Deník - Karvinský a havířovský - regionální kultura


Ve folkloru se zpívá o tom, o čem se nemluví, říká Zuzana Lapčíková
4. 09. 2022
Cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková už po několik desetiletí symbolizuje spojení moravské lidové hudby a jazzu. Nyní uvažuje o vydání životopisné knížky a nového alba, na kterém by se poprvé za celou svou kariéru představila jako písňová autorka.

Kate Winsletová v ruinách. V Chorvatsku natočí film o americké fotografce
3. 09. 2022
Rozstřílenou a opuštěnou pláž Kupari u Dubrovníku oživí hollywoodské hvězdy. Chystají se sem Kate Winsletová, Jude Law, Marion Cotillardová a Josh O'Connor. Zahrají si ve filmu o slavné americké fotografce a modelce ikonického časopisu Vogue Lee Millerové.

Špinarka naživo z Ostravy odstartuje Týden dárků
1. 09. 2022
Už tradičním Týdnem dárků zahájí ČT art 1. září oslavy devátých narozenin. Přímý přenos tentokrát nabídne hudební inscenaci Špinarka z ostravského Divadla Petra Bezruče. 

Zvládnou to organizátoři? Havířovské slavnosti hostí Kabát i Lucii Bílou
1. 09. 2022
Přípravy na letošní Havířovské slavnosti vrcholí a s nimi možná i napětí těch, kdo se v pátek či v sobotu do areálu Slavie chystají.

Bravo, rockeři! Příznivci rocku vybrali v Orlové na charitu skoro 60 tisíc korun
29. 08. 2022
Téměř šedesát tisíc korun, které poputují slabozrakým a nevidomým, se podařilo vybrat během sobotního hudebního festivalu Rocktherapy v Orlové.

Hana Zagorová naposledy v ostravském Trojhalí prozradila recept na optimismus
26. 08. 2022
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Hana Zagorová byla také největší hvězdou rodinného festivalu Ostravský kompot v roce 2019, který se konal v Trojhalí Karolina. Připomeňte si její vystoupení i její recept na věčný optimismus, který tehdy prozradila.

Hana Zagorová zemřela, takto vzpomínala na rodnou Ostravu v posledních letech
26. 08. 2022
/ROZHOVOR/ Devítinásobná zlatá slavice Hana Zagorová, rodačka z Ostravy-Petřkovic, zemřela. Jedna z nejoblíbenějších zpěvaček populární hudby by šestého září oslavila úžasné 76. narozeniny. Připomeňte si jeden z jejích velkých rozhovorů pro Deník, kde vzpomínala nejen na své začátky, ale také na své rodné město - Ostravu

V Těšíně se bude hrát pod širým nebem, začíná Divadelní festival nad řekou
22. 08. 2022
Milovníci divadla mají další možnost užít si představení pod otevřeným nebem. V úterý začíná Divadelní festival nad řekou a hrát se bude v Parku Adama Sikory v Českém Těšíně.

OBRAZEM: Déšť i plameny, metalový festival na Olešné měl charitativní podtext
21. 08. 2022
Fanoušci metalové muziky z Česka, Slovenska, Polska a kdoví odkud ještě, ukázali o předposledním srpnovém víkendu, že mají jak štědré srdce, tak odolnou náturu.

Rod draka se představuje krvavě a nelítostně. Novinka od HBO si servítky nebere
20. 08. 2022
Hlavní hrdinka očekávané série Rod draka to nebude mít snadné. V dnešní době přející vůdčím ženám by se nejspíš těšila zvolená vládkyně úctě a respektu. Princeznu Rhaenyru rodu Targaryenů však čeká krev, bolest a pevné nervy. Alespoň to naznačují první díly desetidílné ságy, z nichž úvodní měl slavnostní předpremiéru ve čtvrtek večer v pražském Cinestar Anděl. NA HBO Max se seriál představí v pondělí 22. srpna, sledovat jej můžete i online a s českými titulky.

Příběh Františka Kriegela je dotočen. Symbolicky před výročím srpna 1968
19. 08. 2022
Muž, který stál v cestě. To je film o Františku Kriegelovi, hrdinovi Pražského jara, který v předvečer výročí srpnové okupace dokončil Petr Nikolaev. Hlavní roli muže, jenž se jako jediný postavil Brežněvovi a nepodepsal "Moskevský protokol", hraje Tomáš Töpfer. Snímek se nerodil lehce, provázely ho bouřlivé spory o práva a režii. Do kin vstoupí během příštího jara.

Rockové hvězdy v Nových Heřminovech opět podpoří boj obce proti přehradě
18. 08. 2022
/FOTOGALERIE/ Nové Heřminovy už jedenáct let hostí festival Rockem proti přehradě. Také 19. srpna 2022 se od 16 hodin začne v Heřminovech rozléhat pořádný poctivý bigbít.

Hudební festival Hrady CZ míří do Hradce nad Moravicí
16. 08. 2022
Chinaski, Rybičky48, Mirai, Tomáš Klus, Divokej Bill, Mig 21, Anna K., Trautenberk a další kapely nebo interpreti. Taková je letošní nabídka putovního hudebního festivalu Hrady CZ. V plné síle s ní dorazí do podzámčí, konkrétně na louku u hotelu Belária, v pátek 19. srpna a zabydlí se na ní do soboty 20. srpna.

Zemřela výtvarnice Jane McAdam Freud, pravnučka zakladatele psychoanalýzy
15. 08. 2022
Zemřela výtvarnice Jane McAdam Freud, pravnučka zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Bylo jí 64 let.

Inspirativní čtení na léto. Pět knih, které byste neměli o dovolené minout
13. 08. 2022
Léto se zlomilo do druhé půlky, dovolené a výlety ale pro mnohé z nás nekončí. Pokud jste už znaveni mořem, sluncem, túrami, festivaly, koncerty či letními kiny, možná vám přijde vhod strávit nějaký čas jen tak ve stínu stromů a s dobrou knihou v ruce. Tady je pět tipů, které vás nebo vaše děti třeba osloví.

Vzkvétající Númenor. Fotky ze seriálu Prsteny moci odhalují dosud neviděnou říši
12. 08. 2022
Jak oživit svět, který mnozí znají, ale nikdo jej neviděl? Touto otázkou se zabývali tvůrci mytologického eposu The Lord of the Rings: The Rings of Power neboli Pán prstenů: Prsteny moci, jehož premiéra se odehraje na streamovací platformě Amazon Prime Video 2. září.

Podzim na Nově: Pět hraných seriálů, nový MasterChef i návrat legend
12. 08. 2022
Televize Nova představila své podzimní programové schéma. Jeho součástí bude seriál Policie Modrava, který vyvrcholí novými díly a závěrečnou řadou. Druhou sérií bude pokračovat i hit loňského podzimu, seriál Pan profesor s Vojtěchem Dykem, nové případy budou řešit v jednom z nejsledovanějších krimi seriálů posledních let Specialisté.

OBRAZEM: Natáčení nové pohádky na Hukvaldech, objeví se v ní i zpěvák Voxel
8. 08. 2022
/FOTOGALERIE/ Hrad v Hukvaldech na Frýdeckomístecku obsadili druhé srpnové pondělí filmaři. Za přispění místních komparsistů dělali dotáčky druhého dílu úspěšné pohádky Princezna zakletá v čase. Na place se objevil i hudebník a zpěvák Václav Lebeda aka Voxel. 

Úspěšný začátek roku Marka Sibinského: Grafika roku a prestižní ocenění z Polska
8. 08. 2022
, O tom, že Marek Sibinský se stává výraznou osobností současné nejenom české výtvarné scény, svědčí výrazná prestižní ocenění, které získal v první polovině letošního roku.

Písničkář Michael Janík: Dvanáctistrunku jsem si pořídil kvůli Beatles
8. 08. 2022
Zachtělo se mi zjistit, co dělá Michael Janík (77). Jak se má, čím se baví, o čem přemýšlí. V nakladatelství Galén mu právě vychází sbírka básní Poezie starého písničkáře. Ty verše jsou jako on sám: vlídné a třeskutě vtipné, hřejivé i sarkastické. Jedním slovem: ty básničky jsou k posmání. Tak si vousatého kytaristu a zpěváka pamatujeme z oblíbeného dua Paleček a Janík, od jehož seznámení letos uplyne 55 let. 

Zážitek v Úvalně: Felix Slováček o víkendu předvedl na Rychtě, co umí
7. 08. 2022
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mistr dechových nástrojů Felix Slováček má valašské kořeny v rodném Zlíně, stejně jako přední český výtvarník Boris Jirků. A právě na vernisáž jeho obrazů známý hudebník o víkendu dorazil do Úvalna. Slováček ve svých téměř osmdesáti letech vydává nové album Nádherná láska.

Ladná Čeladná začala, co nabízí? Návštěvníci "fasovali" klobouky i vějíře
5. 08. 2022
/FOTOGALERIE/ První chvíle po otevření festivalového areálu u školy mezi beskydskými kopci patřily hlavně rodinkám s dětmi. A než nastoupila první kapela – ostravská Adobre s náměstkem hejtmana Lukášem Curylem za klávesami – byl čas obejít stánkovou nabídku.

Filmaři se chystají na Hukvaldy, budou točit pokračování úspěšné české pohádky
4. 08. 2022
Na hradě Hukvaldy se bude v pondělí natáčet pokračování úspěšné pohádky Princezna zakletá v čase. Snímek bude kombinovat prvky pohádky a fantasy stejně jako první díl. „U pokračování jdeme ještě dále do fantasy. U prvního dílu jsme viděli, že to funguje a že to zaujalo i ty nejmenší,“ upřesnil režisér filmu, Petr Kubík.  

Malíř Jiří Slíva: V mládí jsem si kreslil obrázky k písničkám ze Semaforu
4. 08. 2022
Klasik českého kresleného humoru oslavil začátkem července úctyhodné půlkulatiny. Podle občanky je mu 75 let. Ale vůbec byste to do něj neřekli. Na světě by se našlo jen málo činorodějších a zaneprázdněnějších lidí. Jiří Slíva kreslí, maluje, ilustruje, hraje na kytaru a zpívá, skládá písničky, píše básničky, pořádá výstavy… Na jeden život je toho až moc. 

K životu s úsměvem na tváři stačí opravdu málo, říká cestovatel Jakub Kynčl
3. 08. 2022
Jakub Kynčl si oblíbil Střední a Jižní Ameriku. O cestách po této části světa pojednává i jeho kniha Pas a pes. A proč to tam má tak rád? Lidé jsou tam prý upřímnější. „Když jsem v Jihovýchodní Asii, každý se na mě usmívá. Nepoznám, zda mi ten člověk vstřícně pomůže, anebo na mě chystá nějaký podvůdek. V Latinské Americe je to snadnější. Milí a vlídní lidé se usmívají a ti, kterým se chcete vyhnout, se tváří tak, že raději přejdete na druhou stranu cesty,“ říká cestovatel a spisovatel v jedné osobě.

Febiofest se vrací do jarních dnů. Nabídne mimo jiné lanýže
4. 02. 2022
Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest se letos uskuteční v tradičním jarním termínu. Po dvou letech, kdy jej koronavirová omezení přesunula na podzim, si jej diváci užijí od 19. do 28. dubna.

Výstava ve Vrbně: Dcera lesníka zmapovala Lichtenštejnské lovecké chaty
2. 02. 2022
Zdenka Jordanová se při túrách a výletech do přírody pustila do fotografování loveckých chat. Jako dcera lesníka měla k lesu vždy blízko. Zprvu rodinné snímky a fotografie pro radost daly vzniknout jedinečnému projektu, který podrobně obrazově dokumentuje lovecké chaty v Jeseníkách a rozrostl se i do širšího okolí.

Klásek předal Hurvínka nástupci. Odcházím, ale budu přítelem na telefonu, říká
2. 02. 2022
Josef Skupa, Miloš Kirschner, Martin Klásek. To byla až doposud tři jména spojovaná s hlasem legendárních loutek Spejbla a Hurvínka. Nyní se tato trojice rozrostla na čtveřici. Martin Klásek se totiž rozhodl předat interpretační žezlo svému nástupci Ondřeji Lážnovskému a odejít z divadla.

Star Wars, Rod draka a skandály. Co byste letos neměli minout na streamu
1. 02. 2022
Je libo další bitku o trůny, zombíky či animovaný komiks? Nebo snad trochu drog, sexu a skandálů? Streamovací platformy upevňují své pozice a bitva o diváka bude letos ještě lítější než loni.

Na jevišti sedíme u piva a je nám dobře, říká šéf Dětmarovského divadla
30. 01. 2022
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Před první covidovou vlnou zkraje roku 2020 stihli v premiéře odehrát svou třetí hru Světla Hollywoodu. V průběhu dalších pandemickým měsíců ale nazkoušeli novou hru, kterou uvedli koncem loňského roku a letos počátkem ledna. Pak ale část souboru postihl covid a činnost divadle je nyní přerušena. O tom, jak se daří ochotníkům v Dětmarovicích, o dalších plánech i mnoha jiných věcech jsme mluvili s principálem Dětmarovského divadla Pavlem Karasem.

Jiří Vyorálek, detektiv Černý ze Stínů v mlze: Ostrava je pralesní aglomerát
30. 01. 2022
/FOTOGALERIE/ Svým svérázným humorem si získal diváky nového kriminálního seriálu České televize z ostravského prostředí, kteří se jeho vtípky baví ještě dlouho po skončení dílu. Jak by se ale Jiří Vyorálek jako kriminalista Martin Černý cítil doopravdy a co si myslí o Ostravě a Moravskoslezském kraji?

Colours odhaluje další jména, Tindersticks a Phoebe Bridgers, hvězd přibývá
28. 01. 2022
Návštěvníci festivalu Colours of Ostrava, který se letos koná od 13. do 16. července, uvidí tuzemskou premiéru Phoebe Bridgers, jedné z nejosobitějších písničkářek současnosti, která byla za svoji zatím poslední desku Punisher nominována na čtyři Grammy. Třicet let hudební kariéry oslaví na Colours of Ostrava nezaměnitelní britští melancholici Tindersticks. K hlavním potvrzeným hvězdám letošního ročníku patří The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix, LP, Kings of Convenience nebo Youssou N´Dour. 

Česká kultura dostane obří evropskou injekci. Postaví ji to na nohy?
28. 01. 2022
Zúčastněte se debaty Euractivu.cz a Deníku na téma, co lze udělat za evropské peníze na podporu české kultury, nebo, chcete-li kreativního průmyslu.

Děti z Bullerbynu, Pipi i Ronja. Rošťáci Astrid Lindgrenové umějí žít a přežít
28. 01. 2022
Už její jméno zní jako z pohádky. V pátek 28. ledna je tomu dvacet let, co zemřela Astrid Lindgrenová, autorka hravých bestsellerů Děti z Bullerbynu, Pipi Dlouhá punčocha a Ronja, dcera loupežníka.

Martin Dejdar: Mléčné sklo je svědectvím doby o lidech a jejich vztazích
26. 01. 2022
Světovou premiéru původní hry Mléčné sklo, jejímž autorem je filmový scenárista Marek Epstein, připravuje na 4. února Vršovické divadlo MANA v Praze. V hlavní roli dramatického příběhu s kriminální zápletkou uvidíme Martina Dejdara (další úlohy ztvární Máša Málková, Zbigniew Kalina, Vilém Udatný a Ondřej Černý). „Hra je podle mého soudu atraktivní už tím, že se jedná o detektivku. Je to žánr, který se na divadelních jevištích uvádí jen minimálně,“ říká Martin Dejdar.

VIDEO: Promlčeno. Karel Roden se v novém filmu vypořádává s minulostí
18. 01. 2022
Zločin, bolavé rány a pomsta. To jsou motivy filmu Promlčeno, v němž režisér Robert Sedláček otvírá téma promlčených trestných činů. Drama, jež už před českou premiérou posbíralo zahraniční ceny, uvidíme v kinech od 28. dubna. Zatím nabízejí tvůrci malou vizuální ochutnávku.

KVÍZ: Jaroslav Dudek. Znáte otce Bakalářů a Nemocnice na kraji města?
17. 01. 2022
Ačkoliv Jaroslav Dudek vystudoval režii na DAMU a jeho profesní život je spojen s Divadlem na Vinohradech, ovlivnil i mnoho televizních fanoušků. Kdo by neznal cyklus Bakaláři inspirovaný příběhy diváků nebo seriál Nemocnice na kraji města, do kterého obsadil snad všechny herce ze svých milovaných Vinohrad. Turnovský rodák by 17. ledna oslavil 90 narozeniny.

Ženy, které potřebují muže. Příběhy žen, které si šlapou po štěstí
14. 01. 2022
Devět příběhů obyčejných žen, které si občas dílem náhody, jindy vlastním přičiněním tak trochu šlapou po štěstí. A jejich muži mnohdy překvapí nečekanou šlechetností, nebo naopak zas prostou hrubostí. To je nová kniha spisovatelky Dory Čechové nazvaná Ženy, které potřebují muže. 

Michal David: O "dvojku" ploužáků si napsali sami fanoušci
14. 01. 2022
Zpěvák, skladatel a hudebník Michal David patří již několik dekád mezi nejpopulárnější a nejpracovitější umělce domácí pop music. Tento v pravém slova hitmaker složil nespočet hitů, přičemž se některé z nich staly i výraznou součástí oblíbených českých filmů. Napsal také několik muzikálů – k těm nejznámějším patří Kleopatra, Tři mušketýři a Angelika. Těsně před vánočními svátky vydal album Moje zapomenuté ploužáky 2 sestavené z písní, které má rád a které neprávem zůstaly ve stínu jeho velkých hitů.

Zemřel „Béďa“ Perzyna, člen Rock and Roll Bandu Marcela Woodmana. Bylo mu 59 let
13. 01. 2022
V pondělí 10. ledna 2022, ve věku 59 let podlehl náhlé nemoci ostravský hudebník Josef Perzyna, který do Woodmanova bandu nastoupil jako baskytarista v roce 2016, natočil s ním jeho poslední album „Czus Blues!“ a odehrál bezpočet koncertů. Ten poslední 26. prosince 2021 na tradiční Štěpánské zábavě v klubu Garage v Martinově.

Před rokem zemřel zpěvák a textař David Stypka. Kapela Mirai mu věnovala klip
10. 01. 2022
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dnes, 10. ledna 2022, je tomu rok, co po dlouhé nemoci spojené s komplikacemi covid-19 zemřel ve věku 41 let zpěvák, kytarista, skladatel a básník David Stypka. Kapela Mirai smutné výročí připomíná novým klipem k písni Lítej.

Výstup na Helfštýn přilákal tisíce lidí z celé Moravy. Překvapily novinky
8. 01. 2022
/FOTOGALERIE, VIDEO / Uniformy legionářů, skautské stejnokroje, ale i slušivé pletené oblečky čtyřnohých mazlíčků. Brány středověkého hradu Helfštýn vzali v sobotu návštěvníci doslova útokem - čtyřiačtyřicátý ročník novoročního výstup si nenechaly ujít čtyři tisíce turistů z celé Moravy. Po roční pauze si vydařenou akci pochvalovali.

Z Opavy do Keni. Město chystá komiks o životě Joy Adamson
7. 01. 2022
/FOTOGALERIE/ Jaký vliv měl opavský život Joy Adamson na její pozdější povahu a činy? Co pro ni znamenala lvice Elsa a proč měla raději zvířata než lidi? Tyto a další otázky ohledně slavné malířky a ochránkyně volně žijících zvířat v Keni řeší komiks o životě Joy Adamson, dívčím jménem Friederike Victoria Gessner, pod názvem Dlouhé safari z Opavy do Keni, jehož vydání teď připravuje město Opava.

Vojta Kotek o seriálu Marie Terezie: Kvůli paruce jsem vypadal jako kokršpaněl
1. 01. 2022
Marie Terezie. Jeden z nejnákladnějších projektů České televize, která jej vytvořila ve spolupráci s Rakušany, Slováky a Maďary, spěje ke svému vyvrcholení. Pátý díl mimořádně oblíbené ságy režírované Robertem Dornhelmem zavede diváky do let 1760 až 1780, odehrává se tedy patnáct let po konci čtvrtého dílu a Česká televize jej odvysílá 1. ledna 2022.

Zemřela „zlatá dívka" Betty White. Americké herecké ikoně bylo 99 let
31. 12. 2021
Ve věku 99 let ve svém domě v Los Angeles v pátek zemřela americká herečka a komička Betty White. Hollywoodská ikona měla krátce před stými narozeninami. Proslula zejména rolí Rose Nylund v populárním americkém seriálu The Golden Girls (Zlaté dívky).

Moravanka končí: Díky, že jste nás měli rádi, vzkazuje kapelník Slabák
30. 12. 2021
I slzy ukáply hudebníkům legendární Moravanky po posledním koncertu. Tento týden kapela ukončila svou koncertní pouť po více než padesáti letech. Naposled mohli Moravanku na živo slyšet lidé v Lomnici na Brněnsku. „Všem našim posluchačům děkujeme za to, že nás měli rádi,“ vzkazuje kapelník a zakladatel Moravanky, trumpetista Jan Slabák.

Zemřel zakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina. Bylo mu 81 let
28. 12. 2021
Spoluzakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina v úterý zemřel ve věku 81 let. Informaci serveru iDNES.cz potvrdil ČTK frontman skupiny Petr Janda.

Zločiny z Ostravy. Stíny v mlze mají silný příběh, říká herečka Petra Špalková
28. 12. 2021
Vůbec první seriálovou novinkou příštího roku bude dvanáctidílná krimi série Stíny v mlze odehrávající se v Ostravě a jejím okolí (první díl se na obrazovkách České televize objeví 3. ledna). Jednou z hlavních hrdinek je kriminalistka Magda Malá v podání Petry Špalkové, jež společně s parťákem Martinem Černým (Jiří Vyorálek) vyšetřuje zločiny, které se odehrávají v různých sociálních prostředích - mezi YouTubery, realitními makléři, řidiči kamionů nebo motorkáři. 

Krajčo koupil kostel. Vyměnil střechu na sakristii a márnici a uspořádal koncert
27. 12. 2021
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Richardu Krajčovi a jeho manželce Karin Krajčo Babinské se podařilo na druhý svátek vánoční zcela zaplnit kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích. Na jejich první velkou akci v kostele, který se rozhodli zachránit, postupně opravovat a dokonce se stát jeho vlastníky přes svoji nadaci AnděLOVÉ, dorazily tři stovky diváků. Lidé byli zvědaví na vánoční mši a koncert. Po vstupenkách se jen zaprášilo, vyprodáno bylo záhy po spuštění předprodeje. Veškerý výtěžek půjde na opravu podlahy v kostele.

Detektivní horror a Karvinsko 70. let. Režisér Bulava točí nový film Žluté květy
27. 12. 2021
/FOTOGALERIE/ Estetika starých italských giallo horrorů smíchaná se stylem dávných českých detektivek zvaných Kalašovky s Rudolfem Hrušinským v hlavní roli. V Karviné a okolí začal vznikat nový český film Žluté květy, který točí režisér Lukáš Bulava s herci, jako Stanislava Jachnická, ale i řadou neokoukaných tváří i známých ostravských herců, jako je Petr Panzenberger, Zuzana Truplová a další.

Zlomená závora z Těšína putuje do Prahy, diváky si podmanil Cirk La Putyka
12. 10. 2021
Pražský soubor Cirk La Putyka si z jubilejního 30. ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, který v neděli 10. října skončil v Českém Těšíně a Cieszyně, odváží hlavní cenu - Zlomenou závoru. Divákům, kteří rozhodovali o vítězi hlasování, takto ocenili skvělou pohybově-novocirkusové představení Runners. 

Knihy představí autora podoby Šumperka i příběhy z Jeseníků
7. 10. 2021
Hned dvě knihy s regionální tematikou vycházejí v říjnu v Šumperku. Světlo světa již spatřila monografie o architektu Georgu Bergerovi, v půlce měsíce se uskuteční křest fotoesejistické knihy Ivana Fíly o Jeseníkách.

Film, koncert i beseda. Ve čtvrtek je v Karviné premiéra novinky Marťanské lodě
6. 10. 2021
Martin E. Kyšperský je znám především jako frontman, textař a skladatel brněnské kapely Květy, jako textař spolupracoval třeba také s Lenkou Dusilovou, vystupuje i jako herec. Marťanské lodě jsou novým českým filmem, kde Kyšperský hraje hlavní roli spolu s Eliškou Křenkovou. Karvinská slavnostní premiéra se koná ve čtvrtek 7. října od 18 hodin v malém sále městského domu kultury a součástí bude i beseda a koncert brněnského hudebníka. 

Nový román rodačky z Těšínska se odehrává v Životicích během druhé světové války
6. 10. 2021
Na knižní pulty právě přichází novinka z pražského nakladatelství Vyšehrad. Román Jizva Danuty Chlupové, rodačky z Těšínska, je pro čtenáře příležitostí, jak se ponořit do událostí, které se odehrály v Životicích (dnes součást Havířova) během druhé světové války.

Karel Gott chtěl být vždycky poslem dobrých zpráv, říká režisérka filmu Špátová
4. 10. 2021
Režisérka a kameramanka Olga Malířová Špátová měla vzácnou příležitost strávit rok života s Karlem Gottem. Zpěvák ji sám oslovil, aby o něm natočila film. Když na tuto nabídku kývla, ještě netušila, že bude i u posledních zpěvákových chvil na tomto světě, které také ve snímku, nazvaném jednoduše Karel, zachytila. Jaké bylo natáčení s legendou naší populární hudby a co ve filmu nakonec neskončilo?

Zemřela herečka Blanka Bohdanová. Bylo jí 91 let
3. 10. 2021
V jedné z pražských nemocnic dnes dopoledne ve věku 91 let zemřela emeritní členka Národního divadla (ND) v Praze Blanka Bohdanová. V ND si nositelka ceny Thálie a držitelka dvou cen Františka Filipovského za dabing v průběhu 50 let zahrála přes 80 rolí. ČTK o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk.

Thomas Anders z Modern Talking vystoupí v Ostravě!
30. 09. 2021
Už 16. října 2021 se v Ostravě v Multifunkční aule GONG uskuteční koncert Thomase Anderse, jedné z hvězd hudebního uskupení Modern Talking.

Unikátní výstava v Ostravě: Dolní Vítkovice patří od soboty Večerníčku
30. 09. 2021
/FOTOGALERIE/ Ve Velkém světě techniky v areálu Dolních Vítkovic bude od soboty přístupná nová unikátní výstava určená pro děti i všechny další, kdo mají rádi chlapečka s čepičkou vyhazujícího z kouzelných hromádek lístky pohádek.

Ve Stolárně zahraje bluesová extraliga. Kapela PBK Blues slaví
28. 09. 2021
Už tuto sobotu se v Music clubu Stolárna v Havířově sejde světová bluesová liga. Poprvé zde zahraje KSW 4 Blues, kapela roku v Top Blues 2020 Polsko, a argentinská královna blues Vanesa Harbek II, která před dvěma lety vyprodala ostravský klub Parník, objevila se i na Valašském špalíčku 2019 a letos dobývá festivaly v západní části Evropy, jako např. Švýcarsko, Holandsko nebo Německo.

Divadelníci ze čtyř států se sjedou do Těšína
27. 09. 2021
Už potřicáté bude Těšín na přelomu září a října hostit mezinárodní divadelní festival Bez hranic/Bez granic. Od 30. září do 10. října se mohou návštěvníci těšit na sedmnáct mimořádných divadelních představení z Čech, Polska, Slovenska a Maďarska.

OBRAZEM: FM City Fest 2021 - vzpomínka na Davida Stypku a zvučná jména
26. 09. 2021
/FOTOGALERIE/ Industriální prostřední bývalých textilních závodů Slezan ve Frýdku-Místku přivítalo v páteka v sobotu hudební festival nabitý zvučnými jmény.

Úspěšný multiinstrumentalista zkusí štěstí s filmem o Štramberku
24. 09. 2021
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Věž Trúba a hrad a město Štramberk mají hlavní role v krátkém filmu, který natočil hudební multiinstrumentalista Adam Uličný z Rožnova pod Radhoštěm.

O dvou Šumařích na havířovských střechách. Muzikál přiveze Těšínské divadlo
20. 09. 2021
V havířovském kulturním domě Petra Bezruče se v úterý 21. září a ve středu 22. září uskuteční zdejší premiéry nejnovějšího muzikálu v podání herců obou scén Těšínského divadla.

Takto bude Ostrava vypadat už za několik let, z Černé Louky bude City Campus
16. 09. 2021
/FOTOGALERIE/ Jak bude vypadat nový kampus Ostravské univerzity a co všechno v něm bude možné zažít, přibližuje výstava s názvem City Campus Černá louka v Městském ateliéru prostorového plánování a architektury MAPPA v Ostravě. 

Ostravský Sorfest v sobotu přivítá kapely Limetall a Ingott
15. 09. 2021
Hard rock, heavy metal, trash metal, punk i rock and roll bude v sobotu 18. září znít areálem Slezskoostravského hradu, kde se koná hudební festival Sorfest.

Slezskoostravský hrad hostil patnáctý ročník Jazz Open Ostrava
11. 09. 2021
Hlavní hvězdou večera byl americký trumpetista Philip Lassiter. Do Ostravy přijel se svou šestičlennou skupinou a představil repertoár nového alba Live in Love.

Tisíc rychlých životů. Jean-Paul Belmondo byl miláčkem Francie i krásných žen
6. 09. 2021
Jeho filmová hvězda zářila plné půlstoletí. Byl U konce s dechem, Bláznivým Petříčkem, Zvířetem, Mužem z Ria i Acapulca, Policajtem i Samotářem. Ale hlavně národním miláčkem. A nejen ve Francii. V pondělí však Jean-Paul Belmondo alias Bébel, jak mu fanoušci něžně přezdívali, zemřel. Bylo mu 88 let.

Martin Chodúr vydá v září novou „raškovickou“ desku
6. 09. 2021
Zpěvák, skladatel, textař a vítěz první řady soutěže Česko Slovenská SuperStar z roku 2009 bydlí se svou ženou a synem v Raškovicích už několik let. Jak se mu v této podhorské obci, do které se přestěhoval z Ostravy, žije?

Zemřel Jean-Paul Belmondo. Legendárnímu francouzskému herci bylo 88 let
6. 09. 2021
Ve věku 88 let zemřel populární francouzský herec Jean-Paul Belmondo. S odvoláním na právního zástupce to uvedla AFP. Belmondo byl neodmyslitelně spjat s francouzskou novou vlnou, před kamerou se ve filmové roli naposledy objevil v roce 2008. K jeho nejznámějším snímkům patří Muž z Ria či U konce s dechem. 

Landecký poklad čeká na objevení. Nechoďte tam ale v noci o úplňku
6. 09. 2021
Ostravský kopec Landek, kde byla nalezena legendární Landecká venuše, je opředený řadou tajemství. Prý je v něm ukrytý poklad a má i svou prokletou landeckou paní na koni, jež ho hlídá. Nejen o této, ale i dalších pověstech spojených s Landekem umí kouzelně vyprávět rodačka z Ostravy-Koblova Miriam Prokešová.

Premiéru Zátopka jsem strávila v mrákotách, říká Martha Issová
4. 09. 2021
Ve sportovním dramatu Zátopek hraje atletovu ženu, slavnou oštěpařku Danu Zátopkovou. První hod se prý nepovedl, Martha Issová je ale bojovnice, a tak to vybojovala. Navíc je teď hodně v běhu. Natáčí film s Alicí Nellis, dokončila krimi s Janem Hřebejkem a na podzim ji čeká Vina v Dejvickém divadle. Pěstuje sebereflexi, a jak říká, je otevřená změnám, které se blíží.

Detail i emoce, na ostravském hradě jsou k vidění fotografie Jiřího Zerzoně
2. 09. 2021
/FOTOGALERIE/ Profesionální fotograf Jiří Zerzoň, jehož snímky znají například čtenáři předních českých časopisů a novin, ale i návštěvníci divadel, diváci České televize a zaměstnanci velkých průmyslových podniků v regionu, oslavil začátkem června významné životní jubileum. Při příležitosti svých padesátin vybral symbolických padesát svých fotografií, které zachycují průřez jeho tvorby a ty jsou nyní k vidění na Slezskoostravském hradě.

Ray Wilson: Dnes jsem s písněmi Genesis spokojenější víc, než dříve
2. 09. 2021
Dělám jen to, co chci, takže jsem spokojený, říká zpěvák Ray Wilson, který o víkendu navštívil Karvinou.

Ceny Jantar za celoživotní dílo získali Marta Roszkopfová a Rudolf Bernatík
1. 09. 2021
/PŘEHLED OCENĚNÍ/ Kulturní Ceny Jantar určené umělcům s vazbami na Moravskoslezský kraj za rok 2020 jsou rozdány. Galavečer již 4. ročníku se letos opět uskutečnil v ostravské aule Gong, a to 31. srpna 2021. Za celoživotní přínos byli letos oceněni legendární ostravský klavírista Rudolf Bernatík a scénografka Marta Roszkopfová.

Hrad v Ostravě rozezní trumpetista Philip Lassiter. Chystá se Jazz Open Ostrava
31. 08. 2021
Fanoušci jazzové hudby si v Ostravě přijdou na své. Chystá se totiž patnáctý ročník festivalu Jazz Open Ostrava, jenž se uskuteční ve čtvrtek 9. září v areálu Slezskoostravského hradu. Na programu jsou tři koncerty, během kterých se publiku představí několik významných osobností české i zahraniční hudební scény. Hlavní hvězdou večera bude americký trumpetista Philip Lassiter.

Rockeři v Orlové hráli pro postižené děti, vybralo se 106 tisíc
30. 08. 2021
Devět kapel a desítky hudebníků vystoupily v sobotu 28. srpna na 12. ročníku charitativního hudebního festivalu RockTherapy.

Ewa Farna a Ray Wilson roztančili karvinské Lodičky na Dolańském Grómu
28. 08. 2021
/FOTO, VIDEO/ Po dvou letech se zase uskutečnil Dolański Gróm. V Karviné navíc s britskou hvězdou první velikosti. Fanouškům zahrál skotský zpěvák a kytarista Ray Wilson známý z působení ve skupině Genesis.

Džony Džepo přijel. Amerického herce vítaly u Thermalu babičky i malé dívenky
27. 08. 2021
„Johnny, Johnny, Johnny!“ Davy před Thermalem se dnes odpoledne neslo jediné jméno - Johnnyho Deppa. Americký herec a hudebník naplnil představu o hvězdě, která rozsvítí festival, vrchovatě. Rozdával úsměvy, odpovídal na krátké otázky a podepisoval všechno – fotky Střihorukého Edwarda, Karlíka z továrny na čokoládu, boxy DVD se svými filmy, knihy, plakáty, ba i rukávy dětských bundiček. Speciální pozornost věnoval dětem, sem tam přimaloval na nataženou dlaň srdíčko či smajlíka.

Zemřel Radek Pobořil. Dlouholetému členovi kapely Čechomor bylo 75 let
25. 08. 2021
Po těžké nemoci v úterý zemřel hudebník, dlouholetý člen skupiny Čechomor Radek Pobořil. Kapela to oznámila na sociálních sítích. Pobořil hrál na akordeon, dechové i žesťové nástroje. Bylo mu 75 let.

Vytvářím svět, jaký bych si přála, říká začínající spisovatelka Lucie Stošková
23. 08. 2021
Lucie Stošková bydlí v Libhošti u Nového Jičína, ale větší část života strávila v Lubině, místní části Kopřivnice. Vystudovala učitelství pro střední školy na Ostravské univerzitě a nyní učí dějepis a český jazyk na druhém stupni základní školy v Příboře. Také se stará o dvě děti, pečuje o domácnost a píše knihy. Na konci loňského roku vydala svou knižní prvotinu Mezi dvěma ohni, která je úvodem do rozsáhlé šestidílné fantasy série s názvem Kvadriga. Momentálně pracuje na audioknize a připravuje vydání druhého dílu.

Karlovarský festival očima Jany Podskalské: Nejsou lidi
21. 08. 2021
Karlovarský festival začal. Zvědavé oči, které jsou jeho letošním vizuálem, se včera rozrostly o stovky těch, kteří zaplnili prostor před Thermalem. Dorazili první hosté, nad říčku Teplá se vrátily filmové bilboardy a do sálů diváci. 

Royal Moscow Ballet přidává představení v Ostravě
3. 12. 2019
Světově úspěšný baletní soubor Royal Moscow Ballet opět zavitá na své turné po České republice a kvůli velkému zájmu veřejnosti mimo původní program přidává představení i v Ostravě.

OBRAZEM: Předvánoční koncert s Jiřím Erlebachem
30. 11. 2019
Koncert s Jiřím Erlebachem a jeho hosty v pátek 29. listopadu v evangelickém kostele v Havířově-Bludovicích měl skvělý průběh. Byl doprovázen neustálými výbuchy obrovského potlesku. 

U rozsvíceného stromu zazpívá skupina No Name
28. 11. 2019
Vánoční zvyky, zpívání koled, ochutnávky vybraných lahůdek, výběr vánočních dárku, divadelní představení, hudební vystoupení a historická tržnice s ovčincem, Ježíškovou vánoční poštou i ukázkami lidových řemesel.

V Karviné v červnu vystoupí Ewa Farna a Ray Wilson
26. 11. 2019
Velkolepou hudební nadílku připravili na příští červen pořadatelé česko-polského festivalu Dolański Gróm. Do Karviné pozvali mladou polskou pop-rockovou skupinu Chevy a polskou kapelu IRA. Místní scénu bude reprezentovat Ewa Farna a hlavní hvězda programu bude letos z Velké Británie.

OBRAZEM: Osmnácté vítání občánků Havířova
26. 11. 2019
V neděli 24. listopadu se v obřadní síni na Zámku konalo v pořadí osmnácté letošní vítání občánků města Havířova.

Vyšla kniha o letcích RAF pocházejících z Bohumínska
25. 11. 2019
Příběhy Čechoslováků z Bohumínska, kteří za 2. světové války působili u 311. bombardovací perutě Britského královského letectva, ožívají v nové knize bohumínského spolku Maryška. Přibližuje v ní osudy Bohumíňáků a lidí spjatých s Bohumínskem, kteří neváhali nasadit život v boji za svou vlast a za svobodu.

OBRAZEM: Kostel sv. Anny v Havířově patřil o víkendu duchovní hudbě
25. 11. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Koncert duchovní hudby v sobotu 23. listopadu v kostele sv. Anny v Havířově předčil všechna očekávání a těšil se obrovskému diváckému zájmu.

V Karviné v červnu vystoupí Ewa Farna a Ray Wilson
23. 11. 2019
Velkolepou hudební nadílku připravili na příští červen pořadatelé česko-polského festivalu Dolański Gróm. Pozvali mladou polskou pop-rockovou skupinu Chevy a polskou kapelu IRA.

Odvážné děti kolem kapely All Skapone´s se nebály točit klip ani ve sklepení
23. 11. 2019
Fryštátské podzemí pod karvinskou restaurací Na Bečkách se v pátek stalo jedním z prostředí lehce retro klipu, který v těchto dnech dokončuje karvinská hudební stálice, kapela All Skapone´s. Kapela hraje od roku 2003, letos vydala své čtvrté album a klip k písni Pohádková bude mít premiéru 30. listopadu.

Vladimíra Gajdošová umí nakreslit černého psa na černém papíru
21. 11. 2019
V uměleckých školách jen značně pokročilí studenti dostanou úkol nakreslit černou kouli na černém pozadí, bublinu nebo grimasu. V této zkoušce musí pedagogům dokázat, že kromě vrozeného talentu už zvládli také techniku a řemeslnou stránku malby či kresby.  

Bohumínskou pěveckou STAR 2019 je Magdaléna Adamusová
20. 11. 2019
Bohumínskou pěveckou STAR 2019 je Magdaléna Adamusová, která oslnila porotce i diváky písní Writing on the Wall z bondovky Spectre.

Adventní koncerty Permoníku
19. 11. 2019
Karviná – Pěvecký sbor Permoník bude stejně jako v předchozích letech v době adventní hodně vystupovat.

Ewa Farna v Ostravě zaplnila Avion. Deníku prozradila: Malému zpívám při koupání
18. 11. 2019
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Atmosféru blížících se vánočních svátků si mohli v sobotu užít návštěvníci ostravského Avion Shopping Parku. Nejen okolí pódia, kde se koncert Ewy Farné konal, ale všechny prostory tohoto obchodního centra byly zaplněny doslova k prasknutí.

OBRAZEM: V ostravském Avionu bylo narváno! Ewa Farna táhne, podívejte se sami
17. 11. 2019
Návštěvnost v obchodním centru Avion Shopping Park v Ostravě tuto sobotu, trhala rekordy! Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu totiž doprovázel koncert Ewy Farne a tak tady vpodvečer nebylo k hnutí. A to jak v prostorách obchodní galerie, tak na parkovišti…

V Karviné vystoupí Ray Wilson a Ewa Farna
16. 11. 2019
Velkolepou hudební nadílku připravili na příští červen pořadatelé česko-polského festivalu Dolański Gróm. Pozvali mladou polskou pop-rockovou skupinu Chevy a polskou kapelu IRA.

VIDEO: Kulturní dům Radost obsadili učitelé, převážně ženy
15. 11. 2019
/FOTOGALERIE/ Podívejte se, jak to vypadá, když se sejdou na jednom místě učitelé z jednoho města. Právě to se stalo v Havířově.

Návrat milicionáře do Ostravy: Víkend v kraji bude ve znamení 30. let od sametu
15. 11. 2019
/FOTOGALERIE/ Města a obce v našem kraji si budou v těchto dnech připomínat třicáté výročí sametové revoluce. Například na Masarykovo náměstí v Ostravě se při té příležitosti vrátila socha milicionáře (tedy pouze její maketa), která tady v minulosti stála.

VIDEO: Unikátní časosběrný dokument zachycuje proměnu havíře v ajťáka
14. 11. 2019
/ANKETA, FOTOGALERIE/ Nová šichta je nejen program těžební společnosti pro uplatnění lidí propouštěných z dolů na Ostravsku či Karvinsku na trhu práce, ale též nový slibný časosběrný ostravský dokument, který ojedinělým způsobem vypráví příběh muže, který se po téměř pětadvaceti letech fárání do rubání na paskovské šachtě pokouší uspět ve sféře informačních technologií (IT).

Jsem člověk, který potřebuje hodně spánku, říká Chantal Poullain
13. 11. 2019
Chantal Poullain se kdysi rozhodla, že místo studia v Americe pojede se svou láskou do socialistického Československa. Dnes by to prý udělala znovu.

Skončil 19. ročník Festivalu divadel Moravy a Slezska
11. 11. 2019
Inscenace Transky, body, vteřiny v podání herců ostravského Divadla Petra Bezruče získala hlavní cenu Festivalu divadel Moravy a Slezska 2019, který v neděli skončil v Českém Těšíně.

Viktořík a Klempíř z J.A.R.: Kdyby si u nás prosazoval každý svou, nevznikne nic
11. 11. 2019
Třicet let od svého vzniku si na právě probíhajícím turné 30 případů majora Romana připomíná skupina J. A. R. Tradičně jej zakončí 17. listopadu v pražské Lucerně při koncertu s podtitulem Zahraj to znovu, Samet.

Herečka Jana Preissová: Vnoučata mě drží při životě
11. 11. 2019
Zatímco milovníci divadla se mohou na jevišti naší první scény setkávat s Janou Preissovou průběžně, před filmovou kameru se tato jedna z našich nejoblíbenějších hereček postavila po dlouhých letech. A to v zimní romantické komedii Ženská na vrcholu, kde si s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou zahrají rodinu. Film měl v kinech premiéru 7. listopadu a nejen o něm si s oblíbenou herečkou povídal časopis TV Magazín.

Ochotníci hráli rádi a diváci všeho věku tu ochutnávali nejen umění
10. 11. 2019
Kultura v malém městě? Fungovat může a dokonce dobře! Chce to jen vytrvalost, chuť, podporu místních i kus štěstí. Tak, jako se to již více jak dekádu daří v Petřvaldu, kde o víkendu probíhal již 11. ročník Víkendu s amatéry aneb divadelní kavárny s ochotnickými soubory z celého regionu. Akce trvala tři dny a opět měla úspěch.

Letošní Miss Karkulka je z Havířova
8. 11. 2019
VIDEO/ Valerie Kaňová se ve čtvrtek večer v Bohumíně stala 29. Miss Karkulka. Volba nejšikovnější středoškolačky okresu Karviná se letos konala po devětadvacáté.

Hubeňákovi vystavují
6. 11. 2019
Havířovští výtvarníci, otec a syn - Vladimír a David Hubeňákovi - vystavují své obrazy v havířovské Galerii Radost. Vernisáž se koná ve středu 6. Listopadu od 17 hodin. Výstava potrvá do 29. 11. 2019.

Opavské patrioty potěší další kniha, tentokrát s „nej“ pozoruhodnostmi
5. 11. 2019
V nové publikaci Opavská NEJ se můžeme dozvědět například to, že na území města byla první sodovkárna v českých zemích, konalo se zde první mistrovství světa a mnoho dalších zajímavostí. 

Jitka z Discopříběhu Jaroslava Stránská: Role v Policii Modrava byla práce snů
5. 11. 2019
V seriálu Policie Modrava hraje nepřehlédnutelnou členku vyšetřovacího týmu, Lucii Krásenkou, usměvavá Jaroslava Stránská, které přátelé říkají Bobina. Jak se svěřila časopisu TV Magazín, natáčení ji bavilo o to víc, že Šumava je její velkou láskou.

Lístky na štěrkovnu už se prodávají!
4. 11. 2019
Ačkoli je teprve podzim, právě v tomto období startují předprodeje velkých letních festivalů.

Držitelka Thálie o rolích v Ostravě: Rusalka je splněný sen, Julietta boží!
2. 11. 2019
/ROZHOVOR/ Dvě prestižní Ceny Thálie putovaly letos do Národního divadla moravskoslezského (NDM). Hostující sopranistka Kateřina Kněžíková ji získala v kategorii Opera ženy za postavu Julietty v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář a sólistka souboru opereta/muzikál Martina Šnytová za roli Reno Sweeney v muzikálu Děj se co děj Colea Portera.

Kabelkový veletrh se blíží
2. 11. 2019
V pořadí již popáté budou moci lidé přispět na dobrou věc. Prostřednictvím Kabelkového veletrhu, na kterém se organizačně podílí Opavský a hlučínský deník společně s Obchodním centrem Breda & Weinstein, podpoří Zdeňka Pavelka.

OBRAZEM: Zdařilá výstava Volba povolání
2. 11. 2019
Obrovskému zájmu veřejnosti se těšila ve čtvrtek 31. října výstava Volba povolání v prostorách havířovské Sportovní haly Slavie.

90 let kina Bohumín
1. 11. 2019
Je tomu více než měsíc, cosi bohumínské kino připomnělo 90 let svého od otevření.

Šedesátka Semaforu? Jiří Suchý: Má se hrát, dokud choděj lidi, říkával Werich
31. 10. 2019
Principál divadla Semafor Jiří Suchý už za svůj dlouhý život rozdal stovky, možná tisíce rozhovorů. Některé vznikly i pro Deník. Nezdolný workoholik – textař, básník, zpěvák, skladatel, spisovatel, banjista, sběratel přilb a bůh ví, co ještě – v nich popisoval věci dávné i aktuální, třeba obavy z možného konce hraní kvůli nepřízni magistrátu v roce 2008. Dnes se Semafor ve zdraví dožívá šedesátky. A pořád se zpívá, pořád chodí lidé… Zde je výběr toho nejlepšího, co Jiří Suchý během let Deníku řekl.

Seriálová drsňačka Zuzana Kajnarová Říčařová: Děti mi zcela změnily život
29. 10. 2019
Zuzana Kajnarová Říčařová je nejen drsnou kriminální vyšetřovatelkou ze seriálu Specialisté, ale i milující matkou, která si díky svým dvěma dětem uvědomila, čemu chce nadále věnovat svůj čas.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
28. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů - a dnes i jeden dodatečný -, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

VIDEO: Nádherný koncert talentovaných dětí s doprovodem rockerů
28. 10. 2019
Zcela zaplněný Hudební klub Stolárna v Havířově byl v pátek podvečer 25. října dějištěm nádherného koncertu, The Strings.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
27. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

Český Těšín ožije po dva víkendy divadlem
27. 10. 2019
Přelom října a listopadu v Českém Těšíně tradičně patří divadelnímu festivalu. Letošní 19. ročník Festivalu divadel Moravy a Slezska má trochu jinou podobu než v minulých letech, představení se hrají během prvních dvou listopadových víkendů. 

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
26. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

Film Abstinent má za sebou předpremiéru v Havířově
24. 10. 2019
Předpremiéra filmu Abstinent se odehrála minulý pátek v Havířově za účasti režiséra Davida Vignera. Dorazili také další tvůrci filmu, včetně představitele hlavní role Josefa Trojana.

Nituška s Celesténem už putují divadelní sezonou
24. 10. 2019
Taková jsem já, matinko. Pro divadlo jsem Floridor a pro dívčí ústav Celesten. Ano, takoví jsou oba protagonisté známé operety ve Slezském divadle v Opavě. 

V Ostravě pokřtili knihu Hornické vdovy. Osud osmi žen ovlivnilo důlni neštěstí
24. 10. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V ostravském Domě knihy se v úterý 22. října odpoledne konal slavnostní křest knihy Hornické vdovy. Její autorka Kamila Hladká z nakladatelství Dcera sestry, v něm zachytila životní osudy osmi žen havířů, které se musely vyrovnat s nečekanou smrtí svých manželů. Mezi nimi byly i dvě Havířovanky, paní Olga a Květa.  

Poezie, která nese zážitky. Katarzyna Gattnar se představila karvinskému publiku
20. 10. 2019
Knihu sice zatím nevydala, její básně si ale své publikum nacházejí i tak. Karvinská básnířka Katarzyna Gattnar se ráda věnuje autorským čtením, její poezii lidé nacházejí také v centru karvinského Fryštátu.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
19. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

OBRAZEM: Abstinent, film Davida Vignera zaplnil kinosál v Havířově
19. 10. 2019
Film Abstinent režiséra Davida Vignera měl v pátek 18. října havířovskou slavnostní premiéru v Kině Centrum s delegací tvůrců. Celovečerní snímek pojednává příběh devatenáctiletého Adama (v hlavní roli Josef Trojan).

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
18. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

Koncert kapely Best of Rock.cz se uskuteční v náhradním termínu
18. 10. 2019
Koncert kapely Best of Rock.cz, původně anoncovaný na 17. Října, se ze zdravotních důvodů přesouvá na úterý 5. Iistopadu.

OBRAZEM: Říjnová nabídka havířovských výstavních síní
17. 10. 2019
Do konce října v havířovských výstavních síních Městského kulturního střediska lze zhlédnout následující výstavy. Především jsou to díla havířovské fotografky Milady Romanové u příležitosti jejího životního jubilea.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
17. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

Rusalka má dnes v Ostravě premiéru. Podívejte se na snímky z generálky
17. 10. 2019
/FOTOGALERIE/ Premiéra vrcholného Dvořákova díla Rusalka zazní dnes večer v ostravském divadle, které nese jméno právě po autorovi této opery. Tuto celosvětově nejslavnější a nejhranější českou operu nastudoval v nové verzi režisér Radovan Lipus.

Nová kniha přibližuje obživu Valachů za posledních sto let
17. 10. 2019
Filozofická fakulta Ostravské univerzity a Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vydávají druhý díl úspěšné publikace, která mapuje kulturu a historii na Valašsku. Tentokrát se autoři zaměřili na proměny způsobů obživy tamních obyvatel za posledních 100 let.  

Marie Rottrová a Jindřich Štreit mají hvězdy na Jantarovém schodišti v Ostravě
16. 10. 2019
Své hvězdy na Jantarovém schodišti slávy v Ostravě mají od středy zpěvačka Marie Rottrová a fotograf Jindřich Štreit. Odhalili je na věži Bolt Tower.  

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
16. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

ZUŠ Bedřicha Smetany ocenila nejlepší mladé umělce
16. 10. 2019
Mladé umělce je třeba motivovat a podporovat, třeba oceněním za jejich dlouhodobé snahy a práci, která obohacuje ducha jiných. Na ZUŠ Bedřicha Smetany v Karviné se takto ve čtvrteční podvečer oceňovali sólisté a tělesa za přínos, kterým prokázali, že se svému nástroji či jinému umění nevěnují zbytečně.  

Zámky na Opavsku se letos těšily zvýšenému zájmu
16. 10. 2019
Zámky Hradec nad Moravicí a Raduň přilákaly v letošní prohlídkové sezóně víc návštěvníků než v té loňské. To potvrzuje rostoucí zájem o regionální historii a také aktivitu kastelánů.  

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
15. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
14. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

Manželé Heřmánkovi: Ve druháku mezi námi přeskočila jiskra
14. 10. 2019
Nikol Heřmánková Kouklová a Karel Heřmánek mladší jsou manželé, kolegové z divadla a majitelé psa. Znají se už od studií na DAMU a na jednom jevišti spolu stáli mnohokrát. Povídali jsme si třeba o tom, jaké to je, když vás režíruje otec a tchán v jedné osobě, nebo o jejich životě v Americe.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
13. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

Petr Kotvald zazpívá v Karviné na výročí Listopadu 1989
13. 10. 2019
Zpěvák se doslova vrací na „místo činu“. V Karviné vystupoval přesně před 30 lety, 17. listopadu 1989.  

Xindl X: Nechci hartusit jako náš pan prezident
12. 10. 2019
Nebudu předstírat, že se s Ondřejem Ládkem neznáme. Potkávali jsme se ještě předtím, než se z něj stal Xindl X. Před jedenácti lety jsme spolu pro Deník dělali jeho první velký rozhovor. Tehdy jsme ho nazvali Podávám ruku ďáblovi. „Víš, že jsem o tom napsal píseň?“ ptá se mě teď, v roce 2019, čerstvý čtyřicátník, úspěšný hitmaker a díky televizní soutěži StarDance i tanečník.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
11. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě po boku slavíka prožil.

Objevem roku je Madona z Těrlicka
4. 10. 2019
Při čtvrtečním udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro na zámku Lemberk zazářil také počin nominovaný ostravským pracovištěm.

Hudební učitelé z regionu: Karel do učebnic patří. Bez debat! Co myslíte vy?
4. 10. 2019
/ANKETA/ Noblesní, pracovitý, slušný, velký profesionál, velká osobnost. Nejen jeho kolegové z umělecké scény se v názorech na Karla Gotta shodují. V 50. a 60. letech patřil k nejprogresivnějším zpěvákům přinášejícím do českého prostředí nové trendy (byl mimo jiné jedním z prvních českých zpěváků rokenrolu), v 70. letech se rychle zabydlel v oblasti táhlé kantilény. Nabízí se tedy otázka, kterou jsme položili učitelům napříč okresy Moravskoslezského kraje: Patří mnohonásobný zlatý slavík také do učebnic? A co myslíte vy?

OBRAZEM: Čtvrtstoletí Armády spásy na Šumbarku
3. 10. 2019
Krátké proslovy, tanec, zpěv a vzpomínání. To vše patřilo k jubilejní slavnosti Armády spásy v havířovské městské části Šumbark v úterý 1. října.

Někdejší revoltující učitelka Zlata Holušová: Na Ostravu a Ostraváky jsem pyšná
3. 10. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V pátém dílu talkshow SametOVA!!! 1989-2019 vzpomíná ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová na roky, kdy svoboda slova byla jen zbožné přání, a dobu před listopadem 1989 srovnává s dneškem, kdy na diskusní fórum Meltingpot zve nejváženější spíkry ze všech koutů světa. Ti si stejně jako Holušová současnou Ostravu a její obyvatele nemohou vynachválit.

Režisér seriálu Lajna Vladimír Skórka: Nový seriál je zatím tajný!
27. 09. 2019
/FOTOGALERIE/ Režisér Vladimír Skórka se s novými díly Lajny přesunul do Prahy. „Pendluju nyní mezi Ostravou a Prahou, a to nejen kvůli Lajně, režíruji tu teď i nový seriál, který je ale zatím tajný,“ říká Vladimír Skórka.

Pěvecká legenda Jožka Černý: Podle mého učitele jsem měl být operním pěvcem
24. 09. 2019
Jožka Černý, rodným jménem Josef Černý, je právem označován za krále lidových písní. Jeden z nejznámějších moravských zpěváků lidových písní zavítal v pátek 13. září do slezské metropole. Svým opavským fanouškům poskytl rozhovor.  

Konverzace uměním 2019 aneb přehlídka všeho nejlepšího je k vidění v Karviné
18. 09. 2019
Setkáním umělců byl minulý týden v podvečer slavnostně zahájen 3. ročník Konverzace uměním, což je série výstav, koncertů, přednášek a vystoupení umělců z Karvinska a několika z Ostravy a Polska.

Spejbl a Hurvínek? Zodpovědnost, ale jedeme v tom odmalička, říká loutkářské duo
18. 09. 2019
/ROZHOVOR/ Spejbl a Hurvínek je pojem, který zná snad každý našinec i mnohý cizinec. Za tím, co tento pojem znamená v současnosti, je také práce Martina Kláska a Denisy Kirschnerové. Po Miloši Kirschnerovi a Heleně Štáchové zdědili velkou zodpovědnost i radost. Jak je na tom jejich loutkové divadlo nedlouho před Spejblovými 100. narozeninami?

OBRAZEM: Návrat v čase. Historie v archeoparku na Karvinsku ožila
16. 09. 2019
Dílny raně středověké kultury čekaly uplynulou neděli na zájemce o historii v archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře. Konaly se v rámci Dnů evropského dědictví a přilákaly na sto padesát malých i velkých návštěvníků z celého regionu od Jablunkova po Ostravu.  

Herečka Veronika Khek Kubařová: Manžel na mě nežárlí, já na něj ano
16. 09. 2019
Herečku Veroniku Khek Kubařovou znám už poměrně dlouho – ať z jeviště, nebo i z mnoha soukromých rozhovorů. Proto vím, že klame tělem. Na první pohled křehká a něžná květinka dokáže být ve svých názorech, přesvědčeních i citech velmi nekompromisní a za svými touhami si dokáže cílevědomě jít. Navíc se o nich nebojí v rozhovoru otevřeně mluvit.

Pěšky i na kole za krásami podzimu
11. 09. 2019
Klub českých turistů Bohumín pořádá v sobotu výlet „Za krásami podzimu“.

OBRAZEM: Havířovské slavnosti se vydařily
9. 09. 2019
VIDEO/ Početné publikum, kvalitní program a dobrá zábava. Tak vypadaly ve dnech 6. a 7. září v areálu Sportovní haly Slavie Havířovské slavnosti 2019. 

OBRAZEM: Celosvětová výtvarná soutěž se těšila velkému zájmu
8. 09. 2019
V Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově byly v pátek 6. září slavnostně vyhlášeny výsledky 29. ročníku mezinárodní výtvarné soutěže žáků mateřských a základních škol a studentů nižších tříd gymnázií v oboru kresby a grafiky, Krásná jako kvítka je ta země ….

Novinka z produkce ostravského studia České televize má šestnáct dílů
7. 09. 2019
Zachráněná vojenská pevnost, roubenka, historická tančírna, kostel, boží muka. Seznam znovuzrozených staveb, které postavili na nohy činorodí Češi bez pomoci státu a úřadů, je pestrý. A optimistický. Stejně tak cyklus Krásné živé památky, který je mapuje.

Festival Rocktherapy: Peníze pro potřebné se nevydělávají lehce
6. 09. 2019
Organizátoři orlovského rockového festivalu Rocktherapy to letos opět dokázali! Na již jedenáctém ročníku akce vydělali na vstupném takřka 109 tisíc korun, které rozdělili letošním tvářím festivalu, dětem s mentálními problémy.

OBRAZEM: Jarmark byl nejen plný knih, kouzel a zábavy
6. 09. 2019
Knihy za babku i zcela nová literatura, Alenka v říši divů a postavy na obřích chůdách, soutěže, zábava, koncerty. Karvinské Masarykovo náměstí v centru historického Fryštátu má za sebou již 25. ročník Knižního jarmarku. 

Jubileum Klubu hornických důchodců Dolu Dukla
6. 09. 2019
Ve Společenském domě ve středu 4. září odpoledne se konala slavnostní schůze k 50. výročí založení Klubu důchodců Dolu Dukla v Havířově.

Jaromír Nohavica: V Ostravě se vysoké nebe stýká s tvrdou zemí
5. 09. 2019
Hostem prvního dílu vzpomínkové talk-show, věnované 30. výročí sametové revoluce není nikdo jiný než ostravský bard, písničkář a patriot Jaromír Nohavica. Ačkoliv je většinu života spjat s moravskoslezskou metropolí, revoluční události listopadu 1989 jej zastihly v Praze.

OBRAZEM: Slezské dožínky jubilejní
2. 09. 2019
Skvělí tanečníci a muzikanti, nádherné kroje, přátelské rodinné prostředí, bohaté občerstvení a úmorné vedro. To vše patřilo k sobotním jubilejním Slezským dožínkám v zahradě Domu PZKO v Havířově-Bludovicích.

Těšínské divadlo zahájí podzim premiérou romantické komedie
2. 09. 2019
Český Těšín – Sobotní premiérou romantické komedie Láska mezi nebem a zemí zahájí Těšínské divadlo naplno novou sezonu. A nebude to jediná letošní premiéra. 

Rocktherapy potěší rockery i děti
28. 08. 2019
Hudbou na pomoc. Takové je heslo dobročinného festivalu Rocktherapy, který už několik sezon patří k letním tradicím Orlové. Letošní ročník se v tamním letním kině koná v sobotu 31. srpna a podpoří tři malé chlapce s mentálními a pohybovými problémy.

OBRAZEM: Parkem se nesla píseň Dobrý den, majore Gagarine
27. 08. 2019
VIDEO/ Dechová hudba Slatina uzavřela v neděli 25. srpna s polkou Voňavá sérii osmi havířovských prázdninových promenádních koncertů za Kulturním domem Radost.

Ostrava si připomene 30 let od sametové revoluce
26. 08. 2019
/FOTOGALERIE/ Připravuje se talkshow s jedenácti osobnostmi Ostravy, čtyřdenní akce na Masarykově náměstí, beseda všech ostravských polistopadových primátorů či řada dalších kulturně-vzdělávacích projektů a workshopů.

Akce MimoProudy nabídla pestré žánrové rozpětí
25. 08. 2019
V sobotu odpoledne a večer ovládli areál lodiček v Karviné alternativní hudební interpreti, hvězdou večera byl David Stypka a jeho kapela Bandjeez. 

Zpěvačka Elis Mraz: Začala jsem být k lidem více empatická
24. 08. 2019
Zpěvačka Elis Mraz nemyslí výhradně na vlastní hudební štěstí, takže skládá písně nejen pro sebe, ale také pro své kolegy. To znamená, že stále více skladeb na české scéně je spojeno s jejím jménem. Nejen tomuto tématu jsme se věnovali v následujícím rozhovoru s touto sympatickou blondýnkou, která v roce 2014 získala ocenění Objev roku v anketě Český slavík. Elis Mraz pak také mimo jiné prozradila, zda se chystá složit song o Ostravě…

OBRAZEM: V Českém Těšíně se festival Rockování nad Olzou
20. 08. 2019
Na 5. ročníku zahrály kapely Doga, Forrest Jump, Cocotte Minute, AC/CZ, Ilusion a Hunter. 

OBRAZEM: Krnovanka nadchla srdce diváků
19. 08. 2019
VIDEO/ Vystoupením Dechového orchestru Krnovanka z Krnova pokračovala v neděli 18. srpna série promenádních koncertů pod širým nebem za Kulturním domem Radost v Havířově.

Herečka Jana Preissová: Jsem introvert. Rozchod rodičů pro mě bylo velké trauma
19. 08. 2019
/ROZHOVOR/ Oblíbená herečka Jana Preissová o sobě říká, že je víceméně introvert a přehnaná pozornost ji spíš obtěžuje, než těší. Na otázky ovšem odpovídala až s nebývalou upřímností, která se u hvězd jejího formátu vidí jen málokdy.

OBRAZEM: Výstava drobného zvířectva v Karviné
18. 08. 2019
V Karviné se v areálu dětského domova Srdce koná 49. ročník výstavy drobného zvířectva, která je soutěžní i prodejní.

V Petrovicích si připomněli 1. Slezské povstání
17. 08. 2019
Velká sláva s v pátek večer odehrála v Petrovicích u Karviné a o den později také v nedaleké obci Godów, kde si Češi i Poláci společně připomněli 100 let od vypuknutí 1. Slezského povstání. Před Kulturním centrem v Petrovicích byl při té příležitosti odhalen památník této události. Právě v hostinci U Chroboků, dnešním Kulturním centru se povstalci tehdy sešli.  

Chcete předvést svůj talent? Hledá vás festival Karviná Dokořán
16. 08. 2019
Jste z Karviné, chcete předvést svou muziku, tanec, divadlo, přečíst své literární dílo, předvést něco z tzv. pouličního umění a další? Právě i pro takové zájemce bude otevřeno několik scén ojedinělého festivalu Karviná Dokořán, který se koná poslední srpnovou sobotu v areálu Lodiček v parku Boženy Němcové v Karviné.

Orlovský SAM slaví 20 let. Dorazíte letos i vy?
14. 08. 2019
Několikadenní program pro celou rodinu s možností stanování, to vše v příjemném prostředí okolo evangelického kostela v Orlové. To je každoroční setkání křesťanů z různých církví i lidí nevěřících nazvané SAM.

OBRAZEM: Pohádka i promenádní koncert byly silným magnetem
12. 08. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Veselí, pohoda a dobrá nálada zavládla v neděli 11. srpna odpoledne v parku za Kulturním domem Radost v Havířově. Za krásného slunečného počasí pokračovala série osmi letních pohádek a promenádních koncertů pod širým nebem.

Před sto lety se začala psát historie Národního divadla Moravskoslezského
12. 08. 2019
/FOTOGALERIE/ Slavnostním uvedením opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta se 12. srpna 1919 začala psát historie Národního divadla moravskoslezského. První představení se odehrálo v tehdejším Městském divadle (dnes Divadlo Antonína Dvořáka).

OBRAZEM: Veselí starci roztančili publikum
5. 08. 2019
V parku za Kulturním domem Radost v neděli 4. srpna odpoledne pokračovala série osmi promenádních koncertů pod širým nebem v pořadí pátým hudebním odpolednem.

Kapela Grog slaví čtvrt století, bude i speciální pivo
5. 08. 2019
Bohumínská rocková kapela Grog oslaví letos 25 let své existence. Velký narozeninový koncert se uskuteční v rámci Pivních slavností v Bohumíně, a to v sobotu 17. srpna, kde Grog posílí i tuze zajímaví hosté.

ANKETA: Hlášky ze Švejka zná každý. Která je podle vás ta nej?
29. 07. 2019
Kdo by neznal Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, jedno z nejznámějších českých literárních děl všech dob? Hlášky a citáty z knihy Jaroslava Haška za bezmála století stihly už dávno zlidovět, my vám nabízíme výběr redakce deseti nejoblíbenějších – hlasujte v naší anketě a vyberte sami, který výrok ze slavného románu je podle vás ten nejlepší!  

S Pavlem Novým je legrace, ale vyprávěl i tom, jak ochrnul
25. 07. 2019
Když Karlovu Studánku navštívil herec Pavel Nový s pořadem „S vámi mě baví svět … a ze mně (země) se zachvěla“, vyprávěl samozřejmě veselé historky z natáčení, ale nevyhýbal se ani vážným tématům.  

Kapela Nedivoč má nový klip o fenoménu selfies
25. 07. 2019
Ostrava - Hudební skupina Nedivoč vypustila ve středu do světa klip k písni Fotky z výletu ze svého debutového alba Vale pletichám. 

Herečka Alena Mihulová: Že je má dcera lesbička? To mě nijak nezaskočilo
22. 07. 2019
Alena Mihulová má velké plány, chce hodně cestovat. Na divadlo ale samozřejmě nezanevřela. Například teď v létě hraje pod širým nebem na Shakespearovských slavnostech v inscenaci Zimní pohádka. A mezitím se nechává opečovávat. Nepředstavujte si ale lázně či masáže, známá herečka je totiž mnohem skromnější. 

Koncertem britské legendy The Cure vyvrcholil festival Colours
20. 07. 2019
Koncertem hlavní hvězdy, legendární britské kapely The Cure, vyvrcholil v ostravských Dolních Vítkovicích mezinárodní festival Colours of Ostrava.

Permoník vzpomínal v Kostnici na Jana Husa
18. 07. 2019
Již klasickou cestu absolvoval Koncertní sbor Permoník do německé Kostnice, kde prostřednictvím koncertů vzpomenul na mistra Jana Husa a zpěvem potěšil spoustu lidí.

Začínají Colours of Ostrava. Představí se The Cure i Kryštof
17. 07. 2019
Nejenom světové hudební osobnosti, jako jsou The Cure, Florence + The Machine, ZAZ, Mariza, Tom Walker, Lewis Capaldi, Rosalía, ale také Kryštof a Buty, jakož i řadu dalších akcí nabídne letošní čtyřdenní mezinárodní festival Colours of Ostrava. Ten začíná dnes a v Dolní oblasti Vítkovic potrvá až do soboty. 

OBRAZEM: Petřvaldská pouť nabídla spoustu zábavy
15. 07. 2019
Areál TJ HEPO-Petřvald patřil o víkendu 13. a 14 července oblíbené Petřvaldské pouti s jarmarkem.

Zpravodajka ČT po 25 letech změnila pozici: Moderovat byla prestiž i dřina
14. 07. 2019
Je ikonou zpravodajství ostravského studia České televize. Jako reportérka se Drahomíra Račáková léta denně hlásila z terénu, jako moderátorka diváky provázela řadou zpravodajských pořadů. Teď editorsky připravuje pořad Týden v regionech a stará se v něm o rubriku diváckých videí.

The Cure splní ostravské sny. Organizátoři si mnou ruce
14. 07. 2019
Už dnes ve 21.15 zahraje v areálu Dolních Vítkovic kultovní britská kapela The Cure. O koncert party přenádherných „depresáků“ usilovali organizátoři festivalu Colours of Ostrava několik let.

Hvězda Comebacku Leichtová: Být moderní matkou dnes znamená návrat ke kořenům
13. 07. 2019
/ROZHOVOR/ Letní shakespearovské slavnosti klepou na dveře. V Ostravě nebude chybět ani známá herečka Kristýna Leichtová. V rozhovoru pro Deník říká: "Je paradoxní, že být moderní matkou dnes znamená návrat ke kořenům."

Prázdniny? Nesmí chybět moře, borůvky a samozřejmě housle, říká rodina Šporclova
13. 07. 2019
/ROZHOVOR/ Jednou věcí si u rodiny Šporclových můžete být jisti – dovolenou mají vždycky v srpnu. A jestli pojedou někam autem, určitě si při tom budou zpívat úplně všichni.

Herečka Alena Mihulová: Chci si v klidu hezky žít
10. 07. 2019
Má velké plány, chce hodně cestovat. Na divadlo ale samozřejmě nezanevřela. Například teď v létě hraje pod širým nebem na Shakespearovských slavnostech v inscenaci Zimní pohádka. A mezitím se nechává opečovávat. Nepředstavujte si ale lázně či masáže, známá herečka Alena Mihulová je totiž mnohem skromnější.

Lodičky v zajetí rocku
9. 07. 2019
/SOUTĚŽ DENÍKU/ Rockové riffy budou v pátek odpoledne večer znít areálem loděnice v Zámeckém parku v Karviné-Fryštátě.

OBRAZEM: Hornická kapela zazářila
8. 07. 2019
V parku za Kulturním domem Radost v neděli 7. července odpoledne byla zahájena série osmi prázdninových promenádních koncertů pod širým nebem.

Valašský Olymp obsadili malíři i z našeho kraje. Podívejte se
5. 07. 2019
FOTOGALERIE/ Renata Poláčková z Havířova je módní návrhářka. K výtvarnictví má blízko a stýká se s ním denně. Přesto jezdí na Malířskou školu na Soláni, protože jen tady si odpočine a po roce „zamaluje“.

Koncertní sbor Permoník nahrával s Tomášem Klusem
4. 07. 2019
V petrovickém hudebním studiu vznikaly nové nahrávky opravdu netypického spojení, které je už však za poslední dobu ověřené. Zpěvák Tomáš Klus, původně z Třince, zde nahrával s Koncertním sborem Permoník. A výsledek bude opravdu stát za to.

TIP Deníku: Beseda o historii lázní Darkov
3. 07. 2019
V půl čtvrté odpoledne začíná další z přednášek historičky Libuše Kolkové, tentokrát o historii lázní Darkov. Beseda se uskuteční především pro lázeňské hosty, a to ve Společenském sále Rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích.

TIP Deníku: Karvinské kulturní léto bude hostit kapely i divadla
2. 07. 2019
Letošní léto si v Karviné užijí nejen milovníci hudby, ale také divadla. Stejně jako v minulých letech připravili pracovníci městského domu kultury pro všechny kulturní nadšence program plný koncertů a her, které jsou určeny jak pro mladé, tak i starší publikum. Akce se konají o víkendech v období od 7. července až do 28. srpna.

Krojovanky zvítězily na výstavě ručních prací
2. 07. 2019
Cenu za nejlepší výrobek z Bohumína v každoroční výstavě ručních prací, která probíhá za účasti seniorů ze seniorklubů a spolků z Havířova, Orlové, Českého Těšína, Karviné nebo Dolní Lutyně, letos získala Marta Kilnarová se svým ručně šitým bohumínským krojem.

Kino i divadlo pro děti
2. 07. 2019
Kulturní zařízení v regionu myslí na děti, které tráví prázdniny ve městech.

TIP Deníku: Festival barev
28. 06. 2019
Český Těšín ve spolupráci s polským městem Těšín pořádá Festival barev, který spočívá v práci s barvičkami Holi, které se každou hodinu vyhazují do vzduchu a vzniká tak ve vzduchu duhový efekt. Barvičky budou k dostání při vstupu, celou událost doplní DJové a kapely. Festival barev proběhne na stadion "Pod Wałką" v polském Těšíně 6. července od 15 hodin.

TIP Deníku: Rychvaldská pouť
28. 06. 2019
Dne 5. a 6. července proběhne v Rychvaldu pouť. Zároveň se v pátek 5. července bude na zahradě hasičské zbrojnice konat tradiční soutěž v požárním sportu o putovní pohár starosty města, zapálení hranice k uctění památky mistra Jana Husa a tamtéž slavnosti.

Česká televize dnes odvysílá záznam z loňských Colours
28. 06. 2019
Naladí, rozpohybuje a vybídne k červencové návštěvě Ostravy. Necelé tři týdny před festivalem Colours of Ostrava 2019 odvysílá českotelevizní Art nabitý záznam loňských hudebních vystoupení protkaný exkluzivními rozhovory s umělci. 

TIP Deníku: Vodáci odemknou v sobotu v Bohumíně řeku Odru
27. 06. 2019
Vodáci v Bohumíně a jeho okolí už v sobotu 29. června dopoledne symbolicky otevřou novou sezónu na řece Odře, a to hromadným sjezdem přes tamní sedmikilometrové meandry. Sraz je před 10. hodinou ve Starém Bohumíně za hraničním mostem do Polska na břehu řeky u nástupního místa pro vodáky.

TIP Deníku: Karvinské letní kino zahajuje sezonu
27. 06. 2019
Hned dvě speciální akce jsou připraveny na úvod sezony karvinského letního kina. V pátek 28. června od 21.30 hodin se bude v rámci oslav konce školního roku bude promítat závěrečný díl dračí ságy Jak vycvičit draka 3. Školáci a studenti, kteří přijdou s aktuálním vysvědčením, získají 50procentní slevu na vstupném, a ti, kteří přinesou vyznamenání, mají vstup zcela zdarma.V sobotu 29. června od 21.30 hodin pak bude karvinský „letňák“ patřit hudebnímu superhitu, snímku Bohemian Rhapsody. Velkolepý úvod této projekci obstará vystoupení tanečního souboru Nicola´s Dance Unico s písněmi kapely Queen.

OBRAZEM: Festiválek v letním zná vítěze. Zahájí Havířovské slavnosti
26. 06. 2019
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Letošní ročník havířovského Festiválku v letním zná vítěze. Ten zahájí 6. září Havířovské slavnosti.

Festivalová ochutnávka: Česká televize odvysílá záznam z Colours
26. 06. 2019
Naladí, rozpohybuje a vybídne k červencové návštěvě Ostravy. Necelé tři týdny před festivalem Colours of Ostrava 2019 odvysílá českotelevizní Art nabitý záznam loňských hudebních vystoupení protkaný exkluzivními rozhovory s umělci. 

Místo činu Česko. Díky novým seriálům ČT se budou páchat zločiny
26. 06. 2019
Od Ústí nad Labem přes Prahu, Znojmo a Brno až po Ostravu vznikají nové seriály České televize. Jak zjistil magazín TV Mini, napříč celým Českem se budou páchat zločiny a vyšetřovatelé budou vyšetřovat! A nejen v současnosti, ale i v minulosti.

TIP Deníku: Dražit se bude čtečka, invalidní vozík, kytara i PB láhev
26. 06. 2019
Na nádvoří radnice v Novém Bohumíně se ve středu 26. června o půl čtvrté odpoledne budou dražit věci, které lidé zapomněli ve vlaku či na veřejných místech. Doslova za „hubičku“ bude možné pořídit si oblečení, peněženky, deštníky, batohy, knihy nebo dámská či pánská kola. Prohlédnout si je mohou zájemci patnáct minut před začátkem aukce.

TIP Deníku: Multistylový rusko-maďarský projekt Gonsofus zahraje v Bledém úsvitu
26. 06. 2019
Na poměrně netradiční koncert zve na sobotu 29. června klub Bledý úsvit ve Střelniční ulici v Českém Těšíně. Vystoupí projekt Gonsofus, který je výsledkem spojení dvou talentovaných hudebníků, kteří sami dokáží ve svojí show a tvorbě obsáhnout až osm hudebních nástrojů naráz, díky live-loopingu. Sasha Mamaev (RU) a Gábor Tokár (HU) popisují svůj specifický styl jako Transcontimental Groove a spojují žánry jako groove, dub, afrobeat, hiphop, a jím příbuzné styly. Dvojice je známá pro unikátní , velmi energické a živé koncerty. Od svého založení v roce 2012 aktivně koncertují po celé Evropě a i USA. Českotěšínský koncert začíná ve 21 hodin.

TIP Deníku: Poslední červnový víkend bude nad Olší vonět čaj
25. 06. 2019
Multikulturní setkání milovníků čaje, ale i umění a seberozvoje, proběhnou letos v sobotu 29. a v neděli 30. června, tentokrát pod heslem „Zero Waste”. Jako tradičně na Zámeckém vrchu v polském Těšíně bude příležitost nejen ochutnat množství rozmanitých čajů z různých koutů světa, ale i trávit čas na koncertech, workshopech, happeninzích a přednáškách. Festival doprovází pestrý veletrh uměleckých řemesel. Objeví se ukázky capoeiry, harmonické očisty těla a duše s pomocí hudebních nástrojů.Hvězdou festivalu bude polská skupina Psio crew, čili beskydské melodie protkané elektronikou, beatem i perkusovým groovem. Stejně tak i Ukemelon, tedy Joanna Szpyrcová mladá třinecká zpívající poetka doprovázející se na ukulele a kytaru.

TIP Deníku: Přijďte na výstavu a malujte si
25. 06. 2019
Pátek 28. červen je posledním dnem výstavy Kouzla voskem výtvarnice Petry Chýle, která zároveň návštěvníkům nabízí možnost vyzkoušet si techniku zvanou enkaustika. Výtvarnice Petra Chýle je na výstavě přítomna vždy v úterý a ve čtvrtek od 14 do 18 hodin a sama návštěvníky provází a nabízí jim i možnost zapojit se do výtvarného workshopu. Výstava probíhá v Galerii Maryčka v havířovském Kulturním domě Petra Bezruče. Více informací najdou zájemci také na webu www.enkaustikart.cz.

TIP Deníku: Turnaj v dřevěném hokeji
24. 06. 2019
V takzvaném dřevěném hokeji, anglicky wooden hockey, se ve čtvrtek 27. června utkají děti a mládež z Bohumína. Zápas bude probíhat formou vylosovaných dvojic, z nichž postoupí vždy vítězové, kteří budou zase hrát spolu. Akce se uskuteční v dětském oddělení knihovny K3 v Bohumíně. Pro více informací kontaktujte knihovnici Janu Gieckovou. Utkání bude probíhat od 15 hodin.

TIP Deníku: Předprázdninové setkání s mozkovými závity
24. 06. 2019
Oblíbená akce Setkávání s mozkovými závity, která je určena především seniorům a procvičují se na ní kognitivní funkce, se v úterý 25. června bude konat před prázdninami naposledy. Akce startuje od 9 hodin a bude probíhat do 12 hodin v přednáškovém sále Městské knihovny Orlová. Všichni jsou srdečně zváni.

Herec Karel Heřmánek mladší: Vše má rub i líc. V USA jsem rozvážel jídlo
24. 06. 2019
/ROZHOVOR/ Být dítětem slavných rodičů a ještě se vydat v jejich profesních stopách je vždycky složité. Vyžaduje to silnou vůli, nenechat se odradit řečmi o protekčním dítěti a jít si svou cestou. Z rozhovoru pro Týdeník Květy lze poznat, že Karel Heřmánek mladší to dokázal.

OBRAZEM: Písně Lady Pank zpívali vrstevníci i jejich děti
23. 06. 2019
VIDEO/ Areál karvinských Lodiček má za sebou 10. ročník polsko-českého hudebního festivalu Dolański Gróm. V sobotu se tam až do noci bavily tři a půl tisíce milovníků rockové hudby z Karviné. Dorazili hudební fanoušci i z jiných míst Těšínska.

TIP Deníku: Festival v ulicích 2019
23. 06. 2019
Festival v ulicích nabídne program pro všechny zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na mnoho hudebníků či akrobatů z celého světa.

TIP Deníku: Spisovatelka Pospíšilová bude číst dětem
23. 06. 2019
Spisovatelka Zuzana Pospíšilová bude dalším hostem akce Celé Česko čte dětem, kterou pořádá Dětské oddělení Regionální knihovny v Karviné-Mizerově. Zuzana Pospíšilová bude číst jednu ze svých knih. Čtení se koná v kinosále knihovny v úterý 25. června ve 13.30 hodin.

TIP Deníku: Setkání rodičů s malými dětmi s knížkou a hrami
22. 06. 2019
Také měsíc květen bude v karvinské knihovně v duchu setkávání rodičů na mateřské a rodičovské dovolené v rámci projektu Bookstart (s knížkou do života). Společně s rodiči budeme seznamovat ty nejmenší čtenáře s knihami, které přibližují téma „Těšíme se na léto“. Děti si navíc zahrají hru „Vyrobte si zmrzlinu“. Bookstart se koná v pondělí 24. června od 14 hodin v Oddělení pro děti a mládež Regionální knihovny Karviná-Mizerov.

TIP Deníku: Závěrečný koncert pěveckého sboru Slezan
22. 06. 2019
Již tuto neděli 23. června vystoupí sbor Slezan z Českého Těšína na svém koncertě, který uzavře letošní sezónu. Návštěvníci se mohou těšit především na repertoár poskládaný z úprav lidových písní nebo skladeb ze současnosti. Jako host zazpívá ženský komorní sbor CZKW Třinec. Koncert se uskuteční v Hudebním salónku Kulturního a společenského střediska Střelnice od 16.30 hodin.

Karviná přivítá Davida Kollera a Lady Pank
21. 06. 2019
Úplně poprvé vystoupí v sobotu večer v Karviné polská rocková legenda 80. let - kapela Lady Pank. Vidět a slyšet jsme je v posledních letech už mohli na několika místech v okolí, ale v Karviné mají premiéru. 

TIP Deníku: Festiválek v Letním
21. 06. 2019
Mladé amatérské kapely se představí v sobotu 22. června v letním kině. Smyslem festivalu je podle organizátorů nabídnout příležitost amatérským kapelám zahrát si na plně technicky vybaveném pódiu před větším počtem diváků, kteří budou přímo na místě rozhodovat svými hlasy o nejlepší havířovské kapele. Od 16 hodin se postupně představí kapely O.P.E.R.A., IQ:60, Tametra, HB Blues, Solar System a ve 21 hodin vystoupí kapela Sorefingers.

Miroslav Donutil si cení publika v přírodě stejně jako v divadle
20. 06. 2019
Známý český herec Miroslav Donutil bavil ve středu večer karvinské publikum v areálu Lodiček. Podle původního plánu měl být hostem jeho talk show bývalý tenista a karvinský rodák Radek Štěpánek, který však svou účast na poslední chvíli zrušil.

TIP Deníku: Miroslav Donutil na Lodičkách
19. 06. 2019
Areál karvinské loděnice bude hostit jednoho z nejpopulárnějších českých herců současnosti, a to Miroslava Donutila. U jeho jeho talk show můžete být osobně od 19 hodin. Vstupenky se dají koupit na Goout.cz nebo na baru Lodiček.

OBRAZEM: Pěvecký sbor Gymnázia Komenského v Havířově slaví 20 let
18. 06. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V evangelickém kostele v Prostřední Suché se v neděli 17. června odpoledne konal jubilejní koncert smíšeného pěveckého sboru Gymnázia Komenského v Havířově. Mladí zpěváci pod taktovkou učitelky a sbormistryně Sylvy Mokrošové si připomněli 20. výročí vzniku sboru.

TIP Deníku: Veletoč Ivy Janžurové
17. 06. 2019
Herecká legenda Iva Janžurová přichází se svou autorskou komedií, napsanou na námět herečky Jany Paulové. V KD Petra Bezruče se hraje 19. června v 19 hodin a představí se také Eva Holubová, Sabina Remundová a Marian Roden. (toj)

TIP Deníku: Divadelní festival ve Starém Bohumíně
17. 06. 2019
Od úterka 18. června až do neděle 23. června bude probíhat na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně festival amatérských divadel. Vystoupí například Ochotnický soubor Dodivadlo z Dobroslavic s Pásmem písniček a skečů, bohumínský spolek Boban, seskupení Tom a Jeff nebo Ochotnický spolek Kolovrat. Program doplní žáci ZUŠ Bohumín s vlastními hudebními i divadelními vstupy.

OBRAZEM: Svátek Tří Bratří zahájil slavnostní průvod
16. 06. 2019
Česko-polské příhraničí oslavilo 29. ročník společného třídenního festivalu Svátek Tří Bratří, kde se objevily hvězdy současné scény obou národností.

OBRAZEM: 10 let od obnovy Havířova v květech
15. 06. 2019
Historie Havířova v květech se datuje k 9 září 1973. Průvod plný alegorických vozů vyzdobených květinami, se stal nedílnou součástí Dne Horníků a energetiků.

Permoník dvojnásobně bodoval
14. 06. 2019
Hned dva soubory sborového studia přivezly z polského Krakova stříbrné a zlaté medaile. 

TIP Deníku: Městské slavnosti v Bohumíně
14. 06. 2019
Hudbě a zábavě bude v sobotu odpoledne patřit Hobbypark v Bohumíně. Ve 14 hodin propuknou městské slavnosti. Na hlavním pódiu vystoupí Maxíci, Holki, Hodiny, Dalibor Janda, O5 a Radeček a skupina Slza. Chybět nebudou atrakce pro děti a stánky s občerstvením. Vstupné 80 Kč, děti 50 Kč.

TIP Deníku: Koncert pro Markétku, která by ráda začala chodit
13. 06. 2019
Podpořit sedmiletou dívenku, jejímž velkým snem je chodit a užít si dobrou zábavu. To vše nabízí Benefiční koncert pro sedmiletou Markétku se koná v úterý 18. června od 17 hodin v Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově. Zahraje zde kapela Souznění ze Santé spolu s dobrovolníky Libuší, Bohďou a Honzou. Vystoupí také finalisté Das Supertalent 2016 Hybrids Crew, moderuje Tereza Pufferová. Výtěžek z koncertu bude věnován Markétce, která trpí dětskou mozkovou obrnou, jejíkm velkým snem je chodit a k tomu potřebuje rehabilitační kolo.

Karviná ocenila osobnosti kultury
13. 06. 2019
Osm osobností místní kultury a uměleckých kruhů převzalo u příležitosti Dnů města ocenění za svou práci.

TIP Deníku: Českoslovenští letci v RAF
13. 06. 2019
O osudech československých letců ve službách Britského královského letectva (RAF), bude na přednášce v Regionální knihovně v Karviné vyprávět historik Daniel Švec. Krom známých hrdinů druhé světové války zmíní i tragické osudy armádního generála/Air marshala RNDr. Karla Janouška a plukovníka in memoriam Františka Truhláře.Přednáška se koná v pondělí 17. června v 16.30 hodin v literárním salónu knihovny.

TIP Deníku:Projekt N.A.D.Ě.Ž.D.A. divadla KVAS
12. 06. 2019
Projekt N.A.D.Ě.Ž.D.A. je úsěšnou hrou, kterou se v současnosti prezentuje populární karvinské divadlo KVAS. Karvinskou reprízu povedené komedie si mohou vychutnat divácí opět 16. června od 17 hodin v malém sále Městského domu kultury Karviná. Předprodej lístků běží od 25. dubna.

TIP Deníku: Karviná Rocks! přiveze VZ, Dogu a další
12. 06. 2019
Karviná Rocks! je festival pro fanoušky tvrdšího bigbítu a rocku se koná v areálu karvinských Lodiček v parku Boženy Němcové. V pestrém programu zahrají domácí metalisté Doga, punkoví inženýři Visací zámek, heavy metal Limetal, Bastard či hard rockový Grog. Akce začíná 12. července v 18 hodin.

Folklórní soubor Slezan míří do Karibiku
11. 06. 2019
Těšínská lidová hudba i tanec se budou prezentovat na festivalu v Portoriku.

TIP Deníku: Hudební výlet s dvojicí Bridge - Wolak
10. 06. 2019
Od Bacha k Bennymu. Tak charakterizují svůj repertoár hudebníci Kornel Wolak (klarinet) a Michael Bridge (akordeony). Jsou to světoběžníci, koncertní umělci, pedagogové, muzikologové a inovátoři, kteří posouvají tradiční hranice možností svých hudebních nástrojů. Vystupují ve dvojici, ale také za doprovodu celého orchestru nebo smyčcového kvarteta s jedinečným repertoárem barokní, klasické, folkové a soudobé hudby. Tento pátek v 18 hodin se představí v evangelickém kostele v Orlové-městě.

TIP Deníku: Lidé se budou bavit na městských slavnostech
9. 06. 2019
Jedno město, dvě velké scény a tři dny plné programu s největšími hvězdami českého a polského hudebního nebe. Od pátku 14. do neděle 16. června bude Těšín patřit každoročním oslavám Svátku tří bratří.Slavnostní zahájení proběhne na mostě Přátelství, kde bude připraven tradiční těšínský štrúdl. Ještě předtím se ale na náměstí v Českém Těšíně představí žáci ZUŠ Pavla Kalety a rovněž Reprezentační soubor písní a tanců PZKO OLZA. Z hraničního mostu se průvod vydá na Rynek v Cieszynie, kde si všichni připomenou legendu o založení města.

TIP Deníku: Rok opice ve Filmovém klubu Karviná
9. 06. 2019
Nejdůležitějšími protagonisty satirické, lehce politické komedie Rok opice jsou Tsobe – řadový zaměstnanec ZOO hlavního města Makedonie a nadmíru inteligentní šimpanz Koko. Připustíme-li, že mezi člověkem a zvířetem může vzniknout přátelství, tak přesně tímto slovem se dá pojmenovat jejich vztah. Poté, co kvůli všeobecné ekonomické krizi dostane Tsobe výpověď, vyvstává otázka, co bude s Kokem. Ten totiž nedokáže bez Tsobeho čtení na dobrou noc sám ani usnout a stává se těžko zvladatelným. Film Rok opice promítá Filmový klub Karviná ve středu 12. června od 17.30 hodin v Regionální knihovně Karviná-Mizerov. (rich)

Cena Zlomená závora putuje do Brna
9. 06. 2019
Těšíny - Hlavní cenu „Zlomenou závoru“ z 29. ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, který v sobotu skončil v Českém Těšíně a poslkém Těšíně, si odvezlo Městské divadlo Brno za svou kabaretně laděnou férii Osmyčky, která reflektuje české dějiny z nečekaného pohledu. O vítězi rozhodli v hlasování samotní diváci.

TIP Deníku: Výstava ručních prací seniorů z pěti měst
8. 06. 2019
V novém bohumínském Centru sociálních služeb na ulici Masarykova proběhne od 11. do 19. června Výstava ručních prací seniorů z pěti měst v okrese Karviná, konkrétně z Havířova, Bohumína, Českého Těšína, Karviné a Orlové. Objeví se také hosté z Dolní Lutyně. Výstava proběhne pod záštitou starosty a senátora Petra Víchy. První den bude možné navštívit výstavu od 13 do 16 hodin, v další pracovní dny od 9 do 16 hodin. Veřejnost bude moci na výstavě hlasovat o nejzajímavější výrobek, který bude posléze oceněn.

TIP Deníku: Bohumín hostí Mezinárodní festival dechových hudeb
7. 06. 2019
Další porci poctivé tradiční i moderní dechovky si mohou milovníci tohoto žánru užít v neděli 9. června od 10 hodin, kdy do kina K3 v Bohumíně zavítá 7. ročník Mezinárodního festivalu dechových hudeb. Na festivalu se představí Spolek hudebníků Městského dechového orchestru Kopřivnice, Dechový orchestr Hradec nad Moravicí, Orkiestra Dęta Kłomnice, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów, Orkiestra Dęta Glorieta Jaworze, Hornická kapela Havířov a Orkiestra Dęta w Bestwinie. Festival toho dne pokračuje od 15 hodin v polském Tworkowie.

TIP Deníku: Myslivci představí své nejlepší úlovky
7. 06. 2019
Zajímavé srnčí, daňčí, jelení a další trofeje z honiteb na území města budou od dnešního pátku k vidění na výstavě trofejí a expozici věnované myslivosti v prostorách myslivny MS Beskyd Český Těšín-Dolní Žukov, v ulici Záplotí. Expozici připravilo Myslivecké sdružení Beskyd společně se státní správou myslivosti. Výstava je přístupna v pátek 7. června od 12 do 20 hodin, v sobotu od 9 do 20 hodin.

Fotoklub jede s novou energií, první výstava je vzpomínkou na kamaráda
5. 06. 2019
Karvinský Fotoklub píše od konce loňského roku svou novodobou historii. Nyní získal i stálé výstavní prostory - v restauraci Oáza - a hned první výstavu zde symbolicky věnoval jednomu ze svých zakladatelů, známému karvinskému fotografovi Dušanovi Hartmannovi, který vloni zemřel. 

TIP Deníku: Karvinský archiv se otevře veřejnosti
5. 06. 2019
Nejen výstavu "Karviná. Od soli k uhlí a Karvinské 20. století v plakátech a fotografiích", ale také bohaté množství materiálů a výběr z fondů a sbírek bude k vidění na Dni otevřených dveří v karvinském archivu, který proběhne 6. června od 10 do 16 hodin.

Michal David: Vážím si každého fanouška
5. 06. 2019
/ROZHOVOR/ Karviná je jedinou zastávkou letošního Open Air turné Michala Davida v regionu. V areálu letního kina vystoupí v pátek 14 . června.  Jak se těší na zdejší publikum?

TIP Deníku: Mlčky o Karviné
4. 06. 2019
V české i polské části Těšína pokračuje třetím dnem mezinárodní divadelní festival Bez hranic. Ve foyeru divadla Adama Mickiewicze v polském Cieszyně se od 17 hodin koná čtení hry Mlčky o Karviné. Autorem příběhu je polský spisovatel Gustaw Morcinek.

TIP Deníku: Miss staré koleno
4. 06. 2019
Už šestý ročník soutěže Miss staré koleno se koná v úterý 4. června od 14 hodin v Centru sociálních služeb v Českém Těšíně. V porotě usedne také známý sexuolog Radim Uzel.

Hudební soutěž Líheň vyhrála česko-nigerijská kapela
3. 06. 2019
Dlouholetou nadvládu polských hudebních skupin v mezinárodní soutěži hudebníků Líheň utnula v sobotu česko-nigerijská hudební skupina Where Are We Now.

TIP Deníku: Výstava fotografií Dušana Hartmanna
3. 06. 2019
Karvinský Fotoklub zve na in memoriam výstavu fotografií známého karvinského fotografa Dušana Hartmanna. Ten zemřel v srpnu 2018. Výstava bude pojata jako vzpomínka na jeho tvorbu, která zůstala po celý Hartmannův život věrná karvinskému prostředí a scenériím. Vernisáž výstavy proběhne v úterý 4. června od 17 hodin v restauraci Oáza v Karviné.

TIP Deníku: Děti si mohou vyrobit originální foto rámeček
2. 06. 2019
Originální rámeček třeba na fotografii z blížící se dovolené? Výroba originálních foto rámečků bude na programu výtvarné dílničky, kterou připravilo Oddělení pro děti a mládež Regionální knihovny v Karviné-Mizerově. Koná se v úterý 4. června od 16 hodin. Na tuto dílničku je nutná rezervace na tel. 558 849 517 a zakoupení vstupenky. Cena za osobu je 15 korun.

TIP Deníku: Zazpívají dva sbory Permoníku
1. 06. 2019
V neděli 2. června vystoupí v Kulturním centru v Petrovicích Sbor přátel zpěvu a Mužský komorní sbor Permoník s programem nazvaným Z Petrovic až do Krakowa. Koncert začíná v 17 hodin Vstup je zdarma, ale je dobré si rezervovat místa. (toj)

TIP Deníku: Děti oslaví svůj svátek v džungli
1. 06. 2019
Překážkovou dráhu, lov divé zvěře nebo třeba chůzi po liánách si budou moci vyzkoušet malí dobrodruzi, kteří přijdou v neděli 2. června oslavit svůj svátek do bohumínského Hobbyparku. Areál, v němž se nachází i zvířecí farma, se promění v džungli a děti v cestovatele. Atraktivní soutěže doplní na Den dětí vystoupení klauna Hopsalína či písničkáře Pavla Nováka.Program startuje ve 14 hodin, kdy rozjede oblíbenou show klaun Hopsalín. O devadesát minut později, tedy v 15:30 hodin, se na pódium postaví Anna Giecková, bohumínská pěvecká STAR 2018. S úderem čtvrté odpolední ji vystřídá bavič a písničkář Pavel Novák a vrcholem programu bude dětská diskotéka. Ta začíná v 17:30 hodin. Vstupné je jako obvykle symbolických 30 korun. (toj)

TIP Deníku: Když ruce tvoří
31. 05. 2019
V rámci celého června nabídne havířovská knihovna arteterapeutickou výstavu s názvem Když ruce tvoří, kterou mají na svědomí členky Umělecko-léčebného centra Duhové nitky – to se zabývá duchovním rozvojem a přírodní léčbou. Výstava zaměřená na duchovní tvorbu bude k vidění na pobočce na ulici J. Seiferta v Havířově – Městě.

TIP Deníku: Den dětí pod Lysou horou nabídne i rýžování zlata
31. 05. 2019
Koupaliště Sluníčko v Ostravici bude v sobotu 1. června od 11 do 16 hodin už tradičně patřit dětem. Akce s názvem Den dětí pod Lysou horou se ponese v duchu her a soutěží.

Začíná divadelní festival Bez hranic. Soutěží se o Zlomenou závoru
31. 05. 2019
V sobotu začíná v obou Těšínech 29. ročníku mezinárodního divadelního festivalu BEZ HRANIC/BEZ GRANIC, na kterém se až do 8. června devět divadelních souborů z Česka, Polska a Slovenska utká o cenu Zlomená závora. Nejstarší porevoluční divadelní festival tehdejšího Československa nabídne vedle oceňovaných her také hudební produkce, výstavy, diskuse či promítání filmů.

TIP Deníku: Výstava plakátů Evropské filmy
30. 05. 2019
Galerie v Kině Centrum pořádá od 1. do 30. června výstavu polských plakátů s názvem Evropské filmy. K vidění budou plakáty poutací na úspěšné filmy, které se dostaly i za hranice Polska a bodují u diváků i kritiků. Otevřeno bude denně od 8 do 20 hodin.

TIP Deníku: V sobotu Okola Těšína se Sokoly
30. 05. 2019
TJ Sokol Český Těšín a Komise turistiky OV ČOS pořádá tuto sobotu 1. června pátý ročník turistického pochodu Okolo Těšína se Sokoly. Akce proběhne v rámci sokolského turistického srazu pro tento rok a účastníci pochodu si mohou vybrat ze dvou variant. Pro pěší jsou připraveny trasy na 7, 15 či 25 km, pro cykloturisty pak na 40 či 60 km. Sraz bude probíhat na nádraží ČD od 7 do 9 hodin na prvním nástupišti u výtahu. (čin)

Mladí houslisté z Havířova sklízejí velké úspěchy
30. 05. 2019
Žáci smyčcového oddělení Základní umělecké školy Bohuslava Martinů v Havířově získávají pravidelně řadu významných ocenění na nejrůznějších soutěžích.

TIP Deníku: Jazz Open Ostrava 2019. Město čeká skutečný svátek hudby
29. 05. 2019
Jazz Open Ostrava je jednou z nejdůležitějších kulturních akcí v Ostravě. Letošní již 14. ročník se koná v ostravském klubu Dock na Havlíčkově nábřeží a vyvrcholí tradičně na nádvoří Slezskoostravského hradu.

Řekni Popocatépetl. Ostravské studio vybíralo děti pro Déčko
29. 05. 2019
/FOTOGALERIE/ Slušný nával a ve vzduchu tréma i očekávání. Na čtyři sta padesát dětí ze všech koutů Česka se v sobotu vypravilo do radvanického studia České televize, aby zaujaly.

TIP Deníku: Výstava kaktusů a sukulentů
28. 05. 2019
Spolek kaktusářů z Havířova opět pořádá výstavu svých vypěstovaných kaktusů a sukulentů. Výstava bude k vidění tři dny od čtvrtku 30. května do soboty 1. června ve Společenském domě v Havířově, každý den od 9 do 18 hodin.

TIP Deníku: Příběh hranice připomíná výstava Od závory k Schengenu
28. 05. 2019
Improvizovaná celnice, vojenská výstroj z časů první republiky, unikátní fotografie a dokumenty. To jsou propriety evokující časy, kdy lidé ze zemí tzv. socialistického tábora nemohli za hranice své země jen tak.

TIP Deníku: Výstava ANTonyma
27. 05. 2019
Výstava ANTonyma je dílem dvou výtvarných umělkyň – Michaely Hejkrlík Poljak a Veroniky Opavské.

TIP Deníku: Svátek tří bratří
27. 05. 2019
Město Těšín zve na velkou oslavu při příležitosti výročí jeho založení. Na 29. ročníku třídenního festivalu Svátek tří bratří se představí největší hvězdy současné české a polské hudební scény a bohatý doprovodný program v podobě průvodu či dalších tanečních a hudebních vystoupení.

„Černá vdova“ Lucia Siposová: Muži zlenivěli. Doma chtějí mít klid
27. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Tuzemští diváci ji znají zejména z filmů Filipa Renče Na vlastní nebezpečí a Hlídač č. 47 nebo cynické komedie Radka Bajgara Teorie tygra. V poslední době dostala výrazné role i ve dvou ambiciózních seriálových projektech – sociálně laděném Lynči a groteskně pojatých Černých vdovách. Zejména ve druhém z nich zaujala svou nebývalou komediální spontaneitou.

TIP Deníku: Koncert s kytarou a flétnou
26. 05. 2019
Komorní duo ve složení Mariia Mikhailova (flétna) a Libor Janeček (kytara) odehraje koncert obsahující pestrý výběr repertoáru z různých hudebních období, od baroka, přes klasicismus až po soudobou tvorbu.

TIP Deníku: Den zdraví v karvinské nemocnici
26. 05. 2019
Jako preventivní návštěva lékaře může posloužit Den zdraví v Nemocnici Karviná-Ráj, která je připravena na středu 29. května odpoledne. Lékaři vám změří krevní tlak, EKG, BMI index, hladinu cukru v krvi, udělají krevní obraz, změří hladinu cholesterolu nebo nitrooční tlak. 

TIP Deníku: Vyhlídkové lety vrtulníkem
25. 05. 2019
KarV rámci Dnů Karviné budou kromě dalších doplňkových akcí probíhat také vyhlídkové lety vrtulníkem, který bude startovat z Parku Boženy Němcové. V pátek 7. června budou lety zpřístupněny lidem mezi 15 - 21 hodinou, v sobotu 8. června pak mezi 10 - 21 hodinou.

Na festivalu Čtení nad Olzou se bude cestovat
25. 05. 2019
Ve znamení slaných cestovatelů Zikmunda a Hanzelky se ponese letošní ročník Mezinárodního festivalu Čtení nad Olzou. Začíná v pondělí 27. května v 10 hodin vystoupením dětí českotěšínských škol a Szkół podstawowych z Cieszyna v kavárně Avion. 

OBRAZEM: Noc kostelů v Havířově ovládla hudba a historie
25. 05. 2019
VIDEO/ Mše svatá (farář Marcel Krajzl), prohlídka interiéru, varhan, kostelní věže, zajímavý výklad ze života katolické církve před rokem 1989 (prezentace, fotografie, svědectví), historie kostela sv. Anny a kulturní program, ve kterém dominovala hudba.

TIP Deníku: Karviná svět a zase zpět
25. 05. 2019
V rámci cyklu cestovatelských přednášek Ivo Petra s názvem Karviná svět a zase zpět se tentokrát podíváme na Karibik, Malé Antily, Guadeloupe, Dominicu a Martinik.

TIP Deníku: Veselý vláček
24. 05. 2019
V rámci Dnů Karviné se opět uskuteční projížďka historickým parním vlakem. Trasy vláčku jsou vedeny přes Karvinou, Petrovice u Karviné, Dětmarovice a Bohumín. O zábavu pro děti se postará klaunské divadélko MIMO. Konečná stanice vlaku je na prostranství u Restaurace Praha. Akce bude probíhat v sobotu 8. června, vlak vyjíždí pravidelně cca co půl hodiny.

TIP Deníku: Prolínání kultur: Festival národnostních menšin
24. 05. 2019
Karviná - Festival rozdílných kultur, ale společného místa k životu si užije Karviná v neděli 9. června. Vystoupí soubory, které se věnují kulturnímu dědictví z Polska, Slovenska, Vietnamu, ale také například z Ruska. Festival bude navíc doplněn o typické národnostní gastronomické speciality. Akce se koná od 10 hodin na Masarykově náměstí.

OBRAZEM: Karvinský talent ocenil nadějné zpěváky
23. 05. 2019
Na začátku bylo kolem sto padesáti zpěváků, z nichž se do finále probojovala pouhá hrstka. Pěvecká soutěž Karvinský talent, kterou pořádá Základní a mateřská škola Prameny ve spolupráci s městem Karviná, se letos konala potřinácté, nouze nebyla o malé pěvce v kterékoli ze čtyř věkových kategorií.

TIP Deníku: Cirkulum na cestách
23. 05. 2019
Na prostranství před Zámkem Fryštát bude v pátek 7. června a v sobotu 8. června probíhat vystoupení zájezdového cirkusu zvaného Cirkulum na cestách. K vidění budou novocirkusoví umělci z celého světa, například také z Nového Zélandu nebo Švédska, kteří se představí jako akrobati nebo třeba žongléři. Akce bude probíhat v pátek od 15 do 21 hodin, v sobotu pak od 16 do 21 hodin.

TIP Deníku: V kostele se bude i zpívat
23. 05. 2019
Posezení u kávy s živou hudbou, koncert klasických a muzikálových melodií Radka Žaluda, jazzový koncert B.B. Studia nebo koncert orlovského gospelu Keep Smilling Gospel. To vše a mnoho dalšího nabídne letošní ročník Noci kostelů, která má pevný celorepublikový termín v pátek 24. května. 

TIP Deníku: Den města Orlové pobaví dospělé i děti
22. 05. 2019
Michal Hrůza, Pokáč, Anna K., Mirai, Eva a Vašek. Tak vypadá sestava, která letos pobaví návštěvníky Dne města Orloví. Akce se koná v sobotu 25. května v areálu orlovského letního kina. Eva a Vašek zahrají v 11 hodin, od 14.20 pak začne odpolední program. Krom vystupujících umělců poběží i doprovodný program pro děti.

TIP Deníku: Beseda Můj africký příběh
22. 05. 2019
Můj africký příběh. Tak se jmenuje beseda a setkání s cestovatelkou, spisovatelkou a bývalou dobrovolnicí v Keni, Hanou Hindrákovou. Akci připravila orlovská knihovna na čtvrtek 23. května od 16 hodin. Na místě budou k prodeji i šperky, které vyrábějí ženy v chudinských čtvrtích Keni.

TIP Deníku: Běh s děkanem
21. 05. 2019
Vydejte se na šestikilometrovou trasu napříč městem spolu se studenty zdejší fakulty a fotbalisty místního ligového klubu. Na start se postaví také děkan obchodně podnikatelské fakulty Daniel Stavárek. Start je v 16.30 hodin na Univerzitním náměstí, cíl na Lodičkách.

OBRAZEM: Výstava významného havířovského sochaře
21. 05. 2019
Ještě týden zbývá ke zhlédnutí výstavy Retrospektiva akademického sochaře Václava Fidricha. Ve výstavní síni Viléma Wünscheho Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově čeká na návštěvníky skutečně moc hezká podívaná.

TIP Deníku: Ohlédnutí za starými řemesly
21. 05. 2019
V rámci pravidelného setkávání seniorů, které se koná v Městské knihovně Orlová, se tentokrát vydáme do světa starých řemesel a zapomenutých profesí našich předků. Klasické sezení tentokrát proběhne ve středu 22. května od 14 do 16 hodin v přednáškovém sále.

TIP Deníku: Beseda s cestovatelkou a spisovatelkou Dankou Šárkovou
20. 05. 2019
Spisovatelka a cestovatelka Danka Šárková bude v úterý 21. května v kinosále Regionální knihovny v Karviné-Mizerově vyprávět o svých cestách po světě.

Permoník i veřejnost se rozloučili se zakladatelem sboru Ivanem Šeinerem
20. 05. 2019
Karviná – S literátem, vizionářem, někdejším ředitelem knihovny a také dlouholetým prezidentem Sborového studia Permoník se uplynulou neděli rozloučili současní i bývalí členové i karvinská veřejnost.

TIP Deníku: Mistři bojových umění se sjedou do Karviné
20. 05. 2019
Na zimním stadionu v Karviné se představí mistři bojových umění. V sobotu 25. května tam proběhne akce nazvaná Dragon Cup, jejíž základ tvoří světový pohár bojových umění Dragon World Cup, kterého se účastní přes 250 soutěžících z více než 11 zemí. 

Lidé nás zařazují do Guinnessovy knihy rekordů, říká dvojice Suchý-Molavcová
20. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Divadlo Semafor letos slaví 60 let působení na české divadelní scéně a dvojice Suchý–Molavcová příští rok oslaví 50 let spolupráce. A když Jiří Suchý chtěl své role v některých hrách přenechat jiným, diváci mu dali najevo, že jim nestačí, že hru napsal, zrežíroval, opatřil písňovými texty a někdy i hudbou – chtějí ho v ní ještě vidět! Spolupráce s Jitkou Molavcovou je naštěstí idylická, takže to jistě rád vydrží…

OBRAZEM: Skončil letošní Máj nad Olzou
19. 05. 2019
Letošní ročník polské folklorní přehlídky Máj nad Olzou je minulostí.

TIP Deníku: O historii Dolu František podruhé
19. 05. 2019
Podruhé se v pondělí 20. května sejdou pamětníci i čestní hosté na besedě, mapující vznik, vývoj i konec těžby na Dole František v Horní Suché.

TIP Deníku: Koncert na zámku Fryštát
19. 05. 2019
Brněnské Komorní duo se ve čtvrtek 30. května představí v prostorách zámku Fryštát v Karviné s Koncertem pro kytaru a flétnu.

TIP Deníku: Za poznáním historie Karviné
18. 05. 2019
Zajímavá místa Karviné s odborným výkladem znalkyně zdejší historie, paní Libuše Kolkové. Takový program nabízí vlastivědná exkurze, na kterou se vyjíždí v pondělí 20. května ve 13 hodin od domu kultury. Zájemci se tak dozvědí spoustu zajímavostí například o historii zdejší vodárenské věže, rehabilitačního sanatoria, poznají tzv. Triangulační věž, Darkovský most. Komentovaná projížďka povede také Ostravskou a Zámeckou ulicí, přes Solcu na evangelický hřbitov, součástí bude i zastávka u šikmého kostela sv. Petra z Alcantary. Zájemci si na Vlastivědnou exkurzi Karviná a okolí mohou již nyní zakoupit lístky v předprodeji. V nabídce jsou v pokladně Městského domu kultury Karviná a také v pokladně karvinského kina Centrum.

TIP Deníku: Pochod Okolo Karviné
18. 05. 2019
Už po devatenácté se mohou v neděli 19. května vydat i sváteční turisté na pochod okolo Karviné. Sraz je v 9 hodin před TJ Baník Karviná na Masarykově náměstí. 

TIP Deníku: Dětský den se oslaví také v Marklovicích
17. 05. 2019
SDH Dolní Marklovice pořádá v sobotu 18. května od 10 hodin v areálu hasičské zbrojnice Dětský den a Den otevřených dveří. Součástí bude smažení vaječiny od 17 hodin.

TIP Deníku: Turisté a cyklisté se vydají z Bohumína do Bohumína
17. 05. 2019
Z Bohumína do Bohumína se jmenuje tradiční cyklo-výšlap, který se letos koná už po pětačtyřicáté. Klub českých turistů odbor Tramp Bohumín zve k účasti v sobotu 18. května.

TIP Deníku: Třinečtí Lake Malawi míří do finále Eurovize
16. 05. 2019
Do sobotního finále Eurovize postoupila třinecká kapela Lake Malawi a následovala tak favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr. Lake Malawi reprezentovalo Česko se skladbou Friend of a Friend, kterou naživo předvedli v hale Expo v izraelském Tel Avivu.

TIP Deníku: Živá Hlavní
16. 05. 2019
Pokud chcete zažít Havířov jinak, vydejte se v pátek 17. května večer do centra města. Pět desítek obchodů, kaváren a restaurací na Hlavní třídě a okolí nabídnou až padesátiprocentní slevy, ulice ožijí programem pro velké i malé návštěvníky.

TIP Deníku: Rogue Bass Drum and Bass party v Jazz Clubu
16. 05. 2019
V pořadí už desátá Rogue Bass Drum and Bass party se koná v sobotu 18. května v českotěšínském Jazz Clubu ve Střelniční ulici. 

TIP Deníku: Tom a Jeff zahrají Jarmark Mass
15. 05. 2019
Populární havířovské divadlo Tom a Jeff přichystalo novou autorskou hru Jarmark mass. Představí se s ní v KD. P. Bezruče, a to v sobotu 18. a v neděli 19. května, vždy od 18.30 hodin. Vstupenky je možno rezervovat v pokladně KD P. Bezruče již nyní.

Soutěž o vstupenky na Dolański Gróm!
15. 05. 2019
Jubilejní 10. ročník česko-polského hudebního festivalu Dolański Gróm začíná už za pět týdnů – v sobotu 22. června. V areálu Lodiček v karvinském parku Boženy Němcové bude znít rocková hudba.

TIP Deníku: Je lásky čas... odvaha udělat další krok
15. 05. 2019
Duchovní léčitelka Renáta Rowena Bittová se vrací s další ze svých motivačních přednášek. Tentokrát se přítomní posluchači dozví něco o tom, jak nastavit svou mysl přístupně vůči okolním jevům a jak se motivovat k tomu, aby člověk byl schopen udělat důležité životní kroky. Akce se uskuteční ve středu 15. května v loutkovém sále Kulturního domu Petra Bezruče v Havířově od 17.30 hodin.

TIP Deníku: TRX pro nováčky
14. 05. 2019
Skupinové cvičení TRX a funkční trénink proběhne ve čtvrtek 16. května opět i pro nováčky ve venkovních prostorách ZŠ Dělnická. Akce startuje v 18.30 hodin.

Legenda Čtyřlístek slaví 50. Ostravský BeeSee: Ať nikdy neskončí! Je to fenomén
14. 05. 2019
/FOTOGALERIE/ Komiksový scenárista a ostravský rodák Roman Bílek (42 let) považuje své publikování ve Čtyřlístku za velkou poctu. Ke kulatému jubileu časopisu říká: Ať nikdy nepřestane vycházet. Byla by to škoda. Je to fenomén!

TIP Deníku: Festival kávy a chutí
14. 05. 2019
Odborníci na kávu a její přípravu, výběrové druhy káv, ale i sladkosti a další pochutiny. To vše nabídne 2. ročník Festivalu kávy a chutí, který se koná v úterý 14. května od 15 hodin v Domě kultury města Orlové.

TIP Deníku: Celé Česko čte dětem s osobnostmi města Karviné
13. 05. 2019
V kinosále Regionální knihovny Karviná na pobočce Mizerov proběhne v úterý 14. května další ze čtení v rámci projektu Česko čte dětem. Tentokrát budou dětem předčítat významné osobnosti našeho města ředitelka knihovny Markéta Kukrechtová, ředitelka kulturního domu Olga Humplíková, ředitel ZUŠ Bedřicha Smetany Kamil Novák a ředitel Technických služeb Zbyněk Gajdacz. Akce začíná ve 14 hodin.

TIP Deníku: Setkávání u ručních prací na téma Vyšívání stuhou
13. 05. 2019
Cyklus workshopů Setkávání u ručních prací, které se pravidelně konají v orlovské knihovně, se tentokrát ponese v duchu vyšívání stuhou. Není to nic složitého. Účastníci budou potřebovat pouze jehlu, barevné stuhy, látku s předkresleným motivem a nůžky. Workshop se uskuteční ve čtvrtek 16. května v přednáškovém sále Městské knihovny od 9.30 hodin.

TIP Deníku: Vyjeďte za zajímavostmi Karviné s přednáškou
12. 05. 2019
Významná a zajímavá místa Karviné s odborným výkladem znalkyně místní historie, paní Libuše Kolkové. Takový program nabízí vlastivědná exkurze, na kterou se vyjíždí v pondělí 20. května ve 13 hodin od karvinského domu kultury.

TIP Deníku: Psí útulek zve na den otevřených dveří i ukázky výcviku
12. 05. 2019
Psí útulek v Šunychlu po delší době pořádá den otevřených dveří pro širokou veřejnost, němé tváře můžete přijít potěšit v neděli 19. května od 10 do 17 hodin. Mimo to taky zjistíte, jak se areál za poslední roky změnil, Bohumín investuje do jeho modernizace.

TIP Deníku: Festival Alternativní scéna v klubu Futra
11. 05. 2019
Brněnská punková legenda Zeměžluč, elektro emo Gagagrin, hard core Hopes, punková Apolita, grind core mlátička Bowel Fuck a elektroničtí Sekvoye. Takto stylově pestrý program nabízí další ročník festivalu Alternativní scéna, který už tradičně v máji pořádá orlovský klub Futra. Koncert zde v sobotu 18. května začíná v 19 hodin. Už v 10 hodin dopoledne se ale zájemci sejdou u orlovského skate parku, kde se krom skateboardových závodů chystá i program pro děti a další.

TIP Deníku: Žehnání motorkám a pak přehlídková jízda
11. 05. 2019
Tradiční orlovské žehnání motorkám za bezpečnou jízdu v nové sezoně se koná v sobotu 11. května. Sraz zájemců s motocykly je toho dne v 9 hodin u penzionu Lutena v Dolní Lutyni. V 10 hodin pak v orlovském katolickém kostele proběhne mše. Poté bude následovat jízda Orlovou a návrat zpět na Staré náměstí v Orlové.

OBRAZEM: Pěvecká soutěž Talent 2019 v Havířově zná své vítěze
10. 05. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Galakoncertem ve velkém sále Kulturního domu Petra Bezruče v Havířově byla v pátek 10. května završena mezinárodní soutěž amatérských zpěváků populární hudby Talent 2019.

TIP Deníku: Ladies party na Zámečku
10. 05. 2019
Pouze pro ženy je 11. května od 19 hodin připraven večerní program na Zámečku Petrovice. Marek Bojčuk porad, jak na jaře očistit tělo a zdravě hubnout. Eva Nesrstová bude mluvit o tom, jak si okořenit intimní život. K tanci bude hrát DJ Sváťa.

TIP Deníku: Festival pro všechny na Slezskoostravském hradě
10. 05. 2019
Centrum PANT připravilo na sobotu 11. května 2019 den plný muziky, pohybu, her a divadla, ale i vážnějšího zamyšlení se nad naší minulostí.

TIP Deníku: Dobrovolní hasiči se utkají v požárním sportu
9. 05. 2019
Požární útok nebo závod na 100 metrů. V tom všem o víkendu změří síly dobrovolní hasiči v Bohumíně. Přítomna budou družstva složená z mužů i žen.

Filmový festival vystřídá divadelní. V červnu
9. 05. 2019
Devět divadelních souborů z Česka, Polska a Slovenska se v době od 1. do 8. června představí v Těšíně na 29. ročníku mezinárodního divadelního festivalu BEZ HRANIC/BEZ GRANIC.

TIP Deníku: Májové odpoledne
9. 05. 2019
V neděli 12. května se uskuteční pohodové odpoledne ke dni matek, na němž vystoupí kapela Nadobro a písničkář Luboš Bužma Khýr. Chybět nebude výtvarný workshop, airbrush, skákací hrady, opékání párků, popcorn a nachos a další občerstvení. Akce startuje od 15 hodin a potrvá přibližně do do 20 hodin.

TIP Deníku: Představí spoustu modelů vozů značky Ferrari
8. 05. 2019
Ferrari je kultovní značka nejen vozů formule 1. A právě modely formulí z bohaté historie značky jsou vášní karvinského modeláře Milana Pauluse. Ten je se svými papírovými modely velikosti 1:6 znám u nás i ve světě. Jeho bohatá sbírka vlastnoručně vyrobených formulí Ferrari činí desítky kusů a vidět je nyní budou moci i návštěvníci výstavy v Městském domě kultury v Karviné. Vernisáž výstavy se koná v úterý 14. května od 17 hodin v Mánesově síni, výstava potrvá do 26. června.

TIP Deníku: Galakoncert Talent 2019
8. 05. 2019
Soutěž mladých amatérských zpěváků, kteří se utkali v interpretaci populární hudby, vyvrcholí galakoncertem v pátek 10. května ve velkém sále Kulturního domu Petra Bezruče v Havířově. Přítomná bude hodnotící odborná porota, jako host vystoupí český folk-popový písničkář Voxel. Finále soutěže startuje v 10 hodin.

TIP Deníku: Lucky Joke v Jazz klubu
7. 05. 2019
Kapela Lucky Joke, která je původem z Litomyšle, kombinuje prvky jazzu, rocku nebo funku v ojedinělou fúzi, která kapele dodává specifický zvuk. V minulosti Lucky Joke hostovali jako předkapela předním českým interpretům, nyní je sestava rozšířena o další dva členy a nový repertoár. Koncert energických Lucky Joke proběhne v těšínském Jazz klubu v pátek 10. května od 20 hodin.

TIP Deníku: Fantom Morrisvillu
7. 05. 2019
V rámci Kinokavárny zažijí návštěvníci bohumínského Kinosálu K3 nevšední filmový zážitek. 16 mm projektorem se bude promítat pamětnický film Fantom Morrisvillu s Oldřichem Novým v hlavní roli. Dobovým kuriózním projektorem se bude promítat hned v prostoru za diváky. Originální filmová akce startuje v 19 hodin.

TIP Deníku: Květen v Salonu Maryška: operní zpěv i obličejová gymnastika
6. 05. 2019
Hudebně uvítají jaro studenti a absolventi operního zpěvu, které v Ostravě vede věhlasná Nina Kriutchková. Nové pásmo uvede v Salonu Maryška (náměstí T. G. Masaryka, vedle kavárny) v pátek 10. května od 18 hodin, vstupné je dobrovolné.

TIP Deníku: Otvírání pramenů v lázních
6. 05. 2019
Tradičním Otvíráním pramenů zahajují Lázně Darkov další sezonu. V parku Rehabilitačního sanatoria je na sobotu 11. května odpoledne připraven program, ve kterém se představí Šuba Duba band, Elvis revival, Waldemar Matuška revival a Rock and roll Band Marcela Woodmanna.(toj)

Herec Petr Vágner upekl ďábelský plán: Kvůli Ironmanovi jsem překopal celý život
6. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Herce a moderátora Petra Vágnera baví upnout se na nějaký cíl a přizpůsobit mu život. Momentálně se upíná k extrémnímu závodu Ironman, což představuje 3800 metrů plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a nakonec ještě maraton. Co na tom, že kolo zatím nemá, kraula se teprve učí a nenávidí běhání.

TIP Deníku: Druhý den majálesu proběhne křest sborníku
5. 05. 2019
Literární den proběhne v opavském Klubu Art od 17. hodiny a vstupné je zdarma. Bude se křtít 18. ročník Sborníku Artemisia, který je plný básní, povídek a obrázků. Křtu se ujme hudebník, básník a dramaturg Jan Kunze. Účastníci se mohou těšit na autorské čtení a na skvělou muziku v podání ostravské popové skupiny Botanyk. (sto)

TIP Deníku: Dva nahatý chlapi
5. 05. 2019
Komedie kontroverzního francouzského autora pobaví také havířovské diváky. Děj komedie se točí kolem seriózního advokáta a zároveň věrného otce od rodiny, který se jednoho rána probudí nahý v posteli se svým kolegou.

TIP Deníku: Klasika na plátně - Filmová hudba s Janáčkovou filharmonií
4. 05. 2019
Jedinečný koncert si pro posluchače nejen klasické hudby připravila Janáčkova filharmonie Ostrava.

TIP Deníku: Oběti fašismu si připomenou v Bohumíně
4. 05. 2019
Městská část Bohumín-Skřečoň bude v neděli 5. května patřit vzpomínce na polské oběti fašismu.

TIP Deníku: Běh ulicemi Bohumína
3. 05. 2019
Populární závod pro celou rodinu, v pořadí už 23. Běh ulicemi Bohumína, startuje už ve středu 8. května. Sportovní akce je pro všechny, nabízí kategorie pro rodiče s malými dětmi, školáky, dospělé i seniory.

TIP Deníku: Bohumín bude hostit hudební festival Leoše Janáčka
3. 05. 2019
Společenský dům Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně bude počátkem června opět hostit jeden z koncertů letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. 

V Ostravě bude k vidění Madona z Těrlicka
3. 05. 2019
Těrlicko, Ostrava – Unikátní možnost prohlédnout si pozdně gotický obraz Korunování Panny Marie nabídne Ostravsko-opavské biskupství veřejnosti v rámci letošního ročníku akce Otevřené chrámy. Vystaven bude v kostele sv. Václava v Ostravě.

TIP Deníku: Na Lodičkách zahraje Robert Křesťan
2. 05. 2019
Letošní hudební sezonu v areálu Lodiček v Karviné-Fryštátě zahájí v neděli 5. května Robert Křesťan se svou kapelou Druhá tráva. Koncert začíná v16 hodin.

TIP Deníku: Den s IZS v Českém Těšíně
2. 05. 2019
Široká veřejnost může v sobotu 4. května navštívit Den s IZS (Integrovaný záchranný systém) v Českém Těšíně, kde bude možné zhlédnout ukázky jednotlivých složek nebo techniku, se kterou složky pracují. V rámci doprovodného programu proběhne od 9 hodin Okrskové kolo v požárním sportu na ploše Sportovního stadionu Frýdecká. Celá akce proběhne od 12 do 15 hodin.

TIP Deníku: Májové políbení u kašny
1. 05. 2019
Tradiční prvomájový polibek u kašny na náměstí T. G. Masaryka můžete své milé/mu dát ve středu 1. května v 17 hodin. Májovou atmosféru pomůžou vytvořit v 17 hodin Michaella s kapelou a v 18.30 hodin Anna Giecková (bohumínská Star 2018). Dále pak výtvarný workshop, malování na obličej, airbrush, skákací hrady.

TIP Deníku: Májový den v Havířově aneb cesta do historie
1. 05. 2019
VIDEO/ Historický májový den připravili na středu 1. května v Havířově. 

TIP Deníku: Taneční show v Karviné
30. 04. 2019
Taneční škola Nicola´s Dance Unico se v sobotu a v neděli 4. a 5. května představí v karvinském domě kultury se svou Taneční show. Vystoupí všechny kategorie tanečníků s ukázkami moderního a streetového tance. Oba dny se začíná v 17 hodin. 

TIP Deníku: Retrospektiva Václava Fidricha
30. 04. 2019
Výstava prací významného havířovského umělce, akademického sochaře Václava Fidricha, bude k vidění ve Výstavní síni Viléma Wünscheho v KD Leoše Janáčka v Havířově. Vernisáž proběhne v úterý 30. dubna v 17 hodin. Výstava potrvá do 26. května. Otevřeno je od pondělí do pátku 12 od 18 hodin, v sobotu a v neděli od 14 do 18 hodin.

TIP Deníku: Setkání u knihy stále probíhají
29. 04. 2019
Pravidelná setkání u knihy, při nichž se scházejí lidé z Karvinska, kteří mají zálibu ve psaní, probíhají už několikátým rokem.

TIP Deníku: Projekt N.A.D.Ě.Ž.D.A. divadla KVAS
29. 04. 2019
Projekt N.A.D.Ě.Ž.D.A. je úsěšnou hrou, kterou se v současnosti prezentuje populární karvinské divadlo KVAS. 

Zahájeno. Těšín se ponořil do světa filmu
28. 04. 2019
Těšín – Snímek Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka promítaný v sobotu večer v divadle Adama Miczkiewicze slavnostně zahájil 21. ročník filmové přehlídky Kino na hranici. Promítat se budou filmy z produkce českých polských, slovenských, maďarských i ruských filmařů. 

TIP Deníku: Pohádka o kouzelné řepě
28. 04. 2019
Karvinský divadelní soubor Harlekýn zve všechny malé i velké diváky na další z nedělních pohádek.

Zpěvák Richard Müller: Kdysi jsem byl schopný za den napsat album
28. 04. 2019
/ROZHOVOR/ Doma na Slovensku, ale i tady v Česku je zpěvák Richard Müller už po tři desetiletí považován za jednu z největších hudebních hvězd. Přestože se potýká s vážnými depresemi a pro svou image vlastně nic moc nedělá. Jen je – a je natolik svůj a opravdový, že ho publikum miluje, i když píseň odvypráví bez hnutí a za černými brýlemi. V roce 2016 vydal zatím poslední řadovou desku 55, kde pozoruhodným způsobem bilancuje. Letos v červenci vystoupí s mnohačlennou kapelou na libereckém festivalu Benátská!

TIP Deníku: Pastely akademického malíře Jiřího Jana Grossmana
27. 04. 2019
Setkání. Tak se jmenuje výstava pastelů akademického malíře Jiřího Jana Grossmana, která se koná ve Středisku hudby a umění Regionální knihovny v Karviné-Fryštátě.

TIP Deníku: Hororové pálení čarodějnic v Kině O
27. 04. 2019
Při příležitosti jednoho z mystických symbolů jara - pálení čarodějnic - pořádá orlovské Kino O hororový večer s názvem Hororové pálení čarodějnic v Kině O!

TIP Deníku: Iva Skříčková - Opulence
26. 04. 2019
Výstava, která bude zároveň i prodejní, započne v úterý 30. dubna v Galerii Radost v Havířově. Ostravská malířka Iva Skřičková předvede své barevné abstrakce k pokochání se pohledem i k prodeji.

TIP Deníku: Ochotníci hrají muzikál
26. 04. 2019
Světla Hollywoodu je název nového muzikálu, který dnes ve druhé repríze uvedou amatérští divadelníci z Dětmarovic. Představení se hraje od 19 hodin v Dělnickém domě. Předprodej vstupenek, které jsou zároveň místenkami ke stolům je v restauraci 3D.

Do Těšína se sjíždějí hvězdy filmu
25. 04. 2019
Film režiséra Roberta Sedláčka Jan Palach v sobotu večer oficiálně zahájí 21. ročník česko-polské filmové přehlídky Kino na hranici. Celý následující týden bude souměstí Český Těšín – Cieszyn plné nejen milovníků stříbrného plátna, ale také českých, polských i slovenských hvězd z řad herců, režisérů, producentů či scénáristů.  

TIP Deníku: Plastiky, obrazy, ale i trika a mikiny na výstavě svébytného umělce
25. 04. 2019
Tak trochu jinou výstavu představí v prostorách Café baru Twins v Karviné-Hranicích výtvarník a hudebník Petr Stařičný. 

TIP Deníku: Fotografie v Bledém úsvitu
25. 04. 2019
NippoN18. Tak se jmenuje fotografická výstava českotěšínského rodáka Aleše Zapletala, která bude k vidění od 26. dubna v českotěšínském klubu Bledý úsvit ve Střelniční ulici.

Operní thriller s hvězdným obsazením
25. 04. 2019
Návštěvníky Divadla Jiřího Myrona čeká 3. června od 19 hodin při sledování opery Sternenhoch skutečně mimořádný zážitek. Dekadentní dílo Ivana Achera vzniklo na motivy románu Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha a ústřední postavy ztvární výborný tenorista Sergej Kostov (kníže) a oceňovaná koloraturní sopranistka Vanda Šípová (Helga).

TIP Deníku: Hvězda TV Šlágr v Dětmarovicích
24. 04. 2019
Duo Aramis, pravidelně účinkující v hudební TV Šlágr, se v květnu představí v Dětmarovicích. Zahrají v sobotu 4. května v Dělnickém domě od 15 hodin. Vstupné je 180 korun.

TIP Deníku: Stará řemesla i lidová hudba probudí Kotulovu dřevěnku
24. 04. 2019
Po zimní přestávce se ve středu 1. května otevřou dveře havířovské Kotulovy dřevěnky. Podobně jako v minulých letech zahájí letošní návštěvnickou sezonu Den řemesel. 

TIP Deníku: Den s policisty, hasiči a záchranáři
23. 04. 2019
Ukázky činnosti hasičů, policie, celní správy, zdravotnické záchranné služby, Vězeňské služby, Městské policie Český Těšín a Sboru dobrovolných hasičů Stanislavice. To vše včetně prohlídek technického vybavení bude k vidění v sobotu 4. května odpoledne v rámci Dne s IZS v Českém Těšíně. Na ploše u autobusového stanoviště proběhne v rámci doprovodného programu Okrskové kolo v požárním sportu a ploše Sportovního stadionu Frýdecká. Vstup je zdarma. 

TIP Deníku: Koncert i přednáška podpoří činnost K-Centra
23. 04. 2019
Přednáška o nebezpečí drog a vzápětí koncert, jehož výtěžek podpoří nákup drogových testerů, které budou zdarma k mání v orlovském K-Centru pro rodiče, kteří by chtěli na přítomnost drog preventivně otestovat své děti. Taková bude v úterý 30. dubna akce orlovského K-Centra pro pomoc řešení drogových problémů v místním klubu Futra. 

TIP Deníku: Experimentální elektronika i filmy na akci ve Futře
22. 04. 2019
Maďarské projekty Rovar 17 a Lumbik spolu s českými Säkkikangas , Wiatr a MRN KSZ zahrají na přehlídce experimentální a noisové elektronické hudby v orlovském klubu Futra.

TIP Deníku: Rytmus v nás
22. 04. 2019
„Expozice je zaměřená na začleňování osob se zdravotním postižením do společnosti. Vybízí návštěvníky k tomu, aby se dotýkali exponátů a zkoumali je i dalšími smysly, je přiblížit les jako mnohovrstevnatý a vzájemně provázaný živý organizmus, ekosystém plný různých forem života.

TIP Deníku: Kino v Petrovicích uvádí Po čem muži touží
21. 04. 2019
Ve středu 24.dubna od 19 hodin se bude v Kulturním centru Petrovice u Karviné probíhat česká komedie „Po čem muži touží“, v rámci projektové akce „Přeshraniční filmový klub". 

TIP Deníku: Orlovská Tančírna
21. 04. 2019
Pro všechny milovníky společenských tanců je připravena poslední Tančírna před letními prázdninami. Koná se v pátek 26. dubna od 19 hodin v sále Domu kultury města Orlová. (toj)

TIP Deníku: Dětská píseň v Havířově
20. 04. 2019
Festival polské dětské písničky se koná v sobotu 27. dubna v Havířově. Akce začíná v 16 hodin v KD Petra Bezruče a speciálním hostem je skupina Ampli Fire.

TIP Deníku: Olza Music Show hledá česko-polský talent
19. 04. 2019
Kulturní a společenské středisko Střelnice a Dom Narodowy z polského Těšína se letos opět spojí, aby společně našli další česko-polský talent! Ve čtvrtek 25. dubna od 16 hodin se v Domu Narodowem koná další ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Olza Music Show. Zúčastnit se mohou nejen mladí zpěváci a zpěvačky, věk účastníků není omezen.

OBRAZEM: Velikonoční městečko v Havířově aneb Nad městem se nesla hudba
19. 04. 2019
Od soboty 13. dubna až do Velkého pátku bylo na náměstí Republiky v Havířově živo. Konalo se zde totiž velikonoční městečko, které obyvatelům města nabídlo nejen zábavné atrakce, ale i kulturní program.

TIP Deníku: Dotkněte se lesa v havířovské výstavní síni
18. 04. 2019
Příroda doslova na dotek. Taková je výstava nazvaná Dotkni se přírody – Les, kterou ve čtvrtek 25. dubna zpřístupní Muzeum Těšínska ve své výstavní síni v Havířově.

TIP Deníku: Velikonoční koncert se Slezanem
18. 04. 2019
Pěvecký sbor Slezan pod vedením nové sbormistryně Kamily Kurníkové vystoupí na speciálním Velikonočním koncertě, pro který soubor již dlouho připravuje program.

Velikonoční jarmark v Karviné
18. 04. 2019
Velikonoční jarmark s tradičními výrobky lidových řemeslníků a ukázkami lidových řemesel se koná ve středu 17. a ve čtvrtek 18. dubna v centru karvinského Fryštátu.

Pohádka Když draka bolí hlava míří do světa
17. 04. 2019
Československý snímek, který se natáčel převážně v našem kraji, koupila německá televize MDR. Film sklízí vavříny ve světě.

TIP Deníku: Velikonoční městečko v centru Havířova
17. 04. 2019
Také Havířov už žije svátky jara a na náměstí Republiky vyrostlo Velikonoční městečko.

TIP Deníku: Krása severního Norska za polárním kruhem
17. 04. 2019
Také Havířov už žije svátky jara a na náměstí Republiky vyrostlo Velikonoční městečko.

TIP Deníku: Velikonoční jarmark v Karviné
16. 04. 2019
Letošní Velikonoční jarmark se uskuteční za hojné účasti atrakcí jako jsou kejklíři, žongléři, pletení karabáčů, živá zvířátka, kraslice, pouliční divadlo, hudba, soutěže a hry s velikonoční tematikou pro malé i velké.

TIP Deníku: Zámek Fryštát zve nejen na velikonoční pohlednice
16. 04. 2019
Výstava historických pohlednic je jednou ze současných atrakcí, které pro své návštěvníky přichystal Zámek Fryštát v Karviné.

TIP Deníku: Hard core punk paráda ve Futře
15. 04. 2019
Norští Göttemia hrající melodický punk, Švédi Kid, Feral, hrající emo screamo core s příchutí devadesátých let a duo Push z Portlandu, které sází na emo/math rock zahrají v orlovském klubu Futra.

TIP Deníku: Rembrandt v Kině Centrum
15. 04. 2019
Dokument o tom, jak významnou událostí je každý Rembrandtova výstava. U 350. výroční umělcovy smrti byla jedna z nich uspořádána v londýnské Národní galerii a amsterdamském Rijksmuseu. 

Herec Jan Teplý: Dřív jsem víc rozděloval práci a rodinu, teď se všechno spojilo
15. 04. 2019
/ROZHOVOR/ Herec Jan Teplý se nedávno připojil ke skupině šťastlivců, kterým bylo dopřáno zahrát si na divadle Fausta. Stalo se mu to ve věku 42 let, kdy bilancuje, co udělal, co neměl dělat, a jak to s ním bude dál. Určitě se mu o tom přemýšlí lépe, když má milující rodinu a práce nad hlavu.

TIP Deníku: Veřejné pozorování oblohy
14. 04. 2019
Pravidelné veřejné pozorování noční oblohy ve hvězdárně, která je součástí Těšínského divadla, proběhne tentokrát v pondělí 15. dubna od 21 do 22 hodin. V případě nepříznivého počasí se akce nebude konat.

TIP Deníku: Velikonoční vyrábění v Bohumíně
14. 04. 2019
Ještě stále až do 18. dubna máte možnost se svými ratolestmi přijít na pravidelné vyrábění pro malé, starší, studující i lelkující v knihovně. Vyrábění, které bude především z papíru, se tentokrát týká především Velikonoc a ozdob s nimi spojenými.

TIP Deníku: Jak pejsek s kočičkou vařili dort
13. 04. 2019
Představení pro děti s tématem klasické české pohádky proběhne v neděli 14. dubna od 16 hodin. Ve hře účinkuje Divadélko Šamšula a postará se o zábavu pro ty nejmenší, ale i pro jejich rodiče. 

Naděje nesmí být založená na lži či sebeklamu. Karel Kryl by dnes oslavil 75
12. 04. 2019
Jaký by byl Karel Kryl v pětasedmdesáti? Oslavil by dnešní jubileum v optimistickém duchu, nebo by byl k vývoji v naší společnosti stále kritičtější? Nejvýznamnější český písničkář, který měl vždy hodně blízko k našemu kraji a především k Novému Jičínu, neboť jeho rodina zde žila a i on zde strávil značnou část svého života, toho má pořád hodně co říci, i když je tu přítomen už pouze svými nahrávkami.

TIP Deníku: Havířov plný tance
12. 04. 2019
Desítky tanečních skupin ze severu Moravy se v neděli 14. dubna sjedou do Havířova, do Víceúčelové haly, aby změřily síly v moderních tanečních disciplínách.

TIP Deníku: Mini antikvariát na jarmarku
12. 04. 2019
Součástí velikonočního jarmarku v kině K3 Bohumín bude mini antikvariát s knihami od 1 do 20 korun a výroba odznaků, magnetů, zrcátek a klíčenek. Akce se koná v sobotu od 8 hodin ve foyeru K3.

OBRAZEM: Velikonoční atmosféra v archeoparku v Chotěbuzi
11. 04. 2019
První dubnovou sobotu Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře provoněly Velikonoce.

TIP Deníku: Cyklovýlet nejen pro petrovické obyvatele
11. 04. 2019
Partnerská obec Petrovic u Karviné Godow, zve všechny zdejší obyvatele na cyklovýlet u příležitosti zahájení cyklistické sezóny.

TIP Deníku: Aljaška aneb po stopách zlatokopů
11. 04. 2019
Frýdeckomístecký cestovatel Pavel Horina bude vyprávět o svém putování stezkou zlatokopů.

TIP Deníku: Na kole do hor a zapadlých koutů Kavkazu
10. 04. 2019
Šumperský cestovatel Radomír Čížek se vydal na dalekou cestu do Gruzie již v červenci 2017 a na svém kole ji projel prakticky za měsíc.

TIP Deníku: Setkání s krajem
10. 04. 2019
Neformální diskuse s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem a primátorem města Karviné Janem Wolfem o tom, jaký kraj je a jaký by měl být za 10 let, se koná dnes od 17.30 hodin v Literárním salonu Regionální knihovny Karviná-Mizerov.

TIP Deníku: Oldies party v Karviné
9. 04. 2019
Taneční večer s hudbou 60. až 90. let se koná v Obecním domě Družba v sobotu 13. dubna.

TIP Deníku: Břicháč Tom pobeseduje v knihovně
7. 04. 2019
Na zajímavou akci se mohou těšit návštěvníci Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, která se uskuteční v rámci Knihovnické středy 10. dubna 2019 od 16.30 hodin a bude se jednat o besedu s Tomášem Kosačíkem alias Břicháčem Tomem.

OBRAZEM: Jubilejní výstava Františka Procházky
6. 04. 2019
VIDEO/ Výstavní síň Šenovského muzea od pátku zdobí obrazy Františka Procházky z havířovské městské části Dolní Datyně.

TIP Deníku: Handmade jarmark s jarní tematikou
6. 04. 2019
Plno trendy handmade výrobků a pěkných ručně dělaných dekorací na každého čeká 7. dubna na Handmade jarmarku v Havířově. 

TIP Deníku: Kočárková jízda také v Karviné
6. 04. 2019
Také v Karviné se maminky, případně i tatínkové připojí k celorepublikové akci Kočárková jízda za spravedlivý rodičák. Sraz je v neděli 7. dubna u kašny na Masarykově náměstí.

Miss Reneta byla vyhlášena Ines Porubská z Karviné
5. 04. 2019
VIDEO/ Vítězkou soutěže studentek středních škol Česka, Slovenska a Polska se v pátek večer při slavnostním večeru Miss Reneta 2019 stala Ines Porubská ze Střední zdravotnické školy v Karviné.   

TIP Deníku: Začíná festival dětského divadla Miniteatro
5. 04. 2019
Už 28. ročník festivalu Miniteatro Jiřího Tibitanzla začíná v neděli v KD Petra Bezruče Havířově, a to představením Strašfuňákovo (vy)léčení v podání divadla Loutkový svět Ostrava.

TIP Deníku: Hudební svátek Dolański Gróm se blíží
4. 04. 2019
Už jen dva a půl měsíce zbývá a areálem Lodiček v Karviné bude znít rocková hudba.

TIP Deníku: Velikonoční výstava v Petrovicích
4. 04. 2019
Už tradiční velikonoční výstavu pořádá petrovická pobočka Českého svazu žen v sobotu 6. dubna v tamním Kulturním centru.

TIP Deníku: Literární setkání s Jiřím Hájíčkem
4. 04. 2019
Setkání s dvojnásobným držitelem ocenění Magnesia Litera, spisovatelem Jiřím Hájíčkem můžete zažít ve čtvrtek 4. dubna.

V pátek bude vyhlášena Miss Reneta
3. 04. 2019
VIDEO/ Ve virtuální realitě se bude odehrávat letošní ročník soutěže středoškolaček Miss Reneta, jehož finálové večer se bude konat v pátek ve velkém sále KD Leoše Janáčka v Havířově.  

TIP Deníku: Premiéra filmu Trabantem tam a zase zpátky
3. 04. 2019
Karviná – Kino Centrum ve čtvrtek zažije předpremiéru filmu, který natočili cestovatelé Dan Přibáň a jeho přátelé na cestách kolem světa, které podnikli v trabantech.

Luděk Šmehlík: Když se budete v oblečení dobře cítit, budete i dobře vypadat
3. 04. 2019
V Ostravě se narodil a dodnes zde působí jako kreativní ředitel modelingové a produkční společnosti FA FASHIONABLE. Přední český stylista a znalec módy Luděk Šmehlík v rozhovoru přináší rady jak se obléci, abychom se cítili a vypadali dobře, jaké jsou současné módní trendy a vypráví také o zákulisí práce v modelingu a produkci velkých akcí a show.

TIP Deníku: Region Foto 2019
2. 04. 2019
Od 2. do 26. dubna proběhne v Havířově již osmý ročník výstavy regionálních fotoklubů.

TIP Deníku: Legiovlak v Bohumíně
1. 04. 2019
Už zítra přijede na bohumínské nádraží Legiovlak, což je muzeum pouti československých legionářů po konci 1. sv. války po Sibiři. 

TIP Deníku: 2 1 2 zahájí skupinovou výstavu
1. 04. 2019
Dvacet let výtvarné skupiny 2 1 2, do níž patří umělci Walter Taszek, Romana Taszková, Jitka Gřešková, Jarka Rybová a Dita Maruscáková, bude oslaveno společnou výstavou a vernisáží.

TIP Deníku: Robert Vano v karvinské knihovně
31. 03. 2019
Setkání s věhlasným fotografem Robertem Vanem je připraveno na pondělí 1. dubna.

TIP Deníku: Labyrint záhad s Arnoštem Vašíčkem
31. 03. 2019
Témata jako trosky plavidla mimozemšťanů na území ČR nebo stopy tajemných stvůr z hvězd v Jeseníkách. 

TIP Deníku: Literární setkání s Jiřím Hájíčkem
30. 03. 2019
Setkání s dvojnásobným držitelem ocenění Magnesia Litera, spisovatelem Jiřím Hájíčkem můžete zažít ve čtvrtek 4. dubna.

V Karviné se budou promítat zajímavé cestovatelské filmy
30. 03. 2019
Už podesáté si mohou milovníci cestovatelských a outdoorových filmů vychutnat snímky promítané v rámci filmového festivalu Expediční kamera.

TIP Deníku: Těšínská tančírna
30. 03. 2019
Kulturní a společenské středisko Střelnice opět organizuje klasickou Těšínskou tančírnu pro milovníky tance či absolventy tanečních kurzů.

OBRAZEM: Večer plný rocku v Horní Suché
30. 03. 2019
/VIDEO/ Výborná muzika, nadšené obecenstvo, skvělá zábava. To vše patřilo 14. ročníku hudebního festivalu Muzikantský rej v Dělnickém domě v Horní Suché.

TIP Deníku: Ohlédnutí za Oscarem
29. 03. 2019
Výstava filmových plakátů snímků, které získaly Oscara, bude od 1. do 30. dubna probíhat v havířovském Kině Centrum.

TIP Deníku: Blíží se finále Miss Reneta 2019
29. 03. 2019
Ve velkém sále Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově-Podlesí se bude v pátek 5. dubna od 19 hodin konat slavnostní večer s vyhlášením Miss Reneta 2019. 

OBRAZEM: Missis senior zná vítěze
29. 03. 2019
Veselé, vtipné a napínavé. Tak vypadala soutěž Missis senior 2019 ve středisku Helios v Havířově ve čtvrtek odpoledne.

TIP Deníku: Saunová noc bude na dlouhou dobu poslední
28. 03. 2019
Tradiční saunová noc uzavře zimní sezónu sérií saunování, které se stává v utužování zdraví velmi populární.

TIP Deníku: Do nové turistické sezony s audioknihou
28. 03. 2019
Hrady a zámky se v Česku se otevírají veřejnosti. Novou turistickou sezonu můžete začít také poslechem nové audioknihy pověstí v podání Jana Kanyzy. 

Noc na sobotu prožije řada dětí s pohádkami H. Ch. Andersena
28. 03. 2019
Spacák, karimatku, baterku a jde se nocovat do knihovny. Samozřejmě s knížkou a pohádkou. Tak bude trávit večer či dokonce celou noc z pátku na sobotu mnoho místních dětí. V řadě knihoven pořádají tradiční Noc s Andersenem.  

Diváci v županech a pyžamech jsou spontánnější, než ti ve fraku
27. 03. 2019
„Kdysi jsem také zpívávala a jednou jsem dokonce za jedno vystoupení dostala celých 150 korun,“ usmívá se drobná dáma seniorského věku oděná v županu, zatímco jí sociální pracovnice českotěšínské nemocnice Eva Paliánová pomáhá do chodítka a odcházejí spolu na pokoj.

TIP DENÍKU: Kino na hranici přiveze Hanzlíka, Kňažka i Špačka
27. 03. 2019
Na přelomu dubna a května bude česko-polské souměstí Český Těšína a Cieszyn žít filmem. Filmová přehlídka, která se letos koná již po jednadvacáté, ovládne města na celých sedm dní - od 27. dubna do 3. května 2019.

TIP Deníku: Plastiky, obrazy, ale i trika a mikiny na výstavě Petra Stařičného
26. 03. 2019
Tak trochu jinou výstavu představí v prostorách Café baru Twins v Karviné-Hranicích výtvarník a hudebník Petr Stařičný.

TIP Deníku: Bazar knih, časopisů a CD
26. 03. 2019
Máte doma nepotřebnou, dávno přečtenou nebo dětskou knihu a nevíte, co s ní? Je vám líto vyhazovat bohatství ve slovech?

Tip Deníku: Dokument o fenoménu bytových uměleckých projektů uvede ČT art
26. 03. 2019
Když se umění přezuje z tvrdých polobotek do měkkých papučí, odhoďte smoking i divadelní kukátko a zapomeňte na frontu na chlebíček. Bezprostřední umělecký zážitek totiž míří do pohodlí a intimity obývacího pokoje. Fenomén o stále žádanější prezentaci umění v domácím prostředí zachycuje Česká televize v dokumentu s názvem Umění v papučích.

TIP Deníku: V Karviné zahrají Rangers
26. 03. 2019
Fanoušci legendární české skupiny Rangers-Plavci mohou v sobotu 16. března vidět a slyšet své oblíbence naživo.

ČT oslaví jubileum psychiatra Honzáka dokumentem ostravského studia
25. 03. 2019
Doktor Radkin Honzák celý život věnoval rozplétání záhad lidského chování, stále aktivně pracuje na třech klinikách, píše velmi čtený blog a vydává obor popularizující knižní bestselery. Legenda české psychiatrie, lékař a pedagog, publicista a vtipný glosátor oslaví 30. března své osmdesátiny.

TIP Deníku: Předkolo soutěže Karvinský talent 2019
25. 03. 2019
V úterý v půl deváté startuje předkolo tradiční pěvecké soutěže Karvinský talent. Předkolo 13. ročníku soutěže se koná na ZŠ a MŠ Prameny, talentované děti měly možnost přihlašovat se od ledna. V předkole soutěže se rozhodne, které děti postoupí do velkého finále.

OBRAZEM: Šesté letošní vítání občánků Havířova
25. 03. 2019
VIDEO/ V neděli 24. března se v zámecké obřadní síni konalo v pořadí šesté letošní vítání občánků města Havířova.

TIP Deník: Povídání o Austrálii
23. 03. 2019
Karviná – Do Austrálie a Tasmánie zavítají návštěvníci přednášky pořádané v rámci pravidelných cestovatelských večerů v MěDK.

TIP Deníku: Móda elegantních dam
23. 03. 2019
Český Těšín - Svébytná módní přehlídka se koná dnes v Kulturním a společenském středisku Střelnice.

Agáta Prachařová: Mateřství je stresující, proto je třeba sem tam někde povolit
23. 03. 2019
Agátu Prachařovou možná znáte jako modelku, moderátorku, fotografku anebo prostě jako dceru herečky Veroniky Stropnické, dříve Žilkové. Ona je ale také už osm let matkou, od roku 2017 dokonce dvojnásobnou. A protože navíc vyrůstala ve velké rodině, rozhodla se své zkušenosti s mateřstvím a výchovou dětí předat i televizním divákům.

TIP Deníku: Popelka trochu jinak. Kopciuszek? Sorry jako!
22. 03. 2019
Amatérské divadelní seskupení Teatrzyk Bez kurtyny (Divadlo bez opony) uvádí v neděli 24. března hru „Kopciuszek? Sorry jako!” 

TIP Deníku: Funkční trénink a TRX i pro začátečníky
21. 03. 2019
Karviná - Takzvaný funkční a TRX trénink pořádá pravidelně ZŠ Dělnická a cvičení je určeno nejen pro pokročilé sportovní nadšence, kteří již mají zkušenost, ale také pro nováčky.

TIP Deníku: Jarní jazzový koncert v kino kavárně
20. 03. 2019
Trio Petra Litwory se zpěvačkami Tamarou Tomoszek a Danielou Dinou Sedláček se v pátek 22. března od 18 hodin představí v kino kavárně v prostorách kina Centrum v Karviné na Jarním jazzovém koncertě. 

Druhé kolo Líheň! ve režii polských kapel
19. 03. 2019
Jedna česká a dvě polské kapely postoupily z 2. základního kola soutěže amatérských kapel Líheň! do čtvrtfinále.

Expediční kamera v Bohumíně
19. 03. 2019
Už podesáté si mohou milovníci cestovatelských a outdoorových filmů vychutnat snímky promítané v rámci filmového festivalu Expediční kamera.

TIP Deníku: Monkey Business představí novou desku
19. 03. 2019
Loni v říjnu vydala kapela Monkey Business nové CD s názvem Bad Time For Gentlemen. Nyní na tento hudební počin naváže stejnojmenným klubovým turné po českých a slovenských městech.

TIP Deníku: Velké lásky v malém hotelu
19. 03. 2019
Orlová - Divadelní společnost Háta s řadou předních českých herců uvádí bláznivou komedii Raye Cooneyho Velké lásky v malém hotelu.

OBRAZEM: Výstava britského umělce
18. 03. 2019
Ve výstavní síni Viléma Wünscheho Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově probíhá výstava nazvaná Unplugged. Jejím autorem je britský umělec David John Lloyd.

TIP Deníku: Přednáška Senior bez nehod už i ve Stonavě
18. 03. 2019
Divadelní přednáška, která úspěšně projíždí města s osvětou, jak se chovat v dopravě jako senior, zavítá také do Stonavy. Přednáška je určena nejen pro seniory, ale i pro širokou veřejnost. 

TIP Deníku: Legiovlak dorazí do Havířova a Bohumína
18. 03. 2019
Legiovlak Československé obce Legionářské bude ve dnech 19. až 24. března stavět na havířovském vlakovém nádraží.

TIP Deníku: Kvarteto Apollon v Havířově
17. 03. 2019
O komorní koncert vážné hudby se tentokrát postará smyčcové kvarteto, které si říká Apollon a hraje především klasiku, ale také jazz. 

TIP Deníku: Zpíváme pro Unicef
17. 03. 2019
182 sborů a 64 koncertů po celém Česku. Takový je projekt Zpíváme pro Unicef, kterého se 20. března zúčastní i karvinský sbor Permoník. 

TIP Deníku: Moc a síla hypnózy
16. 03. 2019
Přednáška Moc a síla hypnózy představí hypnotizéra Jakuba Kroulíka a jeho inovativní metody v oblasti sugesce a hypnózy.

TIP Deníku: Expediční kamera v petřvaldské knihovně
16. 03. 2019
Mezinárodní festival cestovatelských filmů s názvem Expediční kamera v Knihovně města Petřvald. Nejlepší cestovatelské a dobrodružné filmy se každý rok představí ve dvou stovkách českých a slovenských měst. 

Dana Emingerová: Chcete-li dobře psát, musíte jít odvážně s kůží na trh
16. 03. 2019
/ROZHOVOR/ Publicistka a spisovatelka Dana Emingerová má zkušenosti snad se všemi literárními žánry, a rozhodně se nedá říci, že by psala „do šuplíku“, protože stejné zkušenosti má i s ohlasy čtenářů – se zpětnou vazbou. Kdo jiný by tedy měl být pokračovatelem ve vedení kurzů tvůrčího psaní, které založil světově ceněný autor Arnošt Lustig?

TIP Deníku: Moc a síla hypnózy
14. 03. 2019
Přednáška Moc a síla hypnózy představí hypnotizéra Jakuba Kroulíka a jeho inovativní metody v oblasti sugesce a hypnózy.

TIP Deníku: Zábavná talkshow Zuzany Bubílkové
13. 03. 2019
První dáma české politické satiry, která v tomto duchu dlouhá léta tvořila dvojici s Miloslavem Šimkem, vystoupí na besedě v Literárním salónu Regionální knihovny v Karviné.

Lucie Zedníčková: Žít s maminkou je jako nastavené zrcadlo, a pěkně obrovské
13. 03. 2019
Herečka Lucie Zedníčková právě připravuje se svou kamarádkou, psycholožkou Šárkou, talk show, kde si budou povídat o tom, co dnešní lidi trápí. A že těch témat je. „Vy sama se něčím trápíte?“ ptám se. Usměje se: „To nebude pořad o mně ani o Šárce. Budeme si prostě povídat o tom, co vidíme a zažíváme kolem sebe. Pokud mám nějaký problém, snažím se ho řešit, ale naučila jsem se to po svém. A k minulosti se pak už nevracím,“ prozrazuje herečka.   

TIP Deníku: Jarní jazzový koncert v kino kavárně
12. 03. 2019
Trio Petra Litwory se zpěvačkami Tamarou Tomoszek a Danielou Dinou Sedláček se v pátek 22. března od 18 hodin představí v kino kavárně v prostorách kina Centrum v Karviné na Jarním jazzovém koncertě.

TIP Deníku: Tuktukem z Thajska až na Moravu
12. 03. 2019
Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách bude vyprávět o tom, jak cestoval tuktukem z Thajska přes půl světa až na Moravu.

Členové Kryštof otevírají svá rodinná fotoalba. Vychází singl Nesmím zapomenout
11. 03. 2019
VIDEO/ Už čtvrtým singlem připomíná skupina Kryštof své veleúspěšné výběrové album 25, kterým před dvěma lety oslavila čtvrt století na scéně. Po rádiových hitem Šňůry, Zůstaň tu se mnou (Za sny) a Naviděnou přichází se skladbou Nesmím zapomenout, která je adresována všem matkám.

Regina Rázlová: Mám ráda komedie, při kterých se diváci řehtají
11. 03. 2019
/ROZHOVOR/ Regina Rázlová je zkušená herečka, která ví, že je nesmysl nesouhlasit s režisérem. Jinak je to ale samostatná žena, která se vždycky zařídila po svém. I proto sama vychovala dvě děti, které z ní učinily sedminásobnou babičku.

TIP DENÍKU: Přijďte pozorovat oblohu
10. 03. 2019
Pravidelné veřejné pozorování noční oblohy ve hvězdárně, která je součástí Těšínského divadla, proběhne tentokrát v pondělí 11. března od 19 hodin. V případě nepříznivého počasí se akce nebude konat.

OBRAZEM: Oslavy MDŽ v Horní Suché. Nechyběl bohatý program
9. 03. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ve zcela zaplněném sále Dělnického domu v Horní Suché se v pátek od 16 hodin konala oslava Mezinárodního dne žen.

Soutěž Líheň! má za sebou první kolo
8. 03. 2019
Brněnská skupina Víčko zvítězila v prvním kole soutěže hudebních kapel Líheň! Zahrála v havířovském klubu Stolárna.

TIP Deníku: Děcka, sraz ve čtyry na klepaču, s Radostí a Impulsem
8. 03. 2019
37. výroční koncert bohumínského tanečního spolku Radost a Impuls se ponese v originálním a netypickém duchu, což už plyne ze samotného názvu.

TIP Deníku: Na břehu března s obrazy a keramikou spolku Bart
8. 03. 2019
Bart, čili bohumínský výtvarný spolek, pořádá 15. března vernisáž výstavy s názvem Na břehu března.

TIP Deníku: Tribute Stan Helis
7. 03. 2019
Vzpomínce na hudebníka Stacha Helise, který byl po dlouhá léta členem všech těšínských jazzových seskupení se koná v pátek 8. března od 20 hodin v Jazzklubu na Střelnici.

TIP Deníku: Veselá trojka zahraje ženám
7. 03. 2019
Populární trio známé z TV Šlágr vystoupí v Městském domě kultury v Karviné. Miroslav Hrdlička, Jaromír Kozelek a Pavel Krška tvoří a hrají hudbu pro široké posluchačské publikum, dále interpretují také lidovou hudbu.

TIP Deníku: Promítání filmu k Mezinárodnímu dni žen
6. 03. 2019
Myšlenka vzniku MDŽ ne pro potěchu hospodyněk, ale kvůli revoluci sufražetek bude obestírat páteční promítání ve Středisku hudby a umění.

Hudební soutěž Líheň startuje. Letos se odehraje v Česku a Polsku
4. 03. 2019
Havířov, Karviná – Už tento čtvrtek proběhnou první kola letošního ročníku soutěže amatérských kapel Líheň!, kterou pořádá havířovská agentura Viking Agency.

TIP Deníku: Polská divadelní inscenace ostrá jako břitva
4. 03. 2019
Sobotní premiéra hry Ödöna von Horvatha Povídky z vídeňského lesa doslova přimrazila diváky do sedadel.

TIP Deníku: David John Lloyd zahraje v havířovském Jazz Clubu
4. 03. 2019
Umělec, malíř a hudebník David John Lloyd se svou kapelou Line zahrají v havířovském Jazz Clubu.

První kulaté výročí střediska Helios v Havířově
2. 03. 2019
VIDEO: V pátek dopoledne 1. března se konalo společenské setkání k 10. výročí otevření Domova seniorů, střediska Helios.

Zemřel herec Jiří Pomeje, ve věku 54 let podlehl těžké nemoci
26. 02. 2019
Do filmového nebe v úterý odešel herec a producent Jiří Pomeje, kterého diváci znají především díky pohádce Z pekla štěstí nebo filmu Andělská tvář. Ve věku 54 let prohrál boj s rakovinou. Jako první o jeho skonu informoval server Super.cz, kterému zprávu potvrdil blízký přítel Pavel Pásek.

Filmové kauzy z Moravskoslezského kraje Dukla 61 a Metanol aspirují na České lvy
26. 02. 2019
Po filmových nominacích na České lvy, které oznámila už v lednu, zveřejnila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) i nominace za televizní tvorbu ve dvou kategoriích.

VIDEO: Babský bál, nejstarší ples Havířova, opět v duchu tradic
25. 02. 2019
FOTOGALERIE/ Dvaadevadesátý ročník nejstaršího plesu na území dnešního Havířova, Babský bál, opět nabídl skvělou zábavu s kvalitním programem.

Pěvecký soubor Slezan láká nové členy na lidovou hudbu a cestování
22. 02. 2019
Pěvecký sbor Slezan z Českého Těšína hledá nové členy. Přesně tohle motto již několik dní brázdí svět internetu a láká všechny hudebně nadané lidi na sborový zpěv, který je v kraji velmi populární.

Dnešní muži by měli zapracovat na zodpovědnosti, říká herečka Regina Rázlová
22. 02. 2019
/ROZHOVOR/ Regina Rázlová je zkušená herečka, která ví, že je nesmysl nesouhlasit s režisérem. Jinak je to ale samostatná žena, která se vždycky zařídila po svém. I proto sama vychovala dvě děti, které z ní učinily sedminásobnou babičku.

Pěvecký sbor Permoník získal v Petrohradu cenu Grand Prix poprvé
18. 02. 2019
Velké vítězství. Koncertní sbor Permoník zvítězil v soutěži v ruském Petrohradu, navíc poprvé v historii získal cenu Grand Prix, tedy cenu absolutního vítěze.

Veronika Kubařová: Lidé u divadla stanují, aby dostali lístky. Je to zavazující
18. 02. 2019
/ROZHOVOR/ Herečka Veronika Khek Kubařová se nedávno objevila na plátnech kin ve filmu Ženy v běhu. Pobíhá také ve skutečnosti, a to fyzicky i psychicky. S manželem prožívá lásku, v Dejvickém divadle si užívá volnost a přemýšlí ekologicky.

Permoník byl opět nejlepší
17. 02. 2019
Karvinský Koncertní sbor Permoník získal Cenu Grand Prix, cenu nejvyšší, na soutěži 6th World Children and Youth Choral Championship v ruském Petrohradě.

Muzikál Sněhurka na ledě bude k vidění také v Ostravě
12. 02. 2019
Příběh o Sněhurce se dočkal už celé řady zpracování od klasické pohádky bratří Grimmů přes broadwayská divadelní jeviště až k Oscarem oceněnému animovanému filmu Walta Disneyho.

OBRAZEM: Předávání Cen Jantar doprovodí speciální orchestr
8. 02. 2019
Ostrava – Ve čtvrtek 7. února proběhla zkouška orchestru vytvořeného pro Ceny Jantar, které oceňují mimořádné umělecké výkony v rámci Moravskoslezského kraje.

OBRAZEM: Fragmenty krajiny Jiřího Sibinského
7. 02. 2019
V Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově byla v úterý slavnostně zahájena výstava obrazů vyhlášeného malíře, grafika a výtvarníka Jiřího Sibinského, Fragmenty krajiny.  

Hudební soutěž Líheň! začíná už za měsíc
6. 02. 2019
Havířov – Líheň! je plnoletá. Největší česká soutěž amatérských kapel – Líheň! – vstupuje do svého 18. ročníku. Gró zůstává v regionu, část se vydává za hranice.

Nová éra detektivek. První případ vyřešil Ellery Queen před devadesáti lety
31. 01. 2019
Ta knížka se jmenovala Zločin v římském divadle a v roce 1929 odstartovala novou éru detektivní literatury. Případy, které společně řešili otec Richard a syn Ellery Queenové, si ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století získaly obrovskou oblibu nejen v Americe, ale i v Evropě. A stále nová vydání jsou důkazem, že elegantně vyprávěné příběhy ani trochu nezestárly.

Herec Jiří Dvořák: Každé vzlétnutí je vzrušující, je v něm kus adrenalinu
26. 01. 2019
Do kin přichází film Narušitel. Jde o příběh armádního leteckého esa, které se v době vlády Státní bezpečnosti rozhodne překročit československé hranice vzduchem a za svobodou uletět na svém historickém stroji. Hlavní roli inspirovanou skutečným příběhem pilota Vladislava Baldy hraje Pavel Neškudla, jeho mentora a celoživotního přítele Jiří Dvořák. Právě s ním jsme si povídali o natáčení, ale i o vinohradském divadle, kde působil, a o taneční soutěži StarDance, kterou vyhrál.

Výstava přibližuje sto let staré události
25. 01. 2019
Orlová - Události, které předcházely rozdělení Těšínska v roce 1920 připomíná výstava nazvaná Neklidné hranice. K vidění je ve výstavní síni Muzea Těšínska v Orlové a návštěvník si může prohlédnout dobové fotografie, dokumenty, mapy, ale třeba i dobové uniformy či originální předměty, které si čeští legionáři přivezli z cest po světě.

Karvinské kino Centrum táhne. Patří k nejnavštěvovanějším v republice
24. 01. 2019
V roce 2010 se uvažovalo o jeho uzavření, o osm let později patří do desítky nejnavštěvovanějších jednosálových kin v republice. Karvinské kino Centrum.

Dycky Most! Podívejte se, kde se natáčel populární seriál
24. 01. 2019
Komediální seriál České televize Most! se pyšní milionovou sledovaností. Poznejte s Deníkem zákoutí severočeského městě, kde oblíbené scény vznikaly. Zakládá se seriál na pravdě? A co na něj říkají místní?

Dycky Most! Poznejte místa, kde se točil seriál Most!
21. 01. 2019
Sourozenci Luďan (Martin Hofmann) a Dáša (Erika Stárková) žijí v komediálním seriálu Most! v této vile. Stojí na okraji Mostu v atraktivní čtvrti Zahražany, kde jsou nejstarší a také nejhezčí rodinné domy.

Dycky Most! Poznejte místa, kde se točil seriál Most!
19. 01. 2019
Tohle je zadní, zásobovací část mosteckého obchodního střediska Rozkvět, kde se odehrává několik obskurních scén v komediálním seriálu Most!. Právě tady kuchař Marcel, místní Jamie Oliver, kupuje od lidí na maso domácí mazlíčky včetně hadů a leguánů. Sem také přiběhne vyděšený Pavel přeoperovaný na Dášu, které její naštvaný nezaměstnaný bratr Luďa sebere psíka Lopiho a v opilosti ho dá kuchaři na čevapčiči. Jenže drahého psa si tu předtím vyzvedne mafián Roman.

Chystá se druhý ročník Cen Jantar. Jaké jsou hudební nominace?
18. 01. 2019
V ostravské hale Gong se budou 3. března již podruhé udělovat výroční kulturní Ceny Jantar. Ty jsou určeny umělcům spojeným s Moravskoslezským krajem.

Prostořeký seriál si v Mostě zamilovali, dozvíte se proč
18. 01. 2019
Hláška „Dycky Most!“, která doprovází nový komediální seriál Most!, už zlidověla. Pronikla i tamní na zimní stadion. Skalní fanoušci hokejistů z klubu Mostečtí lvi tam rozbalili svůj transparent a nahlas povzbuzovali svůj tým. „Seriál se nám líbí, a tak jsme se ho rozhodli podpořit,“ řekl v kotli Tomáš Urban. Objevuje se však i kritika.

Dramaturg Rostislav Jež: Klub Stolárna dosahuje až na své hranice možností
17. 01. 2019
Rostislav Jež působí už devátým rokem jako dramaturg havířovského hudebního klubu Stolárna, který do města láká také na zvučnější jména hudebních interpretů.

Mirai Navrátil: V roce 2024 bychom chtěli vyprodat pražskou O2 arenu
15. 01. 2019
ROZHOVOR/ Frontman stále populárnější kapely Mirai - Mirai Navrátil - dokončuje novou desku a do budoucna má další smělé plány.

Martin Pawera a jeho 130 žáků vystavují
11. 01. 2019
Výtvarníci od pěti do pětasedmdesáti let zaplnili svými dílky Výstavní síň Viléma Wünscheho Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově.

OBRAZEM: Výstava zaujme svou pestrou barevností
9. 01. 2019
Obrovskému zájmu se těšila pondělní vernisáž výstavy – Akademický malíř Martin Pawera a jeho žáci ze Základní umělecké školy Bohuslava Martinů v Havířově.

OBRAZEM: Výstava sportovních fotografií
7. 01. 2019
V neděli 6. ledna v centru Lučina v Havířově byla slavnostně zahájena výstava fotografií Havířovanky Sarah Ráblové, šestnáctileté studentky Střední umělecké školy v Ostravě.

Jaromír Nohavica bude na přelomu ledna a února v Praze jako doma
7. 01. 2019
Třikrát Viola a pak vždy po dvou koncertech v Divadle Bez zábradlí, ve vysočanském Gongu a nakonec i v Lucerně. Ostravský písničkář Jaromír Nohavica bude na přelomu ledna a února v Praze jako doma.

Doktor Martin se už v pátek vrátí na obrazovky. Bude řešit záhadu v Beskydech
2. 01. 2019
VIDEO, FOTOGALERIE/ Svérázný beskydský lékař, hlavní postava úspěšného seriálu České televize, se už v pátek vrací na obrazovky v televizní premiéře celovečerního filmu Doktor Martin: Záhada v Beskydech.

Herec Karel Zima daroval ledvinu a vzdal se velkého koníčka. Jsem bohatší, říká
31. 12. 2018
Když herec Karel Zima nabídl svému známému ledvinu, nikdo mu nevěřil. Teď už orgán, který později dostal jméno Jitka, nemá, a dokonce se kvůli tomu vzdal svého obrovského koníčka závodů rallye. Nelituje, naopak říká, že je ještě bohatší než předtím.

Kouzelník Žito. Pohádka má mít vtip a princezna krásné šaty, říkají herci
28. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Profesní dráhy Anny Kadeřávkové a Denise Šafaříka se setkaly díky pohádce Kouzelník Žito, kterou Česká televize poprvé uvedla letos na Štědrý den. Dva mladí herci mají společný ještě smysl pro spravedlnost a nadprůměrný počet sourozenců – dohromady rovný tucet.

Herečka Eva Josefíková: Naštvání je vlastně takový můj motor
25. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Když se Eva Josefíková dívá na svoje herecké výkony, nikdy sama sobě nepřijde přirozená. Její subjektivní pohled naštěstí nesdílejí režiséři, a tak je „rozlítaná po centru Prahy“, respektive po divadlech v této oblasti. Napilno má i před kamerou, momentálně třeba v seriálu Tátové na tahu. Uvítala by rovnoprávnost mužů a žen v zaměstnání, nebagatelizování sexuálního násilí a také kdyby se mezi slova xenofob a vlastenec nedávalo rovnítko.

Zdeněk Svěrák: Když jste starý, číhá dojetí za každým rohem
24. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Když Zdeněk Svěrák zjistil, že se stoleček, u kterého spolu sedíme, kýve, neprodleně ho podložil. Jinak by se prý nemohl na rozhovor soustředit. U pevně stojícího stolu jsme si pak povídali o jeho nové knížce Strážce nádrže, dědečkovských radostech i posledních věcech člověka.

Bolek Polívka: O Vánocích jsem býval hodně netrpělivý
23. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Vánoce jsou časem obdarovávání a pohádek. Bolek Polívka si zahrál v mnoha z nich, role princů se mu ale vyhýbaly (snad až na jednu výjimku, ale o té až později) a králem (tím valašským) je zase v reálném životě. Pak je tu taky lucifer, obávaný pán pekel, a to je najednou ještě jiné kafe! Jeho hvězdná chvíle v Polívkově podání přijde v nové štědrovečerní pohádce Kouzelník Žito sice až v samotném finále, ale o to víc je v ní herec „nezapomenutelně majestátní“.

Filmové Vánoce s Bellou a Akty X. Na co se můžete v televizi těšit?
20. 12. 2018
Crazy svatba, válečné drama, nebo ledová hrůza s dinosaury v zádech? Pokud vaši blízcí touží právě po tom, kupte jim Jurský park: Zánik říše. Vy si můžete dopřát třeba grog a Churchilla. Z nových filmů vybrala za kulturní rubriku Jana Podskalská.

Nohavica přichází s dárkem, koncertem pro všechny
18. 12. 2018
Jedinečný vánoční dárek připravil všem svým fanouškům zpěvák Jaromír Nohavica.

OBRAZEM: Havířovský výtvarný salon představuje práce místních umělců
18. 12. 2018
Amatérští i profesionální výtvarníci, začátečníci i zkušení umělci, mladí i senioři dostávají opět příležitost ukázat veřejnosti i kolegům na společné výstavě v největší havířovské galerii výsledky své práce a porovnat díla různých směrů, stylů, žánrů, motivů a technik.

Miroslav Krobot: Hercem jsem se stal náhodou a protože mě Zelenka ukecal
16. 12. 2018
Jeho filmové role jsou nezapomenutelné. Kdo by neznal řidiče Karla z Účastníků zájezdu nebo Pepíka Hnátka z Okresního přeboru? Některé hlášky z těchto filmů doslova zlidověly a Miroslavu Krobotovi je už zřejmě nikdo nikdy neodpáře. Herec pochází ze Šumperka a je lidmi považován za patriota Jeseníků.

Vánoce bez Dogy? Nikoli. Fanoušci se dočkají i letos
14. 12. 2018
Fanoušci rockové kapely Doga si už asi Vánoce bez koncertu svých oblíbenců vůbec nedokáží představit. Nemusí. Své oblíbené muziky v podání Izziho a spol. se dočkají i letos. Tradičně pár desítek hodin po Štědrovečerní večeři uslyší rockové pecky v karvinském Music klubu Bucanero (dříve Harlekýn).

Karvinské a Slezské rockové Legendy se představí v Hard Cafe
12. 12. 2018
Karvinské s Slezské rockové legendy. Zimní festival, který se již stal tradicí a jak název napovídá, přiváží do Karviné vždy to nejzajímavější z místní metalové, hard rockové a bigbítové scény.

Česko zpívá koledy: oblíbená akce Deníku je opět tady - stáhněte si zpěvník
12. 12. 2018
Příběh nápadu, z kterého se po osmi letech stala tradice, bude dnes, ve středu 12. prosince úderem 18. hodiny pokračovat. Akce Česko zpívá koledy s Deníkem je tady! Loni si událost s neopakovatelnou předvánoční atmosférou jen v Moravskoslezském kraji na padesáti různých místech nenechalo ujít celkem čtrnáct tisíc lidí! 

Už dnes zpíváme koledy i na Karvinsku
11. 12. 2018
Nesem vám noviny… Už symbolicky začne právě touto koledou jedna z největších předvánočních akcí, jejíž 8. ročník se dnes uskuteční na stovkách míst u nás, ale i v zahraničí.

Herec Patrik Děrgel zahrál se svou kapelou v knihovně
10. 12. 2018
Bohumínský rodák Patrik Děrgel zavítal v sobotu 2. prosince do Regionální knihovny v Karviné se svou kapelou Ema, se kterou odehrál energický a pozitivně nabitý koncert. Dle jeho slov se do okolí míst svého mládí vždy rád vrací.

S batolaty do divadla! Ostravští loutkáři osloví nejmladší věkovou skupinu dětí
7. 12. 2018
BATO A LATO. Pod tímto příznačným názvem se skrývá nový projekt Divadla loutek Ostrava inscenace pro ty úplně nejmenší! Speciální interaktivní program bude zaměřen na děti od půl roku do dvou let. Do konce ledna je už ale beznadějně vyprodáno.

OBRAZEM: Bryan Adams zvedl Ostravany ze sedaček
1. 12. 2018
Kanadský zpěvák a kytarista Bryan Adams přivezl do Ostravar areny dvě nové písničky a svou zatím poslední studiovou desku Get up! z roku 2015. Přestože byl koncert na sezení, vyzval fanoušky, ať jdou za ním dolů a tancují na ploše.

VIDEO: Benefiční koncert v Havířově aneb Když housle baví
1. 12. 2018
FOTOGALERIE/ Evangelický kostel v Havířově-Bludovicích patřil v pátek podvečer hudbě a zpěvu. 

OBRAZEM: Na Medových dnech se představují dětmarovické spolky
24. 11. 2018
Letošní výpěstky místních zahrádkářů, med, bylinné produkty, cukrovinky, perníčky či rukodělné výrobky. To vše i mnoho jiného bylo k vidění i ke koupi na Medových dnech, které v sobotu a v neděli zaplnily Dělnický dům v Dětmarovicích.

Orlovské kino O slaví pět let projekcí i exkurzemi
23. 11. 2018
Orlovské Kino O, fungující při Domě kultury města Orlová, slaví páté narozeniny. Oslaví je tento víkend pestrým výběrem filmů pro všechny věkové kategorie. Ve všech případech promítaných filmů se jedná o filmy nové, vzniklé v roce 2018.

Letošní Miss Karkulku ovládly dívky z Karviné
17. 11. 2018
Bohumínský hotel Pod zeleným dubem má za sebou finále soutěže krásy Miss Karkulka 2018, které ovládly středoškolačky původem z Karviné, resp. Albrechtic.

Dolański Gróm 2019 přivítá Davida Kollera a polskou legendu Lady Pank
17. 11. 2018
Karviná – Po letošním famózním zážitku v podobě koncertu kapely Kryštof, hlásí pořadatelé festivalu Dolański Gróm hudební menu, které budou servírovat příští rok v červnu na už 10. ročníku této přehlídky české, ale hlavně polské hudby. Po kapele Lombard, která v Karviné vystoupila letos, potěší fanoušky rockové hudby polská legenda tohoto stylu - skupina Lady Pank.

Hlavní cena Festivalu divadel Moravy a Slezska putuje do slovenského Martina
11. 11. 2018
Český Těšín – Hlavní cena 18. ročníku Festivalu divadel Moravy a Slezska, který v sobotu skončil v Těšínském divadle, putuje na Slovensko.

OBRAZEM: Výstava, která baví i nabízí
8. 11. 2018
Pestrá prodejní nabídka i podívaná, spolky, kluby, soubory, národnostní pokrmy, živá hudba a mnohé další.

Na festivalu ve čtvrtek zahraje opavské divadlo Kytici
7. 11. 2018
Nejen s pomyslnou kytičkou plnou vzpomínek na léta strávená v Těšínském divadle, ale i s Kyticí dle Karla Jaromíra Erbena přijíždí ve čtvrtek opavské divadlo na těšínský festival.

OBRAZEM: Májovák odehrál dušičkový koncert
4. 11. 2018
Na závěr „dušičkového“ víkendu zněly zaplněným kostelem sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech tóny Vivaldiho Gloria, skladby Julese van Nuffela, Antonína Dvořáka a dalších.

Divadelní festival zahájí Maryšou
4. 11. 2018
Mezinárodní divadelní festival DMS v pondělí zahájí Maryša v podání ostravského Divadla Petra Bezruče.

Jak slíbili, tak se stalo: mladí zpěváci přivezli z Gruzie zlaté ocenění
30. 10. 2018
Členové karvinského pěveckého souboru Permoník přidali do kroniky sboru další zlatý zápis. Tentokrát to byli mladí muži, kteří coby Komorní sbor Permoník reprezentovali Karvinou a Česko na mezinárodním festivalu Fiestalonia v gruzínském Tbillisi. Zpěváci před odjezdem v nadsázce přohlašovali, že "to zlato teda přivezou…". A také se jim to podařilo. 

Festival divadel Moravy a Slezska slaví plnoletost
30. 10. 2018
Český Těšín – Festival divadel Moravy a Slezska, který proběhne od 5. do 10. listopadu 2018 v Těšínském divadle, letos slaví plnoletost. Během šesti festivalových dní nabídne festival divákům představení spřátelených divadel nejenom z našeho regionu, ale také ze Slovenska a Polska.

Pohádka o drakovi je od dnešního dne v kinech. Natáčela se v našem regionu
25. 10. 2018
FOTOGALERIE/ Předpremiéry jsou minulostí, od 25. října se jede naostro. Do kin zamířila československá pohádka Když draka bolí hlava.

Jarek Nohavica získá medaili od ruského prezidenta Putina!
24. 10. 2018
Ostravský písničkář Jaromír Nohavica poletí do Ruska! Od tamního prezidenta Vladimíra Putina totiž obdrží Puškinovu medaili.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018
23. 10. 2018
/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

OBRAZEM: Havířov slavil Den architektury
6. 10. 2018
Stejně jako v minulých letech i letos se Havířov zařadil mezi města, které oslavily Mezinárodní den architektury.

OBRAZEM: Sto deset let stonavské Hornické kapely
4. 10. 2018
Ve třetím podlaží Obchodního centra Elan v Havířově je v těchto dnech k vidění panelová výstava věnovaná jubileu Hornické kapely ze Stonavy.

Kytarista Kryštofů Hofmann vydal instrumentální album: Splnil jsem si sen
28. 09. 2018
Kapela Kryštof si užívá mezidobí po letních Kempech a před podzimním akustickým turné, jeden z jejich členů – kytarista Evžen Hofmann – však má za sebou velký mezník ve svém profesním životě.   

Na závěr jarmarku se ochutnával štrúdl
24. 09. 2018
Lidová muzika, krojovaní tanečníci, rukodělné výrobky, výborná nálada a vůně jablečného štrúdlu. Takto vypadalo nedělní odpoledne na nádvoří těšínského zámku, kde se v rámci akce Poklady z těšínské truhly konal už 13. Těšínský jarmark řemesel.

OBRAZEM: Hasiči v Horní Suché slavili výročí
24. 09. 2018
Slavnostní členskou schůzi si v pátek podvečer dobrovolní hasiči v Horní Suché připomněli 115. výročí svého vzniku. Historie sboru se začala psát v roce 1903.  

Floridští Hurricane Party odstartují evropské tour v Českém Těšíně
24. 09. 2018
Říkají si Hurricane Party, jsou z Floridy, a jejich zábavné koncerty také jednu velkou divokou povedenou party představují. Projekt tvoří písničkář RickoLus a raper Bluebird, kteří se v Česku se svými sólovými vystoupeními již představili.

Kapela Lombard potěšila své karvinské fanoušky
21. 09. 2018
FOTOGALERIE/ Podruhé během několika měsíců se v Karviné objevila polská rocková legenda, kapela Lombard.

OBRAZEM: Koncert zrakově postižených umělců v Havířově
15. 09. 2018
V rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě, koncertovali v pátek odpoledne v havířovské Městské knihovně v ulici Svornosti zrakově postižení hudebníci, klarinetista a skladatel Jan Budín, klavírista a pedagog David Šugárek.

Natáčení minisérie Stockholmský syndrom: Nešťastný výstřel změnil osudy lidí
14. 09. 2018
V policejní stanici se ve středu proměnila jedna z budov v havířovské Kubelíkově ulici. Mohli jsme v ní zahlédnout Zuzanu Mauréry, Martina Pechláta, Elizavetu Maximovu, Vojtu Vondráčka a dalších herce.

VIDEO: Slovenský soubor v Havířově ohromil temperamentním tancem i kroji
10. 09. 2018
Mezi skvosty letošních Havířovských slavností určitě patřil Poddukelský umelecký ľudový súbor z východního Slovenska, který zahajoval sobotní program. Předvedl temperamentní lidový tanec s hudebním doprovodem vyzařující množství pozitivní energie.

OBRAZEM: Knižní jarmark v Karviné si objednal nejen skvělé počasí
8. 09. 2018
FOTOGALERIE/ Babí léto si bez tradičního Knižního jarmarku v Karviné dokáže představit asi jen málokdo.

OBRAZEM: Dožínková slavnost se těšila velkému zájmu
2. 09. 2018
V zahradě Domu PZKO v Havířově-Bludovicích se v sobotu před velmi početnou návštěvou konaly již 49. proslulé Slezské dožínky.

Historik a redaktor Radim Jež: Věřím, že časopis Těšínsko zaujme každého
1. 09. 2018
Vlastivědný časopis Těšínsko vydává už řadu let Muzeum Těšínska a vychází dvakrát ročně. O tom, co přináší jeho nejnovější číslo, hovoříme se členem redakce, historikem muzea Radimem Ježem.  

Lifestylový pořad ČT ukáže, jak bydlet jako v kosmu nebo v Provence
29. 08. 2018
Bydlení jako v Provence nebo secesi? Jak takový interiér zařídit, se diváci dozví prostřednictvím pořadu Bydlet jako…, který od této soboty bude vysílat Česká televize. 

OBRAZEM: Slatina - Děvčátko z Ostravy a další nestárnoucí melodie
27. 08. 2018
VIDEO/ Dechová hudba Slatina uzavřela v neděli odpoledne cyklus devíti havířovských prázdninových promenádních koncertů za Kulturním domem Radost.

Dálkový běh Petra Kuchaře pokračuje
21. 08. 2018
Oběhnout celé území někdejšího Československa si vzal za výzvu lékař a dálkový běžec Petr Kuchař, který na trasu dlouhou zhruba 3000 kilometrů vyběhl 11. května z Dětmarovic.

Rockový svátek nad Olzou
17. 08. 2018
Legendy českého i zahraničního klasického hard rocku a jejich fanoušci si dají v sobotu dostaveníčko v českotěšínském parku Adama Sikory, kde se pod širým nebem uskuteční 4. ročník festivalu Rockování nad Olzou. 

Fanoušky TV Šlágr neskolilo ani obrovské vedro
14. 08. 2018
FOTOGALERIE/ Fanoušci TV Šlágr jsou sice většinou staršího věku, rozhodně ale nejde o žádné padavky. Ačkoli bylo takřka nesnesitelné vedro, přicházeli mnozí z nich na českotěšínské náměstí ČSA už hodinu dopředu, aby si obsadili co nejlepší místa pro natáčení dalšího z pořadů Československá zlatá desítka.

OBRAZEM: Dechovka Záhořané rozdávala radost a veselí
13. 08. 2018
Skvělá muzika, krásné slunečné počasí a početná návštěva. Tak vypadal, nedělní promenádní koncert pod širým nebem za Kulturním domem Radost v Havířově.

Umělci o prázdninách? Pracují, ale i lenoší
10. 08. 2018
Časy se mění. A někdejší slovní spojení „herecké prázdniny“ nyní už zdaleka neplatí i pro další umělecké obory.

Návštěvníky Šlágrování zchladí ve vedru hasiči vodní mlhou
8. 08. 2018
Český Těšín - Organizátoři koncertu nazvaného Šlágrování, na němž ve čtvrtek bude hrát a zpívat desítka interpretů, se s ohledem na hlášené extrémně horké počasí připravují na to, že bude-li to potřeba, nechají diváky zchladit vodní mlhou.

Filmový klub už láká na program
6. 08. 2018
Letos padesátiletý Filmový klub Karviná už oznámil program na blížící se podzimně-jarní sezonu, která startuje tradičně v září.

Vypněte, prosím bagr, přijel zlatý Permoník a bude se zpívat
5. 08. 2018
Bylo to veselé, dojemné, velkolepé a hlavně zasloužené. V sobotu po 16. hodině se do Karviné vrátil z další úspěšné zahraniční cesty karvinský Pěvecký sbor Permoník. Tentokrát z Japonska, kde jeho zpěvačky opět předvedly, že patří do 1. světové ligy.

Příhraniční sraz motorkářů hlásí rekordní účast
4. 08. 2018
Celkem 524. Takový je počet letošních motocyklů, které dorazily na sobotní příhraniční mezinárodní sraz v polském Skrbeńsku.

OBRAZEM: Historická auta i elegantní dobové kostýmy
4. 08. 2018
Přehlídka desítek dobových vozidel, ale také plavek, kostýmů a klobouků, k tomu stylová hudba. Takto vypadal sraz historických vozidel, který se v sobotu konal v Hobbyparku v Bohumíně.

Bohumín ovládnou historická auta i motocykly
3. 08. 2018
Vzácné a nablýskané stařičké automobily a motocykly, posádky oděné do historických kostýmů, módní přehlídky a soutěže elegance i stylová jazzová hudba i občerstvení. Takový je sobotní program v bohumínském Hobbyparku, kde se od 10 hodin koná sraz historických vozů a s tím spojená soutěž elegance jejich posádek.

Esa letošních Havířovských slavností: James Blunt, Epica, Apocalyptica, Elán...
31. 07. 2018
Letošní Havířovské slavnosti nabízejí opět slavná jména a bohatý doprovodný program. Slavnosti se budou konat v pátek a sobotu 7. a 8. září v areálu Městské sportovní haly.

Miroslav Etzler: Ostrava šla v mnoha věcech prudce nahoru
27. 07. 2018
Miroslav Etzler, původem ostravský herec, který osm let vystupoval na prknech Národního divadla v Praze, se na Letních shakespearovských slavnostech v Ostravě opět převtělí do role Polonia, otce Ofélie a Laerta, dvorního komořího v jedné z nejslavnějších tragédií Williama Shakespeara. S Hamletem se chystá dobýt Slezskoostravský hrad rovnou třikrát, a to ve dnech 31. července až 2. srpna 2018.

Japonské zápisky aneb cesta Permoníku do Tokia
26. 07. 2018
Koncertní sbor Permoník úspěšně reprezentoval Karvinou a Českou republiku v Japonsku, kde se v Tokiu zúčastnil celosvětové soutěže ve sborovém zpěvu.

Kulturní léto: divadlo i koncert
26. 07. 2018
Karvinské kulturní léto na podiu na Masarykově náměstí zve na další akce.

VIDEO: Hasičanka zahrála Aničkám
23. 07. 2018
V neděli odpoledne pokračovala za Kulturním domem Radost v Havířově již tradiční série prázdninových promenádních koncertů pod širým nebem Z obavy deště musel být tentokrát přesunut do kulturního domu.

Výstava věnovaná výročí vyvraždění carské rodiny
23. 07. 2018
Až do konce července je ve foyeru regionální knihovny v Karviné-Mizerově výstava věnovaná výročí zavraždění rodiny posledního ruského cara Nikolaje Romanova a celé jeho rodiny.

Pouť zahájily výstřely z historických děl
21. 07. 2018
Výstřely z děl, která sloužila jako opravdová zbraň v období třicetileté války, v sobotu vpodvečer oficiálně zahájily letošní stonavskou pouť. Repliky zbraní dorazily z Polska a s nimi dva střelci v uniformách bílské městské stráže.

Permoník vyráží do Země vycházejícího slunce
18. 07. 2018
Desítky hodin zkoušení se chýlí ke konci. Letenky jsou rezervované. Zbývá jen zabalit, rozloučit se s nejbližšími a vyrazit do Prahy na letiště, odkud se v pondělí ráno vydají členky karvinského pěveckého sboru Permoník přes Istanbul do Tokia na další celosvětovou soutěž ve sborovém zpěvu.

OBRAZEM: Vyhlášená Petřvaldská pouť se vydařila
15. 07. 2018
O víkendu se v Petřvaldě konala tradiční, hojně navštěvovaná pouť spojená s jarmarkem.

Kryštof kraloval na Hukvaldech
15. 07. 2018
Richard Krajčo a jeho družina „rytířů od kulatého stolu“ předvedli, že jejich vlastní festival, s nímž už potřetí objíždějí republiku, návštěvníky baví a přináší atmosféru, kterou jinde nenajdete.

Petřvaldská pouť
14. 07. 2018
Po oba víkendové dny se v areálu petřvaldské TJ HEPO koná tradiční obecní pouť a jarmark.

Výstavy, pohádky a smích. Léto v Orlové si děti uživají
14. 07. 2018
Prázdniny jsou v plném proudu a i přesto, že většina rodin odjela na dovolenou, pro orlovské děti, které se na dovolenou teprve chystají, je připraven bohatý prázdninový program. Čeká na ně interaktivní výstava večerníčků, čtení pohádek nebo prázdninový týden v knihovně.

Ženy v akci. Keramická díla ozdobila školní zahradu
13. 07. 2018
Menší i větší keramická dílka ozdobila před časem zahradu životické Základní školy Zelená. V rámci vernisáže s názvem Ženy v akci zde lidé mohli obdivovat keramické výrobky pocházející z rukou žen ze Střediska volného času Asterix, stejně jako krásné bonsaje pana Neuwirta ze Životic. 

Děti vyrážejí na historická místa
10. 07. 2018
Historie a městské památky, téma, které může být zajímavé i pro děti. Netradiční prohlídky historických míst Karviné, zajímavé výklady, zábavné soutěže.

Festival Rocktherapy hraje letos pro děti
10. 07. 2018
Děti a tvrdý rock. Pořadatelé orlovského charitativního rockového festivalu Rocktherapy letos podpoří děti s onkologickými problémy. Součástí hudební akce budou i mnohé aktivity, které pobaví celé rodiny, a festival se tak pro vyznavače tvrdé muziky může stát i příjemným rodinným dnem.

VIDEO: Soubor Błędowice oslavil pětatřicátiny. Diváci gratulovali ovací vestoje
1. 07. 2018
FOTOGALERIE/ Tanec, muzika, krásné kroje, vtipné scénky, neopakovatelná atmosféra a na závěr dlouhý potlesk vestoje. To vše patřilo k sobotnímu jubilejnímu koncertu ve velkém sále Kulturního domu Petra Bezruče v Havířově.  

V Havířově vystavila své obrazy německá nevidomá autorka Silja Korn
29. 06. 2018
V rámci festivalu „Dny umění nevidomých na Moravě“ se konala v Městské knihovně Havířov ve spolupráci s místní pobočkou Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR (SONS), výstava obrazů německé zrakově postižené umělkyně Silji Korn.

Ocenění pro historičku a hudebníky
26. 06. 2018
U příležitosti letošního výročí 750 let Karviné uděluje město Medaile Wáclawa Oslzaka, za mimořádný a zvlášť záslužný čin, rozvoj a propagaci města.

Miss Reneta 2018 byla v Havířově zvolena Vendula Plucnarová
20. 06. 2018
Finále tříhodinového programu letošního ročníku soutěže krásy středoškolaček z Česka, Slovenska a Polska patřilo ve středu večer 16leté Vendule Plucnarové z Ostravy. Právě ona byla zvolena Miss Reneta 2018. 

Havířov čeká volba Miss Reneta, letos na téma ČeskoSlovensko
19. 06. 2018
Deseti středoškolačkám z Česka, Slovenska a Polska se každou hodinu krátí čekání na verdikt poroty, která ve středu večer vyhlásí jednu z nich jako Miss Reneta 2018.

Drodzy przyjaciele, pozdravil Krajčo karvinské fanoušky polsky
17. 06. 2018
Město má za sebou hudební událost roku. V sobotu se Zámeckém parku konala česko-polská hudební přehlídka Dolański Gróm, kde zahrály kapely Feel, Lombard a jako zlatý hřeb večer kapela Kryštof.

OBRAZEM: Havířov v květech v korzu vedl Masaryk a ukončili ho Nazareth
16. 06. 2018
VIDEO/ V centru Havířova se vsobotu konala tradiční slavnost Havířov v květech. 

OBRAZEM: Polévka je grunt, předčila očekávání
15. 06. 2018
Šest druhů polévek, pestrý zábavný program pro děti i dospělé, hojná návštěva a hlavně skvělá atmosféra.

Karvinská Mona Lisa zdobí zámecký Lottyhaus
14. 06. 2018
Mánesova Johanka. Tak někteří familierně označují portrét sedmnáctileté Johanky Dvořákové z Karviné, který v roce 1854 vytvořil slavný český malíř Josef Mánes.

Havířov v květech je letos jubilejní
13. 06. 2018
ANKETA/ Historie Havířova v květech se datuje k 9. září 1973. S myšlenkou uspořádat květinové korzo přišel ředitel OKR Rekultivace Emanuel Hlaváč. Průvod plný květinami vyzdobených alegorických vozů se stal nedílnou součástí Dne horníků a energetiků.

Těžkosti mladých princezen
12. 06. 2018
Být princeznou není jen tak, i když je to ve skutečnosti docela obyčejná, chytrá, romantická a dobrosrdečná holka. Právě takovou princeznu hraje v česko-slovenské pohádce Když draka bolí hlava mladá herečka Zuzana Žáková, která natáčela také v parku Boženy Němcové a na Zámku Fryštát v Karviné.

Moravský vrabec odletěl do Polska
10. 06. 2018
Polská skupina Grupa furmana si v sobotu z Karviné odvezla cenu pro vítěze letošního ročníku Moravského vrabce, což je mezinárodní soutěž trampských, country a bluegrassových kapel.

Na náměstí se představí tanečníci několika národností
9. 06. 2018
Tanec, zpěv, prostě folklor. Tak bude vypadat nedělní dopoledne i odpoledne na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátě, kde se koná festival národnostních menšin nazvaný Prolínání kultur.

Skupina Electro Deluxe roztančí v pátek Slezskoostravský hrad
7. 06. 2018
Dvanáctý ročník festivalu Jazz Open Ostrava 2018 jde do velkého finále. Hlavní hvězdou pátečního programu na Slezskoostravském hradě bude vystoupení francouzské skupiny Electro Deluxe.

Zpěváci a zpěvačky Permoníku opět mezi nejlepšími
7. 06. 2018
Zcela mimořádného úspěchu dosáhla ZUŠ Bedřicha Smetany z Karviné na Ústředním kole soutěže ZUŠ v Turnově.

Hudební soutěž Líheň vyhráli Poláci
7. 06. 2018
Polská kapela HURROCKAINE z Katovic se stala vítězem letošního ročníku největší středoevropské klubové soutěže amatérských hudebníků Líheň.

Jaromír Nohavica dnes slaví 65 let. Podívejte se, co mu přejí kamarádi
7. 06. 2018
/ANKETA DENÍKU, FOTOGALERIE/ Ať žije Jarek Nohavica! Moravskoslezský region nemá výraznější osobnost. Jeden z nejúspěšnějších českých písničkářů současnosti a velká osobnost kulturní scény nejen u nás, ale také v Polsku nebo Slovensku, se dnes, ve čtvrtek 7. června, dožívá významného jubilea. K početnému zástupu gratulantů k 65. narozeninám se proto připojuje i Deník.

VIDEO: Kateřina Brožová a Miroslav Šimůnek se kryli před větvemi v parku
4. 06. 2018
Karviná – Drak, který má dvě hlavy, z nichž jedna mluví česky a druhá slovensky. Jmenuje se Čmoudík, pracuje jako pomocník v kovárně pod Dračí skálou a jednoho dne začne vyprávět zajímavý příběh dětem, které do kovárny jezdí na prázdniny za babičkou a dědou.

Zlomená závora putuje do Polska
3. 06. 2018
Polské divadlo Teatr Pieśń Kozła získalo Zlomenou závoru, tedy hlavní cenu 28. ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, který v pátek 1. června skončil v Těšín.

OBRAZEM: Mraky páry, do města přijela historie na kolejích
2. 06. 2018
Mraky páry, veselé troubení a pak již vystupovaly dámy a pánové v historických oblecích, dobové vojsko i průvodčí a osádka vlaku.

Děti z „nízkoprahu“ Střep natočí filmovou pohádku
31. 05. 2018
Po celý rok budou děti a pracovníci z českotěšínského Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Střep pracovat na tvorbě vlastní filmové pohádky s názvem Červená Karkulka.

Opisování ikon, historie vzácných varhan a další zajímavosti Noci kostelů
26. 05. 2018
O tom, že se ikony nemalují, ale opisují, o historii a současné opravě vzácných dětmarovických varhan i spousty dalších informací a zajímavostí si odnesl návštěvník Noci kostelů v dětmarovickém kostele svaté Máří Magdalény.

Tam, kde rostou budoucí stars i underground
26. 05. 2018
ZUŠ Open, tak se jmenovala čtvrteční celorepubliková akce, kdy mnohé základní umělecké školy vyrážely ven mezi lidi a ukazovaly široké veřejnosti, co vše se u nich děje a jak šikovní jejich žáci jsou. „Lidušky“ ale pracují, tvoří a učí po celý školní rok a pro mnohé děti i rodiče jsou po škole klasické takřka dalším domovem. Jak se dnes tedy výuce umění pro nejmladší generaci vede? 

Frontman Kapela Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet
26. 05. 2018
V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

Noc kostelů nabídne farní minikino i ochutnávku mešních vín
25. 05. 2018
V pátek odpoledne se veřejnosti otevřou dveře stovek kostelů a modliteben nejen v Moravskoslezském kraji, ale v celé České republice. Program ve farnostech ostravsko-opavské diecéze připravuje okolo tisícovky dobrovolníků a na zajímavou nabídku se mohou těšit také lidé na Karvinsku.

Kapela Ahard pracuje na nové desce a těší se na letní vystoupení
24. 05. 2018
Po úspěšném společném turné se skupinou Limetal, kde odehráli deset koncertů, se rockeři z orlovsko-ostravské kapely Ahard kapela pilně připravují na letní festivalovou sezónu.

Divadelní festival bez hranic zahajuje jazzovým koncertem
22. 05. 2018
Těšín – Koncertem trojice skvělých jazzmanů - Leszka Możdżera, Miroslava Vitouše a Oskara Töröka na jevišti Divadla Adama Mickiewicze bude ve středu v 19 hodin oficiálně zahájen 28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, nejstaršího porevolučního divadelního festivalu v Československu.

Na festivalu Bez hranic se představí brněnské HaDivadlo i Laterna Magika
20. 05. 2018
Sedm divadel z Polska, jedno slovenské a tři soubory z Česka - brněnské HaDivadlo, Divadlo Bolka Polívky a jeden ze souboru pražského Národního divadla, první multimediální divadlo na světě, Laterna Magika – se představí na 28. ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, nejstarším porevolučním divadelním festivalu v Československu.

Malí umělci budou rozdávat radost z umění
18. 05. 2018
Druhý ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open se uskuteční ve čtvrtek 24. května, celkem ve 330 městech a obcích po celé republice.

Do galerií a muzeí je po celý dnešek vstup zdarma
18. 05. 2018
Výstavní síně Muzea Těšínska v celém regionu nabízejí dnes vstup zdarma. Stejně tak nebudete platiti při prohlídce expozice Národní galerie v Lottyhausu Zámku Fryštát. 

Chrámy se otevírají turistům. Podívejte se, do kterých vyrazit na Karvinsku
15. 05. 2018
Na začátku května odstartoval další ročník projektu Otevřené chrámy. Zapojeno je i několik kostelů v regionu.

Prohlédněte si některý z kostelů
12. 05. 2018
Od začátku května mají i letos zájemci možnost prohlédnout si interiér a zajímavosti mnoha kostelů v regionu. Projekt Otevřené chrámy vznikl loni a získal si obrovskou popularitu. 

Na Zlotu zahrají Žlutý pes, IMT Smile a Perfect
11. 05. 2018
Hudební lahůdky české, slovenské i polské provenience nabízí letošní Bystřický Zlot, který se koná už v sobotu 12. května. 

Bude to tak trochu jiný týden módy
9. 05. 2018
Tak trochu jiný Fashion Week, tedy Týden módy. Informační centrum mládeže (ICM) Český Těšín pořádá několikadenní akci, kde nepotkáte anorektické modelky a neuvidíte trendy výstřelky jara 2018. Zato se zde sami můžete stát módním návrhářem, dozvědět se o propojení módy, ekologie a šetrnosti k životnímu prostředí, pořídit si něco nového na sebe, nebo naopak darovat oblečení do dobročinného bazaru.

OBRAZEM: Na Lodičkách zahrál František Nedvěd s kapelou
7. 05. 2018
VIDEO/ Na druhý pokus to vyšlo. V neděli se na Lodičkách představil písničkář František Nedvěd se svou kapelou Tie Break. 

OBRAZEM: Darkov roztančil soubor Olza
6. 05. 2018
Karviná – Asi nejatraktivnější vystoupení letošního ročníku folklorní přehlídky Máj nad Olzou, sledovaly v neděli odpoledne v lázeňském parku v Darkově asi tři stovky diváků.

OBRAZEM: Havířovská soutěž pěveckých talentů
5. 05. 2018
Soutěživost, nádherná atmosféra, talentovaní zpěváci a pěkný doprovodný program. Nechyběla ani dokonalá světelná show.

Kino na hranici otevřel Šulíkův film Tlumočník
28. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ Promítáním filmu slovenského režiséra Martina Šulíka byl v pátek večer zahájen 20. ročník filmové přehlídky Kino na hranici.

OBRAZEM: Líheň 2018 – semifinále skončilo, připravuje se finále
28. 04. 2018
V havířovském Jazz clubu se ve čtvrtek večer konalo druhé semifinále mezinárodní soutěže amatérských hudebníků Líheň 2018.

Do Těšína se sjíždějí filmové hvězdy
26. 04. 2018
Obě části města se stávají pro nejbližších sedm dní středobodem českého i polského filmového světa. Začíná jubilejní 20. ročník mezinárodní filmové přehlídky Kino na hranici a jako každý rok přivítá hvězdy filmové, režisérské, producentské i scénáristické z Česka, Polska a Slovenska.

Přijel Karel IV., TGM i mamut
26. 04. 2018
České krounovační klenoty v jejich skutečném rozměru, významné postavy úzce spjaté s naší historií, ale i pohled na děsivost a zároveň i krásu pravěké přírody.

Ministr kultury při návštěvě kraje: Oceňuji jeho rozvoj za posledních 10 let
26. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Ministr kultury České republiky v demisi Ilja Šmíd se ve středu, poslední den dvoudenní vládní návštěvy Moravskoslezského kraje, setkal s vedoucími pracovníky kulturních a uměleckých zařízení Ostravy.   

Havířovský Den Země láká na bohatý program
26. 04. 2018
Už v pátek ráno propukne na havířovském náměstí Republiky tradiční oslava Dne Země, tentokrát s podtitulem Lesní dobrodružství. 

Premiéru filmu Dukla 61 si nenechali ujít pamětníci
26. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ Téměř do posledního místa zaplněný sál havířovského kina Centrum v úterý vpodvečer sledoval předpremiéru dvoudílného televizního filmu Dukla 61, který se příběhem hornické rodiny vrací k velkému důlnímu neštěstí z roku 1961. 

Abstraktní malby s konkrétním motivem
25. 04. 2018
Ještě necelý týden mohou návštěvníci Městské knihovny v Orlové obdivovat malby zdejší rodačky a výtvarnice Naděždy Hlouškové, známé pro své osobité abstraktní obrazy a malbu prsty.

Předpremiéra filmu Dukla 61
25. 04. 2018
Včera odpoledne proběhla v havířovském kině Centrum první slavnostní předpremiéra filmu Dukla 61.

OBRAZEM: Doubrava zažila premiérové závody v mushingu
23. 04. 2018
Premiérový závod v mushingu, což je běh či jízda, kdy je závodník tažený psem, zažila v sobotu obec Doubrava. Na start se postupně řadila asi stovka závodníků, kteří dorazili z Česka, Slovenska a Polska. Přihlížely desítky diváků.

OBRAZEM: Děti se rozloučily s letošním festivalem pohádek
22. 04. 2018
Pohádkou o Koblížkovi v podání bruntálského divadla Pohádková babička, byl v sobotu odpoledne slavnostně zakončen 27. ročník malých profesionálních divadel pro děti, Miniteatro Jiřího Tibitanzla. 

Punkrockeři nahradí kulturní středisko
21. 04. 2018
Muzikantům je líto zrušené městské akce, pořádají tedy náhradu.

Marek Taclík jako horník ve filmu Dukla 61
21. 04. 2018
FOTOGALERIE Z NATÁČENÍ/ Předpremiéra filmu o velkém důlním neštěstí bude v úterý v Havířově.

OBRAZEM: Líheň 2018 zná prvního finalistu
20. 04. 2018
V havířovském Jazz clubu se ve čtvrtek od 19 hodiny konalo první semifinále mezinárodní soutěže amatérských hudebníků Líheň 2018.

OBRAZEM: Miniteatro rozdává dětem radost a veselí
18. 04. 2018
Od neděle 15. dubna probíhá v loutkovém sále Kulturního domu Petra Bezruče v Havířově 27. ročník populárního festivalu malých profesionálních divadel pro děti Miniteatro Jiřího Tibitanzla.

OBRAZEM: Ocenění špičkových umělců Cenou Jantar
16. 04. 2018
VIDEO/ Jedinečnou událostí ožila v neděli večer ostravská multifunkční hala Gong v Dolních Vítkovicích. Konalo se historicky první udílení krajských kulturních Cen Jantar. Byly vyhlášeny v šestnácti kategoriích.

OBRAZEM: Končí základní část soutěže Líheň 2018
14. 04. 2018
Mezinárodní soutěž amatérských hudebníků Líheň 2018 má za sebou v Jazz clubu v Havířově závěrečné kolo základní části.

Cestovatel Zibura: Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
9. 04. 2018
S další cestovatelskou projekcí zavítá dnes večer známý poutník Ladislav Zibura do kinosálu K3 Bohumín.

VIDEO: Muzikantský rej v Horní Suché dopadl na výbornou
7. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ Skvělá muzika, dobrá zábava a plný sál hornosušského Dělnického domu. To vše patřilo 13. ročníku hudebního festivalu Muzikantský rej, jehož pořadatelem je obec Horní Suchá.

Začíná 5. kolo Líhně
5. 04. 2018
Tento čtvrtek a pátek bude opět patřit amatérské muzice. Koná se už 5. kolo hudební soutěže Líheň 2018.

Básník, který málem zabil Hitlera
3. 04. 2018
Bláznivá komedie, ve které si dokáží chorvatší a srbští tvůrci udělat nekorektní legraci z vlastní minulosti.

Devítinásobná slavice Hana Zagorová: Návraty domů nemám moc ráda
1. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Rodačka z Petřkovic absolvovala první lekce klavíru v sedmi letech. Už na základní škole získala diplom za své dětské básničky, které později vystřídaly písňové texty Svatej kluk, Mrtvá láska, Líto, je mi líto, Jsi mrtvá sezona, Setkání a mnohé další.

Ocenění havířovských pedagogů i žáků
30. 03. 2018
/OBRAZEM/ Stalo se již tradicí, že vedení města Havířova ke Dni učitelů ocení nejlepší pedagogy a také žáky základních a středních škol. Slavnostní předávání cen se konalo ve středu 28. března ve Společenském domě.

Kácejí stromy kvůli bezpečnosti
28. 03. 2018
Sedmačtyřicet stromů vykáceli během končící zimy jen na městských pozemcích v centru Českého Těšína, tedy bez okrajových částí.

OBRAZEM: Velikonoční jarmark na náměstí ve Fryštátě
28. 03. 2018
Velikonoční jarmark se koná ve středu a ve čtvrtek na Masarykově náměstí ve Fryštátě.

Do Bohumína zavítá putovní výstava ostravské zoo
28. 03. 2018
Mláďata jsou tématem letošní putovní výstavy fotografií ostravské zoologické zahrady. Od dubna bude celý měsíc k vidění v historické budově vlakového nádraží v Bohumíně.

Filmovou přehlídku Kino na hranici zahájí film Tlumočník
26. 03. 2018
Těšín – Jubilejní 20. ročník filmové přehlídky Kino na hranici (27. 4. – 3. 5. 2018) zahájí film Tlumočník režiséra Martina Šulíka, jehož světová premiéra se uskutečnila během letošního Berlinale.

OBRAZEM: Líheň 2018 - 3. kolo ovládly slovenské kapely
23. 03. 2018
Mezinárodní soutěž amatérských hudebníků Líheň 2018 má za sebou třetí kolo.

Poslední dílo šenovského rodáka má název Kamarádi. Ti také dorazili na křest
22. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Laskavý, přátelský, skromný člověk s hlubokou pokorou k životu a všemu lidskému… Tak vzpomínali na Vítězslava Bělovského nejen členové jeho rodiny, ale i bývalí kolegové, přátelé, sousedé, zkrátka všichni, kteří se ve středu večer na radnici v Šenově (odkud pocházel) sešli na křtu jeho poslední knihy Kamarádi.

OBRAZEM: Vynikající hudebníci uchvátili publikum v Havířově
22. 03. 2018
Vystoupením Guarneri tria pokračovala ve středu večer v Kulturním domě Radost v Havířově jarní sezona komorních koncertů vážné hudby.

V Šenově ve středu pokřtí poslední dílo Václava Chytila: knihu Kamarádi
20. 03. 2018
Přátelství je pouto, které sbližuje i rozděluje, ale vždy zanechává stopy v naší duši, stejně jako láska… A právě o tomto silném poutu je kniha Kamarádi, poslední dílo Vítězslava Bělovského, spisovatele, nakladatele a také novináře (mimo jiné redaktora a editora Ostravského večerníku), který své knihy publikoval pod pseudonymem Václav Chytil.

Víkend ve znamení ezoteriky, duchovna a harmonie
18. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Jaká tajemství skrývají lékárničky našich babiček, kde v přírodě hledat nový příval energie či jak uvolnit tělo i duši za pomoci tance přibližuje návštěvníkům víkendový festival Cesta k harmonii, který se letos v karvinském městském domě kultury koná již po dvacáté.

OBRAZEM: Semifinále pěvecké soutěže Talent 2018
17. 03. 2018
V Kulturním domě Radost v Havířově se v pátek 16. března konalo druhé výběrové kolo – semifinále soutěže Talent 2018.

OBRAZEM: Líheň 2018 zná vítěze 2. kola
17. 03. 2018
Mezinárodní soutěž amatérských hudebníků Líheň 2018 má za sebou druhé kolo. V havířovském Jazz clubu předvedly ve čtvrtek své umění tři poprockové kapely, bratislavská Vertigo BAF (ve fotogalerii), Filip Zangl and Purpur (ČR), která nakonec postoupila do semifinále a Víčko z Brna. 

Z prvního kola Líhně postupují polská a česká kapela
15. 03. 2018
Havířov, Karviná - Polská parta Snowblind z Katowic a energická mezinárodní parta Mad Days, složená z hudebníků ze Slovenska, Česka Ruska prošly úspěšně prvním kolem letošního ročníku největší soutěže amatérských hudebníků s názvem Líheň.

U sběratelů umění letí Mařák, Lhoták, ale i Špaňhel
12. 03. 2018
Ostrava - Zájem o koupi uměleckých děl během posledních let neustále vzrůstá. Důvodem může být i skutečnost, že se na trh dostávají stále častěji obrazy či plastiky autorů velmi zvučných jmen a investice do umění je prý velmi výhodná, tvrdí někteří ekonomičtí experti.

Výstava představí vzácné i tajemné předměty
12. 03. 2018
Mnohdy vzácné předměty ze sbírek Muzea Těšínska, které prošly v posledních deseti letech restaurováním a některé z nich vidí veřejnost vůbec poprvé. To je výstava Návrat ztraceného lesku, která před několika dny začala v prostorách Technického muzea Petřvald.

OBRAZEM: Benefiční koncert se skvělou muzikou
10. 03. 2018
Evangelický kostel v Havířově-Bludovicích v pátek večer ožil zpěvem a hudbou. Pod chrámovou klenbou se konal benefiční koncert Muzikanti s dětmi.

OBRAZEM: Soutěž amatérských kapel Líheň odstartovala
9. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Mezinárodní soutěž amatérských hudebníků Líheň je opět tady.

OBRAZEM: Udílení moravskoslezských Cen Jantar se blíží. Nominace jsou kompletní
8. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili jména nominovaných v posledních čtyřech z celkem šestnácti kategorií.

Barbora Šulcová nominovaná na Thálii: Tancem se mohu svobodně vyjádřit
3. 03. 2018
Užší nominaci na Cenu Thálie 2017 obdrželo celkem pět umělců Národního divadla moravskoslezského (NDM) v Ostravě. Z baletního souboru jsou to Barbora Šulcová a Burak Serkna Cebeci, z činoherců se této pocty dostalo Robertu Fintovi, dále operní pěvkyni Maidě Hundeling a za soubor opereta/muzikál Kataríně Hasprové.

V Karviné zahrajeme jediný letošní živý koncert doma, říká Richard Krajčo
28. 02. 2018
/ROZHOVOR/ Letos v červnu přivítá Karviná aktuálně jednu z nejpopulárnějších českých skupin – Kryštof. V rámci oslav 25 let kapela loni dvakrát vyprodala strahovský stadion, letos chce svým fanouškům nabídnout komornější koncerty, ale na karvinském festivalu Dolański Gróm slibuje zpěvák Richard Krajčo „nejfestivalovější koncert, jaký kapela umí“.

Obrazem: Jubilejní koncert cimbálové muziky Jagár v Havířově
25. 02. 2018
Hudba, tanec, zpěv na jedničku s hvězdičkou a obrovský divácký zájem. Tak vyznělo sobotní hudebně – taneční představení v Kulturním domě Petra Bezruče.

Havířovská zpěvačka se probojovala do národního finále Sanremo Junior
24. 02. 2018
VIDEO/ Praha, Havířov – V pražském divadle Hybernia se minulý týden ve středu rozhodovalo o reprezentantech pro mezinárodní finále pěvecké soutěže Sanremo Junior. Mezi deseti českými finalisty byla také Valerie Kaňová z Havířova.

OBRAZEM: DJ Nuff přijel z Ibizy slavil narozeniny
19. 02. 2018
Veselo bylo v noci ze soboty na neděli v havířovském hudebním klubu Stolárna. Své pětatřicáté narozeny slavil havířovský rodák a techno DJ Nuff. 

Dj Nuff přiletí oslavit narozeniny do ČR. Zahraje v havířovské Stolárně
14. 02. 2018
Taneční muzika se stále více dostává do českých klubů. Dnes si už pod slovem techno music lidé nevybavují tvrdou hudbu z devadesátých let, která tehdy dominovala. Techno se vyvíjí a má miliony fanoušků, kterých bude přibývat.

Prezident Blaník? Podle diváků bude aktuální i za pár let
4. 02. 2018
/FOTOGALERIE/ Jsem Tonda… Jsem jeden z vás… Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. Tvůrci, kteří jsou podepsáni i pod seriálem Kancelář Blaník (mj. Tomáš Hodan a Robert Geisler), se v ní inspirovali současnou společenskou náladou i povolební realitou. Natočili ji dokonce se dvěma konci – podle toho, který muž ve finále na Hradě usedne…

OBRAZEM: Zahájení jubilejní výstavy Pavla Hlavatého Amarcord - Vzpomínám
4. 02. 2018
/VIDEO, FOTOGALERIE/Ve výstavní síni Viléma Wünscheho Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově byla v pátek večer slavnostně zahájena výstava obrazů mezinárodně uznávaného českého grafika a malíře Pavla Hlavatého, který dnes (v neděli 4. února) slaví své pětasedmdesátiny.

Do Těšína dorazí hvězdy českého a polského filmu
30. 01. 2018
Těšíny – Herec Ivan Trojan, režisér Jan Hřebejk, scénárista Petr Jarchovský a světové uznávaný polský režisér Krzysztof Zanussi budou hosty jubilejního 20. ročníku mezinárodní filmové přehlídky Kino na hranici, která se bude konat ve dnech 27. dubna až 3. května v Českém Těšíně a polském Těšíně. 

Havířovské výstavní síně představují světové grafiky
16. 01. 2018
Celkem čtyři výstavy byly v první dekádě ledna zahájeny ve výstavních síních Městského kulturního střediska v Havířově.

Zimnichaak přiveze dva dny plné klubové radosti a kvality
11. 01. 2018
Chee chaak tips! Nejde o spolek chovatelů koček, ale o ostravský pořadatelský kolektiv, který už léta vozí do regionu to nejzajímavější z české i zahraniční klubové hudební scény. 

Výstava Dva světy, abstrakce, portréty i milé malby
10. 01. 2018
Abstrakce i realita. Výstava Dva světy karvinské výtvarnice Šárky Zwardońové nabízí pestrý pohled na práce malířky, která ráda maluje milé a barevné obrazy předmětů ze své sbírky, portréty lidí, poslední dobou se ale stále častěji nechává vést fantazií a intuicí a tvoří zajímavá abstraktní trojrozměrná díla.

Jak karvinské děti vidí své město
10. 01. 2018
/VIDEO/ Město očima dětí. Tak zní název výstavy, kterou ve středu slavnostně otevřeli představitelé města a zástupci jednotlivých karvinských základních škol v bývalé slovenské škole na Čajkovského ulici. Expozice se váže k výročí 750 let, které se letos město připomíná a několik desítek učitelů a dětí ji připravovalo několik měsíců.

Ticho, které ale vlastně neexistuje
8. 01. 2018
Ticho. Tak se jmenuje první letošní výstava v knihovně na karvinském náměstí, jejíž prostory obsadily obrazy mladé malířky Kláry Putniorzové. Její malby postupně zavedou diváka do městských zákoutí, přírody i prostor, které představují klidový stav mysli.

Pavla Dostálová z Lajny: Internetové seriály se vymykají televizní tvorbě
30. 12. 2017
Internetový seriál Lajna, jehož tvůrci prozatím registrují téměř 1,5 milionu zhlédnutí, dává nahlédnout do svérázného hokejového prostředí. Kromě Jiřího Langmajera, Norberta Lichého či Zdeňka Piškuly ztvárnila jednu z rolí také sympatická herečka Pavla Dostálová.

Vánoční filmové tipy. Od animáků přes pohádky až po romantické komedie
24. 12. 2017
Pohodlně se usaďte a nasajte vánoční atmosféru pomocí televizních filmů a pohádek. 

OBRAZEM: S koledou jsme přišli k Vám
21. 12. 2017
Nádherná předvánoční atmosféra zavládla ve středu vpodvečer v evangelickém kostele v Havířově-Bludovicích.

Kytarista Ahardu Jekielek: Koncerty s Limetalem jsme si hodně užili
20. 12. 2017
Orlová – Nový bubeník, další koncerty nejen s kapelou Limetal a snad i nová deska. Takové jsou na příští rok plány orlovské rockové partičky Ahard. 

Skupina Doga hlásí: Hard werk
11. 12. 2017
Naší rockové stálici - skupině Doga - vyšla v minulých dnech nová deska. V pořadí desáté studiové album má název Hard werk.

Skupina Scorpions: náhradní koncert v červnu 2018 v Ostravě
8. 12. 2017
Ostrava – Náhradní koncert německé hardrockové skupiny Scorpions, která byla nucena - z důvodu onemocnění svého zpěváka Klause Meineho – zrušit své vystoupení 3. prosince v Ostravar Aréně, se uskuteční 6. června v příštím roce.

Doga slaví 30 let a vydává novou desku
5. 12. 2017
Utíká to. Příští rok oslaví (původně) karvinská rocková skupina Doga 30 let na scéně. Nejen sobě, ale hlavně fanouškům k tomuto výročí nadělila dárek v podobě nové desky. Jmenuje se Hard Werk a pokud přemýšlíte, zda má její název něco společného s Třineckými železárnami, kterým místní jinak než werk, neřeknou, máte správné tušení.

Začíná série předvánočních koncertů - Basiková, Vojtek, Ruml
1. 12. 2017
Adventní období je tradičně spojeno s předvánočními koncerty. Nejinak tomu bude i letos, kdy do místních kostelů i kulturních domů zavítají zajímavé osobnosti.

Proč místo anděla chodila bába a muzeum je plné čertů
30. 11. 2017
/FOTOGALERIE/ Jak vypadaly Vánoce na Těšínsku v minulých stoletích. Nejen tyto svátky, ale i to, jak se zde žilo během celé zimy, představuje nová výstava Muzea Těšínska v pobočce v Petřvaldu. A na své si zde přijdou i fanoušci čertů.

Limetal rozjel svou metalovou show. Předskokanem byl Ahard z Orlové
29. 11. 2017
/FOTOGALERIE/ Desátý koncert ze svého letošního podzimního turné má za sebou ostravská metalová kapela Limetal.

Přehlídka tvorby Edgara Barana
23. 11. 2017
K výročí nedožitých osmdesátin malíře Edgara Barana připravil Městský dům kultury v Karviné malou retrospektivu jeho díla. V Mánesově síni jsou jeho malby, kresby, akvarely i reliéfy k vidění až do 20. prosince.

OBRAZEM: Jazzovou přehlídku v Těšíně zakončil Laco Deczi
21. 11. 2017
Sobotním vystoupením Laca Decziho vyvrcholil 44. ročník Těšínského jazzového festivalu. Během šesti velmi příjemných večerů se na 12 jazzových koncertech představilo téměř 50 hudebníků z celého světa. Pro zhruba 660 diváků, kteří si koncerty přišli vychutnat, to byly nezapomenutelné zážitky. Další důkaz toho, že Těšín je město jazzu.

Česká televize točí podle reálných kauz z Moravskoslezského kraje
21. 11. 2017
Metanol a Dukla 61 – filmy podle skutečných událostí, které právě natáčí Česká televize. Zatímco ten první pojednává o takzvané metanolové aféře, při níž jen v Česku zemřelo  49 lidí a více než stovku dalších obětí čekaly trvalé zdravotní následky, druhý je inspirovaný událostmi léta 1961, kdy při havárii v havířovském dole Dukla zahynulo 108 horníků.

Představení Ovčáček miláček se v pondělí promítá v kinech
19. 11. 2017
Představení zlínského divadla Ovčáček čtveráček se dočkalo úspěšného pokračování. Pokud nemáte možnost vidět tento kabaret přímo v divadle, pak můžete v pondělí 20. listopadu 2017 navštívit některé z osmdesáti kin v celé České republice, kde bude od 19 hodin vysílán přímý přenos divadelního představení z Městského divadla Zlín.

Janek Ledecký: Vánoční koncert bude letos mix hitů
18. 11. 2017
Janek Ledecký chystá tradiční vánoční turné, na kterém posluchači uslyší písničky z nové desky. Ve středu 22. listopadu zavítá jedna z našich nejznámějších hudebních hvězd do divadelního sálu v třinecké Trisii. Koncert začne v 19 hodin, vstupenky se prodávají v cenovém rozmezí 390 až 450 korun.

Jaromír Nohavica koncertuje v Gongu
13. 11. 2017
Po vyprodané pražské O2 aréně a listopadové sérii polských koncertů se Jaromír Nohavica (na snímku) v předvánočním čase vrátí doslova domů.

OBRAZEM: Těšínští andělé už znají své majitele
12. 11. 2017
Sylwia Krawiec, Norbert Lichý a Komorní scéna Aréna Ostrava. To jsou tři ocenění Těšínskými anděly za nejlepší herecké výkony na 17. ročníku Festivalu divadel Moravy a Slezska, který v sobotu skončil v Českém Těšíně.

Nohavicova Poruba je tu! Zájem o CD je obrovský
9. 11. 2017
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Zpěvák Jaromír Nohavica na novém albu Poruba pracoval v létě, což potvrdil v nedávném exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Předskokanem kapely Limetal bude orlovsko-ostravská hardrocková formace Ahard
6. 11. 2017
Šestnáct koncertů ještě čeká hardrockovou kapelu Limetal na letošním podzimním turné, které zahájila koncem října v Hranicích na Moravě v divadle Stará střelnice. 

V Českém Těšíně začíná divadelní maraton
6. 11. 2017
Sedmnáctý ročník Festivalu divadel Moravy a Slezska už klepe na dveře. Připraveno je celkem deset představení v podání divadel Moravy, Slezska, Slovenska a Polska. Oblíbená přehlídka se letos uskuteční ve dnech 7.- 11. listopadu v Těšínském divadle.

Do Těšína se sjedou věhlasní jazzmani
1. 11. 2017
Laco Deczi & Celula New York, Vince Agwada Blues Band, Audrey Martells & Walter Phishbacher Trio, Michal Michna Kvintet nebo Alf Carlsson a Jiří Kotača Quartet. To jsou jen některá ze jmen hudebníků a kapel, kteří se představí na letošním Těšínském jazzovém festivalu.

Robert Fulghum: V minulém životě jsem byl Čechem
31. 10. 2017
Karviná – Česká republika je mu blízká natolik, že sem letos zavítal už podesáté. Z nějakého důvodu se tu totiž cítí jako doma. Řeč je o světově proslulém americkém spisovateli Robertu Fulghumovi – muži, který během svého života vystřídal řadu profesí, přesto se vše, co doopravdy potřebuje znát, naučil už v mateřské škole. 

Vox Organi 2017: Pavla Flámová a David Blunden
17. 10. 2017
Třetí koncert letošního mezinárodního varhanního festivalu Vox Organi 2017 se uskuteční v sále Kulturního domu Radost v Havířově ve čtvrtek 19. října od 19 hodin.

Opravář osudů Robert Fulghum dorazil do Karviné
11. 10. 2017
Jeden z nejpopulárnějších současných spisovatelů a, jak sám tvrdí, nelegitimní vnuk Járy Cimrmana – Robert Fulghum – zavítal v pondělí večer do karvinské regionální knihovny, kde v rámci projektu LiStOVáNí představil svou nejnovější knihu Opravář osudů.

Opravář osudů Robert Fulghum dorazil do Karviné
11. 10. 2017
Jeden z nejpopulárnějších současných spisovatelů a, jak sám tvrdí, nelegitimní vnuk Járy Cimrmana – Robert Fulghum – zavítal v pondělí večer do karvinské regionální knihovny, kde v rámci projektu LiStOVáNí představil svou nejnovější knihu Opravář osudů.

Druhý koncert Vox Organi: představí se Liselotte Rokyta a Sander Van Der Houten
10. 10. 2017
Mezinárodní varhanní festival Vox Organi v Havířově, u jehož zrodu stála, dnes už mezinárodně proslulá varhanice a cembalistka Kateřina Chroboková, která v Havířově vyrůstala, vstoupil do dalšího ročníku. 

Druhý koncert Vox Organi: představí se Liselotte Rokyta a Sander Van Der Houten
10. 10. 2017
Mezinárodní varhanní festival Vox Organi v Havířově, u jehož zrodu stála, dnes už mezinárodně proslulá varhanice a cembalistka Kateřina Chroboková, která v Havířově vyrůstala, vstoupil do dalšího ročníku. 

Cenu zlomené závory si odvezli Poláci
10. 10. 2017
Těšín - Cenu zlomené závory v rámci letošního 27. divadelního festivalu Bez hranic získalo představení Do dna. Muzikál nastudovali jako své absolventské představení studentky a studenti Akademie múzických umění Stanislawa Wyspiańského z Krakova pod vedením režisérky Ewy Kaim.

Cenu zlomené závory si odvezli Poláci
10. 10. 2017
Těšín - Cenu zlomené závory v rámci letošního 27. divadelního festivalu Bez hranic získalo představení Do dna. Muzikál nastudovali jako své absolventské představení studentky a studenti Akademie múzických umění Stanislawa Wyspiańského z Krakova pod vedením režisérky Ewy Kaim.

Tradiční varhanní festival Vox Organi zahájí Marco Lo Muscio
3. 10. 2017
Mezinárodní varhanní festival Vox Organi v Havířově, u jehož zrodu stála, dnes už mezinárodně proslulá varhanice a cembalistka Kateřina Chroboková, která v Havířově vyrůstala, vstupuje do dalšího ročníku.

Tradiční varhanní festival Vox Organi zahájí Marco Lo Muscio
3. 10. 2017
Mezinárodní varhanní festival Vox Organi v Havířově, u jehož zrodu stála, dnes už mezinárodně proslulá varhanice a cembalistka Kateřina Chroboková, která v Havířově vyrůstala, vstupuje do dalšího ročníku.

Festival Bez hranic nabídne Bílé divadlo i koncert Nohavici
2. 10. 2017
Těšíny - V úterý začne v Českém a polském Těšíně další ročník mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, který letos v průběhu pěti dnů nabídne 11 představení, promítání dokumentu o Karlu Krylovi, tři výstavy či setkání s disidenty a herci.

Festival Bez hranic nabídne Bílé divadlo i koncert Nohavici
2. 10. 2017
Těšíny - V úterý začne v Českém a polském Těšíně další ročník mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, který letos v průběhu pěti dnů nabídne 11 představení, promítání dokumentu o Karlu Krylovi, tři výstavy či setkání s disidenty a herci.

Myslivci zvou na Hubertovou jízdu a polní mši
27. 09. 2017
Hubertova jízda a oslava sv. Huberta nabídne v neděli 1. října ve Stonavě bohatý program. Pro veřejnost jsou připraveny ukázky sokolnictví a dovednosti jezdců, nebude chybět ani mše pod širým nebem a pohoštění z polní kuchyně.

Myslivci zvou na Hubertovou jízdu a polní mši
27. 09. 2017
Hubertova jízda a oslava sv. Huberta nabídne v neděli 1. října ve Stonavě bohatý program. Pro veřejnost jsou připraveny ukázky sokolnictví a dovednosti jezdců, nebude chybět ani mše pod širým nebem a pohoštění z polní kuchyně.

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe
26. 09. 2017
Ve věku 88 let zemřela česká filmová legenda Květa Fialová. Slavnou herečku znali diváci především jako zpěvačku Tornádo Lou z westernové parodie Limonádový Joe, hraběnku z komedie Adéla ještě nevečeřela či z klasiky Babička a Šarlotu z Účastníků zájezdu.

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe
26. 09. 2017
Ve věku 88 let zemřela česká filmová legenda Květa Fialová. Slavnou herečku znali diváci především jako zpěvačku Tornádo Lou z westernové parodie Limonádový Joe, hraběnku z komedie Adéla ještě nevečeřela či z klasiky Babička a Šarlotu z Účastníků zájezdu.

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy
25. 09. 2017
Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Třiska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy
25. 09. 2017
Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Třiska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

V Lajně si roli střihne i legendární Dominátor a možná také Jaromír Jágr
20. 09. 2017
Hokejová legenda, hráč z Nagana, a nyní úspěšný trenér v podání Jiřího Langmajera neprožívá lehké období. Má před rozvodem s manželkou a rozchází se také se svým klubem HC Slavia Praha. Chce začít jinde. A tím místem je Havířov.

V Lajně si roli střihne i legendární Dominátor a možná také Jaromír Jágr
20. 09. 2017
Hokejová legenda, hráč z Nagana, a nyní úspěšný trenér v podání Jiřího Langmajera neprožívá lehké období. Má před rozvodem s manželkou a rozchází se také se svým klubem HC Slavia Praha. Chce začít jinde. A tím místem je Havířov.

Odkaz Petra Bezruče
18. 09. 2017
Slezského barda, básníka Petra Bezruče, chce připomenout výstava, která je od neděle k vidění v karvinské výstavní síni Muzea Těšínska na Masarykově náměstí. Přiblíží Bezručovo dílo i mnohá místa, která jsou s jeho jménem spjatá. 

Odkaz Petra Bezruče
18. 09. 2017
Slezského barda, básníka Petra Bezruče, chce připomenout výstava, která je od neděle k vidění v karvinské výstavní síni Muzea Těšínska na Masarykově náměstí. Přiblíží Bezručovo dílo i mnohá místa, která jsou s jeho jménem spjatá. 

Karviná hostí přehlídku tvorby regionálních umělců
15. 09. 2017
Jednatřicet umělců z Karvinska představuje svou tvorbu v několika výstavních síních v Karviné.

Karviná hostí přehlídku tvorby regionálních umělců
15. 09. 2017
Jednatřicet umělců z Karvinska představuje svou tvorbu v několika výstavních síních v Karviné.

Martin Chodúr: Jsem jako provazochodec, balancující nad dvěma propastmi
11. 09. 2017
/ROZHOVOR/ Martin Chodúr se prezentuje jako hudebník působící v žánrově zcela protichůdných repertoárových oblastech. Našel se totiž nejen ve světě popu a rocku, ale i swingu, muzikálu, šansonu a filmových písní. Vítěz historicky prvního „federálního“ ročníku soutěže Česko Slovenská SuperStar je dnes zřejmě jedním z našich nejvšestrannějších mladých zpěváků. A to od jeho vítězství uplynulo pouhých osm let…

Martin Chodúr: Jsem jako provazochodec, balancující nad dvěma propastmi
11. 09. 2017
/ROZHOVOR/ Martin Chodúr se prezentuje jako hudebník působící v žánrově zcela protichůdných repertoárových oblastech. Našel se totiž nejen ve světě popu a rocku, ale i swingu, muzikálu, šansonu a filmových písní. Vítěz historicky prvního „federálního“ ročníku soutěže Česko Slovenská SuperStar je dnes zřejmě jedním z našich nejvšestrannějších mladých zpěváků. A to od jeho vítězství uplynulo pouhých osm let…

OBRAZEM: Výstava Krásná jako kvítka potrvá do konce září
9. 09. 2017
/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Ve výstavní síni Viléma Wünsche Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově byly v pátek 8. září slavnostně vyhlášeny výsledky 27. ročníku mezinárodní výtvarné soutěže dětí a mládeže v oboru kresby a grafiky Krásná jako kvítka je ta země.

OBRAZEM: Výstava Krásná jako kvítka potrvá do konce září
9. 09. 2017
/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Ve výstavní síni Viléma Wünsche Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově byly v pátek 8. září slavnostně vyhlášeny výsledky 27. ročníku mezinárodní výtvarné soutěže dětí a mládeže v oboru kresby a grafiky Krásná jako kvítka je ta země.

OBRAZEM: Promenádní koncert Lanžhotčanky
28. 08. 2017
Dechová hudba Lanžhotčanka z Lanžhot lidovou písničkou Javorinka šedivá uzavřela v neděli odpoledne letní prázdninové promenádní koncerty v Havířově.

OBRAZEM: Promenádní koncert Lanžhotčanky
28. 08. 2017
Dechová hudba Lanžhotčanka z Lanžhot lidovou písničkou Javorinka šedivá uzavřela v neděli odpoledne letní prázdninové promenádní koncerty v Havířově.

Program slavností doplnila Tublatanka
24. 08. 2017
Pořadatelé letošních Havířovských slavností vtěsnali do programu slovenskou kapelu Tublatanka. Město navíc dává slevu pro mladší návštěvníky.

Program slavností doplnila Tublatanka
24. 08. 2017
Pořadatelé letošních Havířovských slavností vtěsnali do programu slovenskou kapelu Tublatanka. Město navíc dává slevu pro mladší návštěvníky.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku
17. 08. 2017
Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku
17. 08. 2017
Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Čeští Rammstein převedli skvělou ohňovou show
13. 08. 2017
Rekordní návštěva se sešla v sobotu odpoledne v Parku Adama Sikory v Českém Těšín, kde se konal 3. ročník hudebního festivalu Rockování nad Olzou.

Čeští Rammstein převedli skvělou ohňovou show
13. 08. 2017
Rekordní návštěva se sešla v sobotu odpoledne v Parku Adama Sikory v Českém Těšín, kde se konal 3. ročník hudebního festivalu Rockování nad Olzou.

Do parku na porci pořádné muziky
10. 08. 2017
Legendy českého klasického hard rocku a jejich fanoušci si dají 12. srpna dostaveníčko v českotěšínském parku Adama Sikory, kde se pod širým nebem uskuteční 3. ročník festivalu Rockování nad Olzou. 

Do parku na porci pořádné muziky
10. 08. 2017
Legendy českého klasického hard rocku a jejich fanoušci si dají 12. srpna dostaveníčko v českotěšínském parku Adama Sikory, kde se pod širým nebem uskuteční 3. ročník festivalu Rockování nad Olzou. 

OBRAZEM: Lodičky pluly úspěšně Mimo proudy
7. 08. 2017
„Já nejsem naštvaná, mně je to jedno,“ zněla v sobotu v podvečer na karvinských Lodičkách píseň ze života v podání kapely Jananas. Ta společně s ostatními vystoupila na prvním ročníku festivalu Mimo proudy.

OBRAZEM: Lodičky pluly úspěšně Mimo proudy
7. 08. 2017
„Já nejsem naštvaná, mně je to jedno,“ zněla v sobotu v podvečer na karvinských Lodičkách píseň ze života v podání kapely Jananas. Ta společně s ostatními vystoupila na prvním ročníku festivalu Mimo proudy.

Nejen Lenka Dusilová postaví Lodičky zcela Mimo proudy
2. 08. 2017
Lenka Dusilová a její ceněný projekt Baromantika, jedna z opravdových nadějí české rockové i popové hudby pro náročnější poslouchače David Stypka, ale i další originální, neotřelá, ale zajímavá a kvalitní muzika. To je jednodenní festival Mimo proudy, v sobotu 5. srpnav areálu Lodičky v karvinském Parku Boženy Němcové.

Nejen Lenka Dusilová postaví Lodičky zcela Mimo proudy
2. 08. 2017
Lenka Dusilová a její ceněný projekt Baromantika, jedna z opravdových nadějí české rockové i popové hudby pro náročnější poslouchače David Stypka, ale i další originální, neotřelá, ale zajímavá a kvalitní muzika. To je jednodenní festival Mimo proudy, v sobotu 5. srpnav areálu Lodičky v karvinském Parku Boženy Němcové.

OBRAZEM: Počasí programu v parku za Kulturním domem Radost nepřálo
23. 07. 2017
V neděli odpoledne byla uzavřena první část letošních havířovských prázdninových pohádek pro děti a promenádních koncertů. Děti a jejich doprovod se pohádky tentokrát nedočkaly.

OBRAZEM: Počasí programu v parku za Kulturním domem Radost nepřálo
23. 07. 2017
V neděli odpoledne byla uzavřena první část letošních havířovských prázdninových pohádek pro děti a promenádních koncertů. Děti a jejich doprovod se pohádky tentokrát nedočkaly.

Kapela Blaf pobavila Lodičky
18. 07. 2017
Ani krátká odpolední přeháňka neodradila několik desítek návštěvníků, kteří v sobotu podvečer vyrazili na koncert gorolgrassové kapely Blaf do areálu karvinských Lodiček.

Kapela Blaf pobavila Lodičky
18. 07. 2017
Ani krátká odpolední přeháňka neodradila několik desítek návštěvníků, kteří v sobotu podvečer vyrazili na koncert gorolgrassové kapely Blaf do areálu karvinských Lodiček.

Rockový večírek na Lodičkách
14. 07. 2017
Hardrockový výkvět severní Moravy se už dnes večer představí v areálu Lodiček v karvinském parku Boženy Němcové, kde v 18 hodin odstartuje akce Karviná rocks!

Rockový večírek na Lodičkách
14. 07. 2017
Hardrockový výkvět severní Moravy se už dnes večer představí v areálu Lodiček v karvinském parku Boženy Němcové, kde v 18 hodin odstartuje akce Karviná rocks!

OBRAZEM: Promenádní koncerty zahájeny
10. 07. 2017
V parku za Kulturním domem Radost v Havířově byly v neděli odpoledne za teplého slunečního počasí zahájeny prázdninové promenádní koncerty pod širým nebem.

OBRAZEM: Festiválek nabídl výbornou muziku
25. 06. 2017
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Letním kino v Havířově od sobotního odpoledne až do půlnoci patřilo hudbě. Konal se 3. ročník soutěžní přehlídky havířovských amatérských kapel s názvem Festiválek v letním.

OBRAZEM: Koncert na vodě. Ve Frýdku-Místku začal Sweetsen fest
22. 06. 2017
/FOTOGALERIE/ Benefiční festival Sweetsen fest vstoupil ve středu do dalšího ročníku. Zahajovací koncert přilákal odpoledne a večer k řece Ostravici ve Frýdku-Místku tisíce lidí.

ON-LINE rozhovor se Zlatou Holušovou o Colours of Ostrava 2017
19. 06. 2017
Ředitelka festivalu Colours of Ostrava - jedné z největších událostí léta v Ostravě - Zlata Holušová bude už ve středu 21. června od 12 hodin jako host ON-LINE rozhovoru Deníku odpovídat na dotazy čtenářů.

OBRAZEM: Rockové Kamenité bylo letos na blátě
18. 06. 2017
Vyšní Lhoty - Snad jen počasí zradilo organizátory a fanoušky letošního ročníku hudební přehlídky Kamenité Čas Rock Fest, která se v podhůří Beskyd odehrávala od čtvrtka do brzkého nedělního rána. Nechyběla jen málokterá z metalových legend, představily se i mladé kapely.

OBRAZEM: Dolní Lutyně bluegrass a country
18. 06. 2017
Bluegrassové a country kapely se sjely v sobotu do Dolní Lutyně, kde se konal 8. ročník Silesian bluegrass a country festivalu.

Jarmila Šuláková bude mít pamětní desku na Valašském Slavíně
17. 06. 2017
Jarmila Šuláková bude první držitelkou Zvláštní ceny in memoriam, kterou jí udělili vsetínští zastupitelé. Město Vsetín také podalo prezidentu České republiky návrh na udělení státního vyznamenání in memoriam pro valašskou zpěvačku.

Koncert na záchranu varhan
14. 06. 2017
První červnovou neděli evangelický kostel v Havířově-Prostřední Suché ožil nádhernou temperamentní hudbou a zpěvem.

OBRAZEM: Těšín roztančila skupina Jelen
11. 06. 2017
V Českém Těšíně se o víkendu konaly oslavy Svátku tří bratří. Pestrému programu dominovala hudební vystoupení.

Nové album Jaromíra Nohavici nese název Poruba. Proč? Bo!
10. 06. 2017
/EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Písničkář Jaromír Nohavica hovoří v exkluzivním rozhovoru nejen o Kabaretu Bo a jeho prvním výjezdu mimo Ostravu, ale také chystaném albu, či říjnovém koncertu v pražské O2 aréně. Právě tam představí nové album, jehož název prozradil na konci rozhovoru všem čtenářům Deníku.

Jaké budou letošní Dny Karviné?
7. 06. 2017
Nadcházející víkend bude v Karviné ve znamení hudby a zábavy.

Obrazem: Jubilejní koncert s potleskem ve stoje
28. 05. 2017
Překrásný kulturní zážitek. Tak charakterizovali návštěvníci sobotní jubilejní koncert ženského pěveckého sboru Canticorum v Kulturním domě Petra Bezruče v Havířově.

Nejvíce mi dala zabrat Aretha Franklin, říká zpěvačka Markéta Konvičková
28. 05. 2017
/ROZHOVOR/ Stále populárnější zpěvačka Markéta Konvičková v minulých týdnech doslova zazářila ve velkolepé a současně charitativní podívané TV Nova s názvem Tvoje tvář má známý hlas. V ní se bravurně převtělila do role našich i zahraničních pěveckých hvězd a vysloužila si obrovskou popularitu televizních diváků.

OBRAZEM: Taneční soubor Ritmo slavil jubileum
21. 05. 2017
Krásný tanec, hezké úbory a líbivá hudba. To vše patřilo k sobotnímu jubilejnímu koncertu tanečního souboru Ritmo z Rychvaldu.

Filmaři chtějí točit tragédie z regionu: minisérie Dukla 61 a film Metanol
20. 05. 2017
Ostravsko a Karvinsko nejsou jen atraktivní lokality, které lákají domácí i zahraniční filmaře při natáčení filmů a televizních seriálů. Za všechny vzpomeňme z poslední doby například třídílné televizní psychologické drama Spravedlnost v hlavní roli s Ondřejem Vetchým.

Výstava nabízí pestrost a barevnost
17. 05. 2017
Galerii KD RAdost zdobí obrazy členů ostravské umělecké skupiny Atelier Mlejn.

Do Karviné míří kapely Wohnout a Dżem
16. 05. 2017
Polská legenda Dżem a česká kapela Wohnout budou hlavními hvězdami letošního ročníku hudebního festivalu Dolański Gróm.

Ilustrátorka Zvonečková představuje práce své i šikovných dětí
16. 05. 2017
Své ilustrace, ale i výrobky školou povinných dětí vystavuje od úterý 16. května karvinská výtvarnice a ilustrátorka Veronika Zvonečková. Představuje jednak nové ilustrace k básničkám Jiřího Žáčka z jeho známé sbírky s názvem Ahoj, moře.

Janáčkův máj: Vondráček, Ženatý, Brownlee a další
12. 05. 2017
Světově proslulé umělce nabídne i letos dvaačtyřicátý ročník mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Janáčkův máj, který se uskuteční od 22. května do 9. června na devíti místech Moravskoslezského kraje a nabídne celkem třiadvacet koncertů.

OBRAZEM: Folklorní přehlídka Máj nad Olzou
8. 05. 2017
/FOTOGALERIE/ V Karviné pokračovala folklorní přehlídka Máj nad Olzou.

OBRAZEM: Pěvecké talenty "pojedenácté"
6. 05. 2017
/FOTOGALERIE/ 23 finalistů, 12 porotců, 1 živá kapela a hlediště nabité k prasknutí. Tak by se dalo ve zkratce shrnout finále 11. ročníku pěvecké soutěže Karvinský talent, které se konalo v prostorách karvinského Městského domu kultury.

Výstava, kterou si musíte „osahat
3. 05. 2017
V galerii Most je expozice přístupná už jen do pátku 5. května.

Námětů na filmovou satiru je i dnes docela dost, říká herec Milan Lasica
2. 05. 2017
/ROZHOVOR/ Slovenský herec Milan Lasica byl první květnový den hostem těšínské filmové přehlídky Kino na hranici.

Těšín přivítá Karla Rodena
2. 05. 2017
Promítáním posledního filmu polského režiséra Andrzeje Wajdy Mžitky začal v úterý dopoledne pátý den filmové přehlídky Kino na hranici.

Den s hosty. Do Těšína přijedou Agniezka Holland a Milan Lasica
30. 04. 2017
Kola filmové přehlídky Kino na hranici se točí naplno.

OBRAZEM: Miniteatro okouzlilo publikum
30. 04. 2017
Pohádkou Strašfuňákova mňamka v podání Divadla Loutkový svět Ostrava, byl v sobotu odpoledne slavnostně zakončen 26. ročník festivalu malých profesionálních divadel pro děti, Miniteatro Jiřího Tibitanzla.

Filmová kola už se točí. Začalo 19. Kino na hranici
28. 04. 2017
Těšíny – Ráno naostro, večer pak po slavnostním zahájení pak i oficiálně se v pátek rozsvítila světla v digitálních promítačkách 19. filmové přehlídky Kino na hranici.

Petra Slováček Rypienová: Těším se na milá setkání
24. 04. 2017
Český Těšín – Už příští pátek začíná 19. ročník filmové přehlídky Kino na hranici a do Těšína se sjedou vedle tisíců diváků také lidé od filmu hereckých a hvězd, scénáristů a producentů. 

OBRAZEM: Velké finále soutěže Líheň 2017 s Kamilem Střihavkou
23. 04. 2017
Havířov – Největší středoevropská soutěž amatérských hudebníků Wayfarer Líheň 2017 zná vítěze.

Miniteatro zahajuje další ročník divadelní přehlídky
19. 04. 2017
V neděli 23. dubna začíná slavnostním zahájením v loutkovém sále KD Petra Bezruče 26. ročník festivalu malých profesionálních divadel Miniteatro Jiřího Tibitanzla.

Do finále Líhně míří dvě polské a dvě české kapely
14. 04. 2017
Po posledních dvou kolech se ve Velkém finále největší středoevropské soutěže amatérských hudebníků Líheň 2017 potkají dvě polské a dvě české kapely. 

V těrlickém Country clubu zahrála kapela Rangers
11. 04. 2017
Hity jako Promovaní inženýři, Láska je věc kouzelná, Zlaté zvony, Vysočina a mnoho dalších zazněly v pátek v Country clubu v Těrlicku, kde hrála a zpívala legendární kapela Rangers-Plavci.

Talašova Voda a kámen
3. 04. 2017
Expozice havířovského fotografa Josefa Talaše s názvem Voda a kámen s podtitulem Fotografie do alba mé ženy je ke zhlédnutí v galerii fary evangelického kostela v Havířově-Bludovicích.

Tři nominace do semifinále proměnily polské kapely!
1. 04. 2017
Do předposlední fáze soutěže se v tomto týdnu probojovaly první čtyři kapely a hned tři z nich jsou z Polska.

Kino na hranici opět putuje za svými diváky
29. 03. 2017
Těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici se opět vydává na cesty.

Před 35 odstartovala kariéra Jarka Nohavici. Vyznamená ho Zeman?
28. 03. 2017
/VIDEO/ - Před 35 lety se uskutečnilo první veřejné vystoupení písničkáře Jarka Nohavici na Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě.

Před 35 lety odstartovala kariéra Jarka Nohavici
28. 03. 2017
/VIDEO/ - Před 35 lety se uskutečnilo první veřejné vystoupení písničkáře Jarka Nohavici na Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě.

Věra Špinarová byla velká svým hlasem, oddaností muzice i svou skromností
27. 03. 2017
Karvinsko – Dáma velká svým hlasem a zároveň svou skromností, zpěvačka, která do hudby dávala vše. Takto vzpomínají hudebníci, kolegové a lidé kolem kultury z Karvinska na jednu z nejoblíbenějších zpěvaček regionu i Česka, Věru Špinarovou.

Věra Špinarová zemřela. Jedinečný hlas z Ostravy utichl
27. 03. 2017
Ve věku pětašedesáti let odešla do hudebního nebe Věra Špinarová, zpěvačka s jedinečným a nezaměnitelným hlasem.

Z Líhně až na Masters of Rock
21. 03. 2017
Až na slovutný festival Masters of Rock se letos podívá jeden z finalistů největší středoevropské soutěže amatérských hudebníků Wayfarer.

Výstava Antonína Kroči a hukvaldských umělců
14. 03. 2017
Pravá vernisážová atmosféra ovládla minulé úterý výstavní síň Viléma Wünsche v Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově.

Kino na hranici: Hollandová, Roden či Lasica
12. 03. 2017
Thriller slavné polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých, ale i mnoho dalších opusů nabídne program největší přehlídky nových filmů středoevropské provenience v České republice, ale i v Polsku Kino na hranici. Ta se uskuteční po obou březích řeky Olše v Českém Těšíně a polském Těšíně od 28. dubna do 3. května.

OBRAZEM: Semifinále pěvecké soutěže Talent 2017
12. 03. 2017
/FOTOGALERIE, SEZNAM POSTUPUJÍCÍCH/ V Kulturním domě Radost v Havířově se v pátek 10. března konalo semifinále mezinárodní soutěže amatérských zpěváků populární hudby Talent 2017. 

Líheň 2017: Mladí hudebníci díky soutěži rostou
10. 03. 2017
Zejména dravé mládí si vybojovalo postup ve čtvrtých kolech největší středoevropské soutěže amatérských hudebníků Wayfarer Líheň 2017. Do čtvrtfinále se probojovaly ze čtveřice postupujících hned dvě mladé kapely!

Čaj u pana senátora v dnešní premiéře
4. 03. 2017
Čaj u pana senátora je název divadelní hry, kterou dnes v 17.30 hodin v premiéře uvede česká scéna Těšínského divadla v Českém Těšíně. 

Martin Dejdar o Těšínském Slezsku: Ta rána v kopcích jsou nezapomenutelná
3. 03. 2017
/ROZHOVOR/ Do kin v České republice vstoupil česko-slovensko-polský snímek Muzzikanti režiséra Dušana Rapoše podle scénáře Petra Šišky, který je také jeho producentem.

DJ Beaty: Důležité je mít vlastní zvuk a styl
28. 02. 2017
Česko-slovenská dýdžejka, která plave v drum and bassovém světě. To je Beata Gillová alias DJ Beaty.

OBRAZEM: Letošní Babský bál byl jubilejní
19. 02. 2017
Skvělou zábavu nabídl ze soboty na neděli jubilejní 90. ročník nejstaršího plesu na území dnešního Havířova.

Odstartoval další ročník Líhně. Hraje se v mnoha klubech regionu, včetně Polska
16. 02. 2017
V pořadí 16. ročník největší středoevropské klubové soutěže hudebníků odstartoval ve středu. 

Slovenský herec Maroš Kramár byl nadšen Dolní Lomnou, kde natáčel
15. 02. 2017
/ROZHOVOR/ Slovenský herec a moderátor Maroš Kramár (moderuje například zábavný televizní pořad Zázraky přírody) bude mít v dubnu osmapadesát. Na svém kontě má také různá ocenění, mezi něž patří i slovenská cena absolutní OTO Osobnost televizní obrazovky.

Jarmila Šuláková milovala Valašsko, valašské nářečí, lidi i kroj
12. 02. 2017
Vsetín, Valašsko – Výborná kamarádka a zpěvačka, člověk s velkým srdcem, velkým talentem a hlasem jako zvon. Nejen v tomto duchu vzpomínají na Jarmilu Šulákovou její přátelé a hudební kolegové.

Frontman kapely Kryštof Richard Krajčo: Chtěli bychom si zahrát i na Bazalech
9. 02. 2017
/NEPŘEHLÉDNĚTE/ Už v sobotním tištěném vydání Deníku najdete velký rozhovor s Richardem Krajčem, frontmanem skupiny Kryštof.

OBRAZEM: Novoroční koncert nadchl publikum
5. 02. 2017
Úžasná atmosféra ovládla v sobotu večer velký sál Kulturního domu Leoše Janáčka. Novoroční koncert města Havířova, který se původně měl konat 10. ledna, ale pro onemocnění zpěvačky Evy Urbanové musel být přeložen, poskytl nádherný kulturní zážitek.

Festival skončil, Dokořán ale nabírá druhý dech
26. 01. 2017
Karviná – Multižánrový Festival Dokořán, který jedenáct sezon patřil k událostem letní kulturní sezony v regionu, skončil. Pořadatelé z Iniciativy Dokořán oznámili konec před několika dny, jedním dechem ale dodávají, že fanoušci současné klubové hudební scény nemusí být až tak smutní.

Ples musí mít hvězdu, nebo originální téma
23. 01. 2017
Karvinsko - Tradiční zimní plesová sezona odstartovala již v minulých týdnech a na některých místech potrvá až do poloviny března. A podle oslovených pořadatelů je i letos o tyto společenské akce nebývalý zájem. Lístky jdou takříkajíc na dračku, a to bez rozdílu věku.

Záhadolog Arnošt Vašíček otevřel výstavu a prozradil i letošní plány
17. 01. 2017
Karviná – „Dnes to bude naprosto netradiční přednáška, kterou jsem zatím nikdy nedělal a nevím, zda ještě někdy dělat budu."

Fanoušci skupiny Rammstein stráví pátek v kině
12. 01. 2017
S velkým zájmem se setkala nabídka městských kin v Havířově a Karviné, která na páteční večer zařadila promítání dokumentu o německé skupině Rammstein a záznam koncertu v Madison Square Garden v New Yorku.

Pozor! Koncert Evy Urbanové se kvůli nemoci odkládá
4. 01. 2017
Z důvodu onemocnění sólistky Novoročního koncertu města Havířova Evy Urbanové byl připravovaný koncert na úterý 10. ledna zrušen.  

Ve Fairu zahraje španělský kytarista
27. 12. 2016
Karvinský rodák, obyvatel Španělska. To je básník a hudebník David Olzín Matuška, který se spolu s přáteli představí na koncertě s podtitulem Ženám (nové básně) v karvinské kavárně Fair.

Nejvíce si odpočinu u dobrého filmu, říká v rozhovoru pro Deník Lešek Wronka
26. 12. 2016
Redakce Deníku oslovila v závěru letošního roku několik umělců, kteří pocházejí z našeho kraje, aby se jich zeptala, co jim přinesl pomalu končící rok nejenom v pracovním, ale také osobním životě. Dnes přinášíme rozhovor s mužem několika profesí, šestapadesátiletým Leškem Wronkou, rodákem z Českého Těšína, který je znám zejména jako producent a hudební skladatel. Napsal úspěšné písně pro Helenu Vondráčkovou, Karla Gotta, Věru Špinarovou, Hanu Zagorovou, Jitku Zelenkovou, Moniku Absolonovou a další.

VIDEO: Ve vánočním městečku zazpíval dětský sbor Smajlík
21. 12. 2016
Dětský pěvecký sbor Smajlík ze ZŠ Na Nábřeží vystoupil ve středu v havířovském vánočním městečku. 

Koledy zpívají lidé rádi všude
14. 12. 2016
Karvinsko – Okolo tisícovky lidí si přišlo koledy zazpívat na několika místech v karvinském okrese. Zpívalo se na Masarykově náměstí v Karviné a také v prostorách zdejší Střední průmyslové školy. Lidé se sešli také v centru Havířova, v Orlové a v Petřvaldě.

Celé Česko dnes bude zpívat vánoční koledy
14. 12. 2016
Nesem vám noviny, poslouchejte… Právě touto koledou už tradičně, a pro nás i symbolicky, začíná akce Česko zpívá koledy s Deníkem.

Kyselý dech a obrazy Lusi Lu
14. 12. 2016
Již osmou filmovou premiéru má za sebou karvinské filmové studio Horrorwatch, které v kině Centrum uvedlo horor s názvem Kyselý dech.

Přijďte si zazpívat koledy. Už ve středu!
13. 12. 2016
Tradiční a oblíbená předvánoční událost s pohodovou atmosférou. To je akce Česko zpívá koledy s Deníkem, jejíž šestý ročník se uskuteční už tuto středu a začne přesně úderem 18. hodiny.

10 oscarových hitů 2016
11. 12. 2016
Rok 2016 se blíží ke konci a na řadu přichází pravidelné bilancování. Jako obvykle se nevyhne ani filmovému odvětví. Začíná totiž tzv. oscarová sezona, která skončí na konci února předáváním slavných ocenění. A které filmy budou o zlaté sošky bojovat? V paměti pátráte zbytečně – pravděpodobní vítězové totiž často ještě ani nešli do kin. Magazín Dotyk proto aspoň vybral desítku filmů, o kterých bude v následujícím období hodně slyšet.

Vonička pokřtila nové cédéčko
7. 12. 2016
/DOPLNĚNÁ FOTOGALERIE/ Ve velkém sále Kulturního domu Petra Bezruče poslední listopadovou sobotu slavil Folklorní soubor Vonička z Havířova své pětadvacáté narozeniny. A jak? Jak jinak, než tancem, hudbou, zpěvem a mluveným slovem. Samozřejmě všev krásných krojích.

V zajetí vánočních koncertů
6. 12. 2016
Karvinsko – Adventní období je časem vánočních koncertů. Také letos můžete vidět a slyšet mnoho známých hudebníků a zpěváků jak populární, tak vážné hudby.

Pavel Hlavatý: Snažím se žít opravdu naplno každý den
4. 12. 2016
Malé zastavení s Pavlem Hlavatým, malířem, grafikem a kurátorem výstav, který má stále mnoho tvůrčích nápadů.

Pěveckou soutěž Stonavská Barborka navštíví i ministr kultury
30. 11. 2016
Stonava – Už dnes začíná další ročník interpretační soutěže zpěváků i pěveckých ansámblů Stonavská Barborka. Organizátoři hlásí rekordní počet přihlášek. „Letos se nám přihlásilo 67 soutěžících, dosavadní rekord byl 62 přihlášených ansámblů," uvedl ředitel soutěže Josef Melnar.

Anděl Páně po jedenácti letech
28. 11. 2016
První prosincový den vstupuje do kin pohádka Anděl Páně 2. Jen málokterý snímek letos vyvolává taková očekávání jako právě nový film režiséra Jiřího Stracha.

Už za měsíc si opět společně zazpíváme koledy
18. 11. 2016
Karvinsko - Rok se s rokem sešel, advent je za dveřmi a Deník se opět chystá zpívat koledy. Ano, také letos se sejdeme na náměstích, nebo ve školách či domovech seniorů a společně si připomene, že je čas adventu a blíží se vánoční svátky. Jako každý rok si společně zazpíváme koledy.

Ochotnická divadla hrají celý víkend v Petřvaldě
12. 11. 2016
Víkend s amatéry. Tak se jmenuje přehlídka ochotnických divadel, která po celý víkend probíhá v Kulturním domě v Petřvaldě.

Bílé Vánoce Lucie Bílé s Janáčkovou filharmonií v Ostravě
11. 11. 2016
Stálice české populární hudby Lucie Bílá se představí na speciálním koncertě s Janáčkovou filharmonií Ostrava nazvaném Bílé Vánoce Lucie Bílé 8. prosince v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice.

Festival divadel Moravy a Slezska pošestnácté
8. 11. 2016
Český Těšín – Deset představení v podání herců divadel z Moravy, Slovenska a Polska nabízí Festival divadel Moravy a Slezska, který dnes začíná v Těšínském divadle. Přehlídka je soutěžní, výkony herců sledují ostřížím zrakem hned dvě poroty, odborná a studentská.

Výstava s erotickou tematikou
8. 11. 2016
Havířov – Karel Jaroslav Obrátil (1866 až 1945), Markýz Franz von Bayros (1866 až 1924) a Ti druzí je název výstavy, která je k vidění Ve výstavní síni Viléma Wünscheho KD Leoše Janáčka v Havířově.

Richard Konkolski: Všude je krajíc o dvou kůrkách a život je kompromis
30. 10. 2016
/ROZHOVOR/ „Jít do politiky? Rozhodně ne. Nechci strávit zbytek svého života neplodným handrkováním," říká náš nejslavnější mořeplavec Richard Konkolski

Dveře ateliérů jsou otevřené
26. 10. 2016
Vernisáží společné výstavy účastníků Otevřených ateliérů byla v pondělí zahájena v českotěšínské Galerii Most zcela výjimečná akce.

Folklorní soubor Děcka ze Stonavy slavil 10 let fungování
24. 10. 2016
Stonava – Sobotní odpoledne patřilo ve stonavském Domě PZKO folkloru. Konal se tam jubilejní koncert folklórního souboru Děcka ze Stonavy, který organizátoři připravili jako součást oslav 10 let jeho fungování.

Vánoční strom rozsvítí kapela Olympic, přijedou Chinaski, Mandrage, Buty i Kolář
22. 10. 2016
Městské kulturní středisko Havířov už zveřejnilo program letošního Vánočního městečka.

OBRAZEM: 65 let Polské scény Těšínského divadla
30. 09. 2016
Polská scéna Těšínského divadla si letos připomíná 65 let fungování. Průřez její historií nabízí výstava v galerii dovadla, která bude přístupná do 23. října.

Kino na hranici vyráží na cestu po regionu
28. 09. 2016
Karvinsko - Pokud jste se letos nedostali na těšínskou květnovou filmovou přehlídku Kino na hranici, můžete se těšit na její zkrácenou verzi, která vyrazí na turné v průběhu října. Filmy, které se promítaly začátkem května v Těšíně, uvidí na podzim diváci v deseti městech v Polsku a Česku.

Nohavica a Cmorik společně na cédéčku i ve filmu Muzzikanti
26. 09. 2016
Nejúspěšnější tuzemský písničkář posledních let a slovenský slavík na jednom pódiu.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Fifejdam se dluho řikalo ostravsky Žižkov
24. 09. 2016
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl nového seriálu Deníku.

Kodešovy obrazy v Galerii Rotigel
23. 09. 2016
Po jarní výstavě v karvinské Mánesově síni představuje karvinský malíř Oldřich Kodeš své obrazy v petrovické Rotigel.

Karvinský režisér Lukáš Bulava: Výstřední humor je součástí našeho regionu
20. 09. 2016
Karviná – Horrorwatch je karvinské filmové studio, v jehož čele stojí zakladatel, režisér a scénárista Lukáš Bulava. Ten jde od počátku svou vlastní cestou a filmy staví mimo jiné na prostředí Karvinska, místní mluvě a dalších osobitých rysech regionu. Jeho filmy jsou známy v České republice i v zahraničí díky klubovým kinům i festivalům nezávislé filmové tvorby. Nyní Lukáš dokončuje svůj osmý film Kyselý dech.

30 let královstí je důvod k oslavám. Jaké má lašský král starosti?
17. 09. 2016
Sedmdesátník Zdeněk Krulikovský alias lašský král Zdeňa Viluš I. je známý nejen ve svém rodném Frýdku-Místku. Lidé ho mohou potkat třeba při tradičním vítání nového roku na metylovickém Čupku, kde promlouvá ke svým „poddaným".

Jarek Nohavica: Nevím, kde beru síly. Až je mít nebudu, tak s tím šlahnu
10. 09. 2016
/ROZHOVOR/ V červnu oslavil 63. narozeniny, stále však jede na plné „pecky"! Známý písničkář Jaromír Nohavica dál vyprodává koncerty, navíc už rok šéfuje svému ostravskému hudebnímu klubu Heligonka, který navštívilo od loňského září do června 16 tisíc lidí.

Dřisty fifejdskeho Ofila čili Jak šel a idě život
9. 09. 2016
/NOVÝ SERIÁL DENÍKU/ První díl nového seriálu Deníku.

Jakub Špaňhel vystavuje obrazy v karvinském zámku
9. 09. 2016
Výběrem své tvorby se nejen karvinské veřejnosti představuje místní rodák Jakub Špaňhel. Jeho obrazy malované olejem i akvarelem, včetně velkorozměrových pláten, můžete obdivovat v interiérech Zámku Fryštát, ale i v prostorách zámecké galerie.

Havířovští fotografové vystavují
7. 09. 2016
V Galerii KD Radost v Havířově bude od dnešního večera k vidění expozice snímků místních fotografů.

OBRAZEM: Z lásky k hudbě
4. 09. 2016
V Karviné se v sobotu konala hudební přehlídka společnosti Kaufland - Z lásky k hudbě.

OBRAZEM: Mezinárodní výstava dětské kresby a grafiky
4. 09. 2016
Ve výstavní síni Viléma Wünscheho Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově byly v pátek 2. září slavnostně vyhlášeny výsledky 26. ročníku mezinárodní výtvarné soutěže dětí mateřských škol, základních škol a nižších tříd gymnázií v oboru kresby a grafiky, „Krásná jako kvítka je ta země…," kterou organizuje Základní škola Frýdecká Havířov-Bludovice.

OBRAZEM: Havířovské slavnosti opět přilákaly i návštěvníky z daleka
3. 09. 2016
Havířov má za sebou další ročník tradičních městských slavností vzešlých z dřívějších hornických dnů místních šachet. Letošní dvoudenní program byl naplněn nejen hudbou, ale i doprovodným programem.

Dolní Lomnou ovládnou Slezské dny
2. 09. 2016
Folklorní festival Slezské dny se letos koná ?3. a 4. září, jako vždy v areálu Matice slezské v Dolní Lomné.

Hudební lahůdky v sobotu v Karviné
1. 09. 2016
Loni čtyři koncerty ve čtyřech městech, letos ?už na šesti místech. Tak vypadá hudební podpora kampaně společnosti Kaufland Z lásky k Česku.

Před rokem byla v ústavu, ?teď bude mít vlastní výstavu
31. 08. 2016
Má toho za sebou hodně. Zkušenosti s drogami, život v diagnostickém ústavu i několik soudních stání. Přesto ji to nezlomilo. „Dalo by se říct, že jsem si před rokem sáhla až na dno," vypráví mi drobná dívka s fotoaparátem na krku.

Rockeři ne sobě, ale nemocným
30. 08. 2016
Rockeři jsou tvrďáci, ale mají citlivou duši a srdce. Dokazují to každoročně v Orlové, kde na festivalu Rocktherapy vystupují, aby tak pomohli nemocným.

Lidé pomohli natočit závěrečnou scénu Muzzikantů. A Deník byl u toho!
30. 08. 2016
/REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ Koncert Jaromíra Nohavici, Markéty Konvičkové nebo Patrika Děrgela v pondělí přilákal stovky lidí. Se světýlky v ruce pomohli natočit závěrečnou scénu filmu Muzzikanti.

Kyselý dech vydechl poslední klapku, nastupuje postprodukce
29. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Poslední klapku a záběr má za sebou nový film Kyselý dech, který nyní dokončuje karvinský režisér Lukáš Bulava. Filmová novinka bude opět plná napětí, strachu, tíživé atmosféry, ale i zábavy a jedinečné atmosféry a dialektu karvinského regionu. Jde již o několikátý film Bulavovy společnosti Horrorwatch.

Natáčení Muzzikantů: Pavel Kříž a Eva Vejmělková se opět sešli před kamerou
28. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Populární herec Pavel Kříž vytváří v letním hudebním filmu Muzzikanti pro něho dost netypickou postavu rockového mága Izziho.

Na Havířovských slavnostech zazáří kapela Kryštof
27. 08. 2016
Nová scéna, velké hudební hvězdy a bohatý doprovodný program. Takové budou Havířovské slavnosti 2016, které se uskuteční ve dnech 2. a 3. září v areálu Městské sportovní haly.

Patrik Děrgel o Těšínském Slezsku: Je to moje srdeční záležitost
26. 08. 2016
„Rozhodně je to pro mě velká zodpovědnost," říká Patrik Děrgel, alias rocker Robin z nového filmu Muzzikanti. Ten natáčí Dušan Rapoš v Těšínském Slezsku.

Rockeři na pomoc nemocným
26. 08. 2016
Sobota bude v Orlové patřit rockové hudbě. V letním amfiteátru proběhne osmý ročník charitativního festivalu Rocktherapy.

Na podzim do galerií
23. 08. 2016
Milovníci umění, pozor! S příchodem školního roku si galerie a muzea na Karvinsku připravily nové výstavy. Blíží se babí léto a stejně tak, jako bude barevná podzimní příroda kolem nás, se i výstavní síně zaplní spoustou pestrých obrazů, fotek a jiných děl.

Bohumínský Grog má nové album
16. 08. 2016
Letos 13. srpna tomu bylo přesně 22 let, co rocková parta Grog odehrála první koncert. K výročí skupina, ale především fanouškům nadělila dárek – nové cédečko. Nese název Mona Lisa ze Stodolní a obsahuje 14 nových písní a jeden bonus.

Výstava, která vás ?vybídne k zamyšlení
16. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Pokud půjdete směrem do Polska, určitě stojí za to zastavit se v Galerii Most hned vedle mostu Družby naproti kavárně Avion. V jejich prostorech je do konce srpna k vidění výstava nazvaná Umění Pravdivosti-Soucitu-Snášenlivosti (Zhen-Shan-Ren).

OBRAZEM: Rockové kapely přilákaly stovky fanoušků
14. 08. 2016
/DOPLNĚNÁ FOTOGALERIE/ Přes tisíc lidí se v sobotu bavilo na 2. Rockování nad Olzou.

Padla první klapka filmu Muzzikanti. A Deník byl u toho!
11. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Martin Dejdar jako vyhaslá hvězda, Pavel Kříž jako Izzi, pražští hudebníci na kempu. Ve středu padla první klapka Muzzikantů. Nový film slibuje emoce, písničky i hvězdné obsazení.

Dolní Lomná: Padne první klapka Muzzikantů
10. 08. 2016
První klapka historicky prvního celovečerního filmu z těšínského Slezska s názvem Muzzikanti padne ve středu.

Nová umělecká skupina se prezentuje výstavou Blíž
8. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Umění, kumšt a vše kolem toho se jmenuje otevřená umělecká skupina pro kumštýře všeho druhu z Karvinska. Existuje teprve několik týdnů, veřejnosti se už ale přiblížuje výstavou Blíž. Ta se koná v kavárně Fair v centru Karviná a představují se zde čtyři její členové.

Rockové hody v Těšíně. Zahrají legendy Stromboli, Arakain, Čankišou a další
8. 08. 2016
Sobota 13. srpna bude v Českém Těšíně patřit rockové hudbě. Po úspěšném prvním ročníku letos organizátoři připravili další díl Rockování nad Olzou.

Festival Dokořán právě startuje
5. 08. 2016
Karviná - Na živo v nebývalé formě hrající Prago Union, kteří přivezou i letošní novou desku. Elektroničtí Ghost of You reprezentující mladší část toho zajímavého, co dnes nabízí česká klubová scéna.

Knihovna je plná barevného PET-ARTU
2. 08. 2016
PET-ART. Tak se jmenuje výtvarný styl, který na své současné výstavě prezentuje karvinská malířka a výtvarnice Renata Filipová.

Rockové hody v Těšíně. Zahrají legendy Stromboli, Arakain, Čankišou...
26. 07. 2016
Český Těšín – Sobota 13. srpna bude v Českém Těšíně patřit rockové hudbě. Po úspěšném prvním ročníku letos organizátoři připravili další díl Rockování nad Olzou. Hlavními hvězdami budou legendární kapely Stromboli a Arakain. Moderátorem bude ostřílený Dr. Riff.

Velká soutěž o vstupenky na unikátní výstavu o Karlu IV.
23. 07. 2016
Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte vstupenky na jedinečnou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016, která probíhá v Praze v Národní galerii do poloviny září!