Deník - Hodonínský - zprávy


Lidé na jihomoravských ulicích stárnou. Jsou bez důchodů
17. 11. 2019
Jižní Morava – Nemají domov a zároveň se musejí vyrovnávat s problémy, které přináší stárnutí. Průměrný věk jihomoravských bezdomovců, kteří spí venku nebo v noclehárnách dosahuje podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí téměř osmačtyřiceti let. Celkově bylo podle nejnovějšího sčítání na jaře tohoto roku v celém kraji 2 453 lidí bez domova.  

Za rybáře lovili kormoráni. Nesyt vydal poloviční úrodu ryb
17. 11. 2019
Sedlec – Sítě a kádě u největšího moravského rybníku Nesyt u Sedlece zaplnily ryby letos jen z poloviny. Rybáře předstihli draví kormoráni. 

Pokřtí Normálního debila 2
16. 11. 2019
Slovácko – Na autorské čtení knihy Normální debil 2 mohou zajet milovníci humoru hodonínského rodáka Roberta Bellana do uherskohradišťského Jiného café ve středu 20. listopadu.  

Nová značka v Kyjově. Kiss & Ride má usnadnit parkování rodičům žáků
16. 11. 2019
Kyjov /FOTO/ – Písmena K+R, tedy zkratku anglických slov Kiss & Ride, v překladu Polib a jeď, mohou vidět lidé na nové dopravní značce v Komenského ulici před kyjovským gymnáziem.  

Hodonínu se prodraží městská doprava skoro trojnásobně. Kvůli nákupu autobusů
15. 11. 2019
Hodonínsko – Hodonínu se má výrazně prodražit městská hromadná doprava. Místo více než dvou a půl milionu korun bude muset radnice v nejbližších letech zaplatit ročně milionů víc než sedm. Kromě zvýšení platů řidičů totiž musí vedení města počítat i s nákupem nových autobusů.

Chovatelce z Nenkovic přes noc zmizela vzácná sova. Zloděj šel najisto, říká
14. 11. 2019
Nenkovice /FOTO/ – Nepříjemné překvapení čekalo v pondělí ráno na chovatelku z Nenkovic. Přes noc jí ze zahrady zmizela asi půlroční sova pálená v hodnotě několika tisíc korun. Vzácný dravec se ztratil i s karabinou, na které byl zajištěný.   

30 let svobody si lidé připomenou koncerty i besedami
14. 11. 2019
Jižní Morava - Události 17. listopadu 198 si budou připomínat lidé na různých místech jižní Moravy. Bude se hrát a zpívat, promítat i demonstrovat.  

Miss mažoretka Hodonínského deníku? O titul v druhé kategorii bojuje pět dívek
13. 11. 2019
Hodonín - Součástí volby Miss mažoretka je i volba Miss foto Hodonínského deníku. Pro jednotlivé kandidátky z druhé kategorie, kde bojuje pětice starších dívek, můžete hlasovat v anketě na konci článku.

Přehlídka mažoretek se blíží. Lidé mohou hlasovat pro Miss foto
13. 11. 2019
Hodonín - Již devátý ročník přehlídky mažoretek se koná v Hodoníně dne 23. listopadu 2019. Diváci se již od desáté hodiny dopolední mohou těšit na defilé souborů na pěší zóně. V jednu hodinu po poledni vyjde průvod směrem ke kulturnímu domu Družba. Právě tam se uskuteční samotná přehlídka. Pořadatelé slibují pětačtyřicet vystoupení.  

Úspěch moravských vinařů v Hongkongu. Zabodoval Znovín i templáři z Čejkovic
13. 11. 2019
Jižní Morava - Patnáct medailí si přivezli moravští vinaři z prestižní soutěže Hong Kong International Wine & Spirit Competition. Získali šest stříbrných a devět bronzových.

Žáci se setkají s pamětníky a zkusí si práci dokumentaristů
13. 11. 2019
Hodonín – Žáci základních škol a nižšího gymnázia v Hodoníně si budou moci vyzkoušet práci rozhlasových či televizních dokumentaristů. Setkají se i s pamětníky.

Pohotovost v Kyjově a Hodoníně zůstane ve všední dny do desíti hodin večer
13. 11. 2019
Hodonínsko – Nemocnice v Kyjově a Hodoníně budou dál zajišťovat pohotovostní službu. Pro příští rok počítá navržený krajský rozpočet s přibližně 67 miliony korun.

Listopad 1989 přiblíží v Hodoníně u pomníku Masaryka
13. 11. 2019
Hodonín – Na poslední chvíli organizují akci k listopadovým událostem roku 1989 jejich tehdejší účastníci v Hodoníně. Ty se v okresním městě začaly odvíjet osmnáctého listopadu.

OBRAZEM: Přežila jen kina velkých měst. Brzy zavřeli v Dubňanech
13. 11. 2019
Hodonínsko /FOTOGALERIE/ - Lidé vyprodávali kina ještě v osmdesátých letech. Na konci století už americké filmy mířily z televize i videorekordérů za lidmi přímo. Zavírala se tak první kina. 

Vašíčka vystřídá v čele Pirátů Dubec
12. 11. 2019
Brno, Čejkovice – Poslední lídr Pirátů do krajských voleb Ivo Vašíček z Čejkovic obhajoval postavení i pro samostatnou kandidátku České pirátské strany v roce 2020. Ve vnitrostranickém hlasování postoupil o víkendu do druhého kola.

Hovory s vedením města? Už ve středu
12. 11. 2019
Hodonín – Nenechávejte si své názory a otázky pro sebe a přijďte si o nich popovídat a zeptat se na setkání. Touto výzvou lákají reprezentanti hodonínské radnice na Hovory s vedením města.

V kyjovské nemocnici poradí, jak na proleženiny
12. 11. 2019
Kyjov – Kyjovská nemocnice se zapojí do osvětové akce Stop proleženinám.

Vláček přijel k malým pacientům. Nová výmalba zdobí dětem oddělení
11. 11. 2019
Hodonín – Ovčí babička, uklidňující motivy louky, vláčku jedoucího krajinou, podmořského světa či březového háje. Tyto motivy zpříjemňují pobyt malých pacientů na dětském oddělení hodonínské nemocnice.

Týden ve fotografii: tropická krása nebo les zákazových značek v Brně
11. 11. 2019
Hodonínsko /TÝDEN VE FOTOGRAFII/ - Co zajímavého se dělo ve vašem okolí v uplynulém týdnu? Významné události, zajímavé akce nebo třeba kuriozity si připomeňte v obsáhlé fotogalerii. Do ní jsme vybrali nejzajímavější záběry z Hodonínska i celé jižní Moravy za posledních sedm dní.

Plánovanou výstavbu plynovodu investor stopl
11. 11. 2019
Kyjovsko – Ministerstvo pro místní rozvoj minulý týden zastavilo územní řízení pro vysokotlaký plynovod Moravia v padesátikilometrovém úseku mezi Bukovany a Kyselovicemi na Kroměřížsku. Důvod je to, že společnost Net4Gas zajišťující mezinárodní přepravu zemního plynu přes Česko, vzala svoji žádost zpět.

Bez práce zůstává na Hodonínsku přes čtyři tisíce lidí
11. 11. 2019
Hodonínsko – Více než sto čtyřicet lidí ubylo za poslední měsíc v okrese Hodonín z evidence úřadu práce. Ten tak k poslednímu říjnu registroval 4 270 uchazečů o zaměstnání.

Obsazené ordinace? Sen, zní z obcí. V Ratíškovicích hledají praktika pro dospělé
11. 11. 2019
Jižní Morava – Řada ordinací pediatrů, obvodních lékařů a zubařů zeje ve zdravotních střediscích v kraji prázdnotou. Starostové se shodují, že jde o obrovský problém.

Bytová výstavba vzrostla na Hodonínsku dvojnásobně
10. 11. 2019
Hodonínsko – Tři sta dvacet bytů dokončili stavebníci za první tři čtvrtletí tohoto roku v hodonínském okrese. Z toho 228 v rodinných domech a jen dvaašedesát v bytových.

Martin přijel na "deštivém" koni. Svatomartinská poprvé ochutnali o dva dny dřív
10. 11. 2019
Hodonín – Přesně v jedenáct hodin a jedenáct minut začaly o sobotním dopoledni mizet zátky z lahví prvních letošních vín. Svatomartinská vína otevírali po celé republice a svátek vín uspořádali také v Hodonín.

Gazda ve Strážnici jako tajemník končí. Vystřídá jej Hanák
10. 11. 2019
Strážnice – Jaroslava Gazdu střídá ve funkci tajemníka Městského úřadu ve Strážnici dlouholetý starosta Hroznové Lhoty Petr Hanák.

Sportovním klubům nově rozdělí peníze dotační program. Někteří ho kritizují
24. 10. 2016
Hodonín – Rozdělování městských peněz sportovním klubům mělo v Hodoníně dlouho nálepku zákulisních tahanic a politických jednání. Minulý týden došlo k posunu. Zastupitelé totiž poprvé schválili dotační program přidělování na podporu kolektivního sportu dospělých.

Akční plán: do rodin investují víc než dva miliony korun
24. 10. 2016
Hodonín – Vydání mapy bezbariérových tras ve městě, finanční podpora pro rodiny s podprůměrnými příjmy na zájmové kroužky či asistent prevence kriminality. To jsou jen dílčí části akčního plánu pro-rodinných aktivit na příští rok, který minulý týden schválili městští zastupitelé v Hodoníně.

Dva vodníci vydávali místo duší výherní ryby
24. 10. 2016
Blatnička /FOTOGALERIE/ – Ani uzavírky a omezení na silnicích v okolí nezabránily milovníkům ryb vychutnat neopakovatelnou atmosféru tradičního výlovu přehrady Blatnička u stejnojmenné vesničky u hranic Jihomoravského a Zlínského kraje. I tentokrát přilákal výlov nádrže na vodním toku Svodnice do své blízkosti tisíce návštěvníků. „Je tady výborná atmosféra a samozřejmě možnost koupit si ryby. Aktuálně si beru kapra, amura a možná si letos poprvé domů odneseme i candáta, který je náročný na vzduch. Zprovoznili jsme totiž vzduchování," svěřil se Lukáš Vašíček, který přijel s kamarádem Lukášem Odrouškem z Topolné na Uherskohradišťsku. Oba se věnují sportovnímu rybaření a focení.

OBRAZEM: Bukovanští letos zahájili hody netradičně. Už v sobotu
23. 10. 2016
Bukovany – Poprvé bukovanská starostka Jana Šimečková povolovala hody už v sobotu. „Dříve bývaly hody v neděli a pondělí, v sobotu večer byla jen zábava pro mladé. Hodně mladých studuje, takže v pondělí často odjíždějí na vysoké školy, tak jsem letos povolila hody už v sobotu," vysvětlila starostka.

Odpověď na petici mají. Spokojenost chybí
23. 10. 2016
Hodonín – Téměř pět měsíců čeká zhruba čtyři sta lidí, kteří podepsali petici Ne! výstavbě přístavu Východ a přístaviště Centrum v Hodoníně, na odpověď. Tu schválili zastupitelé až na třetí pokus tento týden. Přípravy pokračují dál. „Ve spolupráci s možným investorem záměru, Ředitelstvím vodních cest, bude vedení města nadále intenzivně spolupracovat. A to tak, aby se hledala řešení minimalizovat možný negativní dopad záměru na životní prostředí i na pohodu bydlení obyvatel předmětné lokality," stojí v odpovědi.

Z Dědečkovy vesnice přijeli poznat Kyjovsko
22. 10. 2016
Kyjov – Poznat královské město a další místa z České republiky. To byl hlavní důvod návštěvy skupiny izraelských studentů, která přijela na pozvání Klvaňova gymnázia v Kyjově.

K vyjádření názoru stačí v Kyjově jen stisknout tlačítko
22. 10. 2016
Kyjov – Větší zapojení obyvatel do otázek týkajících se budoucnosti města. To je hlavní důvod pro zprovoznění anketního přístroje v kyjovské radnici. „Je to zajímavé gesto, jsem sám zvědavý, kolik lidí se do takového hlasování zapojí," řekl Vladimír Hušek z Kyjova.

Společné nákupy obcí šetří peníze za energie
21. 10. 2016
Hodonínsko – Sto tisíc korun se podařilo za rok ušetřit Kněždubu díky spolupráci s Organizačním správním institutem z Brna při nákupu elektřiny. Dalších osmdesát tisíc korun ušetřila obec ve stejném období na plynu.

Parkoviště v Miloticích dozná změn. Přibudou stromy i keře
21. 10. 2016
Milotice – Na nevzhledné parkoviště u kulturního domu se zaměřilo vedení Milotic. „Chceme místo zkulturnit výsadbou stromů a keříků. Parkovací místa se přesunou blíže k silnici," řekl milotický starosta Josef Levek.

OBRAZEM: Příběhy sousedů. Mladé reportérky jedou do televize
21. 10. 2016
Rohatec – Díky práci a nadšení mladých dokumentaristek se mohou nejen lidé z Rohatce podívat a poslechnout si na webových stránkách Příběhy našich sousedů živé povídání o historii rohatecké staré školy a místních zvonů. Průvodci jsou obecní kronikář Zdeněk Bíza a kostelník Josef Pokorník. Právě je si totiž vybraly dívky jako pamětníky projektu neziskové organizace Post Bellum pro své reportáže, které pod vedením knihovnice Jany Charvátové a starosty Jarmila Adamce letos připravila.

Dohoda kvůli poničenému lesu? Město chce pryč z obory
21. 10. 2016
Strážnice – Zhruba tři roky se táhne spor mezi Strážnicí a majitelem radějovské obory, podnikatelem a miliardářem Leošem Novotným. Jeho daňci měli poškodit městský les, který leží právě v oboře. Škoda se pohybuje orientačně mezi čtyřiceti a padesáti tisíci korunami. Po únorovém soudu se připravuje mimosoudní vyrovnání. „Naším cílem je, aby měla Strážnice funkční les, který bude vydělávat a bude všem k užitku," uvedl místostarosta Walter Bartoš.

Domy přírody vznikají po celé republice. Nový možná vyroste i ve Veselí
20. 10. 2016
Veselí nad Moravou – Po celé republice vznikají Domy přírody, které poskytují informace o chráněných krajinných oblastech. Jeden může vyrůst i ve Veselí nad Moravou díky Vzdělávacímu a informačnímu centru Bílé Karpaty, Českému svazu ochránců přírody Bílé Karpaty a právě Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. „Cílem je poučit návštěvníky o chráněném území z hlediska ochrany přírody, krajiny a přírodního a kulturního dědictví," uvedla ředitelka vzdělávacího centra Marie Petrů.

Opravy v kyjovském kině Panorama: počet míst klesne, přibudou dvousedačky
20. 10. 2016
Kyjov – Opravy za čtyři miliony korun začaly v kyjovském kině Panorama. Město, kterému kino patří, se mimo jiné zaměřilo i na výměnu nepohodlných sedaček, na něž si mnoho návštěvníků stěžovalo.

Po deseti letech strhnou rozhlednu Johanka. V budoucnu ji má nahradit nová
20. 10. 2016
Hýsly – Poslední týdny existence má před sebou hýselská rozhledna Johanka. „Termín není pevně stanovený. Vše je závislé na počasí. Předpokládám, že rozhledna bude demontovaná či stržená nejpozději do konce listopadu," uvedl hýselský starosta Libor Orság.

Ztratil města i Senát. Kurz na prezidenta 50:1
19. 10. 2016
Rohatec /INFOGRAFIKA/ - Před dvaceti lety poslali lidé Zdeňka Škromacha do Poslanecké sněmovny. O tomto víkendu mu ale voliči v hlasování o novém senátoru za Hodonínsko důvěru nesvěřili. Rohatecký rodák tak ve vrcholné volené funkci minimálně na čas skončil. „Šance na návrat má, už příští rok se nabízí Poslanecká sněmovna. Škromach je jednou z nejvýraznější tváří sociální demokracie. Bude-li chtít, lze předpokládat, že se na krajské kandidátce objeví hodně vysoko," řekl politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity. Analýze volebního neúspěchu se nyní věnuje Hodonínský deník Rovnost.

OBRAZEM: Job Day v Hodoníně: práci nabízelo o třetinu více firem
19. 10. 2016
Hodonín - Personální agentury a podniky, které hledají nové zaměstnance napříč všemi obory, se v úterý sjely na druhý pracovní veletrh Job Day do hodonínského kulturního domu. „Sešlo se třicet zaměstnavatelů, což je o třetinu více než minule," uvedl jednatel pořádající společnosti Alfa Fairs Jiří Wagner. Ten by chtěl také zachovat počet veletrhů za rok. Jeden vždy na jaře a druhý právě na podzim, tedy vždy před sezonními pracemi. „Dále chci ustálit počet vystavujících zaměstnavatelů na čísle pětatřicet," dodal Wagner.

Starost o vnoučata jim nestačí. Důchodci stále častěji zůstávají v práci
19. 10. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ – Za několik týdnů má do důchodu odejít třiašedesátiletý starosta vyškovských Orlů Jaromír Zbořil z Lulče na Vyškovsku. Opustit organizaci rozhodně nemá v plánu. „Práce mě baví. Naplňuje mě komunikace s lidmi a také fakt, že se nám daří. Děti, které nás reprezentují, jsou čím dál úspěšnější. Dokud mi to zdraví dovolí, rád bych v Orlu zůstal. Stane se tak ze mě pracující důchodce," chystá se Zbořil. A v kraji rozhodně není jediný. Stále více starších lidí i po překročení svého důchodového věku zůstává v práci.

Kamiony jim jezdí u ložnice. Strážničtí chtějí změnu
18. 10. 2016
Strážnice – Obyvatelé Rybářské a Bzenecké ulice ve Strážnici už toho mají dost. Proti velkému provozu nákladních aut, které ohrožují jejich zdraví a ničí okolí, sepsali výzvu. „Neustále dochází k poškozování domů, chodníků, silnice je úzká a má nepevné podloží," vzkázali v žádosti strážnickému zastupitelstvu obyvatelky ulice, které za úpravu provozu dlouhodobě bojují. Jedna z nich, Zdeňka Juncová, před třemi lety napočítala za hodinu padesát projíždějících kamionů.

Na výstavu fotografií láká i mistr fotbalové ligy Kotásek
18. 10. 2016
Hodonín /FOTOGALERIE/ – Už po deváté nabízí milovníkům hodonínské historie a starých fotografií dalších tři sta lákavých zákusků s nádechem nostalgie. Tentokrát Antonín Kučera zabrousil na místní sportoviště, přibližuje jejich osudy i těch, kteří na zápasech zápolili a na trénincích zažívali lopotnou dřinu.

OBRAZEM: Podzimníčci přišli do mateřské školy
18. 10. 2016
Hodonín – Přichází podzim a s ním i prodlužující se večery a volné chvíle, které děti tráví ve společnosti své rodiny. Toho se rozhodla využít Základní a mateřská škola Jilemnická ?v Hodoníně. „Vyhlásili jsme soutěž o nejlepšího Podzimníčka, do které se zapojila většina dětí," uvedla zástupkyně ředitelky Soňa Hasíková.

Škromach: Chci si teď uspořádat vlastní život
18. 10. 2016
Rohatec /ROZHOVOR/ – Neúspěch Zdeňka Škromacha v cestě za obhajobou senátorského postu překvapil více než vítězství jeho soupeřky Anny Hubáčkové. V sázkové kanceláři Tipsport přišel jeden z tipérů kvůli prohře rohateckého rodáka o deset tisíc korun. Především ale bývalý ministr, místopředseda senátu i někdejší lídr sociálnědemokra­tické kandidátky pro sněmovní volby ve vysoké politice minimálně na čas končí.

Díky svým moštům ovládla Jihomoravský kraj
17. 10. 2016
Strážovice – Z postupu do celorepublikového finále a především ze zisku titulu Živnostník roku 2016 Jihomoravského kraje se raduje výrobkyně moštu Magdalena Válková ze Strážovic. Odborná porota vybrala vítěze jedenáctého ročníku z více než šesti set firem a živnostníků jižní Moravy.

Politická revoluce. Hlasy voličů rozhodly o konci starých časů
17. 10. 2016
Hodonínsko – Lidé chtějí politickou změnu, potvrdilo se to i o víkendu. V nadcházejících šesti letech bude zájmy Hodonínska v senátu hájit starostka Ratíškovic Anna Hubáčková. Ve druhém kole voleb porazila matadora Zdeňka Škromacha. A to výrazně. Získala téměř sedmdesát procent hlasů. K urnám ovšem přišlo poměrně málo lidí, jen pětina oprávněných voličů.

Horňácký košt lákal na pivo s chilli papričkami nebo sedmnáctistupňové dýňové
16. 10. 2016
Lipov – Šestatřicet druhů piv ze sedmnácti pivovarů lokálních i zahraničních přijeli v sobotu do Lipova ochutnat příznivci zlatavého moku na čtvrtý Horňácký košt piva. „ Lipově jsem vyrůstal, ale na koštu jsem tady poprvé. Nejvíc mi chutnalo petrovské pivo Holly Swine," svěřil hodoňák Petr Ručka, který se svými přáteli ochutnal třináct vzorků chmelového nápoje.

Vzácné duby odumírají. Ochránci přírody kvůli broukům prořezali les
16. 10. 2016
Břeclavsko, Hodonínsko – Ochranáři s lesníky prořezali některé stromy v lokalitě Soutok – Podluží, aby ochránili ohrožené brouky. Práce tím nekončí, za pár let musí akci zopakovat.

Unikátní projekt Tvarožné Lhoty: Venkovská škola třicet plus rozšiřuje obzory
16. 10. 2016
Tvarožná Lhota – Dotaci deset a půl tisíce korun na výlet do Kroměříže dostal projekt Tvarožné Lhoty Venkovská škola třicet plus. Exkurze navazovala na ?seminář o zahradničení. „Podívali jsme se do zámecké zahrady a rozšířili znalosti na zahrádkářské prodejní výstavě," popsala výlet starostka obce Martina Bílová.

Jablka zničil jarní mráz. Moštárny jedou i jen na pětinový výkon oproti loňsku
16. 10. 2016
Hodonínsko – Málo ovoce, moštárny jedou na třetinový až pětinový výkon vzhledem k loňsku. Tak to nyní vypadá na Hodonínsku s moštařskou sezonou. „Jablka jsou pěkná, ale je jich velice málo. Záleží na místě, v některých nížinách je všechno úplně zmrzlé, ve vyšších polohách je jich někde více," uvedl druhý místopředseda kyjovských zahrádkářů Walter Brüch.

Mezi střílejícími myslivci? Pořádání honů často nepředchází obecní varování
16. 10. 2016
Jižní Morava - Na jižní Moravě začínají hony. Člověk, který si zajde na příjemnou procházku do lesa, se může nečekaně ocitnout mezi střílejícími myslivci. Obce totiž obyvatele o potenciálním nebezpečí většinou neinformují.

Křeslo v senátu patří starostce Hubáčkové. Škromach: Začínám opět od nuly
15. 10. 2016
Hodonínsko – V nadcházejících šesti letech bude zájmy Hodonínska v Senátu hájit starostka Ratíškovic Anna Hubáčková. Ve druhém kole voleb porazila politického matadora Zdeňka Škromacha. A to výrazně. Získala téměř sedmdesát procent hlasů. K urnám přišlo poměrně málo lidí, jen pětina oprávněných voličů.

Bzenec dá za obnovu kaple 15 milionů. Úprav se dočkají i svahy kopce
14. 10. 2016
Bzenec – Zase o něco blíže k nabytí své původní podoby je zřícenina kaple svatého Floriána a Šebestiána, které z kopce shlíží na Bzenec. Město už zná vítěze výběrového řízení. Znovuobnovení bzeneckého symbolu dostala na starost kyjovská firma, která nabídla cenu patnáct milionů korun včetně daně, nejmíň ze všech soutěžích.

Úspěchy v soutěži TOP vinařský cíl: ocenili vinařství z Kyjovska i Salon vín
14. 10. 2016
Břeclavsko, Hodonínsko – Na medailových pozicích v soutěži TOP vinařský cíl 2016 uspěli zástupci z Hodonínska i Břeclavska.

Nerudova v Kyjově je hotová, teď se čeká na objezd
14. 10. 2016
Kyjov – Zkušební provoz má za sebou Nerudova ulice v Kyjově, která před čtvrt rokem získala nový povrch a parkovací místa. Průtah Kyjovem připravovalo Ředitelství silnic a dálnic spolu s městem. „Řidiči se obávali zúžení především za autobusovým nádražím směrem na Vlkoš. Zkušební provoz prokázal, že tam nejsou žádná kolizní místa," řekl kyjovský starosta František Lukl.

Spor o jednosměrku: obyvatelé Vrchlického ulice ji vítají, řidiči jsou proti
14. 10. 2016
Kyjov – Jednosměrku ve Vrchlického ulici v Kyjově, kterou město zřídilo na konci srpna, chválí tamní obyvatelé. Ulevilo se jim. Jenže řidičům je proti srsti. Do konce měsíce se proto ukáže, jestli tam cedule povolující vjezd jen z jedné strany zůstane.

Důchodce na Hodonínsku láká další studium. Nejstaršímu bylo 94 let
13. 10. 2016
Hodonínsko – Už pátý semestr mají možnost lidé v důchodovém věku v Hodoníně navštěvovat Virtuální univerzitu třetího věku. Ta je určená také nezaměstnaným a invalidním lidem od padesáti let. „Studenti se scházejí jednou za dva týdny v knihovně, kde se jim promítne přednáška na dané téma," sdělila mluvčí hodonínské radnice Hana Rakusová.

Úpravy průtahu Těmicemi vyjdou na 38 milionů korun
13. 10. 2016
Těmice – Povrch silnice rovný jako rozbouřené moře. Tak vypadá v současné době průtah Těmicemi. Špatnému stavu cesty však má odzvonit. „Projekt navrhuje kompletní rekonstrukci pomocí recyklace za studena," uvedl vedoucí technickosprávního úseku oblasti Hodonín Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Libor Olšák.

Med ze střechy kulturního domu vyhrál soutěž. Kyjov proto chce chovat víc včel
12. 10. 2016
Kyjov – První místo na premiérovém ročníku Mezinárodního hodnocení medu patří Kyjovu, který má dva úly na střeše tamního kulturního domu.

Do krytého bazénu v Ratíškovicích pojedou Kyjované zdarma. Zájem lidí ale klesá
12. 10. 2016
Kyjov, Ratíškovice – Speciální linka spojí Kyjov a Ratíškovice. Jako každý rok Kyjov připravil pro své obyvatele bezplatný sobotní autobusový spoj do krytého bazénu.

OBRAZEM: Zvyky na Veselsku a Horňácku. Folklor zachytili ve fotografiích
12. 10. 2016
Veselí nad Moravou – Čtvrtek je posledním dnem, kdy se zájemci mohou podívat na Panském dvoře ve Veselí nad Moravou na výstavu fotografií Folklor 2016. „Projekt fotografa Jaroslava Bárty a studentů katedry fotografie FAMU mapuje tradice a zvyky na současné vesnici, zasazené právě do oblasti Veselska a Horňácka," uvedl spoluorganizátor výstavy Petr Mička.

Podebatují s pivem a o pivě. Na Horňáckém koštu zkusí i osmnáctistupňový speciál
12. 10. 2016
Lipov – Už počtvrté ochutnají zájemci to nejlepší nejen z regionálních pivovarů na čtvrtém Horňáckém koštu piva.

Vinohrady se staly pro opilé bludištěm. Záchranáři hledali zraněné desítky minut
12. 10. 2016
Hodonínsko – Burčákový pochod v okolí Mutěnic i letos navštívilo kolem deseti tisíc hostů. Velká část odjížděla s krásnými zážitky z putování i nabízených nápojů. Někteří také s kocovinou a s osm z nich dokonce odvážela sanitka.

Ekoolympiáda: církevní škola stále drží titul
11. 10. 2016
Strážnice – Osm škol z celého Hodonínska se přijelo do Strážnice utkat již v desátém ročníku Ekoolympiády do Purkyňova gymnázia. Soutěžili žáci a žačky druhého stupně základních škol a nižšího gymnázia. „Účastníci řešili nejen otázky z přírodních věd, letos zazněly i otázky týkající se odpadů, energie, vody, spotřebitelství, dopravy, půdy nebo zdraví. Školy proto na soutěž vysílají výběr žáků s nejširším přehledem o současném světě," uvedl učitel z Purkyňova gymnázia Jan Wilem Jongepier.

Boj o senát: Škromach, nebo Hubáčková? Oba si přejí, aby lidé přišli k volbám
10. 10. 2016
Hodonínsko – Ona sází na ekologická témata, on na „těžkou váhu". Postupující z prvního kola senátních voleb, Anna Hubáčková a Zdeněk Škromach, napínají všechny síly na rozhodující finále. Svého senátora obyvatelé Hodonínska a Kyjovska vyberou tento víkend.

OBRAZEM: Premiér Bohuslav Sobotka rozdával v Hodoníně růže
10. 10. 2016
Hodonínsko – Premiér Bohuslav Sobotka v pondělí dopoledne navštívil Hodonín. V centru města rozdával růže. „Přijďte v pátek a v sobotu volit do Senátu, a podpořte Zdeňka Škromacha," oslovoval kolemjdoucí premiér české vlády. Ten se z Hodonína přesune do Kyjova.

Kilometry s burčákem. Lidé pochodovali mezi stovkami vinných sklepů
9. 10. 2016
Slovácko /FOTOGALERIE/ – Pořádně se obléct, nasadit čepici, přibalit pro jistotu teplé ponožky, toaletní papír a mohlo se v sobotu ráno vyrazit na čtyřicátý Burčákový pochod, který startoval v Miloticích. První nedočkavci nejen z blízkého okolí, ale i Slovenska, Rakouska nebo Maďarska, se shromáždili před devátou hodinou ráno v milotickém areálu vinných sklepů Šidleny.

Škromacha vyzve v druhém kole senátních voleb starostka Hubáčková
8. 10. 2016
Hodonín – Sociální demokrat a bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) bude za týden na Hodonínsku v druhém kole senátních voleb obhajovat funkci v souboji se starostkou Ratíškovic Annou Hubáčkovou (KDU-ČSL). Hubáčková vyšla z prvního kola na prvním místě se ziskem 28,3 procenta, místopředseda Senátu získal podle výsledků na www.volby.cz 23,7 procenta.

Dělníci opraví silnici z Kyjova do Ratíškovic. Z kraje mají zelenou
8. 10. 2016
Kyjovsko – Zřejmě v příštím roce se řidiči i cyklisté dočkají nového asfaltu na silnici, která spojuje Kyjov s Ratíškovicemi. Krajští radní schválili spolufinancování této stavební akce.

Z mikulčických Valů hlásí objev meče i sekery
7. 10. 2016
Mikulčice /FOTOGALERIE/ - Unikátní nálezy zpracovávají archeologové z výzkumné základny Archeologického ústavu Akademie věd ČR Brno v Mikulčicích. V letošní sezoně totiž odkryli řadu hrobů, v jednom z nich ležel i bojovník s mečem. Tuto zbraň objevili archeologové v mikulčickém areálu po třiceti letech. Další zajímavostí je také výbava dalšího z hrobů, v němž se nacházela kromě kostry i sekera.

Nová školka: kontejnerový projekt končí a důchodci mají rozvoz jídla zdarma
6. 10. 2016
Uhřice – Kontejnerová školka končí. Ojedinělý projekt, který umožňoval uhřickým dětem navštěvovat mateřskou školu, dokud se stavěla nová budova, ukončilo rozhodnutí zastupitelů. „Máme sjezdovku, akvapark, udržujeme kulturní dům, sportovní areály a ještě tohle? To už by bylo moc. Udržovat objekt, který je v podstatě navíc, by bylo finančně náročné," vysvětlil uhřický starosta Petr Tihelka.

Legendární Chalupa předal školákům trenažéry. V pátek si s nimi zavesluje
6. 10. 2016
Hodonín /FOTOGALERIE/ – Už ne pouze fotbalu, basketbalu, volejbalu či florbalu, ale také veslování se budou žáci a studenti z Hodonína a okolí věnovat v hodinách tělocviku. Představitelé slováckého klubu se na spolupráci domluvili s představiteli pěti základních a středních škol. Díky dotaci Jihomoravského kraje předseda VK Hodonín Filip Švrček společně s legendárním veslařem Václavem Chalupou předal do každé instituce tréninkový trenažér.

Zahradník, železničář, chemik. Studenti si na veletrhu vybírají střední školu
6. 10. 2016
Hodonín – Vystoupení mladé cimbálové muziky odstartovalo jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání v Hodoníně. Letos se tady snaží zaujmout budoucí žáky sedmašedesát středních škol, a to nejen z Hodonínska a Břeclavska.

Hodonínští radní: Lidé mohou mít za hřbitovem větší stavby
6. 10. 2016
Hodonín – Petice, žádosti a řada jednání i nedorozumění. Už více než rok naráželi rekreanti v hodonínské oblasti za hřbitovem na neochotu úředníků i politiků. Ti postupně ustupovali jejich požadavkům. Na posledním jednání rady nakonec přistoupili i na poslední ze žádostí. Místním se nelíbilo omezení v zastavěnosti pozemků.

Horníci musí kvůli chybějící evidenci bojovat za své důchody
5. 10. 2016
Dubňany – Problematická evidence záznamů stojí za úterním setkání horníků a zástupce hornických odborů v Dubňanech. „Řeší se situace, kdy se řádově rok a půl nevedla evidence o odfáraných směnách. To je podmínka pro započítání směn pro nové typy hornických důchodů," uvedl právník Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Antonín Těšík.

U rohatecké základní školy stojí nový hotel. Pro hmyz
5. 10. 2016
Rohatec /FOTOGALERIE/ – Děti i dospělí od začátku týdne u rohatecké školy vídají novinku. Stojí tam hotel. Sice je jen hmyzí, i tak si jej velmi oblíbili místní žáci prvního stupně. Sami jej také zaplnili dřevem a dalším přírodním materiálem.

Druhý nejtvrdší hasič republiky je z Rohatce. Skřivánek vyběhl 369 schodů
5. 10. 2016
Rohatec – Osmdesát úderů desetikilovým kladivem, běh s dvacetikilovým závažím a barelem, přenesení osmdesátikilové figuríny či překonání třímetrové bariéry. To jsou jen některé z úkolů, které museli splnit dobrovolní hasiči, kteří chtěli v severomoravském Štramberku získat titul mistra republiky v TFA čili stát se takzvaným nejtvrdším hasičem.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídal Antonín Tesařík
5. 10. 2016
Hodonín - Narodil se a žije v Hodoníně, vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. V letech 2002 až 2007 byl náměstkem ministrů dopravy a kultury s odpovědností za ekonomiku resortu a čerpáni fondů EU. Čtyři roky úspěšně řídil a stabilizoval Nemocnici TGM Hodonín. Šestapadesátiletý Antonín Tesařík byl v roce 2012 zvolen do zastupitelstva Jihomoravského kraje a do funkce člena Rady s kompetencí a odpovědností v oblasti územního plánováni a stavebního řádu.

Antimonopolní úřad rozhodl. Přestavbě školy na byty pro důchodce dal zelenou
5. 10. 2016
Hodonín – Celý rok trvalo výběrové řízení na přestavbu zvláštní školy v Žižkově ulici v Hodoníně na jednadvacet bytů pro penzisty. Tendr za zhruba čtyřicet milionů korun zastavil antimonopolní úřad v březnu. Stěžejní výtka úřadu se týká dodržení zásady průhlednosti při úpravě dokumentace v listopadu loňského roku ohledně typu dveří. Hodonín se ale proti závěrům úřadu odvolal. A předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj nakonec rozhodl v prospěch radnice.

OBRAZEM: Archeologové otevřeli své pracoviště
4. 10. 2016
Mikulčice – Mlít obilí a ochutnat pokrmy, které lidé jedli v období Velké Moravy, mohli návštěvníci, kteří zavítali v neděli a pondělí na dny otevřených dveří mikulčického pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd Brno.

Biokoridor ochrání před velkou vodou Nenkovice
4. 10. 2016
Nenkovice – Po nárazových deštích před téměř padesáti lety napáchala voda v Nenkovicích velké škody. Aby se něco podobného neopakovalo, přistoupili Nenkovičtí k přípravě nádrží a biokoridorů, které mají obec ochránit. „Suchý poldr a část biokoridorů už stojí, chystá se ale další, který je propojí. Na délku bude mít až tři kilometry, šíře je asi dvanáct metrů," přiblížil nenkovický starosta Petr Zálešák.

Zrezivělé skleníky milotického zámku hrozí zřícením. Nahradí je nové
3. 10. 2016
Milotice – Rez, popraskaná skla a nebezpečí úrazu. Tak vypadají zámecké skleníky v Miloticích. Podle všeho však už ne na dlouho. Národní památkový ústav, který zámek spravuje, je hodlá nahradit novým.

Hodonínská zoo i přes deštivé počasí oslavila den zvířat. Spojila ho se zdravím
3. 10. 2016
Hodonín – Mezinárodní den zvířat se v neděli odpoledne rozhodla oslavit hodonínská zoologická zahrada.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídala Anna Hubáčková
3. 10. 2016
Hodonín - Pracovala nejdříve jako referent na Okresním úřadě Hodonín se zaměřením na kvalitu vod. V této době již byla při rozhodování o vyhlášení ochranných pásem pro zdroje pitné vody a také u odhalení závažné ekologické zátěže v blízkosti průmyslových areálů Bzenec Přívoz. V letech 1993 - 1999 zastávala funkci vedoucí referátu Životního prostředí . Od 1.8.2011 na základě výběrového řízení začala pracovat jako vedoucí Odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Poslední 2 roky i jako zástupkyně ředitelky na Krajském úřadě Jihomoravského kraje. Řídila výkon státní správy i samosprávy ve všech oblastech životního prostředí.

Z papíru tvoří krajiny i auta, utkali se o mistrovský titul
3. 10. 2016
Kyjov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Sto padesát papírových modelů se na konci týdne utkalo o Pohár kyjovské radnice, mistrovský titul České republiky v papírovém modelářství. Dalších až pět set výtvorů bylo nesoutěžních. Vystavená mistrovská díla mohli lidé obdivovat v sobotu v Domu dětí a mládeže v Kyjově. „Soutěží pouze nejvýše rok staré modely. Ty hodnotili certifikovaní rozhodčí," upozornil předseda Klubu modelářů Kyjov Zbyněk Bilíček.

Přestěhování hodonínské rehabilitace má zkrátit čekací doby
2. 10. 2016
Hodonín – Výraznými provozními změnami prochází od tohoto měsíce rehabilitační oddělení hodonínské nemocnice. „Spočívají v přestěhování ordinací lékařů ze suterénu hlavní budovy do bývalé lékárny v blízkosti hlavní brány do nemocnice," informoval primář rehabilitačního oddělení Vladimír Kaprál.

Nová Lhota si připomněla své předky, obec získala sochu sáhara
2. 10. 2016
Nová Lhota /FOTOGALERIE/ – Sekery, pily a něco k jídlu a pití. Takto vyrazili novolhotští sáharé na Kubíkův vrch, aby si připomněli tradici svých předků. „Sáharé byli lesní dělníci, kteří chodili do lesa na dřevo. Označení se odvíjí od měrné jednotky sáhu, podle které odměřovali dřevo," vysvětlil starosta Nové Lhoty Antonín Okénka.

Archeologové otevřou v Mikulčicích svou základnu veřejnosti
1. 10. 2016
Mikulčice – Jak se žilo v dávných dobách aneb archeologie mikulčického okolí od prvních zemědělců po Slovany. Pod tímto názvem se skrývají dny otevřených dveří v archeologické základně v Mikulčicích před areálem Slovanského hradiště. Začínají v neděli od devíti ráno. Příchozí se dovědí o výzkumech v okolí velkomoravského hradiště a také o výsledcích nového bádání. Navíc si návštěvníci mohou prohlédnout i jednotlivé provozy základny. Ta bude otevřená v neděli a pondělí.

Děti trénovaly s profesionálními sportovci. Přijel i krasobruslař Verner
1. 10. 2016
Bukovany /FOTOGALERIE/ – Čtyři sportovní disciplíny čekaly na děti z Bukovan a okolních obcí v pátek dopoledne. Na Bukovanské hřiště totiž zamířil tým sportovců i s Tomášem Vernerem, trojnásobným medailistou z mistrovství Evropy v krasobruslení, který si s žáky základních škol zacvičil.

Veselí rozdělilo pomocí grantů téměř devět milionů korun. Nejvíc jde do sportu
1. 10. 2016
Veselí nad Moravou – Rozšíření současné sbírky dvou párů folklorních šatů o tři až čtyři další a vybudování fondu reprezentativních krojů, které si bude moci zapůjčit i veřejnost. K tomu bude sloužit grant téměř sto tisíc korun, které dostalo Veselské kulturní centrum ve čtvrtém kole grantového harmonogramu pro letošní rok. „Jeden kroj stojí kolem třiceti tisíc korun. Záleží na tom, jak je zdobený, jestli je slavnostnější nebo obyčejný," vysvětlil ředitel centra Michal Blažíček.

Počet nakažených žloutenkou klesá. Jen přechodné období, dál varují hygienici
30. 09. 2016
Jižní Morava – Ústup žloutenkové epidemie? Možná. Za poslední týden podle hygieniků v Jihomoravském kraji přibylo pouze děvět nakažených. Od počátku roku s infekční žloutenkou typu A bojovalo 279 Jihomoravanů.

Od kyjovského vlakového nádraží ke knihovně povede bezbariérová trasa
30. 09. 2016
Kyjov – Pohodlnější pohyb pro postižené po Kyjově má umožnit připravovaná úprava trasy mezi vlakovým nádražím na Nádražní ulici a místní městskou knihovnou na třídě Komenského. „Připravovaný záměr obnáší úpravy chodníků, vjezdů, přejezdů a přechodů pro chodce," uvedl vedoucí kyjovského odboru rozvoje města Roman Pekárek.

Kroužky Domů dětí a mládeže? Stálicemi jsou tanec a sport
30. 09. 2016
Hodonínsko /INFOGRAFIKA/ – Jeden má rád pohyb, druhý knížku a třetí třeba hlínu. Z kroužků volnočasových center na Hodonínsku, kde jsou právě aktuální nábory, je opravdu z čeho vybírat. Například Dům dětí a mládeže ve Veselí nad Moravou nabízí téměř šedesát různých aktivit pro děti od tří let. Mezi stálice patří oblíbený Sportík, který se věnuje atletické přípravě. Přetlak každoročně zaznamenává také aerobik, který ve Veselí slaví sportovní úspěchy. „Pokles zájmu vidíme obecně u jazykových kroužků. I když co se týká anglického jazyka, ve srovnání s minulým rokem je nárůst dětí téměř o sto procent," uvedla ředitelka veselského „domečku" Lenka Šlosárová. Nově jsou nachystané kurzy vaření, Cyklisťáček, sportovní střelba nebo geocaching.

Chráněné bydlení pomáhá žít samostatněji. Domy mohou vyrůst v Moravském Písku
29. 09. 2016
Hodonínsko – Mutěnice, Veselí nad Moravou a Moravský Písek. Právě tam ředitel kyjovského Domova Horizont Jan Hanáček jedná o místech pro výstavbu tří rodinných domů pro takzvané chráněné bydlení.

Ze školního bytu vznikla v Dolních Bojanovicích nová kmenová třída
29. 09. 2016
Dolní Bojanovice – V základní škole v Dolních Bojanovicích mají od tohoto školního roku novou kmenovou třídu.

OBRAZEM: Kordárna se po 16 letech otevřela lidem. Návštěvníkům ukázali formule
29. 09. 2016
Velká nad Veličkou – Po šestnácti letech se ve středu lidem otevřela Kordárna ve Velké nad Veličkou.

Žluté vlaky by mohly jezdit z Hodonína do Prahy přímo. Od prosince
29. 09. 2016
Hodonín – Už od prosince by se mohl rozjet vlak, který přiveze cestující z hodonínského nádraží do Prahy. Bez přestupování. Novinku připravuje soukromý dopravce. Hodonín má být, stejně jako Moravský Písek, zastávkou na přímé trase mezi Starým Městem a českou metropolí. Právě tady mají jezdit žluté vlaky RegioJet. „Ideální přímé spojení regionu Hodonínska a Slovácka s klíčovými centry na trase Brno, Pardubice a Praha. Bude se jednat o jeden pár spojů denně s ranním odjezdem z Hodonína a večerním návratem zpět z Prahy. Ideální spoj na jednodenní služební cestu nebo výlet," informoval Hodonínský deník Rovnost tiskový mluvčí RegioJet Aleš Ondrůj.

Výročí Kyjova: pohlednice připomenou slavné městské budovy
28. 09. 2016
Kyjov – Celkem tři tisíce pohlednic ke kulatému výročí nechal připravit městský úřad v Kyjově na Hodonínsku. Je to totiž už osm set devadesát let od chvíle, kdy se o Kyjovu poprvé zmiňují písemné prameny. „Je to součástí propagačních materiálů. K výročí vydáváme i kalendář, bulletin a připravujeme i velkou obrazovou knihu Kyjovské proměny," popsala vedoucí odboru školství a kultury v Kyjově Ilona Slaninová.

Stovky policistů a vojáků kontrolovaly hranice u Hodonína. Cvičně
28. 09. 2016
Hodonín /FOTOGALERIE/ – Policisté, celníci a vojáci v úterý částečně uzavřeli silnici spojující Hodonín s Holíčem. Důvodem bylo společné cvičení na znovuzavedení hraničních kontrol. „Budeme cvičit první, nejpřísnější stupeň. Cílem je prověřit komunikaci, systém velení, řízení a koordinaci jednotlivých složek, jejich aktivaci, přesunové trasy, logistiku a časování jednotlivých činností," přiblížil mluvčí policie Jozef Bocán.

Nemocnice: kvůli opravám platí zákaz parkování, omezený je i přístup pro pěší
28. 09. 2016
Hodonín – Špatný stav příjezdové cesty včetně chodníků a parkoviště, především pak kanalizace za hranicí životnosti. To vše si vyžádalo rozsáhlé opravy v části areálu hodonínské nemocnice, které ale komplikují přístup pacientům a návštěvníkům. „Tříměsíční období si vyžádá trpělivost jak u těch, co do areálu budou přicházet, tak u řidičů hledajících místo pro zaparkování. Hlavní brána je pro všechny zcela uzavřená," sdělil vedoucí hospodářsko-technické správy nemocnice Petr Hořínek.

Až stovky modelů ?z papíru zavítají na mistrovství České republiky do Kyjova
27. 09. 2016
Kyjov – Poprvé v Kyjově. Do královského města na konci týdne zamíří stovky modelů vyrobených z papíru. Odehraje se tam Pohár kyjovské radnice, což je mistrovství České republiky v papírovém modelářství. Pořádají ho kyjovští modeláři v čele s předsedou Zbyňkem Bilíčkem. Ten se modelařině věnuje od dětství, zhruba od osmdesátých let minulého století. Tehdy byly ale možnosti hodně omezené. „Hledali jsme po stáncích časopisy ABC. Bylo to nedostatkové zboží, člověk musel mít známé. Tehdy jsem začal lepit, což mě už nepustilo," zavzpomínal Bilíček.

Online rozhovor: na otázky odpovídala kandidátka do senátu Anna Hubáčková
27. 09. 2016
Hodonín - Pracovala nejdříve jako referent na Okresním úřadě Hodonín se zaměřením na kvalitu vod. V této době již byla při rozhodování o vyhlášení ochranných pásem pro zdroje pitné vody a také u odhalení závažné ekologické zátěže v blízkosti průmyslových areálů Bzenec Přívoz. V letech 1993 - 1999 zastávala funkci vedoucí referátu Životního prostředí . Od 1.8.2011 na základě výběrového řízení začala pracovat jako vedoucí Odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Poslední 2 roky i jako zástupkyně ředitelky na Krajském úřadě Jihomoravského kraje. Řídila výkon státní správy i samosprávy ve všech oblastech životního prostředí.

Krajské volby: starostové největších měst Hodonínska na kandidátkách chybí
27. 09. 2016
Hodonínsko – Krajské volby jsou za dveřmi. Volební místnosti se otevřou už příští pátek. Voliči si budou vybírat z více než sto třiceti kandidátů z hodonínského okresu. „To, jestli kandidát pochází ze stejného okresu či města jako volič, v krajských volbách příliš důležité není. Samozřejmě ale můžeme tvrdit, že existuje něco jako sousedský efekt," řekl politolog z brněnské Masarykovy univerzity Michal Pink.

Vojenská neděle: Finové se Sověty bojovali ve skanzenu
26. 09. 2016
Strážnice /FOTOGALERIE/ – Vojenská cvičení, prvorepubliková módní přehlídka, mažoretky a především bojové ukázky z války mezi Finskem a Sovětským svazem v roce 1944 či manévry československé armády z léta 1935. Tak pestrá byla nabídka vojenské neděle ve strážnickém skanzenu. „S manželkou a dětmi jsme se přijeli podívat na ukázku bojové techniky. Líbila se nám, byla pěkná a zajímavá," svěřil se Tomáš Křen z Tvarožné Lhoty.

Nemocnice Kyjov slavila sedmdesátiny. Lékaři převzali ocenění
26. 09. 2016
Kyjov /FOTOGALERIE/ – Sobotním společenským večerem vygradovaly oslavy sedmdesáti let kyjovské nemocnice. Její ředitelka Danuše Křiváková při této příležitosti ocenila řadu osobností, které lidem pomáhaly vrátit zdraví a často i zachránily život.

Ratíškovičtí houbaři porazili sucho. Na výstavě ukazují dvě stě druhů hub
25. 09. 2016
Ratíškovice /FOTOGALERIE/ – Na Liberecku či Křivoklátsku museli pořadatelé tradiční výstavy rušit. Zato v Ratíškovicích na Hodonínsku pokračují i přes sucho šestatřicátým ročníkem. I tentokrát návštěvníkům v hasičské zbrojnici představili více než dvě stovky druhů hub. „Máme výhodu, že náš kroužek má pětadvacet členů, z toho jen osm domácích. Ostatní jsou třeba z Hodonína či Kyjova a každý si opečovává svůj rajón, odkud na výstavu přinese houby. Navíc jsme přivezli kolem padesáti druhů z Beskyd a část expozice máme od kamarádů ze Záhoří," informoval prezident ratíškovického Mykologického kroužku Václav Koplík.

Nejkrásnější Romkou je Adriana Malíková. Vyhrála československou Miss Roma
25. 09. 2016
Hodonín /FOTOGALERIE/ – Romské krásky z Čech, Moravy a Slovenska ovládly Hodonín. Už po šestnácté bojovaly o titul Miss Roma. Moderátor Jan Čenský je uvedl do čtyř disciplín – do dvojnásobného předvádění večerních šatů, divokého čardáše a promenády v plavkách.

Nádraží u cyklostezky Mutěnka přemění na pohostinství
25. 09. 2016
Svatobořice-Mistřín /VIZUALIZACE/ – Cyklostezku Mutěnka by od příštího roku mohla obohatit nová restaurace. Má vzniknout v budově bývalého vlakového nádraží ve Svatobořicích-Mistříně. „Je to strategické místo. Babička s dědou vlastní restauraci u cyklostezky v dubňanských Jarohněvicích, i to mi vnuklo ten nápad," řekl nový majitel nádražní budovy Petr Horák.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídal krajský radní Petr Šelepa
24. 09. 2016
Hodonín - Člen Rady Jihomoravského kraje, který převzal agendu krajského školství. Rodák z Veselí nad Moravou, vystudovaný filolog a pedagog. Podporuje zlepšení kvality výuky, technické a učební obory a zvýšení bezpečnosti žáků i pedagogů na školách.

Jezdí rychle, stěžují si lidé ze Zarazic na řidiče kamionů
24. 09. 2016
Veselí nad Moravou – Kamiony jezdí příliš rychle a je jich moc, volají někteří obyvatelé Zarazic, místní části Veselí nad Moravou. Touto stížností se v současné době zabývá také komise městské rady pro rodinu a sociální záležitosti. „Jde nám o to, že nákladní auta naložená těžkým materiálem, která míří do areálu Železáren Veselí, jezdí příliš rychle, a tím pádem se zvyšuje nebezpečí nehody. Zatím se naštěstí nic nestalo," uvedla předsedkyně komise Jana Žádníková.

Archeologové zkoumají josefovskou pec i studnu
23. 09. 2016
Josefov /FOTOGALERIE/ – I když je Josefov nejmladší obcí na Hodonínsku, slovanské osídlení jeho katastru je mnohem starší. Další důkazy o tamním životě ve středověku a raném novověku přináší v těchto dnech archeologický záchranný výzkum hodonínského Masarykova muzea. Objevil unikátně zachovalou studnu ze šestnáctého století a ještě mnohem starší pec.

Vracov chystá místa pro 63 domů. Kvůli tomu možná skončí motokros
23. 09. 2016
Vracov – Příprava míst pro rodinné domy ve Vracově se konečně může posunout dále. Po téměř ročním zdržení kvůli přípravám potřebné dokumentace. „Museli jsme vypracovat oznámení pro zjišťovací řízení o posuzování vlivů na životní prostředí," řekl vracovský starosta Jaromír Repík.

Noclehárna v Hodoníně zase funguje. Na nové adrese
22. 09. 2016
Hodonín – Lidé bez domova v Hodoníně mají zpět své zázemí. Mohou se umýt a znovu ulehnout do čisté postele. Jen na jiné adrese – v Čajkovského ulici. Právě tam se noclehárna a denní centrum přestěhovaly. Charita, která služby provozuje, si nakonec nové místo zajistila bez asistence města. Navrhované možnosti totiž vedly do slepé uličky. Postavili se proti nim obyvatelé zamýšlených lokalit.

S nemocemi ledvin pomáhá hemodialyzační středisko v Hodoníně už 40 let
22. 09. 2016
Hodonín – Před čtyřiceti lety si zhluboka oddechli lidé, které na Hodonínsku, Břeclavsku a Uherskohradišťsku sužovaly nemoci ledvin. Právě v roce 1976 se totiž v hodonínské nemocnici otevřelo hemodialyzační středisko. Pacienti tak konečně nemuseli dojíždět za léčbou až do krajské metropole. „Bylo otevřené díky iniciativě tehdejšího primáře interního oddělení a vedoucí lékaře Jindřicha Berky, a to jako deváté v Československu," připomněla ředitelka hodonínské nemocnice Věra Dostálová.

Chátrající školu přemění na úřad za miliony
22. 09. 2016
Ježov /FOTOGALERIE/ – Chátrající budova dřívějšího prvního stupně základní školy v Ježově se opět probouzí k životu. Děti odsud odešly před asi deseti lety, od té doby školu nikdo nevyužíval. Čekalo se totiž na získání dotace k její přestavbě. To se nakonec po letech povedlo a loni dvoupatrový objekt u hlavní cesty, protínající Ježov, získal nový kabát i s okny, opravu střech a hromosvodů a také zateplení půdy. „Letos jsme zahájili už druhou etapu, ta se zaměřuje na vnitřní úpravy," řekl ježovský starosta Ladislav Pantlík.

OBRAZEM: Dýňové postavičky lákají do Starého Poddvorova
21. 09. 2016
Starý Poddvorov – I tento týden ulice Starého Poddvorova okouzlují dýňové postavičky. Před domy místních totiž zůstávají po Dýňovém víkendu. „Postaviček je letos opět hodně, ale myslím si, že rekordní počet zřejmě nepřekonaly," svěřila se Františka Bílková z poddvorovského obecního úřadu. Rekord vytvořili místní v roce 2009, kdy se ve Starém Poddvorově objevilo 835 postaviček.

S cestou na plavání školákům pomůže stát. Ratíškovický bazén odolává náporu
21. 09. 2016
Hodonínsko – Od příštího školního roku se má plavání začlenit do tělesné výchovy na prvním stupni základních škol. Deníku to potvrdila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Na Hodonínsku jsou připravení, i když plavecký krytý bazén v okresním městě teprve čeká oprava za sto milionů korun. „Určitě větší nápor pojmeme, poradíme si s tím. Než jsme zavřeli, tak u nás fungovala plavecká škola, takže k nám jezdili nejen žáci z Hodonína, ale i ze širokého okolí. Navíc jsme zajišťovali také plavání pro předškoláky," sdělil vedoucí hodonínského krytého bazénu i koupaliště Libor Bartoš.

Vesnice roku: oslavu bronzu v Kozojídkách teprve chystají
21. 09. 2016
Kozojídky – Z dvou set jednapadesáti soutěžících obcí se umístily na třetím místě. Kozojídky si pro ocenění třetí nejlepší vesnice roku 2016 dojely o víkendu do Luhačovic na Jarmark venkova. „Bylo to trochu hektické. Kvůli špatnému počasí se akce přemístila do kulturního domu. Tam byla neskutečně bouřlivá atmosféra," přiblížil soutěžní ovzduší starosta Kozojídek Otakar Březina. Zástupci jednotlivých účastníků se prý navzájem překřikovali a vyvolávali jména obcí.

Třídění v novém: ve dvou obcích se zapojili do systému s kódy
21. 09. 2016
Hovorany, Milotice – Dvoutřetinový a více než poloviční nárůst. Lidé z Hovoran a Milotic se mohou chlubit úspěšnějším tříděním. Obě obce letos zavedly inteligentní systém nakládání s odpady. „Vyhodnotili jsme první půlrok po zavedení motivačního systému. V Hovoranech objem separovaných plastů narostl o sedmašedesát procent a v Miloticích o šestapadesát," uvedl autor systému Radek Staňka.

Mítink? Okamura se naučil pouze osekávat řepu
20. 09. 2016
Strážnice – Přijďte se pozdravit s Tomiem Okamurou. Takto lákal lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie na nedělní akci strážnického skanzenu Podzim na dědině na sociální síti Facebook. Proti tomu se ale postavil Národní ústav lidové kultury, jakožto správce areálu. „Nikdo nás o povolení zneužít naši akci nepožádal. Ani městskému úřadu nikdo nic nenahlásil. Dozvěděli jsme se o tom náhodou," upozornil ředitel ústavu Jan Krist.

Blatnické vinobraní: výtěžek z dražby obřího hroznu věnovali potřebným
19. 09. 2016
Blatnice pod Svatým Antonínkem /FOTOGALERIE/ – Za čtyři tisíce korun se letos vydražil obrovský hrozen na vinobraní, které se o víkendu konalo v Blatnici pod Svatým Antonínkem. „Výtěžek dražby věnujeme kyjovskému Dětskému centru, protože chceme pomoci dětem, které na začátku života neměly tolik štěstí," sdělila blatnická starostka Lenka Fojtíková. Charitativní dražba hroznu je součástí vinobraní teprve druhým rokem. Ten loňský se vydražil za deset tisíc korun, které putovaly nemocné Michalce na dýchací přístroj.

O nemohoucí se nově postarají laičtí pečovatelé. Za odměnu
19. 09. 2016
Hodonín – Poskytnout krátkodobou kvalitní péči těm lidem, kteří to sami nezvládnou. To je jedna z možností, kterou umožňuje nový projekt v Hodoníně. Dotovaný je z evropských a státních peněz.

Čtyři krasavci z Baťovy doby hlídali v sobotu areál kanálu
19. 09. 2016
Veselí nad Moravou /FOTOGALERIE/ – Čtyři vozy z doby Tomáše Bati mohli v sobotu odpoledne obdivovat lidé u Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou. Ke každému se váže několik zajímavostí.

Na dědině zpracovávali konopí. To si i sami vypěstovali
18. 09. 2016
Strážnice /FOTOGALERIE/ – Podzim na dědině. To bylo téma nedělního programu ve strážnickém skanzenu. Od devíti ráno do pěti hodin odpoledne byly k vidění tradiční sklizňové práce, které ukončují hospodářský rok. „Podzim byl na dědině obdobím sklizně a prací na poli. To zahrnovalo například vyorávání brambor nebo práci s koňmi," shrnula Petra Hrbáčová, která měla akci na starosti.

Pomocí stromů získají opět vztah s přírodou
18. 09. 2016
Hodonínsko - Zamezit lhostejnosti k životnímu prostředí a navázat vztah s krajinou. To je cílem nového projektu Stromy s pamětí. Ve vybraných obcích rostou tradiční dřeviny. „Projekt propojuje minulost s přítomností, upevňuje vztah k okolí a stmeluje všechny věkové skupiny," přiblížil hlavní náplň projektu Tomáš Kolařík z místní akční skupiny Kyjovské Slovácko v pohybu.

Práce odříznou Horňácko. Znamená to změnu v jízdních řádech
17. 09. 2016
Hodonínsko – Změny v jízdních řádech, přesunuté zastávky. Uzavírky na Hodonínsku si vybírají svou daň. Velkou změnou jsou trasy a časy příjezdů a odjezdů linek, které převážejí cestující mezi Bzencem a Strážnicí. Tam tento týden začala rekonstrukce silnice. „Spojení mezi městy i ke všem zastávkám zůstalo zachované," řekl zástupce ředitele Kordisu Květoslav Havlík.

Schvalování venkovních akcí? Bude to bič na některé lidi, říká restauratér
17. 09. 2016
Hodonín – Majitel restaurace a provozovatel hodonínského přístaviště U Jezu František Ondruš má u svého pohostinství zahrádku a za dobrého počasí tam pořádá různé akce. Dění kolem novely, která znamená schvalování venkovních akcí zastupitelstvem, sleduje. ?Na kulturu změna podle něj bude mít katastrofální do­pad.

Psi z bzeneckého útulku hledají domov. Pomůže jim adopční den
17. 09. 2016
Veselí nad Moravou – Šest opuštěných psů z útulků získalo domov díky loňskému adopčnímu dni, který se uskutečnil ve Veselí nad Moravou. „Před rokem se zúčastnilo kolem dvou set lidí. A podařilo se nám umístit čtyři pejsky hned a dva dodatečně," řekl Lubomír Roubínek z ranče Mississippi river, kde se akce koná i letos. Už v neděli.

Oltář svaté Juliany Falconiery potřebuje roky opravit. Dřevo je ztrouchnivělé
16. 09. 2016
Veselí nad Moravou – Je pojmenovaný po neteři jednoho ze zakladatelů řádu servitů Alexie Falconieriho. Tvoří jednu z dominant významné památky, kostela Svatých Andělů strážných ve Veselí nad Moravou. Oltář svaté Juliany Falconiery potřebuje opravu.

Žloutenka na jižní Moravě? Hygienici hlásí dalších třiadvacet nakažených
16. 09. 2016
Jižní Morava – Pouhá voda a mýdlo může odvrátit hrozbu nákazy infekční žloutenkou typu A. Nakažených však i za poslední týden přibylo. Žloutenkou na jižní Moravě do pátku onemocnělo dalších třiadvacet lidí. Od začátku roku ji v kraji hygienikové objevili u 258 lidí.

Studentka baltistiky sever miluje, au-pair se ale vyhne. Bil ji šestiletý kluk
16. 09. 2016
Hodonín – Finsko si oblíbila už v dětství. Proto se hodonínská rodačka Zuzana Freislebenová po absolvování gymnázia rozhodla studovat baltistiku, tedy obor zabývající se jazyky i kulturou baltských národů. V Brně se také přihlásila do studijního programu Erasmus a v druhém ročníku vyrazila do finského města Tampere. „Vždy se mi líbila vokálnost jazyka a najednou jsem jím musela mluvit v praxi. Finsko bylo úžasné, ničím mě nezklamalo," říká Freislebenová.

Ve Ždánicích zase uvidí hvězdy. Pozorovatelna stála 4,5 milionu
15. 09. 2016
Ždánice /FOTOGALERIE/ – Hvězdárna konečně patří Ždánicím. Komplex z šedesátých let od začátku tohoto století postupně chátral. Poslední dva roky byl zcela opuštěný. „Do hvězdárny jsem se letos dostal poprvé od roku 2012. Je pro mě srdeční záležitostí a je mi smutno z toho, v jakém je stavu," řekl syn zakladatele hvězdárny Oldřicha Kotíka Vladimír Kotík. Ten se věnuje historii Ždánic a vyučuje fyziku.

Lidé ve Strážnici se projdou po nových chodnících. Už příští rok
15. 09. 2016
Strážnice – Ve Skalické, Bzenecké a Rybářské ulici se obyvatelé Strážnice dočkají nových chodníků. „V současnosti pracujeme na chodnících v Skalické ulici podél hlavní silnice I/55. Následovat budou další dvě ulice," sdělil strážnický místostarosta Walter Bartoš. U Bzenecké jde o úsek kolem areálu Tělovýchovné Jednoty Jiskra.

Tropické léto končí. Sérii teplotních rekordů přeruší víkendové ochlazení
15. 09. 2016
Jižní Morava – Období tropických teplot na jižní Moravě v sobotu končí. Od čtvrtku osmého září padlo v Jihomoravském kraji třiatřicet teplotních rekordů. Nejtepleji bylo v neděli ve Strážnici, místní sužovalo přes dvaatřicet stupňů Celsia.

Úpravy v Ježově: pískoviště zakryli proti zvířatům, v kuchyni spravili elektriku
14. 09. 2016
Ježov – Na úpravy hřiště školky a jídelny základní školy se zaměřili v Ježově. „Pískoviště bylo špatné, nevyhovovalo hygienickým normám. V jídelně se hygienické kontrole nelíbilo, jak vedou elektrické dráty," zdůvodnil starosta Ježova Ladislav Pantlík.

Jdou s moderními trendy. U Baťova kanálu si zájemci zacvičí pod širým nebem
14. 09. 2016
Strážnice – Fitness cvičiště jsou v současnosti moderním trendem a objevují se čím dál častěji. Jedno takové vyroste v areálu Baťova kanálu ve Strážnici. „Jde o venkovní zařízení, na kterých si kdokoliv může zacvičit," přiblížil funkci fitness sestavy ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek.

Spojení mezi zeměmi zajistí cyklostezkami. Opraví i park Petra Bezruče
14. 09. 2016
Veselí nad Moravou – Cyklisté proudící mezi Českou republikou a Slovenskem po nových cyklostezkách. To je hlavní myšlenkou projektu Z Bílých Karpat k Baťovu kanálu v programu Interreg. „Na stávající síť cyklostezek se napojí další, které zamíří z Bílých Karpat v podstatě až do Veselí," uvedl starosta města Miloš Kozumplík.

Taneční sezonu ovládne swing a zouk
13. 09. 2016
Hodonínsko – Taneční lekce už dávno nejsou jen o standardních tancích. Ale ani na ty se každoročně nezapomíná. Například tento týden se ve Veselí nad Moravou uskuteční informační schůzka na taneční lekce pod vedením Libora Brožíka, aby se zájemci mohli od devětadvacátého září vrhnout do rytmu tance. „Učíme klasiku jako třeba polku a valčík, dále jive, tango, foxtrot, mambo nebo třeba rumbu," uvedl taneční mistr s tím, že další kurzy vede i v Hodoníně, Kyjově a na dalších místech.

Rozšíření a rekonstrukce: Lovčice investují do hřbitova deset milionů
13. 09. 2016
Lovčice – Stavební úpravy místa věčného spánku připravují Lovčice. V příštím roce a půl čeká hřbitov pět stavebních fází. „V první etapě se zaměřujeme na obvodovou zeď. Je v havarijním stavu a pomalu ujíždí směrem k hřbitovu," popsal lovčický starosta Václav Tvrdý.

Srny hledají úkryt: střetů se zvěří přibývá, nejkritičtější je hodina po půlnoci
13. 09. 2016
Jižní Morava – Rovná silnice, za sklem se míhají stromy, vcelku pohodová cesta. Než vše změní krátký záblesk očí. Srna přebíhá přes cestu, pak už jen kvílení brzd a tvrdý náraz. Takový scénář zná řada řidičů. Podle policejních statistik dopravních nehod se zvěří na Hodonínsku, Břeclavsku a Znojemsku přibývá. Nejkritičtější je hodina po půlnoci.

Před závodníky mají chránit radary. Testovací ukazuje desítky prohřešků denně
13. 09. 2016
Hodonínsko – Rychle jedoucí auta i motocykly trápí obyvatele obcí na Hodonínsku. V některých z nich se proto rozhodli nešvaru učinit konec.

Veselští rodiče volají: Chceme lepší hřiště
12. 09. 2016
Veselí nad Moravou - Milokošť a sídliště Lány a Hutník ve Veselí nad Moravou. Tam má být stav hřišť nejhorší. Tak se alespoň domnívají rodiče, kteří se ozvali komisi pro rodinu a sociální záležitosti. „Hřiště jsou rozbitá, proto jsme toto téma probírali na zasedání," sdělila předsedkyně komise Jana Žádníková.

Letecký den představil historická i současná letadla a také nový prototyp
12. 09. 2016
Kyjov, Milotice – Letouny, vrtulníky, modely na házení i ovládané rádiem. Nebe nad Kyjovskem bylo v sobotu dopoledne a odpoledne zasvěcené létacím strojům. Na kyjovském letišti slavil Aeroklub Kyjov sedmdesát let od svého založení. „Máme připravené i vyhlídkové lety. Trvají asi patnáct minut, zájemci si mohou prohlédnout okolí Kyjova," přiblížil předseda aeroklubu Vladimír Šimík.

Úprava komunitního centra je v polovině. Letos se zaměřili na knihovnu i vchod
11. 09. 2016
Mouchnice – Další část stavebních úprav komunitního centra v Mouchnicích na Hodonínsku je hotová.

Češi jsou čtvrtí nejtlustší na světě. Jižní Morava přibírá méně než jiné kraje
11. 09. 2016
Jižní Morava - Desetitisíce lidí na jižní Moravě bojují s obezitou. Ani do budoucna se nejspíš situace nebude zlepšovat.

Hlavní zbraň má každý ve svých rukou, říká hygienička o epidemii žloutenky
11. 09. 2016
Jižní Morava - Žloutenkovou epidemii vyhlásili krajští hygienici na počátku června letošního roku. S letním počasím se však nákaza šířila čím dál rychleji. Nyní je podle vedoucí krajské hygienické stanice Renaty Ciupek na jižní Moravě 236 nemocných. „Nikdo z nás si nemůže být jistý. Nakažení lidé spolu často nesouvisejí. Jsou z nejrůznějších lokalit, profesí i sociálních sfér," upozorňuje.

Se sešroubovanou páteří uklízí v lese odpadky. Za pár dní je nepořádek zpátky
11. 09. 2016
Hodonín – Před lety utrpěl těžký úraz zad, po dlouhou dobu se pohyboval jen pomocí invalidního vozíku. Dnes už se Miloslav Belka z Mikulčic na nohy postaví, byť mu to působí potíže. Proto chodí na zdravotní procházky do Hodonínské doubravy. Bere s sebou igelitový pytel a kýbl. „Vycházky jsem spojil se sběrem hub a přitom jsem si začal všímat odpadků, které se v lese povalovaly. Tak jsem začal sbírat i je," řekl Belka. A v houbařské sezoně si na nedostatek odhozených obalů stěžovat nemůže.

Výživné platí, dceru ale skoro nevidí. Její matka mi to dělá naschvál, tvrdí muž
10. 09. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Dva tisíce korun. Takové alimenty průměrně platí rodič za své dítě, když se rozejde s partnerem. Existují ale i případy, kdy je měsíční příspěvek na dítě podstatně vyšší. „Každý měsíc platím na svou dvanáctiletou dceru skoro sedm tisíc. Mám ji sice moc rád, ale zdá se mi to trochu moc. Její matka taky pracuje a rozhodně se nemají špatně," postěžoval si sedmatřicetiletý Petr Chalupa z Brna.

OBRAZEM: Školáci se sjeli za sportem. Mohli si vyzkoušet až dvacet aktivit
10. 09. 2016
Kyjov – Školy z Kyjova a okolí se v pátek sjely na třetí ročník Kyjovského sportovního koktejlu.

Na piráty silnic si v Bohuslavicích nově posvítí radary
9. 09. 2016
Kyjov – Dodržovat povolenou rychlost v obci se vyplatí při průjezdu Bohuslavicemi, částí Kyjova. Město tam nově nechalo nainstalovat dva radary, které v současnosti snímají rychlost ve zkušebním provozu, ostrý spustí v řádu několika dní. „Už teď ale můžeme říci, že na měřeném úseku zaznamenáváme desítky případů poměrně výrazného překročení maximální povolené rychlosti," upozornila mluvčí kyjovské radnice Erika Benešová.

Vedle zahrádek vyroste parkoviště. Pro auta, která míří na hřbitov
9. 09. 2016
Hroznová Lhota – Dušičky a pohřby. To jsou nejvýznamnější události, kdy se na každém hřbitově sejde mnoho lidí. V Hroznové Lhotě se ale v takovém případě objeví problém s parkováním. „Momentálně je tady místo jen na pár aut. Proto bychom chtěli z obecního pozemku naproti přes cestu udělat odstavnou plochu s možností parkování," odkryl plány starosta obce Petr Hanák. Na místě, které sousedí se zahrádkami, je momentálně recyklát, který zbyl po frézování silnice. Tamní obyvatelé oslovení redakcí Deníku Rovnost s plánem nových parkovacích míst souhlasí. „Auta stojí buď u hřbitova, nebo na krajích silnice směrem na Tasov. Je to tady pak nepřehledné a nebezpečné," okomentoval situaci Jan Zubatý, jehož pozemek přímo sousedí s předmětným místem.

Boršovští léta žádají ochranu před vodou. Teď hledají nejlepší řešení
9. 09. 2016
Kyjov /FOTOGALERIE/ – Lenka Horáková z Boršova, městské části Kyjova, zažívá při vydatnějším dešti nebo krátké bouřce pocit hrůzy. Z pozemků nad jejím domem totiž začne téct řeka široká až osm metrů. Přitom žádná voda tudy obvykle neteče. „Dnes je tady cesta bez příkopů. Jak dochází ke splavování, voda nese splaveniny ke hřbitovu a vymílá část místní komunikace," ukázala žena na prostor kolem svého domu. Místo nyní prozkoumá odborník a navrhne řešení.

Školácí zaplní kyjovský stadion. Kluby namíchají třetí sportovní koktejl
8. 09. 2016
Kyjov – Největší prezentaci spolků a klubů pro děti a mládež na jednom místě, spoustu informací a zábavy přináší Kyjovský dětský sportovní koktejl 2016, který se v areálu městského stadionu uskuteční v pátek od devíti do patnácti hodin. „Hlavním cílem akce je pomoci návštěvníkům při rozhodování a výběru zájmové sportovní činnosti," říká členka pořadatelského týmu Marcela Zemánková.

Koupaliště hlásí zavřeno, navzdory teplému víkendu. Osvěžit se přišlo méně lidí
8. 09. 2016
Hodonínsko – Už v neděli skončila sezona na koupališti v Kyjově a v biotopu v Bohuslavicích. Lidem se ale zavření nelíbí a ozývají se na sociálních sítích.

Nejčastěji hledají práci dělníci a číšníci. Firmy chtějí jen schopné a se zájmem
8. 09. 2016
Jižní Morava - Nezaměstnaných v kraji dlouhodobě ubývá. Zaměstnavatelům chybí hlavně dělníci. Úřad práce jich má v databázi dost, přesto nepracují.

Profesionální kuchař Ihnačák radí vařit zdravě a hlavně bez zabijáka cukru
8. 09. 2016
Strážnice – Profesionální kuchař oceněný dvěma michelinskými hvězdami. To je Marcel Ihnačák, který bydlí v Sedleci na Břeclavsku. V úterý vařil ve strážnické firmě Zdravé stravování pro Hodonínsko. „Připravujeme pravidelně speciální menu, abychom oživili jídelníček. Proto byla možnost ochutnat um pana Ihnačáka," zdůvodnila přítomnost slovenského odborníka ve Strážnici nutriční specialistka Kateřina Šimková.

Krize v hodonínské koalici? Schválení návrhů nevyšlo, schází několik hlasů
8. 09. 2016
Hodonín – Koalice na hodonínské radnici je zřejmě v krizi. Podobně jako před prázdninami jí chybělo několik hlasů na schválení důležitých vládních návrhů. V úterý večer tak zůstala jen na papíře úprava rozpočtu, půjčka na opravu krytého bazénu nebo nová podoba financování sportu dětí i dospělých.

Nadace plní misky opuštěným zvířatům
7. 09. 2016
Hodonínsko - Pomozte naplnit misky v útulcích. Tak zní název akce Nadace na ochranu zvířat a společnosti Mars Czech. Ta vyrábí krmiva Pedigree a Whiskas. V minulém ročníků nadace rozdala v Jihomoravském kraji přes pětadvacet tun krmiva a nakrmila tak nespočet psů a koček. Z jedné tuny prodaného krmiva putuje do útulků pětašedesát psích nebo dvě stě pětapadesát kočičích misek.

Nejtvrdší hasič přežil. Je z Žarošic
7. 09. 2016
Hodonín - Toughest Firefighter Alive, neboli Nejtvrdší hasič přežije. Pod tímto názvem se skrývá soutěž hasičů. Právě na mezinárodním mistrovství, které se konalo nedávno v maďarském Orosháze, zazářil rodák z Žarošic Petr Moleš. Hodonínský hasič, který se tomuto povolání věnuje už deset let, se totiž stal absolutním vítězem. „Jsem součástí reprezentačního družstva, které trenér skládá podle výsledků časů v Českém poháru. To je u nás nejvyšší hasičská soutěž. Do Maďarska jsme jeli pouze čtyři," přiblížil Moleš nominaci do Maďarska, kde se prosadil mezi sto padesáti účastníky z osmi zemí.