Lidovky - architektura


Surrealistická parafráze módního minimalismu. Návrhářka Mulabegovič přestavuje kolekci Sen
6. 10. 2022
Novou kolekci české značky Mi fashion label, za kterou stojí návrhářka Lenka Mulabegovič, budou mít možnost jako první vidět návštěvníci letošního Designbloku.

Originální a nadčasové zdobení. Sedm šperkařek, které byste neměli minout na Designbloku
5. 10. 2022
Největší designový svátek letos proběhne ve dvou výstavních prostorech – v Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Nabídne návštěvníkům to nejlepší ze světa módy a designu. Které ze známých českých šperkařek byste neměli při návštěvě minout?

Jak bydlí designéři: starožitná křesla, velký bazén a hořící krb
2. 10. 2022
Návrhářka Martina Pipková Loudová žije s manželem a třemi dětmi v malé vesničce u Kutné Hory v rodinném domu, který dávali dohromady podle svých představ několik let. „Nejraději mám naše posezení u bazénu, kde se můžu dívat na děti, jak dovádí ve vodě nebo na zahradě,“ říká.

V Paříži představí novou kolekci. Barvy dokážou měnit náladu i jedna druhou navzájem, říká Tereza Kladošová
28. 09. 2022
V rámci pařížského Designweeku ve spojení s Českým centrem v Paříži představí svůj barevný vesmír módní designérka Tereza Rosalie Kladošová. V nové kolekci představí udržitelné využití vyřazených korálků značky Preciosa. Dodatečně pak v čase pařížského fashion weeku naváže na akci svou vlastní. „Kolekce vznikla velmi rychle, ale je pravda, že na ní pracovalo hodně lidí,“ říká Kladošová.

Tichá voda břehy mele. Samouk Martin Kohout zdárně konkuruje zavedeným designérům
27. 09. 2022
Abyste odvyprávěli strhující příběh, nemusíme mluvit hodně ani nahlas. Designér pohádkových šatů Martin Kohout (25) je toho zářným příkladem. Podmaňuje si tuzemskou módní scénu, aniž by do světa křičel, jak je jako samouk talentovaný. To všichni z jeho tvorby čtou moc dobře.

Československo na vrcholu světové textilní tvorby. Podívejte se na monumentální podobu české krajky
24. 09. 2022
Dámský šatník, který by v sobě neukrýval alespoň jeden kousek z krajky, bychom hledali jen těžko. Málokdo ale ví, že krajka má v tuzemsku o dost hlubší rozměr. Její přesahy do volného umění v minulém století uchvátily svět a dostaly tehdejší Československo na vrchol světové textilní tvorby.

Černou jsem z šatníku vymýtila a nechybí mi. Ženy by měly nosit barvy, říká návrhářka
24. 09. 2022
Slovenka Lay Sedláková navrhuje především kvalitní a nadčasové kabáty, ale jak sama říká, svůj vysněný a dokonalý model ještě stále tvoří a vylepšuje. „Když jsem zakládala značku, řekla jsem si však, že na povídání o udržitelnosti svůj marketing stavět nebudu. I když je to trend. Ale samozřejmě se snažím udržitelně tvořit,“ říká návrhářka v rozhovoru.

Sláva Ukrajině. Designblok vzdá hold ukrajinskému designu a podpoří tvůrce zasažené válečným konfliktem
21. 09. 2022
Speciální výstava Sláva Ukrajině!, která proběhne v rámci Designbloku, uctí práci ukrajinských designérů a značek, které pokračují v tvorbě navzdory probíhající válce, a nabídne jim platformu k mezinárodní prezentaci.

Malý princ české módy. Jan Trakal tvoří svou oděvní značku bez kalkulu
20. 09. 2022
Hodně se o něm mluví, málo se o něm ví. To nejdůležitější na Aloisi Fickovi ale je, že není skutečný. Neskutečný je i svět, který pod touto oděvní značkou vytváří Jan Trakal (38), původně ilustrátor. S láskou k věcem a bez kalkulu.

Láska k módě a schopnost tvrdě pracovat. Co spojuje DJ Jakuba Stracha a návrháře Jana Černého?
13. 09. 2022
Módní ikony, nejtalentovanější zástupci svých oborů nebo mluvčí mladé generace. DJ, producent a promotér Jakub Strach (28) alias Nobodylisten a módní návrhář Jan Černý (28) tyto nálepky znají moc dobře. Dlouholetí přátelé a spolupracovníci mluví nejen o úspěchu a slávě, ale i o tom, proč by si přáli mít květinářství.

Vyšyvanky, součást ukrajinského kroje, mají místo i v současné módě. Přesvědčte se v pražském obchodě Symbols
11. 09. 2022
Oblíbený concept store Symbols, dosud fungující výhradně v podobě pop-upů a e-shopu, se dočkal vlastního obchodu. Ten je vším, v co stálá klientela mohla doufat. A ještě víc.

Šperky jsem navrhovala pro ženy, ale zájem o ně mají i muži, říká designérka
10. 09. 2022
Dříve navrhovala pouze kožené kabelky, letos se Alina Janovskaja rozhodla uvést svou první kolekci šperků Ventus, na které spolupracovala se svým partnerem Pavlem Vojtíkem. „Šperky by měly být něčím, bez čeho neodejdete z domu. Váš talisman, vaše síla. Každý otisk by měl být vnímán jako vzpomínka, kterou je možné předávat z generace na generaci,“ říká designérka v rozhovoru.

Jak bydlí designéři: klavírní křídlo, repasované kousky i obrovská terasa
4. 09. 2022
Interiérová designérka Zuzana Novotná bydlí v Hluboké na Vltavou, kde si sama navrhla a zařídila dům snů, jehož dominantou je klavírní křídlo, které pořídil její manžel v bazaru. „Ač koupené v bazaru, je opravdu nádherné. A moc mu to u nás sluší. Dcera hraje a já se hrát učím. Když je venku krásně, otvírám okno, aby byla hudba slyšet ven. A u toho si lebedím,“ říká.

Tropická atmosféra i příjemný stín. Hudbou budoucnosti jsou haly ukryté za záhony
25. 08. 2022
Lány krabic skladů a výrobních hal rostou kolem měst po celém světě. A bude jich dál a dál přibývat. Každá snaha udělat je trochu jinak se proto počítá.

Vesmír v hlavní roli. V Jablonci nad Nisou probíhá výstava autorského skla a šperku
24. 08. 2022
Současné výtvarné umění má mnoho podob. Patří mezi ně i studiové umělecké sklo a šperk, jehož tvorbě se věnuje několik generací výtvarníků. Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou představuje některé z nich v rámci tematické výstavy nazvané Vesmír.

Černá barva a jednoduché tvary. To nevyjde z módy nikdy, říkají designéři
20. 08. 2022
Z kůže dokážou vyrobit vše, zaměřují se na kabelky, batohy, ale i na drobné výrobky. Ty vyrábějí z kousků kůže, která jim zbyde. „Kůže je přírodní materiál, proto na ní mohou být občas patrné optické „vady“, které vznikly už na zvířeti - zarostlé jizvy, šrámy a podobně. Takže nám jde při výrobě o to se vadám vyhnout, některé vady jsou ale jen kosmetické, nemají na kvalitu vliv, říkají designéři a manželé Jitka a Matouš Satorianovi.

Bloudíme lesem? Designblok odhalil téma a vizuál dalšího ročníku
16. 08. 2022
Čtyřiadvacátý ročník Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě, proběhne od 5. do 9. října 2022. Hlavními výstavními prostory budou smíchovský komplex Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

Paměť designu. Jak si vede muzeum v Brně s novým konceptem Art Design Fashion?
16. 08. 2022
Před více než půl rokem otevřela Moravská galerie v Brně své Uměleckoprůmyslové muzeum s novým konceptem Art Design Fashion. Jak si muzeum věnované tuzemskému designu zatím vede? A proč byste do nově zrekonstruovaného prostoru měli vyrazit i vy? Na prohlídku nás vzal jeho ředitel Jan Press (45).

Móda je toxická, ale bez ní to také nejde, říká mladý talentovaný návrhář Tomáš Němec
9. 08. 2022
Tomáš Němec (25) patří mezi velké naděje české módy. Letos v dubnu se na tom shodli porotci soutěže Van Graaf Junior Talent, ve které zvítězil. O módním světě přitom designér nemá přehnané iluze. „Móda je toxická, ale bez ní to také nejde. Je to umění, kultura a krásná věc,“ myslí si návrhář, který studiem oděvní tvorby sází na svou jedinou kartu.

Práce s porcelánem má několik fází a každá má svá úskalí, říká oceňovaná designérka
30. 07. 2022
Věnuje se hudbě, kreslí, od šestnácti let tetuje... V současnosti „je tváří“ českého porcelánu. Absolventka UMPRUM Monika Martykánová se stala Objevem roku Cen Czech Grand Design 2021 za porcelánové sošky Alegorie covidu. „V jedné z klauzurních prací jsem se pokusila propojit porcelán a tetování. Zkoušela jsem tetovat do nevypálené porcelánové hmoty. Zajímalo mě, jak se porcelánová hmota pod působením jehly zachová,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Martykánová.

Mřížka a velké CH. Město Cheb chce na novou vizuální identitu přilákat turisty
27. 07. 2022
Studio HMS design vytvořilo vizuální identitu pro západočeské město Cheb. „Není to úplně město z knížek aspoň z mýho pohledu, udělejte nad tím křížek a hurá do Chebu!“ Song kapely Chinaski „Hurá do Chebu“ je dnes už jen úsměvným odkazem divokých 90. let, kdy západočeské město platilo za populární cíl návštěvníků pochybných zálib.

Sprosté obrázky na křehkých vázách? Z reakcí si nic nedělám, říká umělkyně
26. 07. 2022
Působí tiše a stydlivě. Její vázy s expresivními kresbami jsou ale přesným opakem. Slovenská vizuální umělkyně Zuzana Svatík (29), jež pracuje převážně s keramikou, bourá svými objekty hranice mezi veřejným a soukromým, tradičním a novátorským, líbivým a kritickým. Keramika v jejím pojetí neznamená jen hezké hrnečky, ale i nefalšované angažované umění.

Věštění z kostí. Značka PBG se spojila s designérkou Eliškou Lhotskou
9. 07. 2022
Značka PBG připravila ve spolupráci s designérkou Eliškou Lhotskou novou kolekci Pretty Bloody Good, která je inspirována věštěním ze zvířecích kůstek. Nově chce značka spolupracovat s předními českými designéry z jiných odvětví.

Přetlaková maska pro zdravotníky i klávesnice k mikroskopu. České studio sbírá světové ceny
2. 07. 2022
Vymysleli a vytvořili přetlakovou ochrannou masku pro zdravotníky, za kterou získali cenu Good Design Award. Vytvářejí ale také udržitelné produkty a jejich cílem je zvyšovat kvalitu života ostatních. České studio PROTOTYPUM za své produkty sbírá jedno prestižní ocenění za druhým. „Říkáme, že děláme takový neviditelný design. Věc, která nepřijde široké veřejnosti jako něco výjimečného, ale prostě to tam je a funguje. A funguje to dobře,“ tvrdí Martin Žampach a Martin Hřeben v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Klenotnické domy Cartier a Bvlgari budou mít v Pařížské ulici českou konkurenci
28. 06. 2022
Česká klenotnická značka ALO diamonds bude první, která na podzim otevře svůj butik na nejprestižnější pražské adrese, v Pařížské ulici. Tím se zařadí mezi známé klenotnické domy v Pařížské ulici, jako je Tiffany & Co., Cartier nebo Bvlgari.

Přijedete, zaparkujete a bydlíte. Česká chata na kolech přiváží svobodu cestování
26. 06. 2022
Fenomén, který přišel ze západních zemí, právě dobývá i Česko. Novým trendem v cestování jsou malé chaty na kolech, se kterými můžete přijet kamkoli a bydlet v nich. Najdete v nich postel, koupelnu, kuchyňku, gauč i stolek. A na konci víkendu nebo dovolené si zase chatu odvezete pryč.

Jak bydlí designéři: Židle TON ze sklepa, vyrobený nábytek a masivní jídelní stůl
23. 06. 2022
Nábytek, který mají doma si buď vyrobili, nebo jej předělali. Jejich byt v Českém Těšíně je sice malý, ale o to útulnější. Agnieszka Kozłowska a Adam Farny, kteří spolu žijí a založili značku Mybelka, totiž všechny věci vybírají pečlivě a s citem k prostoru.

Coworking jako budoucnost. Ve Zlíně vyrostla „zelená“ budova určená pro všechny, kteří nechtějí pracovat doma
15. 06. 2022
Přímo v srdci Zlína, na třídě Tomáše Bati, se právě otevírá Impact Hub Zlín, sedmipatrové coworkingové a eventové zázemí pro byznys nomády, jednotlivce, skupiny i celé firmy. Budova je prošpikovaná moderními technologiemi a ekologickým cítěním. Proč se Impact Hub vydal zrovna do Zlína?

Práce z domova? V pandemii rozjeli manželé výrobu svíček s názvy zajímavých míst v Česku
11. 06. 2022
Za českou značkou ručně dělaných přírodních svíček stojí manželé Kateřina a Ondřej Becherovi. On pracuje jako programátor, ona vede obchůdek s přírodní kosmetikou. Covidové bezčasí přálo rozjímání nad novými nápady a tak uzrál nápad na založení vlastní značky přírodních svíček Tvoje svíčka.

Získejte unikátní vzorky či poklady ze starých kolekcí. Čeští i zahraniční designéři provětrávají sklady
9. 06. 2022
Udržitelné oblečení a kousky, které už se nedají sehnat, vzorky produktů či unikátní kousky ze starých kolekcí, které už se nedají sehnat. SmetanaQ Showroom pořádá v červnu akci Summer sale, během které si za zvýhodněné ceny můžete udělat radost či podpořit sestry Sashu Gamaliy a Iru Stovbun, které musely v březnu opustit svou zemi kvůli ruské invazi.

Kabelky z nové kolekce pojmenovala po své fence. Designérku Helenu Krásovou nejvíce inspiruje architektura
4. 06. 2022
Značku KRAS založila před sedmi lety z touhy vytvářet vlastní kousky. Šila šaty, trička i kabáty, největší zalíbení ale našla při navrhování a šití městských zavazadel, která jsou typická minimalistickým provedením a velkým důrazem na praktičnost. „Kabelka vyrobená z kůže je za mě stále nejlepší varianta, a to z hlediska stálosti a udržitelnosti,“ říká Helena Krásová v rozhovoru.

Studenti UMPRUM nabídli podobu nové lanovky na Petřín, veřejná soutěž skončila fiaskem
28. 05. 2022
Lanová dráha na nejznámější pražský kopec se nové podoby hned tak nedočká. Loni vyhlášená designérská soutěž na nový vzhled lanovky na Petřín skončila fiaskem. Na špatně uchopený tender upozorňuje profesor Ivan Dlabač z ateliéru Průmyslového designu z UMPRUM. Jako alternativu představili studenti z UMPRUM své návrhy na modernizaci lanovky.

Designové radosti. Vintage nábytek je nejen parádou do bytu, ale i dobrou investicí
24. 05. 2022
Zkrášlování domácnosti bylo jednou z kratochvílí pandemických časů. Podlehly jí i Ráchel Smékalová (29) a Zuzana Hadáčková (34), které mezi lockdowny založily concept store QURATED nabízející designové radosti pro každého obdivovatele vintage nábytku. Jakou židli nabídnout hostům? A co je příjemného na interiérech v barvě másla?

Méně dostupné hypotéky, dražší nájem i stavební materiály. Zařiďte si bydlení jinak, třeba v maringotce
17. 05. 2022
Drahé byty, rušná města a nedostatek zeleně je přestaly bavit. Vyzpovídali jsme tři odvážlivce, kteří se rozhodli bydlet po svém. V maringotce na rodinné zahradě, ve vlastnoručně postaveném domku na dvou kolech a v útulném tiny housu vedle lesa. Račte vstoupit, dveře alternativního bydlení se otevírají.

Pánské prádlo z materiálu budoucnosti. Švédská firma CDLP sází na pohodlí
14. 05. 2022
Pánské spodní prádlo je mrtvé, ať žije pánské spodní prádlo! Andreas Palm a Christian Larson svou značkou CDLP nejenže dávají mužům, co jim dosud bolestně chybělo, ale ještě při tom pomáhají redefinovat maskulinitu.

Festival Křehký Mikulov chystá jubilejní ročník. Oslava uměleckého designu se po pandemii konečně vrací
14. 05. 2022
Festival sběratelského designu se po dvouleté vynucené pauze vrací do Mikulova! Jubilejní 10. ročník Křehkého Mikulova proběhne tradičně poslední květnový víkend.

Největší svátek designu se blíží. Ukáže, jak budeme žít v budoucnosti
7. 05. 2022
Kvůli covidu odložený týden designu je konečně zpět, včetně jeho dvou nejdůležitějších akcí: Salone del Mobile, který se letos už pošedesáté koná v italském Miláně, proběhne výjimečně v červnu a ve stejnou dobu se lze těšit i na Fuorisalone. Zaměří se na fenomén udržitelnosti i pokrok, který nás v nejbližších letech čeká.

Ke mně do ateliéru se chodí pro barvy, říká návrhářka Lenka Mulabegovič
23. 04. 2022
Na svých cestách Sicílií se zamilovala do místního ornamentu, barev, kombinací, vzorů. Hned, co se vrátila domů, přetavila je módní návrhářka Lenka Mulabegovič do vlastních autorských tisků a použila na minimalistické formy oděvů. Kolekci pojmenovala Siciliana a její tváří se stala moderátorka a novinářka Daniela Písařovicová.

Češi často radikálně zavrhují novoty a bojí se být sami sebou, ale lepší se to, říká český designér
16. 04. 2022
S módou má bohaté zkušenosti, působil v Itálii, pracoval pro velké značky a kariéru odstartoval v Pietro Filipi. Věnuje se také ilustraci a produktovému designu. Nyní pracuje pro českou firmu Bagind. „Kožená galanterie a technologie její výroby je velmi specifickou oblastí, kterou se neustále učím a snažím se v ní zdokonalovat. Je to něco úplně jiného než tvorba oblečení. Kůži nemůžete zpracovat stejně jako jiné tkané materiály, záleží zde hodně na přesnosti, řešíme často jakou technologii zvolit,“ říká v rozhovoru designér Filip Hieke.

Opustila práci a do rukou vzala pletací jehlice. Jeden vlněný svetr pletu klidně i týden, říká Hana Hofmanová
9. 04. 2022
Nejvíce využívá alpaku, peruánskou vlnu, merino vlnu, mohér a hedvábí. Poslední dva materiály, mohér a hedvábí, se do svetrů nejčastěji přidávají jako příměs. Vlastní značku Woolhof si založila Hana Hofmanová díky kamarádce, která od ní chtěla jeden uplést. Když skončila v zaměstnání, přemýšlela, co bude dělat dál a pletení bylo jasnou volbou.

Přední český designér Rony Plesl navrhl nové džbánky pro hanušovický pivovar
3. 04. 2022
Hanušovický pivovar Holba se pyšní novými džbánky, jejichž autorem je Rony Plesl, světová špička v designu skla. Základem dekoru je nakloněné „O“, které je pro logo Holby naprosto typické. Nový džbánek jde proti proudu „českého bucláku“. Je vysoký, má velké ucho a vytváří zajímavé optické efekty.

SmetanaQ oživí Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Představí také ukrajinské návrhářky, které musely opustit svou zemi
31. 03. 2022
O doprovodný program letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Week se již tradičně postará SmetanaQ – dům designu, módy a umění. Součástí akce SmetanaQ Fashion Cross, probíhající po celou dobu MBPFW 2022, bude módní přehlídka CO_LAB Fashion Event by VOŠON pod vedením designérky Evy Vontorové, launch kabelky Elliptica od české módní značky Ether, POP-UP na Smetaně, který letos podpoří ukrajinskou značku Basement Sisters, a SmetanaQ Talks s inspirativními hosty jako jsou JaCobra nebo Lukáš Spilka.

Kvůli válce se po 30 letech znovu setkávají. Studio A8000 nabídlo práci architektům z Ukrajiny
27. 03. 2022
Ateliér A8000 se rozhodl zapojit do pomoci Ukrajině i jejím obyvatelům všemi možnými prostředky.

Jde úspěšná značka založit i během pandemie? Inspirujeme se lesem, říká výrobce nábytku
26. 03. 2022
Během pandemii založil vlastní značku s designového nábytku a doplňků Zlesart, kterou představil na podzim na Designbloku a zaujala všechny přítomné. Nyní byla nominována na Ceny Czech Grand Design. „K výrobě doplňků inspirovaných lesem používáme starou technologii ručního formování do pískových forem a soustružení dřeva pak probíhá na 80 let starém soustruhu,“ popisuje některé z procesů precizní výroby zakladatel značky Petr Novák.

Ceremoniál ovládlo hejno plaměňáků. Do Síně slávy českého designu vstoupila Liběna Rochová
23. 03. 2022
Ocenění Ceny Czech Grand Design za rok 2021 převzali vítězové při slavnostním večeru v Hudebním divadle Karlín. Absolutními vítězi – Grand Designéry roku 2021 se stalo etablované duo Roman Vrtiška & Vladimír Žák. Do Síně slávy českého designu byla za celoživotní přínos tomuto oboru uvedena legenda české módy Liběna Rochová.

Módní návrháři a jejich múzy. Neobyčejná spojení, ze kterých vzniká neobyčejná tvorba
22. 03. 2022
Jeden bez druhého by nebyli tím, čím jsou. Inspirují se, ovlivňují a vzájemně posouvají svou tvorbu, kariéru a někdy i osud. Podívejte se na neobyčejná spojení českých a slovenských módních návrhářů, kteří nám představili své múzy.

Nejvíce mě inspiruje materiál, ze kterého šperky vyrábím, říká designérka
19. 03. 2022
Šperky má ráda nadčasové - takové, které nepodléhají módním trendům. Kristýna Černá založila svou značku pozvolna, nejprve vyráběla šperky jen tak pro radost a pro své blízké. Dnes se věnuje už pouze výrobě šperků. „Moje práce mě baví, Du Coeur je moje prostřední dítě, kterému věnuji obrovské množství času, energie a péče a je pro mě teď už regulérní prací na plný úvazek. Nedokážu si představit, že bych po mateřské sklidila stůl a dělala něco jiného, určitě ne,“ říká v rozhovoru.

Jak bydlí designéři: Písek v knihovně, pohledy v kuchyni. Když se vášeň pro cestování promítne do domova
16. 03. 2022
Designéři Lenka a Jan Malí spolu tvoří pár v soukromí i v práci. Spojuje je ale ještě vášeň pro cestování, po roční cestě kolem světa se usadili v Olomouci. „Kuchyně je srdcem našeho domova. Pracovní deska a obklad ze stejného materiálu se nám velmi osvědčila, nejen, že se nám líbí, ale je velmi praktická na údržbu,“ říkají

Získat kvalitní péřový sypek nebylo vůbec snadné, popisují zakladatelky značky s potřebami pro děti
5. 03. 2022
Když v těhotenství zjistily, že nabídka věcí pro novorozence je v Česku na jejich vkus nedostatečná, rozhodly se, že si založí vlastní značku a eshop. Nabízejí české péřové zavinovačky, přebalovací podložky nebo novorozenecká hnízda. „Sypek jsme sháněly hodně dlouho, nebylo to vůbec snadné, protože si na kvalitě zakládáme a vždy se snažíme najít materiál u českých producentů. Oslovily jsme vícero výrobců, testovaly a zkoumaly vzorky,“ říká v rozhovoru jedna ze zakladatelek MimiConceptu Kristýna Tumpachová.

Jak bydlí designéři: Pokojovky, krb a místo stěny obří okno s výhledem na lesy i krb
3. 03. 2022
Bydlí ve vesnici kousek od Sušice s výhledem na lesy a rybník. „Přes jednu stěnu máme velké okno a v něm ležení, z kterého vidíme do přírody a v zimě koukáme do krbu. Za sedačkou je cihlová zeď a na ní velké macramé. Celý prostor má pro mne úžasnou atmosféru,“ říká o svém vysněném bydlení návrhářka Ivana Holá.

Pocta černé. Designérka Barbora Musilová přichází s novou kolekcí
19. 02. 2022
Značka .about leather. designérky Barbory Musilové, která se zaměřuje na kožené kabelky a doplňky, vyráběné lokálně z kvalitní Italské kůže, přichází s novou kampaní, která představuje nejlepší kousky napříč kolekcemi a také novinky.

Česká vlna se likviduje v ohni. V historii jsme přitom byli vlnařskou velmocí, říká módní návrhářka
15. 02. 2022
Česko patří k největším zpracovatelům ovčí vlny v Evropě. Tuzemské firmy však využívají výhradně tu z dovozu. To se snaží změnit módní návrhářka Linda Havrlíková (30), jež na své samotě u lesa šije z vlny oveček, které jí spásají zahradu. „Chci ukázat, že z kvalitní lokální vlny mohou vznikat krásné věci,“ říká.

Fascinoval mě moment chladu. Úspěšná designérka nábytku a svítidel navrhla vlastní kolekci šperků
12. 02. 2022
Sklo a stříbro. Jedna z neúspěšnějších českých návrhářek Luce Koldová navrhla kolekci šperků pro značku MOOYYY, kterou pojmenovala Frozen.

Eliška Lhotská, Dick Wolf či Zdeněk Vacek a další. Kdo má šanci na Ceny Czech Grand Design?
1. 02. 2022
Ceny Czech Grand Design odhalily nominace za rok 2021. Po dvouleté pauze se slavnostní vyhlášení vítězů vrací do divadelních kulis, nově do Hudebního divadla Karlín.

Když usedám ke kávě a dávám si pauzu, většinou přichází nápady, říká designérka Lucie Koldová
22. 01. 2022
Designérka a autorka ikonických svítidel Lucie Koldová o tvorbě, která zaměstnává její mysl i při víkendovém pití kávy, a taky o tom, proč se nebojí vychovávat děti mezi krásným nábytkem.

Český design opět uspěl v mezinárodní konkurenci. Firma mmcité získala ocenění za lavičku a stojan na kola
12. 01. 2022
Firma mmcité získala prestižní ocenění Good Design pro rok 2021 za svou lavičku Emau a stojan na kola Elk. Autory oceněných produktů jsou David Karásek, Viktor Šašinka a designérské duo Herrmann&Coufal.

Lyžování na horách, silvestrovský rituál či oslavy v jurtě. Jak slaví poslední den v roce čeští designéři?
31. 12. 2021
Odpolední procházka s přáteli, táborák s ohněm či lyžování na horách a procházky krajinou. Jak a kde slaví poslední den v roce české designérky a designéři?

Legíny z recyklovaných rybářských sítí. Lidé se o původ oblečení dnes zajímají, říká Ctirad Sára
26. 12. 2021
Ctirad Sára vybudoval před několika lety z ničeho svou značku BeWooden. V moravských Beskydech žije a neustále vymýšlí nové projekty. Tím posledním je značka TvaLaska, kterou tvoří se svou manželkou. Zaměřují se na udržitelné oblečení, které vyrábí z recyklovaných rybářských sítí. „Obnáší to samozřejmě úskalí, jako je najít správnou úroveň mezi tím, kde je doma, a kde je práce. Možná proto si i společně s manželkou domlouváme schůzky, které řeší výhradně práci,“ říká v rozhovoru.

Z herečky návrhářkou. Nepodporuji výrobu v zemích, kde jsou neakceptovatelné pracovní podmínky, říká Býmová
24. 12. 2021
Herečka Dominika Býmová ztvárnila roli servírky Romany v úspěšném seriálu Most!, si ještě před pandemií založila vlastní značku oblečení. Pracuje výhradně s přírodními materiály a oblečení šije v Česku. „Obě profese mě definují a jsou mou součástí. Pravda, občas je to náročné a na úkor mého volného času - mnohdy také spánku. Ale už si umím říct o pomoc, a když se vrátím v noci z divadla, nevybavuju do dvou hodin rána objednávky jako dříve,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

V pandemii jsem cítila, že lidé chtějí české designéry podpořit, říká šperkařka
22. 12. 2021
Tvorba Store je sdílený showroom, který prezentuje výhradně české autory, designéry, návrháře a tvůrce. V Praze na Letné byl poprvé otevřen na podzim roku 2018 manžely Marií a Vojtou Poláčkovými a jejich dlouholetou kamarádkou Terezou Rumlenovou. Tvorba se zaměřuje na značky z regionů, které nemají v Praze větší zastoupení. „Kromě oblečení nabízíme doplňky jako třeba batohy, ponožky, kabelky, ale i šperky a nášivky. V poslední době se hodně a rádi zaměřujeme na dárkové zboží,“ říká zakladatelka a designérka Marie Poláčková.

Jediné svého druhu, vyrobené technikou ze seznamu UNESCO. Jak vznikají české perličkové ozdoby?
21. 12. 2021
Perličkové vánoční ozdoby, které možná zdobí i váš stromeček, dnes vyrábí jediná firma na světě. Sídlí nedaleko Jablonce nad Jizerou a ročně vyprodukuje až 150 tisíc ozdob ze skleněných perel. Jak tyto vánoční dekorace, vyrobené technikou zapsanou na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, vznikají, jsem jela prozkoumat do severočeské Poniklé.

Česká vánoční ozdoba se třpytí ve ‚Skleněném městě’. V nizozemském Leerdamu je k vidění tradiční výroba
19. 12. 2021
Výstava Christmas Treasure/ Současná česká skleněná vánoční ozdoba, kterou pro závěr roku připravila Česká centra, slaví úspěchy. Začátkem prosince odstartoval Rok skla v Českém centru Paříž, nyní jsou české vnoční ozdoby k vidění v nizozemském Leerdamu.

Pro malé i velké. Nadělte letos pod stromeček český design, vytipovali jsme za vás sázky na jistotu
19. 12. 2021
Tento rok bude všechno jinak. Vánoce bez stresu a bez obligátních dárků, které neurazí, ale ani nenadchnou.

Křišťálové stolování. Mám rád, když sklo vypadá jako praskající led, říká designér
14. 12. 2021
„Zůstaň skromný a jdi si za svou vizí,“ vybavil na cestu do Kamenického Šenova jeden z nejznámějších a nejlepších českých produktových designérů Rony Plesl svého studenta Františka Jungvirta (24). Právě známý designér jej přijal na místo kreativního ředitele značky KLIMCHI, kterou založil o tři roky starší Lukáš Klimčák a která se věnuje stolnímu sklu.

Umělkyně, na kterou jsme zapomněli. Podívejte se na designové hračky pro děti z minulého století
9. 12. 2021
Jméno Minky Podhajské zná málokdo. Ti, kteří ho už někdy zaslechli, si ho pravděpodobně spojí s designem dětských hraček. Tahle česká výtvarnice toho má ale na kontě daleko víc – od obrazů přes grafiky a bibeloty až po sochy nebo keramiku. Pojďme se společně vrátit o století nazpět a nakoukněme do světa jedné z nejvšestrannějších tuzemských umělkyň první poloviny 20. století.

Vánoce ve Smetaně. Prodejní akce představí 14 stálic českého a zahraničního designu
8. 12. 2021
Od středy probíhá ve Smetana Q předvánoční prodejní akce nazvaná Vánoce na Smetaně. Svou tvorbu představuje čtrnáct českých i zahraničních designérů, kteří ve SmetanaQ Showroomu produkty nejen prodávají, ale v jednotlivých ateliérech je i ručně vyrábí.

Unikátní objekty. Designér Zdeněk Vacek propojil tradiční zlatnické řemeslo s 3D tiskem
7. 12. 2021
Český klenotník Zdeněk Vacek (41) se letos rozhodl pro odvážný krok. Místo klasické kolekce vytvořil tři unikátní objekty, které propojují tradiční zlatnické řemeslo s nejmodernější technologií 3D tisku.

Český design od studentů. Po roční odmlce se letos znovu vrací UMPRUMSHOP
4. 12. 2021
Oslavit nové začátky mladým designem, to je poselství letošního UMPRUMSHOPu, který se koná po roční odmlce. UMPRUMSHOP je jedinečná prodejní výstava děl z řad studentů a absolventů školy, jež se koná pod záštitou Ateliéru módní tvorby. Studentská akce dává každoročně příležitost mladým tvůrcům prezentovat výsledky své práce a především je nabídnout k prodeji široké veřejnosti.

Jak se dá žít v ‚malém‘? Plzeň Design Week představuje design na minimálním prostoru
3. 12. 2021
Šestý ročník tradiční akce, která do Plzně přináší novinky ze světa designu, probíhá do neděle v prostorách DEPO2015. Letos se festival zaměřuje na možnosti kvalitního designu na minimálním prostoru s podtitulem „Jak žít v malém“.

Muži nežádají o ruku jen ženy. Česká designérka vytvořila zásnubní prsten pro gaye
28. 11. 2021
Česká designérka Kristýna Malovaná se během pandemie pustila do návrhu prvního českého zásnubního prstenu pro gaye.

Kontrasty mě dráždí a přitahují. To se odráží i v mé práci, říká designérka
20. 11. 2021
Věnuje se především scénickému a ateliérovému šperku, v posledních letech své síly zaměřuje také na originální a nositelné kolekce. Při práci na špercích pro běžné nošení cítí větší zodpovědnost, pracuje precizně, většinou sama a snaží se jim vtisknout nadčasový tvar.

Česká módní jízda. Představujeme trojici návrhářů, kteří dobývají i světovou scénu
18. 11. 2021
O českých módních návrhářích je v posledních měsících slyšet víc než kdy jindy. Vybrali jsme pro vás tři zvučná jména, která dobývají nejen českou, ale i světovou módní scénu. V hlavní roli Jan Černý (27), Mikuláš Brukner (27) a Natalie Dufkova (25).

Vystavoval v zahraničí, spolupracoval s finskou značkou. Tadeáš Podracký patří k nejoriginálnějším českým designérům
16. 11. 2021
Tadeáš Podracký (32) patří k nejoriginálnějším designérům nové generace. Netají se světovými ambicemi, tvoří intuitivně a nepohrdne žádným materiálem. „Skrze své experimentální objekty zpochybňuji témata, která se dotýkají designu,“ říká.

Projekt Krásná práce oslavuje i zaniklá řemesla. Chceme posílit povědomí o tradicích, říká organizátorka
13. 11. 2021
Druhý ročník přehlídky Krásná práce představuje veřejnosti výběr tradičního českého, moravského a slezského řemesla a lidového umění moderně a bez sentimentálního nánosu. Letošním lákadlem jsou produkty vzešlé ze spolupráce řemeslných mistrů a předních českých designérů jako je Rony Plesl, Lucie Koldová a Jan Čapek. „Velice zajímavé řemeslné techniky jsou také ty, které byly ještě v meziválečném období na našem území plně rozšířeny, a potom v různých obdobích zanikly, říká Klára Hegerová v rozhovoru.

Nechápu, že se boty vyrábí s ohledem na trendy, ne na ortopedickou kvalitu, říká designérka
7. 11. 2021
Vlastní značku s obuví založila, když řešila manželovi problémy s chodidly. Rozhodla se, že bude vyrábět boty ručně a ortopedické vložky do nich bude dělat na míru. A úspěch měla velký. Nyní se vrhla i na dětskou obuv. „V nové kolekci dětských capáčků a bot pro začínající chodce jsem se totiž zaměřila na minimalismus a barefoot, který v začátcích napomáhá přirozenému vývoji chodidla," říká designérka Sabina Sládková.

Perte méně a nepoužívejte sušičky, oblečení vydrží déle, radí Karolína Břinková. Co je to nákupní pyramida?
29. 10. 2021
Jaký je rozdíl mezi recyklací, upcyklací a downcyklací oblečení? Jak to udělat, aby vám oblečení déle vydrželo a proč nepoužívat sušičku? „Při výběru materiálu je lepší upřednostnit přírodní vlákna, jako jsou biobavlna, len, hedvábí, konopí, vlna... Dále celulózová vlákna (viskóza, modal) a tencel. Naopak se snažíme vyhnout vláknům umělým,“ radí v rozhovoru Karolína Břinková, spoluzakladatelka platformy Slow Femme.

Rukavicím z Dobříše se blýská na lepší časy. Pandemie nám zavařila, druhou vlnu jsem nečekala, říká podnikatelka
27. 10. 2021
V období první republiky se v Dobříši vyrobilo až deset milionů párů ručně šitých kožených rukavic ročně. Dnes jsou jich sice jen nižší desítky tisíc, ale i díky snaze Petry Kesnerové (34) z Bohemia Gloves, která vzala záchranu řemesla za svou osobní výzvu, se jim zase blýská na lepší časy.

Design je boj. Dva ze tří projektů většinou skončí, protože někde narazí, říká designér Jakub Pollág
21. 10. 2021
Slovenský designér Jakub Pollág (32) dosáhl na poli designu už téměř všeho. Společně s Václavem Mlynářem založil oceňované studio deFORM, stál v čele sklářské značky Bomma a na kontě má kromě nového brandu zeitgeist.limited spolupráce se značkami jako HEM, Lasvit nebo Buster + Punch. Nehledě na zvučná jména má ale jasno: „Nemá smysl vyrábět věc jen proto, aby byla. Design by měl dělat primárně radost.“

Na mateřské založila obchod pro matky i děti. Pracuji pořád a vlastně nikdy, říká Tereza Goktas
18. 10. 2021
Matky s malými dětmi jsou v oděvním průmyslu poměrně novou cílovou skupinou. Chtějí se oblékat hezky, i když většinu času tráví na pískovišti. Přesto na ně značky dlouho nemyslely. Na mámy odvážné a moderní, na ženy, které toho k životu s dítětem nepotřebují mnoho, se zaměřila Tereza Goktas (39), majitelka e-shopu Wildmoon.

Když bohatí sbírají umění. Morozovova kolekce odkrývá díla, která stojí za to vidět
16. 10. 2021
Před pěti lety uspořádala Fondation Louis Vuitton veleúspěšnou výstavu francouzského moderního umění ze sbírky ruského byznysmena Sergeje Ščukina. Letos v září uvedla kolekci dalšího významného ruského sběratele Ivana Morozova a jeho bratra Michaila.

Vila Lanna se otevírá veřejnosti. Akademie věd se zde chystá pořádat přednášky
16. 10. 2021
Novorenesanční památkově chráněnou vilu na adrese V Sadech 1 jste zatím mohli obdivovat pouze zvenku, její interiéry se otevíraly jen výjimečně. To se nyní změní. Vilu bude možné navštívit při společensko-kulturních programech či přednáškách Akademie věd, které vila patří.

Českému designu dávno nedominují muži. Které mladé ženy stojí za to sledovat?
12. 10. 2021
Jsou mladé, talentované a mají před sebou velkou budoucnost. Vybrali jsme dvě české designérky a jedno designérské duo, které stojí za to sledovat. Víc než jen pozorně.

Telepatia. Izraelská šperkařka představí na Designbloku novou kolekci
9. 10. 2021
Za svou loňskou kolekci Tamarix získala nominaci na Czech Grand Design, letos se izraelská designérka Vika Mayzel poprvé představuje na Designbloku, a to s novou kolekcí Telepatia.

Dvojice, která vychovává nejsilnější generaci umělců. Je zázrak, že škola nikdy nevyhořela, smějí se Velčovský s Pekařem
7. 10. 2021
Když vás popadne chuť koupit si vázu od českého designéra, nevyhnete se těm s krystalickými květy od Milana Pekaře (41) ani porcelánovým holinkám Maxima Velčovského (45). Dva fousaté designéry kromě vášně pro nádoby na květiny spojuje i vedení Ateliéru keramiky a porcelánu na UMPRUM. Dvojice, která vychovává jednu z nejsilnějších generací mladých umělců, letos slaví deset let svého tvůrčího partnerství.

Designblok je za dveřmi. Na co se můžete těšit a kteří designéři představí novinky?
5. 10. 2021
Každoroční oslava designu proběhne letos v Gabriel Loci, ale i Uměleckoprůmyslovém museu (UPM). Návštěvníci se mohou těšit na ikony české módy a šperku, jakými je Liběna Rochová, Denisa Nová, Hana Zárubová, Zdeněk Vacek, Nastassia Aleinikava nebo Janja Prokić, ale i na nové tváře.

Pracuji výhradně s přírodními materiály. Jsou příjemné a lidé se jich prostě chtějí dotýkat, říká designérka
2. 10. 2021
Živí se jako architektka, ale svou vlastní značkou hedvábných šátků a doplňků si splnila sen. Její „pohádkové“ šátky se znovu objeví na Designbloku a k nim letos vytvořila také kabelky z rukavičkářské kůže. „Chtěla bych pracovat také s kašmírem. Zůstávám tedy stále „v lůně matky přírody“. Materiály, které jsou příjemné na nošení, rádi se jich dotýkáme, a přitom jsou v tom nejlepším smyslu slova udržitelné,“ říká Martina Karafiátová.

Dům jako experiment. Casa Albero u Říma uchvátila i Lagerfelda, Fellini zde natočil několik filmů
30. 09. 2021
Jen pár desítek kilometrů od Říma najdete jeden z nejzajímavějších počinů moderní italské architektury. Casa Albero, známá také jako Casa Sperimentale, uchvátila třeba i módního návrháře Karla Lagerfelda. Jejími zákoutími mě v rámci jedné z mála prohlídek pro veřejnost provedl poslední z žijících architektů domu Raynaldo Perugini.

Doba turbulentní. Čeští designéři pandemii přežili, prožitky mají ale rozdílné
28. 09. 2021
Mezi titulky o konci českých módních velikánů a frontách na nedávno otevřený zahraniční řetězec s fast fashion zapadlo důležité téma, a sice jak postihly uzavřené obchody a utlumení ekonomiky tuzemskou módní scénu. Odpověď na tuto otázku přinášejí ti nejpovolanější – čeští módní designéři.

Oceňovaná designérka Eliška Lhotská představí na Designbloku nové snubní a zásnubní prsteny
27. 09. 2021
Eliška Lhotská Jewellery poprvé vytvořila ucelenou nabídku snubních a zásnubních prstenů. O nové zlaté a stříbrné kroužky rozšiřuje jak svou první a nejprodávanější kolekci, New Archeology, tak vítěznou řadu šperků SO. Minimalistické prsteny skrývají konceptuální poselství obou kolekcí. Prsteny představí v říjnu na Designbloku.

Kolekce na podporu nosorožců. Návrhářka Andrea Vytlačilová představila limitovanou edici
26. 09. 2021
Pracovala pro nejúspěšnější módní domy na světě. Návrhářka Andrea Vylačilová je stoupající hvězdou českého designu. K výročí safari parku ve Dvoře Králové navrhla limitovanou kolekci šátků a jediný exemplář kabelky a kabátku. Výtěžek z prodeje pomůže k záchraně nosorožců.

Odjakživa jsem byl obklopený ženami. Vím, jakou kabelku potřebují, říká designér
25. 09. 2021
Móda ho zajímala od dětství, studovat šel ale truhlařinu, u které nakonec nezůstal, protože, jak sám říká, dřevo mu neposkytlo takovou volnost. Za to kůže ano. Zakládá si na tom, aby jeho výrobky držely tvar, aby byly propracované a konkurenci vítá. „Produkty navrhuji tak, aby byly na stejné, nebo minimálně podobné, úrovni jako produkty od luxusních módních domů,“ říká designér František Macháček.

Osvobozené divadlo u rybníka. Na Českomoravské vrchovině stojí hotel se zajímavou historií
24. 09. 2021
Rybník Medlov na Českomoravské vrchovině. Na první dobrou možná toto místo málokomu ze čtenářů něco řekne, přesto by byla škoda ho přehlédnout. Dokládá, že zajímavou architekturu můžeme najít skutečně všude.

Oblečení šije ze zbytků látky. Návrhářka používá zapomenutou československou textilní techniku
21. 09. 2021
Módní návrhářka Mia Jadrná (29) dává nový život odstřižkům a zbytkům látek, které by jinak skončily v koši. Stejně tak pomáhá udržet na živu pozapomenutou československou textilní techniku Art protis. ”Výroba je sice náročná, ale já si život komplikuju ráda, “ říká s odhodláním.

Vůně na tělo. Když přemýšlím nad Čechy a parfémy, vybaví se mi letiště a duty free, říká Šantrochová
18. 09. 2021
Kapka vůně jedné z desítek lahviček esenciálních olejů, špetka posvátnosti a velká dávka oddané tvůrčí práce. Vítejte v niche parfumerii Scent Roche Kateřiny Šantrochové (29) na pražském Novém světě, kde vám její majitelka namíchá vůni doslova na tělo.

Když se nějaký šperk prodával moc, stopla jsem výrobu. Nechci dělat bižu, říká designérka
14. 09. 2021
Šperkařka Janja Prokić (37) slaví. Letos je tomu deset let, co ke svému jménu přidala logo s liščí hlavou a otevřela vlastní studio. Jaká bude její jubilejní kolekce? Co šperkařka představí během výstavy na Slovensku? A nemá té lišky už někdy dost?

Architekt musí mít především odvahu. S každým domem zároveň navrhujeme celé město, říká Jana Mastíková
11. 09. 2021
Architekturu studovala mimo jiné i ve Španělsku, ve městech má ráda zeleň a říká, že nikdy nenarazila na to, že by ji jako ženu architektku muži „nebrali“ mezi sebe. „Považuji za důležité okolí mého bydlení. Když jdu domů, chci míjet inspirující prostředí, které se mi líbí, mění se a žije svým životem,“ říká architektka Jana Mastíková v rozhovoru.

Obléká nejvíce českých hereček. Baví mě oblékat i ženy, které mají prsa a boky, říká Lucie Kutálková alias Leeda
9. 09. 2021
Lucie Kutálková (42) alias Leeda by mohla mít přídomek nejvyhledávanější návrhářky českých filmových hvězd. Jakmile se roztáhne červený koberec, můžete si být jistí, že hned několik hereček oblékne šaty právě z jejího ateliéru. Jak českou designérku zasáhla pandemie? Proč róby z červeného koberce půjčuje i „obyčejným smrtelníkům“? A jakou hollywoodskou hvězdu by chtěla mít doma?

Oblečení od něj oblékla Madonna i hollywoodské hvězdy. Svůj sen žiju právě teď, říká slovenský designér
6. 09. 2021
Slovenský textilní designér Juraj Straka (37) navrhoval potisky pro téměř všechny haute couture značky, na které si vzpomenete. Modely s jeho vzory oblékla Madonna, ale i dlouholetá šéfka amerického Vogue Anna Wintour. „Dříve jsem měl spíše celebritní sny, teď mi ale dělá radost, když mé potisky proniknou na ulici, do reálného světa, “ říká Juraj Straka.

Úsměv je jádrem bytí. Česká rtěnka s makovým olejem dává na frak všem chemickým koktejlům
4. 09. 2021
Michala Butková (39), majitelka a zakladatelka obchodu Kuráž, už dva roky vyrábí ručně míchané přírodní rtěnky. Jmenují se MICHALA a jejich hlavní ingrediencí je český makový olej. Posláním pak každodenní oslava ženského úsměvu.

Funkcionalismus na břehu Vltavy. Budova Elektrických podniků prošla rozsáhlou rekonstrukcí
3. 09. 2021
Ani budovy průmyslových podniků zdaleka nemusejí být nudné. Dnes se o tom přesvědčíme, když se podíváme do pražských Holešovic, kde stojí mimořádně pozoruhodná funkcionalistická stavba.

Módní trendy neexistují, jsou smyšlené. I proto dělám věci tak, aby se daly nosit kdykoli, říká návrhářka
30. 08. 2021
Móda byla odjakživa její vášní, po ukončení studií se proto vydala sbírat zkušenosti do světa. Dostala se k práci v módní branži v Los Angeles, kde sledovala umělé nastavování trendů, vykořisťování planety i lidí v rozvojových zemích. „Chtěla jsem se tomu postavit čelem a nabídnout trhu udržitelnější alternativu elegantní a ženské módy,” popisuje Anna Havlíčková v rozhovoru důvody založení vlastní značky Appre.

Současné umění je dostupnější. Profil sběratele se za posledních sto let změnil, nemusíte být milionář
21. 08. 2021
Podpora umění by měla být nedílnou součástí našeho vzdělání a života vůbec. Současné umění je přitom ve světě i u nás nyní dostupnější než dříve a zájem o něj jen roste. Krom nových uměleckých přístupů se objevují i nové přístupy ve sbírání uměleckých děl. Jeden z nich reprezentuje mladá česká sbírka s názvem Koojon, za kterou stojí sběratelka Iva Bízová a kurátor Pavel Kubesa.

Vinohradská perla moderny. Laichterův dům patří mezi vrcholná díla slavného architekta Jana Kotěry
20. 08. 2021
V naší zemi nepůsobilo mnoho lepších architektů. Génius moderny Jan Kotěra zanechal nesmazatelnou stopu nejen v tuzemské metropoli, ale i v celé řadě dalších míst, pro dnešek však zůstaneme právě v Praze.

Jeho šperky nosí Madeleine Albrightová i Patti Smith. Avantgardní šperkař Zdeněk Vacek s diamanty v uších mluví o restartu
2. 08. 2021
Klenotník Zdeněk Vacek šlape usilovně do pedálů. Založil vlastní značku, navrhl novou kolekci a stihl za ni posbírat ocenění. Ještě loni byl přitom půlkou šperkařské značky Zorya, která se nečekaně rozpadla, a on se musel potýkat celou řadou změn.

Jak bydlí designéři: Poklady ze skládek, radost z nových nálezů a žádné zbytečnosti
28. 07. 2021
Její oblečení nosí slavné české herečky, herci i zpěváci. Oděvní návrhářka Josefína Bakošová má ráda velký prostor a doplňky domů nejraději objevuje jako poklady v bazarech nebo ve starožitnictví.

Než jsem vyrobil kvalitní židli, mnohokrát jsem z ní spadl, říká designér nábytku Václav Herka
24. 07. 2021
Pokud do interiéru hledáte masivní dřevěné židle z České republiky, zkuste zabrousit do nabídky rodinné nábytkářské firmy Wuders. Ta nyní rozšiřuje sortiment o dva kousky určené právě k sezení. O tom, jak technologicky náročná je výroba židlí a co na to říká český trh, jsme se zeptali designéra Václava Herky, který pracuje se svými bratry, tatínkem a maminkou v rodinné firmě v Hodoníně. Bratr Jan Herka nám pak přiblížil, jak firmu ovlivnila nedávná přírodní katastrofa na jižní Moravě.

Polička ve víru moderny. Starobylé městečko vedle historických památek skrývá i poklady moderní architektury
23. 07. 2021
Nejen v Praze najdeme zajímavé modernistické stavby. Díla předních i regionálních architektů najdeme také na malých venkovských městech. A jedno takové nyní navštívíme.

Na botě není nic navíc. Nepotřebuje výztuhy, opatky, změkčovadla, nemá na sobě branding, říká Jan Kloss
22. 07. 2021
Okřídlené „ve dvou se to lépe táhne“ platí v řemeslech dvojnásob. Přesvědčí vás o tom Darina Zavadilová (35) a Jan Kloss (39), kteří letos na jaře vykročili do ulic s vlastní značkou tenisek PÁR.

Vesnice vzorem pro město. Podívejte se na architektonické perly českého venkova
21. 07. 2021
Michaela Hečková a Matěj Chabera ve své knize Možnosti vesnice portrétují dvanáctku architektonických perel českého venkova. Dobšice, Hodslavice, Bernartice. Že vám názvy těchto vísek nic neříkají? Přesto umějí návštěvníkům nabídnout víc architektonických krás než kdejaká metropole. Tak pojeďte s námi!

Přírodní produkty jsou zázrak. Kvůli alergii na kosmetiku si založila obchod
17. 07. 2021
Živila se jako kosmetička a nikdy příliš nepřemýšlela nad tím, jaké produkty používá, dokud se u ní neprojevila dermatitida. V tu chvíli musela přestat používat vše, na co byla zvyklá a pohlížet se po přírodních alternativách. To se stalo i její prací. Ve Znojmě otevřela svůj první obchod s přírodní kosmetikou, na kterou nedá dopustit. „O alergii očí na dekorativní kosmetiku a na parfémy jsem psala. Od doby, kdy používám přírodní kosmetiku, nemám hluboké hnisavé akné. Neustále jsem měla boláky přesně v místech, kam nanáším tvářenku,“ říká Marcela Eller Veselá, majitelka obchodu Ze země.

Plečnikovy prezidentské Lány. Slovinský architekt vytvořil před sto lety nadčasové úpravy parku
16. 07. 2021
Jakožto jedno ze sídel prezidenta patří ke stejným státním symbolům jako Pražský hrad. Zámek v Lánech stejně jako Hradčany upravoval slovinský architekt Jože Plečnik, který po sobě zanechal velkolepé dílo.

Svijany představily nové půllitry. Pro pivovar je vyrobil designér Michal Pražský
14. 07. 2021
Silnostěnné půllitry s reliéfním nápisem Svijany, uchem ve tvaru svijanské pavézy s letopočtem založení pivovaru 1564 a prolisy ve spodní části se ideálně hodí na ležáky. Pro pivovar je vyrobil designér Michal Pražský.

Málokdo sázel na to, že s plavkami prorazí. Ze značky Plove ale udělala stálici na designovém nebi
13. 07. 2021
Uspět v zemi bez moře s byznysem postaveným na plavkách není jen tak. Pavlína Miklasová (29), jež stojí za značkou PLOVE, o tom ví své. „V Itálii by to šlo možná lépe, ale prodeje mi konstantně rostou,“ říká mladá designérka.

Nový level udržitelnosti. Zoltán Tóth používá především recyklovanou bavlnu či econylon
12. 07. 2021
Zoltán Tóth (29) je jedna z nejvýraznějších postav na české módní scéně. Nemá rád škatulkování, zakládá si na udržitelnosti a věří, že by lidé měli nosit hlavně to, v čem se cítí dobře.

Udržitelná móda má jedinou chybu, často ji nenajdete ve větších velikostech. To chceme změnit, říkají designérky
10. 07. 2021
Na Šumavě navrhují a tvoří udržitelné oblečení všech velikostí. Kvalitní bavlněné a lněné kousky si tak mohou koupit i ženy s velikostí 46. „Sama nosím velikost 42, takže při tvorbě oděvů vycházím z osobních zkušeností. Je velice jednoduché obléknout modelku s velikostí 36. Nicméně každá jsme originální a krásná přesně taková, jak jsme se narodily.,“ říká Ivana Holá, jedna ze zakladatelek značky One Village.

Zjevení na Budějovické. Ollok slaví 40. výročí otevření, ve své době šlo o pozoruhodnou stavbu
9. 07. 2021
Najdeme ho na pražské stanici metra Budějovická. V záplavě dnešních obchodních center nepůsobí nijak nápadně, ovšem v době jeho vzniku tomu bylo úplně jinak. Dnes se podíváme do Domu bytové kultury.

K vyjádření lásky se hodí oblé tvary, říká designérka o svých špercích
8. 07. 2021
Živí se jako grafická designérka, ale navrhuje také šperky, se značkou MOOYYY spolupracuje již několikátým rokem a jejím dalším snem je šperky, které navrhne, taky sama vyrobit. „Najít tvar, který je jednoduchý, nositelný, a přitom krásný a něčím zajímavý, je při navrhování šperku to nejtěžší. Jde o zajímavý detail, nápad, zachycení momentu nebo nalezení něčeho, co zdánlivě obyčejný tvar promění v originální předmět, který zaujme,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Natálie Vicenová.

Barvy náš život ovlivňují velmi, pro mě jsou životabudič, říká návrhářka
3. 07. 2021
Miluje Mexiko a vše, co z něj pochází, věnuje se udržitelné módě a jedním z nejprodávanějších kousků oblečení, které navrhla je to s nápisem Hlavně se neposrat. „Tričko vzniklo v období pandemie, takže rezonuje s tím, co se nám všem děje. Ale je to součást naší značky,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Petra Bartonková alias Petruccya.

Meziválečná architektura na Vysočině. Podívejte se na nejzajímavější stavby, které můžete navštívit
27. 06. 2021
Dnes si uděláme výlet za meziválečnou architekturou na Českomoravskou vrchovinu do Nového Města na Moravě. Za první republiky byla tato oblast chudá, navíc vedení zdejších obcí bylo dost konzervativní, takže takový prostor, jaký dostali avantgardisté třeba na Brněnsku nebo ve Zlíně, zde funkcionalisté neměli. Přesto i zde vznikly zajímavé stavby.

Obilné klasy. V své nové kolekci vzdává Hanuš Lamr hold posvátnému symbolu života
27. 06. 2021
Hanuš Lamr představil svou novou kolekci Cereal, v níž vzdává poctu především jednomu ze základních symbolů bytí – obilnému klasu.

Můj přístup je založený na pozornosti k lidským emocím, říká ukrajinská designérka
26. 06. 2021
Se svým projektem si dala za cíl zbavovat lidi emočního stresu na veřejných místech. Díky včasným dotykům na krytu telefonu se tak lidé trpící úzkostmi či sociofobií dokážou včas uklidnit. Alina Holuvatiuk je jednou z finalistek letošních Lexus Design Award.

Křičící barvy dejvického Warhola. Co všechno se prolíná do díla Pasty Onera?
25. 06. 2021
Audrey Hepburnová na stříbrném plátně, láhev Coca-Coly jako luxusní solitér do obýváku i výživové poselství Michelangelova Davida – to všechno se může stát uměleckým dílem i obrazem našeho světa. Lační-li někdo po koronavirové pauze po hravém výtvarném zážitku, může si naplánovat návštěvu pražské Galerie Villa Pellé a malebných Poděbrad, kde aktuálně probíhají výstavy jednoho z nejvýraznějších současných českých výtvarníků Pasty Onera.

Pandemii jsme se snažili využít k větší kreativitě. Prodeje klesaly všem, říkají designéři
25. 06. 2021
Designéři Jitka a Matouš Satorianovi spolu tvoří pár v soukromí i v práci. Založili spolu značku Bodline a z kůže dokážou vyrobit vše, od penálů po kabelky. „Udržitelnost je v dnešní době čím dál důležitější. Vadí nám, když si lidé kupují levné módní výstřelky a nekvalitní doplňky, které se za chvíli začnou párat, rozpadat a brzy skončí v koši. Nebo zůstanou odložené na dně skříně, protože už se prostě k ničemu nehodí. Precizní zpracování a kvalitní materiál, jako je kůže, obstará tu trvanlivou stránku výrobku,“ říkají v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Co nedělat v přírodě. Vždy se snažím, aby moje fotografie měly nějakou myšlenku, říká Matěj Dereck Hard
24. 06. 2021
Fotograf Matěj Dereck Hard zachytil dvanáct známých českých osobností v roli podivných obyvatel města, kteří se na svých výletech do přírody chovají přesně tak, jak by neměli. „Lidé jako Jiří Korn, Dagmar Havlová či Přemek Forejt na mých fotkách ke kampani Ne! v přírodě hrají jakýsi přízrak, který vstupuje do přírody snad jen proto, aby na ní parazitoval. Aby si tam dělal přesně a jen to, co chce on. Rozdělal oheň, tam kde je to přísně zakázáno, rušil ten přenádherný klid nebo pohladil mládě srnky…,“ říká fotograf Matěj Dereck Hard.

V tomhle se předvedou čeští sportovci v Tokiu. Chtěla jsem uctít i japonskou kulturu, říká autorka olympijské kolekce
23. 06. 2021
Za necelý měsíc začnou už jednou odložené olympijské hry v Tokiu. Autorkou slavnostní kolekce oděvů, kterou oblečou sportovci při slavnostním zahájení, je česká návrhářka Zuzana Osako.

Za design se dnes schová vše. Uměním se v Česku uživí jen hrstka lidí, říká tvůrce světelných pískovcových soch
22. 06. 2021
Designérské duo Yakobium, které tvoří Jiří Anděl a Petr Isev, získalo v mezinárodní soutěži Design Award v kategorii Jewelry, Eyewear and Watch stříbrné ocenění. Jejich pískovcové světelné objekty jsou nejen originální, ale i unikátní díky technologii a uměleckému a řemeslnému přístupu autorů. „Naše objekty jsou do jisté míry investicí pro milovníky umění, přírody a originálních doplňků koronavir nezahubil. Takže pandemie neměla přímý vliv na naší potřebu pracovat a vymýšlet stále nové a nové věci,“ říká v rozhovoru Jiří Anděl.

Dneska jsou nejvíc cool rukavice bez prstů, jsou praktické, říká rukavičkářka Ludmila Osičková
19. 06. 2021
Od mládí šije na rukavice v Dobříšských závodech, když v roce 2018 majitel výrobu ukončil, ona se nevzdala a rozhodla se předávat řemeslo dál. Do její dílny na kurz může přijet kdokoli. Umělecká práce rukama je jí blízká, živí se i čalounictvím. „Já nejraději nosím šoférky.Chtěla bych i osvětou kolem sebe naučit nosit tyto krásné, měkké a bezpodšívkové modely i na léto nebo celoročně jako módní doplněk,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Ludmila Osičková. Ludmila Osičková

V Sudetech se skrývají pravé poklady moderní architektury, patří k nim i Zenkerova vila
18. 06. 2021
Nejen ve velkých městech můžeme nalézt architektonické perly. Některé se skrývají i na venkově v místech, kde by je člověk nehledal. Na jedno takové se dnes podíváme.

Z ekodesignu bude za několik let standard. Se selským rozumem si v něm ale nevystačíme, říká Eliška Knotková
17. 06. 2021
Když se dáte do řeči s designérkou, asi nečekáte, že vás zavede do scifi světa, kde se podrážky bot vyrábí ze sinic a domy zateplují houbovým myceliem. Ani, že dostanete rychlokurs cirkulární ekonomiky a posuzování životního cyklu plastových tašek. Eliška Knotková se ale zkrátka dívá na design trochu jinýma očima a vidí v něm nové výzvy i nové možnosti.

Podprsenky i kalhotky pro všechny tvary. Spodní prádlo českých designérek se objevilo i v britském Vogue
16. 06. 2021
Alžběta Žáková (29) a Anna Bolha (30) jsou sestry, které před dvěma lety založily vlastní značku spodního prádla. Kalhotky a podprsenky z jemného bambusového úpletu dnes šijí švadleny v Brně a přišívají k nim cedulky Corpus Lingerie. Tak se jmenuje české prádlo, které je určeno pro všechny postavy – se špíčky, bez prsou nebo s kůží samá piha.

Prastará technika barvení látky má místo i v moderním světě. Jak poznáte pravý modrotisk od napodobenin?
15. 06. 2021
Naučit se správně tisknout metodou modrotisku, která je od roku 2018 zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, prý zabere minimálně šest let. Namíchat správný poměr barev v indigové lázni pak dalších deset. O tom, jak se daří modrotisku v jedné ze dvou posledních dílen u nás, jsem se jela podívat do Strážnice na Moravě.

V barvě země. České designérky přicházejí s novou kolekcí kožených ledvinek a kabelek
13. 06. 2021
Aneta Vojtová a Tereza Mayer jsou přítelkyně od dětství a vždycky chtěly pracovat spolu, založily společně značku PBG a dnes mají na Vinohradech vlastní studio. Navrhují a vyrábějí kožené ledvinky, kabelky, ale i doplňky.

Kompostovatelný, přírodní a šetrný. Voskované ubrousky jsou udržitelnou variantou, říká Martina Ivanová
12. 06. 2021
Pochází ze Slovenska a podnikání se začala věnovat teprve nedávno. K výrobě udržitelných obalů na potraviny ji přivedlo cestování po Novém Zélandu, kde strávila téměř rok. Z malé výrobny voskových fólií se stává úspěšná firma, značka totiž zažívá úspěch nejen doma, ale i v zahraničí. „Život na Zélandu je finančně náročný. Dvakrát si rozmyslíte, jestli si něco koupíte, anebo si uvaříte vlastní jídlo. Když jsme zvolili druhou možnost, při neustálých přesunech jsme celkem brzy zjistili, že je dost složité udržet potraviny čerstvé tak, aby byly použitelné co nejdéle,“ říká Martina Ivanová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Přesuňte svůj obývací pokoj na zahradu. Samsung vyrobil televizi, která odolá dešti i prachu
11. 06. 2021
V návodu k obsluze píšou… že může ven! Outdoorová televize Samsung The Terrace s vámi klidně zhlédne napínavý díl oblíbeného seriálu i finále mistrovství světa pod širou oblohou. Lépe možná pod střechou pergoly, ale důležité je, že jí nijak nevadí povětrnostní vlivy. Zatímco klasická televize by se s vámi po dešti, který venku může přijít kdykoli, rozloučila černou obrazovkou, The Terrace si vesele hraje dál, doslova všemi barvami.

Kouzelný areál Vršovické vodárny z dílny Jana Kotěry se po letech chátrání dočkal citlivé opravy
11. 06. 2021
Ke znamenitým dílům slavných architektů nepatří jenom osobité vily nebo honosné veřejné budovy, ale též stavby ryze praktické, jako je třeba vodárna. Na jednu takovou se dnes podíváme.

Futuristické šály a nominace na Czech Grand Design. Za umělkyni se nepovažuju, říká Cindy Kutíková
10. 06. 2021
Seznamte se s grafickou designérkou Cindy Kutíkovou (28). Má za sebou nominaci v soutěži Czech Grand Design, spolupráci na módní kolekci a tvorbu nejednoho face-filtru. Poznávací znamení? Ujeté futuristické motivy a bláznivé barvy.

K práci s kůží mě přivedla moje máma. Od té doby jsem řemeslo neopustil, říká kolumbijský designér
9. 06. 2021
Vyhledávat po celém světě malé výrobce batohů, kabelek a kožených doplňků, dávat jim práci a doslova měnit životy. To je sen mladého českého cestovatele, dobrodruha a podnikatele Lukáše Matějčka. Po čtyřech letech od doby, kdy začal spolupracovat s Indem Dennisem a založil firmu Bagind, se rozhodl pro další krok – expanzi do Kolumbie. Spojil se s Kolumbijcem Lindermanem Ariza Quintanou.

Češi dávají nevyžádané rady na počkání. Když se snažíte o dítě, není to příjemné, říká ilustrátorka
8. 06. 2021
O čem děláš knihu?“ – „O neplodnosti. Mám pocit, že je o tom pořád trochu těžké mluvit.“ – „Hm, to mi ani nepřijde... Ty jo, víš, co jsme včera měli k obědu?“ tímto rozhovorem začíná komiks Bezdětná. Monika Baudišová v něm citlivě a překvapivě i s humorem, ač notně černým, odlehčenou formou vypráví svůj příběh – cestu za vytouženým dítětem, které se nedaří počít. A také jemně karikuje reakce okolí, které jsou často netaktní a zraňující. „Češi udělují nevyžádané rady na počkání. Občas mi také přijde, že méně naslouchají,“ porovnává grafička své zkušenosti s českou a španělskou společností.

Za každým levným tričkem je někdo, kdo nedostal řádně zaplaceno, říká majitelka obchodu s udržitelným oblečením
5. 06. 2021
Svůj obchod založila před šesti lety s manželem, když nemohla sehnat oblečení, které bylo vyrobeno eticky a z udržitelných materiálů. Své zákazníky nabádá, aby si nekupovali věci zbytečně, když je nepotřebují. „Stačí mít kousků míň, než jsme možná zvyklí a pečlivě zvážit, jestli nový kousek opravdu vynosím. Neznamená to ale, že bychom měli mít šatník plný nudných a praktických věcí,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Zuzana Hejná Plachá.

Rozstřílené, odřízlé, rekonstruované. Budova Národního muzea vévodí Václavskému náměstí v Praze už 130 let
4. 06. 2021
Znovuotevření Národního muzea po dlouhé rekonstrukci na podzim loňského roku přineslo velkou slávu. Účastnili se ho nejen nejvyšší čeští, ale i zahraniční představitelé. Jak ale v 19. století probíhalo hledání reprezentativního národního muzejního svatostánku?

Své šperky nosím, ale hlavně v hlavě a srdci, říká úspěšná designérka Eliška Lhotská
3. 06. 2021
K současné situaci ve společnosti má respekt. Čas, který musela strávit jako všichni ostatní doma, využila k tomu, aby si užila rodinu, ale i k přemýšlení nad novou kolekcí, kterou by chtěla představit na Designbloku. „Předešlé roky byly docela nalajnované v tom, co šperkaři zrovna řeší. V roce 2021 je, ale vše trochu jinak a hlavní sezona začíná až s létem, takže poměrně intenzivně rozšiřujeme nabídku snubních a zásnubních prstenů, protože byl čas a klid. Díky tomu jsem se mohla více koncentrovat na designy, které si nosím v hlavě již několik let,“ říká v rozhovoru oceňovaná šperkařka Eliška Lhotská.

Zapomeňte na televizní stěnu. Moderní televizi můžete klidně umístit doprostřed místnosti
3. 06. 2021
Televize poslušně stojící u zdi je passé. Tu od Samsungu jménem The Serif můžete s klidem postavit doprostřed místnosti, na stůl nebo na poličku a hýčkat si ji jako objet d’art.

Město jako zážitkový prostor a organismus, který se neustále vyvíjí. Je to ale opravdu nejlepší místo pro život?
30. 05. 2021
Jaké jsou podoby současného města? Případně jak se v nich odráží jeho starší historické funkce? O podobných otázkách u nás nedávno vyšlo několik knih, z nichž si pozornost zaslouží především dílo architekta Osamu Okamury a jeden brněnský sborník.

Jeho tenisky z konopí se prodávají po celém světě. Nemáme příliš velkou konkurenci, říká Tomáš Rohal
29. 05. 2021
Jako jeden z mála, který pracuje s konopím, nepoužívá to technické dovážené z Číny, do Česka jej vozí z Rumunska nebo Francie. Nově vyrobené modely bot konzultuje s fyzioterapeutkou a jeho barefoot obuv je známá až v Japonsku. „Konkurenci samozřejmě máme, ale je jí málo,“ říká zakladatel značky Bohempia Tomáš Rohal.

Ruské stopy v Praze. Které stavby byly vybudovány pro Sověty v éře normalizace v Bubenči?
28. 05. 2021
Sovětskému svazu na území Prahy sloužila nejen rozlehlá ambasáda, ale celá řada dalších budov, při jejich výstavbě však zanikly mnohdy ceněné památky. Pojďme se podívat, jaké další stopy nám tu po nich zůstaly.

Vesmírné scenérie nebo pohled z vesmíru na Zemi. Tak vypadá kresba na vázách designéra a skláře Lukáše Nováka
27. 05. 2021
Nová série váz s názvem Amalín zachovává tvary a rozměry váz, které jsou pro tvorbu Lukáše Nováka již typické. Kolekce volně navazuje na úspěšnou sérii Lost and Found, která evokuje vesmírné scenérie. Kresba, která vzniká na vázách Amalín, naopak připomíná pohled z vesmíru na Zemi.

‚Folklor is not dead.‘ Designéři se vracejí k tradicím a rozhodně to není nuda
25. 05. 2021
Trend návratu k lokálním produktům, jenž v posledních letech dominuje třeba v gastronomii, se dotýká i designu. Lidové umění a folklor nabízejí nepřebernou škálu motivů, které lze využít moderním způsobem, prakticky a účelně, vychází však přitom z respektu k tradici a nabízí nečekaná propojení.

Úspěšné jsou naše masivní postele, které nevržou a unesou stovky kil živé váhy, říká výrobce nábytku
24. 05. 2021
Lepení, broušení, frézování, vrtání, obrušování, tmelení, olejování… těmito a desítkami dalších úkonů musí projít průměrná dubová postel z podtatranské výroby Javorina, aby se mohla vydat na cestu k zákazníkovi. „Proces naší, převážně manufakturní výroby, začíná ale už při ručním výběru, třídění a sušení dřeva,“ dodává ředitel výrobního družstva Javorina Slavomír Alžbetkin.

Ruské území v Praze. Co byste našli v rozlehlém areálu ambasády u Stromovky, kdyby vás tam pustili?
18. 05. 2021
V posledních týdnech se v souvislosti s následky výbuchu ve Vrběticích mluví o snižování stavů na ruské ambasádě v Praze. Pojďme si proto tuto instituci představit z architektonického hlediska.

Proč nestačí odnést PET lahev do kontejneru s tříděným odpadem? Designér Josef Rozehnal má odpověď
18. 05. 2021
Co mají společného dvacet tisíc vadných plechovek, šedesát metrů odsávací hadice či vysloužilé hasicí přístroje? Josef Rozehnal z brněnského designového studia NAHAKU nepotřebné věci používá jako materiál pro svou tvorbu. Zušlechťuje nechtěný odpad a přetváří jej v originální designové objekty.

Je dobře, že udržitelná móda je dostupnější. Lidé teď více řeší, co si koupí, říkají návrhářky
15. 05. 2021
Před pandemií chtěly založit vlastní značku, ale povedlo se to nakonec až během ní. Tím, že se zaměřují na pohodlné kousky, které se dají kombinovat, uspěly. „Převratné střihy u nás nenajdete, zaměřujeme se na jednoduchost, kvalitu a kombinovatelnost oblečení,“ říkají Michala Smelíková a Jana Potůčková, které založily značku Jamie Collection.

Chtěli jsme vyrobit boty, které jen tak nevyjdou z módy, říkají zakladatelé nové značky PÁR
14. 05. 2021
Dvojice, která naučila Čechy znovu nosit botasky, představuje vlastní značku bot PÁR. Stojí za ní Jan Kloss a Darina Zavadilová, díky kterým začali před lety Češi zase nosit botasky. PÁR uvádí první várku modelů bot, které jsou něco mezi elegantní mokasínou a barevnou teniskou.

Provazem nesvážeš. Exotika a minimalismus africké značky Pichulik bere dech
13. 05. 2021
Jsou jednoduché jako dech, a přece dokážou strhnout pozornost. Šperky jihoafrické značky Pichulik dýchají exotikou i minimalismem. Vítejte ve studiu v jihoafrickém Kapském Městě, kde od roku 2013 vznikají šperky z lan, provazů a vzácných kamenů.

Proměňte svůj domov v galerii. Ty nejslavnější obrazy světa věrně zobrazí unikátní televize
12. 05. 2021
Výjimečná televize The Frame od Samsungu není jen obyčejnou televizí. Je to vstupenka do světa výtvarného umění. Až dokoukáte oblíbený pořad, místo černé obrazovky můžete obdivovat nejslavnější obrazy světa. Navíc je to jediný přístroj, kde si můžete vyměnit rámeček okolo obrazovky.

Léto se blíží. Designérka z Plove přichystala limitovanou edici s českými krystaly
11. 05. 2021
Spoluprací módní značky Plove a společnosti Preciosa odstartovala v listopadu 2020 kampaň Unstoppable oslavující pohyb a jeho dynamiku. Speciálně pro ni vytvořila designérka a zakladatelka Pavlína Miklasová tři exkluzivní modely plavek a jeden pár sandálů osázených krystaly.

Spodní prádlo s nádechem graffiti a street artu. Byla to citlivá práce, říká návrhářka Ptáčková
8. 05. 2021
Designové kalhotky, podprsenky i trenýrky. To všechno na trh uvádí nová česká značka Madlove Body, pro níž první kolekci vytvořila úspěšná návrhářka, designérka a kaskadérka Petra Ptáčková. „Navrhovat spodní prádlo je celkem citlivá práce, musíte koukat na to, aby byly kousky pohodlné celý den,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Nahradí papír plast? Designové firmy přicházejí s papírovými lahvemi
7. 05. 2021
Stále více designérů si láme hlavu s tím, jak se zbavit plastů zcela. Dvojice výrobců Pulpex a Paboco se proto rozhodla, že zkusí vyrobit náhražku plastové lahve na tekutiny a zdá se, že se povedla. Produkty, které firmy uvedly, by se brzy mohly dostat do masové produkce.

Mariánské náměstí v Praze změní podobu. Zmizí z něj auta, architekti hledali inspiraci i v Londýně
5. 05. 2021
Mariánské náměstí v Praze se promění na místo pro setkávání a pořádání kulturních akcí. Návrh od architektonického studia XTOPIX využívá historicky významné lokality a pobytový potenciál prostranství. Jak se pracuje na proměně rozsáhlého prostoru v samotném historickém centru města? Jak probíhá spolupráce s památkáři? Jak zkvalitnit městské veřejné prostory? Jak připravit město na klimatickou krizi? Otázky, na které odpovídá architekt Pavel Buryška, který spolu se svou ženou Barborou Buryškovou vede zmíněné studio, nejsou jednoduché, ale o to důležitější témata otevírají.

Blatná rozkvetla růžově. Nová vizuální identita navazuje na tradici pěstování růží
4. 05. 2021
Město Blatná představilo svou novou vizuální identitu, kterou získalo díky návrhu studia Jakuba Vaňka. Autoři se inspirovali zdejší tradicí pěstování růží a vytvořili nápaditý a veselý styl.

Tvar, materiál i doplňky. Kabelku si u nás mohou ženy vytvořit samy, říká designérka
1. 05. 2021
Chcete si sestavit kabelku podle svých představ? Už ani to není problém. Nová česká značka Mybelka přichází s originálním konceptem. „Dáváme zákaznicím možnost se při tvorbě kabelky na chvíli stát designérkami a navrhnout si model podle svých potřeb a v souladu s tím, co se jim líbí,“ říkají zakladatelé značky a designéři Agnieszka Kozlowa a Adam Farny.

Vilová enkláva v pražském Bubenči a pohnuté osudy Kotěrových domů, které využívala i StB
30. 04. 2021
Chorvatská rezidence, dům pro potřeby Státní bezpečnosti, ubytovna ministerstva nebo vila stále patřící rodině původního majitele. I takové byly osudy domů z dílny architekta Jana Kotěry, na které se dnes podíváme.

Světlé barvy možná nejsou praktické, ale do těch šedivých dní se hodí, říká designérka o svých teplákovkách
29. 04. 2021
Tepláky a teplákové oblečení navrhuje už skoro deset let, její zaměření s pandemií nesouvisí, chtěla dělat jen pohodlné oblečení. Jak s její značkou a designovým obchodem, kde je spolumajitelkou, zatočil koronavirus? „V první vlně jsme obchod proměnily v šicí dílnu a šily roušky pro potřebné ze všeho, co jsme doma našly. Druhé a třetí zavření je už o něco komplikovanější, plány se opět ruší,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Petra Hušpauerová.

Šaty do pandemie. Navrhuji takové bonbony, musíte po nich toužit, říká návrhářka
28. 04. 2021
Assel Janischová navrhuje pod svou značkou Myau šaty jako cukrkandl. Na nabírané sukně je metrová spotřeba, zbytky látek se spotřebují na volánky, paspulky a šňůrky. Jak se šijí šaty, které i dospělou ženskou lákají zatočit se jako malá holka a jež dokážou vykouzlit z karanténní šedi smysluplné dny? Takové šaty byly stvořené pro svět v pandemii – dlouhé po kolena, široké tak, aby nikde nic neškrtilo, a ještě v nich zbyla spousta místa.

Cosmic Nature. Japonská umělkyně Kusama otevřela výstavu v botanické zahradě
27. 04. 2021
Slavná japonská výtvarnice Yayoi Kusama se rozhodla, že ji pandemie nezastaví, a tak se v polovině dubna rozhodla otevřít v New York Botanical Garden velkou výstavu s názvem Cosmic Nature. V obrovské zahradě vystavila své monumentální sochy.

Vlastní značku založila na mateřské, začala dětskou výbavičkou. Musím pořád něco dělat, říká Lucie Ježková
24. 04. 2021
Její firma je stejně stará jako její druhorozený syn. Právě pro něho totiž před čtyřmi lety ušila první výbavičku do dětské postýlky. Dnes zaměstnává 13 lidí a denně vyprodukuje 50 až 70 zásilek s dětským oblečením nebo jinými produkty. Značka ByLuci maminky a podnikatelky Lucie Ježkové Janošíkové patří k těm největším v Česku, její měsíční spotřeba dosahuje až patnáct set kilogramů dutého vlákna. Pořád si ale drží rodinný charakter. Jak to lze vůbec zvládnout v kombinaci s mateřstvím?

Kotěra na hradčanských baštách. Neznámá díla moderní architektury najdeme i blízko Hradu
23. 04. 2021
Někdy můžeme neznámá díla slavných architektů nalézt i na nečekaných místech. Takové překvapení nám mohou připravit například Hradčany, kde můžeme vidět díla nejslavnějšího z našich stavitelů.

Ceny Czech Grand Design mají vítěze. Grand designéry se stala dvojice Herrmann & Coufal
21. 04. 2021
Patnáctý ročník Cen Czech Grand Design má své vítěze. Ve středu byly v přímém přenosu na ČT art vyhlášeny nejlepší počiny za rok 2020 v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. Letošními Grand designéry, tedy absolutními vítězi ročníku napříč kategoriemi, se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Do Síně slávy byl za celoživotní přínos oboru uveden Jiří Pelcl.

Elegantní a zvlněná Manta. Lucie Koldová navrhla pro mmcité lavičku
20. 04. 2021
Multifunkční lavička Manta pro mmcité vznikla jako netradiční prvek do veřejného venkovního prostoru. Za jejími křivkami stojí jedna z nejúspěšnějších českých designérek Lucie Koldová.

Stoly ze starých parket mají zajímavé příběhy. Baví mě předávat lidem kus historie, říká Jaroslav Krucký
18. 04. 2021
Jaroslav Krucký je zakladatelem mladé české značky Duradero, jenž pro výrobu svých dřevěných stolů používá parkety z historických domů z celé republiky, které by jinak skončily na smetišti. Zákazníci tak mohou získat designový stůl například z parket po československém olympionikovi Kurtu Epsteinovi. „Jedná se kazetové parkety z bývalé židovské koželužny v Roudnici nad Labem. Žila zde zámožná rodina Epsteinových, která je dohledatelná v matrikách od druhé poloviny 18. století,“ říká Krucký.

Litinová vana na nožičkách a barový pult z topolu. Jak vypadá rekonstrukce 147 let staré chalupy podle designérky
16. 04. 2021
Barbora Ferencová je interiérová designérka, která nejraději navrhuje rekonstrukce starých chalup nebo interiéry stylových ubytování a hotelů. Už sedm let žije na své vlastní chalupě v Českém ráji, kterou sama rekonstruovala. Ze všeho nejraději si dává ráno kávu na zápraží, a to v jakémkoli počasí.

Od Dunaje k Amazonce. Projít se k několika světovým veletokům a neopustit jednu čtvrť, i to nabízí pražský Karlín
15. 04. 2021
Že jsou administrativní budovy ošklivé a hyzdí vzhled města? Nenechte se mýlit, dnes si dokážeme, že to není pravda, když podruhé v tomto roce navštívíme dynamicky se rozvíjející pražskou čtvrť Karlín.

Jako na houpačce. Designérka Kristýna Malovaná představila novou kolekci šperků
14. 04. 2021
Úspěšná česká šperkařka Kristýna Malovaná představuje po delší době svou novou limitovanou kolekci Swing, která vznikala v posledních měsících.

Česká firma Lasvit se podílí na americkém projektu Uni-Verse. Ten chce lidem vrátit optimismus
13. 04. 2021
V roli uměleckého konzultanta se česká sklářská a designérská společnost Lasvit podílela na projektu interaktivní umělecké plastiky Uni-Verse. Za ní stojí americká umělkyně Nicole Landau a galeristka Wendy Posnerová. Má jít o dílo, které má pomoci opět spojovat lidi a dodat jim i v této době optimismus.

Z Třebíče do vesmíru, na Everest i Tour de France. Šmarda patří mezi špičky v pletařství, stál i u zrodu ponožkobot
10. 04. 2021
V pletárně se pohyboval od malička. Po studiu na vysoké škole se vrátil do rodinné firmy v Třebíči, která vyrábí ponožky, jež nosí mimo jiné i v NASA. „Pletařství v České republice stále patří ke špičce,“ říká Jiří Šmarda, který stál například i u zrodu českého patentovaného unikátu ponožkobot. „Pletací stroje se stále posouvají dopředu. Otázkou je, zda do budoucna nebudeme ponožky tisknout na 3D tiskárnách,“ dodává.

To nejlepší z celého království. Před 130 lety byla v Praze zahájena velkolepá Jubilejní zemská výstava
9. 04. 2021
Původně mělo jít o všeobecnou zemskou výstavu, jenže pro bojkot některých německých podnikatelů se od toho muselo upustit. I tak se Jubilejní zemská výstava stala akcí, jež se navždy podepsala do tváře Prahy.

Úspěšná šperkařka se vrhla na výrobu aromalamp, jedna stojí přes 20 tisíc
7. 04. 2021
Šperkařka Lenka Kerlická stojící za 27jewelry představuje novou značku s názvem 27ascent. Tentokrát nejde o šperky, ale o originální aromalampy, které vznikají v Česku.

Oblečení z druhé ruky i půjčovna vintage šatů. Nechtěla už jsem kupovat oblečení v řetězcích, říká designérka
3. 04. 2021
Veronika Matějková vrací k životu oblečení našich babiček a maminek. Se svým projektem výběrového online second handu s vintage poklady Tvorbou se věnuje nejen prodeji oblečení s historií, ale také osvětě v péči o přírodní materiály. Od letošního roku v její nabídce přibyde nově také koncept Vintage & Alternativní půjčovny svatebních šatů.

Víme, kam patříme? Komunistům se podařilo zrušením čtvrtí v Praze vnést zmatky, které přetrvávají dodnes
2. 04. 2021
Víte, že Výstaviště Holešovice leží vlastně v Bubenči nebo že strašnické krematorium je ve skutečnosti na Vinohradech? Za tyto zmatky může minulý režim, který bez respektu k tradici zboural zažité pořádky.

Návrhářka Zuzana Osako přichází s novou kolekcí, zahrnuje i porcelánové mísy
31. 03. 2021
Značka Tradice Zuzany Osako představila kolekci šatů pro jaro a léto, všechny modely spojuje uvolněná ženskost, prvky tradičního lidového oděvu a přírodní materiály jako jsou měkké lny, jemná bavlněná plátna nebo třeba i tradiční modrotisk.

Satén jsem do kolekce zařadila, protože věřím, že léto si užijeme, říká návrhářka
27. 03. 2021
Název autorské oděvní značky české návrhářky Veroniky Štěrbové odráží kuráž, s jakou u ní zákaznice nakupují. Sophistic by Veronika totiž vyzývá milovnice módy, aby nakupovaly s rozmyslem, s ohledem na životní prostředí i místní trh a nezahlcovaly svůj šatník zbytečnými kousky oblečení. „Tato potřeba minimalizovat nejen garderobu, ale věci obecně se u mě objevila s dětmi,“ mluví návrhářka v rozhovoru pro server Lidovky.cz o tom, co dalo jejímu životu i tvorbě nejsilnější směr.

O autorovi Průmyslového paláce. Jak tvořil tvůrce velkolepých pražských staveb
26. 03. 2021
A máme tu další zajímavé výročí. Přesně před 130 lety se uskutečnila Jubilejní zemská výstava, oslavující výdobytky na poli vědy a techniky v českých zemích. Pro takovou akci bylo samozřejmě nutné postavit odpovídající stánek, jímž se stal Průmyslový palác.

Ceny Czech Grand Design proběhnou letos online, bez přítomnosti designérů
24. 03. 2021
Slavnostní ceremoniál vyhlášení Cen Czech Grand Design, který v minulosti probíhal vždy v přímém přenosu ze Stavovského divadla, se letos uskuteční rovněž v přímém přenosu, ale v alternované podobě plně přizpůsobené epidemické situaci. Pořadatelé se z bezpečnostních důvodů rozhodli celý večer zorganizovat bez fyzicky přítomných hostů včetně nominovaných designérů.

Manželská dvojice tvoří keramické nádobí. Při hádkách vzduchem talíře nelétají, říkají
20. 03. 2021
Nádobí Love to Eat vytváří manželský pár Klára a Jakub Kabátovi, profesionální keramici, kteří mají mnohaleté zkušenosti i z atelieru Maxima Velčovského. Jejich originální nádobí používají známé foodblogerky, ale i restaurace jako Eska nebo Thir.

Avantgarda na Hanspaulce. Vilová enkláva skrývá řadu klenotů funkcionalistické architektury
19. 03. 2021
I když si s námi počasí stále trochu hraje a covidová opatření toulkám po městě moc nepřejí, blížící se jaro přesto vybízí k procházkám. A i když se na ni teď nedostaneme třeba fyzicky, vyražme na jednu takovou na této stránce.

Fermentace a udržitelnost. Americká značka představila boty z kombuchy
18. 03. 2021
Boty, které lze vypěstovat. Tak nějak by mohlo znít motto americké značky Public School, která se při hledání nových ekologických materiálů spojila s vědci ze Slow Factory při Columbia University. Ze spolupráce vznikla nová metoda výroby bot - fermentace.

Pobláznila rodiče na celém světě. Češka žijící v Norsku navrhuje náramky s iniciálami
17. 03. 2021
Zuzana Spustová (35) před pěti lety založila šperkařskou značku Neva Oslo, která pobláznila rodiče po celém světě. Náramky s iniciálami chtějí pro své děti i sami pro sebe. Na konci loňského roku ovšem Zuzana vytvořila kolekci šperků pro značku Arket patřící pod oděvní firmu Hennes & Mauritz. A stalo se něco, co nikdo nečekal – prsteny, náhrdelníky i náušnice se vyprodaly během jednoho večera.

Japonské zipy a technické materiály. Pandemie nás naučila být efektivnější na dálku, říkají designéři
13. 03. 2021
Výrazný design a technické materiály. Zavazadla značky NAUT, za kterou stojí designéři Lukáš Procházka a Filip Nguyen, poznáte na první pohled, to samé ovšem platí o oblečení, které dělají na míru. „U zavazadel používáme nejčastěji technické tkaniny, které zaručují odolnost a funkčnost. Na některé brašny a doplňky také italskou hovězí kůži, kterou ale také chápeme jako funkční materiál, nejen jako estetický prvek,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Filip Nguyen.

Wagnerián z Valašských Klobouk. Architekt Hubert Gessne se narodil před 150 lety
12. 03. 2021
Letošní rok je bohatý na 150. výročí narození významných architektů. Patří k nim i český Němec Hubert Gessner, který na našem území zanechal nezapomenutelnou stopu třeba v podobě stavby léčebny choromyslných v Kroměříži.

Jak bydlí designéři: staré ušáky i jídelní stůl, který slouží jako pracovna
11. 03. 2021
Designér Jan Veselý, který tvoří pod značkou leather_jan kožené výrobky na zakázku, bydlí v pražském Karlíně. Práce s kůží se stala jeho víkendovou zálibou jen několik roků nazpět, ale při řešení interiéru nového bydlení už věděl, že část bytu musí být věnována právě dílně, ve které budou po sobotách a nedělích vznikat kožené peněženky, kabelky či opasky.

Sošnost a důstojnost. Liběna Rochová navrhla nové taláry pro UMPRUM
10. 03. 2021
Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM) má nové taláry. Navrhla je oděvní designérka a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM Liběna Rochová. Členové akademické obce školy by měly taláry poprvé obléknout začátkem léta na promocích nových absolventů, uvedla v tiskové zprávě mluvčí školy Kamila Stehlíková.

Pandemii navzdory. České designérky představují novou kolekci kožených doplňků a bodují i v Dubaji
7. 03. 2021
Kabelky, batohy, ale i psaníčka a ledvinky. České designérky Aneta Vojtová a Tereza Mayer, které stojí za značkou PBG, slaví úspěchy v zahraničí. Jejich nadčasové kousky se prodávají už na Slovensku a v Německu. Nyní se chystají navzdory pandemii prosadit i v Dubaji.

Modlitba za lepší časy. Kostelů a modliteben u nás vzniká málo, ale jsou o to kvalitnější, říká architekt
6. 03. 2021
Sakrálních staveb vzniklo v České republice po roce 1989 v okolí Prahy a Středočeském kraji pomálu. Novým přírůstkem je třeba společenské centrum s modlitebnou ve středočeských Sedlčanech. Zřízeno je Církví adventistů sedmého dne, která se u nás výrazněji rozvinula až během dvacátého století. Architekt Pavel Kvintus ze studia A8000 navrhl modlitebnu, která je naplněním příběhu silné komunity. Přesně takové, jakou dnešní novodobé kostely a modlitebny potřebují.

Jeden z nejúspěšnějších českých návrhářů Jan Černý si sám navrhl auto
5. 03. 2021
Módní návrhář Jan Černý se stal novým ambasadorem automobilky Lexus. Jako první si však svůj vůz také navrhl. Jeho automobil zdobí motiv Rorschachova testu, typický i pro oblečení, které Jan pod vlastní značkou navrhuje.

Proměna industriálního Karlína. Bývalá pražská periferie se mění
5. 03. 2021
Dnes je Karlín neodmyslitelnou součástí hlavního města, ještě před sto lety však do Prahy nepatřil. Od té doby se v něm ale mnoho změnilo a ze zakouřené periferie vyrostl do současné výstavní podoby.

Bez dezinfekce ani ránu. Studenti designu navrhují postřikovače na mobilu i robotické UV zářiče
2. 03. 2021
Dezinfekce a antibakteriální přístup k používaným věcem se staly novou normou. Zdravotnická krize vyvolaná pandemií koronaviru razantně změnila vnímání hygienických standardů ve veřejném prostoru, v práci i doma. Studenti Ateliéru průmyslového designu z pražské UMPRUM proto navrhli sérii zařízení a doplňků zaměřených právě na likvidaci bakterií a virů pod názvem Desi(g)nfekce.

Nezapomenu na chvíli, kdy jsem stála v dílně a nemohla se nabažit té opojné vůně kůže a lepidel, říká designérka
27. 02. 2021
S kůží začala pracovat před osmi lety, protože ji chyběla malá kabelka, kterou by mohla mít při sobě a přitom mít obě ruce volné. Tak vznikla její první ledvinka. Od té doby šije i peněženky, kabelky, ale i obaly na telefony a snaží se jít udržitelnou cestou. „Zbytky kůží pravidelně rozesílám lidem, kteří si o ně napíšou. Jsem ráda, že z nich mohou tvořit třeba děti na táborech, mamky na mateřských. Často mi pak na oplátku posílají fotky svých výtvorů a já jsem šťastná,“ říká designérka Petra Veselá.

V Bubnech stojí vzorná škola starého mocnářství. Kdysi nejkrásnější budova monarchie
26. 02. 2021
Do škol jsme chodili všichni, ať už byly hezké, či nevzhledné, staré, nebo nové. I mezi školními budovami bychom však našli architektonicky pozoruhodné budovy. A do jedné takové, jež se dokonce stala nejkrásnější školou Rakouska-Uherska, se dnes podíváme.

Nizozemská návrhářka vytvořila dámskou kolekci z plastu vytaženého z moře
24. 02. 2021
Nizozemská módní návrhářka Iris van Herpenová vytvořila velmi originální kolekci pro nadcházející jaro a léto. Při jejím tvoření se nechala inspirovat neznámým světem, houbami a podhoubím. Specifický je i materiál, který použila – 3D tisk a modely vytvořila z plastu vytaženého z moře.

Ukrajinský designér vyrábí židle se sedákem z recyklovaných láhví od šampónů
23. 02. 2021
Konstrukce z oceli, sedák z recyklovaných láhví od šampónů. Ukrajinský designér Sergey Lvov navrhl pro značku Lavantin Design židli Kohti.

Zenová zahrada. Umělci proměnili automobil v květinovou zahradu z papíru
21. 02. 2021
Vítězem druhého ročníku výtvarné soutěže UX Art Car se stalo ztvárnění tradiční japonské meditační zahrady. V projektu Zenová zahrada studia Clap ze španělské Valencie byla celá karoserie auta pokrytá vzorem tvořeným tisíci papírových okvětních lístků.

Dřevo je poslušné, kov nekompromisní a sklo je jak kocour, říká designér
20. 02. 2021
Za projekt Veltrusy Mansion byl nominovaný na Czech Grand Design Award v kategorii Designér Roku 2020, svá díla vystavoval v italských galeriích a za kolekci Eclecticism si odnesl hlavní cenu v kategorii Nejlepší novinka designéra z Desingbloku 2019. „Mám rád různorodost materiálů se kterými pracuji. Nebavilo by mě se vyhraňovat pouze pro jeden materiál. Baví mě barevnost, s jakou je nutné ke každému materiálu přistupovat. Dřevo je poslušné a exaktní, kov je nekompromisní, zároveň nevyzpytatelný. Sklo je jak kocour, nikdy nevíte co od něj čekat,“ říká v rozhovoru pro server LIdovky.cz designér Jiří Krejčiřík.

Secese na kolejích. Primátorská tramvaj č. 200 od Jana Kotěry je malý designérský skvost
19. 02. 2021
Architektonické styly a vlivy každé dějinné epochy se zdaleka nemusejí omezovat jenom na stavbu budov. Mohou se odrážet i v detailech, interiérových doplňcích nebo dopravních prostředcích. Přijměte proto pozvání k projížďce po Praze jednou secesní tramvají.

Knižní tradice a obnovení městského znaku. Vimperk má novou vizuální identitu
16. 02. 2021
Jihočeský Vimperk představil novou vizuální identitu. Autorem návrhu je designér Matěj Chabera, držitel ceny Czech Grand Design – grafický designér roku 2017. Město vypsalo na konci léta 2020 uzavřenou soutěž, do které oslovilo 5 studií.

Jak bydlí designéři: obrazy od přátel, doplňky vlastní výroby a velký dubový stůl
12. 02. 2021
Partnerská dvojice Šimon Brabec a Eliška Slámová mají vlastní malou továrnu v pražských Holešovicích, tam vyrábí batohy Braasi, které putují do celého světa. V baráku nad dílnou mají ale také krásný byt, který nedávno zařídili podle svých představ.

Mistr konzervativních kompozic. Významný architekt Antonín Balšánek zemřel před 100 lety
12. 02. 2021
Architektura je oblast dynamicky se vyvíjející, stačí malinko zaspat a hned vás mladší generace považuje za zpátečníka. Přesně tohle se stalo jednomu českému velikánovi, jehož výročí si dnes připomeneme.

Jak nahradit plast? Islandská designérka navrhla obaly na maso z kůže zvířete
10. 02. 2021
Islandská designérka Valdís Steinarsdótti se často pouští do experimentů s přírodními materiály. Její poslední projekt má nahradit plastové obaly na maso materiálem, který je vyroben z kůže samotného zvířete.

Pohodlné oblečení do pandemie. Český designér založil značku Virulent
6. 02. 2021
Pandemie přinesla nejen uzavření obchodů a omezení, ale také neotřelé nápady a nové možnosti. Otakara Šenkýře inspirovala k založení vlastní značky designového oblečení. „Celá myšlenka vlastní značky vznikla v době první covidové pandemie. Z ničeho nic se mi v hlavě zrodil nápad, který mi přišel tak silný a neotřelý, že jsem sedl ke stolu a dal vše na papír,“ říká o své nové značce Virulent.

Zapomenutý stavitel paláců i kašen. Letos uplyne 150 let od narození architekta Josefa Zascheho
5. 02. 2021
Patřil k uznávaným a respektovaným osobnostem, přesto se na něj málem zapomnělo. A to jenom proto, že ač rodák ze severočeského Jablonce, byl německé národnosti. Proto si připomeňme kulaté výročí jednoho významného architekta.

Designérské snění. Jak by mohla vypadat nomádská Škoda 1203 pro 21. století
4. 02. 2021
Automobilka Škoda představila skici své dodávky pro 21. století. Studii má „na svědomí“ mladý designer Daniel Hájek, který vycházel ze socialistické dodávky Škoda 1203.

Roztančená Chrudim. Město představuje nové logo a vizuální identitu
2. 02. 2021
První ucelenou vizuální identitu představuje město Chrudim. Vítězkou designérské soutěže, kterou pořádala odborná organizace Czechdesign, je grafická designérka Markéta Steinert. Autorka do návrhu promítla chrudimská specifika a vytvořila hravý návrh.

Druhý život plastu. Česká značka vyrábí nábytek z odpadu
2. 02. 2021
Tereza Suntychová, která stojí za novou českou firmou Plastlo, se rozhodla postavit existenci společnosti na cirkulární ekonomice a recyklovaném plastu. Vyrábí například odkládací stolky z recyklovaného plastu, ale i interiérový design na míru nebo odřezky desek pro individuální projekty.

Vlastnit haldu hadrů je nesmysl. Životní prostředí tím trpí, říká návrhářka Klára Hlavatá
30. 01. 2021
Všechno oblečení je navržené, nastříhané a ušité v České republice. Na jeho výrobu používá Klára Hlavatá pouze přírodní materiály z ekologického zemědělství „Mým snem bylo tvořit produkty šetrné k přírodě, které budou dělat radost nejen mně a mým zákazníkům, ale také životnímu prostředí. Předtím, než jsem se začala zajímat o pomalou módu, jsem nakupovala ve fast fashion řetězcích, vlastnila jsem haldy oblečení a přitom jsem měla neustále pocit, že nemám co na sebe. Teď, když jsem trochu nahlédla pod pokličku módního průmyslu, se snažím upřednostňovat kvalitu nad kvantitou, nakupuji jen velmi málo,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Modrá vlna u Vltavy. Plavecký stadion v Praze-Podolí získal památkovou ochranu
29. 01. 2021
Dá se říci konečně! Plavecký areál v pražském Podolí získal status kulturní památky. Je to dobře, ale mělo se to stát už dávno. Je to jedná z klíčových staveb, která symbolizovala návrat československé architektury zpět do civilizované Evropy po neblahé éře stalinismu.

Hanuš Lamr představuje objekt Sklizeň. Spolupracoval na něm se svou ženou
27. 01. 2021
Vínek se všeříkajícím názvem Sklizeň představil designér Hanuš Lamr poprvé na přehlídce Designblok 2020. V bývalém klášteře benediktinek navíc poprvé na Designbloku úzce spolupracoval se svou manželkou, výtvarnicí Zlatkou Lamrovou.

Ceny Czech Grand Design odhalily nominace. Ceremoniál doprovodí premiéra filmu o českém designu
26. 01. 2021
Pandemie ani nouzový stav v loňském roce neutlumily kreativitu a tvůrčí energii českých designérů. Nominace na ceny Czech Grand Design nabízejí bohatou sklizeň projektů z oblasti produktového designu, módy, šperku, fotografie, ilustrace a grafického designu.

Nadchází rok mistra moderny. Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra se narodil před 150 lety
24. 01. 2021
Patřil k vizionářům a jako pedagog ovlivnil celou generaci. Rukopis profesora Jana Kotěry nese celá řada dodnes uznávaných staveb. A jeho žáci v díle svého mistra pokračovali.

Roušky vyrábí z unikátního materiálu. Chtěla jsem především, aby se v nich dobře dýchalo, říká návrhářka
23. 01. 2021
Návrhářka a designérka se v těhotenství rozhodla, že se začne věnovat výrobě roušek, tak aby se v nich i těhotným ženám dobře dýchalo a zároveň, aby byly účinné v boji s viry. „V porodnici jsem se rozhodla, že z prodejů budu vyrábět roušky pro porodnice a dětská oddělení včetně sestřiček a lékařů. Hledala jsem něco, co vykouzlí úsměv na tváři a zároveň bude splňovat přísné nároky na kvalitu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Brýle Milady Horákové. Designéři se inspirují i těmi, které nosili Werich nebo Čapek
20. 01. 2021
Designérské duo Ondřej Vicena a Michal Pavlát se rozhodli, že se zaměří na brýle minulých desetiletí. Jejich firma Optiqa otevřela vlastní brýlařskou dílnu, ve které si budete moci nechat vyrobit brýle podobné těm, které nosil Josef Čapek, Jaroslav Ježek, Jan Werich, Milada Horáková, Naďa Urbánková nebo Saskia Burešová. Nejnovějším počinem jsou brýle Vinohrady, podobné těm, jaké nosila Milada Horáková.

Osmý kontinent. Slovenská designérka navrhla plovoucí stanici, která čistí oceán
19. 01. 2021
Slovenská architektka a designérka Lenka Petráková zvítězila na konci minulého roku v mezinárodní soutěž Jacques Rougerie Foundation Awards s návrhem plovoucí stanice, která by mohla čistit oceán od nebezpečných plastů.

Jsem optimista. Věřím, že lidé o design zájem neztratili, říká šperkařka
16. 01. 2021
Design má v rodině, ačkoli se mu věnovat nechtěla, nakonec šla ve šlépějích svých rodičů. Většinu času se věnuje šperku, ale je také spoluzakladatelkou obchodu BackYard. „Měli jsme výdejní okénko a teď ho opět otevřeme 21. ledna. Samozřejmě je to vždy tak, že se zákazník domluví s autorem a ten mu může prodaný produkt předat i osobně,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Kristýna Malovaná.

Jak vykouzlit ten pravý zážitek. Co mají a nemají velkolepé hudební stánky společného?
15. 01. 2021
Náš seriál o nejzajímavějších koncertních síních světa je u konce, pojďme si tedy na závěr zabilancovat. V minulých dvanácti dílech našeho seriálu jsme představili řadu významných a krásných budov. Nyní si to na závěr shrňme: co tyto velkolepé hudební stánky mají a nemají společného?

Master of Crystal hledá dva životy oděvu. Deset finalistů představí své kreace na fashion přehlídce
13. 01. 2021
Ze všedního neobyčejný. Z běžného extravagantní. Koncept čtrnáctého ročníku soutěže Master of Crystal pracuje se skutečností, že řada oděvů či doplňků může mít velké množství „tváří“ spočívajících jen v odlišném stylingu nebo propracovaném provedení. Díky tomu je možné během krátkého okamžiku zcela změnit vzhled a celkové vyznění oděvu.

Miluji sklo a jeho možnosti. Snažím se při práci používat i recyklované materiály, říká oceňovaný designér
9. 01. 2021
Zaměřuje na výrobu keramických a skleněných produktů a autorských šperků. V prosinci loňského roku měl výstavu v Barceloně a za projekt, jehož cílem bylo vytvořit „nepřírodní“ kameny pomocí experimentů s barevným sklem a oxidy kovů získal ocenění v mezinárodní soutěži. „Jako základ jsem použil vysekané kusy skla z pánve, které jsou považovány za odpad. Jedná se tedy o upcyklaci, což je v dnešní době opravdu důležité. V první fázi se kusy skla opět zahřejí v peci a aplikují se na sklářskou píšťalu. Pak lze na objekt nanést další vrstvu skla z pánve a ještě před vychladnutím posypávat směsí oxidů kovů,“ vysvětluje designér Vlastimil Šenkýř v rozhovoru pro Lidovky.cz svou metodu.

Plachta nad přístavem. Jeden z nejzajímavějších koncertních areálů vznikl v přístavní části města Hamburku
8. 01. 2021
Ne vždy, když se stavba několikanásobně prodraží, to musí nutně být špatně. Jeden takový příklad najdeme hned u západních sousedů, v německém přístavním městě Hamburku.

Co pověsit na stromeček příští rok? Designérka navrhla provokativní ozdoby
7. 01. 2021
Prsa, zadek i něco navíc. Britská designérka a šperkařka Anissa Kermiche uvedla v loňském roce na trh provokativní vánoční ozdoby Pornament Baubles Trio.

Před koronavirem vás neochrání, ale zažijete s ním legraci. Soap mask umí vytvořit mýdlové bubliny
6. 01. 2021
Mýdlový štít Soap Mask od studia Aerosoap, které tvoří designeři, výtvarníci a experimentátoři Thomas Wirtz a Frédéric Wiegand, vás sice před nákazou covidem-19 neochrání, ale užijete si s ním legraci.

Jak bude vypadat osvětové centrum Hydropolis? Podívejte se na vizualizace proměny Vinohradské vodárny
5. 01. 2021
Ve Vinohradské vodárně vznikne vodárenské osvětové centrum Hydropolis Praha. Areál v okolí Vinohradské vodárenské věže ožije. Vznikne v něm unikátní vodárenské osvětové centrum, přibližující veřejnosti, co vše předchází takové samozřejmosti, jako je vytékající pitná voda z kohoutku.

Nová doba. Covid navždy změnil budoucnost módního průmyslu
30. 12. 2020
Pandemie koronaviru zasáhla všechny oblasti našeho života – módní byznys nevyjímaje. Sestavili jsme přehled nejdůležitějších událostí první poloviny letošního roku, které nejspíš navždy změní budoucnost módního průmyslu.

Zlaté české ručičky. Podívejte se na tři talentované šperkařky a jejich díla
29. 12. 2020
Jaké šperky tvoří nová generace českých šperkařek? Vybrali jsme tři značky, které rozhodně stojí za to sledovat.

Domácí výrobci založili Asociaci českého průmyslového designu
27. 12. 2020
Asociace českého průmyslového designu byla založena s cílem podpory a propagace designu, spolupráce se státními a vzdělávacími institucemi, ochrany duševního vlastnictví, spolupráce mezi jednotlivými členy a zvyšování obecného povědomí o designu u široké veřejnosti.

Oblékal do hor své kamarády. Nyní má největší českou značku funkčního oblečení
26. 12. 2020
Flanelová košile, vlněné podkolenky a větrovka s kapucí. Takové oblečení si vyučený letecký technik Mario Vlček oblékal na své horolezecké výpravy v 60. letech. I proto začal přemýšlet o tom, jak se oblékat lépe a oblečení začal šít nejen pro sebe, ale i své kamarády. V 90. letech založil značku Moira pro funkční oblečení, které si objednává i Policie ČR.

Pohovky z lesa a pobřeží. Švédské designérky se inspirovaly přírodou
23. 12. 2020
Dvě švédské designérky Sofia Lagerkvistová a Anna Lindgrenová tvořící pod značkou Front se rozhodly, že vytvoří nábytek, který by klidně mohl být součástí lesa či pobřeží. Kolekci Design by Nature navrhly pro italskou značku Moroso.

Nová výstava v Chemistry Gallery. Abstraktní malba a figurativní sochy v době nejistoty
20. 12. 2020
Nová výstava malířky Lu Jindrák Skřivánkové a sochaře Patrika Adamce představí společné motivy i protiklady těchto dvou umělců. V The Chemistry Gallery se pod názvem Colorful Downer potkává expresivní barevná abstrakce na plátnech s deformovanou figurou v prostoru.

Recyklujeme duše i pláště z kola, vyrábíme z nich doplňky, říkají sestry designérky
19. 12. 2020
Sestry Eliška Mertová a Dáša Mertová založily svoji značku SegraSegra před 13 lety, původně jako streetwearovou značku s originálními potisky. Po čase se ale zaměřily i na oblečení pro cyklisty do města, která usnadňuje jízdu na kole a zároveň vypadá jako městské oblečení a oblečení pro maminky.

Funkční a prostorné. Brněnské nádraží Zvonařka se příští rok představí v novém
18. 12. 2020
Jeden z nejvýznamnějších veřejných prostorů v Brně modernizují architekti ze studia Chybík+Krištof. Rekonstrukce Ústředního autobusového nádraží Zvonařka spěje do finální fáze.

Alternativa k rouškám. Nigerijské designérky vytvořily ochranné štíty podle prastarých technik
16. 12. 2020
Nigerijská architektka Tosin Oshinowo a londýnská designérka Chrissa Amuah s africkými kořeny navrhly ve spolupráci se značkou Lexus trojici obličejových masek Freedom to Move.

České ženy se oblékají elegantně a stylově. A neustále se zlepšují, říká návrhářka z Venezuely
12. 12. 2020
V Praze žije a tvoří pět let, ale české hlavní město si zamilovala již v roce 2011, kdy sem přijela představit svou první kolekci šatů. Módní návrhářství studovala na Instituto De Diseňo Centro Grafico De Technologia ve venezuelském městě Maracay, její značka však vznikla v Česku.

Pařížské Město hudby. V místě někdejších jatek vyrostl nový koncertní sál
11. 12. 2020
Pokračujeme v našem putování po moderních hudebních síních světa. Vraťme se nyní zpět do Evropy a navštivme město Paříž, kde byla v roce 2015 dokončena nová budova, nazvaná Philharmonie 1, podle návrhu architekta Jeana Nouvela.

Plzeňské interiéry Adolfa Loose se budou vystavovat v Tokiu i New Yorku
8. 12. 2020
Západočeská galerie v Plzni připravila pro Česká centra výstavní projekt Loos and Pilsen. Poprvé tak bude prezentovat plzeňské interiéry slavného architekta Adolfa Loose v Tel Avivu a poté v New Yorku, Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně a Mnichově.

Majitelka zachraňuje výrobu kožených rukavic v Česku: Je to katastrofa, kvůli covidu jsme přišli o zakázky
6. 12. 2020
Rozhodla se zariskovat a vsadit vše na jednu kartu - na výrobu českých kožených rukavic. Firmu přebrala v úpadku během jarního lockdownu a od té doby se snaží vrátit koženým rukavicím a jejich výrobě to, co vždy měly. Výjimečné postavení. „Rukavičkářská kůže je extrémně jemná a šetrně vyčiněná tak, aby obsahovala co nejnižší množství chemikálií, které by jí připravily o vláčnost a obsah tuku,“ vysvětluje specifika výroby rukavic Petra Kesnerová.

Zaha září v Kantonu. Nová koncertní síň od známé architektky Hadidové stojí v Číně
4. 12. 2020
Díla slavné architektky Zahy Hadidové bychom se už brzy měli dočkat v Praze. Ještě než se tak stane, pojďme si představit jednu z jejích jiných zajímavých staveb. A jak je na těchto stránkách již tradicí, půjde o operní dům.

Muzeum pod vodou. V Amsterodamu vznikne muzeum postavené kolem vraku lodi z roku z roku 1749
2. 12. 2020
Nizozemský architektonický ateliér ZJA představil nový projekt. Jedná se o podvodní muzeumDocking the Amsterdam. Architekti mají ambiciózní plán - vytáhnout potopenou obchodní loď, restaurovat ji a okolo ní postavit muzeum.

Čtyři výlohy pro čtyři umělkyně. Podívejte se, co autorky vytvořily během lockdownu
1. 12. 2020
Romana Drdová, Eliška Konečná, Petra Lomnická a Antonie Stanová dostaly k dispozici, prostor čtyř výloh v galerii Kvalitář, takže jejich díla můžete vidět i během lockdownu, cestou přes Senovážné náměstí v Praze, a to každý den až do konce prosince.

Rodiče samoživitelé jsou nyní ohrožená skupina a je třeba na ně myslet, říká podnikatel a dobrodruh
28. 11. 2020
Za firmou Bagind stojí příběh mladého Lukáše Matějčka, který v osmnácti vyrazil z Ostravy poprvé do světa. Stopoval do Íránu, kde ho už po pár hodinách okradli o většinu věcí a zavřeli do vězení. Překážky překonal, po návratu odmaturoval a brzy nato odletěl na půl roku do nepálských hor učit děti angličtinu. Pak se přesunul do Indie – a právě ta mu změnila život. Skamarádil se tam totiž s výrobcem kožených doplňků, se kterým později založil právě Bagind, který se nyní rozhodl podpořit rodiče samoživitele postižené koronavirovou krizí.

Jak chce Čína ohromovat svět. Tvarově nejzajímavější operní koncertní domy najdeme v Pekingu
27. 11. 2020
Snoubit historickou zástavbu s moderní architekturou není vždycky lehké, jeden francouzský architekt to však v čínském hlavním městě dokázal. Pojďme se seznámit s jednou stříbrnou čínskou čočkou.

Sice padám na hubu a budím se hrůzou, ve výsledku nám současná situace spíše pomůže, věří šéfka módního atelieru
26. 11. 2020
V Institutu módní tvorby se v rámci kurzů žáci věnují šití, designu, ale i marketingu a výuce aktivit souvisejících s provozováním vlastní značky. Je vůbec možné v této době úspěšně provozovat školu šití? „Náš ateliér je postaven na osobním kontaktu se studenty. 70 procent naší výuky je praktické, kdy student realizuje modely pod dohledem návrhářů, a to v online přenosu nedáte. Je to stejné, jako by měl zubař vrtat zub na dálku,“ říká zakladatelka Institutu módní tvorby Klára Haunerová.

Grafické studio navrhlo Norům nové pasy. Bude v nich svítit polární záře
25. 11. 2020
Norské grafické studio Neue navrhlo do soutěže nové cestovní pasy. Doklady mají jednoduchou grafiku inspirovanou norskou krajinou a nechybí ani polární záře, která ve tmě svítí.

Tramvaj T3 Coupé získala prestižní ocenění German Design Award 2021
23. 11. 2020
Známá česká produktová designérka Anna Marešová získala další mezinárodní ocenění. Porota prestižní mezinárodní soutěže German Design Award udělila ocenění Gold (1. místo) tramvaji T3 Coupé navržené designérkou Annou Marešovou a jejím týmem pro Dopravní podnik města Prahy.

Používám recyklované stříbro a perly jsou pro mě symbolem krásy, říká designérka
21. 11. 2020
Miroslava Lichá se původně věnovala interiérovému designu, než se zamilovala do šperku. Náušnice z její dílny přesně kopírují anatomii ucha. „Vyrábím si všechno sama, mám z toho radost a jsem na to patřičně hrdá. Nejpracnější a největší nutné zlo je asi broušení a leštění. A následné upravování,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz designérka.

Bílá záře nad fjordem. Operní dům v Oslu sbírá od svého vzniku jedno ocenění za druhým
20. 11. 2020
Kolik znáte budov postavených v posledních letech, které se dostaly i do populární literatury, známé po celém světě? Dnes si jednu takovou představíme. Na cestu si přibalte rukavice a čepici, bude tam zima.

Mám ráda rozmanitost. V ateliéru vyrábím BDSM doplňky, kabelky, ale i interiér Tatry 603, říká designérka
14. 11. 2020
S papírovými botami sklidila obrovský úspěch, svou práci představila i na kanadském Vancouver Fashion Week, kam ji pozvali jako mladý talent a získala několik ocenění v mezinárodních soutěžích. Designérka Monika Lepschy je takový přírodní zázrak, jde ji vše, na co sáhne. „Zaměřuji se na kvalitu materiálu a výroby. Je pro mě důležité vědět, komu věci vyrábím a tím se odlišuji od návrhářů, kteří zásobují svými kousky butiky a jiné designové obchody a cílového zákazníka nevidí,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Bílá vlna nad oceánem. Na Tenerife se nachází jeden z nejvýstřednějších koncertních sálů světa
13. 11. 2020
Kanárské ostrovy nejsou jen rájem exotiky.Jejich největší ostrov skrývá skvost organické architektury, který zlákal i bývalého amerického prezidenta Billa Clintona nebo teoretického fyzika Stephena Hawkinga.

Změní se podoba měst? Čeští architekti navrhli vertikální systém parkování
11. 11. 2020
Parkování, které šetří místo, náklady i životní prostředí navrhli pro Ride Technic architekti ze studia Chybík+Krištof. Díky zakládání aut nad sebe umožní Ride Parking navýšení kapacity parkovacích míst a navíc přidá prostor pro dětské hřiště, obchod nebo vyhlídku.

Doma už ji nezapomenete. Úspěšná česká designérka navrhla rolák s rouškou
10. 11. 2020
Designérské duo Alexmonhart představilo speciálně střižené roláky, které nahrazují klasické ústenky. Vyrábí se z hladké černé prodyšné bavlny, pohodlné k jednoduchému nošení i vrstvení.

České a udržitelné. Sportovní oblečení může být funkční i designové zárověň
8. 11. 2020
S rostoucí oblibou jógy v Česku vzrostla i poptávka po „udržitelnějších“ kouscích nezbytných pro cvičení. V posledních letech se tak objevila řada českých značek, které nabízejí funkční, a přesto zajímavý design a výrobu šetrnější k přírodě.

Výrobky z Čech. První objednávkou byl lubrikační gel, říká spolumajitel obchodu s lokálními dárky
7. 11. 2020
Najít vhodný dárek není vždy úplně jednoduché. Nedařilo se to ani Jiřímu Kuldovi a Petru Vyskočilovi, kteří tento problém vyřešili jednou provždy založením platformy, kde podle zadaných kritérií najdete ten nejvhodnější dárek ze široké nabídky pouze lokálních českých, moravských a slezských výrobců. „Začínali jsme naskladněním několika fiktivních produktů. Během příštích 12 měsíců máme v plánu nabízet 20 000 výrobků tuzemských tvůrců,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz. Petr Vyskočil, spolumajitel zCech.cz.

Měsíc a hudební síň nad řekou. Koncertní sál na břehu Tyne v britském Gates
6. 11. 2020
Jméno Gateshead možná mnohým čtenářům nic moc neřekne. Přesto tohle 78tisícové anglické město stojí za pozornost: nalezneme v něm jednu z nejzajímavějších ukázek moderní architektury na starém kontinentu.

Architektura s trochou nadsázky. Nejvíce teď řešíme rekonstrukce bytů, říká architekt
5. 11. 2020
Vít Svoboda vypráví o tom, jak před deseti lety s kolegou Pavlem Novým založili architektonický ateliér 0,5 Studio situovaný na Letné v Praze a prozradil, jak se v architektuře vypořádávají s omezenými rozpočty investorů i restrikcemi ze strany obcí.

Unikátní stavba i vyhlídka. V Norsku vyroste stavba ve tvaru velrybí ploutve
4. 11. 2020
Zhruba 300 kilometrů za polárním kruhem by v roce 2022 na severu Norska měla vyrůst unikátní stavba ve tvaru velrybí ploutve The Whale. Návštěvníkům umožní na střeše pozorovat velryby.

Mladá designérka navrhla vázy Gaia se sopečným pískem
3. 11. 2020
Mladá designérka a studentka Ateliéru skla na pražské UMPRUM Anna Jožová navrhla během svého pobytu na Novém Zélandu kolekci váz Gaia. Do porcelánových váz zakomponovala materiál z míst, která nejspíš zaniknou díky vlivu klimatických změn.

Dělám, co mě baví a vděčím za to Instagramu, říká designér tenisek
31. 10. 2020
Původní profesí je stavař, ale vždy ho zajímal design. Tenisky ho fascinovaly už od dětství a v jeho botníku jich najdeme přes 60 párů. Přes mnohá úskalí si nakonec sen splnil a stal se designerem tenisek. „Díky sociálním sítím teď mohu dělat, co mě baví. Pomohl mi Instagram. Někdo více známý vás označí na fotce a pak se to šiří sociálním světem opravdu rychle a postupně se o vás lidé dozvídají více informací a koho to zaujme, tak vám napíše a prodáte mu svůj produkt,“ říká v rozhovoru pro server LIdovky.cz Martin Brna.

Čočky září nad Singapurem. Originální koncertní sál a divadlo zdobí městský stát
30. 10. 2020
V našem seriálu, mapujícím nové koncertní sály ve světě, se po exkurzích do Austrálie, Severní a Jižní Ameriky a Evropy poprvé zastavíme v Asii. Najdeme tu celou řadu unikátních staveb a jednu si dnes představíme.

Kabát pro dva. Česká značka Soolista představila kabát pro rodiče a děti
28. 10. 2020
Česká oděvní značka Soolista na letošním Designbloku představila kolekci FW 2020 s názvem Together. Jedná se o kabáty pro všechny rodiče a jejich děti, nebo prarodiče a jejich vnoučata.

Tvárnost a zdánlivá jednoduchost. Baví mě s porcelánem experimentovat, říká designérka
24. 10. 2020
Sama říká, že se jako designérka necítí, ale její práce vypovídají o opaku. V současnosti dokončila studium na UMPRUM, ale věnuje se také sémiotice. „Porcelán nikdy nic neodpustí, na rozdíl od většiny ostatních keramických hmot má ‚tvarovou paměť‘ a i ty nejmenší chyby a deformace se po finálním výpalu znovu objeví. Porcelán je technicky náročnější,“ říká mladá designérka Tereza Sluková.

Rozevlátá perla z města andělů. Koncertní sál v Los Angeles je typickou ukázkou tvorby Franka Gehryho
23. 10. 2020
Jméno Franka Gehryho je nám v České republice dobře známé. Slavný kanadsko-americký architekt však svým dílem neozdobil jenom naši metropoli, ale řadu dalších míst. A k jeho nejkrásnějším výtvorům patří i jedna koncertní budova.

Samurajové, superhrdinové a sci-fi. Návrhářka Vaverová přichází s novou kolekcí
22. 10. 2020
Česká návrhářka Monika Vaverová, která ve svém studiu MIMO Space vytváří epické kostýmy pro umělce, film a reklamu, přichází s novou unikátní pánskou módou. Inspiraci pro autorskou kolekci #BeTheHero čerpala z japonské kultury, bojových umění, komixových superhrdinů a science fiction.

Nákup, který pomůže. Návrhářka Zuzana Osako pomáhá Klubu svobodných matek
18. 10. 2020
Nezisková organizace Klub svobodných matek otevírá svůj první charity shop. Výtěžek z prodeje pomůže rodičům samoživitelům a jejich dětem. Do spolupráce se zapojila i návrhářka Zuzana Osako, která v charity shopu v Praze na Letné od 16. října otevře pop-up své značky Tradice a podíl na prodeji oděvů věnuje Klubu na financování jeho programů.

České recyklované tenisky. Cesta, jak vyrábět lépe a ohleduplněji existuje, říká designérka
17. 10. 2020
O recyklaci a celosvětvé nadvýrobě všeho začala uvažovat, když musela pracovně jezdit do Asie.Tak se zrodil nápad vytvořit boty ohleduplněji k planetě. „Tenisky, které jsou vyrobeny z odpadních kusů materiálů, jsou vyráběny tak, že se jednotlivé barvy smíchají jako plastelína. Tak vznikne plát různobarevného materiálu, ze kterého se vysekají jednotlivé dílce, které jsou nalisovány na bavlněné svršky,“ vysvětluje designérka Eva Klabalová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Včelí plástev ozvučená hudbou. Na břehu islandského Reykjavíku se koncerty odehrávají v unikátní budově
16. 10. 2020
Mimořádnou architekturu určenou kulturním svatostánkům nemusíme hledat jen v předních a největších světových metropolích. Najdeme ji i na místech mnohem menších: třeba na Islandu, ostrově, kde žije méně obyvatel než třeba v Brně.

Ponožkoboty, hybridní obuv z Moravy dobývá svět. Nosí ji i američtí baseballisté
14. 10. 2020
Ani boty, ani ponožky. Mladá moravská firma obouvá už 90 zemí světa a nyní rozjíždí druhou crowdfundingovou kampaň na americkém Kickstarteru, v první uspěla a vybrala 16 milionů korun. Jak se stane, že ponožkoboty vyrobené v Čechách, nosí američtí baseballisté i obyvatelé Nové Kaledonie? „Na výrobě se podílí více českých firem z Moravy a Čech, ve Zlíně jsou skvělí odborníci na boty, se kterými vyvíjíme modely, technické specifikace a provádíme atesty produktu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Michaela Matějková, spoluzakladatelka Skinners.

Signal Festival v říjnu nebude. Hygiena akci povolila, ministerstvo ne, říká ředitel Martin Pošta
12. 10. 2020
Kultura to během pandemie má těžké. Musí se přizpůsobit. Změnit zavedené způsoby produkce, nastavit přísná bezpečnostní opatření, zvládnout krizové řízení a být ve střehu. Signal Festival se o to do poslední chvíle snažil. Nestačilo to. Ředitel Martin Pošta ve středu jednal s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, který mu sdělil, že letos v říjnu nebude možné festival uspořádat.

Lebka a šišky. Designérka Prokić představuje kolekci šperků inspirovanou Inuity
11. 10. 2020
Kost a kámen. Nejdůležitější suroviny, které Inuiti potřebovali k tomu, aby se o sebe kočovným způsobem života v prostředí dlouhých a těžkých mrazů postarali. A právě život nejsevernějších ze Seveřanů se stal hlavní inspirací letošní kolekce šperků Janji Prokić.

Málokdy jsem spokojená. Ale jsem pyšná, že mohu být na Designbloku, říká designérka
10. 10. 2020
Její ledvinky a kabelky nosí i české herečky, slaví jeden úspěch za druhým a letos poprvé vystavuje i na Designbloku. S kůží se přitom naučila pracovat sama. „Kolekce na Designblok je navržená přímo na letošní téma - vášeň, kdy jsem poprosila o pomoc svoji kamarádku šperkařku Veroniku Ďuricovou alias Dick Wolf a vytvořily jsme kolekci s ručně tepanými doplňky - šperky,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Barbora Musilová.

Brazilci nežijí jenom fotbalem. Velkolepé koncertní stavby vznikají i v Jižní Americe
9. 10. 2020
Oživením dosud nevyužité části brazilské megapole je velkolepá polyfunkční budova Cidade das Artes. Velkolepé koncertní stavby světového významu zdaleka nemusejí vznikat jenom v Evropě, Americe nebo Austrálii, jak jsme si ukázali minulý týden. Co říct má i Jižní Amerika. Pojďme se vydat za hudbou do Brazílie.

Začal Designblok s tématem Vášeň. Probíhat bude za přísných hygienických opatření
8. 10. 2020
Výstava českého designu, umělecké instalace i tematické expozice. To jsou hlavní lákadla letošního Designbloku, který je kvůli nouzovému stavu připraven pouze formou výstav. Doprovodný přednáškový, workshopový a společenský program musel být zrušen.

Stačí se dotknout a změní se. Finské známky mají upozornit na klimatické změny
6. 10. 2020
Stále černější zimy, lidé opouštějící své domovy a měnící se příroda. Finské grafické studio Berry Creative vytvořilo pro finskou poštu Posti známky natisknuté speciálním inkouste. Když je zahřejete prstem, obrázek se změní a ukáže, co dokážou klimatické změny s planetou.

Izraelská designérka žijící v Praze představuje novou kolekci šperků
4. 10. 2020
Hlavním motivy nové kolekce izraelské designérky Viktorie Mayzel, která žije a pracuje v Praze, jsou moře a vzpomínky. Na rodný Krym i Tel Aviv, na Černé i Středozemní moře.

Největší módní faux pas? Když někdo není soudný a oblékne se nevhodně ke své postavě, říká mladý návrhář
4. 10. 2020
Pracuje jako návrhář pro českou značku Pietro Filipi, zároveň je ale i ilustrátorem a produktovým designérem. A rád tyto obory kombinuje. Jak podle něj ovlivnil koronavirus módu? „Myslím si, že po cestovním ruchu a zdravotnictví prakticky nejvíce. Především se domnívám, že současná situace poznamenává malosériový design a luxusní módu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Stavba, která se stala symbolem. Opera v Sydney je mimořádným dílem
2. 10. 2020
Opera v Sydney, jedna z nejobdivovanějších staveb světové moderní architektury, je dílem dánského architekta Jörna Utzona

Falický zámotek či ohnutý roxor. Jak také mohou vypadat držáky na toaletní papír
30. 09. 2020
Vrtačka, klec z korku, gumové kruhy nebo falický zámotek. Výstava v losangelské galerii Marta s názvem Under Over nabízí zajímavou podívanou. Vystavují tu totiž držáky na toaletní papír, většinou velmi originální.

V barvě avokádových pecek. Česká královna hedvábných šátků natočila o své práci dokument
29. 09. 2020
Řemeslo, kreativita, tradice, udržitelnost, návrat ke kořenům. I o tom je příběh mladé české designérky Andrey Vytlačilové, zároveň ale Můj český příběh vypráví o tom, jak se dívka z českého venkova dostala na prestižní módní školu v Londýně.

Řemeslník dělá pera ze vzácného kaseinu, materiálu vyrobeného z kravského mléka
27. 09. 2020
Z velmi nezvyklého materiálu, jehož množství je navíc omezené, dělá psací pera Marek Najvar z Brna. Používá barvený kasein, tedy látku vyrobenou z kravského mléka. Materiál je přírodní a velmi těžko dostupný, řekl Najvar, který se výrobě per věnuje ve svém volném čase.

Folklór je způsobem života. Mám ráda funkci ornamentu, ochraňuje své nositele, říká návrhářka
26. 09. 2020
Už na škole ji lákala myšlenka na tvorbu oblečení. Kombinovat barvy a vzor ji vždy bavilo. Její láskou byla odmala zvířata a folklór. Ty do svých návrhů šikovně zapracovala. „Jako každý jsem si prošla několika šílenými experimenty, ale brzy se mým velkým tématem stala krajina, a hlavně zvířata. To se postupně prolnulo s folklórem, který se mi líbil už od dětství, když jsme si s tátou zpívávali valašské lidovky,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz návrhářka Vendula Pucharová Kramářová.

Co Praze zoufale chybí. Jak jsme na tom s koncertními síněmi?
25. 09. 2020
Vítejte u nového seriálu, který bude představovat nejkrásnější a nejznámější koncertní síně světa. Jinde ve světě tvoří dominanty měst, architektonické chlouby, za nimiž přijíždějí turisté až z ostatních kontinentů. Řeč je o velkých koncertních síních. Jak jsme ale na tom s nimi u nás v Česku?

Designblok nevzdáme, říká organizátorka. Používat se budou časové vstupenky
24. 09. 2020
Rozdělení na sektory a časově omezené vstupenky budou provázet letošní festival designu Designblok. Od 7. do 11. října se bude konat v nově hojně využívaném prostoru bývalého kláštera sv. Gabriela, pro který pořadatelé používají název Gabriel Loci.

Pražskou Divadelní ulici oživila nově otevřená outdoorová galerie Fasáda
24. 09. 2020
Fasáda je název mimořádného výstavního prostoru, jenž vznikl za cílem propagace současného českého umění a oživení nejen poškozené fasády domu v Divadelní ulici. Záměrem debutující výstavy Pohled do okna, která byla v sobotu 19. září slavnostně zahájena, je komunikace s divákem a konfrontace rezonující mezi dílem a osobně nabytou zkušeností každého z nás.

Sezony jsou minulostí. Návrhářka Pešková představila na MBPFW kolekci plnou ženského minimalismu
23. 09. 2020
Nejnovější kolekce Daniely Peškové měla premiéru na letošním Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku a předvedla celkem 15 outfitů převážně z vlny a hedvábí v tlumených odstínech od béžové po tmavě hnědou a černou.

VitraHaus slaví deset let a představuje rozsáhlou změnu interiéru
22. 09. 2020
Budova VitraHaus v sídle švýcarské společnosti Vitra slaví deset let od svého dokončení. Stavbu původně zamýšlenou jako showroom pro Vitra Home Collection navrhlo věhlasné basilejské studio Herzog & de Meuron.

Udržitelnost a nadčasový design. Značka PBG přichází s novou kolekcí
21. 09. 2020
Designérky, které stojí za značkou PBG, se rozhodly spojit se s českou bloggerkou a fotografkou Nicole Kudělkovou a připravit novou kolekci s její pomocí.

Od přírodních materiálů upouštím, ne vždy jsou vyrobeny za udržitelných podmínek, říká návrhářka
19. 09. 2020
Patří mezi úspěšné české návrhářky, věnuje se především módě pro ženy. V nedávné době uvedla na Mercedes-Benz Prague Fashion Week přehlídce svou poslední kolekci. „Jsem ráda, že to kvůli koronaviru nevzdali, že se s organizací přes všechny zákazy poprali a společně jsme to zvládli. Bylo to letos trochu jiné, náročnější, osamělejší,“ říká v rozhovoru Denisa Dovala.

Kanceláře s fantazií. Fialovi se podařilo osobitě rekonstruovat Swéerts-Sporckův palác v Praze
18. 09. 2020
Pustit se do rekonstrukce historicky cenné budovy a vytvořit z ní moderní funkční komplex, který přitom neztratí nic z původního kouzla, není snadný úkol. Jedním z těch, kdo se takového úkolu nebojí, je architekt Stanislav Fiala.

Úspěšná designérka Aleinikava věnuje brýle zatím neznámé první české prezidentce
17. 09. 2020
Úspěšná designérka Nastassia Aleinikava a její partner Pavel Kahotski vyrobili a věnovali brýle „na míru“ pro první českou prezidentku, kterou jak doufají, bude Česko jednoho dne mít.

Střepy z ulice. Fotograf vyrobil šperky z výloh rozbitých při nepokojích po smrti George Floyda
16. 09. 2020
Americký fotograf Paul Chelmis se svou přítelkyní Jing Wenovou vyrobili kolekci šperků z rozbitých výloh jako připomínku nepokojů, které nastaly po smrti George Floyda. Výtěžek z prodeje šperků chtějí věnovat hnutí Gibbes Museum of Art.

Minimalismus a nadčasová elegance. Ráda vytvářím opravdový domov, říká interiérová designérka
12. 09. 2020
Iva Hájková se interiérovým designem zabývá celých sedm let. Vše, co designérka do návrhu jakéhokoliv interiéru zahrne, má svůj přesný účel a funkci, a proto nikde nenajdete žádný nadbytečný prvek. Její styl se nese na vlně čistého minimalismu, nadčasovosti a vkusné elegance. Nejdůležitější pro Ivu je, aby svým klientům vytvořila opravdový domov s výjimečnou atmosférou, do něhož se budou rádi vracet.

Perla secese zblízka. Obecní dům v Praze se začal stavět před 115 lety
11. 09. 2020
Dnes patří k nejoceňovanějším stavbám v Praze, ale v průběhu historie se mnoha chvály nedočkal. Obecní dům na náměstí Republiky nevznikal snadno a kritikou se na jeho adresu nešetřilo ještě nedávno.

Netflix, digisexualita i xanax. Současné umění zrcadlí společnost po koronakrizi
10. 09. 2020
Po období koronakrize česká umělecká scéna ožila díky mezinárodní přehlídce SUMO, která do Prahy přivezla díla více než dvou desítek zahraničních umělců. Mezi nimi například fotografie japonské umělkyně Kazuny Taguchi, ilustrace amerického umělce Mela Odoma, objekty a videa umělkyně mladé generace Emy Prideové, nebo obrazy francouzské umělkyni Chloé Poizatové.

Sdílené kanceláře pro náročné? Otevřelo butikové coworkingové centrum Base
9. 09. 2020
Developerská společnost Penta Real Estate vyhlásila mezinárodní soutěž na podobu coworkingových kanceláří v Praze. S přehledem ji vyhrálo Studio Perspektiv, které vytvořilo takzvaný butikový coworkingový prostor pro náročné s názvem Base.

Zážitkový butik místo obchodu? Návrhář Jan Černý se stal kreativním ředitelem značky Kara
8. 09. 2020
Jeden z nejúspěšnějších mladých českých návrhářů Jan Černý se stal kreativním ředitelem tradiční značky Kara. Jako první změnil obchod v pražské Maiselově ulici na zážitkový butik výjimečný svým interiérem, způsobem prodeje i výběrem jednotlivých modelů.

Signal Festival se zaměří na ekologii a bude i v Holešovicích
6. 09. 2020
Pražský festival digitální a kreativní kultury Signal se letos kromě Karlína a Starého Města uskuteční také v Holešovicích. Osmý ročník festivalu sjednotí téma s názvem Plan B, které se zaměří na ekologii a pandemii koronaviru. Dnes to na tiskové konferenci řekli organizátoři festivalu, který se uskuteční od 15. do 18. října.

Květiny na divoké vlně. Luční kytice doplněné plevelem jsou velký trend, líčí floristka
5. 09. 2020
Mladá zahradní architektka a floristka Zuzana Pacourková spolu se svou kamarádkou Martinou Tománkovou založila na konci roku 2015 značku Plantárium, která usiluje o nenucené zasazení rostlin do prostoru. Kromě návrhu exteriérových a interiérových instalací a dekorací se Plantárium zabývá i návrhy přirozeně laděných zahrad a vazbou svatebních kytic s lučním kvítím.

Čeští designéři vyrábí pratelné a opakovaně použitelné odpadkové pytle. Jsou téměř nezničitelné
4. 09. 2020
Česká značka Reformát, doposud známá především díky zápisníkům, blokům a kalendářům, začala vyrábět odpadkové pytle pro opakované použití z tyveku a papírové odpadkové koše.

Prague Design Week se letos zaměří na udržitelnost a ekologii
3. 09. 2020
Udržitelnost a využití přírodních materiálů jsou tématem letošního Prague Design Week, který se ode dneška koná v centru Prahy na náměstí Republiky. Vystavovatelé představí například mobilní kurník pro slepice, budky na cigaretové nedopalky či dřevěné sochy. Na tiskové konferenci to řekli organizátoři akce. Sedmý ročník designérské přehlídky se měl původně uskutečnit v dubnu, kvůli koronavirové situaci ho organizátoři přesunuli, potrvá do 6. září.

Začíná festival Open House Praha 2020. Kvůli koronaviru bude akce komornější
1. 09. 2020
Šestý ročník festivalu Open House Praha 2020 proběhne tentokrát kvůli pandemii koronaviru za netradičních okolností. Už v úterý 1. září bude festival zahájen doprovodným programem, který se ponese v komorním duchu.

Lennonova rouška to odstartovala. Výstava ukáže umění z desítek zemí vzniklé za pandemie
31. 08. 2020
Práce umělců z více než 60 zemí představí výstava Helpful Art in Covid. Bude se konat od 8. do 28. září na Výstavišti Praha Holešovice jako součást festivalu Praha Září - Jdu ven. Mezinárodní putovní výstavu, která mapuje umění vzniklé v době pandemie covidu-19 ve světě, organizátoři představili u pražské Lennonovy zdi.

Jedna z Cen Thálie ze sklárny v Lindavě je prvně z uranového skla
31. 08. 2020
Jedna z Cen Thálie za nejlepší jevištní výkony na českých divadelních scénách bude letos poprvé z uranového skla. Je z barevné směsi, která na přímém slunečním svitu září. Ocenění ve tvaru benátské masky tradičně v těchto dnech vytváří skláři v Lindavě na Českolipsku ve sklárně společnosti Lasvit Ajeto. Každoročně tam ceny vznikají od roku 1998. Za rutinu ale práci na cenách sklářský mistr Petr Kuchta nepovažuje.

Starý nábytek má smysl opravovat, můžete se na něj spolehnout, říká umělecký nábytkář
29. 08. 2020
Vyrůstal v době, kdy bylo zvykem, že děti doma pomáhají. Internet ani počítačové hry nebyly, a tak pracovala s otcem v truhlářské dílně. Nakonec v ní Roman Slaný zůstal i v dospělosti a své znalosti a zkušenosti z oboru umělecký nábytkář a restaurátor předává v kurzech lidem, kteří si chtějí u tvůrčí práce odpočinout.

Zlínská architektonická revoluce. Unikátní budova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně se vrátila do své původní podoby
28. 08. 2020
Způsob, jakým Tomáš Baťa přetvořil celé Zlínsko, bere dech. A tamní obyvatelé mu to nezapomněli. Už rok po jeho předčasné smrti vznikl památník, který stejně jako Baťa neměl snadný osud.

Týden módy zahájí legenda české módy Rochová. Roušky budou povinné
27. 08. 2020
Pražský týden módy zahájí v pátek 4. září performance významné představitelky české módy a pedagožky Liběny Rochové. Uskuteční se v areálu kláštera svatého Gabriela na Smíchově, který bude hlavním sídlem letošní akce. Ta se kvůli koronaviru namísto jarní a podzimní edice koná jen jedna. Pořadatelé se připravují na bezpečnostní opatření, návštěvníci třeba budou muset mít roušky.

Nové tenisky Reebok navrhlo společně 17 umělců z celého světa
26. 08. 2020
Tenisky Classic Leather Legacy, na jejichž návrhu se podílelo 17 umělců z celého světa, jsou inspirované běžeckými botami z přelomu 70. a 80. let. Kombinují tak původní hodnoty této sportovní značky s moderním designem, současnými hodnotami a uměleckou tvorbou.

Tvořivý svět ve Výmaru. Bauhaus inspiruje mladé a talentované designéry
25. 08. 2020
Progresivní umělecká škola Bauhaus slavila vloni sté výročí založení. Ve Výmaru otevřeli nové muzeum, kde jsou práce zakladatelů moderního stylu Waltera Gropia nebo Oskara Schlemmera. Bauhaus ale rozhodně není jen historie, ale také současnost, která inspiruje designéry ve Výmaru a ukazují, že tvořivý svět tady stále žije.

Oblíbenost oranžové mě překvapila. Češky tak konzervativní nejsou, říká návrhářka
22. 08. 2020
Svou vlastní značku založila před šesti lety, protože ji práce v kanceláři příliš neuspokojovala. „Cesta k první kabelce nebyla snadná. Profesní dráhu jsem orientovala právnickým směrem a neměla příliš zkušeností s designem a navrhováním. Zato odhodlání mi nechybělo. Tehdy jsem ale ještě netušila, že bude potřeba spousty pevné vůle a víry ve své nápady,“ vzpomíná na své začátky Markéta Folberová, zakladatelka značky Folbeur.

Studio Zaha Hadid Architects postaví v Číně fotbalový stadion pro 60 tisíc lidí
22. 08. 2020
Britský architektonický ateliér Zaha Hadid Architects vytvořil projekt fotbalového stadionu Xi’an International Football Centre. Inspirovaný má být tradičními čínskými stavbami a stát bude čínském městě Si-an. Pojme až 60 tisíc diváků.

Prague Design Week představí originální projekty, letos s důrazem na udržitelnost
21. 08. 2020
Rozmanitý mix produktového designu, malby, oděvního návrhářství, šperků i výrobků ze dřeva, skla či papíru, ale i starých řemesel. Sedmý ročník tradiční přehlídky designu a umění Prague Design Week se uskuteční, stejně jako v roce loňském, na dvou patrech historického domu číslo 7 na náměstí Republiky již v září.

Český výtvarník Zlamal vytvořil pro Štenberk betonové plastiky
20. 08. 2020
Český malíř a výtvarník Josef Zlamal se podílel na revitalizaci svého rodného města. Před nádražím ve městě instaloval betonové plastiky.

Český výtvarník Zlamal vytvořil pro Šternberk betonové plastiky
20. 08. 2020
Český malíř a výtvarník Josef Zlamal se podílel na revitalizaci svého rodného města. Před nádražím ve městě instaloval betonové plastiky.

Pilotní projekt piknikových míst v pražské Stromovce zahájil provoz
19. 08. 2020
Grilování v pražské Stromovce patří k oblíbeným letním aktivitám Pražanů. Magistrát hlavního města Prahy proto zadal vytvořit několik kvalitních míst s piknikovým a grilovacím zázemím. V prostoru mezi železniční tratí a Vltavou se právě otevřela pilotní lokalita. Autorkou návrhu, který šikovně spojuje betonový gril, betonové podesty s autentickými otisky listů místních stromů a atypický dubový mobiliář, je krajinářská architektka Martina Forejtová ze studia Land05.

Jak bydlí designéři: taneční tyč uprostřed pokoje a výhled do vnitrobloku
18. 08. 2020
Navrhla několik párů „dámských“ bot, které jsou dostupné až do velikosti 44, zajímá se o genderovou problematiku a uprostřed pokoje má taneční tyč. „Rozpěrná taneční tyč na pole dance ze zrušeného studia je nejnovějším přírůstkem. Dopravila, sestavila a nainstalovala jsem si ji před pár týdny. Tyč byla uskladněná ve Strašnicích, vezla jsem ji rozloženou tramvají na Vinohrady,“ říká.

Mistr bílého funkcionalismu. Od narození slavného brněnského architekta Bohuslava Fuchse uplynulo již 125 let
14. 08. 2020
Moravská banka, hotel Avion nebo Tesařova vila – to jsou jen některé z realizací, jimiž Brno obohatil architekt Bohuslav Fuchs, muž, který si prošel okamžiky velké slávy v meziválečném období i úpadku za totalitních časů.

Tvar obličeje a tvar brýlí? Výsledkem by měl být ovál, je nejharmoničtější, říká Žilka
5. 08. 2020
Každý, kdo nosí brýle, ví, že se vyplatí investovat do kvalitních obrub. Do Žilka Optik Studio však chodí i zákazníci, kteří žádnou vadu zraku nemají. Jen tak, aby brýle dotvořily jejich osobnost. O tom všem mluví pro Lidovky.cz majitel studia a známý optik Filip Žilka.

Barvu fasády v žádném případě nehlídáme, říká hlavní architekt Brna. Na Moravu se vrátil z Los Angeles
2. 08. 2020
Pro pozici ředitele Kanceláře architekta města Brna opustil Michal Sedláček nejen svou americkou etapu života trvající 25 let, ale i prestižní postavení v jedné z největších architektonických kanceláří světa. Jakou roli hrají v jeho životě náhody, jak se vypořádává s překážkami a jaké změny Brno čekají?

Móda podle Mongolky. Minimalistické střihy, přírodní látky a výšivky
1. 08. 2020
Pro tvorbu módní návrhářky Moniky Slavíčkové je charakteristická výšivka se spuštěnými nitěmi, ale také minimalistické střihy a přírodní látky. „Důvodem, proč je výšivka v poslední době tak oblíbená, je touha po návratu k národním tradicím a identitě,“ říká návrhářka, která tvoří pod značkou Monika Mongol.

Jak bydlí designéři: velký pracovní prostor, terasa a secesní zrcadlo
31. 07. 2020
Světlo, vůně, výhled a pocit bezpečí. To jsou veličiny, které preferuje designérka a zakladatelka českého papírnictví Papelote Kateřina Šachová. „Nejraději mám doma zrcadla, zvláště jedno v dřevěném secesním rámu,“ říká.

Landscape znovu na Žižkově. V létě a na podzim proběhne další ročník festivalu
31. 07. 2020
Landscape festival vznikl v roce 2014 a první dva ročníky se odehrávaly v areálu žižkovského Nákladového nádraží. Následovaly akce v Opavě, Plzni a Ostravě. V roce 2018 se konal opět v Praze a nyní se sem znovu vrací – do katastru podivuhodné čtvrti s neobyčejným potenciálem.

Pasta Oner vytvořil pro nový obchod fresku přes celou stěnu
29. 07. 2020
Český umělec Pasta Oner vytvořil pro nový obchod Levi’s Store rozsáhlou fresku, která propojuje jeho individuální styl a reklamní vizuály z archivu značky s kultovními českými tématy jako Václav Havel, panorama Prahy či retro Škoda 100.

„Nejvíc mě baví věci s každodenním využitím,“ říká elitní designér Petr Novague
27. 07. 2020
Nejúspěšnější český designér Petr Novague má na svém kontě desítky dokončených produktů, stovky celosvětových ocenění, a hlavně jedenáct prestižních Red Dot Awards. Ani „na vrcholu“ kariéry se ale nehodlá zastavit i přes ne úplně ideální podmínky v České republice. „Oproti světu tady chybí podpora státu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

„Nejvíc mě baví věci s každodenním využitím,“ říká elitní designér Petr Novague
27. 07. 2020
Nejúspěšnější český designér Petr Novague má na svém kontě desítky dokončených produktů, stovky celosvětových ocenění, a hlavně jedenáct prestižních Red Dot Awards. Ani „na vrcholu“ kariéry se ale nehodlá zastavit i přes ne úplně ideální podmínky v České republice. „Oproti světu tady chybí podpora státu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

„Nejvíc mě baví věci s každodenním využitím,“ říká elitní designér Petr Novague
27. 07. 2020
Nejúspěšnější český designér Petr Novague má na svém kontě desítky dokončených produktů, stovky celosvětových ocenění, a hlavně jedenáct prestižních Red Dot Awards. Ani „na vrcholu“ kariéry se ale nehodlá zastavit i přes ne úplně ideální podmínky v České republice. „Oproti světu tady chybí podpora státu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Konec s plýtváním a chrlení jedné kolekce za druhou. Pietro Filipi ruší slevy a sází na udržitelnost
26. 07. 2020
Česká oděvní značka Pietro Filipi se chce zaměřit na udržitelnost a pouští se do toho zásadní změnou strategie. Ruší slevy a již nechce chrlit jednu kolekci za druhou.

Karanténa nás šokovala. Ale českému designu věřím, říká zakladatelka Czechdesignu
25. 07. 2020
Portál Czechdesign, který se věnuje lokálnímu designu a podporuje mladé designéry založila před 17 lety. Po skočení pandemie otevřela nový obchod v Myslíkově ulici. „V prodejně disponujeme nejširší nabídkou šperků od českých designérů, a tak se na nás postupem času začali obracet zákazníci s prosbou o zařízení zásnubního nebo snubních prstenů,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jana Vinšová.

Designérka Marešová se pustila do nového projektu, chystá menstruační kalíšky
24. 07. 2020
Produktová designérka Anna Marešová se na podzim chystá obohatit rodinu intimních pomůcek pro ženy Whoop·de·doo o menstruační kalíšek. Boří tak další tabu ženské intimity, tentokrát týkající se menstruace. „Bude červený. Je to tedy první kalíšek, který přiznává barvu,“ říká designérka.

Osobní vášně. Designblok představil vizuál letošního ročníku
23. 07. 2020
Dvaadvacátý ročník mezinárodního festivalu Designblok proběhne od 7. do 11. října 2020. Výstava nábytku, doplňků, módy i šperků, bude jako vždy doplněna doprovodným programem a přinese několik zásadních novinek. Designblok pozve návštěvníky letos poprvé do prostoru Gabriel Loci na Praze 5. Tématem zaštiťujícím ročník je Vášeň a vizuál zachycuje mladé české tvůrce s tokeny jejich osobní vášně.

Boty české návrhářky obuje na svém turné i Lady Gaga
22. 07. 2020
Boty české návrhářky Karin Onderkové jsou pro všechny. Mladá designérka totiž extravagantní boty „feminních tvarů“ vyrábí až do velikosti 44. Proto jeden pár zaslala designérka i slavnému americkému herci Billymu Porterovi. Ten si je okamžitě zamiloval a vyfotil se v nich na své sociální sítě. Úspěch měly i u zpěvačky Lady Gaga, která s nimi odjela na turné.

Návrat k tradici. Návrhářka Zuzana Osako otevřela na Letné pop-up shop
19. 07. 2020
Módní návrhářka Zuzana Osako, ktwerá mimo jiné navrhla novou olympijsou koleškci, otevřela v červnu pop-up shop v Praze na Letné. Novou kolekci Louka vytvořenou pod značkou Tradice bude hostit showroom designérky nábytku Heleny Dařbujánové.

Pandemie se dotkla i českých designérů. Bude to těžší, ale jedeme dál, říká Alex Monhart
18. 07. 2020
Karanténu trávila šitím roušek, dokonce se spojila s firmou Konsepti a peníze za prodané roušky posílají do italské Lombardie. Úspěšná česká designérka Alex Monhart, která neustále rozšiřuje svůj repertoár, ale známá je především díky batohům, nově přichází s novou kolekcí brýlí.

Oprava Šlechtovy restaurace uvázla na mělčině, lávka do Troje se dokončuje. Co nového ve Stromovce?
17. 07. 2020
Pomalu, ale přece. Tak by se dala označit postupující rekonstrukce Stromovky. Co na tom, že v zahraničí by byli již dávno hotovi – hlavní je, že se s většími či menšími obtížemi celá situace snad blíží do zdárného konce.

Vyšehrad v novém. Národní kulturní památka má novou vizuální identitu
15. 07. 2020
Nositel ocenění Czech Grand Design definuje novou podobu prezentace Národní kulturní památky Vyšehrad. Grafický designér roku Jan Matoušek, který na svém návrhu pracoval s Mirkou Mitískovou (Miroko Maroko), vyhrál v designérské soutěži, pořádané organizací Czechdesign. Celý článek zde]]>

Obří graffiti zdobí průmyslovou halu. Vidět je až z Letiště Václava Havla
14. 07. 2020
Developerská společnost CTP Invest převzala od autora Michala Škapy alias Trona nový mural, tedy majitelem nemovitosti schválené graffiti. Obří malba zdobí boční stěnu CTParku Prague Airport v Kněževsi, sousedí s pražským Letištěm Václava Havla odkud ji mohou také lidé vidět. Prohlédněte si kompletní fotogalerii.

Když se Bůh raději díval jinam. Sakrální secesní skvosty v Krušných horách a Podkrkonoší
3. 07. 2020
Nebývá obvyklé, abychom se setkávali s kostely v secesním slohu, přesto jich pár najdeme. Osud (a hlavně minulý režim) se s nimi moc nemazlil. Pojďme se podívat, co nám tu ještě zbylo a co už je nenávratně ztraceno...

S kůží na trh. Ne každý umí ocenit výhradně ruční práci, ale jinak nepracuji, říká designér
1. 07. 2020
Když studoval vysokou školu, začal se věnovat kůži, proto se rozhodl, že by se mohl vrátit na učiliště. „Můj první výrobek byl tragický, jinak to nazvat nelze. Bylo to příliš brzy. Pořádně jsem nevěděl, co dělám, chybělo mi kvalitní nářadí i možnost výběru materiálu. Navíc jsem si navymýšlel techniky, se kterými jsem tehdy neměl žádné zkušenosti. A výsledek tomu odpovídal. Nenávidím, když se mi něco nepovede tak, jak bych chtěl. Ale i to k tomu patří,“ říká designér Antonín Faktor v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Českou cenu za architekturu má šanci získat 27 projektů
30. 06. 2020
Na Českou cenu za architekturu má šanci 27 děl, které vybrala z téměř dvou stovek staveb mezinárodní porota. Pořádající Česká komora architektů je zveřejnila na nominačním večeru pátého ročníku ceny v objektu Kotelna v areálu Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou. Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů pořadatelé oznámí 24. listopadu na galavečeru v pražském Foru Karlín.

Petr Tučný patřil k průkopníkům evropského průmyslového designu
26. 06. 2020
Designér, architekt a grafik Petr Tučný, od jehož narození uplyne 26. června 100 let, patřil k zakládající generaci československého i evropského průmyslového designu. Tučný vystavoval v téměř dvacítce zemí a získal řadu významných mezinárodních ocenění. kromě toho také hojně publikoval. Významné jsou jeho práce Teoretické základy technické estetiky a Fyziologický základ estetických reakcí.

V Ostravě by měla vzniknout nejvyšší budova v Česku. Šedesátipatrová Ostrava Tower má měřit 238 m
25. 06. 2020
Ostrava by v budoucnu mohla mít nejvyšší budovu v České republice. Městští zastupitelé dnes rozhodli o prodeji pozemku v centru města, na němž chce ostravská společnost RT Torax vybudovat obchodně administrativní centrum s hotelem a byty v objektu s 60 patry a výškou 238 metrů. Stavba by podle předpokladů měla stát přes dvě miliardy korun.

Nejvyšší česká dřevostavba vyroste u Českých Budějovic
25. 06. 2020
Architekti Studia Perspektiv navrhli čtyřpatrovou dřevostavbu, která výškou dosahuje povoleného limitu pro tento typ budov u nás, čímž se zařadí mezi nejvyšší v Česku. Projekt administrativní budovy a úpravy areálu rodinného podnikání se řídí principy udržitelnosti, potřebami zaměstnanců a požadavkem na nenáročnou údržbu.

Jako rybička. Designéři navrhli svítidla ve tvaru balení sojových omáček
24. 06. 2020
Australské designérské studio Heliograf navrhlo svítidla v podobě malých balení sojové omáčky, které se podává k sushi.

I to, co je pod oblečením, je důležité, říkají designérky spodního prádla
23. 06. 2020
Kvalita, pohodlnost, ale samozřejmě i zajímavý design. Andrea Kopalová a Togi Roštínská Burmaa si před čtyřmi lety založily vlastní značku Paon. Od té doby navrhují stále nové a nové spodní prádlo nejen pro ženy, ale i pro muže. Vyrábí ho v Česku a snaží se o udržitelný přístup. „Celá značka Paon vznikla v podstatě z jedné seminární práce, kterou jsme měly za úkol zpracovat,“ říkají v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Sklady kůži sluší. Máme rády co nejméně švů, ačkoli musíme použít více materiálu, říkají designérky
20. 06. 2020
Aneta Vojtová a Tereza Mayer jsou přítelkyně od dětství. Ačkoli vystudovaly každá něco jiného, snily o tom, že si založí vlastní značku. A povedlo si jim to. Dnes mají i vlastní studio na Vinohradech. „Na začátku jsme měly myšlenku udělat kabelku hodně variabilní. První model se tehdy dal skládat z menšího na větší. Z dnešního úhlu pohledu je to pro nás strašně komplikované, ale asi té kabelce vděčíme za to, že nás to začalo tak bavit,“ říkají v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Bundestag, Wembley a zastávky. Slavný britský architekt s impozantní kariérou Norman Foster slaví 85. narozeniny
19. 06. 2020
Jeho kariéra je tak zářivá, jak jen kariéra architekta může být: učil se od těch nejlepších, propracoval vlastní styl a navrhoval po celém světě: od New Yorku přes Londýn či Berlín po kazašskou Astanu. A svou stopu zanechal i v Praze.

Virtuální přehlídka. Česká centra se zapojují do Roku Adolfa Loose
18. 06. 2020
Od narození významného architekta Adolfa Loose uběhne letos 150 let a rok 2020 byl vyhlášen jeho rokem. Česká centra se do těchto oslav zapojují programem Adolf Loos – Pioneer of Modern Living, speciálně připraveným pro on-line prostředí.

Kvalitní nábytek musí šetřit přírodu, říkají bratři designéři
13. 06. 2020
Kdo umí pracovat s kovem, umí pracovat i se dřevem. To říkal bratrům Herkovým jejich otec, který je naučil pracovat s oběma materiály. Díky tomu si už jako velmi mladí mohli založit vlastní značku Wuders. Vyrábí společně designový nábytek - především stoly.

Zahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer jsou konečně propojené
11. 06. 2020
Novým turniketem poprvé projdou návštěvníci mezi zahradami vily Tugendhat a vily Löw-Beer. Přestože obě zahrady vil významných brněnských židovských rodin tvořily původně jeden celek, byly donedávna rozděleny plotem. Lidé si tak konečně mohou pohodlně prohlédnout obě zahrady. Práce na jejich propojení zpomalil archeologický nález dlážděné cesty z 19. století.

Podzimní festivaly sázejí na české umělce a řeší bezpečnost tisíců návštěvníků
10. 06. 2020
Nouzový stav v zemi zásadně ovlivnil celou českou kulturu a jeho dopad se nevyhne ani velkým podzimním akcím jako je Signal Festival nebo Designblok. Na koronavirovou krizi reagují po svém, pár změn však mají společných: letos budou bez zahraničních hostů a bezpečnost má pro organizátory jednu z nejvyšších priorit.

Trafo Gallery připravuje výstavu sochařské práce autorů několika generací
7. 06. 2020
Trafo Gallery a areál Pražské tržnice vystavuje sochařské práce 16 autorů několika generací s názvem RE_FORM. Vnitřní i venkovní instalaci shrnuje dvojjazyčná publikace s textem kurátora Radka Wohlmutha.

Bílý hranol v Olomouci. Vilka Loosova žáka Paula Engelmanna se dočkala kvalitní rekonstrukce
5. 06. 2020
Byl žákem Adolfa Loose a dočkal se uznání i za našimi hranicemi, své stavby realizoval ve Vídni nebo Izraeli. Ne všechna díla Paula Engelmanna v dobré kondici vydržela dodnes, přesto jedno takové najdeme na Hané.

Designér Jakub Pollág navrhl limitovanou edici inspirovanou nocí a rock’n’rollem
4. 06. 2020
Designér Jakub Pollág se vymezuje proti zajetým trendům. Po více než dekádě ve světě designu a architektury rozjíždí držitel ocenění Czech Grand Designér Jakub Pollág značku zeitgeist.limited. V ní reaguje na trend čistého designu skandinávského střihu a namísto toho staví do popředí surovost materiálů a charakter produktu. Výsledkem jsou výrobky se zajímavými detaily vyrobené z prvotřídních materiálů.

Každý Pražan se může podívat, jak vypadala jeho čtvrť v minulém století, říká historička architektury
3. 06. 2020
Kudy tekla Vltava v době našich praprababiček? Jak vzniklo Jižní Město? Jak se proměnil Karlín od sametové revoluce? A co se změnilo ve vaší čtvrti? To vše se dozvíte na nové interaktivní výstavě Dvě Prahy: Město z ptačí perspektivy v Centru architektury a městského plánování (CAMP).

Úspěšná česká návrhářka Zuzana Kubíčková představuje novou kolekci
2. 06. 2020
Nová kolekce české návrhářky Zuzany Kubíčkové pokračuje v tématu, jímž se návrhářka zaobírá dlouhodobě, a které by se dalo označit jako „klasická krejčovina“. Studie dámského saka, jemuž byla věnována poslední Couture kolekce představená v září 2019 byla prvním takovým počinem.

Výstava Salvadora Dalího Enigma se v Praze znovu otevřela po epidemii koronaviru
29. 05. 2020
Surrealistický malíř Salvador Dalí by letos oslavil 116. narozeniny. Umělec, který je znám především jako malíř a grafik, byl však uznáván i jako sochař. Jednu z největších soukromých sbírek Dalího soch nazvanou Enigma mohou jeho obdivovatelé navštívit v Praze v Opletalově ulici. Nyní se výstava po nuceném uzavření kvůli koronavirové epidemii znovu otevřela pro veřejnost.

Bonami otevřelo první kamennou prodejnu. Nabídne desítky značek
28. 05. 2020
Obchod s nábytkem a dekoracemi do domácnosti, který zná většina zákazníků z online prostředí, otevírá svou první kamennou prodejnu v Praze.

Francouzský designér kvůli viru vymyslel poklopy pro strávníky
27. 05. 2020
Provoz v restauracích se zřejmě ani po uklidnění situace kolem koronavirové nákazy nevrátí do starých kolejí, alespoň ke zdání normálnosti chce ale majitelům podniků pomoci francouzský designér, který vymyslel plastovou ochranu pro strávníky. Průhledné poklopy, jež připomínají obří stínítka na lampy, mají mezi hosty vytvořit bariéru, která bude bránit přenosu nákazy, napsala agentura Reuters.

Výstava Nebourat ve Veletržním paláci přibližuje brutalismus v Praze
26. 05. 2020
Ve znovuotevřeném Veletržním paláci je možné zhlédnout výstavu Nebourat! s podtitulem Podoby brutalismu v Praze. Architektura 60. až 80. let 20. století, někdy obdivovaná, někdy nenáviděná, je intenzivně diskutovaným a rozporuplně přijímaným fenoménem současnosti. Na výstavě budou k vidění i nikdy nerealizované stavby.

Výstavní prostor Bold Gallery otevře příští týden Božská komedie
24. 05. 2020
V pražským Holešovicích vznikl nový výstavní prostor Bold Gallery. Jako první představí projekt experimentální malířky Radky Bodzewicz.

Módní sezony jsou tak trochu nesmysl, velké značky na to teď zřejmě doplatí, říká návrhář
23. 05. 2020
Módní průmysl se díky pandemii dostal do nesnází. Světové veletrhy se zrušily, módní giganti nestíhají připravit aktuální kolekce a v obchodech stále visí neprodané zimní. Při nákupech si tak budeme muset vystačit s těmi loňskými. Nebo zavítat do ateliérů nezávislých návrhářů a pořídit si originální kousek touto cestou. Jak vidí koronavirovou krizi módního průmyslu návrhář Roman Humlíček?

Barevná fasáda hraje roli v kontexu města. Ne vždy se však povede
22. 05. 2020
Procházka jakýmkoli českým městem nabízela v době normalizace smutný pohled: otřískané a špinavé fasády neudržovaných činžáků, rozbité střechy, zničené původní detaily… Ani na panelákových sídlištích, pýše socialistické výstavby, nebyla situace o mnoho lepší.

Minimalistické vázy z českého křišťálu. Moser spolupracuje s úspěšnou designérkou
22. 05. 2020
Úspěšná designérka a autorka oblíbené kolekce robustních křišťálových váz Gema vsadila na čistotu a moderní minimalistický design. Vytvořila novou kolekci Cool Velvet, ve které spojuje umění tradičního ručního sklářství a užitého designu.

Designér Rony Plesl má nový ateliér v Karlíně. Rekonstruoval ho architekt Pleskot
21. 05. 2020
Industriální prvky a čisté linie. Přední český architekt Josef Pleskot dokončil rekonstrukci prostoru s klenutými stropy v pražském Karlíně. Vytvořil z něj ateliér pro designéra Ronyho Plesla.

Propojení měst a přírody? Dánští architekti vědí, jak na to
20. 05. 2020
„Rozdělovat svět na města a přírodu není správný přístup.“ říkají architekti z dánského studia Tredje Natur, kteří mění Kodaň v zodpovědné a udržitelné město.

Do ateliéru chodím jako do kolbenky. Dávám si limity, říká úspěšná česká sochařka
16. 05. 2020
Studovala ve Finsku, Mexiku, ale i ve Švýcarsku. V Česku byl jejím učitelem významný sochař Karel Nepraš. „Od sochařiny mě skoro všichni odrazovali, z obav, že budu zklamaná z neúspěchu, já se přesto rozhodla, že zariskuji a zkusím to. Teď s odstupem několika let bych si troufla říct, že to byl osud a možná i nějaké předurčení, pravděpodobně se ve mně probudily geny mého pradědečka, který byl řezbář,“ říká sochařka a kurátorka Paulina Skavová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Kolekce jak z filmu od Tarantina. Oblečení prezentuju na klucích, ale je i pro holky, říká návrhář
15. 05. 2020
Jeden z nejúspěšnějších českých návrhářů nedávno uspořádal virtuální přehlídku v řevnické sokolovně. „Tělocvična byla jako vystřižená ze sedmdesátých let a skvěle zapadla do konceptu show. Sportovní prvky v kolekci jsou v kolekci důležité, tělocvična byla proto jasná volba,“ říká v rozhovoru Jan Černý.

UMPRUM vyučuje na Instagramu. Podívejte se na temné vize života v karanténě
14. 05. 2020
Jak současná pandemie ovlivní život kolem nás? Studenti Ateliéru průmyslového designu na UMPRUM přicházejí s futuristickými vizemi v podobě netopýřích dronů určených na cestování prostřednictvím virtuální reality nebo veřejnými lavičkami plnícími funkci sociální distance.

Islandská módní návrhářka plete bizarní roušky s obřími zuby i ústy
12. 05. 2020
Islandská módní návrhářka Ýr Jóhannsdóttir, která se věnuje pletenému oblečení pod značkou Ýrúrarí, na sebe v poslední době upozornila, když zveřejnila své nové návrhy roušek.

Návrhář Jan Černý uspořádal první českou virtuální přehlídku
10. 05. 2020
Mladý český módní designer Jan Černý představil na začátku května svou novou kolekci. V rámci opatření kvůli pandemii se rozhodl kolekci představit v online modní show bez účasti veřejnosti. V netradičním prostoru sportovní haly připravil zajímavou show, která je jeho první od návratu z půlroční stáže v pařížské dílně světové značky Louis Vuitton.

Ind, který šije batohy pro Čechy: Koronavirus nás zasáhl, ale lidé si pomáhají
9. 05. 2020
Kožené batohy, peněženky, ale i tašky. To vše vyrábí Ind Dinesh Kumar Panwar, kterému všichni říkají Dennis, se svou rodinou pro Čechy. „Koronavirus zasáhl Indii stejně jako další země velmi silně. Nicméně předseda vlády učinil velmi dobrá rozhodnutí o uzamčení celé Indie. Doufáme, že se situace dostane brzy do normálu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Betonový výdech z tunelu Blanka. Technický prvek jako výtvarné dílo
8. 05. 2020
Ani technické betonové stavby nemusejí být nutně ošklivé a hyzdit celé okolí. A i když na to projektanti třeba zapomenou, naštěstí jsou stále možnosti, jak to napravit. Občanská iniciativa dokáže divy.

‚Šperk jako suvenýr z temné reality.‘ Avantgardní klenotník Zdeněk Vacek z dua Zorya otevírá sólový ateliér
6. 05. 2020
Zdeněk Vacek byl v posledních letech činný především v duu Zorya, které sbíralo ceny a prestižní zakázky doma i v zahraničí. Po loňském konci Zoryi se vrhá na sólovou dráhu. A jeho představa o tom, co chce vytvářet pod novou značkou Zdeněk Vacek Fine Jewellery, je jasná. Jedinečné klenoty na zakázku a limitované high-end série šperků z drahých kovů a drahých kamenů, mezi něž budou patřit i neopakovatelné snubní a zásnubní prsteny.

Češi v Bruselu šijí designové roušky pro místní
3. 05. 2020
Více než měsíc poté, co se Češi v rámci boje proti koronaviru masově zapojili do výroby roušek, se desítky šicích strojů rozjely i v českých domácnostech v Bruselu. Češi žijící v belgické metropoli vyslyšeli výzvu úřadu čtvrti Ixelles a začali vyrábět designové pokrývky úst a nosu, jež nabídnou k využití lidem, kteří je budou potřebovat.

Modrotisk a elegance. Chci vytvořit olympijskou kolekci s odkazem na české tradice, uvádí návrhářka
2. 05. 2020
Návrhářka Zuzana Osako navrhla olympijskou kolekci, ale na začátku dubna představila také svoji novou kolekci Louka. „Odkaz na naše tradice odívání se v nástupové kolekci otiskne poprvé v historii. Kolekci tvoříme v České republice a je v ní spousta ruční práce našich předních mistrů. Na kolekci například pracuje několik nositelů titulu Nositel tradic lidového řemesla,“ říká pro server Lidovky.cz.

Pomníky aneb Zahrajte si bojovku. Jak se přesouvají sochy?
1. 05. 2020
Odstranění sochy maršála Koněva může inspirovat. Ne k demontáži dalších, ale k inventuře pomníkové kultury u nás – třeba při jarní procházce městem.

Designérka Alexandra Monhart prodává roušky. Výtěžek pošle do italské Lombardie
30. 04. 2020
Designérské duo Alexmonhart připravilo spolu s Konsepti speciální edici charitativních ústenek, jejichž zakoupením zákazníci přispějí polovinou částky na italskou Lombardii, konkrétně na transparentní účet iniciativy Aiuto per La Lombardia/Pomozte s námi Lombardii, kde se nachází velká část výrob designového nábytku.

On-line umění na každý den. Webová stránka nahrazuje festival Týden umění
29. 04. 2020
Co připravují česká muzea a galerie v době karantény? Webová stránka tydenumeni.cz nabízí přehlednou databázi on-line programů. V současnosti databáze čítá více než sto programů od desítek muzeí umění a galerií. Tvůrci počítají s jejím průběžným doplňováním.

Ve tvaru lotosového květu. V Číně staví největší fotbalový stadion na světě
28. 04. 2020
V čínském městě Kanton začala výstavba největšího fotbalového stadionu na světě, který má mít podobu svítícího lotosu. Na tribuny budoucího stadionu klubu Guangzhou Evergrande FC se má vejít až sto tisíc diváků.

Kolekce iSee designérky Mikoláškové poukazuje na to, jak nás deformují chytré telefony
26. 04. 2020
Kristýna Mikolášková je mladá designérka a studentka ateliéru K.O.V. na pražské UMPRUM. Svůj talent v minulosti předvedla například svítidlem Dione nebo dřevěnými hračkami BIRI. V současnosti přichází s novou kolekcí objektů iSee, která má otevřít oči všem uživatelům chytrých telefonů.

I továrna může být moderní. Významný český architekt vytvořil ve středočeském Kolíně hned tři svá stěžejní díla
24. 04. 2020
Stává se, že někdy je jméno architekta tak neodmyslitelně spojeno s jeho díly v jednom konkrétním městě, že v myšlenkách naskakují spolu už automaticky. A dnes se podíváme právě do jednoho takového města.

Od vibrátoru k prstenům. Designérka Marešová navrhla kolekci šperků, inspirovalo ji šampaňské
23. 04. 2020
Designérka Anna Marešová navrhla svou první kolekci šperků. Inspirací pro návrh se stalo šampaňské víno - bylo jako symbol výjimečnosti okamžiku. „Nejsem ten typ designéra, který by chodil do lesa, aby se inspiroval přírodou,” vysvětluje designérka.

Festival Křehký Mikulov se letos kvůli koronaviru neuskuteční. Přesune se na příští rok
22. 04. 2020
Pandemie koronaviru a opatření, která jí provázejí, fatálně zasáhly do organizace festivalu sběratelského designu konaného každoročně na mikulovském zámku. Festival Křehký Mikulov, který pořádá Regionální muzeum v Mikulově a pražská galerie Křehký, se původně měl odehrát na přelomu května a června. Jubilejní desátý ročník festivalu se ale oficiálně přesouvá na květen roku 2021.

Prodeje přes e-shopy, slevy i poštovné zdarma. Jak ‚bojují‘ české designérky?
21. 04. 2020
Vyrábí oblečení, šperky i porcelán. Patnáct českých a slovenských designérek se rozhodlo založit si vlastní obchod BackYard, cesta to byla složitá, ale nakonec uspěly. Jak se perou se současnou a je český design v ohrožení?

Ke šperkařině ji přivedl boj s nádorem mozku o velikosti holubího vejce. Teď dělá jen to, co ji baví
18. 04. 2020
Klára Bílá se po dlouhém a náročném boji s nádorem na mozku vrhla na výrobu šperků, které ji lákaly od malička. Uživit se řemeslem v České republice není jednoduché, ale i tak je optimista a dál tvoří organické masivní stříbrné šperky a snubní prsteny. „Ve šperkařině vzniká spousta odpadu. Ale jedná se o takový druh odpadu, který se dá zpracovat dál. Takže já se snažím využít každý kousíček drátu nebo plíšku, který mi zbyde,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz

Knihkupectví Book Therapy se zařadilo mezi ta nejkrásnější na světě
17. 04. 2020
Pražské knihkupectví Book Therapy se dostalo do knihy Do You Read Me?, která představuje nejlepší knihkupectví z celého světa. „Po více než třech letech usilovné práce je pro nás tato kniha obrovské zadostiučinění. Je nám ctí, že jsme se dostali do výběru těch nejlepších knihkupectví z celého světa a můžeme Česko reprezentovat v tomto celosvětovém vydání,“ říkají Petra a Jirka Caudrovi.

Ze života avantgardy. Před 120 lety se narodil projektant prvního ‚českého mrakodrapu‘
17. 04. 2020
Patřil k významným představitelům meziválečné avantgardy, společně s Josefem Havlíčkem navrhl „první pražský mrakodrap“, palác Všeobecného penzijního ústavu na Žižkově. Věnoval se i sociologickým otázkám či tomu, jak architektura působí na lidskou psychiku. Tím vším byl Karel Honzík.

Ceny Czech Grand Design budou letos mimořádné. Na oceněné čeká Kus splněného snu
16. 04. 2020
Ceny Czech Grand Design vítěze za rok 2019 ocení, organizátoři představili nový formát mimořádného vyhlášení respektující všechna aktuální opatření v boji proti pandemii. Speciální pořad ohlašující vítěze čtrnáctého ročníku Cen ocení kategorie design, móda, šperk, grafika, fotografie a ilustrace. Uvidíte jej na obrazovkách České televize 29. dubna.

Česká značka TON přichází s novou kolekcí židlí Grand Slam
15. 04. 2020
Grand Slam je synonymem pro setkání špičkových hráčů. Kolekce je mistrovskou hrou na poli technologie ohýbání dřeva. Designér Alex Gufler navrhl židli a barovou židli, které symbolizují svižnou výměnu mezi jeho dlouholetými zkušenostmi s designem nábytku a precizní technologií značky v ohýbání dřeva.

Vznikaly zde základy genetiky. Čeští architekti obnoví Mendelův skleník v Brně
13. 04. 2020
Místo, v němž Gregor Johann Mendel položil základy dnešní genetiky, dostane novou podobu. Torzo Mendelova skleníku v Brně zrekonstruují architekti ze studia Chybík+Krištof pro Opatství Staré Brno řádu sv. Augustina. Dokončen bude k příležitosti oslav 200 let od narození Gregora Johanna Mendela v roce 2022.

Zavřené galerie. Jak zpřístupní malé výstavní prostory umění lidem?
12. 04. 2020
Kulturní instituce se snaží zůstat v kontaktu s návštěvníky během omezení provozu kvůli epidemii covid-19. Zejména větší státní instituce už zveřejnily virtuální prohlídky a muzea zpřístupnily digitální archivy sbírek. To není nic nového, digitalizace především starého umění probíhá už několik let, nicméně patrně až v posledních dnech se těší opravdovému zájmu publika. Velké instituce a muzea nejsou v takovém ohrožení jako menší galerie a kulturní subjekty, které prezentují současné umění a místní umělce.

Rostlina jako mazlíček do domácnosti? Pořiďte si řasokouli, radí floristka
11. 04. 2020
V jejím nevšedním květinářství narazíte na „levitující“ aerárie, kokedamy či zábavné řasokoule. Co to vlastně je za květiny a kde se v Praze vzali? „Výroba kokedamy není zas tak náročná, průměrně šikovný člověk to zvládne za pár hodin. Jen je důležité použít kvalitní substráty a správně si namíchat poměry ke konkrétnímu druhu rostliny, aby vše fungovalo tak, jak má,“ říká Lenka Hrubá, majitelka květinářství Zahrada na niti.

Zlatý fond architektury na evropské úrovni? České zdravotnické areály z první republiky
10. 04. 2020
Po prvním dílu našeho miniseriálu, který se i vzhledem k současným nepříliš radostným dnům zaměřil na architekturu nemocnic a lázní, následuje jeho pokračování. Na řadu přijdou stavby z období první republiky.

Šije roušky pro druhé. Situace je vážná, ale věřím, že to Česko zvládne, říká designér
8. 04. 2020
Čeští návrháři, dobrovolníci, ale i designéři kteří normálně nepracují s látkou, se vrhli na šití roušek. To samé udělal i mladý majitel značky Vasky, která normálně vyrábí boty. „Investovali jsme do výroby roušek přes 50 tisíc korun. Následně jsme založili i transparentní účet, na který mohou přispět naši zákazníci. Díky tomu se nám podařilo vyrobit přes 5000 roušek,“ říká Václav Staněk.

V nových barvách. Česká značka Plove vsadila na provokativní kampaň
5. 04. 2020
Minimalistické plavky značky Plove se dočkaly nových barev. Designérka Pavlína Miklasová rozšířila barevnou škálu plavek o růžovou, oranžovou a lila. Plavky vyrábí designérka z recyklovaného vlákna a letos poprvé s mezinárodním certifikátem kvality. Provokativní fotografie, představující letošní novinky, nafotil ve Vietnamu módní fotograf Hau Le.

Čeští designéři neusínají na vavřínech. Jak vypadá nová kolekce Barbory Musilové?
4. 04. 2020
Značka Barbory Musilové .about leather. se zaměřuje na ručně šité kabelky a další koženou tvorbu. Před třemi lety designérku překvapil malý výběr a špatná dostupnost českých kožených módních doplňků, a proto si navrhla a ušila koženou ledvinku pro vlastní užití. Nyní přichází s novou jarní kolekcí.

Nově, jinak a lépe. České nemocnice na přelomu 19. a 20. století patřily k nejlepším v Evropě
3. 04. 2020
V čase koronaviru, v éře bílých plášťů a houkajících sanitek, se pro naši rubriku samozřejmě nabízí téma zdravotnických staveb, které má u nás bohatou tradici, zejména od konce devatenáctého století, kdy se začaly na českém území budovat moderní areály dle nejnovějších hygienických zásad.

Snubní prsteny od českých designérů na jednom místě. Czechdesign spouští projekt Snoubení
1. 04. 2020
Projekt na podporu lokální designérské scény právě představuje organizace Czechdesign. V Česku tak poprvé vzniká katalog zásnubních a snubních prstenů od lokálních šperkařů jako součást projektu Snoubení.

Malý nákup, velká pomoc. Jak pomoci lokálním značkám, oblíbeným kavárnám či designérům
31. 03. 2020
Malí podnikatelé momentálně prochází velkou krizí, která se bude prohlubovat a pro mnoho z nich může mít devastační důsledky. Jejich kamenné prodejny a provozovny jsou kvůli šíření koronaviru zavřené a není jisté, jak dlouho aktuální nouzová situace potrvá, a zda ji vůbec dokáží překonat. I pro to vznikla „výzva“, která se pod hashtagem #malynakupvelkapomoc šíří na sociálních sítích.

Dílna, kde voní kůže. Nezničitelný sedlářský steh a málo spojů
28. 03. 2020
Simona Kyselková jde proti proudu rychloobrátkové módy a doplňků. Své produkty z hovězí kůže vyrábí tak, aby vydržely dvacet let; co nejvíce využívá nezničitelný sedlářský steh a šitií na stroji omezuje na minimum. „Snažím se vyrábět z jednoho kusu kůže bez zbytečných spojů,“ říká žena, která se všechno naučila sama.

Roušky místo nových kolekcí. Pietro Fillipi šije pět tisíc ústenek denně pro domovy důchodců
27. 03. 2020
K nedostatku roušek v Česku se postavila čelem i česká oděvní společnost Pietro Filipi. Místo nového oblečení šije roušky. A to ve velkém. Od pondělí se připojily další její výroby v České a Slovenské republice a produkce tak stoupla na pět tisíc roušek denně.

Roušky politiků očima návrhářky: Nejhezčí nosí Čaputová, varianta s vlajkou je kontroverzní
26. 03. 2020
Černé, s autíčky či českou vlajkou. Ani politici nenosí nudné roušky, tedy vlastně by se dalo říct, že jak kteří. A ačkoliv je důležitější její ochranný účel, stal se z ní i tak trochu módní trend. Server Lidovky.cz proto požádal návrhářku a designérku Lucii Markovou, aby ústenky politiků zhodnotila svým „profesionálním okem“.

VIDEO: Jednoduchý návod od návrháře. Lidem radí, jak si doma ušít roušku
24. 03. 2020
VIDEO UVNITŘ Vzhledem k dnešní situaci se na nás ze všech stran hrnou informace o koronaviru. Hlavně pak rady a tipy. Celá republika pak šije roušky, které máme sice povinné ven nosit, ale vláda nám jich dostatek nezajistila. Proto je v obchodech nenajdete. Tipů jak na ně na internetu najdete mnoho, ale my pro vás máme tip přímo od módního návrháře, který jich denně šije desítky.

VIDEO: Jednoduchý návod od návrháře. Lidem radí, jak si doma ušít roušku
24. 03. 2020
VIDEO UVNITŘ Vzhledem k dnešní situaci se na nás ze všech stran hrnou informace o koronaviru. Hlavně pak rady a tipy. Celá republika pak šije roušky, které máme sice povinné ven nosit, ale vláda nám jich dostatek nezajistila. Proto je v obchodech nenajdete. Tipů jak na ně na internetu najdete mnoho, ale my pro vás máme tip přímo od módního návrháře, který jich denně šije desítky.

Asijské konkurenci se nikdy nevyrovnáme, doba nám však přeje, říká český švec
22. 03. 2020
Má na starosti kontrolu kvality, expedici objednávek a objednávání materiálů v mladé české firmě Vasky. „Dříve jsem kožené boty nenosil vůbec. Nejspíše zejména proto, že jsem byl student a vyšší cena za kvalitu mě odrazovala. Kupoval jsem tedy spíše levné tenisky. Kdybych však tehdy věděl to, co dnes, určitě bych raději volil kvalitu před kvantitou,“ říká švec Tomáš Karlík.

Asijské konkurenci se nikdy nevyrovnáme, doba nám však přeje, říká český švec
22. 03. 2020
Má na starosti kontrolu kvality, expedici objednávek a objednávání materiálů v mladé české firmě Vasky. „Dříve jsem kožené boty nenosil vůbec. Nejspíše zejména proto, že jsem byl student a vyšší cena za kvalitu mě odrazovala. Kupoval jsem tedy spíše levné tenisky. Kdybych však tehdy věděl to, co dnes, určitě bych raději volil kvalitu před kvantitou,“ říká švec Tomáš Karlík.

Roušky všem. Lokální návrháři a švadlenky zachraňují Česko před šířením koronaviru
21. 03. 2020
Většina českých návrhářů se dobrovolně pustila do šití roušek a ze svých zásob jich vyrábějí desítky až stovky denně, to všechno ve své pracovní době a mnohem déle. „Roušky šiji zhruba od neděle, když začalo být zcela jasné, že vláda nezvládá zajistit ochranné pomůcky ani pro zdravotníky, natož pro občany,“ říká návrhářka značky MIK Jana Mikešová. Často tak pozastavili práci na vlastních kolekcích.

Roušky všem. Lokální návrháři a švadlenky zachraňují Česko před šířením koronaviru
21. 03. 2020
Většina českých návrhářů se dobrovolně pustila do šití roušek a ze svých zásob jich vyrábějí desítky až stovky denně, to všechno ve své pracovní době a mnohem déle. „Roušky šiji zhruba od neděle, když začalo být zcela jasné, že vláda nezvládá zajistit ochranné pomůcky ani pro zdravotníky, natož pro občany,“ říká návrhářka značky MIK Jana Mikešová. Často tak pozastavili práci na vlastních kolekcích.

Od purismu ke konstruktivismu. Nymburské krematorium nebo pražská budova rozhlasu od Bohumila Slámy
20. 03. 2020
Je osudem některých jmen, že ve své době jsou poměrně významná, ale po několika desetiletích si na ně vzpomene již málokdo. A přesně to je i případ stavitele, kterému se tu na následujících řádcích budeme věnovat.

Rouška jako symbol. Gesto solidarity vůči společnosti nikoli projev strachu
19. 03. 2020
Ochranná rouška se stala symbolem dnešního světa, který je plný dezinformací a strachu z nového typu koronaviru COVID-19. Rok 2020 bude nejlépe vystihovat obraz lidí v různorodých typech roušek.

Místo počuraného těhotenského testu, dejte partnerovi vajíčko, říká designérka
18. 03. 2020
Česká designérka Kateřina Rýdlová na sebe upozornila teprve před nedávnem menstruačním body, které ženám zmírňuje bolesti. Nyní přichází s těhotenským vajíčkem, které můžete dát partnerovi místo „počůraného“ testu, když mu chcete oznámit radostnou novinu.

Místo počuraného těhotenského testu, dejte partnerovi vajíčko, říká designérka
18. 03. 2020
Česká designérka Kateřina Rýdlová na sebe upozornila teprve před nedávnem menstruačním body, které ženám zmírňuje bolesti. Nyní přichází s těhotenským vajíčkem, které můžete dát partnerovi místo „počůraného“ testu, když mu chcete oznámit radostnou novinu.

Olympijskou kolekci ozdobí modrotisk. Navrhne ji česká designérka Zuzana Osako
17. 03. 2020
Má vztah ke sportu, k českým a moravským tradicím i japonské kultuře. Právě proto módní návrhářka a ilustrátorka Zuzana Osako připravuje ve spolupráci s firmou Alpine Pro, která je oficiálním partnerem Českého olympijského týmu, návrhy nástupové kolekce pro olympijské hry v Tokiu 2020.

Olympijskou kolekci ozdobí modrotisk. Navrhne ji česká designérka Zuzana Osako
17. 03. 2020
Má vztah ke sportu, k českým a moravským tradicím i japonské kultuře. Právě proto módní návrhářka a ilustrátorka Zuzana Osako připravuje ve spolupráci s firmou Alpine Pro, která je oficiálním partnerem Českého olympijského týmu, návrhy nástupové kolekce pro olympijské hry v Tokiu 2020.

Centrum architektury a městského plánování přichází s přednáškami online
15. 03. 2020
Plošný zákaz pořádání společenských akcí vnímá Centrum architektury a městského plánování (CAMP) jako výzvu. Myslí na své návštěvníky a fanoušky architektury, pro které připravilo alternativní virtuální program. Své březnové přednášky nabídne v podobě živých přenosů, spouští online archiv záznamů přednášek, diskuzí a programů, které se v instituci již odehrály a připomíná podcast Zkouška sirén ze světa současné architektury a urbanismu.

Centrum architektury a městského plánování přichází s přednáškami online
15. 03. 2020
Plošný zákaz pořádání společenských akcí vnímá Centrum architektury a městského plánování (CAMP) jako výzvu. Myslí na své návštěvníky a fanoušky architektury, pro které připravilo alternativní virtuální program. Své březnové přednášky nabídne v podobě živých přenosů, spouští online archiv záznamů přednášek, diskuzí a programů, které se v instituci již odehrály a připomíná podcast Zkouška sirén ze světa současné architektury a urbanismu.

Otakar Novotný a Josef Gočár. Hvězdy českého architektonického nebe
13. 03. 2020
V těchto dnech si připomínáme 140. výročí narození dvou velikánů české moderní architektury. Byli dva – stejně staří, stejně úspěšní, stejně hvězdní. Kopírovali své kariéry a oba se podíleli na změně architektonické tváře naší země. Otakar Novotný a Josef Gočár se zařadili mezi nejslavnější české architekty.

Otakar Novotný a Josef Gočár. Hvězdy českého architektonického nebe
13. 03. 2020
V těchto dnech si připomínáme 140. výročí narození dvou velikánů české moderní architektury. Byli dva – stejně staří, stejně úspěšní, stejně hvězdní. Kopírovali své kariéry a oba se podíleli na změně architektonické tváře naší země. Otakar Novotný a Josef Gočár se zařadili mezi nejslavnější české architekty.

Jak bydlí designéři: Byt z filmu Ženy v běhu s nádhernou střešní terasou a krbem
12. 03. 2020
Byt Jakuba a Michaly Masákových, kteří spolu mají pět dětí, se nachází v ulici v Dejvicích. Je to dvoupatrový střešní byt, do kterého vede samostatný výtah. Manželé ho koupili v roce 2001, tehdy měl úplně jiné dispozice než nyní. Byl to malý byt pod střechou s pouze dolní úrovní bytu a prostor současné kuchyně.

Nejjasnější ve Vodnáři. Designérka Janja Prokić představuje novou kolekci s hvězdou Sadalsuud
11. 03. 2020
Designérka Janja Prokić vytvořila kolekci snubních a zásnubních prstenů s hvězdou Sadalsuud. Jméno nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Vodnáře znamená nejšťastnější mezi šťastnými, a tak označuje pár v jejich období největší lásky.

Designblok oznamuje změnu prostor i termínu. Hlavním tématem ročníku bude Vášeň
10. 03. 2020
Největší tuzemský festival designu a módy hlásí po pěti letech přesun z holešovického Výstaviště. Hlavním dějištěm jeho dvaadvacátého ročníku bude nově klášter svatého Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově. Kromě změny prostor se Designblok posouvá také časově do začátku měsíce na 7. až 11. října. Pojícím tématem, které tradičně zastřešuje celý festival, bude pro dvaadvacátý ročník vášeň.

Designblok oznamuje změnu prostor i termínu. Hlavním tématem ročníku bude Vášeň
10. 03. 2020
Největší tuzemský festival designu a módy hlásí po pěti letech přesun z holešovického Výstaviště. Hlavním dějištěm jeho dvaadvacátého ročníku bude nově klášter svatého Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově. Kromě změny prostor se Designblok posouvá také časově do začátku měsíce na 7. až 11. října. Pojícím tématem, které tradičně zastřešuje celý festival, bude pro dvaadvacátý ročník vášeň.

Japonský oděv kimono uhranul mnoho známých osobností od Lennona po Mercuryho. V Londýně má nyní výstavu
9. 03. 2020
Yves Saint Laurent, George Lucas, David Bowie: ti všichni podlehli kouzlu kimona, tradičního japonského oděvu. Jeho nejrůznější podoby, od kostýmů Jediů ze Star Wars po designovou verzi, lze spatřit na výstavě v Londýně, píše agentura AFP.

Poklad na tkaničky aneb jak vypadala cesta od pneumatik ke sběratelským kusům za desetitisíce
8. 03. 2020
Ve zrychlené době, na cestě mezi prací, nákupy, fitness centrem a kavárnami potřebuje moderní člověk pohodlné obutí. A tak polobotky a lodičky vyměnil za tenisky. Jsou pohodlné, módní, mohou být zatraceně drahé i lákavým úlovkem pro sběratele.

Toyota ocenila tisk protéz ve 3D nebo robota pro slepce
8. 03. 2020
Mezi nejlepšími inovativní projekty soutěže Toyota Startup Awards byla zvolena společnost ProsFit Technologies, která tiskne protézy pro postižené na 3D tiskárnách. Dalším oceněným projektem je robot pro zrakově postižené. Do soutěže se přihlásilo téměř 200 aplikací z více než 45 zemí. Z nich postoupilo do finále osm startupů.

Toyota ocenila tisk protéz ve 3D nebo robota pro slepce
8. 03. 2020
Mezi nejlepšími inovativní projekty soutěže Toyota Startup Awards byla zvolena společnost ProsFit Technologies, která tiskne protézy pro postižené na 3D tiskárnách. Dalším oceněným projektem je robot pro zrakově postižené. Do soutěže se přihlásilo téměř 200 aplikací z více než 45 zemí. Z nich postoupilo do finále osm startupů.

Sportovní oblečení z PET lahví a rybářských sítí. Recyklované materiály táhnou
7. 03. 2020
Češi a Slováci se nadšeně pouští do výroby - především sportovního oblečení - z recyklovaných materiálů. Převážně se jedná o recyklované rybářské sítě. Většinou české a slovenské značky spolupracují se zahraničními organizacemi, které jim materiál dodávají. Sportovní legíny, podprsenky, ale i třeba plavky se pak šijí buď v tuzemsku, na Slovensku či jinde v Evropě.

Stalo se před 100 lety. Co se odehrálo na české architektonické scéně v roce 1920?
6. 03. 2020
Rok 1920 byl pro architekturu u nás křižovatkou. Právě na ní se od sebe začaly vzdalovat dva dominantní proudy mladé republiky. Dřív jeden styl střídal druhý, v přechodné éře běžely souběžně, dokud ten nový nevyhrál, nyní se ale vše zkomplikovalo. Jak to?

Stalo se před 100 lety. Co se odehrálo na české architektonické scéně v roce 1920?
6. 03. 2020
Rok 1920 byl pro architekturu u nás křižovatkou. Právě na ní se od sebe začaly vzdalovat dva dominantní proudy mladé republiky. Dřív jeden styl střídal druhý, v přechodné éře běžely souběžně, dokud ten nový nevyhrál, nyní se ale vše zkomplikovalo. Jak to?

Vietnamský len a široké nohavice. Návrhářka Mimi Lan Nguyen představila novou kolekci
5. 03. 2020
Na jedné straně pestré a výrazné textilie jako jihokorejská bavlna s exotickými květinovými potisky, na straně druhé kolekce zaujme monochromním daily wearem v podobě modelů z vietnamského lnu, které jsou komfortní s ohledem na nošení i péči, jež má respektovat přirozený charakter materiálu. Návrhářka Mimi Lan Nguyen představila novou kolekci.

Trička ústecké firmy využívá Liběna Rochová v módě i v charitě
1. 03. 2020
Reklamní trička ústecké firmy dostala novou tvář. Nejsou už jen nositeli marketingového sdělení různých společností, ale z některých vznikl módní oděv a další slouží v charitě na pomoc lidem s tzv. nemocí motýlích křídel. Novou podobu trička získala díky návrhářce Liběně Rochové, která je využívá při vytváření kolekcí i práci pro projekt nadace Debra s názvem Nadotek.

Trička ústecké firmy využívá Liběna Rochová v módě i v charitě
1. 03. 2020
Reklamní trička ústecké firmy dostala novou tvář. Nejsou už jen nositeli marketingového sdělení různých společností, ale z některých vznikl módní oděv a další slouží v charitě na pomoc lidem s tzv. nemocí motýlích křídel. Novou podobu trička získala díky návrhářce Liběně Rochové, která je využívá při vytváření kolekcí i práci pro projekt nadace Debra s názvem Nadotek.

Soustředíme se na to, jak zpracovat odpadové materiály z textilního průmyslu, říkají designérky
29. 02. 2020
Anežka Podzemská a Dana Elsterová tvoří Durch Duo již několik let. Pracují nejraději s ovčí vlnou, která je podle nich naprosto jedinečným materiálem. „Hřeje, voní, nešpiní se, je hypoalergenní, dokáže regulovat vlhkost. Navíc se s ní dá pracovat spousty způsoby, dá se s ní tkát, plést, plstit a kombinovat všechny techniky dohromady,“ říkají designérky, které jsou letos nominované na Ceny Czech Grand Design.

Soustředíme se na to, jak zpracovat odpadové materiály z textilního průmyslu, říkají designérky
29. 02. 2020
Anežka Podzemská a Dana Elsterová tvoří Durch Duo již několik let. Pracují nejraději s ovčí vlnou, která je podle nich naprosto jedinečným materiálem. „Hřeje, voní, nešpiní se, je hypoalergenní, dokáže regulovat vlhkost. Navíc se s ní dá pracovat spousty způsoby, dá se s ní tkát, plést, plstit a kombinovat všechny techniky dohromady,“ říkají designérky, které jsou letos nominované na Ceny Czech Grand Design.

Co si počít s Thermalem? Rekonstrukce karlovarského hotelu vyvolává nečekané vášně
28. 02. 2020
Patří k nejslavnějším hotelům v České republice, každoročně se na několik dní dokonce stává středem našeho filmového světa. Karlovarský Thermal zkrátka není možné pominout jen tak mávnutím ruky.

Největší svítící šperk na světě? Rozpočet 250 milionů, skoro tři miliony křišťálů, i ‚převlékání kůže‘
26. 02. 2020
Dohromady váží dvacet tun, každý z nich je dlouhý 32 metrů, jejich těla pokrylo 2,5 milionu křišťálů, které se na kovové šupiny vyplétaly ručně kámen po kameni. Česká firma Lasvit tak vytvořila největší svítící šperk na světě. Dva draci se nad hlavami vlní návštěvníkům Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří.

Největší svítící šperk na světě? Rozpočet 250 milionů, skoro tři miliony křišťálů, i ‚převlékání kůže‘
26. 02. 2020
Dohromady váží dvacet tun, každý z nich je dlouhý 32 metrů, jejich těla pokrylo 2,5 milionu křišťálů, které se na kovové šupiny vyplétaly ručně kámen po kameni. Česká firma Lasvit tak vytvořila největší svítící šperk na světě. Dva draci se nad hlavami vlní návštěvníkům Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří.

Boj s vetřelci. Slovenská designérka navrhla oblečení ve stylu Ripleyové
25. 02. 2020
Snili jste o tom vypadat jako Ripleyová, když ve slavném filmu bojovala s vetřelci? Nyní máte možnost. Slovenská značka Freier boduje s kolekcí inspirovanou hlavní postavou z filmu Vetřelec. Mimo jiné ji představí na prestižní London Fashion Week, kam vycestuje pod záštitou organizace Slovak Fashion Council.

Pohádkové příběhy očima českých ilustrátorů. Hedvábné šátky s příběhem
22. 02. 2020
Celý život se věnovala architektuře a stavitelství, ale hledala něco, co by ji naplňovala i mimo práci. A to našla v hedvábí a spolupráci s českými ilustrátory. Ačkoli uvažovala i o tom, že by šátky navrhovala sama, brzy nápad zavrhla. „Nedávalo mi to smysl. Smysl mi naopak dávalo oslovit mladé české ilustrátory, dát jim práci a tvořit s nimi. Česká ilustrace je trochu na okraji české umělecké scény, přitom tu máme tolik talentů. Vybírám si ty, kteří jsou podle mě skryté hvězdy a jejich čas teprve přijde, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Martina Karafiátová, která založila značku Silky gang.

Pohádkové příběhy očima českých ilustrátorů. Hedvábné šátky s příběhem
22. 02. 2020
Celý život se věnovala architektuře a stavitelství, ale hledala něco, co by ji naplňovala i mimo práci. A to našla v hedvábí a spolupráci s českými ilustrátory. Ačkoli uvažovala i o tom, že by šátky navrhovala sama, brzy nápad zavrhla. „Nedávalo mi to smysl. Smysl mi naopak dávalo oslovit mladé české ilustrátory, dát jim práci a tvořit s nimi. Česká ilustrace je trochu na okraji české umělecké scény, přitom tu máme tolik talentů. Vybírám si ty, kteří jsou podle mě skryté hvězdy a jejich čas teprve přijde, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Martina Karafiátová, která založila značku Silky gang.

Wiesnerův moderní chrám smrti. Krematorium, jehož význam přesáhl hranice naší země
21. 02. 2020
Krematorium pro člověka představuje velmi specifické místo. Prostory posledního rozloučení s blízkými vzbuzují úzkost, bázeň i vědomí vlastní konečnosti. Přesto mohou také být skutečnými uměleckými díly.

Čech má se svými 3D brýlemi úspěch v zahraničí. Kupuje je i americké letectvo
20. 02. 2020
Absolvent Českého vysokého učení technického Marek Polčák chtěl poskytnout turistům zábavu a zprostředkovat jim virtuální lety nad Prahou. Když zjistil, že virtuální brýle dostupné na trhu neposkytují zdaleka takový zážitek, jaký by si představoval, pustil se se spolužáky z kybernetiky do vývoje vlastních brýlí. Společně dokázali vyvinout tzv. headset. Ten je dnes na takové úrovni, že se jej rozhodlo pořídit mimo jiné americké letectvo pro výcvik svých pilotů, řekl.

Čech má se svými 3D brýlemi úspěch v zahraničí. Kupuje je i americké letectvo
20. 02. 2020
Absolvent Českého vysokého učení technického Marek Polčák chtěl poskytnout turistům zábavu a zprostředkovat jim virtuální lety nad Prahou. Když zjistil, že virtuální brýle dostupné na trhu neposkytují zdaleka takový zážitek, jaký by si představoval, pustil se se spolužáky z kybernetiky do vývoje vlastních brýlí. Společně dokázali vyvinout tzv. headset. Ten je dnes na takové úrovni, že se jej rozhodlo pořídit mimo jiné americké letectvo pro výcvik svých pilotů, řekl.

Javorina slaví v Česku úspěch. V Brně otvírá svůj druhý showroom
19. 02. 2020
Slovenská značka Javorina, která vyrábí designový nábytek z lokálního dubového dřeva a amerického ořechu, otevřela v Česku svůj druhý showroom. Nachází se v Brně v interiérovém centru H-PARK, kde se rozprostírá na více než 200 metrech čtverečních. Stejně jako v pražském showroomu jsou zde k vidění tradiční produkty i horké novinky z aktuální kolekce.

Javorina slaví v Česku úspěch. V Brně otvírá svůj druhý showroom
19. 02. 2020
Slovenská značka Javorina, která vyrábí designový nábytek z lokálního dubového dřeva a amerického ořechu, otevřela v Česku svůj druhý showroom. Nachází se v Brně v interiérovém centru H-PARK, kde se rozprostírá na více než 200 metrech čtverečních. Stejně jako v pražském showroomu jsou zde k vidění tradiční produkty i horké novinky z aktuální kolekce.

Vtip, originalita a ruční práce. 10 nejlepších českých a slovenských šperkařek
18. 02. 2020
Mají nápady, jsou šikovné a jejich šperky zdobí mnoho žen i mužů. Pakliže se rozhodujete, od které české či slovenské designérky si pořídit šperk, zde je inspirace.

Nenašla jsem šperk, který by se mi líbil. Tak jsem si vyrobila vlastní, říká designérka
16. 02. 2020
Se svou instalací vyhrála na loňském Designbloku hlavní cenu. Její šperky zaujaly snad každého, kdo kolem nich prošel. Jsou naprosto originální a nepodobají se žádným jiným. „Přiznám se, že mě nikdy nezaujaly klasické techniky tohoto řemesla, ale spíše experimentování. Hledání cest a přemýšlení o šperku, respektive o tom, co šperk ještě je. Bavilo mě hledat limity a přesahy. A logicky v tom pokračovat. Za šperkařku se nepovažuji. Vidím sebe samu jako designérku, kterou baví dělat věci jinak a hlavně prolínat mezi sebou různé obory,“ říká v rozhovoru slovenská designérka Veronika Zelezníková.

Nenašla jsem šperk, který by se mi líbil. Tak jsem si vyrobila vlastní, říká designérka
16. 02. 2020
Se svou instalací vyhrála na loňském Designbloku hlavní cenu. Její šperky zaujaly snad každého, kdo kolem nich prošel. Jsou naprosto originální a nepodobají se žádným jiným. „Přiznám se, že mě nikdy nezaujaly klasické techniky tohoto řemesla, ale spíše experimentování. Hledání cest a přemýšlení o šperku, respektive o tom, co šperk ještě je. Bavilo mě hledat limity a přesahy. A logicky v tom pokračovat. Za šperkařku se nepovažuji. Vidím sebe samu jako designérku, kterou baví dělat věci jinak a hlavně prolínat mezi sebou různé obory,“ říká v rozhovoru slovenská designérka Veronika Zelezníková.

Vinný hrozen, včelí plástve nebo netřesk. Netradiční kolekce šperků Hanuše Lamra
16. 02. 2020
Se svou kolekcí šperků Lust For Eden se mezi nominované na Ceny Czech Grad Design dostal i šperkař Hanuš Lamr. Svou kolekci představil poprvé na Designbloku 2019.

Týden v Akkře. Africká metropole je zajímavým městem městem mnoha tváří
14. 02. 2020
Tentokrát se za architekturou vypravíme až do daleké Ghany. Autor článku se tam zúčastnil semináře na téma problémů měst rozvojových zemí. Jak v současnosti vypadá Akkra, tedy metropole země, jež získala nezávislost na Velké Británii již v roce 1957?

Týden v Akkře. Africká metropole je zajímavým městem městem mnoha tváří
14. 02. 2020
Tentokrát se za architekturou vypravíme až do daleké Ghany. Autor článku se tam zúčastnil semináře na téma problémů měst rozvojových zemí. Jak v současnosti vypadá Akkra, tedy metropole země, jež získala nezávislost na Velké Británii již v roce 1957?

Hliník, parabeny ani silikony do kosmetiky nepatří, říká zakladatelka značky s přírodní kosmetikou
8. 02. 2020
Vystudovala chemii, aby se naučila vyrábět přírodní kosmetiku. Ta z obchodů ji nevyhovovala. Začala s deodoranty a krémy, dnes už vyrábí i svíčky, věnuje se ekologii a přemýšlí, jak se posunout ještě dál. „Se svíčkami jsme ale začali, protože krásně zapadají do našich snah o recyklaci obalů: zákazníci mají možnost vracet dózy od krémů a právě do těch pak odléváme vonné svíčky,“ říká Aneta Adamčíková v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Hliník, parabeny ani silikony do kosmetiky nepatří, říká zakladatelka značky s přírodní kosmetikou
8. 02. 2020
Vystudovala chemii, aby se naučila vyrábět přírodní kosmetiku. Ta z obchodů ji nevyhovovala. Začala s deodoranty a krémy, dnes už vyrábí i svíčky, věnuje se ekologii a přemýšlí, jak se posunout ještě dál. „Se svíčkami jsme ale začali, protože krásně zapadají do našich snah o recyklaci obalů: zákazníci mají možnost vracet dózy od krémů a právě do těch pak odléváme vonné svíčky,“ říká Aneta Adamčíková v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Nositel je galerií sám o sobě. Šperk promlouvá k mase lidí, říká designérka
1. 02. 2020
Šperky moc nenosí, ani ty, co sama vyrobí, v příštím roce se chce věnovat především rodině a nedávno si otevřela vlastní showroom v Holešovicích. Šperkařce Elišce Lhotské se daří, přesto zůstává skromná a pokorná vůči svému řemeslu. „Nejraději mám kov, který je skvělý v tom, že se dá donekonečna recyklovat. Nové materiály mě baví, ale je problém s uskladněním a momentálně jsem uspokojená pracovat v menším měřítku a materiálu, který neztrácí svou hodnotu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Nositel je galerií sám o sobě. Šperk promlouvá k mase lidí, říká designérka
1. 02. 2020
Šperky moc nenosí, ani ty, co sama vyrobí, v příštím roce se chce věnovat především rodině a nedávno si otevřela vlastní showroom v Holešovicích. Šperkařce Elišce Lhotské se daří, přesto zůstává skromná a pokorná vůči svému řemeslu. „Nejraději mám kov, který je skvělý v tom, že se dá donekonečna recyklovat. Nové materiály mě baví, ale je problém s uskladněním a momentálně jsem uspokojená pracovat v menším měřítku a materiálu, který neztrácí svou hodnotu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Tajné dvě hodiny v knihkupectví. Vymysleli jsme pro zákazníky speciální večery, říká majitelka
18. 01. 2020
Vlastní designový obchod Lípa Store a vyhlášené pražské knihkupectví Book Therapy, kde pro vášnivé čtenáře pořádá i speciální večerní akce. „Funguje to tak, že po zavírací době přenecháme obchod jednomu zákazníkovi s doprovodem, otevřeme mu láhev dobrého vína, pustíme dobrou hudbu a odejdeme. Vrátíme se zhruba za dvě hodiny, během kterých si zákazník prolistuje nebo pročte libovolné knihy, které chce. Bez omezení a v absolutním klidu,“ říká Petra Caudr Hanzlíková.

Češky sází na jistotu. Angličanky se oblékají pestřeji, říká slovenský módní návrhář
11. 01. 2020
S narážkami na svůj původ se potýká celý život, tři roky žil v Londýně a ačkoli patří ve svém oboru ke špičce, je známější za hranicemi než doma. „Tady v Česku je velmi těžké nastoupit na celosvětový módní cyklus, kde představujete kolekce minimálně dvakrát do roka. Módní trh u nás je pozadu oproti západnějším krajinám. Pořád chybí nákupčí, kvalitní prodejní místa s lokální módou a taky lidi samotní někdy nejsou úplně připraveni na to ‚být fashion‘,“ říká módní návrhář Pavel Berky.

Z Karlína až na beskydské Pustevny. Nejzajímavější architektonické počiny
10. 01. 2020
Architektonická ročenka přináší i letos přehled toho nejzajímavějšího, co u nás v poslední době vzniklo. Každoroční přehled toho nejlepšího, co se na poli domácí architektury urodilo – to je ročenka Česká architektura 2017/2018. Pojďme si proto připomenout některé pozoruhodné stavby, které publikace zahrnula.

Od sáčku na plynovou masku až ke kabelkám ze Sexu ve městě. Britské muzeum chystá výstavu
8. 01. 2020
Britské Victoria and Albert Museum (V&A) bude od dubna hostit expozici zasvěcenou výhradně kabelám a kabelkám, s cílem prozkoumat naši fascinaci tímto doplňkem. Od sáčku na plynovou masku, který během druhé světové války patřil královně Marii, až po kabelky, jež proslavila Carrie Bradshawová v Sexu ve městě - výstava „Bags: Inside Out“ (Kabely a kabelky: Naruby) se chce zaměřit na funkci, status i řemeslné provedení jedněch z nejslavnějších tašek, kabel a kabelek na světě.

U Boucherona jako doma. Pařížský butik po rekonstrukci znovu otevírá
30. 12. 2019
Je jedna minuta po jedenácté a rolety šperkařství na pařížském náměstí Vendôme vyjíždí pomalu vzhůru. Pohybu rolet je přítomno několik zvědavců. Někteří z nich plánují vstoupit dovnitř, jiní jdou jen kolem a chtějí si vychutnat pohled na slavné výlohy. Není se čemu divit. Butik Boucheron byl dlouhých osmnáct měsíců uzavřen pro rekonstrukci a nyní se znovu otevírá.

Tradice a moderní technologie. Jak a kde se vyrábí šperky Bvlgari?
28. 12. 2019
Značka Bvlgari je už více než sto let spjata s Římem. Věčné město je její inspirací i místem, kde stojí nejstarší butik Bvlgari na světě. Své dechberoucí šperky však vyrábí severněji – v manufaktuře v italském městě Valenza.

Menstruační kalhotky. Jak zvládnout periodu pohodlně a ekologicky?
27. 12. 2019
Ve světě ženské hygieny je to revoluce. Linda Šejdová (23) a Tomáš Zahradník (24), spoluzakladatelé značky Snuggs, vyrábějí první dámské absorpční kalhotky v Česku. Periodu s nimi lze zvládnout ekologicky, bez použití jakýchkoli dalších hygienických pomůcek.

Parfém jako umění. Italské veletrhy parfémů jsou slavnosti niche vůní
25. 12. 2019
Elegantní i punkerské, slavné i dosud neviděné. Italské veletrhy parfémů ve Florencii a Miláně jsou několik dní trvajícími okázalými slavnostmi parfémů, které představují to nejlepší a nejnovější z oboru niche vůní. A letos se prezentovaly i značky z východu Evropy.

Nocleženky, příspěvky na charitu či krmení do útulků. Jak pomáhají designéři na Vánoce?
24. 12. 2019
Co si přejí pod stromeček a s kým slaví Vánoce? A kdo z nich pomáhá zvířatům či lidem, kteří to potřebují? Jak vlastně slaví vánoční svátky čeští designéři? Zeptali jsme se několika z nich.

Éra papíru trvá. Češi se přání a pohlednic nevzdávají
23. 12. 2019
V českých schránkách se ročně objeví několik stovek milionů pohlednic a dopisů. Papíru se Češi nevzdávají především při speciálních příležitostech, jako jsou svátky, narozeniny či svatby. A právě pro tyto události vytvořila ilustrátorka Maria Makeeva sadu výjimečných blahopřání. Osm čtvercových karet se zlatými motivy představila na nedávném festivalu ilustrace Lustr pod jménem nové značky Paper Seasons.

Továrna na klíček. Plechové hračky se těší oblibě po generace
22. 12. 2019
Hráli si s nimi naši prarodiče a dnes je mají v pokojíčku naše děti. Plechové hračky na klíček firmy Kovap obstály před nástupem levných her z plastu – a dnes je ohrožuje konkurence v podobě mobilních telefonů nebo hraček s populárními postavičkami. Slunéčko sedmitečné i traktůrek, které stačí natáhnout, a už se jede, ovšem mají své nezaměnitelné kouzlo i v 21. století

Vzácná dřeva i citrusy. Parfémy, které voní jako hudební nástroje
21. 12. 2019
Navštívil mnoho ateliérů, kde se vyrábí ty nejlepší strunné hudební nástroje. A spolupracoval s těmi nejlepšími řemeslníky, aby dokázal „cítit“ a uchopit vůni hudebních nástrojů. Pierre Gueguen spolu s parfémářkami vytvořil exotickou řadu vůní. „Vyrostl jsem na jihozápadě Francie. Vzpomínám sin a vůni sekané trávy v létě. Suchá tráva, téměř seno, teplé počasí a vůně benzínové sekačky na trávu. Mohl bych vám vyprávět o vůni krytého basketbalového hřiště v zimním období,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Re-think, re-cycle, up-cycle. Studenti UMPRUM nabídnou své práce
16. 12. 2019
Jestli hledáte originální vánoční dárky, vyhněte se velkým nákupním centrům a zkuste zajít za studenty a absolventy umělecké školy. Jako každý rok si připravili akci UMPRUMSHOP. Letos bylo tématem re-think, re-cycle, up-cycle.

Teď frčí rukavice bez prstů nebo šoférky, říká poslední lektorka, která šila i pro francouzské stíhače
14. 12. 2019
Šila speciální rukavice pro letce stíhaček French Air Force i populární loutce Spejbla. Ludmila Osičková je poslední lektorkou rukavičkářství zapsanou v Národním institutu řemesel u nás. Této profesi se věnuje celý život a mrzí ji, že z našeho povědomí mizí. Snaží se ji ze všech sil zachránit.

Vánoční psaní. Vezměte pero a pošlete přání svým blízkým
12. 12. 2019
Ruku na srdce! Kdy naposledy jste vzali do ruky plnicí pero a napsali někomu přání? A kdy jindy ho poslat než před Vánoci? Stačí vám k tomu plnicí pero značky Kayu od Michala Klašky a přání Z lesa od grafické designérky Jany Kloučkové Kudrnové.

Z tisíce fotek si zpracuji jednu pěknou, říká český fotograf, který se specializuje na světlušky
7. 12. 2019
Český fotograf Radim Schreiber je jediný na světě, který se zabývá výhradně focením světlušek. Světélkující brouky fotil v Thajsku, Malajsii i v horském pásmu Great Smoky Mountains. V průměru vyfotí tisíc fotek, aby poté zpracoval jednu opravdu kvalitní. I po jedenácti letech ho ale světlušky nepřestávají fascinovat. U příležitosti vydání knihy Firefly Experience míří do Prahy jeho výstava Magické světlušky.

Jak bydlí designéři: staré rádio od babičky a obrovská sedačka
5. 12. 2019
Lukáš Cuninka má doma nejraději svůj pracovní stůl, u něhož je nejvíce času. „U počítače trávím hodiny času, vymýšlím kolekce a čerpám nové poznatky ze světa módy. Módou žiju prakticky 24 hodin denně. Někdy si říkám: škoda, že má den jen tak málo hodin. Postupem času jsem z toho vysedávání nad počítačem začal mít bolesti zad. Potíže jsem začal řešit pravidelným cvičením vždy předtím, než opět usednu k PC. Naštěstí to pomáhá,“ říká návrhář a stylista.

Na obnově zámku Pardubice se podílí architektka Jiřičná
27. 11. 2019
Na rekonstrukci zámeckých interiérů v Pardubicích se bude podílet i architektka Eva Jiřičná. Do jara příštího roku vytvoří studii nové podoby společenských prostor. Smyslem projektu je ukázat památku jako pernštejnskou rezidenci, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

Vyrobit svůj vlastní šperk zvládne každý, ráda mu s tím pomohu, říká designérka
27. 11. 2019
Pájka, šuplera, hořák, miska se studenou vodou, ale i obyčejný trojúhelník, který jste ve škole používali při rýsování. Takové nástroje a mnoho dalších potřebuje při své práci designér, který se věnuje výrobě šperků. Snadné to není, ale ani tak těžké, abyste si vlastní prsten, přívěsek či náušnice nevyrobili sami. „Líbí se mi, když na konci vidím ohromné nadšení lidí, kteří si domů odnáší šperk, který vyrobili sami za mé asistence,“ říká designérka Veruna Ďuricová a usmívá se.

Zdobení stromku jablky v lese, peníze pro útulek či nocleženky. Jak pomáhají designéři na Vánoce
26. 11. 2019

Připravujeme svetry pro Rijád, říká česká návrhářka. Jejím cílem je vrátit na sever Čech textilní výrobu
23. 11. 2019
Svou vlastní značku založila před osmi lety. A kromě lidí ráda obléká také vázy, křesla i lampy. Lenka Kohoutová se specializuje na merinu vlnu, podle jejích slov unikátní materiál. „Označit se za umělce si netroufám. Návrhářství a design jsem vystudovala, ale přesto se necítím jako čistokrevný módní návrhář. Tak snad když k těmto dvěma slovům přidáme ještě “řemeslník” a pořádně to zamícháme, tak by z toho mohla vzniknout profese, kterou dělám,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Chtěla začít vytvářet něco rukama. Svíčky jsou alchymie, říká česká podnikatelka
16. 11. 2019
Záliba a vášeň tvořit rukama dala vzniknout ryze české značce svíček a aromavosků. Bývalá záchranářka Jana Kettnerová se svými Kett’s Candles směle konkuruje zahraničním luxusním značkám, začátky přitom nebyly úplně snadné. „Mnoho dodavatelů s námi nechtělo ani jednat, protože pro ně malé objemy nebyly zajímavé,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Je to sice trochu agresivní barva, ale svěží změna, říká návrhář o nových dresech reprezentace
13. 11. 2019
Nová kolekce úborů pro venkovní fotbalové zápasy české reprezentace ve světlezeleném odstínu vzbudila vlnu nevole. Hrášková barva příliš sportovní fanoušky nenadchla, spíše dokonce pobouřila. Módní návrháři i znalci módy proti ní ale nenamítají skoro nic, ba naopak.

Pařížské výstavy nabízejí bohatý program od renesance po modernu
10. 11. 2019
Pařížská muzea, galerie a výstavní síně nabízejí v letošní kulturní sezoně program pokrývající širokou škálu uměleckých disciplín a epoch od renesance až po současnost. Muzeum Louvre vzdává hold renesančnímu mistru Leonardu da Vincimu, v Grand Palais jsou k vidění výstavy francouzského postimpresionisty Henriho de Toulouse-Lautreca a španělského manýristy El Greca.  

Jak bydlí designéři: originální svítidla, starožitný nábytek a sedačky z divadla
7. 11. 2019

Používám základní steh-krátký sloupek. Háčkování mě baví, říká designérka
6. 11. 2019
Háčkovat ji naučily babičky už v dětství. Vystudovala umění v Praze, poté absolvovala kurz módního designu na Scholastice. V současné době navrhuje a vyrábí pohodlné mikiny a šaty, které zdobí háčkované linie. „Tento prvek, který připomíná krajku, je inspirován vzhledem plovoucích zahrad na barmském jezeře Inle. Respektujeme životní prostředí a držíme se myšlenky udržitelné módy s úctou k přírodním materiálům,“ dodává designérka Zuzana Holá.

Móda je často zesměšňována, což mne mrzí. Je to dřina a práce jako každá jiná, říká návrhářka
1. 11. 2019
Kolekce hedvábných šátků a dekory na nich vychází z jejích deníkových zápisků. Módu studuje v Anglii a pracovala pro známé značky jako Kenzo nebo Versace. Andree Vytlačilové se ale dostalo pozornosti i v Česku. Její šátky oblékly známé ženy a v září proběhla první autorská přehlídka v Sotheby’s na Malé Straně v Praze. „Móda není jen glamour, jsou to hodiny strávené v ateliéru, noci bez spánku, týmy odhodlaných lidí často pracujících ve velkém časovém presu. Oděvní průmysl se za poslední léta obrovsky zrychlil, už dávno to není jen o dvou kolekcích za rok,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Studentka z UMPRUM se chystá dobýt Maastricht padákovinou
29. 10. 2019
Ani jedenáctý ročník populárního festivalu módního designu Fashionclash v Maastrichtu, který se koná od 1. do 3. listopadu, se neobejde bez české účasti. Tentokrát se zde představuje Natalie Dufková z atelieru Liběny Rochové na UMPRUM. Uvádí kolekci s názvem Disconnected Interface inspirovanou svým čtyřměsíčním pobytem v Tokiu.

Panenky v designovém provedení. Projekt propojuje módu a charitativní myšlenku
27. 10. 2019
Charitativní projekt Hellping Dolls svou vizí propojuje talentované návrháře a celosvětovou módní ikonu, panenku Barbie od Matella. Limitované edice barbínek oblečené v unikátních róbách se draží v Čechách i ve světě a výtěžek z této dražby putuje na konto vybrané instituce. Tou se pro tento rok stal Klokánek na Praze 4, který se stará o opuštěné a týrané děti.

Navrhuje šaty a věnuje se výzkumu umělé inteligence. Zakládám si na kvalitě a etické výrobě, říká návrhářka
26. 10. 2019
Nejraději má bavlnu Tana Lawn a čisté hedvábí, zajímá se o udržitelnou módu a sama její zásady udržuje. Olga Afanassieva je žena mnoha tváří a profesí. Přes den se podílí na výzkumu GoodAI k vytváření umělé inteligence, po večerech tvoří nové návrhy šatů. „Chtěla bych, aby moje tvorba se stala známá ve světě, ale rozhodně z ní nechci udělat další „fast fashion” značku. Zakládám si na špičkové kvalitě s ručně šitými detaily a etické výrobě,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jak bydlí designéři: postel z palet, minimalismus a velká mapa
24. 10. 2019
Designér Lukáš Matějček bydlí v pražských Vršovicích se spolubydlícím, fotilo se tedy pouze u něj v pokoji. „Od popelnice jsem si ještě nikdy nic nevzal, nedělal jsem to nikdy, ani doma jsme to nedělali, ale když se nad tím teď tak zamýšlím, není to špatný nápad a rozhodně se budu na věci u popelnic soustředit mnohem více než dřív,“ říká.

Ilustrátorka Eliška Podzimková chystá interaktivní výstavu Malý princ
23. 10. 2019
Magický les ozářený velkým měsícem, stromy a blikající světýlka v mlze linoucí se po zemi. Originální expozice známé české ilustrátorky Elišky Podzimkové se na konci října zabydlí v holešovickém Vnitroblocku.

Nejoblíbenější instalace na Designbloku? Sametová revoluce od značky TON
22. 10. 2019
Minimalistická expozice jak vystřižená z filmů amerického režiséra Davida Lynche. Česká značka TON připravila v rámci Designbloku 2019 jako poctu sametové revoluci a 30 letům svobodné tvorby expozici, která nejenže získala od odborné poroty ocenění Nejlepší instalace výrobce, ale zároveň se stala nejoblíbenější na celé přehlídce designu.

Zlínské boty Vasky oslavují své tříleté výročí limitovanou kolekcí
20. 10. 2019
Česká značka Vasky jednadvacetiletého podnikatele Václava Staňka navazuje na obuvnickou tradici, kterou ve Zlíně před více než sto lety započal Tomáš Baťa. Pod její hlavičkou vznikají minimalistické šité boty z materiálů od lokálních dodavatelů kůže. Nová limitovaná kolekce oslavuje tříleté fungování značky. Tvoří ji tři zákaznicky nejoblíbenější siluety (Farm, Desert a Derby) v prémiové hnědé kůži, kterou značka Vasky předtím ještě nikdy nepoužila.

Studentka chce ženy osvobodit od menstruačních bolestí. Pomoci má speciální body
19. 10. 2019
Bolestivou menstruací trpí až polovina žen, bolesti jsou to nepříjemné a většinou bývá jediným pomocníkem prášek na bolest. Toho si všimla i studentka Kateřina Rýdlová a přemýšlela, jak ženám od bolesti ulevit jinak. A výsledek? Body, které prohřívá oblast břicha. „Body prohřívá bolestivé oblasti podbříšku a beder. V podstatě funguje podobně jako elektronická dečka, ale v nositelné alternativě a bez drátků. Sedět totiž s dečkou doma na gauči je podstatně jiné, než ji používat v kanceláři,“ říká v rozhovoru.

Dánský návrhář ukáže v Praze nábytek inspirovaný zvraty v lásce
17. 10. 2019
Kolekci sedaček Heartbreaker, jejichž područky připomínají srdce zlomené na poloviny, ukáže na pražském Designbloku jeden z jeho hlavních hostů, dánský návrhář Johannes Torpe. Sám sebe označuje jako designového aktivistu, v oblasti průmyslového, světelného a grafického designu je samouk.

Jak bydlí designéři: masivní jídelní stůl a zahrada plná stromů
17. 10. 2019

Na Výstavišti začíná Designblok, věnuje se designu budoucnosti
17. 10. 2019
Nové modely oblíbených značek módy, šperků, bytových doplňků a dalších předmětů užitého umění, na druhé straně tvorbu na globálním prodeji nezávislých mladých tvůrců, často ještě studentů, uvede od čtvrtka další ročník Designbloku. V Průmyslovém paláci a Lapidáriu na Výstavišti uvede instalace a prezentace 348 designérů, módních návrhářů, výrobců i škol.

Že na Zemi po apokalypse nic nezbude? Fenomén luxusních bunkrů tuto myšlenku vyvrací
14. 10. 2019
Většina lidí si protiatomový kryt představuje jako betonovou místnost plnou konzerv a skromného vybavení. Dnes však lidé cítí možnost potenciálního globálního konfliktu stejně, jako v dobách studené války. Jedním z fenoménů se tak stávají luxusní bunkry, které připomínají vily ve čtvrti Beverly Hills. A Česká republika není výjimkou, u nás dokonce stojí největší soukromý bunkr na světě.

Sportovní oblečení z recyklovaných PET lahví? Je to ekologičtější způsob, říkají zakladatelé značky Abraka
12. 10. 2019
Sportovní oblečení, ale i plavky, spodní prádlo nebo peněženky. To vše vyrábí slovenská značka Abraka z recyklovaných PET lahví nebo rybářských sítí vylovených z oceánů. „Kromě recyklovaných funkčních úpletů v zimě pracujeme i s merino vlnou, která se zpracovává na Slovensku. Merino vlna je vynikající materiál, který má skvělé vlastnosti. A je to navíc přírodní materiál, při jeho zpracování netrpí ani zvířata ani příroda,“ říká v rozhovoru Nina Kubalová, spoluzakladatelka značky.

Francouzské lahůdky. Jak se šíjí kožené kabelky Hermes?
8. 10. 2019
Kožené zboží Hermes je synonymem té nejvyšší kvality, precizního řemesla i užitého umění. Esprit LN měl jedinečnou šanci zavítat do jednoho z ateliérů, kde se ručně vyrábějí kabelky. Kůže je totiž od počátků v centru pozornosti francouzského domu, který byl založen už v roce 1837.

Výstava Krásná práce vrací živá řemesla a lidové umění zpět do kultury dneška
6. 10. 2019

Přírodní kosmetiku testujeme pouze na sobě, říkají ženy, které stojí za přírodní značkou Alma
28. 09. 2019
Balzámy na rty, které samy vyrábí, prodávají pouze v papíru. Plastu se snaží vyhýbat jak je to jen možné. Rády by více pracovaly například s pryskyřicí a své produkty testují na sobě. „Dostaly jsme se do stádia, kdy nám ‚klasické‘ parfémy a konvenční kosmetika vlastně čichově vadí. Na přírodní produkty se dá přivyknout a když se tak stane, na výrobky se syntetickou parfemací začnete být citlivější,“ říkají Nikol Kubišová a Šárka Hasara, které stojí za značkou Alma.

Talent v ateliéru nerozvinete, musíte vyjít ven a komunikovat s lidmi, říká malíř
24. 09. 2019
Ačkoli se to může zdát zvláštní, malíř Josef Zlamal je mnohem slavnější v zahraničí než v Česku. To se ale pomalu mění. Jeho díla se proměňují a oslovují stále více lidí. „Přišlo mi absurdní, že by za mnou lidé museli cestovat pouze do zahraničí a začal jsem aktivně hledat navazující příležitosti. Tak vznikl výjimečný projekt v Galerii U Betlémské kaple v Praze, který je velkou poctou a také splněným snem,“ říká v rozhovoru malíř.

Propojení designu a biologie. Výstava Better Nature vypráví hrozivé i poetické p
19. 09. 2019

Signal Festival připomene exodus východních Němců. Na Petříně vznikne instalace ze starých trabantů
18. 09. 2019
Od čtvrtka 10. do neděle 13. října 2019 proběhne v Praze už sedmý ročník Signal Festivalu. Tentokrát návštěvníkům představí 18 instalací od tvůrců z České republiky i ze zahraničí. Festival bude provázet společné téma, kterým se k 30. výročí od významných společenských změn v České republice stala revoluce. V této souvislosti se prostřednictvím instalace Trabi zavzpomíná i na exodus východních Němců.

Křišťál je univerzální a nejúčinnější léčivý krystal, říká designérka
14. 09. 2019

Jak bydlí designéři: renovovaný nábytek, ručně vyráběné misky a výhled na ořešák
12. 09. 2019
Díky své lásce k umění a starožitnostem se začala věnovat renovaci nábytku a vyrábí originální vázy, mísy a talíře speciální technikou decoupage. Nikola Korčáková má i doma nejraději renovovaný nábytek. „Ráda si také sednu po ránu v kuchyni, která je hodně slunná a prostorná, s oknem do zahrady, ze kterého při popíjení kávy vidím do koruny velkého ořechu. Je tu klid, ani byste neřekli, že bydlíme pár metrů od Vinohradské ulice,“ říká.

Myslete na planetu. České ženy, které bojují za udržitelnější životní styl
10. 09. 2019
Trend, který předčí v nadcházejících sezónách nejvýraznější kolekce z pařížských mol i nejprogresivnější střihy, barvy a vzory napříč celým módním průmyslem? Udržitelnost! Pro číslo věnované módě jsme pro vás vybrali čtyři dámy, které reprezentují hlas budoucí generace v boji za udržitelnější životní styl i oblékání. Inspirujte se příběhy a tipy, jak můžete k záchraně planety přispět i vy.

Waack dává životu smysl. Originální taneční styl pochází z Los Angeles
9. 09. 2019
Originální taneční styl waack vznikl v 70. letech v Los Angeles. V době své největší slávy stál po boku dalších pouličních tanců. Američané si jej díky televiznímu pořadu Soul Train pouštěli týden co týden do obýváků a John Travolta své pohyby pro Horečku sobotní noci odkoukal právě od komunity tanečníků tohoto legendárního pořadu. Nyní se waacking vrací ve skvělé formě. Taneční skupina IHOW jej vyučuje v Praze i v Brně a Česko reprezentuje na waackových soutěžích po celém světě.

Papír snese všechno, můžete do něj promítnout své emoce, říká designérka
7. 09. 2019

Karlovy Vary chystají první fashon week, přijedou i návrháři ze zahraničí
3. 09. 2019

Nejraději bych oblékal Kate Mossovou, říká slovenský módní návrhář
31. 08. 2019

Nové tváře módního světa. Soutěž Elite Model Look 2019 vyhlásila vítěze
28. 08. 2019
Vítězi letošního 28. ročníku modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look se za Česko stali Klára Binderová a Sebastian Klimeš a za Slovensko Andrej Chamula a Charlotta Kušnírová. O vítězích rozhodovala porota ve Španělském sále Pražského hradu.

Praha se profiluje na poli mezinárodního umění, říká galeristka
28. 08. 2019
Galerie zakládají alianci a místo veletrhu, sdílí prostory se zahraničními hosty. Přehlídka vzniká pod záštitou mezinárodní platformy Friend of a Friend Prague (FOAF) prezentaci současného umění, která byla původně iniciována galeristy v polské Varšavě a je založena na galerijní spolupráci. FOAF pořádá stejnojmennou událost ve Varšavě a Berlíně, kdy zapojené galerie sdílí své výstavní prostory se zahraničními hosty a galeriemi.

Talíř je součást prožitku chutí, říká český designér
27. 08. 2019
Podoba, tvary a estetika kuchyňského náčiní dnes ustoupily praktičnosti a gastronomický svět zůstává konzervativní, domnívá se designér Martin Kastner, který za design kuchyňských potřeb sklízí mezinárodní ocenění. V České republice se podle něj nedbá na výjimečnost kuchyňských nástrojů tolik, jak by se mělo.

Návrhářka vytvořila pro Dubí kolekci šatů inspirovaných cibulákem
23. 08. 2019
Módní návrhářka Eva Stolařová vytvořila u příležitosti 155. výročí výroby cibuláku v Dubí kolekci šatů inspirovaných právě cibulákovým vzorem. Dnes firma z Dubí nese název Český porcelán a tzv. cibulový dekor nadále dělá. Stolařová na smetanově bílý žoržet šatů našila symboly, jež zdobí porcelán. Prohlédnout si exkluzivní modely mohou zájemci od středy do 25. září v Domě porcelánu s modrou krví.

Jak bydlí designéři: sofa jménem Marie, kouzelná zahrada a ručně vyráběná kuchyňská linka
22. 08. 2019
Většinu času tráví v ateliéru nebo dílně, její bydlení je tím dost specifické, protože jak sama říká, má hned několik míst, které obývá. „Místo, které nazývám domovem, je krásný byt ve velkém domě uprostřed rozlehlé „kouzelné“ zahrady. Doma se cítím nejlépe na zahradě, je to takový malý venkov v Praze,“ říká šperkařka Adéla Pečlová.

Náramky, prsteny i manžetové knoflíčky. Písek do nich sbíráme po celém světě, říkají designéři
20. 08. 2019

Jak bydlí designéři: skleněné zdi versus moderní očalouněná barokní židle
15. 08. 2019
Návrhářka a interiérová designérka Bea Dušek si doplňky do bytu vyrábí převážně sama. „S manželem nás možná do jisté míry ovlivnil život v Americe, ale pochopili jsme, že byt nejlépe zútulníte a doplníte artiklem ze dřeva, v svěže bílé barvě. Stačí dát do bytu bílé vysoké podlahové lišty, originální posuvné dveře, vyrobit si krbovou římsu anebo zpestřit halu nebo obývák výrazným křeslem, nápaditým polštářem,“ říká.

Chata Prašivá hospodaří s dešťovou vodou. Provozovatelé ji zachytí do jímek a pak se s ní splachuje
13. 08. 2019
Horská chata Prašivá v Beskydech ekologicky hospodaří s dešťovou vodou. Většinu vody, která dopadne na střechy objektu, provozovatelé zachytí do odpadních jímek. Pak ji použijí na splachování v nově postavených ekologických toaletách. Uvedl to jeden z provozovatelů chaty z roku 1921 Martin Stiller.

Recyklovaný design. Vázy vyrábím ze skla, které najdu a betonu, říká designérka
3. 08. 2019
Začala dělat vázy a nad vlastní značkou nepřemýšlela, ale když se se svými vázami dostala i na pár výstav, zkusila to. A má úspěch. Na Prague Design Weeku ji letos nominovali na nejlepší produkt. „Chci prozkoumávat nové postupy a technologie, ale jsem nyní na začátku omezená danými možnostmi, protože je to často otázka neúnosných nákladů. Při tom všem je pro mě ale nejdůležitější držet se toho, aby měli má díla uměleckou hodnotu a svou vlastní autenticitu,“ říká Petra Švejdarová o své značce Prasklo v rozhovoru Lidovky.cz.

Bůh se skrývá v Barceloně aneb Nevelká budova, která vzbudila velký rozruch
2. 08. 2019
Právě před 90 lety Barcelona hostila světovou výstavu. V jejím rámci pak byla postavena nevelká budova, která ovšem záhy vzbudila velký rozruch. Autorem byl Ludwig Mies van der Rohe (1886–1969), pedagog německé avantgardní školy Bauhaus. Architekt podepsaný krom jiného také pod neméně proslulou vilou Tugendhat, jež mimochodem vznikala v Brně ve stejné době.

‚Dva roky zkoušela moje mýdla celá vesnice. Musíme se snažit, konkurence je vysoká’
31. 07. 2019
Začalo to trochu jako v pohádce: u kolovrátku. Magdalénu Špeldovou okouzlila řemesla z Českolipska, a když spřádala len, rostlinu, která se zde dříve zpracovávala, přemýšlela, jak využít vedlejší produkt – lněný olej. Brzy byla na světě první řemeslná mýdla a poté pomalu rostla i mýdlárna. „Dva roky jsme zkoušeli a mydlili celou vesnici,“ směje se.

S designem brýlí je to těžké. Musí být slušivé, funkční i mít správnou velikost, říká designérka
30. 07. 2019
Jak vznikají nové designy brýlí a jak se vyrábí obroučky z jednoho kusu acetátu? Který materiál je nejoblíbenější, a proč se do popředí dostává hypoalergenní titan? „Nemám žádné oblíbené materiály, každý z nich má své kouzlo a potenciál vytvořit konkrétní konstrukci, které má sloužit. Zajímavé je i kombinovat několik materiálů dohromady,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz designérka Edyta Dobrogowska, která pracuje pro firmu Muscat.

První trenýrky mi ušila máma, a já se rozhodl v tom pokračovat, říká designér
27. 07. 2019
První trenýrky mu ušila jeho matka, tak vlastně vznikl nápad založit si firmu a navrhovat si trenýrky sám. "Prvním impulsem byla ohromná náhoda, moje mamina je švadlena a když mi v 16 už nestihla koupit žádné trenýrky k Vánocům a zrovna šila nějaké košile (trenýrky se vyrábí ze stejných látek), jedny vyrobila sama a pod stromkem povzdychla, že by to oproti košilím byla fajn práce. No a když jsem zhodnotil design prádla, který jsem měl ve skříni, nápad byl na světě," říká Jakub Kofroň.

Minimalistický šatník: letní denimové lásky
21. 07. 2019
Pláže, slunce, dlouhé dny pozvolna se linoucí, teplé noci, přátelská poklidná atmosféra, táboráky a grilování - léto jako z plakátů cestovních kanceláří. Léto je symbolem příjemných zážitků a času odpočinku. Léto je symbolem pro nové krátkodobé i dlouhodobé lásky. Jak na tu denimovou radí Lenka Mulabegovič.

Teplákovina je jednoznačně nejlepší materiál, říká návrhářka. ‚Pohodlný a slušivý’
20. 07. 2019
Svou značku M.eli založila během jediného večera po tom, co ušila šaty pro svou kamarádku a na sociálních sítích měly úspěch. Dnes má síť stálých zákaznic a šaty z teplákoviny prodává jak na běžícím pásu. „Momentálně mě nejvíce baví šití šatů, připravuji další druhy střihu na podzim/zimu, mám na svém instagramovém účtu i nabídku pár kousků pro děti, chystám i kolekci pro mužský, tak uvidíme. Ale to vnímám spíše jako doplnění, což se ale může změnit, momentálně mě nejvíce baví šaty,“ říká Michaela Madejová.

Pocta hraběnce Chotkové. Manželka Ferdinanda d’Este se dočkala pomníku ve své domovské čtvrti
19. 07. 2019
V hlavním městě se objevil nový pomník. Tento fakt nebyl příliš medializován, ani investor, tedy městská část Praha 6, mu neudělal větší propagaci, možná z obav, jaké vyvolá u často netolerantní veřejnosti reakce. Výsledek ale není špatný a souvisí i s kultivací dříve zanedbaného prostoru, byť – jak si ukážeme – docela významného.

V bývalé Jednotě pracují i žijí designéři: Třeba tři týdny v kuse jsme sami a nikdo a nic nevyruší náš klídek
18. 07. 2019

Designový nábytek na lesní vyhlídce jako sociální experiment
16. 07. 2019
Vydejte se s námi na výlet po křivoklátských lesích, v nichž český výrobce Egoé provádí pomocí nábytku sociální experiment. Radek Hegmon (48), designér a spolumajitel firmy mmcité, pod niž značka Egoé patří, nás vzal na lesní vyhlídku, kde nám také ukázal, že i osobní auto dokáže pojmout cestovní kuchyň, ložnici a koupelnu.