Deník - Pražský - regionální podnikání


Agentury CzechInvest a CzechTrade by mohly sídlit na Pankráci
15. 11. 2019
Státní agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism by mohly sídlit v nové administrativní budově Mayhouse v Praze na Pankráci. Informaci potvrdil ministr průmyslu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), je to podle něj jedna ze tří variant. O výběru není podle něj zatím finálně rozhodnuto. Mezi dalšími variantami byly podle i dva komerční objekty na Smíchově a v Butovicích. Fyzicky by se agentury podle dřívějšího vyjádření MPO měly sestěhovat do konce března příštího roku.

Děti se budou učit chránit přírodu ve svém okolí
13. 11. 2019
I letos upozorní cvičební maraton MaRS na to, že život s roztroušenou sklerózou nekončí a upozorní na tento fakt i veřejnost. Projekt má navíc šanci získat finanční podporu díky právě probíhajícímu sedmému ročníku programu ČSOB pomáhá regionům, v jehož rámci banka společně s veřejností podpoří 15 prospěšných regionálních projektů.  

Stanice 6. Městská část vybrala provozovatele bývalého nádraží v Bubenči
13. 11. 2019
Provozovateli bývalého bubenečského nádraží budou Richard Preisler, Martin Kontra a Martin Krb. Jejich projekt s názvem Stanice 6 zvítězil ve veřejné soutěži, do které se přihlásilo 50 uchazečů. Výsledek tendru na dnešním jednání schválila rada městské části Praha 6. Objekt bude nyní radnice rekonstruovat, na konečné podobě se bude podílet i nový provozovatel. Veřejnosti by se mohl prostor otevřít v roce 2021. Praha 6 budovu pronajme na deset let za 100 tisíc korun ročně.

Dopravní podnik předá dvě linky pražské MHD soukromníkům
13. 11. 2019
Dopravní podnik hl. města Prahy (DPP) předá provoz dvou linek v Pražské integrované dopravě (PID) soukromým dopravcům. Jde o důsledek nedostatku řidičů v Praze, kvůli kterému už od listopadu došlo k omezení provozu. 

VIDEO: Terminál 2 na Ruzyni se rozšíří. Trať musí být dříve, určil Babiš
13. 11. 2019
Větší kapacita i komfort, vše postupně ve třech etapách. Takové jsou plány Letiště Praha na rošíření Terminálu 2. Ministerstvo financí investici za 16 miliard korun schválilo, další projekty jako třeba paralelní dráha nebo železniční spojení se budou řešit se budou řešit podle aktuální situace na trhu.

Maratonem proti roztroušené skleróze
13. 11. 2019
I letos upozorní cvičební maraton MaRS na to, že život s roztroušenou sklerózou nekončí a upozorní na tento fakt i veřejnost. Projekt má navíc šanci získat finanční podporu díky právě probíhajícímu sedmému ročníku programu ČSOB pomáhá regionům, v jehož rámci banka společně s veřejností podpoří 15 prospěšných regionálních projektů.  

Radíme drobným podnikatelům: Co je to živnostenský registr
11. 11. 2019
Představa samostatného podnikání láká čím dál více lidí. Jaké jsou kroky potřebné k získání řádného oprávnění k provozování živnosti? Na otázku odpovídá místopředseda Asociace malých a středních podniků ČR Zdeněk Tomíček. 

Radíme čtenářům: Jak si užít vánoční nákupy a nelitovat
11. 11. 2019
Za vánoční dárky lidé často utratí mnohem víc, než původně plánovali. Aby vánoční nákupy nebyly strašákem ještě i příští rok, stojí za to promyslet si koupi dárků předem a platit za ně chytře.

Mýtný systém? Na dálnicích kvůli němu hrozí kolaps
11. 11. 2019
Motoristé se s příchodem prosince zřejmě setkají s obrázkem, na který už dávno zapomněli: dlouhými kolonami nákladních aut na vjezdu do republiky. Varuje před tím ministerstvo dopravy i nastupující provozovatel mýtného systému, společnost CzechToll.  

Zahrada snů. Architekt postaví v Praze hyperluxusní vily za víc než miliardu
10. 11. 2019
Architekt a developer Jakub Masák založil v roce 1996 společnost Ateliér Masák & Partner. Její šéf má rád sny, nyní si jeden z nich hodlá splnit. A třeba potěšit i další bohaté snílky. Poté, co se Masák a jeho kolegové proslavili renovací a péčí o historické památky, postaví firma v Praze 6 dva rezidenční projekty v segmentu hyperluxusních staveb. V rámci dvou projektů vznikne šest unikátních vil v celkově hodnotě přesahující miliardu korun.

Plasty už neletí! Pražské letiště nabízí cestujícím systém výlevek a pítek
10. 11. 2019
Letiště Praha spoustilo ekologický program Plasty už neletí, který má vést k omezení spotřeby jednorázových plastů v prostředí letiště v Ruzyni. Kampaň má za cíl motivovat cestující, aby jednorazové plasty používali minimálně nebo vůbec. K omezování produkce plastového odpadu už přistoupila také některá jiná evropská letiště.

Z cestovního ruchu nejvíc profituje Praha. Číňanů i Němců ubylo
9. 11. 2019
České hlavní město se pomalu stává „noclehárnou“ Evropy. V prvních devíti měsících roku 2019 přijelo do metropole téměř šest milionů návštěvníků, kteří zde v kempech, hotelech či penzionech strávili celkem 13 800 000 nocí. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který čísla v pátek zveřejnil, z cestovního ruchu nejvíce ze všech krajů profitu právě Praha.

Miliardáři upraví okolí Intercontinentalu. Brutalistní hotel podobu nezmění
8. 11. 2019
Prostor v okolí pražského hotelu Intercontinental na Starém Městě čekají úpravy, které zahrnují rozšíření veřejných prostranství kolem budovy, propojení Pařížské ulice s nábřežím a zlepšení dopravní situace. Součástí plánu je stavba v jihovýchodní části přilehlého náměstí Miloše Formana.

Smlouvy městských částí s developery? Někde je už mají
7. 11. 2019
Lze získat povolení k výstavbě výměnou za peníze na nové hřiště, přístavbu školky či rekonstrukci domova pro seniory? Spolupráce městských částí s developery bývá držena spíš pod pokličkou. Radnice se dokonce ke smlouvám o finančních příspěvcích v minulosti nechtěly veřejně znát, což vedlo i k nařčením z možné korupce.

Radíme drobným podnikatelům: Živnostníci se mohou těšit na jeden paušální odvod
5. 11. 2019
"Slyšel jsem, že se u živnostníků připravují důležité změny v placení odvodů," zajímá čtenáře Petra Šimečka z Vrchlabí. Pavla Břečková, místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků ČR, změny ochotně popsala.

Radní vedli spory: (Ne)může dodat klimatizace do tramvají někdo jiný?
5. 11. 2019
Před dvěma týdny materiál kvůli obavám zástupců Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) radní raději stáhli z jednání, teď v pondělí nakonec rozhodli, že do 124 tramvají Škoda 15T nainstalují klimatizaci. Zakázku za skoro 400 milionů korun bez soutěže dostane plzeňská firma Škoda Transportation, která patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Vyroste „kukuřice“? Město odmítá projekt věží na Žižkově od Evy Jiřičné
5. 11. 2019
Bytové věže navržené architektkou Evou Jiřičnou na místě areálu žižkovského Telecomu nejspíš nevzniknou. Alespoň ne v současné podobě. Projekt nemá podporu města a nelíbí se ani magistrátnímu Institutu plánování a rozvoje (IPR Praha). „S návrhem se neztotožňuji,“ uvedl primátorův náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Podnikatel z Nupak říká: Náš okraj Prahy potřebuje posílit infrastrukturu
4. 11. 2019
Firma Interaction, kterou řídí, sídlí na okraji metropole v okrese Praha-východ. Blízko je dálnice D1, a tak ví výkonný ředitel a jednatel Martin Písařík o dopravní situaci své. A volá mimo jiné po dostavbě Pražského okruhu.

Firmy loví zaměstnance, jejich revírem jsou pražské školy
4. 11. 2019
/INFOGRAFIKA/ Podniky nabízejí školám vybavení odborných učeben, vedení seminářů, studentům zase tréninkové programy. A budoucí zaměstnance hledají už i na základních školách. Firmy k této formě spolupráce vede především nízká nezaměstnanost - v metropoli jsou bez práce necelá dvě procenta lidí. Personalisté proto loví mezi těmi, kteří se na kariéru teprve připravují. Právě v Praze firmy vytváří podobných nabídek nejvíce z celé republiky.

Audi, Trabanty a teď elektroauta VW. Historie automobilky ve Cvikově je spletitá
3. 11. 2019
Čtvrtého listopadu odstartuje v automobilce VW ve Cvikově sériová výroba elektromobilů. Postupně se tu má dělat každý rok až 330 tisíc elektromobilů.

Výstavba nové trojské lávky začne ve čtvrtek. Hotovo bude do roka
2. 11. 2019
Stavba trojské lávky v Praze začne 7. listopadu. Město nyní předává stavební firmě staveniště. Informaci České televize potvrdil ČTK náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Lávku pro město postaví za 128,3 milionu korun firma SMP CZ, měla by být otevřena do konce příštího roku. Nahradí původní konstrukci, která se zřítila koncem roku 2017.

Další šance pro vládní čtvrť. Místo Letňan by mohla vzniknout v Malešicích
2. 11. 2019
Místo na okraji hlavního města v Letňanech by nová vládní čtvrť, o kterou usiluje premiér Andrej Babiš (ANO), mohla vzniknout v pražských Malešicích. Premiér na twitteru uvedl, že mu tamní areál nabídl ředitel České pošty Roman Knap. Na polovinu listopadu plánuje návštěvu lokality. V Malešicích je přepravní uzel pošty, ale firma zvažuje vznik nového uzlu jinde, sdělil novinářům mluvčí pošty Matyáš Vitík. Letňanské pozemky vlastní hlavní město a s premiérem vede o záměr spor.

Nové byty. U stanice metra D Libuš má vyrůst sídliště pro 10 tisíc lidí
2. 11. 2019
Nová linka metra D bude příležitostí pro developery. Už nyní se začínají rýsovat mantinely pro to, co bude možné v okolí nových stanic postavit. Aktuálně vznikl návrh Územní studie sídliště a okolí budoucí stanice metra Libuš. Počítá s výstavbou 4 tisíc bytů pro téměř deset tisíc lidí. V nových kancelářích by mělo pracovat 2 tisíce zaměstnanců.

Nevýhodné smlouvy po telefonu? Dostat z lidí tisíce bude pro „šmejdy“ těžší
1. 11. 2019
Uzavřít smlouvu jen po telefonu už nebude možné. Ministerstvo spravedlnosti chystá změnu občanského zákoníku, podle které bude muset podnikatel poslat svou nabídku ještě jednou i v textové podobě.

Sdílení aut zažívá v Praze boom. Může přinést úlevu dopravě
31. 10. 2019
/INFOGRAFIKA/ Do pražských ulic zamíří další stovky sdílených aut. Celkový počet vozidel v metropoli by díky tomu mohl podle odborníků klesnout až o několik tisíc.

V pátek zavřeno. Nekoupíte rohlík ?ani auto, do kina můžete
25. 10. 2016
Supermarkety musejí poprvé zavřít. Hlídat to budou inspektoři. Příště zakážou neděle, tvrdí obchodníci.

Vláda nepodpoří poslaneckou novelu k bytovým družstvům
25. 10. 2016
Praha - Vláda ve Sněmovně nepodpoří novelu občanského zákoníku, která má zjednodušit pravidla fungování společenství vlastníků a bytových družstev. O rozhodnutí kabinetu dnes informoval tiskový odbor vlády. Součástí novely je návrh, aby při převodu vlastnictví bytové nebo jiné jednotky přecházely dluhy na příspěvcích na správu domu ze zákona z převodce na nabyvatele. Podle vládních legislativců řeší předloha jen dílčí problémy a nezbytné změny v právní úpravě bytových družstev si zaslouží souhrnnou úpravu formou vládního návrhu.

Po zlevnění ročního jízdného přibylo v Praze cestujících
24. 10. 2016
Praha - Po loňském zlevnění ročního jízdného stoupl počet cestujících v pražské MHD o 4,6 procenta. Prodalo se o více než 110 tisíc ročních jízdenek více než v předchozím období, tržby však poklesly asi o 194 milionů korun. Od července 2015 platí cestující 3650 Kč za roční kupon, předtím to bylo o 1100 korun více. O výsledcích analýzy, která se zavedením slevy na jízdném zabývala, informoval dopravní podnik (DPP) v tiskové zprávě. Zlevnění MHD bylo součástí koaliční smlouvy po volbách.

Odboráři v DPP požadují navýšit mzdy příští rok o sedm procent
24. 10. 2016
Praha - Odborové svazy a vedení Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) začaly jednat o dodatku kolektivní smlouvy, který by v příštím roce zvýšil mzdy v DPP. Odboráři navrhli vedení DPP zvýšit mzdy o sedm procent. Informaci potvrdil prezident odborářů DPP Jiří Obitko i mluvčí DPP Jiří Štábl. Současná kolektivní smlouva platí do konce roku 2017 a mzdy v DPP se podle ní upravovaly na letošní rok loni. Průměrný plat v DPP je 34 500 korun.

Kdo chce podnikat v pohřebnictví, měl by mít praxi v oboru
23. 10. 2016
Praha - Kdo chce podnikat v pohřebnictví, bude muset složit praktickou zkoušku a mít povinnou praxi v oboru. V případě základního vzdělání bude praxe minimálně deset let. Počítá s tím novela zákona o pohřebnictví, kterou navrhlo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a na svém pondělním zasedání ji projedná vláda. Novela chce zároveň zakázat používání nejlevnějších papírových rakví. Právnická osoba by v případě porušení zákona mohla dostat pokutu až půl milionu korun. MMR počítá s tím, že novela by měla platit od poloviny příštího roku.

Rada vlády podpořila snadnější a dotované obecní opatrovnictví
23. 10. 2016
Praha - Peníze od státu a méně starostí pro malé obce mají přinést změny veřejného opatrovnictví, které tento týden podpořila Legislativní rada vlády. Schválený návrh změn zákonů umožňuje podle webu vlády například jmenovat opatrovníkem za lidi s omezenou svéprávností jinou obec, než kde má opatrovaný bydliště. Také řeší problematické financování opatrovnictví. Ministerstvo financí už dříve oznámilo, že vyčlení příští rok pro obce na veřejné opatrovnictví 350 milionů korun.

Ceny energií pro domácnosti by měly příští rok stagnovat
23. 10. 2016
Praha - Ceny elektřiny a plynu pro domácnosti by měly příští rok stagnovat. Vyplývá to z vyjádření dodavatelů energií a analytiků pro redakci. Velkoobchodní ceny energií na burzách mají rostoucí trend. Například cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2017 stoupla od poloviny února o téměř polovinu na zhruba 32 eura za megawatthodinu (MWh). Podle odborníků to ale ceny pro příští rok příliš neovlivní, obchodníci totiž komodity kupují většinou s časovým předstihem.

Většina menších firem si vystoupení Česka z EU nepřeje, vyplývá z průzkumu
23. 10. 2016
Praha - Většina podnikatelů z řad živnostníků či malých a středních podniků si nepřeje vystoupení Česka z Evropské unie. Naopak pro takzvaný czechit se vyslovilo 29 procent podnikatelů. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila ČSOB mezi 500 malých a středních firem.

Střídání letního a zimního času již téměř nepřináší úspory
23. 10. 2016
Praha - Úspory, kvůli kterým byl v minulosti zaveden letní čas, jsou v současnosti pro ekonomiku zanedbatelné. Vyplývá to z výpočtů analytika České spořitelny Michala Skořepy. Peněžní hodnota roční úspory elektřiny díky posunu času totiž vychází na zhruba 30 milionů korun, což je řádově necelá jedna tisícina procenta HDP.

Pražská burza se vrátila k růstu, táhl ji finanční sektor
21. 10. 2016
Praha - Pražská burza se v pátek po čtvrteční mírné ztrátě vrátila k růstu, index PX posílil o 0,75 procenta na 928,28 bodu. Táhly ho hlavně finanční tituly. Objem obchodů byl nadprůměrný. Pražský trh zaznamenal už třetí růstový týden za sebou. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Pražské letiště podepsalo smlouvy s taxislužbami
21. 10. 2016
Praha - Letiště Praha v pátek podepsalo smlouvy s taxislužbami Taxi Praha a Fix, které budou od ledna vozit cestující na letiště. Média o tom informovala jeho mluvčí Marika Janoušková. Firmy pro pětiletý provoz vybralo letiště na konci srpna elektronické aukci, která byla druhým kolem výběrového řízení.

Příprava projektů smart city může Prahu stát až 300 milionů ročně
21. 10. 2016
Praha - Příprava projektů smart city může Prahu podle neziskové organizace Transparency International (TI) stát až 300 milionů korun ročně. Bude je platit městské firmě Operátor ICT, v níž rada schválila zřízení projekční kanceláře. TI o tom informovala v tiskové zprávě. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) vnímá vyjádření Transparency International jako politické.

Praha rozdělí přes půl miliardy ze zbylých peněz na investice
21. 10. 2016
Praha - Hlavní město rozdělí přes půl miliardy na projekty městských částí nebo pro dobrovolné hasiče. Přidělení dotací ve čtvrtek schválilo pražské zastupitelstvo, městu totiž letos přebývají peníze z nerealizovaných investic. Více než 300 milionů korun půjde na opravy chodníků v majetku města, dalších téměř 80 milionů Kč na chodníky a komunikace městských částí a téměř 100 milionů dostanou dobrovolní hasiči na výstavbu nových zbrojnic a na opravy současných a na pořízení nové techniky. Město letos hospodaří s téměř 59 miliardami korun.

Pivo do kelímku, párek na tácek. Budou hospody obcházet účtenky?
21. 10. 2016
Pro ortodoxního pivaře je něco takového nemyslitelné: sedět v hospodě či na zahrádce a pít pivo z plastového kelímku. Se zavedením elektronické evidence tržeb (EET) se ale takové situace mohou množit.

O2 zvýší od listopadu rychlost xDSL až na dvojnásobných 80 Mbit/s
20. 10. 2016
Praha - Operátor O2 od listopadu zvýší rychlost pevného připojení k internetu přes telefonní linky xDSL až na dvojnásobných 80 Mbit/s. Ty budou dostupné pro zhruba 250 000 domácností. Službu firma nabídne v rámci nového tarifu Premium. Uvedli to dnes zástupci firmy.

Správní rada VoZP se dohodla na konkurzu na ředitele
20. 10. 2016
Praha - Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) se ve čtvrtek dohodla na vypsání konkurzu na nového ředitele, který by měl nahradit trestně stíhaného šéfa pojišťovny Karla Šteina. Informoval o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. Ministerstvo má v radě své zástupce. Spor o to, kdo má vést pojišťovnu do výběru nového ředitele, ale rada nevyřešila.

JLL: V Praze bude letos dokončeno 6550 bytů, nejvíce od krize
20. 10. 2016
Praha - Stavební firmy v hlavním městě letos dokončí 6550 nových bytů, nejvíce od začátku realitní krize v roce 2009. V 1. pololetí jich dokončily 3350 ve 47 developerských projektech, ve druhé polovině roku by jich mělo být 3200. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti JLL. Počet volných nových bytů však podle ní klesá.

Finep v centru Prahy otevřel prostory se službami pro bydlení
20. 10. 2016
Praha - Developerská společnost Finep dnes v Praze naproti Masarykovu nádraží otevřela prostory, které nabízejí komplexní služby pro bydlení. Nabídka se týká služeb investičního bydlení, rekonstrukcí a ostatních služeb, jako například právního a daňového poradenství. Roční tržby z projektu s názvem ProBydlení firma odhaduje na 200 milionů korun. 

Rusnok: ČNB může ukončit oslabování koruny i v roce 2018
20. 10. 2016
Praha - Oslabování koruny prostřednictvím devizových intervencí by Česká národní banka (ČNB) mohla za určitých podmínek ukončit až v roce 2018. Guvernér centrální banky Jiří Rusnok to řekl serveru E15.cz. Nejpravděpodobnějším termínem ukončení intervencí ale podle Rusnoka zůstává druhé čtvrtletí roku 2017.

Do obýváku úřady nepolezou, říká o kontrole kotlů ministr
20. 10. 2016
„Čím topíte?" zeptají se už příští rok úředníci přímo u vás doma. ?Senát schválil zákon ?o ochraně ovzduší. Konec spalování odpadků, nebo jen další možnost sousedského šikanování? Až praxe ukáže.

Lítačka bude stát v budoucnu 3,1 milionu korun měsíčně
18. 10. 2016
Praha - Karta MHD zvaná lítačka stojí Prahu po skončení pilotního provozu 3,1 milionu korun měsíčně. Zlevnila o 600 tisíc korun, řekla v úterý novinářům primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Její provoz nově od města oficiálně převzala městská společnost Operátor ICT. Zelená plastová karta letos v březnu nahradila problematickou opencard. Její pilotní provoz skončil na konci září.

Praha dá radnicím 31 milionů kč na školství a sport
18. 10. 2016
Praha - Radní v úterý schválili přidělení mimořádné dotace městským částem ve výši zhruba 31 milionů korun. Novinářům to řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Peníze dostanou radnice na investice do školství a sportu. Vedení města již letos schválilo přidělení peněz městským částem na investice do škol nebo část peněz vybraných z parkovného a hazardu.

Praha dá radnicím 31 milionů korun na školství a sport
18. 10. 2016
Praha - Radní v úterý schválili přidělení mimořádné dotace městským částem ve výši zhruba 31 milionů korun. Novinářům to řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Peníze dostanou radnice na investice do školství a sportu. Vedení města již letos schválilo přidělení peněz městským částem na investice do škol nebo část peněz vybraných z parkovného a hazardu.

Senátorům bude na odchodném vyplaceno 6,9 milionu korun
17. 10. 2016
Praha – Senátorům, kteří letos neobhajovali nebo neobhájili mandát, bude na odchodném vyplaceno celkem 6,9 milionu korun. Na dotaz redakce to dnes uvedla tisková tajemnice horní komory Eva Davidová. Nejvíce dostanou místopředsedové Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS), nejméně dvouletá senátorka Ivana Cabrnochová (SZ).

ST Energy nemůže dodávat elektřinu, neplatila firmě ČEZ
17. 10. 2016
Praha - Pražská společnost ST Energy není schopna dodávat svým zákazníkům elektřinu, protože byla ukončena její rámcová smlouva s firmou ČEZ Distribuce. Zákazníci ST Energy mohou až půl roku odebírat elektřinu od společnosti ČEZ Prodej. Médiím to v pondělí oznámil mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Černý. Změna se týká stovek zákazníků. ČEZ Distribuce podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka smlouvu ukončila, protože ST Energy jí dlouhodobě neplatila.

Ceny nových bytů letos vzrostou o 4,4 procenta, čekají developeři
17. 10. 2016
Praha - Ceny nových bytů v Česku letos vzrostou meziročně v průměru o 4,4 %. Nejvíce zdraží byty v Praze, o 7 %. Růst cen bude pokračovat i v příštím roce. Vyplývá to ze studie společností CEEC Research a KPMG ČR.

Praha rozdělí na podporu sociálních služeb a bydlení 300 milionů
17. 10. 2016
Praha - Hlavní město rozdělí na podporu sociálních služeb a bydlení 300 milionů korun z evropských fondů. Dalších 65 milionů půjde na sociální podnikání. Pražský magistrát v pondělí o vyhlášení dvou výzev z Operačního programu Praha – pól růstu ČR informoval v tiskové zprávě.

Španělská Hotusa Hotels koupila pražský hotel Easy Chopin
17. 10. 2016
Praha - Španělský hotelový řetězec Hotusa Hotels koupil pražský hotel Vienna House Easy Chopin Prague v Opletalově ulici. V tiskové zprávě to uvedla společnost Cushman & Wakefield, která při prodeji zastupovala původního vlastníka, investiční fond St. Wenceslas Property Fund (SWPF). Cenu transakce neuvedla. Španělský řetězec v českém hlavním městě již dva hotely spravuje, dosud ale žadný nevlastnil.

Víc než polovina lidí by si připlatila za pracovní počítač
16. 10. 2016
Praha - Více než polovina zaměstnanců by si připlatila ze svého za pracovní počítač, pokud by si jej mohli sami vybrat. Průměrná částka, kterou jsou ochotni na PC přispět, se pohybuje kolem 8.400 korun. Za to chtějí počítač používat i pro soukromé účely. Vyplývá to z tuzemského průzkumu společnosti Intel.

Většina nákupních center zůstane 28. října otevřena
16. 10. 2016
Praha - Většina nákupních center zůstane na státní svátek 28. října sice otevřená, zákazníci ale budou moci nakoupit jen v malé části menších obchodů. Například Palladium bude 28. října otevřené (9.00 – 21.00), pouze jedna pětina obchodů, které spadají do zákonem stanovené kategorie, bude uzavřena . Fungovat bude síť malých prodejen Žabka. Podle nové legislativy budou muset být v tento den poprvé prodejny větší než 200 čtverečních metrů uzavřeny. 

Česko čelí 12 mezinárodním arbitrážím za sedm miliard Kč
16. 10. 2016
Praha - Česko čelí 12 mezinárodním arbitrážím, z toho sedm souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje sedm miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

Ministerstvo zdravotnictví chce do ČR přilákat sestry z Ukrajiny
15. 10. 2016
Praha - Ministerstvo zdravotnictví (MZ) připravuje pilotní projekt, který by měl do Česka přilákat zdravotní sestry z Ukrajiny. Návrh chce v listopadu předložit na jednání vlády. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Projekt, který má pomoci vyřešit nedostatek sester v nemocnicích, má i 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V jeho rámci by mohlo během října dorazit do Česka 17 sester.

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 1,5 pct na 899 bodů
14. 10. 2016
Praha - Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, od minulého pátku index PX stoupl o 1,5 procenta na 899,2 bodu. Největší růst zaznamenaly akcie Moneta Money Bank, nejhůře se naopak vedlo opět cenným papírům výrobce nápojů Stock Spirits, vyplývá z výsledků burzy. Předchozí týden akcie stouply o téměř tři procenta.

Stát by neměl vlastnit méně než 10procentní podíly ve firmách
14. 10. 2016
Praha - Stát by neměl vlastnit podíl ve firmách, kde má méně než deset procent. Řízení těchto firem totiž nemůže reálně ovlivnit. Uvádí to ministerstvo financí ve Strategii vlastnické politiky státu, kterou v pondělí projedná vláda. Dokument má ČTK k dispozici.

Firma: Neprůstřelné vesty pro policii splňují podmínky tendru
14. 10. 2016
Praha - Firma Argun se ohradila proti tvrzení policejního prezidia, že její neprůstřelné vesty nesplňují požadavky zadané ve veřejné soutěži. Podle ní takzvané balistické panely odpovídají normě, která je uvedena ve všech zadávacích dokumentacích, což prý potvrdila i státní zkušebna ve Slavičíně na Zlínsku, dnes to sdělil jednatel firmy Vladimír Langr. Policejní prezidium v roce 2014 nakoupilo od Argunu vesty za 14,3 milionu korun, ve čtvrtek ale uvedlo, že bude možná muset od smlouvy odstoupit. Jeho aktuální vyjádření zjišťujeme.

Kongresové centrum Praha od října vede Roman Ray Straub
13. 10. 2016
Praha - Novým generálním ředitelem Kongresového centra Praha byl 1. října jmenován Roman Ray Straub (50). Ve funkci střídá Petra Veselého, který KCP vedl od loňska zároveň s hotelem Holiday Inn, jenž je součástí kongresového centra. Ve čtvrtek to oznámil manažer komunikace KCP Vratislav Outlý. Většinovým vlastníkem největšího kongresového centra v Česku je stát, Praha vlastní 45,65 procenta.

Cenové rozdíly u nových bytů jsou v Praze nejvyšší v regionu
13. 10. 2016
Praha - Nové byty v centru Prahy jsou více než třikrát dražší než v městské části Praha 9, která je nejlevnější. Rozdíl je v porovnání s velkými městy v regionu nejvyšší. Druhý nejvyšší rozdíl je v Budapešti, nejnižší z osmi sledovaných měst je v Mnichově. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy KPMG ČR a developerské společnosti Central Group.

Policie se chce zbavit nových neprůstřelných vest: nedávají pocit bezpečí
13. 10. 2016
Praha – Česká policie reklamuje 562 balistických vest, které předloni centrálně nakoupila za 14,3 milionu korun. Deníku to ve čtvrtek sdělil Jozef Bocán z policejního prezidia. Podle jeho slov sice dodávka odpovídá české norně – nesplňuje ale přísnější parametry požadované policií při zadávání zakázky v technické specifikaci, jimž účastníci veřejné soutěže měli vyhovět. Ukázaly to odborné posudky, které prezidium zadalo kvůli podezření na nevyhovující provedení přídavných balistických panelů.

Uber má za dva roky v Praze čtvrt milionu registrovaných klientů
13. 10. 2016
Praha - Alternativní taxislužba Uber má za dva roky působení v Praze čtvrt milionu registrovaných cestujících. Stoupá i počet řidičů, kteří mobilní aplikaci původem z USA používají jako práci. Dnes to řekl ředitel firmy Uber pro střední a východní Evropu Robie Khazzam. Ze statistik Uberu vyplývá, že jeho řidiči za první rok uskutečnili čtvrt milionu jízd a letos násobně více.

Pohonné hmoty v Česku zdražují, cena nafty je přes 28 korun za litr
13. 10. 2016
Praha – Ceny pohonných hmot v Česku pokračují v růstu. Benzin Natural 95 proti minulé středě zdražil o 12 haléřů na průměrných 29,46 Kč/l. Nafta je dražší dokonce o 22 haléřů, litr se prodává průměrně za 28,12 Kč. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Řemeslník bez účtenky ?a levněji? Ano, přiznávají Češi
13. 10. 2016
Praha /INFOGRAFIKA/- Když jde o vlastní peněženku, morálka jde stranou a Češi neváhají tu a tam „ošulit" státní kasu.

Objem zadaných veřejných zakázek ve stavebnictví klesl o 38,7 procent
13. 10. 2016
Praha - Veřejní investoři v ČR zadali letos do konce září stavebním firmám 3 532 zakázek za 66,2 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně klesla o 38,7 %, počet se snížil o 27,2 %. Vyplývá to z údajů, které dnes poskytla inženýrská společnost ÚRS Praha. Největším zadavatelem z vládního sektoru bylo Ředitelství silnic a dálnic (14,4 miliardy Kč) a z komunálního sektoru Kraj Vysočina (1,7 mld. Kč).

Vnitro dá do dražby další auta zabavená zločincům za miliony
12. 10. 2016
Praha – Ministerstvo vnitra zatím při pilotním projektu elektronických aukcí vozidel zabavených zločincům prodalo 15 aut za téměř 2,9 milionu korun. Dnes jde do prodeje dalších 15 vozů, jejichž hodnota je podle znaleckých posudků kolem šesti milionů korun. Novinářům to dnes řekl ekonomický náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík. Podle něj se prodej majetku pocházejícího z trestné činnosti bude postupně rozšiřovat. Vnitro bude nabízet například elektroniku nebo cenné papíry.

Praha příští rok zahájí stavbu tří škol za tři čtvrtě miliardy
12. 10. 2016
Praha - Hlavní město příští rok zahájí stavbu tří základních škol za více než tři čtvrtě miliardy korun. Stavět by se měly na Zličíně, v Uhříněvsi a Kolovratech. Novinářům to ve středu řekla radní pro školství Irena Ropková (ČSSD). V rozpočtu pro příští rok plánuje také navýšení příspěvku města na platy učitelů ze současných 300 milionů na 400 milionů korun.

Kvalita života je nejvyšší v Praze, nejnižší je naopak na severozápadě
12. 10. 2016
Praha /TABULKA/ - Kvalita života v ČR je nejvyšší v Praze, nejnižší na severozápadě země, tedy v Ústeckém a Karlovarském kraji. V evropském porovnání jsou na tom české regiony průměrně. Vyplývá to z aktuálního žebříčku Regionálního indexu společenského rozvoje v EU, jež sleduje společenský a ekonomický rozvoj a úroveň životního prostředí v regionech. Výsledky indexu dnes oznámila nezisková organizace Social Progress Imperative a společnost Deloitte.

Prague The Style Outlets nabídne zákazníkům 190 obchodů
11. 10. 2016
Praha - Společnosti Neinver a The Prague Outlet investují do dokončení outletového centra Prague The Style Outlets u pražského letiště přes miliardu korun. Nové centrum, třetí v Česku, se zákazníkům otevře příští rok na podzim a bude mít po dokončení 190 obchodů a 2400 parkovacích míst. Celková obchodní plocha bude 30 tisíc m2, uvedli v úterý na tiskové konferenci zástupci obou firem. Outlet nabízí zákazníkům především značkové zboží s výraznými slevami.

Zájem o přezouvání na zimní pneu se po ochlazení zdvojnásobil
9. 10. 2016
Praha - Zájem o přezouvání na zimní pneumatiky v pneuservisech se proti minulému týdnu více než zdvojnásobil. Uvedli to prodejci a pneuservisy. Důvodem je pokles teplot v posledních dnech pod deset stupňů i první sníh na horách.

Zadlužení obcí loni kleslo na 87 miliard, krajů na 26 miliard korun
9. 10. 2016
Praha - Dluhy obcí loni klesly o dvě miliardy na 86,9 miliardy korun. Zadlužení krajů kleslo o 1,2 miliardy na 26,4 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo financí na internetu. Z celkového počtu 6248 měst a obcí bylo loni zadluženo 3255 obcí, meziročně o 20 obcí více.

Podzimní prázdniny letos stráví víc Čechů u moře
9. 10. 2016
Praha - Počet Čechů, kteří během podzimních prázdnin vyrazí k moři, letos proti loňsku vzroste. Nejžádanějšími destinacemi jsou Egypt a Spojené arabské emiráty. Naopak o pětinu klesl zájem o pobyty v Paříži. Populární jsou na podzim stále také wellness pobyty v Česku či v termálních lázních na Slovensku a v Maďarsku. Vyplývá to z vyjádření cestovních kanceláří.

Obrana zaplatí více peněz za opravy vrtulníků
8. 10. 2016
Praha - Ministerstvo obrany zaplatí za opravy vrtulníků více než plánovalo. Kvůli neplánovaným opravám chce uzavřít se státním podnikem LOM Praha dodatek smlouvy zvyšující finanční limit o 232 milionů korun bez DPH. Informace o zakázce ve středu dostane vláda. Novinářům to sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

DPP má nového ekonomického ředitele, je jím Peter Hlaváč
7. 10. 2016
Praha - Novým ekonomickým ředitelem největší městské firmy, pražského dopravního podniku (DPP) se stal Peter Hlaváč, uvedl podnik v tiskovém prohlášení. Ve funkci nahradí v červnu odvolanou bývalou ekonomickou ředitelku Magdalenu Češkovou. Hlaváč doposud působil v soukromém sektoru. DPP zaměstnává přes 10 tisíc lidí a Praha jeho provoz dotuje ročně více než 12 miliardami ko­run.

ANO podle Babiše nechce privatizovat krajské zdravotnictví
6. 10. 2016
Praha - Hnutí ANO nechce privatizovat nemocnice. V dnešní debatě České televize před krajskými volbami to řekl předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš. Sám sice kupuje přes investiční fond Hartenberg zdravotnická zařízení, ale nepovažuje to ani za podnikání ve zdravotnictví ani za privatizaci, protože nakupuje zařízení od fyzických osob. Privatizaci krajských nemocnic kritizoval premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, hájil ji naopak šéf ODS Petr Fiala.

Herní trh v ČR letos přesáhne dvě miliardy korun, tvrdí studie
6. 10. 2016
Praha - Tržby herního trhu v České republice letos překonají dvě miliardy korun, což je proti loňským přibližně 1,9 miliardy růst zhruba o sedm procent. Vyplývá to ze studie Global entertainment and media outlook 2016–2020 poradenské firmy PwC.

Nezaměstnanost podle odhadů v září klesla na 5,2 procenta
6. 10. 2016
Praha - Nezaměstnanost v září klesla na 5,2 % ze srpnových 5,3 %. Odhadují to analytici oslovení ČTK. Důvodem je pokračující růst ekonomiky a příznivé podmínky pro sezónní práce. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za září v pondělí 10. října.

Počet volných nových bytů v Praze klesl téměř o třetinu na 4 715
6. 10. 2016
Praha - Počet volných nových bytů v Praze na konci srpna meziročně klesl o 31,2 % na 4 715. Průměrná nabídková cena volných bytů vzrostla o 12 % na 75 650 korun za metr čtvereční. Nejdráže se prodávaly byty v Praze 2 (139 200 Kč za metr čtvereční), naopak v Praze 9 stál metr čtvereční v průměru 58 600 korun. Vyplývá to z nejnovějšího Develop indexu poradenské společnosti Deloitte.

Správa železnic ukončí spolupráci s Grandi Stazioni
6. 10. 2016
Praha - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ukončí spolupráci se společností Grandi Stazioni, která má v nájmu pražské hlavní nádraží. Správce železnic už společnost vyzval, aby mu prostory hlavního nádraží předala.

Vedení hlavního města začalo jednat o rozpočtu na příští rok
6. 10. 2016
Praha - Vedení Prahy začalo pracovat na rozpočtu na příští rok. Ve čtvrtek to sdělila náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Pražští radní nyní řeší běžné výdaje na chod města, následně budou plánovat investice. Přesné částky zatím nejsou známy, bude záležet na dohodě vedení města. Podle na letošek schváleného rozpočtu mají příjmy města činit 43,6 miliardy a výdaje 58,7 miliardy korun. Rozdíl město dorovná ze státních příspěvků.

Po týdnech stagnace cen začaly benzin i nafta v Česku zdražovat
6. 10. 2016
Praha - Po třech týdnech stagnace cen začaly pohonné hmoty v Česku zdražovat. Ceny benzinu i nafty stouply shodně o 11 haléřů a Natural 95 stál ve středu průměrně 29,34 koruna za litr a diesel 27,90 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Ministerstvo financí prodalo dluhopisy s rekordně nízkým výnosem
5. 10. 2016
Praha - Ministerstvo financí dnes prodalo státní dluhopisy za sedm miliard s průměrným úrokem minus 0,416 procenta. Vyplývá to z informací na webu České národní banky. Podle vyjádření ministra financí Andreje Babiše na twitteru jde o rekordně nejnižší výnos v historii České republiky.

Podíl mužů ve školách je čím dál nižší, ubývají zejména mladí
5. 10. 2016
Praha - Muži mají v českých školách čím dál menší zastoupení. V základních školách jich je 14 procent, ve středních a vyšších odborných školách a na konzervatořích mají zhruba třetinový podíl. Ubývají mladí učitelé do 35 let. Vyplývá to ze srovnání prvních pololetí let 2012 až 2016, které zpracovalo ministerstvo školství. V řídicích funkcích mají muži větší zastoupení než mezi řadovými členy učitelského sboru. Mezi členy vedení jsou větší rozdíly v platech, muži berou více.

Radnice by měly dostat od Prahy vyšší dotace na žáky
5. 10. 2016
Praha - Pražské radnice by měly získat od města vyšší dotace na žáky. Teď dostávají ročně 1360 korun na jednoho školáka. O kolik se částka zvýší, ale zatím není jasné. Ve středu řekli primátorčina náměstkyně Eva Kislingerová (ANO) a starosta Lysolají a předseda Svazu městských částí Petr Hlubuček. O zvýšení částky jednalo vedení města se starosty při projednávání rozpočtu Prahy na příští rok.

Pražské hospody oslaví 174. výročí první várky plzeňského piva
5. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Už 174 let uplynulo ode dne, kdy sládek Josef Groll uvařil první várku plzeňského ležáku, a založil tak novou pivní kategorii spodně kvašených piv „pils". Výročí připomene ve čtvrtek 6. října v šesti pražských hospodách historický koňský povoz v čele s poslední českou formankou a plzeňským sládkem.

Obrana nechá zmodernizovat pět vrtulníků za 168 milionů korun
4. 10. 2016
Praha - Ministerstvo obrany nechá zmodernizovat pět vojenských vrtulníků Mi-17. Zakázka bude zadána státnímu podniku LOM Praha, sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Informace o modernizaci ve středu dostane na své jednání vláda. Za namontování různých zařízení a přístrojů do vrtulníků ministerstvo zaplatí podle předpokladů 168 milionů korun bez DPH.

Politické strany si loni přišly na 705 milionů korun, nejméně od roku 2009
4. 10. 2016
Praha - Největší politické strany a hnutí v Česku si loni přišly na 705 milionů korun, což je nejméně od roku 2009. Většina peněz pochází ze státních příspěvků, další dodávají soukromí sponzoři. Firemních darů ale ubývá, strany se častěji zadlužují. Vyplývá to ze studie spolku při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy EconLab, který vychází z dat serveru PolitickeFinance.cz. Web sleduje 32 politických stran a hnutí, které kandidují v krajských volbách.

Praha koupí Milíčovský rybník v Praze 11 a dva přilehlé pozemky
4. 10. 2016
Praha - Praha koupí Milíčovský rybník v Praze 11 a dva přilehlé pozemky ve čtvrti Háje. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Město za pozemky a rybník zaplatí přibližně 6,85 milionu korun bez DPH. Nákup musí ještě schválit pražští zastupitelé. Praha letos rozhodla i o vykoupení pozemku Cihelna v Bažantnici v Praze 14 a v budoucnu chce získat ještě další pozemky v přírodních oblastech.

Uber má za dva roky v Praze čtvrt milionu registrovaných klientů
4. 10. 2016
Praha - Alternativní taxislužba Uber má za dva roky působení v Praze čtvrt milionu registrovaných cestujících. Stoupá i počet řidičů, kteří mobilní aplikaci původem z USA používají jako práci. Dnes to řekl ředitel firmy Uber pro střední a východní Evropu Robie Khazzam. Ze statistik Uberu vyplývá, že jeho řidiči za první rok uskutečnili čtvrt milionu jízd a letos násobně více.

V hlavním městě drží „rekord“ Škodův palác
4. 10. 2016
Praha /INFOGRAFIKA/ - Obyčejný dům v Nuslích, navíc hned vedle magistrály. Jedna z budov krajského ředitelství pražské policie nedávno přinesla policistům nejednu vrásku. Na základě veřejně dostupných čísel totiž média přišla s informací, že za objekt, kde sídlí Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál o 69 zaměstnancích, stát zaplatil v roce 2014 nájem 41,6 milionu korun.

Přebytek rozpočtu v září stoupl na rekordních 82 miliard Kč
3. 10. 2016
Praha/Brno - Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci září na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun. Jde o nejlepší zářijový výsledek od vzniku ČR. Dnes o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Loni v září rozpočet vykázal schodek 2,8 miliardy korun. Na celý rok je plánovaný schodek 70 miliard korun. Za výsledkem rozpočtu stojí podle Babiše růst daňových příjmů.

Majitel Mattoni koupil projekt budovy za 400 milionů v Praze
3. 10. 2016
Praha - Majitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale koupil projekt kancelářské budovy Green Point v Praze. Napsal to v pondělí server E15.cz. Cenu server neuvedl, investice do budovy dosáhnou asi 400 milionů Kč. Stavba má začít v březnu 2017. Podle dřívějších informací má mít objekt osm podlaží a 7 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Karlovarské minerální vody vyrábějí nápoje pod značkou Mattoni, Magnesia či Aquila.

ČNB by měla příští rok získat zákonnou pravomoc na omezení úvěrů
3. 10. 2016
Praha - Česká národní banka by měla od července příštího roku získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěru na bydlení. Vyplývá to z novely zákona o ČNB, kterou poslalo ministerstvo financí k připomínkám. V současnosti centrální banka vydává parametry pro úvěry na bydlení formou doporučení, které není striktně vymahatelné.

SŽDC vypsala znovu tendr na přestavbu trati do Hostivaře
3. 10. 2016
Praha - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) znovu vypsala veřejnou soutěž na dostavbu čtvrtého koridoru mezi Hostivaří a Vršovicemi. Soutěž se koná podruhé, napoprvé SŽDC tendr zrušila s poukazem na nejasnosti ve vlastních kvalifikačních požadavcích. Předpokládaná cena šestikilometrové stavby v novém tendru zůstává na 3,6 miliardy korun bez DPH. Změnily se ale další podmínky. Píše to dnešní deník E15 s tím, že železničáři tak stihli poslední možný termín, než začal s příchodem října platit nový zákon o veřejných zakázkách.

Dráhy nakoupí posunovací lokomotivy za 240 milionů korun
2. 10. 2016
Praha – České dráhy plánují nakoupit posunovací lokomotivy za 240 milionů korun. Vyplývá to z informací uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Celkem dvanáct dvounápravových lokomotiv, které mají ve stanicích pomáhat se sestavováním vlaků, mají nahradit starší typy lokomotiv řady 714. Ty vznikly rekonstrukcí vozidel původně vyráběných v 70 letech předchozího století.

Češi loni nasbírali hub a lesních plodů za 5,89 miliardy korun
2. 10. 2016
Praha – Češi loni nasbírali lesní plodiny a houby za 5,89 miliardy korun, meziročně se hodnota zvedla o zhruba 40 milionů korun. Dominují houby, kterých lidé nasbírali za 3,52 miliardy korun, objem hub však klesl. Meziročně se o polovinu zvýšila cena nasbíraných borůvek na 1,23 miliardy a o dvě třetiny hodnota nasbíraných malin na 419 milionů korun. Celkový objem nasbíraných plodů byl loni průměrný. Uvádí to zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství, kterou dostane pro informaci ve středu vláda a kterou má redakce k dispozici.

Telefónica chce prodat podíl v britském operátorovi O2
2. 10. 2016
Londýn – Španělská telekomunikační společnost Telefónica by chtěla prodat na londýnské burze kolem 30 procent akcií svého britského mobilního operátora O2. Agentuře Reuters to dnes řekly informované zdroje. Byla by to jedna z největších letošních primárních akciových emisí na londýnském trhu.

Dnes spuštěný registr přestupků má technické problémy
1. 10. 2016
Praha – Dnes spuštěná Centrální evidence přestupků, která má přinést tvrdší postihy recidivistů, má podle Českého rozhlasu technické problémy. Systém špatně komunikuje se základními registry. Technici už pracují na odstranění problémů, uvedl Český rozhlas (ČRo).

Zaměstnanci státu by si měli polepšit o 1876 korun
1. 10. 2016
Praha – Zaměstnanci státu by si měli v příštím roce polepšit v průměru na svých platech proti letošku o 1876 korun a jejich průměrný měsíční plat by tak měl vzrůst na 28.855 korun. Počítá s tím návrh státního rozpočtu na příští rok. Nárůst proti letošnímu schválenému rozpočtu představuje sedm procent. Loni brali státní zaměstnanci v průměru 26.892 korun. V celé české ekonomice pobírali zaměstnanci v letošním druhém čtvrtletí v průměru 27.297 Kč hrubého.

Sportování dětí v oddílech podpoří stát v roce 2017 miliardou korun
30. 09. 2016
Praha – Sportování dětí a mládeže v oddílech podpoří stát v roce 2017 miliardou korun, což je trojnásobek letošní částky. O 700 milionů korun vyšší dotaci si rozdělí juniorská i seniorská reprezentace, o 100 milionů korun se zvýší podpora resortních sportovních center. Při dnešním jednání Národní rady pro sport o tom informovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Nově bude finanční podpora sportu stanovena na tři roky, což umožní sportovním organizacím plánovat hospodaření.

Obří outlet na dálnici D5 na Tachovsku se stále připravuje
30. 09. 2016
Benešovice (Tachovsko) - Obří nákupní centrum u Benešovic na dálnici D5 za 1,5 miliardy korun, které se začalo plánovat před deseti lety, se stále připravuje. Na 14,4 hektaru ho chce vybudovat pražská firma Smile s.r.o. Praha (Smile Department Stores), za níž stojí silný rakouský investor, řekl médiím starosta Benešovic Miroslav Janča. Do konce roku má vyřešit soud s bývalým investorem.

Tradiční průmysl v Česku skomírá. A uvolňuje místo montovnám
30. 09. 2016
Část stojírenského holdingu Vítkovice, ČKD Praha DIZ, Kovosvit MAS, jeden z následovníků Škody Plzeň Pilsen Steel i výrobce letadel Let Kunovice. To je pět tradičních značek českého průmyslu, které v současnosti čelí existenční krizi. Možná tedy v přímém přenosu sledujeme závěr transformace české ekonomiky zahájený po listopadu 1989. Kdo se včas nepřizpůsobil novým poměrům nebo se dál jednostranně orientoval na východní trhy, dnes zápasí o přežití. Svou roli v ekonomice naopak posilují podniky se zahraničními majiteli, na které často pasuje hanlivý termín montovny.

PPF prodala budovu City Tower za 4,4 miliardy korun
30. 09. 2016
Praha - ČS nemovitostní fond koupil od společnosti PPF Real Estate Holding budovu City Tower v Praze na Pankráci. Hodnota transakce je 4,4 miliardy korun, sdělila Česká spořitelna. City Tower je se 108 metry nejvyšší budovou v Praze a druhou nejvyšší v České republice.

Zdravotně postižení na dlažbě. Kvůli minimální mzdě?
30. 09. 2016
V Česku žije kolem miliónu osob se zdravotním postižením (OZP), pracovat však může jen 400 tisíc z nich. Návrh na zvýšení minimální mzdy na 11 tisíc korun může jejich uplatnění ještě zhoršit a podnikatelům zavařit.

Na průměrný nový byt vydělává Pražan 11,5 roku
29. 09. 2016
Na průměrný nový byt musí obyvatel Prahy vynaložit 138 měsíčních platů. Pokud by neměl žádné jiné výdaje, vydělával by na něj 11,5 roku. V porovnání devíti měst ze střední Evropy a Německa je to nejdéle. Nejrychleji ho pořídí obyvatel Kolína nad Rýnem, za 5,2 roku. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti KPMG ve spolupráci s developerskou firmou Central Group. 

Česko se stalo montovnou Evropy. Pět dopadů, které to na nás má
29. 09. 2016
Na makroekonomických číslech něco nesedí. Česko vykazuje slušný růst ekonomiky, tažený hlavně průmyslovou výrobou a exportem. Navzdory tomu dál působíme v rámci Evropské unie jako chudí příbuzní s průměrným hrubým příjmem 27 tisíc korun, tedy v přepočtu 1000 eur. Od roku 2008 se nám nedaří dotahovat Německo ani Rakousko. Za slušnými makroekonomickými čísly se totiž skrývá problém na mikroúrovni. Příliš mnoho podniků v Česku plní roli pouhé montovny, zatímco lukrativní výzkum a vývoj i marketing a dodávku zákazníkovi zajišťují zahraniční mateřské koncerny.

Ťok: Resort bude hledat rezervy pro opravy krajských silnic
29. 09. 2016
Praha – Ministerstvo dopravy bude hledat v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) rezervy, ze kterých by napřesrok mohlo přispět na opravy silnic druhých a třetích tříd, které patří krajům. Kolik bude možné z letošního rozpočtu fondu pro opravy krajských silnic vyčlenit, bude jasné až na konci roku. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Letos resort z rozpočtu SFDI krajům přispěl třemi miliardami korun.

U Kyjského rybníka by mohlo vzniknout přírodní koupaliště
29. 09. 2016
Praha - U Kyjského rybníka by mohlo vzniknout koupaliště s přirozeným čištěním vody. Studii využití území schválili zastupitelé, informovala ve čtvrtek mluvčí městské části Praha 14 Veronika Berná. První podobné koupaliště s biologickým čištěním vody se otevřelo před dvěma lety v Radotíně. Za koupaliště zaplatila Praha 64 milionů Kč bez DPH. Další takové koupaliště plánují i ve Stodůlkách u sídliště Velká Ohrada.

Škoda Praha podepsala smlouvy na výstavbu elektrárny v Černé Hoře
29. 09. 2016
Praha - Škoda Praha ze skupiny ČEZ podepsala smlouvy na výstavbu uhelné elektrárny Pljevlja v Černé Hoře. Smlouvy dnes podepsala se zadavatelem zakázky černohorskou společností Elektropriveda Crne Gore A.D. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Projekt by měl podle dřívějších informací stát asi 9,5 miliardy korun. Zařízení má výkon 250 megawattů, tedy jako osmina Temelína. Škoda zvítězila v konkurenci devíti firem, když uspěla s nabídkou ověřeného řešení s nejlepší kombinací technických a ekonomických parametrů.

Češi se zajímají o původ jídla v obchodech, méně v restauracích
29. 09. 2016
Praha - Téměř dvě třetiny Čechů považují za důležité, zda jsou kupované potraviny původem z Česka. Čtyři pětiny populace se však neptají na původ jídla v restauracích, ukazuje zářijový průzkum agentury Ipsos, který dnes na tiskové konferenci zveřejnila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Podle předsedy asociace Karla Havlíčka se tak Češi liší od spotřebitelů například v Itálii, Španělsku nebo ve Francii, kde očekávají v hospůdkách a restauracích lokální produkty.

Rozhodnutí ERÚ nepočítá s podporou většiny obnovitelných zdrojů
29. 09. 2016
Praha - Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise, úřad může cenové rozhodnutí změnit. Informoval o tom dnes ERÚ. Ministerstvo průmyslu nechtělo situaci komentovat. Podpora obnovitelných zdrojů činí více než 40 miliard korun ročně.

Ceny pohonných hmot už třetí týden stagnují
29. 09. 2016
Praha - Ceny pohonných hmot v Česku už třetí týden stagnují. Benzin Natural 95 se prodává v průměru za 29,23 Kč/l, což je o haléř méně než minulou středu. Nafta v týdnu naopak o haléř zdražila a stojí průměrných 27,79 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Průměrný Čech loni zbohatl o 36.000 korun na 341.000 korun
29. 09. 2016
Praha - Čistá hodnota finančního bohatství na obyvatele v Česku loni stoupla o 36.000 Kč na 341.000 korun (zhruba 12.600 eur). V celosvětovém žebříčku to je posun o dvě příčky dopředu na 26. místo. Ukázaly to výsledky sedmého ročníku studie o světovém bohatství skupiny Allianz, která analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích světa.

Výdaje VZP na biologickou léčbu zřejmě o miliardu překročí plán
28. 09. 2016
Praha - Výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na biologickou léčbu v letošním roce zřejmě zhruba o miliardu korun překročí plánované náklady. Podle člena správní rady a poslance Rostislava Vyzuly (ANO) tak mohou dosáhnout až 9,5 miliardy korun. Narůstajícími výdaji se zabývá i ministerstvo zdravotnictví, které kvůli tomu zřídilo pracovní skupinu.

Z rezervy rozpočtu dostalo loni nejvíc ministerstvo spravedlnosti
28. 09. 2016
Praha - Z vládní rozpočtové rezervy, která je součástí státního rozpočtu, dostalo loni nejvíc peněz ministerstvo spravedlnosti, které je potřebovalo na dorovnání platů soudců a státních zástupců. Další významnou částku obdržel Úřad vlády ČR, aby zaplatil většinu škody z kauzy Promopro. Další výdaje z rezervy směřovaly hlavně na bezpečnost a opatření související s migrací. Uvádí to státní závěrečný účet za loňský rok, který vláda předložila Sněmovně.

Registraci k evidenci tržeb zatím získala desetina podnikatelů
28. 09. 2016
Praha - Finanční správa vydala autentizační údaje k elektronické evidenci tržeb zhruba 4600 podnikatelům. Vyplývá to z dat, které redakci poskytla Finanční správa. Evidence tržeb bude spuštěna od 1. prosince pro pro hotely a restaurace a měla by se podle správy týkat zhruba 50.000 podnikatelů. Registrační údaje přiděluje Finanční správa od 1. září.

Ministerstvo: Náhradní dopravu má u výluk proplácet správce trati
28. 09. 2016
Praha - Náklady spojené s výlukami a zavedením autobusové dopravy má podle nového zákona o drahách dopravcům kompenzovat správce kolejí, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Ročně tak správa může železničním společnostem vyplatit zhruba 300 milionů korun. Vyplývá to z návrhu prováděcí vyhlášky, kterou ministerstvo dopravy poslalo do připomínkového řízení. Konkrétní výše náhrad se ale může podle množství oprav na železniční síti mezi jednotlivými roky výrazně měnit.

Čedok vrací polovinu v Eso travel původnímu majiteli
27. 09. 2016
Praha - Cestovní kancelář Čedok se zbavuje své poloviny v cestovní kanceláři Eso travel. Valná hromada Čedoku v úterý souhlasila s prodejem akcií podnikateli Tomáši Cikánovi a jeho rodině. Cikán tak po čtrnácti letech znovu zcela ovládne firmu, kterou zakládal. Napsal to server E15.cz, kterému to potvrdily obě strany transakce.

Zákon o sociálním bydlení by měl reálně fungovat od podzimu 2018
27. 09. 2016
Praha - Připravovaný zákon o sociálním bydlení by měl platit od října 2017. Rozhodnutí o bytové nouzi, které zakládá nárok na sociální byt, by měly jednotlivé úřady práce vydávat od listopadu 2018. Na dnešní odborné konferenci o sociálním bydlení to řekla Linda Sokačová, vedoucí oddělení sociálního bydlení a sociálního začleňování ministerstva práce. Obce kritizovaly, že připravovaný systém není finančně zajištěn.

Pražská burza přišla o čtvrt procenta, dolů ji táhne Erste Bank
27. 09. 2016
Praha - Pražská burza dopoledne ztrácí, kolem 11:15 klesl index PX o 0,27 % na 866,79 bodu. Dolů ho táhla Erste Bank, nedařilo se ale ani akciím mobilního operátora O2 či pojišťovny VIG. Z velkých emisí mírně posílily akcie energetické společnosti ČEZ.

V Česku je šest tisíc hospod „čtyřek" a pět tisíc cukráren. S EET váhají
27. 09. 2016
Připomíná to pověstný klid před bouří. Ti, kteří jsou zavedením povinných účtenek nejvíce „zasaženi", se dva měsíce do startu elektronické evidence tržeb (EET) tváří, že se jich to zatím moc netýká. Upozorňuje na to třeba aktuální průzkum společnosti Storyous, která je jedničkou na tuzemském trhu gastronomických pokladen.

Policie bude utrácet. Za nové zbraně
27. 09. 2016
Ministr vnitra Milan Chovanec chce udržet Česko mezi nejbezpečnějšími zeměmi světa. Odborníkům se ale příliš nelíbí, co chce jeho úřad nakupovat.

Ministerstvo chce na platy v souvislosti s volbami 24 milionů korun
26. 09. 2016
Praha – Ministerstvo vnitra bude na organizaci krajských a senátních voleb na konci příštího týdne potřebovat 88,7 milionu korun. Z toho 23,1 milionu korun půjde na platy policistů a 650.000 korun na platy státních a občanských zaměstnanců. Uvedlo to ministerstvo.

Pražská burza vstoupila do nového týdne poklesem
26. 09. 2016
Praha - Pražská burza v pondělí navázala na páteční pokles a index PX klesl o 0,57 procenta na 869,10 bodu. Z hlavních titulů byly v plusu pouze čtyři. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. 

Kterak chce ministr Jurečka „odklonit" státní dříví
26. 09. 2016
Stát chce omezit vývoz surového dřeva. Podpoří proto nové pily, kterým zajistí surovinu ze státních lesů. Dřevaři a jejich sdružení ale takový zásah do trhu, který zvýhodní novou konkurenci, svorně odmítají. Vědí, že argument o snížení exportu kulatiny je jen zástěrka a ve skutečnosti jde o pomoc pro pár vyvolených. Státní podpora se šije především pro obří pilu Labe Wood, kterou Rakušané plánují postavit ve Štětí.

Polovina prodejců alkoholu kontrolovaných ČOI klamala zákazníky
26. 09. 2016
Praha - Téměř polovina prodejců alkoholu kontrolovaných ve druhém čtvrtletí letošního roku Českou obchodní inspekcí (ČOI) klamala zákazníky. Dnes to oznámil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Prodejci například chybně uváděli ceny či dávali špatnou míru. Porušení zákazu prodeje nelegálního alkoholu či daňové podvody ale inspektoři neodhalili.

Pražská burza dnes klesá, rostou jen dva tituly
26. 09. 2016
Praha - Pražská burza zahájila nový týden poklesem, index PX po 11:00 spadl o 0,94 % na 865,86 bodu. Jedinými rostoucími tituly z hlavních akcií jsou mediální CME a tabáková společnost Philip Morris.

Při převodu bytu mají dluhy přejít na kupce, navrhli poslanci
26. 09. 2016
Při převodu vlastnictví bytové nebo jiné jednotky by měly dluhy na příspěvcích na správu domu ze zákona přejít z převodce na nabyvatele. V novele občanského zákoníku to navrhla skupina poslanců ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a Úsvitu. Předloha by vedle dalších úprav taky obnovila předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu k nemovitostem.

Brabec dá na sucho další tři miliardy, předloží i akční plán
25. 09. 2016
Praha - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce na boj proti suchu do konce roku dát další tři miliardy korun. Možnosti jejich čerpání vyhlásí prostřednictvím výzev. Brabec to dnes řekl v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Od roku 2014 se na sucho podle ministra z evropských fondů již tři miliardy korun vydaly. Brabec také chce do konce roku předložit vládě Národní akční plán adaptace na změnu klimatu, který bude obsahovat 400 úkolů, které by měly pomoci zmírnit dopady klimatických změn v ČR.

České akcie letos klesly podle indexu PX o téměř devět procent
25. 09. 2016
Praha - České akcie letos klesly podle indexu PX o téměř devět procent a patří tak k nejhorším na světě. Hodnotu ztratily především finanční tituly VIG a Komerční banka, naopak nejvíce posílily akcie Fortuny, Unipetrolu a Monety, shodli se analytici. Koncem června burza propadla na sedmileté minimum v reakci na výsledky britského referenda o odchodu Velké Británie z EU. Loni posílily české akcie podle PX o zhruba procento.

Průzkum: O geneticky upravené potraviny se Češi moc nezajímají
25. 09. 2016
Praha - Problematika geneticky modifikovaných potravin Čechy příliš nezajímá, zájem o ni jeví pětina lidí. Podle 78 procent občanů by ale potraviny, které obsahují geneticky upravené složky, měly mít tuto informaci na etiketě. Přitom zhruba stejné množství občanů při nákupu potravin údaje o genetické úpravě nekontroluje nikdy nebo jen zřídka. Podstatně více kontrolují datum spotřeby. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které dnes poskytlo jeho výsledky ČTK.

Obrana vypsala zakázku na nákup pušek pro přesnou střelbu
24. 09. 2016
Praha - Ministerstvo obrany vypsalo zakázku na nákup pušek pro přesnou střelbu. Pořídit jich chce 238. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva by zbraně měly dostat jednotky 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády. Nahradí dosluhující Dragunovy. Hodnotu zakázky ministerstvo ve věstníku neuvedlo, v minulosti byla odhadována na více než 100 milionů korun.

Soumrak řemesel. Kde jsou uzenáři?
24. 09. 2016
Praha – Lidé si začínají vážit dobrých řemeslníků. Paradoxní ovšem je, že některá řemesla by mohla být klidně zapsána na seznam kriticky ohrožených druhů. „V současné době je asi 15 tisíc kvalifikovaných uzenářů. Školu ale ročně ukončí jen několik stovek. Lze si jednoduše dopočítat, že v budoucnu tu nebude nikdo, kdo by na jatkách boural maso," uvedl jeden z příkladů předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Senioři by měli doplácet za léky maximálně pětistovku
24. 09. 2016
Praha - Dva týdny do voleb se socialisté vytasili ?s dalším „dárečkem". Potěší starší lidi ?i rodiče dětí.

Babišův fond koupil polikliniku v pražských Modřanech
23. 09. 2016
Praha – Fond Hartenberg, přes který investuje své peníze do zdravotnictví šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš, získal 70procentní podíl v Poliklinice Modřany. V této druhé největší poliklinice v Praze působí téměř sto lékařů a poliklinika zajišťuje péči pro oblast zhruba se 60.000 obyvateli. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN).

Za dvacet let se zdvojnásobil počet pracujících důchodců
23. 09. 2016
Praha – Důchod často nestačí. Přesvědčuje se o tom stále více penzistů. Za posledních dvacet let se totiž zvýšil počet těch důchodců, kteří stále pracují. Zatímco ?v roce 1996 si přivydělávalo necelých 170 tisíc z nich, loni už úřady spočítaly 356 tisíc přivydělávajících si penzistů.

Hospodaření ČT, ČTK a ČRo bylo Sněmovně doporučeno schválit
22. 09. 2016
Praha - Sněmovní volební výbor dnes doporučil Sněmovně schválit výroční zprávu o hospodaření České televize za loňský rok i výroční zprávu o činnosti a hospodaření ČTK. Doporučil také schválit zprávu o loňském hospodaření Českého rozhlasu. Sněmovna se bude zprávami zabývat na některé z příštích schůzí.

Babiš: Lékaři svými požadavky ohrožují udržitelnost zdravotnictví
21. 09. 2016
Praha - Česká lékařská komora (ČLK) svými požadavky na zvyšování plateb za státní pojištěnce podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) ohrožuje udržitelnost celého systému. Zdravotnictví se podle Babiše neobejde bez systémových změn. Babiš to uvedl v dopise, který zaslal prezidentovi ČLK Milanu Kubkovi. Dopis zároveň zveřejnil na webu ministerstva financí.

Ministerstvo kultury dostalo v rozpočtu 100 milionů korun na živé umění
21. 09. 2016
Praha - Vláda přidala během dnešního projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok 100 milionů korun ministerstvu kultury. Na twitteru o tom informoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Peníze jsou podle něj určeny na živé umění a směřovat mají hlavně do regionů.

Letos vyroste v Praze nejméně nových kanceláří od roku 1992
21. 09. 2016
Praha - Letos bude v Praze dokončeno 32 300 metrů čtverečních nových kanceláří, což je nejméně od roku 1992. V prvním pololetí jich bylo pouze 12 tisíc metrů čtverečních. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Colliers International. V příštím roce by se podle ní měla výstavba kanceláří vrátit mírně nad průměr posledních deseti let.

Pražská burza stagnuje, v růstu jí brání pokles ČEZ a KB
21. 09. 2016
Praha - Pražská burza dnes stagnuje, index PX po 11:00 odepsal 0,05 % na 865,12 bodu. V růstu mu brání akcie elektrárenské firmy ČEZ, Komerční banky a Moneta Money Bank. Proti jejich zlevňování jde růst cenných papírů Erste Bank nebo pojišťovny VIG.

Na podporu elektřiny a tepla má stát dát o 4 mld. víc než letos
20. 09. 2016
Praha - Na podporu elektřiny a tepla má jít příští rok ze státního rozpočtu o zhruba čtyři miliardy korun více než letos. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, o kterém bude ve středu jednat vláda.

Vláda asi odmítne zpřísnění podmínek pro nezaměstnané
20. 09. 2016
Praha – Za nadbytečné patrně označí kabinet zpřísnění podmínek pro uchazeče o zaměstnání registrované úřadem práce, jak je navrhl opoziční Úsvit. Pracovníci úřadu by podle novely dostali pravomoc kontrolovat, zda se uchazeči nedostavili k výběrovému řízení na volné pracovní místo opilí nebo pod vlivem drog. V takovém případě by lidem hrozilo půlroční vyškrtnutí z evidence, a tedy ztráta podpory v nezaměstnanosti.

Praha přidá nemocnicím více než devět milionů na nové přístroje
20. 09. 2016
Praha - Hlavní město přidá nemocnicím 9,25 milionu korun na investice. Peníze dostane Bulovka, Královské Vinohrady, Všeobecná fakultní a Ústřední vojenská nemocnice, schválili v úterý radní hlavního města. Využijí je většinou na nové přístroje, nakoupí ale i lůžka, speciální dlahy nebo sanitku. Dotace ještě musí schválit zastupitelstvo, minulý týden přidělilo pět milionů Nemocnici Na Františku.

MZe chystá úlevy pro obyvatele obcí do 500 obyvatel
20. 09. 2016
Praha - Zaměstnanci v obcích do 500 obyvatel možná získají slevu 500 korun měsíčně na sociálním pojištění. Podnikatelé z těchto obcí, kteří zaměstnávají do deseti lidí, by mohli získat až dvoumilionový zvýhodněný úvěr. Na některé z budoucích koaličních rad to navrhne ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podpora by činila až 2,3 miliardy korun ročně, oznámil dnes Jurečka na tiskové konferenci. Opatření by měla zabránit odchodu lidí z těchto obcí, kterých jsou asi 2000. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) opatření považuje za nesystémové.

Pražskou burzu dnes táhnou akcie ČEZ a Erste Bank
20. 09. 2016
Praha - Pražská burza roste druhým dnem v řadě, index PX dnes do 11:00 posílil o 0,35 % na 864,81 bodu. Táhnou ho hlavně akcie ČEZ a Erste Bank. Nedaří se naopak mediální CME, Unipetrolu a telekomunikační 02.

Počet živnostníků klesá, lidé se schovávají do „eseróček"
20. 09. 2016
Praha - Hrdý živnostník, který dělá sám na sebe? Ještě pár let a nebude to platit. I z těch nejmenších se v České republice postupně stávají „velkopodnikatelé".

Více než třetina uživatelů má v PC nepoužívané programy
20. 09. 2016
Praha - Celkem 37 procent uživatelů má ve svém PC nebo jiném zařízení programy, které už nepoužívá. To nejen zbytečně přetěžuje paměť, ale nabízí to zločincům více příležitostí, jak získat přístup do systému. Vyplývá to ze studie antivirové firmy Kaspersky Lab.

Vnitro chce přes miliardu navíc, podle Babiše to není reálné
19. 09. 2016
Praha - Ministerstvo vnitra chce posílit rozpočet na příští rok ještě o 1,1 miliardy korun. Z toho 600 milionů korun potřebuje policie na boj proti terorismu. Na tiskové konferenci to dnes sdělili vedoucí představitelé ministerstva, policie a hasičů. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale navýšení rozpočtu vnitra o další miliardu z aktuálně navržených zhruba 63 miliard nepovažuje za reálné. Požadavky ministrů za ČSSD označil za součást politického boje, chtějí podle něj peníze, které nejsou potřeba.

Finanční správa dostane právo zkoumat výši majetku poplatníků
19. 09. 2016
Praha - Finanční správa dostane pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy by byl vyšší než pět milionů korun, správa by ho mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit. Pravomoci finanční správy rozšíří návrh zákona o prokazování původu majetku, který dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval Hrad.

Developeři v Praze dají na podzim do prodeje stovky nových bytů
19. 09. 2016
Praha 19. září (ČTK) - Developeři v Praze dají na podzim do prodeje stovky nových bytů. Z firem, které ČTK oslovila, má nejširší nabídku Central Group se 461 byty. Největší projekt Rezidence Nad Vltavou se 114 byty dá do prodeje začátkem listopadu.

Česká stopa v Africe: pivo
19. 09. 2016
Kvašené nápoje se v Africe vyrábějí odpradávna. Spolu s Evropany však dorazila i sem moderní výroba piva. Vývozem pivovarnického know-how na kontinent proslulo i někdejší Československo. Nyní tento obor zažívá v Africe boom – stoupá obliba točeného piva.

Pražská burza dnes stagnuje
19. 09. 2016
Praha - Pražská burza dnes stagnuje, index PX klesl pouze o 0,03 % na 860,58 bodu. Do červených čísel ho táhnou cenné papíry elektrárenské firmy ČEZ. Ostatní akcie zdražily nebo stagnovaly.

Zubaři chtějí upozorňovat na podfinancování stomatologie
19. 09. 2016
Praha - Zubaři zahájili kampaň, během které chtějí veřejnost upozorňovat na nedostatečné financování stomatologické péče. Žádají navýšení úhrad za některé výkony nebo to, aby si pacienti za některé úkony platili. Novinářům to v pondělí řekl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Podle něj se bude lišit, jak se zubaři ke kampani připojí. Může to být i tak, že někteří lékaři přestanou nabízet péči, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a nebudou přibírat nové pacienty.

V pololetí přibylo 34 tisíc nových podnikatelů, méně než před rokem
19. 09. 2016
Praha /TABULKA/ - V prvním pololetí bylo v Česku registrováno přes 34 tisíc nových podnikatelů, což je o čtyři procenta méně než ve stejném období loni. Celkový počet živnostníků ke konci června činil 2,06 milionu, nicméně podnikatelskou činnost vyvíjí pouze 48 procent z nich. Noví živnostníci nejčastěji podnikají v obchodu a jsou registrováni v Praze. Vyplývá to z aktuálních databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

ČNB upozornila na podvodné emaily rozesílané jejím jménem
19. 09. 2016
Praha - Česká národní banka upozornila na podvodné e-maily, které mají za cíl jménem ČNB získat citlivé informace nebo poplatky za převod peněžních prostředků. Banka uvedla, že jde o tzv. phishingové útoky, které směřují k vylákání osobních údajů dané osoby.

Ceny pohonných hmot budou do konce roku spíše stagnovat
19. 09. 2016
Praha - Ceny pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích budou do konce letošního roku spíše stagnovat. Shodli se na tom oslovení analytici. Uvedli, že výraznější růst cen benzinu a nafty může nastat pouze v případě, že by se země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Rusko domluvily na snížení produkce ropy. Neoficiální schůzka ministrů OPEC by se měla uskutečnit na konci září v Alžírsku.

Hitem o Vánocích budou virtuální brýle, drony či herní konzole
18. 09. 2016
Praha - Dárkovými hity letošních Vánoc budou podle obchodníků s elektrem brýle pro virtuální realitu, drony, herní konzole a nositelná eletronika. Tradičními dárky zůstávají mj. mobily, knihy či u dětí Lego. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky.

Objem zadaných veřejných zakázek ve stavebnictví klesl o 38 procent
18. 09. 2016
Praha - Veřejní investoři zadali letos do konce srpna stavebním firmám 3017 zakázek za 57,4 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně klesla o 37,9 procenta, počet se snížil o 28,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které redakci poskytla inženýrská společnost ÚRS Praha.

V soutěži o ochotě úřadů informovat je rekordních 95 nominací
18. 09. 2016
Praha - Rekordních 95 ze 162 nominací bylo letos zařazeno do soutěže, která hodnotí zejména ochotu úřadů poskytovat informace. Patří mezi ně Parlament, ministerstva a především radnice.

Šéf celníků odhadl, že přijme 200 až 300 nových zaměstnanců
18. 09. 2016
Praha - Generální ředitel celní správy Milan Poulíček odhadl, že v příštím roce by se řady celníků mohly rozšířit o 200 až 300 nových zaměstnanců. V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce připustil, že nábor související s rozšířením kompetencí celníků bude složitý, protože posily hledají i policisté či finanční správa. Popřel spekulace, že celníci budují stínovou policii.

Zakázku Hradu k zajištění bezpečnosti získala Fenix International
18. 09. 2016
Praha - Zakázku Správy Pražského hradu (SPH) na zajištění ochrany osob a majetku v rámci organizace návštěvnického provozu v objektech Pražského hradu získala ze sedmi obdržených nabídek pražská společnost FENIX INTERNATIONAL za téměř 16,2 milionu Kč bez DPH. Informace pochází z věstníku veřejných zakázek. Podle mluvčího SPH Davida Šebka zakázka ale nesouvisí s novými bezpečnostními opatřeními na Hradě.

Starostové i radní si polepší, jejich odměny se zvýší
17. 09. 2016
Pro nejmenší obce do 300 lidí vznikne jedna kategorie. Starostům se bude plat odvíjet od průměrné mzdy ve veřejné sféře.

Praha převede městským částem přes 350 milionů korun
16. 09. 2016
Praha - Hlavní město převede městským částem na jejich projekty přes 350 milionů korun. Přidělení dotací schválilo v pátek pražské zastupitelstvo. Peníze půjdou z rozpočtu na investice, které letos město nestihne realizovat.

Opozice: Lítačka vzbuzuje podezření z porušení zákona o zakázkách
15. 09. 2016
Praha - Smlouvy uzavřené v rámci vývoje karty na MHD s názvem lítačka vzbuzují podezření, že Praha mohla porušit zákon o veřejných zakázkách. Na jednání pražského zastupitelstva to ve čtvrtek večer zaznělo z opozičních řad. Pochybnosti prý panují hlavně kolem zakázek přidělených firmě XT-Card. Opozice žádá kompletní vyčíslení nákladů.

Praha bude deseti miliony ročně podporovat zahraniční filmaře
15. 09. 2016
Praha - Praha bude prostřednictvím nově založeného fondu podporovat zahraniční filmovou a televizní tvorbu v Praze. Zastupitelé se ve čtvrtek zavázali, že do fondu ročně vloží deset milionů korun. Návrh kritizovala opoziční TOP 09 a piráti. Podle nich jde o neúčelné utrácení peněz.

Policie dostane od Prahy čtyři miliony na ochranu před teroristy
15. 09. 2016
Praha - Krajské policejní ředitelství v Praze dostane od hlavního města přes čtyři miliony korun na ochranu před terorismem. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé hlavního města. Vyslyšeli tak žádost policie.

Zastupitelé schválili pět milionů pro Nemocnici Na Františku
15. 09. 2016
Praha - Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili přidělení pěti milionů korun Nemocnici Na Františku zřizované městskou částí Praha 1. Loni nemocnice hospodařila s rozpočtem 332 milionů korun, skončila ale téměř deset milionů ve ztrátě. Dotaci Praha dává každým rokem, uvedl pražský radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO).

Praha od ledna sloučí učiliště Chabařovická s jiným na Vyšehradě
15. 09. 2016
Praha - Praha od ledna sloučí střední odborné učiliště v Chabařovické ulici v Kobylisích s učilištěm na Vyšehradě. Spojení škol, proti kterému se postavili někteří učitelé a vznikla i petice, ve čtvrtek schválili zastupitelé hlavního města. Formálně se školy spojí příští rok v lednu, budovu patřící Praze 8 musí škola opustit do září 2018. Městská část chce budovu využít pro soukromou základní školu.

Pošta chce po státu úhradu loňských nákladů 1,76 miliardy korun
15. 09. 2016
Praha - Česká pošta požádala Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o úhradu čistých nákladů z poskytování základních služeb za loňský rok 1,76 miliardy korun. Stát ale poště zaplatí ze státního rozpočtu maximálně 700 milionů. Uvedl to dnes ČTÚ v pravidelné měsíční zprávě. Podle zákona o poštovních službách je Česká pošta povinna zajistit na celém území ČR dostupnost základních služeb. Mezi ty patří dodání poštovních zásilek do dvou kilogramů, dodání balíků do deseti kilogramů, doručení peněž poštovní složenkou nebo dodání doporučených a cenných zásilek.

Čistý zisk bank stoupl meziročně o 7,3 miliardy na 44,7 mld. Kč
15. 09. 2016
Praha - Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v prvním pololetí souhrnný čistý zisk meziročně o 7,27 miliardy na 44,73 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci června činila 5,84 bilionu korun, což je proti konci roku 2015 růst o 375 miliard Kč.

Kampaň proti segwayům stála Prahu nejméně 400 tisíc korun bez DPH
15. 09. 2016
Kampaň namířená proti jízdě vozítek segway vyšla Prahu minimálně na 400 tisíc korun bez DPH. Jde o částku, kterou úřad zaplatil za plakátovací místa, na kterých reklamní sdělení od srpna visí. Vyplývá z informací, které poskytl mluvčí úřadu Vít Hofman. Kolik přesně stál návrh plakátů a jejich výroba, není jasné. Šlo prý o zhruba desítky tisíc korun. Vozítka ale po Praze dál jezdí.

Praha připravuje zavedení dynamického nákupního systému pro IT
15. 09. 2016
Praha - Hlavní město připravuje zavedení dynamického nákupního systému pro informační technologie. Počítače, software a poradenství plánuje nově nakupovat formou elektronické aukce. Zastupitelstvo ve čtvrtek uložilo radě připravit veřejnou zakázku na zavedení tohoto systému.

Praha dostala od antimonopolního úřadu půlmilionovou pokutu
15. 09. 2016
Praha - ražský magistrát dostal od Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) půlmilionovou pokutu za chyby v zakázce na dodávku výstroje pro městskou policii. Rozhodnutí není pravomocné, město se proti němu může odvolat. ÚOHS to ve čtvrtek uvedl v tiskové zprávě. Městská policie se závěry úřadu nesouhlasí, sdělila její mluvčí Irena Seifertová.

Kvalifikovaným zaměstnancům a šéfům se v Praze daří čím dál lépe
15. 09. 2016
Praha /ROZHOVOR/ - Podle Tomáše Ervína Dombrovského, analytika firmy LMC, provozující portály Jobs.cz a a Prace.cz, rostou platy v Praze zejména kvalifikovaným zaměstnancům.

Ceny pohonných hmot v Praze druhý týden klesají
15. 09. 2016
Praha - Pohonné hmoty u čerpacích stanic v hlavním městě zlevňují druhý týden po sobě. Cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu klesla o pět haléřů na průměrných 29,54 koruny za litr, nafta zlevnila o sedm haléřů a ve středu průměrně stála 28,48 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Manažeři vs. dělníci. Kde se nejvíc liší platy
15. 09. 2016
Praha /INFOGRAFIKA/ - Šéfové berou v Česku dvakrát až třikrát vyšší mzdy než běžní zaměstnanci. „Platové nůžky" se ale přestávají rozevírat.

České dráhy kvůli letecké přehlídce Dny NATO posílí vlaky
14. 09. 2016
Praha - České dráhy 17. a 18. září posílí kvůli letecké přehlídce Dny NATO vlaky do Ostravy. Speciální dálkové vlaky do ostravského Mošnova dopravce vypraví z Prahy, Brna a Olomouce. Ve Studénce budou stavět i vlaky, které stanicí obvykle jen projíždí. Mimo jiné zde zastaví soupravy Pendolino, nebo mezistátní vlaky z Vídně, a Varšavy, uvedly v tiskové zprávě ČD.

Poslanci chtějí od vlády novelu stavebního zákona a zákona o EIA
14. 09. 2016
Praha - Sněmovna chce po vládě, aby předložila novely zákonů, které by urychlily schvalování zejména důležitých dopravních staveb. Jde o novelu stavebního zákona a zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, tzv. EIA. Sněmovna chce navíc po ministru dopravy každého půl roku písemnou informaci o tom, jak příprava výstavby dopravních projektů postupuje. Poslanci se na tom shodli po středeční několikahodinové debatě o výstavbě nových silnic a železnic. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) s tím souhlasil.

Začínáte vydělávat? Dobře přemýšlejte, jak s první výplatou naložíte
14. 09. 2016
Na trhu práce je stálý zájem o mladé absolventy středních a vysokých škol. Důvodem je, že oproti starším zaměstnancům jsou flexibilnější, rychleji se učí a většinou nemají takové platové požadavky jako lidé, kteří již například musejí živit rodinu. Nabízí se otázka, jak by tito, takzvaně mladí profesionálové, měli naložit s penězi, které vydělají.

Praha musí kvůli změně zákona zrušit partnerství v kultuře a cestovním ruchu
14. 09. 2016
Praha - Hlavní město zruší kvůli novele zákona o rozpočtových pravidlech financování akcí formou partnerství v kultuře a cestovním ruchu. Více projektů by mělo nově procházet systémem grantů. Výjimečně o nich může rozhodovat rada, žádosti nad 200 tisíc korun posoudí zastupitelstvo. Město na partnerství v kultuře letos rozdělilo více než deset milionů korun. Zrušení zásad pro poskytování partnerství ve středu schválil magistrátní výbor pro kulturu.

Šéf stavebních odborů: Za letošní propad stavebnictví může vláda
14. 09. 2016
Praha - Za letošní propad ve stavebnictví může do značné míry vláda. Největší problém je ve špatném stavu stavební legislativy. Peníze na výstavbu jsou, ale zoufale chybějí zakázky. V rozhovoru s ČTK to uvedl předseda odborového svazu Stavba ČR Stanislav Antoniv. Podle něj by ke zlepšení situace vedlo sloučení většiny ministerstev, pod které stavebnictví spadá, do jednoho. Podle údajů Českého statistického úřadu tuzemské stavebnictví za prvních sedm měsíců letošního roku meziročně propadlo o 11 procent, inženýrské stavitelství dokonce o 15 procent.

Praha 4 hospodařila v prvním pololetí s přebytkem 56,1 milionu korun
14. 09. 2016
Praha - Hospodaření radnice Prahy 4 skončilo v prvním pololetí letošního roku přebytkem zhruba 56,5 milionu korun. Loni za stejné období byla radnice ve schodku několik desítek milionů. Výsledek hospodaření dnes projednali zastupitelé městské části, kritizovala ho opozice, která jej označila za „děsné vysvědčení". Přebytek způsobilo zejména nízké čerpání investic.

ČT investuje do Kavčích hor v pěti letech 800 milionů korun
14. 09. 2016
Praha - Česká televize investuje do modernizace svého komplexu v Praze na Kavčích horách v příštích pěti letech kolem 800 milionů korun bez DPH. Počítá s tím tzv. Plán programového, technického, personálního a ekonomického rozvoje ČT na léta 2017 až 2021, který ve středu schválila Rada České televize. Vyplývá to z hlasování rady.

Hasiči dostanou 100 milionů navíc, o rozpočtu bude vnitro dál jednat
14. 09. 2016
Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se dnes domluvil se zástupci ministerstva financí na zvýšení rozpočtu své kapitoly na příští rok o 100 milionů korun pro hasiče. O další víc než miliardě korun na posílení bezpečnosti a boje s terorismem budou jednání pokračovat do 20. září. Chovanec to řekl po schůzce. Očekává dlouhou diskusi, "na jejímž konci se ale jako vždy ministři dokážou shodnout".

Sobotka: Oligarchové si musí vybrat členství ve vládě, či dotace
14. 09. 2016
Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru uvítal dnešní schválení zpřísnění zákona o střetu zájmů Poslaneckou sněmovnou. Oligarchové si podle znění předpisu, který podpořili poslanci, musí vybrat mezi členstvím ve vládě a dotacemi, zakázkami a vlastnictvím médií, uvedl.

Do Ameriky jel, aby ho tam srovnali. Nyní láká lidi na hamburgery a steaky
14. 09. 2016
Praha - Stručně řečeno zamiloval se do burgerů a steaků. A chtěl by, s nadsázkou řečeno, Pražany naučit jíst tyhle dvě laskominy. Mluví o nich tak, jako cukrářka o nejsladším dortu. Prostě je cítit, že kdyby nebylo steaků a burgerů, jeho život by byl smutnější.

Sněmovna podpořila některá omezení v podnikání členů vlády
14. 09. 2016
Praha - Sněmovna podpořila v dílčích hlasováních při dnešním schvalování novely zákona o střetu zájmů některá omezení podnikání členů vlády, jež zjevně míří na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Do zákona by se mohla dostat úprava Jana Chvojky (ČSSD), podle níž členové kabinetu nebudou smět provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Poslanci podpořili i návrhy Martina Plíška (TOP 09), podle nichž by se firmy, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nemohly hlásit o veřejné zakázky a neměly by nárok na některé dotace a investiční pobídky.

Banky: Stoprocentní hypotéku si pořizuje jen minimum klientů
14. 09. 2016
Hypotéku stoprocentně zajištěnou nemovitostí si pořizuje jen malý podíl klientů a ani s blížícím se koncem těchto hypoték se zájem o ně nezvýšil. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími peněžními ústavy. Nabídka hypoték krytých ze sta procent hodnotou nemovitosti od října na základě doporučení České národní banky skončí.

Ministerstva zaměstnávají méně handicapovaných, než by měla
14. 09. 2016
Praha - Téměř žádná ministerstva a úřady neplní povinné počty zdravotně postižených lidí, kteří by tam měli pracovat. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Z údajů, které dnes ČTK získala, nejnižší podíl handicapovaných loni pracoval na ministerstvu zahraničních věcí. Následovalo ministerstvo dopravy.

Odbory: Minimální mzda pokladní by měla stoupnout na 18 tisíc korun
13. 09. 2016
Praha - Odboráři v maloobchodu žádají, aby se minimální mzda pokladních zvýšila z nynějších 12.100 korun měsíčně na 18.150 korun. V rámci jednání o kolektivní smlouvě vyššího stupně Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO) požaduje nejméně 1,5násobek nejnižší zaručené mzdy stanovené nařízením vlády pro jednotlivé pracovní pozice v obchodě. Odbory to dnes uvedly v tiskové zprávě.

Stále více firem chce nabírat lidi, než je propouštět
13. 09. 2016
Praha - Tuzemští zaměstnavatelé budou i ve čtvrtém čtvrtletí hojně přijímat nové pracovníky. Zvyšovat počet zaměstnanců plánuje devět procent oslovených firem, naopak propouštět se chystají dvě procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower uskutečněné na vzorku 750 zaměstnavatelů v soukromém i veřejném sektoru v ČR.

Praha 5 a 6 za dva týdny vybraly za parkovací zóny 33,5 milionu
13. 09. 2016
Praha - Pražské radnice na Smíchově a v Dejvicích za první zhruba dva týdny provozu rozšířených parkovacích zón vybraly od řidičů dohromady 33,5 milionu korun. Městské části peníze předají magistrátu, který z nich zaplatí provoz zón, a poté je rovným dílem rozdělí mezi hlavní město a dotčené radnice. V úterý řekli mluvčí radnic. Magistrát loni ze všech zavedených parkovacích zón získal 330 milionů korun.

Praha vyčlenila na opravy a údržbu silnic a mostů 180 milionů korun
13. 09. 2016
Praha - Hlavní město vyčlení na opravy a údržbu silnic a lávek 180 milionů korun. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Peníze by měly jít na opravy povrchů silnic i mostních konstrukcí. Rekonstrukce zajistí Technická správa komunikací (TSK). Prostředky na opravy vezme město ze svého rozpočtu z kapitoly investic, na jejichž realizaci letos nedojde. Takzvaný vnitřní dluh na pražských komunikacích je asi 21 miliard korun.

Praha rozdělí radnicím 127 mil. korun z 330 mil vybraných z parkování
13. 09. 2016
Praha - Magistrát převede na účet několika městských částí zhruba 126,6 milionu korun, které byly vybrány v rámci zón placeného stání v roce 2015. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Celkem město vybralo loni v rámci parkovacích zón 330 milionů korun.

Sázkové kanceláře se chystají na volby, sázkaři bývají úspěšnější
13. 09. 2016
Praha - Sázkové kanceláře v ČR se chystají vypsat kurzy na podzimní krajské a senátní volby. Do svých nabídek je plánují zařadit v nejbližších dnech. V sázkách na politické události podle nich sázkaři zpravidla vítězí nad bookmakery. Zatím rekordní zájem byl o první přímé prezidentské volby v lednu 2013, kdy sázkové kanceláře přijaly sázky za desítky milionů korun. Krajské volby a první kolo senátních voleb se konají 7. a 8. října, druhé kolo senátních voleb o týden později.

Na toaletu si dojdete bez účtenky, ?ale bude existovat i výjimka
13. 09. 2016
Na místa, kam i císař pán chodil pěšky, dost často spěcháme. A kdyby kromě hledání drobných mělo následovat i čekání na účtenku, mohlo by to být i velmi „nepříjemné zdržení".

ČD rozšíří nabídku drobného občerstvení v rychlících do Ostravy
13. 09. 2016
Praha - České dráhy rozšíří nabídku drobného občerstvení z takzvaných minibarů. Vozíky s nápoji, pamlsky nebo bagetami by se měly od poloviny září objevit v 30 rychlících na trase mezi Prahou, Přerovem a Ostravou. Ve třech soupravách InterPanter na lince Břeclav - Brno - Olomouc dopravce testuje provoz automatů na cukrovinky a nápoje. V tiskové zprávě o tom informovala společnost.

Vláda přerušila jednání o státním rozpočtu do 21. září
12. 09. 2016
Praha - Vláda dnes podle očekávání přerušila do 21. září jednání o státním rozpočtu na příští rok. Kabinet ještě musí dořešit dodatečné požadavky ministerstev. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Návrh rozpočtu se schodkem 60 miliard korun dnes podpořili zástupci zaměstnavatelů, odborů i prezident Miloš Zeman. Materiál naopak kritizuje pravicová opozice.

Státní zaměstnanci a lékaři dostanou víc, nařízení přijala vláda
12. 09. 2016
Praha - Platy ve veřejných službách a správě vzrostou od listopadu o čtyři procenta. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Příslušné nařízení schválila dnes večer vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o tom informoval na twitteru.

Tripartita se neshodla na proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci
12. 09. 2016
Praha - Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborářů se neshodli na zrušení tzv. karenční doby, tedy neproplácení nemocenské zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci. Novinářům to po dnešním jednání tripartity řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na jedné straně sporu stojí podle něj ČSSD a odboráři, na straně druhé koaliční partneři a zaměstnavatelé.

Ministerstvo chce miliardu korun pro pedagogické a lékařské fakulty
12. 09. 2016
Praha - Ministerstvo školství chce od příštího akademického roku zahájit dotační program na podporu pedagogických a lékařských fakult. Mezi tyto vysoké školy chce úřad rozdělit jednu miliardu korun. Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) o tom v pondělí informovala v souvislosti s plánem ministerstev školství a zdravotnictví na zvýšení počtu lékařů v příštích letech.

Mládek: Zeman na tripartitě navrhl zrušení podpory zelené energii
12. 09. 2016
Praha - Prezident Miloš Zeman navrhl na dnešním zasedání tripartity zrušení podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Zaměstnavatelé výzvu prezidenta na omezení podpory odmítli. Prezident kritizuje dotace pro takzvanou zelenou energii dlouhodobě, naposledy se proti ním vymezil po srpnové schůzce s předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou. Na podporu obnovitelných zdrojů jde ročně v Česku více než 40 miliard korun.

Rozpočet: Ministerstva mají nové požadavky, Babiš o tom nevěděl
12. 09. 2016
Praha - Některá ministerstva mají nové požadavky na státní rozpočet na příští rok. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) při příchodu na dnešní jednání tripartity a vlády uvedl, že se o dalších požadavcích na rozpočet dozvěděl dnes z médií. Stěžoval si, že někteří ministři, včetně ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), s ním nechtěli komunikovat.