Deník - Pražský - regionální kultura


Výjimečné vystoupení. Marta Kubišová dnes zazpívá v pražské Lucerně
16. 11. 2019
Marta Kubišová, která před dvěma lety 1. listopadu v den svých 75. narozenin ukončila pěveckou kariéru, v sobotu vystoupí výjimečně na akci v pražské Lucerně. V programu dále zazpívají Jan Křížek nebo Vojtěch Dyk. Koncert je také věnován památce Václava Havla. Kubišová zazpívá 13 skladeb. Mimo jiní zazní Modlitba, Magdalena, Někde musí být rád, Teď, Hej Jude, Dobrodružství s panem Bohem, S nebývalou ochotou a další.

Jsem člověk, který potřebuje hodně spánku, říká Chantal Poullain
13. 11. 2019
Chantal Poullain se kdysi rozhodla, že místo studia v Americe pojede se svou láskou do socialistického Československa. Dnes by to prý udělala znovu.

Slavná pražská kina se většinou proměnila v divadelní scény
13. 11. 2019
Jestli něčemu sametová revoluce moc nepomohla, byla to pražská kina. Jen na Václavském náměstí a v jeho nejbližším okolí zhlédlo denně nějaký film až několik tisíc lidí. Ne vždy sice bylo z hlediska kvality filmové produkce na co koukat a na snímky ze Západu, které prošly cenzurou, se u pokladen v pasážích kolem „Václaváku“stály fronty.

Konečně společně. Zagorová a Margita příští rok poprvé vystoupí společně
11. 11. 2019
Zpěvačka Hana Zagorová a tenorista Štefan Margita vystoupí příští rok poprvé na čtyřech společných koncertech. V projektu s názvem Konečně společně se manželé potkají na jednom pódiu v programu v režii Michala Cabana. Turné vyvrcholí 3. října 2020 v pražské O2 areně. Za pořadatele o tom informovala Hana Tietze.

Viktořík a Klempíř z J.A.R.: Kdyby si u nás prosazoval každý svou, nevznikne nic
11. 11. 2019
Třicet let od svého vzniku si na právě probíhajícím turné 30 případů majora Romana připomíná skupina J. A. R. Tradičně jej zakončí 17. listopadu v pražské Lucerně při koncertu s podtitulem Zahraj to znovu, Samet.

Herečka Jana Preissová: Vnoučata mě drží při životě
11. 11. 2019
Zatímco milovníci divadla se mohou na jevišti naší první scény setkávat s Janou Preissovou průběžně, před filmovou kameru se tato jedna z našich nejoblíbenějších hereček postavila po dlouhých letech. A to v zimní romantické komedii Ženská na vrcholu, kde si s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou zahrají rodinu. Film měl v kinech premiéru 7. listopadu a nejen o něm si s oblíbenou herečkou povídal časopis TV Magazín.

Novoroční videomapping na Národní muzeum bude. Praha už má agenturu
8. 11. 2019
Promítání na budovu nahrazující novoroční ohňostroj pro Prahu zajistí za asi dva miliony korun firma Art 4 Promotion. Promítat se bude na Národní muzeum.  

V Praze uvedou zpěvohru k výročí aklamace TGM prezidentem
8. 11. 2019
Světová premiéra zpěvohry s tématikou české historie Časoplet se uskuteční 14. listopadu, kdy se stal před sto lety Tomáš Garrigue Masaryk prvním prezidentem Československé republiky. Opera Studio Praha zpěvohru uvede v pražském kostele svaté Anny, který je znám jako kulturní centrum Pražská křižovatka. On-line přenos představení uvedou Česká centra v zahraničí, zájem o představení projevily také některé krajanské spolky. ČTK o tom ve čtvrtek za tvůrce informovala Anita Jirovská.

Sourozenecká láska ve třech
7. 11. 2019
Herci Zuzana Stivínová, Lucie Juřičková a Saša Rašilov se představí v inscenaci hry Thomase Bernharda Oběd u Wittgensteina. Premiéry se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v pražském Stavovském divadle.

Ženskost v podání nejlepších světových umělců. Praha přivítá festival burlesky
6. 11. 2019
Již čtvrtý ročník největšího tuzemského burlesque festivalu se uskuteční již tento víkend. Od sedmého do desátého listopadu přijede do Brna a Prahy pětašedesát umělců z celkem třiadvaceti zemí světa. 

Jitka z Discopříběhu Jaroslava Stránská: Role v Policii Modrava byla práce snů
5. 11. 2019
V seriálu Policie Modrava hraje nepřehlédnutelnou členku vyšetřovacího týmu, Lucii Krásenkou, usměvavá Jaroslava Stránská, které přátelé říkají Bobina. Jak se svěřila časopisu TV Magazín, natáčení ji bavilo o to víc, že Šumava je její velkou láskou.

Za Kupkův obraz Pískaři na Seině zaplatí nový majitel skoro 20 milionů
2. 11. 2019
Obraz Františka Kupky z raného období Pískaři na Seině ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše, datovaný do roku 1907, se na aukci v Praze prodal za 16 milionů korun. I s aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 19,84 milionů korun. Médiím to sdělil Miloš Svoboda za pořádající společnost European Arts. Vyvolávací cena byla 15,5 milionu korun.

Šedesátka Semaforu? Jiří Suchý: Má se hrát, dokud choděj lidi, říkával Werich
31. 10. 2019
Principál divadla Semafor Jiří Suchý už za svůj dlouhý život rozdal stovky, možná tisíce rozhovorů. Některé vznikly i pro Deník. Nezdolný workoholik – textař, básník, zpěvák, skladatel, spisovatel, banjista, sběratel přilb a bůh ví, co ještě – v nich popisoval věci dávné i aktuální, třeba obavy z možného konce hraní kvůli nepřízni magistrátu v roce 2008. Dnes se Semafor ve zdraví dožívá šedesátky. A pořád se zpívá, pořád chodí lidé… Zde je výběr toho nejlepšího, co Jiří Suchý během let Deníku řekl.

Nově objevený středověký obraz jde do aukce
30. 10. 2019
Středověký deskový obraz s námětem Zvěstování Panně Marii, který odborníci připisují Mistru vyšebrodského oltáře, půjde do aukce. Měla by se konat ještě letos, kdo dílo bude dražit, zatím není jasné. Sdělila to Pavlína Stránská, mluvčí Nadačního fondu Richarda Fuxy, který nedávno objevené středověké dílo vlastní. O získání díla do svých sbírek projevovala zájem Národní galerie Praha (NGP) pod vedením Jiřího Fajta i jeho nástupce.

Zemřela herečka a dabérka Jana Drbohlavová. Bylo jí 78 let
29. 10. 2019
Ve věku 78 let zemřela divadelní a filmová herečka Jana Drbohlavová. Serveru Blesk.cz to potvrdil její bývalý manžel Ladislav Županič. Diváci si herečku asi nejvíce pamatují jako učitelku v komedii Dívka na koštěti.

Seriálová drsňačka Zuzana Kajnarová Říčařová: Děti mi zcela změnily život
29. 10. 2019
Zuzana Kajnarová Říčařová je nejen drsnou kriminální vyšetřovatelkou ze seriálu Specialisté, ale i milující matkou, která si díky svým dvěma dětem uvědomila, čemu chce nadále věnovat svůj čas.

Jako byste vstoupili do jiného světa. Státní opera už brzo otevře dveře
27. 10. 2019
/FOTOGALERIE/ Státní opera se divákům znovu otevře v neděli 5. ledna 2020, po třech letech rekonstrukce a přesně 132 let od jejího prvního otevření. Zatím se mohou kulturně založení Pražané a návštěvníci hlavního města seznámit s milníky generální opravy této krásné divadelní budovy díky výstavě v provozní budově Národního divadla (ND) na náměstí Václava Havla. 

Nezapomeňme! Paměť národa připomene vznik republiky koncertem
27. 10. 2019
/VIDEO/ Výročí 101. založení republiky a 30. výročí sametové revoluce oslaví Paměť národa benefičním koncertem v pondělí 28. 10. ve Foru Karlín. Všichni účinkující vystoupí bez nároku na honorář.

Saxana přichází na jeviště. V divadle si zahrají Černocká i Kraus
26. 10. 2019
Filmová komedie režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti míří na divadelní prkna. V inscenaci s názvem Saxana se stejně jako v oblíbeném filmu objeví zpěvačka Petra Černocká a herec Jan Kraus.

Zemřel vizionář Karel Malich. Autorovi proslulých drátěných plastik bylo 95 let
25. 10. 2019
Domácí výtvarnou scénu opustil Karel Malich, sochař, malíř a grafik. Zemřel včera ve věku 95 let. Autor proslulých drátěných plastik patřil k jedněm z nejoriginálnějších českých výtvarníků 20. století, vizionářem a inovátorem nových postupů.

UNESCO: Praze hrozí zápis na seznam památek v ohrožení
24. 10. 2019
Historické centrum Prahy zapsané od roku 1992 na seznam UNESCO se může dostat na seznam památek v ohrožení. Takový seznam spravuje také UNESCO a zahrnuje památky, kterým hrozí akutní nebezpečí zániku. Podle komisařů UNESCO, kteří na jaře navštívili Prahu, město i český stát málo chrání hodnoty, pro které byla historická část Prahy na seznam světového dědictví zapsána.

Branické divadlo bude hostit nový cirkus
22. 10. 2019
Branické divadlo bude mít téměř po roce čekání nového provozovatele. Městská část Praha 4, která má budovu patřící městu ve správě, ji hodlá pronajmout společnosti United Arts & Co. Ta stojí za skupinou Losers Cirque Company, která začíná šlapat na paty populárnímu Cirku La Putyka.

VIDEO: Opilý Havel se dobýval do zavřené vinárny v Karlíně. Nevyšlo to
21. 10. 2019
Během třetí říjnové neděle došlo v Křižíkově ulici naproti kasárnám k několika změnám. Místní bar přišel o vývěsní štíty, dostal před dveře ocelové mříže a dvě staré plechové popelnice. Zároveň se dočasně změnil na vinárnu U přístavu. A v noci se tam odehrál drobný incident.

Herci a zpěváci připomenou narozeniny Hany Hegerové
20. 10. 2019
Osmaosmdesátiny Hany Hegerové připadající na dnešní den připomene narozeninový koncert ve Fóru Karlín. V prostorách upravených do divadelní podoby zazpívají největší hity z jejího repertoáru Lucie Bílá, Hana Zagorová, Lenka Filipová, Jitka Molavcová, Ondřej Ruml, Patrik Děrgel, Zuzana Kronerová, Katarína Hasprová, Jana Hubinská, Jana Lieskovská a další. 

12 milionů za Šímovu Revoluci ve Španělsku. Autorský rekord to ale zdaleka není
19. 10. 2019
Obraz Revoluce ve Španělsku autora Josefa Šímy se v sobotu na pražské aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za vyvolávací cenu deseti milionů korun. Včetně aukční přirážky tedy nový majitel za dílo zaplatí 11,8 milionu Kč. Druhou nejdražší položkou se stal obraz Mikuláše Medka Festival kruhu, vydražen byl za více než 8,5 milionu korun. Ani v jednom případě se ale nejednalo o autorský rekord. Celkem bylo dnes prodáno 170 děl za 54 milionů Kč, řekl novinářům jednatel aukční Jiří Rybář.

Jan Cina je na jevišti Malý princ
6. 12. 2018
Světové premiéry se již dnes v pražském divadle Studio DVA dočká hudební projekt Malý princ. Příběhem na motivy jednoho z nejznámějších děl moderní světové literatury Antoina de Saint-Exupéryho provede diváky v hlavní a jediné roli Jan Cina.

Krásné hasičky nafotily charitativní kalendář. Podívejte se
5. 12. 2018
Když se objevily v hasičských soutěžích, bylo z toho pozdvižení. Mezi šlachovitými hasiči působily krásné hasičky, které sestřelovaly terče proudy vody a montovaly hadice k čerpadlu, jako zjevení. Zájem přihlížejících je inspiroval k tomu, aby nafotily charitativní kalendář.

Ostře nabitá Mikulášská se skupinou The Tap Tap
4. 12. 2018
Parta muzikantů s různými tělesnými handicapy představí nový klip a na jevišti uvítá Xindla X nebo Petra Čtvrtníčka. Tradiční Mikulášská s kapelou The Tap Tap se koná 5. prosince v pražském Foru Karlín.

V Praze se prodala díla za 220 milionů korun. Nejdrazší byl v aukci Čapkův obraz
2. 12. 2018
Díla za téměř 220 milionů korun se prodala v nedělní aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně. Jde tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky. Nejdražší položkou se stal obraz Josefa Čapka Dva chlapi, který se z vyvolávací ceny 7,5 milionu korun vyšplhal na 13,9 milionu. Padlo také několik autorských rekordů. ČTK to za Galerii Kodl sdělila Terezie Kaslová.

Stavitel Josef Hlávka. Muž, který uměl budovat i obdarovat
30. 11. 2018
Málokterý Čech zanechal v našich dějinách tolik stop jako architekt, stavitel, podnikatel a mecenáš Josef Hlávka. Letos uplynulo od jeho úmrtí sto let a nedávno mu i proto byla věnována konference v Senátu. Jeho život byl napínavý a plný zvratů, jako by mu k němu napsal scénář oscarový autor.

Úřad Čertova brka kazí satira
29. 11. 2018
Čertí brko je tu. Rohatí hrdinové Marka Najbrta úřadují v kinech a je to celkem mela. Hlavně žánrová. Kdo by ale od tvůrců Blaníku čekal klasickou pohádku?

Konference TEDx v Praze cílí na ženy. Letos na téma "ukaž se"
27. 11. 2018
Za týden se v Praze v holešovickém prostoru DOX+ uskuteční pátý ročník TEDxPragueWomen 2018, tedy ženská odnož světové konference. V rámci programu vystoupí inspirativní ženy, jejichž myšlenky stojí za to sdílet. Letos na téma „ukaž se“ promluví například nejstarší kaskadérka, letuška bez vlasů nebo digitální vypravěčka.

Máša a medvěd míří do Prahy. Na ledě představí unikátní show
27. 11. 2018
Osmadvacet krasobruslařů, tanečníků a akrobatů, pestrobarevné kostýmy. Už jen pár dnů zbývá do chvíle, než odstartuje show Máša a medvěd na ledě, jedinečná moderní adaptace na světoznámý animovaný seriál Máša a medvěd. Show se uskuteční v pražské O2 aréně 22. prosince od 10 hodin a od 14 hodin.  

Už brzy. Česko zazpívá koledy s Deníkem ve středu 12. prosince
26. 11. 2018
/FOTOGALERIE 2017/ Po roce se opět přiblížil čas, kdy celé Česko spojí společné zpívání koled. Pod taktovkou regionálních Deníků se letos uskuteční už osmý ročník akce Česko zpívá koledy. Zpívat se bude ve středu 12. prosince přesně s úderem 18. hodiny.

Myslel jsem si, že budu v klidu odpočívat. Collins se přesto vrací do Prahy
26. 11. 2018
Zpěvák a bubeník Phil Collins, který před časem znovu nastartoval svoji hudební kariéru, vystoupí 25. června příštího roku v pražské O2 areně. Koncert se uskuteční v rámci jeho turné s názvem Still Not Dead Yet Live. ČTK o tom v pondělí za pořádající agenturu Live Nation informoval Petr Novák.Vstupenky v cenách od 2190 do 3990 korun budou v prodeji od 30. listopadu.

Divadlo Kalich otevře novou letní scénu pod žižkovskou televizní věží
24. 11. 2018
Na pestrý repertoár, atraktivní herecké obsazení a vysoký divácký komfort sází nová letní scéna Divadla Kalich. Vybuduje ji producentská společnost Hamlet Production ve spolupráci se společností Tower Park Praha v prostorách pod žižkovskou televizní věží v Mahlerových sadech v Praze 3.

Egomani nového cirkusu budou mít premiéru v La Fabrice
23. 11. 2018
Ego. Slovo, jež budí jednou úctu, jindy strach. Jmenuje se tak i novinka skupiny Losers Cirque Company, již představí v sobotu v pražské La Fabrice.

Tah a pařba s oblíbenými štamgasty v Národním divadle
22. 11. 2018
Hrdinové Emila Hakla doputovali na Novou scénu Národního divadla. Premiéry inscenace Návštěva podle jeho povídky se konají dnes a zítra.

Praha ožije čtyřdenními oslavami flamenka
21. 11. 2018
Praha se s festivalem Den flamenka přidá tento týden k oslavám mezinárodního dne tohoto španělského tance. Od čtvrtka do neděle se zde představí tanečníci a interpreti jak z České republiky a Slovenska, tak ze Španělska či Mexika. Součástí bude uvedení světové premiéry inscenace La Fuente, které je prvním autorským počinem Karime Amayové, praneteře legendární flamenkové tanečnice Carmen Amayové. Festival zároveň slibuje pestrý doprovodný program, sdělila ČTK za pořadatele Anna Vašátková.

Czech Press Photo vyhrál snímek orangutaní matky s umírajícím mládětem
20. 11. 2018
Titul Fotografie roku v letošním ročníku soutěže Czech Press Photo získal snímek Lukáše Zemana Orangutaní matka s umírajícím potomkem. Fotografie pořízená na Borneu uspěla v konkurenci šesti tisíc přihlášených obrázků.

Babiš: Proč nemá Národní galerie vlastní budovu? Ostuda. Chce něco významného
20. 11. 2018
Možná se tím předseda menšinové vlády a šéf hnutí ANO snaží jen trochu přikrýt problémy, které se kolem něj v posledních dnech vrší. Andrej Babiš každopádně neustále opakuje svou verzi údajného únosu syna na Krym i kauzy Čapí hnízdo a rovněž tvrdí, jak usilovně pracuje pro stát. Po návštěvě Paříže i jednání s francouzským prezidentem Emmanulem Macronem by chtěl Babiš vybudovat Centre Pompidou Praha.

Pianko. Peter Nagy vyráží na turné, představí se ve Zlíně a v Praze
20. 11. 2018
Hity a balady v akustickém hávu vydal před nedávnem na albu Pianko zpěvák, hudebník a textař Peter Nagy. Navazuje jím na loňské stejnojmenné koncertní turné po Slovensku, v němž pokračuje i letos a jehož součástí jsou i dvě zastávky v Česku ve Zlíně a v Praze.

Nová scéna slaví 35 let, do příštích let se chystá rekonstrukce
20. 11. 2018
Moderní divadlo s variabilním jevištním prostorem i hledištěm by mělo vzniknout po rekonstrukci Nové scény na Národní třídě. Od jejího otevření v úterý uplyne 35 let. Národní divadlo (ND) má v plánu v příštích letech opravit i přiléhající budovu známou dříve jako Themos, v ní by měla být zkušebna a prostory pro edukační aktivity. Rekonstrukce Nové scény by měla trvat asi dva roky a měla by stát asi 700 milionů korun.

Karel Gott je v nemocnici. Další zápal plic by mohl ohrozit jeho život
20. 11. 2018
Devětasedmdesátiletý zpěvák Karel Gott musel do nemocnice, kde je držen v karanténě. Manželka Ivana (42) jej odvezla minulý týden ve čtvrtek do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na pražském Karlově náměstí. Lékaři u populárního umělce odhalili zánět dýchacích cest. Pokud by Gott dostal další zápal plic nebo průdušek, mohlo by to pro něj být život ohrožující.

Národní galerie láká na novou výstavu Bonjour, Monsieur Gauguin
19. 11. 2018
Bretaň. Magické jméno přitahující svého času umělce z různých koutů Evropy. Připomíná to čerstvě otevřená výstava v Národní galerii, jež se usadila v Paláci Kinských.

Rammstein vydají po deseti letech novou desku
19. 11. 2018
Rovnou dva koncerty ohlásili na červenec v pražské Eden areně němečtí Rammstein. Ještě před tím, než v květnu vyjedou na turné, vydají desku, která zatím nemá název.

Svoboda se má praktikovat. Na výstavě v Praze si můžete osahat nahé muže
18. 11. 2018
Netradičně se rozhodl oslavit státní svátek 17. listopadu slovenský umělec Mário Petreje. S heslem "svoboda se nemá pouze slavit, svoboda se má hlavně praktikovat" uspořádal o víkendu v Praze Výstavu skutečných nahých mužů.

Noc divadel zpřístupní lidem desítky scén v Česku, letos pošesté
17. 11. 2018
Více než stovka divadel ve třech desítkách českých měst se v sobotu zapojí do šestého ročníku akce Noc divadel. Návštěvníkům nabídnou představení, noční prohlídky, setkání s herci, divadelní dílny či performance. Tématem letošního ročníku je česko-slovenská divadelní spolupráce. Detailní program je k dispozici na webu www.nocdivadel.cz.

Výstava ukazuje příběh zaniklé pražské sklárny
17. 11. 2018
Historii pražské sklárny Inwald, jejíž produkty patřily do výbavy mnoha nejen českých domácností, ukazuje výstava ve smíchovské Portheimce. Areál skláren Josefa Inwalda byl na Zlíchově, dnes zbyla jen administrativní budova se zaniklou vzorkovnou, ve kterých sídlí centrum MeetFactory. Sklárny Inwald patřily mezi největší sklářské firmy v Rakousku-Uhersku.

Dopisy Olze v podání dua SKUTR. Premiéra v Dlouhé je 17. listopadu
16. 11. 2018
Druhou premiérou 23. sezony Divadla v Dlouhé je první scénické uvedení dopisů Václava Havla z vězení z let 1979 až 1983, které připravuje režijní tandem SKUTR. Tvoří jej Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou již třetí sezonu součástí uměleckého vedení divadla a Dopisy Olze jsou jejich třetí inscenací v Dlouhé (po Čechovově Rackovi a autorské inscenaci Sen v červeném domě).

Vězni z Rýnovic a Světlé zahrají na koncertě v Senátu
12. 10. 2017
Vězni a vězenkyně z Rýnovic a Světlé nad Sázavou zahrají dnes večer na koncertu Pět tváří zdi, který se uskuteční v Senátu. Součástí akce budou i rozhovory na téma vězeňství. Zapojí se do nich oběti trestných činů, zástupci Vězeňské služby, současní i bývalí odsouzení a jejich příbuzní.

Struny podzimu zahájí i Dan Bárta
12. 10. 2017
Fanoušci kvalitní hudby se mohou těšit na Struny podzimu. Ty odstartují již 20. října a v průběhu několika týdnů postupně představí řadu domácích i světových hudebních hvězd. Na poslední chvíli navíc bohatý program doplnila dvojice českých zpěváků.

Sudkova galerie vystavuje klasika české moderny Miroslava Háka
11. 10. 2017
Tvorbu jednoho z klasiků moderní české fotografie, Miroslava Háka, představuje výstava v Galerii Josefa Sudka v Praze na Úvoze. Komorní výstava se vrací ke kořenům jeho tvorby, kdy se sochařem Ladislavem Zívrem a malířem Františkem Grossem tvořili v základ pozdější Skupiny 42. Nejslavnější Hákovy práce jsou z pražské periferie, v jeho odkazu však lze nalézt četné experimenty, akty, civilní zátiší a další fotografie vyznačující se osobitou poetikou, uvedl kurátor výstavy Jan Mlčoch z Uměleckoprůmyslového muzea.

Festival Signal ovlivní dopravu v Praze. Pozor na omezení v centru
11. 10. 2017
Festival Signal začíná už tento čtvrtek. Pražané se ovšem budou muset připravit na dopravní omezení. V ulicích, kudy povede trasa festivalu, bude snížena dopravní rychlost na 30 kilometrů v hodině. Program začíná v 19 hodin, pokračuje až do půlnoci.

Podzim ve Veletržním paláci zahájí film s Cate Blanchettovou
11. 10. 2017
Podzimnímu programu Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci bude vévodit filmová instalace berlínského umělce Juliana Rosefeldta Manifesto v hlavní roli s australskou herečkou Cate Blanchettovou. Ta ve filmu v třinácti rolích představí návštěvníkům manifesty, které stály u zrodu moderního umění. Podzimní zahájení sezony ve Veletržním paláci bude 18. října a začne zároveň pět výstavních projektů, sdělila dnes ČTK mluvčí galerie Tereza Ježková.

Hudebníci se rozloučili se slavnou cembalistkou Růžičkovou
11. 10. 2017
Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes před polednem konal pohřeb cembalistky světové pověsti Zuzany Růžičkové. Po krátké nemoci zemřela 27. září ve věku 90 let. Památku první dámy cembala, která mimo jiné mistrovsky nahrála na pětatřicet gramofonových desek díla Johanna Sebastiana Bacha, připomněl ve smutečním projevu jménem festivalu Pražské jaro Roman Bělor.

Das Filmfest: němčina již za týden osvěží plátna kin
11. 10. 2017
Něžné i černé komedie, tři oscarové adepty, mladého Marxe i sci-fi o pojistce smrti. To vše uvidíme v přehlídce Das Filmfest, která začne už za týden v Praze a Brně.

Struny podzimu uvedou oratorium o těžkém životě horníků
11. 10. 2017
Dvě známé osobnosti české hudební scény Tonya Graves a Dan Bárta vystoupí v koncertním provedení oratoria ze života horníků, které uvede festival Struny podzimu. Skladba Anthracite Fields (Antracitová pole) americké skladatelky Julie Wolfeové vyprávějící o pensylvánském uhelném dole z počátku 20. století zazní 7. listopadu ve Foru Karlín. Novinářům to dnes řekl Vilém Spilka, umělecký ředitel festivalu, který se na scénu vrací po roční pauze.

Věra s tváří Ivany Chýlkové
11. 10. 2017
Ironickou komedii Věra z pera Petra Zelenky uvede ve čtvrtek v premiéře pražské divadlo Studio DVA. V příběhu o výsluní a pádu ambiciózních jedinců se v režii Alice Nellis představí Ivana Chýlková. Dále hrají Bolek Polívka, Jana Stryková, Martin Pechlát, Petr Stach, Sabina Remundová či Roman Zach.

Blanka Bohdanová vystavuje své obrazy v pražské Viole
10. 10. 2017
Do 4. listopadu vystavuje své obrazy v pražské Viole pod názvem Inspirace herečka a malířka Blanka Bohdanová. Symbolicky se tak vrátila na tuto komorní scénu, kde čtrnáct sezon excelovala v představení Gin Game. Spolu s Josefem Somrem za ně získali ceny Thálie. Tímto oceněním udělovaným Hereckou asociací byla Bohdanová předloni poctěna i za své celoživotní herecké mistrovství.

Zemřel významný český exilový umělec Jan Koblasa
9. 10. 2017
Ve věku 84 let zemřel v úterý 3. října český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů Jan Koblasa. ČTK jeho úmrtí s odvoláním na rodinu potvrdili galerista Jiří Rybář a kurátorka Ilona Víchová. Koblasa, který byl jedním z nejuznávanějších exilových umělců, žil od roku 1968 v Německu, kde přes 20 let působil jako profesor na vysoké umělecké škole. V roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

Zpěvačky podpořily ženy bez domova
7. 10. 2017
Na podporu žen bez domova vychází nyní benefiční dvojalbum s dvěma desítkami skladeb, které nahrály a nazpívaly muzikantky. Mezi nimi je třeba Lenka Dusilová a slovenská zpěvačka Katarzia či kapely Potmě a Fakné. Deska Superhrdinky bude k dostání v digitální podobě i jako vinyl v nákladu 500 kusů. Výtěžek využije organizace Jako doma na projekt Kuchařky bez domova a na bistro, v němž ženy pokrmy připravují a nabízejí. Média o tom informovala Alexandra Doleželová z organizace Jako doma.

Na zemi ve foyer opery leží vrstva prachu
6. 10. 2017
Místo umělců v kostýmech už půl roku v prostorech Státní opery působí dělníci v helmách a oranžových vestách. Hudba se do divadla vrátí až ve druhé polovině roku 2019.

Válečné drama za zdmi pivovaru: Jak na Smíchově ukryli varnu před vojsky
6. 10. 2017
Osm zbrusu nových měděných nádob ladného „kloboukového” tvaru s širokými parníky a vystíracími komíny tyčícími se až do stropu. Tak měla vypadat nová varna Smíchovského pivovaru na konci třicátých let. Jenomže do poklidného vývoje tehdy největšího pivovaru u nás zasáhla - stejně jako do osudu celého Československa - válka.

V Národním divadle se lidé naposledy rozloučili s hercem Janem Třískou
6. 10. 2017
V deset hodin začalo v historické budově Národního divadla poslední rozloučení s hercem Janem Třískou. Mimořádný umělec tragicky zahynul 28. září ve věku 80 let. Divadlo bylo otevřeno od 9.30 hodin. Ceremoniál trval asi půl hodiny a zakončil ho sestřih z Třískových nejznámějších filmů, který vytvořil režisér Jan Svěrák. Následoval dlouhotrvající potlesk ve stoje. 

Karlínská kasárna budou centrem festivalu 4+4 dny v pohybu
6. 10. 2017
Bývalá kasárna v pražském Karlíně se stanou ode dneška centrem festivalu pohybového divadla a současného umění 4+4 dny v pohybu. Přiveze také poprvé ve své historii umělce z afrického kontinentu. S představením rekapitulujícím 40 let prožitých ve světě pop kultury přijede spolupracovnice Andyho Warhola Penny Arcadeová. Vedle kasáren se festivalové akce uskuteční v Divadle Archa, Ponci, Alfredu ve dvoře a Studiu Alta.

Storytelling! 2017 nabídne večer plný příběhů
6. 10. 2017
V pražské kavárně Café Lajka se v sobotu 7. října uskuteční 4. ročník festivalu Storytelling! 2017 s ústředním tématem Doma.

Veřejnost a herci se rozloučili s Květou Fialovou – připili jí šampaňským
5. 10. 2017
Důstojné, dojemné, ale i vtipné bylo včera v pražském Divadle ABC poslední rozloučení s divadelní, filmovou a televizní herečkou Květou Fialovou, která zemřela 26. září ve věku osmaosmdesáti let. Ač neměla ráda pohřby a ten vlastní toužila mít bez obřadu, došlo aspoň v závěru hodinového tryzny – jak si naopak přála – na šampaňské, kterým si její kolegové a přátelé na jevišti připili.

V Praze se budou při literární noci číst povídky z ČR a Německa
5. 10. 2017
Ukázky z povídek českých autorů, kteří jsou překládáni do němčiny a polštiny, a také ze současné polské a německé povídkové tvorby zazní při dnešní Noci povídky, která se uskuteční v kulturním kampusu v Hybernské ulici v Praze. Maraton čtení začne v 18:00 a potrvá do půlnoci, přičemž úvodní hodina bude věnována tvorbě nedávno zemřelého Petra Šabacha.

V Klementinu dnes vyhlásí nejlepší veřejné knihovny
5. 10. 2017
V sídle Národní knihovny v pražském Klementinu se dnes budou udílet ceny Knihovna roku 2017. Ceny udílí ministerstvo kultury, které tak chce odměňovat nejlepší malé knihovny v obcích a významné knihovnické počiny. Od pondělí se koná Týden knihoven, při němž chtějí knihovníci více upozorňovat na svoje služby a výhody toho, když lidé chodí do knihoven.

KRÁTCE: Náměstí 14. října ozdobí fotografie
4. 10. 2017
Výstava pod širým nebem startuje. Na náměstí se objeví 360° fotografií různých lokalit Prahy 5. Smyslem expozice je představit známá místa z neobvyklé perspektivy a také přiblížit veřejnosti nový způsob zobrazování. Výstavní panely budou před kostelem sv. Václava do konce měsíce, tedy do 31. října.

Oživování klasiky. Letos znovu vyšli Beatles i Lucie. A chystá se Traband
3. 10. 2017
Rok 2017 byl štědrý na reedice slavných desek. V novém kabátě vyšla klasika od Beatles i Lucie. Fanoušci doslova jakéhokoli žánru mají letos žně. A platí to i pro milovníky kapel, které se rozpadly před desítkami let. Jak je to možné? Hudební průmysl znovu objevil vinylové desky a díky nim opětovně vydává nahrávky let dávno minulých. 

V Praze dnes začíná předaukční výstava českého sklářského umění
2. 10. 2017
Předaukční výstava českého sklářského umění začíná dnes v Praze v prostorách Tančícího domu. Třetí ročník projektu Křehká síla skla představí 50 děl od světoznámých průkopníků českého ateliérového skla, přes jejich žáky a následovníky až po nastupující generaci mladých nadějí. Všechna díla bude 12. října dražit aukční dům Dorotheum, který je autorem a pořadatelem projektu.

OBRAZEM: Umělec z Británie pohřbil v Čechách stíhačku MiG 21
2. 10. 2017
S hodně netradičním projektem přišel britský umělec Roger Hiorns. Rozhodl se v Dolních Břežanech u Prahy pohřbít legendární stíhačku MiG 21. A akce to byla rozhodně velkolepá.

Začíná Týden knihoven, tentokrát láká ke čtení rodiny s dětmi
2. 10. 2017
Veřejné knihovny v Česku se dnes zapojí do tradičního Týdne knihoven, jehož letošním podtitulem je Čteme s mámou, čteme s tátou, čteme s knihovnou. Pořádající Svaz knihovníků a informačních pracovníků chce tentokrát propagovat práci knihoven s předškoláky a jejich rodiči a tomu přizpůsobí i témata akcí v knihovnách. To podle organizátorů ale neznamená, že knihovny nebudou pořádat aktivity i pro ostatní čtenáře.

Výstava na náměstí Václava Havla připomene odkaz 14. dalajlamy
2. 10. 2017
Fotografická výstava, která připomene život a odkaz 14. dalajlamy, začne dnes na náměstí Václava Havla u Národního divadla. Uskuteční se jako doprovodný program konference Forum 2000, jehož byl někdejší tibetský duchovní vůdce několikrát hostem. Od 14. října bude výstava v Tibet Open House, vznikajícím prostoru zaměřeném na vzdělávací, výstavní a spirituální programy ve Školské ulici.

Hlavní cenu Zlaté Prahy získal český snímek Červená
30. 09. 2017
Hlavní cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha dnes získal český snímek Červená o operní zpěvačce Soně Červené, která se stala mezinárodní hvězdou. Titulní hrdinka filmu si ocenění večer na Nové scéně Národního divadla osobně převzala spolu s režisérkou Olgou Sommerovou a s dalšími tvůrci filmu. Předáváním cen vyvrcholil 54. ročník festivalu.

Praha noir byla výzva
25. 10. 2016
Praha - Jak umí být Praha temná i tajemná. O tom je pozoruhodná kniha povídek Praha noir, kterou vydala Paseka a do níž přispělo čtrnáct domácích autorů. Dostane i anglickou verzi, neboť vychází v rámci prestižní edice Noir amerického Akashic Books. Povídku Život a dílo baronky Mautnicové pro ni napsala i Kateřina Tučková.

Filmová přehlídka 3kino uvede v Praze tvorbu zemí V4
25. 10. 2016
Praha - To nejlepší ze současné tvorby zemí V4, tedy Polska, Maďarska, Slovenska a Česka, nabídne třetí ročník mezinárodní přehlídky 3kino. Uskuteční se od 2. do 6. listopadu v pražských kinech Atlas a Evald. Uvedeno bude přes 40 snímků, některé za účasti tvůrců, a uskuteční se pět workshopů, oznámila mluvčí přehlídky Alice Aronová.

Topičův salon pořádá retrospektivu Andreje Bělocvětova
24. 10. 2016
Praha - Retrospektivní výstava malíře a grafika Andreje Bělocvětova začala v pondělí v pražském Topičově salonu. Jmenuje se Hudba absolutna a nabízí po stovce obrazů i kreseb. Rozsáhlá expozice solitéra českého poválečného malířství zahrnuje dosud neznámá a teprve nedávno dohledaná díla. Zabírá všechny sály Topičova salonu a potrvá do 4. listopadu.

Národní galerie představí opravený Anežský klášter,otevře zahrady
24. 10. 2016
Praha - Dosud uzavřené zahrady pražského Anežského kláštera, významné gotické stavby na Starém Městě, se otevřou veřejnosti. Národní galerie (NG) v Praze dokončila téměř dvouletou obnovu nejstarší budovy ve své správě, kde je dlouhodobá expozice středověkého umění. Zahrada byla uzavřená od povodní v roce 2002. Nyní získala nové vstupy z nábřeží, nový mobiliář a zdobí ji dvě desítky sochařských děl současných autorů, uvedla NG v tiskové zprávě.

Centrum Norbertov bude přibližovat pražskou moderní architekturu
24. 10. 2016
Praha - Výstava fotografií Jana Rothmayera, syna známého meziválečného architekta Otto Rothmayera, zahájí provoz Studijního a dokumentačního centra Norbertov. Nachází se nedaleko slavné Müllerovy vily ve Starých Střešovicích. Jeho hlavním posláním má být právě v návaznosti na dvě nedaleké významné vily propagovat moderní pražskou meziválečnou a poválečnou architekturu, bytovou kulturu, užité umění a životní styl, představované v obou objektech rozdílným způsobem.

Výstava v Praze ukáže historii a obnovu Malostranského hřbitova
24. 10. 2016
Praha - Výstava Malostranský hřbitov - Příběh zapomenuté památky, která v pondělí začíná v pražské Galerii Portheimka, představí historii a obnovu tohoto pohřebiště. Nabídne také řadu poprvé vystavených fotografií a ukázky funerálních plastik významných sochařů, které hřbitov zdobí. Výstava uspořádaná při příležitosti nedávné rekonstrukce a znovuotevření památky potrvá do 27. listopadu.

OBRAZEM: Kafkův dům provoněl Cofee Festival
24. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Již pátý ročník akce, která oslavuje kávu a vše, co s ní souvisí, se o víkendu konal v Kafkově domě v Praze 1. Návštěvníci Prague Coffee Festivalu se zde mohli zúčastnit degustace vzorků kávy z lokálních i zahraničních pražíren, ukázek pražení i prezentace kaváren i jednotlivých baristů. Na místě pro ně byly připraveny také workshopy a přednášky o kávě.

Ministr kultury v Národním divadle předá resortní státní ceny
24. 10. 2016
Praha - V Národním divadle budou dnes večer vyhlášeni letošní laureáti Státních cen za literaturu a překlad a držitelé Cen ministerstva kultury. Resort jimi oceňuje významné osobnosti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Ceny se udílejí vždy u příležitosti státního svátku 28. října.

RECENZE: The Cure nadchli publikum teprve přídavky
23. 10. 2016
Praha - Melancholická parta kolem Roberta Smitha navštívila Prahu pošesté. Vrátila se sem po osmi letech a měla vyprodáno. Téměř tříhodinovou show sledovalo 14 tisíc fanoušků, kteří si užili jednatřicet skladeb napříč bezmála čtyřicetiletou kariérou. Jako předskokani se představili jejich pokračovatelé The Twilight Sad.

V pražské Venuši ve Švehlovce začíná festival sociálního umění
23. 10. 2016
Praha - V multifunkčním prostoru Venuše ve Švehlovce ve Slavíkově ulici v neděli začíná druhý ročník festivalu sociálního umění Případ pro sociálku. Návštěvníci se během tří dnů mohou těšit nejen na divadlo, ale i hudbu, debaty či výtvarné umění. Festival umožní přímé konfrontace diváků se skupinami lidí jako jsou HIV pozitivní, lidé s Aspergovým syndromem, ženy bez domova či Romové. Akce se hlásí k označení HateFree Fest, koná se pod záštitou ombudsmanky Anny Šabatové.

Divadlo na Vinohradech uvede vzpomínkový večer na Pavla Šmoka
23. 10. 2016
Praha - Vzpomínkový galavečer věnovaný jednomu z nejvýznačnějších českých choreografů Pavlu Šmokovi se v neděli odehraje v Divadle Na Vinohradech. Zakladatel a dlouholetý umělecký šéf Pražského komorního baletu zemřel letos v dubnu. Dnešní setkání se koná u příležitosti jeho nedožitých 89. narozenin, které připadly na sobotu. Na Vinohradech v neděli vystoupí Balet Národního divadla, Balet Národního divadla v Brně a Balet Slovenského Národního divadla v Bratislavě.

Cena filmového historika Jeana Mitryho pro Vladimíra Opělu
22. 10. 2016
Praha - Na 35. festivalu němého filmu Le giornate del cinema muto v italském městě Pordenone byla udělena cena Jeana Mitryho bývalému řediteli Národního filmového archivu v Praze Vladimírovi Opělovi za zásluhy ve filmovém archivářství. Médiím to oznámila filmová publicistka a pedagožka Milica Pechánková. Italská přehlídka od založení v roce 1982 podporuje aktivity, jejichž cílem je záchrana a restaurování němých filmů, které jsou součástí filmového dědictví, uvedla.

OBRAZEM: Divadelníci si v kryptě připomněli osud parašutistů
22. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - V kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje se uskutečnil divadelní projekt o 21 dnech parašutistů. Kulturní akce se konala  v předvečer výročí poprav odbojářů a rodin padlých parašutistů.

V Praze zahrají po osmi letech oblíbení britští The Cure
22. 10. 2016
Praha - Ozvuky 70. až 90. let v podobě melancholické hudby britské kapely The Cure zazní v sobotu v pražské O2 areně. Skupina se do Prahy vrací po osmi letech v rámci turné, na němž hraje spolu se skotskými postpunkovými The Twilight Sad. Současné turné není spojené s vydáním nového alba, to poslední s názvem 4:13 Dream vyšlo v roce 2008 a kapela v posledních letech vystupuje jen sporadicky.

V Pražské křižovatce bude benefiční koncert na pomoc nevidomým
22. 10. 2016
Praha - V prostorách duchovního centra Pražská křižovatka se v sobotu večer uskuteční benefiční koncert Světlo pro Světlušku, jehož výtěžek je určen na pomoc lidem s těžkým zrakovým handicapem. Svým vystoupením přijdou nevidomé podpořit například David Koller, Markéta Irglová, Tomáš Klus a Jana Kirschnerová. Součástí večera bude promítání ukázek, ve kterých si známé osobnosti vyzkoušely, jak se poslepu provozují různé hudební a sportovní aktivity.

Slade ztratili dobový sound
21. 10. 2016
Brno, Praha /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Glamrocková legenda letos udělala v Česku tři zastávky. Minišňůru otevřeli ve vyprodaném Brně, dnes se hudebníci představí v Hradci Králové a trojici koncertů zakončí v sobotu 21. října v pražské Lucerně.

Národní galerie vyhlásí soutěž na Veletržní palác, zúčastní se Foster
21. 10. 2016
Praha - Národní galerie připravuje vyhlášení mezinárodní vyzvané architektonické soutěže na přestavbu vnitřních prostor Veletržního paláce. O dříve uvažované výstavbě nové budovy pro NG se už nejedná. V pátek to uvedl ředitel NG Jiří Fajt. Přestavbou Veletržního paláce chce galerie mimo jiné získat lepší prostory pro prezentaci současného umění. Účast v soutěži už potvrdili někteří slavní architekti, kteří mají zkušenosti s rekonstrukcemi světových muzeí.

U pomníku Kafky v Praze se bude připomínat jeho tvorba a život
21. 10. 2016
Praha - Tvorbu a život pražského rodáka a spisovatele Franze Kafky si v pátek odpoledne a večer mohou připomenout lidé u jeho pomníku v pražské Dušní ulici. Společnost Franze Kafky tu připravila půldenní kulturní festival Kafka Forever. Na programu je divadlo, koncert, kvizový pořad nebo procházka po místech, která spisovatel navštěvoval. Zájemci se rovněž mohou vyfotit v Kafka Fotopointu a Kafkova socha, kterou vytvořil Jaroslav Róna, se poprvé stane součástí videomappingu.

Večer pro Hanu Hegerovou v Praze připomněl její 85. narozeniny
20. 10. 2016
Praha - Zcela zaplněné pražské Divadlo Viola si ve čtvrtek akcí Večer pro Hanu Hegerovou připomnělo 85. narozeniny šansoniérky Hany Hegerové. Akce se zúčastnili její kolegové a přátelé textařka Jiřina Fikejzová, herečka Pavlína Filipovská, botanik Václav Větvička, režisér Fero Fenič, klavíristé Milan Dvořák a Petr Malásek a další. Program doplnily i audiovizuální ukázky a telefonické gratulace s dalšími hosty a oslavenkyní, která nedorazila ze zdravotních důvodů.

Národní muzeum pomůže památkám ve válkou zkoušené Sýrii
20. 10. 2016
Praha - Pomoc s konzervací památek a jejich uložením nebo školení odborníků nabízí české Národní muzeum Sýrii, kde kromě utrpení lidí válka přináší i ničení památek. Detaily pomoci dohodl s generálním ředitelem syrských památek a muzeí Mamúnem Abdulkarimem ředitel Národního muzea Michal Lukeš při své návštěvě Sýrie minulý týden. Ve čtvrtek o tom informovala Lucie Broncová z Národního muzea. Pomoc je součástí rozvojové a humanitární asistence v Sýrii, kterou česká vláda schválila letos v červnu.

V Praze začíná výstava o Karlu IV. v kontextu novověké literatury
20. 10. 2016
Praha - V hlavním městě ve čtvrtek začíná výstava Karlova kolébka s podtitulem Karlovská výstava stát a čtvrtá aneb Osobnost Karla IV. v české novověké literatuře. Pořádá ji Památník národního písemnictví k 700. výročí narození českého krále a římského císaře. Veřejnosti bude výstava přístupná od 21. října do 20. listopadu.

Výstava na Florenci přibližuje první kinoprojekce v Praze
18. 10. 2016
Praha - Na prostranství před Muzeem hlavního města Prahy na Florenci zahájili v úterý panelovou výstavu Kina začínají – kina končí, která přibližuje první pražské kinoprojekce i čas zániku kin. Dobovými letáky i ukázkami z tisku vtáhne do atmosféry podzimu roku 1896, kdy tu byla poprvé představena novinka „živoucích fotografií", tedy film.

OBRAZEM: V Českém rozhlase podepisovali knihu herci z Divadla Járy Cimrmana
18. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Autogramiáda Divadla Járy Cimrmana se v pondělí konala v budově Českého rozhlasu na Vinohradské ulici. Lidé si zde nechávali podepisovat knihu Půlstoletí s Cimrmanem, která přináší vzpomínky současných i bývalých členů souboru.

Fotografka Alena Kotzmannová připravila instalace pro barokní palác
18. 10. 2016
Praha - Instalace určené přímo do prostoru Colloredo-Mansfeldského paláce v Karlově ulici vytvořila fotografka Alena Kotzmannová. Výstava v prostorech, které spravuje Galerie hlavního města Prahy, se jmenuje Králík a královna a potrvá do 29. ledna.

Divadlo Letí rozsvítí pražskou Vilu Štvanice
18. 10. 2016
Praha -  Divadlo Letí zahájí svou dvanáctou sezonu českou premiérou hry současného britského dramatika Philipa Ridleyho Tajemná záře nad Vilou. Hororovými prvky a netradičním využitím prostoru Vily Štvanice jí naváže na svou inscenaci Olga s podtitulem (Horrory z Hrádečku), oznámila v úterý produkční Karolína Macáková. Dva premiérové večery se uskuteční 20. a 22. října.

RECENZE: Paul Simon zvedl posluchače ze sedadel
17. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Komorní poklidný koncert s pestrými instrumentálními pasážemi a překvapivě energickým závěrem předvedl v pražské O2 areně americký písničkář Paul Simon, který se proslavil hlavně jako polovina dua Simon & Garfunkel. V Česku započal evropskou šňůru.

José Cura za nejlepší učitelku považuje 'paní Život'
17. 10. 2016
Praha - Světoznámý tenorista José Cura v roli rezidenčního umělce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK na středečním koncertu v Praze představí tuzemské žáky svých mistrovských kurzů. Třiapadesátiletý argentinský tenorista, který loni předával své zkušenosti mladé generaci tuzemských pěvců, za svoji nejlepší učitelku považuje ‚paní Život'. Uvedl to na pondělním setkání s novináři v Praze, kde zjistil, že český výraz pro život je maskulinum

Porota Czech Press Photo vyhlásila nominace
17. 10. 2016
Praha - Mezinárodní porota soutěže o nejlepší novinářské fotografie roku Czech Press Photo v pondělí vyhlásila nominace na vítěze letošního ročníku. Kdo z nominovaných získá ocenění, bude jasné 21. listopadu při slavnostním předávání cen na pražské Staroměstské radnici. Porotci vybrali v každé z devíti kategorií tři nominace. V hlavní ceně soutěže o Fotografii roku se vyhlásí rovnou vítěz. Oceněny budou i videopříspěvky.

Obecní dům přivítal slovenskou módu a český design
17. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Po úspěšných přehlídkách v Londýně, New Yorku, Římě i Vídni zavítali slovenští tvůrci do Prahy. V historických prostorách Smetanovy síně pražského Obecního domu představilo v rámci Bratislavských módních dní svou práci devět módních návrhářů a značek ze Slovenska. Doplnila je dvojice českých designérů Taťána Kovařiková a Alice Abraham.

Před 120 lety se v Praze v hotelu konalo první filmové promítání
17. 10. 2016
Praha - Před 120 lety, 18. října 1896, se v hotelu U černého koně konalo první filmové představení v Praze. Promítání se ujal optik a mechanik Adolf Oppenheimer, který zorganizoval první produkci Edisonovy společnosti. Na plátno se tehdy promítaly zejména krátké filmy.

Před 70 lety zemřel český sochař Ladislav Šaloun
17. 10. 2016
Praha - Ladislav Šaloun, který zemřel 18. října 1946, byl jednou z významných osobností českého sochařství. Jeho nejznámějším dílem je monumentální pomník mistra Jana Husa na pražském Staroměstském náměstí, jež vznikl v éře pomníkové horečky na konci 19. století. Kromě toho vytvořil též skupiny Slovanské tance a Vyšehrad pro Obecní dům v Praze či kamenné sochy Rabiho Löwa a Kamenného rytíře pro novou budovu pražské radnice na Mariánském náměstí.

Obrazem: Signal Festival rozsvítil Prahu
17. 10. 2016
Praha - Celkem 23 instalací od umělců z jedenácti zemí světa mohli spatřit diváci od čtvrtka do neděle v pražských ulicích. Kromě videomappingů na Paláci Kinských na Staroměstském náměstí, Tyršově domě nebo na kostele svaté Ludmily na náměstí Míru (vlevo nahoře) si návštěvníci užili také unikátní kupoli s projekcemi na Klárově, obří světelné figury od australské umělkyně Amandy Parer, instalaci připomínající přesýpací hodiny na piazzettě Národního divadla (vpravo nahoře) nebo třeba rej světlušek ve Vojanových sadech (dole).

Hvězda šansonu Mathieu v Praze sklidila ovace a záplavu květin
16. 10. 2016
Praha - Slavná francouzská šansoniérka Mireille Mathieu v neděli vystoupila společně se svým orchestrem v dlouho dopředu vyprodaném Kongresovém centru. V Praze za velkých ovací představila své nejznámější skladby, jako jsou například Mon credo, Quelle est belle, La Paloma, adie nebo Mon bel amour dété. Hned po první skladbě obdržela z řad publika kytici a nadšení fanoušci ji k pódiu nosili květiny téměř po každé písni.

Do Síně slávy sdružení ARTES byl uveden Karel Gott
16. 10. 2016
Praha - Ceny Mistr zábavního umění udělilo v neděli v Praze umělecké sdružení ARTES. Do Síně slávy uvedlo čtyřicetinásobného Zlatého slavíka Karla Gotta, ocenění za celoživotní úspěch v oboru převzal Josef Zíma, označovaný za nekorunovaného krále české dechovky. Podle předsedy sdružení Václava Junka je záměrem poctít v jednotlivých kategoriích umělce, na které se neprávem pozapomíná.

Operní pěvkyně Pavlů si krátce po porodu zazpívá s Josém Curou
16. 10. 2016
Praha - Jen na několik měsíců přerušila kvůli narození syna Filipa svoji kariéru operní pěvkyně Ester Pavlů. Čtyři měsíce po porodu absolvuje třicetiletá mezzosopranistka první velké vystoupení, na koncertech 19. a 20. října v pražském Obecním domě zazpívá mimo jiné duet s Josém Curou. Se slavným argentinským pěvcem se v únoru seznámila jako účastnice jeho mistrovských kurzů, které vedl v roli rezidenčního umělce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Šansonová legenda Mireille Mathieu zazpívá v Praze
16. 10. 2016
Praha - Slavná francouzská šansoniérka Mireille Mathieu v neděli vystoupí společně se svým dvanáctičlenným orchestrem v Kongresovém centru. V Praze představí své nejznámější skladby, jako jsou například Mon credo, Quelle est belle nebo Mon bel amour dété. Letos v dubnu na stejném místě zazpíval jiný slavný francouzský šansoniér Charles Aznavour.

Richard Müller na koncertu v Praze představí nové album 55
16. 10. 2016
Praha - V pražském Divadle Hybernia se v neděli uskuteční koncert Richarda Müllera, na kterém představí nové album s názvem 55. Vystoupení se koná v rámci šansonově laděného Nejlepšího turné, na němž se slovenský zpěvák poprvé představil 14. října v Ostravě. Na koncertech po 13 českých a moravských městech setrvá do 6. prosince, kdy zazpívá v brněnském Janáčkově divadle.

Show Roots uvede Cirk La Putyka v prostoru Jatek 78
16. 10. 2016
Praha - Cirk La Putyka uvede v neděli večer českou premiéru show Roots, kterou v létě představil ve více než 180 reprízách ve variété v Berlíně. Nyní půjde o deset představení přenesených do prostoru Jatek78, vybaveném, stejně jako v Německu, stolovým zařízením.

Pražská Lucerna si připomněla koncertem Havlových nedožitých 80
15. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Stovky diváků a osmdesátka gratulantů přišly v sobotu vpodvečer do pražské Lucerny, aby vzdaly hold dramatikovi, někdejšímu disidentovi a prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi. Sobotním setkáním měl vyvrcholit projekt Havel@80, jímž si Knihovna Václava Havla po celý rok připomíná prezidentovo nedožité jubileum. Před deseti dny, 5. října, by Havlovi bylo 80 let.

Havlovská oslava vrcholí. Můžete být při tom
15. 10. 2016
Praha - V sobotu večer vyvrcholí v Praze oslavy nedožitých 80. narozenin Václava Havla, na nichž se podílí Knihovna Václava Havla. Lucerna se otevře gratulantům, spřízněným hostům i veřejnosti.

Pražané mohou až do středy chodit na filmy o životním prostředí
15. 10. 2016
Praha - Až do středy 19. října mohou filmoví fanoušci i ochránci přírody navštěvovat festival dokumentárních filmů s environmentální tematikou Ekotopfilm. Na programu má 81 snímků z 23 zemí a desítku besed se zahraničními i českými hosty. První český ročník největšího a nejstaršího festivalu se pořádá od soboty v pražském hotelu Olšanka a pro veřejnost je zdarma.

Paul Simon v pondělí v Praze odstartuje své evropské turné
15. 10. 2016
Praha - Americký zpěvák Paul Simon, který proslul hraním s písničkářským kolegou Artem Garfunkelem, odstartuje 17. října v pražské O2 aréně své evropské turné. Na plánovaném dvouhodinovém koncertu 75letý zpěvák zahraje klasické hity, s nimiž s Garfunkelem uspěli v 60. letech minulého století, i sólové skladby včetně těch z letošního alba Stranger to Stranger. Petr Novák z pořádající agentury Live Nation sdělil, že koncert začne ve 20.00 a zbývající vstupenky v cenách od 1790 do 2390 korun budou k dispozici na pokladnách haly.

Pražské kino Aero nabídne filmy pro otrlé diváky
15. 10. 2016
Praha - Čtyři hororové snímky uvede sobotní speciál Festivalu otrlého diváka v pražském kině Aero. Podzimní sklizeň, jak tomu organizátoři říkají, přenese diváky do kožených, tupírovaných a heavy metalových 80. let. Konkrétně mezi programátory hrající Dračí doupě, přítulné mimozemšťany a mezi bujné kštice, jež vyrašily na nejrůznějších tělesných partiích. Projekce doprovodí simultánní překlad předváděný naživo.

Začal Den archeologie, otevře se i rotunda sv. Václava
15. 10. 2016
Praha - Práci archeologa v terénu i život lidí v různých historických dobách si v sobotu veřejnost může celý den vyzkoušet na Mezinárodním dni archeologie. Pořádá se na čtyřicítce míst v zemi. Akademické i kulturní instituce chystají workshopy pro děti i dospělé, přednášky a komentované prohlídky muzejních expozic a tematických výstav. Zpřístupněny budou i běžně nedostupné památky.

Český rozhlas veřejnosti otevře své budovy na Vinohradech
15. 10. 2016
Praha - Český rozhlas v sobotu zve veřejnost na Den otevřených dveří. Návštěvníci si budou moci během komentovaných prohlídek prohlédnout komplex rozhlasových budov na pražských Vinohradech a navštívit doprovodný program jednotlivých stanic a projektů veřejnoprávního rozhlasu. Novinkou letošní akce je zpřístupnění hudební scény v Balbínově ulici, na níž se vystřídá několik interpretů.

Do Lucerny přijde 80 gratulantů vzpomínat na Václava Havla
15. 10. 2016
Praha - Velký koncert v pražské Lucerně připomene v sobotu večer nedožité osmdesátiny dramatika a prvního českého prezidenta Václava Havla. Přijde mu k nim blahopřát 80 osobností veřejného a kulturního života, spřízněných muzikantů i Havlových přátel. Vyvrcholí tak projekt Havel@80, jímž si Knihovna Václava Havla po celý rok připomíná prezidentovo nedožité jubileum.

KRÁTCE: Suchdol ožije festivalem dokumentárních filmů
14. 10. 2016
Praha - Šestý ročník Life Sciences Film festivalu odstartuje na začátku příštího týdne. Přehlídka filmů s tematikou přírodních a zemědělských věd a udržitelného rozvoje se uskuteční od 17. do 23. října v areálu České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

OBRAZEM: Diana se vrátila do Letenských sadů
14. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Socha bohyně Diany byla slavnostně rozsvícena v Letenkých sadech. Světelná instalace má být mementem původní sochy Františka Rouse, která po desetiletí zdobila část sadů nad platanovou alejí u Skalecké ulice. Původní bronzová plastika byla v 90. letech několikrát ukradena, zmizela nakonec i její kopie. Novou sochu zrealizoval kolektiv umělců v čele s vizuální umělkyní Lucií Svobodovou.

Cirk La Putyka uvede svůj první kabaret v české premiéře
14. 10. 2016
Praha - Cirk La Putyka uvede v neděli 16. října v multifunkčním prostoru Jatka78 českou premiéru svého prvního kabaretu Roots, s nímž letos v létě jeho členové téměř půl roku úspěšně hostovali v Berlíně. Po více než 180 reprízách v německém kabaretním divadle Chamäleon ho nyní principál Rostislav Novák představí v deseti reprízách domácímu publiku, oznámila mluvčí souboru Klára Nechanická.

Jaromír 99 a Český Goodwill představili benefiční kalendář
14. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Světově proslulý český výtvarník Jaromír 99 spojil síly s projektem Český Goodwill. Exkluzivně pro něj vytvořil dvanáct autentických portrétů českých podnikatelů, ze kterých vznikl kalendář Český Goodwill 2017.

Stavbami roku jsou tunel Blanka,stadion v Ostravě i Hospital Kuks
13. 10. 2016
Praha /TABULKA/ - Stavbami roku 2016 jsou pražský tunel Blanka, archeologický park v Pavlově, modernizace železniční trati Tábor – Sudoměřice, stezka v oblacích v Dolní Moravě, rekonstrukce a dostavba městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích a rekonstrukce areálu Hospitalu v Kuksu. V hlasování veřejnosti zvítězil stadion ve Vítkovicích, v kategorii Zahraniční stavba roku patří prvenství modernizaci rychlostní silnice ve Varšavě. Výsledky 24. ročníku ve čtvrtek večer vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

Czech Press Photo má novou galerii, vyhlásí nominace
13. 10. 2016
Praha - Nová galerie s velkorysým zázemím pro vystavování, studium i archiv fotografie byla ve čtvrtek otevřena v pražských Nových Butovicích. Provozuje ji společnost, která pořádá tuzemskou soutěž fotožurnalistů Czech Press Photo. První výstavou v galerii je kolekce fotografií Questions Without Answers (Otázky bez odpovědí) od VII Photo Agency. Fotografové této agentury v ní zachytili okamžiky světových dějin od konce studené války až po dnešek.

Čas od času mezi sebou napneme lanko
13. 10. 2016
Praha - Po albech „33" a „44" si Richard Müller nadělil k narozeninám album „55". Obsahuje patnáct skladeb, které vzešly z jeho spolupráce s Ondřejem Gregorem Brzobohatým, jenž je nejen producentem, ale i výhradním autorem hudby celé desky, a s Petrem Uličným, s nímž novinku opatřil texty.

Ocenění Knihovna roku dostaly instituce z Rapotína a Kroměříže
13. 10. 2016
Praha - Knihovnou roku 2016 se stala Obecní knihovna v Rapotíně na Šumpersku. Zvítězila v kategorii základní knihovna a ve čtvrtek si její zástupci v pražském Klementinu cenu převzali od ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Knihovna cenu dostala za mimořádně rozsáhlé a rozmanité kulturní a vzdělávací aktivity pro všechny skupiny obyvatel v obci i za kultivované prostředí, kde se odehrávají.

Festival Alternativa nabídne přehlídku avantgardní hudby
13. 10. 2016
Praha - Přehlídku avantgardní hudby nabídne 24. ročník mezinárodního hudebního festivalu Alternativa, který se od 8. listopadu uskuteční na různých místech v Praze. Hlavní hvězdou akce s podtitulem Festival hutné hudby bude norské trio Supersilent. Alternativu zahájí klubová noc propojující sedm prostorů v metropoli. Ve čtvrtek o tom za pořádající společnost Unijazz informovala Lýdie Kárníková.

V kině Bio Oko začne filmový festival Země na talíři
13. 10. 2016
Praha - Filmy o alternativním zemědělství, geneticky upravených plodinách, palmovém oleji a vlivu stravování současného člověka na planetu nabídne festival Země na talíři. Netradiční akce začne v pražském kině Bio Oko ve čtvrtek a potrvá do soboty 15. října. Hlavním zahraničním hostem bude jeden z nejznámějších světových environmentálních aktivistů Arie Rompas z Indonésie.

V Praze večer začne festival světla Signal
13. 10. 2016
Praha - Počínaje čtvrtkem se na další čtyři večery Praha ocitne v záblescích světel dvou desítek uměleckých instalací. V 19:00 začne čtvrtý ročník festivalu světla Signal, jehož produkce potrvají až do neděle vždy do půlnoci. Vedle hlavních atrakcí, videomappingu na tři historické budovy, nabídne monumentální světelné objekty a interaktivní instalace.

Gipsy.cz s Radkem Bangou chtějí k novému albu postupně dorůst
12. 10. 2016
Praha - Skupina Gipsy.cz v čele se zpěvákem Radkem Bangou začíná novou etapu své kariéry. V ustálené sestavě ve středu v pražském Hard Rock Café nabídne aktuální koncertní repertoár včetně nové písně Jižní spojka. Kapela, která před osmi lety jako první česká skupina vystupovala na legendárním festivalu v Glastonbury, plánuje nové album na příští rok.

Dvanáctý říjen byl v Praze vyhlášen Mezinárodním dnem samizdatu
12. 10. 2016
Praha - Význam samizdatu jako přetrvání svobodné kultury v represivních politických podmínkách má připomínat Mezinárodní den samizdatu. Na 12. října ho vyhlásili bývalí představitelé československého samizdatu. V pražské knihovně Libri prohibiti podepsala více než dvacítka z nich prohlášení. Do třech týdnů by ho chtěli rozšířit také do Polska a Ruska. Mezinárodní den samizdatu si chtějí připomínat každoročně, protože i v současnosti lidé v řadě zemí zápasí kvůli represivním režimům o lidská práva a svobodné šíření myšlenek.

Karel Gott v Praze pokřtil album 40 slavíků, představil i novinky
12. 10. 2016
Praha - Zpěvák Karel Gott ve středu v hlavním městě za velkého zájmu médií pokřtil kolekci s názvem 40 slavíků. Kompilace obsahuje hity z období 1963 až 2016, s nimiž uspěl v anketě Český, dříve Československý slavík. V kolekci na dvou CD jsou také dvě nové písně Země vstává a Perfektní den, první skladby natočené po Gottově onkologické léčbě. Kmotrem nahrávky se stal Jiří Suchý.

Depeche Mode: Scházíme se jen na natáčení a turné
12. 10. 2016
Milán (Itálie) - Depeche Mode v úterý 11. října v Miláně za přítomnosti fanoušků i novinářů velkolepě oznámili vydání nové desky Spirit a evropského turné k ní. Deníku po tiskové konferenci prozradili, jak deska vzniká, jak je kapela daleko, kdo jim vytvoří obal desky a co na něm bude.

V Praze vystavuje fotograf hvězd
12. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Výstava Fotograf hvězd: Sam Shaw (1912 - 1999) odstartovala v úterý v Domě fotografie. Tvorba jednoho z nejvýznamnějších fotografů své generace bude pro návštěvníky otevřená až do 15. ledna. Sam Shaw proslul zejména portréty filmových hvězd. Je také autorem ikonického portrétu Marilyn Monroe s vlající sukní.

Chuck Palahniuk pokřtil v Praze pokračování Klubu rváčů
11. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Americký spisovatel Chuck Palahniuk pokřtil v úterý odpoledne v pražském kině Světozor pokračování své kultovní knihy Klub rváčů. Kniha, z níž popkulturní ikonu učinil tři roky po vydání až film režiséra Davida Finchera, dostala druhý díl po dvou desítkách let. Má podobu komiksu, k němuž Palahniuk napsal scénář, autorem kreseb je Cameron Stewart. Spisovatel je hostem letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha.

Vzniká první film o YouTuberech s názvem Nejsledovanější
11. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Celovečerní dokument mapující fenomén YouTuberů - tvůrců internetových videí s miliónovým publikem - se rozhodli natočit režisér Jiří Sádek, producent Jindřich Trčka a kameraman Antoan Pepelanov.

Depeche Mode představí v květnu v Praze desku Spirit
11. 10. 2016
Miláno, Praha - V Miláně při úterku hudebně žije. Živoucí legenda 80. let Depeche Mode zde za přítomnosti novinářů i fanoušků ohlásila své nové turné Global Spirit Tour k albu Spirit, která vyjde začátkem příštího roku. Deník byl při tom. Tisková konference se přenášela i online.

Filmový archiv získal vzácný film z počátků kinematografie
11. 10. 2016
Praha - Více než sto let starý film, jehož autorem je významný průkopník kinematografie Georges Mélies (1861 až 1938) a který byl považován za ztracený, získal Národní filmový archiv (NFA). Ač má ve svých sbírkách významnou kolekci filmů z počátků kinematografie včetně 21 Méliesových děl, jde podle jeho ředitele Michala Breganta o mimořádný objev. Filmy se odborníkům podařilo identifikovat díky značkám, které se v prvních 15 letech na filmová okénka umisťovaly kvůli plagiátorům. Další vodítka poskytly i dochované filmové scénáře. „Je to, jako kdyby se našla nová kresba Leonarda da Vinci," řekl dnes novinářům. Více než polovina Méliesových filmů je dnes nedostupná. Archiv dostal originál filmu slepený s dalšími dvěma dobovými krátkými groteskami darem od českého sběratele.

V Praze poprvé od nemoci na samostatném koncertu zpívá Karel Gott
10. 10. 2016
Praha - V Malostranské besedě zpívá Karel Gott. Je to jeho první samostatné vystoupení po léčbě nádorového onemocnění. Nejpopulárnější český zpěvák pro svůj návrat zvolil klubové prostředí. Na koncert nemají přístup média. Dovnitř se dostalo 115 majitelů vstupenek zakoupených v předprodejích.

Muzikál Ples upírů do Prahy dorazí 12. února příštího roku
10. 10. 2016
Praha - Muzikál Ples upírů se dočká svého českého uvedení 12. února příštího roku v GoJa Music Hall na pražském Výstavišti. Režie se ujal Radek Balaš a o překlad původního libreta se postaral Michael Prostějovský. Novináře o tom dnes informoval producent František Janeček.

Ivan Trojan a Dušan D. Pařízek získali ceny Divadelních novin
9. 10. 2016
Praha - Ivan Trojan za herecký výkon v roli Andrewa Maxwella v inscenaci Vzkříšení, kterou vytvořil v Dejvickém divadle v Praze, a Dušan David Pařízek za režii inscenace Kauza Schwejk v pražském Studiu Hrdinů byli mezi vítězi Cen Divadelních novin za sezonu 2015/2016. Ocenění byla předána v neděli večer v Divadle Alfred ve dvoře.

Na aukci v Praze se vydražil další Preislerův obraz
9. 10. 2016
Praha - V hlavním městě se v neděli vydražil další obraz Jana Preislera, jednoho z průkopníků tuzemské moderní malby. Kupec za jeho návrh mozaiky pro někdejší Zemskou banku v Praze zaplatí bez dvacetiprocentní aukční přirážky 3,1 milionu korun. V neděli to řekl Jiří Rybář, jednatel společnosti 1. Art Consulting Brno – Praha, která aukci v Topičově salonu pořádala. Naposledy se prodal Preislerův obraz při dražbě minulý týden.

Dejvické divadlo bude v listopadu hostovat v Londýně
9. 10. 2016
Praha -  Dejvické divadlo zahájí začátkem listopadu 20. ročník festivalu Made in Prague, který pořádá České centrum Londýn. Vůbec poprvé se tam tak představí jedna z nejžádanějších českých divadelních scén současnosti.

Držitelka tří Českých lvů Zuzana Bydžovská oslaví pětapadesátiny
9. 10. 2016
Praha - Pětapadesátiny oslaví 10. října oblíbená divadelní, filmová i televizní herečka Zuzana Bydžovská. Držitelka tří Českých lvů má na svém kontě řadu výrazných filmových rolí, popularitu si získala i díky mnoha příležitostem v televizi včetně řady seriálů.

V Praze začíná hudební festival Kytara napříč žánry
9. 10. 2016
Praha - V pražském Atriu v neděli začíná mezinárodní hudební festival Kytara napříč žánry, který potrvá do 26. listopadu. Na úvod 19. ročníku pořadatelé nabídnou společný koncert dvou mladých talentovaných kytaristů Karlijn Langendijkové z Nizozemska a jejího německého kolegy Sönke Meinena. Festival na různých místech nejen v Praze nabídne 17 koncertů tuzemských i zahraničních kytaristů.

Úvod Festivalu spisovatelů patřil debatě o zločinu a trestu
8. 10. 2016
Praha - Hlavní host Festivalu spisovatelů, spisovatel Chuck Palahniuk, odmítl hned první den festivalové motto, které zní Zločin a trest. Při úvodní debatě v sobotu po odvyprávění jedné ze svých drsných anekdot řekl, že odmítá tezi příčinné souvislosti. Jediná teze, která podle něj platí, je ta, že žádný dobrý skutek nezůstane po zásluze nepotrestán. Debaty moderované ekonomem Tomášem Sedláčkem se zúčastnili alžírský autor Kámel Daúd a egyptský básník Mohamed Metwalli a otázky viny a trestu vztahovali také k dnešnímu prožívání náboženství i politiky.

Městská divadla pražská uvedou Top Dogs i Kohoutova Augusta
8. 10. 2016
Praha - Jeviště divadel ABC a Rokoko budou v listopadu patřit klaunům i vrcholným manažerům. Městská divadla pražská (MDP) tam totiž uvedou premiéry inscenace hry Pavla Kohouta August August, august o zápasu krásného snu s neúprosnou realitou a moderní grotesky Urse Widmera nazvané Top Dogs o rekvalifikaci manažerů propuštěných z vysokých funkcí. Novinářům to oznámila mluvčí MDP Tereza Kochová. Top Dogs připravuje režisér Petr Svojtka.

ČT uvede první díl osmé řady taneční soutěže StarDance
8. 10. 2016
Praha - Česká televize (ČT) v sobotu uvede první díl osmé řady taneční soutěže StarDance. V deseti večerech zatančí s profesionálními tanečníky herečky Jana Plodková, Kristýna Leichtová a Miluše Bittnerová, herci Zdeněk Piškula a Roman Zach, zpěvačka Anna K, kuchař Emanuele Ridi, mistryně světa v aerobiku Olga Šípková, lyžař Ondřej Bank a fotbalová legenda Ladislav Vízek.

Lichý a Medvecká zvítězili v rozhlasové anketě Neviditelný herec
8. 10. 2016
Praha - Norbert Lichý za četbu z románu Motýlek a Taťjana Medvecká za četbu z románu Himmlerova kuchařka a ztvárnění titulní role ve hře Ottla zvítězili v jubilejním 20. ročníku divácké ankety Týdeníku Rozhlas za nejpopulárnější herecké výkony Neviditelný herec. Výsledky byly v sobotu před polednem vyhlášeny v přímém přenosu pořadu Tobogan na Dvojce Českého rozhlasu.

Galerie ukáže snímky Sama Shawa včetně Marilyn s vlající sukní
8. 10. 2016
Praha - Jeden z nejproslulejších snímků 20. století zachycující Marilyn Monroeovou s vlající sukní nad pouličním větrákem uvidí diváci na pražské výstavě jejího autora. Je jím americký fotograf a filmový producent Sam Shaw (1912 až 1999), který ji pořídil při natáčení jedné ze scén z filmu Slaměný vdovec (1954). Přestože od vzniku fotografie uplynulo přes 60 let, stále přitahuje pozornost.

Shakespearova Zimní pohádka se objeví dvojjazyčně
8. 10. 2016
Praha - Divadelní spolek Prague Shakespeare Company, který hraje v angličtině, uvede 13. a 14. října na jevišti Stavovského divadla Shakespearovu Zimní pohádku. Část z ní odehraje v češtině s anglickými titulky, sdělila médiím Zlata Jílková ze společnosti SeenMedia.

Na Festival spisovatelů přijel Chuck Palahniuk, autor Klubu rváčů
8. 10. 2016
Praha - Ve Valdštejnském paláci v sobotu večer začne letošní ročník Festivalu spisovatelů Praha. Na zahajovacím galavečeru vystoupí jeho hlavní hvězda, americký spisovatel a autor slavného Klubu rváčů, Chuck Palahniuk. Letošním tématem mezinárodního setkání spisovatelů je Zločin a trest, bude se mu věnovat i úvodní diskuse. Do ní se vedle Palahniuka zapojí i Alžířan Kámel Daúd a egyptský básník a překladatel Mohamed Metwalli. Festival potrvá do 12. října a 18. října bude hostit ještě Johna Maxwella Coetzeeho, nositele Nobelovy ceny za literaturu.

Praha oslaví v listopadu mezinárodní den flamenka festivalem
7. 10. 2016
Praha - Česká republika se k mezinárodním oslavám dne flamenka připojí festivalem, který se uskuteční od 10. do 13. listopadu na několika místech v Praze. Program nabídne taneční představení, koncerty, filmové projekce, besedu či bazar. Mezi hlavní lákadla programu patří představení španělských mistrů flamenka Adely a Rafaela Campallových. Novináře o tom za pořadatele informovala Silvie Marková.

Muzeum Kampa vystavuje abstraktní díla Josefa Istlera
7. 10. 2016
Praha - Výstavu malíře Josefa Istlera, představitele surrealismu a později informelní malby, připravilo Muzeum Kampa. Malíř a grafik Josef Istler (1919 až 2000) patří podle pořadatelů k protagonistům evropského informelu. Byl jedním z nejvýznamnějších českých malířů, hlásících se k surrealismu. Poslední aktivní člen Skupiny Ra se později věnoval abstraktní malbě a knižní ilustraci.

Výstava v Klementinu ukáže arménské knihy staré stovky let
7. 10. 2016
Praha - Vzácné tisky z 16. a 17. století, faksimile malovaných rukopisů dokládající historii arménského písemnictví i novodobé překlady české literatury do arménštiny ukáže výstava v Národní knihovně v Praze. Nejvzácnější exponáty včetně první arménské bible v pátek ráno kurátor Haig Utidjian pečlivě vybalil ze speciální kovové bedny, v níž přiletěly za bezpečnostního doprovodu z Národní knihovny Arménie. Výstava bude zdarma přístupná v Klementinu od 12. do 25. října.

Nejslavnější český zpěvák Gott se vrací po téměř roční pauze
7. 10. 2016
Praha - Plzeňský rodák Karel Gott je bezesporu nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby. Vydal skoro tři stovky alb, první už v roce 1965, a na kontě má desítky milionů prodaných desek. Velmi dlouhý je také seznam jeho ocenění. Kupříkladu Zlatým a Českým slavíkem byl zvolen čtyřicetkrát, poprvé už v roce 1963 a zatím naposledy loni.

Na koncertě Společná věc v Betlémské kapli vystoupí Tomáš Pfeiffer a hosté
7. 10. 2016
Praha - K vrcholům podzimních kulturních akcí v Praze patří koncert Společná věc konající se 15. října 2016 v Betlémské kapli. Probíhá již desátý ročník koncertů Společná věc a na Betlémskou kapli připadá 400. koncert. Takové výročí se sluší náležitě oslavit. Koncertem bude návštěvníky provázet a unikátní starobylý nástroj rozezní Tomáš Pfeiffer.

Překladatelé ocenili Dušana Karpatského a převod polského románu
6. 10. 2016
Praha - Do Síně slávy českého překladu byl ve čtvrtek uveden slavista a držitel Státní ceny za překladatelské dílo Dušan Karpatský. Porota Ceny Josefa Jungmanna, která každoročně oceňuje nejlepší literární překlady do češtiny, tím tak vyzdvihla jeho překlad Sarajevské princezny Eda Jaganjace ze srbštiny. Kniha se silným protiválečným nábojem vypráví o holčičce zraněné při ostřelování Sarajeva a snaze lékařů zachránit jí život.

Po roční odmlce se vrací festival soudobé vážné hudby Contempuls
6. 10. 2016
Praha - Po roční odmlce se na pražskou scénu vrací mezinárodní festival soudobé vážné hudby festival Contempuls. Jeho 8. ročník, který zahájí 11. listopadu v prostoru La Fabrika orchestr PKF – Prague Philharmonia, do 25. listopadu představí sedm světových premiér. Autorem letošní dramaturgie je Josef Třeštík, který vystřídal Petra Baklu. Ve čtvrtek o tom za pořadatele informovala Lenka Hradilková.

V Praze se počtrnácté uskuteční festival bollywoodského filmu
6. 10. 2016
Praha - V pražském kině Světozor začne 13. října festival bollywoodského filmu. Přehlídka indické kinematografie tu potrvá do 16. října. Největším hitem letošního 14. ročníku bude thriller s komediálními a akčními prvky FAN se současnou největší hvězdou Bollywoodu Šáhem Rukhem Khánem, jehož filmy navštěvuje v indických kinech průměrně 20 milionů a v zámoří 7,5 milionu diváků. Ve čtvrtek o tom za pořadatele přehlídky informoval Jan Těšitel.

V Národním divadle uvedou za měsíc balet Malá mořská víla
6. 10. 2016
Praha - První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně bude nastudování slavné pohádky Malá mořská víla. S choreografem Janem Kodetem ho připravuje režijní tandem SKUTR, tedy Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka. Premiéru bude mít baletní inscenace na motivy příběhu velké lásky a oběti 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Nejslavnější Evropský cirkus HUMBERTO se vrací do Prahy!
6. 10. 2016
Praha - Drezúra slonů i skvělé výkony umělců to jsou největší taháky nového programu cirkusu Humberto, který dorazí do Pražské Krče.

RECENZE: Bryan Adams hrál na nostalgickou strunu
6. 10. 2016
Praha /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Kanadský poprockový zpěvák letos v Praze cílil na starší publikum. Celý koncert poklidně plynul a nálada připomínala pohodová padesátá a šedesátá léta, na která vzpomínal i cover verzemi hudebních kolegů. Velký prostor dostala loňská deska Get up!, ale nechyběly ani notoricky známé kusy. Koncert podle pořadatelů sledovalo 11 tisíc fanoušků.

Bryan Adams v pražské O2 areně nabídl nové písně i prověřené hity
5. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Kanadský rockový hudebník Bryan Adams dnes na koncertu v pražské O2 areně nabídl nové písně i hity z 80. a 90. let. Nadšeným fanouškům všech generací, kterých se podle pořadatelů sešlo 11.000, zazpíval většinu svých hitů a v přídavku připojil i převzaté skladby hudebních kolegů. Nejvíce písní zaznělo z jeho nového alba Get Up! a úspěšné nahrávky Reckless z roku 1984, která se dostala do čela žebříčků v Kanadě i Spojených státech.

Lidé nejen v Česku dnes vzpomínali na Václava Havla
5. 10. 2016
Praha - Na mnoha místech v Česku i v zahraničí si dnes lidé připomněli nedožité 80. narozeniny bývalého prezidenta, dramatika a někdejšího disidenta Václava Havla. Na jeho osobnost se vzpomínalo na veřejných shromážděních a politických akcích, v divadlech, na sociálních sítích, u Havlova hrobu na pražském Vinohradském hřbitově, na jeho chalupě na Hrádečku i ve věznicích, v nichž byl Havel v době komunismu vězněn.

Filozof Sokol obdržel cenu Havlovy nadace, vyzval k solidaritě
5. 10. 2016
Praha - Přední český filozof, vysokoškolský profesor a publicista Jan Sokol ve středu obdržel cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Ve svém projevu připomněl důležitost obrany svobody i nebezpečí odmítání solidarity. Cenu obdržel z rukou Dagmar Havlové v den nedožitých 80. narozenin jejího manžela. Nadace ocenila Sokola za jeho přínos ke svobodě slova a rozvoji vzdělanosti. Současně vyzdvihla i jeho osobní statečnost v době komunismu.

V lednu udělí Classic Prague Awards, první vítězkou je Růžičková
5. 10. 2016
Praha - Klasická hudba bude mít od příštího roku v České republice novou hudební cenu. Ocenění Classic Prague Awards budou každoročně odměňovat tuzemské pěvce, instrumentalisty, dirigenty, skladatele, ale i sbory či orchestry. V nominačních kategoriích ocení talent roku, celoživotní přínos a propagaci české hudby v zahraničí. První laureátkou v za celoživotní přínos se stala cembalistka a pedagožka Zuzana Růžičková. Novináře o tom ve středu informoval ředitel soutěže Jiří Besser.

V Praze začíná Be2Can
5. 10. 2016
Praha - Už potřetí se uskuteční přehlídka nejlepších filmů z Berlinále, Benátek a Cannes, která startuje dnes. Uvidí ji diváci v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Zlíně.

Výstava ukazuje snímky pražských sídlišť z doby jejich vzniku
5. 10. 2016
Praha - Snímky Zdeňka Voženílka, fotografa architektury druhé poloviny 20. století, vystavuje středy Galerie Josefa Sudka. Dokumentoval především v 60. až 80. letech tehdy nově vznikající pražská sídliště, ale také sochařské objekty ve veřejném prostoru, které často nově vzniklá sídla doplňovaly. Podle pořadatelů výstavy, která potrvá do 15. ledna, jsou fotografie jedinečným zdrojem informací o životním stylu své doby.

Scenárista Petr Jarchovský oslaví padesátiny
5. 10. 2016
Praha - Scenáristu Petra Jarchovského, který 6. října oslaví padesátiny, proslavila spolupráce s režisérem Janem Hřebejkem. Společně natočili divácky úspěšné filmy Šakalí léta, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Horem pádem, Kráska v nesnázích, Medvídek, U mně dobrý, Kawasakiho růže, Nevinnost a naposledy Učitelka. Za dva z nich (Musíme si pomáhat a Horem pádem) dostal Jarchovský Českého lva. Řada filmových povídek podle jeho scénářů vyšla i knižně.

On-line výstava fotografií "Pocta Václavu Havlovi"
5. 10. 2016
U příležitosti nedožitých 80. narozenin připravil Kulturní institut Google  ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla on-line výstavu fotografií "Pocta Václavu Havlovi".

Festival světla nabídne procházku za dvacítkou instalací
5. 10. 2016
Praha - Třináctikilometrová trasa povede mezi více než 20 svítícími zastaveními v rámci festivalu Signal, který se uskuteční v Praze od 13. do 16. října. Vedle hlavních atrakcí, videomappingu na tři historické budovy, nabídne monumentální světelné objekty a interaktivní instalace. Jeden objekt je určen dětem. Festival letos zavítá i do nových míst a diváci se podívají například do rozestavěného domu na Národní třídě. Novinářům to dnes řekli pořadatelé festivalu, který loni navštívilo 400 tisíc lidí.

V Kotvě začne výstava barevných fotografií Roberta Vana
5. 10. 2016
Praha - Výstava známého módního fotografa Roberta Vana bude středy přístupná v pražském obchodním domě Kotva. Jmenuje se Memories podle jeho nové knihy. Expozice nabídne Vanovy fotografické vzpomínky a na sedmi desítkách snímků poprvé představí především jeho barevnou tvorbu.

Bydlím v Praze, duší zůstávám částečně v Brně. Děti mám ale Pražáky
5. 10. 2016
Praha - Muž mnoha profesí Arnošt Goldflam oslavil minulý týden sedmdesáté narozeniny. V rozhovoru hovořil o práci přítomné i té, kterou má před sebou. Volna si zatím mnoho neužije. A vlastně ani nechce. „Zdá se mi, že musím ještě něco stihnout," reaguje na otázku, co je jeho životní náplní.

Filozof a publicista Jan Sokol dostane cenu Havlovy nadace
5. 10. 2016
Praha - Přední český filozof, vysokoškolský profesor a publicista Jan Sokol dnes obdrží cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Předána mu bude v den nedožitých Havlových 80. narozenin. Nadace ocenila Sokola za jeho přínos ke svobodě slova a rozvoji vzdělanosti. Současně vyzdvihla i jeho osobní statečnost v době komunismu.

Havel by ve středu oslavil osmdesátiny, připomíná si ho celý svět
5. 10. 2016
Bývalý prezident Václav Havel by ve středu oslavil osmdesáté narozeniny. Jubileum si lidé a instituce připomenou po celém Česku i ve světě. Ve středu večer bude shromáždění na Václavském náměstí a slavnostní koncert v Rudolfinu. Oslavy připravila i Praha 6 a řada divadel. Havlovo jubileum se připomíná celý letošní rok, na který připadá i páté výročí úmrtí někdejšího prezidenta.

Současná politika by Havla nenechala klidným, míní jeho žena
4. 10. 2016
Praha - Současná česká politika by Václava Havla, muže, který české společnosti dal ve zlomové době roku 1989 nový směr, rozhodně nenechala klidným. „Vašek v prvé řadě byl nesmírně laskavý člověk, byl to člověk, který měl rád pohodu, který měl ale velmi dobrý vhled do politiky a uměl předvídat, co se v té politice stane a jak to bude pokračovat dál. V tomhle si myslím, že byl jeho veliký vklad," řekla v úterý manželka Václava Havla Dagmar Havlová. Havel by 5. října oslavil 80. narozeniny.

Festival Pražské křižovatky začal na novém náměstí Václava Havla
4. 10. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Piazetta Národního divadla v Praze se jmenuje náměstí Václava Havla. Cedule s názvem tam byla odhalena v úterý na úvod festivalu Pražské křižovatky, který se koná k poctě prvního českého prezidenta. Několika desítkám přihlížejících byla zároveň představena instalace sochaře Kurta Gebauera v podobě velkého srdce, na které mohou lidé psát vzkazy. Mezinárodní divadelní festival k nedožitým Havlovým osmdesátinám připravilo Národní divadlo.

Speciální představení uvedli cimrmanologové ke svému jubileu
4. 10. 2016
Praha - První ze tří speciálních představení k 50. sezoně Divadla Járy Cimrmana uvedli v úterý jeho protagonisté v Žižkovském divadle v Praze. Autor scénáře Zdeněk Svěrák do něj zařadil ukázky z oblíbených komedií, projekce fotografií a přečetl „psaní do nebe" Ladislavu Smoljakovi, od jehož smrti uplynulo v červnu šest let. Na jevišti byl zastoupen svou fotografickou podobou v životní velikosti. Záznam inscenace zprostředkuje svým divákům do konce roku Česká televize.

Prolog festivalu Martinů nabídne Hudbu Hradní stráže a Policie ČR
4. 10. 2016
Praha - První ze tří prologů festivalu Dny Bohuslava Martinů 20. listopadu ve Španělském sále Pražského hradu nabídne koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Na 22. ročníku festivalu do 22. prosince zazní 14 koncertů a jedno operní představení. Novináře o tom v úterý informoval Václav Riedlbauch, ředitel Nadace Bohuslava Martinů, jež festival pořádá.

Výročí znovuotevření Hudebního divadlo Karlín připomíná i kniha
4. 10. 2016
Praha - Kniha Pavla Bára Hudební divadlo Karlín s podtitulem Od varieté k muzikálu připomíná mimo jiné letošní 10. výročí znovuotevření zrekonstruované budovy divadla po zničující povodni. Rozlitá Vltava v roce 2002 scénu úplně zdevastovala. Rekonstrukce se poté protahovala a soubor se pod vlastní střechu vrátil až po 52 měsících v říjnu 2006. Město do oprav investovalo 630 milionů korun. V úterý o tom informoval mluvčí karlínské scény Tomáš Matějovský.

Výstava poukazuje na plýtvání jídlem posvěcené úřady
4. 10. 2016
Praha - Výstava, která chce přispět k osvětě a zabránění plýtvání jídlem, začala ve venkovní Galerii Artwall pod Letenskými sady. Jmenuje se Vynikající a představuje velkoformátové fotografie německého umělce Uliho Westphala. Autor už deset let fotografuje ovoce a zeleninu vyřazené z prodeje v obchodech kvůli tomu, že nesplňují estetické normy. Podle pořadatelů výstavy a iniciativy Zachraň jídlo jde o velmi nebezpečný trend vedoucí k obrovskému plýtvání jídlem. Motto výstavy proto zní Jezte křivě!

Národní galerie začíná podzimní sezonu, ukáže americkou grafiku tří století
4. 10. 2016
Praha - Klíčové momenty amerického grafického umění představuje výstava, která začíná ve Veletržním paláci. Představuje jak méně známé počátky grafického umění v USA, tak slavná jména v čele s Jacksonem Pollockem, Royem Lichtensteinem nebo Andy Warholem. Výstava Americká grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu bude pravděpodobně stěžejním projektem podzimní výstavní sezony ve Veletržním paláci. Od středy začíná v holešovickém sídle Národní galerie také dalších osm výstav.

Festival stand-up comedy bude začátkem listopadu v Praze
4. 10. 2016
Praha - První ročník mezinárodního festivalu oblíbeného komediálního žánru stand-up se v uskuteční od 3. do 12. listopadu v Praze. Přehlídka zábavy, z níž chtějí organizátoři vytvořit tradici, dostala název PRAHAha. Do metropole přivede přes padesát komiků ze třinácti zemí, uvedla na úterní tiskové konferenci ředitelka přehlídky Lynn Tourkiová. Jde o formu, při níž aktéři mluví k publiku a vypráví příběhy či monology, které doplňují vtipy.

Herec Rudolf Hrušínský mladší oslaví sedmdesátiny
4. 10. 2016
Praha - Ačkoliv herec Rudolf Hrušínský oslaví 5. října už sedmdesáté narozeniny, za své jméno a příjmení si stále může přidávat dodatek „mladší". Pochází totiž ze slavného hereckého rodu, v němž se dědí nejen příjmení Hrušínský, ale i křestní jméno Rudolf. Je synem herce Rudolfa Hrušínského staršího, starším bratrem herce Jana Hrušínského a otcem Rudolfa Hrušínského nejmladšího.

V Národním divadle začíná festival na počest Václava Havla
4. 10. 2016
Praha - Na piazzetě Národního divadla v Praze dnes bude symbolicky odhalena tabulka s nápisem Náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru mezi Novou scénou a historickou budovou divadla po bývalém prezidentovi a dramatikovi schválili koncem září pražští radní. K nedožitým osmdesátinám dostane Havel velké srdce od sochaře Kurta Gebauera, do něhož budou moci lidé psát vzkazy. Bude tím slavnostně zahájen mezinárodní divadelní festival, který na počest Václava Havla připravilo Národní divadlo.

V Praze bude mít premiéru vítězný film karlovarského festivalu
4. 10. 2016
Praha - Kino Lucerna v Praze dnes uvidí premiéru maďarského filmu Rodinné štěstí, vítěze 51. ročníku festivalu v Karlových Varech. Jeho režisér Szabolcs Hajdu si vedle hlavní ceny Křišťálový glóbus za nejlepší film odvezl také cenu za nejlepší herecký výkon. Do běžné distribuce v ostatních kinosálech jde film ve čtvrtek.

Ve Švédsku se bude dražit Kupkův obraz Vzlet
3. 10. 2016
Praha - Obraz malíře Františka Kupky s názvem L'envolée (Vzlet) se bude 15. listopadu dražit ve švédské aukční síni Stockholms Auktionsverk. Zástupci společnosti v pondělí dílo průkopníka abstraktní malby představili v pražské rezidenci švédské velvyslankyně. Jako předpokládanou cenu, jíž by obraz mohl dosáhnout, aukční síň uvádí 650 tisíc až 865 tisíc eur (asi 17,5 až 23 miliony korun).

Výstava v pražském Popmuseu ukazuje i zákulisí Bratislavské lyry
3. 10. 2016
Praha - V pražském Popmuseu v klubu Kaštan v pondělí zahájili výstavu s názvem Bratislavská lyra. Vzestupy a pády prvního festivalu populární písně v Československu. Expozice ukazující mimo jiné zákulisí svého času největšího tuzemského festivalu populárních písní potrvá do 3. prosince.

Britka popsala osudy žen, které porodily v koncentračním táboře
3. 10. 2016
Praha - Britská spisovatelka Wendy Holdenová v pondělí v Knihovně Václava Havla představila svou knihu o třech mladých matkách, které porodily děti v koncentračním táboře. Společně s autorkou přijeli do Prahy ze zahraničí i potomci hlavních hrdinek – Eva, Mark a Hana, kterým je nyní 71 let. Holdenová uvedla, že při psaní knihy „Narodili se, aby přežili" jí vedle samotných dětí pomohlo i pražské Židovské muzeum.

Finalisté Chalupeckého ceny vystavují ve Veletržním paláci
3. 10. 2016
Praha - Pět finalistů 27. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého se veřejnosti představí na společné výstavě Finále 2016, která začne ve středu ve Veletržním paláci. Výstava potrvá až do 8. ledna, letošního laureáta ceny pro umělce do 35 let vyhlásí mezinárodní porota 22. listopadu v Praze. Novinkou letošní výstavy finalistů je účast držitelky prestižní britské Turnerovy ceny, umělkyně Laure Prouvostové.

Slavný kytarista John McLaughlin vystoupí v březnu v Praze
3. 10. 2016
Praha - Jeden z nejslavnějších světových kytaristů a skladatel John McLaughlin vystoupí 5. března příštího roku v pražském Foru Karlín. V Česku se muzikant, který se stylově pohybuje od klasického jazzu, jazzrocku až po indickou či klasickou západní hudbu, naposledy představil v roce 2008. Média o tom v pondělí za pořadatele informoval Jiří Sedlák.

Začíná Týden knihoven, propaguje čtenářství a veřejné služby
3. 10. 2016
Praha - Veřejné knihovny po celé zemi se ode dneška zapojují do kampaně na podporu čtenářství a propagace svých služeb. Tradiční Týden knihoven se koná podvacáté, letos s mottem Braňte knihu! Jednou z hlavních aktivit Týdne knihoven bude Maraton čtení. Čtenáři a návštěvníci knihoven se na něm budou moci setkat s autory, jejichž díla byla v minulosti oceněna nebo nominována do soutěže Magnesia Litera.

Preislerovy Tři dívky v lese se aukci prodaly za osm milionů Kč
2. 10. 2016
Praha - Obraz Jana Preislera Tři dívky v lese se v neděli v Praze vydražil za 6,5 milionu korun, s aukční přirážkou nová majitelka za dílo zaplatí přes osm milionů korun. Médiím to oznámil Albert Trnka z aukční síně European Arts, která dražbu pořádala. Podle něj je to druhý nejvýše prodaný obraz od Jana Preislera v historii aukcí. V nedělní dražbě se dále prodalo osm děl za cenu vyšší než milion korun, celkem sběratelé utratili přes 48 milionů korun.

Pianista Aškar bude mít v Praze koncertní řadu, začne v pondělí
2. 10. 2016
Praha - Nový koncertní cyklus klavírních recitálů s názvem Saleem Ashkar (Salím Aškar) Beethoven Residency začne v pondělí v Anežském klášteře v Praze. Po čtyři večery se na nich představí uznávaný izraelsko-palestinský klavírista Salím Aškar. V jeho podání zazní Beethovenovy klavírní sonáty a také některá méně známá díla. Na program prvního koncertu se chystá Sonáta č. 17 zvaná Bouře a Sonáty č. 3, č. 22 a č. 28, sdělila médiím za pořadatele Silvie Marková.

Osmdesátiny oslaví známý dirigent Mario Klemens
2. 10. 2016
Praha - Jméno dirigenta Maria Klemense, který se narodil 3. října 1936, dobře znají všichni milovníci české kinematografie. Tento dlouholetý dirigent Filmového symfonického orchestru se podílel na nahrávání hudby k více než 150 filmům. Světově proslulé pražské filmové symfoniky řídil od roku 1979 až do rozpuštění orchestru začátkem 90. let, i později ale stával Klemens za dirigentským pultem. Dobrá pověst českých hudebníků totiž ani s oficiálním rozpuštěním FISYO nezmizela.

Národní divadlo a Kühnův dětský sbor spolupracují 80 let
2. 10. 2016
Praha - Kühnův dětský sbor patří od roku 1936 mezi stálé spolupracovníky Opery Národního divadla. V současné době zpívají „kühňata" v Národním divadle například v inscenacích Jakobín, Carmen či Příhody lišky Bystroušky. V neděli večer se při příležitosti osmdesátiletého výročí umělecké spolupráce představí desítky dětí se sólisty Opery Národního divadla v premiéře opery Benjamina Brittena Noemova potopa.

Aukce nabídne Preislera i další díla za milionové sumy
2. 10. 2016
Praha - V Praze se bude v jedné z prvních aukcí podzimní sezony dražit obraz Jana Preislera s vyvolávací cenou skoro šest milionů korun. Dražbu pořádá od 13.00 v Obecním domě společnost European Arts. V nabídce je mimo jiné také obraz Kamila Lhotáka s názvem Pyramidy, který se bude vyvolávat za 3,6 milionu korun a za více než milion korun přijdou pod licitátorovo kladívko další obrazy.

Hlavní cenu Zlaté Prahy získal snímek o syrském klavíristovi
1. 10. 2016
Praha - Hlavní cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha v sobotu získal německý dokument Ajham Ahmad: Klavírista z Jarmúku. Vypráví o syrském hudebníkovi, který hraje v ruinách Damašku až do chvíle, kdy je jeho klavír zničen a on musí stejně jako tisíce dalších lidí uprchnout. Předáním cen na Nové scéně Národního divadla v sobotu skončil 53. ročník festivalu, během něhož mohli zájemci zdarma vidět 84 pořadů.

Antologie 14 autorů představí českou detektivku i v USA
1. 10. 2016
Praha - Čtrnáct současných českých autorů přispělo do nové antologie kriminálních a tajemných příběhů s pražskými náměty. Kniha nazvaná Praha noir, kterou sestavil Pavel Mandys, nabízí setkání se zavedenými jmény české literární scény i jejími možnými příštími hvězdami. Současně je svérázným průvodcem po tradičních i méně známých pražských lokalitách. Vychází souběžně v české a americké verzi, kterou newyorské nakladatelství Akashic Books zařadilo do prestižní řady Noir.

Začíná Festival Fotograf, umělci budou vystavovat i ve skleníku
1. 10. 2016
Praha - Letošní Festival Fotograf, který v sobotu začíná v Praze a potrvá do 8. listopadu, zavede návštěvníky nejen do galerií, ale i do míst, která tradičně nefungují jako výstavní prostor. Čeští a zahraniční umělci představí svá díla například ve skleníku botanické zahrady na Albertově nebo vodohospodářském výzkumném ústavu. V plánu je i třídenní putování kolem Prahy. Organizátoři akce chtějí zmapovat okrajové části metropole, které jsou vystaveny údajně necitlivým zásahům do urbanismu a příměstské krajiny. Zájemci se mohou k „poutníkům" přidat kdekoliv, spát budou pod širákem.

Osmdesátník Jan Kačer hraje na Palmovce i v Činoherním klubu
30. 09. 2016
Praha - I v pozdním věku se lze domoci ztřeštěné události, tvrdí nadcházející osmdesátník Jan Kačer. Kromě toho, že letos debutoval jako autor v pražském Činoherním klubu, kam se vrátil i jako herec, hostuje v Divadle pod Palmovkou. Právě tam oslaví jako šašek Feste v Shakespearově komedii Večer tříkrálový aneb Cokoliv chcete 3. října své životní jubileum.

Shakespearova Zimní pohádka už brzy v dvojjazyčném provedení
30. 09. 2016
Praha - Prague Shakespeare Company přivádí na divadelní prkna shakespearovskou Zimní pohádku. Unikátní anglicko-jazyčný divadelní spolek přichází opět s originálním pojetím hry. Část z ní tentokrát odehrají v češtině s anglickými titulky.

Metalová formace Korn zahraje v březnu v Praze
30. 09. 2016
Praha - Americká metalová formace Korn zahraje 30. března v pražském Foru Karlín. Koncert bude součástí turné, na kterém kapela představí nové studiové album The Serenity of Suffering. V pátek o tom informoval zástupce pořádající agentury Live Nation Petr Novák. Hosty koncertu budou kapely Shall Burn a Hellyeah.

Ivo Kahánek na Zlaté Praze nabídne dokument i netradiční recitál
30. 09. 2016
Praha - Absolutní vítěz hudební soutěže Pražské jaro z roku 2004 a přední český klavírista Ivo Kahánek vystoupí v pátek v rámci festivalu Zlatá Praha na Nové scéně Národního divadla. Na festivalu, který přes půl století představuje televizní hudební a taneční pořady, nabídne premiéru dokumentu Můj pokus o mistrovský opus a netradiční recitál. Natočí jej Česká televize pro kanál ČT art.

Divadelník Jiří Suchý oslaví své pětaosmdesátiny na jevišti
30. 09. 2016
Praha – Mládí odchází a přichází střední věk, komentuje s humorem oblíbený herec, režisér, básník, textař, skladatel, spisovatel, zpěvák, hudebník, grafik a principál divadla Semafor Jiří Suchý své pětaosmdesátiny, které oslaví 1. října. Už to, kolika profesemi se zabývá, nasvědčuje, že na nudu nemá čas.

Bratři Bubeníčkové se v Praze rozloučili s českým publikem
28. 09. 2016
Praha - Slavní tanečníci, bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi, se ve středu v Praze rozloučili s českým publikem uvedením svého autorského představení Orfeus. Vystoupení bylo završením jejich turné, kterým v září uzavírali svou taneční kariéru. Naposledy publiku ve své vlasti zatančili na Nové scéně Národního divadla, a zahájili tak 53. ročník festivalu televizních pořadů s tématem hudby a tance Zlatá Praha.

Budovy ministerstev kultury a financí si prohlédlo přes 3500 lidí
28. 09. 2016
Praha - Víc než 3500 zájemců si ve středu při dni otevřených dveří prohlédlo pražská sídla ministerstev kultury a financí. Sdělili to mluvčí úřadů Simona Cigánková a Michal Žurovec. Ve svátek svatého Václava se veřejnosti otevřely Nostický palác na Maltézském náměstí a budova ministerstva financí v Letenské ulici na Malé Straně. Den otevřených dveří se měl ve středu konat také ve Strakově akademii, kde sídlí vláda, byl ale z technických důvodů zrušen.

Divadlo Sklep vzpomene na Havlovy osmdesátiny hrou Mlýny
28. 09. 2016
Praha - Divadlo Sklep vzpomene na bývalého českého prezidenta Václava Havla v den jeho nedožitých osmdesátin hrou Mlýny. Jde o adaptaci divadelní hry Život před sebou, kterou v roce 1958 napsal Havel společně s režisérem Karlem Bryndou na vojně. Sklepáci ji hrají již čtvrt století. Premiéru v roce 1991 Havel kvůli pracovním povinnostem v Bratislavě nestihl, zúčastnila se jí jeho tehdejší žena Olga. Prezident přišel na další představení o týden později a usmíval se od začátku do konce, vzpomíná dnes Jiří Burda, který je spoluautorem sklepovské verze Mlýnů.

Švandovo divadlo oslaví 1. října 135 let existence
28. 09. 2016
Praha - Švandovo divadlo v Praze na Smíchově oslaví v sobotu 1. října 135 let od svého založení. Současně uvede jednu ze svých nejúspěšnějších inscenací, komedii Cry Baby Cry, která se dočká 135. reprízy, sdělila mluvčí této scény Klára Večeřová.

Senát letos ocenil Jandu, Strachovou, Ježka nebo Jelinka
28. 09. 2016
Praha – Hudebník Petr Janda, lyžařka Šárka Strachová, handicapovaný cyklista Jiří Ježek a bývalý krasobruslař, politik a diplomat Otto Jelinek patří k 15 osobnostem, které letos obdržely stříbrnou pamětní medaili Senátu. Při příležitosti svatováclavského svátku – Dne české státnosti – jim je dnes udělil předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD).

Havlovo výročí připomene festival, koncert i veřejné shromáždění
28. 09. 2016
Praha - Letošní dvojí jubileum bývalého českého prezidenta Václava Havla si lidé i řada institucí připomíná celý rok. Oslavy nedožitých osmdesátin a připomínky pátého výročí Havlova úmrtí vyvrcholí koncem roku. V narozeninový den 5. října se uskuteční shromáždění na Václavském náměstí. O deset dní později přijde do pražské Lucerny Havlovi k nedožitému jubileu popřát 80 gratulantů.

Na pražskou premiéru filmu Anthropoid dorazili hvězdy i ministři
27. 09. 2016
Praha - Slavnostní premiéra česko-britského filmového dramatu Anthropoid o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, v úterý v Praze na červeném koberci uvítala režiséra Seana Ellise a herce Cilliana Murphyho, představitele jedné z hlavních rolí parašutisty Jozefa Gabčíka. Ve foyer multikina na pražském Andělu na ně čekalo několik desítek fanoušků. Na premiéru dorazili také ministři české vlády a přestavitelé armády a policie.

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla
27. 09. 2016
Praha - Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi v úterý schválili pražští radní, informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana.

Přehlídka uvede vítězné filmy tří největších evropských festivalů
27. 09. 2016
Praha - Vítězné filmy ze všech tří největších evropských filmových festivalů uvede třetí ročník přehlídky s názvem Be2Can. Festival se uskuteční od 6. do 12. října v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, Ostravě a Zlíně. V programu bude i česká premiéra aktuálního držitele Zlaté palmy z Cannes, snímku Já, Daniel Blake režiséra Kena Loache, který v úterý viděli pražští novináři.

Michal Vajdička odejde z postu uměleckého šéfa Dejvického divadla
27. 09. 2016
Praha - Ke konci letošního roku odejde z funkce uměleckého šéfa Dejvického divadla slovenský režisér Michal Vajdička. Nastoupil sem oficiálně v září 2014, s dejvickou scénou ale spolupracoval už od sezony 2011/2012 jako režisér inscenací Ucpanej systém a Racek. Dejvické divadlo to uvedlo na svých webových stránkách.

Bubeníčkové zahájí festival Zlatá Praha, naposled vystoupí v ČR
27. 09. 2016
Praha - Definitivně poslední vystoupení, kterým se slavní tanečníci bratři Bubeníčkové rozloučí s českým publikem, zahájí ve středu festival Zlatá Praha. Autorské představení Orfeus, jímž završují svou taneční kariéru, kvůli velkému zájmu uvede Česká televize v přímém přenosu. Na úterní tiskové konferenci to řekli organizátoři festivalu, který už více než pět desítek let představuje televizní hudební a taneční pořady. Novinkou letošního ročníku jsou také televizní pořady z oblasti divadla.

Technické muzeum otevřelo výstavu o historii filmového průmyslu
27. 09. 2016
Praha - Skvosty ze svých kinematografických sbírek, které nejsou běžně vystavovány, představuje Národní technické muzeum v Praze (NTM) na výstavě nazvané Český kinematograf. Počátky filmového průmyslu (1896–1930). Jsou mezi nimi buřinka, hůlka i boty Charlieho Chaplina, které údajně používal ve svých groteskách, jedna z filmových kamer Josefa Šlechty z 20. let minulého století či projektor firmy Gaumont, na kterém byly na zámku v Lánech promítány filmy prezidentu T. G. Masarykovi.

Anthropoid: manuál pro zahraničí
27. 09. 2016
Praha - Slabikář z českého odboje s romantickým nádechem i brutalitou scén. To je britsko-český film Anthropoid, jehož dnešní premiéru v Praze uvedou i režisér Sean Ellis a herec Cillian Murphy.

Před 85 lety se narodil oblíbený herec Jan Libíček
27. 09. 2016
Praha - Ačkoli herec Jan Libíček dostal do vínku pouhých 42 let života, stačil se trvale zapsat do paměti současníků a dodnes baví televizní diváky řadou vynikajících, převážně komediálních rolí. Od narození tohoto velkého herce malých rolí uplyne 28. září 85 let.

Své dokumenty uvedou do kin Helena Třeštíková i Martin Ryšavý
26. 09. 2016
Praha - Dokumentaristka Helena Třeštíková v návaznosti na svůj projekt Manželské etudy natáčený takzvanou časosběrnou metodou pokračuje ve sledování jedné z dvojic – rodiny Strnadových. Loni v zahraničí zaujala snímkem Mallory uvedeným na festivalech; má šanci být nominován na evropské filmové ceny, ale filmařka to nechce zakřiknout.

Norští tanečníci uvedou v Praze světovou premiéru své inscenace
26. 09. 2016
Praha - Ve světové premiéře uvede v říjnu v Praze svou choreografii norský taneční soubor Jo Stromgren Kompani. Nová inscenace souboru, který se proslavil třeba svým srovnáváním světa sportu a umění, se jmenuje Virus a poprvé se odehraje v La Fabrice 17. října. Skupina, kterou založil choreograf a režisér Jo Stromgren v roce 1998, v Česku již mnohokrát hostovala.

Nové knížky s Potterem se prodalo 20 tisíc kusů, už je bestsellerem
26. 09. 2016
Praha - Za první dva dny prodeje v České republice si čtenáři koupili přes 20 tisíc výtisků titulu Harry Potter a prokleté dítě. V pondělí to řekla Veronika Sonnková za nakladatelství Albatros, které knihu vydalo. Knížka se tak už při vstupu na trh stala bestsellerem. O něm knihkupci v tuzemských podmínkách mluví v případě, že se knihy prodá aspoň 10 tisíc kusů.

NG vystaví snímky buddhistických mnišek, má záštitu dalajlamy
26. 09. 2016
Praha - Výstavu fotografií buddhistických mnišek z Himálaje otevře v době pražské návštěvy tibetského dalajlamy Národní galerie. Autor snímků Olivier Adam poskytl galerii svůj cyklus Buddhovy dcery. Pracuje na něm v severní Indii blízko Dharamsaly, v místě, kde v roce 1959 dalajlama a tisíce tibetských uprchlíků našli útočiště po vpádu Číny do Tibetu. Výstava v Praze se koná pod záštitou dalajlamy a jako součást doprovodného programu konference Forum 2000, řekl v pondělí ředitel NG Jiří Fajt. V paláci Kinských bude přístupná od 19. října do 28. února.

Musel vyjít na kopec, aby zjistil, jak se žije pod ním
26. 09. 2016
Praha /ROZHOVOR/ - Střídavě cestuje mezi Prahou a Ostravou. Na prknech, která znamenají svět, se objevuje jako Jidáš v Jesus Christ Superstar nebo Fantom Londýna alias Jack Rozparovač. Jeho herecký um ale lze zhlédnout i v muzikálu Alenka v kraji zázraků, který měl minulý týden premiéru. Dále se intenzivně věnuje činohře a uměleckému přednesu, v němž se cítí svobodný. Takový je třiadvacetiletý herec Lukáš Adam.

Herec a režisér Jiří Ornest oslaví sedmdesátiny
26. 09. 2016
Praha - Herec a režisér Jiří Ornest, který 27. září oslaví sedmdesátiny, je úzce spjat s pražskou divadelní scénou. Více než dvacet let byl v angažmá v Divadle E. F. Buriana, nyní je od roku 1991 členem souboru Divadla Na zábradlí. Stál také u zrodu řady alternativních divadelních projektů, své umění uplatnil i ve filmu a v televizi.

Výstavu Národní galerie o Karlu IV. vidělo přes 90 tisíc lidí
25. 09. 2016
Praha - Počet návštěvníků výstavy o Karlu IV. a umění jeho doby překročil hranici 90 tisíc osob. V neděli to řekl generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Přesný údaj bude znám v pondělí. Výstava, která trvala od poloviny května do neděle, se řadí k divácky nejúspěšnějším akcím Národní galerie i výstavám letošního roku. Po uvedení v Praze bude mít od 20. října do 5. března reprízu v Norimberku. Výstava byla jedním ze stěžejních programů uspořádaných k letošnímu 700. výročí narození slavného panovníka.

Uplynulo 30 let od čs. premiéry Formanova Amadea
25. 09. 2016
Praha - Tento měsíc je tomu třicet let, co se v československých kinech objevil film Miloše Formana Amadeus patřící k nejúspěšnějším snímkům světové kinematografie. Netradiční zpracování sváru mezi geniálním skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem a jeho rivalem Antoniem Salierim mělo v USA premiéru v září 1984, v březnu následujícího roku následovalo osm Oscarů a teprve v roce 1986 je měli možnost vidět diváci u nás. V roce 2002 Forman v Praze představil takzvanou režisérkou verzi, do které doplnil vystříhané scény.

Rotunda sv. Václava je opravena a bude se otevírat pro veřejnost
25. 09. 2016
Praha - Odborníci dokončili dvouletou rekonstrukci románské rotundy sv. Václava, kterou léta skrývaly univerzitní budovy na Malostranském náměstí. Stavba byla považována dokonce za zaniklou, ale před 12 lety byla objevena při rekonstrukci budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK. Kromě peněz z evropských fondů se podařilo přes dva miliony korun vybrat ve veřejné sbírce a rotunda bude moci být při výjimečných příležitostech zpřístupňována veřejnosti.

Zpěvačka a kytaristka Martinová si připomíná 30 let sólové dráhy
25. 09. 2016
Praha - Zpěvačka a kytaristka Věra Martinová, označovaná jako první dáma české country, si připomíná 30 let na sólové dráze. Při té příležitosti vychází trojalbum s názvem Jako dřív s výběrem písní natočených od roku 1986. Martinová na něm představuje i dvě nové písně Přistávám a Ofélie nahrané s její novou kapelou.

Ve Valdštejnské jízdárně skončí výstava o Karlu IV.
25. 09. 2016
Praha - Ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně v neděli večer skončí výstava o Karlu IV. a umění jeho doby. Byla jedním ze stěžejních programů uspořádaných k letošnímu 700. výročí narození slavného panovníka. Národní galerie ji zahájila v květnu v den, na který narozeniny Karla IV. připadají. Od začátku se těšila velkému zájmu návštěvníků. Za první dva týdny ji vidělo 10 tisíc lidí a dva týdny před koncem už měla 65 tisíc návštěvníků.

Od narození skladatele Jaroslava Ježka uplyne 110 let
25. 09. 2016
Praha - Jeho písničky si ve třicátých letech 20. století zpívala celá Praha a zpívají se dodnes. Jaroslav Ježek, který se narodil 25. září 1906, skládal hudbu pro Osvobozené divadlo, jeho doménou byly jazzové, bluesové i pochodové songy, ale i moderní orchestrální a koncertní skladby. Ač prakticky neviděl a trpěl nedoslýchavostí, stihl se za svůj nedlouhý život stát neobyčejným hudebním velikánem.

Devátý ročník festivalu Dvořákova Praha zakončil úspěchem
24. 09. 2016
Praha - Slavný Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie v sobotu v zaplněné Dvořákově síni Rudolfina s velkým úspěchem zakončil hudební festival Dvořákova Praha. Nejstarší italské symfonické těleso řídil jeho uznávaný šéfdirigent Antonio Pappano. Dlouhé ovace sklidil i americký houslista Gil Shaham. Devátý ročník mezinárodní přehlídky klasické hudby začal 5. září a podle pořadatelů měl rekordní návštěvnost.

Vypravěčem Tomanova posledního románu je Černínský palác
24. 09. 2016
Praha - Vypravěčem zatím posledního románu Marka Tomana je barokní Černínský palác. Nečekaný hrdina komentuje okolní dění a zaznamenává zlomové okamžiky českých dějin od svého vzniku až do současnosti. Zvláštní pozornost věnuje palác osobě Jana Masaryka a snaží se ve své paměti vydolovat co nejvíce vzpomínek, jež by vysvětlily ministrovu tragickou smrt. Román s názvem Chvála oportunismu vydalo nakladatelství Tor­st.

Vzpomínky pamětníků totality vycházejí knižně
24. 09. 2016
Praha - Příběhy obětí totalitního režimu v Československu, které zatím byly dostupné ve zvukovém archivu, vyjdou v pondělí knižně. Knížku nazvanou Příběhy hrdinů 20. století – Paměť národa sestavil kolektiv autorů z okruhu společnosti Post Bellum a vydává ji nakladatelství Plus. Číst by ji podle Veroniky Sonnkové, která je zastupuje, mohli už děti od 13 let.

Cenu Antonína Dvořáka převzal operní pěvec Richard Novák
23. 09. 2016
Praha - Operní pěvec Richard Novák v pátek v prostorách ministerstva kultury obdržel Cenu Antonína Dvořáka. Tradiční křišťálové violoncello z dílny sklárny Moser převzal z rukou ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).

V Praze a v Brně se o půlnoci začne prodávat nový Harry Potter
23. 09. 2016
Praha - Přesně o půlnoci z pátku na sobotu se začne v Praze a Brně prodávat české vydání nové knížky o čaroději Harry Potterovi. Jde o scénář divadelní hry Potter a prokleté dítě a zatímco předchozí série popisovala život Harryho jako studenta školy kouzel, divadelní hra ho zachycuje jako otce rodiny. Ti, kdo chtějí mít české vydání v ruce jako první, musí v pátek v noci zamířit do knihkupectví Dobrovský v Praze na Václavském náměstí a v Brně v Joštově ulici.

Do Hybernie přichází Alenka s Gránským, ale i Patrasovou
23. 09. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - V nabitém týdnu, kdy řada pražských scén uváděla nová díla, si svou premiéru v Divadle Hybernia odbyl i muzikál Alenka v kraji zázraků. V příběh na motivy knih spisovatele Lewis Carrolla, hrají hlavní role Anna Julie Slováčková, David Gránský, Ivana Korolová, Dagmar Patrasová nebo Bořek Slezáček.

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX se otevře v listopadu
22. 09. 2016
Praha - Rozměrná dřevostavba ve tvaru vzducholodi, která během uplynulých měsíců vyrostla na střeše centra současného umění DOX, se otevře návštěvníkům v listopadu, řekla mluvčí Zuzana Masná. Postavil ji architekt Martin Rajniš známý svými stavbami akcentujícími souznění s přírodou. Bude součástí centra a sloužit by měla především literatuře. Budou se v ní konat debaty a autorská čtení, návštěvníci ale budou moci do vzducholodě chodit i sami se svojí knížkou.

Praha má nové čestné občany, hudebníka, divadelníky a spisovatele
22. 09. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Čestná občanství Prahy ve čtvrtek ve Staroměstské radnici obdrželi dirigent Jiří Bělohlávek, spisovatel Ivan Klíma, herec a textař Jiří Suchý a herec a režisér Zdeněk Svěrák. Cenu hlavního města dostal herec Jan Potměšil. Udělení občanství před několika měsíci schválili pražští zastupitelé.

V Praze protestovala stovka lidí proti růstu poplatků OSA
22. 09. 2016
Praha - Před pražským sídlem Ochranného svazu autorského (OSA) ve čtvrtek dopoledne zhruba stovka lidí protestovala proti plánovanému skokovému zvýšení poplatků za autorská práva k hudbě pro příští rok. Protestující vyjádřili nesouhlas zejména s tím, že OSA chce autorské poplatky u reprodukované hudby zvýšit až o 50 procent. Objevila se i kritika údajně netransparentního rozdělování vybraných peněz.

Před 115 lety se narodil básník Jaroslav Seifert
22. 09. 2016
Praha - Patřil k nejplodnějším českým básníkům a jako jediný Čech dostal za poezii, ale i za odvážné občanské postoje, Nobelovu cenu za literaturu. Básník, novinář a překladatel Jaroslav Seifert, od jehož narození uplyne 23. září 115 let, psal celý život srozumitelné, lyrické a většinou optimistické básně, ač byl řadu let v nemilosti komunistického režimu a několik let nemohl publikovat. Jako pověstná červená nit se jeho tvorbou line hlavní téma – láska k ženě.

Herec a spisovatel Miloň Čepelka slaví osmdesátiny
22. 09. 2016
Praha - Do povědomí veřejnosti se herec, textař, moderátor a spisovatel Miloň Čepelka, který 23. září oslaví osmdesátiny, zapsal jako jeden z „cimrmanologů". V roce 1967 spoluzakládal Divadlo Járy Cimrmana, kde spolu se Zdeňkem Svěrákem či Petrem Bruknerem působí dodnes. Čepelka je také autorem několika televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů, zábavných a literárních pořadů a knih. Objevil se i ve filmu.

OBRAZEM: Autoři četli svá díla ve vlaku
22. 09. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Festival autorského čtení, při kterém spisovatelé čtou své knihy ve vlaku, ve středu pokračoval druhým dnem. Cestou z Masarykova nádraží do Hostivice představil svou tvorbu filmový režisér, scénárista a spisovatel Pavel Göbl (na snímku vlevo). Akce pokračuje ještě ve čtvrtek literární besedou a autogramiádou v kavárně Neopalladium na Hlavním nádraží od 15 hodin.

Architektem roku je propagátorka architektury Steinbachová
21. 09. 2016
Praha - Cenu Architekt roku 2016 dostala architektka Marcela Steinbachová. Ocenění hodnotí mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech a udílí se v rámci stavebního veletrhu FOR ARCH. Podle poroty, která o ocenění rozhoduje, představuje Steinbachová architektku, jež se kromě výborné vlastní tvorby věnuje vzdělávání odborné i laické veřejnosti v oblasti architektury. Stojí za založením spolku Kruh, který do České republiky přivedl na přednášky, diskuse a workshopy desítky architektů z celého světa.

V Divadle Kalich zněly hity Elvise Presleyho. Muzikál Srdcový král měl premiéru
21. 09. 2016
Praha - V zaplněném pražském Divadle Kalich měl ve středu premiéru muzikál Srdcový král, jehož tvůrci spojili rokenrolové hity Elvise Presleyho s volnou adaptací komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete od anglického dramatika Williama Shakespeara. V hlavní roli Chada se představil dvojnásobný držitel divadelní ceny Thálie Jan Kříž, v dalších úlohách se objevili například Petr Vondráček nebo Marie Křížová.

Divadlo v Řeznické si připomene 35 let své existence
21. 09. 2016
Praha -  Divadlo v Řeznické si na podzim připomene 35 let existence. Za tu dobu prošly touto komorní scénou stovky uměleckých osobností. Jubileum připomene například 25. listopadu česká premiéra hry Odvolání s Miroslavem Táborským a Filipem Cílem. Táborský ji v překladu Alexandra Jerieho také nastudoval, oznámila ve středu mluvčí divadla Veronika Šrámová.

Památkový ústav ocenil obnovu klášterní brány, záchranu zříceniny
21. 09. 2016
Praha, Náměšť nad Oslavou - Obnova renesančních vrat a nástěnných maleb v klášteře ve Vyšším Brodě, záchrana zříceniny hradu Hartenberg a spolek obnovující pevnost Josefov ve středu získaly Cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost). O výsledcích třetího ročníku soutěže novináře v Praze informovala ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Ceny se předávaly v zámku Náměšť nad Oslavou. Památkáři jimi vyzdvihují příklady dobré péče o kulturní památky v rukou soukromníků.

Součástí muzikálu s písněmi Karla Gotta bude jím namalovaný obraz
21. 09. 2016
Praha - Obraz namalovaný Karlem Gottem bude součástí muzikálu Čas růží, jehož autorem je herec, zpěvák a producent Sagvan Tofi. Premiéra muzikálu s písněmi známými v podání Gotta se uskuteční 9. března v pražském Hudebním divadle Karlín. Osoby a obsazení budou známy po druhém kole castingu na přelomu října a listopadu. Gott v muzikálu také působí v roli supervizora.

Daniela Kolářová je trvale přítomná v českém filmu i na divadle
21. 09. 2016
Praha - Z rolí mladých ztřeštěných či přemoudřelých holek se Daniela Kolářová časem přehrála do rolí vážných a občas tak dramatických, až z nich diváka mrazí, nejnověji v hororu Polednice. Na plátně je dodnes stálicí i v kultivovaně zábavných snímcích. Čtyři desítky let strávila v pražském Divadle na Vinohradech a snažila se pomáhat i ve věcech veřejných. Ve středu jí bude 70 let.

Sen zpěváka Arakainu: zazpívat si s jednou z dcer na pódiu. Nebo se všemi
20. 09. 2016
Praha /ROZHOVOR/ - Je mu 38 let. Má doma čtyři ženy a k tomu další dceru z předešlého vztahu často vídá. Miluje tvrdou muziku a miluje jízdu na motorce. Nejezdí závratnou rychlostí, ale kochá se. Zpívá v muzikálu, je sólistou pražské RockOpery.

Praha 3 vytvoří nadaci pro stavbu budovy pro epopej na Vítkově
20. 09. 2016
Praha - Radnice Prahy 3 vytvoří nadační fond, který bude podporovat výstavbu nového pavilonu pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy na Vítkově. Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části. Vklad do společnosti má být 100 tisíc korun.

Francouzský literární podzim nabídne francouzsky píšící autory
20. 09. 2016
Praha - První ročník festivalu Francouzský literární podzim přivítá v Praze tři spisovatele. Na úvod akce se v úterý ve Francouzském institutu představil Hédi Kaddour. V sérii setkání francouzsky píšících autorů se čtenáři budou pokračovat novinář ze satirického týdeníku Le Canard enchainé Sorj Chalandon a Kámel Daúd, donedávna šéfredaktor alžírského deníku Le quotidien d'Oran.

Festival pohybového divadla 4+4 dny bude v Radničních domech
20. 09. 2016
Praha - Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu se od 30. září uskuteční v Radničních domech u Staroměstského náměstí. Do 8. října uvede kromě kolektivní výstavy osm zahraničních souborů pohybového divadla, premiéry představení českých tvůrců, ale i debaty o budoucnosti podobných prostor, jako jsou dnes prázdné Radniční domy patřící městu. Ty jsou centrem festivalu, program ale bude i v pražských divadlech Archa, Ponec a ve Studiu Hrdinů.

Setkání s jubilující herečkou Kolářovou bude v Divadle U Valšů
20. 09. 2016
Praha - Benefiční setkání s jubilující divadelní, filmovou a televizní herečkou Danielou Kolářovou, která tento týden slaví sedmdesátiny, pořádá ve čtvrtek 22. září od 16.00 hodin pražské Divadlo U Valšů. Právě na této scéně Kolářová ztvárnila titulní roli v komorním dramatu Israela Horovitze Drahá Mathilda. Setkání zpestří ukázky z filmové a divadelní tvorby, prostor k dotazům dostanou diváci.

Palác Akropolis si projektem 20/90 připomíná své znovuotevření
20. 09. 2016
Praha - Palác Akropolis si v sezoně 2016/2017, kterou ve středu otevře koncert folkového dua Kieslowski, připomene 90 let existence a 20 let fungování po svém znovuotevření. Součástí projektu s názvem 20/90 bude 20 divadelních představení a koncertů. Každý z projektů bude reprezentovat jeden žánr, který je obsahem dramaturgického plánu. V úterý o tom za organizátory informovala Eva Kociánová.

Nickelback výrazně přitvrdili
20. 09. 2016
Praha - Kanadští Nickelback se po třech letech vrátili do Prahy. Turné se mělo uskutečnit loni, ale kvůli cystě na hlasivkách zpěváka na něj vyjeli až letos. O2 areně naservírovali dvouhodinovou show. Největší ohlasy zazna-menaly kusy Hero nebo Rockstar.

Betlémské náměstí nabídne kulturní program až do noci
20. 09. 2016
Praha - Na Betlémském náměstí se v úterý odpoledne a večer uskuteční multižánrový festival Betlémská kulturní noc. Na programu jsou výstavy a vernisáže, řízené degustace, ukázka pražení kávy, komentované prohlídky včetně noční prohlídky v kostele sv. Jiljí, hudební workshop pro děti i dospělé, filmové projekce i divadla. Začíná se v 16.00 hodin.

Hope se pondělním koncertem rozloučil s festivalem Dvořákova Praha
19. 09. 2016
Praha - Britský houslový virtuos Daniel Hope, který stál za programem letošní komorní řady Dvořákovy Prahy, se dnes s festivalem rozloučil koncertem v Rudolfinu. Pro závěrečný koncert komorní řady si přizval violoncellistu Davida Finckela, jeho manželku klavíristku Wu-Chan a violistu Paula Neubauera.

Jiří Suchý oslaví své pětaosmdesátiny na koncertech v Semaforu
19. 09. 2016
Praha - Na trojici večerů v pražském divadle Semafor s podtitulem Znám ještě starší lidi oslaví významný český herec, režisér, básník, textař, skladatel, spisovatel, zpěvák, hudebník a grafik Jiří Suchý na přelomu září a října pětaosmdesátiny. Zazpívá na nich své evergreeny a uvidí dokument režiséra Jiřího Vondráka nazvaný Jiří Suchý: Moje souboje a boje. Premiéru snímku uvede 30. září program ČT art.

Nové Himálajské centrum vystaví snímky Havla s dalajlamou
19. 09. 2016
Praha - Himálajské centrum otevře v hlavním městě v příštích měsících občanské sdružení Potala, které Čechům zprostředkovává historii, kulturu i současné dění v Tibetu a dalších zemích himálajského regionu. "V souvislosti s blížící se návštěvou 14. dalajlamy na konferenci Forum 2000 a připomínkou letošních výročí narození a úmrtí Václava Havla je plánováno dokončení stavebních úprav centra, řekla ředitelka Potaly Zuzana Ondomišiová. Na místě bude výstava připomínající vztah obou osobností i historii oficiálních a neoficiálních vztahů Česka k Tibetu.

Jak v kuchyni oslavilo na farmářském trhu 3. narozeniny!
19. 09. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - V sobotu 17. září oslavil web jakvkuchyni.cz své třetí narozeniny na Farmářských trzích na Kulaťáku. Jak v kuchyni je web nejen o potravinách a jejich skladování, vaření a receptech, odstranění obalů a třídění odpadu a aktuálních trendech. Průběžně zajišťuje rozličné kratochvíle od soutěží, duelů kuchařek, vědomostních kvízů až po rady, tipy a zkušenosti od čtenářek.

Zlobivý celník Rousseau
19. 09. 2016
Umělce své doby okouzloval, advokáty a finančníky rozčiloval. Henri Rousseau, francouzský malíř, jehož dílo u nás teď poprvé představuje Národní galerie, byl podivuhodný muž. Celník, který nebyl celníkem.

Festival audiovizuální tvorby Lunchmeat nabídne přes 30 umělců
19. 09. 2016
Praha - Festival Lunchmeat letos uvede přes 30 umělců v projektech propojujících elektronickou hudbu, vizuální show a nová média. Akce přivážející do České republiky představitele světové audiovizuální tvorby začne 25. září celodenním programem v pražském Anežském klášteře. V pondělí o tom za pořadatele informoval Václav Kovář.

Na Žižkově vyrostla betonová stuha s verši Jaroslava Seiferta
19. 09. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Jednoduchá plastika s verši Jaroslava Seiferta zdobí donedávna zanedbaný plácek na pražském Žižkově. Nachází se poblíž míst, kde nejslavnější český básník prožil své dětství. V pondělí byl artefakt v podobě stuhy mířící k nebi odhalen také za přítomnosti hostů světového kongresu básníků, který se v Praze koná na Seifertovu počest, i básníkovy dcery Jany Seifertové-Plichtové.

SOČR získal na listopadový koncert Lukáše Vondráčka
19. 09. 2016
Praha - Letošní vítěz prestižní Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty Lukáš Vondráček vystoupí 4. listopadu v pražském Rudolfinu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR). Pod taktovkou polského dirigenta Michala Nesterowicze zahraje Třetí klavírní koncert C dur Sergeje Prokofjeva. Informovala o tom za SOČR Ilona Topolová.

Jízdu vlakem kolem Prahy oživí autorskými čteními 22 spisovatelů
19. 09. 2016
Praha - Jízdu pražskými příměstskými vlaky od pondělí do čtvrtka oživí autorskými čteními 22 českých spisovatelů. Třetí ročník festivalu Čtení ve vlaku vyvrcholí 22. září odpoledne diskusemi a autogramiádou v knihkupectví na hlavním nádraží. Speciálním hostem jednoho z diskusních bloků bude Arnošt Goldflam, který ten den slaví sedmdesátiny.

Před 60 lety zemřel literární historik Albert Pražák
18. 09. 2016
Praha - Před 60 lety, 19. září 1956, zemřel literární historik Albert Pražák, významná postava protinacistického odboje i květnového povstání v roce 1945. Pražák stál v květnu 1945 v čele České národní rady (ČNR), hlavní politické síly povstání.

Pražský Minor uvede Holičkovu inscenaci Divadlo!
18. 09. 2016
Praha -  Divadlo Minor uvede v neděli vpodvečer premiéru autorské inscenace Braňa Holička Divadlo! Odstartuje tak novou sezonu s podtitulem Minor bez hranic, která diváky seznámí s rozličnými divadelními žánry. V inscenaci je použita hra Arnošta Goldflama O klukovi, který nechtěl zlobit. Sám její autor pak hraje v inscenaci postavu režiséra.

Skupina Nickelback dnes po roce nahradí zrušený koncert v Praze
18. 09. 2016
Praha - Kanadská skupina Nickelback dnes vystoupí v pražské O2 areně. Po roce tak nahradí koncert, který byl zrušen kvůli problémům zpěváka Chada Kroegera s hlasivkami. Jedna z komerčně nejúspěšnějších rockových kapel zahraje v rámci turné, které zahájila 2. září v Helsinkách. V roli předkapely se představí jejich krajané Monster Truck.

Putovní festival Ze stínu uvede díla židovských autorů
17. 09. 2016
Praha - Hudební a divadelní festival nazvaný Ze stínu se uskuteční od neděle do 25. září v Praze, Plzni a Terezíně. Mezinárodní přehlídka do České republiky přicestovala z USA přes Velkou Británii. Po tuzemské prezentaci bude pokračovat do Jihoafrické republiky a Austrálie. Autory všech uváděných děl jsou židovští umělci, jejichž tvorba byla zapomenuta nebo ztracena v přímé i nepřímé souvislosti s holokaustem.

Divadlo v Rytířské uvede premiéru komedie Chvilková slabost
17. 09. 2016
Praha - Pražské Divadlo v Rytířské uvede 23. září premiéru komedie Chvilková slabost s Petrou Špalkovou, Davidem Matáskem a Sandrou Černodrinskou. Hru režíroval Petr Hruška, původní hudbu složil Dalibor Gondík, oznámila novinářům mluvčí této scény Jana Mazačová.

Aukce malířů a tatérů chce pomoci pralesům v Ekvádoru
17. 09. 2016
Praha - Benefiční aukce na pomoc zachování ekvádorských pralesů nazvaná Forest.ink se uskuteční v sobotu od 14.00 v prostorách galerie Chemistry v Holešovicích. Celkem 29 výtvarníků věnovalo do prodeje díla inspirovaná tematikou jihoamerické džungle či cestování. Výtěžek události poputuje na odkoupení a ochranu pozemků v pralese před těžbou a destrukcí. Návštěvníci se kromě prodejní výstavy mohou těšit na tetovací maraton, DJs, kreativní workshopy a inspirativní přednášky.

Na koncertě Žbirky za velkého aplausu vystoupila Marika Gombitová
16. 09. 2016
Praha - V zaplněné Tipsport Areně na pražském Výstavišti v pátek jako host koncertu Mira Žbirky vystoupila Marika Gombitová. Populární zpěvačku, která je po autonehodě od roku 1980 upoutaná na invalidní vozík, přivítaly tisíce diváků dlouhotrvajícím potleskem ve stoje. Dojatá Gombitová zazpívala se Žbirkou duety V slepých uličkách a Nespáľme to krásne v nás, nakonec sama přidala svůj dávný hit Koloseum.

Na Vinohradech uvedou premiéru dramatu Její pastorkyňa
16. 09. 2016
Praha - Pražské Divadlo na Vinohradech dnes uvede premiéru hry Gabriely Preissové Její pastorkyňa. V hlavních rolích se představí Dagmar Havlová a Tereza Terberová, která je studentkou DAMU.

Gombitová se vrací na pódia, bude hostem Žbirkových koncertů
16. 09. 2016
Praha - Někdejší hvězda československé populární hudby Marika Gombitová se po mnoha letech vrací na hudební pódia. Bude hostem čtyř velkých koncertů Miroslava Žbirky, které se během září uskuteční v Česku a na Slovensku v rámci turné Road To Abbey Road 2016. První vystoupení se koná dnes večer v pražské Tipsport Areně. V neděli vystoupí Žbirka s Gombitovou v Ostravě, poté se přesunou do Bratislavy a Košic. Gombitová posledních 15 let vystupovala jen velmi sporadicky, většinou na uzavřených privátních koncertech.

Národní divadlo připravilo festival k Havlově poctě
16. 09. 2016
Praha - V hlavním městě se uskuteční nový mezinárodní divadelní festival věnovaný odkazu dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. Bude se jmenovat Pražské křižovatky s podtitulem To Havel With Love. Uvede divadelní soubory z Ukrajiny a Běloruska, které svou tvorbou bojují ve svých zemích za svobodu. Víkend pak bude patřit maratonu havlovských inscenací tuzemských režisérů.

Jakub Hrůša vedl Českou filharmonii na festivalu Dvořákova Praha
15. 09. 2016
Praha - Na koncertu v rámci festivalu Dvořákova Praha ve čtvrtek v zaplněném Rudolfinu vedl rezidenční orchestr Českou filharmonii Jakub Hrůša. Uznávaný dirigent sklidil velký aplaus už při svém příchodu do Dvořákovy síně. Program nabídl nabídl kompletní cyklus Dvořákových symfonických básní na náměty Erbenovy Kytice a jeho zřídka uváděnou Píseň bohatýrskou.

Koncerty Bílé v Praze budou komornější než v Bratislavě
15. 09. 2016
Praha - Narozeninové koncerty Fifty Fifty Lucie Bílé, které se uskuteční 5. a 6. listopadu v pražské O2 areně, budou komornější než tři dubnová bratislavská vystoupení. Zpěvačka upustí od barevné převlékací show, desítek tanečníků i vysutého jeviště. Bílá to řekla na dnešním setkání s novináři.

Ředitel Pražské konzervatoře Trojan chce po šedesátce více tvořit
15. 09. 2016
Praha - Ředitel Pražské konzervatoře Pavel Trojan, který v srpnu oslavil 60. narozeniny, se chce po tomto životním jubileu více věnovat komponování hudby. Řekl, že za největší úspěch školy, v jejímž čele stojí od roku 2004, považuje to, že stále přitahuje nové a talentované studenty. Trojan ve čtvrtek v pražském kostele sv. Vavřince představil CD se svou tvorbou natočenou Českým rozhlasem.

Bývalí studenti designu, které učil Jiří Pelcl, mají výstavu
15. 09. 2016
Praha -  Absolventi Ateliéru designu nábytku a interiéru Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kteří studovali u Jiřího Pelcla, představují své práce na výstavě ve školní galerii. Výstava Dialog – Jiří Pelcl & absolventi potrvá do 31. října. Mezi 18 vystavujícími jsou dnes známá jména českého designu jako Radim Babák, Jan Plecháč a Henry Wielgus nebo René Šulc.

Činoherní klub uvede autorskou inscenaci Martina Čičváka
15. 09. 2016
Praha - Činoherní klub v Praze uvede v první polovině sezony dvě novinky. První bude 2. listopadu autorská inscenace Martina Čičváka s názvem Urna na prázdném jevišti, v níž budou herečky Lenka Skopalová, Veronika Žilková, Ivana Uhlířová a Sára Venclovská rozptylovat popel svého nenáviděného i milovaného režiséra.

Sídlo Czech Press Photo ozdobí plastika Davida Černého
15. 09. 2016
Praha - Dvanáctimetrová socha Davida Černého Trifot bude lákat do nové galerie a sídla společnosti pořádající soutěž Czech Press Photo. Otevře se 14. října v Nových Butovicích. „Pražané a další návštěvníci se v něm budou setkávat s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými a video instalacemi. Na výstavní prostor naváže restaurace, atelier, učebna, fotografický archiv snímků z historie Czech Press Phota, venkovní galerie a korzo s Černého plastikou," řekl ve čtvrtek za Czech Press Photo Radek Polák.

Před 110 lety byla otevřena Jeruzalémská synagoga
15. 09. 2016
Praha - Před 110 lety, 16. září 1906, byla slavnostně otevřena Jubilejní (či Jeruzalémská) synagoga v Praze, nemladší synagoga v hlavním městě. Synagoga byla postavena jako náhrada za synagogy zbořené při asanaci, které padla za oběť velká část někdejšího Židovského města. Synagoga v současnosti stále slouží bohoslužbách a konají se zde i kulturní akce. Je také vyhledávanou turistickou památkou, protože kombinuje secesní tvarosloví s maurským stylem.

Čtvrtý ročník festivalu světel Signal nabídne dvacítku instalací
14. 09. 2016
Praha - Čtvrtý ročník festivalu světel Signal, který se letos v ulicích Prahy koná od 13. do 16. října, nabídne stejně jako loni dvacítku instalací. Nebudou chybět oblíbené videomappingy, světelné umělecké objekty a díla, ani interaktivní instalace, na kterých si návštěvníci budou moci otestovat vlastní kreativitu. Poprvé festival uvede i denní program určený především dětem. Ve středu o tom za pořadatele informovala Nikola Lörinczová.

České muzeum hudby sbírá vzpomínky na Filipa Topola
14. 09. 2016
Praha - Vzpomínkový večer věnovaný muzikantovi Filipu Topolovi připravuje na příští týden České muzeum hudby. Pořad Nechoď sám do tmy nazvaný s odkazem k jedné z písní pianisty, zpěváka a skladatele se uskuteční v sídle muzea v Karmelitské ulici 21. září od 19.00 hodin. Ve středu informovala Kristina Kvapilová z Národního muzea, do kterého České muzeum hudby patří.

Praha 4 udělila čestná občanství Zagorové a Žáčkovi
14. 09. 2016
Praha - Radnice Prahy 4 ve středu udělila čestná občanství pěti osobnostem. Mezi vyznamenanými jsou například zpěvačka Hana Zagorová nebo básník Jiří Žáček. Udělení čestného občanství dnes schválili zastupitelé městské části. Způsob udělení občanství kritizovali v hodinu a půl dlouhé diskusi opoziční zastupitelé, podle kterých byl projednávaný materiál radnicí špatně připraven a vytkli také výběr laureátů.

U bývalého Stalinova pomníku zazní Mozartova Kouzelná flétna
14. 09. 2016
Praha - V prostoru bývalého Stalinova pomníku na pražské Letné se ve středu pod širým nebem uskuteční operní představení Mozartovy Kouzelné flétny. Za netradičním projektem stojí spolek Run OpeRun tvořený především studenty HAMU, kteří chtějí díky modernímu pojetí přiblížit 225 let starou operu mladé generaci. Za organizátory o tom informovala Daniela Vrtišková.

Pražský palác Akropolis slaví 20 let nezávislé kultury
14. 09. 2016
Praha - Dvěma desítkami projektů reprezentujících současnou činnost pražského paláce Akropolis oslaví toto zařízení 90 let existence a dvacet let svého fungování od znovuotevření. Právě startující sezona 2016/2017 divákům nabídne projekt 20/90 s dvacítkou vybraných akcí, z nichž každá sama o sobě reprezentuje jeden žánr, který je obsahem celkového dramaturgického plánu. Ve středu to oznámila mluvčí paláce Eliška Černá.

V Česku je poprvé výstava slavného Henriho Rousseaua
14. 09. 2016
Praha - První výstava slavného francouzského malíře Henriho Rousseaua, která se koná v České republice, začne ve čtvrtek v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Připravila ji ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay Národní galerie v Praze a ukáže díla malíře přezdívaného Celník, který se proslavil legendárními výjevy z džungle, aniž kdy opustil Franci.

Koncert kapely Tap Tap zahájí další program v Památníku Ticha
14. 09. 2016
Praha - Podzimní program na nádraží Praha Bubny, kde se připravuje otevření památníku připomínajícího židovské transporty, zahájí ve středu večer koncert skupiny The Tap Tap. V dalších dnech se na nádraží uskuteční výstavy, diskuse a druhý ročník akce Bubnování pro Bubny. Akce pořádá společnost Památník Šoa, která v místě připravuje otevření pietního, muzejního a vzdělávacího centra připomínající holokaust.

Světový kongres básníků připomene nobelistu Seiferta
14. 09. 2016
Praha - U příležitosti 115. výročí narození jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta se v Praze uskuteční světový kongres básníků. Od 15. do 20. září ho pořádá České centrum Mezinárodního PEN klubu. Na programu budou autorská čtení, diskuse o kulturních i společenských tématech, výstavy a během jeho konání bude na Žižkově odhalena plastika k Seifertově poctě. Výročí básníkova narození připadá na 23. září, od jeho úmrtí v lednu uplynulo 30 let.

Festival německého jazyka začne v Praze 19. listopadu
13. 09. 2016
Praha - Pražský divadelní festival německého jazyka, jehož 21. ročník se uskuteční od 19. listopadu do 5. prosince na několika scénách, v úterý představil program. Prestižní přehlídka nejvýraznějších divadelních produkcí z německy mluvící oblasti uvede desítku inscenací, řekl šéfdramaturg Petr Štědroň, který je ředitelem Divadla Na zábradlí. Podle ředitelky festivalu Jitky Jílkové obsahuje většina představení silnou politickou výpověď.

Obrazy Václava Bláhy připomínají nedožité Havlovy osmdesátiny
13. 09. 2016
Praha - V Muzeu Montanelli v Nerudově ulici začala výstava malíře Václava Bláhy, která vznikla na počest nedožitých osmdesátin Václava Havla. V monumentální práci složené z více než tří desítek obrazů se malíř vrací k lidské postavě, jíž se věnoval v dřívější tvorbě. Vznikla na požadavek sběratelů, kteří v rámci havlovských oslav dílo Vzkazy Václava Havla nyní do 30. října zpřístupňují veřejnosti.

Do Prahy se na začátku příštího roku vrátí slavní Green Day
13. 09. 2016
Praha - Americká kapela Green Day vystoupí 22. ledna 2017 v Tipsport Aréně na pražském Výstavišti. Jako předkapela během evropské části světového turné zahrají The Interrupters. Punková kapela Green Day se do České republiky vrátí po sedmi letech. Vedle starších hitů nabídne skladby z nového alba s názvem Revolution Radio, které vyjde 7. října. V úterý o tom za pořádající společnost Charm Music CZ informovala Lenka Muráriková.

Obecní dům uvede retrospektivu Jiřího Anderleho
13. 09. 2016
Praha - Retrospektivu k 80. narozeninám grafika a malíře Jiřího Anderleho připravil Obecní dům. Jmenuje se Panoptikum a ukazuje průřez autorovou tvorbou za 50 let, kterou sjednocuje jeho víra v humanitu, řekl kurátor Richard Drury. V Obecním domě bude expozice veřejnosti přístupná od 15. září do 15. ledna 2017 denně.

Divadlo Na Fidlovačce zahájí sezonu komedií Famílie Joa DiPietra
13. 09. 2016
Praha /FOTOGALERIE/ - Divadlo Na Fidlovačce uvede 15. a 22. září premiéry her současného amerického autora Joa DiPietra – Famílie a Umění vraždy. V první se v režii Juraje Herze představí Eliška Balzerová, Ludmila Molínová, Lukáš Rous, Miloš Vávra, Zdeněk Maryška a Aneta Krejčíková. Druhý titul připravuje režisér Mikoláš Tyc, podle informací z úterní tiskové konference v Praze se bude hrát na Komorní Fidlovačce.

Opera ND se poprvé představí v dočasném působišti v Karlíně
13. 09. 2016
Praha - Opera Národního divadla (ND) se v úterý poprvé představí ve svém dočasném působišti v pražském Hudebním divadle Karlín. Prvním představením bude opera Nabucco skladatele Giuseppe Verdiho. Inscenace režiséra Karla Němce je přenesena z budovy Státní opery kvůli její přípravě na generální rekonstrukci, jež by měla začít ještě letos.

S Deníkem zdarma na koncert Davida Kollera v Praze
12. 09. 2016
Praha /SOUTĚŽ/ - V září odstartuje v Praze série zajímavých koncertů Davida Kollera, člena legendární Lucie a Jasné páky, s jeho přáteli muzikanty současné generace. David Koller oslovil své přátele hudebníky s myšlenkou vytvořit speciální projekt, který by představil písně z jeho sólové tvorby přepracované do jiných aranží.

Formanova Amadea za doprovodu symfoniků v Praze promítnou dvakrát
12. 09. 2016
Praha - Pořadatelé promítání filmu Miloše Formana Amadeus 13. listopadu v Kongresovém centru Praha přidávají vzhledem k velkému zájmu druhé představení. Projekt promítaný na velkém HD plátně za synchronizovaného hudebního doprovodu Pražské komorní filharmonie (PKF) a sboru Canti di Praga uvedou nově od 13.00, zatímco původně stanovené představení začne v 18.30. Média o tom za pořadatele informovala Vlaďka Zahradníková.

Na Vinohradech připravují hru Gabriely Preissové Její pastorkyňa
12. 09. 2016
Praha - Divadlo na Vinohradech uvede 16. září premiéru hry Gabriely Preissové Její pastorkyňa. Příběh vdovy Petrony Buryjové, přezdívané Kostelnička, a její nevlastní dcery Jenůfy, nastudoval režisér Martin Františák ve výpravě Marka Cpina. V hlavních rolích se představí Dagmar Havlová a studentka pražské DAMU Tereza Terberová.

Génius Jára Cimrman oslňuje a baví Česko již 50 let
12. 09. 2016
Praha - Českého génia Járu Cimrmana přirovnávají jeho obdivovatelé k sopce, která svou erupcí zasypala sama sebe. Životní cestu vídeňského rodáka lemují desítky objevů, vynálezů, matematických vzorců, filozofických teorií a vyřešených kriminálních případů. Projektoval Panamský průplav a o pouhých sedm metrů minul Severní pól. Přesto se nakonec světoběžník Cimrman vrátil do Čech a jako zapřisáhlý vlastenec se svými protihabsburskými vtipy podílel na pádu rakousko-uherské monarchie.

Tři jubilea oslaví do konce roku oblíbení cimrmanologové
12. 09. 2016
Praha - Tři jubilea oslaví do konce roku Divadlo Járy Cimrmana. V přenosu z nealkoholické hudební vinárny U pavouka zazněla 16. září 1966 první zmínka o muži, který mu dal jméno. S myšlenkou založit divadlo přišel záhy poté – už 29. října 1966 – rozhlasový redaktor Jiří Šebánek. Ovšem poprvé o pozůstalosti geniálního všeuměla, jak ho známe dnes, promluvil na rozhlasových vlnách vibrafonista Karel Velebný alias dr. Evžen Hedvábný až 23. prosince 1966.

Od premiéry slavného seriálu F. L. Věk uplyne 45 let
11. 09. 2016
Praha - Televizní seriál F. L. Věk, jehož první díl měl premiéru před 45 lety, 12. září 1971, předurčovalo k úspěchu téma národního obrození, všeobecně známá literární předloha, schopný režisér a scenárista a hlavně plejáda hereckých hvězd. Dnes již legendární černobílý seriál Československé televize ovšem mohl začít být populární až po změně režimu.

Komorní řada festivalu Dvořákova Praha nabídla klavírní díla
10. 09. 2016
Praha - Koncert komorní řady festivalu Dvořákova Praha v sobotu v zaplněném Anežském klášteře nabídl klavírní díla, v nichž se představil také její letošní kurátor, britský houslista a popularizátor hudebního dění Daniel Hope. Ve dvou Dvořákových kompozicích Klavírní kvartet č. 2 Es dur a Klavírní kvintet č. 2 A dur vystoupil také kurátor loňské komorní řady, klavírista Ivo Kahánek.

Festival ukáže módu tištěnou na 3D tiskárně
10. 09. 2016
Praha - Módu vznikající prostřednictvím trojrozměrného tisku představí v Praze 1. října festival Fashion.stl. Bude se konat podruhé, letos pod názvem Body Construction. „Inspiraci máme stále na očích. Neustále máme potřebu své tělo přetvářet, modifikovat," uvádí kreativní ředitelka projektu Olo Křížová, podle níž snaha po přeměně lidského těla souvisí s vytvářením oděvů a doplňků pomocí moderních technologií.

Rudolfinum zahájilo výstavu. Nechybí na ní práce Magritta či Giacomettiho
10. 09. 2016
Měla by se stát jedním z výstavních taháků letošního podzimu. Řeč je o pře-hlídce Loni v Marienbadu: Film jako umění, která byla právě zahájena v Galerii Rudolfinum.

Kniha o metodě digitalizace filmů otevírá znovu spory odborníků
10. 09. 2016
Praha – Státní fond kinematografie (SFK) nesouhlasí s podobou knihy, která je výsledkem výzkum hledajícího metodu digitalizace archivních filmů. „Nemůže být považována za odbornou práci postavenou na seriózním výzkumu. Metoda DRA (digitálně restaurovaného autorizátu) je pro fond v tuto chvíli nepřijatelná," uvedl fond v tiskové zprávě. Tým řešitelů se brání a uvádí, že metoda je již certifikovaná a je jedinou metodikou v oblasti digitálního restaurování filmů. Proti metodě již dříve vystoupil Národní filmový archiv (NFA) a kvůli podobě knihy v srpnu rezignovala proděkanka FAMU.

U pražské školy natáčí oscarový režisér Howard seriál Génius
10. 09. 2016
Praha - V okolí budovy pražské základní školy Na Smetance v sobotu americký režisér Ron Howard, držitel prestižního filmového ocenění Oscar, natáčí další scény desetidílného seriálu Génius o předválečném životě Alberta Einsteina. Howard, známý díky filmům Čistá duše, Šifra mistra Leonarda a Apollo 13, bude režírovat jen úvodní epizody televizní série. Od jara 2017 by se měla vysílat ve 171 zemích a 45 jazycích.