Deník - Moravskoslezský - regionální kultura


Eva Dřízgová-Jirušová: jubileum mě zastihlo v dobré kondici
5. 09. 2022
Operní a koncertní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová připravuje v září galakoncert. V rozhovoru pro Deník prozradila, co aktuálně dělá a co pro ni hudba vlastně znamená.

Ve folkloru se zpívá o tom, o čem se nemluví, říká Zuzana Lapčíková
4. 09. 2022
Cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková už po několik desetiletí symbolizuje spojení moravské lidové hudby a jazzu. Nyní uvažuje o vydání životopisné knížky a nového alba, na kterém by se poprvé za celou svou kariéru představila jako písňová autorka.

Kate Winsletová v ruinách. V Chorvatsku natočí film o americké fotografce
3. 09. 2022
Rozstřílenou a opuštěnou pláž Kupari u Dubrovníku oživí hollywoodské hvězdy. Chystají se sem Kate Winsletová, Jude Law, Marion Cotillardová a Josh O'Connor. Zahrají si ve filmu o slavné americké fotografce a modelce ikonického časopisu Vogue Lee Millerové.

Špinarka naživo z Ostravy odstartuje Týden dárků
1. 09. 2022
Už tradičním Týdnem dárků zahájí ČT art 1. září oslavy devátých narozenin. Přímý přenos tentokrát nabídne hudební inscenaci Špinarka z ostravského Divadla Petra Bezruče. 

VIDEO: Vzpomínka na zpěvačku. Na zdi Kampy vznikl portrét Hany Zagorové
31. 08. 2022
Portrét jako vzpomínku na Hanu Zagorovou v den jejího úmrtí vytvořil na Kampě v rámci projektu OFF THE WALL Josef Rataj, pop-artový umělec, malíř, výtvarník a performer. Je jedním z průkopníků pop-artového umění v Česku a inspirátorem mladé generace. Jeho tvorba je charakteristická odvahou riskovat a tvořit nové trendy. Lidé u zdi mohou položit květiny či zapálit svíčku.

Oldřich Harok: typograf a (trochu) utajený sochař i malíř
29. 08. 2022
Oldřich Harok, výborný typograf, je dlouhá léta majitelem známé šenovské ofsetové tiskárny. Právě zde spatřily světlo světa za poslední téměř tří desetiletí stovky, možná i tisíce knižních titulů, katalogů a dalších tiskovin renomovaných autorů z oblasti (nejenom) vědy a umění, určené jak pro Českou republiku, ale také do zahraničí.

Hana Zagorová naposledy v ostravském Trojhalí prozradila recept na optimismus
26. 08. 2022
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Hana Zagorová byla také největší hvězdou rodinného festivalu Ostravský kompot v roce 2019, který se konal v Trojhalí Karolina. Připomeňte si její vystoupení i její recept na věčný optimismus, který tehdy prozradila.

OBRAZEM: Déšť i plameny, metalový festival na Olešné měl charitativní podtext
21. 08. 2022
Fanoušci metalové muziky z Česka, Slovenska, Polska a kdoví odkud ještě, ukázali o předposledním srpnovém víkendu, že mají jak štědré srdce, tak odolnou náturu.

Rod draka se představuje krvavě a nelítostně. Novinka od HBO si servítky nebere
20. 08. 2022
Hlavní hrdinka očekávané série Rod draka to nebude mít snadné. V dnešní době přející vůdčím ženám by se nejspíš těšila zvolená vládkyně úctě a respektu. Princeznu Rhaenyru rodu Targaryenů však čeká krev, bolest a pevné nervy. Alespoň to naznačují první díly desetidílné ságy, z nichž úvodní měl slavnostní předpremiéru ve čtvrtek večer v pražském Cinestar Anděl. NA HBO Max se seriál představí v pondělí 22. srpna, sledovat jej můžete i online a s českými titulky.

Příběh Františka Kriegela je dotočen. Symbolicky před výročím srpna 1968
19. 08. 2022
Muž, který stál v cestě. To je film o Františku Kriegelovi, hrdinovi Pražského jara, který v předvečer výročí srpnové okupace dokončil Petr Nikolaev. Hlavní roli muže, jenž se jako jediný postavil Brežněvovi a nepodepsal "Moskevský protokol", hraje Tomáš Töpfer. Snímek se nerodil lehce, provázely ho bouřlivé spory o práva a režii. Do kin vstoupí během příštího jara.

Rockové hvězdy v Nových Heřminovech opět podpoří boj obce proti přehradě
18. 08. 2022
/FOTOGALERIE/ Nové Heřminovy už jedenáct let hostí festival Rockem proti přehradě. Také 19. srpna 2022 se od 16 hodin začne v Heřminovech rozléhat pořádný poctivý bigbít.

Hudební festival Hrady CZ míří do Hradce nad Moravicí
16. 08. 2022
Chinaski, Rybičky48, Mirai, Tomáš Klus, Divokej Bill, Mig 21, Anna K., Trautenberk a další kapely nebo interpreti. Taková je letošní nabídka putovního hudebního festivalu Hrady CZ. V plné síle s ní dorazí do podzámčí, konkrétně na louku u hotelu Belária, v pátek 19. srpna a zabydlí se na ní do soboty 20. srpna.

Zemřela výtvarnice Jane McAdam Freud, pravnučka zakladatele psychoanalýzy
15. 08. 2022
Zemřela výtvarnice Jane McAdam Freud, pravnučka zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Bylo jí 64 let.

Inspirativní čtení na léto. Pět knih, které byste neměli o dovolené minout
13. 08. 2022
Léto se zlomilo do druhé půlky, dovolené a výlety ale pro mnohé z nás nekončí. Pokud jste už znaveni mořem, sluncem, túrami, festivaly, koncerty či letními kiny, možná vám přijde vhod strávit nějaký čas jen tak ve stínu stromů a s dobrou knihou v ruce. Tady je pět tipů, které vás nebo vaše děti třeba osloví.

Vzkvétající Númenor. Fotky ze seriálu Prsteny moci odhalují dosud neviděnou říši
12. 08. 2022
Jak oživit svět, který mnozí znají, ale nikdo jej neviděl? Touto otázkou se zabývali tvůrci mytologického eposu The Lord of the Rings: The Rings of Power neboli Pán prstenů: Prsteny moci, jehož premiéra se odehraje na streamovací platformě Amazon Prime Video 2. září.

Podzim na Nově: Pět hraných seriálů, nový MasterChef i návrat legend
12. 08. 2022
Televize Nova představila své podzimní programové schéma. Jeho součástí bude seriál Policie Modrava, který vyvrcholí novými díly a závěrečnou řadou. Druhou sérií bude pokračovat i hit loňského podzimu, seriál Pan profesor s Vojtěchem Dykem, nové případy budou řešit v jednom z nejsledovanějších krimi seriálů posledních let Specialisté.

Snímky Sáry Saudkové jsou k vidění v Ostravě. Občas fotí i sama sebe jako akt
9. 08. 2022
Sára Saudková už sice nežije delší dobu s Janem Saudkem, ale s jeho synem Samuelem a mají spolu čtyři děti. A ačkoli její fotografie nedosahují zdaleka Janovy úrovně, její výstavy stále přitahují návštěvníky. Mohli jsme se o tom přesvědčit před několika dny, kdy byla v ostravském Výtvarném centru Chagall v Repinově ulici zahájena její prezentace, která je retrospektivou za posledními bezmála třemi dekádami tvorby autorky. 

Tomáš Dastlík se na ostravská jeviště vrátil po osmi letech
9. 08. 2022
/FOTOGALERIE/ Diváci jej znají z jeho úspěšného angažmá v Divadle Petra Bezruče, kde působil deset let. Dnes je členem souboru Divadla na Vinohradech, pravidelně účinkuje v řadě televizních a filmových projektů. 

OBRAZEM: Natáčení nové pohádky na Hukvaldech, objeví se v ní i zpěvák Voxel
8. 08. 2022
/FOTOGALERIE/ Hrad v Hukvaldech na Frýdeckomístecku obsadili druhé srpnové pondělí filmaři. Za přispění místních komparsistů dělali dotáčky druhého dílu úspěšné pohádky Princezna zakletá v čase. Na place se objevil i hudebník a zpěvák Václav Lebeda aka Voxel. 

Adéla Laštovková o cestě k Letním shakespearovským slavnostem
8. 08. 2022
Režisérka, choreografka, tanečnice a performerka Adéla Laštovková Stodolová absolvovala pražskou Konzervatoř Duncan Centre a poté studovala pod vedením profesora Ctibora Turby na Katedře nonverbálního a komediálního divadla HAMU. V činoherním divadle se prosadila svými projekty v A Studiu Rubín, naplno o sobě pak dala vědět režiemi triptychu uváděném na Letní scéně Musea Kampa, přičemž poslední díl o Martě Kubišové zaznamenal značné úspěchy u diváků i odborné veřejnosti. V rozhovoru vzpomíná na svou cestu k režii, práci na projektu Letních shakespearovských slavností a na mnoho dalšího.

Úspěšný začátek roku Marka Sibinského: Grafika roku a prestižní ocenění z Polska
8. 08. 2022
, O tom, že Marek Sibinský se stává výraznou osobností současné nejenom české výtvarné scény, svědčí výrazná prestižní ocenění, které získal v první polovině letošního roku.

Písničkář Michael Janík: Dvanáctistrunku jsem si pořídil kvůli Beatles
8. 08. 2022
Zachtělo se mi zjistit, co dělá Michael Janík (77). Jak se má, čím se baví, o čem přemýšlí. V nakladatelství Galén mu právě vychází sbírka básní Poezie starého písničkáře. Ty verše jsou jako on sám: vlídné a třeskutě vtipné, hřejivé i sarkastické. Jedním slovem: ty básničky jsou k posmání. Tak si vousatého kytaristu a zpěváka pamatujeme z oblíbeného dua Paleček a Janík, od jehož seznámení letos uplyne 55 let. 

Zážitek v Úvalně: Felix Slováček o víkendu předvedl na Rychtě, co umí
7. 08. 2022
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mistr dechových nástrojů Felix Slováček má valašské kořeny v rodném Zlíně, stejně jako přední český výtvarník Boris Jirků. A právě na vernisáž jeho obrazů známý hudebník o víkendu dorazil do Úvalna. Slováček ve svých téměř osmdesáti letech vydává nové album Nádherná láska.

Ladná Čeladná začala, co nabízí? Návštěvníci "fasovali" klobouky i vějíře
5. 08. 2022
/FOTOGALERIE/ První chvíle po otevření festivalového areálu u školy mezi beskydskými kopci patřily hlavně rodinkám s dětmi. A než nastoupila první kapela – ostravská Adobre s náměstkem hejtmana Lukášem Curylem za klávesami – byl čas obejít stánkovou nabídku.

Filmaři se chystají na Hukvaldy, budou točit pokračování úspěšné české pohádky
4. 08. 2022
Na hradě Hukvaldy se bude v pondělí natáčet pokračování úspěšné pohádky Princezna zakletá v čase. Snímek bude kombinovat prvky pohádky a fantasy stejně jako první díl. „U pokračování jdeme ještě dále do fantasy. U prvního dílu jsme viděli, že to funguje a že to zaujalo i ty nejmenší,“ upřesnil režisér filmu, Petr Kubík.  

Krnovští Bratři Orffové vydali nový klip a zvou na jarní turné, podívejte se
5. 02. 2022
/VIDEOKLIP/ Krnovské kapela Bratři Orffové na sebe upozornila před osmi lety, když za své album Šero sklidila nejvýznamnější hudební ceny Anděl i Apollo. V roce 2022 Orffové chystají jarní a letní koncertní šňůrou, kterou předznamenala dosud nikdy nevydaná skladba Píseň pro Stefanii Sauer.

Febiofest se vrací do jarních dnů. Nabídne mimo jiné lanýže
4. 02. 2022
Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest se letos uskuteční v tradičním jarním termínu. Po dvou letech, kdy jej koronavirová omezení přesunula na podzim, si jej diváci užijí od 19. do 28. dubna.

Výstava ve Vrbně: Dcera lesníka zmapovala Lichtenštejnské lovecké chaty
2. 02. 2022
Zdenka Jordanová se při túrách a výletech do přírody pustila do fotografování loveckých chat. Jako dcera lesníka měla k lesu vždy blízko. Zprvu rodinné snímky a fotografie pro radost daly vzniknout jedinečnému projektu, který podrobně obrazově dokumentuje lovecké chaty v Jeseníkách a rozrostl se i do širšího okolí.

Klásek předal Hurvínka nástupci. Odcházím, ale budu přítelem na telefonu, říká
2. 02. 2022
Josef Skupa, Miloš Kirschner, Martin Klásek. To byla až doposud tři jména spojovaná s hlasem legendárních loutek Spejbla a Hurvínka. Nyní se tato trojice rozrostla na čtveřici. Martin Klásek se totiž rozhodl předat interpretační žezlo svému nástupci Ondřeji Lážnovskému a odejít z divadla.

Star Wars, Rod draka a skandály. Co byste letos neměli minout na streamu
1. 02. 2022
Je libo další bitku o trůny, zombíky či animovaný komiks? Nebo snad trochu drog, sexu a skandálů? Streamovací platformy upevňují své pozice a bitva o diváka bude letos ještě lítější než loni.

Světově úspěšná show Vivaldiano se vrací do Ostravy
31. 01. 2022
Populární projekt  Vivaldiano se poprvé představí veřejnosti v nové verzi Shining Venice. Stane se tak ve středu 2. února od 20 hodin v Ostravě v Multifunkční hale Gong.

Colours odhaluje další jména, Tindersticks a Phoebe Bridgers, hvězd přibývá
28. 01. 2022
Návštěvníci festivalu Colours of Ostrava, který se letos koná od 13. do 16. července, uvidí tuzemskou premiéru Phoebe Bridgers, jedné z nejosobitějších písničkářek současnosti, která byla za svoji zatím poslední desku Punisher nominována na čtyři Grammy. Třicet let hudební kariéry oslaví na Colours of Ostrava nezaměnitelní britští melancholici Tindersticks. K hlavním potvrzeným hvězdám letošního ročníku patří The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix, LP, Kings of Convenience nebo Youssou N´Dour. 

Česká kultura dostane obří evropskou injekci. Postaví ji to na nohy?
28. 01. 2022
Zúčastněte se debaty Euractivu.cz a Deníku na téma, co lze udělat za evropské peníze na podporu české kultury, nebo, chcete-li kreativního průmyslu.

Děti z Bullerbynu, Pipi i Ronja. Rošťáci Astrid Lindgrenové umějí žít a přežít
28. 01. 2022
Už její jméno zní jako z pohádky. V pátek 28. ledna je tomu dvacet let, co zemřela Astrid Lindgrenová, autorka hravých bestsellerů Děti z Bullerbynu, Pipi Dlouhá punčocha a Ronja, dcera loupežníka.

Ostrava svéráznýma očima Lojzka Lapáčka aneb driblink dějinami 20. století
26. 01. 2022
„Ostravský“ román Oty Filipa (1930–2018) Nanebevzetí Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy se poprvé ocitá na českém jevišti. Světová premiéra bude v sobotu 29. ledna v Divadle Jiřího Myrona.

Martin Dejdar: Mléčné sklo je svědectvím doby o lidech a jejich vztazích
26. 01. 2022
Světovou premiéru původní hry Mléčné sklo, jejímž autorem je filmový scenárista Marek Epstein, připravuje na 4. února Vršovické divadlo MANA v Praze. V hlavní roli dramatického příběhu s kriminální zápletkou uvidíme Martina Dejdara (další úlohy ztvární Máša Málková, Zbigniew Kalina, Vilém Udatný a Ondřej Černý). „Hra je podle mého soudu atraktivní už tím, že se jedná o detektivku. Je to žánr, který se na divadelních jevištích uvádí jen minimálně,“ říká Martin Dejdar.

Radost a Stary knedlik v ostravské galerii potrvají až do 6. března
19. 01. 2022
Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, otevřela výstavu fotografií pod názvem Michal Kalhous/Stary knedlik, kterou připravila kurátorka Štěpánka Bieleszová, a tematickou výstavu Radost, umělecká díla ze sbírky GVUO vybral kurátor Jaroslav Michna.

VIDEO: Promlčeno. Karel Roden se v novém filmu vypořádává s minulostí
18. 01. 2022
Zločin, bolavé rány a pomsta. To jsou motivy filmu Promlčeno, v němž režisér Robert Sedláček otvírá téma promlčených trestných činů. Drama, jež už před českou premiérou posbíralo zahraniční ceny, uvidíme v kinech od 28. dubna. Zatím nabízejí tvůrci malou vizuální ochutnávku.

KVÍZ: Jaroslav Dudek. Znáte otce Bakalářů a Nemocnice na kraji města?
17. 01. 2022
Ačkoliv Jaroslav Dudek vystudoval režii na DAMU a jeho profesní život je spojen s Divadlem na Vinohradech, ovlivnil i mnoho televizních fanoušků. Kdo by neznal cyklus Bakaláři inspirovaný příběhy diváků nebo seriál Nemocnice na kraji města, do kterého obsadil snad všechny herce ze svých milovaných Vinohrad. Turnovský rodák by 17. ledna oslavil 90 narozeniny.

Ženy, které potřebují muže. Příběhy žen, které si šlapou po štěstí
14. 01. 2022
Devět příběhů obyčejných žen, které si občas dílem náhody, jindy vlastním přičiněním tak trochu šlapou po štěstí. A jejich muži mnohdy překvapí nečekanou šlechetností, nebo naopak zas prostou hrubostí. To je nová kniha spisovatelky Dory Čechové nazvaná Ženy, které potřebují muže. 

Michal David: O "dvojku" ploužáků si napsali sami fanoušci
14. 01. 2022
Zpěvák, skladatel a hudebník Michal David patří již několik dekád mezi nejpopulárnější a nejpracovitější umělce domácí pop music. Tento v pravém slova hitmaker složil nespočet hitů, přičemž se některé z nich staly i výraznou součástí oblíbených českých filmů. Napsal také několik muzikálů – k těm nejznámějším patří Kleopatra, Tři mušketýři a Angelika. Těsně před vánočními svátky vydal album Moje zapomenuté ploužáky 2 sestavené z písní, které má rád a které neprávem zůstaly ve stínu jeho velkých hitů.

Před rokem zemřel zpěvák a textař David Stypka. Kapela Mirai mu věnovala klip
10. 01. 2022
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dnes, 10. ledna 2022, je tomu rok, co po dlouhé nemoci spojené s komplikacemi covid-19 zemřel ve věku 41 let zpěvák, kytarista, skladatel a básník David Stypka. Kapela Mirai smutné výročí připomíná novým klipem k písni Lítej.

Výstup na Helfštýn přilákal tisíce lidí z celé Moravy. Překvapily novinky
8. 01. 2022
/FOTOGALERIE, VIDEO / Uniformy legionářů, skautské stejnokroje, ale i slušivé pletené oblečky čtyřnohých mazlíčků. Brány středověkého hradu Helfštýn vzali v sobotu návštěvníci doslova útokem - čtyřiačtyřicátý ročník novoročního výstup si nenechaly ujít čtyři tisíce turistů z celé Moravy. Po roční pauze si vydařenou akci pochvalovali.

Domovy Jarmily Glazarové, kniha Karla Vůjtka připomíná její život v Klimkovicích
3. 01. 2022
Spisovatelka Jarmila Glazarová (1901 až 1977), se sice narodila před 120 lety v Malé Skále u Turnova, ale šestnáct let strávila v Klimkovicích. Prožila zde dvě manželství a když v roce 1934 ovdověla, z Klimkovic odešla a už je nikdy nenavštívila. Podle jejich slov si je chtěla uchovat v paměti takové, jaké byly, když v nich žila…  

Vojta Kotek o seriálu Marie Terezie: Kvůli paruce jsem vypadal jako kokršpaněl
1. 01. 2022
Marie Terezie. Jeden z nejnákladnějších projektů České televize, která jej vytvořila ve spolupráci s Rakušany, Slováky a Maďary, spěje ke svému vyvrcholení. Pátý díl mimořádně oblíbené ságy režírované Robertem Dornhelmem zavede diváky do let 1760 až 1780, odehrává se tedy patnáct let po konci čtvrtého dílu a Česká televize jej odvysílá 1. ledna 2022.

Zemřela „zlatá dívka" Betty White. Americké herecké ikoně bylo 99 let
31. 12. 2021
Ve věku 99 let ve svém domě v Los Angeles v pátek zemřela americká herečka a komička Betty White. Hollywoodská ikona měla krátce před stými narozeninami. Proslula zejména rolí Rose Nylund v populárním americkém seriálu The Golden Girls (Zlaté dívky).

Moravanka končí: Díky, že jste nás měli rádi, vzkazuje kapelník Slabák
30. 12. 2021
I slzy ukáply hudebníkům legendární Moravanky po posledním koncertu. Tento týden kapela ukončila svou koncertní pouť po více než padesáti letech. Naposled mohli Moravanku na živo slyšet lidé v Lomnici na Brněnsku. „Všem našim posluchačům děkujeme za to, že nás měli rádi,“ vzkazuje kapelník a zakladatel Moravanky, trumpetista Jan Slabák.

Zemřel zakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina. Bylo mu 81 let
28. 12. 2021
Spoluzakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina v úterý zemřel ve věku 81 let. Informaci serveru iDNES.cz potvrdil ČTK frontman skupiny Petr Janda.

Poslední rozhovor s Gustavem Aulehlou. Patřil k nejlepším evropským fotografům
23. 12. 2021
Ve věku 90 let zemřel začátkem tohoto týdne profesionální fotograf Gustav Aulehla z Krnova, významná a nepřehlédnutelná osobnost nejen celorepublikového, ale světového formátu. Bylo mu devadesát let a jeho životopis trochu připomíná žánr červené knihovny. „Poprvé jsem se opil v pěti letech. Takový už byl život ve Staré Vísce," vzpomínal na krajinu svého dětství. Přinášíme posledním velký rozhovor, který poskytl Deníku v říjnu tohoto roku.

OBRAZEM: Návrat Bandjeez do Stounu ve Frýdku-Místku. Bez Davida Stypky
19. 12. 2021
Bandjeez se po roce vrátil do Stounu, klubu ve Frýdku-Místku. Bez Davida Stypky. Za mikrofonem stála Kateřina Marie Tichá.

Ostravský klavírista Bernatík a scénografka Roszkopfová už mají své hvězdy
14. 10. 2021
Legendární ostravský klavírista Bernatík a scénografka Roszkopfová ve středu odhalili hvězdy se svými jmény na Jantarovém schodišti slávy v Ostravě.

Knihy představí autora podoby Šumperka i příběhy z Jeseníků
7. 10. 2021
Hned dvě knihy s regionální tematikou vycházejí v říjnu v Šumperku. Světlo světa již spatřila monografie o architektu Georgu Bergerovi, v půlce měsíce se uskuteční křest fotoesejistické knihy Ivana Fíly o Jeseníkách.

Zapojil se do protinacistického odboje na Těšínsku, teď o něm vychází trilogie
7. 10. 2021
Šířil protinacistické letáky, zemřel v Osvětimi. Příběh svého pradědečka, který se zapojil do protinacistického odboje na Těšínsku a zemřel v Osvětimi, toužila spisovatelka a herečka Darina Ničová sepsat už od dětství.

OBRAZEM: Festival ostravských knihoven představil i stoleté publikace
6. 10. 2021
Deset různých knihoven se letos spojilo a na úterý 5. října připravilo už pátý ročník Festivalu ostravských knihoven. Do programu se zapojil i Archiv města Ostravy. 

Nový román rodačky z Těšínska se odehrává v Životicích během druhé světové války
6. 10. 2021
Na knižní pulty právě přichází novinka z pražského nakladatelství Vyšehrad. Román Jizva Danuty Chlupové, rodačky z Těšínska, je pro čtenáře příležitostí, jak se ponořit do událostí, které se odehrály v Životicích (dnes součást Havířova) během druhé světové války.

Karel Gott chtěl být vždycky poslem dobrých zpráv, říká režisérka filmu Špátová
4. 10. 2021
Režisérka a kameramanka Olga Malířová Špátová měla vzácnou příležitost strávit rok života s Karlem Gottem. Zpěvák ji sám oslovil, aby o něm natočila film. Když na tuto nabídku kývla, ještě netušila, že bude i u posledních zpěvákových chvil na tomto světě, které také ve snímku, nazvaném jednoduše Karel, zachytila. Jaké bylo natáčení s legendou naší populární hudby a co ve filmu nakonec neskončilo?

Zemřela herečka Blanka Bohdanová. Bylo jí 91 let
3. 10. 2021
V jedné z pražských nemocnic dnes dopoledne ve věku 91 let zemřela emeritní členka Národního divadla (ND) v Praze Blanka Bohdanová. V ND si nositelka ceny Thálie a držitelka dvou cen Františka Filipovského za dabing v průběhu 50 let zahrála přes 80 rolí. ČTK o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk.

Galerie výtvarného umění v Ostravě láká na dvě nové výstavy
1. 10. 2021
Sochy, kresby, digitální tisky i umělecké knižní vazby. To vše si mohou zájemci prohlédnout na dvou nových výstavách, které připravila Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO). První expozice představuje díla ostravské výtvarnice Elišky Čabalové, druhá připomíná tvorbu významného českého sochaře Ladislava Zívra. Obě výstavy budou v ostravském Domě umění k vidění minimálně do konce října.

Jubilant Jiří Dratva vystavuje v Ostravě u Waldemara
1. 10. 2021
Hold písničkáři a básníku Karlu Krylovi (1944-1994) chce svými obrazy složit výtvarník Jiří Dratva na výstavě, která se uskuteční od 1. října, v dnes již tak trochu zapomenutém, nicméně legendárním ostravském baru Waldemar.

Thomas Anders z Modern Talking vystoupí v Ostravě!
30. 09. 2021
Už 16. října 2021 se v Ostravě v Multifunkční aule GONG uskuteční koncert Thomase Anderse, jedné z hvězd hudebního uskupení Modern Talking.

Festival TrikFilm nabídne v Ostravě nejen dětskou a studentskou tvorbu
29. 09. 2021
Druhý ročník Mezinárodního festivalu dětské a studentské multimediální tvorby TrikFilm, pořádaný Fakultou umění Ostravské univerzity ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, se bude konat od 6. do 10. října 2021 v Ostravě. Návštěvníkům i mladým tvůrcům nabídne zajímavý a zábavný program – příběhy, animaci nebo PC hry. Do soutěže jsou přijímány projekty z celého světa, hodnotí je mezinárodně složená porota odborníků.

OBRAZEM: FM City Fest 2021 - vzpomínka na Davida Stypku a zvučná jména
26. 09. 2021
/FOTOGALERIE/ Industriální prostřední bývalých textilních závodů Slezan ve Frýdku-Místku přivítalo v páteka v sobotu hudební festival nabitý zvučnými jmény.

Úspěšný multiinstrumentalista zkusí štěstí s filmem o Štramberku
24. 09. 2021
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Věž Trúba a hrad a město Štramberk mají hlavní role v krátkém filmu, který natočil hudební multiinstrumentalista Adam Uličný z Rožnova pod Radhoštěm.

Ostrava přivítá výstavu architekta Stevena Holla
20. 09. 2021
Putovní výstava s názvem Steven Holl: Making Architecture bude k vidění v ostravské Domě umění od 22. září 2021.

Harlej oslaví v Ostravě pětadvacetiny. S ročním zpožděním
19. 09. 2021
Pouto mezi skupinou Harlej a Moravskoslezským krajem je velmi silné. Spoustu alb kapela, která na hudební scéně působí už více pětadvacet let, nahrála v Ostravě. Také v jejich klipech se objevují herci a herečky, jejichž herecký osud se pojí s moravskoslezskou metropolí. Jmenujme například Kristýnu Podzimkovou, Petra Buchtu nebo Ditu Zábranskou. Výroční koncert byl sice v Ostravě v plánu loni, ale nakonec se uskuteční v úterý 21. září na Slezskoostravském hradě. Více už prozradí kytarista Harleje Antonín Rauer.    

Současnou Opavskou Thálií je Tereza Bartošová
17. 09. 2021
Divadelní cena Opavská Thálie je svým způsobem v republice unikátní, protože nic podobného ve své historii nemá žádné jiné divadlo v Česku. Za umělecký přínos Slezskému divadlu v sezonách 2018/2019 a 2019/2020 s přihlédnutím k mimořádnému výkonu za roli Emilie Webbové ve hře Naše městečko ji v kategorii Činohra nyní získala herečka Tereza Bartošová.

Líheň pokračuje už v pátek dalším kolem
16. 09. 2021
Druhým kolem pokračuje v pátek 17. září další tři koncerty jubilejního 20. ročníku největší středoevropské klubové soutěže amatérských hudebníků Líheň.

Ostravský Sorfest v sobotu přivítá kapely Limetall a Ingott
15. 09. 2021
Hard rock, heavy metal, trash metal, punk i rock and roll bude v sobotu 18. září znít areálem Slezskoostravského hradu, kde se koná hudební festival Sorfest.

Rok poté. Envirofest Bečva pobaví a také připomene ekologickou havárii
13. 09. 2021
Téměř přesně po roce od ekologické havárie na řece Bečvě se ve Valašském Meziříčí uskuteční první ročník Envirofestu Bečva. V sobotu a neděli 18. a 19. září jej v parku u zámku Kinských pořádá spolek Zdravá Bečva. Festival nabídne vedle koncertů také moderované besedy s odborníky, politiky a dalšími osobnostmi.

Slezskoostravský hrad hostil patnáctý ročník Jazz Open Ostrava
11. 09. 2021
Hlavní hvězdou večera byl americký trumpetista Philip Lassiter. Do Ostravy přijel se svou šestičlennou skupinou a představil repertoár nového alba Live in Love.

Vychutnejte si tóny japonské flétny shakuhachi
10. 09. 2021
Spojení tradiční japonské flétny shakuhachi, jazzu a moderní hudby. To slibuje koncert John Kaizana Neptuna, který se uskuteční v pátek 17. září 2021 od 17 hodin v Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Tisíc rychlých životů. Jean-Paul Belmondo byl miláčkem Francie i krásných žen
6. 09. 2021
Jeho filmová hvězda zářila plné půlstoletí. Byl U konce s dechem, Bláznivým Petříčkem, Zvířetem, Mužem z Ria i Acapulca, Policajtem i Samotářem. Ale hlavně národním miláčkem. A nejen ve Francii. V pondělí však Jean-Paul Belmondo alias Bébel, jak mu fanoušci něžně přezdívali, zemřel. Bylo mu 88 let.

Martin Chodúr vydá v září novou „raškovickou“ desku
6. 09. 2021
Zpěvák, skladatel, textař a vítěz první řady soutěže Česko Slovenská SuperStar z roku 2009 bydlí se svou ženou a synem v Raškovicích už několik let. Jak se mu v této podhorské obci, do které se přestěhoval z Ostravy, žije?

Zemřel Jean-Paul Belmondo. Legendárnímu francouzskému herci bylo 88 let
6. 09. 2021
Ve věku 88 let zemřel populární francouzský herec Jean-Paul Belmondo. S odvoláním na právního zástupce to uvedla AFP. Belmondo byl neodmyslitelně spjat s francouzskou novou vlnou, před kamerou se ve filmové roli naposledy objevil v roce 2008. K jeho nejznámějším snímkům patří Muž z Ria či U konce s dechem. 

Landecký poklad čeká na objevení. Nechoďte tam ale v noci o úplňku
6. 09. 2021
Ostravský kopec Landek, kde byla nalezena legendární Landecká venuše, je opředený řadou tajemství. Prý je v něm ukrytý poklad a má i svou prokletou landeckou paní na koni, jež ho hlídá. Nejen o této, ale i dalších pověstech spojených s Landekem umí kouzelně vyprávět rodačka z Ostravy-Koblova Miriam Prokešová.

Premiéru Zátopka jsem strávila v mrákotách, říká Martha Issová
4. 09. 2021
Ve sportovním dramatu Zátopek hraje atletovu ženu, slavnou oštěpařku Danu Zátopkovou. První hod se prý nepovedl, Martha Issová je ale bojovnice, a tak to vybojovala. Navíc je teď hodně v běhu. Natáčí film s Alicí Nellis, dokončila krimi s Janem Hřebejkem a na podzim ji čeká Vina v Dejvickém divadle. Pěstuje sebereflexi, a jak říká, je otevřená změnám, které se blíží.

Koller, Spirit, FiHa, Wodman... Jih zve na slavnosti. No Name nahradí Rybičky 48
3. 09. 2021
David Koller, Majk Spirit, Rybičky 48, FiHa, Rock´n ´Roll Band Marcela Woodmana, Děda Mládek Illegal Band, stometrová překážková dráha Maad Bounce, mažoretky Krokodýl, judisté Baník, dětská zóna se skákacím hradem, holanským biliárem, Michalem Nesvatbou, Klauny z Balónkova, Míšou Růžičkovou… I to nabídne program Slavností Jihu, které se konají v sobotu 4. a v neděli 5. září na bývalém fotbalovém hřišti ve Svazácké ulici v Zábřehu. 

Navštivte výstavu City Campus Černá louka v ateliéru MAPPA Ostrava
2. 09. 2021
Zjistit spoustu zajímavých detailů o novém kampusu Ostravské univerzity, který roste na Černé louce za divadlem Antonína Dvořáka, mohou zájemci na chystané výstavě City Campus Černá louka.

Kniha My jsme Baník jako dárek ke sto letům ostravského fotbalového klubu
2. 09. 2021
Ke stoletému výročí založení nejslavnějšího klubu v našem regionu vyšla v nakladatelství Albatros kniha My jsme Baník. Jejím autorem je Tomáš Šiřina, bývalý sportovní redaktor, který pracoval právě v Deníku. Výpravná kniha se bude křtít v příštích dnech, prodávat se bude v běžných knihkupectvích, ale distribuci bude částečně organizovat i samotný Baník.

Detail i emoce, na ostravském hradě jsou k vidění fotografie Jiřího Zerzoně
2. 09. 2021
/FOTOGALERIE/ Profesionální fotograf Jiří Zerzoň, jehož snímky znají například čtenáři předních českých časopisů a novin, ale i návštěvníci divadel, diváci České televize a zaměstnanci velkých průmyslových podniků v regionu, oslavil začátkem června významné životní jubileum. Při příležitosti svých padesátin vybral symbolických padesát svých fotografií, které zachycují průřez jeho tvorby a ty jsou nyní k vidění na Slezskoostravském hradě.

Ceny Jantar za celoživotní dílo získali Marta Roszkopfová a Rudolf Bernatík
1. 09. 2021
/PŘEHLED OCENĚNÍ/ Kulturní Ceny Jantar určené umělcům s vazbami na Moravskoslezský kraj za rok 2020 jsou rozdány. Galavečer již 4. ročníku se letos opět uskutečnil v ostravské aule Gong, a to 31. srpna 2021. Za celoživotní přínos byli letos oceněni legendární ostravský klavírista Rudolf Bernatík a scénografka Marta Roszkopfová.

Hrad v Ostravě rozezní trumpetista Philip Lassiter. Chystá se Jazz Open Ostrava
31. 08. 2021
Fanoušci jazzové hudby si v Ostravě přijdou na své. Chystá se totiž patnáctý ročník festivalu Jazz Open Ostrava, jenž se uskuteční ve čtvrtek 9. září v areálu Slezskoostravského hradu. Na programu jsou tři koncerty, během kterých se publiku představí několik významných osobností české i zahraniční hudební scény. Hlavní hvězdou večera bude americký trumpetista Philip Lassiter.

V Dolních Vítkovicích se koná Meat Design Ostrava 2019
23. 11. 2019
V Dolní oblasti Vítkovice se až do neděle 24. listopadu koná festival interiérového designu a užitého umění Meat Design Ostrava 2019. Návštěvníci zde opět mohou najít designové novinky z oblasti nábytku, vybavení interiérů a domácností, doplňky, ukázky dekorování a výzdoby prostor pro bydlení i podnikání, designové předměty běžné denní potřeby.

Opavu dnes čeká rocková smršť! Dvě legendy, jeden koncert. Přípravy finišují!
22. 11. 2019
/FOTOGALERIE/ 90 beček piva, 8 výčepů. Poslední přípravy na koncert dvou kultovních kapel v opavské hale, který se koná už dnes večer, finišují. Tři sestry spojily síly se slovenskou partou Horkýže Slíže turné Bratia a Sestry Gambrinus 11 tour rozpálí podium od 19.30 hodin. Prodáno je již více než 2 tisíce vstupenek. 

Vladimíra Gajdošová umí nakreslit černého psa na černém papíru
21. 11. 2019
V uměleckých školách jen značně pokročilí studenti dostanou úkol nakreslit černou kouli na černém pozadí, bublinu nebo grimasu. V této zkoušce musí pedagogům dokázat, že kromě vrozeného talentu už zvládli také techniku a řemeslnou stránku malby či kresby.  

Ewa Farna v Ostravě zaplnila Avion. Deníku prozradila: Malému zpívám při koupání
18. 11. 2019
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Atmosféru blížících se vánočních svátků si mohli v sobotu užít návštěvníci ostravského Avion Shopping Parku. Nejen okolí pódia, kde se koncert Ewy Farné konal, ale všechny prostory tohoto obchodního centra byly zaplněny doslova k prasknutí.

V Opavě odhalili Srdce studentstva. Byl u toho i Thom Artway
16. 11. 2019
/FOTOGALERIE/ Studenti Slezské univerzity v Opavě, ale i široká veřejnost si připomněli události listopadu 1989 v rámci akce Srdce studentstva. Čtvrteční program akce pořádané k výročí 17. listopadu se nesl v duchu přednášek, divadla ale i hudby. Ukončil jej zpěvák Thom Artway, který společně se svou kapelou rozezněl vnitroblok budovy patřící nově rekonstruované Filozoficko-přírodovědecké fakultě.

Ewa Farna vystoupí v Ostravě. Vstup je zdarma! Rozsvítí vánoční strom v Avionu
15. 11. 2019
Příchod nejkrásnějších svátků v roce, Vánoc, se blíží. V obchodním centru Avion Shopping Park přípravy na Vánoce odstartují v sobotu 16. listopadu.

Jsem člověk, který potřebuje hodně spánku, říká Chantal Poullain
13. 11. 2019
Chantal Poullain se kdysi rozhodla, že místo studia v Americe pojede se svou láskou do socialistického Československa. Dnes by to prý udělala znovu.

Předlistopadový rock v Ostravě? Hra na schovávanou až do konce!
12. 11. 2019
Co mělo tvrdý úder do kytary, to je s…o. Tak vzpomíná Jarek z Poruby, všeobecně známý jako Chico, na časy patřící už třicet let do historie.  

Ve vědecké knihovně nahlédnete do virtuální reality
11. 11. 2019
Již potřetí se Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě zúčastní Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, největšího vědeckého festivalu u nás, který se bude konat od 11. do 17. listopadu. Jeho motto zní: „Věda, svoboda, odpovědnost“. Knihovna nabídne možnost vyzkoušení virtuální reality a práce s roboty či přednášku o kybernetické bezpečnosti.

Viktořík a Klempíř z J.A.R.: Kdyby si u nás prosazoval každý svou, nevznikne nic
11. 11. 2019
Třicet let od svého vzniku si na právě probíhajícím turné 30 případů majora Romana připomíná skupina J. A. R. Tradičně jej zakončí 17. listopadu v pražské Lucerně při koncertu s podtitulem Zahraj to znovu, Samet.

Herečka Jana Preissová: Vnoučata mě drží při životě
11. 11. 2019
Zatímco milovníci divadla se mohou na jevišti naší první scény setkávat s Janou Preissovou průběžně, před filmovou kameru se tato jedna z našich nejoblíbenějších hereček postavila po dlouhých letech. A to v zimní romantické komedii Ženská na vrcholu, kde si s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou zahrají rodinu. Film měl v kinech premiéru 7. listopadu a nejen o něm si s oblíbenou herečkou povídal časopis TV Magazín.

Bedřichovický poledník s červenými telefonními budkami
5. 11. 2019
Ostravská Galerie výtvarného umění otevře ve čtvrtek 14. listopadu letošní poslední a zároveň nejvýznamnější výstavní projekt tohoto roku s názvem Zisky 2018 GVUO: Kateřina Šedá / Bedřichovický poledník.

Opavské patrioty potěší další kniha, tentokrát s „nej“ pozoruhodnostmi
5. 11. 2019
V nové publikaci Opavská NEJ se můžeme dozvědět například to, že na území města byla první sodovkárna v českých zemích, konalo se zde první mistrovství světa a mnoho dalších zajímavostí. 

Jitka z Discopříběhu Jaroslava Stránská: Role v Policii Modrava byla práce snů
5. 11. 2019
V seriálu Policie Modrava hraje nepřehlédnutelnou členku vyšetřovacího týmu, Lucii Krásenkou, usměvavá Jaroslava Stránská, které přátelé říkají Bobina. Jak se svěřila časopisu TV Magazín, natáčení ji bavilo o to víc, že Šumava je její velkou láskou.

Lístky na štěrkovnu už se prodávají!
4. 11. 2019
Ačkoli je teprve podzim, právě v tomto období startují předprodeje velkých letních festivalů.

Držitelka Thálie o rolích v Ostravě: Rusalka je splněný sen, Julietta boží!
2. 11. 2019
/ROZHOVOR/ Dvě prestižní Ceny Thálie putovaly letos do Národního divadla moravskoslezského (NDM). Hostující sopranistka Kateřina Kněžíková ji získala v kategorii Opera ženy za postavu Julietty v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář a sólistka souboru opereta/muzikál Martina Šnytová za roli Reno Sweeney v muzikálu Děj se co děj Colea Portera.

Kabelkový veletrh se blíží
2. 11. 2019
V pořadí již popáté budou moci lidé přispět na dobrou věc. Prostřednictvím Kabelkového veletrhu, na kterém se organizačně podílí Opavský a hlučínský deník společně s Obchodním centrem Breda & Weinstein, podpoří Zdeňka Pavelka.

Šedesátka Semaforu? Jiří Suchý: Má se hrát, dokud choděj lidi, říkával Werich
31. 10. 2019
Principál divadla Semafor Jiří Suchý už za svůj dlouhý život rozdal stovky, možná tisíce rozhovorů. Některé vznikly i pro Deník. Nezdolný workoholik – textař, básník, zpěvák, skladatel, spisovatel, banjista, sběratel přilb a bůh ví, co ještě – v nich popisoval věci dávné i aktuální, třeba obavy z možného konce hraní kvůli nepřízni magistrátu v roce 2008. Dnes se Semafor ve zdraví dožívá šedesátky. A pořád se zpívá, pořád chodí lidé… Zde je výběr toho nejlepšího, co Jiří Suchý během let Deníku řekl.

Vyhrajte s Deníkem vstupenky na koncert Marie Rottrové v Gongu
29. 10. 2019
Český rozhlas Ostrava letos slaví devadesát let od počátku vysílání. Při této příležitosti pořádá galakoncert, jehož hlavní hvězdou bude Marie Rottrová. A vy můžete být u toho.

Seriálová drsňačka Zuzana Kajnarová Říčařová: Děti mi zcela změnily život
29. 10. 2019
Zuzana Kajnarová Říčařová je nejen drsnou kriminální vyšetřovatelkou ze seriálu Specialisté, ale i milující matkou, která si díky svým dvěma dětem uvědomila, čemu chce nadále věnovat svůj čas.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
27. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
26. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Peter Nagy v Ostravě
26. 10. 2019
Speciální česko-slovenské turné připravil ke svému kulatému jubileu zpěvák Peter Nagy. Na turné jej doprovází skupina Indigo, jíž dal název podle svého prvního hitu Profesor Indigo.

Dolní Vítkovice se změní v dům hrůzy
25. 10. 2019
Halloweenský program si pro tento víkend připravili v Dolních Vítkovicích. V tamním Velkém světě techniky bude pro návštěvníky připravena strašidelná bojovka, děsivé dílničky, líhnutí slizáka, vyřezávaní dýně a další tematický či děsivý program.

Nituška s Celesténem už putují divadelní sezonou
24. 10. 2019
Taková jsem já, matinko. Pro divadlo jsem Floridor a pro dívčí ústav Celesten. Ano, takoví jsou oba protagonisté známé operety ve Slezském divadle v Opavě. 

V Ostravě pokřtili knihu Hornické vdovy. Osud osmi žen ovlivnilo důlni neštěstí
24. 10. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V ostravském Domě knihy se v úterý 22. října odpoledne konal slavnostní křest knihy Hornické vdovy. Její autorka Kamila Hladká z nakladatelství Dcera sestry, v něm zachytila životní osudy osmi žen havířů, které se musely vyrovnat s nečekanou smrtí svých manželů. Mezi nimi byly i dvě Havířovanky, paní Olga a Květa.  

Zemřel fotograf Antonín Válek
23. 10. 2019
Minulý čtvrtek zemřel ve věku 77 let Antonín Válek, uznávaný fotograf a sběratel historických fotoaparátů, autor oceňovaného snímku Sám proti všem z pohřbu Jana Palacha v lednu 1969.

Anna K. vystoupí v Ostravě. Vyhrajte vstupenky v soutěži Deníku!
22. 10. 2019
V sobotu 2. listopadu zavítá do divadelního sálu Domu kultury města Ostravy v rámci svého programu Světlo akusticky-Vánoční turné, populární česká zpěvačka ANNA K.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
19. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
18. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Rusalka má dnes v Ostravě premiéru. Podívejte se na snímky z generálky
17. 10. 2019
/FOTOGALERIE/ Premiéra vrcholného Dvořákova díla Rusalka zazní dnes večer v ostravském divadle, které nese jméno právě po autorovi této opery. Tuto celosvětově nejslavnější a nejhranější českou operu nastudoval v nové verzi režisér Radovan Lipus.

Nová kniha přibližuje obživu Valachů za posledních sto let
17. 10. 2019
Filozofická fakulta Ostravské univerzity a Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vydávají druhý díl úspěšné publikace, která mapuje kulturu a historii na Valašsku. Tentokrát se autoři zaměřili na proměny způsobů obživy tamních obyvatel za posledních 100 let.  

Marie Rottrová a Jindřich Štreit mají hvězdy na Jantarovém schodišti v Ostravě
16. 10. 2019
Své hvězdy na Jantarovém schodišti slávy v Ostravě mají od středy zpěvačka Marie Rottrová a fotograf Jindřich Štreit. Odhalili je na věži Bolt Tower.  

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
16. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Zámky na Opavsku se letos těšily zvýšenému zájmu
16. 10. 2019
Zámky Hradec nad Moravicí a Raduň přilákaly v letošní prohlídkové sezóně víc návštěvníků než v té loňské. To potvrzuje rostoucí zájem o regionální historii a také aktivitu kastelánů.  

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
14. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Dům umění v Ostravě otevře po rekonstrukci hned pět výstav
14. 10. 2019
Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) od května rekonstruovala střechu Domu umění v centru města. Památkově chráněná budova se včera odpoledne znovuotevřela vernisáží pěti výstav. K vidění je umění od 16. století až po současnost.

Manželé Heřmánkovi: Ve druháku mezi námi přeskočila jiskra
14. 10. 2019
Nikol Heřmánková Kouklová a Karel Heřmánek mladší jsou manželé, kolegové z divadla a majitelé psa. Znají se už od studií na DAMU a na jednom jevišti spolu stáli mnohokrát. Povídali jsme si třeba o tom, jaké to je, když vás režíruje otec a tchán v jedné osobě, nebo o jejich životě v Americe.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
13. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Xindl X: Nechci hartusit jako náš pan prezident
12. 10. 2019
Nebudu předstírat, že se s Ondřejem Ládkem neznáme. Potkávali jsme se ještě předtím, než se z něj stal Xindl X. Před jedenácti lety jsme spolu pro Deník dělali jeho první velký rozhovor. Tehdy jsme ho nazvali Podávám ruku ďáblovi. „Víš, že jsem o tom napsal píseň?“ ptá se mě teď, v roce 2019, čerstvý čtyřicátník, úspěšný hitmaker a díky televizní soutěži StarDance i tanečník.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
11. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Ostrava uspěla! Dvě Thálie získaly hvězdy Národního divadla moravskoslezského
5. 10. 2019
Ceny Thálie byly rozdány. A hned dvě z nich míří do Ostravy! Jednu z nich si v sobotu večer převzela v Národním divadle Praha muzikálová zpěvačka Martina Šnytová, druhou sopranistka Kateřina Kněžíková. K novinkám 26. ročníku patřilo i udělení nového ocenění za mimořádný přínos divadlu. Obdržel ho Zdeněk Svěrák, jeden z divadelních šiřitelů odkazu Járy Cimrmana. Cenu za celoživotní mistrovství dostali herci Helena Kružíková a Ladislav Mrkvička, operní pěvkyně Gabriela Beňačková, tanečnice Zdenka Kratochvílová a v oboru muzikálu a operety Věra Vlková.

POSLEDNÍ ŠANCE: Vyhrajte s Deníkem vstupenky i pivenky na Karolina Oktobeerfest!
4. 10. 2019
/SOUTĚŽ DENÍKU/ Největší pivní slavnosti v Moravskoslezském kraji, Karolina Oktobeerfest, klepou na dveře a naše soutěž jde do finále! Máme pro vás poslední, páté kolo soutěže Deníku, ve kterém se tentokrát hraje nejen o 10 vstupenek, ale i 10 pivenek!

Landscape sice skončí, ale něco z něho zůstane
4. 10. 2019
Zapomenuté krematorium v Sadu Milady Horákové, Ne-Stabil u Domu umění, Krasohled a Kolos na břehu řeky Ostravice i Velká zeď a Záhon z Ostravy v městské nemocnici. Tyto instalace zůstanou i po skončení festivalu Landscape.  

Adrenalin i exotika z celého světa - festival startuje v pátek v Ostravě
4. 10. 2019
Sedmnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů začne v pátek 4. října 2019 v Ostravě.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Sobotní koncert Františka Nedvěda v Ostravě se přesouvá na leden
4. 10. 2019
Z důvodu nemoci byli pořadatelé nuceni koncert nestora a legendy Františka Nedvěda s kapelou, který se měl uskutečnit v sobotu 5. října v RnR Garage Martinov, přeložit na náhradní termín.

Dukla letos naposledy
2. 10. 2019
První říjnový den zahájená výstava mladé slovenské umělkyně Deany Kolenčíkové se stává zároveň poslední letošní výstavou v porubské Galerii Dukla. 

Vyhrajte s Deníkem vstupenky na Oktobeerfest. Je tady 4. kolo soutěže
30. 09. 2019
/SOUTĚŽ BYLA UKONČENA/ Karolina Oktobeerfest, největší pivní slavnosti v Moravskoslezském kraji, vypukne se koná už příští týden 11. a 12. října 2019. A my pro vás máme další kolo soutěže o 10 vstupenek!

Deadtown Divadla bratří Formanů: Za vším je příběh, dokonce i za vlastním pivem
29. 09. 2019
Divoký Západ na přelomu předminulého a minulého století, v čase dobrodruhů a převratných vynálezů. Tam se ocitá nejen hlavní hrdina inscenace Divadla bratří Formanů, ale i diváci v šapitó na Černé louce.  

Režisér seriálu Lajna Vladimír Skórka: Prachy si mě nekoupíte!
27. 09. 2019
/FOTOGALERIE/ Režisér Vladimír Skórka se s novými díly Lajny přesunul do Prahy. „Pendluju nyní mezi Ostravou a Prahou, a to nejen kvůli Lajně, režíruji tu teď i nový seriál, který je ale zatím tajný,“ říká Vladimír Skórka.

S Deníkem na koncert legendy: Helena Vondráčková se vrací do Ostravy
26. 09. 2019
Legenda české pop music Helena Vondráčková se na svém česko-slovenské turné zastaví už tento víkend v Ostravě. A vy můžete být u toho! Deník pro vás má bleskovou soutěž o 10 vstupenek.

OBRAZEM: Centrum Ostravy oživila netradiční díla sedmi umělců
26. 09. 2019
/FOTOGALERIE/ Od začátku tohoto týdne vzniká v rámci projektu SITUACE na zdi budovy přiléhající k Domu umění v Jurečkově ulici v Moravské Ostravě sedm velkoformátových uměleckých děl.

Pěvecká legenda Jožka Černý: Podle mého učitele jsem měl být operním pěvcem
24. 09. 2019
Jožka Černý, rodným jménem Josef Černý, je právem označován za krále lidových písní. Jeden z nejznámějších moravských zpěváků lidových písní zavítal v pátek 13. září do slezské metropole. Svým opavským fanouškům poskytl rozhovor.  

Spejbl a Hurvínek? Zodpovědnost, ale jedeme v tom odmalička, říká loutkářské duo
18. 09. 2019
/ROZHOVOR/ Spejbl a Hurvínek je pojem, který zná snad každý našinec i mnohý cizinec. Za tím, co tento pojem znamená v současnosti, je také práce Martina Kláska a Denisy Kirschnerové. Po Miloši Kirschnerovi a Heleně Štáchové zdědili velkou zodpovědnost i radost. Jak je na tom jejich loutkové divadlo nedlouho před Spejblovými 100. narozeninami?

Už jste ji slyšeli? Jarek Nohavica nazpíval pozvánku pro festival knihoven
17. 09. 2019
Další ročník Festivalu ostravských knihoven se uskuteční v úterý 1. října 2019. Zábavného putování po osmi ostravských knihovnách nabídne malým i velkým návštěvníkům exkurze do běžně nepřístupných prostor, přednášky, workshopy, výstavy, soutěže a další zajímavé akce.

Herečka Veronika Khek Kubařová: Manžel na mě nežárlí, já na něj ano
16. 09. 2019
Herečku Veroniku Khek Kubařovou znám už poměrně dlouho – ať z jeviště, nebo i z mnoha soukromých rozhovorů. Proto vím, že klame tělem. Na první pohled křehká a něžná květinka dokáže být ve svých názorech, přesvědčeních i citech velmi nekompromisní a za svými touhami si dokáže cílevědomě jít. Navíc se o nich nebojí v rozhovoru otevřeně mluvit.

Plavky nevytáhli, i tak je pobřeží nadchlo
11. 09. 2019
Nováček v roli průvodce a sousedé coby hostitelé. V nejčerstvějších Postřezích odjinud nás reportér Pavel Polák vezme do Německa, k pobřeží Baltu a Severního moře.

Gospel v rodinném podání
8. 09. 2019
Celá rodina Ščotkových z Antošovic se od pátku až do neděle učila v Cooltouru na Černé louce na gospelové škole „rodinného“ sboru Family Gospel Ostrava.

Novinka z produkce ostravského studia České televize má šestnáct dílů
7. 09. 2019
Zachráněná vojenská pevnost, roubenka, historická tančírna, kostel, boží muka. Seznam znovuzrozených staveb, které postavili na nohy činorodí Češi bez pomoci státu a úřadů, je pestrý. A optimistický. Stejně tak cyklus Krásné živé památky, který je mapuje.

Vyhrajte s Deníkem vstupenky na Oktobeerfest. Je tady 2. kolo soutěže
6. 09. 2019
/SOUTĚŽ BYLA UKONČENA/ Karolina Oktobeerfest nabídne pivnici pro 1,5 tisíce lidí! Největší pivní slavnosti v Moravskoslezském kraji vypuknou 11. a 12. října 2019.

Rytmix v novém balení: sestava na tucet popových megahitů
4. 09. 2019
Trio Míša-Kuba-Patrick od 4. září znovu roztančili Déčko. Dětský pořad Rytmix se nově opře o dvanáctku skladeb, které změnily svět pop music.

Příběhy Evropanů mezi válkami. ČT uvede dokumentární sérii Zmařené naděje
29. 08. 2019
Evropa v období mezi první a druhou světovou válkou měla velké plány, ale víra ve snové zítřky se postupně tavila v beznaděj a neodvratitelnost dalšího konfliktu.

Pozoruhodné „pamětnické“ fotografie objektivem Petra Grimma
28. 08. 2019
Zašlá je dnes „sláva“ legendárního ostravského baru U Waldemara, kde se před léty scházeli zpěváci, hudebníci, herci, literáti, výtvarníci, televizní a rozhlasoví tvůrci či novináři.

Zpěvačka Elis Mraz: Začala jsem být k lidem více empatická
24. 08. 2019
Zpěvačka Elis Mraz nemyslí výhradně na vlastní hudební štěstí, takže skládá písně nejen pro sebe, ale také pro své kolegy. To znamená, že stále více skladeb na české scéně je spojeno s jejím jménem. Nejen tomuto tématu jsme se věnovali v následujícím rozhovoru s touto sympatickou blondýnkou, která v roce 2014 získala ocenění Objev roku v anketě Český slavík. Elis Mraz pak také mimo jiné prozradila, zda se chystá složit song o Ostravě…

Zdeněk Miler, krteček a ti druzí v ostravském Chagallu
22. 08. 2019
Unikátní výstava akvarelů a kreseb k animovaným filmům je k vidění v ostravském Chagallu.

Vyhrajte s Deníkem vstupenky na Oktobeerfest. První vlna se už vyprodala!
21. 08. 2019
/SOUTĚŽ BYLA UKONČENA/ Největší pivní slavnosti v Moravskoslezském kraji vypuknou 11. a 12. října 2019. Na 6. ročníku akce Karolina Oktobeerfest se bude čepovat více než 100 druhů piva od 30 českých i zahraničních pivovarů.

Na Jana Ámose nemáme, ale tlumočit nápady můžeme, míní Kovy
20. 08. 2019
/ROZHOVOR/ Youtuber Karel Kovy Kovář řeší dějiny. S Českou televizí se pustil do natáčení dokumentu, v němž se ptá, proč se v hodinách dějepisu neustále vracíme do pravěku, ale tak málo mluvíme o tuzemských událostech posledního tři čtvrtě století. Cíl je zřejmý: rozpohybovat české dějepisáře ke změně.

Herečka Jana Preissová: Jsem introvert. Rozchod rodičů pro mě bylo velké trauma
19. 08. 2019
/ROZHOVOR/ Oblíbená herečka Jana Preissová o sobě říká, že je víceméně introvert a přehnaná pozornost ji spíš obtěžuje, než těší. Na otázky ovšem odpovídala až s nebývalou upřímností, která se u hvězd jejího formátu vidí jen málokdy.

Před sto lety se začala psát historie Národního divadla Moravskoslezského
12. 08. 2019
/FOTOGALERIE/ Slavnostním uvedením opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta se 12. srpna 1919 začala psát historie Národního divadla moravskoslezského. První představení se odehrálo v tehdejším Městském divadle (dnes Divadlo Antonína Dvořáka).

V Ostravě začíná Týden plný pohybu
12. 08. 2019
Týden nabitý tanečními a pohybovými workshopy nabídne festival MOVE Summer Intensive, který se uskuteční od pondělí 12. do pátku 16. srpna v Kulturním centru Cooltour na Černé louce v Ostravě.

Ostravu pobláznil Létofest. Ten „jiný“ festival
11. 08. 2019
Z závěru týdne se v Dolních Vítkovicích konal další z plejády velkých letních hudebních festivalů, jejichž sezona pomalu končí. Na Létofest si našly cestu tisíce návštěvníků, kteří se zaposlouchali do nejznámějších hitů české hudební scény. Co tyto akce svému hostiteli – Dolním Vítkovicím – dávají, a co berou?

Létofest láká masy lidí. Kdo dnes vystoupí?
10. 08. 2019
Dva dny, dvě stage, osmnáct účinkujících. To je letošní ročník ostravské části Létofestu, který po včerejších vystoupeních Xindla X, Pražského výběru, Mig 21, Mandrage, Horkýže Slíže či Monkey Business dnes nabídne další poctivou nálož nefalšované české a slovenské hudby.

Vědecká knihovna bude na dva týdny uzavřena
9. 08. 2019
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě bude ve dnech 12. až 23. srpna 2019 uzavřena. Čtenáři si však i po tuto dobu budou moci půjčit více než deset tisíc titulů, a to ve formě e-knih. 

Nejrozbzučenější skrýš? Slezskoostravská
9. 08. 2019
Ostrava boduje v prázdninové hře Rozbzuč Déčko, kterou na letošní léto pro děti i dospěláky připravil dětský kanál České televize.

SOUTĚŽ DENÍKU: Vyhrajte 2 vstupenky na Létofest Ostrava 2019
6. 08. 2019
/SOUTĚŽ BYLA UKONČENA/ Už tento pátek odstartuje v ostravské Dolní oblasti Vítkovic dvoudenní festival plný českých hvězd Létofest 2019. Tentokrát láká na Kluse, Lenny, Wanastowi Vjecy, Mig 21, Mandrage, Horkýže Slíže, nebo Divokýho Billa - a vy můžete být u toho!

OBRAZEM: Ostrava v plamenech opět nabídla rockovou nálož
4. 08. 2019
Tradiční rockový festival Ostrava v plamenech se v sobotu konal v Dolních Vítkovicích. Pořadatelé se letos rozhodli vrátit k úspěšnému jednodennímu modelu metalové přehlídky.   

Kulturní lahůdka! Do Ostravy míří Divadlo bratří Formanů
31. 07. 2019
Ostrava - Vrámci mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse se na přelomu září a října představí Divadlo bratří Formanů, a díky nejnovější putovní inscenaci Deadtown přemění ostravskou Černou louku v Divoký západ.

Létofest v Ostravě se blíží
30. 07. 2019
Ostrava – Dvoudenní program nabitý špičkovými tuzemskými interprety a skupinami, ale také hosty ze Slovenska, nabízí putovní Létofest 2019, který se v tomto roce postupně zastavil v osmi městech České republiky. Nevynechá ani moravskoslezskou metropoli, kde se uskuteční v Dolní oblasti Vítkovic ve dnech 9. a 10. srpna.

ANKETA: Hlášky ze Švejka zná každý. Která je podle vás ta nej?
29. 07. 2019
Kdo by neznal Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, jedno z nejznámějších českých literárních děl všech dob? Hlášky a citáty z knihy Jaroslava Haška za bezmála století stihly už dávno zlidovět, my vám nabízíme výběr redakce deseti nejoblíbenějších – hlasujte v naší anketě a vyberte sami, který výrok ze slavného románu je podle vás ten nejlepší!  

Meat Design v Ostravě popáté: špičkový design pro běžný život
29. 07. 2019
/FOTOGALERIE/ Ostravská výstavní a prodejní přehlídka Meat Design Ostrava se letos bude konat už popáté, a to 22. až 24. listopadu 2019. Letos bude mít poprvé hlavní téma – světlo a design světla.

OBRAZEM: Zimní pohádka nadchla Ostravu
28. 07. 2019
Letní shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě pokračovaly o víkendu hned třemi představeními Zimní pohádky, kterou nastudoval tvůrčí tým pod vedením zkušeného pražského divadelního režiséra Pavla Kheka.

Štěrkovna Open Music: velká jízda pokračuje
26. 07. 2019
Ještě dva nabité dny plné hvězd čekají návštěvníky 15. ročníku hudebního festivalu Štěrkovna Open Music, který začal ve čtvrtek v areálu Hlučínské štěrkovny v Hlučíně.

S Pavlem Novým je legrace, ale vyprávěl i tom, jak ochrnul
25. 07. 2019
Když Karlovu Studánku navštívil herec Pavel Nový s pořadem „S vámi mě baví svět … a ze mně (země) se zachvěla“, vyprávěl samozřejmě veselé historky z natáčení, ale nevyhýbal se ani vážným tématům.  

OBRAZEM: Zkrocení zlé ženy bavilo diváky na Slezskoostravském hradě
25. 07. 2019
Úspěšný start mají za sebou Letní shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě. Prvním představením, které mohli letos diváci vidět, bylo ostravské nastudování známé hry Zkrocení zlé ženy.

Kapela Nedivoč má nový klip o fenoménu selfies
25. 07. 2019
Ostrava - Hudební skupina Nedivoč vypustila ve středu do světa klip k písni Fotky z výletu ze svého debutového alba Vale pletichám. 

Porubské letní kino i s posilami autobusů
23. 07. 2019
Premiéra letošního porubského letního kina se odbude zítra na obvyklém místě louce u Francouzské ulice na V. obvodě. Promítat se má hvězdně obsazený český snímek Ženy v běhu.

Letošní Štěrkovna Open Music je opět nabita hvězdami
23. 07. 2019
Ve čtvrtek startuje další z velkých hudebních festivalů v Moravskoslezském kraji ? Štěrkovna Open Music v Hlučíně. Jde již o patnáctý ročník, na kterém se v areálu Hlučínského jezera představí od čtvrtka do soboty řada našich i zahraničních hvězd. Na návštěvníky čekají i zajímavé projekty.

Na Colours of Ostrava padl pivní rekord
23. 07. 2019
Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava skončil a všichni, kteří se na něm podíleli, začínají bilancovat.

OBRAZEM: Colours – dar pro seniory 65+
23. 07. 2019
Pořadatelé mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava zavedli pěknou tradici. Senioři šedesát pět let a starší mají poslední festivalový den bezplatný vstup. 

Colours of Ostrava: festival jako z jiného světa
22. 07. 2019
Pokud máte špatný orientační smysl a dokážete zabloudit i doma cestou do koupelny, pokud se vyhýbáte místům, kde je více než deset lidí a pokud jste navíc tak nerozhodní, že před nastartováním auta deset minut přemýšlíte, zda si na rádiu naladíte country či rockovou stanici, tak jste s největší pravděpodobností nebyli na festivalu Colours of Ostrava v Dolních Vítkovicích. Možná vás ale zajímá, jak to na jedné z největších hudebních akcí u nás, kterou od středy do soboty navštívily desítky tisíc lidí, vypadalo. Jednou větou: Nekončící mega party.

Herečka Alena Mihulová: Že je má dcera lesbička? To mě nijak nezaskočilo
22. 07. 2019
Alena Mihulová má velké plány, chce hodně cestovat. Na divadlo ale samozřejmě nezanevřela. Například teď v létě hraje pod širým nebem na Shakespearovských slavnostech v inscenaci Zimní pohádka. A mezitím se nechává opečovávat. Nepředstavujte si ale lázně či masáže, známá herečka je totiž mnohem skromnější. 

Koncertem britské legendy The Cure vyvrcholil festival Colours
20. 07. 2019
VIDEO/ Koncertem hlavní hvězdy, legendární britské kapely The Cure, vyvrcholil v ostravských Dolních Vítkovicích mezinárodní festival Colours of Ostrava.

Festival Colours of Ostrava jde do velkého finále!
19. 07. 2019
VIDEO/ Poslední den zahrají The Cure, zazpívá Zaz, Rosalía a mnoho dalších hvězd.

Druhý den festivalu Colours of Ostrava: Dominantní Mariza,Tom Walker a Kryštof
18. 07. 2019
Program druhého dne mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava nabídl návštěvníkům řadu atraktivních účinkujících.

OBRAZEM: Den první na Colours objektivem fotografů Deníku
18. 07. 2019
Buty, Florence and the Machine, zpěvačka M? … Takové hvězdy zazpívaly ve středu 17. července na Colours od Ostrava a samozřejmě jste nemohli chybět vy, návštěvníci. Podívejte se!

OBRAZEM: Buty zahájily festival Colours of Ostrava. A nezklamaly!
17. 07. 2019
Ostravská legendární skupina Buty zahájila ve středu v areálu Dolních Vítkovic 18. ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava.

Šéfka Colours Zlata Holušová: Snažím se poslouchat co nejvíce účinkujících
17. 07. 2019
Nejenom přední hudebníci a zpěváci z celého světa, ale také renomovaní vědci, filozofové, literáti, výtvarníci, divadelní či taneční umělci přijedou na letošní osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava.

Začínají Colours of Ostrava. Představí se The Cure i Kryštof
17. 07. 2019
Nejenom světové hudební osobnosti, jako jsou The Cure, Florence + The Machine, ZAZ, Mariza, Tom Walker, Lewis Capaldi, Rosalía, ale také Kryštof a Buty, jakož i řadu dalších akcí nabídne letošní čtyřdenní mezinárodní festival Colours of Ostrava. Ten začíná dnes a v Dolní oblasti Vítkovic potrvá až do soboty. 

TIP Deníku: Knihcentrum festival zve na bohatý program
16. 07. 2019
Dům knihy KNIHCENTRUM.cz na Smetanově náměstí v Moravské Ostravě připravil pro čtenáře knižní festival. Uskuteční se ve dnech 17. až 19. července a každý den nabídne tři besedy a autogramiády s významnými osobnostmi.

Radegast bude na Coloursech čepovat z rekordních 320 kohoutů
16. 07. 2019
Na pivo na hudebním festivalu Colours of Ostrava bude opět dohlížet bůh Radegast. Nošovický pivovar se již šestým rokem po sobě postará o pivní line-up, pohlídá kvalitu čepování a veškerého pivního servisu.

Josef Kaluža: Myslel jsem si, že Petruccio pro mě bude jednodušší
16. 07. 2019
/ROZHOVOR/ Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě začaly. Letošní ročník v pondělí odstartovala premiéra temperamentní komedie Zkrocení zlé ženy, kterou režisér Vojtěch Štěpánek doplnil svižným rytmem balkánské dechovky.

Spisovatel Tuvia Tenenbom bude bavit na Meltingpotu v Ostravě
15. 07. 2019
Je vtipný jako Borat, je chytrý jako Woody Allen, je neodbytný jako Michael Moore. To je Tuvia Tenenbom. Po úspěchu na knižním trhu v Izraeli a Německu, kde jeho knihy zapůsobily jako zjevení a staly se bestsellerem, oslovily jeho díla i čtenáře v České republice.

Ostravská ČT chystá vysílání z Colours
15. 07. 2019
Uprostřed dění, v originálních kulisách a mimořádné atmosféře. Ale taky s větší porcí vysílacího stresu. Stěžejní ostravské zpravodajské pořady Události v regionech a Týden v regionech bude Česká televize dvakrát ve festivalovém týdnu odbavovat živě z hudebních Colours of Ostrava.

Studentský film X ukazuje možnou budoucnost regionu
15. 07. 2019
/FOTOGALERIE/ Premiéra studentského filmu X, která se minulý týden odehrála v karvinském kině Centrum, sklidila u diváků úspěch. Hlavní hybatel celého projektu, Radek Lugsch, o myšlence filmu mluví, jako o nadčasové a pro náš region docela příhodné.

OBRAZEM: Horečky fest opět přinesl velkou porci zábavy
15. 07. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Stovky lidí mířily v sobotu 13. července do amfiteátru na Horečkách na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic. Konal se tam již 9. ročník rodinného festivalu Horečky fest. 

Zpravodajka ČT po 25 letech změnila pozici: Moderovat byla prestiž i dřina
14. 07. 2019
Je ikonou zpravodajství ostravského studia České televize. Jako reportérka se Drahomíra Račáková léta denně hlásila z terénu, jako moderátorka diváky provázela řadou zpravodajských pořadů. Teď editorsky připravuje pořad Týden v regionech a stará se v něm o rubriku diváckých videí.

The Cure splní ostravské sny. Organizátoři si mnou ruce
14. 07. 2019
Už dnes ve 21.15 zahraje v areálu Dolních Vítkovic kultovní britská kapela The Cure. O koncert party přenádherných „depresáků“ usilovali organizátoři festivalu Colours of Ostrava několik let.

Jiří Kráčalík: Drama před objektivem
13. 07. 2019
Dechberoucí zpovědi našich známých cestovatelů, filmařů, fotografů a publicistů při zdolávání nejenom nejvyšších vrcholů naší planety…

Hvězda Comebacku Leichtová: Být moderní matkou dnes znamená návrat ke kořenům
13. 07. 2019
/ROZHOVOR/ Letní shakespearovské slavnosti klepou na dveře. V Ostravě nebude chybět ani známá herečka Kristýna Leichtová. V rozhovoru pro Deník říká: "Je paradoxní, že být moderní matkou dnes znamená návrat ke kořenům."

Prázdniny? Nesmí chybět moře, borůvky a samozřejmě housle, říká rodina Šporclova
13. 07. 2019
/ROZHOVOR/ Jednou věcí si u rodiny Šporclových můžete být jisti – dovolenou mají vždycky v srpnu. A jestli pojedou někam autem, určitě si při tom budou zpívat úplně všichni.

OBRAZEM: V ostravském Trojhalí je k vidění unikátní výstava čtyř umělců
12. 07. 2019
V Trojhalí Karolína ve čtvrtek 11. července byla vernisáží zahájena výstava výtvarné skupiny, která si dala název 4Perspectives.

Vzrostlý rozhlasák v pruhovaném tričku pozve k Baltu
10. 07. 2019
/ROZHOVOR/ Prvně před kamerou, ovšem s mikrofonem sehraný. Moderátorský tým Postřehů odjinud se rozrostl o Pavla Poláka, zkušeného rozhlasáka, který dokonale ovládá němčinu i německé reálie. 

Pimprléto Divadlo loutek Ostrava: pohádky, loutkový průvod i koncerty
10. 07. 2019
/FOTOGALERIE/ Přestože divadelní sezona skončila, ostravské Divadlo loutek (DLO) zůstává otevřené a přes prázdniny nabídne program pro celé rodiny v rámci Pimprléta.

Devátý ročník Letní divadelní školy bude letos ve znamení hudby a pohybu
10. 07. 2019
Také letos na konci prázdnin uspořádá Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském (NDM) v Ostravě letní divadelní školu. Bude dvoudenní a ateliér přizval ke spolupráci Divadlo Petra Bezruče a Komorní scénu Arénu.

Herečka Alena Mihulová: Chci si v klidu hezky žít
10. 07. 2019
Má velké plány, chce hodně cestovat. Na divadlo ale samozřejmě nezanevřela. Například teď v létě hraje pod širým nebem na Shakespearovských slavnostech v inscenaci Zimní pohádka. A mezitím se nechává opečovávat. Nepředstavujte si ale lázně či masáže, známá herečka Alena Mihulová je totiž mnohem skromnější.

OBRAZEM: Největší taneční festival Beats for Love v Ostravě
7. 07. 2019
Sedmý ročník elektronického a tanečního festivalu Beats for Love v Ostravě skončil. Od 3. do 6. července areál Dolních Vítkovic hostil více než 400 umělců. Podívejte se, jak atmosféru posledního dne letošního ročníku zachytil svým objektivem fotograf Deníku Lukáš Ston.

TIP Deníku: Parní vlak jede i v pátek
4. 07. 2019
Osoblažská úzkokolejka jezdí nejen o víkendech, ale také v dnech státních svátků. Proto se fanoušci parních vlaků mohou vydat na úzkokolejku nejen v sobotu a v neděli, ale také v pátek 5. července.

Boney M rozezpívá říjnové pivní slavnosti Karolina Oktobeerfest
3. 07. 2019
Největší pivní slavnosti v Moravskoslezském kraji vypuknou 11. a 12. října 2019. Na 6. ročníku akce Karolina Oktobeerfest se bude čepovat více než 100 druhů piva od 30 českých i zahraničních pivovarů a představí se zde  popová legenda, skupina  Boney M. Hudební program doplní přední české a slovenské kapely Rybičky 48, Lenny, Iné Kafe, Sto zvířat, Děda Mládek Illegal Band nebo Mňága a Žďorp.

TIP Deníku: Komentovaná procházka centrem Ostravy
2. 07. 2019
Od června do září mají návštěvnici Ostravy každou sobotu možnost vyrazit s průvodcem na prohlídku centra města. V rámci balíčku mohou navštívit jednu z městských dominant – radniční věž, poslechnout si výklad průvodce při procházce a na jejím konci si vychutnat kávu, čaj nebo jiný nápoj ve stylovém podniku Sladký časy.

Mladí jdou pařit! V Ostravě začíná čtyřdenní taneční mejdan
2. 07. 2019
V Dolní oblasti Vítkovic začíná sedmý ročník Beats for Love - největší taneční festival ve střední a východní Evropě.

TIP Deníku: Colours představí světové umělce, ale i vědce a filozofy
30. 06. 2019
Skupiny a zpěváci The Cure, Florence +The Machine, ZAZ, Mariza, ale také Kryštof, Buty a mnoho dalších účinkujících patří mezi lákadla osmnáctého ročníku festivalu Colours of Ostrava.

Obrazy, art protisy i tapiserie Věry Tošenovské
28. 06. 2019
Retrospektivní výstava v „Chagallu“ k nedožitému jubileu ostravské výtvarnice.

TIP Deníku: Kněžské svěcení v katedrále v Ostravě
28. 06. 2019
Biskup František Václav Lobkowicz udělí v sobotu 29. června 2019 v katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě kněžské svěcení čtyřem jáhnům. Při bohoslužbě, která začne v 9.30 hodin, přijmou kněžské svěcení Lukáš Dořičák z Veřovic, Jiří Klos z Ostravy-Mariánských Hor, Lukáš Mocek z Ostravy-Třebovic a Vojtěch Žvak z farnosti Těrlicko. (mrš)

Česká televize dnes odvysílá záznam z loňských Colours
28. 06. 2019
Naladí, rozpohybuje a vybídne k červencové návštěvě Ostravy. Necelé tři týdny před festivalem Colours of Ostrava 2019 odvysílá českotelevizní Art nabitý záznam loňských hudebních vystoupení protkaný exkluzivními rozhovory s umělci. 

Čertovské pohádky: soutěž už zná své vítěze
27. 06. 2019
Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky v těchto dnech vyhlásil výsledky již devátého ročníku literární soutěže Čertovské pohádky.

TIP OD SOUSEDŮ: Valašské Divadelní léto: přijede Pavlásek i Ringo Čech
27. 06. 2019
PROGRAM/ Amfiteátr Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě bude patřit hudbě i divadlu.  

Festivalová ochutnávka: Česká televize odvysílá záznam z Colours
26. 06. 2019
Naladí, rozpohybuje a vybídne k červencové návštěvě Ostravy. Necelé tři týdny před festivalem Colours of Ostrava 2019 odvysílá českotelevizní Art nabitý záznam loňských hudebních vystoupení protkaný exkluzivními rozhovory s umělci.  

Místo činu Ostrava. Nový seriál vychází ze skutečných událostí
26. 06. 2019
Od Ústí nad Labem přes Prahu, Znojmo a Brno až po Ostravu vznikají nové seriály České televize. Jak zjistil magazín TV Mini, napříč celým Českem se budou páchat zločiny a vyšetřovatelé budou vyšetřovat! A nejen v současnosti, ale i v minulosti.

TIP Deníku: Večer s Milou Haugovou
25. 06. 2019
Moderovaný večer s legendou slovenské poezie Milou Haugovou se uskuteční ve středu 26. června 2019 od 18 hodin v ostravském antikvariátu a klubu Fiducia v Moravské Ostravě. Překladatelka Mila Haugová je v současnosti nejpřekládanější a zároveň nejplodnější slovenská básnířka. Překládá z maďarštiny, němčiny a angličtiny, vydala slovenské překlady Sylvie Plathové a Paula Celana a podílela se na překladech japonské poezie. Akce se koná ve spolupráci s frýdeckou Galerií Věž a nakladatelstvím Protimluv.

TIP Deníku: Vojta Sapík – sochař s uhrančivýma očima
25. 06. 2019
Přednáška Gabriely Pelikánové na téma Vojta Sapík – sochař s uhrančivýma očima se uskuteční ve středu 26. června 2019 v 16.30 hodin v knihovna Galerie výtvarného umění Ostrava v Poděbradově ulici.

Přípravy Festivalu ostravských knihoven jsou v plném proudu
24. 06. 2019
Již třetí ročník zábavného putování po knihovnách v centru Ostravy a okolí se sice uskuteční až 1. října 2019, ale už nyní jsou jeho přípravy v plném proudu.

TIP Deníku: Fantastická Ostrava podruhé
24. 06. 2019
Budovy ostravského Trojhalí Karolina se již podruhé otevřou všem nadšencům fantastiky. Ve dnech 29. a 30. června 2019 se tam totiž bude konat druhý ročník festivalu Fantastická Ostrava, který i letos nabídne návštěvníkům výstavy, zajímavé hosty i tematické pohybové aktivity.

TIP Deníku: Fantastická Ostrava podruhé. Vstup zdarma
24. 06. 2019
Festival v ulicích nabídne program pro všechny zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na mnoho hudebníků či akrobatů z celého světa.

Herec Karel Heřmánek mladší: Vše má rub i líc. V USA jsem rozvážel jídlo
24. 06. 2019
/ROZHOVOR/ Být dítětem slavných rodičů a ještě se vydat v jejich profesních stopách je vždycky složité. Vyžaduje to silnou vůli, nenechat se odradit řečmi o protekčním dítěti a jít si svou cestou. Z rozhovoru pro Týdeník Květy lze poznat, že Karel Heřmánek mladší to dokázal.

TIP Deníku: Sluníčko zažije koncert Barbory Polákové
23. 06. 2019
Penzion Sluníčko v Ostravici bude i o letošních prázdninách pořádat ve venkovním areálu koncerty známých kapel. Šestnáctý ročník Beskydského hudebního léta zahájí v pátek 28. června od 19 hodin předkapela Alter Via. Hlavní hvězdou večera bude oblíbená herečka a zpěvačka Barbora Poláková, která svou hudební kariéru odstartovala v roce 2012 úspěšným singlem Kráva. Vstupenky se v předprodeji prodávají za 290 korun.

Štramberské probuzení v České televizi. Už v úterý
22. 06. 2019
Dobré ráno znovu vyráží na cesty. Oblíbený ranní pořad České televize se v úterý 25. června přihlásí z malebného a kopcovitého Štramberku na Novojičínsku.

TIP Deníku: Festival v ulicích 2019
22. 06. 2019
Festival v ulicích nabídne program pro všechny zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na mnoho hudebníků či akrobatů z celého světa.

Hráči se loučí stou reprízou
20. 06. 2019
Ostrava – Po šesti letech od svého uvedení v roce 2013 bude mít v pátek 21. června 2019 derniéru inscenace Hráči. Komorní scéna Aréna hru uvedla poprvé 2. února 2013 a v pátek se hra dočká své 100. reprízy. 

TIP Deníku: Ovčáček vystavuje ve Slezské
17. 06. 2019
Slavnostní zahájení výstavy Eduarda Ovčáčka se uskuteční ve Slezskoostravské galerii v úterý 18. června 2019 v 17 hodin. Na vernisáži o autorovi a jeho díle promluví Martin Mikolášek. Výstava potrvá do 2. srpna 2019.

Nohavica v Porubě: risk ve frontě, anebo „amfi“ permanentka najisto!
17. 06. 2019
Stejně jako vloni je víceméně jisté, že slezský bard kompletně vyprodá svůj koncert v letním kině za opravovaným kulturním domem… jen se to teď může obejít bez dramatického shánění lístků.

OBRAZEM: V pěti letech expert na masožravky!
16. 06. 2019
Toník ze Zábřehu si jednoho dne balí do batůžku botanickou knížku, klobouček, pití i náhradní oblečení. Přemlouvá tátu k výletu na Roraimu v pohoří Parakaima ve Venezuele, kde žijí zajímaví „zelení dravci“ mezi rostlinami.  

„Prodanka“ dostala loutkový kabát
16. 06. 2019
/FOTOGALERIE/ Poslední premiéra 65. divadelní sezóny byla v Divadle loutek Ostrava zpěvná a veselá. V pátek 14. června se totiž divákům představila loutková verze slavné komické opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta.

OBRAZEM: Festivalová zábava v Ostravě odstartovala. Najdete se na fotkách?
16. 06. 2019
Sezona festivalů je tady! Tu ostravskou o víkendu odstartovala duchovně laděná Slezská lilie u katedrály a kostelů v Moravské Ostravě a Kunčičkách a pak MichalFest, multižánrová zábava ve stínu těžní věže historické šachty v Michálkovicích.

TIP Deníku: Den pro včely v Zoo Ostrava
15. 06. 2019
Dnešek bude v ostravské zoologické zahradě věnován včelám a včelaření. Uskuteční se zde tradiční medobraní a pro děti i dospělé budou připraveny nejrůznější včelí aktivity, při nichž se dozvědí, k čemu se používá medomet, co je to voština, jak dlouho žije včelí dělnice a další zajímavosti.

OBRAZEM: Ostravské stříbrné poklady jsou nyní zblízka k vidění v muzeu
14. 06. 2019
Od konce minulého týdne mohou návštěvníci zavítat do Ostravského muzea, kde na konci minulého týdne zpřístupnili výstavu s názvem Ostravské stříbrné poklady zblízka.

Den pro včely a medobraní v Zoo Ostrava
14. 06. 2019
Sobota 15. června bude v ostravské zoologické zahradě věnována včelám a včelaření. Uskuteční se zde tradiční medobraní a pro děti i dospělé budou připraveny nejrůznější včelí aktivity, při nichž se dozvědí, k čemu se používá medomet, co je to voština, jak dlouho žije včelí dělnice a další zajímavosti.

Operní premiéra v Ostravě: Robert ďábel
14. 06. 2019
/FOTOGALERIE/ Méně známou operu Robert ďábel německo-francouzského skladatele Giacoma Mayerbeera (1791 až 1864) uvedlo včera večer jako poslední operní premiéru sezony ostravské Divadlo Antonína Dvořáka.

Slavnosti Ostravaru: vylepšená dvanáctka a bohatý program
13. 06. 2019
/SOUTĚŽ DENÍKU/ Oblíbená oslava piva a hudby se blíží. Slavnosti pivovaru Ostravar se uskuteční v pátek 21. a v sobotu 22. června. Co slibují za program a novinky? Přinášíme vám odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se letošního ročníku této akce.

TIP Deníku: Tři silná témata pohledem tří vědkyň, teoretiček a umělkyň v PLATO
12. 06. 2019
Ostravská galerie PLATO se v červnovém programu zaměří na tři společensko-politická témata. O sexualitě a postavení žen v období socialismu promluví docentka Kateřina Lišková. Polka Zuzanna Radzik rozebere téma genderu v církvi a na workshopu s Karolinou Brzuzan se účastníci dozvědí, co jedí lidé v místech válečných konfliktů, hladomorů a ekonomických krizí.

TIP Deníku: Pogodovi vás hodí do pogody
12. 06. 2019
Herečka Sandra Pogodová vyrůstala v rodině se silným vztahem ke kultuře a umění. Dědeček Rudolf Pogoda byl inspektor kultury. Otec Richard Pogoda je skladatel, pianista, zpěvák, moderátor. V roce 1998 se odstěhovala na rok do New Yorku a po návratu se opět začala věnovat své profesi. Vedle herectví se také živí zpěvem. 

TIP Deníku: V Zoo Ostrava se poprvé rozmnožily šípové žáby
11. 06. 2019
V ostravské zoo se poprvé povedlo odchovat potomky pralesničky strašné. Drobné amazonské žabky měly snahu množit se již delší dobu, ale nakladená vajíčka vždy po pár dnech zplesnivěla.

TIP Deníku: Děti ozdobily protihlukové stěny noba digi
10. 06. 2019
Venkovní výstava Design+ kilometry se věnuje stavbám dopravní infrastruktury. V rámci ostravského Landscape festivalu ji uspořádalo kreativní studio Designcité+ a bude k vidění v prostoru u nádraží Ostrava-střed, tedy symbolicky přímo před Železničním muzeem moravskoslezským.

TIP Deníku: Michalfest 2019
9. 06. 2019
Další ročník michálkovického multižánrového festivalu v industriálním prostředí MichalFest 2019 se uskuteční už 14. a 15. června.

TIP Deníku: Ostravské ulice rozhýbe Folklor bez hranic
9. 06. 2019
Jednou z originálních a netuctových akcí letošního léta v Ostravě bude oblíbený festival Folklor bez hranic. Cílem a hlavním posláním festivalu je přenést lidový folklor přímo do ulic velkoměsta. Tančit a zpívat se tak bude od 12. do 16. srpna třeba na Masarykově náměstí v centru Ostravy, u K-Tria v Hrabůvce, u kruhového objezdu v Porubě, na Mariánském náměstí v Mariánských Horách nebo přímo v obchodním centru Nová Karolina. Akci opět podpořilo město, jeho jednotlivé obvody i kraj, takže všechna vystoupení mohou lidé zhlédnout zcela zdarma. (jir)

TIP Deníku: Pochutnejte si na svatodušní vaječině
8. 06. 2019
Svatodušní vaječina se bude připravovat v sobotu 8. června od 16 hodin v areálu chovatelů v Ludgeřovicích. Občerstvení zajištěno, vystoupí kapela Raul.

Ostravou se rozezní Když se u nás chlapi poperou. Přijedou Kabáti!
7. 06. 2019
V Dolních Vítkovicích v sobotu od 18 hodin vystoupí populární rocková kapela Kabát s frontmanem Pepou Vojtkem.  

SOUTĚŽ: Vyhrajte s Deníkem vstupenky na MICHALFEST
7. 06. 2019
Už za několik dní se v areálu Národní kulturní památky Důl Michal uskuteční dalří ročník multižánrového hudebního festivalu MichalFest. Vyhrajte s Deníkem dvě z šesti vstupenek zdarma.

TIP Deníku: Instituce zítra rozevřou své brány. Je tu muzejní noc!
7. 06. 2019
Už v sobotu po 18. hodině začne v krajské metropoli 11. ročník Ostravské muzejní noci. Při oblíbené akci, kterou si každoročně nenechají ujít tisíce lidí, bude možné navštívit více než třicet ostravských institucí a organizací, které se věnují kultuře a vzdělávání.

TIP Deníku: Festival národnostních menšin
7. 06. 2019
Taneční a pěvecké soubory z Polska, Slovenska, Maďarska, Vietnamu, ale také například z Ruska, ale i soubory romské či židovské. Takto pestrý mix hudby a tance nabídne v neděli 9. června akce nazvaná Prolínání kultur na Masarykově náměstí v Karviné. Chybět nebudou ani ochutnávky krajkových specialit. Začíná se v 10 hodin.

Držitel Ceny Thálie opouští Ostravu
5. 06. 2019
Své působení v činohře Národního divadla moravskoslezského na konci června uzavře herec Ivan Dejmal. Loňský vítěz Ceny Thálie za titulní roli v inscenaci Peer Gynt zamíří v následující sezoně do Mahenovy činohry brněnského národního divadla.

TIP Deníku: Elektrárna v Dětmarovicích se otevře veřejnosti
5. 06. 2019
Den otevřených dveří Elektrárny Dětmarovice nabídne v sobotu 8. června dopoledne prohlídku nejzajímavějších provozů, prezentaci investic společnosti ČEZ, netradiční fyziku pro děti, ochutnávku rajčat vypěstovaných díky teplu z elektrárny, biatlonovou střelnici i zmrzlinu v oranžové barvě ČEZ. Program bude probíhat od 9 do 12 hodin, prohlídky začínají už od 8 hodin.

Hudební soutěž Líheň vyhrála česko-nigerijská kapela
3. 06. 2019
Dlouholetou nadvládu polských hudebních skupin v mezinárodní soutěži hudebníků Líheň utnula v sobotu česko-nigerijská hudební skupina Where Are We Now.

TIP Deníku: Kuchař povykládá, jak vařil pro dva papeže
2. 06. 2019
Člen švýcarské gardy a osobní kuchař papeže Františka a Benedikta XVI. zavítá ve středu 5. června do Lidového domu ve Frýdku-Místku.

TIP Deníku: Centrum sociálních služeb v Bohumíně se otevře veřejnosti
2. 06. 2019
/FOTOGALERIE/ Jedinečnou příležitost prohlédnout si moderní budovu nového centra sociálních služeb v Bohumíně bude mít veřejnost ve středu 5. června.

TIP Deníku: Hudební klasici na zámku
1. 06. 2019
Hradec nad Moravicí Ludwig van Beethoven, Antonín Dvořák a Frédéric Chopin. Všichni tři zazní v neděli od dvaceti hodin v prostorách velké dvorany zámku v Hradci nad Moravicí, a to v podání Max Joseph tria.

TIP Deníku: Žamboši zahrají pro Patrika
1. 06. 2019
V obecním sále v Hněvošicích zazní zítra od 16 hodin benefiční koncert pro Patrika Kašného, postiženého dětskou obrnou. Pořádá ho bluesový kytarista Lubomír Bužma Khýr a vystoupí na něm skupina Žamboši jako trojnásobný držitel hudebního ocenění Anděl v oblasti folk.

TIP Deníku: Pohádky na hradě Sovinec
31. 05. 2019
V pohádkový hrad se o víkendu změní Sovinec.

Hlavní třída v Ostravě se opět změní na jeden obrovský cirkus!
31. 05. 2019
Rondel, La Rambla, Šapitó, Cirkulum, aula Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava to jsou scény, na nichž se od pátku 7. do neděle 9. června představí, často i opakovaně, celkem čtyřiadvacet umělců a souborů z Česka, Německa, Velké Británie, Chorvatska, Švédska, Itálie, Francie, Chile, Izraele, USA či Nového Zélandu.

Beats for Love letos slibuje nejsilnější line-up v historii
30. 05. 2019
Areál Dolních Vítkovic bude již po sedmé hostit na začátku července největší festival taneční hudby v srdci Evropy Beats for Love.

Parník, Atlantik či Minikino budou mít novou šéfovou
29. 05. 2019
Dosavadnímu řediteli Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava Martinu Vidurovi skončí na konci června smlouva a radnice centrálního obvodu už zná jeho nástupce.

Řekni Popocatépetl. Ostravské studio vybíralo děti pro Déčko
29. 05. 2019
/FOTOGALERIE/ Slušný nával a ve vzduchu tréma i očekávání. Na čtyři sta padesát dětí ze všech koutů Česka se v sobotu vypravilo do radvanického studia České televize, aby zaujaly.

OBRAZEM: Koncert pro Verunku v ostravském Akordu nadchl publikum
28. 05. 2019
Během zhruba necelých tří hodin se v neděli 26. května v Domě kultury AKORD v Ostravě-Zábřehu na pódiu vystřídaly desítky muzikantů.

TIP Deníku: Jazz Open Ostrava 2019. Město čeká skutečný svátek hudby
28. 05. 2019
Jazz Open Ostrava je jednou z nejdůležitějších kulturních akcí v Ostravě. Letošní již 14. ročník se koná v ostravském klubu Dock na Havlíčkově nábřeží a vyvrcholí tradičně na nádvoří Slezskoostravského hradu.

"Černá vdova" Lucia Siposová: Muži zlenivěli. Doma chtějí mít klid
27. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Tuzemští diváci ji znají zejména z filmů Filipa Renče Na vlastní nebezpečí a Hlídač č. 47 nebo cynické komedie Radka Bajgara Teorie tygra. V poslední době dostala výrazné role i ve dvou ambiciózních seriálových projektech – sociálně laděném Lynči a groteskně pojatých Černých vdovách. Zejména ve druhém z nich zaujala svou nebývalou komediální spontaneitou.

TIP Deníku: Lidové inspirace neznámé i známější
26. 05. 2019
V renovovaném kině Panorama se představí v komponovaném pořadu všechny obory školy. Žáci literárně-dramatického a hudebního oboru předvedou pohádky o Budulínkovi a Malé mořské víle.

Mladí umělci opět předvedou, co umí! Happening ZUŠ Open se koná i na Ostravsku
26. 05. 2019
Na přelomu května a června bude celá republika patřit mladým umělcům, kteří si pro širokou veřejnost připravili pestrý program. Podívejte se, na co konkrétně se můžete těšit v našem okrese.

TIP Deníku: Komentované procházky Mariánskými Horami
25. 05. 2019
Ostravské infocentrum pořádá zítra v 10 a ve 14 hodin komentované procházky Mariánskými Horami. Průvodci tentokrát představí zájemcům současné i historické zajímavosti bývalé Čertovy Lhoty, tedy Mariánských Hor.

TIP Deníku: Alexandrovci v Ostravě
25. 05. 2019
V ostravské Ostravar Aréně se v neděli od 15 hodin představí legendární ruský soubor Alexandrovci.

Na soutěži dechových orchestrů v Ostravě zazní i skladby Mercuryho či Jacksona
24. 05. 2019
Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2019 se už za několik dní uskuteční v Domě kultury města Ostravy. Ve dnech 31. května a 1. června se zde utká sedm špičkových hudebních ansámblů z České republiky a jeden z Polska.

Noc kostelů láká veřejnost. Kam zajít na Ostravsku?
24. 05. 2019
Už deset let mají zájemci možnost zdarma vstoupit do vybraných kostelů a zažít neopakovatelnou atmosféru církevních staveb po setmění.

TIP Deníku: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka
23. 05. 2019
Letos podruhé se uskuteční Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který vznikl spojením festivalů Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy.

TIP Deníku: Den Slezské bude na hradě
23. 05. 2019
V sobotu 25. května pořádá městský obvod tradiční akci „Den Slezské“. Již čtrnáctý ročník akce se uskuteční na Slezskoostravském hradě a v jeho bezprostředním okolí. Program je připraven od 9,30 do 22 hodin. Děti se mohou těšit například na soutěž „Z pohádky do pohádky“, malování na obličej, dílničky, šmoulí diskotéku, skákací hrady a kolotoče.  

TIP Deníku: Paul van Dyk v ostravském Trojhalí
22. 05. 2019
Jeden z nejúspěšnějších a nejznámějších diskžokejů současnosti, Paul van Dyk, vystoupí v Ostravě. V Trojhalí Karolina představí už v pátek novou desku Music Rescues Me, která vyšla v listopadu. Německý hudebník a producent v Ostravě zahraje natěšeným fanouškům po třech letech. „Paula velmi zaujala právě architektura Trojhalí Karolina,“ uvedl za pořadatele Dalin Vajčner.

TIP Deníku: Den v lese
22. 05. 2019
15. ročník dobrodružné akce „Den v lese“ láká na hry, soutěže, přehlídku lesní techniky, koňské taxi a řadu dalších atrakcí

TIP Deníku: Světový den roztroušené sklerózy
21. 05. 2019
Hned dvě akce, jejichž cílem je rozšířit povědomí o neurologické nemoci ? roztroušené skleróze, se uskuteční ve středu 22. května v Sanatoriích Klimkovice.

Hana Zagorová: Recept na optimismus? Nestýkat se s lidmi, kteří vás štvou!
21. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Legenda naší populární hudby, několikanásobná „slavice“ Hana Zagorová, rodačka z Petřkovic, obohatila jako hlavní hvězda nedělní festival pro celou rodinu (Ostravský kompot), který se uskutečnil v Trojhalí.

TIP Deníku: V Ostravě se bude konat T-film 2019
21. 05. 2019
Dvoudenní přehlídka dokumentárních filmů z celého světa – T-film 2019 – se bude konat 22. a 23. května 2019 v ostravském Gongu, a letos se navíc rozšíří i do dalších míst. Například do opavského Klubu Art i Country Saloonu v Ostravě-Nové Bělé. 

Vizváry je vyprodaný! Move fest nabízí i další kvalitní představení
20. 05. 2019
Autorské představení VIP Radima Vizváryho je týden před zahájením Move festu vyprodáno.

TIP Deníku: Nechte si označil kolo syntetickou DNA
20. 05. 2019
Strážníci Městské policie Ostrava budou i letos provádět značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek. Značení je financováno z dotačního programu Ministerstva vnitra ČR. 

Lidé nás zařazují do Guinnessovy knihy rekordů, říká dvojice Suchý-Molavcová
20. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Divadlo Semafor letos slaví 60 let působení na české divadelní scéně a dvojice Suchý–Molavcová příští rok oslaví 50 let spolupráce. A když Jiří Suchý chtěl své role v některých hrách přenechat jiným, diváci mu dali najevo, že jim nestačí, že hru napsal, zrežíroval, opatřil písňovými texty a někdy i hudbou – chtějí ho v ní ještě vidět! Spolupráce s Jitkou Molavcovou je naštěstí idylická, takže to jistě rád vydrží…

TIP Deníku: Ostrava přivítá festival tance, divadla a cirkusu MOVE fest 2019
20. 05. 2019
Radim Vizváry v autorském představení VIP, nevšední Fin v kožené masce, drsné Amazonky Lenky Vagnerové nebo nadpozemská, až fantaskní hra s dechem a několika koulemi. To jsou lákadla šestého ročníku mezinárodního festivalu tance, cirkusu a fyzického divadla MOVE fest 2019, který se bude konat od 22. do 26. května 2019 v Ostravě.

VIDEO: Největší hvězdou Ostravského kompotu byla Hana Zagorová
19. 05. 2019
/FOTOGALERIE/ Největší hvězdou rodinného festivalu Ostravský kompot, který se v neděli konal v Trojhalí Karolina, byla bezesporu Hana Zagorová.

TIP Deníku: Do Klimkovic se sjedou řezbáři
19. 05. 2019
Je to již devět let, co město Klimkovice, tehdy ve spolupráci se spolkem Čisté Klimkovice a se Sanatorii Klimkovice, uspořádalo poprvé Řezbářské sympozium, tenkrát v areálu lázní.

TIP Deníku: O plavbách kolem světa povypráví Richard Konkolski
19. 05. 2019
Křest a autogramiáda knihy s názvem Galapágy – Začarované ostrovy autora a mořeplavce Richarda Konkolskeho, který jako první Čechoslovák obeplul sám svět, se uskuteční v úterý 21. května 2019 od 17 hodin v Domě knihy KNIHCENTRU.cz na Smetanově náměstí v Moravské Ostravě. 

Hana Zagorová ozdobí nedělní festival Ostravský kompot
18. 05. 2019
/FOTOGALERIE/ Hana Zagorová bude hlavní hvězdou festivalu Ostravský kompot 2019. Kromě ní na akci vystoupí zpěváci a kapely Petr Bende & band, Úspěch, Party Hurricane, Neo Chess Sunny Rock and Roll band či Big Band!!! Ostrava.

TIP Deníku: Zpřístupnění Grossmannovy vily
18. 05. 2019
Když si na počátku 20. století stavitel František Grossmann navrhl své rodinné a firemní sídlo, určitě nečekal, že kvůli hospodářské krizi bude dluhy řešit sebevraždou a dědicové budou muset vilu prodat.

TIP Deníku: Potravinová sbírka poprvé v jarním termínu
18. 05. 2019
Sedmý ročník Sbírky potravin nabídne občanům více příležitostí darovat potraviny potřebným. Poprvé se organizátoři – Česká federace potravinových bank a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR – rozhodli uspořádat také v jarním termínu, a to v sobotu 18. května 2019. 

OBRAZEM: Páteční noc v Ostravě patřila studentům
17. 05. 2019
/DOPLNĚNÁ FOTOGALERIE/ Slezskoostravský hrad v pátek obsadili studenti. Právě tam se totiž konal letošní Majáles Ostrava.  

TIP Deníku: Skalka chystá extrémní závod pro děti
17. 05. 2019
Poměřit své síly a výkony mohou všechny děti od 6 do 13 let, které v sobotu dorazí na závody Mini B7 v areálu Skalka kousek za Ostravou. „na malé závodníky čeká intervalový závod na extrémním profilu z balíků slámy. Za každým kopcem bude povinně občerstvovačka s úkolem. Na trase jsou pro účastníky připraveni i další úkoly. Délka trasy je cca 200 m,“ nastínili závod Mini B7 jeho organizátoři. (vp)

Tip Deníku: Koncert v Akordu pro autistickou Verunku nabídne spoustu hvězd
16. 05. 2019
Dům kultury Akord pořádá společně s Dětským sborovým studiem Ostrava-Jih benefiční koncert, který se uskuteční v neděli 26. května 2019 a během zhruba dvou hodin se na pódiu vystřídají desítky muzikantů a hudebních hostů.

TIP Deníku: Třinečtí Lake Malawi míří do finále Eurovize
16. 05. 2019
Do sobotního finále Eurovize postoupila třinecká kapela Lake Malawi a následovala tak favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr. Lake Malawi reprezentovalo Česko se skladbou Friend of a Friend, kterou naživo předvedli v hale Expo v izraelském Tel Avivu.

TIP Deníku: Kytičkový den roztančí OC Forum Nová Karolina
15. 05. 2019
V celém Česku se ve středu 15. května 2019 uskuteční tradiční sbírka Ligy proti rakovině, kdy si budou moci lidé koupit od dobrovolníků žlutý kvítek měsíčku lékařského.

TIP Deníku: Bezplatný seminář pro rodiče
15. 05. 2019
„Neziskovka“ Spolu pro rodinu, zaměřující se na poskytování sociálních služeb pro rodiny s dětmi a sociálně právní ochranu dětí, nabízí rodičům bezplatnou účast na Rodičovských skupinách. Jedná se o cyklus seminářů s tematikou rodičovské odpovědnosti, rodičovství, partnerských vztahů, emocí, výchovných přístupů k dětem. Cyklus zahrnuje pět tříhodinových seminářů, konat se budou v Kavárně Daniel v Žerotínově ulici. Uskuteční se 15. května - Rodičovské kompetence. Více na tel. 737 208 548.

TIP Deníku: Jak pečovat o nemocného v domácím prostředí
14. 05. 2019
Charita Ostrava pořádá bezplatné semináře s názvem Jak pečovat o nemocného v domácím prostředí. Na setkání se dozvíte, jak zvládnout péči o méně pohyblivého, částečně nebo plně imobilního člověka. Kurz se bude konat vždy jednou měsíčně, nejbližší termín je čtvrtek 16. května 2019 od 14 hodin do 17 hodin v budově Hospice sv. Lukáše v Charvátské ulici v Ostravě-Výškovicích. Proběhnou také praktické ukázky, připraveny budou informace o možnostech získávání příspěvku na péči nebo využívání kompenzačních pomůcek. Ty si mohou zájemci zapůjčit v charitní půjčovně. Zájemci se mohou na seminář přihlásit v Charitní hospicové poradně, nebo na tel.: 599 508 533, mobil: 731 534 002 (Anna Štefková). Lze využít také e-mailové adresy: cho.hospicova.poradna@charita.cz, web: www.ostrava.charita.cz.

TIP Deníku: Orel a orlice ve středověku
14. 05. 2019
Ostravský Dům umění je sice od května pro veřejnost uzavřen, přesto Galerie výtvarného umění (GVUO) pořádá řadu akcí, které se přesunuly do knihovny GVUO v Poděbradově ulici v Moravské Ostravě. V úterý 14. května 2019 se uskuteční přednáška Marka Zágory na téma Orel a orlice ve středověku.  

TIP Deníku: Výstava KomiX je k vidění v knihovně
14. 05. 2019
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě nainstalovala ve svých prostorách obsáhlou výstavu KomiX věnovanou úžasnému světu aktuální německé a české komiksové scény.

TIP Deníku: Operní thriller s hvězdným obsazením v Ostravě
13. 05. 2019
Návštěvníky Divadla Jiřího Myrona čeká 3. června od 19 hodin při sledování opery Sternenhoch skutečně mimořádný zážitek.

Petr Šiška vydává autorské cédéčko Cabaret: Stále více mě baví melodika a vtip
13. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Známý producent, textař, scenárista, hudebník, zpěvák, bavič i moderátor v jedné osobě Petr Šiška vydává v těchto dnech své nové autorské cédéčko s názvem Cabaret. To byl také důvod k následujícímu rozhovoru.

Janáčkova filharmonie Ostrava představila 66. sezonu: Špičkoví umělci v akci
13. 05. 2019
Sergey Khachatryan, současný přední světový houslista, skvělý klavírista Lukáš Vondráček, ale také zpěvák a skladatel muzikálů Jan Ledecký či David Koller se představí v moravskoslezské metropoli v příští už šestašedesáté sezoně Janáčkovy filharmonie Ostrava.

TIP Deníku: Rodiče v Ostravě vyjdou na Den matek do ulic
12. 05. 2019
Akce s názvem Den Klimatek se uskuteční v neděli 12. května od 14. hodin v Husově sadu v Ostravě.

TIP Deníku: Alena Mornštajnová představí v Ostravě svoji novou knihu
11. 05. 2019
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě zve veřejnost v rámci Knihovnických střed na besedu a autorské čtení spisovatelkya překladatelky z Valašského Meziříčí – Aleny Mornštajnové. Akce se uskuteční ve středu 15. května 2019 od 16 hodin ve studovně knihovny. Návštěvníky čeká rovněž autogramiáda. Vstup bude zdarma.

TIP Deníku: Stan proti melanomu zavítá i do Ostravy
11. 05. 2019
Lidé si budou moci nechat vyšetřit kožní znaménka ve Stanu proti melanomu. Po zastávkách v Praze a Brně zavítá v úterý 14. května 2019 také do Ostravy. Zde je zájemci najdou od 10 do 18 hodin u Shopping Park Avionu. Každoročně využijí vyšetření zdarma tisíce lidí, loni jich bylo přes čtyři tisíce. Lékaři odhalili 48 nádorů kůže, za 12 let pořádání preventivní akce už více než 650.

Sirma Zidaro: Život naplněný šansonem, ale i tvůrčí prací s písmeny
11. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Stále šarmantní zpěvačka, překladatelka a pedagožka Sirma Zidaro žije v Ostravě už pětašedesát let…

TIP Deníku: Ostrava bude žít první pomocí
10. 05. 2019
Akce s názvem Ostrava žije první pomocí 2019 se uskuteční 12. května 2019 v ostravském Trojhalí Karolina. Návštěvníci se mohou těšit na zážitkové trasy, soutěž složek Integrovaného záchranného systému v poskytování první pomoci, hry a soutěže pro děti. Zájemci si budou moci také vyzkoušet své schopnosti v poskytování první pomoci. Akce začne v 9 hodin.

TIP Deníku: Důl Michal oživí výstava růží
10. 05. 2019
Ostravané se mohou těšit na výstavu růží. Uskuteční se v poněkud netypických prostorách industriální technické památky Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích, a to ve dnech 1. a 2. června 2019 od 9 do 17 hodin. 

Točí se Zátopek. Herci tvrdě dřou. Martha Issová: Nesmím být jako zlomená lilie
9. 05. 2019
David Ondříček začal minulý týden natáčet svůj vysněný projekt Zátopek. Václav Neužil v titulní roli našeho slavného běžce si dává do těla. Ale nejen on. Martha Issová ukazuje, jak se rodí filmová oštěpařka.

Křesťanský hudební festival Slezská lilie 2019 opět s bohatým programem
9. 05. 2019
Devátý ročník křesťanského hudebního festivalu Slezská lilie 2019 nabídne ve dnech 14. až 16. června 2019 koncerty před katedrálou Božského Spasitele v Ostravě, v kostele sv. Václava i v Ostravě-Kunčičkách.

TIP Deníku: Festival pro všechny na Slezskoostravském hradě
9. 05. 2019
Centrum PANT připravilo na sobotu 11. května 2019 den plný muziky, pohybu, her a divadla, ale i vážnějšího zamyšlení se nad naší minulostí.

TIP Deníku: Laco Déczi & Celula New York
9. 05. 2019
Koncert trumpetisty, skladatele, kapelníka a amatérského malíře Laca Décziho se uskuteční ve čtvrtek 9. května 2019 od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy.

Ostravské Minikino: evropské kino měsíce
7. 05. 2019
Renomovaný filmový portál Filmneweurope.com vyhlásil ostravské Minikino evropským kinem letošního měsíce května. 

TIP Deníku: Státní svátek v pohybu: Běh osvobození i turistický pochod
6. 05. 2019
Druhou květnovou, díky státnímu svátku volnou, středu je možno prožít aktivně. A to jak při běžeckém závodu i turistickém pochodu. Obě akce jsou svým způsobem tradiční! 

TIP Deníku: Metalové legendy v Barráku
6. 05. 2019
Satan´s Defloration Inc. čili S.D.I. z Německa i Artillery z Nizozemska patřily v osmdesátých letech minulého století mezi přední – a i v tuzemsku velmi známé – metalové skupiny.

Herec Petr Vágner upekl ďábelský plán: Kvůli Ironmanovi jsem překopal celý život
6. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Herce a moderátora Petra Vágnera baví upnout se na nějaký cíl a přizpůsobit mu život. Momentálně se upíná k extrémnímu závodu Ironman, což představuje 3800 metrů plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a nakonec ještě maraton. Co na tom, že kolo zatím nemá, kraula se teprve učí a nenávidí běhání.

TIP Deníku: Komorní klub ve znamení jazzu
5. 05. 2019
V kulturním domě K-Trio v Ostravě-Hrabůvce se ve čtvrtek 9. května 2019 uskuteční koncert Alby Plano, která je známá pro své kouzlení s hlasem a unikátní vokální struktury.

TIP Deníku: Záhada temné hmoty
5. 05. 2019
Pořad věnovaný temné hmotě nazvaný Záhada temné hmoty nabídne ve středu 8. května od 17 hodin Planetárium Ostrava.

TIP Deníku: V Sanatoriích Klimkovice zahájí sezonu
4. 05. 2019
V sobotu 4. května 2049 se bude v Klimkovicích slavit. Nejenže zde bude tradičně zahájena lázeňská sezona, ale zároveň si Sanatoria Klimkovice připomenou 25 let od svého založení.

TIP Deníku: Skautská neděle v ostravské zoo
4. 05. 2019
Kdo se v neděli chystá navštívit osravskou zoo, může při procházce areálem narazit na celkem osm stanovišť, která pro malé návštěvníky připravili ostravští skauti ve spolupráci se skauty z Polska.

V Ostravě bude k vidění Madona z Těrlicka
3. 05. 2019
Těrlicko, Ostrava – Unikátní možnost prohlédnout si pozdně gotický obraz Korunování Panny Marie nabídne Ostravsko-opavské biskupství veřejnosti v rámci letošního ročníku akce Otevřené chrámy. Vystaven bude v kostele sv. Václava v Ostravě.

TIP Deníku: Porubský den bezpečí
2. 05. 2019
Hasiči, policisté, strážníci i vojáci představí druhou květnovou středu ve sváteční den svou činnost a zároveň preventivní působení směrem k veřejnosti.

OBRAZEM: Ostravský Akord hostil o víkendu 5. ročník Dance Star a Talent Star
2. 05. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V domě kultury Akord v Ostravě Zábřehu se o víkendu konal 5. ročník soutěže Dance Star a Talent Star. Zúčastnili se ho mladí talentovaní lidé z různých míst České republiky i ze Slovenska.

OBRAZEM: Čarodějnický rej na hradě
1. 05. 2019
Valpuržina noc – magický čas na přelomu dubna a května – začínala na Slezskoostravském hradě dlouho před soumrakem.

TIP Deníku: Kulturní centrum láká na taneční soutěž
30. 04. 2019
Taneční soutěží ANTONIO CUP TL 2019 bude žít v sobotu 4. května frýdlantské kulturní centrum.

TIP Deníku: Den pro zoologické zahrady
30. 04. 2019
Jak fungují moderní zoologické zahrady? Jak pomáhají tyto instituce při záchraně ohrožených druhů? A mohou pomoci ochraně přírody i mimo své brány na opačném konci zeměkoule?

TIP Deníku: Den otevřených dveří ve Vítkovicích
29. 04. 2019
První máj není jen lásky čas, ale jako každý rok ho můžete prožít například v Dolních Vítkovicích. Tradiční den otevřených dveří se zde uskuteční ve středu 1. května, pro návštěvníky bude připraven bohatý program.

TIP Deníku: Vokální Maulwerker v Platu
28. 04. 2019
Koncert berlínského vokálního ansámblu Maulwerker se uskuteční v ostravském Platu (bývalý Bauhaus) v Janáčkově ulici v úterý 30. dubna 2019 od 19 hodin.

TIP Deníku: Pálení čarodějnic na Slezskoostravském hradě
28. 04. 2019
Na Slezskoostravském hradě se v úterý 30. dubna 2019 uskuteční tradiční oblíbená akce Pálení čarodějnic.

Zpěvák Richard Müller: Kdysi jsem byl schopný za den napsat album
28. 04. 2019
/ROZHOVOR/ Doma na Slovensku, ale i tady v Česku je zpěvák Richard Müller už po tři desetiletí považován za jednu z největších hudebních hvězd. Přestože se potýká s vážnými depresemi a pro svou image vlastně nic moc nedělá. Jen je – a je natolik svůj a opravdový, že ho publikum miluje, i když píseň odvypráví bez hnutí a za černými brýlemi. V roce 2016 vydal zatím poslední řadovou desku 55, kde pozoruhodným způsobem bilancuje. Letos v červenci vystoupí s mnohačlennou kapelou na libereckém festivalu Benátská!

TIP Deníku: Pálení čarodějnic s chytáním ryb
27. 04. 2019
Městský obvod Ostrava-Nová Ves pořádá ve spolupráci s rybářským spolkem a Sborem dobrovolných hasičů v úterý 30. dubna 2019 na zrekonstruovaných rybnících pod Bedřiškou Pálení čarodějnic. Návštěvníci se mohou těšit na zapálení velké vatry a drobné občerstvení. Čarodějnice a další masky jsou vítány. Od 17 do 21 hodin si budou moci zájemci zdarma zarybařit na místních rybnících.

TIP Deníku: V kině Luna se bude promítat dokument Bitva o Ostravsko
27. 04. 2019
V kině Luna ve Výškovicích se bude 30. 4. v 16.30 hodin promítat historický dokument o největší válečné operaci na českém území.

TIP Deníku: Filharmonie nabídne špičkové umělce a úchvatná symfonická díla
26. 04. 2019
Sergey Khachatryan, současný světový špičkový houslista, skvělý klavírista Lukáš Vondráček, ale také Jan Ledecký či David Koller se představí v moravskoslezské metropoli v příští už šestašedesáté sezoně Janáčkovy filharmonie Ostrava.

TIP Deníku: Odpoledne s lidovou a duchovní hudbou
26. 04. 2019
Koncert cimbálové muziky Iršava se uskuteční v neděli 28. dubna 2019 v 17 hodin v kostele Krista krále ve Ostravě-Svinově. Vstupné je dobrovolné.

Filharmonie nabídne špičkové umělce a úchvatná symfonická díla
26. 04. 2019
Sergey Khachatryan, současný světový špičkový houslista, skvělý klavírista Lukáš Vondráček, ale také Jan Ledecký či David Koller se představí v moravskoslezské metropoli v příští už šestašedesáté sezoně Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Do Těšína se sjíždějí hvězdy filmu
25. 04. 2019
Film režiséra Roberta Sedláčka Jan Palach zítra večer oficiálně zahájí 21. ročník česko-polské filmové přehlídky Kino na hranici. Celý následující týden bude souměstí Český Těšín – Cieszyn plné nejen milovníků stříbrného plátna, ale také českých, polských i slovenských hvězd z řad herců, režisérů, producentů či scénáristů. 

TIP Deníku: Fotografie v Bledém úsvitu
25. 04. 2019
NippoN18. Tak se jmenuje fotografická výstava českotěšínského rodáka Aleše Zapletala, která bude k vidění od 26. dubna v českotěšínském klubu Bledý úsvit ve Střelniční ulici.

Operní thriller s hvězdným obsazením
25. 04. 2019
Návštěvníky Divadla Jiřího Myrona čeká 3. června od 19 hodin při sledování opery Sternenhoch skutečně mimořádný zážitek. Dekadentní dílo Ivana Achera vzniklo na motivy románu Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha a ústřední postavy ztvární výborný tenorista Sergej Kostov (kníže) a oceňovaná koloraturní sopranistka Vanda Šípová (Helga).

Národní divadlo moravskoslezské zahájilo prodej předplatného
25. 04. 2019
Ve středu 24. dubna 2019 zahájilo Národní divadlo moravskoslezské (NDM) prodej všech skupin předplatného pro sezónu 2019/20.

Předprodej na Letní shakespearovské slavnosti musel být přerušen
24. 04. 2019
Předprodej vstupenek na Letní shakespearovské slavnosti pro Ostravu, Brno i Prahu musel být zastaven ve stejný den, jako byl zahájen. Důvodem jsou podle pořadatelů přetrvávající technické problémy na straně Ticketportalu.

TIP Deníku: Beseda s laureáty Ceny Jantar
23. 04. 2019
Od roku 2018 jsou v Moravskoslezském kraji vyhlašovány Ceny Jantar. Jde o každoroční oceňování mimořádných uměleckých výkonů v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury. Mezi dva oceněné patří také spisovatelka Irena Šťastná a fotograf Jindřich Štreit. Beseda s těmito osobnostmi se uskuteční v úterý 23. dubna 2019 od 16 hodin v Domě knihy - KNIHCENTRU.cz na Smetanově náměstí v Moravské Ostravě. Irena Šťastná je autorkou pěti básnických sbírek. Za knihu Sen o třetí plíci vydanou nakladatelstvím Protimluv obdržela Cenu Jantar. Autorka byla nominována na Drážďanskou cenu lyriky a na cenu Magnesia Litera za poezii.

TIP Deníku: Zábava na dopravním hřišti
23. 04. 2019
Dopravně-bezpečnostní odpoledne pro rodiče a děti nazvané Pozor, jedu! se uskuteční na dopravním hřišti u mateřské školy v Ukrajinské ulici v Ostravě-Porubě v úterý 23. dubna 2019. Akci připravili záchranáři, policisté, zástupci BESIP a autoškoly, takže zájemci si budou moci zasoutěžit, vyzkoušet jízdy zručnosti nebo první pomoc, a dozví se řadu zajímavostí z oblasti dopravy i zdravovědy. Akce se bude konat od 15 do 18 hodin.

TIP Deníku: The Cure, Zaz, ale také Kryštof a Buty na Colours
22. 04. 2019
Colours of Ostrava 2019, čtyři dny plné hudby, odstartují už za necelé tři měsíce. Co vlastně nabídnou?

TIP Deníku: Symfonický orchestr odehraje jarní koncert
21. 04. 2019
Letošní jarní koncert Symfonického orchestru Frýdek-Místek se ponese v duchu velkých symfonických děl českého a světového romantismu. 

TIP Deníku: Tandemové čtení v knihovně
20. 04. 2019
Autorské tandemové čtení se uskuteční v úterý 23. dubna 2019 ve společenském sále Knihovny města Ostravy (u Sýkorova mostu) v rámci Česko-německých kulturních dní v Ostravě (Der Kulturpunkt).

TIP Deníku: Beseda s laureáty Ceny Jantar
19. 04. 2019
Od roku 2018 jsou v Moravskoslezském kraji vyhlašovány Ceny Jantar. Jde o každoroční oceňování mimořádných uměleckých výkonů v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury. Mezi dva oceněné patří také spisovatelka Irena Šťastná a fotograf Jindřich Štreit.

TIP Deníku: Velký koncert pro Mobilní hospic Ondrášek
18. 04. 2019
Buty, David Stypka & Bandjeez, Hana Fialová s hosty Martinou Šnytovou, Tomášem Savkou a Jurajem Černíkem, a též všechny zdravotní sestřičky i personál v doprovodu sboru Family Gospel Ostrava.

Pohádka Když draka bolí hlava míří do světa
17. 04. 2019
Československý snímek, který se natáčel převážně v našem kraji, koupila německá televize MDR. Film sklízí vavříny ve světě.

Odešel Jan Jaroš, šéf ostravských televizních přenosů
15. 04. 2019
Smutná zpráva zasáhla ostravské studio České televize. Ve věku 85 let zemřel Jan Jaroš, vedoucí technik prvního přenosového vozu tehdejší Československé televize Ostrava. Byl jedním z několika mála zaměstnanců ostravského televizního studia, který zůstal svému povolání v přenosovém oddělení věrný skoro 40 let.

Herec Jan Teplý: Dřív jsem víc rozděloval práci a rodinu, teď se všechno spojilo
15. 04. 2019
/ROZHOVOR/ Herec Jan Teplý se nedávno připojil ke skupině šťastlivců, kterým bylo dopřáno zahrát si na divadle Fausta. Stalo se mu to ve věku 42 let, kdy bilancuje, co udělal, co neměl dělat, a jak to s ním bude dál. Určitě se mu o tom přemýšlí lépe, když má milující rodinu a práce nad hlavu.

TIP Deníku: Vinařský festival
14. 04. 2019
Ostravští vínobuditelé z klubu K.A.H.A.N. pořádají už XVII. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky vín Cuvée Ostrava 2019. Soutěžní i mimosoutěžní akce vinařského festivalu se uskuteční 25. dubna v Zámku Zábřeh v Ostravě. 

TIP Deníku: Milostivá, udělám vám dobrou cenu
13. 04. 2019
Budíky, pohlednice, repliky zbraní, starodávné i novodobé mince a další sběratelské předměty si můžete už 27. dubna prohlédnout a případně i zakoupit, pokud si nenecháte ujít Bleší trh na Černé louce v Ostravě.

TIP Deníku: Po schodech na věž
13. 04. 2019
Pouze dvakrát do roka mohou zájemci vystoupat po schodišti na vyhlídkovou věž Nové radnice na Prokešově náměstí v Moravské Ostravě.

Setkání milovníků pokojových květin v Ostravě. Rostlinný bazar nabídl i workshop
13. 04. 2019
/FOTOGALERIE/ Vyměnit zakořeněné řízky pokojových rostlin, poradit se, či si jen popovídat s dalšími pěstiteli si v sobotu mohli lidé v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO).

Naděje nesmí být založená na lži či sebeklamu. Karel Kryl by dnes oslavil 75
12. 04. 2019
Jaký by byl Karel Kryl v pětasedmdesáti? Oslavil by dnešní jubileum v optimistickém duchu, nebo by byl k vývoji v naší společnosti stále kritičtější? Nejvýznamnější český písničkář, který měl vždy hodně blízko k našemu kraji a především k Novému Jičínu, neboť jeho rodina zde žila a i on zde strávil značnou část svého života, toho má pořád hodně co říci, i když je tu přítomen už pouze svými nahrávkami.

TIP Deníku: Night Run opět v centru Ostravy
12. 04. 2019
Největší tradiční běžecká událost v moravskoslezské metropoli – takovou reputaci si v průběhu posledních pěti let získal noční běh Night Run.

TIP Deníku: Simona Krainová a Filip Vaněk v Nové Karolině
11. 04. 2019
Jaro už klepe na dveře a s ním i čerstvý příval nových jarních kolekcí, trendů a módní inspirace. Do Ostravy dorazí světová topmodelka Simona Krainová a nejvyhledávanější český stylista Filip Vaněk se svým fashion týmem a v sobotu 13. dubna budou pečovat o návštěvníky módní a slevové akce Shopping Fever 2019.  

TIP Deníku: Ostrava Coffee Festival zve všechny milovníky kávy
11. 04. 2019
Poprvé se ve dnech 13. a 14. dubna uskuteční festival výběrové kávy a skvělé gastronomie. Na Výstavišti Černá louka se však bude i soutěžit v baristické disciplíně Coffee in Good Spirits, což je spojení kávového nápoje a alkoholu a disciplíně Latte Art – kreslení do mléčné pěny. 

Julietta aneb Snář má premiéru v Ostravě
11. 04. 2019
Pařížský knihkupec Michel hledá na cestách dívku, jejíž hlas kdysi někde zaslechl. Je to přelud, sen, chce nalézt bytost, kterou by chtěl každý, ale nikdo ji vlastně nemůže získat. Prozření ze snu do reality má pro něj docela neblahé následky… 

TIP Deníku: Čtení ze šuplíku
11. 04. 2019
Ostravská organizace MENS SANA pořádá akci pod názvem Čtení ze šuplíku, která je určena široké veřejnosti.

TIP Deníku: Slovenský folklor Jozefa Vrábela v Galerii Mlejn
10. 04. 2019
V Galerii Mlejn v Ostravě-Přívoze je v těchto dnech k vidění výstava slovenského výtvarníka Jozefa Vrábela z Podvysokej v Beskydech.

TIP Deníku: Ostrava se o víkendu otřese v základech
10. 04. 2019
Do prostor Trojhalí Karolina Ostrava se po roce vrací festival elektronické taneční hudby.

TIP Deníku: Experis přehlídka experimentálního a studentského divadla
9. 04. 2019
Krajská postupová přehlídka experimentálního a studentského divadla Experis se uskuteční 12. a 13. dubna v DK Akord v Ostravě-Zábřehu a v ostravském hudebním klubu Rock Hill, pod taktovkou neziskové organice radOSTpRAVA.

TIP Deníku: Rapper Marpo bude v Ostravě
9. 04. 2019
Jeden z nejlepších českých rapperů současnosti – Marpo (vlastním jménem Otakar Peřina) – zavítá do ostravského klubu Brickhouse.

TIP Deníku: Po stopách cestovatelů
8. 04. 2019
Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha. Tito dva mladí muži se vydali po stopách asijské cesty Zikmunda a Hanzelky.

TIP Deníku: Hvězdy faraonů v ostravském planetáriu
8. 04. 2019
Všem, kteří chtějí podniknout malý výlet do Egypta, je určena zajímavá akce v Planetáriu Ostrava

TIP Deníku: Břicháč Tom pobeseduje v knihovně
7. 04. 2019
Na zajímavou akci se mohou těšit návštěvníci Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, která se uskuteční v rámci Knihovnické středy 10. dubna 2019 od 16.30 hodin a bude se jednat o besedu s Tomášem Kosačíkem alias Břicháčem Tomem.

Film pro letní kino opět vybírají lidé
7. 04. 2019
Ostrava - Také letos bude od 24. července 2019 promítat porubské letní kino. A také tentokrát si film zvolí občané sami. Hlasovat mohou do 10. dubna 2019 na webových stránkách Poruby (poruba.ostrava.cz) a na facebookovém profilu obvodu.

Končí možnost nominovat kandidáty do 25. ročníku Ceny Olgy Havlové
6. 04. 2019
Znáte někoho se zdravotním postižením, kdo se vyrovnal se svým handicapem a pomáhá ostatním? Nominujte ho do 25. ročníku Ceny Olgy Havlové.

TIP Deníku: Cesta ven vede přes Most!
6. 04. 2019
Ostrava – Tři herecké hvězdy kultovního seriálu Most! Zdeněk Godla, Klaudia Dudová a Julek Oračko se připomenou ve filmu, který jim nastartoval kariéru.

TIP Deníku: Vynášení Mařeny
6. 04. 2019
Slezský soubor Heleny Salichové při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava pořádá tradiční lidový zvyk vynášení Mařeny.

Norbert Lichý čte detektivky
5. 04. 2019
Herec ostravského Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý, dvojnásobný nositel ceny Audiokniha roku pro nejlepšího interpreta, se ujal uměleckého ztvárnění povídek reportéra a spisovatele I. M. Jedličky s názvem Slavné české kriminální příběhy.

TIP Deníku: Divoké kočky v dubnu v Akordu
5. 04. 2019
Ostravská travesti skupina Divoké kočky pořádá 5. a 6. dubna 2. Ples travesti v domě Kultury Akord v Ostravě-Zábřehu. 

Hofmann jako král Leontes. O Letních shakespearovských slavnostech je jasno
3. 04. 2019
Herci Martin Hofmann, Michal Isteník, Veronika Arichteva, Saša Rašilov, Alena Mihulová či Petra Špalková se představí v letošní novince Letních shakespearovských slavností Zimní pohádce. V překladu Martina Hilského ji bude režírovat Pavel Khek.

TIP Deníku: Dokument o Ostravské operaci
2. 04. 2019
V kině Luna ve Výškovicích se bude 30. 4. v 16.30 hodin promítat historický dokument o největší válečné operaci na českém území.

TIP Deníku: Špaček, Čenský, Uzel či Kynychová. Lanterna láká na osobnosti
2. 04. 2019
Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích pokračuje i letos v tradici setkávání se zajímavými a inspirativními osobnostmi. Vedle již tradičních a osvědčených večerů s etiketou stolování Ladislava Špačka nebo běžeckých kurzů Miloše Škorpila se chystají i novinky.

Startuje 9. ročník literární soutěže Čertovské pohádky
2. 04. 2019
Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky vyhlásil už devátý ročník literární soutěže Čertovské pohádky. Soutěž je určena všem dětem, které bydlí v Moravskoslezském kraji a navštěvují základní školu, nebo adekvátní ročníky víceletých gymnázií.

TIP Deníku: Staré koupelny budou hostit klání o titul mistra výčepního
1. 04. 2019
Finále 5. ročníku soutěže Radegast Mistr výčepní 2019 se uskuteční ve čtvrtek 4. dubna 2019 ve Starých koupelných – Brick House v Dolní oblasti Vítkovice.

TIP Deníku: Umění ve veřejném prostoru
1. 04. 2019
Ostrava – Často kolem nich chodíme, ale nevnímáme je.

TIP Deníku: Přednáška v Zoo: Ekologie, ekologický, ekologičtější
1. 04. 2019
Chráníme přírodu kvůli ochraně, nebo kvůli záchraně? Jsou pojmy „čistě přírodní, obnovitelný, ekologický“ a podobně cestou, po které bychom měli jít?

Federico Colli zahraje s JFO slavný Čajkovského koncert
1. 04. 2019
Kdo si vybaví slavný Kubrickův film Osvícení, hororový thriller podle knihy Stephena Kinga s Jackem Nicholsonem v hlavní roli Jacka Torrance, plný děsivých vidin, vzpomene si možná, že součástí jeho působivosti byly nejen herecké výkony a kamera, ale i hudba.

Hlavní scéna Divadla loutek v Ostravě opět v provozu. Nabízí Mínu a Ronju
1. 04. 2019
Premiéru nové inscenace Ronja, dcera loupežníka v režii Martina Tichého, nabídne už tento pátek (5. dubna) v 17 hodin hlavní scéna Divadla loutek Ostrava (DLO).

TIP Deníku: Festival Mladí ladí jazz
31. 03. 2019
V Ostravě se uskuteční hudební workshop pro děti pod vedením držitele Grammy Orana Etkina.

TIP Deníku: Castingy se konají na třech místech v kraji
30. 03. 2019
Agentura Elite Prague vyhlašuje castingy do nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look ČR 2019.

TIP Deníku: Objevte krásy „hluku“
30. 03. 2019
V ostravské Galerii výtvarného umění (GVUO) vystoupí ve středu 3. dubna vzácný host – saxofonista Michel Doneda, jeden z představitelů světové avantgardy v oblasti improvizované a experimentální hudby.

Noc s Andersenem v Ostravě: děti si četly pohádky i v divadle
30. 03. 2019
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Už devatenáctý ročník má za sebou úspěšná celosvětová akce Noc s Andersenem, do které se zapojilo ve 21 zemích světa 1750 institucí.  

Tip Deníku: Ostravská procházka s Lenkou Kocierzovou
29. 03. 2019
Jednu z neslavnějších žen naší historie, spisovatelku Boženu Němcovou, od jejíhož narození uplyne příští rok 200 let, nebo o osudech spisovatelů Jakuba Arbese a Svatopluka Čecha se budou moci dozvědět účastníci vycházky s výtvarnicí Lenkou Kocierzovou.

TIP Deníku: Mydy Rabycad v v BrickHouse
29. 03. 2019
Koncert Mydy Rabycad se uskuteční v sobotu 30. března 2019 v Ostravě v BrickHouse, kam kapela míří v rámci turné What is Mydy Rabycad?

Dánští filmaři natáčejí v Ostravě. V regionu utratí zhruba 3,5 milionu korun
29. 03. 2019
Dánští filmaři natáčejí už několik dní v Moravskoslezském kraji. Okolí třebovické elektrárny i radvanický hřbitov se tak objeví v seriálu DNA.

TIP Deníku: Uctí památku britských letců
28. 03. 2019
U památníku dvou zastřelených letců u kostela Panny Marie v Metodějské ulici v Hrabůvce se v pátek 29. března od 11 hodin uskuteční vzpomínkové shromáždění, které připomene tragický osud těchto britských letců.

TIP Deníku: Do nové turistické sezony s audioknihou
28. 03. 2019
Hrady a zámky se v Česku se otevírají veřejnosti. Novou turistickou sezonu můžete začít také poslechem nové audioknihy pověstí v podání Jana Kanyzy. 

Chagallovy grafiky v Ostravě
28. 03. 2019
Ostrava - Téměř padesát grafických listů – litografií - nabízí v současné době výstava Marca Chagalla (1887 až 1985), jedné z nejvýraznějších postav světového moderního umění, která byla zahájena ve čtvrtek (28.3.) ve Výtvarném centru v Ostravě v Repinově ulici, které nese jeho jméno.

TIP Deníku: Kapela No Name vystoupí v Gongu
27. 03. 2019
Slovenská kapela No Name ve středu 27. března od 19.30 hodin koncertuje v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích v rámci svého speciálního akustického turné.

TIP Deníku: Jaké byly „obchoďáky“ před sto lety?
27. 03. 2019
Ostravský informační servis připravil další komentovanou prohlídku městem. Tentokrát veřejnost láká na téma zaniklých obchodních domů v centru Ostravy.

TIP Deníku: Koncert kapely Manowar
26. 03. 2019
Americká heavymetalová kapela Manowar, která je považována za nejhlasitější na světě, vystoupí dnes v Ostravar Aréně. Koncert je součástí světového turné The Final Battle 2019.

Tip Deníku: Dokument o fenoménu bytových uměleckých projektů uvede ČT art
26. 03. 2019
Když se umění přezuje z tvrdých polobotek do měkkých papučí, odhoďte smoking i divadelní kukátko a zapomeňte na frontu na chlebíček. Bezprostřední umělecký zážitek totiž míří do pohodlí a intimity obývacího pokoje. Fenomén o stále žádanější prezentaci umění v domácím prostředí zachycuje Česká televize v dokumentu s názvem Umění v papučích.

ČT oslaví jubileum psychiatra Honzáka dokumentem ostravského studia
25. 03. 2019
Doktor Radkin Honzák celý život věnoval rozplétání záhad lidského chování, stále aktivně pracuje na třech klinikách, píše velmi čtený blog a vydává obor popularizující knižní bestselery. Legenda české psychiatrie, lékař a pedagog, publicista a vtipný glosátor oslaví 30. března své osmdesátiny.

Agáta Prachařová: Mateřství je stresující, proto je třeba sem tam někde povolit
23. 03. 2019
Agátu Prachařovou možná znáte jako modelku, moderátorku, fotografku anebo prostě jako dceru herečky Veroniky Stropnické, dříve Žilkové. Ona je ale také už osm let matkou, od roku 2017 dokonce dvojnásobnou. A protože navíc vyrůstala ve velké rodině, rozhodla se své zkušenosti s mateřstvím a výchovou dětí předat i televizním divákům.

Tip Deníku: Vinylová a rocková burza ve Vesmíru
22. 03. 2019
Po zimní pauze se do Ostravy vrací setkání milovníků klasických gramofonových desek „elpíček“ i rockové muziky vůbec! Koná se předposlední sobotu v březnu od 10 do 15 hodin v Akademickém filmovém klubu – Kině Vesmír.

Tip Deníku: Tradiční výstava železničních modelů
20. 03. 2019
Ve Středisku volného času v Ostravě-Zábřehu se o víkendu 23. a 24. března uskuteční tradiční výstava železničních modelů, kterou pořádá ostravský Klub železničních modelářů.

TIP Deníku: V Ostravě se otevře nové jóga studio
20. 03. 2019
/FOTOGALERIE/ V Dolní oblasti Vítkovice vzniká nové studio Vivajoga Ostrava. Slavnostní otevření se uskuteční ve čtvrtek 21. března 2019. V tento den se budou od 8 do 21 hodin konat každou hodinu lekce jógy s malým rautem zdarma. 

Ceny Czech Grand Design v přímém přenosu. Svá želízka v ohni má i GVUO
19. 03. 2019
Grafičtí designéři Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Robert V. Novák a Zuzana Burgrová získali nejužší nominaci v prestižní Ceně Czech Grand Design v kategorii grafický designér roku za vizuální identitu Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Kapela Mig 21 přijede do Ostravy na majáles
19. 03. 2019
/FOTOGALERIE/ Na kapelu Mig 21 nebo hudebníka Bena Cristovaa lákají letos organizátoři Majálesu Ostrava, který se uskuteční 17. května. Na čtyřech hudebních scénách bude připraveno téměř 30 vystoupení a součástí studentské oslavy bude tradičně i bohatý doprovodný program.

Tip Deníku: Tara Fuki v Parníku
19. 03. 2019
Dvě křehké dámy, dva sametové hlasy, dvě violoncella a zvukomalebná polština. Andrea Konstankiewiczová a Dorota Barová – to je violoncellové duo Tara Fuki.

Tip Deníku: Ochutnávka mezinárodního festivalu outdoorových filmů
18. 03. 2019
Kino Art v Domě kultury města Ostravy nabídne ve dnech 20. a 21. března přehlídku Ozvěny Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF).

TIP Deník: Lenka Filipová v Ostravě
17. 03. 2019
Výjimečná písničkářka a kytaristka Lenka Filipová vyjede na jaře 2019 na Oppidum Tour ke svému novému stejnojmennému albu.

TIP Deníku: Konkolski pobeseduje ve vědecké knihovně
17. 03. 2019
Beseda o mořeplavectví a cestování s Richardem Konkolskim se uskuteční v rámci Knihovnických střed v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě ve středu 20. března 2019 od 16.30 hodin.

Dana Emingerová: Chcete-li dobře psát, musíte jít odvážně s kůží na trh
16. 03. 2019
/ROZHOVOR/ Publicistka a spisovatelka Dana Emingerová má zkušenosti snad se všemi literárními žánry, a rozhodně se nedá říci, že by psala „do šuplíku“, protože stejné zkušenosti má i s ohlasy čtenářů – se zpětnou vazbou. Kdo jiný by tedy měl být pokračovatelem ve vedení kurzů tvůrčího psaní, které založil světově ceněný autor Arnošt Lustig?

TIP NA VÍKEND: Zpět do minulého století
15. 03. 2019
Zpět v čase do 80. let minulého století se dostanou návštěvníci ostravského obchodního centra Avion Shopping Park.

FOTO: Opilí poprvé v komorním Divadle 12 v Ostravě
14. 03. 2019
/FOTOGALERIE/ Komedii předního současného ruského dramatika Ivana Vyrypajeva (nar. 1974) s přízračným názvem Opilí připravila činohra Národního divadla moravskoslezského (NDM) pro scénu Divadla „12“. Představení bude mít premiéru v sobotu 16. března 2019.

TIP DENÍKU: Hranice v srdci - nový cyklus cestopisných dokumentů
14. 03. 2019
/FOTOGALERIE/ Televizní diváci, kteří mají rádi krásnou přírodu, půvabný folklór, zajímavé osudy, ale hlavně skutečný domov, jehož celistvost neruší ani státní hranice, si přijdou na své v novém cyklu cestopisných dokumentů Hranice v srdci.

TIP DENÍKU: Eigasai 2019 – festival japonského filmu
14. 03. 2019
V kině Cineport v Dolní oblasti Vítkovice se od 15. do 17. března 2019 uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu japonského filmu, letos na téma Moje místo pod sluncem. Jednotné vstupné bude 100 korun za film, zvýhodněné víkendové vstupné na všechny filmy pak bude stát 400 korun.

TIP Deníku: Projekt STU2DNA v Akordu dává příležitost mladým umělcům
13. 03. 2019
Stud2na nebo-li studnice studentských nápadů je projekt financovaný městem Ostrava, který dává příležitost mladým lidem realizovat vlastní projekty.

Představení Šašek a syn v Ostravě se ruší
13. 03. 2019
Divadelní představení Šašek a syn v podání Bolka Polívky a jeho syna Vladimíra, které se mělo hrát v DK Akord v Ostravě-Zábřehu, se ruší.

Lucie Zedníčková: Žít s maminkou je jako nastavené zrcadlo, a pěkně obrovské
13. 03. 2019
Herečka Lucie Zedníčková právě připravuje se svou kamarádkou, psycholožkou Šárkou, talk show, kde si budou povídat o tom, co dnešní lidi trápí. A že těch témat je. „Vy sama se něčím trápíte?“ ptám se. Usměje se: „To nebude pořad o mně ani o Šárce. Budeme si prostě povídat o tom, co vidíme a zažíváme kolem sebe. Pokud mám nějaký problém, snažím se ho řešit, ale naučila jsem se to po svém. A k minulosti se pak už nevracím,“ prozrazuje herečka.   

TIP Deníku: Miss Babču doplní i pánský protějšek, hledá se Štramák!
12. 03. 2019
Radnice jihu pořádající soutěž královny krásy seniorek pro letošní pátý ročník „přitvrzuje“ a vyhlašuje i mužskou kategorii!

TIP Deníku: Centrum trénování paměti zve veřejnost
12. 03. 2019
Ostravské Centrum trénování paměti v Ostravě – Mens Sana – se v rámci celosvětové akce Brain Awareness Week zapojilo do Národního týdne trénování paměti a 13. března 2019 od 13 do 17 hodin připravilo řadu besed.

Členové Kryštof otevírají svá rodinná fotoalba. Vychází singl Nesmím zapomenout
11. 03. 2019
VIDEO/ Už čtvrtým singlem připomíná skupina Kryštof své veleúspěšné výběrové album 25, kterým před dvěma lety oslavila čtvrt století na scéně. Po rádiových hitem Šňůry, Zůstaň tu se mnou (Za sny) a Naviděnou přichází se skladbou Nesmím zapomenout, která je adresována všem matkám.

Regina Rázlová: Mám ráda komedie, při kterých se diváci řehtají
11. 03. 2019
/ROZHOVOR/ Regina Rázlová je zkušená herečka, která ví, že je nesmysl nesouhlasit s režisérem. Jinak je to ale samostatná žena, která se vždycky zařídila po svém. I proto sama vychovala dvě děti, které z ní učinily sedminásobnou babičku.

Katalánská hvězda Rosalía přijede na Colours of Ostrava¶
10. 03. 2019
Pětadvacetiletá katalánská zpěvačka, skladatelka, tanečnice a producentka Rosalía vystoupí letos na mezinárodním hudebním festivalu Colours of Ostrava. Tato umělkyně unikátním způsobem spojuje flamenco, elektropop a hip hop.

OBRAZEM: Legenda roztančila Ostravu. Němečtí Scooter zde slavili 25 let
10. 03. 2019
Německá legenda elektronické taneční hudby Scooter slaví 25 let existence. Na jejich hity tančily svého času na diskotékách tisíce lidí i v Česku. Během své tour s názvem 100% Scooter – 25 Years Wild and Wicked předvedli v sobotu svou show i v Ostravě.

Zemřel Karel Wojnar, někdejší významný dramaturg ostravského studia ČT
9. 03. 2019
Ve věku nedožitých osmdesáti let zemřel předevčírem po těžké nemoci Karel Wojnar, rodák z obce Louky nad Olší, někdejší dlouholetý významný dramaturg ostravského studia České televize.

TIP DENÍKU: Barbie slaví narozeniny. Nová Karolina se zabalí do růžové
8. 03. 2019
Legendární panenka Barbie spatřila světlo světa poprvé v roce 1959 ve Spojených státech. Fenoménu z rodiny hraček světoznámého výrobce Mattel se od té doby po celém světě prodaly stovky milionů.

Manowar zahraje v Ostravar Aréně
7. 03. 2019
Vzhledem k velkému zájmu fanoušků se ostravský koncert americké metalové legendy Manowar přesouvá z RT Torax arény do Ostravar Arény. Koncert se bude konat 26. března.

Nebezpečné známosti: baletní premiéra v Ostravě
7. 03. 2019
Ostrava - Dramaticky vyhrocené mezilidské vztahy, intriky, ale i erotika, společenská setkání, bály to vše obsahuje úspěšný román francouzského spisovatele Pierra Choderlose de Laclose Nebezpečné vztahy.

TIP Deníku: Od kostela ke garážím
7. 03. 2019
Ostrava – Vývoj nejstarší části Poruby přibližuje výstava s názvem Od kostela ke garážím, která je k vidění v galerii porubského zámku.

TIP Deníku: Jarní seniorský bál
7. 03. 2019
Ostrava - Městský obvod Ostrava-Poruba pořádá 11. března 2019 druhý ročník Jarního seniorského bálu, jehož hlavním hostem bude zpěvák Josef Zíma.

TIP DENÍKU: Klasika i experiment v Chagallu
6. 03. 2019
Díla Josefa Váchala a Marka Nenutila naplnila prostory známého ostravského Výtvarného centra.

Tip deníku: Komentovaný výšlap na haldu Emu už v tuto neděli
6. 03. 2019
FOTOGALERIE/ Výšlapem na jeden z nejvyšších bodů města i letos tradičně začne sezona komentovaných procházek pro veřejnost v režii městského informačního servisu.

TIP DENÍKU: Století objektivem Ostravanů
6. 03. 2019
Přispěli jste svými historickými rodinnými fotografiemi do projektu Století objektivem Ostravanů? Pak by vás mohlo zajímat, že se sesbíraných snímků již vyšla obrazová publikace.

TIP DENÍKU: Divadlo zahájí program pro nejmenší děti a dramatickou přípravku
5. 03. 2019
V Ateliéru pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském Ostrava (NDM) se poprvé ve středu 6. března 2019 uskuteční nový pořad s názvem Ladění, která je určen nejmenším dětem ve věku od dvou do čtyř let.

Tip Deníku: Po Masopustu přijde popelec a půst
5. 03. 2019
V uplynulém týdnu se na řadě míst odehrávaly masopustní průvody plné karnevalového veselí, taškařic, hudby a tance. Liturgický rok pokračuje 6. března popeleční středou.

Umělcům rozdělili osmnáct Jantarů, Rottrové a Štreitovi za celoživotní dílo
5. 03. 2019
Druhý ročník vyhlašování „nej-“ moravskoslezských umělců zaznamenal novinku v podobě ocenění celoživotního přínosu. Získali ho zpěvačka Marie Rottrová a fotograf Jindřich Štreit.

Včelí stezka v Zoo Ostrava bojuje o titul Dřevěná stavba roku
4. 03. 2019
Anketu Dřevěná stavba roku každoročně vyhlašuje Nadace dřevo pro život. Ostravská zoologická zahrada se do ní zapojila už několikrát s různými dřevěnými expozicemi a herními koutky.

TIP Deníku: Legendární kapela Scooter v Ostravě oslaví narozeniny
4. 03. 2019
Vůbec poprvé v historii do Ostravy už tento týden zavítá legendární německá kapela Scooter, která zde naplánovala koncert u příležitosti oslav pětadvaceti let na hudební scéně.

TIP Deníku: Divadlo láká starší návštěvníky
4. 03. 2019
Ostrava - V Ateliéru pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském (NDM) se dneska vůbec poprvé uskuteční Seňor klub.

Tip Deníku: Začíná Týden prvňáčků v knihovně
3. 03. 2019
Březen je již tradičně měsícem knih. Řadu akcí pořádají pro své čtenáře nejenom knihkupectví, ale také knihovny. Ve všech pobočkách Knihovny města Ostravy se v týdnu od 4. do 9. března 2019 koná Týden prvňáčků.

Soutěž Hlas Slezska pokračuje druhým ročníkem, startovat bude v Opavě
3. 03. 2019
Pěvecká soutěž, kterou podporuje mnoho známých tváří českého showbyznysu, začne výběrovými koly 22. března v obchodním centru Breda&Weinstein v Opavě.

TIP DENÍKU: Čtyřikrát více čtení!
2. 03. 2019
FOTOGALERIE/ Knižní festival probíhající o víkendu na Černé louce má oproti předchozím ročníkům čtyřnásobně větší plochu.

OBRAZEM: Z exministra je umělec. Ivan Langer vystavuje v Ostravě
28. 02. 2019
/FOTOGALERIE/ Suchobásně v síti. Třetí antologie trefných poznámek a poeticko-politických glos Ivana Langera je na světě. Knihu „Suchobásně v Síti“ dopňují i plastiky, které budou k vidění v ostravské galerii Zaza až do 14. března.

Divadlo vybírá účinkující do chystaného muzikálu West Side Story
28. 02. 2019
Konec února je v Národním divadle moravskoslezském mj. ve znamení konkurzu na obsazení rolí v muzikálu West Side Story.

Veletrh Dovolená – nejenom pro cestovatele
26. 02. 2019
Přemýšlíte kam na dovolenou nebo byste si chtěli udělat jen pěkný víkend? Rádi byste letěli na zimu do teplých krajin? Láká vás dobrodružství a adrenalin? Nebo máte starosti, kam s dětmi na prázdniny?

Zemřel herec Jiří Pomeje, ve věku 54 let podlehl těžké nemoci
26. 02. 2019
Do filmového nebe v úterý odešel herec a producent Jiří Pomeje, kterého diváci znají především díky pohádce Z pekla štěstí nebo filmu Andělská tvář. Ve věku 54 let prohrál boj s rakovinou. Jako první o jeho skonu informoval server Super.cz, kterému zprávu potvrdil blízký přítel Pavel Pásek.

Knižní festival Ostrava
26. 02. 2019
Milujete knihy, rádi čtete nebo píšete vlastní autorskou tvorbu? Pak právě vás by mohl zajímat první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1. až 3. března 2019 na výstavišti Černá louce v Ostravě.

Filmové kauzy z Moravskoslezského kraje Dukla 61 a Metanol aspirují na České lvy
26. 02. 2019
Po filmových nominacích na České lvy, které oznámila už v lednu, zveřejnila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) i nominace za televizní tvorbu ve dvou kategoriích.

Ostravský muzikálový Jidáš se představí ve Fabric Clubu „nahý“
25. 02. 2019
Mladý zpěvák a autor Roman Tomeš je považován za jeden z největších talentů české muzikálové scény, na jevištích jsou mu svěřovány pěvecky nejnáročnější role.

Dnešní muži by měli zapracovat na zodpovědnosti, říká herečka Regina Rázlová
22. 02. 2019
/ROZHOVOR/ Regina Rázlová je zkušená herečka, která ví, že je nesmysl nesouhlasit s režisérem. Jinak je to ale samostatná žena, která se vždycky zařídila po svém. I proto sama vychovala dvě děti, které z ní učinily sedminásobnou babičku.

Libor Bouček: Tančím vždy jen v sebeobraně, podle toho to tak ale vypadá
21. 02. 2019
V Ostravě by mohl mít v posledních týdnech klidně přechodné bydliště. Moderátor Libor Bouček po tenisových akcích Davis Cup, Fed Cup a atletického mítinku Czech Indoor Gala bude tentokrát v pátek v hotelu Clarion moderovat Reprezentační ples Moravskoslezského kraje a města Ostravy.

Emma a Barbora Srncovy představí svá poetická díla ve Vratimově
20. 02. 2019
Emma Srncová si už před léty vyzkoušela roli manekýnky, poté se stala herečkou v Černém divadle Jiřího Srnce, v němž působila dvě desítky let. 

O osudu Janáčkova Osudu ve Fiducii
19. 02. 2019
Pozoruhodný osud čtvrté Janáčkovy opery Osud – to bude tématem podvečera v ostravském klubu Fiducia, který se uskuteční ve středu 20. února od 18 hodin.

Divadlo loutek: hlavní scéna je do konce března uzavřena
19. 02. 2019
Vzhledem k havarijní situaci na hlavní scéně Divadla loutek Ostrava (DLO) – kdy zatékala do prostoru jeviště i hlediště voda – byl v lednu letošního roku její provoz přerušen.

Veronika Kubařová: Lidé u divadla stanují, aby dostali lístky. Je to zavazující
18. 02. 2019
/ROZHOVOR/ Herečka Veronika Khek Kubařová se nedávno objevila na plátnech kin ve filmu Ženy v běhu. Pobíhá také ve skutečnosti, a to fyzicky i psychicky. S manželem prožívá lásku, v Dejvickém divadle si užívá volnost a přemýšlí ekologicky.

V Divadle loutek půjde o záchranu planety, zaútočil na ni totiž Plasťáci
15. 02. 2019
Ostravské divadlo loutek přichází s dalším premiérovým představením s názvem Plasťáci útočí. Tentokrát nebude jen bavit, ale má malé diváky seznámit s jasným poselstvím – že přírodu je potřeba chránit.

Opera Národního divadla moravskoslezského bude mít nové vedení
14. 02. 2019
Dirigent Jakub Klecker ukončí v červnu 2020 své působení na postu hudebního ředitele souboru opery Národního divadla moravskoslezského.

Muzikál Sněhurka na ledě bude k vidění také v Ostravě
12. 02. 2019
Příběh o Sněhurce se dočkal už celé řady zpracování od klasické pohádky bratří Grimmů přes broadwayská divadelní jeviště až k Oscarem oceněnému animovanému filmu Walta Disneyho.

Markéta Konvičková sní o StarDance
12. 02. 2019
Jedna z našich současných nejpopulárnějších popových zpěvaček Markéta Konvičková bude určitě hlavním tahákem na letošním společném plese Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy, který se uskuteční 22. února v Clarion Congress Hotel Ostrava.

Monkey Business vyráží na jarní klubové turné
11. 02. 2019
Ostrava – Loni v říjnu vydala kapela Monkey Business nové CD s názvem Bad Time For Gentlemen. Nyní na tento hudební počin naváže stejnojmenným klubovým turné po českých a slovenských městech.

OBRAZEM: Předávání Cen Jantar doprovodí speciální orchestr
8. 02. 2019
Ostrava – Ve čtvrtek 7. února proběhla zkouška orchestru vytvořeného pro Ceny Jantar, které oceňují mimořádné umělecké výkony v rámci Moravskoslezského kraje.

OBRAZEM: Fragmenty krajiny Jiřího Sibinského
7. 02. 2019
V Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově byla v úterý slavnostně zahájena výstava obrazů vyhlášeného malíře, grafika a výtvarníka Jiřího Sibinského, Fragmenty krajiny.  

Víkendové bály – erotický, havířský i velocipédistický
6. 02. 2019
Ostrava – Milovníci neobvyklejších plesových zábav mají druhou únorovou sobotu v Ostravě skutečně z čeho vybírat! 

Další esa letošního ročníku Colours of Ostrava
6. 02. 2019
Zasněný islandský skladatel Ólafur Arnalds a nejúspěšnější nezávislý australský hudebník všech dob, bluesrockový kytarista a zpěvák John Butler se svým triem se představí letos na Colours of Ostrava.

OBRAZEM: V neděli se v ostravském Akordu konal tradiční Ples seniorů
4. 02. 2019
VIDEO/ Už IV. ročník plesu seniorů hostil v neděli beznadějně vyprodaný DK Akord v Ostravě-Zábřehu. Vstupenky na ples (celkem 284) se začaly prodávat loni v prosinci a během několika dnů byly fuč. Pořadatelé proto dali do prodeje i dalších 32 míst na balkon.

Nová éra detektivek. První případ vyřešil Ellery Queen před devadesáti lety
31. 01. 2019
Ta knížka se jmenovala Zločin v římském divadle a v roce 1929 odstartovala novou éru detektivní literatury. Případy, které společně řešili otec Richard a syn Ellery Queenové, si ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století získaly obrovskou oblibu nejen v Americe, ale i v Evropě. A stále nová vydání jsou důkazem, že elegantně vyprávěné příběhy ani trochu nezestárly.

Další nominace na Ceny Jantar za rok 2018 byly zveřejněny
28. 01. 2019
Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili další nominace, tentokrát v kategorii činohra, muzikál a opera.  

Moravskoslezský kraj a město Ostrava si společně zaplesají
28. 01. 2019
Přípravy začaly už loni v říjnu a nyní jsou v plném proudu. Organizátoři Reprezentačního plesu Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy, který se uskuteční 22. února od 19 hodin v Clarion Congress Hotelu Ostrava, oslovují partnery, dodavatele a hlavně interprety, aby skladba programu plesu byla široká a různorodá.

Herec Jiří Dvořák: Každé vzlétnutí je vzrušující, je v něm kus adrenalinu
26. 01. 2019
Do kin přichází film Narušitel. Jde o příběh armádního leteckého esa, které se v době vlády Státní bezpečnosti rozhodne překročit československé hranice vzduchem a za svobodou uletět na svém historickém stroji. Hlavní roli inspirovanou skutečným příběhem pilota Vladislava Baldy hraje Pavel Neškudla, jeho mentora a celoživotního přítele Jiří Dvořák. Právě s ním jsme si povídali o natáčení, ale i o vinohradském divadle, kde působil, a o taneční soutěži StarDance, kterou vyhrál.

Slezské divadlo obsadili známí herci. Natáčel se zde nový film
24. 01. 2019
Vlastina Kounická Svátková, Saša Rašilov, Vilma Cibulková a další známí herci včera byli u první klapky celovečerního hraného filmu, který se začal natáčet ve Slezském divadle.

Dycky Most! Podívejte se, kde se natáčel populární seriál
24. 01. 2019
Komediální seriál České televize Most! se pyšní milionovou sledovaností. Poznejte s Deníkem zákoutí severočeského městě, kde oblíbené scény vznikaly. Zakládá se seriál na pravdě? A co na něj říkají místní?

OBRAZEM: V Ostravě je nyní k vidění současné německé umění
23. 01. 2019
Současné německé umění ze sbírky Adam Gallery je od včerejšího dne k vidění v ostravském Domě umění.

Přehled plesů v Ostravě. Sezona je v plném proudu: hoďte se do gala a vyrazte!
22. 01. 2019
Plesová sezona je v plném proudu a my přinášíme přehled, kam v Ostravě ještě do konce ledna, v únoru a v březnu můžete vyrazit za taneční zábavou. 

Zemřel dlouholetý dramaturg činohry Ladislav Slíva
21. 01. 2019
Ostrava – Národní divadlo moravskoslezské (NDM) přijalo o víkendu se smutkem zprávu o skonu dlouholetého dramaturga činohry Ladislava Slívy.

V Divadle „12“ zemře král
21. 01. 2019
Ostrava – Nové komorní Divadlo „12“ v komplexu Divadla Jiřího Myrona čeká ve čtvrtek 24. ledna 2019 od 19 hodin vůbec první premiérová inscenace s názvem Král umírá dramatika Eug?na Ioneska.

Dycky Most! Poznejte místa, kde se točil seriál Most!
21. 01. 2019
Sourozenci Luďan (Martin Hofmann) a Dáša (Erika Stárková) žijí v komediálním seriálu Most! v této vile. Stojí na okraji Mostu v atraktivní čtvrti Zahražany, kde jsou nejstarší a také nejhezčí rodinné domy.

V jejích obrazech se odráží barevná exotika, pohoda, ale také ničivé utrpení
20. 01. 2019
ROZHOVOR/ S malířkou, ale také vášnivou cestovatelkou Hanou Mikulenkovou o jejích zážitcích z Bali, tsunami a kouzelné tropické přírodě.  

Galerie výtvarného umění v Ostravě v číslech aneb Na co se můžete letos těšit?
20. 01. 2019
Leden je měsícem, kdy většina institucí a podniků hodnotí rok uplynulý a plánuje rok letošní. Nejinak tomu je i v největší a nejdéle fungující kulturní instituci v Ostravě Galerii výtvarného umění.

Čechomor slaví 30 let. Fanoušci dostali dárek v podobě nového dokumentu
19. 01. 2019
Hrávali pro náhodné kolemjdoucí nebo hospodské hosty. Toužili dělat pořádný bigbít. A nad lidovkou ohrnovali nos. 

Dycky Most! Poznejte místa, kde se točil seriál Most!
19. 01. 2019
Tohle je zadní, zásobovací část mosteckého obchodního střediska Rozkvět, kde se odehrává několik obskurních scén v komediálním seriálu Most!. Právě tady kuchař Marcel, místní Jamie Oliver, kupuje od lidí na maso domácí mazlíčky včetně hadů a leguánů. Sem také přiběhne vyděšený Pavel přeoperovaný na Dášu, které její naštvaný nezaměstnaný bratr Luďa sebere psíka Lopiho a v opilosti ho dá kuchaři na čevapčiči. Jenže drahého psa si tu předtím vyzvedne mafián Roman.

Chystá se druhý ročník Cen Jantar. Jaké jsou hudební nominace?
18. 01. 2019
V ostravské hale Gong se budou 3. března již podruhé udělovat výroční kulturní Ceny Jantar. Ty jsou určeny umělcům spojeným s Moravskoslezským krajem.

Prostořeký seriál si v Mostě zamilovali, dozvíte se proč
18. 01. 2019
Hláška „Dycky Most!“, která doprovází nový komediální seriál Most!, už zlidověla. Pronikla i tamní na zimní stadion. Skalní fanoušci hokejistů z klubu Mostečtí lvi tam rozbalili svůj transparent a nahlas povzbuzovali svůj tým. „Seriál se nám líbí, a tak jsme se ho rozhodli podpořit,“ řekl v kotli Tomáš Urban. Objevuje se však i kritika.

Jazzové zázraky v Ostravě. Další velká jména vystoupí letos na Colours
17. 01. 2019
Kronos Quartet, Hiromi či Paolo Fresu… Letošní ročník Colours of Ostrava naservíruje návštěvníkům hned tři jazzové lahůdky.

Mirai Navrátil: V roce 2024 bychom chtěli vyprodat pražskou O2 arenu
15. 01. 2019
ROZHOVOR/ Frontman stále populárnější kapely Mirai - Mirai Navrátil - dokončuje novou desku a do budoucna má další smělé plány.

COOL ples se blíží.
15. 01. 2019
FOTOGALERIE/ Jedním z vrcholů ostravské plesové sezóny je ples, který pořádá podnikatelský klub Czech Cool Trade a společnost SeePOINT. Letos se uskuteční v pátek 25. ledna od 20 hodin v Garage Restaurant & Music Clubu v Ostravě-Martinově.

Martin Pawera a jeho 130 žáků vystavují
11. 01. 2019
Výtvarníci od pěti do pětasedmdesáti let zaplnili svými dílky Výstavní síň Viléma Wünscheho Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově.

Pět týdnů ve znamení tónů na dvanácti místech kraje
10. 01. 2019
Na Mezinárodním hudebním festivalu (MHF) Leoše Janáčka se i letos představí světově proslulí umělci jako například pianista Sergei Babayan, houslisté Renaud Capuçon, Milan Paľa, Ivan Ženatý a houslistka Isabelle Faust.

Doktor Martin se vrací v novém seriálu z Beskyd Strážmistr Topinka
9. 01. 2019
VIDEO, FOTOGALERIE Z NATÁČENÍ/ Fiktivní beskydská obec Protějov opět ožívá a s ní i postavy ze seriálu Doktor Martin. Na obrazovku přichází Strážmistr Topinka - nová komediální série s detektivními zápletkami.  

Divadlo zahajuje ve velkém stylu. Pořádá konkurzy pro děti a diskusní klub
8. 01. 2019
Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském (dále jen Ateliér NDM) zahajuje nový rok 2019 stylově: již tuto středu 9. ledna 2019 konkurzem pro teenagery do Činoherního klubu při NDM a na přelomu ledna a února bude přijímat malé děti do dramatické přípravky.

Pomocníci ADRA
7. 01. 2019
Propojení se nazývá výstava velkoformátových fotografií, jež měla v pondělí 7. ledna vernisáž ve vestibulu nádraží ve Svinově.

Jaromír Nohavica bude na přelomu ledna a února v Praze jako doma
7. 01. 2019
Třikrát Viola a pak vždy po dvou koncertech v Divadle Bez zábradlí, ve vysočanském Gongu a nakonec i v Lucerně. Ostravský písničkář Jaromír Nohavica bude na přelomu ledna a února v Praze jako doma.

Italská legenda Drupi v Ostravě!!! Užijte si koncert s Deníkem
5. 01. 2019
Italská legenda a majitel nezaměnitelného charismatického hlasu DRUPI společně s Italem DAVIDEm MATTIOLIm a jeho kapelou vystoupí poprvé v Ostravě na společném koncertu. Devadesát minut těch největších italských hitů. Drupi s kytarou, také s Davidem ve společném duetu a spoustu další zábavy.

Doktor Martin se už v pátek vrátí na obrazovky. Bude řešit záhadu v Beskydech
2. 01. 2019
VIDEO, FOTOGALERIE/ Svérázný beskydský lékař, hlavní postava úspěšného seriálu České televize, se už v pátek vrací na obrazovky v televizní premiéře celovečerního filmu Doktor Martin: Záhada v Beskydech.

Unikátní ostravský divadelní archiv pomáhá plnit také veřejnost
2. 01. 2019
Projekt s názvem Ostravský divadelní archiv přechází do druhé fáze. Tou je mapování a třídění pramenů v jednotlivých divadlech.

Herec Karel Zima daroval ledvinu a vzdal se velkého koníčka. Jsem bohatší, říká
31. 12. 2018
Když herec Karel Zima nabídl svému známému ledvinu, nikdo mu nevěřil. Teď už orgán, který později dostal jméno Jitka, nemá, a dokonce se kvůli tomu vzdal svého obrovského koníčka závodů rallye. Nelituje, naopak říká, že je ještě bohatší než předtím.

MozART Group zahraje v březnu v Heligonce
29. 12. 2018
Tohle představení bude stát rozhodně za to. Ostravskému publiku se v útulném prostředí klubu Heligonka představí 23. března 2019 polský smyčcový kvartet MozART Group.

Kouzelník Žito. Pohádka má mít vtip a princezna krásné šaty, říkají herci
28. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Profesní dráhy Anny Kadeřávkové a Denise Šafaříka se setkaly díky pohádce Kouzelník Žito, kterou Česká televize poprvé uvedla letos na Štědrý den. Dva mladí herci mají společný ještě smysl pro spravedlnost a nadprůměrný počet sourozenců – dohromady rovný tucet.

Herečka Eva Josefíková: Naštvání je vlastně takový můj motor
25. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Když se Eva Josefíková dívá na svoje herecké výkony, nikdy sama sobě nepřijde přirozená. Její subjektivní pohled naštěstí nesdílejí režiséři, a tak je „rozlítaná po centru Prahy“, respektive po divadlech v této oblasti. Napilno má i před kamerou, momentálně třeba v seriálu Tátové na tahu. Uvítala by rovnoprávnost mužů a žen v zaměstnání, nebagatelizování sexuálního násilí a také kdyby se mezi slova xenofob a vlastenec nedávalo rovnítko.

Zdeněk Svěrák: Když jste starý, číhá dojetí za každým rohem
24. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Když Zdeněk Svěrák zjistil, že se stoleček, u kterého spolu sedíme, kýve, neprodleně ho podložil. Jinak by se prý nemohl na rozhovor soustředit. U pevně stojícího stolu jsme si pak povídali o jeho nové knížce Strážce nádrže, dědečkovských radostech i posledních věcech člověka.

Bolek Polívka: O Vánocích jsem býval hodně netrpělivý
23. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Vánoce jsou časem obdarovávání a pohádek. Bolek Polívka si zahrál v mnoha z nich, role princů se mu ale vyhýbaly (snad až na jednu výjimku, ale o té až později) a králem (tím valašským) je zase v reálném životě. Pak je tu taky lucifer, obávaný pán pekel, a to je najednou ještě jiné kafe! Jeho hvězdná chvíle v Polívkově podání přijde v nové štědrovečerní pohádce Kouzelník Žito sice až v samotném finále, ale o to víc je v ní herec „nezapomenutelně majestátní“.

Ivo Šebestík o Nizozemsku: Pro mě je krajinou posvátného domova
22. 12. 2018
ROZHOVOR/ V těchto dnech vychází na českém knižním trhu nová kniha nazvaná Nizozemské listy. Deník autorovi, který je novinář, historik a překladatel Ivo Šebestík, při jeho návštěvě Ostravy položil několik otázek.

Zásada Heidi Janků: Na Štědrý večer chodí Ježíšek, ne hygiena
22. 12. 2018
ROZHOVOR/ Na schůzku dorazila na minutu přesně. A kulhala. Prý domluvený čas málem nestihla. Její Eda dneska zaspal a vzbudil ji pozdě. „Normálně se budí kolem šestý, ale dneska zaspal a obličej mi olíznul až kolem osmý,“ vysvětlovala svůj ranní spěch zpěvačka Heidi Janků (56).  

Kam na půlnoční? Přinášíme přehled vánočních bohoslužeb v Ostravě
22. 12. 2018
ROZPIS BOHOSLUŽEB/ Už víte, kam o půlnoci zajít na štědrovečerní sváteční mši na Ostravsku? Přinášíme přehled svátečních mší, které se budou konat od 24. do 26. prosince, 31. prosince a na Nový rok na Ostravsku.

Filmové Vánoce s Bellou a Akty X. Na co se můžete v televizi těšit?
20. 12. 2018
Crazy svatba, válečné drama, nebo ledová hrůza s dinosaury v zádech? Pokud vaši blízcí touží právě po tom, kupte jim Jurský park: Zánik říše. Vy si můžete dopřát třeba grog a Churchilla. Z nových filmů vybrala za kulturní rubriku Jana Podskalská.

Nohavica přichází s dárkem, koncertem pro všechny
18. 12. 2018
Jedinečný vánoční dárek připravil všem svým fanouškům zpěvák Jaromír Nohavica.

Výstava Prvorepublikové knihovnictví už jen do konce roku
17. 12. 2018
Už jen do konce roku 2018 si mohou zájemci v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě prohlédnout výstavu Prvorepublikové knihovnictví, kterou u příležitosti chystaného 100. výročí zákona o veřejných knihovnách obecních ze dne 22. července 1919 připravily Moravskoslezská vědecká knihovna a Knihovna města Ostravy.

Třetí adventní neděle v Divadle Jiřího Myrona
16. 12. 2018
Otevírá se kavárna, předprodej vstupenek a ateliér pořádá charitativní bazar.

Miroslav Krobot: Hercem jsem se stal náhodou a protože mě Zelenka ukecal
16. 12. 2018
Jeho filmové role jsou nezapomenutelné. Kdo by neznal řidiče Karla z Účastníků zájezdu nebo Pepíka Hnátka z Okresního přeboru? Některé hlášky z těchto filmů doslova zlidověly a Miroslavu Krobotovi je už zřejmě nikdo nikdy neodpáře. Herec pochází ze Šumperka a je lidmi považován za patriota Jeseníků.

OBRAZEM: Metalová královna severu Tarja předvedla v Ostravě "Temné Vánoce"
15. 12. 2018
Ledová královna severu, finská zpěvačka Tarja Turunen, která je známá i díky účinkování v legendární metalové kapele Nightwish, vyprodala společně s olomouckou Moravskou filharmonií ostravskou halu Gong.  

Jiří Anderle, Marc Chagall v Chagallu
12. 12. 2018
Grafiky světově proslulých umělců Marka Chagalla a Jiřího Anderleho, ale také obrazy postmoderního experimentátora Marka Nenutila či díla Heleny Salichové nebo Věry Tošenovské nabídne v příštím roce návštěvníkům Výtvarné centrum Chagall v Ostravě.

Ostravě zazpívají Justin Blair & The Soulful Gospel Singers z USA
12. 12. 2018
Hudební seskupení The Soulful Gospel Singers tvoří šest gospelových zpěváků a zpěvaček pod vedením pianisty, skladatele a bandleadera Justina Blaira.

Česko zpívá koledy: v Ostravě se sborem, s fotbalisty Baníku i s kapelou Šajtar
11. 12. 2018
Buďte u toho i vy! Akce Česko zpívá koledy s Deníkem se uskuteční už dnes, ve středu 12. prosince od 18 hodin. Předvánoční shon opět na chvíli ustane a tisíce lidí si společně užijí pohodovou atmosféru a zanotují si písně, které jsou neodmyslitelně spojeny s posledními svátky v roce.

S Královským moskevským baletem vystoupí i děti ostravského studia
6. 12. 2018
ROZHOVOR/ Zástupce tradiční ruské baletní školy a jeden z nejrespektovanějších baletních souborů současnosti, Royal Moscow Ballet, se představí v pátek a v sobotu v ostravské Mltifunkční aule Gong.

Pravda, nebo lež? Debata o fake news i v Ostravě vzbudila pozornost
5. 12. 2018
ANKETA/ Co všechno zahrnuje často opakované spojení fake news? Kdo a proč se nás snaží dezinformovat a jak se falešným zprávám můžeme bránit?

Ostravu navštíví Royal Moscow Ballet, jeden z nejrespektovanějších baletů světa
3. 12. 2018
SOUTĚŽ BYLA UKONČENA/ V ostravské Multifunkční aule Gong se představí jeden z nejrespektovanějších baletních souborů současnosti. Zástupce tradiční a věhlasné ruské baletní školy, Royal Moscow Ballet, zatančí v rámci své návštěvy hned dvakrát.

Dva vánoční koncerty s Miroslavem Beinhauerem
3. 12. 2018
Ostrava – Mladý klavírní virtuos Miroslav Beinhauer dává v poslední době o sobě znát. Absolvent brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) si během studia „odskočil“ na dvě studijní stáže do Vídně a belgického Gentu.

OBRAZEM: Bryan Adams zvedl Ostravany ze sedaček
1. 12. 2018
Kanadský zpěvák a kytarista Bryan Adams přivezl do Ostravar areny dvě nové písničky a svou zatím poslední studiovou desku Get up! z roku 2015. Přestože byl koncert na sezení, vyzval fanoušky, ať jdou za ním dolů a tancují na ploše.

Bryan Adams do Ostravy přiveze desku Get Up!
29. 11. 2018
Kanadský zpěvák a kytarista se do Česka vrací po roce. Tentokrát vystoupí v Ostravar Aréně.

S úspěšnou televizní režisérkou Zorou Cejnkovou o Dovolené ve starých časech
23. 11. 2018
ROZHOVOR/ První řada projektu ostravského studia České televize Dovolená ve starých časech vynesla režisérce a scénáristce Zoře Cejnkové prestižní ocenění Eurovision Creative Forum Berlin za druhý nejlepší TV formát Evropy.

Královna fado Mariza se vrátí na Colours of Ostrava
21. 11. 2018
Portugalská zpěvačka a královna stylu fado Mariza se příští rok po dlouhých čtrnácti letech vrátí na festival Colours of Ostrava.

Zázračné duo z Lotyšska zavítá do Ostravy
18. 11. 2018
Mezinárodně uznávaná klavíristka Lauma Skride společně se svou sestrou, houslistkou Baíbou (vítězkou soutěže královny Alžběty v Bruselu v roce 2001) vystoupí v Ostravě. A to už v pondělí 19. listopadu 2018 v Domě kultury města Ostravy od 19 hodin, v rámci komorních koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Ponořte se do fascinujících příběhů fotbalových stadionů
18. 11. 2018
V Domě knihy Knihcentrum.cz na Smetanově náměstí v Moravské Ostravě se v pondělí 19. listopadu 2018 od 16 hodin uskuteční beseda s autorem Jiřím Vojkovským, který představí svoji novou knihu nové knihy s jednoznačným názvem Fotbalové stadiony.

Tyrkysová sbírka – Dopravní podnik Ostrava jede na pomoc neziskovkám
18. 11. 2018
„Denně jsme součástí tisíců životů. Vozíme miliony příběhů a rozhodli jsme se přinášet více radosti do těch méně veselých. Stejně jako naše vozidla proudí celou Ostravou, chceme se i my přiblížit s pomocí co nejvíce lidem. Proto jsme spojili síly s Nadačním fondem Křídlení a společně pořádáme veřejnou sbírku na podporu místních neziskových organizací. Otevíráme tím novou kapitolu v našem vlastním příběhu, ve které hraje hlavní roli odpovědné chování, ochota a vstřícnost…“

Ve čtvrtek se v Ostravě koná další ročník akce Noc venku
18. 11. 2018
Kampaň Noc venku, která se ve čtvrtek 22. listopadu 2018 uskuteční i v Ostravě, v Česku již sedmým rokem úspěšně boří předsudky vůči lidem bez domova. Akce nabízí kromě kulturního programu také možnost vyzkoušet si přenocování na ulici na vlastní kůži.

Interiérový design nebo tvůrčí workshopy. Meat Design už počtvrté v Ostravě
17. 11. 2018
Čtvrtý ročník oblíbené přehlídky designu se opět uskuteční v Ostravě. Meet Design Ostrava uvede špičkové produktové designéry z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. V areálu Dolní oblasti Vítkovic potrvá od 23. – 25. listopadu. 

Premiéra Tonaku na Meat Design Ostrava
9. 11. 2018
Meat Design Ostrava je prodejní přehlídka autorské tvorby českého, slovenského, polského a maďarského produktového designu, přinese novinky ze světa bydlení a bytových doplňků.

Na lístky na Nohavicův koncert se čeká od rána
9. 11. 2018
Přestože prodej vstupenek na dva prosincové koncerty Jaromíra Nohavici v Karviné začíná až v 15 hodin, někteří jeho fanoušci čekají před pokladnami ve foyeru městského domu kultury už od rána.

Noc divadel v den svátku
8. 11. 2018
Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což ve spojení s mnoha historickými výročími, která si připomínáme, určilo i téma letošního ročníku: Česko-slovenská divadelní spolupráce.

Kapela Lucie míří do Ostravy. Přijede i s novým albem
8. 11. 2018
Jedna z nejslavnějších českých kapel míří do Ostravy. Skupina Lucie po 16 letech vydává nové album s názvem EvoLucie a vyráží na turné. Šňůru osmi koncertů startuje právě v moravskoslezské metropoli.

Cestovatelský festival ukáže, jak stanovat na Havaji nebo jak projet Mauricius
8. 11. 2018
Cestovatelský a hudební festival Podzimní Ozvěny opět nabídne spojení profesionální projekce s amatérskou. Promítání krátkých videí z všelijakých koutů světa doplní i hudební vystoupení nebo workshopy a diskuze. Cestovatelské spoty ukážou drsnou krásu švédské přírody, nebo jak zvládnout apalačskou stezku za 97 dní.

Kreativ a Život bez bariér na ostravské Černé louce
8. 11. 2018
Tvůrčí a kreativní lidé z celé republiky se pravidelně na podzim sjíždějí do Ostravy na výstavu Kreativ. Letošní ročník se uskuteční ve dnech 9. až 11. listopadu 2018 na výstavišti Černá louka v Moravské Ostravě.

Režisérka ruského baletu o Labutím jezeře: jednou za život by ho měl vidět každý
6. 11. 2018
Už tuto sobotu se ostravský Gong zahalí do kulis Labutího jezera.

Zemřela sopranistka Věra Heroldová
4. 11. 2018
V sobotu 3. listopadu 2018 se mohla kulturní veřejnost rozloučit v Krematoriu ve Slezské Ostravě s dlouholetou sólistkou ostravské opery Věrou Heroldovou.

Michal Hrůza s filharmoniky na jednom pódiu v Gongu
3. 11. 2018
Zpěvák Michal Hrůza se po roce vrací do Dolní oblasti Vítkovice, kde vloni - na festivalu Colours of Ostrava - odehrál úspěšný koncert s Janáčkovou filharmonií. Jeho další koncert se odehraje už 6. listopadu od 19 hodin, ale tentokrát pod střechou Gongu. O den později se představí s ostravskými filharmoniky ve Zlíně.

Barrák Music Club přivítá Danyla Johnsona
31. 10. 2018
Britský zpěvák Danyl Johnson chystá pro své fanoušky sérii hudebních projektů.

DJ a hudební producent Paul van Dyk se vrací do Ostravy
31. 10. 2018
Německý legendární DJ a hudební producent Paul van Dyk vydá nové album, se kterým se plánuje vrátit do Ostravy. Na konci května tak opět dorazí do Trojhalí Karolina.

Gospely v Ostravě táhnou. Od komunitních po komerční, běžně bývá vyprodáno!
30. 10. 2018
Spontánní hudební styl vzešlý z černošských kostelů v USA oslovuje stále více našinců. Navíc už ne pouze pasivně coby publikum na koncertech. V oblibě je také sborové zpívání jak nárazově, tak i po celý rok.

Sobotní oslavy 100 let republiky v Ostravě: velkolepý průvod a večerní ohňostroj
25. 10. 2018
Po letech 1968 a 1938 si Ostrava připomene další „osmičkový rok“. Oslavy stého výročí vzniku Československa budou ve městě na programu celý nadcházející víkend. Sobotní program vyvrcholí ve 21 hodin velkým ohňostrojem na Slezskoostravském hradě.

ON-LINE rozhovor se Zlatou Holušovou o Colours of Ostrava 2018
18. 06. 2018
Ředitelka festivalu Colours of Ostrava, jedné z největších událostí léta v Ostravě, Zlata Holušová, byla opět hostem on-line rozhovoru Deníku.

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou
17. 06. 2018
Karviná – Město má za sebou hudební událost roku. V sobotu se zámeckém parku konala česko-polská hudební přehlídka Dolański Gróm, kde zahrály kapely Feel, Lombard a jako zlatý hřeb večer kapela Kryštof, jejíž vystoupení sledovalo přes šest tisíc nadšených fanoušků.

OBRAZEM: Balkánská dechovka na Michalfestu
17. 06. 2018
V areálu Národní kulturní památky Důl Michal v Michálkovicích se o víkendu konal další ročník hudebního festivalu Michalfest.

Talentovaná Eliška Rusková: v Orlové se rodí další pop star
15. 06. 2018
Nejtěžší bylo učit se nové písničky, které před tím neznala, aby zněly dokonale. Nejvíce si pak užívala nedělní večery, kdy své výkony předváděla před porotou, fanoušky v sále i televizními diváky.

Arénu povede Jakub Tichý, jako šéf Národního domu ve Frýdku-Místku končí
14. 06. 2018
Jakub Tichý se stane od 1. srpna novým ředitelem ostravské Komorní scény Arény (KSA). Do této funkce ho v úterý vybrala Rada města Ostravy. Letos čtyřiatřicetiletý rodák z Frýdku-Místku uspěl v opakovaném výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo deset kandidátů.  

Shakespearovské slavnosti v Ostravě: Dobrý konec všechno spraví
13. 06. 2018
Něžně melancholická komedie Dobrý konec všechno spraví v režii Jana Antonína Pitínského má premiéru na letošních Letních shakespearovských slavnostech v Ostravě. Festival v moravskoslezské metropoli proběhne od 23. července do 12. Srpna a diváci zhlédnou pět inscenací v osmnácti večerech.

MichalFest Ostrava: Goran Bregovič, Mandrage, Mládek a další
12. 06. 2018
Festival s pestrým programem se uskuteční už od pátku v industriálním prostředí Dolu Michal.

Evropský unikát v Ostravě: jedinečný divadelní archiv se špičkovými parametry
11. 06. 2018
Moravskoslezská metropole se může pyšnit unikátním projektem, a tím je Ostravský divadelní archiv evropského formátu.

Festival v ulicích na konci června zaplaví Ostravu mohutnou vlnou zábavy
10. 06. 2018
Aneta Langerová, Peter Lipa, Dara Rolins, dánská skupina Virelai, finská kapela Tuuletar, hudební partičky The Great Malarkey či The Carny Villains z Velké Británie to jsou jen některá jména účinkujících, kteří se letos představí v posledních dvou červnových dnech v moravskoslezské metropoli.

VIDEO: Jesus Christ Superstar v Ostravě uchvátil publikum
10. 06. 2018
/FOTOGALERIE/ Neopakovatelný kulturní zážitek, nádherná atmosféra, vynikající herecké výkony, zcela zaplněné hlediště a na závěr dlouhý potlesk ve stoje. 

OBRAZEM: V Ostravě v pátek večer vyvrcholil jazzový festival
9. 06. 2018
FOTOGALERIE/ Dvanáctý ročník festivalu Jazz Open Ostrava 2018 vyvrcholil v pátek večer na Slezskoostravském hradě. Hlavní hvězdou bylo vystoupení francouzské skupiny Electro Deluxe.

Skupina Electro Deluxe roztančí v pátek Slezskoostravský hrad
7. 06. 2018
Dvanáctý ročník festivalu Jazz Open Ostrava 2018 jde do velkého finále. Hlavní hvězdou pátečního programu na Slezskoostravském hradě bude vystoupení francouzské skupiny Electro Deluxe.

Hudební soutěž Líheň vyhráli Poláci
7. 06. 2018
Polská kapela HURROCKAINE z Katovic se stala vítězem letošního ročníku největší středoevropské klubové soutěže amatérských hudebníků Líheň.

BLESKOVÁ SOUTĚŽ DENÍKU o 10 vstupenek na Jazz Open Ostrava
5. 06. 2018
/SOUTĚŽ BYLA UKONČENA/ Už tento pátek vyvrcholí na Slezskoostravském hradě jazzový festival Jazz Open Ostrava 2018 a my pro vás máme soutěž o 10 vstupenek.

V Ostravě začal festival Jazz Open 2018. Peter Lipa „řádil“ v Pjetce
3. 06. 2018
/FOTOGALERIE/ V ostravském hudebním klubu Pjetka v sobotu začal dvanáctý ročník hudebního festivalu Jazz Open 2018, který vyvrcholí 8. června hlavním program na Slezskosotravském hradě. Živá legenda slovenské jazzové scény oslavila v Ostravě pětasedmdesátiny

Alžběta Dirnerová: „Nemám klid, ráda si plním své cíle“
2. 06. 2018
Alžběta Dirnerová je výrazná tvůrčí osobnost. Pozoruhodná malířka, která se stala nedávno maminkou, překypuje energií a má touhu nejenom pro sebe, ale i pro ostatní něco objevovat, pokud jde o výtvarné umění.

Zpěvák Karel Gott opět coby herec. Tentokrát v pohádce z malebných Beskyd
31. 05. 2018
Mnohonásobný pěvecký československý, ale i český slavík Karel Gott se po letech opět dočkal další herecké role.

OBRAZEM: Jak se natáčel film o důlní tragédii Dukla 61? Podívejte se
30. 05. 2018
Během loňského léta se v našem kraji natáčel dvoudílný film České televize Dukla 61 o důlním neštěstí na havířovské černouhelné šachtě. První díl dramatu televize již odvysílala, druhá část přijde na řadu tuto neděli. Přečtěte si původní reportáž z natáčení, v galerii si můžete prohlédnout fotografie. 

ON-LINE rozhovor s Petrou Hradilovou k Festivalu v ulicích 2018 v Ostravě
30. 05. 2018
Ředitelka Festivalu v ulicích - jedné z největších událostí léta v Ostravě - Petra Hradilová jako host ON-LINE rozhovoru Deníku odpovídala na dotazy čtenářů.

Představení Shrek se ruší
30. 05. 2018
Muzikál Shrek, který se měl konat už tuto sobotu v Ostravar Aréně, se ruší.

Z jatek v centru Ostravy má být mezinárodní kulturní centrum
29. 05. 2018
V prostorách přístavby bývalých městských jatek by mělo za několik let vzniknout kreativní Mezinárodní kulturní centrum.

Dream Factory v Ostravě dnes začíná. Nabídne Hotel Bezruč?!
29. 05. 2018
Zuzana Stivínová, David Prachař, Zuzana Kronerová a další známí herci se představí na jubilejním desátém ročníku festivalu Dream Factory Ostrava. Ten začíná 29. května a potrvá do 4. června.

Ivan Mládek ozdobí jazzový festival v Ostravě
28. 05. 2018
Dvanáctý ročník Jazz Open Ostrava 2018 už klepe na dveře. Jednou z velkých hvězd festivalu bude i nestárnoucí Ivan Mládek, který vystoupí se svou kapelou, Banjo Bandem, 7. června v ostravském klubu Parník.

Miloslava Soukupová: Dvě naše žačky mezi nejlepší osmičkou v Superstar
27. 05. 2018
Několik tisíc potenciálních zpěváků se představilo na castinzích v letošním ročníku Superstar. Mezi osmičku nejlepších se probojovaly i Adéla Kvitová a Eliška Rusková, dvě žačky Lidové konzervatoře a Múzické školy, která je příspěvkovou organizací Statutárního města Ostravy.

Frontman Kapely Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet
26. 05. 2018
V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

Dream Factory Ostrava nabídne špičkové divadelní inscenace
29. 04. 2018
Zuzana Stivínová, David Prachař, Zuzana Kronerová a další… Přehlídku toho nejlepšího, co bylo v posledním roce na divadelních prknech uvedeno u nás, nabídne už desátý ročník festivalu Dream Factory Ostrava. Tvrdí to jeho ředitel Tomáš Suchánek. 

Ministr kultury k podpoře projektů v Ostravě: Oceňuji její rozvoj, rozkvétá
26. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Ministr kultury České republiky v demisi Ilja Šmíd se ve středu, poslední den dvoudenní vládní návštěvy Moravskoslezského kraje, setkal s vedoucími pracovníky kulturních a uměleckých zařízení Ostravy.  

Marek Taclík jako horník ve filmu Dukla 61
21. 04. 2018
FOTOGALERIE Z NATÁČENÍ/ Předpremiéra filmu o velkém důlním neštěstí bude v úterý v Havířově.

Bernsteinova Mše s Vojtou Dykem se vrací. Zazní v Ostravě, Brně a Praze
20. 04. 2018
Po dvou letech se na jeviště vrátí v roli Celebranta ve scénické Mši Leonarda Bernsteina herec a zpěvák Vojtěch Dyk. Diváci budou moci zhlédnout tento kus, který se při svém prvním uvedení dočkal nadšených reakcí, v rámci festivalu Colours of Ostrava, následně pak v závěru roku v Praze a Brně.

OBRAZEM: Kniha Pan Herec o Miroslavu Donutilovi
16. 04. 2018
Kniha nazvaná Pan Herec Miroslav Donutil představuje našeho populárního divadelního, filmového a televizního herce, baviče a komika trochu jiným způsobem.

Krnovské kino Mír vzdalo poctu Miloši Formanovi
16. 04. 2018
Krnovský filmový festival Krrr! láká cinefily neboli nadšené kinaře z celé Evropy na základě faktu, že velký film potřebuje velké plátno.

OBRAZEM: Ocenění špičkových umělců Cenou Jantar
16. 04. 2018
VIDEO/ Jedinečnou událostí ožila v neděli večer ostravská multifunkční hala Gong v Dolních Vítkovicích. Konalo se historicky první udílení krajských kulturních Cen Jantar. Byly vyhlášeny v šestnácti kategoriích.

Šéfka Komorní scény Aréna: Žezlo principálky bych chtěla předat někomu mladšímu
14. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Ostravská Komorní scéna Aréna (KSA) se v posledních letech řadí mezi naše špičkové divadelní scény. Stala se Divadlem roku 2017 a získala jednu z Cen divadelní kritiky (dříve Ceny Adolfa Radoka). To byl také důvod k setkání s její dlouholetou ředitelkou Renátou Huserovou.

Don Quijote má premiéru. Michal Štípa poprvé v roli choreografa v Ostravě
12. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ První sólista baletu pražského Národního divadla Michal Štípa se ve čtvrtek večer představí ve své choreografické premiéře v ostravském Divadle Antonína Dvořáka.

Hobbymarket Bauhaus v Ostravě nahradila galerie PLATO. Podívejte se, co nabízí
11. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ PLATO se jmenuje nová instituce, kterou založilo město Ostrava. Během uplynulých pěti let stojí už potřetí na úplném začátku. Stanou se někdejší městská jatka Mekkou současných tvůrčích proudů?

Nejraději hraji svoji vlastní hudbu, říká jazzový hudebník Boris Urbánek
10. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Hudebník Boris Urbánek hraje a skládá nejen jazz. Vlastně svůj styl hudby nerad definuje a spousta lidí ho nejspíše zná, i když o tom neví.

Koncert Barbory Polákové v Ostravě se odkládá
5. 04. 2018
Koncert Barbory Polákové, který se měl uskutečnit 6.dubna v Garage clubu v Ostravě-Martinově, se odkládá.

Majálesový měsíc v Ostravě je tady
4. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ V úterý byl oficiálně zahájen majálesový měsíc, a to již tradičně na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě. Studenti i zájemci z řad veřejnosti si užívali zábavný program celé odpoledne.

Výstava známého krnovského umělce Svatoslava Böhma v Ostravě
3. 04. 2018
Krnov, Ostrava – Rodák ze Žďáru nad Sázavou absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, aby se poté - před šedesáti lety - usadil v Krnově, kde žije a tvoří dodnes.

Velká slam poetry exhibice v Ostravě
3. 04. 2018
Ostrava - Ve Staré aréně na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě se v sobotu 7. dubna 2018 uskuteční velká exhibice ve slam poetry.

Energické a syrové kapely vystoupí v Ostravě na „divoké scéně“
3. 04. 2018
Colours of Ostrava hlásí: Zpěvačka Ruthie Foster a skupina Algiers

Templfest – prostor k zamyšlení, diskusím i kulturním zážitkům
3. 04. 2018
Již sedmý ročník festivalu židovsko-křesťanské kultury a dialogu Templfest se uskuteční v Ostravě ve dnech 9. až 14. dubna 2018. Připomíná významnou židovskou stopu v historii Ostravy, společné duchovní hodnoty židů i křesťanů a chce pomoci budovat dobré vztahy k Židům i jejich nové domovině, Státu Izrael.

Chantal Poullain: Každý z nás by si měl uvědomit své štěstí
1. 04. 2018
Podmanivý, hluboko posazený sexy hlas, který si nelze splést s žádným jiným. Kouzelná čeština s nádechem sladké Francie. To je Chantal Poullain. Skvělá herečka, zpěvačka, výtvarnice. Půvabná žena, která v sobě nezapře francouzský šarm a noblesu.

Devítinásobná slavice Hana Zagorová: Návraty domů nemám moc ráda
1. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Rodačka z Petřkovic absolvovala první lekce klavíru v sedmi letech. Už na základní škole získala diplom za své dětské básničky, které později vystřídaly písňové texty Svatej kluk, Mrtvá láska, Líto, je mi líto, Jsi mrtvá sezona, Setkání a mnohé další.

Ostravský fotograf Straka získal speciální ocenění
28. 03. 2018
Nyní již čtyřnásobný laureát soutěže Slezská novinářská fotografie, fotograf Martin Straka, si odnesl ocenění i letos.

OBRAZEM: A pořád vás mám ráda… Ostrava vzpomínala na Věru Špinarovou
27. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Koncert jako vzpomínka na nenahraditelnou zpěvačku Věru Špinarovou, která odešla do hudebního nebe před rokem, se uskutečnil v úterý večer v Ostravar Aréně.

Další kola pro děti v Gambii
26. 03. 2018
Už pojedenácté se v centrálním skladu organizace Kola pro Afriku v Ostravě-Koblově uskuteční nakládka jízdních kol, které poputují od českých dárců k malým školákům do africké Gambie.

Tři Thálie pro Ostravu získali Maida Hundeling, Katarína Hasprová a Ivan Dejmal
25. 03. 2018
Prestižní Ceny Thálie byly udělovány v Praze už po pětadvacáté. Tři z nich putují do Ostravy, všechny získali umělci Národního divadla moravskoslezského. 

Ostrava je ve hře o Thálie
24. 03. 2018
Praha, Ostrava – V uzší nominaci na prestižní Cenu Thálie 2017 je i pět umělců Národního divadla moravskoslezského (NDM) v Ostravě - tanečníci Barbora Šulcová a Burak Serkan Cebeci, operní pěvkyně Maida Hundeling, činoherec Robert Finta a Katarína Hasprová ze souboru opereta/muzikál.

Poslední dílo šenovského rodáka má název Kamarádi. Ti také dorazili na křest
22. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Laskavý, přátelský, skromný člověk s hlubokou pokorou k životu a všemu lidskému… Tak vzpomínali na Vítězslava Bělovského nejen členové jeho rodiny, ale i bývalí kolegové, přátelé, sousedé, zkrátka všichni, kteří se ve středu večer na radnici v Šenově (odkud pocházel) sešli na křtu jeho poslední knihy Kamarádi.

V Šenově ve středu pokřtí poslední dílo Václava Chytila: knihu Kamarádi
20. 03. 2018
Přátelství je pouto, které sbližuje i rozděluje, ale vždy zanechává stopy v naší duši, stejně jako láska… A právě o tomto silném poutu je kniha Kamarádi, poslední dílo Vítězslava Bělovského, spisovatele, nakladatele a také novináře (mimo jiné redaktora a editora Ostravského večerníku), který své knihy publikoval pod pseudonymem Václav Chytil.

Ostravské buchary začínají už dnes
20. 03. 2018
Přehlídka amatérských divadelních souborů Ostravské buchary 2018 bude slavnostně zahájena dnes v 18 hodin v Kulturním domě v Ostravě-Michálkovicích a vyvrcholí v neděli 25. března vyhlášením výsledků a vítěze přehlídky. 

Aréna Ostrava opět Divadlem roku
20. 03. 2018
Divadlem roku 2017 se stala ostravská Komorní scéna Aréna (KSA), která současně zabodovala v kategorii Poprvé uvedená česká hra, a to Smířením autora Tomáše Vůjtka v režii Ivana Krejčího.

Plesání v duchu Karibiku v Ostravě
18. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Pestré košile, šortky, sandály… V tom se tančilo v sobotu večer v Martinově na osmadvacátém ročníku Rock And Rollového plesu pořádaného tradičně ostravským hudebním tělesem Rock & Roll Band Marcela Woodmana.

Zámek je pro kastelána radost, štěstí a fůra práce
16. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Zámek v Linhartovech se letos poprvé otevře 17. března v rmci Velikonočního jarmarku. Kastelán Jaroslav Hrubý už je zase v jednom kole.

Maupassantův Miláček má premiéru u Bezručů
15. 03. 2018
Divadelní adaptace slavného a provokativního románu Guye de Maupassanta Miláček má zítra premiéru u Bezručů v Ostravě. 

Představujeme umělce nominované na Cenu Thálie 2017 za Moravskoslezský kraj
13. 03. 2018
Ostrava - Nominaci na prestižní Cenu Thálie 2017 obdrželo z profesionálních divadelních scén Moravskoslezského kraje pět umělců Národního divadla moravskoslezského (NDM) v Ostravě. Ze dvou z nich se může letos radovat soubor baletu – konkrétně Barbora Šulcová a Burak Serkan Cebeci. Z ostravské opery byla nominována Maida Hundeling, z činohry Robert Finta a ze souboru opereta/muzikál Katarína Hasprová.

U sběratelů umění letí Mařák, Lhoták, ale i Špaňhel
12. 03. 2018
Ostrava - Zájem o koupi uměleckých děl během posledních let neustále vzrůstá. Důvodem může být i skutečnost, že se na trh dostávají stále častěji obrazy či plastiky autorů velmi zvučných jmen a investice do umění je prý velmi výhodná, tvrdí někteří ekonomičtí experti.

Sopranistka Maida Hundeling: Miluji život a užívám si ho…
11. 03. 2018
/ROZHOVOR/ Nominaci na prestižní Cenu Thálie 2017 obdrželo z profesionálních divadelních scén Moravskoslezského kraje pět umělců Národního divadla moravskoslezského (NDM) v Ostravě.

OBRAZEM: Soutěž amatérských kapel Líheň odstartovala
9. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Mezinárodní soutěž amatérských hudebníků Líheň je opět tady.

Muzikál Kočky, Janáčkova opera Osud, ale i Rok na vsi
9. 03. 2018
Stá sezona čeká Národní divadlo moravskoslezské (NDM) v Ostravě na přelomu let 2018 a 2019. Jaké tituly nabídnou divákům dramaturgie jednotlivých souborů?  

Katarína Hasprová: V Ostravě je mi pěkně
16. 02. 2018
Představujeme umělce nominované na Cenu Thálie 2017 za Moravskoslezský kraj.

Jarek Nohavica v Opavě besedoval i o Baníku a paradoxech
16. 02. 2018
/FOTOGALERIE/ Opavské KUPE ve čtvrtek večer hostilo na besedě s názvem Na vodárně písničkáře Jarka Nohavicu.

Dj Nuff přiletí oslavit narozeniny do ČR. Zahraje v havířovské Stolárně
14. 02. 2018
Taneční muzika se stále více dostává do českých klubů. Dnes si už pod slovem techno music lidé nevybavují tvrdou hudbu z devadesátých let, která tehdy dominovala. Techno se vyvíjí a má miliony fanoušků, kterých bude přibývat.

Na Colours of Ostrava už nezahraje. Islandský skladatel Jóhannsson zemřel
11. 02. 2018
/VIDEO/ Islandský autor filmové hudby Jóhann Jóhannsson, který měl letos v červenci vystoupit na festivalu Colours of Ostrava, zemřel. Skladatelův agent Tim Huson oznámil, že tělo osmačtyřicetiletého umělce bylo nalezeno v pátek v jeho berlínském bytě. Příčina Jóhannssonovy smrti zatím není známá.

Jožo Ráž s Elánem zahraje naposledy v Ostravě
9. 02. 2018
Legendární zpěvák a kytarista Jožo Ráž zahraje letos v říjnu naposledy v Ostravě se skupinou Elán a pak údajně ukončí svoji bohatou tvůrčí kariéru. Ostravský koncert se uskuteční 12. října v Ostravar Aréně jako součást oslav padesátého výročí založení kapely.

Kupka, Zrzavý, ale i Balabán v ostravském Domě umění
5. 02. 2018
/FOTOGALERIE/ Hned čtyři výstavní projekty najednou nabízí široké veřejnosti v těchto dnech Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO).  

Ostravský medailér Pavlica: Při tvorbě medailí a mincí je důležité řemeslo
4. 02. 2018
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ V posledních letech se zařadil mezi naše velmi uznávané tvůrce pamětních mincí a medailí. Na výtvarné scéně se pohybuje už téměř půl století, ale pravdou je, že několik desítek let pracoval převážně v oboru propagační a užité grafiky. Akademický malíř Vladimír Pavlica žije a tvoří v ateliéru v Ostravě-Hošťálkovicích.  

Prezident Blaník? Podle ostravských diváků bude aktuální i za pár let
4. 02. 2018
/FOTOGALERIE/ Jsem Tonda… Jsem jeden z vás… Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. Tvůrci, kteří jsou podepsáni i pod seriálem Kancelář Blaník (mj. Tomáš Hodan a Robert Geisler), se v ní inspirovali současnou společenskou náladou i povolební realitou. Natočili ji dokonce se dvěma konci – podle toho, který muž ve finále na Hradě usedne…

Šéfka Komorní scény Aréna: Vztah k divadlu jsem zdědila po své babičce
3. 02. 2018
/ROZHOVOR/ Renáta Huserová, dlouholetá ředitelka Komorní scény Arény, získala nedávno Cenu města Ostravy. Jak ji vnímá a co pro ní Komorní scéna Aréna vlastně znamená?

Klára Issová: Člověk by měl být spokojený v první řadě sám se sebou
3. 02. 2018
/ROZHOVOR/ Usměvavá, rozverná, vtipná i v situaci, kdy se jí před publikem nepovede vtip o Eskymácích.

Tomáš Klus: Jsem unesen obrovskou hudební syntézou
2. 02. 2018
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Populární herec, zpěvák, skladatel i textař, ale v současné době i trojnásobný otec Tomáš Klus, rodák z Třince, se dnes večer představí v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic.

Pět nominací na Cenu Thálie pro Ostravu
1. 02. 2018
Nominaci na prestižní Cenu Thálie 2017 obdrželo z profesionálních divadelních scén Moravskoslezského kraje pět umělců Národního divadla moravskoslezského (NDM) v Ostravě.

Autor Zlaté knihy komunikace David Gruber: Nepodléhejte informačním tlakům…
30. 01. 2018
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Nedávno spatřilo světlo světa už sedmé vydání jeho Zlaté knihy komunikace. V čem vidí cestu k tomu, aby lidé spolu úplně nepřestali přirozeně komunikovat?  

Zpěvačka Jessie J poprvé v České republice na Colours of Ostrava
30. 01. 2018
Mezinárodní festival Colours of Ostrava oznamuje další koncertní premiéru: vůbec poprvé u nás zde vystoupí britská zpěvačka Jessie J, která patří k největším globálním hvězdám současnosti. Zpívala pro královnou, získala Brit Awards, pětkrát cenu MOBO i nominaci na Grammy.

Colours of Ostrava hlásí: skupiny Kaleo, Future Islands, Calexico i Paul Kalkbre
25. 01. 2018
Mezinárodní festival Colours of Ostrava přidává do svého programu další čtyři velká světová jména.

Jiří Krhut: objev z Heligonky
24. 01. 2018
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Ostravský muzikant a díky Kabaretu Bo! také úspěšný bavič a komik vydává se svou kapelou Nedivoč debutové album s názvem Vale pletichám.

Rapošovo drama Suzanne v Minikině
24. 01. 2018
Obnovená premiéra a beseda s Evou Vejmělkovou, Marošem Kramárem a režisérem filmu.

Kytarista kapely Kryštof Evžen Hofmann: Chci pomoci kapelám v našem regionu
20. 01. 2018
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Jsou to dva roky, kdy si hudebník Evžen Hofmann splnil sen a dokončil stavbu moderního nahrávacího studia. Jak sám říká, v jeho Taurus Records ve Velké Polomi se odráží patnáct let zkušeností s podobnými zařízeními v České republice a na Slovensku. „Něco jsem chtěl dělat jinak a jiné věci mi zase jinde chyběly. Tady jsem se snažil vše dotáhnout, dle svých představ,“ prozradil kytarista populární skupiny Kryštof.

Chagall letos nabídne Tichého, Trnku, ale i Kodeta
15. 01. 2018
Výstavní dramaturgie počítá se světovými, ale i méně známými autory.

Colours of Ostrava 2018 hlásí esa z Británie i Afriky
11. 01. 2018
Do moravskoslezské metropole přijedou zpěvačky Joss Stone, Oumou Sangaré a Beth Ditto.

Janáčkův festival nabídne Plachetku, Pendereckého či Kahánka
11. 01. 2018
Ze dvou hudebních akcí v kraji zůstává nyní jediná.

Ibsenův Peer Gynt má premiéru
11. 01. 2018
V titulní roli se na jevišti objeví Ivan Dejmal

Ostravské Divadlo loutek oslaví své pětašedesátiny
8. 01. 2018
 Inscenace Hrnečku, vař! aneb Dvě pohádky o hrnečku v režii Václava Klemense je první premiérou letošního roku v ostravském Divadle loutek (DLO).

Igor Timko: Lidé tady chtějí žít a bavit se, proto se stále vracíme
7. 01. 2018
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Zpěvák Igor Timko se v rozhovoru pro Deník rozpovídal o unikátním vztahu slovenské kapely No Name k Ostravě.

Nový Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka
4. 01. 2018
Nejen pro obec Hukvaldy, ale i pro celý Moravskoslezský kraj jsou akce spojené s osobností Leoše Janáčka přínosem. 

Pavla Dostálová z Lajny: Internetové seriály se vymykají televizní tvorbě
30. 12. 2017
Internetový seriál Lajna, jehož tvůrci prozatím registrují téměř 1,5 milionu zhlédnutí, dává nahlédnout do svérázného hokejového prostředí. Kromě Jiřího Langmajera, Norberta Lichého či Zdeňka Piškuly ztvárnila jednu z rolí také sympatická herečka Pavla Dostálová.

Zastavení s filmovou, televizní a divadelní výtvarnicí Alenou Schäferovou
24. 12. 2017
V jejích kostýmech hrají Adamovská, Bartoška, Hádek, Kňažko a další.

Vánoční filmové tipy. Od animáků přes pohádky až po romantické komedie
24. 12. 2017
Pohodlně se usaďte a nasajte vánoční atmosféru pomocí televizních filmů a pohádek. 

Vánoční hru uvedli po 15 letech
16. 12. 2017
Waldorfská ZŠ z Ostravy-Poruby se včera připojila k tradici, kterou v adventním čase dodržují školy tohoto typu v tuzemsku i zahraničí

O Princi Mamánkovi, Ježíši Kristovi a řádu pro Miloše Zemana
14. 12. 2017
Ostrava - Osobitý tvůrce. Takto jednoduše by se dal charakterizovat herec, režisér, scenárista, zpěvák, textař Jan Budař. Velmi osobité a zábavné jsou i jeho webové stránky, bez kterých si dnes jakéhokoliv umělce lze jen těžko představit.

Skupina Doga hlásí: Hard werk
11. 12. 2017
Naší rockové stálici - skupině Doga - vyšla v minulých dnech nová deska. V pořadí desáté studiové album má název Hard werk.

OBRAZEM: V Gongu zněly gospely
9. 12. 2017
Dva koncerty zazněly v sobotu od 15 a 18 hodin v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic v rámci pátého ročníku akce nazvané Ostrava zpívá gospel.

„Držte se“, vzkazuje dalším nemocným mladá žena, která je upoutaná na vozík
9. 12. 2017
Sandra Szczurová je sympatická 27letá slečna z Ostravy. Sudičky, které nadělují zdraví, v jejím případě ale bohužel svou práci vůbec nezvládly.

Martin Chodúr zazpívá v Ostravě
9. 12. 2017
Mladý populární zpěvák Martin Chodúr se za doprovodu své sedmičlenné kapely MACH - v rámci série adventních koncertů – už v pondělí představí od 18 hodin ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava.

Skupina Smokie zahraje s filharmoniky
9. 12. 2017
Ostrava - Legendární anglická skupina Smokie, u jejíhož zrodu stál zpěvák a kytarista Chris Norman se v příštím roce představí v Ostravar Aréně.

Skupina Scorpions: náhradní koncert v červnu 2018 v Ostravě
8. 12. 2017
Ostrava – Náhradní koncert německé hardrockové skupiny Scorpions, která byla nucena - z důvodu onemocnění svého zpěváka Klause Meineho – zrušit své vystoupení 3. prosince v Ostravar Aréně, se uskuteční 6. června v příštím roce.

Romeo a Julie jako muzikál ve světové premiéře
7. 12. 2017
Nejslavnější Shakespearova tragédie Romeo a Julie v muzikálové podobě s hudbou Borise Urbánka, texty Jaromíra Nohavici a v režii Šimona Cabana má dnes večer světovou premiéru v ostravském Divadle Jiřího Myrona.

Mládek v Ostravě slibuje Rolničky i Santa Klause
4. 12. 2017
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ "Zmalovaná, Jožin z bažin, Kousavá deka nebo Rychlík jede do Prahy… Tyto písničky musíme hrát na každém představení, jinak by hodně diváků mělo pocit, že jsme je ošidili,“ říká hudebník Ivan Mládek. Jeho příznivci to mají možnost „zkontrolovat“ už v pátek 8. prosince od 19 hodin v ostravském kině Vesmír na Vánočním koncertě Banjo Bandu Ivana Mládka.

Jarek Nohavica hvězdou Štěrkovny Open Music
4. 12. 2017
Hlavní hvězdou příštího ročníku festivalu Štěrkovna Open Music, který se koná ve dnech 26. až 28. července na břehu Hlučínského jezera bude písničkář Jaromír Nohavica.  

Slovenský výtvarník Martinem Schwarz: Snažím se vidět krásu všude okolo sebe
4. 12. 2017
/ROZHOVOR/ Martin Schwarz patří k mladé nastupující generaci výtvarníků na Slovensku. V poslední době zaujal svými poetickými ilustracemi v netradiční česko-slovenské pohádkové knize Když draka bolí hlava autorů Petra Šišky a Dušana Rapoše, kteří žijí a tvoří v Moravskoslezském kraji.

Rosnička i Pilky zazpívají ve Lhotce
4. 12. 2017
Ve středu 13. prosince v 18 hodin si celé Česko s Deníkem na mnoha místech naší vlasti zazpívá koledy. 

Gombitová si notuje s Chodúrem
1. 12. 2017
Oba zpěváci míří do Prahy, kde vystoupí na společném koncertě.

Radio Čas oslaví devatenáctiny megakoncertem
30. 11. 2017
 Dalibor Janda s dcerou, zpěvák Xindl X, skupina Fleret se Zuzanou Šulákovou (a vzpomínkou na její maminku Jarmilu), idol dětí devadesátých let hudební partička Lunetic, Markéta Konvičková, ale také slovenští hosté kapela No Name a Miro Žbirka. Ti všichni vystoupí už tuto sobotu v Ostravar Aréně na megakoncertě Radia Čas, které slaví devatenácté narozeniny.

Limetal v koupelnách rozjel svou metalovou show
29. 11. 2017
/FOTOGALERIE/ Desátý koncert ze svého letošního podzimního turné má za sebou metalová kapela Limetal.

Monika Absolonová zahájí vánoční turné v Ostravě
29. 11. 2017
Šest exkluzivních vánočních koncertů Moniky Absolonové plných světových melodií z jejího aktuálního vánočního alba Až do nebes začíná 9. prosince v Ostravě (Dům kultury města Ostravy) a končí 20. prosince v Brně.

Kapela Mirai natočila klip ve Frýdku-Místku pro zesnulou manželku bubeníka
29. 11. 2017
/VIDEO/ Emotivní videoklip k písni Anděl, která je součástí alba Konnichiwa, vydala kapela Mirai. Natáčelo se ve Frýdku-Místku, a to i v noci.  

Markéta Konvičková: S partnerem, který je pilot, určitě zvládneme všechno
27. 11. 2017
/ROZHOVOR/ Stále populárnější, třiadvacetiletá zpěvačka Markéta Konvičková, rodačka z Třince, vydala nové cédéčko s názvem Já. Po albech Na šňůře perel, Kafe, bar a nikotin, Tablo tedy spatřil světlo světa další pozoruhodný hudební opus.

OST-RA-VAR opět nabídne to nejlepší z divadelních repertoárů
23. 11. 2017
Festival ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR se v letošním roce uskuteční od 29. listopadu do 3. prosince a nabídne 13 činoherních inscenací, tři rozborové semináře a tři projekty v rámci off programu.

Operní hvězdy Villazón a Abdrazakov s Janáčkovou filharmonií Ostrava
22. 11. 2017
Dvě současné světové operní hvězdy mexicko-francouzský tenorista Rolando Villazón a ruský basista Ildar Abdrazakov se včera představili na koncertě v pražském Obecním domě za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou ruského dirigenta Gerasima Voronkova.

Česká televize točí podle reálných kauz z Moravskoslezského kraje
21. 11. 2017
Metanol a Dukla 61 – filmy podle skutečných událostí, které právě natáčí Česká televize. Zatímco ten první pojednává o takzvané metanolové aféře, při níž jen v Česku zemřelo  49 lidí a více než stovku dalších obětí čekaly trvalé zdravotní následky, druhý je inspirovaný událostmi léta 1961, kdy při havárii v havířovském dole Dukla zahynulo 108 horníků.

Představení Ovčáček miláček se v pondělí promítá v kinech
19. 11. 2017
Představení zlínského divadla Ovčáček čtveráček se dočkalo úspěšného pokračování. Pokud nemáte možnost vidět tento kabaret přímo v divadle, pak můžete v pondělí 20. listopadu 2017 navštívit některé z osmdesáti kin v celé České republice, kde bude od 19 hodin vysílán přímý přenos divadelního představení z Městského divadla Zlín.

Kvůli nemoci se ruší jedno představení v Divadle Antonína Dvořáka
18. 11. 2017
Sobotní Noc divadel bude v Ostravě o jedno představení chudší. 

Janek Ledecký: Vánoční koncert bude letos mix hitů
18. 11. 2017
Janek Ledecký chystá tradiční vánoční turné, na kterém posluchači uslyší písničky z nové desky. Ve středu 22. listopadu zavítá jedna z našich nejznámějších hudebních hvězd do divadelního sálu v třinecké Trisii. Koncert začne v 19 hodin, vstupenky se prodávají v cenovém rozmezí 390 až 450 korun.

Slezskoostravský hrad námětem nové knihy Arnošta Vašíčka
15. 11. 2017
Muzeum záhad na Slezskoostravském hradě v Ostravě přibližuje čtenářům známý spisovatel Arnošt Vašíček.

Michael Prostějovský: Psát libreta je vlastně práce vlka samotáře
14. 11. 2017
V posledních letech se často objevuje v moravskoslezské metropoli. Vážou ho k ní, jak sám říká, příjemné pracovní povinnosti. Využili jsme proto přítomnosti Michaela Prostějovského, textaře, libretisty, rozhlasového novináře a producenta, v tomto městě a vznikl následující rozhovor.

Držitel Grammy Ondřej Pivec vystoupí v Heligonce
14. 11. 2017
Příznivci jazzové hudby a Ondřeje Pivce se mohou těšit na úterní koncert, kdy klávestista a skladatel spolu se svojí kapelou vystoupí od 19 hodin v Heligonce.

Jaromír Nohavica koncertuje v Gongu. Mimořádný předprodej už ve středu
13. 11. 2017
Po vyprodané pražské O2 aréně a listopadové sérii polských koncertů se Jaromír Nohavica v předvánočním čase vrátí doslova domů.

OBRAZEM: Těšínští andělé už znají své majitele
12. 11. 2017
Sylwia Krawiec, Norbert Lichý a Komorní scéna Aréna Ostrava. To jsou tři ocenění Těšínskými anděly za nejlepší herecké výkony na 17. ročníku Festivalu divadel Moravy a Slezska, který v sobotu skončil v Českém Těšíně.

Štefan Margita pro Deník: Nejraději zpívám doma a v New Yorku…
11. 11. 2017
/ROZHOVOR/ Státní vyznamenání Medaili za zásluhy převzal letos 28. října z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana na Pražském hradě také výborný tenorista Štefan Margita. Deníku poskytl při této příležitosti tento vynikající pěvec exkluzivní rozhovor.

OBRAZEM: Ostrava a její proměny. Unikátní motivy města v "Chagallu"
8. 11. 2017
Obraz Josefa Drhy se prodal hned první den výstavy za sto padesát tisíc korun.   

Markéta Hejkalová: Ostrava se stala mým oblíbeným městem
7. 11. 2017
/ROZHOVOR/ Markéta Hejkalová, spisovatelka, překladatelka a vydavatelka v jedné osobě, představí 14. listopadu v ostravském Knihcentru svoji novou knihu. Bude to román nazvaný Měj mě rád/a. 

Předskokanem kapely Limetal bude orlovsko-ostravská hardrocková formace Ahard
6. 11. 2017
Šestnáct koncertů ještě čeká hardrockovou kapelu Limetal na letošním podzimním turné, které zahájila koncem října v Hranicích na Moravě v divadle Stará střelnice. 

Vzpomínkový večer na Věru Špinarovou. Vystoupí Rottrová, Nohavica, Heidi i Buty
1. 11. 2017
A pořád vás mám ráda… pod tímto názvem se 27. března příštího roku uskuteční v Ostravar Aréně velký vzpomínkový koncert na nenahraditelnou zpěvačku Věru Špinarovou, která právě letos v březnu odešla do hudebního nebe.

Taneční extáze na ostravském jevišti
1. 11. 2017
Různé hudební styly a odlišný přístup k tanečnímu umění. Tak je pojata taneční inscenace nazvaná nazvaná All That Jazz, Rock, Blues, kterou připravil baletní soubor Národního divadla moravskoslezského (NDM). 

Karel Gott s dcerou nazpívali píseň pro novou pohádku Když draka bolí hlava
1. 11. 2017
Mnohonásobný slavík Karel společně s dcerou Charlotte Ellou nazpívali titulní píseň pro novou Československou pohádku Když draka bolí hlava.

Jiří Bartoška Beskydy zná. Před 41 lety tady natáčel film Stíny horkého léta
31. 10. 2017
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Jiří Bartoška se po jedenačtyřiceti letech vrací pracovně na Valašsko. Začal natáčet třináctidílný seriál Strážmistr Topinka, který je volným pokračováním úspěšného televizního seriálu České televize Doktor Martin. Děj se odehrává většinou ve Velkých Karlovicích, které v seriálu nesou název Protějov. 

Kapela Šajtar oslaví jubileum v Ostravě. Dvacet let na cestách s hudbou...
30. 10. 2017
/ROZHOVOR/ V kulturním domě K-Trio v Ostravě–Hrabůvce oslaví 16. listopadu své 20. narozeniny kapela Šajtar. Jak v rozhovoru pro Deník říká její kapelník, zpěvák a baskytarista Vladimír Oháňka, vystoupí zde snad všichni muzikanti, kteří kdy ve skupině hráli.     

Kapela minus123minut rozparádí Heligonku
27. 10. 2017
„Kdybychom fungovali dál a nedali si sedm let pauzu, nemohli bychom mít tak úžasnou kapelu, jakou teď máme,“ říká Zdeněk Bína

Režisér Dušan Rapoš novým šéfdramaturgem ostravského Minikina
26. 10. 2017
Dušan Rapoš, známý filmový režisér, scenárista, hudební skladatel a producent se od prosince stane novým šéfdramaturgem ostravského Minikina. „Velké filmy v malém kině…,“ tak lakonicky shrnul do sloganu vizi své práce v této oblasti.

OBRAZEM: Skupina Chinaski nadchla v Ostravě
25. 10. 2017
/VELKÁ FOTOGALERIE/ Téměř deset tisíc diváků přišlo v úterý do Ostravar Arény na úvodní koncert skupiny Chinaski v rámci jejich velkého podzimního turné.

Tomáš Vůjtek: Do Prahy jedeme jako tým
25. 10. 2017
/ROZHOVOR/ Už zanedlouho – v rámci divadelní přehlídky Ostrava v Praze - uvede Komorní scéna Aréna (KSA) ve dnech 4. až 6. listopadu na scéně La Fabriky tři hry Tomáše Vůjtka, dramatika a současného dramaturga tohoto ostravského divadla.

Lístky na Nohavicu zmizely během pár minut
24. 10. 2017
Během několika desítek minut se vyprodaly všechny lístky na benefiční koncert Jarka Nohavici v Městském divadle v Rýmařově

Havlovo Vyrozumění má premiéru v Aréně
20. 10. 2017
Premiéru hry Vyrozumění našeho prvního polistopadového prezidenta Václava Havla uvede v sobotu od 18.30 hodin ostravská Komorní scéna Aréna v režii hostujícího Vojtěcha Štěpánka. 

Intrikán Jago řádí v Otellovi
20. 10. 2017
Premiéru Verdiho opery Otello uvedl ve čtvrtek večer operní soubor Národního divadla moravskoslezského (NDM). V titulní roli se představí slovenský tenorista Titusz Tóbisz v alternaci s Gianlucou Zampierim.

Jan Zrzavý na Wichterlově gymnáziu
13. 10. 2017
Ostrava - Před čtyřiceti lety zemřel světově známý český malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a spisovatel Jan Zrzavý.

Karel Gott se v Ostravě rozzářil
13. 10. 2017
Jedenačtyřicetinásobný zlatý a český slavík Karel Gott v úterý nadchl své příznivce v Ostravar Aréně, ale navíc také pořádně rozparádil. Patřilo mu pěvecké finále na Galavečeru hvězd, v němž se ještě před ním publiku představili Ilona Csáková, Dasha, Petr Kolář a Monika Absolonová, to vše za doprovodu orchestru Boom!Band Jiřího Dvořáka. A nutno říct, že všichni výše jmenovaní zpěváci odvedli skvělé pěvecké výkony.

Exkluzivní rozhovor s Anetou Langerovou: Dvaadvacet let v sovětském Gulagu
13. 10. 2017
Ostrava – Zpěvačka Aneta Langerová vytváří hlavní roli svérázné ruské básnířky Anny Barkovové v novém českém filmu 8 hlav šílenství režisérky Marty Novákové, který měl v úterý předpremiéru v ostravském kině Luna. 

OBRAZEM: Galakoncert hvězd
11. 10. 2017
Karel Gott je zpátky! Legenda československé pop-music, zpěvák, nositel jedenačtyřiceti zlatých a českých slavíků, se ve středu představil po pěti letech v Ostravar Aréně. Spolu s ním vystoupili také Petr Kolář, Monika Absolonová nebo Ilona Csáková.

OBRAZEM: Křest audioknihy pro nevidomé a slabozraké
11. 10. 2017
Křest audioknihy pro nevidomé a slabozraké, Chodci v soumraku autora Václava Chytila (vlastním jménem Vítězslav Bělovský) v Moravskoslezské vědecké knihovně.

Knihu Když draka bolí hlava pokřtí dnes Markéta Konvičková
10. 10. 2017
První československou knižní pohádku pro celou rodinu nazvanou Když draka bolí hlava, kterou napsali Petr Šiška a Dušan Rapoš, pokřtí dnes v 15 hodin v obchodním centru Karolina v Ostravě zpěvačka Markéta Konvičková.

Knihu Když draka bolí hlava pokřtí dnes Markéta Konvičková
10. 10. 2017
První československou knižní pohádku pro celou rodinu nazvanou Když draka bolí hlava, kterou napsali Petr Šiška a Dušan Rapoš, pokřtí dnes v 15 hodin v obchodním centru Karolina v Ostravě zpěvačka Markéta Konvičková.

Dnes začíná v Ostravě festival outdoorových filmů
6. 10. 2017
Do čtyřiapadesáti měst a míst v České republice a na Slovensku zavítá letošní jubilejní patnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF), který začíná dnes od 18 hodin galavečerem v Domě kultury města Ostravy. 

Dnes začíná v Ostravě festival outdoorových filmů
6. 10. 2017
Do čtyřiapadesáti měst a míst v České republice a na Slovensku zavítá letošní jubilejní patnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF), který začíná dnes od 18 hodin galavečerem v Domě kultury města Ostravy. 

Spalovač mrtvol i Marlene Ditrich. Setkání přízraků na divadelních prknech
4. 10. 2017
Úlisný Spalovač mrtvol, sexy hvězda Marlene Ditrich, nacista Adolf Eichman a navrch Čapkova Dášenka. Tuhle bizarní sešlost, z níž jde mráz po zádech, nabídne už za měsíc přehlídka Ostrava v Praze. Mezi 4. a 8. listopadem nabídne to nejlepší z ostravské divadelní scény, která na sebe několik let strhává zaslouženou pozornost.

Spalovač mrtvol i Marlene Ditrich. Setkání přízraků na divadelních prknech
4. 10. 2017
Úlisný Spalovač mrtvol, sexy hvězda Marlene Ditrich, nacista Adolf Eichman a navrch Čapkova Dášenka. Tuhle bizarní sešlost, z níž jde mráz po zádech, nabídne už za měsíc přehlídka Ostrava v Praze. Mezi 4. a 8. listopadem nabídne to nejlepší z ostravské divadelní scény, která na sebe několik let strhává zaslouženou pozornost.

Dvě slunce čili radost z právě prožitého okamžiku
3. 10. 2017
Akademický malíř Martin Pawera vystavuje v pražském Mánesu.

Dvě slunce čili radost z právě prožitého okamžiku
3. 10. 2017
Akademický malíř Martin Pawera vystavuje v pražském Mánesu.

Metalisté na černé burze: Nová deska, hotová mánie!
3. 10. 2017
/TÉMA DENÍKU/ Ostravské nepovolené a poté pololegální burzy byly, nehledě na místo konání, v socialistickém Československu taky nejlepším zdrojem „západní“ hudby. Diskotékové, rockové i (komunisty obzvláště zavrhované) metalové.

Metalisté na černé burze: Nová deska, hotová mánie!
3. 10. 2017
/TÉMA DENÍKU/ Ostravské nepovolené a poté pololegální burzy byly, nehledě na místo konání, v socialistickém Československu taky nejlepším zdrojem „západní“ hudby. Diskotékové, rockové i (komunisty obzvláště zavrhované) metalové.

V zajetí adrenalinu, ale i poetiky života
3. 10. 2017
Do čtyřiapadesáti měst a míst v České republice a na Slovensku zavítá letošní jubilejní patnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF). Zahájen bude už tento pátek v Domě kultury města Ostravy (DKMO) a jeho slavnostní zakončení se uskuteční v pražské Lucerně 9. prosince.

V zajetí adrenalinu, ale i poetiky života
3. 10. 2017
Do čtyřiapadesáti měst a míst v České republice a na Slovensku zavítá letošní jubilejní patnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF). Zahájen bude už tento pátek v Domě kultury města Ostravy (DKMO) a jeho slavnostní zakončení se uskuteční v pražské Lucerně 9. prosince.

Ředitel Janáčkovy filharmonie: Ostravské publikum mě nepřestává překvapovat
3. 10. 2017
Janáčkova filharmonie Ostrava zahájila svou 64. sezonu. V jejím čele stojí Jan Žemla, který v této pozici vstupuje do 6. sezony. Povídali jsem si s ním nejen o hudbě, ale také třeba o výtvarném umění nebo o vejcích.

Ředitel Janáčkovy filharmonie: Ostravské publikum mě nepřestává překvapovat
3. 10. 2017
Janáčkova filharmonie Ostrava zahájila svou 64. sezonu. V jejím čele stojí Jan Žemla, který v této pozici vstupuje do 6. sezony. Povídali jsem si s ním nejen o hudbě, ale také třeba o výtvarném umění nebo o vejcích.

Spectaculo Interesse startuje aneb Obří svítící světelné loutky v Ostravě
30. 09. 2017
Mezinárodní festival začíná už zítra v Ostravě.

Spectaculo Interesse startuje aneb Obří svítící světelné loutky v Ostravě
30. 09. 2017
Mezinárodní festival začíná už zítra v Ostravě.

Skupina Chinaski odstartuje v říjnu své turné v Ostravě
30. 09. 2017
/ROZHOVOR/ Populární skupina Chinaski vydala před časem nové album pod názvem Není nám do pláče, kterou její členové postupně nahrávali a písničky postupně skládali v Austrálii, Velké Británii, Novém Zélandu, ale i v USA. Kapela chystá velké turné, které začne 24. října v Ostravar Aréně.

Skupina Chinaski odstartuje v říjnu své turné v Ostravě
30. 09. 2017
/ROZHOVOR/ Populární skupina Chinaski vydala před časem nové album pod názvem Není nám do pláče, kterou její členové postupně nahrávali a písničky postupně skládali v Austrálii, Velké Británii, Novém Zélandu, ale i v USA. Kapela chystá velké turné, které začne 24. října v Ostravar Aréně.

Herci v Ostravě o víkendu uctí literárního barda
29. 09. 2017
Stopadesáté výročí narození Petra Bezruče si tuto sobotu připomene ostravská divadelní scéna, která nese jeho jméno.

Herci v Ostravě o víkendu uctí literárního barda
29. 09. 2017
Stopadesáté výročí narození Petra Bezruče si tuto sobotu připomene ostravská divadelní scéna, která nese jeho jméno.

Vojín Jan Tříska sloužil v krnovských kasárnách
27. 09. 2017
Jak švihácky lze nosit uniformu nám ukázal Jan Tříska v roli Igora Hnízda. Kde se to naučil? V Krnově.

Vojín Jan Tříska sloužil v krnovských kasárnách
27. 09. 2017
Jak švihácky lze nosit uniformu nám ukázal Jan Tříska v roli Igora Hnízda. Kde se to naučil? V Krnově.

Vojtěch Štěpánek se stane novým šéfem činohry NDM
26. 09. 2017
Novým šéfem činohry Národního divadla moravskoslezského (NDM) se od 1. ledna příštího roku stane herec, režisér a bývalý ředitel pražského Divadla Komedie Vojtěch Štěpánek.

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe
26. 09. 2017
Ve věku 88 let zemřela česká filmová legenda Květa Fialová. Slavnou herečku znali diváci především jako zpěvačku Tornádo Lou z westernové parodie Limonádový Joe, hraběnku z komedie Adéla ještě nevečeřela či z klasiky Babička a Šarlotu z Účastníků zájezdu.

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy
25. 09. 2017
Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Václav Klaus mladší v Ostravě nenudil
21. 09. 2017
Beseda s publicistou a pedagogem Václavem Klausem mladším se konala ve středu v ostravském Knihcentru.

Barrák: Podzim ve znamení tvrdé muziky (nejen) z 80. let
20. 09. 2017
Necronomicon jsou první z metalových skupin z 80. let minulého století, které avizovaly podzimní show v klubu Barrák na Havlíčkově nábřeží v centru Ostravy. Thrasheři z Německa zahrají už tento pátek 22. září!

Tragické úmrtí mladé hobojistky její kolegy zasáhlo
19. 09. 2017
Denisa Bílá zemřela minulý týden v pátek při dopravní nehodě ve Frýdku-Místku. 

Meandrování v Divadle Odvaz
18. 09. 2017
Improvizační tým Meandry z Brna se představí vůbec poprvé v Ostravě na prknech divadla Odvaz.

Pjetka music club je nejen hospůdka, ale i kulturní stánek, říká majitel
18. 09. 2017
Dobré jídlo, francouzská kuchyně, jazzové a jiné koncerty, grilování, promítání filmů, šipky, kulečník, výtvarná díla… Pjetka music club na Havlíčkově nábřeží 21 v Moravské Ostravě (www.pjetka.cz), součást takzvané Malé Kodaně, i přesto, že v jeho okolí neutichá stavební ruch, žije plnohodnotným životem.

Kapela Kryštof i Mustang z Ostravaru na Strahově
16. 09. 2017
Populární skupina Kryštof s frontmanem Richardem Krajčem se o víkendu představí na dvou koncertech na pražském Strahově, které jsou součástí oslav pětadvacátého výročí založení této kapely.

Když draka bolí hlava: knižně i filmově
14. 09. 2017
V Třinci, Karviné, Dolní Lomné, ale možná i na dalších místa Moravskoslezského kraje se v příštím roce bude natáčet československý filmový pohádkový projekt nazvaný Když draka bolí hlava. A ještě letos na podzim vyjde stejnojmenná kniha.

Vycházejí Pytlácké povídky Aleše Dostála
12. 09. 2017
Letos jedenasedmdesátiletý Aleš Dostál, ostravský rodák, člen Obce spisovatelů České republiky, je pilný psavec. Své zážitky profesionálního lesníka a myslivce vtělil do povídkových příběhů, které jsou spjaty s konkrétními hrdiny a krajinou.

Martin Chodúr: Jsem jako provazochodec, balancující nad dvěma propastmi
11. 09. 2017
/ROZHOVOR/ Martin Chodúr se prezentuje jako hudebník působící v žánrově zcela protichůdných repertoárových oblastech. Našel se totiž nejen ve světě popu a rocku, ale i swingu, muzikálu, šansonu a filmových písní. Vítěz historicky prvního „federálního“ ročníku soutěže Česko Slovenská SuperStar je dnes zřejmě jedním z našich nejvšestrannějších mladých zpěváků. A to od jeho vítězství uplynulo pouhých osm let…

Ostravu na podzim navštíví loutkáři z Evropy i z Kanady
11. 09. 2017
Zkraje nové sezony čeká Divadlo loutek Ostrava nejvýznamnější událost roku. Od 1. do 6. října uspořádá již 12. ročník mezinárodního festivalu loutkářského umění Spectaculo Interesse. Letos na bienále přijedou umělci ze třinácti zemí světa. Vstupenky už jsou k dostání.

Gospel s bubnováním na hlavy
10. 09. 2017
Počtvrté se v Cooltouru na Černé louce uskutečnila o víkendu Gospelová škola v režii zdejšího sboru Family Gospel Ostrava.

Zapomenutý Bohuslav Martinů aneb Čím lidé žijí
7. 09. 2017
/FOTOGALERIE/ Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského (NDM), měl i pracovní divadelní prázdniny. V srpnu natáčel jako režisér pro Českou televizi méně známou operu Bohuslava Martinů nazvanou Čím lidé žijí.

Richard Krajčo se stal ambasadorem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě
6. 09. 2017
Populární umělec i tři členové kapely Kryštof před lety tuto školu navštěvovali.

Aréna zahájí novou sezonu setkáním s diváky
5. 09. 2017
Také letos připravila Komorní scéna Aréna u příležitosti zahájení nové divadelní sezony speciální akci pro své diváky, na níž se mohou potkat s herci a dalšími tvůrci trochu jinak, než jsou běžně zvyklí.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků
20. 08. 2017
/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

Pohádkou o pohřbívání zvířátek seznamují děti s koncem života
19. 08. 2017
Kamarádky Ester a Oli nacházejí mrtvého čmeláka a je konec nudě, hledají a pochovávají další tvorečky, zakládají si vlastní „pohřebářskou“ firmu. Smrt se v představení Jany Peřinové a Jordany Blažkové zdá srozumitelnější i těm nejmenším.

Ostravské dny plné hudby a s premiérou
17. 08. 2017
Zazní v nich opera nejžádanějšího žijícího českého skladatele současnosti Miroslava Srnky.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku
17. 08. 2017
Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou
16. 08. 2017
Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Herečka Tereza Voříšková: Ostraváci jsou nejlepší publikum
15. 08. 2017
/ROZHOVOR/ Od malička chtěla být baletkou, ale ve svých sedmadvaceti letech je už známou a vyhledávanou herečkou doma i v zahraničí. Tereza Voříšková vytváří roli maminky ve filmu Zdeňka a Jana Svěrákových Po strništi bos, který má tento týden v našich kinech premiéru.

OBRAZEM: LétoFest v Porubě
13. 08. 2017
Kapely Wanastowi Vjecy, Čechomor, zpěvačka Ewa Farna či Marta Jandová s Markem Ztraceným pařili mezi hudebníky, kteří v sobotu vystoupili v areálu SAREZA v Porubě v rámci putovního LétoFestu. Diváci se bavili a u stánku Můj nový život mohli přispět do sbírky, která pomáhá dětským onkologickým pacientům.

Odešel skladatel, hudebník a producent Ivo Pavlík
13. 08. 2017
Smutná zpráva dorazila do redakce. Ve věku čtyřiaosmdesáti let v sobotu zemřel Ivo Pavlík hudební skladatel, klávesista, klarinetista, ale také úspěšný producent.

Režisér Jan Svěrák: „Při natáčení si nevymýšlím na tátu žádné blbosti…“
11. 08. 2017
Předevčírem měl ostravskou předpremiéru ve zdejším CineStaru nový film režiséra Jana Svěráka (na snímku Lukáše Kaboně) Po strništi bos (scénář napsali společně Jan a Zdeněk Svěrákovi na motivy stejnojmenné knihy Zdeňka Svěráka). 

Po strništi bos uvedl v Ostravě Jan Svěrák
9. 08. 2017
Dlouho očekávaný snímek Po strništi bos scenáristy Zdeňka Svěráka, který režíroval jeho syn Jan, měl včera ostravskou předpremiéru ve zdejším CineStaru za účasti režiséra a jedné z hlavních protagonistek filmu, herečky Terezy Voříškové. 

Sudety, má láska aneb Příběh potrhlého staříka v dokumentu o Jindřichu Štreitovi
8. 08. 2017
Proslul svými syrovými, a přitom hluboce lidskými snímky z venkovského prostředí, v němž dlouhá léta působil a žije dodnes. Jindřich Štreit, rodák ze Vsetína, světově uznávaný fotograf, vysokoškolský profesor, který navštívil řadu míst naší planety, kde bohužel hlavní roli hrají bída a válečné konflikty.

Je libo Koláře, Malicha či Sekala?
29. 07. 2017
Hodnotná výtvarná díla na současné výstavě v Domě umění v Ostravě

Ostravský Hamlet dorazil na Bratislavský hrad
29. 07. 2017
Ostravský Hamlet v rámci Letních shakespearovských slavnostní navštívil Bratislavský hrad.

OBRAZEM: Hudba na břehu jezera aneb Štěrkovna Open Music odstartovala
28. 07. 2017
/FOTOGALERIE/ Na břehu Hlučínského jezera v pátek odstartoval třináctý ročník dvoudenního festivalu Štěrkovna Open Music. Pořadatelé připravili pro návštěvníky několik hudebních lahůdek.  

S Jiřím Kráčalíkem o přípravách Mezinárodního festivalu outdoorových filmů
26. 07. 2017
/ROZHOVOR/ Hvězdou bude dvaadevadesátiletý Otto Krajňák, který stále závodí na lyžích.

OBRAZEM: Komedie omylů aneb Shakespeare patří k létu i k Ostravě
25. 07. 2017
/FOTOGALERIE/ Komedií omylů začaly letos Letní shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě.

V divadle loutek opět začíná Léto s pimprlaty
21. 07. 2017
Už tento týden začíná tradiční prázdninový program Divadla loutek Ostrava Léto s pimprlaty.

Bojkot festivalu: Fajn hudba, ale velké korporace jsou fuj
21. 07. 2017
Dollars of Colours! Svobodu notám! Kulturou se nevykoupíš! Přiznejte barvy! Pod těmito hesly se ve čtvrtek uskutečnil protest proti komercionalizaci Colours of Ostrava a firmám, které ho podpořily.

Marek Stoniš: „Colours of Ostrava je fenomén…“
20. 07. 2017
Potkali jsme se hned v úvodu letošního festivalu Colours of Ostrava. Prakticky jsme se mačkali v jedné přeplněné tramvaji, která nás dovezla na zastávku před hlavní vchod do festivalového areálu.

Kniha o středověké Ostravě
20. 07. 2017
Ostravští historikové, archeologové, památkáři a archiváři se rozhodli přispět k oslavě 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě dvěma publikacemi, určenými odborné i laické veřejnosti.

Lenka Morávková a William Close s exotickým doprovodem
20. 07. 2017
Program prvního dne mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava přinesl - vedle vystoupení ohlášených hvězdných skupin Imagine Dragons, alt – J či zpěvačky Birdy – také úžasný exotický koncert před půlnocí.

OBRAZEM: Barvy vlády
19. 07. 2017
Dvě hlavní postavy současné české politické scény se potkaly hned první den na festivalu Colours of Ostrava. 

Skupina Imagine Dragons přišla o kytaru a zavazadla
19. 07. 2017
Všechna hudební esa programu prvního dne mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava dorazila v pořádku do moravskoslezské metropole, což platí o zpěvačce Birdy, skupině alt-J a dalších.

Když draka bolí hlava: v knize i na plátně
18. 07. 2017
Ostrava – Zdá se, že známá dvojice autorů - producent, textař, hudebník, ale v poslední době také scenárista - Petr Šiška a režisér, producent a hudební skladatel Dušan Rapoš nezahálejí ani v letních měsících a chystají knihu a další film.

Nejen Komedie omylů na Slezskoostravském hradě
17. 07. 2017
Komedii omylů, Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, Hamleta, Poctu Shakespearovi, Jak se vám líbí tyto inscenace v provedení našich předních herců nabídne letošní desátý ročník Letních shakespearovských slavností (LSS) v Ostravě, které se uskuteční na Slezskoostravském hradě od 17. července do 10. srpna.

V Gongu se otevírá Milan Dobeš Museum
13. 07. 2017
Ostrava – Už ne jen věda, technika a vzdělávání, ale i moderní umění.

Miroslav Beinhauer: „Klavír? To je pro mě vášeň, život, dřina…“
11. 07. 2017
Mezi nastupující generaci mladých instrumentalistů se v poslední době zařadil klavírista Miroslav Beinhauer z Ostravy.

OBRAZEM: Finále Beats For Love v Ostravě
9. 07. 2017
/VIDEA, FOTOGALERIE/ Největší taneční festival v srdci Evropy skončil. Čtyři dny elektronické hudby na třinácti podiích jsou minulostí.

Herec Marek Holý: Za ostravským publikem se rád vracím
9. 07. 2017
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Jedním z hereckých protagonistů letošních Letních shakespearovských slavností, které se konají od 17. července do 10. srpna na Slezskoostravském hradě, bude i herec Marek Holý, který před časem působil v činohře Národního divadla moravskoslezského.

Pozoruhodná výstava nazvaná Šedesátá až devadesátá v Ostravě
9. 07. 2017
Nová figurace, informel, lettrismus, minimalismus, pop-art, koláž či konceptuální umění to jsou namátkou jen některé směry a postupy ve výtvarném umění, které se zřetelně projevily na výtvarné scéně u nás ve druhé polovině dvacátého století.

V Ostravě začal festival taneční hudby Beats For Love
6. 07. 2017
/VIDEA, FOTOGALERIE/ V areálu Dolních Vítkovic v Ostravě ve středu odpoledne odstartoval festival taneční hudby Beats For Love.

Herci o prázdninách? Hrají, ale i lenoší…
4. 07. 2017
Existuje ještě dnes pojem „herecké prázdniny“? Určitě ano. Ne každého herce totiž čeká během letních měsíců vidina lukrativního filmového či televizního natáčení.

Katalánci oživili centrum Ostravy
30. 06. 2017
/3 x VIDEO/ Začátek Festivalu v ulicích přilákal tisíce lidí. Bohatý program bude pokračovat ještě v sobotu a neděli.

Ostravský rodinný gospel „frčí", sbor zahájí i Festival v ulicích
29. 06. 2017
Family Gospel Ostrava (FGO), věnující se dynamickým „nakažlivým" zpěvům s původem v afroamerických kostelích z jihu USA, zažívá boom. Do jeho školy se hlásí děti i senioři a sbor čeká doposud největší koncert zítra, v pátek 30. června, zahájí Festival v ulicích!

Krištof Kintera vystavuje v galerii slezskoostravské radnice
27. 06. 2017
/FOTOGALERIE/ Je to vlastně jakási hra Krištofa Kintery se zdánlivě obyčejnými věcmi. Z nich vytváří mnohdy technicky náročné, dobře promyšlené a rafinovaně vtipné kinetické či luminální skulptury, instalace či videa.

Je to úžasný pocit naplnění, říká o svých obrazech Lubomír Kirman
25. 06. 2017
/FOTOGALERIE/ Před 10 lety ho na stavební výstavě inspirovala prezentace jedné z vystavujících firem. Dnes se Lubomír Kirman živí prodejem vlastních originálních obrazů z přírodních materiálů.  

Přepestrá Ladná Čeladná: Skinny Lister, Ivan Mládek, Emma Smetana, Pekař a další
25. 06. 2017
Letos potřetí bude 4. a 5. srpna Čeladná hostit hudební festival s názvem Ladná Čeladná, na němž nebude chybět ani dětská scéna. Festival se uskuteční v areálu tamní základní školy a přinese řadu novinek. Tou největší je vznik druhé scény, na níž se budou střídat divadelní představení s koncerty.

Antonín Střížek a Hana Puchová vystavují v ostravském Domě umění
25. 06. 2017
/FOTOGALERIE/ Životní situace, portréty, zátiší, ale i barevné pocity

Dřisty fifejdskeho Ofila: Pojedě se na Ostravicu? aneb Jak se Lojzek vykival
25. 06. 2017
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

Na slavnosti Ostravaru za dobrou hudbou a novým pivem
22. 06. 2017
Sedmnáctý ročník pivovarnických slavností začíná už tento pátek a návštěvníci na něm mohou ochutnat nový pivní speciál letní jedenáctku.

OBRAZEM: Koncert na vodě. Ve Frýdku-Místku začal Sweetsen fest
22. 06. 2017
/FOTOGALERIE/ Benefiční festival Sweetsen fest vstoupil ve středu do dalšího ročníku. Zahajovací koncert přilákal odpoledne a večer k řece Ostravici ve Frýdku-Místku tisíce lidí.

Sweetsen fest zahájí koncert na řece Ostravici
21. 06. 2017
Návštěvníky dnes, ve středu 21. června, čeká ve Frýdku-Místku netradiční zážitek.

Štěrkovna Open Music hlásí: Limetal, Langerová, Dyk, Pospíšil a další
19. 06. 2017
Aneta Langerová, Limetal, Luboš Pospíšil s poctou Radimu Hladíkovi či narozeninová party skupiny Mňága & Žďorp to je letošní nabídka festivalu Štěrkovna Open Music.

OBRAZEM: Rockové Kamenité bylo letos na blátě
18. 06. 2017
Vyšní Lhoty - Snad jen počasí zradilo organizátory a fanoušky letošního ročníku hudební přehlídky Kamenité Čas Rock Fest, která se v podhůří Beskyd odehrávala od čtvrtka do brzkého nedělního rána. Nechyběla jen málokterá z metalových legend, představily se i mladé kapely.

Olbram Zoubek vystavoval často na Moravě i ve Slezsku
17. 06. 2017
Smutná zpráva pro naše výtvarné umění. Ve čtvrtek zemřela v Praze ikona českého, ale i světového sochařství zejména druhé poloviny 20. století - akademický sochař Olbram Zoubek. Bylo mu jedenadevadesát let.

Ve Fulneku měl sochař Olbram Zoubek premiéru
17. 06. 2017
/FOTOGALERIE/ Umělecké začátky akademického sochaře Olbrama Zoubka, který ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel, jsou spojeny s Fulnekem.

Jarmila Šuláková bude mít pamětní desku na Valašském Slavíně
17. 06. 2017
Jarmila Šuláková bude první držitelkou Zvláštní ceny in memoriam, kterou jí udělili vsetínští zastupitelé. Město Vsetín také podalo prezidentu České republiky návrh na udělení státního vyznamenání in memoriam pro valašskou zpěvačku.

Známé kapely se na Slavnosti do Ostravy rády vrací. Ví, že si je taky užijí
15. 06. 2017
/ROZHOVOR, SOUTĚŽ DENÍKU/ Říká v rozhovoru pro Deník Jan Vošta, šéf organizačního týmu Slavností pivovaru Ostravar.

Lazebník byl asi nejtěžší, říká Jaromír Nohavica
14. 06. 2017
Nově do češtiny přebásnil libreto známé Rossiniho opery. Premiéra bude už zítra - ve čtvrtek 15. června.

Téměř 300 Katalánců v Ostravě předvede strhující show
13. 06. 2017
Ředitelka Festivalu v ulicích, jedné z největších události léta v Ostravě, Petra Hradilová byla hostem ON-LINE rozhovoru Deníku. Jeho sedmý ročník už pomalu klepe na dveře - uskuteční se 30. června a 1. července v centru moravskoslezské metropole.

Nové album Jaromíra Nohavici nese název Poruba. Proč? Bo!
10. 06. 2017
/EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Písničkář Jaromír Nohavica hovoří v exkluzivním rozhovoru nejen o Kabaretu Bo a jeho prvním výjezdu mimo Ostravu, ale také chystaném albu, či říjnovém koncertu v pražské O2 aréně. Právě tam představí nové album.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Baby su zvědave aneb Jeden se raduje, druhy beči
10. 06. 2017
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

Martin Chodúr věnoval píseň Lidicím, zazpívá ji s dětmi
9. 06. 2017
Píseň zazní zítra, v sobotu 10. června, na slavnostním pietním aktu v Památníku Lidice.

Před slavnostmi musíme dva týdny stěhovat půl pivovaru
8. 06. 2017
Odhaluje zákulisí příprav v rozhovoru pro Deník Jan Molitor z Ostravaru, který zažil všechny ročníky pivovarských slavností.

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava: začal předprodej druhé vlny vstupenek
8. 06. 2017
Předprodej vstupenek na letošní ročník Letních shakespearovských slavností v Ostravě začal už na začátku května a některá představení jsou již vyprodaná, diváci mají stále možnost si na festival vstupenky koupit.

Jazz Open Ostrava: hudba pod širým nebem
8. 06. 2017
Dvoudenní festival Jazz Open Ostrava 2017, který začne už zítra na Slezskoostravském hradě, by měl podle jeho zakladatele a organizátora Borise Urbánka prezentovat jazz pod širým nebem jako hudbu s obrovskou historií, která se ale neustále vyvíjí.

Odešel skladatel Eduard Dřízga. Poslední rozloučení se uskuteční v Ostravě
7. 06. 2017
V noci na sobotu 3. června zemřel ve věku třiasedmdesáti let ostravský hudební skladatel, klavírista a pedagog Eduard Dřízga, známý též v posledních letech pod uměleckým jménem Eda Driga.

Koncerty v kostelech aneb Svatováclavský hudební festival
5. 06. 2017
Pětatřicet koncertů ve dvacítce měst a obcí Moravskoslezského kraje nabídne 14. ročník Svatováclavského hudebního festivalu (SHF) od 4. do 28. září.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Kdo postupi do ligy aneb Vikend s hasičami
3. 06. 2017
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

Vůjtkovo Smíření v české premiéře
2. 06. 2017
Historickou trilogiii v Komorní scéně Aréně završuje třetí díl.

Příběhy rukávů lidí, ze kterých jsou živá umělecká díla
1. 06. 2017
Symbolicky tetovacím inkoustem byla pokřtěna zbrusu nová kniha Ostraváka Jana Fishera Stanovského, který dnes již patří mezi legendy české tatérské scény. Kniha s bohatým fotografickým doprovodem popisuje příběhy třiadvaceti osobností, kterým Fishero svým talentem proměnil paže v doslova umělecké dílo.

Colours of Ostrava zahájí alt-J a Imagine Dragons
31. 05. 2017
/VIDEA, FOTOGALERIE/ Každý ze čtyř festivalových dnů nabídne celou řadu skvělých umělců.

Které hvězdy hudební scény oslaví s Ostravarem výročí?
30. 05. 2017
Pivovar Ostravar letos slaví 120. výročí svého založení, proto si nemohl dovolit pozvat na své letošní slavnosti „béčkovou sestavu". O hudební stránku oslav se tak postarají skutečná esa v oboru.  

Expozice se zavře, zámek čekají změny
29. 05. 2017
Frýdek-Místek - Už jen do konce června mají zájemci šanci navštívit ve frýdeckém zámku stálou expozici Beskydy příroda a lidé.

Nejvíce mi dala zabrat Aretha Franklin, říká zpěvačka Markéta Konvičková
28. 05. 2017
/ROZHOVOR/ Stále populárnější zpěvačka Markéta Konvičková v minulých týdnech doslova zazářila ve velkolepé a současně charitativní podívané TV Nova s názvem Tvoje tvář má známý hlas. V ní se bravurně převtělila do role našich i zahraničních pěveckých hvězd a vysloužila si obrovskou popularitu televizních diváků.

Akrobaté a žongléři vystoupí v ulicích. 2. ročník festivalu Cirkulum se blíží
24. 05. 2017
Německé uskupení Gogol&Mäx se svou devadesátiminutovou show nazvanou Humor in koncert nebo finská dvojice Kate& Pasi, která sází na párovou akrobacii, či Duo Comic Casa ze Švýcarska patří k největším magnetům druhého ročníku mezinárodního festivalu Cirkulum.

Město se pyšní poeziomatem
23. 05. 2017
Černá roura připomínající spíš vyústění vzduchotechniky. To možná napadne kolemjdoucí v aleji před Obecním domem v Opavě. Ve skutečnosti jde o nový projekt, který spojuje literaturu a veřejný prostor, nazvaný Poesiomat.

Zpěvačka Špinarová byla uvedena do Síně slávy cen Anděl
22. 05. 2017
Do Síně slávy hudebních cen Anděl byla v pondělí in memoriam uvedena zpěvačka Věra Špinarová. Majitelka nenapodobitelného hlasu zemřela letos v březnu ve věku 65 let. 

Dnes začíná Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj
22. 05. 2017
Lukáš Vondráček, Ivan Ženatý, Lawrence Brownlee a další esa vystoupí na koncertech v našem kraji.

Ostravský kompot lidem zachutnal
22. 05. 2017
/FOTOGALERIE/ Nový rodinný festival v Ostravě si v neděli našel své návštěvníky.

Velká party bude v Garage Clubu
19. 05. 2017
Praskání Rosti Petříka, skupiny Úspěch a Buřinky III slaví narozeniny.

Meltingpot hlásí: do Ostravy přijedou světové osobnosti
18. 05. 2017
Ben Aaronovitch, Miloslav Stingl, ale i informatik Sugata Mitra, který inspiroval Milionáře z chatrče.

OBRAZEM: Vzácný Drážický kodex je v Ostravě
17. 05. 2017
/FOTOGALERIE/ Do Ostravského muzea úterý dorazil unikátní Dražický kodex.

Vzpomínkové turné čtyřhlasého sboru Alexandrovců
14. 05. 2017
Ostrava - Po necelých dvou letech se ruský armádní soubor Alexandrovci vrátil na česká pódia.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Čemu sem babski cycek aneb V maju o vakacach
13. 05. 2017
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

Janáčkův máj: Vondráček, Ženatý, Brownlee a další
12. 05. 2017
Světově proslulé umělce nabídne i letos dvaačtyřicátý ročník mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Janáčkův máj, který se uskuteční od 22. května do 9. června na devíti místech Moravskoslezského kraje a nabídne celkem třiadvacet koncertů.

Premiéra u Bezručů: Mládí v hajzlu
12. 05. 2017
Dramatizace kultovního amerického románu na divadelních prknech.

Nový předseda ostravské Obce spisovatelů: Dát v krajích větší finanční pravomoce
10. 05. 2017
"Blbá nálada? Nikoliv. Dát v krajích větší finanční pravomoce…," říká v rozhovoru pro Deník prozaik Miroslav Sehnal, nový předseda ostravského střediska Obce spisovatelů České republiky.

Letošní T-film 2017: ochrana flóry, fauny i kulturních památek
10. 05. 2017
Dvoudenní soutěžní mezinárodní filmový festival T-film 2017, který začíná dnes v Ostravě, představí krátké dokumentární filmy s tematikou ekologie, trvale udržitelného rozvoje, ochrany fauny a flory či přírodních a kulturních památek.

Festival v ulicích: obří loutky, ohňoví draci a hudba z celého světa
9. 05. 2017
/FOTOGALERIE/ Mezi účinkujícími bude v Ostravě přes 250 Katalánců.

Na Hlučínské jezero dorazily tisíce lidí
9. 05. 2017
Turistická sezona Opavského Slezska je po uplynulém víkendu definitivně otevřena. Slavnostní otevírání proběhlo u Hlučínského jezera.

Divadlo Petra Bezruče v Ostravě představilo plán na příští sezonu
8. 05. 2017
Je libo Miláčka, Maryšu či Velký sešit?

Dřisty fifejdskeho Ofila: Lasky čas? aneb Jak se zhaňaly banany
8. 05. 2017
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

Jiří Anderle vystavuje své skvosty v Ostravě
5. 05. 2017
Světově proslulý grafik, někdejší herec Černého divadla, ale i hudebník Jiří Anderle vystavuje své skvosty v Ostravě. Jeho díla budou k vidění ve Výtvarném centru Chagall až do konce června.

Jan Tříska na Slezskoostravském hradě
5. 05. 2017
Letní shakespearovské slavnosti zahájily předprodej. Na Slezskoostravském hradě letos oslaví desáté narozeniny. Uskuteční se od 17. července do 10. srpna.

Námětů na filmovou satiru je i dnes docela dost, říká slovenský herec Milan Lasica
2. 05. 2017
/ROZHOVOR/ Slovenský herec Milan Lasica byl první květnový den hostem těšínské filmové přehlídky Kino na hranici.

Poslední portrét Věry Špinarové
2. 05. 2017
V prostoru cechovny Dolu Michal v Ostravě se ve středu 3. května 2017 od 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy Martina Šárovce nazvaná Meteor lásky.

Den s hosty. Do Těšína přijedou Agniezka Holland a Milan Lasica
30. 04. 2017
Kola filmové přehlídky Kino na hranici se točí naplno.

Hukvaldami se rozezněly tóny Janáčkova díla
30. 04. 2017
V sobotu 29. dubna 2017 se na Hukvaldech konalo symposium Ej, lásko, lásko věnované písňové tvorbě Leoše Janáčka, jeho sběratelské činnosti a lásce k rodnému kraji.

Jiří Langmajer si střihne roli hokejového trenéra
27. 04. 2017
ANKETA/ Fotbalový seriál Vyšehrad má hokejovou obdobu. První díl se začal natáčet ve čtvrtek na havířovském zimním stadionu.

Harlej zaparkuje své rockové šapitó v ostravské Garáži
25. 04. 2017
Populární rockeři Harlej opět míří do Ostravy. Jako obvykle předvedou, že patří mezi nejlepší koncertní kapely v Česku.

Zemřel ostravský fotograf Miloš Polášek
19. 04. 2017
Ve věku sedmasedmdesáti let zemřel v neděli 16. dubna po těžké nemoci známý ostravský fotograf, grafik, kolega novinář, ale také vydavatel Miloš Polášek. Autor, který v sobě nezapřel romantika, ale i věčného pábitele.

Marek Sibinský vystavuje v Hranicích
18. 04. 2017
Jeho „grafická řeč" nutí k přemýšlení nad současným hektickým světem.

Zemřel ostravský básník a prozaik Jaroslav Žíla
14. 04. 2017
Ve věku šestapadesáti let zemřel po krátké a těžké nemoci ostravský básník a prozaik Jaroslav Žila.

Do finále líhně míří dvě polské a dvě české kapely
14. 04. 2017
Po posledních dvou kolech se ve Velkém finále největší středoevropské soutěže amatérských hudebníků Líheň 2017 potkají dvě polské a dvě české kapely. 

Festival Dream Factory Ostrava hlásí: přijedou Trojan, Čermák, Issová a další
14. 04. 2017
Blíží se devátý ročník Dream Factory Ostrava velké přehlídky činoherního divadla v moravskoslezské metropoli.

Nová jména na Colours: Leyla McCalla & Band, XIXA či Thomas Azier
13. 04. 2017
/VIDEA/ Jsou známa další jména sólistů i kapel, která obohatí svým vystoupením mezinárodní festival Colours of Ostrava, který se uskuteční letos v létě v Dolní oblasti Vítkovic.

Mňága a Žďorp slaví třicátiny. Vystoupí i v Ostravě
11. 04. 2017
Svým fanouškům se představí už tento čtvrtek v Garage Clubu v Ostravě-Martinově.

Duše plné nejen prózy a poezie
9. 04. 2017
Duše plné slov tento název nese reprezentativní almanach Obce spisovatelů České republiky 2017, který vydalo nedávno nakladatelství Havlíček Brain Team. Daniela Kovářová vybrala a uspořádala ukázky z prozaických i poetických děl pětaosmdesáti autorů členů Obce spisovatelů České republiky.

Ursinyho muzikál Peter a Lucia v premiéře
7. 04. 2017
Festival Colours of Ostrava, který proběhne letos od 19. do 22. července v industriálním areálu v oblasti Dolních Vítkovic, vzdá letos hold jednomu z velikánů československé hudby Dežu Ursinymu, který by v letošním roce oslavil sedmdesátiny.

Cenzura nebo ochrana mravů? V Havířově běží pře o výstavu aktů
6. 04. 2017
/FOTOGALERIE/ V nařčení z cenzury a veřejnou diskusi o tom, co je a není umění, se vyvrbilo nedorozumění při jednání o pořádání výstavy aktů fotografky Lucie Anny Přerovské z Havířova.

Držitelka Thálie Lenka Pavlovič: Chtěla bych si zazpívat ve vídeňské opeře
4. 04. 2017
/ROZHOVOR/ Prestižní Cenu Thálie 2016 získala poslední březnovou sobotu v pražském Národním divadle také sopranistka Lenka Pavlovič za roli Hortenzie v operetě Ples v opeře v inscenaci souboru opereta/ muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. 

Jamiroquai vydává nové album Automaton. Představí jej v létě na Colours of Ostra
4. 04. 2017
Držitelé ceny Grammy, globální elektronicko-soul-funkové superhvězdy Jamiroquai vydávají své osmé studiové album Automaton.

Zamilovaný Shakespeare dorazil do Ostravy
4. 04. 2017
Radovan Lipus režíruje divadelní adaptaci slavného oscarového filmu.

Festival v ulicích se letos rozšíří také na Slezskoostravský hrad
4. 04. 2017
Přijedou Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Lenny nebo Prago Union.

Soubor Salichovci slaví čtyřicátiny
3. 04. 2017
Čtyřicítka. Věk, kdy už má člověk ledacos za sebou, ale také před sebou. A dá se to říct i o souboru… Vesnický hudební a taneční folklor totiž pořád žije…

Majáles se přesouvá na pátek. V Ostravě vystoupí Mandrage i No Name
30. 03. 2017
Organizátoři studentského majálesu pro obě ostravské univerzity letos opět připravili řadu novinek. Jednou z nich je posun termínu na 12. května

Vadim Gluzman hraje na „stradivárky" z roku 1690
28. 03. 2017
Vynikající ukrajinsko-izraelský houslista Vadim Gluzman, kterého světový odborník na houslovou hru Jean-Michel Molkhou zařadil mezi třicet největších současných houslistů světa, bude hvězdou koncertů Janáčkovy filharmonie 30. a 31. března v Domě kultury města Ostravy.

Před 35 lety odstartovala kariéra Jarka Nohavici
28. 03. 2017
/VIDEO/ - Před 35 lety se uskutečnilo první veřejné vystoupení písničkáře Jarka Nohavici na Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě.

Smrt Věry Špinarové zasáhla celé Česko
27. 03. 2017
Smrt Věry Špinarové se v Česku, zvláště na Ostravsku, dotkla snad každého. U jejího domu v Pohořílkách, které jsou součástí Fulneku, v pondělí lidé zapálili svíčky a k plotu položili zpěvaččiny oblíbené růže.

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení
27. 03. 2017
/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Dvě Ceny Thálie putovaly do Ostravy
26. 03. 2017
Získali je Lenka Pavlovič a rakouský barytonista Thomas Weinhappel.

Nové ostravské Divadlo Mír zahájilo činnost před vyprodaným sálem
26. 03. 2017
/FOTOGALERIE/ Bláznivou komedií francouzského autora Sébastiena Thiéryho Dva úplně nazí muži, která vypráví o tom, co se stane, když se v jedné posteli probudí dva úplně nazí muži, před vyprodaným sálem zahájilo v sobotu večer v Ostravě činnost nové Divadlo Mír. V hlavních rolích se představili například Vladimír Polák, Štěpán Kozub, Pavlína Kafková a Pavla Gajdošíková. 

Balet Tři mušketýři bude mít dnes v Ostravě světovou premiéru
23. 03. 2017
Představení je vytvořeno speciálně na uměleckou objednávku ostravského divadla.

Hattrick Arény: Nejmladší ostravská scéna zaujala kritiky. Je Divadlem roku 2016
22. 03. 2017
V Praze byly předány Ceny divadelní kritiky, dříve pojmenované po Alfrédu Radokovi. Divadlem roku 2016 se stala Komorní scéna Aréna Ostrava. 

Kapela Šajtar oslaví letos dvacetiny
20. 03. 2017
Multižánrové hudební seskupení sjezdilo už pořádný kus světa.

Festival Jeden svět míří do Ostravy
20. 03. 2017
Festival Jeden svět vyrostl během devatenácti let v největší přehlídku dokumentární filmů s tematikou lidských práv na světě. Pořádá jej společnost Člověk v tísni.

Miroslav Sabev ve Slezskoostravské galerii už jen do konce března
16. 03. 2017
Miroslav Sabev (1952 až 2011), bohém a nadaný autodidakt, byl nepřehlédnutelnou postavičkou Ostravy minulých let.   

Festival sci-fi filmů Future Gate poprvé také v Ostravě
16. 03. 2017
Chybět nebude ani Terminátor z roku 1984 ani E. T. Mimozemšťan.

Současné umění v centru Ostravy v nových prostorách
16. 03. 2017
Pod názvem Přípravný portrét Mladé dívky byl ve středu v Kanceláři pro umění v Českobratrské ulici v centru Ostravy, kam se Galerie PLATO přestěhovala z vítkovického Gongu, představen neobvyklý projekt.

OBRAZEM: Vernisáž výstavy Josef Lada v Domě umění
15. 03. 2017
Vernisáž výstavy Josef Lada přilákala do útrob opavského Domu umění desítky návštěvníků. Nesla se přitom v netradičním duchu.

S herečkou a zpěvačkou Katarínou Hasprovou nejen o muzikálu Rebecca
15. 03. 2017
/ROZHOVOR/ Populární slovenskou herečku a zpěvačku Katarínu Hasprovou si zamilovalo i divadelní publikum v Ostravě jako Normu Desmond, bývalou hvězdu němých snímků, která touží po velkém návratu na stříbrné plátno s nástupem mluveného slova ve filmu.

Sara Sandeva: Když mám čas, na tanec nezapomínám...
14. 03. 2017
/ROZHOVOR/ Představitelka jedné z hlavních rolí filmu Muzzikanti, který se natáčel převážně v Moravskoslezském kraji, odpovídala na otázky Deníku.

Ohlédnutí Deníku: Gospelová snídaně v Cooltouru
13. 03. 2017
/FOTOGALERIE/ Zpěvačka Teresa Polk si v Ostravě už zvykla a moc se těší, až se stane babičkou.

Kino na hranici: Hollandová, Roden či Lasica
12. 03. 2017
Thriller slavné polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých, ale i mnoho dalších opusů nabídne program největší přehlídky nových filmů středoevropské provenience v České republice, ale i v Polsku Kino na hranici. Ta se uskuteční po obou březích řeky Olše v Českém Těšíně a polském Těšíně od 28. dubna do 3. května.

Stane se Rebecca událostí sezony?
7. 03. 2017
Už pozítří se v ostravském Divadle Jiřího Myrona uskuteční česká premiéra mysteriózního muzikálového dramatu autorské dvojice Michael Kunze a Sylvester Levay Rebecca.

Tahák letošního Janáčkova máje. Král belcanta zazpívá v Ostravě
5. 03. 2017
Necelé tři měsíce zbývají do zahájení Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Janáčkův máj, který se uskuteční od 22. května do 9. června na několika místech Moravskoslezského kraje.

Martin Dejdar o Těšínském Slezsku: Ta rána v kopcích jsou nezapomenutelná
3. 03. 2017
/ROZHOVOR/ Do kin v České republice vstoupil česko-slovensko-polský snímek Muzzikanti režiséra Dušana Rapoše podle scénáře Petra Šišky, který je také jeho producentem.

Ostravský knižní veletrh na Černé louce začíná v pátek
2. 03. 2017
Už zítra v 10 hodin se na ostravské Černé louce otevřou brány třídenního sedmého Ostravského knižního veletrhu, který nabídne to nejzajímavější ze současné knižní produkce a představí nakladatele všech žánrů z celé České republiky.

Janáčkův máj hlásí vyprodané koncerty
1. 03. 2017
Necelé tři měsíce před zahájením Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj, který se uskuteční ve dnech 22. května až 9. června v našem kraji, jsou už některé koncerty vyprodané.

Narušená imaginace v Ostravě. Jane Neal pro Deník přiznává: Nejraději mám malbu
28. 02. 2017
V ostravském Domě umění je až do 26. března k vidění výstava nazvaná Narušená imaginace, která prezentuje umělecká díla pozoruhodných umělců mladší výtvarné generace z Evropy. Deník při této příležitosti hovořil exkluzivně s Britkou Jane Neal, kurátorkou, která zde v pondělí v komentované prohlídce odůvodnila a přiblížila výběr malířů a jejich prezentovaných pláten.

Věra Špinarová a Heidi Janků spolu: „Ostravská vlna" zasáhne celou republiku
27. 02. 2017
Je to už patnáctý rok, co naše legendární a stále žádaná zpěvačka populární hudby Věra Špinarová dala sbohem životu v rušné Ostravě. A tak už nějaký čas žije v Pohořílkách, které jsou součástí Fulneku, v nádherném zrekonstruovaném stavení uprostřed zdravé přírody.

OBRAZEM: Pocta automobilům
26. 02. 2017
Kopřivnická automobilka Tatra Trucks letos slaví 120 let od výroby prvního kopřivnického automobilu Präsident, který spatřil světlo světa v roce 1897, a stal se tak jedním z prvních automobilů na světě vůbec.

Dřisty Ofila: Chraňme se před vymřenim aneb Na co su prostanol a clarin
25. 02. 2017
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku. 

Colours of Ostrava 2017 opět nabídne hudební maraton z celého světa
25. 02. 2017
Justice, Jamiroquai, Norah Jones, Midnight Oil, ale i Michal Hrůza a mnozí další. 

Vkus sběratelů umění je mnohdy nevyzpytatelný i pro samotné galeristy
24. 02. 2017
Zájem sběratelů v dnešní době o výtvarné umění je u nás trvalý, ale mnohdy podléhá mediální popularitě jednotlivých autorů. O tom by mohli hovořit dlouhé hodiny především galeristé.

Předpremiéra v Heligonce: Muzzikanti jsou filmovou relaxací
24. 02. 2017
/FOTOGALERIE/ V ostravském klubu Heligonka měl v polovině týdne českou předpremiéru filmový snímek Muzzikanti.

Polští symfonikové dnes přivezou do Ostravy Dona Quijota
23. 02. 2017
Dramaturgicky přitažlivý koncert se uskuteční ve čtvrtek v Domě kultury města Ostravy

Vychází nová knížka autorky Hany Porebské s ilustracemi Šárky Mrvové
18. 02. 2017
Co kdo dělá? Další obrázkové čtení z Albatrosu potěší začínající čtenáře.

Slavní rockeři se vrací na pódia. Midnight Oil přijedou do Ostravy na Colours
17. 02. 2017
/VIDEA/ Po britských Jamiroquai zažije letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava 2017 další velký návrat.

Režisér Mráz o změnách na „Déčku": Dračí rodinka se rozroste o dalšího člena
16. 02. 2017
/ROZHOVOR/ Televizní pořad Draci v hrnci se na dětském kanále ČT Déčko vysílá už čtvrtým rokem. Od poloviny února v něm dojde k malým změnám. 

Premiéra Zneuctění Lukrécie v Ostravě
16. 02. 2017
Zneuctění Lukrécie je nejznámější lyrická komorní opera britského skladatele Benjamina Brittena (1913 až 1976).

Odstartoval další ročník Líhně. Hraje se v mnoha klubech regionu, včetně Polska
16. 02. 2017
V pořadí 16. ročník největší středoevropské klubové soutěže hudebníků odstartoval ve středu. 

Slovenský herec Maroš Kramár byl nadšen Dolní Lomnou, kde natáčel
15. 02. 2017
/ROZHOVOR/ Slovenský herec a moderátor Maroš Kramár (moderuje například zábavný televizní pořad Zázraky přírody) bude mít v dubnu osmapadesát. Na svém kontě má také různá ocenění, mezi něž patří i slovenská cena absolutní OTO Osobnost televizní obrazovky.

Kryštof baví "Československo" 25 let. Co stojí za jeho úspěchem?
14. 02. 2017
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ S předsevzetím i očekáváním největších koncertů v historii kapely vstoupil do nového roku frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo. V rozhovoru pro Deník také prozradil své velké přání: "Jednou bychom si chtěli zahrát i na Bazalech."

Jarmila Šuláková milovala Valašsko, valašské nářečí, lidi i kroj
12. 02. 2017
Vsetín, Valašsko – Výborná kamarádka a zpěvačka, člověk s velkým srdcem, velkým talentem a hlasem jako zvon. Nejen v tomto duchu vzpomínají na Jarmilu Šulákovou její přátelé a hudební kolegové.

Kdo získá Ceny Thálie 2016? Moravskoslezský kraj má sedm želízek v ohni
11. 02. 2017
/FOTOGALERIE/ V pražském Národním divadle budou 25. března uděleny prestižní Ceny Thálie za mimořádné umělecké výkony v uplynulém roce v oborech činohra, opera, balet, pantomima, muzikál a opereta. 

Frontman kapely Kryštof Richard Krajčo: Chtěli bychom si zahrát i na Bazalech
9. 02. 2017
/NEPŘEHLÉDNĚTE/ Už v sobotním tištěném vydání Deníku najdete velký rozhovor s Richardem Krajčem, frontmanem skupiny Kryštof.

POZDRAV Z VALENCIE: Filmový festival La Película opět letos v Ostravě
7. 02. 2017
Zajímavé filmy ze Španělska a Latinské Ameriky v ostravském Minikině

Na Beats for Love vystoupí hiphopový projekt Dope D.O.D.
6. 02. 2017
Na festival taneční hudby Beats for Love do Ostravy přijede jeden z nejlepších evropských hiphopových live projektů Dope D.O.D., DJ Zatox nebo jeden z tvůrců vokálového drum and bassu Danny Byrd.

Zpěvačka LP alias Laura Pergolizzi vystoupí na Colours of Ostrava
4. 02. 2017
Na festival přijede charismatická Američanka s řezavě emotivním hlasem.

Jak se v Ostravě „chlastalo" za komunistů: kolegové se poznali... a zastyděli
2. 02. 2017
Mírněte se, vyzývali Jana Vyorala z pražských nakladatelství Albatros a XYZ, když dělali korektury jeho prvotiny Soudruzi chachaři. Autor na 158 stránkách líčení socialistické pracovní morálky v Nové huti Klementa Gottwalda (NHKG) totiž nešetřil upřímností.

Po Thálii sahají Janžurová, Kňažko, Dyk i Vojtek. Ostrava má čtyři nominace
2. 02. 2017
Nejvíce užších nominací, a to čtyři, letos získalo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Dvě nominace má Opava.  

Kryštof přidává druhý koncert na Strahově
2. 02. 2017
Kapela Kryštof na četná přání svých fanoušků přidá druhý koncert na strahovském fotbalovém stadionu, a prodlouží si tak oslavy 25 let své existence.

Student z Poruby vyrazil na turné s metalovou kapelou z lega. A sklízí úspěch!
1. 02. 2017
/DENÍK ZAUJALO/ Stavebnice a hudební styl metal… K tomu prvnímu se Daniel Soviar dostal logicky jako malý chlapec. Později se přidala tvrdá muzika.

Ostravský benefiční koncert pomůže vozíčkářce z Orlové při studiu v Brně
31. 01. 2017
Po závažném úrazu manžela vstoupila Iveta Hovadíková „do světa" handicapovaných a poznala Zdeňku Kusalovou, která je od mala upoutaná na vozíček. Právě pro ni 2. února pořádá dobročinnou hudební akci v ostravském klubu Barrák.

Velké očekávání: muzikál Rebecca nabídne řadu hvězd
30. 01. 2017
Ostrava bude prvním městem, kde mysteriózní muzikálové drama v české premiéře zazní s českým textem Michaela Prostějovského a v hudebním nastudování Marka Prášila

Dřisty fifejdskeho Ofila: Tanec okolo bravka aneb Co dokaže skvěla kresba
28. 01. 2017
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

Car Samozvanec: historické drama na ostravském jevišti už dnes večer
26. 01. 2017
Česká premiéra v režii hostujícího Andrzeje Celińského

Jsem vděčný za úžasné příležitosti, říká v rozhovoru pro Deník Peter Cmorik
25. 01. 2017
/ROZHOVOR/ Peter Cmorik v současné době patří k nejpopulárnějším zpěvákům na slovenské hudební scéně, kde získal už několik zlatých slavíků. V ostravském Divadle Jiřího Myrona vytváří nyní postavu Ježíše v legendární rockové opeře Tima Rice a Andrewa Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar v režii Jiřího Nekvasila.

Pussy Riot v Ostravě
25. 01. 2017
Pussy Riot: Punková modlitba. Tak se jmenuje rusko-britský hudební dokument mapující osudy tří mladých Rusek od jejich anarchistického vystoupení v hlavní moskevské katedrále, přes následný humbuk, zatčení až po odsouzení a světové reakce na tento proces.

Současná světová malířská elita v Ostravě
24. 01. 2017
Obrazy Martina Edera, Justina Mortimera, Jonathana Wateridge a dalších na výstavě Narušená imaginace v Domě umění.

Herec Pavel Kříž: Nesplněné sny ani přání v herectví nemám...
22. 01. 2017
/ROZHOVOR/ Už za měsíc má premiéru nejenom v českých, ale také slovenských kinech česko-slovensko-polský snímek Muzzikanti v režii Dušana Rapoše podle scénáře Petra Šišky, který je současně i producentem filmu.

Filmová pozvánka ze starých časů
21. 01. 2017
Už pár měsíců je na internetu dostupný film Toulky po Sudetech (Streifzug durchs Sudetenland). Co natočili němečtí filmaři v našem regionu v roce 1940?

Dřisty fifejdskeho Ofila: Spominani na Silvestra aneb Keho pivo piješ...
21. 01. 2017
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl nového seriálu Deníku.

Zimní pěvecká cesta s Janem Martiníkem
20. 01. 2017
Se skvělým ostravským pěvcem a rodákem ji podnikne ředitel České filharmonie

70 let hornického folkloru, v současné době už jediného v Ostravě
19. 01. 2017
Sice pod hlavičkou šachty, ale zato v plně ženském obsazení, byl v roce 1947 založen Soubor lidových písní a tanců (SLPT) Hlubina. Partnery tanečnicím „poskytlo" až hornické učiliště.

Ostravský Bobby McFerrin o novém albu: Zrcadlí mé rozpoložení
19. 01. 2017
/ROZHOVOR/ S Patrikem Keem Kedzierským, ostravským Bobbym McFerrinem, o jeho novém cédéčku Otevírám.

Britská kapela Jamiroquai vystoupí na Colours of Ostrava
17. 01. 2017
Britská multižánrová kapela Jamiroquai vystoupí na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava. Skupina se pohybuje na pomezí jazzu, soulu, diska a funky.

Halinou Mlynková: Mám hlavně chuť zpívat svoje písničky
11. 01. 2017
/ROZHOVOR/ Halina Mlynková, rodačka z Českého Těšína, se do povědomí posluchačů zapsala už před lety jako česká zpěvačka v nesmírně populární polské skupině Brathanki, která prezentovala ve své tvorbě mix rocku, popu a folkloru. Před časem se tato stále půvabná interpretka provdala za známého producenta, skladatele a hudebníka Leška Wronku.

Jaké kulturní trháky čekají letos Ostravu?
9. 01. 2017
Festivaly Colours of Ostrava, Janáčkův máj či Svatováclavský hudební festival. To je ochutnávka kulturních akcí, na které se letos mohou těšit lidé v Ostravě.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Pulnočni estrada aneb Oviněna (?) mša v kostele
7. 01. 2017
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl nového seriálu Deníku.

V novém světě / Podmínky modernity 1917- 1927
6. 01. 2017
Velký zájem o unikátní výstavu, která končí v závěru tohoto týdne.

Oslava krajiny Augustin Mervart a malíři Beskyd v Chagallu
5. 01. 2017
Pod názvem Augustin Mervart a malíří Beskyd bude zítra ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě zahájena výstava unikátních obrazů s tématikou krajiny.

Janáčkův máj už odkryl letošní trumfy
5. 01. 2017
Dvaačtyřicátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Janáčkův máj, který se letos uskuteční v devíti městech Moravskoslezského kraje od 22. května do 9. června, odtajnil největší účinkující esa. 

Otakar Kubín: Podzim v Provence
5. 01. 2017
Výstava V novém světě s podtitulem Podmínky modernity 1917-1927, která je k vidění v Galerii výtvarného umění v Ostravě už jen do neděle, nabízí možnost spatřit díla mnoha významných umělců. Mezi tyto věhlasné osobnosti patří také český malíř, sochař a grafik Otakar Kubín.

Afro Celt System zazáří na Colours of Ostrava, vrátí se po 7 letech
4. 01. 2017
Britská čtrnáctičlenná skupina Afro Celt Sound System bude hlavní hvězdou žánru world music letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava. Do Ostravy se vrací po sedmi letech.

Od čmárání po stěnách po obrazy pro celebrity
3. 01. 2017
Jako správný potulný malíř se v polovině prosince stěhoval Lukáš Hehejík z Ostravy do Prahy. K jeho zavazadlům totiž patřilo zabalené a na provázku přes rameno zavěšené dílo namalované pro zpěváka Monkey Business Matěje Rupperta.

Stadionový sen Kryštofů hlásí: Vyprodáno!
2. 01. 2017
Půjde o jednu z největších hudebních akcí roku 2017 v České republice a už nyní je jasné, že bude plný dům. Kapela Kryštof po povedených turné k albům Inzerát či Srdcebeat vyprodala i odhadovanou čtyřicetitisícovou kapacitu atletického stadionu v Praze na Strahově.

Koncert Alexandrovců se v Ostravě uskuteční
29. 12. 2016
Navzdory letecké nehodě, při které zahynula velká část pěvecké části souboru, Alexandrovci v Ostravě příští rok vystoupí.

Nejvíce si odpočinu u dobrého filmu, říká v rozhovoru pro Deník Lešek Wronka
26. 12. 2016
Redakce Deníku oslovila v závěru letošního roku několik umělců, kteří pocházejí z našeho kraje, aby se jich zeptala, co jim přinesl pomalu končící rok nejenom v pracovním, ale také osobním životě. Dnes přinášíme rozhovor s mužem několika profesí, šestapadesátiletým Leškem Wronkou, rodákem z Českého Těšína, který je znám zejména jako producent a hudební skladatel. Napsal úspěšné písně pro Helenu Vondráčkovou, Karla Gotta, Věru Špinarovou, Hanu Zagorovou, Jitku Zelenkovou, Moniku Absolonovou a další.

Mým jediným potěšením a radostí je můj vnuk
24. 12. 2016
/ROZHOVOR/ Říká v rozhovoru pro Deník prozaik, dramatik, básník, televizní scenárista i autor rozhlasových her Miroslav Stoniš.

Petr Šiška: Moc mě baví dělat lidem radost
23. 12. 2016
/ROZHOVOR/ atří k nepřehlédnutelným osobnostem současného českého šoubyznysu, který se na domácí umělecké scéně už etabloval nejenom jako úspěšný textař, hudebník, producent, moderátor, ale v poslední době také jako filmový scenárista. Petr Šiška vyrůstal v Těšínském Slezku, které si opravdu zamiloval. Jaký byl jeho pomalu končící rok?

Věra Špinarová: Žádný koncert nedám bez písně z Tenkrát na Západě
22. 12. 2016
/ROZHOVOR/ Mimořádná interpretka energických skladeb, a také jedinečná zpěvačka balad vydala nyní v Supraphonu novou kompilaci písní o lásce. Jmenuje se příznačně: Zóna lásky.

Phil Rudd z AC/DC v Ostravě
20. 12. 2016
Poprvé v historii navštíví moravskoslezskou metropoli člen legendární australské hardrockové skupiny. Sice už jeden z bývalých, ale zato tady zahraje naživo! Květnové vystoupení bubeníka Rudda potvrdil klub Barrák na Havlíčkově nábřeží.

Noblesní výstava v Ostravě v lednu končí. Senioři ji mohou navštívit zdarma
16. 12. 2016
Už jen necelý měsíc mohou návštěvníci ostravského Domu umění obdivovat výstavu V novém světě, která představuje tvorbu padesáti čtyř umělců z let 1917 až 1927. Umělecké artefakty Emila Filly, Jindřicha Štyrského, Toyen, Josefa Šímy, Antonína Procházky, Otty Gutfreunda nebo Otakara Kubína a dalších významných i méně známých představitelů moderny a avantgardy dosud zhlédlo na dvanáct tisíc milovníků výtvarného umění.

Frontman skupiny Doga: Chystáme jubilejní desáté cédéčko
15. 12. 2016
/ROZHOVOR/ Hudební skupina Doga představuje opravdu tvrdé, ale přitom v jádru laskavé rockery. Jejich frontmanem je Roman Izzi Izaiáš, který hraje ještě v další hudební formaci s názvem Legendy se vrací. V rozhovoru pro Deník říká: „Chystáme jubilejní desáté cédéčko."

VIDEO: Na zkoušku školního sboru dorazil i Tomáš Savka
13. 12. 2016
/ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY/ Lucka, Anetka, Karolínka, ale také Marek, Lukáš či Matěj, kterým je osm nebo devět let, mají jedno společné. Chodí do třetí třídy v Základní škole Bulharská v Ostravě-Porubě a navštěvují tamní pěvecký sbor spolu s dalšími žáky školy, který vede sbormistr a učitel Petr Krňávek.

Studenti gymnázia zaplnili Heligonku Jarka Nohavici
12. 12. 2016
/OHLÉDNUTÍ DENÍKU/ Zaplnit ostravský klub Heligonka do posledního místečka se v rámci celorepublikového projektu Den poezie podařilo studentům gymnázia v Ostravě-Hrabůvce.

Markéta Konvičková: Vdala jsem se ve Švýcarsku, ale pouze ve videoklipu
12. 12. 2016
/ROZHOVOR/ Zpěvačka Markéta Konvičková má za sebou poměrně úspěšný rok. V malém předvánočním rozhovoru pro Deník ho nejen zhodnotila, ale i zavzpomínala na hereckou zkušenost ve filmu Muzzikanti.

Tomáš Savka: Koledy jsem zpíval ve škole
12. 12. 2016
Už jenom dva dny zbývají do okamžiku, kdy si celé Česko zazpívá koledy s Deníkem.

Tolkien i marihuana. Jim Čert zaplnil sál
12. 12. 2016
/OHLÉDNUTÍ DENÍKU, FOTOGALERIE/ Sál ve stylovém hostinci Slezský Grunt v Háji ve Slezsku-Smolkově se v sobotu večer těšit zatím největší návštěvě hudbymilovného publika od zprovoznění podniku.

Frontman skupiny Citron Radim Pařízek: Bigbít byl a je především o revoltě...
11. 12. 2016
/ROZHOVOR/ Hudební fenomén naší beatové i rockové scény ostravská skupina Citron vydala minulý měsíc cédéčko s názvem Rebelie Rebelů. V současné době se nachází na turné nazvaném Souboj Rebelů 2016. Objí bylo tématem rozhovoru Deníku s Radimem Pařízkem, věčně mladým rockerem a frontmanem skupiny Citron.

10 oscarových hitů 2016
11. 12. 2016
Rok 2016 se blíží ke konci a na řadu přichází pravidelné bilancování. Jako obvykle se nevyhne ani filmovému odvětví. Začíná totiž tzv. oscarová sezona, která skončí na konci února předáváním slavných ocenění. A které filmy budou o zlaté sošky bojovat? V paměti pátráte zbytečně – pravděpodobní vítězové totiž často ještě ani nešli do kin. Magazín Dotyk proto aspoň vybral desítku filmů, o kterých bude v následujícím období hodně slyšet.

OBRAZEM: Souznění opět zavítalo do Kozlovic
11. 12. 2016
Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění zavítal v sobotu do Kozlovic. Pro návštěvníky byl v příjemném počasí připraven bohatý celodenní program. Kromě řady folklorních vystoupení je potěšil i oblíbený Vánoční jarmark v centru obce.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Jak sem byl paliť slivovicu a trhnul se ostudu
10. 12. 2016
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl seriálu Deníku.

Jiří Josek zakončí festival Shakespeare Ostrava 2016
8. 12. 2016
Přednášku významného překladatele a režiséra v ostravském Divadle Jiřího Myrona doplní filmový dokument

Zářivá krása korunovačních klenotů v Ostravském muzeu
8. 12. 2016
/FOTOGALERIE/ Korunovační klenoty v dějinách světa. To je název výstavy, která bude zahájena dnes v 18 hodin v Ostravském muzeu. Veřejnosti budou představeny desítky unikátních replik korunovačních klenotů významných říší Evropy, Asie, Ameriky či Afriky. Chybět nebude ani stříbrná koruna z cášské bysty Karla IV., Svatoštěpánská koruna Uherského království, koruna Ludvíka XI. či Napoleonův vavřínový věnec

S Helenou Vondráčkovou v Ostravě: Příští rok se rozhodně nudit nebudu
7. 12. 2016
Svým vystoupením zakončila Helena Vondráčková v Ostravě Megakoncert Radia Čas pro všechny bezva lidi ve zcela zaplněné Ostravar Aréně. A klobouk dolů. Na to, že příští rok oslaví své kulatiny, na pódiu stále srší energií…

Colours of Ostrava v obrazech dvou malířů
7. 12. 2016
Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava díky spolupráci s The Chemistry Gallery a Provozem Hlubina vznikla kolekce dvaceti plenérových obrazů nazvaná Colours of Ostrava Plein Air, která je ode dneška k vidění v prostorách kavárny Maryčka Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic.

Ost-ra-var bude po roce opět nabitý energií
6. 12. 2016
Jubilejní ročník tradičního festivalu ostravských činoherních divadel nabídne šestnáct inscenací

Peter Nagy v Ostravě: Momentálně je více cestování než hudby
6. 12. 2016
/ROZHOVOR/ Hostem víkendového Megakoncertu pro všechny bezva lidi v Ostravar Aréně byl i populární slovenský zpěvák Peter Nagy. Po svém vystoupení Deníku poskytl krátký rozhovor.

Zaplněná Ostravar Aréna: Na megakoncert přišli bezva lidi
5. 12. 2016
/FOTOGALERIE/ Zaplněná Ostravar Aréna si užívala sobotního Megakoncertu pro všechny bezva lidi. Na narozeninové velké party Radia Čas se bavili mladí i dříve narození. Na oslavě nechyběly hvězdy českého i slovenského hudebního nebe a úžasnou atmosféru si návštěvníci dokonale užili.

Pavel Hlavatý: Snažím se žít opravdu naplno každý den
4. 12. 2016
Malé zastavení s Pavlem Hlavatým, malířem, grafikem a kurátorem výstav, který má stále mnoho tvůrčích nápadů.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Na Upadnici se chystala akce Mikulaš 2016
4. 12. 2016
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl nového seriálu Deníku.

Na festivalu Beats for Love v Ostravě vystoupí příští rok Sigala
2. 12. 2016
Na festivalu Beats for Love v Ostravě, jedné z největších hudebních přehlídek v Česku, vystoupí příští rok britský producent a DJ Bruce Fielder známý pod uměleckým jménem Sigala. Půjde o jeho první vystoupení v České republice.

Další hvězdy na Colours: trio Alt-J a Benjamin Clementine
2. 12. 2016
Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava 2017 zná další hudební hvězdy, které na něm v červenci příštího roku vystoupí.

Procházka pod klouboukem už dnes
1. 12. 2016
Procházka pod klouboukem po Nádražní ulici aneb Spaziergang durch Banhofstrasse se koná dnes ve čtvrtek 1. prosince 2016.

Česko bude s Deníkem opět zpívat koledy. V Ostravě i s Tomášem Savkou
30. 11. 2016
Prožíváme krásný adventní čas a těšíme se na nejkrásnější svátky v roce Vánoce. A s ním přichází už pošesté další ročník oblíbené akce Česko zpívá koledy s Deníkem. Tentokrát vypukne 14. prosince v 18 hodin.

Opera Bouře se vrací na česká jeviště téměř po padesáti letech.
30. 11. 2016
Pozoruhodné Fibichovo operní zpracování poslední Shakespearovy hry Bouře na libreto báseň Jaroslava Vrchlického má ve čtvrtek premiéru v ostravském Divadle Antonína Dvořáka.

Když ministr na tubu zafouká
29. 11. 2016
Známe ho především jako politika a zemědělce. Ministr zemědělství Marian Jurečka ale také objíždí republiku s benefičními koncerty. V sobotu zahrál na tubu v dětmarovickém kostele a spolu s dalšími třemi hudebnicemi tak podpořili sbírku na opravu varhan.

Anděl Páně po jedenácti letech
28. 11. 2016
První prosincový den vstupuje do kin pohádka Anděl Páně 2. Jen málokterý snímek letos vyvolává taková očekávání jako právě nový film režiséra Jiřího Stracha.

Rockový Mikuláš v Ostravě opět nabídne pořádný nářez
28. 11. 2016
/SOUTĚŽ BYLA UKONČENA/ Třetí ročník oblíbeného zimního rockového festivalu je opět tady. Už v pátek 2. prosince v 17 hodin na zimním stadionu v Ostravě-Porubě odstartuje Rockový Mikuláš 2016. A vy můžete být u toho!

Dřisty fifejdskeho Ofila: Dobra rada - nělez po šedesatce do dochtora
26. 11. 2016
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl nového seriálu Deníku.

Do Ostravy se vrací přehlídka designu Meat Design
24. 11. 2016
Od čtvrtka do neděle se v Dolu Hlubina návštěvníkům představí množství českých, slovenských i polských designérů a značek spjatých s interiérovým designem. Mezi hlavní domácí účastníky patří například tradiční český výrobce židlí TON, designér Roman Šedina nebo značka NANOVO.

Norah Jones zazpívá na Colours of Ostrava
23. 11. 2016
Devítinásobná držitelka Grammy Norah Jones vystoupí poprvé v České republice a to na Colours of Ostrava 2017

Gospelový koncert v Ostravě pomůže dětem s vážnou nemocí
23. 11. 2016
Gospelový večer pro dobrou věc, to je benefiční čtyřkoncert SMArt Gospel. Už popáté se v předvečer adventu bude hrát a zpívat na čtyřech místech v Česku – kromě Ostravy ještě v Praze, Plzni a Brně.

Cesty Josefa Pleskota na obrazovce
22. 11. 2016
Na střeše ústředí nadnárodní banky nechal zazelenat zahradu. Z plynojemu vykouzlil vkusnou koncertní a výstavní halu. Ukázal, jak se dnes staví luxusní vily světové úrovně.

Janková, Kahánek i Preda na festivalu Musica Pura v Ostravě
22. 11. 2016
Musica Pura je čtyřdenní mezinárodní hudební festival, jehož dramaturgie je úzce spojena s lidovou písní a hudbou. Jeho druhý ročník se uskuteční ve dnech 24. až 27. listopadu v Domě kultury města Ostravy.

Noc divadel v Ostravě nabídla i „kultovku jako cyp"
21. 11. 2016
Už čtvrtý ročník akce Noc divadel se uskutečnil uplynulou sobotu. Koordinátorem je Institut umění Divadelní ústav a je největší akcí svého druhu v Evropě. Láká nespočet návštěvníků na netradiční program v divadlech po celé České republice. Ani ostravská divadla nezůstala pozadu.

Richard III.: příběh o zakomplexovaném muži
18. 11. 2016
Ostravské Divadlo Petra Bezruče uvede dnes premiéru proslulé hry Williama Shakespeara o vzestupu a pádu anglického krále Richarda III. Nadčasový příběh o posedlosti mocí nastudovala režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová. V titulní roli intrikánského padoucha se objeví Lukáš Melník.

Imagine Dragons je hlavní hvězdou Colours of Ostrava
16. 11. 2016
Skupina Imagine Dragons se stane hlavní hvězdou šestnáctého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava 2017, který se koná od 19. do 22. července příštího roku v Dolní oblasti Vítkovic.

Peter Lipa: Všechny náhody jsou tak neuvěřitelné, že to musí být osud
12. 11. 2016
/ROZHOVOR/ „Nejvíce příznivců mám asi na Moravě, ale kdybych teď mohl jet znovu do New Orleans, tak jedu," říká v rozhovoru pro Deník Peter Lipa, nejvýznamnější osobnost slovenské jazzové scény, který v polovině tohoto týdne vystoupil v ostravském klubu Jaromíra Nohavici Heligonka.

Bílé Vánoce Lucie Bílé s Janáčkovou filharmonií v Ostravě
11. 11. 2016
Stálice české populární hudby Lucie Bílá se představí na speciálním koncertě s Janáčkovou filharmonií Ostrava nazvaném Bílé Vánoce Lucie Bílé 8. prosince v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice.

První oznámenou hvězdou Colours of Ostrava je zpěvačka Birdy
10. 11. 2016
/VIDEO/ Na hudebním festivalu Colours of Ostrava vystoupí příští rok úspěšná britská zpěvačka Birdy. Je to první hvězda, kterou pořadatelé zveřejnili.

Džungle, prales, tajemství na plátně. Úspěšná výtvarnice vystavuje v divadle
9. 11. 2016
Alžbětu Dirnerovou jsem potkal před lety na Benátském bienále, kdy vstupovala do uměleckého života. Už tehdy byla tato mladá půvabná autorka plná energie, překypovala tvůrčí invencí a vyzařovala z ní nezkrotná touha něco dokázat.

Podzimní OZVĚNY 2016: Vyhrajte volný vstup na všechny dny
8. 11. 2016
/BLESKOVÁ SOUTĚŽ DENÍKU/ Pěšky, na kole, vlakem, na koni, s kytarou, autem, stopem a na lodi až za obzor. Tak zní podtitul cestovatelského a hudebního festivalu Podzimní OZVĚNY. Již třináctý ročník se koná od středy 9. listopadu do neděle 13. listopadu v ostravském DK K-Trio, DK Akord a Planetáriu s víkendovým programem v kině Vesmír a opět nabídne řadu přednášek, besed, filmů a diašou.

Originální vánoční dárek z Ostravy? Potěšte své blízké zážitkem z oblasti umění
7. 11. 2016
Ostrava - Necelé dva měsíce před Vánoceni vyvstává snad v každé rodině ona tradiční otázka: Jakým dárkem potěším své nejbližší pod štědrovečerním stromečkem?

V Ostravě se představí klavírní mág Boris Giltburg
6. 11. 2016
Moravskoslezská metropole se koncem listopadu zařadí k New Yorku, Amsterodamu, Londýnu, Hamburku, tedy k městům. kde se již prezentoval fenomenální klavírista Boris Giltburg. Uvede Schumanna, Brahmse, Rachmaninova i Prokofjeva

Dřisty fifejdskeho Ofila: Omyly a blbosti moji i inych ludi
5. 11. 2016
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl nového seriálu Deníku.

Hosté rozhlasu: Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem
4. 11. 2016
Stanislav Wabi Daněk, známý folkový hudebník, písničkář a trampský bard, zavítá se svou kytarou do Divadla loutek Ostrava v úterý 8. listopadu. 

Damian Darlington z Brit Floyd o koncertu v Ostravě: Bude to jedna velká show
3. 11. 2016
/ROZHOVOR/ Po celosvětovém úspěšném turné v loňském roce, které obsahovalo 146 koncertních zastávek, se Brit Floyd, což je nejznámější a nejvěrnější Pink Floyd show, vrací do Evropy a v sobotu 12. listopadu vystoupí v Ostravar Aréně.

Alexandra Gasnárková jako operní diva
3. 11. 2016
Na ostravském jevišti ožije dnes, ve čtvrtek 3. listopadu večer příběh Florence Foster Jenkinsové.

Bagrový balet zahájí festival Norma
3. 11. 2016
Festival autorského divadla a současného umění pod názvem Norma se letos uskuteční 11. a 12. listopadu v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus, který byl pro veřejnost několik let uzavřen.

Ti nejlepší z Čech, Moravy, Slezska a BROLN
2. 11. 2016
Další díl hudebního cyklu Zpěvem k srdci se koná dnes od 18 hodin v Divadle loutek Ostrava.

V Ostravě začal festival francouzské kultury
1. 11. 2016
Představí se Laurent Décol, Agneša Vrábľová, kvintet Ozma a další.

Divadelní Ostrava míří do Prahy aneb Shakespeare pětkrát jinak
1. 11. 2016
V Praze vyvrcholí celoroční projekt Shakespeare Ostrava 2016, jímž se ostravská kulturní scéna připojila ke světovým oslavám výročí 400 let od úmrtí geniálního anglického dramatika.

Nabitý listopad v Divadle loutek
31. 10. 2016
Chystají premiéru inscenace Nastupovat! Děják z rychlíku

Richard Konkolski: Všude je krajíc o dvou kůrkách a život je kompromis
30. 10. 2016
/ROZHOVOR/ „Jít do politiky? Rozhodně ne. Nechci strávit zbytek svého života neplodným handrkováním," říká náš nejslavnější mořeplavec Richard Konkolski

Dřisty fifejdskeho Ofila: Moja prodlužena v Lojzkove hospodě Na Upadnici
29. 10. 2016
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl nového seriálu Deníku.

Sto výtvarných skvostů jako krajinomalba k vidění v Ostravě
28. 10. 2016
Unikátní výstava nazvaná Česká krajina nabídne díla Jana Slavíčka, Julia Mařáka, Otakara Nejedlého, Josefa Mánesa a dalších autorů

Eva Urbanová opět vystoupí v Ostravě
27. 10. 2016
Jedna z nejvýznamnějších současných českých operních pěvkyň, Eva Urbanová, zavítá opět do Ostravy.

Hostinec U kamenného stolu poprvé v Ostravě
27. 10. 2016
Inscenace vychází z moderní adaptace Arnošta Goldflama

Film Tenkrát v ráji má premiéru
26. 10. 2016
Ve čtvrtek vstupuje premiérově do kin česko-slovenský snímek Tenkrát v ráji. 

O tajemství podzemního města a zlaté soše Radegast
25. 10. 2016
/ROZHOVOR/ Arnošt Vašíček. Záhadolog, scenárista, spisovatel. Při svých výpravách za neodhalenými záhadami navštívil již více než osmdesát zemí na pěti kontinentech a také četné ostrovy v Tichomoří a v Indickém oceánu. Zajímají ho především nerozluštěné archeologické nálezy, nevysvětlitelné úkazy a tajemné jevy, utajované rituály a legendy. Při psaní ale žádné rituály nemá…

Film Muzzikanti: padla už poslední klapka
24. 10. 2016
Paradoxně na pražském Vyšehradě, byť se film převážně natáčel v letních měsících v Těšínském Slezsku

Jan Kačer v Ostravě: Divadlem jsem vždy chtěl udělat život hezčí
17. 10. 2016
/ROZHOVOR/ Jan Kačer, herec, režisér a pedagog, patří k výrazným osobnostem českého divadla, ale i filmu druhé poloviny dvacátého století. Třetího října oslavil tento umělec, který zanechal v Ostravě výraznou divadelní tvůrčí stopu, neuvěřitelné osmdesátiny.

Ostravak Ostravski aneb Koho osloví?
14. 10. 2016
/RECENZE/ Velmi rozpačitý snímek nezachrání ani vcelku dobré herecké výkony hlavních protagonistů

Jan Kačer oslaví kulatiny v Ostravě. U Bezručů začínal
14. 10. 2016
Jan Kačer, herec a režisér, který oslavil 3. října osmdesátiny, patří k zásadním osobnostem českého divadla druhé poloviny 20. století.

Kravařský kostel se může pyšnit novou vitráží
13. 10. 2016
Není to tak dávno, co v kostele sv. Bartoloměje panovala slavnostní nálada. Během mše posvětil karmelitán P. Vojtěch Kodet, kazatel a autor řady knižních titulů ?s duchovní tematikou, rozměrnou vitráž Panny Marie rozvazující uzly.

Vánoční turné zahájí Petr Bende v Ostravě
12. 10. 2016
Celkem osmnáct vánočních koncertů odehraje letos se svým Bandem v českých a moravských městech zpěvák a muzikant Petr Bende.

Elán přijede do Ostravy s Che Guevarou
11. 10. 2016
Chorvatská zpěvačka Nina Kraljić hostem legendární kapely, předskokany skupina Instinct. 

Zemřel herec Tomáš Valík
8. 10. 2016
Český herecký svět je chudší o jednu tvář. Ve věku pouhých 51 let zemřel Tomáš Valík, kterého proslavila role v pohádce O Janovi a jeho podivuhodném příteli. Příčina jeho smrti je prozatím neznámá.

Malíř Martin Pawera: New York mě okouzlil, je velmi inspirativní
6. 10. 2016
Akademický malíř Martin Pawera slavil úspěch se svými obrazy na Manhattanu. Má nabídky na další prezentace.

O drama nebude nouze, říká ředitelem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů
4. 10. 2016
Čtrnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF) bude zahájen už tento pátek v 17 hodin v Domě kultury města Ostravy. 

Koncert složený z hitů Jakuba Smolíka v Ostravě
4. 10. 2016
Idol mnoha dívek, žen a babiček, úspěšný zpěvák, ale i motorkář Jakub Smolík vystoupí v pátek 11. listopadu v Domě kultury města Ostravy.

Skvělí Knoll i Brázda. Ostravský herec Norbert Lichý prožívá nyní tvůrčí období
4. 10. 2016
Málokterý ze současných ostravských herců prožívá tak silný boom jako Norbert Lichý. Stále častěji dostává zajímavé filmové příležitosti, objevuje se na televizních obrazovkách. Jeho hlas zní z rozhlasových přijímačů a sklízí velké úspěchy na své domovské divadelní scéně.

Undergroundový klub se přestěhoval od mostu Pionýrů na Důl Hlubina
4. 10. 2016
Po pěti letech dostali provozovatelé klubu Plan B Hardcore Café výpověď z prostor u stanice MHD Most Pionýrů.

Kryštof si splní stadionový sen - vyrazí na Strahov
3. 10. 2016
Populární ostravsko-havířovská kapela bude příští rok v září koncertovat na strahovském Stadionu Evžena Rošického. Předprodej začne už tento měsíc.

Skupina Slza míří do Ostravy
2. 10. 2016
Koncert výjimečné popové formace Slza, která svou hvězdnou kariéru odstartovala hned debutovým singlem Lhůta záruční a následně pak hity Celibát a Katarze, připravil na úterý 1. listopadu Dům kultury města Ostravy.

Opera La clemenza di Tito poprvé v Ostravě
2. 10. 2016
Mozartovo méně známé dílo režijně připravil tandem SKUTR, hudebně nastudoval Jakub Kleckner. Premiéra je už příští týden ve čtvrtek

Se Sobotou za Šimkem s humorem a písničkami
28. 09. 2016
Zábavný pořad jako vzpomínka na známého baviče se uskuteční zanedlouho v Domě kultury města Ostravy

Recyklus tour Tomáše Kluse bude v Ostravě hned dvakrát
27. 09. 2016
Oblíbený zpěvák se vrací po dvou letech na pódia.

Je libo Čapka, Fillu, Kremličku či Zrzavého?
27. 09. 2016
Reprezentativní výstava V novém světě/Podmínky modernity 1917 - 1927 v ostravském Domě umění dnes začíná.

Nohavica a Cmorik společně na cédéčku i ve filmu Muzzikanti
26. 09. 2016
Nejúspěšnější tuzemský písničkář posledních let a slovenský slavík na jednom pódiu.

Rozhovor s Lydií Romanskou aneb Sirka a věčně tekoucí oheň Stromboli
25. 09. 2016
Lydie Romanská, básnířka a prozaička, místopředsedkyně Obce spisovatelů České republiky je velmi vitální autorka. 

Aneta Langerová vystoupí v Ostravě
25. 09. 2016
Aneta Langerová chystá na prosinec tři velké koncerty v Ostravě (15. prosince v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice), Brně a Praze, kterými vyvrcholí její úspěšné dvouleté turné k dvakrát platinovému albu Na Radosti.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Fifejdam se dluho řikalo ostravsky Žižkov
24. 09. 2016
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl nového seriálu Deníku.

Ula Kowalska na Všechny barvy duhy
23. 09. 2016
Jediným letošním zahraničním hostem jubilejního X. ročníku koncertu Všechny barvy duhy, který se uskuteční 10. října letošního roku v 18.00 hodin v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, je jedenáctiletá polská zpěvačka Urszula Kowalska.

James Harries v Cooltouru
22. 09. 2016
Ostrava - Kulturní centrum Cooltour na začátku října zahájí novou sezonu. Nabídne v ní několik koncertů, divadelních představení a pokračovat bude i přednáškový blok Ostrava Positive.

Kapela Naděje vytvořila debutový klip
20. 09. 2016
/VIDEO/ Členové opavské hudební skupiny Naděje pracovali v uplynulých týdnech na natáčení debutového klipu k singlu Pardon, dámy. Natáčení probíhalo v rámci soutěže G2 Band Academy pod hlavičkou hudební televize Óčko.

Spalovač mrtvol: první premiéra sezony u Bezručů. Norbert Lichý v titulní roli
20. 09. 2016
Jako první premiéru sezony uvede ostravské Divadlo Petra Bezruče už tento měsíc mistrovský psychologický horor Ladislava Fukse Spalovač mrtvol (premiéra 22. září). Mnozí si jistě vybaví úžasný Herzův film s legendárním Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Ostravské divadelní zpracování nabídne v roli pana Kopfrkingla Norberta Lichého.

30 let královstí je důvod k oslavám. Jaké má lašský král starosti?
17. 09. 2016
Sedmdesátník Zdeněk Krulikovský alias lašský král Zdeňa Viluš I. je známý nejen ve svém rodném Frýdku-Místku. Lidé ho mohou potkat třeba při tradičním vítání nového roku na metylovickém Čupku, kde promlouvá ke svým „poddaným".

Megakoncert skupiny Elán v Ostravě
15. 09. 2016
Deset naložených kamionů, tři pódia, multimediální scéna, přes sto metrů čtverečních projekčních ploch a 160 techniků, kteří budou všechno stavět. Tak bude vypadat zastávka během turné nejpopulárnější slovenské kapely Elán v Ostravě.

Festival Ostrava Kamera Oko hlásí: Léaud, Wenders, Sikora, Williams a další esa
15. 09. 2016
Filmové lahůdky z celého světa zaplní už příští týden pět promítacích sálů v moravskoslezské metropoli

O Bílé Vánoce Lucie Bílé je zájem už v těchto dnech
12. 09. 2016
Populární zpěvačka vystoupí s Janáčkovou filharmonií Ostrava

Jiří Stivín a Dividlo v Ostravě
10. 09. 2016
Legendární multiinstrumentalista představí hudební hity i novinky.

Jarek Nohavica: Nevím, kde beru síly. Až je mít nebudu, tak s tím šlahnu
10. 09. 2016
/ROZHOVOR/ V červnu oslavil 63. narozeniny, stále však jede na plné „pecky"! Známý písničkář Jaromír Nohavica dál vyprodává koncerty, navíc už rok šéfuje svému ostravskému hudebnímu klubu Heligonka, který navštívilo od loňského září do června 16 tisíc lidí.

Dřisty fifejdskeho Ofila čili Jak šel a idě život
9. 09. 2016
/NOVÝ SERIÁL DENÍKU/ První díl nového seriálu Deníku.

Ostrava se konečně dočká, přijede populární Richard Müller
9. 09. 2016
Charismatický slovenský zpěvák nabídne průřez svou tvorbou

Festival Colours of Ostrava dnes zahájil předprodej na příští rok
7. 09. 2016
Festival Colours of Ostrava dnes zahájil předprodej vstupenek na příští rok. Akce se bude konat od 19. do 22. července 2017, opět v industriálním areálu Dolních Vítkovic.

Michalina Olszańská, objev evropského filmu, natáčí v Dolní Lomné
6. 09. 2016
/ROZHOVOR/ Objev evropského filmu, mladá polská herečka Michalina Olszańská, která natáčí v těchto dnech snímek Muzzikanti, v rozhovoru pro Deník říká: "Psychologická postava je pro mě výzva."

Jaké budou trháky v nové divadelní sezoně?
6. 09. 2016
Návštěvníků v hledištích divadel v Moravskoslezském kraji v posledních letech přibývá. Co jim nabídnou profesionální soubory v sezoně, která právě v těchto dnech začíná?

Putování ze Slezskoostravského hradu až do Divadla Antonína Dvořáka
5. 09. 2016
/FOTOGALERIE/ Dramaturgie činohry Národního divadla moravskoslezského (NDM) připravila na začátku sezony divadelní pouť v podobě scénického čtení pod širým nebem.

Nadcházející sezona v Divadle loutek: osvědčení tvůrci a tradiční festival
3. 09. 2016
První chystanou premiéru bude mít 25. listopadu inscenace nazvaná Nastupovat! Děják z rychlíku.

Jarek Nohavica podpoří kampaň Celé Česko čte dětem
3. 09. 2016
Benefiční koncert se koná 3. září v klubu Heligonka v Ostravě

Špičkoví umělci i hudební klenoty v sakrálním prostředí
3. 09. 2016
Pětatřicet koncertů nabízí během září Svatováclavský hudební festival.

Rappeři dělají benefici pro zraněné kamarády
1. 09. 2016
Zdraví a přátelství máme jen jedno! Pod tímto heslem se v pátek v klubu Barrák na Havlíčkově nábřeží uskuteční benefice s názvem Spolu!

Nové studio se může pochlubit samoobslužným provozem
31. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Český rozhlas Ostrava má od úterý 30. srpna v provozu moderní zařízení, v němž se budou setkávat také regionální osobnosti.

Divadelní pouť a galavečer otevřou sezonu
31. 08. 2016
Hamlet poputuje počátkem září ze Slezskoostravského hradu přes centrum Ostravy až do Divadla Antonína Dvořáka.

Lidé pomohli natočit závěrečnou scénu Muzzikantů. A Deník byl u toho!
30. 08. 2016
/REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ Koncert Jaromíra Nohavici, Markéty Konvičkové nebo Patrika Děrgela v pondělí přilákal stovky lidí. Se světýlky v ruce pomohli natočit závěrečnou scénu filmu Muzzikanti.

Natáčení Muzzikantů: Pavel Kříž a Eva Vejmělková se opět sešli před kamerou
28. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Populární herec Pavel Kříž vytváří v letním hudebním filmu Muzzikanti pro něho dost netypickou postavu rockového mága Izziho.

Patrik Děrgel o Těšínském Slezsku: Je to moje srdeční záležitost
26. 08. 2016
„Rozhodně je to pro mě velká zodpovědnost," říká Patrik Děrgel, alias rocker Robin z nového filmu Muzzikanti. Ten natáčí Dušan Rapoš v Těšínském Slezsku.  

Festivalové Hrady bavily tisíce lidí. Vrcholem byli Kabáti
22. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Z Veveří se kulturní festival Hrady CZ přesunul na dva dny do Hradce nad Moravicí. Návštěvníci si tak mohli užít dvoudenní hudební nálož.

OBRAZEM: Marie Rottrová zakončila Beskydské hudební léto
20. 08. 2016
Třináctý ročník Beskydského hudebního léta, které se každoročně odehrává v areálu koupaliště Sluníčko v Ostravici, je minulostí.

Hrady se vracejí do Hradce nad Moravicí v čele s kapelou Kabát
18. 08. 2016
Tradiční festival začíná v Hradci nad Moravicí už v pátek a návštěvníkům nabídne Pražský výběr, Rytmuse či rockovou kapelu Kabát.

Důl Michal láká fotografy, snímky dražili i pro charitu
17. 08. 2016
Na Dole Michal se konala první dražba snímků vytvořených v prostředí této historické michálkovické šachty. S cílem podpořit potřebné ji uspořádali sami autoři nadšenci do focení industriálních areálů, kteří z části hornictví sami dříve pracovali.

Padla první klapka filmu Muzzikanti. A Deník byl u toho!
11. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Martin Dejdar jako vyhaslá hvězda, Pavel Kříž jako Izzi, pražští hudebníci na kempu. Ve středu padla první klapka Muzzikantů. Nový film slibuje emoce, písničky i hvězdné obsazení.

Dolní Lomná: Padne první klapka Muzzikantů
10. 08. 2016
První klapka historicky prvního celovečerního filmu z těšínského Slezska s názvem Muzzikanti padne ve středu.

Herečka a pedagožka Alexandra Gasnárková oslavila významné jubileum
8. 08. 2016
Doposud vytvořila desítky tragických i komických rolí v divadle. Hrála ve filmech, televizních inscenacích, slyšíme ji na rozhlasových vlnách. Je skvělou pedagožkou na ostravské Janáčkově konzervatoři, její studenti nacházejí uplatnění doma i v zahraničí.

Zlata Holušová: Ostravskou scénu na Colours nechystáme
4. 08. 2016
/ANKETA, ZAJÍMALO VÁS/ Do redakce jsme dostali dopis čtenáře Jiřího Beránka z Ostravy, který se ještě vrací k letošnímu ročníku mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava.

Úspěšná rodinná kapela Marod z Ostravy v Los Angeles zabodovala i letos
2. 08. 2016
/ROZHOVOR/ Čtyři stříbrné a jednu zlatou medaili získala v minulých dnech na mistrovství světa v interpretačním umění v Los Angeles skupina Marod z Ostravy-Staré Bělé, kterou tvoří především otec, matka, dcera a syn rodiny Matláškovy. Její frontman, René Matláškek starší, v rozhovoru pro Deník říká: „V Los Angeles se nám i letos podařilo zabodovat."

Dvanáctý ročník festivalu Štěrkovna Open Music: Bylo vyprodáno
31. 07. 2016
/FOTOGALERIE/ Atraktivní víkendový program (například Horkýže Slíže, Precedens, Mig 21 nebo Jelen) byl tak nabitý, že nedošlo ani na dražbu sochy festivalového motýla. Závěr nedělního programu patřil především kapele Slza.

Čeladnou o víkendu rozproudil rodinný festival
31. 07. 2016
/SOUHRNNÁ FOTOGALERIE/ Beskydská obec opět po roce ožila festivalovým děním. Ladná Čeladná překonala loňský premiérový ročník také v návštěvnosti.

Štěrkovna Open Music odstartuje už v pátek. Nabídne i "balkánskou bitvu"
28. 07. 2016
Tento pátek vypukne dvanáctý ročník třídenního festivalu Štěrkovna Open Music v Hlučíně. Pro návštěvníky připravil několik hudebních lahůdek. Jednou z nich je mimořádný projekt založený na živém souboji dvou kapel hrajících balkánskou hudbu.

Festival Ladná Čeladná: CC Smugglers a Zrní
28. 07. 2016
/SOUTĚŽ DENÍKU BYLA UKONČENA/ Návštěvníci se mohou těšit na tři scény i rozšířený program pro děti. Chybět nebudou ani divadelní představení

Deník hledá největší osobnost kraje - OSOBNOSTI KULTURY
27. 07. 2016
/HLASUJTE V ANKETĚ POD ČLÁNKEM/ Zanechali v historii našeho regionu výraznou stopu nebo dělají dobré jméno našemu kraji svou činností i dnes. Výrazných osobností spojených se severní Moravou a Slezskem najdeme v historii i současnosti celou řadu. Které z nich jsou ale ty „NEJ"?