Deník - Vyškovský - zprávy


Řemeslný jarmark provoněl Křenovice mýdlem i kořením
17. 11. 2019
Křenovice - Chladný listopad se jako závanem větru přehoupl do svojí druhé poloviny a sváteční prosinec už netrpělivě vyčkává na poslední stránce kalendáře, až přijde jeho čas. Než se na něj ale dostane řada, zbývá ještě spoustu času dělat si starosti s obstaráváním vánočních dárků. Nicméně štěstí přeje připraveným a odškrtnout si několik položek ze seznamu mohli lidé v sobotu na již tradičním řemeslném jarmarku v Křenovicích. 

Zvažují volné wifi připojení
17. 11. 2019
Pustiměř – Umístění zařízení pro bezplatné připojení obyvatel k wifi zvažují představitelé Pustiměře. Obec na umístění přístrojů získala evropský grant v hodnotě přibližně 380 tisíc.

Jedle se stane novou dominantou Masarykova náměstí ve Vyškově
16. 11. 2019
Vyškov – Letošní vánoční strom vztyčí na Masarykově náměstí v noci na úterý. Jedle stejnobarvá vyrostla v areálu vyškovské Základní školy Na Vyhlídce.

Na pěším výletě procestují lidé region
16. 11. 2019
Bučovice – Na pěší výlet zve na neděli po desáté dopoledne Klub turistů Noha Bučovice. Zájemci se sejdou u bučovického autobusového nádraží.

Nezisková organizace Piafa si připomněla pětadvacáté výročí založení
16. 11. 2019
Vyškov – Pětadvacáté výročí založení oslavili v úterý ve Vyškově členové a příznivci neziskové organizace Piafa. Na výstavě si připomenuli začátky organizace a představili svoji pestrou činnost.

Ve Vyškově zavřou továrnu. O práci přijdou téměř dvě stovky lidí
16. 11. 2019
Vyškov – Společnost Unilin plánuje uzavřít závod v Tovární ulici ve Vyškově. Vyrábí tam lační a nábytkové panely. Jak plyne z informací České tiskové kanceláře, firma přesune výrobu do Malajsie.

Ve Velešovicích chystají kácení máje. Po něm připravili taneční zábavu
15. 11. 2019
Velešovice – Na kácení máje se mohou chystat zájemci v sobotu od čtrnácti hodin u Kulturního domu ve Velešovicích. Od osmi večer pak mohou zůstat na taneční zábavu s doprovodem kapely Impuls.

Pivovar patří k Vyškovu, říkají místní. Jeho obnova je však stále v nedohlednu
15. 11. 2019
Vyškov /FOTOGALERIE/ - Od chvíle, kdy přestali ve vyškovském pivovaru na náměstí Československé armády vařit pivo a propustili zaměstnance, to jsou už více než dva roky. Konec soudního sporu, který blokuje jakékoliv další využití, je přitom v nedohlednu.  

Žádný strach. Budoucí prvňáky uvítali pestrým programem
14. 11. 2019
Vyškov /FOTOGALERIE/ - Uvítání pro budoucí prvňáky připravili na začátku listopadu na Základní škole Purkyňova ve Vyškově. Přichystali tam pro ně pestrý program.

Zájemci se naučí, jak chránit na internetu sebe i své děti
14. 11. 2019
Radslavice – Besedu s kriminalistou o bezpečnosti na internetu připravili na sobotu od tří do pěti odpoledne v kulturním domě v Radslavicích pro dospělé i děti starší jedenácti let. Zájemci se dozvědí informace mimo jiné i o kyberšikaně nebo o fenoménu napadení, která si agresoři nahrávají na mobilní telefon.

Dotace za výsadbu stromů? Nabízejí i na Vyškovsku
14. 11. 2019
Vyškovsko – Za vysazení listnatých stromů nabízejí dotace v programu „Sázíme budoucnost“ také na Vyškovsku. Zapojit se mohou i jednotlivci.

Za poruchové nákladní auto dostanou hasiči náhradu
14. 11. 2019
Vyškov – Starší zrenovované nákladní auto využije Jednotka sboru dobrovolných hasičů ve Vyškově k usnadnění své práce. Budou s ním přepravovat kontejnery včetně toho obytného.

V útulku v Bučovicích seznámí zájemce s jejich prací
14. 11. 2019
Bučovice – Rodinný azyl pro zvířata v nouzi Tibet se v sobotu v Bučovicích zpřístupní návštěvníkům.

Zájemce lákají na tradiční řemeslný jarmark
14. 11. 2019
Křenovice - Na tradiční řemeslný jarmark zvou zájemce pozítří od devíti do sedmnácti hodin do společenského sálu na Václavské ulici v Křenovicích.

Vzpomenou na revoluci. Skauti půjdou k památníku obětí totality
14. 11. 2019
Blanensko, Vyškovsko – Říct svůj názor je v dnešní době samozřejmost. Byla ale doba, kdy za tak prostou věc byli lidé zavíráni. Sametovou revoluci, která přinesla České republice třicet let svobody, si připomínají lidé na Blanensku a Vyškovsku řadou vzpomínkových událostí.

Co s obchvatem? V Bučovicích projednali územní plán
13. 11. 2019
Bučovice – Podrobnosti ohledně změny územního plánu projednávali pondělní podvečer v Bučovicích zástupci města s jeho obyvateli. Změna má mimo jiné umožnit výstavbu nového obchvatu. Někteří lidé mají stále obavy z dopadů změn na místní část Kloboučky.

Psům a kočkám dovezli do útulku krmení na půl roku
13. 11. 2019
Rousínov – Jednu tunu a dvě stě kilogramů granulí dodali do Prvního plyšového útulku v Rousínově jako součást kampaně Pomozte naplnit misky v útulcích.

Chátrání i nové využití. Přečtěte si o osudu kin na Vyškovsku z doby socialismu
13. 11. 2019
Vyškovsko - V době bez internetu a s omezeným programem v televizi bylo kino jednou z mála možností, jak uniknout z všedního života za socialismu. Budovali je přitom ve městech i na vesnicích, také po celém Vyškovsku.

Ve Vyškově vzpomněli na válečné veterány
13. 11. 2019
Vyškov – Památku válečných veteránu uctili v pondělí i ve Vyškově. Zástupci města se zúčastnili slavnostního nástupu na Velitelství výcviku a Vojenské akademii. Položili také květiny u památníků padlých v Křečkovicích, Brňanech a na vyškovském hřbitově.

Strážníci si pochvalují auto na hybridní pohon. Šetří s ním energii
12. 11. 2019
Vyškov – V novém služebním autě v hybridní variantě jezdí městští policisté ve Vyškově.

Se svými draky soutěžili v pěti kategoriích. Za rok se vrátí
12. 11. 2019
Nesovice – Na svahu u Zámku Nesovice se poslední říjnový víkend sešlo více jak sto dvacet účastníků tradiční drakiády. Podle pořadatelů tvořily polovinu z nich děti. Lidé si se svými draky zasoutěžili.

V Ivanovicích rozdávají místním kalendáře
12. 11. 2019
Ivanovice na Hané – Kalendář s motivem města mohou od pondělí zdarma získat obyvatelé Ivanovic na Hané.

Týden ve fotografii: výprava na Mars nebo les zákazových značek v Brně
11. 11. 2019
Vyškovsko /TÝDEN VE FOTOGRAFII/ - Co zajímavého se dělo ve vašem okolí v uplynulém týdnu? Významné události, zajímavé akce nebo třeba kuriozity si připomeňte v obsáhlé fotogalerii. Do ní jsme vybrali nejzajímavější záběry z Vyškovska i celé jižní Moravy za posledních sedm dní.

Obsazené ordinace? Sen, zní z obcí. Bučovice trápí pediatr, zubař i gynekolog
11. 11. 2019
Jižní Morava – Řada ordinací pediatrů, obvodních lékařů a zubařů zeje ve zdravotních střediscích v kraji prázdnotou. Starostové se shodují, že jde o obrovský problém.

Švábeničtí hledají ty nejlepší fotografie
11. 11. 2019
Švábenice – Fotografickou soutěž vyhlásili představitelé Švábenic. Účastnit se jí může kdokoliv bez rozdílu věku.

Platit parkovné textovou zprávou? Zájem u řidičů je téměř nulový
25. 10. 2016
Bučovice – Od zavedení další možnosti, jak zaplatit v Bučovicích parkovné, uplynuly čtyři týdny. Novinka plateb pomocí krátkých textových zpráv ovšem zatím moc velký zájem mezi řidiči nevzbudila. Za první měsíc provozu ji využili pouze čtyři řidiči. „Aktuálně evidujeme výdělek šedesát korun, což se rovná čtyřem platbám. Za neúspěch to nepovažuji, protože tyto způsoby placení zatím považujeme za doplňkové," okomentovala vedoucí bučovického oddělení správy majetku Dagmar Janíčková.

Hrboly ve Vyškově po opravě D1 vyhladí. Skoro za tři miliony
25. 10. 2016
Vyškov – Vyjeté koleje, vytlačené vlny asfaltu. Tak vypadá několik měsíců po ukončení činnosti betonárky v Opatovicích silnice na celé trase mezi vyškovskou místní částí a dálnicí D1. Právě z Opatovic stovky těžkých aut denně vozily beton na opravu dálnice.

Zahraniční inspirace: setkávání generací v Lovčičkách napomáhá klidová zóna
24. 10. 2016
Lovčičky – V zahraničí viděl, že se školka běžně nachází v blízkosti domova důchodců. Děti se do mateřinky dostávají například přes společenskou místnost domova. Případně spolu sousedí jejich zahrady. Starostu Lovčiček Martina Bartoše myšlenka kontaktu mezi nejmladší a nejstarší generací zaujala. A tak ji přenesl do své obce.

Končící náměstek hejtmana Celý v opozici: možná předseda kontrolního výboru
24. 10. 2016
Vyškov – Jako uvolněný náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pobíral Roman Celý (KDU-ČSL) zhruba osmdesátitisícovou výplatu. Krajské volby, respektive povolební vyjednávání, však zamíchaly kartami. Celý bude jako krajský předseda strany pouze zastupitelem Jihomoravského kraje za Vyškovsko. A navíc se ocitne v opozici.

Zeď na zámku padá. Město čeká na dotaci
24. 10. 2016
Slavkov u Brna, Bučovice – Kus spadl. Další část je narušená. Lokální záplavy se sice Slavkovem u Brna prohnaly už v roce 2010, zámecká zeď se však stále nedočkala opravy. V březnu město požádalo o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu. Pokud se ji podaří získat, práce můžou začít příští rok.

Dýně děti zdobily i jedly. Křenovický sál zase praskal ve švech
23. 10. 2016
Křenovice /REPORTÁŽ/ – Podesáté. Jubilejně. A znovu ve velkém stylu. Na desátém ročníku dětských podzimních dílniček v Křenovicích nemohla redakce Vyškovského deníku Rovnost chybět. Společenský sál byl v sobotu plný dětí a velmi příjemné atmosféry.

Odpad u garáží lidem vadí. Skládku přesuneme, slíbilo město
23. 10. 2016
Bučovice – Asi patnáctimetrový pruh suti, hromada posečené trávy, listí a další odpad. Skládka poblíž domů ve Slovenské ulici v Bučovicích vadí místním roky. Působí podle nich odpudivě a navíc zapáchá. „Bydlím nedaleko a samozřejmě mi tento pohled velice vadí. Je to hnus, navíc je vidět i ze silnice, kde denně projede spousta aut. Ti všichni vidí, že máme uprostřed města skládku. Je to opravdu neuvěřitelné. Teď když je zima, to tolik nesmrdí, ale předtím šlo o opravdu silně zapáchající kopec. Město by s tím mělo okamžitě něco udělat," rozhořčil se například Milan Sláma z Bučovic.

OBRAZEM: Žongléři se vzájemně zdokonalovali. Pomůcku vyrobí i z píchlé duše
22. 10. 2016
Vyškov – Hned třicet amatérských a profesionálních žonglérů všeho věku i pohlaví se sešlo v sobotu odpoledne ve vyškovském Majáku. Na každoroční akci nazvané Kejkle, která si klade za cíl vzájemnou výměnu znalostí a učení se nových triků, nechybělo snad žádné ze známých žonglérských náčiní.

Stromy uschly. A zdravý polámal neznámý vandal
22. 10. 2016
Rousínov – Šlo o akci nazvanou Ozelenění cyklostezky. Když před dvěma lety Rousínovští kolem trasy mezi městem a místní částí Čechyně nechali stromky vysázet, netušili, že po čase zůstane na místo jen smutný pohled. Z pětatřiceti nových stromků totiž dnes nezbyl v podstatě žádný. Jeden ze tří ořešáků, které přežily, navíc minulý týden někdo olámal.

Mladí automechanici si postaví auto. Plně funkční
21. 10. 2016
Slavkov u Brna – Motor, převodovku, nápravy, brzdy, elektroinstalaci a několik dalších dílů má ze Škody Favorit. Karoserie s výztužným rámem už je původní. Stejně jako světla, sedadla, zpětná zrcátka a další drobnosti. Dohromady to dělá model auta Kaipan 14, jak ho popisuje výrobce na svých webových stránkách. Už zanedlouho ho dostanou žáci Integrované střední školy ve Slavkově u Brna. Ovšem rozložený na díly.

Stadion bude celý, ujišťuje vedení Slavkova. Město má v rezervách 35 milionů
21. 10. 2016
Slavkov u Brna – Rozšíření Základní školy Tyršova, cyklostezka do Hodějic a druhá etapa rekonstrukce atletického stadionu. Už nyní vedení Slavkova u Brna ví, jaké akce budou pro město příští rok stěžejní. V plánu je třeba také rekonstrukce suterénu Společenského centra Bonaparte. Právě ta může být ohrožená. Kvůli stadionu.

Zahrádkáři naříkají, že nemají co moštovat. Jablek je málo
21. 10. 2016
Vyškovsko – Rodina Vyškovanky Kateřiny Prokešové má nedaleko města zahrádku. Na ní i několik jabloní. V podstatě každoročně jsou zvyklí moštovat. Letos si však na zdravou šťávu musí nechat zajít chuť. „Jablek máme málo. Květy z jara pomrzly. Máme tak jen několik bedýnek na uskladnění na zimu. A pokud vím, nejsme sami, s podobnou neúrodou se potýkají i naši známí," postěžovala si.

Restituce: vyškovský soud řeší tři církevní žaloby
20. 10. 2016
Vyškovsko - Chtěli, aby soud rozhodl, že je vlastníkem pozemků stát. Respektive o tom, že k přechodu pozemků do majetku Velešovic a následnému převodu na soukromou firmu došlo v rozporu s blokací. Řada církevních restitucí není na Vyškovsku stále vyřešená. A jedním z příkladů je právě žaloba církve o pozemky v katastru Velešovic, kterou před několika dny projednával vyškovský soud.

Rousínovské náměstí zkrášlí hrušně, Ivanovice na Hané olemují chodník květinami
20. 10. 2016
Vyškovsko – Ještě před několika měsíci hrozilo, že je zavřou. Vykopané výztuže, vytrhané latě. O čmáranicích nemluvě. Tak donedávna vypadaly tři mosty přes řeku Litavu a jeden přes potok Prostředníček ve Slavkově u Brna. Nyní už jsou v pořádku. Technické služby města, které dostaly za úkol je opravit, práci zvládly s předstihem.

Veletrh vzdělávání chce letos nalákat hlavně na řemesla. I proto je ve Slavkově
20. 10. 2016
Slavkov u Brna – Nezájem o řemeslné obory trápí Vyškovsko dlouhodobě. Na začátku roku Vyškovský deník Rovnost informoval, že v Ivanovicích na Hané skončil poslední sklenář a nemá nástupce. A na vyškovskou střední školu se na jaře hlásil například jeden zájemce o obor pokrývače, klempíři pak čtyři. Snahu změnit to má kromě vedení škol i vyškovský úřad práce.

Brambory: na Vyškovsku spíš z obchodu. Zemědělci nemají techniku
19. 10. 2016
Vyškovsko – Nejčastěji v supermarketech, o dost méně pak od drobných zemědělců. Sehnat brambory od pěstitelů z Vyškovska začíná být problém. „Několik let je bereme od známých, každoročně jich ale bývá čím dál méně. Třeba loni neprodávali vůbec, letos ve velmi omezené míře. Jen doufám, že je nebudeme muset začít kupovat v supermarketech," řekla třeba Vyškovanka Andrea Kratochvilová.

Plány svazků? Ligary chystají rozšíření kanalizace, jinde koupí kompostéry
19. 10. 2016
Vyškovsko – Většinou ji spravují různé společnosti, třeba vodovody a kanalizace. Obce svazku Ligary se však vydaly jinou cestou. Čistírnu odpadních vod a kanalizaci mají Heršpice, Hodějice, Křižanovice, Němčany a Nížkovice společnou. Jedná se o největší projekt, který jednotlivé svazky a mikroregiony na Vyškovsku letos uskutečnily.

OBRAZEM: Výstava Fenomén Igráček nabízí i pohled do budoucnosti figurky
19. 10. 2016
Slavkov u Brna – Byl oblíbený v socialistickém Československu a zemích východního bloku. Úplně první postavička, vyrobená v roce 1976, představovala řemeslo zedníka. Plastová figurka zobrazující různé lidské činnosti se nicméně stala hitem i mezi současnými hračkami. Na rozdíl od původních mají dnešní Igráčci otáčivé zápěstí o tři sta šedesát stupňů.

Bučovičtí odhalí další čtyři Kameny zmizelých
19. 10. 2016
Bučovice – Myšlenka uctít oběti holocaustu položením pamětního kamene před dům, v němž nacisty zavražděný člověk naposledy bydlel před deportací do koncentračního tábora, vznikla už na počátku devadesátých let. Německý umělec a autor projektu Kameny zmizelých Gunter Demnig mnohé z nich i sám instaloval. Nyní jsou už ve stovkách měst.

Starost o vnoučata jim nestačí. Důchodci stále častěji zůstávají v práci
19. 10. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ – Za několik týdnů má do důchodu odejít třiašedesátiletý starosta vyškovských Orlů Jaromír Zbořil z Lulče na Vyškovsku. Opustit organizaci rozhodně nemá v plánu. „Práce mě baví. Naplňuje mě komunikace s lidmi a také fakt, že se nám daří. Děti, které nás reprezentují, jsou čím dál úspěšnější. Dokud mi to zdraví dovolí, rád bych v Orlu zůstal. Stane se tak ze mě pracující důchodce," chystá se Zbořil. A v kraji rozhodně není jediný. Stále více starších lidí i po překročení svého důchodového věku zůstává v práci.

Konec omezení. Dálnice D1 u Vyškova bude od pondělí bez dělníků
19. 10. 2016
Vyškovsko – Je prakticky jedno, zda jede z Brna směrem na Vyškov nebo naopak na Vysočinu. Dálnice D1 je v obou směrech plná dělníků, těžké techniky a řady omezení. Řidič David Král, který cestuje po celé republice, si na neustálé uzavírky už tak nějak zvykl. „Je to ale velmi nepříjemné. Musím vždy počítat s výraznou časovou rezervou, na tuzemské dálnice se nedá spolehnout," upozornil řidič.

Nové kotle pořídí 48 domácností z Vyškovska. Vede Krásensko
18. 10. 2016
Vyškovsko – Konec zim plných dýmu z kotlů? To podle starostů z Vyškovska nejspíš nehrozí, i přesto jsou s výsledky první výzvy kotlíkových dotací spokojení. Navzdory tomu, že si o příspěvek na výměnu kotle požádaly v obcích řádově jen jednotky obyvatel, je to podle nich krok dobrým směrem. A číslo se může navýšit. Díky druhé výzvě.

OBRAZEM: Tým expertů chrání zemi z Vyškova už deset let
18. 10. 2016
Vyškov – Zaměřuje se na chemickou, biologickou a radiační ochranu. Je jedinou alianční mezinárodní organizací trvale sídlící na území republiky. Své zástupce v něm má dvanáct zemí NATO. A od srpna je jeho partnerem také Rakousko. To je mezinárodní Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově, které letos funguje už desátým rokem.

Mikrokoberec budí rozpaky. Podle řidičů je příliš hlučný
18. 10. 2016
Vyškovsko /FOTO/ – Když jede řidič Tomáš Rožek z Vyškova směrem na Drnovice, tvrdí, že se stále nepřestává divit. Rozporuplné pocity v něm několik týdnů vyvolává nový povrch silnice, takzvaný mikrokoberec. „Z počátku jsem si myslel, že určitě nepůjde o finální verzi. Jakmile však na silnici přibyly pruhy, pochopil jsem, že ano. Netuším, v čem jsou pozitiva, zato vím, že když po silnici projíždím, cítím se jak pilot vrtulníku," popsal úsek řidič Rožek.

Na tartan Orel pořídí malým atletům překážky. Díky dotaci
17. 10. 2016
Vyškov – Neziskovým organizacím rozdělili už přes jedenáct milionů korun. Další dotace pak vyškovští zastupitelé odsouhlasili v uplynulých dnech. Dvě stě tisíc korun poputuje vyškovským orlům, kteří se zaměřují hlavně na sportování dětí a mládeže. Nedávno se dočkal obnovy ovál na jejich hřišti ve Hřbitovní ulici. Nyní se na novinky můžou opět těšit hlavně malí atleti.

Místo hřiště parkoviště. Na palánku přibudou desítky nových míst
17. 10. 2016
Vyškov – Šestatřicet parkovacích míst začalo v uplynulých dnech vznikat v zadní části hřiště mezi Rostěnickým potokem a bytovými domy s čísly popisnými 189 až 191 na vyškovském sídlišti Palánek. Dvě z nich budou vyhrazená pro tělesně postižené.

Rekord? Návštěvnost přesáhne sto tisíc, předpokládají na slavkovském zámku
17. 10. 2016
Vyškovsko – Skoro padesát akcí a zhruba padesát tisíc lidí. Dalších šestatřicet tisíc pak zamířilo vyloženě do prostor památky. Letošní slavkovská zámecká sezona se podle ředitelky Evy Oubělické zatím jeví jako rekordní.

Chceme chodit do lesů, protestují obce. Armáda argumentuje bezpečností lidí
16. 10. 2016
Vyškovsko – Protestujeme proti nově zavedeným pravidlům. Žádáme znovuobnovení vstupu minimálně v rozsahu a podobě platné do konce roku 2015. Tak reagují obce na změnu podmínek vstupu civilistů do vojenského újezdu Březina platných od začátku roku.

Pavlovický rybník vydal šedesát metráků kaprů. Hlavně šupináčů
16. 10. 2016
Bohdalice-Pavlovice /REPORTÁŽ/ – Výlovy mají rádi. Podobně jako kapra na talíři. A tak se Ivo Kelnar a Ludmila Vránová ze Slavkova u Brna v sobotu ráno vydali k zadnímu rybníku do Pavlovic. V osm hodin ráno místní spolek Horák odstartoval jeho výlov.

Mezi střílejícími myslivci? Pořádání honů často nepředchází obecní varování
16. 10. 2016
Jižní Morava - Na jižní Moravě začínají hony. Člověk, který si zajde na příjemnou procházku do lesa, se může nečekaně ocitnout mezi střílejícími myslivci. Obce totiž obyvatele o potenciálním nebezpečí většinou neinformují.

Ivanovičtí hlasovali ve druhém kole pro Jelínkovou. Poslali ji do senátu
15. 10. 2016
Vyškovsko - Je zastupitelkou v Bystřici pod Hostýnem a ředitelkou tamního Centra pro seniory. Nově bude zastupovat obyvatele Kroměřížska a části Vyškovska v horní komoře parlamentu. V druhém kole senátních voleb, které se konalo v pátek a sobotu, Šárka Jelínková z KDU-ČSL porazila kandidáta hnutí ANO Jana Haška.

Sami si ho navrhli i opravili. Víc než stovka obyvatel proměnila centrum Rašovic
15. 10. 2016
Rašovice – Nebylo to vždy úplně snadné, ale díky své soudržnosti mají to, co si zhruba před rokem přáli. Proměnu prostoru v centru obce, takzvanou lokalitu Na Sokolce. Obyvatelé Rašovic nejenže sami rozhodli o tom, jak má prostor po rekonstrukci vypadat, ale na jeho obnově se vlastníma rukama i podíleli.

Z chátrající pošty vznikne penzion. O jeho podobě pomáhali rozhodnout lidé
14. 10. 2016
Rousínov – Najdou se ještě pamětníci, kteří zažili dobu, kdy sloužila původnímu účelu. Nyní stačí jediný pohled a každému je jasné, že budova ve středu Sušilova náměstí v Rousínově má nejlepší léta za sebou. Stará pošta má dnes narušenou statiku, její zdi se rozestupují, chybí trámy a strop se propadá. „Je z ní zbor," konstatoval rousínovský důchodce, který kdysi do budovy chodil telefonovat. „Teď by bylo nejlepší srovnat ji se zemí," myslí si.

Obchvat Bučovic v zásadách chybí. Nejdřív je potřeba schválit územní plán
14. 10. 2016
Bučovice – Řešit silnici I/50 v Bučovicích, a to přeložkou. Taková informace vyplývá z nových zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje, které jeho zastupitelé schválili minulý týden. Tedy těsně před krajskými volbami. Podle některých byly odsouhlasené narychlo, a jejich znění kritizovali.

Obnovu historické budovy fary asi dokončí nový majitel. Obec je ale bez zájmu
13. 10. 2016
Bohdalice-Pavlovice – Kanceláře, restaurace, cukrárna nebo vlastní bydlení. I tak prezentuje realitní společnost možnou budoucnost fary stojící v centru Bohdalic-Pavlovic na Vyškovsku. Jiří Novotný z Pavlovic, který se svou společností Moravská krajina faru odkoupil od italských majitelů, se ji po třech letech oprav rozhodl prodat. „Tím, že je ale budova stále rozestavěná, není prodej úplně jednoduchou záležitostí. I proto o něm spíš pořád jen uvažujeme," řekl Novotný.

OBRAZEM: Děti si poslechly hasičskou pohádku. Z požárního auta
13. 10. 2016
Vyškov – Nejdřív se usadily na požární auto, odkud si poslechly pohádku, pak se pomazlily s plyšovým dráčkem Hasíkem a nakonec si vyzkoušely, jaké to je být hasičem. Děti z vyškovské Mateřské školy Puškinova ve čtvrtek dopoledne vyrazily na malý výlet. Do požární stanice ve Vyškově.

Staré auto charity nahradí aspoň dvě nová. Sloužit budou terénním službám
13. 10. 2016
Vyškov – Denně objíždějí desítky klientů. Jejich auto je už nicméně staré a ojeté. Nejen kvůli bezpečnosti, ale i pro zkvalitnění terénních služeb tak plánují pořídit nová. Vyškovská charita na ně dostane peníze od Jihomoravského kraje. Skoro půl milionu korun.

Ve vyškovském Kačenci je nově prostor i pro ptáky a žáby
13. 10. 2016
Vyškov – Rodina Vyškovanky Marie Bauerové bydlí nedaleko lokality, kde se nachází velký a malý rybník Kačenec. Jak ale sama říká, asi dva roky tam nebyla. „Vycházku plánujeme delší dobu, ale ještě nám to nevyšlo," řekla. V místě ji přitom čeká překvapení. Za poslední rok menší z rybníků prošel výraznou změnou. Nejenže je odbahněný, dočkal se i celkové revitalizace. Asi po čtyřech desítkách let. A ve středu se dočkal slavnostního otevření.

Projekt eurozámků: na Vyškovsku nejméně v kraji, organizace nemají informace
12. 10. 2016
Vyškov – Když se nedávno vydala předsedkyně vyškovské asociace Paprsek, která podporuje zdravotně postižené, Jaroslava Bednářová do kina ve vyškovském Sokolském domě, neubránila se trpkému úsměvu. Právě ona totiž stála za někdejším zřízením plošiny pro handicapované. Jak ale byla svědkem, ne vždy se ji obsluze kina podaří rozpohybovat.

Obce řeší přístavby školek. Do tří roků musí přijmout všechny dvouleté děti
12. 10. 2016
Vyškovsko – Letos se vešli jen tak tak. Pomohlo jim, že odešlo hodně předškoláků. Loni ovšem v Drnovicích nemohli přijmout hned sedmnáct dětí. „Přístavbu potřebujeme," je přesvědčená ředitelka drnovické mateřinky Květoslava Synková. Hledání vhodných budov nebo přinejmenším přístavby k těm současným. I to v následujících letech čeká řadu obcí, na Vyškovsku nevyjímaje.

Čtyřicetileté hřiště na sídlišti Víta Nejedlého opraví. A rozpůlí
12. 10. 2016
Vyškov – Popraskaný a vydutý asfalt, zrezivělé a částečně zborcené oplocení i nefunkční osvětlení. To je stav víc než čtyřicetiletého hřiště na sídlišti Víta Nejedlého ve vyškovských Dědicích. Je však jediným, kde si můžou dědické děti zasportovat. Vzhledem k tomu, že nesplňuje ani základní požadavky na sportovní vybavení, rozhodla se vyškovská radnice přistoupit k jeho rekonstrukci.

Nové parkety v tělocvičně si pochvalují také vážanští tenisté
11. 10. 2016
Vážany – Rekonstrukci tělocvičny už nechtěli odkládat. Podlaha ze starých parket byla podle starosty Vážan Zdeňka Ďuriníka ve velmi špatném stavu. A nešlo o jediný nedostatek budovy. „Už se tam zkrátka nedalo pořádně sportovat, což je už dnes jinak. V tělocvičně je moderní umělý povrch," řekl Ďuriník.

Kupec PDA může být známý do týdne. Stačí jen doplatit částku
11. 10. 2016
Vyškov - Loni zájemce od koupě ustoupil. Letos to však vypadá, že se podobná situace nezopakuje. Po čtrnácti kolech výběrových řízení a víc než čtyřech letech čekání přejde Posádkový dům armády ve vyškovských Dědicích z rukou ministerstva obrany k novému majiteli. Alespoň tomu nasvědčuje dosavadní průběh prodeje.

Zájem o zimní stadion mají dva koncesionáři. Vítěz bude známý v listopadu
11. 10. 2016
Vyškov – Necelé tři měsíce. Tak dlouho ještě můžou lidé chodit bruslit na vyškovský zimní stadion. Posledního prosince se jeho dveře uzavřou. A o několik dnů později už na něj nastoupí dělníci. Příprava demolice a výstavby nového sportovního stánku města jde dle vedení radnice podle plánu. Momentálně je v běhu koncesní řízení, ze kterého vzejde nejen stavitel, ale současně i provozovatel budoucí novinky.

Opravy staré hospody jsou v plném poudu, objekt nejprve přivítá hasiče
10. 10. 2016
Kučerov – Před desítkami let byla hospodou a za první republiky i řeznictvím. A pokud vše půjde podle plánu, donedávna chátrající budova uprostřed vesnice poskytne zázemí hasičům. V Kučerově už jsou práce v plném proudu. Kromě sboru se však do ní v budoucnu přestěhuje také obecní úřad a knihovna.

Městská kasa je díky radaru plnější. Jeho umístění budou měnit
10. 10. 2016
Bučovice – Radar u vjezdu do Bučovic směrem ze Slavkova u Brna si zatím město nemůže vynachválit. Zařízení je na silnici I/50 sice teprve měsíc, ale podle bučovického tajemníka Karla Měřínského už je v lokalitě znát, že řidiči dávají nohu z plynu a jezdí opatrněji. „Náš cíl byl zvýšit bezpečnost ve Slavkovské ulici, kde mnozí řidiči při vjezdu do města nerespektovali rychlost a ohrožovali chodce, kteří okolo bydlí. Díky radaru si mnozí na rychlost už dávají pozor," sdělil tajemník.

V chátrajícím domě v centru chtějí Hvězdličtí sociální byty
10. 10. 2016
Hvězdlice – Rozměrnou budovu původně koupili s plánem přesunout do ní všechna místní sdružení. Těm se do ní ale nechtělo, některá i skončila. Nyní budova přímo v centru Nových Hvězdlic chátrá. „Dům jsme pořizovali s jasným záměrem před několika lety. Bohužel hasiči ani další sdružení působící v městysi neprojevili zájem udělat si v něm sídlo. Počítali jsme i se včelaři a rybáři, jenže tyto spolky zanikly. Proto už přes půl volebního období nabízíme dům na náměstí k prodeji," sdělil starosta Hvězdlic Zdeněk Tejkal.

Polovina školáků na Vyškovsku má problém se zubní sklovinou
9. 10. 2016
Vyškovsko – Přeslazené nápoje, špatné návyky zubní hygieny a nezdravé stravování. To je podle vyškovských zubních lékařů výčet důvodů, proč má řada jejich malých pacientů problém se zuby. Redakce Vyškovského deníku Rovnost oslovila několik odborníků: podle nich má každé třetí dítě školního věku na Vyškovsku zubní kazy.

Zkušební provoz dopadl dobře. Kanalizaci už Kojátečtí zkolaudovali
9. 10. 2016
Kojátky – Zkušební provoz kanalizace vyšel na jedničku. Nyní v Kojátkách řeší potřebné papírování. „Zatěžkávací provoz dopadl dobře. Trval tři měsíce a skončil na konci září. Nic tedy nebránilo kolaudaci, která následovala. Celková cena projektu se vyšplhala na jednačtyřicet milionů korun. Z obecní pokladny na stavbu šlo sedm milionů. Nyní nás ještě čeká dořešit všechnu potřebnou dokumentaci," sdělil starosta Kojátek Lubomír Pukl.

Noční dinopark: děti si mezi ještěry zahrály i bojovou hru
8. 10. 2016
Vyškov /REPORTÁŽ/ – Některé děsí i za světla. Ani ne tak výškou, jako spíš zvuky, které vydávají. Pod rouškou tmy působí ještě hrůzostrašněji. Jenomže děti, které se vydaly prohlédnout si druhohorní ještěry do nočního dinoparku, mají zřejmě pro strach uděláno.

Překonali sami sebe. Vojáci vlezli do studené vody či transportovali "raněného"
8. 10. 2016
Vyškov /FOTOGALERIE/ – Déšť, osm stupňů nad nulou a třináctistupňová voda. I takové byly podmínky, které museli překonat účastníci soutěže Summer Survival. Její součástí totiž byla i návštěva vyškovského koupaliště. A přestože počasí příliš letní nebylo, týmy vojáků z České republiky i zahraničí musely překonat zimu a vlézt do studené vody. A postarat se o to, aby těžké kanystry uložené na dně přesunuly na druhou stranu bazénu. Za účasti teple oblečené komise, z níž velké části nechyběly ani čepice na hlavě.

Slavkovští fotbalisté ušetří. Díky rekonstrukci oválu
7. 10. 2016
Slavkov u Brna – Předpoklad vycházející z projektu byl šestačtyřicet milionů. Ve finále Slavkov u Brna za rekonstrukci atletického stadionu uspoří skoro dva a půl milionu korun. Levnější tak bude i první etapa prací. Ta má odstartovat v nejbližších dnech a stát bude namísto šestadvaceti něco přes pětadvacet milionů. Podle starosty města Michala Boudného díky tomu navíc ušetří i fotbalisté, kteří trénují na hřišti na stadionu.

Výlovy na Vyškovsku: v Pavlovicích rybáři nabídnou barevné kapry i jesetery
7. 10. 2016
Vyškovsko – Je jich málo. A to tak, že vystačí pouze pro potřeby rybářů. Koupit rybu vypěstovanou v nádržích Vyškovska na výlovech proto v současnosti nejde. „Je to škoda, rád bych si odnesl pořádného kapra, který byl vypěstovaný u nás," uvedl například Vyškovan Martin Polesný.

Chodit do dvou kostelů? Tradice obyvatel z Hoštic-Heroltic postupně mizí
6. 10. 2016
Hoštice-Heroltice - Jedna vesnice, dvě farnosti. Od nepaměti Hoštičtí chodí do kostela v obci, Heroltičtí dojíždějí na mše do nedalekých Topolan. Jde o tradici, nicméně v posledních letech se začala vytrácet.

Prosazují kontaktní rodičovství. Matky s miminky v šátcích prošly Vyškovem
6. 10. 2016
Vyškov – Je jim blízká filozofie kontaktního rodičovství. Svoje děti nosí u sebe v šátku nebo nosítku. Jde o skupinu dvě stě osmaosmdesáti maminek z Vyškovska, které si své zkušenosti předávají i na různých srazech a akcích. Jedna taková se konala ve čtvrtek před polednem ve Vyškově.

Zoopark hlásí vyšší návštěvnost. Klokany má předjednané, budou příští rok
6. 10. 2016
Vyškovsko – V dobrých sezonách evidují na konci roku kolem 175 tisíc návštěvníků. A přestože ta letošní ještě není u konce, loňský propad, kdy lidi lákala díky tropům spíš koupaliště, se ve vyškovském zooparku podle všeho opakovat nebude.

Historický Černý kříž chátral. Opravili ho a posunuli směrem k cestě
5. 10. 2016
Drnovice – Drnovický Černý kříž už je zpět na svém místě. V posledních týdnech prošel rukama vyškovského restaurátora Jaroslava Budíka. Podle něj platí za jeden z nejhonosnějších na Vyškovsku. „Je vidět, že lidé, kteří kříž kdysi zbudovali, byli ve své době velmi bohatí. Je na něm opravdu velké množství zlatých prvků. To rozhodně nebývá pravidlem," zhodnotil Budík.

Péče o zeleň? Slavkov i Hrušky ocenili v zahraničí stříbrnou medailí
5. 10. 2016
Hrušky, Slavkov u Brna – Reprezentovaly nejen Vyškovsko a kraj, ale celou republiku. Hrušky, které loňské vítězství v klání Vesnice roku v kategorii zaměřené na rozvoj a péči o zeleň vyneslo k účasti v soutěži Entente Florale Europe, v konkurenci zabodovaly. Na ocenění dosáhli i Slavkovští.

Vzácnou Bakchovu fontánu bučovického zámku ohrožuje sůl. Voda z ní opět netryská
5. 10. 2016
Bučovice – Trvalo skoro tři sta let, než byla znovu uvedena do provozu. Bakchovu fontánu na nádvoří bučovického zámku svlažovala voda pravděpodobně naposledy v roce 1722. V roce 2014 z ní vytryskla znovu. Jenže jen na necelé tři sezony. I přes nákladnou rekonstrukci má totiž problém. Ve spodní části je v oblasti pod chrliči vody narušená výkvěty solí, které kromě estetické stránky ničí i kamenicko-sochařskou výzdobu.

Hromady odpadků leží na parkovišti v Ivanovicích
4. 10. 2016
Ivanovice na Hané /FOTOGALERIE/ – Obaly od čokolád, plastové lahve, sklo. Smetí, které patří do popelnic, ideálně na tříděný odpad. V Ivanovicích na Hané se ale prázdné obaly povalují na parkovišti před obchodním domem Hanačka stojícím u Palackého náměstí. Tedy přímo v centru města. „Je to nechutná vizitka pro Ivanovice. Město by mělo dát vlastníkovi pozemku pokutu. Vypadá to opravdu hrozně," neskrývala rozhořčení Vladimíra Gajdošová z Ivanovic.

Na poštu se ženě kvůli pivařům moc nechce. Jinde Poštu Partner odmítají
4. 10. 2016
Vyškovsko – Jít si něco vyřídit a přitom mít za zády muže popíjejícího pivo? Taková myšlenka se nezamlouvá obyvatelce Kučerova Ludmile Vítové. Je tomu měsíc, co v obci nahradila klasickou pobočku Pošta Partner. Sídlí právě v restauraci.

Podepsalo se na ní 40 let provozu. Budova školní kuchyně a družiny je po opravě
3. 10. 2016
Švábenice – Sídlí v ní hlavně školní kuchyň. Už jenom proto se dočkala důležitá budova stojící vedle švábenické školy rozsáhlé opravy. Její stav nejen podle vedení městysu nebyl dobrý.

Před zápasem losovali o lepší stranu. Komořany rovnají křivé fotbalové hřiště
3. 10. 2016
Komořany – Jít hrát fotbal na křivé hřiště s tím, že zápasu bude předcházet losování o lepší stranu. To bylo v Komořanech na Vyškovsku ještě donedávna naprosto běžné. Před časem se obec nicméně rozhodla, že dá sportoviště do pořádku.

Expozice Příroda Vyškovska brzy otevře. Děti si složí i kostru
3. 10. 2016
Vyškov – Osahají si některé zkameněliny nebo horniny, složí si kostru lišky nebo se zaposlouchají do zvuků přírody. Stálá expozice Muzea Vyškovska je už pár let odinstalovaná. Byla zastaralá i obsahově. Interaktivní expozice Příroda Vyškovska se v úterý dočká slavnostního otevření. Chybět nebudou dotykové obrazovky a tablety. „Původní expozici jsme kompletně odinstalovali. Začali jsme s postupnou obměnou všech expozic, jdeme samozřejmě od těch, které jsou nejméně aktuální a neodpovídají už současným trendům. Takže po expozici věnující se cestovateli Aloisi Musilovi přišla na řadu právě Příroda Vyškovska," přiblížila ředitelka muzea Monika Pelinková.

OBRAZEM: Kuchyňka i nová okna. V Bučovicích otevřeli zrekonstruovanou Wrtulku
2. 10. 2016
Bučovice – Donedávna neměli kuchyňku ani toalety. Rekonstrukci tak budova stojící na dvoře polikliniky v Bučovicích, kde sídlí mateřské centrum Wrtulka, potřebovala podle předsedkyně Naděždy Habartové nutně. V pátek ji slavnostně otevřeli. „Město nám zázemí kompletně zrekonstruovalo díky dotaci. Nepřibyl pouze záchod, ale nově je tady například i kuchyňka a také jsou vyměněná okna," přiblížila Habartová. Centrum je otevřeno od pondělí do pátku. „Slouží nejmenším dětem do tří let, které si u nás můžou dle libosti hrát. V úterý sem maminky můžou chodit na cvičení s dětmi a také pořádáme nejrůznější přednášky o tématech spojených s mateřstvím," dodala Habartová.

Solidní účast a hlavně zajímavé chutě. Lidé zkusili 70 kilo guláše
2. 10. 2016
Bučovice /REPORTÁŽ/ – Šestnáct soutěžních týmů a nespočet milovníků masových kostek v kořeněné omáčce. Tak vypadalo sobotní gulášové zápolení na soutěži Marefské gulášek v bučovické místní části Marefy. Už hodinu před začátkem ochutnávky se nad celým areálem vznáší charakteristická vůně pomalu vařeného masa. „Už aby to bylo. Na guláš mám strašnou chuť, čím déle tu sedím, tím větší hlad mám," směje se od piva David Čermák z Bučovic. Dočká se.

OBRAZEM: Minerály nalákaly do muzea davy. Lidé nakupovali i obdivovali
1. 10. 2016
Vyškov – Ametyst, achát, kalcit nebo třeba galenit. I takové nerosty byly k vidění na burze minerálů v Muzeu Vyškovska. Celou sobotu byly dvě místnosti muzea zaplněné drahými kameny a šperky z nich. Setkání si nenechala ujít Irena Pokorná z Vyškova. „Původně jsem se přišla podívat na kameny, ale nakonec jsem si koupila i jeden krásný řetízek ozdobený různými nerosty. Člověk nemusí být znalec, aby dokázal ocenit krásu minerálů nebo výrobků z nich," podotkla Vyškovanka.

Týden knihoven: Vyškovská oslaví 120. výročí
1. 10. 2016
Vyškov – Návštěvní den. Legendární zábavný pořad v podání Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna. Vyškovská knihovna se přenese zpět do minulosti a nabídne ukázky jejich písní i děl. A to díky akci Týden knihoven, která startuje v pondělí a letos vstupuje do 20. ročníku. Tématem je Braňte knihu a Retrománie.

Petice matek neuspěla. Hřiště ale v Kloboučkách vznikne
1. 10. 2016
Bučovice – Jedno hřiště pro potřeby bučovické mateřinky, druhé pro širokou veřejnost. Přesto to bylo matkám z bučovické místní části Kloboučky málo. Nešlo ovšem o počet, ale o umístění. Žádaly ho totiž v jiné části Kloboučků. Jenže podle vedení města přišly s návrhem až příliš pozdě. „Bylo potřeba vybudovat hřiště zvlášť pro školku a zvlášť pro veřejnost. Město to vyřešilo tak, že to druhé postavilo hned vedle mateřinky. To se ovšem místním matkám nelíbilo, protože je to na kraji dědiny a Kloboučky se rozrůstají úplně na druhou stranu. Pro většinu rodin je tedy dost daleko," popsal situaci zastupitel Bučovic Jiří Šarman.

OBRAZEM: Nejmenší papoušci na světě čekají v bošovické zahradě mladé
30. 09. 2016
Bošovice – Čtrnáct nových druhů papoušků letos přivítali v bošovické papouščí zahradě. Mimo jiné si cení nejmenších druhů papoušků na světě: papoušíčka brýlatého a vrabčího.

Počet nakažených žloutenkou klesá. Jen přechodné období, dál varují hygienici
30. 09. 2016
Jižní Morava – Ústup žloutenkové epidemie? Možná. Za poslední týden podle hygieniků v Jihomoravském kraji přibylo pouze děvět nakažených. Od počátku roku s infekční žloutenkou typu A bojovalo 279 Jihomoravanů.

Nemotice otevřely nové víceúčelové sportoviště. Postaví ještě šatny a sprchy
30. 09. 2016
Nemotice – Fotbal, tenis, volejbal a košíkovou. Právě tyto sporty si nově můžou na jednom sportovišti zahrát lidé v Nemoticích, kde vedení obce ve středu slavnostně otevřelo Oranžové hřiště.

Prvorepubliková budova za Priorem je k mání. V aukci za víc než osm milionů
30. 09. 2016
Vyškov – Má dvě podlaží a postavená byla v období první republiky. Nyní je administrativní budova nacházející se ve Vyškově za obchodním domem Prior v Nerudově ulici k mání.

Děti na hřišti ohrožuje schnoucí patnáctimetrový topol. Nechají ho pokácet
29. 09. 2016
Bučovice – Je ve špatném stavu. Nedávno z něj dokonce odpadla metrová větev, která mohla někoho zranit. Na nebezpečný usychající topol nedaleko dětského hřiště v bučovické místní části Kloboučky upozornila na posledním zasedání zastupitelstva obyvatelka města Soňa Kalabisová. „Kolem chodí děti a může se stát neštěstí," poukázala.

U městského úřadu zaparkuje o devět aut víc. Půlhodina zdarma platí
29. 09. 2016
Rousínov - Víc parkovacích míst v centrální části města. To požadovali obyvatelé Rousínova po vedení radnice. Jejich přání vyslyšelo. Momentálně je tak v plném proudu výstavba dalších devíti stání v prostoru před městským úřadem. Hotovo má být nejpozději v polovině října.

Část ulice přejmenují po plukovníkovi. Výměnu dokladů město lidem zaplatí
29. 09. 2016
Bučovice – Obyvatelé výběžku Sokolovské ulice v Bučovicích si budou muset nechat vyměnit občanské průkazy. Rada města se totiž rozhodla kvůli prodloužení jejího ramene, a tedy vzniku nové ulice, která je rovnoběžná s Polní, přejmenovat výběžek na ulici Plukovníka Malečka. „Lokalita už přesáhla členění jedné ulice, proto bylo potřeba ji pojmenovat," objasnil na posledním zasedání zastupitelstva starosta Bučovic Radovan Válek.

Chtějí šetřit. Bučovice koupí lidem díky dotaci kompostéry
28. 09. 2016
Vyškovsko – Popelnice na bioodpad často přetékající trávou, na podzim pak i listím. Obrázek, kterým by se Bučovice nemusely podle obyvatele Karla Havlíka trápit, kdyby lidé odpad ze zahrad kompostovali. K tomu, aby ho likvidovali ekologicky a ještě z něj měli užitek, nicméně nyní Bučované budou mít příležitost. A to díky kroku vedení města. Zastupitelé na svém posledním jednání odhlasovali sedmnáctiprocentní spoluúčast u dotace, která přinese jeden milion korun na kompostéry.

Výmoly ze dvou průtahů zmizí. Po několika letech čekání
28. 09. 2016
Holubice, Podomí – Od cedule po ceduli. Silnice druhé třídy směrem od Vyškova na Senetářov se v Podomí dočká opravy. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje dostane ještě letos injekci ve výši pětatřiceti milionů korun na opravy silnic nižších tříd. Sumu už posvětili krajští zastupitelé. Na Vyškovsku zmizí výmoly v Holubicích, dočkají se také v Podomí. „Průtah se měl opravovat už před pár lety. Když se rekonstruovala silnice Podomí–Drnovice, práce skončily u naší cedule, protože se vědělo, že chystáme stavbu kanalizace. Takže jsme byli ze záměru vyjmutí. Se silničáři jsem ji řešila už dlouho, je to hlavní tah. Silnice je ve velmi špatném stavu," potvrdila starostka Podomí Kateřina Ševčíková.

Ivanovičtí postaví garáže i domy. Vyrůst mají do tří let
28. 09. 2016
Ivanovice na Hané – Pronajmout nebo klidně i koupit. Pokud by v Ivanovicích na Hané byla garáž, v níž by si obyvatel Karel Jedlička mohl zaparkovat auto, rozhodně by o ni měl zájem. Taková možnost nicméně nyní ve městě není, ačkoliv projekt na garáže existuje řadu let. „Uvítal bych, kdyby vznikly. Například když je nasněženo a silnice jsou posypané solí, autem ani nejezdím, abych neriskoval, že mi zreziví. A hodilo by se, kdybych ho mohl mít pod střechou," řekl Jedlička.

Pobíhající psi znečišťují ulici. Policie zakročí
27. 09. 2016
Ivanovice na Hané – Nejenže pobíhají na volno, ale také znečišťují okolí. Na psy pohybující se bez dozoru majitelů si na posledním zasedání ivanovického zastupitelstva stěžovali lidé z Přemyslovy ulice. Tamní strážník Ivan Gibala na základě toho slíbil, že městská policie bude lokalitu víc hlídat a potulující se psy odchytávat.

Žáky umělecké školy u vstupu vítá mozaika. Vytvořili ji sami
27. 09. 2016
Rousínov – Když vstoupí, hned vědí, kde se ocitli. Děti z kroužků i návštěvníky Základní umělecké školy Františka Sušila v Rousínově vítá přímo za hlavním schodištěm barevná novinka. Je jí velká mozaika zakomponovaná do podlahy.

Do jídelny musí dál chodit jinam. Co bude s budovou na náměstí, Bučovičtí neví
27. 09. 2016
Bučovice – Nahoře byty, dole obchody. To, že by ovšem školu na Komenského náměstí koupili, si nedokáží představit. Několikaleté úsilí o úplné opuštění budovy vstupuje do své poslední etapy. Zahájení letošního školního roku tak bylo na Gymnáziu a Obchodní akademii Bučovice spojeno s přesunem žáků akademie do areálu v Součkově ulici, do kterého chodí gymnazisté.

Noví pracovníci pomůžou i alkoholikům nebo hráčům
26. 09. 2016
Bučovice – Odhadem dvě desítky lidí, kteří potřebují sociální pomoc, žijí podle starosty Radovana Válka v Bučovicích. Dva z nich například bydlí v městských bytech. „A přestože nájem řádně platí, problémy s nimi jsou. A to v komunikaci," poukázal Válek.

Bošovský koláč lákal, populární olipy z tácků rychle mizely
25. 09. 2016
Bošovice /REPORTÁŽ/ – Její prababička s nimi v roce 1927 vyhrála národní soutěž za nejlevnější zákusek. Není svatba, křtiny, Velikonoce nebo hody, aby se na nich neobjevily. Ryze bošovický artikl. Olipy. Jsou levné, ale pracné. „Na plech se maluje O, proto olipa. Hospodyňka musí dbát o to, aby těsto bylo tenké, posype jej mákem nebo anýzem, za horka se peče a za horka motá. Kdo přijde, často bere olipy jako první," těší Annu Ludíkovou, která stejně jako řada jiných bošovických hospodyněk umí olipy bravurně.

Zvedni se od počítače. O lese se děti poučí přímo mezi stromy
25. 09. 2016
Vyškovsko – Hry, kvízy, soutěže o ceny pro děti. Inspirace na výlety i nápady na hry mezi stromy pro rodiče. A také výukové materiály a nabídka akcí pro učitele. To je nový web společnosti Vojenské lesy a statky, který spustily se začátkem školního roku. Má nalákat děti do přírody a odkázat na lesní pedagogiku, kterou společnost provozuje.

Stížnosti ve vyškovské nemocnici: z devíti jich loni uznali dvě
24. 09. 2016
Vyškov – Měl problémy s kolenem a musel na operaci. Hospitalizovat se Vyškovan Vlastislav Janotka nechal ve vyškovské nemocnici. Co se týká zákroku, vše se odehrálo v pořádku. Pacientovi se ale nezamlouval přístup jedné sestry. „Bylo to přibližně před rokem. Měl jsem bolesti a sestra, která mě měla na starost, byla dost neochotná. O jednu injekci na bolest jsem musel žádat klidně i pětkrát, než ji otráveně přinesla," popsal muž.

Pokuty nepomohly. Na Hřbitovní dohlédne i policie
23. 09. 2016
Vyškov – Nenechali volný průchod, ať se tedy nediví, že místo obcházíme po silnici. Když člověk spěchá na autobus, nemá čas jít podchodem. I takové názory zaznívají od lidí, kteří se ani po téměř třech týdnech nesmířili s uzavírkou Hřbitovní ulice. Respektive přechodu, po kterém byli zvyklí přecházet od Základní školy Nádražní 5 směrem k autobusovému nádraží ve Vyškově. Brání jim v tom plot. Důvodem je rekonstrukce lokality. Řada chodců tak místo obchází frekventovanou křižovatkou. A nepomáhají ani pokuty.

Atmosféru podtrhne tma. Dinopark znovu láká na noční prohlídky
23. 09. 2016
Vyškov – Inspiraci našli u jiných zoo. Sami ale chtějí dopřát v noci zvířatům klid, a tak se rozhodli uspořádat noční prohlídky dinoparku. Ty se loni setkaly s takovým úspěchem, že si netradiční atmosféru mezi dinosaury lidé užijí i letos. A to už od pátku.

OBRAZEM: Žáci mají nové třídy. V areálu bývalého nábytkářského učiliště
23. 09. 2016
Rousínov – Areál nábytkářského učiliště v Tyršově ulici získal Rousínov zhruba před pěti lety od Jihomoravského kraje. Částečně převodem a zbylou část koupil. Asi za dvanáct milionů. Následně vedení města přemýšlelo, jak areál využít.

Řidiči už nebudou potřebovat mince. Za parkování nyní zaplatí i mobilem
23. 09. 2016
Bučovice – Už nějakou dobu zastupitelé Bučovic hlasují prostřednictvím tabletů. A i když to občas dělá problémy, jsou jediným městem na Vyškovsku, které tento systém má. Nyní zavádějí další moderní novinku. Ta už se dotkne i obyvatel, respektive řidičů. Sice v tomto případě Bučovice nebudou v regionu průkopníkem, už brzy ale budou mít šoféři možnost platit parkovné pomocí textových zpráv.

Tyršova po třiceti letech: s moderními učebnami i učiteli
22. 09. 2016
Vyškov – Pamatuje její úplné začátky. Tehdy stál mladý učitel Zdeněk Pitela za katedrou třetím rokem. A přestože je tomu už třicet let, dodnes si vybavuje, jak v roce 1986 pomáhal do Základní školy Tyršova ve Vyškově stěhovat nábytek. Nyní je jejím ředitelem a pod jeho taktovkou se chystají oslavy jubilea.

Losování Vyškovští odmítli, byty budou nově k dispozici pouze pro zaměstnané
22. 09. 2016
Vyškov – Vlastní zhruba tři sta padesát bytů. Drtivá většina je obsazená. Ty, které zbývají, zasedání co zasedání přidělují sociálně slabším. A tento týden se dohodli na změně pravidel. Vyškovská radnice odmítá model typu brněnského losování při přidělování sociálních bytů. Volí opačnou strategii.

Oprava školy za dvacet milionů. Speciální učebnu plánují dokončit do zimy
22. 09. 2016
Kobeřice u Brna – Obří investici v hodnotě přes dvacet milionů korun právě dokončují v Kobeřicích u Brna. Mateřská a základní škola prochází velkou rekonstrukcí. Důvod je stejný jako v jiných obcích Vyškovska: buď zvyšující se počet žáků, nebo prostory nevyhovující normám. U zastaralé kobeřické budovy platí nakonec obě varianty. „Podařilo se nám získat dotaci od ministerstva školství v hodnotě asi osmnácti milionů korun. Zbytek zaplatí obec. Jedná se o nadčasové řešení," sdělil starosta Kobeřic Roman Hanák.

Horáček zůstává ředitelem Respona. Ale bude mít nadřízeného
22. 09. 2016
Vyškov – Překvapené reakce starostů, nevole proti možnému odchodu stávajícího ředitele i požadavky na uspořádání klasického výběrového řízení. Emoce, které budily zprávy o výměně na postu ředitele vyškovské společnosti Respono a o kterých jako první informoval Vyškovský deník Rovnost, utichají. Úterní jednání představenstva společnosti přineslo jasné podmínky a nové informace.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídal Roman Hanák
22. 09. 2016
Vyškov - Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, předseda sociální demokracie na jižní Moravě a starosta obce Kobeřice u Brna. Roman Hanák na kraji zodpovídá za majetek a dopravu.

Názvy ulic ve vesnici stále chybí. Lidem to ztěžuje orientaci
21. 09. 2016
Hostěrádky-Rešov – Když chtěl starosta Hostěrádek-Rešova Zdeněk Petráš informovat obyvatele vesnice o opravě v jedné z místních ulic, měl s tím problém. V obci totiž ulice nemají jména, což komplikuje nejen popis určitého místa, ale neporadí si s tím ani leckteré navigace.

Koupaliště hlásí rekordy. Bučovické bylo i přes slabší sezonu otevřené 108 dní
21. 09. 2016
Vyškovsko – Pro některé jedna z horších sezon, třeba pro Bučovice ale rekordní co do počtu provozních dní. Městské koupaliště bylo letos otevřené sto osm dní. „První otevírací den byl oficiálně 1. června a posledním dnem byl nezvykle díky teplému počasí v září až šestnáctý den tohoto měsíce," uvedl vedoucí bučovických sportovních zařízení Jaroslav Hrabovský.

Vyškov rozdá skoro 7 milionů. Zájemci musí zažádat do konce listopadu
21. 09. 2016
Vyškov – Šest milionů sedm set tisíc korun. Takovou částku schválili vyškovští zastupitelé k rozdělení mezi neziskové organizace pro příští rok. Zájemci můžou žádosti podávat do konce listopadu.

Rekonstrukce vyškovské neurologie za více než sto milionů potrvá déle než rok
21. 09. 2016
Vyškov /INFOGRAFIKA/ – Postavili ji v roce 1951. Je tak jednou z nejstarších částí areálu okresní nemocnice. Sloužila jako internát sester a kanceláře administrativy. V roce 1978 byla s minimálními úpravami přestavěná na lůžkové zařízení. Už v té době se ošetřující personál potýkal s nevyhovujícími sociálními zařízeními. Nyní má budova neurologie ve vyškovské nemocnici své nejlepší roky dávno za sebou. Rekonstrukce objektu začala v úterý při příležitosti oslav 65. výročí nemocnice. Symbolicky. Poklepáním na základní kámen.

Vzácné sochy Slavkov definitivně má. S penězi to bude složitější
20. 09. 2016
Slavkov u Brna /FOTOGALERIE/ – Rozhodnutí Okresního soudu ve Vyškově respektujeme, odvolávat se pravděpodobně nebudeme. Sochy jsou součástí slavkovského zámeckého areálu po několik století. Přesně to vzkázal v květnu mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka v souvislosti se soudním rozhodnutím týkajícím se určení vlastníka vzácných soch a váz rozmístěných v zámeckém parku i v interiérech. A přestože se úřad podle něj skutečně neodvolal, rozsudek nabyl právní moci až v uplynulých dnech.

Bezpečnost se v Hostěrádkách-Rešově zvýší. Díky novému autu hasičů
20. 09. 2016
Hostěrádky-Rešov - Staré auto hasičům z Hostěrádek–Rešova zřejmě už brzy úplně doslouží. Podle starosty vesnice Zdeňka Petráše je ve velmi špatném stavu delší dobu. Proto se rozhodli požádat kraj o dotaci na nový. A dostanou téměř půl milionu korun. „Nechtěli jsme riskovat, že někde začne hořet a staré auto se nám zasekne uprostřed cesty kvůli poruše. Takové nebezpečí hrozí už několik let," přiblížil Petráš s tím, že kromě krajské se jim podařilo dosáhnout i na další dotaci. Ta činí tři sta tisíc korun.

Hamiltonský les: zákaz vstupu trvá, jinde obcím vyšla armáda vstříc
20. 09. 2016
Vyškovsko /INFOGRAFIKA/ – S hranicemi vojenského prostoru sousedíme, na procházky chodit chceme, ale povolenky se nedočkáme. Tak po celý rok reagují lidé na režim povolování vstupu do lesů vojenského újezdu Březina. Jejich nespokojenost se změnou, která platí od začátku letošního roku, si vyžádala jednání se zástupci ministerstva obrany, újezdního úřadu i starostů obcí a předsedů osadních výborů.

Chybějící cestu pod vodojemem dostaví, další v Pustiměři dostanou lepší povrch
19. 09. 2016
Pustiměř – Poprvé byla zrestaurovaná v roce 1827, podruhé v roce 2000. Potřetí pak letos. Obecní zvonička v Pustiměři získala novou střechu. Za téměř osmdesát tisíc korun. Investičních akcí má však pro letošek vedení obce v plánu mnohem víc. A jen co dokončili právě opravu zvoničky, pustí se do další akce. Tentokrát však bude zhruba stokrát nákladnější.

Hřiště v Joklově ulici: lidé mají obavy ze záplav i z parkování
19. 09. 2016
Vyškov – Když jsme se asi před deseti lety rozhodovali o koupi nového rodinného domu, prohlédli jsme si plány a různé vizualizace. V těch bylo zakreslené jen stávající malé oplocené hřiště a altánek. Objevilo se v nich i další hřiště, nicméně jsme se dozvěděli, že jde pouze o studii a nic takového se stavět nemá. Právě na tomto tvrzení se shodují dvě rodiny bydlící ve vyškovské Joklově ulici, Špilarovi a Hrubí. Tedy jedni z těch, kteří nesouhlasí s výstavbou víceúčelového hřiště.

Z pronájmu prostor těží také školy. Nejvíc ze sportu
19. 09. 2016
Vyškovsko – Někde chtějí padesát korun, jinde i desetkrát víc. Ani přesto, že se částka za pronájem vyšplhá o něco výš, však řada škol po konci vyučování nezůstává opuštěná. Nejvíc využité, jak se shodují ředitelé, jsou v té době tělocvičny. Jako vítaný přivýdělek funguje pronájem třeba na Gymnáziu a Střední odborné škole zdravotnické a ekonomické ve Vyškově.

I u rybníka už lidé mají lidé kvalitní vodu. Díky novému potrubí
18. 09. 2016
Hrušky – Kvalitu vody měli obyvatelé lokality u rybníka v Hruškách několik let zhoršenou. Studny, ze kterých ji brali, totiž před lety poničila velká voda. Nyní se už na ně nemusejí spoléhat. I k jejich domácnostem vede vodovod. „Vyhověli jsme jejich žádostem a nechali udělat rozvody vodovodu. Už jsme stavbu převzali a do konce září snad bude zkolaudováno," sdělil starosta Jan Kauf s tím, že vzniklo přes sedm set padesát metrů potrubí.

Umělé dýchání byl šok, raději chtěl živou vodu. Hasiči slavili jubileum
18. 09. 2016
Nesovice /FOTOGALERIE/ – Začali lednovým hasičským bálem, pokračovali karnevalem a dětským dnem na hasičské téma. V pátek měli na pořadu dne slavnostní schůzi, kde rozdali vyznamenání a věrnostní stužky. Oslavy stodvacátého výročí existence sboru dobrovolných hasičů z Nesovic však vrcholí v sobotu. Na hřišti je k vidění historická technika, nechybí ani požár a ukázky hašení.

OBRAZEM: Hlavní roli hrálo v zooparku ovoce. Třeba v buchtách nebo marmeládách
18. 09. 2016
Vyškov – Domácí marmelády, pečené čaje, čerstvě napečené koláče. Ve vyškovském zooparku v sobotu odpoledne výjimečně nehráli hlavní roli jeho zvířecí obyvatelé, ale zejména tradiční české ovoce. Malé i velké návštěvníky totiž lákalo na takzvanou Ovocnou póť.

Dostupné drogy: testovat na ně chtějí žáky od 2. stupně
17. 09. 2016
Vyškov – V naší škole jsme problémy se studenty, kteří by přišli do vyučování pod vlivem drog, nikdy neřešili. Nicméně v dnešní době si mladí tyto látky dokáží poměrně snadno obstarat. Taková reakce zazněla z úst ředitele Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické ve Vyškově Václava Klementa na dotaz, zda by nechal studenty ve škole testovat na přítomnost drog.

OBRAZEM: Vyškovskou kapli zaplnily unikátní flakony od parfémů
17. 09. 2016
Vyškov – Skoro tisíc kusů toaletního skla a víc než patnáct set kusů komerčního skla od 16. století po současnost. To je sbírka flakonů a toaletního skla Eriky Bubeníkové Přikrylové, která je k vidění v kapli svaté Anny v Dukelské ulici ve Vyškově.

Slavkovští čápi už odletěli. Kamera je bude sledovat i příští rok
17. 09. 2016
Slavkov u Brna – Přívalový déšť, který zasáhl koncem května řadu obyvatel na Slavkovsku, znamenal i konec čapího příběhu, který lidé sledovali ve svých počítačích on-line. Jen několik málo dní stará čápata silnou bouřku nepřežila. Lidé se však můžou těšit na příští rok. Slavkovský ochranářský spolek totiž znovu počítá s tím, že zajistí on-line přenosy z čapího hnízda.

Žloutenka na jižní Moravě? Hygienici hlásí dalších třiadvacet nakažených
16. 09. 2016
Jižní Morava – Pouhá voda a mýdlo může odvrátit hrozbu nákazy infekční žloutenkou typu A. Nakažených však i za poslední týden přibylo. Žloutenkou na jižní Moravě do pátku onemocnělo dalších třiadvacet lidí. Od začátku roku ji v kraji hygienikové objevili u 258 lidí.

Překvapení starostové: nahrazení Horáčka v čele Respona považují za absurditu
16. 09. 2016
Vyškovsko - Šestnáct let pracoval Antonín Pytela jako starosta Kozlan. Zažil zakládání skládky komunálního odpadu nedaleko vesnice a nesčetněkrát jednal se stávajícím ředitelem Respona Pavlem Horáčkem i jeho předchůdcem a otcem Antonínem. A podobně jako řada dalších starostů z Vyškovska nechápe krok představenstva společnosti, které chce na Horáčkovo místo dosadit jiného muže. Bývalého ředitele vyškovského úřadu práce Jana Marka.

Ve vyškovském parku si lidé zahrají golf s talířem. Už příští rok
15. 09. 2016
Vyškov – Vychází z pravidel klasického golfu. Jenže místo holí a míčků hráč hází létající talíř, který se snaží umístit do discgolfového koše, jenž odpovídá golfové jamce. Kdo projde celé hřiště s nejnižším počtem hodů, stává se vítězem. Takzvaný discgolf si lidé příští rok zahrají i ve Vyškově.

Konec výuky v Dědicích: studenti se přesunuli do budovy v Komenského ulici
15. 09. 2016
Vyškov /FOTOGALERIE/ – Tři velké, tři malé a tři odborné učebny, kabinety, šatny, toalety, únikové schodiště. Práce na výstavbě zázemí pro studenty vyškovského zdravotnického lycea a oboru zdravotnický asistent jsou u konce. Z vyškovských Dědic se tak přesunuli do sloučených škol.

Stávka praktiků: ordinace plánují zavřít i ti z Vyškovska
15. 09. 2016
Vyškovsko – V nemocnicích se zvyšují platy, na nás se nedostane. Řadu let se také nezvedl poplatek za pacienta. Navíc nemůžeme léčit komplexně. To jsou hlavní argumenty praktických lékařů, proč se rozhodli příští středu uzavřít své ordinace. Ke stávce se hodlají připojit i ti z Vyškovska. „Jestli půjde o všechny, neevidujeme. Vydali jsme pouze doporučení," sdělil předseda okresního Sdružení praktických lékařů Pavel Kropáč z Bučovic, který plánuje mít ve středu zavřeno.

OBRAZEM: Rytíři ve Vyškově přenesli diváky do středověku
15. 09. 2016
Vyškov – Nejen sledovat souboje rytířů, ale také si zajezdit na jejich koních. I to mohli ve středu v podvečer lidé, kteří dorazili na prostranství před Rašnerovou pekárnou v Brněnské ulici ve Vyškově. To se změnilo v kolbiště. Spolek Excalibur, který tam pořádal show, diváky přenesl o několik staletí zpátky v čase, do středověku.

Tropické léto končí. Sérii teplotních rekordů přeruší víkendové ochlazení
15. 09. 2016
Jižní Morava – Období tropických teplot na jižní Moravě v sobotu končí. Od čtvrtku osmého září padlo v Jihomoravském kraji třiatřicet teplotních rekordů. Nejtepleji bylo v neděli ve Strážnici, místní sužovalo přes dvaatřicet stupňů Celsia.

Nový ekologičtější benzín podle mechaniků zničí stará auta
15. 09. 2016
Vyškov – Automechanik Alexander Buno z Pustiměře je majitelem BMW M3 z roku 1998. Auto se snaží udržovat v co nejlepším stavu. Zvyklý je tankovat Natural 95. Ten má ale z Česka během tří let zmizet. Nahradí ho nový benzín s názvem E10 s deseti procenty lihu. Ten však, jak Buno tvrdí, může jeho auto poškodit. „Podle mě je nesmysl ho zavádět. Rozhodnout o tom mohli snad jen lidé, kteří autům vůbec nerozumí. Testy, které dělali v Německu, prokázaly, že E10 dokáže zničit i auto z roku 2003," rozhořčil se Buno.

Cesta je po výstavbě v havarijním stavu. Při opravě u ní postaví i nový chodník
14. 09. 2016
Heršpice – Shodnou se na tom všichni. Vedení obce i lidé. Přibližně třistametrový úsek cesty od školy k hřišti opravu nutně potřebuje. Na největší letošní investici se v Heršpicích vrhnou ještě tento měsíc. Přibyde k ní i nový chodník.

900 stran od pravěku po současnost. Dějiny Vyškova půjdou do prodeje na podzim
14. 09. 2016
Vyškov – Plných devět set stran o historii Vyškova od úplných počátků, tedy od pravěku, až po současnost. To už brzy nabídne publikace Dějiny města Vyškova, na které její autoři pracují bezmála čtyři roky. V knihkupectvích má být k dostání v předvánoční čas.

Školní bazén je skoro hotový. Purkyňova možná prodlouží plaveckou sezonu
13. 09. 2016
Vyškov – Nové obklady a dlažby, podlahové topení, vzduchotechnika. Ale také změna dispozice šaten. Tím několik týdnů prochází bazén ve vyškovské Základní škole Purkyňova. Práce se chýlí ke konci, v podstatě už zbývá zvolit vhodný termín jeho slavnostního otevření.

Dívky v kurzech bojují o partnery. Letos pomůžou taneční asistenti
13. 09. 2016
Vyškovsko – Pánové, zadejte se. Věta, která mnohé mladíky děsí, naopak dívky jsou napjaté, který z chlapců je nakonec o tanec požádá. V následujících dnech znovu startují pro další ročník teenagerů kurzy tance a společenského chování. První lekce u začínajících tanečníků většinou provází lehká nervozita. Tou ovšem rozhodně nebudou trpět zástupci učilišť. Do kurzu se totiž ve vyškovské taneční škole H+L nepřihlásil ani jeden.

Město neohlídalo smlouvu a vyplatilo půl milionu. Zbytečně, varuje zastupitel
13. 09. 2016
Bučovice – Město se zachovalo jako dokonalý mecenáš, tvrdí bučovický opoziční zastupitel Zdeněk Koudelka, který má podle svých slov důvod k podání dalšího trestního oznámení kvůli porušení zákona o obcích. Bučovice prý naprosto zbytečně vyplatily bývalému nájemci v kině Brigáda Zbyňku Kamenickému půl milionu korun. „Ve smlouvě měl, že všechny úpravy interiéru uhradí sám. Ale město mu je zaplatilo. Tím navíc porušilo zákon, protože tento krok nedalo k projednání zastupitelstvu," poukázal Koudelka.

Obnovu chodníku odkládají kvůli kanalizaci na příští rok
12. 09. 2016
Habrovany – Směrem od Rousínova ke kostelu už mají Habrovanští chodníky vyměněné. Na obnovu dalších, které byly v plánu, si nicméně budou muset počkat. A to až do jara. Zpozdí se kvůli opravě kanalizace.

Jedl kaviár i hlavu ovce. Na cestu do Mongolska jen tak nezapomene
12. 09. 2016
Vyškov /FOTOGALERIE/ – Jako jeden z nejsilnějších zážitků mu utkvělo, jak se utábořili u jezera Hovsgol. K ohni si k nim přisedli mongolští rybáři, upekli rybu, a oni jim na oplátku nabídli vlastní zásoby. „A jen tak jsme tam spolu byli," přibližuje přátelskou atmosféru třiadvacetiletý Ondřej Šperka z Vyškova, který s kamarádem Markem Štefechem z Kyjova vyrazil stopem do Mongolska. Přes Polsko, Litvu, Lotyšsko a Rusko.

Zdravotní sestry bez nutnosti vysoké školy? Chyba, zní z nemocnice i od lidí
12. 09. 2016
Vyškov – Dvě stě čtyřiačtyřicet zdravotních sester v současné době pracuje ve vyškovské nemocnici. Když před časem vedení organizace řešilo jejich nedostatek, rozhodlo se přijmout zdravotnické asistenty. Chybějící zdravotní sestry nicméně nejsou pouze záležitostí vyškovské nemocnice. A tak vláda schválila novelu zákona, díky níž teď zájemci o post budou muset po čtyřletém studiu na střední škole vystudovat už jen rok na vyšší odborné škole. Namísto současných tří let na vysoké.

Auto mi na přechodu málem přejelo prsty, tvrdí muž. Spolek chce v místě semafory
11. 09. 2016
Vyškov – Když musí Josef Šanda z vyškovské Nouzky přejít přes jediný přechod, který v celé v lokalitě mají, pokaždé doufá, že se to obejde bez úhony. Jak upozorňuje, nejenže přechod přes průtah městem v Brněnské ulici, která Nouzku protíná, není vidět, ale řidiči ho navíc téměř vůbec nerespektují. Často se tak stává, že zatímco ho v jednom směru auto pustí, to v druhém bez problémů projede a mine ho jen pár centimetry.

Češi jsou čtvrtí nejtlustší na světě. Jižní Morava přibírá méně než jiné kraje
11. 09. 2016
Jižní Morava - Desetitisíce lidí na jižní Moravě bojují s obezitou. Ani do budoucna se nejspíš situace nebude zlepšovat.

Armádní oslavy ve Vyškově: vojáci naučili, jak se dostat z auta na střeše
11. 09. 2016
Vyškov /REPORTÁŽ/ – Je sobota kolem desáté ráno, obloha jako vymetená a z ní se na Vyškov snáší první výsadkář. Je jedním z několika, jejichž cílem bude oproti předchozím rokům místo Masarykova náměstí zámecká zahrada. Záhy už z ní míří zástupy lidí do vyškovského centra. Právě tam si letos armáda připomíná dvacetileté výročí od vzniku vojenské akademie ve městě a osmdesát let od zahájení činnosti Pluku útočné vozby 2 v Dědicích.

Hlavní zbraň má každý ve svých rukou, říká hygienička o epidemii žloutenky
11. 09. 2016
Jižní Morava - Žloutenkovou epidemii vyhlásili krajští hygienici na počátku června letošního roku. S letním počasím se však nákaza šířila čím dál rychleji. Nyní je podle vedoucí krajské hygienické stanice Renaty Ciupek na jižní Moravě 236 nemocných. „Nikdo z nás si nemůže být jistý. Nakažení lidé spolu často nesouvisejí. Jsou z nejrůznějších lokalit, profesí i sociálních sfér," upozorňuje.

Na Voříškiádě hodnotili poslušnost nebo zuby. Hledali nejlepšího psa bez průkazu
11. 09. 2016
Bohdalice-Pavlovice – Psům všech barev a velikostí patřila sobota v Bohdalicích, kde se konal už osmý ročník Voříškiády. Na křížence, kterých se dostavilo okolo čtyřiceti, čekala řada soutěží.

Na jižní Moravě padaly teplotní rekordy. Nejstarší byl skoro padesát let starý
10. 09. 2016
Jižní Morava – Na sedmi místech v Jihomoravském kraji v sobotu padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Brodě nad Dyjí, kde teploměr ukázal 30,5 stupně Celsia. Nejstarší rekord z roku 1970 ve výši 28,5 stupně Celsia překonala hodnota 29,7 stupně v Ivanovicích na Hané.

Výživné platí, dceru ale skoro nevidí. Její matka mi to dělá naschvál, tvrdí muž
10. 09. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Dva tisíce korun. Takové alimenty průměrně platí rodič za své dítě, když se rozejde s partnerem. Existují ale i případy, kdy je měsíční příspěvek na dítě podstatně vyšší. „Každý měsíc platím na svou dvanáctiletou dceru skoro sedm tisíc. Mám ji sice moc rád, ale zdá se mi to trochu moc. Její matka taky pracuje a rozhodně se nemají špatně," postěžoval si sedmatřicetiletý Petr Chalupa z Brna.

Nájem roste rychleji ve Vyškově než v Brně. Bytů je nedostatek, jdou na dračku
10. 09. 2016
Vyškov – Z domu, ve kterém s manželem žila spoustu let, se Vyškovanka Ludmila Čulajová musela vystěhovat. A nezbylo jí než se poohlédnout po nájemním bydlení. Při hledání se ale nestačila divit. Cenami, které majitelé bytů ve Vyškově požadují, byla velmi zaskočená. „Současné částky se pohybují v cifrách, které si ani ze dvou důchodů prakticky nemůžeme dovolit. Opravdu to stouplo nehorázně," kroutila hlavou.

Sladkosti ve školách děti stále ještě dostanou. Například v bufetu
10. 09. 2016
Vyškov – Zákon už sice platí, co je ale nezdravou potravinou, nestanovuje. A tak se i děti z Vyškovska, ačkoliv už ve školách nemají přístup k automatům se sladkostmi, stále k těmto pochoutkám můžou dostat. Ve školních bufetech.

Obnovili Orla i charitu. Odměnou je nominace na Cenu Jihomoravského kraje
9. 09. 2016
Vyškov – Stál za obnovou vyškovského Orla. V roce 1989 odešel do důchodu a naplno se pustil do obnovy tělovýchovné organizace. Zasloužil se o to, že se vrátila do rukou těch, kteří ji vybudovali, i o to, že opět slouží k formování mládeže. Jméno Vyškovana Božetěcha Kostelky se za jeho aktivity objevilo na seznamu nominovaných na Cenu Jihomoravského kra­je.

Aeroklub znovu otevírá své dveře. I s vyhlídkovými lety a ukázkou akrobacie
9. 09. 2016
Vyškov – Nejde o elitářský spolek. Navštěvují ho také patnáctileté děti, kterým rodiče na aktivity trochu přispějí, ale jinak jim dávají možnost vydělat si i na brigádách. I na to chce vyškovský aeroklub po dvou letech znovu upozornit prostřednictvím dalšího ročníku dne otevřených dveří. Ten se uskuteční v sobotu od deseti hodin v areálu letiště v Marchanicích.

Výměna ředitele v Responu: Chceme znát vysvětlení, shodli se vyškovští radní
8. 09. 2016
Vyškov – Absolutně nestandardní. Tak označuje postup představenstva Respona jeho největší akcionář – Vyškov. Proti změnám, kdy má být z postu ředitele společnosti zajišťující svoz a likvidaci odpadů na Vyškovsku odvolaný Pavel Horáček, se důrazně ohradil i starosta města Karel Goldemund. Mimo jiné poukázal na to, že volba nového kandidáta nevzešla z výběrového řízení. I kvůli tomu čtvrteční jednání představenstva Respona zatím jasný výsledek nepřineslo.

Nejčastěji hledají práci dělníci a číšníci. Firmy chtějí jen schopné a se zájmem
8. 09. 2016
Jižní Morava - Nezaměstnaných v kraji dlouhodobě ubývá. Zaměstnavatelům chybí hlavně dělníci. Úřad práce jich má v databázi dost, přesto nepracují.

Vyškov i vojáci slaví výročí. Lidem se představí také armádní olympionici
8. 09. 2016
Vyškov – Je tomu už několik set let, co byl Vyškov zeměpanským majetkem. Centrem oblasti zůstávala Pustiměř s románským hradem. Právě z této doby, z roku 1141, pochází první písemná zmínka o Vyškově. Město, jež už v minulosti mělo výhodnou polohu na křižovatce obchodních cest od Brna do Olomouce a Kroměříže, letos slaví 875 let, které od první zmínky uplynula.

Děti přecházející v Bučovicích přes rušnou silnici od Slavkova střeží nový radar
8. 09. 2016
Bučovice - Řidičům se nedodržování rychlosti na silnici I/50 při vjezdu do Bučovic směrem ze Slavkova u Brna nově prodraží. Město se totiž rozhodlo kvůli neohleduplnému chování šoférů vůči chodcům pořídit silniční radarový rychloměr.

Sezona koupališť pokračuje. Venku se lidé můžou vykoupat také v Lulči
7. 09. 2016
Vyškovsko – Protože meteorologové od středy slibují teplé počasí, provozovatelé některých koupališť na Vyškovsku se rozhodli prodloužit sezonu. Lidé se tak ještě můžou zchladit třeba v Bučovicích. „Máme stále otevřeno. Není to z důvodu, abychom alespoň nějak zmírnili ztrátu, ale kvůli lidem. O víkendu má být hezky. Plánujeme mít otevřeno ještě celé září," vzkázal vedoucí bučovických sportovních zařízení Jaroslav Hrabovský.

Chodník stále chybí. A Bučovice přišly o milion, tvrdí zastupitel Koudelka
7. 09. 2016
Bučovice – Nemají chodník a ohrožená je i investice do kanalizace. To tvrdí bučovický opoziční zastupitel Zdeněk Koudelka. Podle něj město před lety udělalo chybu, když prodávalo bývalý areál silničářů v Mírové ulici. Kvůli údajné nespokojenosti kupce s cenou mělo k objektu přidat i vedlejší pozemek. Což bylo, jak tvrdí Koudelka, špatně.