřebiče, a sice bez trouby. O to víc ovšem zapojují jiný: lednici. To z nich – spolu s tím, že většinou bývají velmi lehké a často i s nějakým podílem čerstvého ovoce – dělá ideální dezerty do teplých letních dnů. Ale nejenom to.

Tiramisu a jiné dezerty, které není třeba péct. Tady jsou recepty na ty nejlepší z nich
3. 06. 2021
Mezi nejoblíbenější moučníky patří ty, které se během přípravy zcela obejdou bez jindy klíčového domácího spotřebiče, a sice bez trouby. O to víc ovšem zapojují jiný: lednici. To z nich – spolu s tím, že většinou bývají velmi lehké a často i s nějakým podílem čerstvého ovoce – dělá ideální dezerty do teplých letních dnů. Ale nejenom to.

Toužíte si doma sami upéct vlastní chléb? Poradíme vám, jak na ten nejlepší kvásek
2. 06. 2021
Pokud se chcete naučit péct doma opravdu dobrý chléb, přestaňte hned teď číst, poohlédněte se po dobrém kvásku a dejte se do toho. Chléb s žitným kvasem patří k těm nejnáročnějším receptům a bez několika nezdařených pokusů to nejspíš nepůjde. Důležité je nenechat se jimi odradit a vytrvat.

Lichořeřišnice, rozmarýn i libeček. Které bylinky se hodí do salátů?
2. 06. 2021
Když se opět vrátíme k tématu grilování, nedílnou součástí této kratochvíle jsou i nejrůznější saláty. Balkánský, těstovinový, kuřecí – ty známe. Co ale zapojit do hry více bylinek, a zkusit hosty ohromit vychytanými kombinacemi chutí? I dnes pro vás mám dva recepty – tentokrát právě na chutné saláty.

Toužíte si doma sami upéct vlastní chléb? Poradíme vám, jak na ten nejlepší kvásek
2. 06. 2021
Pokud se chcete naučit péct doma opravdu dobrý chléb, přestaňte hned teď číst, poohlédněte se po dobrém kvásku a dejte se do toho. Chléb s žitným kvasem patří k těm nejnáročnějším receptům a bez několika nezdařených pokusů to nejspíš nepůjde. Důležité je nenechat se jimi odradit a vytrvat.

Příprava listového těsta je výzva i pro zkušené pekařky. Jak na lahodné domácí kremrole?
1. 06. 2021
Podle starého pořekadla je na listové alias lístkové těsto potřeba nové máslo – a staré koště. To koště proto, aby dobře roztopilo troubu, která má být tak vyhřátá, aby do ní vložený papír v mžiku zežloutl.

Připravit sklenice, láhve a notebook. Jak probíhá virtuální degustace maďarských vín?
1. 06. 2021
Do online prostoru se v posledním roce přesunula řada aktivit, a to nejen nakupování v e-shopech, ale také třeba zážitky spojené s gastronomií. Koho by napadlo, že je možné uspořádat virtuální degustaci vín. Vyzkoušeli jsme, jaké to je, přenést se do několika maďarských regionů, které jsou svým vinohradnictvím vyhlášené.

Příprava listového těsta je výzva i pro zkušené pekařky. Jak na lahodné domácí kremrole?
1. 06. 2021
Podle starého pořekadla je na listové alias lístkové těsto potřeba nové máslo – a staré koště. To koště proto, aby dobře roztopilo troubu, která má být tak vyhřátá, aby do ní vložený papír v mžiku zežloutl.

Udělejte si quiche, slané koláče či kynutou pizzu. Tipy a triky na to nejlepší těsto
31. 05. 2021
Teplé i studené, s masem i bez a pokaždé moc dobré. Takové jsou slané koláče z křehkého těsta s bohatou náplní. Tím nejznámějším z nich je quiche lorraine, v němž se tradičně potkává slanina, sýr, vejce a smetana, ale moc dobrý je taky s pórkem anebo jinou zeleninou.

Žebra se špetkou Asie. K těm vepřovým ladí salát z rýžových nudlí, radí Jan Punčochář
31. 05. 2021
Kdo má rád maso na kosti, musí pečená žebra milovat. Dají se připravit i na grilu, pomalu pečená doma v troubě ale budou ještě šťavnatější. Zapomeňte pro tentokrát na příbor, etiketa povoluje jíst žebra rukama.

Zkoušíme pěstovat fialový chřest. Je dost vzácný, ale chuťově dokonalý, říká farmář z Hostína
30. 05. 2021
Sezona českého chřestu trvá jen tři měsíce – od dubna do června, ale zájem o něj stále roste. Tato téměř zapomenutá lahůdka se v posledních letech vrací na výsluní, a to zejména díky snahám party nadšenců z farmy Český chřest. Na polích v Hostíně u Vojkovic chřest pěstují ve velkém. A Jiří Šafář, zakladatel farmy, chřestem doslova žije. A proč bychom měli chřest konzumovat v co nejvyšší míře? I na to nám odpověděl v následujícím rozhovoru.

Pověsti nelžou, makronky patří mezi složitější dezerty. S těmito recepty je ale zvládnete doma hravě
30. 05. 2021
Makronky jsou hit. V posledních letech ovládly vitríny cukráren, sladké koutky svatebních rautů i instagramové účty zapálených domácích cukrářek. Lákají zářivými barvami, od pohledu křupavou skořápkou a vůbec francouzským šmrncem.

Manifesto se rozrůstá, nový gastronomický koncept vyroste na pražském Andělu
29. 05. 2021
Manifesto chystá otevření nového gastronomického konceptu pod širým nebem, uzpůsobeného pro celoroční provoz. Ujme se neutěšeného nároží mezi Andělem a Na Knížecí. Vznikne zde moderní gastronomický koncept se třinácti restauracemi a dvěma bary využívající modulární konstrukci. Manifesto zútulní i přilehlé uliční prostranství.

Správně vykynuté těsto je hladké, lesklé a pružné. Jak poznat prstem, že je hotové?
29. 05. 2021
Buchty, koláče, koblihy, ovocné tály, ale taky vánočky nebo velikonoční mazance. Kynuté těsto je základ. Jakmile se ho naučíte, pořád bude co zkoušet a péct.

Ty nejlepší, nejlehčí a nejrychlejší rolády se připravují z klasického piškotového těsta. Umíte je?
28. 05. 2021
Jídlo podléhá módním vlnám stejně jako to, co nosíme a čím se obklopujeme. A pro pečení to neplatí o nic míň než pro jiné vaření. Některé ještě donedávna nám skoro neznámé sladkosti jsou rázem jedněmi z nejžádanějších – a jiné, jak to bývá, naopak poněkud ztrácejí dech.

Lepek je všude, nebo není? Pokud se mu chcete vyhnout, můžete zkusit některé z následujících dezertů
27. 05. 2021
Jedno zda se potravinám obsahujícím lepek vyhýbat musíte, nebo jen chcete. K tomu, upéct si výborný moučník či jiný dezert, je nepotřebujete – řada z nich se obejde bez mouky úplně, jinde ji alternuje přirozeně bezlepková potravina, například kakao, případně do nich může být použita speciální bezlepková mouka. Možností upéct něco dobrého pro ty, jimž lepek nedělá dobře, a přitom potěšit úplně všechny u stolu, je zkrátka víc než dost.

Z foodtrucku do bistra na Vinohradech. V pandemii otevřeli vlastní podnik a neprohloupili
27. 05. 2021
Otevřít si na pražských Vinohradech bistro v době pandemie může znít jako jistá podnikatelská sebevražda. „Pro nás je to velká záchrana,“ říká majitel nového podniku Cheesus Crust a značky Take Eat EZ Erik Zlámal (43). Možná vás to překvapí, ale jídlo z dílny nového pražského bistra Cheesus Crust jste možná už jedli.

Linecké jako po másle. Recepty na to nejlepší a triky, aby se vždy povedlo
26. 05. 2021
Není linecké jako linecké. Totiž těsto. To, které je většině z nás důvěrněji známé, protože z něj před svátky připravujeme jeden z nejoblíbenějších druhů vánočního cukroví – linecká kolečka –, má s tím koláčovým, které je předmětem dnešního receptu, sice společné mnohé, jedno a totéž ale nejsou.

Předkrmy s vůní bylinek. Jak na plněná rajčata či letní terinu s kozím sýrem?
25. 05. 2021
Co se vám vybaví, když se řekne předkrm? Šunkové rolky s křenovou šlehačkou? Kuřecí či krevetový koktejl? Ano, to jsou oblíbené a klasické předkrmy. Občas ale není na škodu trochu experimentovat a nahradit osvědčenou klasiku novým a neotřelým. Na dva takové předkrmy pro vás mám recept.

Ovoce pod závějí drobenky. Jak na buchty na plech, aby je zvládli i úplní začátečníci?
25. 05. 2021
Buchta na plech může mít podobu letní bublaniny lehké jako vánek, čokoládových řezů s tvarohem či třeba kynutého táče se štědrou vrstvou máslové drobenky. Jedno však mají všechny společné: obvykle na ně stačí jen pár ingrediencí, a za chvíli taháte z trouby dobrotu, která provoní byt a zvedne od televize nebo od hraček celou rodinu.

Pečení s dětmi je zábava. Přinášíme recepty, které je budou nejvíce bavit
24. 05. 2021
Pečení s dětmi nebo pro děti patří k tomu nejradostnějšímu v kuchyni. Co na tom, že s jejich pomocí to většinou skončí závějí mouky na podlaze – udělat trochu nepořádek k pečení patří. Možnosti, kam s dětmi během volných chvil vyrazit, jsou navíc pořád docela omezené, a tak může být pár hodin strávených společně v kuchyni skvělým programem na víkend nebo blížící se Den dětí. Hlavně kreativnější typy se při tom vyřádí a všichni bez výjimky ocení, že výsledek se dá hned sníst.

Zdravé bez želírovacích pomocníků. Jak na králíka v sulcu podle Jana Punčocháře?
24. 05. 2021
Klasické sulcy a huspeniny – jako terina z dnešního receptu – jsou dobré, zdravé, a navíc mohou krásně vypadat. Při použití vepřového nebo selečího kolene se hravě obejdou bez dalších želírovacích pomocníků.

Domácí tyčinky, krekry anebo preclíky jsou nejlepší čerstvě vytažené z trouby. Přinášíme nejlepší recepty
23. 05. 2021
Ne každý sladkou chuť v jídle vyhledává – někdo se sladkým dezertům vyhýbá, protože mu zkrátka nechutnají, jiného k tomu vedou třeba zdravotní důvody. Celá velká kapitola domácího pečení naštěstí cukr úplně vynechává a pracuje hlavně se solí, případně trochou břitkosti. Patří do ní třeba nejrůznější slané pečivo ve tvaru tyčinek, šneků anebo preclíků, které se hodí jen tak na mlsání, ale i jako chuťovka na párty, k pivu či vínu.

Příprava odpalovaného těsta se vymyká všemu, na co jsme zvyklí. Tady jsou recepty na větrníky a věnečky, které se vždy povedou
22. 05. 2021
Odpalované těsto byste v některých starších kuchařkách hledali marně – totiž pod tímto názvem byste jej hledali marně, jinak je samozřejmě v dobrém slova smyslu tradiční a vedle kynutého, třeného anebo piškotového u nás patří k těm vůbec nejoblíbenějším. Dříve se mu však říkalo i těsto pálené. A i když oba názvy na první pohled a poslech možná nevzbuzují důvěru, moučníky z něj jsou nedostižné.

Příprava sušenek není vůbec složitá má však jedno úskalí. Jak poznáte, že jsou dobře upečené?
21. 05. 2021
Když zrovna není doma nic napečeno a překvapí nás odpolední návštěva, jsou sušenky tím nejlepším, po čem ke kávě či čaji sáhnout. Nějaký ten balíček esíček anebo polomáčených se totiž doma vždy najde a milují je malí i velcí. Napadlo vás ale někdy upéct si sušenky vlastní?

Fine dining do krabičky nefunguje. Nechceme dělat ‚normální jídlo‘, říká šéfkuchař
21. 05. 2021
Vařit ho učil i Zdeněk Pohlreich, v jehož restauraci Divinis pracoval, nyní vede kuchyni v restauraci Pelikán, kterou najdete v centru Prahy. O tom, proč nerad vaří českou kuchyni, ale miluje tu italskou, i o tom, že fine diningové jídlo do krabičky prostě nepatří, se rozmluvil šéfkuchař Jakub Šimek v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

DAVID: Zelenina je dar. Deprimuje mě, že se ta ‚nehezká‘ neprodává v každém obchodě
20. 05. 2021
Ošklivá zelenina. Myšleno zelenina s estetickou vadou. Nehezký tvar, malá, tlustá, křivá, zahnutá a tak dále. Zelenina bez plísně, či jiného poškození, které by vadilo lidskému zdraví.

Jak na závin, který sníte i očima. Příprava nejoblíbenějšího českého moučníku krok za krokem
20. 05. 2021
Dej na vál žejdlík nejpěknější mouky, udělej v ní důlek a zadělej studenou vodou a krapýtkem soli tuhé těsto jako na buchtičky, vytloukej a hněť ho na vále dobré půl hodiny, pak ho přikrej miskou a nech ho dvě hodiny odpočinout,“ radí Magdalena Dobromila Rettigová ve své Domácí kuchařce z roku 1868, jak na těsto na „velmi dobrou taženou štrudli s jablkami a žemličkou“.

Pražský výlet na Kubu. V Casa Eminente můžete ochutnat unikátní rumy, dovnitř vás ale musí pozvat
19. 05. 2021
Casa Eminente je prostor uprostřed Prahy, kam se dostanete jen na pozvání. Můžete zde například ochutnat unikátní rum, jenž bude k mání i v jiných pražských barech. Unikátní prostor Casa Eminente v Praze nabízí nejen proslulou kubánskou pohodu, ale hlavně špičkový rum a výborné koktejly. Už si název píšete do seznamu míst, která musíte po rozvolnění navštívit? Ne tak rychle. Na kubánský ostrov v srdci Prahy musíte dostat pozvánku.

Cizrna je poklad kuchyně. Zkuste si připravit snídaňové koláčky
19. 05. 2021
Luštěniny, dlouho opomíjená složka jídelníčku či jídlo chudých, jsou v současnosti považovány za trend nejen v rostlinné kuchyni a čím dál více lidí si uvědomuje řadu benefitů, které jejich pravidelné zařazení do jídelníčku přináší.

Jak na dokonalou bábovku. Zkuste trik s utěrkou a tento recept
19. 05. 2021
OCHUTNÁVKOVÝ DÍL SERIÁLU O PEČENÍ ZDARMA: Vůně čerstvě upečeného koláče nebo jiného sladkého pečiva většině z nás splývá s pocitem bezpečí, domova či dětství. A je jedno, jestli vaše maminka či babička neděli co neděli koláč, štrúdl, bábovku či jinou buchtu pekly, nebo ne – ten pocit, že sladký moučník ke svátečnímu odpoledni zkrátka patří, je v nás zastrčený hodně hluboko.

S oregánem, petrželí, estragonem, ale i medem. Jak na bylinková másla a k čemu se hodí?
18. 05. 2021
K oblíbené letní kratochvíli patří bezesporu grilování. Ať už na grilu plynovém, elektrickém či na uhlí, s rodinou nebo přáteli, s grilovaným masem či zeleninou neuděláte chybu. Že grilování zrovna nepatří ke studené kuchyni? Nepatří – ale příprava bylinkových másel vhodných na steaky, brambory i zeleninu ano. V dnešním článku pro vás mám na taková másla několik receptů.

Omáčka Chimichurri. Jak na argentinskou bylinkovou omáčku, poradí foodblogerka
15. 05. 2021
Jakmile se přiblíží grilovací sezona, okamžitě si vzpomenou na tuhle mega jednoduchou, ale přitom chuťově naprosto dokonalou, argentinskou bylinkovou omáčku, kterou připravíte doslova za pár minut. K perfektně upečenému steaku či grilované zelenině je to ta pomyslná třešnička na dortu, která každé sousto dovede k dokonalosti.

Připravte si rychlý oběd. Příprava krůtího saagu zabere čtvrt hodiny
14. 05. 2021
Saag je označení pro skupinu pokrmů rozšířených v jižní Asii, jejichž základ tvoří zpravidla listová zelenina (například špenát nebo hořčičné listy) a směs koření. Některé varianty saagu mohou obsahovat také brambory, sýr či různé druhy masa. Jak na něj?

Jaro přináší zvýšené nároky na organismus. Jak z jídla získat co nejvíce energie?
13. 05. 2021
Jarní únava není mýtus. Organismus jen reaguje na nedostatek slunečního záření, změnu času i teplot. Všechny tyto faktory ovlivňují biorytmy a mohou vyústit ve zmiňovanou únavu. Svoji roli hraje zvýšený výskyt infekčních onemocnění během chladných měsíců, nadcházející období alergií či nižší zastoupení čerstvého ovoce a zeleniny v zimním jídelníčku.

Co říkají restauratéři na testování na zahrádkách? Je to paskvil, asi nikdy nebyli v hospodě, vzkazují politikům
12. 05. 2021
Zatím jsou restaurace uzavřené, ale v pondělí 17. května se mohou otevřít zahrádky, lidé se ale musí prokázat negativním testem, pokud budou chtít na zahrádce posedět. Jak se připravují šéfkuchaři a restauratéři, a co si myslí o tom, že se lidé musí před vstupem do restaurace nechat testovat?

Bylinky ve studené kuchyni. Nejenom k masu, tymián se hodí do salátů i k hummusu
11. 05. 2021
Když se řekne studená kuchyně, vybavíme si většinou chlebíčky, jednohubky s česnekovou pomazánkou a šunkové rolky. Chcete ale své studené pohoštění ozvláštnit? Podat hostům něco jiného, neobvyklého? V následujících týdnech představím recepty studené kuchyně plné bylinek – a začneme tymiánem.

Na jeho nápoj z kombuchy byla dlouhá čekací listina. Pandemie nám paradoxně pomohla, říká Marek Siwy
9. 05. 2021
Když studoval v Los Angeles, viděl se spíše jako Vlk z Wall Street, pak ho ale zkušenost s kapitálovými trhy přivedla k probiotické kombuche. Opustil tedy svou původní profesi tradera a rozhodl se vybudovat značku, na níž by Češi ve světě mohli být pyšní a kombuchu s jasně stanovenými kmeny probiotických bakterií začal pěstovat sám.

Domácí tlačenka je delikatesa. Jak na ni poradí foodblogerka
8. 05. 2021
Co vy a tlačenka? Máte rádi, nebo nemáte? Děláte, nebo jen kupujete? Pokud jste se její přípravy do teď tak trošku báli, zkuste to se mnou. Věřím, že se vám povede hned na poprvé a úžasně si pochutnáte. U domácí přípravy je totiž skvělé, že si můžete sami určit, nakolik bude tlačenka tučná, jestli použijete spíše libové maso... Zkrátka si ji můžete vytunit přesně podle své chuti.

Zdravý a rychlý oběd? Rizoto z těstovinové rýže je hotové za dvacet minut
6. 05. 2021
Oběd, jehož příprava nepřesáhne půl hodiny, to je sen každého, kdo pracuje z domova. Kde ale stále brát inspiraci? Zkuste třeba rizoto z těstovinové rýže s krevetami.

Bílkoviny, minerály i vitamíny. Luštěniny jsou jaře k nezaplacení, připravte si čočkové kuličky s gravy omáčkou
5. 05. 2021
Luštěniny, dlouho opomíjená složka jídelníčku či jídlo chudých, jsou v současnosti považovány za trend nejen v rostlinné kuchyni a čím dál více lidí si uvědomuje řadu benefitů, které jejich pravidelné zařazení do jídelníčku přináší. Luštěniny nejsou jen kvalitním zdrojem rostlinných bílkovin, ale obsahují také mnoho minerálů a vitamínů jako je železo, zinek, vápník či vitamíny skupiny B.

NEVYJEL: Není mléko jako mléko. Vybrat dodavatele není tak snadné
5. 05. 2021
To, že dávám přednost kvalitě před kvantitou je o mně známo. Mám prostě rád, když zákazník odchází z restaurace a je spokojený. Stejně si vybírám i dodavatele. Vybírám si produkty, které mne uspokojí, a o kterých jsem přesvědčen, že stejně o nich budou uvažovat i hosté.

Bylinková abeceda. Zázvor mírní nevolnosti, posiluje imunitu a podporuje krevní oběh
4. 05. 2021
Nažloutlé pokroucené kořeny zázvoru mají v regálech supermarketů své stálé místo. Že nám zázvor pomůže s nachlazením, to víme. Že patří do asijských pokrmů, to víme také. Ale co o něm víme dál?

Křepká křepelka. Připravte ji s tymiánovou omáčkou podle Jana Punčocháře
3. 05. 2021
Upéct křepelku je podobně snadné jako připravit kuře, v chuti se jí ale vyrovná jen málokterá drůbež. Křepelčí maso je jemné, křehké a šťavnaté, a pokud jej doplníte nějakou zajímavou přílohou, získáte jídlo jako z nóbl restaurace.

Hrušková galetka s mandlovými kousky. Jak na ni podle foodblogera?
2. 05. 2021
Máte rádi francouzskou kuchyni? Potom si zamilujete hruškovou galetku, kterou můžete podávat třeba i se zmrzlinou. Jak na ni poradí foodbloger Vojtěch Fiala.

Depresi si můžete přivodit i nevhodnou stravou. Co jíst, abyste byli v pohodě?
1. 05. 2021
Můžeme si jídlem přivodit depresi? Kdo se stravuje pestře a bez výstřelků, nemá se v tomto ohledu příliš čeho obávat. Nevhodně volená strava se však může podílet na zhoršení psychického stavu a na vzniku duševních chorob.

Ředkvičková pomazánka. Jak ji připravit podle foodblogerky
1. 05. 2021
S příchodem jara se v nabídce obchodů začínají objevovat krásně barevné svazky křupavé svěží zeleniny - ředkviček. Stačí je jen opláchnout a s chutí se do nich zakousnout. Ale až dostanete chuť i na něco jiného, zkuste si z nich připravit rychlou a přitom chuťově úžasnou pomazánku. U nás doma patří k těm nejoblíbenějším.

Tři recepty proti jarní únavě. Strava musí obsahovat železo i zinek, tělo je po zimě vyčerpané
30. 04. 2021
Nedostatek slunečního záření, změna času i teplot. Na to všechno reaguje lidské tělo a proto se ze začátku jara cítí vyčerpané. Jarní únava opravdu není mýtus, svoji roli hraje i zvýšený výskyt infekčních onemocnění během chladných měsíců, nadcházející období alergií či nižší zastoupení čerstvého ovoce a zeleniny v zimním jídelníčku.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Bojovník proti virům? Zařaďte do jídelníčku křen
29. 04. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte (ani se mu nevyhnete), ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Jak na pikantní polévku z červených fazolí? Proti nadýmání přidejte trochu tymiánu či saturejky
28. 04. 2021
Luštěniny, dlouho opomíjená složka jídelníčku či jídlo chudých, jsou v současnosti považovány za trend nejen v rostlinné kuchyni a čím dál více lidí si uvědomuje řadu benefitů, které jejich pravidelné zařazení do jídelníčku přináší. Luštěniny nejsou jen kvalitním zdrojem rostlinných bílkovin, ale obsahují také mnoho minerálů a vitamínů jako je železo, zinek, vápník či vitamíny skupiny B.

Bylinková abeceda. Yva je protizánětlivá a antiseptická, pěstovat se dá i na zahradě
27. 04. 2021
Yva. Nenapadá vás zrovna, o kterou bylinku se jedná? Ujišťuji vás, že ji velmi pravděpodobně znáte – můžete se s ní setkat opravdu kdekoliv. Ano, i ve městě. Seznámím vás s ní trochu blíže, na závěr vám prozradím i její oficiální jméno – a hned si na ni vzpomenete.

Nejvláčnější Sacher. Jak na něj krok za krokem podle Jana Punčocháře
26. 04. 2021
Sacher má v sobě něco z kouzla rakousko-uherského mocnářství – a ve Vídni to moc dobře vědí: můžete si ho tam dát doslova v každé cukrárně. Hravě ho však zvládnete upéct i doma – nekomplikovanost chutí následuje stejně jednoduchá příprava.

Bez cukru a přidaných sladidel. Jak na banánový dort podle foodblogerky
25. 04. 2021
Sladké nepeču a ani moc nejím. Byla jsem ale postavena před výzvu od jednoho „nevěřícího Tomáše“ upéct něco bez cukru a přidaných sladidel. Výsledek překvapil i mě samotnou.

Tuk bohů a elixír mládí. Ghí se v Česku stalo hitem, nekazí se a je zdravější než máslo
24. 04. 2021
Označuje se za superpotravinu, tekuté zlato či elixír mládí. Prý snižuje cholesterol, a dokonce má napomáhat hubnutí. Koupit ho bylo ještě nedávno skoro nemožné, dnes ho lze najít v prodejnách zdravé výživy i v běžném supermarketu a mnozí si jej také připravují doma.

Ferrari v pekárně. Kváskové loupáčky, focaccia a tyčinky, které si musíte rezervovat
23. 04. 2021
Před třemi lety to začalo pečením v garáži a rozvozem na kole. Před pár měsíci se však manželský pár Antonio a Michaela Carliniovi usadili v kamenné pekárně a šmrncovním způsobem propojují české a italské chutě. Zákazníkům vyrážejí dech zejména svými kváskovými loupáčky.

Co se dá vykouzlit ze zbytků? Zkuste španělskou bramborovou tortillu
21. 04. 2021
Ve španělštině a kulinárně-kulturním prostředí španělsky mluvícího světa znamená slovo tortilla v zásadě dvě věci: původem mexickou placku z kukuřičné nebo pšeničné mouky, která se – v různých podobách – používá jako příloha a jedlý obal okolo pestrých náplní, a pak tortillu výsostně španělskou, což je specifickým způsobem připravená omeleta s bramborami.

V zahraničí je slavnější než na Moravě. Furt řeším v něčem detaily a lidi tím už štvu, říká vinař Nestarec
21. 04. 2021
Notnému kusu světa ukázal, kde na mapě leží Česká republika a že tu umíme dělat nejen skvělé pivo. Jeden z nejprogresivnějších českých a moravských vinařů Milan Nestarec je známý kacířskými nápady a odvahou je uskutečnit. V čem předbíhá dobu, jak sám uzrál a v čem tkví nedoceněný potenciál moravského vína?

Bylinková abeceda. Vanilka navozuje dobrou náladu a správné zažívání
20. 04. 2021
Vanilka nás provází celým rokem – co by byly Vánoce bez vanilkových rohlíčků, Velikonoce bez velikonočního beránka, léto bez vanilkové zmrzliny či podzim bez štrůdlu. Do naprosté většiny sladkých pokrmů patří vanilkový cukr. Co nám může vanilka nabídnout dalšího?

První zelené lupení. Jak naložit s medvědím česnekem, poradí Jan Punčochář
19. 04. 2021
Jaro s sebou přináší i chuť na všechno čerstvé, svěží a zelené – třeba na mladé bylinky. Vylepší nejen chuť a vůni jídla, ale rozzáří ho i svou barevností. Mezi prvními se o slovo hlásí medvědí česnek.

Děti ho milují. Jak na domácí kečup podle foodblogerky
17. 04. 2021
Kečup je tak trochu fenoménem české kuchyně, děti ho milují a nejedna kuchařka ho používá na ochucení jídel při vaření. Nedávno proběhla médii debata o kvalitě prodávaných kečupů a o zdravotní závadnosti či nezávadnosti používaných ingrediencí. Proto vyzkoušejte tento recept na domácí kečup – budete přesně vědět, co jíte.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Jak a proč užívat ,přírodní antibiotika’?
16. 04. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

HLAVÁČEK: Jak se pozná dobrý kuchař? Medaile, tetování ani nekončící výčet stáží v životopise to není
14. 04. 2021
Životopis je první prostředek, díky kterému se kontaktujete se svým možná budoucím zaměstnavatelem. Měl by být upravený, určitě je dobré se při jeho vytváření nad vším zamyslet. Jak nad jeho vzhledem a uspořádání, tak zejména nad jeho obsahem. Papír sice snese všechno, ale gastronomie je úžasná v tom, že hned po vstupu do kuchyně velice jasně ukáže, jak moc jste při jeho vytváření kecali, a co vše je pravda.

Bylinková abeceda. Jidášovo ucho se využívá při trombóze i vysokém tlaku
13. 04. 2021
Dnes zabrousíme do říše hub. O uchu Jidášově jste jistě slyšeli. Možná jste ho i v lese viděli. A pokud máte rádi čínskou kuchyni, tak jste ho zcela jistě i jedli. Představíme si ho trochu blíže.

Pečená kuřecí křídla. Recept podle foodblogerky na jednoduchý oběd
10. 04. 2021
Tohle jídlo má doma vždycky úspěch. A přitom je tak jednoduché na přípravu a takřka bezpracné. Jen je potřeba dobře rozpočítat porce, aby se dostalo opravdu na všechny – jídlo nějak záhadně rychle mizí z talíře.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Zinek i selen jsou důležité látky. Co jíst, aby nám nechyběly?
9. 04. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Bylinková abeceda: Saturejka zahradní pomáhá správnému zažívání a zlepšuje náladu
7. 04. 2021
Saturejka je další z řady bylinek, o kterých sice víme, že existují, ale pořádně nevíme, co s ní dělat. Při jakých neduzích nám pomůže a jak ji co nejlépe využít v kuchyni? To vám prozradím v dnešním článku.

Čistí krev, léčí a obsahuje vitamín A,B i C. Kopřiva je jarní celebrita, která umí zázraky i s vlasy
5. 04. 2021
Když jsme v dětství přelézali plot nebo skákali přes potok, mockrát jsme se o ni popálili. Tvrzení, že je to zdravé, jsme ani trochu nevěřili. Jenže když se to s kopřivou umí, dovede léčit i skvěle chutnat, a to nejen jako špenát či v jarní nádivce.

Krokety v kari. Zkuste asijskou fúzi podle Jana Punčocháře
5. 04. 2021
Fúze rozličných kuchařských tradic je v gastronomii už nějakou dobu velký hit a pomalu se stává její zažitou kategorií. Na spojení různých ingrediencí a technik stojí i dnešní recept – nejvíc si bere z jihovýchodní Asie, ale nejenom to.

Avokádová, celerová či ředkvičková. Jak na jarní lehké pomazánky?
4. 04. 2021
Ředkvičky, celer, vejce či avokádo. Dopřejte si k snídani či večeři jarní lehkou pomazánku spolu s kváskovým chlebem či celozrnnou bagetou.

Překvapte rodinu neobvyklou dobrotou. Zkuste velikonoční věnec
3. 04. 2021
Slovenský návrhář, účastník soutěže MasterChef a nadšený kuchař Pavel Berky vymyslel svůj vlastní velikonoční recept. „Myslím, že recepty na nádivku, beránka a mazanec jednoduše najdete všude. Proto jsem připravil recept na tento vynikající velikonoční věnec, který je krásně vláčný, jemný a nádherně vám rozzáří jarní stůl. Můžete si jej nazdobit po svém, posypat třeba mandlemi a věřím, že rodinu či návštěvu mile překvapí,“ říká.

O Velikonocích si můžete přičarovat sílu a mládí. Pečení je o svátcích obřad, říká kurátorka muzea
3. 04. 2021
Kurátorka podsbírky Gastronomie Národního zemědělského muzea Jitka Sobotková o velikonočním pečení, prastarém mazanci a o tom, jak se dá na Velikonoce čarovat, aby si člověk uchoval mládí a sílu.

Rajčata neskladujte v lednici, v tmavé místnosti vydrží i měsíc, říká pěstitel
2. 04. 2021
Nejchutnější rajčata jsou ta čerstvě sklizená. Jak se v Česku pěstují a proč je někdy mezi rajčaty na pultech supermarketů takový rozdíl? „Při pěstování využíváme ve skleníku nejmodernější technologie, které zajišťují správný přísun živin, ideální teplotu a přirozené světlo. Z nedaleké elektrárny bereme odpadní teplo na vytápění, topíme tak celý rok, zavlažujeme dešťovou vodou a rostliny opylovávají čmeláci, kteří žijí ve skleníku,“ říká pěstitel Lukáš Rázl.

NEVYJEL: Michelinská zelená hvězda. Dokážou české restaurace, že vaří udržitelně?
31. 03. 2021
Je tady zase březen a mně jako první vyvstane na mysli Michelin. Vždy se představuje průvodce Main Cities of Europe, kde je i Praha a její gastronomická scéna. Dočkáme se nové hvězdy nebo nových restaurací s oceněním Bib Gourmand? Bude Praha letos viditelnější na gastro scéně v Evropě?

Bylinková abeceda. Temnoplodec černý obsahuje jód, železo i vitamíny řady B
30. 03. 2021
Temnoplodec? Co to je? Kde to roste? K čemu je to dobré? Nikdy jste o této rostlině neslyšeli? Pak je na čase odkrýt její tajemství a pustit ji do své kuchyně, potažmo do svého života. Vyplatí se to!

Velikonoce se blíží. Připravte si čokoládová vajíčka plněná arašídovým máslem
30. 03. 2021
Svátky jara už jsou téměř za dveřmi a vy pomalu začínáte přemýšlet nad tím, čím letos ozvláštníte sváteční tabuli. Nebojte se experimentovat, zatímco na Vánoce bývá menu zpravidla téměř neměnné, Velikonoce dávají mnohem větší prostor vyzkoušet něco nového. Zkuste čokoládová vajíčka plněná arašídovým máslem.

(Ne)obyčejná sekaná. Srnčí se šípkovou omáčkou podle Jana Punčocháře
29. 03. 2021
Sekaná je masité jídlo, u kterého dobře půl úspěchu závisí na volbě masa, ze kterého ji připravíte: kupte ho vcelku a namelte sami, nejlépe dvakrát za sebou, případně o to požádejte řezníka. Pokud si budete chtít na svátky připravit netradiční sekanou, sáhněte po zvěřině.

Velikonoční mlsání. Na stole by neměly chybět kynuté Jidáše
29. 03. 2021
Velikonoční svátky jsou nejen tradičním symbolem jarního znovuzrození, ale také obdobím spojeným s přípravou mnoha kulinárních specialit. Mezi oblíbené pochoutky patří Jidáše pečené z kynutého těsta a pokapané medem.

Červené zelí, špenát a brokolice. Dopřejte si vydatnou tofu omeletu
28. 03. 2021
Klíčky, bylinky, chřest, špenát, vejce nebo ředkvičky dodají po náročné zimě na talíř barevnou porci nové energie. Zkuste si udělat vydatnou snídani. Jak omeletu s tofu a brokolicí?

Přivítejte jaro. Zkuste špenátovou polévku s brokolicí
27. 03. 2021
Zelená je barvou jara a rozhodně byste právě teď měli do jídelníčku zařadit zelené potraviny. Vyzkoušejte třeba jarní špenátovou polévku s brokolicí.

Jednu restauraci jsme zavřít museli, z Karlína se stala krajina duchů, říká majitel bistra Onigirazu
26. 03. 2021
Původně byla dvě. Dnes zůstalo veganské bistro Onigirazu jen na Letné. Pobočku v Karlíně musel majitel, Radek Novotný, během pandemie zavřít. „Letná je úplně jiné prostředí. Lidé zde žijí, pracují, tráví volný čas. Je to celkem unikátní věc nejenom pro Prahu. Navíc mám pocit, že tu panuje určitá sousedská soudržnost,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Jak a proč doplnit selen a zinek?
25. 03. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Snídaně do postele pro dva. Omeleta s tvarohem a uzeným lososem
24. 03. 2021
Klíčky, bylinky, chřest, špenát, vejce nebo ředkvičky dodají po náročné zimě na talíř barevnou porci nové energie. Zkuste si udělat vydatnou snídani. Jak na omeletu s lososem a tvarohem?

GRUSZ: Jsme připraveni pohnout se dále, nebo budeme navždy žít v komunismu?
24. 03. 2021
Podzim se blíží, známá fráze z populárního seriálu Hra o trůny je dnes tak aktuální, až z toho mrazí. Zasvěcení samozřejmě vědí, že podle seriálové předlohy by správně mělo být, zima se blíží. Apokalyptická, kontinuální, léta trvající zima všem aktérům seriálu naháněla hrůzu. Trochu jsem frázi upravil, protože podzim je výstižnější a pro nás všechny mnohem důležitější.

Bylinková abeceda. Šípková růže podporuje pocení a je močopudná
23. 03. 2021
Jako každá růže je to zkrátka královna – v případě šípkové růže však nikoli královna zahrady, ale spíše okrajů polních cest. Červená šípková růže se dostala dokonce i do erbu jednoho z nejznámějších šlechtických rodů – Rožmberků. Krásně kvete, nádherně voní a milují ji i včely. Po přečtení dnešního článku ji budete milovat i vy.

Knedlík jako peříčko. Karlovarský má vonět po másle, radí Jan Punčochář
22. 03. 2021
O těstě se v případě karlovarských knedlíků snad ani nedá mluvit. Směs pečiva, mléka a vajíček drží během varu pohromadě jen pevný obal, a i díky tomu je tak lehký a nadýchaný.

Hrášek, kadeřávek a špenát. Jak na zelenou omeletu?
21. 03. 2021
Klíčky, bylinky, chřest, špenát, vejce nebo ředkvičky dodají po náročné zimě na talíř barevnou porci nové energie. Zkuste si udělat vydatnou snídani. Jak na hráškovou omeletu s kozím sýrem?

Lahodná maďarská klasika. Jak na segedínský guláš podle foodblogerky?
20. 03. 2021
Možná vám udělám trošku vítr v hlavě, když napíšu, že segedínský guláš není vůbec guláš a nemá nic společného s maďarským městem Segedín (Szeged). On je to totiž správně perkelt a v Maďarsku ho označují jako sikulský. Ale ať už tohle jídlo z jednoho hrnce nazveme jakkoli, rozhodně stojí za uvaření.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Vitamín D funguje proti infekcím. Co jíst a jak ho v těle doplnit?
19. 03. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Pastrami trochu jinak. Najdete u nás i klasickou verzi, ale raději experimentujeme, říká šéfkuchař Pavlica
18. 03. 2021
Dlouho se věřilo, že recept na pastrami pochází z New Yorku, ale původně ho tam dovezli židovští přistěhovalci z východní Evropy. Tento košer způsob úpravy hovězího masa byl oblíbený už v 19. století. I v Praze proto vzniká mnoho restaurací, které se zaměřují právě na něj. „Správně připravené pastrami je měkké a musí se sypat,“ říká šéfkuchař Vlastimil Pavlica z Meat Vandals.

S koprem a pažitkou. Udělejte si k snídani sýrovou omeletu
17. 03. 2021
Klíčky, bylinky, chřest, špenát, vejce nebo ředkvičky dodají po náročné zimě na talíř barevnou porci nové energie. Zkuste si udělat vydatnou snídani. Jak na sýrovou omeletu s koprem?

DAVID: Polotovary, jídlo v boxech či ve vakuu. Z čeho jíme a jíst ještě chvíli budeme?
17. 03. 2021
Už je to rok, co jsme se probudili a najednou byla gastronomie „zavřená“. Nikdo netušil, na jak dlouho to bude. Rok se sešel s rokem a konec je v nedohlednu.

Univerzální fazole. Udělejte si polévku podle Jana Punčocháře
15. 03. 2021
Dobře uvařené fazole jsou nadýchané jako polštářky a díky obsahu škrobu umějí jídlo lehce zahustit, takže už pak do něj není třeba přidávat například jíšku. Beze zbytku to platí třeba o fazolové polévce.

Vejce a chřest jsou skvělá kombinace. Vyzkoušejte bílkovou omeletu
14. 03. 2021
Klíčky, bylinky, chřest, špenát, vejce nebo ředkvičky dodají po náročné zimě na talíř barevnou porci nové energie. Zkuste si udělat vydatnou snídani. Jak na bílkovou omeletu s chřestem a ricottou?

Dětství na lžičce. Jak na čokoládový termix poradí foodblogerka
13. 03. 2021
Termix neboli termizovaný tvaroh... Pokud hledáte snadný recept na dezert a jste milovníci čokolády, tuhle léty prověřenou klasiku určitě vyzkoušejte. Samotná příprava zabere jen pár minut. Pak už se jen musíte obrnit troškou trpělivosti a chvilku počkat než slastně ochutnáte první lžičku.

Během pandemie otevřel dvě kavárny. Měli jsme obrovské štěstí, říká Oldřich Valta
12. 03. 2021
Žil ve Spojených státech či Velké Británii. V korporátním světě se pohyboval přes deset let a měl úspěch. Pak se Oldřich Valta ale rozhodl žít jinak, vrátil se do Česka a otevřel ne jednu, ale rovnou dvě kavárny, a to během pandemie.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Nespoléhejte na slunce. Jakým jídlem nejlépe doplnit vitamin D?
11. 03. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie lepšit imunitu.

Odlehčený jídelníček. K svačině si místo sušenky dejte lněné krekry
10. 03. 2021
S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji. Jedině tak totiž svému tělu dopřejeme skutečně to, co po zimě potřebuje. Bohatě stačí jídelníčku trochu odlehčit.

NÁVRAT: Tlachání o tom, jak je česká gastronomie skvělá, nikoho nezajímá. Šéfkuchaři by teď měli učit mladé lidi
10. 03. 2021
Delší dobu jsem hledal inspiraci k napsaní glosy. Mám v hlavě tolik starostí, nápadů na inovace, že by lockdown mohl trvat ještě půl roku, abych to vše zpracoval. Teď tu sedím a začínám psát to, co mám už delší čas na mysli. Jako první mě zajímá, kam se poděly české gastronomické hvězdy a proč nevzdělávají studenty?

Bylinková abeceda: Hořčík, vápník i železo. Pampeliška lékařská posiluje játra i ledviny
9. 03. 2021
Už brzy se objeví v trávnících malá zlatožlutá sluníčka – květy pampelišky lékařské. Zahradníci pampelišku moc v lásce nemají, ale až zjistí, co všechno umí, mohli by ji vzít na milost.

Máslem vonící jablka. Jak na koláč s drobenkou poradí Jan Punčochář
8. 03. 2021
Variant jablečného koláče může být nepočítaně: se skořicí, s ořechy, přidáním dalšího druhu ovoce anebo třeba drobenky. A právě na takový – jablečný koláč s drobenkou – vám dnes přinášíme recept.

Nejdražší a nejvzácnější na světě. Magický šafrán je nezaměnitelný
7. 03. 2021
Punc nejdražšího i nejvzácnějšího koření na světě šafránu náleží šafránu právem. Na pouhý gram je třeba za úsvitu nasbírat 150 až 200 květů. Jídlu dodá nejen oranžovou barvu, ale i nezaměnitelnou chuť a aroma. Jak s ním pracovat a jak rozeznat jeho kvalitu?

Masové koule plněné růžičkovou kapustou. Jak na ně poradí foodblogerka
6. 03. 2021
Máte rádi překvapení? Asi jak kdo. A asi jak které, že? Ale plněné masové koule by mohly potěšit většinu. Dají se naplnit mnoha surovinami - od sýru, přes vejce, až po různé druhy zeleniny. A takové kapustičky si svým tvarem o zabalení vyloženě říkají.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Vitamíny B-komplexu jsou pro organismus klíčové. Jakým jídlem je doplnit?
5. 03. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Odlehčený jídelníček. Zkuste k obědu misku buddha bowl s tahini dresinkem
3. 03. 2021
S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji.

Bylinková abeceda. Ostružiník obsahuje minerální látky či vitaminy a snižuje tlak
2. 03. 2021
Ostružinový džem? Ale jistě. Ostružinový koláč? Sem s ním! A co čaj z fermentovaných ostružinových listů, či dokonce čatní? Neznáte? Po přečtení dnešního článku znát budete – představuji vám ostružiník.

Knedlíky plněné žebrem. Zkuste recept od známého šéfkuchaře Jana Punčocháře
1. 03. 2021
Rané brambory jsou dobré samy o sobě – dají se jíst třeba jen s trochou mléka nebo tvarohu. I vyzrálejší hlízy ale mají spoustu předností: na rozdíl od raných brambor z nich připravíte třeba skvělou kaši nebo těsto.

Kurkumové Calimero podle foodblogerky. Pijte ho horké a s rozumem
27. 02. 2021
Pokud jste někdy byli v Itálii na horách, určitě znáte Bombardino (horký likérový nápoj bez kávy) nebo Calimero (s kávou). Já se těmito typickými alpskými drinky pro zahřátí inspirovala a zkusila připravit jejich domácí variantu, se špetkou kurkumy pro výraznou barvu. Ochutnáte se mnou?

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Jezte více vitamínu B. Zkuste třeba jablečný koláč se skořicí a jogurtem
26. 02. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Dva roky to zkoušel. Nyní má Petr Sogel patentovanou metodu, jak uchovávat jídlo i bez chemie
25. 02. 2021
Česká rodinná firma Expres menu se přes dvacet let zaměřuje na výrobu trvanlivých pokrmů, které připravuje vlastní patentovanou metodou. Tu dokázal zakladatel Petr Sogel, vystudovaný architekt, vyvinout pouze díky samostudiu. „Celý vývoj mi zabral dva roky intenzivního studia a zkoušek, které vyústilo v roce 2008 zahájením zkušebního provozu a také k žádosti o patent,“ vysvětluje v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

HLAVÁČEK: Suroviny v Česku a zahraničí? Ceny jsou stejné, ale kvalita se nedá srovnat
24. 02. 2021
Zaslechl jsem ještě před svým návratem do Česka od ostatních šéfkuchařů zprávy, že suroviny jsou zde na úrovni toho, co se bere v zahraničí. V tomto bych určitě krotil optimismus, protože tak to není.

Polévka je grunt. Jak na poctivou gulášovku?
24. 02. 2021
Myslíte si, že u nás existuje někdo, kdo aspoň jednou neochutnal naši klasiku, gulášovou polévku? Pokrm, který dokáže skvěle zasytit? Pokud se dobře dochutí a zároveň použijí kvalitní suroviny, neuvěříte, že si pochutnáváte na obyčejné gulášovce.

Bylinková abeceda. Nehtík lékařský alias ruský penicilín pomáhá hojit rány a mírní křeče
23. 02. 2021
Žluté a oranžové květy nehtíku – tedy měsíčku, zářící jako malá sluníčka, jsme už jistě někdy viděli všichni. Že patří měsíček mezi léčivky, to víme také. Ale co a jak dál?

Kousky masa s rosolem. Jak na domácí tlačenku, poradí Jan Punčochář
22. 02. 2021
Největší výhodou doma připravené tlačenky je, že vás ničím nepříjemným nepřekvapí: co do ní dáte, to v ní taky najdete.

Makové lívance se švestkovou omáčkou. Ideální k víkendové snídani
21. 02. 2021
Snídaně do postele, nebo večeře u stolu? Lívance obohacené mákem a zalité švestkovým rozvarem si vás získají naprosto kdekoliv a kdykoliv. A protože jsou v pokrmu nejvýraznější švestky, vybírejte je opravdu pečlivě.

Cappuccino Panna cotta. Italská lahůdka podle foodblogerky
20. 02. 2021
Panna cotta je klasický italský nepečený dezert, tradičně připravovaný ze smetany, vanilky a želatiny. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Jen musíte pár hodin vydržet, než ztuhne. Jiné kouzlo v tom není. Protože ale vím, že hodně lidí se použití želatiny tak trošku bojí, připravila jsem pro vás video návod, jak si tento lahodný dezert udělat doma. Několik variant panna cotty už na mých stránkách najdete. Tentokrát jsem zvolila příchuť kávy pro milovníky cappuccina.

Odhodlali se a uvařili si pivo sami doma, díl první
19. 02. 2021
Uvařit si doma pivo není nijak složitá věc. Stačí sporák, velké hrnce a chladná místnost. "Nachystání jedné várky před kvašením trvá zhruba hodinu. Připraví se přitom 23 litrů mladiny, ve výsledku pak stáčím většinou 45 piv,“ popisuje homebrewař.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Ovoce a vitamín C posílí imunitu. Připravte si občas smoothie
19. 02. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Salát s kozím sýrem, čekankou, ořechy a medovým dresinkem. Jak na něj?
18. 02. 2021
Čekanka, listový salát, ořechy, hrušky a med. Přestože se nesou zimní recepty v „hutnějším“ duchu, nezapomínejme ani na lehkou večeři v podobě salátu.

Úbytek kvalitních lidí a luxusní večeře do krabičky. Co se stane s restauracemi po covidu?
18. 02. 2021
Někteří se rozhodli gastro opustit, jiní bojují dále, i když je to boj těžký. Jak se gastronomie proměňuje a promění do budoucna? Někteří restauratéři a šéfkuchaři si myslí, že fatálně. Stanou se z restaurací továrny na krabičky, nebo budou mít otevřenou pouze několik hodin denně?

Nočky s růžičkovou kapustou, kysaným zelím a krůtí klobásou. Jak na ně?
17. 02. 2021
Když se vám omrzí těstoviny, skvělou alternativou jsou bramborové nočky. Můžete si je připravit třeba à la co dům dal. Anebo se inspirovat naším originálním receptem plným surovin, které možná běžně nepoužíváte.

Česká firma přichází s burgerovým plátkem pro vegany, který neobsahuje sóju
17. 02. 2021
Neobsahuje sóju jako většina veganských pokrmů a je vyrobený z rostlinných složek obsahujících 19,9 gramů proteinů z fava fazolí a hrachu. Veganský burgerový plátek, který vyrábí česká firma, je bez sóji a bez lepku. Strukturou připomíná hovězí maso. Šťavnatost a barvu mu dodává šťáva z červené řepy.

Bylinková abeceda. Meduňka posiluje nervovou soustavu a podporuje klidný spánek
16. 02. 2021
Citronově vonící rostlinka v sobě skrývá větší potenciál než být jen ozdobou na talíři s dezertem. Nevěříte? Zkusím vás o tom dnes přesvědčit.

Řepa, hrušky a sýr. Šéfkuchař Jan Punčochář radí, jak na vynikající salát
15. 02. 2021
Inspirace na tvorbu nových svěžích salátů není nikdy dost. Teď v zimě není od věci zapojit do nich nejenom čerstvou zeleninu, ale také tu vařenou, případně pečenou – například řepu. Spolu s výrazným sýrem a trochou sladkého ovoce bude v salátu chutnat skvěle.

Valentýn pro vegany. Překvapte svou polovičkou večeří jako z restaurace
14. 02. 2021
Láska prostě prochází žaludkem. Program na romantický valentýnský večer se tak zpravidla pro většinu zamilovaných neobejde bez společné večeře. Pokud chcete pro svého partnera či partnerku vykouzlit valentýnské menu jako z té nejlepší restaurace a zároveň udělat něco pro naši planetu, nechte se inspirovat recepty od České veganské společnosti, na kterých si skvěle pochutnají všichni.

Smetanová zmrzlina v ořechových košíčkách podle foodblogerky
13. 02. 2021
Nejjednodušší způsob jak si rychle připravit domácí zmrzlinu je vzít zmrzlé ovoce a to rozmixovat třeba s jogurtem, kokosovým mlékem a nebo i jen pár kapkami ovocného čaje. Jak ale podobně snadno udělat zmrzlinu vanilkovou, čokoládovou, kávovou, ořechovou či dokonce mrkvovou? A k ní ještě ořechové košíčky pro podávání? Tipy jak na to najdete právě tady

Špenátová polévka se zastřeným vejcem. Jak na ni?
12. 02. 2021
Máte slabost pro neodolatelnou vůni špenátu a česneku? Když ještě přidáte zeleninový vývar, cibuli, bílé víno, smetanu a vejce, hnedle se můžete těšit na dokonale vyváženou polévku. Zvládne ji uvařit také kuchař-začátečník.

Avokádový chilli toast. Jak na rychlou večeři či víkendovou snídani poradí šéfkuchař
10. 02. 2021
Také milujete avokádo? A co teprve, když se přidá chilli, granátové jablko a bylinky. Jak na takový avokádový chilli jam toast vám poradí šéfkuchař Štěpán Návrat, který se v současné době chystá vydat svou první kuchařku.

Bylinková abeceda. Tinktura z levandule se hodí k masáži revmatických kloubů či při vypadávání vlasů
9. 02. 2021
Levandule není jen krásně vonící rostlina lákající do naší zahrady včely a další hmyz. Dá se využít i jinak než k provonění prádla ve skříni či k výrobě sirupu. Jak? To vám prozradím v dnešním článku.

Vášně kolem guláše: jak na ten zabijačkový podle Jana Punčocháře
8. 02. 2021
Zabijačkový guláš si, názvu navzdory, můžete podobně jako třeba jitrnice nebo tlačenku připravit doma bez zabijačky. Všechny potřebné suroviny jsou totiž snadno dostupné a podobně jako klasický guláš se i tento po většinu času vaří úplně sám.

Dýňová roláda bez lepku. Jak na ni poradí foodblogerka
6. 02. 2021
Jako malá jsem si v cukrárně nikdy nedávala nic jiného než ořechovou roládu. A to ještě jen jeden druh. Ostatní dorty mě nijak nelákaly. Je tedy pravda, že už je to nějaká doba a nabídka byla výrazně slabší a nudnější než ta současná. Nicméně ochutnat tehdy tuhle dýňovou roládu, měla bych nového jasného favorita.

Nejvíc se obávám toho, že to nikdy neskončí. Jen přežíváme, říká majitelka Bistra 8
5. 02. 2021
Vyhledávané a oblíbené letenské Bistro 8, které na Letné otevřelo již před devíti lety, a inspirovalo se tradičními pařížskými bistry, se nyní sotva drží nad vodou. Během pandemie uspořádali i sbírku na Hithitu, aby vůbec dokázali podnik udržet.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Dopřejte si více vitaminu C. Třeba v řeckém kuskusovém salátu
4. 02. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

PUNČOCHÁŘ: Kurzy vaření v době koronaviru. Online už lze všechno
3. 02. 2021
Kreativita nás lidí mě často až překvapuje. Jsme trochu jako chameleoni, umíme se neuvěřitelně rychle zorientovat a přizpůsobit nově nastoleným pravidlům. Touha fungovat tak, jak jsme zvyklí nás žene kupředu. A ač by si někdo myslel, že vánoční večírky se jinak než v hospodě nebo na bowlingu uspořádat nedají, opak je pravdou. Jde to. Třeba online před obrazovkou.

Hovězí Massaman kari. Jak na thajskou lahůdku podle šéfkuchaře
3. 02. 2021
Massaman kari je oblíbený sytý pokrm původem z Thajska. Skvěle chutná právě v zimě. Jak si ho připravit doma vám poradí šéfkuchař Štěpán Návrat, který se v současné době chystá vydat svou první kuchařku.

Bylinková abeceda. Kmín černý napomáhá látkové výměně a posiluje játra
2. 02. 2021
Pokud by vás napadlo vyměnit v receptu kmín černý za náš obvyklý kmín kořenný, nebyl by to dobrý nápad. Nebo jste-li toho názoru, že je to jedna a ta samá rostlina, nemohli byste být dál od pravdy. Kmín černý jsou totiž semena černuchy seté a své jméno dostaly jen kvůli podobnosti se semeny kmínu kořenného. Řekněme si o něm více.

Co nevíte o chlebu? Nikdy nebyl jen základní potravinou nezbytnou pro přežití
1. 02. 2021
Nejen bílý nebo tmavý, ale také třeba pohanský nebo žaludový. Ať už je základní surovinou pro výrobu chleba cokoliv, jisté je jedno: většina kuchyní se bez něj neobejde. A svůj podíl na gastronomické mapě světa mají i Češi.

Jitrnice bez zabijačky. Nebojte se nahradit buchtu obyčejnou houskou, radí Jan Punčochář
1. 02. 2021
Jako pojivo do jitrnicového prejtu se tradičně používá takzvaná buchta, tedy neochucené kynuté a následně upečené těsto. Pokud byste si ale chtěli domácí přípravu jitrnic o něco usnadnit, můžete „buchtu“ nahradit i klasickou houskou.

Nemůžete se hnout z domu? Udělejte si domácí Baileys podle foodblogerky
30. 01. 2021
Dáte si občas rádi skleničku hebkého čokoládového likéru? Připravte si snadno doma svůj vlastní. Vylaďte jeho chuť voňavou vanilkou a nechte vychladit. Pak nalijte na led, hoďte nohy nahoru a v klidu vychutnejte každý lahodný doušek.

Smažené nudle, vejce a krevety. Jak na Pad Thai podle šéfkuchaře?
29. 01. 2021
Pad Thai je thajský nudlový pokrm, který se v Asii běžně prodávaný jako rychlé občerstvení i jako hlavní chod v restauracích. Jak si ho připravit doma vám poradí šéfkuchař Štěpán Návrat, který se v současné době chystá vydat svou první kuchařku.

Bylinková abeceda. Jalovec pomáhá při žaludečních problémech, ale i dně a revmatismu
28. 01. 2021
Jalovec je další z řady koření, které sice známe, ale nic moc nám neříká. Jasně, jalovec je nedílnou součástí ginu, ale dál? V dnešním článku vás s tmavými bobulkami nepříjemně píchajícího jehličnanu seznámím trochu blíže.

NEVYJEL: Kde je svět ještě v pořádku? Kupujte maso u farmářů a poznejte jejich práci
27. 01. 2021
Jsem majitelem a šéfkuchařem pražské restaurace. Jsme autentický podnik, kterému záleží, jak na precizním zpracování, tak i na kvalitě všech surovin. Spojujeme to nejlepší, co známe, společně tím rosteme a věříme v kvalitu českého zemědělství. V době pandemie jsme žádné okénko neotevřeli, ale nebojte nelenili jsme.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Podpořte imunitu antioxidanty. Zkuste pesto z červené řepy
26. 01. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Nic pro dietáře. Jak na bůček ve vakuu, poradí Jan Punčochář
25. 01. 2021
Dnešní recept není nic pro věčné dietáře – vepřovému bůčku identitu nezmění ani sebedietnější úprava. Tuk, jak známo, ovšem nese chuť, takže kdo se mu vyhýbat vyloženě nemusí, nebude litovat.

Krémová polévka s lososem Lohikeitto. Stojí za ochutnání i delší přípravu
23. 01. 2021
Znáte Lohikeitto? Tahle krémová rybí polévka se zvláštním názvem pochází z Finska, kde je velmi oblíbená a snad každá rodina má svůj vlastní zaručený recept. V základu se jedná o velmi jednoduchý pokrm, tradičně připravovaný z lososa, brambor a smetany. Občas se přidává i kořenová zelenina. To jsem pro plnější chuť a krémovější konzistenci zvolila i já a brambory nahradila jinou zeleninou. Pokud se jim ale nevyhýbáte, klidně si tuhle vážně úžasnou (a při tom velmi jednoduchou) polévku připravte s nimi. Ať chutná.

Bylinková abeceda. Chilli neobsahuje jen kapsaicin, ale i vitaminy A, C a E
22. 01. 2021
Červené, zelené i žluté, elegantně úzké i zvrásněné a bachraté, všechny mají něco společného: pálí jako ďas. Některé víc, některé míň, ale pálí. Řeč je o chilli papričkách. V dnešním článku si posvítíme právě na ně.

Bolestné ztráty na tržbách. Rozvážkové služby podnikům příliš nepomáhají, říká majitelka bistra
21. 01. 2021
Tereza Sekyrová pracovala dlouhou dobu pro cateringové služby, v roce 2019 se rozhodla, že si otevře vlastní bistro a vsadila na závitky všeho druhu. Současná situace ale její podnikaní decimuje. „Fungujeme dle možností a momentální situace - máme okénko a vytvořili jsme i vlastní e-shop s možností dovážky do osmi zón po celé Praze a také rozvážíme přes službu Wolt. Rozvozy ale pro podniky nejsou finančně příliš výhodné, firma si bere okolo 30 procent z ceny, kterou zákazník zaplatí, a v té musí už být započítána i cena obalu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Zdravá a dietní večeře. Celerové karbanátky s krůtím masem a jogurtovým dipem
20. 01. 2021
Základem karbanátků je celer, oblíbená kořenová zelenina, známá pro své protizánětlivé účinky a obsah řady vitaminů (B, C, A) a minerálů (draslík, vápník, hořčík, železo). Jedinečná vůně celeru protknutá česnekem, zázvorem a promíchaná s jemným krůtím masem je zkrátka neodolatelná. Samozřejmě vás nemůžeme ošidit o svěží jogurtový dip, který povýší karbanátky na další úroveň.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Zařaďte do jídelníčku fazole. Obsahují flavonoidy
19. 01. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Jan Punčochář radí, jak na odlehčený oběd: sivenem, koprem a zelím
18. 01. 2021
Období, kdy my Češi jíme ryby nejčastěji, máme sice právě za sebou, to ale neznamená, že bychom je na jídelníček neměli zařadit zas – třeba proto, abychom odlehčili svůj jídelníček.

Ideální snídaně. Pohanková kaše s mandlovým mlékem a karamelizovanými jablky a hruškami
17. 01. 2021
Určitě jste už někde zaslechli, že je pohanka velmi cenná potravina. Její předností je například obsah rutinu, který zpružňuje a posiluje naše cévy. Víte ale, jak ji připravit, aby vám zároveň chutnala? Uvařte ji protentokrát na sladko, a to v mandlové alternativě mléka se skořicí. Použijte med a dochuťte ji zkaramelizovanými jablky a hruškami, které dodají pokrmu šmrnc.

Kokosové kuličky Raffaello s krémovým sýrem. Jak na ně?
16. 01. 2021
Kdo by neznal křehké kokosové kuličky Raffaello, s mandlí schovanou v hebké kokosové náplni, ukrytou v tenké křupavé sušence a obalené ve strouhaném kokosu. Patříte mezi jejich milovníky? Tak pak si zkuste doma připravit jejich obdobu s použitím kokosového másla a... překvapivě krémového sýru.

Jak otevřít Megeru. Ani covid rodině nezabránil, aby rozjela svou vysněnou kavárnu
15. 01. 2021
Na rohu nedaleko metra Pražského povstání na Pankráci vídali místní dlouhé roky malou večerku. Teď místo ní čerstvě funguje malebná kavárna Megera, která vypadá jako ty, jaké lze najít na těch nejvíce „hipster“ místech Prahy. Na svědomí ji mají manželé Stáňa a Milan Šimůnkovi se svým synem Martinem, kteří se nebáli otevřít pohostinský podnik i v době zuřící epidemie.

Bylinková abeceda. Pomáhá při problémech s tlakem a krevním oběhem. Jak použít v kuchyni hloh?
14. 01. 2021
Hloh jednosemenný je známý jako léčivá rostlina pomáhající zejména při problémech s krevním tlakem, se srdcem a s krevním oběhem – to poznal již dávno i Sebastian Kneipp, zakladatel známé Kneippovy kúry.

Pečená dýně, sladké brambory, topinambur a pražená semínka. Jak na to?
13. 01. 2021
Recept, ze kterého budou mít radost především vegetariáni, ale nejen ti. Je totiž plný pečené dýně, sladkých brambor, mrkve, semínek, bylinek a také topinamburů, které možná znáte pod názvem „židovské brambory“. Jedná se o druh slunečnice, jejíž hlíza je jedlá, a to jsou právě topinambury.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Antioxidanty v borůvkách jsou pro tělo nesmírně důležité
12. 01. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Polévka na zahřátí. Jak na drštkovou s kližkou podle Jana Punčocháře
11. 01. 2021
Čím častěji teploty klesají k nule, či dokonce pod ni, tím víc tíhneme k talířům s kouřící polévkou. Spolehlivě zahřejí a často i zasytí – alespoň pro poctivou dršťkovou polévku s hovězím masem a vývarem z telecích nožiček to platí určitě.

Chcete zhubnout? Připravte si k obědu pstruha s čočkovým ragú
10. 01. 2021
Ryby si nejspíše dopřáváte hlavně během léta a na Vánoce. Proč si je ale nepřipravit třeba právě teď, když jsou také k dostání? Nachystali jsme pro vás recept se pstruhem, protože má lahodnou jemnou chuť a dobře se odděluje maso od kostí.

Dýňové noky s nivovou omáčkou. Jak na ně snadno, poradí foodblogerka
9. 01. 2021
Pokud máte rádi chuťově výraznou nivu nebo i další druhy sýrů s modrou plísní, tenhle recept na dýňové noky určitě vyzkoušejte. Málokteré zelenině to totiž s nimi sluší víc než právě dýni. Možná ještě špenátu, ale i ten tam najdete. Takže chuťová bomba v každém soustu je zaručena, a i oči si přijdou na své, protože tahle lahoda je i krásně barevná

Servírování jídla v době pandemie? Krabičky jsou pro fine dining brutální, ale jinak to nejde, říkají šéfkuchaři
8. 01. 2021
Před pandemií se platingu věnovalo čím dál tím více kuchařů. Co to vlastně je? Jde především o to, jak jídlo, které putuje hostům na talíři vypadá. Suroviny mají své místo, často je šéfkuchaři na talíř přidávají i pinzetou. Kvůli pandemii však i fine dingové restaurace přešli na rozvor a jídlo v krabičkách. Jak to tedy dělají dnes? A je vůbec možné jídlo do krabičky „naservírovat“?

Bylinková abeceda. Indický šafrán alias kurkuma je zázrak všeho koření nejen na posílení imunity
7. 01. 2021
Pravý šafrán známe všichni – v supermarketech ho koupíme v oddělení s kořením, drobná vlákénka uzavřená v malých skleničkách. Kde ale budeme hledat indický šafrán? A je také tak drahý? Prozradím vám to: není. Indický šafrán je totiž jen jiné jméno pro kurkumu – přesněji kurkumovník dlouhý.

DAVID: Gastronomie je otloukánek a boxovací pytel všech lockdownů na celém světě
6. 01. 2021
Svůj poslední článek ze 7. října jsem dopisoval ve chvíli, kdy se situace ohledně koronaviru zhoršovala. Měnili se ministři zdravotnictví. Nový ministr pan Prymula chtěl, aby hosté v restauracích zanechávali telefonický kontakt a restauratéři je tak v případě setkání s covid-pozitivní osobou mohli kontaktovat.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Selen je pro organismus velmi důležitý. Ve velkých dávkách je ale toxický
5. 01. 2021
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid nevyléčíte, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Pepř v plné síle. Jak roste, jak se sklízí a odkud pochází ten nejkvalitnější?
5. 01. 2021
Dobrý pokrm dokáže povznést a ten chuťově mdlý vylepšit. Na mase či v polévce ho dobře známe. Co takhle ve zmrzlině, ginu nebo čaji? Jak pepř roste, jak se sklízí a odkud pochází ten nejkvalitnější? A jak moc má mletý prach v sáčku k pepři daleko?

Neznalí jsme vstoupili do světa pražení kávy a pečení chleba současně, to bylo šílenství, říká kavárník
3. 01. 2021
Kavárník Kamil Skrbek už třetím rokem Pražany nejen napájí výběrovou kávou, ale peče jim i skvělý kváskový chleba. V čem má pro něj pekařina větší potenciál než káva? Proč je v jeho kavárnách tak důležitý dostatek denního světla a proč ho baví odkrývat historii domů, ve kterých podniká?

Ricottová roláda se sušenými rajčaty. jak na ni, poradí foodblogerka
2. 01. 2021
Roláda vypadá vždy velmi efektně. Při její přípravě se můžete v kuchyni vyloženě vyřádit - hrát si s barevnými kombinacemi, chutěmi a použitými surovinami. Nemluvě o tom, že může být jak sladká, tak i slaná. Třeba jako tahle, připravená z ricotty a sušených rajčat.

Tradice by se měly dodržovat. Uvařte si na Nový rok krémovou čočkovou polévku
1. 01. 2021
Na Nový rok by se měla jíst čočka, aby se nás držely peníze. Navíc má i blahodárné účinky na naše zdraví. Zkuste si letos připravit polévku s česnekovými krutony.

Letos si dejte záležet. Přinášíme netradiční recepty na silvestrovské chlebíčky
31. 12. 2020
Čím si dnes můžete večer udělat radost při čekání na příchod roku 2021? Server Lidovky.cz vám doporučuje tři recepty na chlebíčky, s nimiž budete mít u své rodiny úspěch.

Poklad pod Ještědem. Liberecký Dok nabízí domácí buchty, chleba, ale i pražírnu kávy
30. 12. 2020
V Česku budete jen těžko hledat podobný koncept, jaký se ukrývá v bývalém nádražním skladu pod Ještědem. Liberecký DOK je multifunkčním gastro prostorem, ve kterém najdete vše od pekárny a kavárny přes bistro a bioobchod až po kávovou pražírnu.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Podpořte imunitu recepty, kde hlavní roli hraje selen a zinek
29. 12. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Vápník i hořčík v bylince, která roste na kraji každého lesa. Jak využít v kuchyni gerhátek?
28. 12. 2020
Gerhátek. Zarazili jste se teď? Přemýšlíte, co to je a jestli jste už tohle podivné jméno někdy slyšeli? Jedná se o lidový název jedné známé a hojné bylinky. Jaké? Inu, já vám v dnešním článku o gerhátku něco prozradím – a na konci na vás čeká i jeho oficiální jméno.

Karbanátky se zelím a houbami. Stačí přidat nové koření a specialita je na světě
26. 12. 2020
Hrát si s ochucením masových karbanátků mě ohromně baví. Existuje tolik možností a variant! Stačí přidat trošku jiné koření, nastrouhanou zeleninu, houby a hned máte na stole jídlo, u kterého se nikdy nebudete nudit. Navíc, dá se připravit ve větším množství, snadno zamrazit, chutná skvěle i studené, velmi lehce se balí s sebou na cesty. Na které jiné jídlo ještě existuje tolik superlativů?

Pohádková kuchařka. Jak uvařit kyselo, aby chutnalo i Trautenberkovi? A co Honzovy buchty?
25. 12. 2020
Kromě šťastných konců, probuzených princezen, potrestaných zlosynů, ztraceného a znovunalezeného štěstí se to v českých pohádkách hemží i pochutinami všeho druhu. Jak uvařit kyselo, aby chutnalo i Trautenberkovi? A jaké buchty by ocenil Honza na cestě do světa? Přinášíme recepty, díky kterým se vám pokrmy zaručeně povedou.

Vánoční klasika zdravěji: Rajčatovo-datlové chutney s rybou připravované v páře
25. 12. 2020
Jídlo je jednou z největších radostí našeho života a k Vánocům prostě patří. Odepřít si ho je zbytečné. Problémem Vánoc z pohledu výživy je zejména nestřídmost. Server Lidovky.cz vám spolu s výživovou specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování přináší seriál „odlehčených“ vánočních receptů.

Příprava na štědrovečerní večeři. Jak na polévku z kapra?
24. 12. 2020
Bez štědrovečerní rybí polévky není večeře kompletní. Pokud polévku připravujete každý rok stejně, je na čase začít trochu experimentovat.

Vánoční klasika zdravěji: Pečený kapr se žampiony a lískovými ořechy
24. 12. 2020
Jídlo je jednou z největších radostí našeho života a k Vánocům prostě patří. Odepřít si ho je zbytečné. Problémem Vánoc z pohledu výživy je zejména nestřídmost. Server Lidovky.cz vám spolu s výživovou specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování přináší seriál „odlehčených“ vánočních receptů.

Vánoční klasika zdravěji: odlehčený bramborový salát s ředkvičkami
23. 12. 2020
Jídlo je jednou z největších radostí našeho života a k Vánocům prostě patří. Odepřít si ho je zbytečné. Problémem Vánoc z pohledu výživy je zejména nestřídmost. Server Lidovky.cz vám spolu s výživovou specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování přináší seriál „odlehčených“ vánočních receptů.

Sváteční menu si zaslouží kvalitní víno. Prim hrají o Vánocích ‚bublinky‘
23. 12. 2020
Vánoce jsou pro mnoho z nás obdobím, kdy se nebojíme dopřát si kvalitní jídlo a pití. Prim patří na svátky jednoznačně „bublinkám“, které se kupují zejména pro slavnostní přípitky. Nejprodávanější jsou sekty. „Stále pokračuje i obrovský boom prosecca,“ říká Václav Koukolíček z obchodního řetězce Tesco. Výběr je ale mnohem bohatší.

Recept na netradiční vánoční menu od šéfkuchaře Marka Šády a jeho ženy
22. 12. 2020
Celý rok jsme hledali nové podniky, které by neměly uniknout vaší pozornosti. S koncem roku jsme se ohlédli zpět a za největší objev jednoznačně označujeme pražské Yalta Craft Bistro, ve kterém vaří šéfkuchař Marek Šáda se svou ženou Fany na pozici šéfcukrářky.

Vánoční klasika zdravěji: Losos s pečenými batáty, zelí z červené řepy
22. 12. 2020
Jídlo je jednou z největších radostí našeho života a k Vánocům prostě patří. Odepřít si ho je zbytečné. Problémem Vánoc z pohledu výživy je zejména nestřídmost. Server Lidovky.cz vám spolu s výživovou specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování přináší seriál „odlehčených“ vánočních receptů.

Půl tuctu zapečených vánočních šneků. Jak je připravit doma?
21. 12. 2020
Jak si připravit šneky v pohodlí domova? Původem francouzskou pochoutku připravuje šéfkuchař belgické restaurace Bruxx Jan Pípal zapečenou s bylinkami a česnekem. V České republice se šneci připravovali už za dob první republiky, kdy především vyšší vrstva chodila na šneky při sváteční procházce městem, jednalo se především o vývar z uzeného kolene.

Z žitného kvasu a špaldové mouky. Vyzkoušejte letos nový recept na vánočku
20. 12. 2020
Vánočku si dělá každá rodina podle svého receptu, který se většinou dědí z generaci na generaci. Pokud byste ale letos chtěli vyzkoušet recept nový, zkuste třeba vánočku z kvasu.

Sehraný vídeňský pár. Jak na řízek s bramborovým salátem, poradí Jan Punčochář
20. 12. 2020
Klasický vídeňský řízek je připravený ze speciálně naříznuté telecí kýty a usmažený nejlépe na přepuštěném másle. Dokonalý doprovod mu zajistí lehký bramborový salát stejného jména bez majonézy.

Vánoce se blíží. Vyzkoušejte variace na ořechové kuličky podle foodblogerky
19. 12. 2020
Přináším vám další recept na vánoční cukroví. Pokud jste ho ale objevili někdy později během roku, s přípravou na Vánoce určitě nečekejte. Vyzkoušejte ho třeba hned.

Šéfkuchař Paulus po 12 letech opouští Alcron. Jeho nástupcem se stal Lukáš Hlaváček
18. 12. 2020
Oceňovaný šéfkuchař Roman Paulus opouští po 12 letech post executive chef hotelové restaurace Alcron. Jeho nástupcem se stal mladý kuchař Lukáš Hlaváček, který před sedmi lety právě zde po boku Pauluse začínal.

Bylinková abeceda. Přestaňte v obchodech obcházet fenykl, působí proti parazitům a mírní křeče
18. 12. 2020
Fenykl. Zelenina, kterou mnozí z nás obcházejí v supermarketu obloukem, protože pořádně neví, co s ní. Jak se dá využít? A jak se pěstuje? Odpovědi na tyto otázky vám přináším v tomto článku.

Vánoční klasika zdravěji: zkuste rybí polévku s kurkumou a zázvorem
18. 12. 2020
Jídlo je jednou z největších radostí našeho života a k Vánocům prostě patří. Odepřít si ho je zbytečné. Problémem Vánoc z pohledu výživy je zejména nestřídmost. Server Lidovky.cz vám spolu s výživovou specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování přináší seriál „odlehčených“ vánočních receptů.

Vánoční klasika zdravěji: místo cukroví kardamonové bochánky či semínkové sušenky
17. 12. 2020
Jídlo je jednou z největších radostí našeho života a cukroví k Vánocům patří a odepřít si ho je zbytečné. Problémem Vánoc z pohledu výživy je zejména nestřídmost. Server Lidovky.cz vám spolu s výživovou specialistkou Kateřinou Šimkovou přináší seriál „odlehčených“ vánočních receptů.

Jak nepřibrat přes Vánoce? Uberte cukr, přidejte živiny a vynechte trojobal, radí nutriční specialistka
16. 12. 2020
Cukroví, smažené pokrmy a obložené stoly dobrotami. Vánoční svátky jsou také o dobrém jídle. Někdy je ho ale moc a není příliš dietní.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Zinek a selen na imunitu. Uvařte si dušenou kapustu s hovězím
15. 12. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Myslím, že toho všichni mají plné zuby. Hosté se do restaurací těšili, shodují se restauratéři
13. 12. 2020
Restaurace se minulý týden po dlouhé době zase otevřely, chvíli nato se ale museli jejich majitelé vyrovnat s tím, že otevřeno mohou mít pouze do 20 hodin. Jak se do restaurací těšili hosté a co si pro ně šéfkuchaři připravili za speciality?

Na sladko i na slano. Jak na šneky s pudinkovou a brynzovou náplní?
12. 12. 2020
Máte chuť na něco sladkého, ale po cukroví příliš neprahnete? Šneky si můžete připravit na sladko, ale i na slano. Nechte se inspirovat.

Nestíháte? Zkuste recept na rychlé kokosky od foodblogerky
12. 12. 2020
Obyčejně se kokosky připravují ze sněhu z bílků. Tenhle recept ale používá celá vejce a je opravdu hodně jednoduchý. Hotovo budete mít do hodinky a kokosky jsou navíc hned měkké, takže se do nich rovnou můžete pustit.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Snídaně se zinkem a selenem. Quinoa s para ořechy a kustovnicí
11. 12. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitaminům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Povzbuzuje chuť k jídlu, pomáhá správnému zažívání. Zařaďte do svého jídelníčku estragon
10. 12. 2020
Estragon (přesněji pelyněk estragon) je víceletá bylinka z čeledi hvězdnicovitých. V záhonu dorůstá až jednoho metru, v květináči méně a najdeme ho pouze v zahrádkách – ve volné přírodě nikoliv. Říká se mu i císařík, dragon, dragoncel, hadí koření, kozalec, tarkán či bertrám.

Vánočka z Alcronu či špaldová? Vyzkoušejte tři nové recepty
9. 12. 2020
Pečení vánočky je v mnohých domácnostech rituál. Začíná v obchodě. Dobrá mouka, máslo, kvalitní kvasnice a nejlépe domácí vejce. Pečení vánočky je v mnohých domácnostech rituál. Začíná v obchodě. Nesmí chybět rozinky a mandle, cukr a vanilka.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Snídaně s vitamínem B. Dejte si zapečená vejce s mozzarelou
8. 12. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Dokonalé koleno. Jak ho upéct správně, poradí Jan Punčochář
7. 12. 2020
Správně upečené koleno je uvnitř měkké tak, že odpadá od kosti, zatímco na povrchu křupe a leskne se zlatě vypečenou kůrkou. Jak to udělat, aby mu nechyběla ani jedna z těchto předností, a přitom jste se při jeho přípravě příliš nezapotili?

Zuppa toscana. Připravte si toskánskou lahůdku plnou zeleniny
6. 12. 2020
Kadeřávek, cibule a bresaola. To je základ toskánské polévky plné zeleniny. Jak na ni? Nechte se inspirovat.

Nugátové a čokoládové košíčky. Jak na ně, poradí foodblogerka
5. 12. 2020
Nejsem úplně milovník sladkého. Než nějaký dezert, raději si dám kus masa nebo talíř pořádně husté polévky. Ale jednou za čas přijde chuť si osladit život i na mě. A tyhle nugátové a čokoládové košíčky ji plně uspokojily. Vyzkoušejte a dejte vědět, jestli to fungovalo i na vás.

Stany s baldachýnem i otevřené ohýnky. Manifesto na Florenci se chystá na zimní sezonu
4. 12. 2020
Ve venkovním prostoru Manifesta na Florenci vyrostly elegantní stany a část plochy bude před počasím chránit baldachýn. V prostoru budou otevřené ohýnky, sváteční nasvícení a lahodné menu, stvořené pro tuto roční dobu, jemuž vévodí domácí svařák z moravského vína.

Musíte být kvůli covidu doma? Přinášíme recepty na cukroví, na které jste do letoška neměli čas
4. 12. 2020
V posledních letech vytlačil tradiční pečení v domácnostech nový trend: krabičky úhledných dobrot z lokálních pekáren i obchodních řetězců. Důvod? Hospodyňkám se nedostávalo času. Letos by mohlo být ale vše jinak. Místo nakupování dárků by se na stoly mohly vrátit vánoční laskominy všeho druhu. Tady je trocha inspirace.

Zabraňuje zánětům a obsahuje vitaminy C, B a D. Okrasný keř dřínu obecného se vyplatí zasadit
3. 12. 2020
Dřín obecný je známý především jako okrasný keř. Tuto pověst si vysloužil ze dvou důvodů: kvete již v únoru, a tedy zahradu rozjasní dříve, než se ostatní květiny probudí k životu, a na podzim je obsypaný jasně červenými plody, které poutají pozornost.

NEVYJEL: Moderní, současná anebo globální česká kuchyně?
2. 12. 2020
Pojďme si už konečně vyjasnit, co tyto pojmy znamenají. Určitě mi někteří budou chtít oponovat. Začnu svou oblíbenou metaforou. Když budu umět nakreslit jablko a vy ne, pravděpodobně si budete říkat: ten Lukáš umí nádherně kreslit. Až se naučíte nakreslit jablko, je dost pravděpodobné, že se podíváte na to moje a zjistíte, že zase tak dobře kreslit neumím a uvidíte chyby.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Zdravá svačina s vitaminem B. Chleba s žervé a slunečnicovými semínky
1. 12. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

K podzimu a zimě prostě patří. Dejte si dýňovou polévku s kokosovým mlékem
30. 11. 2020
Dýně je královnou podzimu a zimy. Hledáte po dnech plných hojnosti zdravý, chutný a přitom dietní pokrm, který vás zasytí a zahřeje? Vyzkoušejte dýňovou polévku trochu jinak - s kokosovým mlékem.

Vánoční pečení. Více času letos můžete využít třeba na slavnostní ořechový dort
29. 11. 2020
Cukroví na náš vánoční stůl pronikalo jen pozvolna a definitivně se na něm zabydlelo až po válce. Od té doby ale patří jeho pečení k oblíbeným svátečním tradicím. Jak si práci usnadnit, co neošidit a po jakých receptech sáhnout, aby se vše povedlo?

Češi jsou knedlíkový národ. Připravit oblíbenou přílohu lze i z avokáda nebo perníku
28. 11. 2020
Bez ovocných knedlíků není léto, perníkové patří ke zvěřině a pečené k masu. Knedlíky jsou jednou z nejoblíbenějších příloh jídel české kuchyně, typické jsou ale i pro rakouskou a bavorskou kuchyni. Potřebujete inspiraci a radu, jak na ně? Podívejte se na šest receptů z Velké knedlíkové kuchařky.

Kimči není jen jedno. Vyzkoušejte pikantní kvašenou ředkev
27. 11. 2020
Víte, jaké slovo se v Koreji používá pro nasazení úsměvu při focení? Kimči. I když si pod tímto názvem většinou lidi představí pikantní kvašené pekingské zelí, druhů kimči (김치, kimchi, gimchi) existuje mnohem více. Na podzim roku 2019 jsem měla to obrovské štěstí a možnost ochutnat přímo v korejském Soulu na festivalu kimchi různé varianty téhle kvašené národní pochoutky. Kromě klasiky mi asi nejvíc chutnala právě verze s ředkví. I když i ostatní byly skvělé!

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Kamutový salát plný vitaminu B. Připravte si ho s kuřecím masem
26. 11. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Vitamin D v polévce. Uvařte si krém s lososem a koprem
25. 11. 2020
Studené počasí přímo vybízí k tomu udělat si horkou polévku a prohřát organismus. Krémová polévka z lososa je skvělou volbou, protože ryby obsahují vitamin D.

GRUSZ: Návrat do budoucnosti. Covid mnohé vyřešil za nás s předstihem
25. 11. 2020
Pro další článek jsem vytáhl z garáže svůj DeLorean a na stroji času jsem nastavil rok 2025. Když jsem přistál, zjistil jsem, že se toho zase tolik nezměnilo. Doba je stále zlá, ale gastro průmysl to nepoložilo, i když by si to zřejmě hodně lidí přálo. Musíte si uvědomit, že pro lidi z gastra je nastalá situace samozřejmě těžká zkouška, ale není první ani poslední.

Bylinková abeceda. Celer miřík jako afrodiziakum a účinný pomocník při čištění krve
24. 11. 2020
Celer k naší kuchyni neoddělitelně patří a dokáže toho víc, než být jen z nutnosti trpěnou součástí vývaru. Prozradím vám, co vše umí.

Slanečka, všem! Hodí se jen tak na chleba, do sendvičů nebo na omáčku, radí Jan Punčochář
23. 11. 2020
Marinováním pomocí soli, případně cukru a oleje se dají připravit nejrůznější ryby. Kromě oblíbeného lososa jsou to především sledi. Známe je také jako slanečky, chcete-li matjesy. Hodí se jen tak na chleba, ale i do sendvičů nebo na omáčku.

Trochu netradiční chuť. Zkuste rajčatový džem, radí foodblogerka
21. 11. 2020
Džemy a marmelády nebyly nikdy mou úplně nejoblíbenější surovinou. Představa rohlíku s máslem a vrstvou rozvařeného ovoce mě nikdy moc nelákala. Ale třeba takové brusinky ke svíčkové nebo k chuťově výrazným sýrům, to je jiná! To můžu. Pokud to máte podobně a nebo se prostě jen nebojíte na první pohled trošku netradičních chutí, vyzkoušejte tenhle božský rajčatový džem s vanilkou.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Dostaňte do sebe více vitamínu B. Třeba krůtími játry s mandlemi
20. 11. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Bylinková abeceda. Bazalka pravá zklidňuje podrážděné nervy a zamezuje nadýmání
19. 11. 2020
Co se vám vybaví, když se řekne bazalka? Koření na pizzu? Nebo oblíbené a známé Caprese – tedy mozzarella s rajčaty a bazalkou? Nebo jen ozdoba na talíři těstovin ve vaší oblíbené pizzerii? Ať tak či onak, bazalka je všestrannější, než si myslíte. Podíváme se jí tedy trochu blíže na zoubek – tedy na lístek.

Uzený jazyk se špenátem a neobyčejnými škubánky podle Jana Punčocháře
16. 11. 2020
Jemné libové maso uzeného jazyka má příjemně kouřovou chuť a díky následnému povaření je dokonale měkké. Jan Punčochář jej obvykle podává společně se špenátem, škubánky a sosem z hořčice, hodí se ale také křenová či jiná podobně řízná omáčka.

Recept Zdeňka Pohlreicha se dostal mezi desítku od nejlepších šéfkuchařů na světě
15. 11. 2020
V současné době vychází již druhý díl mezinárodní digitální kuchařské knihy Culinary Perspectives: Cesta labužníka napříč kulturami. Mezi 10 recepty od nejlepších šéfkuchařů z celého světa je husička se zelím od Zdeňka Pohlreicha.

Květáková polévka s cibulkou a mandlemi. Jak na ni?
14. 11. 2020
Další z řady krémových polévek, tentokrát z květáku. I když na první pohled vypadá úplně obyčejně, špetka muškátového květu a osmažená cibulka jí dodá ten správný šmrnc.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Podpořte imunitu recepty, kde hlavní roli hraje vitamín B
13. 11. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Restaurace na to jdou jinak. Rozváží jídlo za hubičku, prodávají namíchané koktejly a spouští e-shopy
11. 11. 2020
Vlastní rozvážka, nová menu, která se chodí do „koronavirové“ doby či vlastní e-shopy s omáčkami ve sklenici. Mnoho restaurací se rozhodlo nečekat na pomoc od vlády s rukama v klíně, ale jít na to jinak.

K huse patří rohlíčky. Zkuste je připravit s ořechovou nádivkou
11. 11. 2020
Tradice a jídla s nimi spojená jsou vždy dobrým důvodem, proč se sejít s rodinou a přáteli u jednoho stolu. Krásnou ukázkou je svatomartinská husa upečená pěkně dozlatova a k ní sklenice dobrého vína. Jednou za rok si ji určitě můžeme dopřát bez výčitek, že přibereme.

Na svatomartinské hostině nesmí chybět kaldoun. Jak polévku připravit?
10. 11. 2020
Součástí slavnostně prostřeného stolu během oslav svatého Martina je nejenom husa, ale také kaldoun. Polévka, která dostala název podle drůbežích drobů, je časově dost náročná. Pokud si ale chcete připravit tradiční sváteční tabuli, kaldoun nesmíte vynechat.

Svatomartinská husa. Jak ji připravit a jaké knedlíky vybrat?
9. 11. 2020
Staré české pořekadlo o Martinovi na bílém koni, na jehož svátek končí období polních prací a přichází zima, zná asi každý. Existuje ale také ještě jedno, které říká, že kdo neochutná svatomartinskou husu, bude rok hladovět. Server Lidovky.cz vybral tradiční recept na svatomartinskou husu s jablky. Jak ji připravit a jaké knedlíky k ní vybrat?

Připravte si vepřové koleno v petrželi s dýňovým salátem podle Jana Punčocháře
9. 11. 2020
Dýně se už dávno vymanily z role kompotu s ananasovou příchutí. Umíme z nich připravit báječné polévky, pyré či rizota – a taky saláty. Když do nich navíc dýni necháme místo povaření jen lehce zfermentovat, zachová si zářivou barvu, a navíc bude výživově bohatší. Slušet jí to tak bude třeba i v netradiční kombinaci – se sulcem.

Svatomartinská husa podle šéfkuchařů. Přinášíme tři recepty
8. 11. 2020
Svatomartinské hody jsou v plném proudu, neodmyslitelně k nim patří pečená husa, kaldoun a svatomartinské víno. Česká tradice, která zapadá do venkovského a dnes už také městského života, je čím dál tím populárnější. Jak husu si připravit doma? Inspirujte se recepty šéfkuchařů.

Podzimní radovánky. Plněná pečená dýně podle foodblogerky
7. 11. 2020
Jak loupete máslovou dýni? Vcelku? Po částech? Já osobně postupně podle potřeby odkrajuji plátky z vrchní části bez semínek a ty potom samostatně snadno oloupu nožem nebo škrabkou. Jenže pak mi zůstává spodní část a s tou už se pracuje mnohem hůř. Tento recept vznikl jako možnost, jak se tomuto neoblíbenému kroku vyhnout. A funguje skvěle.

Pečte s dětmi. Mrkvový koláč je bude bavit a chutnat jim
6. 11. 2020
Podzimní prázdniny skončily. Co se pro rodiče změnilo? Mnohdy vlastně nic, protože děti jsou stále doma a možná už vám dochází inspirace, čím děti (a vlastně nejen je) krmit. Zkuste recept ze Svačinkové bichle na mrkvovou klasiku v podobě načechraného, šťavnatého mrkvového koláče.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Snídaně s vitaminem D. Míchaná vajíčka s uzeným sýrem a celozrnnou bagetou
5. 11. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

NÁVRAT: Polední menu za dvě stovky, robocopové, odpolední pauzy i nutná rezervace
4. 11. 2020
To vše nás bude čekat velmi brzo, jako po první vlně, tak i tu druhou spousta restaurací nepřežije. Dle průzkumu Storyous to bude minimálně 40 procent podniků. Protože jsem optimista, odhaduji to na dalších 25 procent restaurací, hospod a baru. Jen blázen by se vrhnul do tohoto vratkého byznysu, který čítá nejvíce kostlivců ze všech podnikání.

Vaření s dětmi doma? Připravte si společně brokolicové muffiny
3. 11. 2020
Školy jsou zavřené a děti doma, přesto jim ale můžete udělat zdravou svačinku a ještě vám s ní ratolesti mohou pomoci. Zkuste recept ze Svačinkové bichle na na brokolicové muffiny, které skvěle využijete jak na svačinu, ale velmi elegantně třeba také jako skvělou teplou večeři.

Podzimní pajšl. Jak na plíčky na smetaně, poradí Jan Punčochář
2. 11. 2020
Každý, kdo vyznává zásadu vaření „od čumáčku po ocásek“, by měl umět zužitkovat i vnitřnosti: srdce, játra, ale taky mnohem méně používané plíce. Spolu s hromadou kořenové zeleniny mohou být základem skvělého podzimního jídla.

Pečené houby s dýňovou kaší. Užijte si podzim na talíři podle blogerky
31. 10. 2020
Určitě to znáte sami - i když je maso častou položkou ve vašem jídelníčku a nijak se mu cíleně nevyhýbáte, ne vždy je na něj chuť. Pro tyhle situace je fajn mít v záloze pár receptů, kde maso nepotřebujete, protože hlavní roli hrají úplně jiné suroviny. Jako třeba tady houby. Po upečení spolu s balzamikovým octem se z nich stane skvělý doplněk k nasládlé dýňové kaši.

Zlepšuje krevní oběh, snižuje krevní tlak, podporuje nervovou činnost. Dobré důvody, proč jíst řepu
29. 10. 2020
Je jen jedna surovina, po jejíž přípravě to vypadá, jako byste v kuchyni zrovna někoho zamordovali. Červenou řepu na talíři ani prkýnku totiž neututláte. Co stojí za její vášnivou barvou, chutí a zdravým obsahem? A jak delikátně i nezvykle ji připravit?

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Zvyšte dávky vitaminu D a připravte si lososa s holandskou omáčkou
28. 10. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Bylinková abeceda. Vitaminy A, B, C i éterické oleje. Proč konzumovat pelyněk pravý?
27. 10. 2020
Chcete do svého jídelníčku zařadit více bylinek, ale nevíte jak na to? Server Lidovky.cz připravil seriál ve spolupráci s bylinkářkou a fytopedakožkou Markétou Janďourkovou, která vás seznámí se zahradními i divokými bylinkami a rostlinami, které teď na podzim můžete nalézt v přírodě či sklidit na zahradě a s jejich využitím při vaření, či při výrobě domácích kořenících směsí.

Domácí Oktoberfest a mahagonové bavorské preclíky. Jak na ně, poradí Jan Punčochář
26. 10. 2020
Za temně mahagonovou barvu preclíků z louhovaného těsta může nejen potření žloutkem, ale především krátký pobyt v lázni z vody a sody – právě ta jim ostatně dala jméno. A kromě preclíků se z něj samozřejmě dají motat i jiné tvary: tyčinky, rohlíky, bochánky či jiné pečivo.

Dýňová polévka se zakysanou smetanou. Jak na ni?
24. 10. 2020
I když na stránkách už jeden recept na dýňovou polévku mám, tenhle je trošku jiný. Použitými surovinami se více blíží české kuchyni, proto bude chutnat i těm, kteří až tak neholdují exotickým chutím. O ochucení se postará rozmarýn a o zjemnění polévky zakysaná smetana. Obě suroviny skvěle doplňují sladkost dýně.

Nemůžeme čekat s rukama v klíně, ale jít štěstí naproti, říká šéfkuchař Vávra
23. 10. 2020
Nařízení vlády se přizpůsobil rychle, a zařídil si i vlastní rozvoz jídla. Na situaci se dívá realisticky a snaží se restauraci Hliněná bašta udržet alespoň v nějakém provozu.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Tělo potřebuje vitamín D. Zkuste jednoduchou pomazánku s tuňákem
22. 10. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

KUNC: Podzim a jeho poklady. Zařaďte do jídelníčku topinambur neboli jeruzalémský artyčok
21. 10. 2020
Doba hojnosti čerstvé sezonní zeleniny a ovoce končí s příchodem podzimu. Podzim s sebou nicméně přináší také skvělé suroviny, například mrkev, celer, petržel, černý kořen, červenou řepu, listovou i růžičkovou kapustu, zelí, kedlubny, mangold nebo špenát. Mojí oblíbenou podzimní zeleninou však zůstává topinambur neboli jeruzalémský artyčok, lidově také nazývaný židovská brambora.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Křen a zázvor posílí imunitu. Co si z nich připravit?
20. 10. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Všestranné špecle. S perličkou a cuketou jsem úžasně, říká Punčochář
19. 10. 2020
Tvarem můžou připomínat halušky, základem z mouky a vajec zase italské těstoviny. Špecle, drobné noky, případně nudle využívané hlavně v německé, rakouské, švýcarské či alsaské kuchyni, v sobě pojí výhody obou těchto oblíbených jídel – a stejně široké mají i využití.

Proti podzimnímu splínu. Omezte cukry a zařaďte do jídelníčku ’přírodní antibiotika’
18. 10. 2020
Krátící se dny, pošmourné počasí a ranní mlhy ukrádají na dobré náladě. Proti trudomyslnosti se dá částečně zabojovat i výběrem jídla. A opačně, některé potraviny splín přivolávají.

Krémový toskánský květák s kuřecím masem podle foodblogerky
17. 10. 2020
Pamatuju si, že dříve jsem měla květák spojený jen se třemi jídly - květákovou polévkou, květákovým mozečkem a smaženým květákem. Tahle zelenina mi přišla hrozně nudná. Dnes je tomu přesně naopak. Květák patří spolu s cuketou k mým nejoblíbenějším surovinám. Dá se s ním vyloženě kouzlit - od rýže, kaše, přes různé placky, až po směsi s jinými druhy zeleniny. Tady je tip na krémový květák se špenátem a kuřecím masem. Doufám, že si pochutnáte stejně jako já.

Děčínské pralinky. Šedá vrstva na čokoládě nevadí, kvalitě neublíží, vysvětluje majitel čokoládovny
16. 10. 2020
Nenápadný domek v Děčíně skrývá ruční výrobnu (nejen) lahodných čokoládových bonbonů. Nádherná vůně čokolády člověku zlepší celý den. Každá pralinka je jedinečná a úžasná. „Chutě jsou hodně individuální. Myslím, že jsem dobrý konzument. Třeba na nugáty chodím rád,“ říká majitel čokoládovny Jordan Jaroslav Vaňkát.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Nezapomínejte na brusinky. Dejte si je s cottage sýrem s kokosem
15. 10. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Bylinková abeceda. Na co je dobrý rozmarýn a do jakých jídel patří?
14. 10. 2020
Chcete do svého jídelníčku zařadit více bylinek, ale nevíte jak na to? Server Lidovky.cz připravil seriál ve spolupráci s bylinkářkou a fytopedakožkou Markétou Janďourkovou, která vás seznámí se zahradními i divokými bylinkami a rostlinami, které teď na podzim můžete nalézt v přírodě či sklidit na zahradě a s jejich využitím při vaření, či při výrobě domácích kořenících směsí.

Rada kolegům? Řízený konkurz a likvidace je o moc lepší než divoký bankrot, radí Pohlreich
13. 10. 2020
Ke koronaviru se vyjadřoval v médiích již několikrát, v současnosti se ale nejvíce zabývá svou novou knihou a snaží se nepanikařit. „Ekonomika a gastronomie jsou spojené nádoby. Věřím, že jakmile se bude zlepšovat ekonomika a vrátí se zpět turismus, bude to dobré. Co je podle mě ale zcela klíčové, je uvedení spolehlivé vakcíny a léčby do každodenního života,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Zdeněk Pohlreich.

Tradičně, po cikánsku. Základem je dobře orestovaná cibule, radí Punčochář
12. 10. 2020
Cikánská pečeně či jakékoli jiné dušené maso po cikánsku je vlastně svého druhu guláš, tmavá omáčka blížící se ragú, říká šéfkuchař Jan Punčochář. I proto se na ni dobře hodí trochu „kližkovité“ maso, třeba loupaná plec.

BUŠTA: Čistka, jak jinak. Nové restaurace často vznikaly bez rozmyslu
11. 10. 2020
Ještě před rokem se objevovaly inzeráty: „Zbrusu nová restaurace hledá šéfkuchaře. Otvíráme příští měsíc.“ Zní to, jako kdybychom četli: „Zbrusu nové divadlo uvede příští měsíc svoji první premiéru. Hledáme soubor.“

Polévka ze zelených fazolek se ztraceným vejcem podle foodblogerky
10. 10. 2020
Když jsem byla malá, fazolové lusky u mě patřily do skupiny nenáviděné zeleniny. Vždycky chudinky skončily na okraji talíře, ve společnosti podobně nemilovaných kapustiček. Ale na obranu obou těchto druhů zeleniny - nikdy jsem je neochutnala jinak než jako cosi rozvařeného šedozeleného vysypaného do polévky ze sáčku s mraženou zeleninou. Dneska obě miluju a věřím, že kdybych jako dítě ochutnala třeba tuhle polévku, nikdy by se u mě na blacklist nedostaly.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Cibule zmírňuje kašel a zklidňuje organismus. Vyzkoušejte z ní čatní se sýrem
9. 10. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte, ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Konec chemickým koktejlům. Jíst zdravě není věda, ale poctivá práce v kuchyni, říká autorka kuchařek
8. 10. 2020
„I když je otec nemoci neznámý, matkou je vždy strava.“ Tímto citátem se Hana Zemanová řídí celý život a proto považuje poctivé jídlo za nejjednodušší cestu ke snížení „chemického koktejlu“ v těle i v přírodě. I to se lidem snaží předat ve svých knihách.

Co udělat k svačině? Dejte šanci lilku, děti si ho v pomazánce zamilují
8. 10. 2020
Nevíte, co připravit dětem do školy ke svačině, aby jim chutnala a zároveň byla vyvážená? Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s Pavlínou Mähringovou a Veronikou Břicháčkovou, které napsaly Velkou svačinkovou bichli, seriál plný receptů.

DAVID: Gastronomie je odrazem kultury národa. Snažme se ji udržet
7. 10. 2020
Letošní rok je ve znamení neustálých změn. Myslím, že nikoho z nás nemohlo během oslav nového roku napadnout, co všechno nám přinese, vezme, ale i odnese.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Zařaďte do jídelníčku více česneku, posilníte tím svou imunitu
6. 10. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Losos po skandinávsku. Připravte si lehké jídlo plné vitaminů podle Jana Punčocháře
5. 10. 2020
Pokud v jídle nehledáte jenom potěšení, mohl by vám sednout dnešní recept na lososa s ovocem a zeleninovou polévkou. Dokonale splňuje charakteristiku „jídlo jako lék“ – je lehké a plné vitaminů.

Imunitní zlepšováky. Vybudujte si ochranný štít nejen proti koronaviru
4. 10. 2020
Posilování imunity je velké téma. Nejsou to však jenom pilulky a šumivé tablety z lékárny, které nám mohou pomoci vybudovat ochranný štít proti nevyžádané návštěvě v našem organismu.

Španělská zeleninová polévka s masovými kuličkami. Jak na ni?
4. 10. 2020
Na podzim se každý rok vracím k mému neoblíbenějšímu jídlu, a tím je polévka. Ideálně taková, ve které stojí lžíce. Tentokrát jsem si pro inspiraci sáhla do španělské kuchyně a připravila hustou a chuťově bohatou zeleninovou polévku s masovými kuličkami ochucenými kořením typickým pro chorizo. Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jestli vám chutnalo stejně jako mně.

Zrušené rezervace, ekonomické ztráty a boj o přežití. Restauratéři stojí na okraji propasti
2. 10. 2020
Po vyhlášení nouzového stavu, kdy mohou mít restaurace otevřeno jen do 22. hodiny, se situace šéfkuchařů i restauratérů ještě zhoršila. Scénář z jara se opakuje, lidé zůstávají spíše doma. „Alternativ moc není – provozovat se ztrátou, nebo zavřít. Neuděláme z našich restaurací McDonald's, to neumíme a asi snad nechceme,“ říká Jiří Gajdošík, majitel bistra na Kampě a sítě hotelů Asten Hotels.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Posilněte si imunitu česnekovo-paprikovou směsí se sezamem
1. 10. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.

Vitamíny a vláknina. Připravte dětem do školy celozrnné lívance
30. 09. 2020
Nevíte, co připravit dětem do školy ke svačině, aby jim chutnala a zároveň byla vyvážená? Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s Pavlínou Mähringovou a Veronikou Břicháčkovou, které napsaly Velkou svačinkovou bichli, seriál plný receptů.

Steak bez masa. Jak na plněné portobello, poradí Jan Punčochář
28. 09. 2020
Některá jídla nebo suroviny nás svými názvy jenom stěží navnadí – těžké to má v tomhle směru třeba hummus. Žampion portobello je právě opačný případ: ať mu na chuť přijdete, anebo ne, už jen svým jménem vzbuzuje zvědavost a sympatie.

Modrý poklad české kuchyně. Švestková povidla ve středověku nahrazovala cukr, dlouhou historii má i slivovice
28. 09. 2020
Letos se jich urodilo, až se stromy prohýbají. Obchody jsou jich plné. Švestky jsou součástí naší kuchyně už stovky let, sloužily jako sladidlo. Ale chutnala by nám dnes středověká švestková omáčka? A proč v 19. století došlo k rychlému rozšíření slivovice?

Guacamole se hodí ke všemu. Jeho přípravu zvládnete za deset minut
26. 09. 2020
Jednoduché, rychlé a tak dobré – to je guacamole, typická mexická omáčka z avokáda. Hodí se skvěle nejen k masu, ale také jako dip k čerstvé zelenině.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Dopřejte tělu nálož vitamínu C v mangovém kefíru s rakytníkem
25. 09. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid-19 rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době covidové pandemie zlepšit imunitu.

Gastronomii teď není úplně přáno, je to náročná doba, říkají majitelé Zona Bistro
25. 09. 2020
Věděli jste, že dlouhé zapečené bagety se těšily své oblibě již v sedmdesátých letech? A že to překvapivě nebyla Francie, ale Polsko, kde tzv. zapiekanky stály na počátku vzniku street foodu ve střední Evropě? Právě jimi se inspirovali majitelé nového bistra v Dlouhé ulici. „Zapiekanka bylo oblíbené polské street food a my jsme tento koncept chtěli oživit a dát mu novou šanci na českém trhu, tentokrát s těmi nejkvalitnějšími surovinami,“ říká Ewelina Dobrowolska, jedna z majitelek Zona Bistro v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Zapečený chléb s máslem, čedarem a plátky jablek. Jak má vypadat zdravá svačina pro školáka?
24. 09. 2020
Nevíte, co připravit dětem do školy ke svačině, aby jim chutnala a zároveň byla vyvážená? Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s Pavlínou Mähringovou a Veronikou Břicháčkovou, které napsaly Velkou svačinkovou bichli, seriál plný receptů.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Tělo potřebuje vitamin C. Připravte si kančí se šípkovou omáčkou s rakytníkem
23. 09. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid-19 rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době covidové pandemie zlepšit imunitu.

NEVYJEL: Vařit jako něčí babička? Zjistil jsem, že je to největší poklona
22. 09. 2020
V minulosti, když někdo chválil mé jídlo, poklonou mělo být, že je to jako od babičky. Nikdy jsem toto přirovnání neměl rád, přišlo mi to spíše hanlivé. Copak jsou moje ambice vařit jako něčí babička? Můj rukopis i mé myšlenky směřovaly přeci jiným směrem.

Lehce rozechvělý dezert. Zkuste meruňkovou panna cottu, radí Punčochář
21. 09. 2020
Panna cotta je dezert jako stvořený pro ty, kteří se nechtějí v kuchyni moc nadřít a přitom touží po uznání. Její příprava totiž zabere sotva deset minut – o zbytek se postará lednice a hlavně čas. Tradičně se dochucuje vanilkou, méně tradičně pak čímkoli, co vás napadne. Pokaždé však chutná skvěle.

Zdravá svačina do školy? Makový závin se švestkami je plný hořčíku a vápníku
20. 09. 2020
Nevíte, co připravit dětem do školy ke svačině, aby jim chutnala a zároveň byla vyvážená? Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s Pavlínou Mähringovou a Veronikou Břicháčkovou, které napsaly Velkou svačinkovou bichli, seriál plný receptů. Každý týden se můžete těšit na jeden.

Vietnamské vepřové kuličky pěti vůní. Jak na ně?
19. 09. 2020
Pokud máte rádi vietnamskou kuchyni stejně jako já, tenhle recept určitě vyzkoušejte. Kombinace kořeněného masa s kyselou pikantní omáčkou a hromadou zeleniny je naprosto úžasná! A nenechte se vyděsit množstvím a netradičností použitých surovin.

Místo chipsů sušení červi. Jíst maso není trvale udržitelné, lidé stále přibývá a spotřeba roste, říká zakladatel WormUp!
18. 09. 2020
Ačkoli se o hmyzu jako o superpotravině mluví již delší dobu, Češi si k němu stále hledají cestu. „Z dlouhodobého hlediska nebude možné uspokojit rostoucí poptávku po mase. Lidé z rozvinutých zemí konzumují maso stále častěji, i několikrát denně,“ říká v rozhovoru Libor Sloupenský, který společně se svou ženou hmyz chová a následně suší a prodává jej jako „chipsy“.

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Čím v době pandemie povzbudit imunitu? Připravte si jídla s vysokým obsahem vitaminu C
17. 09. 2020
Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid-19 rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době covidové pandemie zlepšit imunitu.

Zdraví, pozornost i výkon. Svačina není jen o zaplnění žaludku, říká nutriční specialistka. Jak ji připravit?
15. 09. 2020
Dítě není zmenšený dospělý, a proto by jídlo nemělo být pouhou menší porcí dospěláckého jídelníčku, ale mělo by reflektovat věk, fázi růstu a pohybové aktivity dítěte tak, aby přispívalo k jeho správnému vývoji. Čeho bychom se měli vyvarovat, a na co se naopak soustředit při přípravě svačin, prozradila pro server Lidovky.cz nutriční specialistka Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Smažený holanďan. Připravte si klasiku na pánev i do trouby podle receptu Jana Punčocháře
14. 09. 2020
Z mletého masa se dá připravit spousta jídel, ale holandský řízek, obsahující kromě masa taky štědrou dávku strouhaného sýra, určitě patří k těm nejlepším.

Domácí majonéza je tak trochu alchymie, ale bez éček. Jak na ni?
12. 09. 2020
Mnoho receptů (i ty moje) má mezi vyjmenovanými surovinami majonézu. Pokud použijete tu běžnou z obchodu, budete za hranicí pravidel palea. Nejen, že většinou obsahuje nekvalitní rafinovaný řepkový nebo slunečnicový olej a přidaný cukr, ale také mnohá „éčka“. Domácí majonéza vás tohoto uchrání. I když vybrat ten správný olej na přípravu majonézy je tak trochu alchymie.

Vinobraní bude letos později, zrání hroznů zpomalilo chladnější a deštivější léto
11. 09. 2020
Nejméně o dva týdny později než loni začne na jihu Moravy hlavní část letošního vinobraní. Důvodem je chladnější a deštivější léto i začátek září, hrozny mají ještě nízkou cukernatost a k dozrání potřebují slunečné dny a chladné noci, řekli oslovení odborníci i zástupci vinařů.

Přeslazené mléčné výrobky a džusy by neměly být součástí svačiny, říkají autorky Velké svačinkové bichle
11. 09. 2020
Jak také vypadá běžné ráno malého školáka? Žádná snídaně, ke svačině bageta a po obědě rychle domů k počítači nebo televizi. Životní styl českých dětí dospěl do fáze, že pětina z nich trpí nadváhou. Pavlína Mähringová a Veronika Břicháčková si jednoho dne řekly, že to přece nemusí být tak složité, udělat svačinu do školy zdravější a nutričně vyváženější. Výsledkem je kuchařka Velká svačinková bichle.

Víno drsné jako Gruzie. Chci ho zkusit udělat lehčí a pitelnější, říká mladá vinařka
9. 09. 2020
V Gruzii vystudovala diplomacii a už v pětadvaceti letech měla našlápnuto ke slušné kariéře. Přesně v tu chvíli však zabrzdila. Gruzínka Salome Khardzeishvili rodnou zemi opustila a našla v Praze druhý domov. Teď obě země propojuje unikátním způsobem. Jde na to přes víno.

Králík nalehko. Více zeleniny a žádná mouka, radí Jan Punčochář
7. 09. 2020
Smetanová omáčka má pověst těžkého jídla, když ale k její přípravě použijete větší množství zeleniny a dobře ji propasírujete, nebude potřeba zahušťovat ji dál moukou. Spolu s králičím masem a rozumným množstvím přílohy to pak může být zajímavé jídlo i pro věčné dietáře.

Vitamin D v konzervě. 4 recepty, které vykouzlíte ze sardinek
6. 09. 2020
Sardinky ve vlastní šťávě se mezi potravinami v konzervách řadí k „superpotravinám“. Dlouho vydrží a jsou plné vitaminu D, který je v současné době dobré tělu dodávat. A co vše z nich můžete připravit? Tady je pět receptů od Radka Davida, jednoho z nejlepších českých šéfkuchařů.

Domácí grilovací koření. Připravte si doma svoje vlastní, radí blogerka
5. 09. 2020
Tohle koření je skvělé na vepřové a kuřecí maso. Jistě, můžete si ho snadno koupit skoro v každém obchodě, zkuste si ho ale jednou připravit sami. Už podle vůně poznáte rozdíl.

Příjemné ceny, veselá atmosféra i vynikající koprová omáčka. Nové bistro Yalta Craft stojí za návštěvu
5. 09. 2020
Nově otevřené bistro Yalta Craft na Václavském náměstí je na pražské gastronomické scéně něčím nevídaným. A to především díky kombinaci nízkých cen a prvotřídní kuchyně šéfkuchaře Marka Šády.

Recept na neapolskou pizzu reguluje zákon, opravdu to není vtip, říká italský šéfkuchař
3. 09. 2020
Musí být pečená v klenuté peci, která musí být vytápěna dřevem, mouka musí být hnětena rukou a musí být rukou také vytažena. Používá se pšenice, která musí zkvasit, a pizza nesmí být větší než 32 centimetrů. Dělat pravou neapolskou pizzu není tak jednoduché. „Recept na tradiční neapolskou pizzu je tedy u nás regulován zákonem, který udává tvar pizzy, přípravu těsta a také to, kde se může pizza konzumovat. Není to vtip,“ říká šéfkuchař Salvatore Iovino z pražské restaurace SASY.RE.

Gratinované hříbky po italsku. Jak na ně poradí Jan Punčochář
31. 08. 2020
Carpaccio z hříbků může být dobrou alternativou pro všechny, kdo se tomu klasickému, z masa, dosud spíš vyhýbali. Na rozdíl od svíčkové nebo ryb v něm totiž hříbky nejsou zcela syrové: krátce se gratinují v troubě emulzí ze žloutků a másla.

Kuře supréme s šafránovým rizotem a chřestem podle šéfkuchaře
30. 08. 2020
Jak na kuře supreéme? Pojem supréme se vztahuje ke způsobu naporcování masa. Jedná se o prsa zároveň s křídlem. Jestli jste ho nikdy nezkoušeli, máme pro vás recept od šéfkuchaře Hynka Vávry z restaurace Hliněná bašta.

Salát z pečených paprik. Jak na něj, poradí foodblogerka
29. 08. 2020
Tenhle salát je opravdu výborný jako příloha ke grilovanému masu. Chutná i těm, kteří jinak papriku moc nemusí. I můj pes se mi při jeho přípravě vždy v kuchyni motá pod nohama, což jinak dělá, jen když pracuju s masem.

Od ekonomie a práv k cukrařině. Nejvíce teď letí odlehčené krémy a méně ingrediencí, říká majitelka cukráren
27. 08. 2020
Svou první cukrárnu Cafe La Torta otevřely sestry Hana Kozubová a Radka Schneiderová již před 25 lety. Ačkoli vystudovaly ekonomii a právo, vrhly se s nadšením do pečení. „V první polovině devadesátých let bylo obrovské nadšení tvořit něco nového. Při našich cestách do zahraničí nás nadchly cukrárny a kavárny v Paříži, Vídni, Miláně, plné úžasných dobrot, tolik odlišné od našich cukráren. Nebylo to jen o cukrařině, ale i krásných prostorách, kde se dobroty prodávaly. Tak se zrodil sen, vytvořit něco takového u nás,“ říká v rozhovoru Hana Kozubová

GRUSZ: Za všechno může čas, ten co se skrývá v nás
26. 08. 2020
Vše dobré potřebuje svůj čas. Vytvořit skvělé jídlo pro nové menu, fungující tým nebo od píky vybudovat restauraci. Obecně platí, že když nedokážete nastartovat svůj business do tří let, měli byste začít přemýšlet o změně. V gastronomii však taková pravidla neplatí, protože provozovat úspěšnou restauraci je běh na opravdu dlouhou trať. Nicméně, za tři roky se může dosáhnout dobrých výsledků, ale pouze za předpokladu, že máte velké zkušenosti. Nesmíte ztrácet čas!

Gastro tipy na září: půlmetrová bageta, víkendové brunche a neapolská pizza
25. 08. 2020
Léto končí, ale není to důvod ke smutku? Pokud milujete dobré jídlo a pití, je na co se těšit. Server Lidovky.cz přináší pár tipů nejen na originální gastroakce, které se konají v září.

Česká klasika podle šéfkuchaře. Domácí chléb se sádlem a škvarky
23. 08. 2020
Chcete si upéct doma chléb a nevíte, jak na to? „Základem chleba je pěstovat si svůj vlastní kvas. Vypěstovat si ho můžeme i sami, ale ne vždy vydrží, jelikož jako mládě je celkem citlivý. Dnes už hodně lidí peče a myslím, že jistě někdo ze sousedů nebo kamarádů mít kvas bude,“ říká šéfkuchař Hynek Vávra z restaurace Hliněná bašta.

Nakládaný hermelín. Jak na něj, aby to opravdu byla pochoutka?
22. 08. 2020
Máte rádi naložený hermelín? Nebo spíš patříte do skupiny, která ho úplně nemusí? V naší rodině tahle pochoutka rozhodně patří k těm oblíbeným a já ji často pro někoho dělám i jako jedlý dárek. Příprava je velmi jednoduchá. Jediným problémem je delší doba potřebná pro správné rozležení. Což je pro mě jako Berana, který neumí čekat, občas pěkný oříšek.

Vysoké teploty zvyšují kazivost potravin. Dejte si pozor na letní grilovačky i na rychlá občerstvení
21. 08. 2020
V období vysokých letních teplot se potraviny kazí rychleji, a proto musíme být obezřetní jak při nákupu a přepravě, tak i při uchování a zpracování potravin. „Mikroorganismům, které jsou původcem tzv. alimentárních nákaz (nemoci trávicího traktu) a dostávající se do trávicího traktu člověka potravinami či vodou, se velmi daří v teple a vlhku,“ upozorňuje nutriční specialistka Kateřina Šimková.

Spanilá jízda. Kluci z Eggo Food Trucku povýšili vejce na delikatesu
20. 08. 2020
Říká se jim „egáči“ a skoro každé ráno přijíždí se svým bílým veteránským citroenem z roku 1972 na brněnský Zelný trh. Eggo Food Truck už rok a půl vydává z okénka Brňákům nejen vaječné snídaně. Za volantem, grilem i kávovarem se střídá Ronald Winkler a Vítězslav Kunc a vejce v jejich podání srší pořádnou dávkou kreativity.

KUNC: Jen vařit nestačí. Proč vyrazit na pop up a užít si otevřenou kuchyň?
19. 08. 2020
Pouze dobře vařit dnes už nestačí. Na to jsem přišel už dávno. Nynější svět je naprosto jiný, než jaký jsme znali před 30 lety, deseti lety i vloni. To je dnes už historie. A to doslova! Svět se hýbe kupředu tak rychle, nebo náhle na několik měsíců zamrzne na kompletním bodu mrazu, že musíte být připraveni úplně na vše a neustále vymýšlet nové věci.

Zvěřina byla po staletí výsadou a pochoutkou elit. Nyní je dostupnější
19. 08. 2020
Myslíte, že zvěřina je drahá? A že když si na ní chcete pochutnat, musíte do restaurace? To se nyní mění, přesvědčuje labužníky projekt Z lesa na váš stůl zaštítěný státem. Lesy ČR a Vojenské lesy jím spustily přímý prodej zvěřiny, jíž se u nás konzumuje jen něco přes jeden kilogram na osobu za rok (40krát méně než vepřového).

Letní oběd jedním tahem. Šťavnatý candát s hráškovou tarhoňou podle Jana Punčocháře
18. 08. 2020
Šťavnatá ryba s křupavou kůrkou a k tomu slovenská tarhoňa na způsob italského krémového risotta s dvojitou porcí hrášku. Ač může tohle jídlo znít na první pohled komplikovaně, za dvacet minut bude na stole.

BUŠTA: Je tak málo hub, že přibývá otrav. Zoufalí lidé sbírají i to, co neznají
16. 08. 2020
Jistá východočeská mykoložka si minulý týden v médiích postěžovala, že hub je letos málo. Tak málo, že přibývá otrav. Lidé jsou totiž „zoufalí“ a seberou i plodnice, které znají taktak z rychlíku.

Jaký bude letošní burčák a kolik za něj zaplatíme? Vinaři se zpožděním začali s jeho prodejem
15. 08. 2020
Solaris, Irsai Oliver nebo Muškát moravský. Zhruba o dva týdny později než loni začal prodej částečně zkvašeného moštu z hroznů neboli burčáku. Vinaři si letošní sklizeň prvních odrůd vinné révy pochvalují.

Omáčky Mojo Rojo a Mojo Verde. Studené paprikové dipy jsou skvělé
15. 08. 2020
Španělské studené paprikové omáčky Mojo Rojo a Mojo Verde jsou skvělou variantou dipu nejen k pečeným bramborám a zelenině, ale také ke grilovanému masu, rybám či krevetám. Můžete je i mírně ohřát a podávat třeba s cuketovými nudlemi či grusetkami. Na jejich přípravu budete potřebovat jen pár surovin a vykouzlíte je doslova za pár minut. Určitě vyzkoušejte.

Na jižní Moravě se objevují první stánky s burčákem, začaly sběry raných odrůd
13. 08. 2020
První stánky s letošním burčákem se ve čtvrtek objevily na několika místech jižní Moravy. Jako jeden z prvních začal burčák prodávat Miloslav Machuča z Valtic, který pěstuje hrozny téměř výhradně na výrobu burčáku. Předpokládá, že prodávat bude do poloviny října, řekl ČTK.

Česká houbová klasika. Připravte si jednoduché řízky podle Jana Punčocháře
10. 08. 2020
Houbových receptů se vždy se začátkem houbařské sezony vyrojí – no jako příslovečných hub po dešti. Často si berou inspiraci nejenom v české, ale i v jiných kuchyních. To ovšem není případ houbových řízků, ty patří mezi tuzemskou houbovou klasiku. Připravte si je třeba s domácí tatarskou omáčkou.

Pečené kuřecí řízečky. Zkuste trojobal ze sezamu a česneku, radí blogerka
8. 08. 2020
Vystopovat původ vzniku některých tradičních receptů je práce hodná Sherlocka Holmese. Třeba takový řízek. I když by název původního vídeňského řízku napovídal, že se jedná o recept pocházející z Rakouska, údajně jeho kořeny sahají do Itálie. Tam ho prý ochutnal jeden významný rakousko-uherský vojevůdce a byl tak nadšený, že nápad s masem obaleným ve strouhance (a původně i parmazánu) předal kuchaři u císařského dvora.

Salát na lžíci. Studené polévky jsou v létě fantastické, radí Punčochář
3. 08. 2020
Letošní léto sice nepatří k těm nejteplejším, pár opravdu horkých dnů ale už přineslo – a jistě ještě přinese. Až se vám kvůli teplu nebude chtít nic, natož prostát dlouhé hodiny u trouby či u sporáku, sáhněte po studené polévce – například z melounu a čerstvých rajčat.

Květákový hummus. Jde to i bez použití luštěnin, radí blogerka
2. 08. 2020
Musím přiznat, že hummusu jsem se dlouho vyhýbala. Ten název ve mně nevzbuzoval zrovna důvěru. Nicméně po prvním ochutnání to byla láska na celý život. Kombinace našlehané hebké cizrny a tahini je dokonalá. Jak ale na tuhle dobrotu bez použití luštěnin? Samozřejmě že výsledek není stejný jako u originálního receptu, ale i tahle varianta z květáku je skvělá a poslouží jako zajímavý dip.

Kmínové obrození. Tradiční české koření znovuožívá na Vysočině, lisují zde z něho také olej
31. 07. 2020
Tradiční české koření dává typickou chuť nejen chlebu, pečené kachně se zelím či bramborákům. O tom, že není kmín jako kmín, vědí své na Vysočině, kde se nadšenci pustili do vzkříšení Českého kmínu, z něhož lisují i unikátní olej.

Saláty ano, maso a alkohol ne. Co jíst v tropickém počasí a čemu se vyhnout?
30. 07. 2020
Tropická vedra, která v současnosti obtěžují celou Evropu, ovlivňují nejen, jak se cítíme, ale také to, jak naše tělo tráví. V horkých dnech je proto lepší vyhnout se těžko stravitelným potravinám, masu, chlebíčkům či tučným a mastným jídlům. Nahraďte je ořechy, ovocem a zeleninou či kuskusem.

NÁVRAT: Zavíráme, odcházíme, balíme to. Pandemie nám dala čas zamyslet se
29. 07. 2020
Po osmi letech zavíráme pobočku, nebojte se, neděste se. Nic zvláštního se nestalo. Jen jsme v době pandemie přemýšleli, co budeme dělat. To byla chyba jak blázen. Přišli jsme na věci, kterým jsme nedávali moc šancí a nadějí. Zjistili jsme, že máme šílený potenciál, který musíme dále rozvíjet a rozhodli jsme se nastartovat náš byznys od začátku.

Zmrzlina tělo neochladí, sáhněte raději po jogurtu s ovocem. Dobré jsou i bylinky, radí nutriční specialistka
29. 07. 2020
Léto je tady a vedro s ním. Vysoké venkovní teploty představují pro náš organismus zátěž, horko nás vyčerpává, jsme agresivnější a hrozí riziko dehydratace. Věděli jste, že tělo můžete ochladit i pomocí správně zvolených potravin?

Stát by měl vytvořit tým,který bude řešit gastronomii, říká restauratér
28. 07. 2020
Stát by měl vytvořit tým odborníků, kteří budou řešit aktuální problémy gastronomického odvětví. „Jasně by formulovali potřeby sektoru a konstruktivně podle toho jednali,“ řekl spolumajitel největší restaurace v Česku Červený Jelen v Praze a pěti restaurací v Plzni Luboš Kastner. Gastronomie na rozdíl od hotelnictví či lázeňství zůstává podle něj ze strany státu nepodpořená, ačkoliv zaměstnává zhruba 150 tisíc lidí.

Omáčky a dipy k masu. Jak na domácí majonézu či ajvar podle Jana Punčocháře
27. 07. 2020
Kdo jednou vyzkouší domácí majonézu, k té z obchodu už se vracet nechce. Nebojte se experimentovat s příchutěmi – hodí se všemožné bylinky, kapary, ale třeba i krevety. Výsledkem budou chuťově výjimečné omáčky – například k masu na grilu.

Klasický Texas. Jak na dýňové chilli con carne, poradí blogerka
25. 07. 2020
Chilli con carne je klasický texaský pokrm. V překladu název znamená směs s masem (ne s fazolemi, jak si spousta lidí chybně myslí). Receptů na pravé chilli je nespočet, každá rodina v Americe či Mexiku má to svoje. Při jeho přípravě hodně záleží na vaší chuti, základem by ale mělo být hovězí maso a samozřejmě chilli papričky.

Koncentrovaná chuť léta. Začněte zase s kompoty, jejich chuť je jedinečná
24. 07. 2020
Domácí zavařování má v tuzemsku pevnou tradici a právě teď je to nejlepší období, kdy můžeme do skla zachytit chuť i vůni dozrávajícího ovoce. Léto je čas marmelád, džemů a aromatických kompotů.

Začínal s maminkou, dnes jeho pekárna vyváží do 11 zemí světa. Táhnou především sušenky bez lepku
23. 07. 2020
Nepoužívají ztužené tuky, bílý cukr či chemické konzervanty a barviva. Biopekárna Zemanka funguje již 14 let a za tu dobu se její provoz rozšířil tak, že své produkty vyváží do 11 zemí světa. „Využíváme přirozenou sladkost surovin, jako jsou ořechy, med, ovoce, čokoláda, kakao, skořice a případně doslazujeme přírodními sirupy, jako je rýžový, agávový nebo třtinovým cukrem,“ říká majitel pekárny Jan Zeman v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

PUNČOCHÁŘ: Konec stěžování. Dobré restaurace praskají ve švech i nyní
22. 07. 2020
Už se napsalo opravdu mnoho o tom, že česká gastronomie dostává na frak. Podniky jsou nucené měnit koncepty, turistu, aby člověk pohledal a židle na zahrádkách i v restauracích zejí prázdnotou. I já sám jsem několikrát vyjádřil svoji obavu nad tím, jak bude česká gastronomická scéna vypadat a opravdu mi bylo líto těch skvělých bister, kaváren a hospůdek, které aktuální doba dohnala a perou se o přežití.

Džem s pálenkou či levandulí. Jak na zavařování ovoce?
21. 07. 2020
Marmelády a džemy je možné připravovat z celého či na kousky nakrájeného ovoce (jahody, meruňky ap.), případně z ovocného protlaku (např. rybíz). V domácích podmínkách je přitom možné vyrobit je zcela bez chemie a následné sterilizace: ovoce povaříme do potřebné konzistence (že je marmeláda dostatečně pevná, nejsnáz ověříme tak, že jí trochu kápneme na studený talířek – měla by začít tuhnout) a ještě zahorka jí naplníme čisté a suché sklenice. U všech uváděných receptů poté sklenice rychle zavíčkujte, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Sladce trpký doprovod. Rebarbora se hodí i k masu, radí Jan Punčochář
20. 07. 2020
V kuchyni ji zapojujeme hlavně ve sladkých dezertech, díky svému rozkročení mezi ovocem a zeleninou je však rebarbora mnohem univerzálnější. Hodí se nejen do koláčů nebo marmelád, ale třeba i k masu, nejlépe stejně výraznému, jako je ona sama – například kachnímu.

Čerstvé chilli a limetka. Jak na aztéckou polévku, poradí blogerka
18. 07. 2020
Tahle polévka vás na 100% zahřeje a příjemně nasytí. Pokud máte rádi pikantnější chutě, nebojte si přidat pořádnou dávku čerstvého chilli.

Neuvěřitelný výhled i ceny. Nová terasa holešovického Bistra DOX stojí za návštěvu
17. 07. 2020
Nově otevřená terasa patřící k holešovickému Bistru DOX+ má ambice stát se minimálně pro letošní léto středobodem zájmu všech milovníků originálních výhledů, sladkého nicnedělání, kultury a dobrého jídla.

Před pandemií nás předzahrádka stála 21 tisíc za den. Teď neplatíme nic, říká restauratér z centra Prahy
17. 07. 2020
Restauratéři a hoteliéři v centru Prahy po pandemii výrazně zlevnili, své ceny upravila pro veřejnost i rodinná firma, která má kousek od Staroměstského náměstí hned několik hotelových restaurací. Mohla si to ale dovolit jen díky tomu, že Praha odpustila nájmy z předzahrádek.

NEVYJEL: Dogma, že za kopcem je něco víc, je smutné. Je kreativní ‚opisovat‘ v gastronomii?
15. 07. 2020
Když v Paříži před několika lety vznikala malá bistra na úrovni haute cuisine, strohý design nebyl marketing. Jednalo se o svobodný projev a nastolení vlastní cesty. Strohost vycházela z přesvědčení, že obsah je důležitější než forma. Cihly, broušené zdi, přírodní materiály, povětšinou zrestaurovaný nábytek vlastními silami.

Shnilý sýr, tarantule nebo ovčí žaludek. Co všechno můžete ochutnat na dovolené?
14. 07. 2020
Ve světě existuje mnoho zajímavých lahůdek, které mohou obohatit váš stůl nebo vaši dovolenou. O některých z nich píše francouzský deník Le Figaro.

Jak nejlépe uchovat přebytky ze zahrad? Dobře naložené nebo třeba sušené, samozásobitelství je v módě
12. 07. 2020
Dříve spíše vysmívané plné spíže a pozapomenuté sklípky znovu nacházejí své opodstatnění. Samozásobitelství už není hanlivým termínem, ale trendem, kterému propadá stále víc lidí.

Rozlučka ve svěžím stylu. Zkuste kombinaci zeleniny a ovoce, radí Punčochář
6. 07. 2020
Letní saláty mohou mít tisíce podob. Pokud se nebráníte kombinaci zeleniny s ovocem, vyzkoušejte třeba ten z ředkviček, jahod a chřestu. Jejich sezona se chýlí ke konci, takže to nejspíš bude jedna z posledních možností užít si jejich plnou chuť.

Nedělní snídaně? Kakaové palačinky s rybízovou chia marmeládou
5. 07. 2020
Lívance a palačinky tvoří základní dvojici dobrot, která už dávno nepatří jen na snídaňový stůl. Vyzkoušejte jednoduchá a variabilní těsta, ze kterých je možné udělat různé recepty ve sladkých tónech. K chuti přijdou nejen ke snídani, ale i ke svačině nebo třeba k lehkému obědu.

Hotová za pár minut. Topinková hermelínová pomazánka podle blogerky
4. 07. 2020
Klasickou hermelínovou pomazánku zná úplně každý. Ale co vyzkoušet něco trošku jiného? Pokud máte rádi pikantní jídla a sháníte recept na nějakou zajímavou topinkovou pomazánku, tenhle recept je pro vás jak dělaný. Hotovo budete mít za pár minut, vystačíte s pár základními surovinami a věřím, že si i skvěle pochutnáte.

Bůček s příchutí Bali a důmyslné detaily. Restaurace QQ Asian Kitchen láká na neotřelé kombinace
2. 07. 2020
Pražským gurmánům je restaurace se dvěma QQ ve znaku známá už nějaký ten pátek. Dvojice šéfkuchařů Lee Chang (39) a Nyoman Purnata (41) se však rozhodla svůj podnik, ve kterém kombinují chutě balijské, tchajwanské a japonské kuchyně, přestěhovat do nových prostor.

NÁVRAT: Neseďte v koutě, nebrečte a makejte ‚gastronomové‘
1. 07. 2020
V době po koroně jsem slyšel spoustu příběhů, jak rychle se jejich byznys zhroutil anebo jak skvěle jejich podnikání tato smutná katastrofa zocelila. Sami se naučili, že spoléhat na chození lidí do restaurace k úspěšnému byznysu nepatří, ba naopak, začali pro lidi péct čerstvý chléb, pečivo i jarní cukroví nebo koblihy. Naučili jsme se lidem vařit jídla do krabiček i jim dávat recepty, jak co nejlépe připravit jídlo v domácích podmínkách, ať už na gril nebo hotovku.

Jak na kalamáry? Příprava je snadná, důležitý je hlavně pepř, říká šéfkuchař
30. 06. 2020
Kalamáry se solí a pepřem jsou klasikou. Jejich příprava je jednoduchá a nedá se na ní skoro nic zkazit. Vyzkoušejte recept šéfkuchaře Štěpána Návrata z restaurace Café Buddha Balbínova.

Jahodové žně. Udělejte si tvarohové knedlíky podle Jana Punčocháře
29. 06. 2020
Jahody si není nijak těžké zamilovat – ostatně už svým tvarem i barvou připomínají srdce. Nejlepší jsou právě teď, v červnu, kdy vrcholí jejich sezona. Až se jich nabažíte jen tak samotných, možná vám přijdou vhod některé tipy Jana Punčocháře na to, jak s nimi naložit v kuchyni.

Nadýchané a perfektní k snídani. Připravte si lívance s borůvkami
28. 06. 2020
Lívance a palačinky tvoří základní dvojici dobrot, která už dávno nepatří jen na snídaňový stůl. Vyzkoušejte jednoduchá a variabilní těsta, ze kterých je možné udělat různé recepty ve sladkých tónech. K chuti přijdou nejen ke snídani, ale i ke svačině nebo třeba k lehkému obědu.

Zdravé a lehké. Andaluské dušené zelí s masovými kuličkami
27. 06. 2020
Tento recept vznikl při mém zimním pobytu v jižním Španělsku. I když je většinou v prosluněné Andalusii i během zimy přes den krásně teplo, přes noc teploty klesají až k bodu mrazu. Jenže v bytech tam nikde nenajdete topení! To se pak hodí nějaká dobrota, která vás pořádně zahřeje. I když zelí není úplně typická andaluská surovina, tady mi poskytla základ pro dobrotu z jednoho hrnce, která tento účel splnila víc než dobře.

Ostrá kokosová polévka s nudlemi. Jak na lahůdku z Malajsie poradí šéfkuchař
25. 06. 2020
Máte chuť na něco exotického? Zkuste ostrou polévku z Malajsie. Příprava není extra složitá a pokud máte rádi pálivé pokrmy, budete nadšeni. O recept na laksu (ostrou kokosovou polévku s nudlemi) se podělil šéfkuchař Štěpán Návrat z restaurace Café Buddha Balbínova.

GRUSZ: Úskalí překladů v gastronomii. Proč je krém více sexy než pěna a executive chef vypadá lépe na vizitce
24. 06. 2020
Miluji český jazyk, zejména v době, kdy mladá generace stále častěji míchá anglická slova s českými. Nevidím v tom nic špatného, je to vaše doba a vaše pravidla, jsem s tím naprosto OK. Myslím si však, že výrazy, které používáme v gastronomii, by si zasloužily trochu více úcty a pozornosti.

Nejpomalejší delikatesa. Šnečích farem v Česku přibývá a vrací se jejich prvorepubliková obliba
23. 06. 2020
Ještě před deseti lety byste v České republice šnečí farmy hledali obtížně, hlemýždi se zejména na vývoz do Francie sbírali ve volné přírodě. Doba se ale změnila, chovatelů šneků u nás přibývá a vrací se i prvorepubliková obliba šnečích pochutin.

Vše na míru, podle přání a až domů. Koronavirus vytvořil z gastronomie něco jako Spotify, říká michelinský šéfkuchař
22. 06. 2020
Minulý týden dorazili na Baleárské ostrovy první zahraniční turisté z Německa. Odstartovali tak sice trochu jinou, ale věříme, že i příznivou sezónu. Přijeli sem hlavně za sluncem a mořem, ale také pochutnat si na dobrém jídle. A právě o tom bude dnešní článek.

Koronavirová krize má další gastronomickou oběť. Po dvaceti letech končí restaurace Art Nouveau
21. 06. 2020
Koronavirová epidemie si vybrala další gastronomickou daň. Vládní nařízení o povinném uzavření restaurací a nedostatek turistů zapříčinil, že téměř po dvaceti letech ukončila svůj provoz francouzská restaurace Art Nouveau, která sídlila v Obecním domě.

Thajský salát s hovězím masem a mangem. Jak na něj?
21. 06. 2020
Milovníci thajské kuchyni tento salát dobře znají. Je lehce pálivý a mango s masem vytváří dokonalou chuť. Jak na něj poradí šéfkuchař Štěpán Návrat z restaurace Café Buddha Balbínova.

Zapečený chléb se sýrem a rajčatovou salsou podle bloggerky
20. 06. 2020
Tento recept byl před několika lety hodně oblíbený. Pamatuji si, jak jsme si to dávali vždy na grilovačce, když jsme čekali, než bude hotové maso. Nedávno jsem si na tenhle zapečený chléb se sýrem vzpomněla a dostala na něj chuť  No kdo by nemiloval krásně roztavený sýr a chleba ochucený bylinkami, česnekem a k tomu voňavou rajčatovou salsu. Lahoda.

Pražské restaurace Field a Degustation Bohême Bourgeoise znovu obhájily michelinskou hvězdu
19. 06. 2020
Pražské restaurace Degustation Bohême Bourgeoise a Field i letos obhájily michelinskou hvězdu. V prestižním průvodci po evropských restauračních zařízeních zůstávají ale jedinými dvěma českými zástupci s hvězdičkami. Vyplývá to z gastronomického průvodce, který v pátek zveřejnila společnost Michelin.

Zemité drobnosti. Marinované hořčičné semínko a marinovaná cibule podle Jana Punčocháře
19. 06. 2020
Marinovaná hořčičná semínka mohou vzhledem i strukturou připomínat kuličky kaviáru, v chuti mu ale nemůžou být dál: jsou řízná a výrazně sladkokyselá. Navíc si je můžete připravit takřka kdykoli a skoro nic nestojí.

VELKÁ ANKETA: Jak dopadl koronavirus na pražské restaurace z michelinského průvodce. Kdo zlevnil?
18. 06. 2020
Nejlepší pražské restaurace, které se minulý rok dostaly do michelinského průvodce, řeší všechny stejný problém. Úbytek hostů a s tím spojené ekonomické problémy. Někteří zlevňují, zavádějí nová menu, mění koncept, jiní nekompromisně takovou změnu odmítají. Jak si nyní stojí a jak plánují krizi překonat?

Restaurace, které zlevňují jídla pro Čechy, mě urážejí, tvrdí šéfkuchař Kunc
17. 06. 2020
Konečně se vracíme zpět! Myslím, že si všichni oddechli a musíme jen doufat, že se česká gastronomická scéna brzy vrátí tam, kde byla před virem. Jako všichni ostatní jsme si kladli zásadní otázku, zda budeme propouštět, budeme měnit koncept, budeme zlevňovat, otázek bylo opravdu mnoho. Vrátíme se zpět jako burger restaurace, abychom byli „cool“ jako Noma?

Jednoduchá a exotická. Uvařte si thajskou polévku s hlívou ústřičnou
16. 06. 2020
Thajská kokosová polévka s houbami je opravdovou delikatesou. Mohlo by se zdát, že na polévky už je příliš teplo. Opak je ale pravdou. Horká polévka v teplém počasí se doporučuje na srovnání teploty. Zkuste recept šéfkuchaře Štěpána Návrata z restaurace Café Buddha Balbínova.

Mražená sklizeň. Připravte si jahodový sorbet doma, radí Jan Punčochář
15. 06. 2020
Sorbet je lehounká zmrzlina připravená bez smetany, mléka nebo jiných mléčných výrobků. Jejím základem je ovoce – čerstvé, ale i povařené, případně jen ovocná šťáva. To všechno z něj dělá ideální letní osvěžení, které si lehce můžete připravit i doma.

S jahodami a stévií. Jak na jahodovotvarohové nanuky?
14. 06. 2020
Nechcete jíst zmrzlinu s cukrem? Není nic jednoduššího než si ji připravit doma sami. Jak na jahodotvarohové nanuky s čokoládou? Nechte se inspirovat.

Indonéské kuřecí špízy Satay s kešu omáčkou. Jak na ně podle foodblogerky?
13. 06. 2020
Tradiční indonéský recept na ochucené masové špízy se stal oblíbeným po celém světě. I když se k jeho přípravě používají různé suroviny (od masa, mořských plodů či tofu po vejce) a často se podává třeba se sladkou sójovou omáčkou, jeho název Satay (někdy také jako Saté) se stal synonymem pro kuřecí špízy doplněné sladkokyselou arašídovou omáčkou. Pokud se ale arašídům vyhýbáte, zkuste tuhle variantu s kešu. Díky jejich přirozené sladké chuti není potřeba dip a už vůbec není nutné doslazovat.

Proč pufované chlebíčky spíše škodí? Souvislosti ve výživě, které nám unikají
11. 06. 2020
V přehledu výživových doporučení většinou nechybí tvrzení, že je nejdůležitější vyvážená strava a pestrý jídelníček. Co si pod tím ale představit? Někdy jsou výživová doporučení velmi obecná a člověku z nich jde hlava kolem. Pojďme se podívat na zub některým souvislostem ve výživě, které mnohdy překvapí.

PUNČOCHÁŘ: Restaurace ve stavu pokoronavirovém. Co se bude dít dál?
10. 06. 2020
Máme otevřeno! Konečně. Přes dva měsíce naše restaurace zela prázdnotou, bylo smutné se dívat na opuštěný prostor a každý den jsme čekali, kdy konečně oznámí, že můžeme zase do práce. Byla to fakt dlouhá a hodně divná doba. Jasně, jen těžko o tom můžeme mluvit v minulém čase. Určitě ještě není vyhráno, vir tu s námi ještě chvíli bude.

S medem a hořkou čokoládou. Jak na kokosové nanuky?
9. 06. 2020
Nechcete jíst zmrzlinu s cukrem? Není nic jednoduššího než si ji připravit doma sami. Jak na kokosové nanuky s medem? Nechte se inspirovat.

Vstávej, semínko! Jak připravit vitaminy našlapaný salát, poradí Jan Punčochář
8. 06. 2020
Naklíčená semena, zkrátka klíčky, leckomu splývají s termínem „zdravá strava“, a kdo jí neholduje, na talíř by je nikdy dobrovolně nepustil. Zdravotní benefity však zdaleka nejsou to jediné, co klíčky můžou nabídnout – pro mnohé překvapivě totiž i výborně chutnají.

Výrazné koření a smetanová omáčka. Přečtěte si, jak na indické máslové kuře
6. 06. 2020
Indická kuchyně je plná barev a výrazného koření. Každé sousto poskytuje doslova gejzír chutí! Mezi nejoblíbenější indická jídla patří fantastické máslové kuře Butter Chicken - šťavnaté kuřecí kousky ve voňavé hebké husté smetanové omáčce. Také ho máte rádi, ale objednáváte si ho jen v restauraci? Anebo jste jej ještě nikdy neochutnali? Pak rozhodně doporučuji zkusit si tuto lahůdku připravit doma. Věřím, že si ji zamilujete.

Zelenina i lokální piva. Pražané mohou v sobotu vyrazit na nové Trhy na Plovárně
5. 06. 2020
Pražané budou mít od soboty 6. června nové místo, kam zajít pro čerstvé a lokální suroviny. Na levém břehu Vltavy kousek od Čechova mostu se totiž otevřou nové Trhy na Plovárně, které každou sobotu nabídnou prodejce se zeleninou, ovocem, lokálním pivem, rybami či místními víny.

Nešizené recepty a postupy. Kam pro křupavý pecen chleba?
3. 06. 2020
Rozhodli jsme se vám představit čtyři řemeslné pekárny, kde lidé vyrábějí chléb, pečivo i zákusky s láskou a pomocí neošizených postupů.

Pstruh bez kostí. Sladkovodní ryby musí být čerstvé, na chuti se to pozná, říká Punčochář
1. 06. 2020
Pokud se rybám vyhýbáte, protože hrozí zapíchnutou kostí v krku, naučte se je vyfiletovat a vykostit. Čerstvý pstruh je k tomu ideální.

Italská specialita. V každém kraji najdete jiný recept na porchettu
30. 05. 2020
Porchetta (čti porketa) je typická italská specialita. V každém kraji najdete jiný „jediný pravý zaručený“ recept, někde hraje prim dochucení fenyklovými semínky, jinde třeba muškátovým oříškem nebo rozmarýnem. Původně se porchetta připravovala z vykostěného selete, to je ale přece jen na „běžné poměry“ trochu složitější varianta. My si vystačíme s běžně dostupnými surovinami, takže je nemusíte nijak složitě shánět.

Automatické spropitné? Deset procent je to nejmenší, co si číšníci po právu zaslouží, říká restauratér
29. 05. 2020
Iniciativa #milujemevino kolem pražských vinných barů Vinograf vyzvala veřejnost k diskusi o odměnách hostů pro personál restaurací. Od pondělí totiž zavedla automatické spropitné 10 procent. Co na to říkají majitelé restaurací a co si o automatickém spropitném myslí?

Michelinská restaurace v New Yorku vaří v krizi chudým
27. 05. 2020
Šéfkuchař Daniel Humm z restaurace Eleven Madison Park je zvyklý na hosty platící exkluzivními zlatými kreditními kartami. Nyní ale tvrdí, že za krize způsobené covidem-19 jsou nejštědřejší odměnou vděčné úsměvy chudých Newyorčanů, kteří se najedli jídlem z jeho restaurace se třemi michelinskými hvězdami, jež proměnil v dobročinnou vývařovnu, píše agentura Reuters.

NEVYJEL: Fine dining v Česku. Je designový lustr více než maso od farmáře?
27. 05. 2020
Kudy půjde pražská gastronomie? Zpět na vratký vrchol, kde jsme byli, nebo snad by mohl přijít posun? Menší podniky, kvalitní suroviny, autentičnost, svoboda a inovátorství? Čemu se vlastně u nás říká fine dining? Opravdu je designové křeslo a lustr více než lokální bio maso, máslo či zelenina? S kuchařem se raději vyfotím, než aby mi uvařil?

Češi se bojí o budoucnost svých oblíbených restaurací
26. 05. 2020
O budoucnost svých oblíbených restaurací se bojí sedm z deseti Čechů. Obavy, že kvůli koronaviru a souvisejícím vládním opatřením oblíbený podnik bude muset zavřít nebo omezit provoz, mají dvě pětiny lidí. Přesto část Čechů přiznala, že bude nyní navštěvovat restaurace méně často než před krizí a omezí běžnou útratu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up Česká republika, která poskytuje zaměstnanecké benefity.

Italské restaurace vyměnily jídelní lístky za QR kódy
26. 05. 2020
Itálie se postupně vzpamatovává z pandemie způsobené koronavirem a tamní restaurace se začínají pomalu otevírat. Podniky ale čekají významné změny, jejich majitelé totiž musí zajistit splnění přísných hygienických podmínek. „Řekněte arrivederci, tedy sbohem, papírovým jídelním lístkům,“ okomentovala to agentura Reuters.

Králík v italském stylu. Vyzkoušejte recept Jana Punčocháře
25. 05. 2020
Králík na česneku je prověřená klasika. Časem se však každé jídlo přejí. Pokud vás králičí maso neuráží a zároveň byste ho rádi zkusili upravit i trochu míň tradičně, připravte ho třeba po italsku. Kombinace zeleniny, bylinek a oliv možná osloví i ty, kdo se jeho masu dosud vyhýbali.

Pečené houby s dýňovou kaší. Jak na ně podle blogerky?
23. 05. 2020
Určitě to znáte sami - i když je maso častou položkou ve vašem jídelníčku a nijak se mu cíleně nevyhýbáte, ne vždy je na něj chuť. Pro tyhle situace je fajn mít v záloze pár receptů, kde maso nepotřebujete, protože hlavní roli hrají úplně jiné suroviny. Jako třeba tady houby. Po upečení spolu s balzamikovým octem se z nich stane skvělý doplněk k nasládlé dýňové kaši.

Mungo hrášková polévka s mátou. Jak na ni?
22. 05. 2020
Hrášková polévka je u nás doma velmi oblíbená a v této nové verzi ji připravuji, když do ní chci před dětmi zamaskovat luštěniny. Mimo sezónu rád používám mražený hrášek, bývá zpracován ve své nejlepší zralosti a polévka je pak příjemně nasládlá. V kombinaci s čerstvou mátou má naprosto dokonalou chuť, navíc je jednoduchá a hned hotová a nebudete potřebovat kupu drahých surovin.

Restaurace QQ Asian Kitchen se přestěhovala do designového hotelu. Otevře v den uvolnění restrikcí
19. 05. 2020
Pražská restaurace QQ Asian Kitchen se přestěhovala do hotelu Mosaic House blízko Karlova náměstí. Poprvé otvírá své brány v pondělí 25. května po skončení vládních restrikcích.

Oběd pro celou rodinu. Upečte šťavnaté kuře podle Jana Punčocháře
18. 05. 2020
Upéct kuře zní jako skvělá odpověď na otázku, co připravit k nedělnímu obědu. Tím spíš, pokud bude s nádivkou, křupavou kůrkou a trochou másla pod kůží, aby i jinak sušší maso zůstalo šťavnaté a plné chuti.

Připravte si doma vlastní čokoládu. Zkuste přidat kešu a brusinky
16. 05. 2020
Nejsem zrovna typický milovník čokolády, čokoláda mi nikdy příliš nechutnala. Když jsem ale pro přípravu vánočního cukroví a kurzy vaření sháněla kvalitní čokoládu bez sojového či slunečnicového lecitinu a ideálně i bez cukru, došlo mi, že v této oblasti to mají „čokoholici“ těžké. Naštěstí, jako u mnoha jiných věcí, čokoládu si můžete snadno připravit doma a ochutit ji tím, co máte rádi. Já v receptu použila kešu ořechy, kokos a brusinky, vy si ale můžete s ochucením pohrát a přidat třeba vanilku, jiné druhy ořechů či sušeného ovoce. Anebo k výrobě vlastní čokolády přistupte úplně jinak a ochuťte ji kousky chilli papriček a špetkou soli. Ať už svou čokoládu „vytuníte“ jakkoliv, stačí ji pak hezky zabalit a máte krásný dárek, přímo od srdce.

Jak moc křupe čokoláda nebo chipsy? Nový přístroj brněnských vědců to změří
15. 05. 2020
Křupavost potravin, jako jsou chipsy, sušenky nebo čokoláda, lze změřit. Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně vyvinuli přístroj, který je určený pro sledování míry akustické odezvy na mechanické narušení určitých typů potravin. Vynález si chtějí patentovat, informovala škola na svém webu.

Poprvé v Česku. Storyous nabízí restauracím možnost bezkontaktní objednávky
14. 05. 2020
Možnost objednávky z mobilu přímo od stolu bez kontaktu s menu, na kterém se mohou hromadit viry nebo bakterie, či zaplacení ze svého místa bez mávání na číšníka je koncept Restaurace budoucnosti, kterou na trh v době globální pandemie uvedla společnost Storyous. Ta vytváří restaurační systémy. Tento způsob placení v restauracích je podle ní v Česku první na trhu.

Polévka z bílého chřestu. Pošírované vejce jí dodá šmrnc a správnou chuť
13. 05. 2020
Vaření z královské zeleniny není žádná věda, nejdůležitější je sehnat opravdu čerstvé výhonky. Jak na polévku z bílého chřestu poradí šéfkuchař Pavel Buchwaldek z Impact Hubu K10.

Elegantní řešení. Nizozemská restaurace postavila pro hosty skleněné budky
12. 05. 2020
Nizozemská restaurace přišla kvůli epidemii covidu-19 s nápadem, jak elegantně obsloužit hosty a přitom dodržet veškerá bezpečnostní pravidla proti šíření viru. Láká totiž návštěvníky k posezení v malých skleněných domcích s výhledem na moře. Každý z venkovních stolů je nyní uzavřen do jakéhosi miniaturního skleníku a číšníci se k nim přibližují jen s rukavicemi a obličejovými štíty, napsala agentura Reuters.

Velká chřestová klasika. Stačí holandská omáčka a vejce, radí Jan Punčochář
11. 05. 2020
Chřest. Jako by už to samotné slovo znělo křehce a křupavě. Chřest takový – hlavně pokud je čerstvý – opravdu být umí, a navíc taky jemný, přirozeně sladký, šťavnatý a v kuchyni univerzální. Ne nadarmo se mu přezdívá král zeleniny. Abychom si na něm ale opravdu smlsli, je kromě rad, s čím nejlíp vynikne, dobré znát i způsoby, jak s ním v kuchyni pracovat.

Staročeská verze slavné panna cotty. Vyzkoušejte krupicové flameri
10. 05. 2020
Krupicové flameri je něco jako staročeská verze slavné panna cotty. Jedná se o lehounký krupicový krém se šlehanými bílky. Jak na něj poradí šéfkuchař Adam Furthner z restaurace Zdejší Kuchyně třeboňského hotelu Zlatá hvězda

Pečené karbanátky se špenátem a žampióny. Jak na ně podle foodblogerky?
10. 05. 2020
Karbanátky jsou skvělou volbou pro možnost přípravy jídla předem, třeba na snídani, když prostě ráno nemáte čas. Nebo na cesty, kdy potřebujete kompaktní jídlo do ruky, které chutná dobře i studené. Karbanátky se dají i skvěle zamrazit a pak je kdykoliv v případě potřeby stačí vyndat, rozmrazit a ohřát. Variant ochucení je nespočet. Tahle využívá šťavnatosti, kterou masu dodá použité houby a čerstvý špenát. Proto se dá použít případně i drůbeží maso, které jinak bývá suché.

Manifesto Market otvírá. S rozestupy na délku koně můžete s přáteli posedět
9. 05. 2020
Dva měsíce po původně plánovaném jarním otevření Manifesto přivítá návštěvníky téměř se vším všudy a umožní jim v prostorách posedět i vychutnat si čerstvě uvařené jídlo či načepované pivo.

Neobvyklá lahůdka. V Japonsku smrtící sršně mandarínské jedí i s žihadlem
8. 05. 2020
Dlouho předtím, než sršeň mandarínská začala terorizovat včely a děsit obyvatele amerického státu Washington, představoval tento obří druh hmyzu hrozbu - někdy i smrtelnou - pro zemědělce i návštěvníky hor ve venkovských oblastech Japonska. Uvedl to zpravodajský server The New York Times.

Restaurace Kuchyň jedná s věřiteli o záchranném plánu. Příští týden znovu otvírá
7. 05. 2020
Restaurace Kuchyň z gastronomické sítě Ambiente známého restauratéra Tomáše Karpíškan, která nedávno ukončila kvůli pandemii nového koronaviru provoz, se snaží o záchranu.

Dvojí život rebarbory. Královna koláčů, marmelád a první posel jara posiluje vitalitu a pomáhá krvetvorbě
7. 05. 2020
Zelenina, která se tváří jako ovoce, patří k prvním poslům jara, jež je možné na zahradě sklízet. Než se rebarbora dostala s Markem Polem do Evropy, používala se v Číně jako lék. Kyselá až hanba to roztáčí hlavně ve sladkostech, přitom ale i její spojení s masem je dokonalé.

Koronavirus dal Čechům šanci vyzkoušet si, o čem je vaření. Do restaurací se už těší, míní šéfkuchař Punčochář
7. 05. 2020
Restaurace U Matěje v budově bývalého výčepu v poklidné vilové čtvrti na pražské Hanspaulce je splněný sen Jana Punčocháře. Když ji loni 1. května otevíral, na jeho poctivou českou kuchyni se stály fronty. Netušil, že na první výročí bude mít namísto bujarých oslav zavřeno a nebude mu zrovna do smíchu.

Skoro půl milionu každý den. Cukrárny Ovocný Světozor sčítají škody
5. 05. 2020
Pražská síť cukráren Ovocný Světozor měla po nuceném uzavření ztrátu 450 tisíc korun denně. Po zavedení úsporných opatření se snížila na 300 tisíc korun za den. Těsně před krizí měsíční obrat cukráren činil zhruba 30 milionů korun.

Čočkové hody z toho, co dům dá. Jak na salát poradí Jan Punčochář
4. 05. 2020
Možná jste si pořídili větší zásoby trvanlivých potravin – těstovin, rýže a taky čočky a dalších luštěnin – a teď přemýšlíte, co si s nimi počít. Vyzkoušejte třeba čočkový salát, jak ho připravuje Jan Punčochář: podávat se dá studený i vlažný a v obvyklém repertoáru luštěninových jídel to bude příjemná změna.

Máte rádi bůček? Naučte se jej připravit jako asijskou roládu
2. 05. 2020
Když jsem nedávno na Instagramu dělala anketu s otázkou „Máte rádi bůček?“, výsledky mě docela překvapily. Téměř jedna třetina lidí odpověděla, že ho nesnáší. Do jaké skupiny patříte vy? Milujete, nebo nenávidíte? Jasně, bůček není zrovna surovina, kterou by měl mít člověk denně v jídelníčku. Ale když je dobře připravený, krásně měkoučký, že se přímo rozplývá na jazyku, je to lahoda.

Kremrolky či pesto. 5 jednoduchých receptů s chřestem
1. 05. 2020
Bílý a zelený. Právě se sklízí král jarní zeleniny a začíná tak sezona pravého českého chřestu. Je zdravý, obsahuje velké množství vitamínů a připisují se mu též detoxikační účinky. V kuchyni také jistě oceníte, jak rychle se s ním pracuje. Server Lidovky.cz přináší pět jednoduchých jarních receptů.

Začínáte pěstovat? S ředkvičkami je to snadné, v suchu ale musíte zajistit zavlažování
30. 04. 2020
Ředkvičky jsou takové hravé, roztomilé krátkověké potvůrky. Můžete si vybrat z pestré nabídky odrůd – kulaté, oválné, podlouhlé, špičaté, červené, ještě červenější, fialové, vínové, bílé, žluté. Volba vhodné odrůdy je důležitá pro plánovanou dobu setí. Některé odrůdy jsou odolné vybíhání do květu a hodí se pro celoroční pěstovaní, jiné jsou velmi rané, případně vhodné i k rychlení v předjaří a na jaře pod sklem.

Léčí bolest, posiluje libido. Chilli obsahuje i velké množství vitaminů, říká autorka knihy o pálivých paprikách
28. 04. 2020
O chilli papričkách napsaly celou knihu, o jejich účincích, o známých i méně známých druzích, ale také přidaly pár vlastních i tradičních cizokrajných receptů. „Chilli je náš koníček a je to zábava na celý život, jakmile nahlédnete trochu blíže, zjistíte, že se vždycky můžete ještě něco nového přiučit, vyzkoušet nebo ochutnat,“ říká jedna z autorek knihy Magdaléna Havlíková v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

S vůní jarního česneku. Zkuste polévku podle receptu Jana Punčocháře
27. 04. 2020
„Ve chvíli, kdy ze země vyraší první jarní byliny v čele s medvědím česnekem, začíná pro kuchaře sezona,“ říká šéfkuchař Jan Punčochář, „od prosince do března je to spíš taková z nouze ctnost, s česnekem se ale zazelená na lepší časy.“ V půlce dubna už je jeho sezona v plném proudu, nejvyšší čas z něj něco uvařit.

Pečené dýňové nudle s rajčaty a masovými kuličkami. Jak na ně?
25. 04. 2020
Pokud máte doma spiralizér, tenhle recept určitě vyzkoušejte. A jestli ne, tak si honem tohoto skvělého kuchyňského pomocníka pořiďte. Dokáže totiž z mnoha druhů zeleniny vykouzlit překvapivě dobré nudle. A pokud k nim přidáte i omáčku z upečených rajčat, úspěch je zaručen.

NÁVRAT: Žně skončily. Spadli jsme na dno a třetina restaurací vůbec neotevře
22. 04. 2020
Již dlouho jsem sledoval akciové trhy a říkal si, že něco musí přijít. Ceny byly naprosto přemrštěné a grafy vypadaly jako z učebnice. Jen jsem nečekal, že nás to zasáhne takhle zákeřně. V lednu jsem se vrátil z cest po Asii, v únoru jsme měli každý den natřískáno a v březnu nám „korona“ zlomila vaz. To nečekal nikdo.

Kopřivy v kuchyni. Připravte z nich jarní polévku
21. 04. 2020
Veganská polévka s detoxikačním účinkem, vhodná pro všechny metabolické typy. Pastinák a kopřiva se skvěle doplňují a tvoří zajímavou chuťovou kombinaci. Kopřivová polévka je skvělou jarní variantou, jak doplnit železo a kyselinu listovou. Pro polévku doporučuji mladé kopřivy. Tato polévka je ukázkou toho, jak lze skvěle využít zahradní plevel.

Rezervy z léta se rozplynuly v zimě. Kuchyň jsme do insolvence poslat museli, říká restauratér Karpíšek
19. 04. 2020
Pražská restaurace Kuchyň z gastronomické sítě Ambiente známého restauratéra Tomáše Karpíška ukončila provoz. „Bohužel všichni zaměstnanci jsou na Úřadu práce. Jsou mezi nimi i lidé, kteří v Ambiente pracovali víc než 22 let, odvedli obrovský kus práce a o to víc nás to mrzí. Věříme, že jakmile to bude možné, nabídneme jim práci a vezmeme je zpět,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jak na batátový přílohový salát? Pokud se při strouhání křenu nerozpláčete, vůbec ho tam nedávejte
18. 04. 2020
Tenhle salát je až směšně jednoduchý, přitom vás zaručeně nadchne svou výraznou chutí, která skvěle doplní jakékoliv upečené maso (nejvíc mu to ale bude asi slušet s vepřovou pečení nebo bůčkem). Jeho obrovskou výhodou navíc je, že se dá jíst teplý i studený. Pokud máte problém sehnat batáty, nebo jsou ve vašem okolí příliš drahé, nahraďte je v receptu upečenou dýní. Základem úspěchu je ale opravdu čerstvý křen. Pokud se při jeho strouhání nerozpláčete, vůbec ho do salátu nedávejte.

Manifesto Market vyhlíží konec května. Zatím spouští nový systém rozvozu jídla
17. 04. 2020
Spustit rozvoz a prodej s sebou přes okénko byl přirozeně záchranný plán pro mnohé restaurace. Manifesto Market se ale tohoto lana chytlo novým způsobem. „Chytili jsme se toho za kreativní konec a zavedli inovativní systém rozvážky se funkcí „bundled delivery“. Jde o mnohem více, než že bychom se jenom zařadili do nabídky rozvozců jídla jako jiné podniky. UberEats, který byl jediný otevřený tomu experimentu, to musel dokonce nechat posvětit v centrále v San Francisku, aby to bylo možné - je to pilot, který jinde neexistuje,“ říká zakladatel projektu Martin Barry.

Natrhejte si všelék plný vitaminu C. Z mladých kopřiv si můžete připravit i sirup
16. 04. 2020
Od nepaměti jsou symbolem jara kopřivy. Plevel, který za normálních okolností přehlížíme, je plný vitaminů. Jen čaj z kopřivových výhonků zbaví vaše tělo nánosu zimních škodlivin, má totiž pročišťující účinky.

Co s vajíčky po Velikonocích? Přinášíme pět receptů
15. 04. 2020
Vajíčko má v českém velikonočním menu přímo symbolický význam a využívat se může v různých podobách. Barevné kraslice jsou vnímány jako symbol nového života a znovuzrození. Ale co s nimi po Velikonocích? Server Lidovky.cz přináší pět tipů, co z vajec připravit.

Jarní vepřo knedlo zelo. Na Boží hod si dejte jehněčí, radí Jan Punčochář
13. 04. 2020
Na velikonoční stůl tradičně nepatří jen mazanec, jidáše či kopřivová nádivka, ale taky pečínka z mladého masa – jehněčího, kůzlečího anebo třeba selečího. Co podává na Boží hod šéfkuchař Jan Punčochář?

Vajíčko s překvapením. Čokoláda, karamel i nadýchaný krém podle Jana Punčocháře
13. 04. 2020
Karamelové vejce v čokoládě podle Jana Punčocháře potěší malé i velké koledníky: na první pohled je skromné a nenápadné, pod hladkou čokoládovou slupkou se však skrývá překvapení: nadýchaný krém s tekutým „žloutkem“ uprostřed.

Jak na velikonočního beránka? Poradí Roman Vaněk
12. 04. 2020
Snad každá rodina si střeží vlastní recept na dokonalého a nadýchaného beránka. Pokud se vám chce letos experimentovat, přinášíme recept od Romana Vaňka.

Brněnský hotel pomáhá seniorům. Denně rozváží až 200 obědů
12. 04. 2020
Hotel Courtyard by Marriott se zapojil do iniciativy „Pomáháme si 2020“, která v současné době koordinuje zdarma rozvážení obědů seniorům v Brně. Marriott pro ně připraví až 200 jídel denně.

Beránek s jablky a nepečený mazanec. Velikonoční hodování bez lepku
11. 04. 2020
Máte doma celiaka a řešíte, jakou připravit velikonoční hostinu, aby ani zbytek rodiny nebyl ochuzen o tradiční dobroty? Vybrali jsme pro vás velikonoční recepty v bezlepkové variantě.

Mazanec, polévka z medvědího česneku i hlavička. Co si na Velikonoce uvaří šéfkuchaři
10. 04. 2020
Obcházení vesnic a vyšlehávání žen, polévání vodou a koledování. Toho si letos o Velikonocích neužijeme. Ale můžeme napéct a uvařit pro své nejbližší. Jak budou trávit letošní svátky čeští šéfkuchaři? A co nesmí chybět na jejich stole? Nechte se inspirovat.

Velikonoční pečení. Návod na výrobu droždí, kvásku i nejlepší recepty na chleba
10. 04. 2020
Pakliže se na vás v obchodech nedostalo a droždí jste koupit nestihli, nezoufejte. Vyzpovídali jsme šéfkuchaře a máme pro vás cenné tipy na přípravu droždí i kvásku doma. A jestliže vás láká upéct si ve volných dnech chleba, přinášíme i několik receptů.

Chleba jako z Antonínova pekařství? Zvládnete ho i doma, říká pekař a přidává cenné rady
9. 04. 2020
Kvásek si může každý udělat doma sám, je to jednoduché a když se o něho budete dobře starat, vydrží vám řadu měsíců i let. Upéct vynikající chleba je o trochu složitější, ale i to doma zvládnete.

Upečte si vlastní kváskový chleba. Poradíme vám, jak na to
8. 04. 2020
Obliba domácího kváskového chleba u lidí stoupá. Mezi nadšenci vznikla před časem i takzvaná kvásková mapa - spojuje lidi, kteří jsou ochotni zdarma poskytnout kvásek ostatním, aby mohli nastartovat vlastní výrobu. Poradíme vám, jak si doma upéct kváskový chleba.

Domácí kvásek krok za krokem. Jak ho živit a omlazovat?
7. 04. 2020
Chtěli byste doma založit kvásek, ale nevíte jak na to? Předem se připravte, že je třeba se o něj neustále starat, živit ho a omlazovat. Jak na to vám poradí šéfkuchař Scott Van Wagenen z brasserie Maximilian.

Sezona domácích klobás. Jak si je připravit doma i v karanténě, radí Jan Punčochář
6. 04. 2020
Když už v režimu práce z domova či v nařízené karanténě nebudete vědět, jak se zabavit, zkuste experimenty v kuchyni. Připravte si třeba domácí masové klobásky s nakládanou zeleninou podle Jana Punčocháře.

Bezlepková velikonoční nádivka s cizrnou. Jak na ni?
5. 04. 2020
Velikonoce jsou skoro za dveřmi a doma na stole by neměla vedle mazance a beránka chybět ani velikonoční nádivka. Nechte se inspirovat receptem s cizrnou.

Lepší než ‚mulťák‘ z lékárny. Připravte si doma zelný salát s červenou řepou
4. 04. 2020
Tomuhle se říká „vitamínová bomba“. Kam se hrabe nějaký „mulťák“ z lékárny. Věděli jste, že v zelí je stejné množství vitamínu C jako v citrónech? Pro pokrytí denní dávky cca 80 mg (při nemoci tato potřeba stoupá až 20ti násobně) stačí cca sníst cca 150 g obou plodin. Ale uznáte sami, že 150 g zelí se konzumuje mnohem lépe než stejné množství citrónu.

Nestihli jste koupit droždí? Jak si ho připravit doma a čím ho nahradit, poradí šéfkuchaři
4. 04. 2020
Poptávka po droždí je nyní v obchodech enormní, i kvůli blížícím se Velikonocům je téměř k nesehnání. Server Lidovky.cz oslovil několik šéfkuchařů, aby čtenářům poradili, jak si ho doma připravit a čím ho popřípadě nahradit.

Kysané zelí, červená řepa a jablka. Jaké potraviny mají nejvíce vitaminu C?
3. 04. 2020
Jak nejlépe posílit imunitu? Pakliže se zaměříte na vitaminy, vždy bude vítězit vitamin C, shodují se nejen výživový poradci, ale i lékaři. Pokud nechcete polykat pilulky, dopřejte si v současné situaci alespoň více kysaného zelí, jablek či brokolice.

Jedeme naslepo. Hop, nebo trop, shodují se majitelé největších restauračních sítí v Česku
2. 04. 2020
Restaurace, kavárny i bary od pátku 13. března zůstávají na základě opatření vlády uzavřené. Kromě rozvozu a výdejových okének nemají jinou možnost prodeje. „Takovou situaci jsme nikdy nezažili, změní pohostinství i po znovuotevření,“ shodují se zástupci sítí restaurací Ambiente, Together a Pizza Coloseum.

Jídlo pro zdravotníky na Bulovce. Pražská restaurace denně vozí 30 obědů
1. 04. 2020
Vyhlášený nouzový stav a s ním spojená nejistota znamená pro většinu restauračních provozů boj o přežití. Čelit nečekané situaci bezplatnou pomocí zdravotníkům nemocnice Na Bulovce se rozhodl Marek Dudák, majitel bistra Styl&Interier v centru Prahy.

SMOLENOVÁ: V gastronomii se často za minimální mzdu, snad tomu současná situace udělá přítrž
31. 03. 2020
Je podvečer, všední den, a tak jako desítky tisíc lidí z gastronomie již druhým týdnem zažívám to, co nebývá zvykem – být v tuto denní dobu doma. Naše restaurace, sídlící v pražském Alcronu, je kompletně uzavřená, a až další vývoj ukáže, kdy budeme moci opět otevřít.

Omáčková velmoc. V každém ročním období jiná, radí Jan Punčochář
30. 03. 2020
I omáčka může být veskrze sezonním jídlem – v každé roční době je totiž možné ochutit ji něčím jiným: v plném létě čerstvými rajčaty, teď v předjaří zas hlavně tím, co nabídnou tenčící se zásoby ve spíži. Třeba nakládanými okurkami.

‚Jako na 3D tiskárně.‘ Syntetické ryby by mohly do budoucna zachránit trh s kaviárem
29. 03. 2020
„Kaviár už není luxusní zboží,“ tvrdí David Shenson, který vlastní čtyři rybí farmy v kalifornském Sacramentu, kde chová jesetery kvůli jejich jikrám - známějším jako kaviár. Obchody jen kvetou, dodává Shenson - a není to samochvála. Globální trh s kaviárem v roce 2018 dosáhl objemu 854 milionů dolarů (téměř 22 miliard korun) a do roku 2025 se podle firmy pro výzkum trhu Androit Market očekává další rozmach o téměř deset procent, napsal zpravodajský server BBC News.

Ovocné i zeleninové smoothie k snídani či svačině. Jak na ně?
29. 03. 2020
Jako rychlá snídaně, nebo její doplněk, ale v době karantén či home office práce, také třeba zdravější svačinkou. Dobré smoothie musí být vyvážené, obsahovat jak sacharidy, tak bílkoviny a především zdravé tuky. Jak na ně poradila výživová poradkyně Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Medvědí česnek na stůl. Vyzkoušejte polévku s drcenou brioškou podle šéfkuchaře
28. 03. 2020
Sezona medvědího česneku je tu. Lužní lesy se zazelenaly prvním zeleným lupením, které nám země po zimě posílá. Jenže co s ním? Zkuste třeba polévku podle šéfkuchaře restaurace La Veranda Radka Davida.

Vaření v době karantény: online kuchařka je ke stažení zdarma, nabízí jednoduché recepty ze ‚spíže‘
28. 03. 2020
Prodali více než sto tisíc kuchařek, teď je nabízejí ke stažení zdarma. Navíc vydávají jednu speciální a rovněž volně dostupnou na internetu. Řeč je o studentech seskupených za projektem Fitrecepty a Jíme zdravě. Přináší inspiraci na vaření nejen na dobu karantény a dlouhých home officů – Ochutnávky ze spíže.

Škvarky a sádlo pečené v troubě. Připravte si doma pochoutku
27. 03. 2020
Pamatuji si, že když jsem byla malá, sádlo bylo u nás doma běžně používanou surovinou. Pravidelně jsem dostávala k svačině chleba se sádlem a cibulí a pochutnávala si na něm. Pak se ale sádlo začalo nenápadně z domácností (i té naší) vytrácet jako následek propagace „zdravějších“ rostlinných olejů. Tehdy bych si už na chlebu se sádlem nepochutnala. Měla bych před očima jistojistou smrt na ucpané tepny.

Nejlepší šéfkuchaři se spojili a vaří hasičům i záchranářům. Chtěl jsem nějak pomoci, říká Punčochář
25. 03. 2020
Vaří záchranářům, hasičům, ale i policistům. Nejlepší čeští šéfkuchaři se spojili a spolupracují spolu. Zdeněk Pohlreich a Jan Punčochář založili solidární iniciativu Vaříme nepostradatelným. „Já doma stále přemýšlel, jak pomoci. Chtěl jsem nejprve vařit pro ty, kteří jsou nemocní v karanténě a nemají doma sílu si vařit, ale bohužel, to by bylo technicky neproveditelné, mohlo by se to zneužívat,“ říká šéfkuchař Jan Punčochář.

Nejlepší šéfkuchaři se spojili a vaří hasičům i záchranářům. Chtěl jsem nějak pomoci, říká Punčochář
25. 03. 2020
Vaří záchranářům, hasičům, ale i policistům. Nejlepší čeští šéfkuchaři se spojili a spolupracují spolu. Zdeněk Pohlreich, Radek Karpíšek a Jan Punčochář založili solidární iniciativu Vaříme nepostradatelným. „Já doma stále přemýšlel, jak pomoci. Chtěl jsem nejprve vařit pro ty, kteří jsou nemocní v karanténě a nemají doma sílu si vařit, ale bohužel, to by bylo technicky neproveditelné, mohlo by se to zneužívat,“ říká šéfkuchař Jan Punčochář.

Bramborová harmonie. Zkuste salát připravit z teplých brambor, radí Jan Punčochář
23. 03. 2020
Bramborový salát, třeba coby příloha k dozlatova usmaženému řízku, je pro většinu z nás synonymem svátečního oběda. Aby byl ještě výjimečnější, zkuste ho pro jednou připravit z teplých brambor – lépe do sebe natáhnou všechny chutě.

Síla zeleného jara. Smrkové a borovicové výhonky do sirupů
22. 03. 2020
Přicházející jaro si nedovedeme představit bez zázračné obnovy přírody. Díky nedávným dešťům to letošní bude nejspíš krásně šťavnaté. Co můžeme využít pro vlastní probuzení organismu?

Síla zeleného jara. Smrkové a borovicové výhonky do sirupů
22. 03. 2020
Přicházející jaro si nedovedeme představit bez zázračné obnovy přírody. Díky nedávným dešťům to letošní bude nejspíš krásně šťavnaté. Co můžeme využít pro vlastní probuzení organismu?

Zdravější a chutnější. Využijte dostatek času a připravte si doma ghí
21. 03. 2020
Přepuštěné máslo se v české kuchyni používalo odjakživa (zejména v dobách před zavedením rostlinných olejů). Obdobně ghí je neodmyslitelnou surovinou v indické kuchyni, s dlouholetou tradicí. Jejich způsob přípravy je mírně odlišný, pro domácí výrobu si ale vystačíme se základním postupem, kdy za kontrolované teploty (nižší než kouřový bod másla cca 130-150°C) pomocí tepla oddělíme čistý mléčný tuk od dalších složek jako je laktóza, kasein a voda.

Zdravější a chutnější. Využijte dostatek času a připravte si doma ghí
21. 03. 2020
Přepuštěné máslo se v české kuchyni používalo odjakživa (zejména v dobách před zavedením rostlinných olejů). Obdobně ghí je neodmyslitelnou surovinou v indické kuchyni, s dlouholetou tradicí. Jejich způsob přípravy je mírně odlišný, pro domácí výrobu si ale vystačíme se základním postupem, kdy za kontrolované teploty (nižší než kouřový bod másla cca 130-150°C) pomocí tepla oddělíme čistý mléčný tuk od dalších složek jako je laktóza, kasein a voda.

Lichořeřišnice, česnek i grep. Jak si posílit imunitní systém přírodními zdroji?
21. 03. 2020
Únava, bolest svalů a kloubů a zvýšená teplota. Přestože před podobnými příznaky v posledních dnech varují média v souvislosti s koronavirem, stejné projevy nese i obyčejné nachlazení či chřipka. V každém případě, a v rizikovém období zvláště, se vyplatí posílit imunitu. Obranu proti virům nekoupíme jen v lékárně, účinné pomocníky seženeme i z přírodních zdrojů.

Lichořeřišnice, česnek i grep. Jak si posílit imunitní systém přírodními zdroji?
21. 03. 2020
Únava, bolest svalů a kloubů a zvýšená teplota. Přestože před podobnými příznaky v posledních dnech varují média v souvislosti s koronavirem, stejné projevy nese i obyčejné nachlazení či chřipka. V každém případě, a v rizikovém období zvláště, se vyplatí posílit imunitu. Obranu proti virům nekoupíme jen v lékárně, účinné pomocníky seženeme i z přírodních zdrojů.

DAVID: Tvrdá zkouška pro restaurace. Návrat bude postupný, nic nebude jako dřív
20. 03. 2020
Na začátku roku bychom asi ani nepomysleli, že to kohokoliv z nás zasáhne. Každý rok je u nás chřipková epidemie. Ještě v lednu jsem byl v Londýně, v únoru na kuchařské olympiádě a pak na Ukrajině. V březnu už jsou uzavřené hranice a nemůžeme vycestovat do zahraničí, připomíná nám to situaci z dob minulých, ještě když byla ČSSR.

Jednoduché vaření v náročných dnech: čočkový salát nebo domácí hummus
20. 03. 2020
Razantní vládní opatření posledních dní mnohé „uvěznila“ doma. Školy jsou zavřené, rodiče zůstávají s dětmi, učí se s nimi, pracují mimo kancelář a denně vaří. A co vhodného připravit, abyste v kuchyni trávili co nejméně času? Inspirujte se tipy na rychlé pokrmy, které nejen zasytí, ale i posílí imunitu.

Jednoduché vaření v náročných dnech: čočkový salát nebo domácí hummus
20. 03. 2020
Razantní vládní opatření posledních dní mnohé „uvěznila“ doma. Školy jsou zavřené, rodiče zůstávají s dětmi, učí se s nimi, pracují mimo kancelář a denně vaří. A co vhodného připravit, abyste v kuchyni trávili co nejméně času? Inspirujte se tipy na rychlé pokrmy, které nejen zasytí, ale i posílí imunitu.

Koronavirus a restaurace. Stát by měl drobným podnikatelům pomoci, říkají šéfkuchaři
19. 03. 2020
Mnozí z nich nepracují vůbec, někteří se snaží přizpůsobit a během celostátní karantény alespoň jídla rozvážejí. Co šéfkuchaři dělají ve volném čase a co to znamená pro jejich restaurace?

Koronavirus a restaurace. Stát by měl drobným podnikatelům pomoci, říkají šéfkuchaři
19. 03. 2020
Mnozí z nich nepracují vůbec, někteří se snaží přizpůsobit a během celostátní karantény alespoň jídla rozvážejí. Co šéfkuchaři dělají ve volném čase a co to znamená pro jejich restaurace?

Koronavirus a restaurace. Dopady budou katastrofální, mnoho podniků zkrachuje, shodují se šéfkuchaři
18. 03. 2020
Mnozí z nich nepracují vůbec, někteří se snaží alespoň jídla rozvážet, nebo se současné situaci, kdy je v karanténě celá země, přizpůsobit. Co budou šéfkuchaři dělat ve volném čase a co to bude znamenat pro jejich restaurace? „Obrovské finanční ztráty, ztráta klientů, nikdo neví, kdy zase najedeme na koleje, na které jsme byli zvyklí. A v neposlední řadě to bude i ztráta kolegů, tomu se také bohužel nevyhneme. Mnoho malých podniků nepřežije,“ říká šéfkuchař Michal Húska.

Koronavirus a restaurace. Dopady budou katastrofální, mnoho podniků zkrachuje, shodují se šéfkuchaři
18. 03. 2020
Mnozí z nich nepracují vůbec, někteří se snaží alespoň jídla rozvážet, nebo se současné situaci, kdy je v karanténě celá země, přizpůsobit. Co budou šéfkuchaři dělat ve volném čase a co to bude znamenat pro jejich restaurace? „Obrovské finanční ztráty, ztráta klientů, nikdo neví, kdy zase najedeme na koleje, na které jsme byli zvyklí. A v neposlední řadě to bude i ztráta kolegů, tomu se také bohužel nevyhneme. Mnoho malých podniků nepřežije,“ říká šéfkuchař Michal Húska.

Jak na morkovou kost plněnou trhaným masem? Poradí Jan Punčochář
16. 03. 2020
Morkové kosti jsou levná, ale přitom pořád trochu opomíjená surovina. Kupujeme je hlavně do vývaru, ale pokud z nich vyklepneme třesoucí se střed, získáme kromě polévky i základ pro řadu dalších lahůdek.

Místo školy doučování a pečení. Jak zabavit děti, když nesmí do školy?
15. 03. 2020
Uzavření škol působí problémy mnoha rodičům mladších dětí, které nemohou zůstat doma osamotě. Jak dětem zajistit potřebnou aktivitu a udržet je ve školním rytmu? Domluvte si hlídání, zařiďte doučování a vyhraďte si čas, který budete trávit společně.

Medvědí česnek na pět způsobů. Jak jej připravují šéfkuchaři?
14. 03. 2020
Medvědí česnek je malým zázrakem. Obsahuje vitamin C, antioxidanty a dokonce se mu přezdívá přírodní antibiotikum. Konzumuje se při detoxikačních kúrách a můžete ho přidat prakticky do všech jídel. Co z něj připravují šéfkuchaři? Nechte se inspirovat.

Z korporátu k řezničině. Lidé nakupují kvůli koronaviru víc, říká řezník
13. 03. 2020
Dlouhé roky byl zaměstnaný v nadnárodních společnostech, práce v korporátu ho ale neuspokojovala, a tak se vrátil ke své původní profesi a otevřel si ve Stodůlkách řeznictví Masology. „Měl jsem ideu, že řezničinu pozvednu zejména v prodejní části, že ji budu dělat na skvělé úrovni, že se ke mně lidé budou vracet. A to se mi naštěstí, musím zaťukat, povedlo. I když vyhráno není. A samozřejmě to tak jednoduché nebylo, ačkoli v oboru ještě nějaké přátele mám, musel jsem si řemeslo oživit,“ říká Aleš Peterka v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Z korporátu k řezničině. Lidé nakupují kvůli koronaviru víc, říká řezník
13. 03. 2020
Dlouhé roky byl zaměstnaný v nadnárodních společnostech, práce v korporátu ho ale neuspokojovala, a tak se vrátil ke své původní profesi a otevřel si ve Stodůlkách řeznictví Masology. „Měl jsem ideu, že řezničinu pozvednu zejména v prodejní části, že ji budu dělat na skvělé úrovni, že se ke mně lidé budou vracet. A to se mi naštěstí, musím zaťukat, povedlo. I když vyhráno není. A samozřejmě to tak jednoduché nebylo, ačkoli v oboru ještě nějaké přátele mám, musel jsem si řemeslo oživit,“ říká Aleš Peterka v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Vlažná voda a sardinky. Výživový poradce radí, jak a z čeho vařit v karanténě
12. 03. 2020
Žádné vycházky, málo pohybu, stravování jen ze zásob. Pokud vás možnost, že byste se dostali do karantény děsí, tady je několik rad a tipů, jak ji v klidu, s pestrým jídelníčkem a bez stresu překonat. Server Lidovky.cz oslovil výživového poradce, který sestavil nákupní košík na 14 dní tak, aby byla strava vyvážená a potraviny tělu neškodily.

Vlažná voda a sardinky. Výživový poradce radí, jak a z čeho vařit v karanténě
12. 03. 2020
Žádné vycházky, málo pohybu, stravování jen ze zásob. Pokud vás možnost, že byste se dostali do karantény děsí, tady je několik rad a tipů, jak ji v klidu, s pestrým jídelníčkem a bez stresu překonat. Server Lidovky.cz oslovil výživového poradce, který sestavil nákupní košík na 14 dní tak, aby byla strava vyvážená a potraviny tělu neškodily.

PUNČOCHÁŘ: Dobrý kuchař se nemůže flákat a musí být pokorný
11. 03. 2020
Vždy, když se začnou vysílat nové díly soutěže MasterChef Česko, stane se moje osoba trochu víc exponovanou. Nese to s sebou i časté dotazy, náměty, komentáře či jiné zprávy na sociálních sítích, které mi chodí. Snažím se, dle svých časových možností, sdílet zajímavosti z mého kuchařského světa, jelikož ten soukromý si nechávám pro sebe a myslím, že na něm není nic tak zajímavého, ale nikdy není tolik prostoru, abych mohl odpovědět na vše, co mi milovníci jídla a vaření píší.

PUNČOCHÁŘ: Dobrý kuchař se nemůže flákat a musí být pokorný
11. 03. 2020
Vždy, když se začnou vysílat nové díly soutěže MasterChef Česko, stane se moje osoba trochu víc exponovanou. Nese to s sebou i časté dotazy, náměty, komentáře či jiné zprávy na sociálních sítích, které mi chodí. Snažím se, dle svých časových možností, sdílet zajímavosti z mého kuchařského světa, jelikož ten soukromý si nechávám pro sebe a myslím, že na něm není nic tak zajímavého, ale nikdy není tolik prostoru, abych mohl odpovědět na vše, co mi milovníci jídla a vaření píší.

Snídaně je grunt a správný začátek dne. Co si připravit?
10. 03. 2020
Slyšíme to všude – z úst výživových specialistů, lékařů a trenérů, možná vás s tím dost často otravuje aktivně založený kolega: „Ty nesnídáš? No to bys tedy měl!“ Jaká snídaně je zdravá?

Docela obyčejný mák. Jak na makový závin, poradí Jan Punčochář
9. 03. 2020
Mák patří mezi stálice české sladké kuchyně. Báječná je především jeho kombinace se švestkami, ale skvěle ladí také s jiným ovocem, například hruškami.

Portugalské jídlo pica pau. Proč si k němu dát vychlazené pivo?
8. 03. 2020
Pica pau znamená portugalsky datel. Název tohoto jídla odkazuje ke způsobu podávání. Kousky restovaného kvalitního hovězího se napichují přímo z pánve na párátka. K tomuto rychlému a jednoduchému hospodskému pokrmu se skvěle hodí vychlazené pivo a čerstvé pečivo k namáčení do omáčky.

Portugalské jídlo pica pau. Proč si k němu dát vychlazené pivo?
8. 03. 2020
Pica pau znamená portugalsky datel. Název tohoto jídla odkazuje ke způsobu podávání. Kousky restovaného kvalitního hovězího se napichují přímo z pánve na párátka. K tomuto rychlému a jednoduchému hospodskému pokrmu se skvěle hodí vychlazené pivo a čerstvé pečivo k namáčení do omáčky.

Lepivá tamarindová kuřecí křídla se zeleninovým salátem
7. 03. 2020
To, že miluji asijskou kuchyni, vám asi nemusím říkat, to jste si už určitě všimli sami. Líbí se mi její lehkost, svěžest, pikantnost a výrazná sladko-kyselá chuť. Všechno tohle jsem zkusila skloubit do receptu na pikantní kuřecí křídla s lehkým zeleninovým salátem. Dáte si se mnou?

Lepivá tamarindová kuřecí křídla se zeleninovým salátem
7. 03. 2020
To, že miluji asijskou kuchyni, vám asi nemusím říkat, to jste si už určitě všimli sami. Líbí se mi její lehkost, svěžest, pikantnost a výrazná sladko-kyselá chuť. Všechno tohle jsem zkusila skloubit do receptu na pikantní kuřecí křídla s lehkým zeleninovým salátem. Dáte si se mnou?

Co se stalo, když jsem v Thajsku ochutnal embryo kuřete? Popisovat se mi to nechce, směje se šéfkuchař
5. 03. 2020
Vařil v Anglii a Austrálii, kde se naučil pracovat s mořskými plody. Stávalo se mu dokonce, že za jeden den otevřel až 800 ústřic. „Měl jsem prodřenou kůži na dlani z nože na otevírání ústřic a ta slaná voda ten zážitek umocnila. Když se chcete naučit řemeslu, musíte mít pokoru, zájem a odhodlání,“ říká Jan Strnad, šéfkuchař z Hergetovy Cihelny.

Tropické hovězí na špejli. Jak na karibský recept?
4. 03. 2020
Tento recept využívá dostatku tropického ovoce v Karibiku a jeho sladkou chuť kombinuje s masem a pálivostí papriček habanero. Podávejte se salátem s jogurtovou zálivkou na zchlazení.

NÁVRAT: Remcat, brečet a nadávat umí každý. Kdo chce změnu, vezme si IČO
4. 03. 2020
Gastronomie je svět neskutečných individualit. Kdo dělá v tomto oboru, musí být nadšenec. Jinak to ani nejde. Mnozí opustí i rodinu. Proč? Kvůli tomu pocitu štěstí z úsměvů svých spokojených zákazníků. Ale na druhou stranu samotný úsměv nezaplatí složenky. Všeobecně panuje mezi zaměstnanci pocit méněcennosti kvůli nepřiznaným mzdám, tak jako to mají lidé v kancelářích.

NÁVRAT: Remcat, brečet a nadávat umí každý. Kdo chce změnu, vezme si IČO
4. 03. 2020
Gastronomie je svět neskutečných individualit. Kdo dělá v tomto oboru, musí být nadšenec. Jinak to ani nejde. Mnozí opustí i rodinu. Proč? Kvůli tomu pocitu štěstí z úsměvů svých spokojených zákazníků. Ale na druhou stranu samotný úsměv nezaplatí složenky. Všeobecně panuje mezi zaměstnanci pocit méněcennosti kvůli nepřiznaným mzdám, tak jako to mají lidé v kancelářích.

Tatarák z lesa. Jak ho ochutit, poradí Jan Punčochář
2. 03. 2020
Tatarák patří mezi jídla, která mají nejméně tolik skalních fanoušků jako zarytých odpůrců. Patří syrové maso, nadto doplněné o syrový žloutek, na stůl, anebo ne? Jen málokdo na to nemá názor. A totéž platí pro jeho dochucení.

Specialita ze Saúdské Arábie. Kabsa se připravuje hlavně na oslavách
1. 03. 2020
Kabsa je aromatický rýžový pokrm původem ze Saúdské Arábie známý na většině Arabského poloostrova. V některých oblastech se pro něj vžil i název makbūs. Toto fantastické rodinné jídlo se svou přípravou podobá španělské paelle a obvykle obsahuje kuřecí, rybí nebo jehněčí maso a spoustu koření a bylinek.

Specialita ze Saúdské Arábie. Kabsa se připravuje hlavně na oslavách
1. 03. 2020
Kabsa je aromatický rýžový pokrm původem ze Saúdské Arábie známý na většině Arabského poloostrova. V některých oblastech se pro něj vžil i název makbūs. Toto fantastické rodinné jídlo se svou přípravou podobá španělské paelle a obvykle obsahuje kuřecí, rybí nebo jehněčí maso a spoustu koření a bylinek.

Vepřové karbanátky a majonéza s mangoldem. Jak na ně?
29. 02. 2020
Pokud jste dosud v obchodech nebo na trzích jen obdivovali krásnou kontrastní barevnost mangoldu, ale nikdy si ho nekoupili, protože jste nevěděli co s ním, udělejte tomu rázný konec. Můžete ho připravit tradičním způsobem podobně jako špenát. Anebo využijte jeho úžasné barvy a zpracujte listy a stonky zvlášť do do podoby vepřových pečených karbanátků a lahodné majonézy.

Vepřové karbanátky a majonéza s mangoldem. Jak na ně?
29. 02. 2020
Pokud jste dosud v obchodech nebo na trzích jen obdivovali krásnou kontrastní barevnost mangoldu, ale nikdy si ho nekoupili, protože jste nevěděli co s ním, udělejte tomu rázný konec. Můžete ho připravit tradičním způsobem podobně jako špenát. Anebo využijte jeho úžasné barvy a zpracujte listy a stonky zvlášť do do podoby vepřových pečených karbanátků a lahodné majonézy.

Čerstvou ústřici poznáte snadno. Voní a je plná vody, říká šéfkuchař
27. 02. 2020
Ačkoli pracuje hlavně s mořskými plody a ústřicemi, českou kuchyni podle svých slov zbožňuje. „Myslím si, že je opět na vzestupu, v poslední době se objevuje čím dál více restaurací, které vaří českou kuchyni na špičkové úrovni a ukazují, že existuje nový pohled na něco, co všichni dobře známe,“ říká šéfkuchař David Vlášek v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

KUNC: Nejraději mám takzvané znalce, kteří chtějí zapůsobit na prvním rande a začnou personál poučovat
26. 02. 2020
Vaření je velmi osobní záležitostí. Jídlo samo o sobě je velmi osobní záležitostí. Pokud vnímáte jídlo nad rámec nutnosti, dříve nebo později každý nabude dojmu, že je odborník na gastronomii. Rád se teď budu opakovat a opět použiju frázi, kterou řekl legendární šéfkuchař Ferran Adrià: „Lidé dříve chodili do restaurace jíst, dnes tam chodí, aby vám řekli, jak to máte dělat.“

KUNC: Nejraději mám takzvané znalce, kteří chtějí zapůsobit na prvním rande a začnou personál poučovat
26. 02. 2020
Vaření je velmi osobní záležitostí. Jídlo samo o sobě je velmi osobní záležitostí. Pokud vnímáte jídlo nad rámec nutnosti, dříve nebo později každý nabude dojmu, že je odborník na gastronomii. Rád se teď budu opakovat a opět použiju frázi, kterou řekl legendární šéfkuchař Ferran Adrià: „Lidé dříve chodili do restaurace jíst, dnes tam chodí, aby vám řekli, jak to máte dělat.“

Husty guláš s fazolemi, masem a chilli. Jak na brazilskou feijoadu?
26. 02. 2020
Feijoada je považována za brazilské národní jídlo. Jedná se o hustý „guláš“ z černých fazolí (od slova feijão, čili fazole), se spoustou čerstvého, uzeného, sušeného i soleného masa. Podobnost s různými variacemi fazolových jídel v Evropě (maďarský babgulyás nebo francouzský cassoulet) není náhodná. Původní verzi po Evropě údajně rozšířili Římané při dobývání starého kontinentu.

Džem ze zahrady s tymiánem podle cukráře Josefa Maršálka
23. 02. 2020
U nás doma se vždycky celé léto zavařovalo. Obě babičky mají obrovské zahrady, ve kterých roste od jablek a hrušek přes třešně až po rybíz prakticky všechno. V dětství jsem tomu nepřikládal velký význam. Dnes vím, jak obrovské bohatství je mít tu možnost vypěstovat si vlastní ovoce, zeleninu a bylinky. Víme, co jíme. A to, co si sami vypěstujeme a upravíme, pak chutná úplně ze všeho nejlíp.

Džem ze zahrady s tymiánem podle cukráře Josefa Maršálka
23. 02. 2020
U nás doma se vždycky celé léto zavařovalo. Obě babičky mají obrovské zahrady, ve kterých roste od jablek a hrušek přes třešně až po rybíz prakticky všechno. V dětství jsem tomu nepřikládal velký význam. Dnes vím, jak obrovské bohatství je mít tu možnost vypěstovat si vlastní ovoce, zeleninu a bylinky. Víme, co jíme. A to, co si sami vypěstujeme a upravíme, pak chutná úplně ze všeho nejlíp.

Stáří s podvýživou. Senioři jedí nezdravě, často jim na kvalitní stravu chybí peníze
23. 02. 2020
Ráno rohlík a káva, k obědu knedlík s omáčkou, večer pak, co zbude. Denní menu českých seniorů mívá k pestrému jídelníčku daleko. Výsledkem bývá podle lékařů podvýživa, která vede ke zhoršení zdravotního stavu. Systémové řešení problému ale chybí. Kromě věku, nemocí a špatných stravovacích návyků jsou podle výživových specialistů na vině nízké důchody. Nezdravé jídlo plné cukrů vychází nejlevněji.

Recept z vietnamské kuchyně. Bůček dušený v kokosové vodě
22. 02. 2020
Recept na dušený bůček vychází z vietnamské kuchyně. Kombinuje v sobě nasládlou chuť z kokosové vody z mladého kokosu (pozor neplést s kokosovým mlékem), pikantnost chilli papriček a kyselost limetky. Limetku lze případně nahradit citrónem, ale určitě je v receptu nevynechávejte. Věděli jste, že kyselá chuť pomáhá snížit těžkost mastného jídla a to se vám tak bude trávit lépe?

Recept z vietnamské kuchyně. Bůček dušený v kokosové vodě
22. 02. 2020
Recept na dušený bůček vychází z vietnamské kuchyně. Kombinuje v sobě nasládlou chuť z kokosové vody z mladého kokosu (pozor neplést s kokosovým mlékem), pikantnost chilli papriček a kyselost limetky. Limetku lze případně nahradit citrónem, ale určitě je v receptu nevynechávejte. Věděli jste, že kyselá chuť pomáhá snížit těžkost mastného jídla a to se vám tak bude trávit lépe?

Nejnovější hit mezi dietami: přerušovaný půst. Je skutečně účinný?
22. 02. 2020
Usebrání mysli, starost o chudé a hlavně příprava na nejdůležitější křesťanské svátky v roce. Tak prožívali naši předkové postní období, které začíná 26. února. Dnes letí takzvaný přerušovaný půst nejnovější hit mezi dietami. Je skutečně tak účinný a co má s půstem společného žemlovka?

Nejnovější hit mezi dietami: přerušovaný půst. Je skutečně účinný?
22. 02. 2020
Usebrání mysli, starost o chudé a hlavně příprava na nejdůležitější křesťanské svátky v roce. Tak prožívali naši předkové postní období, které začíná 26. února. Dnes letí takzvaný přerušovaný půst nejnovější hit mezi dietami. Je skutečně tak účinný a co má s půstem společného žemlovka?

V kuchyni jsme ukrývali veksláky, když je naháněli policajti, vzpomíná kuchař z první ‚číny‘ ve Vodičkově
20. 02. 2020
Vařil v první čínské restauraci, která byla v Praze otevřena v době tuhého socialismu v roce 1958. Vařili zde kuchaři, kteří přijeli z Pekingu a české kolegy učili pokrmy takzvané Palácové kuchyně. Na jídlo sem chodily takové celebrity jako Karel Gott, Helena Vondráčková či Jan Werich. Šéfkuchař Vladimír Suchý tu vařil i po revoluci, pak se slavná restaurace stěhovala na nejrůznější místa. Nakonec ji Suchý, který převzal její vedení, přesunul do Hostivice.

V kuchyni jsme ukrývali veksláky, když je naháněli policajti, vzpomíná kuchař z první ‚číny‘ ve Vodičkově
20. 02. 2020
Vařil v první čínské restauraci, která byla v Praze otevřena v době tuhého socialismu v roce 1958. Vařili zde kuchaři, kteří přijeli z Pekingu a české kolegy učili pokrmy takzvané Palácové kuchyně. Na jídlo sem chodily takové celebrity jako Karel Gott, Helena Vondráčková či Jan Werich. Šéfkuchař Vladimír Suchý tu vařil i po revoluci, pak se slavná restaurace stěhovala na nejrůznější místa. Nakonec ji Suchý, který převzal její vedení, přesunul do Hostivice.

Jak na staročeský frgál? Zkuste recept Josefa Maršálka
19. 02. 2020
Na zahradě kousek od včelína roste obrovský strom hrušky plošťky. Babička Josefka celé léto sbírala popadané kousky ovoce, rozpůlila je, vyjádřincovala a poté je v dřevem vytápěné peci pomalu sušila. Usušené hrušky skladovala v plátěných pytlících, které visely z trámů na půdě. V zimě je pak uvařila ve vodě, pomlela, ochutila cukrem, rumem a badyánem a takto připravenou náplň používala na ty nejlepší valašské frgály s hruškovou náplní, jaké jsem kdy ochutnal. Následující recept je zkratkou, díky které si můžete tuhle neskonalou dobrotu připravit po celý rok. Žádné ingredienci se nedivte, protože dohromady fungují skvěle.

Jak na staročeský frgál? Zkuste recept Josefa Maršálka
19. 02. 2020
Na zahradě kousek od včelína roste obrovský strom hrušky plošťky. Babička Josefka celé léto sbírala popadané kousky ovoce, rozpůlila je, vyjádřincovala a poté je v dřevem vytápěné peci pomalu sušila. Usušené hrušky skladovala v plátěných pytlících, které visely z trámů na půdě. V zimě je pak uvařila ve vodě, pomlela, ochutila cukrem, rumem a badyánem a takto připravenou náplň používala na ty nejlepší valašské frgály s hruškovou náplní, jaké jsem kdy ochutnal. Následující recept je zkratkou, díky které si můžete tuhle neskonalou dobrotu připravit po celý rok. Žádné ingredienci se nedivte, protože dohromady fungují skvěle.

Jednoduché marshmallows podle Josefa Maršálka
16. 02. 2020
O marshmallows si všichni myslíme, že se jedná o typicky americkou sladkost. Nemusí tomu tak být, protože téměř v každé zemi na světě najdeme nějakou její obdobu: bílkový sníh takovým či makovým způsobem zpevněný želatinou či uvařeným škrobem a po ztuhnutí obalený ve směsi cukru a škrobu. Moje varianta spojuje jednoduchost a flexibilitu.

Jednoduché marshmallows podle Josefa Maršálka
16. 02. 2020
O marshmallows si všichni myslíme, že se jedná o typicky americkou sladkost. Nemusí tomu tak být, protože téměř v každé zemi na světě najdeme nějakou její obdobu: bílkový sníh takovým či makovým způsobem zpevněný želatinou či uvařeným škrobem a po ztuhnutí obalený ve směsi cukru a škrobu. Moje varianta spojuje jednoduchost a flexibilitu.

Mexický masový koláč. Vynechejte mouku, fungujete to skvěle
15. 02. 2020
Když se řekne koláč, každému (včetně mě) vyskočí v hlavě automaticky představa nějakého moučného korpusu pokrytého sladkou náplní. Dejme tomu jsme ještě ochotní přistoupit na obrázek slaného koláče v podobě quiche nebo pizzy. Co ale jednou udělat koláč z mletého masa a mouku úplně vynechat? Funguje to vážně skvěle!

Mexický masový koláč. Vynechejte mouku, fungujete to skvěle
15. 02. 2020
Když se řekne koláč, každému (včetně mě) vyskočí v hlavě automaticky představa nějakého moučného korpusu pokrytého sladkou náplní. Dejme tomu jsme ještě ochotní přistoupit na obrázek slaného koláče v podobě quiche nebo pizzy. Co ale jednou udělat koláč z mletého masa a mouku úplně vynechat? Funguje to vážně skvěle!

Krevety s mangem, chili aioli, kešu a křupavou tempurou. Jak na ně?
14. 02. 2020
Lahodné maso tygřích krevet připravených v rozmanitých chuťových variacích bude hlavní ozdobou zimního menu v Hergetově Cihelně. Pokud se vám nechce v chladných dnech vydávat ven, zkuste si je podle receptu šéfkuchaře Jana Strnada připravit doma.

Krevety s mangem, chili aioli, kešu a křupavou tempurou. Jak na ně?
14. 02. 2020
Lahodné maso tygřích krevet připravených v rozmanitých chuťových variacích bude hlavní ozdobou zimního menu v Hergetově Cihelně. Pokud se vám nechce v chladných dnech vydávat ven, zkuste si je podle receptu šéfkuchaře Jana Strnada připravit doma.

Citrónový krém s olivovým olejem a rozmarýnem podle Josefa Maršálka
12. 02. 2020
Citronový krém je jedním ze základů anglického pečení. Najdete ho v každém supermarketu pod označením Lemon Curd. Používá se na kdeco. K namazání na opečené tousty, jako náplň do sněhového pečiva či do překládaných plundrových kynutých těst. Někdo ho mlsá jen tak, ze skleničky.

ŽÍDEK: Jíst pestře lze i v zimě. Nevadí, že není čerstvé ovoce
12. 02. 2020
Trendem současnosti je žít a stravovat se zdravě. V létě je samozřejmě výběr čerstvé zeleniny a ovoce mnohem větší, ale co jíst v zimě? Použiji oblíbený výrok: „Když se vás zima zeptá, co jste dělali v létě ...“ A přesně tady najdete odpověď.

Mrkvové řezy se skořicovým krémem. Zimní mlsání bez výčitek
8. 02. 2020
Kdo by neznal (a nemiloval) mrkvový dort. Kombinace nasládlé mrkve a ořechů je totiž naprosto úžasná a spolu se skořicí dokáže navodit tu nejhezčí podzimní či zimní atmosféru. Pokud se vám ale nechce „činčat“ s dortem, připravte tyto jednoduché řezy, které chutnají stejně skvěle.

Bílý cukr nepoužíváme ani do dezertů, ani do ostatních jídel, říká šéfkuchař
7. 02. 2020
Vyučil se kuchařem, ale pak se rozhodl studovat hotelový managment. Když však přišla nabídka z AA rosette restaurace v UK, neváhal a kravatu pověsil do skříně. Pod vedením zkušeného šéfkuchaře se naučil mnoho a po čase se stal jeho zástupcem. Když se vrátil do Prahy, přidal se nejprve k týmu vegetariánské restaurace Etnosvět, a posléze i k nově otevřené restauraci Spojka Karlín. „Zde mohu uplatnit své zkušenosti a dělat to, co mám rád, vařit z poctivých sezónních surovin,“ říká šéfkuchař Ondřej Panoš v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Kozy dělají neplechu. Neuvěřitelný příběh Pražáků a jejich ručně dělaného sýra
6. 02. 2020
Kozí farmu Držovice založili před devatenácti lety manželé Laušmanovi v podstatě z mladistvé nerozvážnosti. Dnes za své výrobky pravidelně sbírají ocenění. „Začínali jsme jako každý, kdo má pár koz, u sporáku a s cedníkem. Učili jsme se metodou pokus–omyl,“ směje se Jana Laušmanová.

SMOLENOVÁ: Sušení, mražení a fermentace. Jak naložit s čerstvými ingrediencemi?
5. 02. 2020
Základním předpokladem dobrého jídla jsou, jak jistě všichni tuší, kvalitní ingredience. Pokud bychom dělali anketu, co patří mezi vlastnosti takové kvalitní ingredience, na předních příčkách by se jistě umístil pojem „čerstvost“. Cílem tohoto článku je ovšem ukázat, že i suroviny, které nejsou právě vylovené z moře či utržené ze zahrádky, tvoří plnohodnotnou součást kuchyně a přitom nemusí nutně snižovat její kvalitu. Stačí ingredience zamrazit, usušit či fermentovat.

Polévka se zelím a dýní. Hustá tak, že v ní stojí lžíce
1. 02. 2020
Jakmile se venku ochladí, hned dostanu chuť na talíř horké husté polévky. Klidně i jako hlavní chod. Takové té, které se u nás doma říká "pro těhotné a kojící matky". Ve které stojí lžíce. A tohle je přesně taková polévka. Hustá, se silnou chutí díky vývaru z kostí, plná měkoučkého masa a hromady zeleniny. Cítíte, jak voní?

Na horách dávno nevaří jen hlad. Češi chtějí jíst lépe a česká klasika jim chutná, říká šéfkuchař ze Špindlu
30. 01. 2020
Učil se v zahraničí na stážích v michelinských restauracích, v pražské metropoli pracoval v těch nejlepších podnicích a nyní zkouší štěstí na horách, které měl odjakživa rád. Jeho kuchyně ve Špindlerově mlýně patří k těm nejlepším. „Ukazuje se, že Češi si stále potrpí na tradiční českou kuchyni. Osvědčilo se nám v restauraci, že na denní nabídku dávám vždy nějakou českou specialitu - klasiku, kterou všichni dobře znají, jen si ji vždy uděláme po našem,“ říká v rozhovoru šéfkuchař Michal Húska.

NEVYJEL: Menu dlouhé jako Starý zákon, nebo krátké jako SMS zpráva?
29. 01. 2020
Upřednostňujete menu na několika stránkách, nebo spíše řádcích? Vcelku banální otázka, podle mého ale snadno odhalí, jaký přístup k životu preferujete. Jste ten, kdo chce všechno tady a teď hned, nebo jste podřídili chutě přirozeným okolnostem?

Filet pražmy se salátem z pečených paprik, rajčat a fazolí Borlotti
26. 01. 2020
Doráda neboli pražma královská je ryba-dravec s bílým masem a zřetelnými, pevnými kostmi. její příprava je velice jednoduchá, neboť je sama o sobě vynikající. Zkuste recept šéfkuchaře Hynka Vávry z restaurace Hliněná bašta.

Kešu koláčky se smetanovou náplní. Jak na ně?
25. 01. 2020
Recept na tyhle kešu koláčky s voňavou smetanovou náplní vznikl už poměrně dávno. Než jsem ale stihla zpracovat video postup, přišly Vánoce. A ony se docela jako vánoční cukroví hodí. Vím, není to klasika, ale i tak věřím, že si pochutnáte.

Druhá šance pro pohanku. Dejte ji do jogurtu nebo do sekané
25. 01. 2020
Buď ji milujete, nebo nesnášíte. Pokud se nad pohankou ofrňujete, je dost možné, že jste ji okusili v nepříliš povedeném provedení. Co ovlivňuje její chuť a vůni? A proč záleží na způsobu loupání a také na zemi původu?

Superpotraviny našich babiček? Rozinky a černá kapusta
24. 01. 2020
Rozinky jsou zdrojem vitaminů a minerálů, jako je draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Jsou vynikající sytící potravinou, pokud to s nimi ovšem nepřeháníme. Někdo jim podobně jako černé kapustě říká superpotraviny našich babiček, píše italský deník Corriere della Sera.

Rýžový koláč, závitky i nakládaná zelenina. Co se jí v Asii při oslavách nového lunárního roku?
23. 01. 2020
Už v sobotu bude celá Asie slavit nový lunární rok, kdy se období prasete přehoupne do období krysy. Oslavy nového čínského roku už dávno nejsou výsadou pouze asijského kontinentu, stále větší oblibě se těší i u nás v České republice. Nasát slavnostní atmosféru a ochutnat typické asijské delikatesy můžete poslední lednový víkend v restauraci Sia.

GRUSZ: Lahůdka jménem foie gras. Pro mě určitě ano!
22. 01. 2020
Nový rok můžeme začít předsevzetím, že budeme jíst zdravě. Třeba něco lehkého, hodně zeleniny, možná omezit maso. Nebo můžete všechna předsevzetí hodit za hlavu a udělat to, co je naprosto přirozené – doplnit v zimních měsících živiny s poněkud tučnější stravou, protože dobrý tuk je důležitý zdroj a součást naší výživy.

Zabijačka v Praze. Prase přivezeme zabité, ale jinak je vše jako na vesnici, říká šéfkuchař
22. 01. 2020
Škvarky, jitrnice, prdelačka, ale i slivovice. Již poněkolikáté proběhne na Vinohradech tradiční česká zabijačka. Jak probíhá a proč se přijít podívat? „Jsme v centru Prahy, proto spolupracujeme s řezníkem Bartoněm, který nám dodá prase už zabité, poté pokračujeme stejně jako na vesnicích. Veškeré produkty připravujeme od základních surovin, celkově vyrobíme tisíce kusů,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz šéfkuchař Jan Pípal.

Lněné krekry s parmazánem. Snadné paleo pečivo na víkendovou snídani
18. 01. 2020
Vím, že se třeba paštika nebo pomazánka dá namazat na kousek zeleniny nebo plátek paleo pečiva. Nevím, jak to máte vy, mě ale občas chytne chuť na něco pěkně křupavého. A s tím mi zelenina ani pečivo nepomůže. Zato krekry ano.

NÁVRAT: Náš zákazník, náš pán. Ale mnohdy je to v restauraci o nervy
15. 01. 2020
Náš zákazník, náš pán. Tímto heslem je řídí každé zařízení nabízející služby. Ale ne vždy je to tak jednoduché. Začnu možná trochu zhurta, ale servis lidí lidem je nejvíce namáhavý. Platí to v různých odvětvích, ale já se zaměřím na gastronomický pohled, který naplňuje 80 % mého života.

Podnikat na severu Čech je složitější, ale i tady lidé poznají kvalitu, říká majitel cukráren
14. 01. 2020
Gastronomii se věnuje každý den od rána do večera a jak říká, velmi ho to naplňuje. Na severu Čech založil síť cukráren a kaváren Lagarto. Praží si vlastní kávu a má vlastní výrobnu Cake Factory. A jak vybírá personál? „Nevybírám, učím je. Profesionálové nejsou a nebudou. Musíme si je sami vyškolit z lidí s nadšením. Ono chtít je největším předpokladem. To poznáte na každém, kdo přijde na pohovor,“ říká v rozhovoru Jan Hawelka.

Dýňová kešu bábovka se skořicí bez mouky i cukru. Jak na ni?
11. 01. 2020
Dýni vážně miluju. Málokterá surovina je tak neuvěřitelně variabilní. Sluší jí to nejen ve slaných receptech, ale i v těch sladkých. Jako třeba v téhle kešu bábovce, vonící po skořici a hřebíčku. Recept sice vznikl na konci léta, ale úplně se s tímhle dezertem vidím zachumlaná do deky, po ruce s šálkem dobré kávy a v televizi puštěné staré klasické pohádky.

Kachna se zelím nebo houby na kyselo. Na chlebíčky můžete dát cokoli
31. 12. 2019
V gastronomii se pohybuje 25 let, pracoval v restauraci Mlýnec či U Patrona, ale zkušenosti sbíral i v zahraničí. Nyní se věnuje české klasice - chlebíčkům. „V 70. letech měla klasická lahůdkářství velkou tradici a Češi je milovali. Není naším cíle vytvořit falešnou vzpomínku, ani ortodoxně vystihnout 70. léta. Nicméně každý z nás, kdo tuto dobu zažil, si může v prostoru Sisters ve Spálené chutě tradičních majonézových salátů vybavit a připomenout,“ říká šéfkuchař Vladimír Čech.

Chlebíček s kachními žaludky. Co připravit na Silvestra poradí šéfkuchař Jan Punčochář
30. 12. 2019
Dnes to nebude ani o mých zážitcích ani o chování číšníků na place, naopak, dnes se jsem se rozhodl sepsat pár praktických receptů, které se skvěle hodí na dnešní Silvestrovské hodování a vlastně nejen tam. Tyto jednoduché recepty můžete připravit na jakoukoliv oslavu či párty, jelikož chlebíčky jsou při takových příležitostech věcí zcela nenahraditelnou.

Chytil jsem druhou mízu, opustil teplé místečko a teď chci dělat burgery v maringotce, usmívá se bývalý manažer
27. 12. 2019
Jména burgerů si vypůjčil z letecké terminologie, přestavbou Airstreamu z roku 1969 na foodtruck strávil čtyři roky a v současnosti staví druhý. Opustil své manažerské místo a rozhodl se vařit. „Chytil jsem druhou mízu a dělám, co mě baví. Na menu máme burgery Business, Economy, Hindenburg (to byla vzducholoď). A děláme na novince párek v rohlíku F16 Falcon, protože máme rádi TopGun,“ říká Jiří Nechvátal pro server Lidovky.cz.

Krémová rybí polévka a kroketa s uzenou treskou podle šéfkuchaře
22. 12. 2019
Pakliže vám kapří polévka nechutná, máte mnoho variant, ze který si na štědrovečerní stůl můžete vybrat. Zkuste třeba připravit smetanovou rybí polévku s koketou z uzené tresky podle receptu Igora Chramce, šéfkuchaře restaurace V Zátiší.

Vánoční svátky jsou jedinými dny v roce, kdy nepracujeme, říká cukrářka
20. 12. 2019
Cukrářka Tereza Gondková sází na gastronomii sladké Francie, poctivé domácí suroviny a postupy. Se svými makronkami patří mezi tuzemskou špičku, letos je doplnila o eklérky – tradiční dezert z odpalovaného těsta, z něhož se u nás vyrábí například dobře známý větrník. Jak přijímají čeští zákazníci francouzskou cukrařinu a jak se proměňují české vánoční tradice? Jakou roli hrají kvalitní suroviny s postupy, a lze je nahradit něčím jiným?

VELTRUSKÝ: Šílenství okolo vánočních večírků prověří odolnost týmu
18. 12. 2019
Konec roku spjatý s rodinnými setkáními a vánočními večírky přináší restauratérům doslova žně. Je to vždy velmi hektické období, kdy většina restaurací praská ve švech. Firmy chtějí poděkovat svým partnerům, zaměstnancům, kolegové z práce si zase chtějí užít hezký večer a restaurace zaznamenávají rekordní tržby. Čím jsou tyto zisky vykoupeny?

Šneci po Burgundsku. Jak na vánoční pochoutku, poradí šéfkuchař
18. 12. 2019
Chcete se o Vánocích pustit do přípravy šneků? Abyste nasytili čtyři osoby, je potřeba koupit 48 šneků a vyhradit si tak sedm hodin na přípravu. Jak na to poradí šéfkuchař francouzské restaurace La Gare Jan Kvasnička.

Kuře na paprice. Jak na tradiční českou pochoutku?
15. 12. 2019
Máte rádi kuře na paprice? Já ho naprosto miluju. I proto jsem tenhle recept prostě musela připravit! Šťavnaté kuřecí maso v hebké husté smetanové omáčce, a to vše bez použití jakékoliv mouky. Vyzkoušejte a určitě mi dáte za pravdu, že tohle je prostě lahoda.

Cuketový salát se sušenými rajčaty a šunkou
7. 12. 2019
Koukám, že v poslední době tu mám jeden cuketový recept za druhým. Čemu se ale také divit! Je plná sezóna cuket a nápadů, jak je zpracovat, není nikdy dost. Napadá vás klasikova otázka „Kam s ní?“ Věřím, že až vyzkoušíte tenhle super jednoduchý salát, budete ještě litovat, že cuket nemáte doma víc.

Nekupujte jen sladkou hmotu. Jak poznat kvalitní čokoládu?
5. 12. 2019
V předvánočním čase a s blížícím se Mikulášem upozornil časopis dTest na „čokoládové“ figurky, které jsou ale pouze sladkou hmotou, která čokoládu neviděla ani z rychlíku. Rozhodně se vyplatí číst složení. Podle čeho se orientovat a co hlídat na etiketách?

DAVID: Kam se v dnešní době ubírá restaurační byznys?
4. 12. 2019
Restaurační byznys byl a je z jedním nejrizikovějších na světě. Vše ovlivňuje všechno. Poloha restaurace, styl kuchyně, ceny, sociální sítě, hodnocení blogerů, food writerů, trendy v jídle, počasí, politická situace i finanční krize. Na to vše člověk musí neustále reagovat. Nejpalčivější celosvětový problém napříč všemi obory je ale personál. A v restauraci je personál alfa a omega.

Pikantní bůček v tomatové omáčce. Jak na něj?
30. 11. 2019
Bůček vypečený dokřupava, to je naprostá lahoda. Stále stejná příprava se vám ale může časem přejíst. Proto vyzkoušejte recept, kdy maso necháte hezky pomalu vypéct doměkka v pikantní tomatové omáčce. Na talíři pak vše doplňte upečenou dýní, která svou sladkostí krásně doplní jemně nakyslou chuť a pikantnost výrazné omáčky.

Řepku lidé vnímají negativně. Je to ale plodina, která půdě prospívá, říká farmářka
30. 11. 2019
Její rodina se věnuje pěstování máku, lnu, řepky, ale i brambor a kmínu. Z prvních tří surovin na farmě lisují za studena oleje. „Řepka obecně je nezemědělskou veřejností vnímána negativně, což často způsobují zavádějící informace, ale v mnohém je jí křivděno. Řepka má v osevním postupu nezastupitelné místo, neboť se řadí do skupiny plodin, které opouští půdu v lepším stavu, než byla půda na začátku,“ říká Kristýna Nováková.

Krůtí burger s foie gras a bramborovými placičkami na díkůvzdání
28. 11. 2019
Na poslední listopadový čtvrtek připadá Den díkůvzdání. Přestože původním pokrmem pro tento americký svátek byli humři, labutě a tuleni, většina amerických rodin si v současnosti na různé způsoby připravuje krůtu. Šéfkuchař Zdeněk Střížek z restaurace Bejzment spojil suroviny z typicky amerického slavnostního menu s tradiční českou úpravou podzimních surovin do burgeru, který pojmenoval v duchu pokrmů jeho restaurace.

Nejvyšší čas na hvězdnou vánoční štolu. Cukrářka poradí, jak ji vyrobit
28. 11. 2019
Peče se od listopadu, protože vyžaduje dvou až třítýdenní rozležení v chladu. Její tvar by sice měl připomínat narozeného Ježíška v zavinovačce, proto vypadá jako nepletená vánočka, ale cukrářka Tereza Gondková z Ollies se rozhodla připravit svoji, jak sama říká, „poolízovanou“ verzi vánoční štoly ve tvaru malé vánoční hvězdy, kterou stačí nechat odležet jen jeden týden. Recept je jednoduchý a zvládne ho opravdu každý.

GRUSZ: Nepotřebuji si s nikým přeměřovat nože. Respekt se dá budovat jinak
27. 11. 2019
Pojďme si tentokrát něco říct o respektu. Jak už jste z mých předešlých příspěvků zjistili, svou práci miluju. Proto je pro mě důležité nejen, jak se vyvíjí naše řemeslo, ale také mezilidské vztahy, které jsou jeho nedílnou součástí. Práce v gastronomii je fyzicky i psychicky náročná, občas je to čistý adrenalin, který musí ven.

Bourguignon pomalu dušený v troubě. Jak na něj?
27. 11. 2019
Dušený bourguignon (vyslovuje se „burgiňon“) je podobný českému guláši, ale po francouzsku vychytaný a notně vylepšený červeným vínem, zeleninou a bylinkami. Pečením v troubě si zjednodušíte práci a ušetříte si pravidelné míchání.

Bezmasé italské těstoviny snadno rychle
26. 11. 2019
Rychlá pasta pochoutka, kterou si doma připraví i méně zdatní kuchaři. Na přípravu vám stačí několik základních surovin, které koupíte v obchodě za pár korun. Špagety Alfredo podle šéfkuchaře Daniela Holana z řevnické restaurace Corso.

Buchty, bábovky, koláče. Češi milují sladké a retro chutě se vrací, říká cukrář
26. 11. 2019
Jeho zákusky kupovala i britská královna, pekl ve Francii, Španělsku, ale i v Thajsku. Nedávno mu vyšla kniha a jako porotce zasedne v soutěži Peče celá země. „Britská královna rozhodně neexperimentuje. Až mi bude 90 let, tak také experimentovat nebudu. Má ráda svůj nepečený čokoládový dort se sušenkami, hruškový koláč či hrušky pošírované ve víně a k odpolednímu čaji si dává tradiční anglické vdolky s hustou smetanou a jahodovým džemem,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz cukrář Josef Maršálek.

Z jednoho pekáče. Jak na pečenou segedínskou krkovičku
23. 11. 2019
Jídla z jednoho hrnce nebo pekáče většinou nevypadají moc pěkně na pohled. Ale ta chuť! Jejich přípravou navíc nestrávíte moc času v kuchyni, takže to bývají zlaté hřeby jídelníčku, když nemáte čas stát u plotny. Jeden takový tu pro vás mám. Zkuste si se mnou připravit segedínský guláš trošku jinak.

Zlatí lvi v gastronomii. Nejlepším kuchařem se stal Radek Kašpárek
21. 11. 2019
Radek Kašpárek, Marek Raditsch a Radek David. To jsou tři nejlepší šéfkuchaři pro letošní rok. V Paspově sále na pražském Smíchově proběhlo předávání Zlatých lvů. A které restaurace uspěly?

SMOLENOVÁ: Než se někam vydáte, pořádně si podnik proklepněte
20. 11. 2019
S tím, jak nás léto pro tento rok opustilo bych se ráda tentokrát věnovala tomu, co léto a s ním spojené výlety přináší. Zatímco v průběhu roku se člověk ze svého běžného prostředí, zahrnující i přilehlé restaurace, vzdaluje sporadicky, v létě je tomu jinak. Příznivé teploty vybízejí k výletům, ať už za exotikou, či někam, kam se dá dostat za pomocí české hromadné dopravy. I když pro někoho mohou tyto dva pojmy splývat, pojďme se zaměřit na výlety v rámci Česka.

Když v restauraci cítíte výpary z kuchyně, raději odejděte, říká zakladatel Zlatých lvů
20. 11. 2019
Gastronomii se věnuje desítky let, napsal dvě kuchařky, a protože měl pocit, že v Česku chybí kvalitní a nezaujaté hodnocení restaurací, založil anketu Zlatý lev. A jak poznat restauraci, které se raději vyhnout? „Před nepříjemnými zážitky může varovat například méně příjemné prostředí, pach kuchyňských výparů, vzhled obsluhy, složení jídelníčku a řada dalších faktorů. V takovém případě je lepší neriskovat a restauraci co nejrychleji opustit,“ říká Václav Budinský v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Zimní gastro tipy: Brunch bez dětí, indonéská kuchyně i minimalistická jídla
19. 11. 2019
Nasi goreng od kuchařů z Bali a západní Indonésie, brunche pouze pro dospělé nebo úplně nová restaurace Hanzu. I v zimě se můžete těšit na spoustu dobrého jídla a pití. Server Lidovky.cz přináší pár tipů na originální gastroakce.

Keramika, těstoviny, ale i prostírání. Ambiete otvírá svůj první obchod
17. 11. 2019
Společnost Ambiente, kterou vlastní Tomáš Karpíšek, otevřela v listopadu svůj první obchod. Na náměstí Republiky, v přízemí restaurace Pizza Nuova, jsou k dostání poukázky do podniků a dárky spojené s jídlem.

Podzimní zelenina a dary lesa. Jak na smetanové zelí s houbami?
16. 11. 2019
S příchodem podzimu se většinou mění chutě na to, co by si člověk rád dal. Alespoň já to tak mám. V létě u mě vedou svěží jednoduchá jídla postavená na čerstvé zelenině. S prvním ochlazením přichází na řadu vařená či pečená podzimní zelenina, často v kombinaci se smetanovými omáčkami a houbami. Vše tohle jsem se pokusila spojit do snadného receptu z jednoho hrnce. A i když samochvála prý smrdí, myslím, že se to podařilo na výbornou.

Zužitkujte všechny zbytky. Připravte si doma ocet z jablečných slupek
14. 11. 2019
Elegantní cesta, jak zužitkovat zbytky jablek, například po pečení koláče, které se jinak vyhazují. Takto snadno získáte kvalitní jablečný ocet, který má v kuchyni široké uplatnění a patří k těm nejzdravějším druhům. Obsahuje mnoho vitaminů, enzymů a minerálů, lidové léčitelství mu připisuje i antibakteriální účinky.

Jak připravit chutnou koprovku, poradí šéfkuchař
13. 11. 2019
Tradiční české jídlo, které rozděluje národ na dvě poloviny. Koprovku si buď zamilujete, nebo jí na chuť nikdy nepřijdete. Šéfkuchař Daniel Holan z řevnické restaurace Corso si pro vás připravil recept s vejci a brambory, který upřednostňuje před masem a knedlíky.

SOUTĚŽ: Vyhrajte kuchařku Jíme zdravě po celý rok
13. 11. 2019
S kuchařkou Jíme zdravě po celý rok se snadno zorientujete, které ovoce a zelenina jsou ideální ke zpracování, obsahuje totiž sezónní kalendář. Jarní recepty pracují například s ředkvičkou, chřestem a špenátem, letní s cuketou, lilkem či drobným ovocem, na podzim na vás čeká nejen dýně, jablka a houby, v zimě zas budete vařit s batáty, kapustou či červenou řepou a podobně. Zajímavostí je, že kniha je oboustranná, v polovině se bude přetáčet, proto má dvě výrazné obálky – s malinami ze strany přední a s kapustou ze strany zadní.

Královská surovina s nezaměnitelnou chutí. Kde si dát v Praze lanýže?
12. 11. 2019
Jejich chuť a aroma se nepodobá ničemu jinému. Lanýže jsou královským pokrmem, používají se jako koření. Tato houba dodá jídlu naprosto unikátní a nenapodobitelnou chuť. Kilogram zvláštní houby připomínající bramboru přijde na desítky až stovky tisíc korun.

Sváteční pečená husa. Jak na ni poradí Jan Punčochář
11. 11. 2019
Na svatého Martina pláče husí rodina. Anebo: Na svatého Martina nejlepší je husina; pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí. Lidové pranostiky, které vážou husy a svatého Martina v nerozlučitelnou dvojici, nejlépe dokumentují vřelý vztah našich předků k nim.

Zdravá, chutná a výživná. Dejte si polévku z červené řepy a fenyklu
9. 11. 2019
Červená řepa je už celkem oblíbenou surovinou, fenykl na objevení teprve čeká. Spoustu lidí odrazuje jeho výrazná pendreková chuť. Jenže ta se po tepelné úpravě naprosto ztratí a fenykl krásně zesládne. Dejte mu proto šanci. Zkuste ho upéct spolu s řepou a pak z nich připravte skvělou hustou polévku, která vás nadchne.

Jak připravit husu? Sůl, kmín a trpělivost, doporučuje Paulus
7. 11. 2019
Pomalé pečení v tuku je jedna z nejjednodušších a nejvděčnějších úprav. Stačí obyčejná trouba a dostatek času a ve šťavnatou pečínku se promění i ty nejsušší druhy masa. Třeba posvícenská husa.