Deník - Hodonínský - z regionu


Brněnský ekolog o oteplování: Z chudých států lidé utečou. Místo tu je
17. 11. 2019
Brno – Ke snížení emisí na nulu do roku 2050 se zavázaly signatářské státy Pařížské dohody, ke kterým patří i Česká republika. Zabránit katastrofálním dopadům klimatické změny se ale podle brněnského ekologa Jana Hollana musí pokusit každý. „Musíme se omezit a přijmout odpovědnost. Patříme mezi historicky největší znečišťovatele planety,“ tvrdí.  

Stop kuřákům u škol? Boskovický ředitel navrhl novou vyhlášku
15. 11. 2019
Jižní Morava – Zákaz kouření i používání elektronických cigaret na veřejných prostranstvích v blízkosti škol. S tímto návrhem nové městské vyhlášky přišel nedávno boskovický opoziční zastupitel a ředitel jedné z tamních středních škol Karel Ošlejšek. „Myslím si, že v areálu školy s kouřením studentů problém nemáme. Zákaz respektují. Snažíme se o osvětu. Kousek od školy je však situace diametrálně odlišná a nic s tím nemůžeme dělat,“ řekl Ošlejšek.

Cesty vozíčkářů vlakem usnadní výtahy. Pomohou jim na nástupiště desítek stanic
15. 11. 2019
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Chtějí vyrazit na výlet, ale na vlakové nástupiště se nedostanou. Po schodech totiž nemohou. Tělesně postiženým lidem či rodičům s kočárky se však brzy bude cestovat o něco příjemněji. Železničáři plánují v desítkách jihomoravských vlakových stanic bezbarierový přístup.

Spartakiády navázaly na slety. Cvičili při nich vojáci i děti
14. 11. 2019
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Až dva miliony cvičenců po celém Československu se účastnily spartakiád. Velkolepá hromadná tělocvičná vystoupení navazovala na všesokolské slety a konala se mezi roky 1955 až 1985. Připomíná je unikátní projekt Jak Češi vidí listopad 1989, ve kterém Deník mapuje život před a po sametové revoluci.

V Břeclavi se srazil autobus, dodávka a osobní auto. Šest lidí se zranilo
14. 11. 2019
Břeclav /FOTO/ – Šest zraněných si ve čtvrtek vyžádala ranní nehoda v Břeclavi. Na silnici I/55 do Hodonína se srazil linkový autobus, dodávka a osobní auto. Silnice je v místě nehody uzavřená. Řidiči musejí po objízdné trase.

Evropští vinaři se utkají ve fotbale. Turnaj hostí jižní Morava
13. 11. 2019
Znojmo – Z vinohradu rovnou na fotbalové hřiště. I tak může brzy vypadat den několika vinařů z jižní Moravy. Ti totiž v květnovém mezinárodním fotbalovém šampionátu Vino Euro poměří své síly s evropskými kolegy.

Nových bytů v kraji vzniklo víc než loni. Táhne hlavně Brno
13. 11. 2019
Jižní Morava - Pestřejší skladba fungujících podniků, ekonomická síla zájemců o nemovitosti. To podle odborníků ovlivňuje nárůst počtu nových bytů v Brně i jinde na jihu Moravy.

Novinky z dopravního podniku: kalendář ukáže tramvaje, hra zase trasy z budoucna
13. 11. 2019
Brno – Vídat důležité body, kterými projíždí vozy brněnského dopravního podniku, můžou lidé celý příští rok. Brněnský dopravní podnik v úterý představil nový kalendář nazvaný V pohybu, který nafotil fotograf a bývalý zaměstnanec městské společnosti Rostislav Košťál. Podnik představil také další novinku v podobě deskové hry Brno šalinou.

V Aqualandu nově sněží. V ochlazovací jeskyni s názvem Lednice
13. 11. 2019
Pasohlávky /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Jeskyně, ve které sněží, nebo panoramatická sauna, která pojme stovku návštěvníků najednou láká do pasohláveckého Aqualandu Moravia. Vodní areál se rozrostl o nové patro. Vyšlo na dvacet milionů korun.

Jak dostat z měst opilce? Hodonín uděluje tisícové pokuty, zkoušejí to i jinde
12. 11. 2019
Kunštát – Kunštát chce vyhláškou zakázat popíjení alkoholu na veřejnosti. Vedení města tak reaguje na stížnosti obyvatel, kteří stále častěji upozorňují na problémy s opilci. Vyhláška umožní výtržnosti postihovat. K opatření se uchylují i další města na jižní Moravě.

Ceny bytů v Brně rostou: drahé centrum i Řečkovice, levnější Bohunice a Lískovec
12. 11. 2019
Brno - Ceny nových bytů v Brně dál rostou. Ve městě se také zvedají nájmy. Levnější místa k životu jsou na sídlištích.

Připomíná tragédii. Památník utonulým dětem dostal původní černou barvu písma
12. 11. 2019
Rakvice – Obnovy se dočkal památník jedenatřiceti rakvickým dětem utonulým v roce 1936 v řece Dyji u Nových Mlýnů na Břeclavsku. Náhrobek se jmény zemřelých, který obci věnoval první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, dostal před pár týdny původní vzhled.

Cestování ve vlacích? Jen s jízdenkami kraje
11. 11. 2019
Jižní Morava - Jen s jízdenkami krajského integrovaného dopravního systému pojedou od Nového roku lidé v osobních a spěšných vlacích na jihu Moravy.

Pivo pro pacienty po chemoterapii: sladkost přebíjí běžnou kovovou pachuť
10. 11. 2019
Brno - Vypadávání vlasů, necitlivost prstů, nevolnosti. To jsou některé příznaky, kterými trpí lidé s rakovinou, pokud podstupují chemoterapii. Ulevit od nežádoucích účinků jim má speciální pivo Mamma beer. Jeho pití propaguje organizace Mamma help, která podporuje ženy s karcinomem prsu.

Pirátskou loď povede do boje o hlasy voličů v krajských volbách Lukáš Dubec
10. 11. 2019
Brno - Za necelý rok se v Jihomoravském kraji uskuteční krajské volby. Svého lídra do nich už znají Lidovci. V sobotu si jej zvolili také jihomoravští Piráti. Do voleb je povede Lukáš Dubec.

Nejoblíbenější jména? Anna a Jakub. Jen procento rodičů se rozhodne až po porodu
10. 11. 2019
Jižní Morava - Aničko, Kubíku! Kdo na své dítě na ulici zavolá jedním z těchto jmen, k tomu možná kromě jeho ratolesti přiběhne i několik cizích. Anna a Jakub jsou podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu nejoblíbenější jména novorozenců na jižní Moravě, obě na některé z předních příček žebříčku končí opakovaně.

Zachraňuje nepotřebné. Porcelán zdobí vilu Tugendhat, gumáky má Moravská galerie
9. 11. 2019
Brno - Před vyhozením zachránil třeba porcelánovou sadu z třicátých let, která teď zdobí slavnou vilu Tugendhat. Miroslav Kratochvíl z brněnského projektu Retro-Use se řídí větou: Pro někoho odpad, pro druhého poklad. Muž zajímavé staré věci miluje.

Pravidla žebrání? Homless pošle čtenáře na ulici
9. 11. 2019
Břeclav, Praha – Bývalý člen pražské filharmonie Vojtěch se svými houslemi objel celý svět. Kvůli náporu úspěchu, peněz a volného času nakonec propadl alkoholu. Úspěšnému hudebníkovi se kariéra najednou zhroutila. Přišel o domov, bydlel v jeskyni a málem umřel. I tak může vypadat příběh člověka, který se ocitne na ulici. 

Dražší vlak? Z velké části doprava zlevní, říká náměstek hejtmana Roman Hanák
8. 11. 2019
Jižní Morava /ROZHOVOR/ – Velké změny chystá Jihomoravský kraj od začátku roku v regionální železniční dopravě. Ve vlacích má platit jen tarif krajského integrovaného dopravního systému, na dvou linkách kraj nově zavede ve vlacích zóny pro cestující bez jízdenky. Někteří novinky kritizují, zejména železničáři kvůli omezené platnosti takzvaných režijek.

Pryč s auty z centra. Parkování podraží na Horním, Masarykově i náměstí Svobody
8. 11. 2019
Znojmo – Poplatky za parkování na čtyřech parkovištích v centru Znojma podraží. Rozhodli o tom tento týden městští radní na své pravidelné schůzi.

Pes skončil na kapačkách. Hrozila mu bolestivá smrt
8. 11. 2019
Kostice /FOTO/ - Byl dlouhodobě nekrmený a vážil pouhé dva kilogramy. Zuboženého psa, kterého pojmenovali Robin, přijali pracovnice spolku Dočasky.cz z Lanžhota na Břeclavsku. „Po ostříhání na nás z koberce chlupů vykouklo vyzáblé tělo připomínající mrtvolu králíka. Pes by zemřel, kdyby se k nám nedostal v pravou chvíli a teď neležel na veterině. Zahynul by vyhladověním a velmi bolestnou smrtí,“ řekla ve čtvrtek předsedkyně Andrea Černá.

Chodci ve tmě hazardují. Nejsou vidět a reflexní prvky nenosí
8. 11. 2019
Jižní Morava – Každé ráno jezdí za prací autem do Blanska. Lenka Buchvaldková z Jedovnic se přitom na křižovatce pod sídlištěm Písečná na neosvětleném přechodu denně setkává s chodci, kteří nemají reflexní prvky a nejsou vidět. Podle odborníků je jejich chování zvláště v současném počasí, kdy je ráno častá mlha, velmi nebezpečné.

Svatomartinské lidé ochutnají letos o tři dny dříve. Chutná budou ovocitá
8. 11. 2019
Na ochutnávku mladého a svěžího Mülleru Thurgau se už těší Vítězslav Hasík z Velkých Bílovic na Břeclavsku. Letošní Svatomartinská vína mohou lidé ochutnávat výjimečně už od pátku, tři dny před 11. listopadem, kdy má svátek svatý Martin. Podle odhadů zamíří na trh letos přes 2,2 milionu lahví těchto vín.

Řidič v 19 letech? Chybí vyzrálost, tvrdí dopravci. Bál bych se, říká cestující
7. 11. 2019
Jižní Morava /ANKETA/ – Dvouleté čekání po úspěšném absolvování střední školy se budoucím řidičům linkových autobusů možná zkrátí. Dopravci ve středních Čechách připravili návrh, který minimální věk pro výkon této profese snižuje z jednadvaceti na devatenáct let. Jihomoravští dopravci nadšení nejsou, přiznávají však, že řidiče potřebují.

Náraz do skla? Umírají i vzácní ptáci
7. 11. 2019
Jižní Morava - Ptáci na jihu Moravy často umírají po nárazu do skla. Ornitologové bojují za zabezpečení staveb. Vytipovávat nebezpečná místa mohou i obyvatelé obcí.

Babišovy fabriky požírají dotace pro venkov
24. 10. 2016
V parlamentní hře o „lex Babiš" jde majiteli Agrofertu o hodně. Jeho firmy skvěle rozehrály novou partii o evropské dotace. Skoro pětinu z celého balíku peněz na inovace potravinářů shrábly čtyři fabriky Andreje Babiše. To je výsledek 1. kola Programu rozvoje venkova. Další stovky dotačních milionů mají přiklepnuté jeho agropodniky na chovy prasat a kuřat. Agrofert si umí říci také o velkorysé příspěvky na životní prostředí. Tedy z resortu, který ovládá hnutí ANO.

Boj mezi vinaři: Znovín prý likviduje lechovické sklepy
24. 10. 2016
Znojmo, Lechovice – Další vývoj má kauza Vinných sklepů Lechovice. O firmu, která je v insolvenci, se přou dva podnikatelé. Minoritní vlastník firmy Ivan Kalaš a podnikatel, který vlastní Znovín Znojmo, Zdeněk Palát. Soud nyní ustanovil Kalaše opatrovníkem. Většinový vlastník firmy, rodina Palátova, naopak svůj podíl převedla na jinou firmu. Tvrdí to Kalašův mediální zástupce Kryštof Šabacký, který redakci Deníku Rovnost zaslal v pondělí tiskové prohlášení.

Těžké stroje nesou jména zvířat s rakovinou. Designéra inspiroval nemocný kocour
24. 10. 2016
Brno - Zojka. Jméno pro kočku? Tentokrát ne. Místo domácího mazlíčka se jím pyšní jeden z obráběcích strojů firmy TOS Kuřim z Brněnska. Jeho název byl ovšem skutečně inspirovaný kočkou, která zemřela na rakovinu. O nové pojmenování strojů se zasloužil brněnský designér Martin Tvarůžek.

V kraji se méně vraždí. Letos kriminalisté řešili 11 případů, o 10 méně než loni
23. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Vražda brněnské studentky, která se stala letos v březnu v arboretu Mendlovy univerzity, míří k soudu a možná i ke svému objasnění. Je to jediný případ, který je letos v kraji zatím bez viníka. Pro jihomoravské kriminalisty by její objasnění znamenalo stoprocentní úspěšnost v řešení vražd. To se jim naposledy povedlo v roce 2012.

Neukáznění pejskaři si připlatí. Cena za exkrement? Až třicet tisíc korun
23. 10. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ - Nepříjemných překvapení v podobě psího exkrementu na podrážce boty může být v Brně brzy méně. Městská policie tam při kontrolách pejskařů přitvrzuje, s ne-ukázněnými majiteli psů bojují i strážníci ve Znojmě.

Panda? Experimentální, hravá. Je to jiný svět, říká spolumajitel oceněného baru
23. 10. 2016
Brno /ROZHOVOR/ - Nejlepší bar v České republice? Podle odborné poroty Super Panda Circus na brněnském Šilingrově náměstí. V úterý večer získal cenu v soutěži Czech Bar Awards, takzvaného barového Oscara. Spolumajitel baru Jan Vlachynský se společníky zanedlouho v Brně otevře další podnik. „Když jsme přišli s jeho návrhem, lidé nám říkali, že jsme se zbláznili. Stejně jako když jsme začínali s Barem, který neexistuje nebo Pandou," směje se.

Ztracení nebo zranění v lesích? Pomůžou Body záchrany
22. 10. 2016
Jižní Morava - Osm opilých lidí, kteří se nedávno ztratili ve vinicích při burčákovém pochodu v Mutěnicích na Hodonínsku, záchranáři našli i díky mobilní aplikaci Záchranka. Kromě přivolání zdravotníků totiž pošle operátorce také přesnou polohu zraněného. Teď se Lesy České republiky rozhodly na projekt navázat a po jihomoravských lesích nyní rozvěšují 169 takzvaných Bodů záchrany. „Jsou to žluté plastové tabule, které připomínají turistické značení. Každá má unikátní kód, který stačí říct operátorovi tísňových linek a podle něj lze najít každého, kdo to bude potřebovat," popsala systém mluvčí společnosti Eva Jouklová.

Pod Pálavou zabublají v kotlích guláše. Na Blanensku vyloví rybník Olšovec
21. 10. 2016
Mikulov, jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Vůně guláše provoní o víkendu Mikulov na Břeclavsku. Již v sobotu zatopí soutěžní týmy pod kotly v areálu hotelu Zámeček. Návštěvníci mohou na Pálavský gulášfest vyrazit od deseti hodin dopoledne. První porce pak budou k ochutnání o hodinu později.

Na stránkách Brna byl odkaz na japonský eskort servis se spoře oděnými ženami
21. 10. 2016
Brno – Pokud si Brňané na stránkách magistrátu hledali informace o projektu Centrope, který zahrnuje přeshraniční spolupráci jižní Moravy s Rakouskem, Slovenskem i Maďarskem, mohlo se jim stát, že skončili na stránkách se spoře oděnými asijskými ženami.

Letecká linka Brno - Mnichov po téměř roce fungování? Padesát cestujících denně
21. 10. 2016
Brno /ANKETA/ – Před rokem propojila letadla Brno s Mnichovem. Z počátku neměla linka cestující. Nyní ji využívají desítky pasažérů denně.

Největší letošní dražba v Brně. Budovu České televize prodali za 81 milionů
20. 10. 2016
Brno – Jedenaosmdesát milionů korun si po čtvrteční dražbě může připsat Česká televize. Právě za tolik se prodala budova v Běhounské ulici, kterou brněnští zaměstnanci stanice opustili letos v létě.

Vystrkování zadku na americký konvoj? Místo výtržnictví jen přestupek
20. 10. 2016
Vyškov – Napřed dostal Martin Zapletal, který na konci května vystrkoval nahý zadek na americký vojenský konvoj projíždějící Vyškovem, podmínku za výtržnictví. V hlavním líčení, které se u vyškovského okresního soudu odehrávalo ve čtvrtek, soudkyně Zdeňka Kalová přehodnotila případ na přestupek. „Pro muže tak jednání u soudu skončilo," sdělila.

Zastavení nebo dokonce léčba leukémie? Chybí jen malý krok, řekl vedoucí výzkumu
20. 10. 2016
Brno – Chronickou leukémií ročně v České republice onemocní šest lidí ze sta tisíc obyvatel. Přestože je nemoc nevyléčitelná, lékařům se daří ji u pacientů brzdit. Výzkumný tým vědců z Fakultní nemocnice Brno a Ceitecu pracuje nyní na výzkumu kombinací léčby, která by mohla nemocné uzdravit.

Realita podle Simpsonových
20. 10. 2016
Slavný animovaný seriál Simpsonovi odvysílal už svou 600. epizodu a jeho popularita je stále obrovská. Tvůrcům se navíc při komentování aktuálního dění čas od času podaří předpovědět budoucnost. Ať už jde o chytré hodinky, o kandidaturu Donalda Trumpa na amerického prezidenta, nebo třeba o pád rublu.

Funkce končícího hejtmana Haška: z 29 jich zbylo osm
20. 10. 2016
Brno, jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Někdo sbírá známky, jiný modely aut. Dosluhující jihomoravský hejtman Michal Hašek byl známý tím, že hromadil funkce. Ještě před třemi lety jich měl devětadvacet. Letos už je situace úplně jiná, zastává jich osm.

VIDEO: Podívejte se, jak policisté zatýkali břeclavského vězně na útěku
19. 10. 2016
České Budějovice - Husarský kousek se v úterý večer podařil členům zásahové jednotky jihočeské policie. Již podruhé zadrželi uprchlého vězně Davida Váchu, po kterém bylo vyhlášeno pátrání v celé republice. Tentokrát se ukrýval v Českých Budějovicích.

I výměna okna zaviní otravy, upozorňuje kominický technik
19. 10. 2016
Jižní Morava /ROZHOVOR/ – Revize karem a komínů. Tuto povinnost spousta lidí zanedbává, ačkoli následky můžou být tragické. „Vyhláška nařizuje, že majitel musí nechat komíny a karmy od plynových spotřebičů zkontrolovat odborníkem nejméně jednou ročně," připomíná kominický technik Pavel Ulrich.

Kritická situace. ČAD chybí řidiči, ti současní si ani nemohou vybrat dovolenou
19. 10. 2016
Blanensko – Dopravce ČAD Blansko zaměstnává řadu řidičů v důchodovém věku. I tak ale muži a ženy za volantem autobusů ve firmě chybí a ti stávající si kvůli tomu ani nemohou vybírat dovolenou. Společnost proto ve čtvrtek pořádá velkou náborovou akci. Koho zajímá práce řidiče autobusu, může od deseti hodin do tří odpoledne přijít za budovu ředitelství ČAD v Nádražní ulici v Blansku, kde se dozví všechny potřebné informace.

Konec omezení. Dálnice D1 bude od pondělí bez dělníků, má být bezpečnější
19. 10. 2016
Vyškovsko – Je prakticky jedno, zda jede z Brna směrem na Vyškov nebo naopak na Vysočinu. Dálnice D1 je v obou směrech plná dělníků, těžké techniky a řady omezení. Řidič David Král, který cestuje po celé republice, si na neustálé uzavírky už tak nějak zvykl. „Je to ale velmi nepříjemné. Musím vždy počítat s výraznou časovou rezervou, na tuzemské dálnice se nedá spolehnout," upozornil řidič.

Slavnostní mše na Petrově se zúčastnili všichni moravští a čeští biskupové
18. 10. 2016
Brno – Stovky věřících se v úterý večer v Brně účastnily slavnostní bohoslužby v katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově. Lidé při ní viděli všechny české a moravské biskupy.

Zeptejte se přímo v Bruselu. Deník zajistí odpověď
18. 10. 2016
Zajímá Vás, čím je pro nás důležitý Evropský parlament? Chcete vědět, jak úředník v Bruselu může ovlivnit Váš život? Máte konkrétní problém, který by měly řešit evropské instituce v Bruselu?

Málo zdravotních sester? V Brně pomůže sdílené bydlení
18. 10. 2016
Brno /ANKETA/ – V jednom bytě budou společně bydlet zdravotní sestry z Ukrajiny či Slovenska. Nájem v městských bytech za ně zaplatí nemocnice, ve které pracují. Takový je plán, který na začátku týdne představil brněnský náměstek primátora Petr Hladík. Chce tím vyřešit nedostatek sester v brněnských nemocnicích.

Plní funkci, ale chybí detaily. Od rekonstrukce náměstí Svobody uplynulo 10 let
18. 10. 2016
Brno /FOTOGALERIE/ – Deset svíček na dortu by si v úterý mohlo sfouknout opravené brněnské náměstí Svobody, kdyby slavilo narozeniny. V říjnu 2006 skončilo pro obyvatele šestileté klopýtání po rozkopaných chodnících a hluk.

Český nesmysl: Minijatka na farmě musí plnit předpisy jako Kostelecké uzeniny
17. 10. 2016
Zásadně bez dotací a úvěrů. Tímto pravidlem se při zvelebování svého zámeckého panství v Nových Hradech u Litomyšle řídí manželé Magda a Petr Kučerovi. I tak musejí překonávat mnohé překážky, nastražené státní správou. „Společnosti by měla sloužit, ale často funguje jako represe," říká zámecký podnikatel. Odradit se však nenechá. Právě dokončuje minijatka pro daňky a jeleny z vlastního chovu, přitom musí splnit předpisy, jako by stavěl Kostelecké uzeniny v malém.

Strany si rozdělily posty v krajské radě. ANO má hejtmana a ještě čtyři radní
17. 10. 2016
Brno, jižní Morava – Kolik jaká strana bude mít zástupců v krajské radě oznámili lídři nově vznikající koalice už minulý týden. Po pondělních jednáních rozhodli také o rozdělení kompetencí v budoucí radě. Z jedenácti míst v radě má pět včetně hejtmanského křesla obsadit vítězné ANO.

Brněnské Vánoce: Na Moravském náměstí chystají vytápěná šapitó i bar s punči
17. 10. 2016
Brno - Už za šest týdnů Brno zahájí trio vánočních trhů. Největší změny slibují pořadatelé na Moravském náměstí. Chystají vytápěná šapitó i bar s punči.

Před 145 lety poprvé krachl sen o české samostatnosti
16. 10. 2016
Psal se 10. říjen 1871, když pražský zemský sněm schválil za neúčasti českoněmeckých poslanců návrh na ustavení české autonomie v rámci Předlitavska. Příznivě nakloněný císař se ale odporu Němců lekl a tzv. fundamentální články vetoval. O to silněji pak český sen o vlastním státě rezonoval v roce 1918.

Jak bojovat s obezitou? Pocit hladu můžou potlačit geny, tvrdí argentinský vědec
16. 10. 2016
Brno - Už nejez! křičí na lidské podvědomí gen v mozku. Systém, jak tyto buňky fungují a zda pomocí nich lze předcházet obezitě, zkoumá argentinský vědec Marcelo Rubinstein. „Je to studie na dlouhou trať. Snažíme se postupně řešit spoustu malých otázek, které dohromady tvoří důležitou odpověď," líčí.

Jihomoravská architektura? Lepší než jinde. Autoři zvládají tradici i modernu
16. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Za měsíc vyhlásí odborníci vítěze České ceny za architekturu. Jižní Moravu zastupuje devět projektů. Čtenáři Deníku Rovnost si už mezi nimi našli v internetové anketě svého favorita.

Dochovala se jako jediná. V Klamově huti vyráběli železo, slitinu i točili film
16. 10. 2016
Blansko /HISTORIE OD PODLAHY/ – Jako jediná z železářských hutí na území bývalého blanenského panství rodu Salmů se dochovala do dnešní doby. Byla jednou z prvních v Česku, ve které se používalo minerální palivo. Řeč je o Klamově huti. Právě jí je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Historie od podlahy.

Místo družiny třeba basketbal. Školáci dostali pokusně hodinu pohybu týdně navíc
16. 10. 2016
Brno - Projekt Hodina pohybu navíc připravilo ministerstvo školství, zapojilo se sedm škol na Brněnsku. Mimo jiné i základní škola v Novolíšeňské. její žáci teď místo družiny sportují.

Moravská Nová Ves opouští Podluží. Za sto tisíc ročně jí vadí nečinnost svazku
16. 10. 2016
Moravská Nová Ves – Stačilo. Moravská Nová Ves končí v Dobrovolném svazku obcí Regionu Podluží. Co by zakládající člen opustí jeho řady v úterý, kdy se koná schůze a odstoupení městyse je stěžejním bodem programu.

Zastavte koalici s ANO, vyzývá dopis zástupců brněnské TOP 09 předsedu Kalouska
15. 10. 2016
Brno – Odvolejte krajského předsedu TOP 09 a brněnského šéfa Jaroslava Kacera, zabraňte koalici s ANO. Dopis tohoto znění adresovaný předsedovi strany Miroslavu Kalouskovi koluje po kraji. Podepsaní pod ním mají být zástupci brněnských buněk TOP 09.

Senátní finále voliče netáhne. Na jižní Moravě jich zatím přišlo devět procent
14. 10. 2016
Jižní Morava – Druhé kolo senátních voleb první den přilákalo pouze asi devět procent voličů, v jejichž obvodě se letos na jižní Moravě senátoři volí. Těch je přitom rovnou pět.

Počet nových případů žloutenky na jižní Moravě znovu narůstá
14. 10. 2016
Brno – V Jihomoravském kraji znovu narůstá počet nově nakažených žloutenkou. Za poslední týden přibylo 25 případů, sdělila v pátek ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Na přelomu září a října přitom přibylo za týden jen devět případů, což ale hygienici nechtěli předčasně označovat za ústup. Od začátku roku zaznamenali na jižní Moravě 319 potvrzených případů.

"Lidová myslivost" jde často proti zájmům přírody i milionů lidí
14. 10. 2016
Myslivost může být krásné hobby – ale postkomunistická „lidová myslivost" v Česku jde často proti zájmům přírody i milionů lidí, kteří s flintou do lesa nechodí. Nyní, kdy se projednává novela mysliveckého zákona, se spory o pojetí myslivosti opět vyhrocují.

V Pavlově poodhalí éru lovců mamutů. Lysice lákají na zámecké dýňobraní
14. 10. 2016
Jižní Morava /TIP NA VÍKEND/ - Přenést se do doby, v níž žili lovci mamutů, mohou návštěvníci Archeoparku Pavlov na Břeclavsku. Letos tam poprvé oslaví Mezinárodní den archeologie. Svět historie se speciálním programem se zájemcům otevře v sobotu v devět hodin dopoledne. Jeho součástí bude ve dvě hodiny odpoledne také přednáška na téma Lovci mamutů pod Pálavou. Přednese ji Martin Novák z brněnského archeologického ústavu. „Je to odborník, o té době ví spoustu věcí. Podílel se na výzkumech, návštěvníci se mohou dozvědět plno zajímavých faktů," upozornila Věra Hábová z pavlovského archeoparku.

Druhé kolo voleb do senátu: dosavadním senátorům sázkaři příliš nevěří
14. 10. 2016
Jižní Morava – V pátek ve dvě hodiny odpoledne se po týdnu otevírají volební místnosti. Pouze na pěti místech v kraji.

Učitelka ukázala dětem sošku Panny Marie jako vzor. Ze školy musela odejít
14. 10. 2016
Brno /ANKETA/ – Do druhé třídy na brněnské základní škole v Janouškově ulici měla přinést sošku Panny Marie a říct žákům, že pokud budou zlobit, půjdou ji poprosit o odpuštění. Jak zjistil Deník Rovnost, učitelka Petra Štěpánová poté ze školy musela odejít. O promítání náboženské víry do výuky se podle ní nejednalo.

Druhé kolo senátních voleb: Zimovčák podporuje Hubáčkovou
13. 10. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ – Na pěti místech jižní Moravy půjdou lidé k volebním urnám znovu o nastávajícím víkendu. Budou rozhodovat ve druhém kole senátních voleb. Do něj postoupilo deset kandidátů.

I váš hlas může rozhodnout v soutěži o nejlepší zpravodajský web
13. 10. 2016
Hlasujte v ceně českého internetu Křišťálová Lupa 2016! Díky vám má Deník.cz, pod který spadají i jihomoravské weby Rovnosti, šanci uspět mezi nejlepšími v kategorii "Zpravodajství".

Ladění koalice: ANO má mít v krajské radě 5 míst, ČSSD 4, ostatní po jednom
13. 10. 2016
Jižní Morava – Nová rada Jihomoravského kraje by měla být v nadcházejícím čtyřletém období jedenáctičlenná, pět členů včetně hejtmana by v ní mělo mít ANO, čtyři členy ČSSD a po jednom zbývající dva partneři, tedy Starostové pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. O početních poměrech v radě informoval lídr ANO a kandidát na hejtmana Bohumil Šimek. Na vytvoření koalice se výše zmíněné strany dohodly ve středu.

Převrácený kamion zablokoval na osm hodin dálnici D1. Uhynuly desítky prasat
13. 10. 2016
Lesní Hluboké /FOTOGALERIE/ – Zabijačka na dálnici? Ne, za padesát mrtvých prasat a zraněného člena posádky může nehoda zahraničního kamionu. Ranní nehoda ve čtvrtek uzavřela dálnici D1 na 168. kilometru ve směru Prahu, řidiči sjížděli u Ostrovačic a na dálnici se vraceli u Devíti křížů.

ANO v čele trojbloku připravuje koalici s ČSSD. Lidovci i Hašek jsou ze hry
12. 10. 2016
Jižní Moravu – Domluveno. Jihomoravský kraj dostane novou vládnoucí koalici. Zástupci hnutí ANO, které minulý týden vyhrálo volby, ve středu večer oznámili, že o spolupráci dál jednají se sociálními demokraty. A ještě večer s nimi spolu se svými spojenci Starosty a TOP 09 se Žít Brno podepsali dohodu o společném postupu.

Pocta Wintonovi. Zachránce a jedno ze stovek židovských dětí spojí pamětní deska
12. 10. 2016
Brno - Brno v říjnu dostane dvě nové pamětní desky. Připomenou Nicholase Wintona a Natašu Gollovou.

Boj o motorové lodě na přehradě: zákaz zčásti platí i přes odpor ministerstva
12. 10. 2016
Brno - Udělejme z přehrady nádrž na pitnou vodu. I takový návrh zazněl na úterním jednání brněnských zastupitelů. Ti už dříve podpořili vyhlášku zakazující lodě se spalovacími motory na Brněnské přehradě. Magistrát ale narazil na odpor ministerstva dopravy a vyhlášku měl zrušit.

Nanotechnologie změní budoucnost hygienických vložek
11. 10. 2016
Levnější a bezpečnější dámské hygienické vložky? O tom jsou přesvědčeni indičtí vědci, kteří zveřejnili výsledky svého projektu, který využívá nanovláken. Nová technologie by měla změnit tabuizované téma v indické společnosti, menstruační krvácení žen. Mnoho žen v Indii hygienické prostředky vůbec nepoužívá, protože si je nemůže dovolit.

Neznámí útočníci napadli spoluvlastníka Vinných sklepů Lechovice
11. 10. 2016
Znojmo – Minoritního vlastníka Vinných sklepů Lechovice Ivana Kalaše měli přímo před jeho domem ve Znojmě fyzicky napadnout neznámí útočníci. Stalo se tak poté, co měl Kalaš najít propíchané pneumatiky u svého auta. K napadení mělo dojít právě v momentě, kdy měnil poškozená kola. Kalaš údajně vyhledal lékařské ošetření. O Vinné sklepy Lechovice se vedou spory, firma je v insolvenci.

Hašek v kraji propadl. Zamotal se do kauz
11. 10. 2016
Jižní Morava - Je to fáma, je to fáma, je to fáma. Prohlášení Michala Haška v přímém televizním přenosu, kde jedenáctkrát za sebou popřel svoji účast na takzvané lánské schůzce, už vstoupilo do historie. „Nepovedená komunikace kolem schůzky nebo případ lobbistky Jany Mrencové stranu poškodily," zhodnotil politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity. Nebyly to ale jediné prohřešky.

Jednání o krajské koalici: Celý vzdal boj o hejtmana, chce stabilní vládu
11. 10. 2016
Jižní Morava – Dohoda přes noc, o které nám nikdo neřekl. Jednání o hejtmanovi pro někoho mimo ANO je už bezpředmětné. Tak v úterý komentoval vznik trojbloku hnutí ANO lídr lidovců Roman Celý. „Je to určitý způsob vyjednávání. Budeme to respektovat a jsme připraveni na jednání o budoucí stabilní koalici," řekl Celý.

Uprchlý nebezpečný vězeň: inspekce prověřuje i zaměstnance věznice
11. 10. 2016
Břeclav - Břeclav má uprchlého vězně číslo dva. Stal se jím David Vácha. Policie před ním varuje.

Dohady o koalici: vítězné ANO i druzí lidovci chtějí obsadit pozici hejtmana
10. 10. 2016
Jižní Morava - Dohady o krajské koalici pokračují. Lidovci upevnili pozici spojením se Starosty. Přou se s ANO o hejtmana.

Slavnosti břeclavského piva hlásí první hvězdy i oslavy výročí
10. 10. 2016
Břeclav - Po letošním úspěšném ročníku Slavností břeclavského piva je už nyní možné zakoupit vstupenky na ročník 2017. I když se akce plná kvalitní hudby a čepovaného piva uskuteční v areálu břeclavského zámku až 10. června příštího roku, předprodej už běží na plné obrátky. „Rozhodli jsme se naše fanoušky odměnit za brzký nákup lístků. Kdo si do konce roku pospíší, může mít vstup za opravdu prémiovou cenu a ještě zakoupený z pohodlí domova na našich webových stránkách," říká Jan Svoboda, člen správní rady Zámeckého pivovaru Břeclav.

Podíl nezaměstnaných na jižní Moravě v září klesl na 5,9 procenta
10. 10. 2016
Jižní Morava – Na jižní Moravě dlouhodobě klesá nezaměstnanost. Dostala se na 5,9 procent, což je o 0,2 procenta méně než v srpnu. Spolu s červnem je tak září měsíc s nejnižší nezaměstnaností. Je to nejméně od ledna 2009.

Krajské zastupitelstvo: obhájil radní Tesařík, loučí se právník Navrátil
10. 10. 2016
Hodonínsko – Z Hodonínska budou hned tři noví krajští zastupitelé. Za ANO 2011 Martin Kyjovský z Kyjova, za SPD Lubomír Španěl ze Šardic a pirát Ivo Vašíček z Čejkovic.

Referendum o nádraží: Názor lidí nebudeme přehlížet, řekl ministr dopravy Ťok
9. 10. 2016
Brno /ROZHOVOR/ – Debatu o poloze brněnského vlakového nádraží nesmí ovládnout emoce. Takový vzkaz vyslal ministr dopravy Dan Ťok v rozhovoru pro Deník Rovnost obyvatelům krajského města v reakci na výsledky referenda. „Debatu o takové věci, jako je umístění nádraží, by neměly ovládat emoce, ale zdravý rozum," řekl.

Platební karta místo jízdenky? Možnost se rýsuje pro cestující v celém kraji
9. 10. 2016
Jižní Morava – Kontrola jízdenek prosím. Vlastníte roční kupon? Přiložte prosím platební kartu. Tak podle všeho budou od ledna vypadat kontroly revizorů v brněnské dopravě. Jak Deník Rovnost již informoval, nově si lidé mohou zaplatit roční jízdné přes internet.

U voličů stále táhne Juránek. Dostal nejvíce preferenčních hlasů
9. 10. 2016
Jižní Morava – Jihomoravané se naučili kroužkovat své oblíbené politiky na kandidátních listinách. Svědčí o tom i relativně časté používání tohoto nástroje u voleb.

Zachránil několik životů. Velitel se musí rozhodovat chladnokrevně, říká hasič
9. 10. 2016
Brno /ROZHOVOR/ – Pomáhal při tragickém požáru kasina v Brně v roce 2002, organizoval hasiče při nedávném požáru skladu matrací v brněnských Černovicích. Také vynášel těla zavražděných z rodinného domu v Ivanovicích v Brně, kde měl Američan Kevin Dahlgren v roce 2013 zavraždit čtyři své příbuzné. „Povolání se u nás vlastně dědí. Otec i bratr totiž byli hasiči," přibližuje velitel hasičů z brněnské stanice Lidická Tomáš Richter, proč ho toto povolání lákalo už od dětství.

Volební analýza: Republika, kraj nebo Brno?
9. 10. 2016
Jižní Morava – Jihomoravané zvolili změnu. Přestože hejtman Michal Hašek dostal tisíce osobních hlasů, ještě víc je těch, kteří ho už ve vedení kraje nechtějí. Sociální demokracie přišla oproti minulým krajským volbám o čtyřicet tisíc hlasů (a víc než polovinu zastupitelů) a vypadá to, že už u krajské vlády nebude. Minimálně ne jako hejtman.

Koaliční námluvy: zatím bez jasného výsledku, ČSSD jedná s ANO bez Haška
9. 10. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ – Osm let vlády sociální demokracie a hejtmana Michala Haška je pravděpodobně u konce. Krajské volby na jihu Moravy vyhrálo hnutí ANO s patnácti zastupiteli, následované lidovci s jedenácti. Až na třetím místě skončili sociální demokraté, kteří budou mít stejně mandátů jako jejich bývalý koaliční partner. Strany teď vyjednávají o možné koalici, v neděli v podvečer ale zástupci žádné z nich zatím nechtěli ani nastínit probírané varianty.

Pro nádraží v centru hlasovalo asi 60 tisíc Brňanů. Referendum je ale neplatné
8. 10. 2016
Brno – Zhruba čtvrtina všech brněnských voličů přišla v pátek a v sobotu vhodit svůj hlasovací lístek do uren referenda. V tom se rozhodovalo o budoucí poloze hlavního vlakového nádraží v Brně. Referendum je proto neplatné. Aby jeho výsledky bylo možné brát jako závazné, muselo by se jej zúčastnit alespoň pětatřicet procent voličů. Těch je v Brně asi tři sta tisíc.

Poražený hejtman Hašek: Kraji se prohnalo tsunami Agrofertu, lidé chtěli změnu
8. 10. 2016
Brno – Sociální demokracie šla do voleb s ambicí obhájit vítězství. Skončila ale na třetím místě za Hnutím ANO a lidovci. „Na prvním místě chci poblahopřát vítězi voleb," říká současný hejtman Michal Hašek. Podle něj sociální demokracii výsledek voleb stále opravňuje k tomu účastnit se jednání o krajské koalici. V politice rozhodně nekončí.

Krajské volby vyhrálo ANO. ČSSD skončila až třetí. Referendum v Brně je neplatné
8. 10. 2016
Jižní Morava - Sečteno. Volby do krajského zastupitelstva vyhrálo s 20,84 procenty hlasů Hnutí ANO a získalo 15 mandátů. V napínavém boji o druhé místo zvítězili s 15,94 procenty a ziskem 11 mandátů křesťanští demokraté, kteří o pět desetin procenta porazili sociální demokraty, kteří jich získali rovněž 11. Čtvrté místo obsadili komunisté s 9,69 procenty a sedmi mandáty. Za nimi se umístili občanští demokraté (8,07 procent, 6 mandátů), Starostové pro jižní Moravu (6,21 procent), koalice SPD a SPO (5,66 procent) a Zelení a piráti (5,11 procent). Starostové pro jižní Moravu, SPD a SPO a TOP09 získali čtyři mandáty, Zelení a Piráti tři. Ke krajským volbám zamířilo 36,84 procent voličů. Ze senátních voleb v obvodu 55 postupuje do druhého kola Pavel Staněk (ANO) s 19,65 procenty a Jan Žaloudík (ČSSD) s 18,62 procenty. V obvodu 58 vyhrál s 28,16 procenty Jiří Dušek (ANO) a do dalšího kola postupuje spolu se Stanislavem Juránkem (KDU-ČSL), který dosáhl 21,99 procent hlasů. Voleb do senátu se zúčastnilo 39,9 procent voličů.

ONLINE: Krajské volby? Poražený Hašek a vítězné Hnutí ANO
8. 10. 2016
Jižní Morava – Hlasy v krajských volbách v Jihomoravském kraji jsou sečteny. Zvítězilo Hnutí ANO, druzí skončili lidovci a až na třetím místě skončila ČSSD vedená dosavadním hejtmanem Michalem Haškem. Pokračování podrobné online reportáže najdete na www.rovnost.cz.

Královské nájemné? Zahrnuje i nábytek, upozorňují úředníci
8. 10. 2016
Brno, jižní Morava – Přes šest set tisíc korun ročně platí ministerstvo financí za pronájem kanceláří v Brně na Nových sadech. S náklady na úředníka sto osm tisíc korun obsadila tato kancelář v kraji druhé místo mezi nejdražšími, které si státní instituce pronajímají.

Voják postřelil kolegu ve vyškovském baru. Zřejmě nešťastnou náhodou
8. 10. 2016
Vyškov – Těžkým zraněním skončila po výstřelu v noci na sobotu návštěva šestadvacetiletého vojáka v jednom z barů na Masarykově náměstí ve Vyškově. Jak se událost stala, je v šetření policie. „Nic ale zatím nenasvědčuje úmyslnému jednání. Událost mohla být pouze nešťastnou náhodou," sdělila policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Voliči se k urnám nehrnuli ani v sobotu. Účast v kraji přesáhla 33 procent
8. 10. 2016
Jižní Morava – Volební místnosti se v sobotu v osm hodin ráno opět otevřely pro poslední voliče, kteří chtějí vhozením svého hlasu ovlivnit budoucí směřování Jihomoravského kraje a rozhodnout o tom, kdo je bude zastupovat v senátu. Na jižní Moravě do sobotních 13 hodin odvolila v krajských volbách více než třetina voličů.

Ochrana chaty před vykradením? Odházejte sníh, radí expert
8. 10. 2016
Jižní Morava – Nepříjemné překvapení čekalo letos na jaře na Brňanku Annu Grüberovou, která má chatu poblíž Mikulova na Břeclavsku. Místo úklidu po zimě a plánovaného odpočinku totiž musela zametat střepy a zjišťovat škody. Její chalupu si za svůj cíl vybral zloděj, který využil toho, že v zimě jsou většinou letní chaty opuštěné. „Měl to jednoduché, mám chatku na okraji lesa, který ji zakrývá, a poblíž není žádný jiný dům. To byl i důvod, proč jsem si ji koupila, chtěla jsem ničím nerušené místo, kde si budu moct odpočinout," zdůvodnila žena.

První den voleb: k urnám v kraji přišla pětina lidí
7. 10. 2016
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Boj o hlasy má za sebou úvodní část. Na jižní Moravě v pátek zamířilo k volbám do krajského zastupitelstva 20,28 procent voličů, o jedno procento méně pak do senátu. Účast za první den je stejná jako před čtyřmi roky. Volební místnosti se v pátek uzavřely úderem desáté hodiny večer, lidé mohou volit ještě v sobotu od osmi ráno do dvou hodin odpoledne.

Avion zve na rytíře a maskované bojovníky z Lega. Slavkov láká na dýňobraní
7. 10. 2016
Jižní Morava /TIP NA VÍKEND/ - Vytrénovat své nindžovské schopnosti a nebo se bavit s kamarády mohou děti i dospělí od soboty v nákupním centru Avion Shopping Park. Svět lega se návštěvníkům otevře poprvé v sobotu v deset hodin dopoledne na akci Lego ostrov kreativity.

Sledujte živě volby s Deníkem Rovnost
7. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od pátečních čtrnácti hodin lidé na jižní Moravě rozhodují v krajských volbách. V pěti volebních obvodech volí také senátory. V Brně a Břeclavi také lidé rozhodují v referendech o poloze vlakového nádraží, respektive stavbě velkoprodejny. Sledujte nejpodrobnější volební zpravodajství z vašeho okresu, sčítání výsledků a nejzajímavější události. Vše podstatné pro vás sleduje náš volební tým.

Máte zmatek ve volbách a referendech? Čtěte naši přehlednou volební kuchařku
7. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Už v pátek odpoledne zamíří Jihomoravané k volebním urnám, aby rozhodli, kdo příští čtyři roky usedne v křeslech krajských zastupitelů. Někteří určí také své zástupce v senátu. Brňané a Břeclavané navíc vyrazí k referendům o hlavním vlakovém nádraží a novém nákupním centru. Kdo nestihne hlasovat v pátek, bude mít příležitost ještě v sobotu.

Chodit do dvou kostelů? Tradice obyvatel z Hoštic-Heroltic postupně mizí
6. 10. 2016
Hoštice-Heroltice - Jedna vesnice, dvě farnosti. Od nepaměti Hoštičtí chodí do kostela v obci, Heroltičtí dojíždějí na mše do nedalekých Topolan. Jde o tradici, nicméně v posledních letech se začala vytrácet.

Sledujte volební zpravodajství regionálních Deníků
6. 10. 2016
Tento víkend nás čekají krajské volby, hlasovat se bude také o třetině kandidátů do Senátu. Deník.cz pro vás připravil speciální stránky, na kterých se budou zobrazovat průběžné i konečné výsledky včetně výčtu zvolených kandidátů. Už od pátečního poledne budeme také on-line zprostředkovávat aktuální informace. Vzhledem k tomu, že máme v regionech nejvíce redaktorů ze všech médií, můžete čekat to nejúplnější zpravodajství z celé republiky.

Stávková pohotovost u záchranky: Kontrola nezkoumala, co měla, vadí odborářům
6. 10. 2016
Brno – Doposud nemáme žádné výsledky kontroly, ale v zápise poradního sboru stojí, že dopadla dobře, upozornili ve čtvrtek odboráři. Hloubková kontrola měla prošetřit vyostřenou personální situaci v jihomoravské záchrance, kvůli které vyhlásili na konci července stávkovou pohotovost. Odboráři však poukazují na to, že se kontroloři věnovali odlišným záležitostem.

Zoopark hlásí vyšší návštěvnost. Klokany má předjednané, budou příští rok
6. 10. 2016
Vyškovsko – V dobrých sezonách evidují na konci roku kolem 175 tisíc návštěvníků. A přestože ta letošní ještě není u konce, loňský propad, kdy lidi lákala díky tropům spíš koupaliště, se ve vyškovském zooparku podle všeho opakovat nebude.

V centru, nebo mimo něj? Polohu brněnského nádraží řešili už v roce 1927
5. 10. 2016
Brno – Hvízdající brzdy, hlášení výpravčích a ruch města z okolních ulic. Tak vypadá okolí brněnského nádraží v centru města již od poloviny devatenáctého století. Hlavním nádražím se stalo až v roce 1909. Od dvacátých let se pak odborníci přou, zdali jej neodsunout mimo centrum úplně.

Jihomoravský kraj má zásady územního rozvoje. Zastupitelé je schválili hladce
5. 10. 2016
Brno – Po letech se jižní Morava dočkala schválení Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. Zastupitelé se kvůli nim sešli mimořádně jen dva dny před volbami. Proti byli jen tři přítomní.

Online rozhovor: na dotazy čtenářů odpovídal Roman Celý
5. 10. 2016
Jižní Morava - Jednička kandidátky KDU-ČSL na jižní Moravě Roman Celý ve čtvrtek 6.10. od 13.00 odpovídal čtenářům Deníku Rovnost v online rozhovoru na jejich dotazy.

Bez dluhu za odpad o třetinu méně. Levnější šalinkartu koupí lidé přes internet
5. 10. 2016
Brno – O třetinu levněji se Brňané, kteří si kupují roční předplatné na hromadnou dopravu, svezou již od prvního ledna. O návrhu Brněnský deník Rovnost již informoval. Teď jej schválili radní. „Na slevu bude mít nárok každý, kdo platí ve městě za svoz komunálního odpadu a nemá na tomto poplatku dluh," upřesnil podmínku náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander.

Návrat původních ryb do řek. Prvních pár set malých jeseterů opět plave v Dyji
5. 10. 2016
Břeclav /REPORTÁŽ/ – Prvních dvě stě padesát jeseterů malých vypustili do řeky Dyje. Celkem jich mají vysadit do Moravy a Dyje pětadvacet tisíc. Náklady budou skoro půl milionu korun.

Vzácnou Bakchovu fontánu bučovického zámku ohrožuje sůl. Voda z ní opět netryská
5. 10. 2016
Bučovice – Trvalo skoro tři sta let, než byla znovu uvedena do provozu. Bakchovu fontánu na nádvoří bučovického zámku svlažovala voda pravděpodobně naposledy v roce 1722. V roce 2014 z ní vytryskla znovu. Jenže jen na necelé tři sezony. I přes nákladnou rekonstrukci má totiž problém. Ve spodní části je v oblasti pod chrliči vody narušená výkvěty solí, které kromě estetické stránky ničí i kamenicko-sochařskou výzdobu.

Předvolební debata: Nejvíc nepravd řekl lidovec Celý, zhodnotil Demagog.cz
4. 10. 2016
Brno – Osm kandidátů na hejtmana se utkalo v páteční diskuzi České televize. Brněnský projekt Demagog.cz, který hodnotí pravdivost výroků politiků, ověřil i tuto debatu.

Projekt Rovnosti SMS voličům: lídři kandidátek odpovídali v krátkých zprávách
4. 10. 2016
Jižní Morava – Už v pátek se otevřou volební místnosti a Jihomoravané budou vybírat novou krajskou reprezentaci. Deník Rovnost proto přišel s projektem SMS voličům. Oslovil devět hlavních politických stran, hnutí a koalic, aby odpověděly na sérii jedenácti otázek. Na každou měli jen 160 znaků, tedy rozsah běžné SMS.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídal Bohumil Šimek
4. 10. 2016
Jižní Morava – Od května roku 2015 pracuje jako ředitel Městské policie Brno. V nadcházejících krajských volbách sedmého a osmého října se bude Bohumil Šimek ucházet o přízeň voličů jako lídr kandidátky hnutí ANO 2011.

U politiků vítězí facebook. I když často chudý
4. 10. 2016
Jižní Morava – Poslední dny odpočítávají politici ucházející se o post v krajském zastupitelstvu do chvíle, než se otevřou volební místnosti. Většina z nich vyšla za voliči do ulic v rámci takzvané kontaktní kampaně. V kontaktu se ale s lidmi snaží být i na sociálních sítích.

Online rozhovor: Michal Hašek odpovídal na dotazy čtenářů
4. 10. 2016
Brno – Sociální demokrat Michal Hašek stojí v čele Jihomoravského kraje už osm let. Od doby, kdy porazil tehdejšího lidoveckého hejtmana Stanislava Juránka. V letošních krajských volbách 7. a 8. října ho čeká boj o třetí období v čele kraje.

OBRAZEM: Roboti i simulátor rychlovaku. V Brně začal strojírenský veletrh
4. 10. 2016
Brno – 3D tiskárny nebo nesilnější robot na světě. Brněnské výstaviště v pondělí otevřelo své brány pro návštěvníky Mezinárodním strojírenském veletrhu.

Na poštu se ženě kvůli pivařům moc nechce. Jinde Poštu Partner odmítají
4. 10. 2016
Vyškovsko – Jít si něco vyřídit a přitom mít za zády muže popíjejícího pivo? Taková myšlenka se nezamlouvá obyvatelce Kučerova Ludmile Vítové. Je tomu měsíc, co v obci nahradila klasickou pobočku Pošta Partner. Sídlí právě v restauraci.

Poloha vlakového nádraží: Nerozumíme referendu, vadí Brňanům
4. 10. 2016
Brno /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Nejen o složení krajského zastupitelstva budou tento pátek a sobotu rozhodovat voliči v Brně. Dostanou příležitost se v referendu vyjádřit také k poloze hlavního vlakového nádraží. Podle zjištění Brněnského deníku Rovnost mnoho lidí ale nerozumí otázkám, o nichž mají hlasovat. Vyplývá to z výsledků dotazníku mezi stovkou lidí z Brna. První otázka jim připadá o něco srozumitelnější, druhou chápe jen hrstka dotázaných. Kvůli nejasné formulaci někteří hlasovat ani nepůjdou.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídal Ivo Pojezný
3. 10. 2016
Brno – Ivo Pojezný, dlouholetý pedagog, kterého ve volbách v roce 2013 preferenční hlasy posunuly do poslanecké sněmovny, se rozhodl utkat o přízeň voličů i v krajských volbách sedmého a osmého října.

Ostrá debata jihomoravských lídrů? Spíš poklidná diskuze
3. 10. 2016
Brno – Útok nových stran na hejtmana Michala Haška? Spíš poklidná diskuze v České televizi. Kdo si libuje ve vyostřených debatách při americkém prezidentském duelu Trumpa a Clintonové, musel být v pátek večer trochu zklamaný. Politická debata zájemců o post jihomoravského hejtmana byla navzdory očekávání mírná.

Záchranáři pojedou pomoci i za hranici
3. 10. 2016
Hnanice, Znojmo – Nehody, velké havárie a vůbec případy, kdy mají záchranáři víc práce, než dostupných posádek pomůže řešit dohoda mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem. Stanoví pravidla a podmínky pro vzájemnou pomoc přes hranici.

Účet za volební kampaně: 20 milionů. Pomáhají dary i dobrovolníci
3. 10. 2016
Jižní Morava – Dvacet milionů korun. Takovou částku má v letošním rozpočtu Jihomoravský kraj na podporu nízkoprahových center pro děti a mládež. Stejnou sumu se rozhodla devítka hlavních stran investovat do předvolební kampaně.

Jiří Přibáň: Největším ohrožením civilizace je národní suverenita
2. 10. 2016
Dnešní Evropané ze všeho nejméně chtějí pokračování současného stavu. Brexit by nám měl otevřít oči, protože hledíme do propasti a nevíme, jak zabránit pádu, říká v rozhovoru s publicistou Karlem Hvížďalou český právní filozof Jiří Přibáň, který působí na cardiffské univerzitě. Hovořili spolu mimo jiné o procesu vystoupení Velké Británie z EU.

Povinné plavání ve školách? Už příští rok
2. 10. 2016
Jižní Morava - Povinné plavání v základních školách? Pravděpodobně už v příštím školním roce. Přestože většina dětí ve školách do plavání chodí, bezplatný plavecký výcvik pro první stupeň chce ministerstvo školství do výuky tělesné výchovy začlenit povinně.

Mrtví na přejezdech? Správa železnic chce některé uzavřít a postavit podchody
1. 10. 2016
Jižní Morava - Tři mrtví a tři zranění. Taková je bilance letošních nehod na železničních přejezdech v Jihomoravském kraji. Loni za stejné období přitom zemřel jen jeden člověk. „Poslední čtyři roky mrtvých na přejezdech ubývalo, teď je jich zase víc. Úsek trati mezi Veselím nad Moravou a Strážnicí na Hodonínsku je doslova černá díra," poznamenal Pavel Skládaný z Centra dopravního výzkumu.

Online rozhovor: Josef Zimovčák odpovídal na dotazy čtenářů
1. 10. 2016
Hodonín - Desetinásobný mistr světa na vysokém kole svým rozhodnutím vstoupit do vysoké politiky sice překvapil mnoho svých přátel, ale pro devětapadesátiletého držitele české ceny Fair Play, má jeho životní cesta logický směr. „Mám za sebou sportovní výkony i úspěšné charitativní projekty. Jako senátor budu mít více možností, jak sportování, především dětí a mladých lidí, a spolkový život na našem Slovácku inspirovat a rozvíjet jej. Na senátní kopec chci vyšlapat vlastní silou. S lehkostí, s úsměvem a srdcem," tvrdí Josef Zimovčák.

Online rozhovor: na dotazy čtenářů odpovídal Roman Celý
1. 10. 2016
Jižní Morava - Jednička kandidátky KDU-ČSL na jižní Moravě Roman Celý v pondělí od 8:30 hodin odpovídal čtenářům Deníku Rovnost v online rozhovoru na jejich dotazy.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídal kandidát do senátu Jan Žaloudík
1. 10. 2016
Brno - Ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, bývalý děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a kandidát do senátu Jan Žaloudík bude v online rozhovoru odpovídat čtenářům Deníku Rovnost.

Čtyři roky v kraji: nedostatky v dopravě vadí všem, na vinících se neshodnou
1. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Neexistující opozice a skandály kolem hejtmana Michala Haška. I tak si zapamatovali jihomoravští zastupitelé své čtyřleté volební období. Do boje o místa v novém pětašedesátičleném výběru jim zbývá týden.

OBRAZEM: Nejmenší papoušci na světě čekají v bošovické zahradě mladé
30. 09. 2016
Bošovice – Čtrnáct nových druhů papoušků letos přivítali v bošovické papouščí zahradě. Mimo jiné si cení nejmenších druhů papoušků na světě: papoušíčka brýlatého a vrabčího.

Brno láká na noc vědců. Kyjov zase na mistrovství ČR v papírovém modelářství
30. 09. 2016
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Na jednu noc se stát vědcem a objevovat. Třeba se ponořit do tajů šifrování textů nebo se zorientovat při živelné pohromě. To lidem nabídne letošní Noc vědců. Program připravilo několik institucí.

Strojírenský veletrh se blíží. Tématem je automatizace. Uvede i startupy
30. 09. 2016
Brno /INFOGRAFIKA/ – Nejvíce vystavovatelů, největší expozice partnerské země, největší veletrh posledních let. K osmapadesátému ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu se už nyní pojí superlativy. Expozice uvítají první návštěvníky v pondělí.

Doprava pro děti a seniory zdarma? Politici se neshodnou
29. 09. 2016
Praha /VIDEO/ - Sedm lídrů politických stran ve velké předvolební debatě Deníku odpovídalo na otázku, zda souhlasí se zavedením dopravy zdarma pro mladé lidi a seniory, kteří by takto mohli cestovat po celé České republice. Politici ale v této otázce nenalezli shodu. 

StB gang, objevilo se na bilboardu. Jejich úpravy? Recese i útoky konkurence
29. 09. 2016
Břeclavsko - Lidé na Břeclavsku upravují politickou reklamu poutající na kandidáty do krajského zastupitelstva. Někteří to berou jako lidovou tvořivost. Policie je dosud bez práce.

Graffiti ve městě? Můžou zkrášlovat i lákat. V Komíně připomínají známé umělce
29. 09. 2016
Brno - S nelegálním graffiti vede Brno nekonečný boj. Poslední dobou se však ukazuje, že schopnosti sprejerů lze využít i pozitivně. V minulých týdnech hlasovali obyvatelé Židenic o výtvarném řešení zdi u supermarketu na Staré osadě. Vybírali z pěti motivů. Vítězný návrh autora Jana Grumla se na zdi objeví do měsíce.

Podzim? Nastává doba pivních speciálů. Sládci chystají novinky
29. 09. 2016
Brno - Nejvíc piva se vypije v horkém létě, s podzimními měsíci a chladnějším počasím přichází propad. Sládci však chystají speciály.

Úřad často zveřejní jen obrázky, kritizuje expert pro otevřenost veřejné správy
28. 09. 2016
Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Víte, kolik peněz dává váš kraj na opravy silnic, jak vypisuje výběrová řízení, koho posílá do dozorčích rad svých firem nebo komu zadává reklamu? Stejně jako před čtyřmi roky, kdy se naposled volilo do krajských zastupitelstev, i letos neziskové organizace udělaly rozsáhlou analýzu toho, jak otevřeně a občansky přívětivě regionální reprezentace vládly. Sdružení Oživení hodnotilo kraje v deseti kategoriích. Jednou z nich byl také přístup k informacím. Jihomoravský kraj v něm obsadil desáté místo ze třinácti, horší byla oblast územního plánování, kde byl poslední. „Výsledky jde dobře srovnat mezi kraji," říká o průzkumu expert na otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek.

Prodloužení studia: až o 21 tisíc korun dražší
28. 09. 2016
Brno - Kdo si chce prodloužit studium na vysoké škole, pravděpodobně si připlatí. Vedení Masarykovy univerzity zvažuje změny v poplatcích za prodloužení studia.

Patrola u hranic se Slovenskem. Hledat případné migranty vypomáhali i vojáci
28. 09. 2016
Lanžhot /FOTOGALERIE/ – Vojáci a policisté obsadili hraniční přechody se Slovenskem. U Lanžhota na Břeclavsku v úterý hlídkovalo kolem padesáti uniformovaných mužů, za kterými přijel také ministr obrany Martin Stropnický. Cílem byla příprava na možný nápor migrantů. „Cvičení není vyvolané konkrétní situací či zvýšeným ohrožením. Zjistili jsme, kde nás tlačí bota. Pro vojáky je to příležitost si to v klidu vyzkoušet. Jde o důležitý vzkaz lidem, že nečekáme, až se něco stane," uvedl Stropnický.

Chytali papouška v hale, museli jej pokropit vodou
27. 09. 2016
Jižní Morava - Nečekanou sprchu dostal papoušek, který minulý týden vletěl do haly ve Vídeňské ulici v Brně. „Měl přibližně třicet centimetrů a museli jsme ho pokropit vodou. Chytili jsme ho pak asi za dvacet minut," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Špatné ovzduší loni zahubilo 5540 Čechů
27. 09. 2016
Celkem 5540 předčasných úmrtí si v loňském roce vyžádalo nadměrné znečištění ovzduší v České republice. Jde o odhad, který bere v úvahu objem emisí zdraví škodlivých látek – jemných prachových částic (známé pod zkratkou PM10), rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a dalších. Problém se týká hlavně severovýchodní Moravy a středního Polabí, nejmenší znečištění naopak má Jihomoravský a Karlovarský kraj.

Senátoři vynechali třetinu hlasování. U všech důležitých jsme byli, tvrdí
26. 09. 2016
Jižní Morava – Přesně 3223 hlasování, z toho 1298 absencí. Někteří jihomoravští zástupci v senátu vynechali za posledních šest let, tedy za své volební období, třetinu všech hlasování. Mezi největší absentéry patří podle zjištění Brněnského deníku Rovnost senátor za obvod pětapadesát Brno-město Jan Žaloudík, který zároveň vede Masarykův onkologický ústav v Brně. „Vždy jsem se účastnil všech důležitých hlasování. Nic jsem nezanedbal," omlouval svou absenci Žaloudík.

Nedostatek lékařů? Masarykova univerzita ho chce mírnit větším počtem absolventů
26. 09. 2016
Brno - Lékařů je v České republice nedostatek. Naposledy na tento problém upozornili praktici, kteří plánovali stávku. Jednou z možností, jak situaci zlepšit, je zajistit větší množství studentů na lékařských fakultách. Ministerstvo zdravotnictví a školství chce zvýšit počet absolventů alespoň o patnáct procent.

Odvrácená tvář potravinových doplňků
25. 09. 2016
Jsou snadno dostupné a slibují úlevu od mnoha obtíží a problémů. Výrobci je prezentují jako „přírodní prostředky" a vzbuzují u klientely falešný pocit neškodnosti a bezpečí. Ve skutečnosti číhá v chabě regulovaných vodách trhu s potravinovými doplňky na konzumenty celá řada nebezpečí.

Firma Skytoll žádá ÚOHS, aby Kapsch nesměl vybírat mýto
25. 09. 2016
Firma Skytoll, která vybírá mýto na Slovensku, rázně promluvila do další budoucnosti českého mýtného systému. Jak zjistil magazín Dotyk, v pátek na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poslala návrh, aby bylo ministerstvu dopravy zakázáno využívat služeb rakouské firmy Kapsch.

Hráč počítačových her: Když řeknu, že mě to živí, lidé se rozesmějí
25. 09. 2016
Brno /ROZHOVOR/ – Denně hraje dvanáct hodin na počítači. Živí se tím. Rodiče ho přitom od podobné kariéry odrazovali, a ani teď někteří lidé jeho práci nevěří, přesto si vydělá statisíce ročně. Aleš Kněžínek z brněnských Bohunic se zatím jako jediný Čech před třemi lety probojoval do LCS, první ligy v online hře League of Legends. Ve fantasy hře soupeří pětičlenná družstva. Bojují pomocí kouzel a zbraní. Kněžínek díky hraní procestoval skoro celou Evropu, navštívil i Ameriku a Asii. „Dělám něco, co mě baví a otevřelo mi to svět," říká. Má za sebou angažmá v evropské i americké lize, nově hraje za evropský tým H2K. V sezoně bydlí se svými spoluhráči v Berlíně.

Průzkum: Zůstaneme bez pomoci, mají strach starší lidé
24. 09. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Přestože by poslední roky svého života strávila většina Jihomoravanů nejraději doma, téměř čtvrtina z nich se obává, že se o ně ve stáří nebo tíživé sociální situaci nikdo z rodiny nebo známých nepostará. Vyplývá to z průzkumu společnosti Augur Consulting. Jihomoravský kraj proto hodlá i nadále dotacemi podporovat domácí hospicovou péči.

Nebezpečná klíšťata: nakažených lidí je v kraji oproti loňsku téměř dvojnásobek
24. 09. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Horečky, urputné bolesti hlavy a zvracení. První příznaky nakažení klíštětem přicházejí nenápadně, v důsledku nemoci však lidé mohou i zemřít. Na jižní Moravě se klíšťovou encefalitidou letos nakazilo zatím dvaatřicet lidí. Loni jich do září bylo pouze osmnáct.

Uctili badatele Absolona. Vysíláním ze dna propasti Macocha
24. 09. 2016
Moravský kras /FOTOGALERIE/ – Před osmdesáti lety vyhrávala lidem z rádií blanenská dechovka. Koncert tehdy rozhlas vysílal nikoliv ze sálu nebo studia, ale ze dna světoznámé propasti Macocha v Moravském krasu. Atmosféru místa opředeného strašidelnou pověstí o zlé maceše s tajemnou říčkou Punkvou si posluchači vychutnali i v pátek před polednem. A dokonce částečně i prostřednicím dobového mikrofonu ze třicátých let. Přesně v den, kdy uplynulo sto patnáct let od doby, co se na dno propasti spustil známý krasový badatel a archeolog Karel Absolon. Vnuk dalšího slavného badatele Jindřicha Wankela, od jehož sestupu na dno propasti letos uplynulo 160 let.

Donald Trump a jeho oblíbené konspirační teorie
23. 09. 2016
Deník Washington Post vybral oblíbená témata, kterými republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump šokuje s oblibou okolí. Většinou jsou založeny na spekulacích, nebo byly dávno vyvráceny.

Teroristický útok ve Vaňkovce? Pravděpodobně jen fáma
23. 09. 2016
Brno – Našel peněženku a vrátil ji majiteli. Na tom by nebylo nic divného, kdyby peněženku neztratil muslim, který z vděku poradil poctivému nálezci, aby nechodil na podzim do Vaňkovky. Varování před hrozícími teroristickými útoky? Pravděpodobněji fáma. „Řekl mi to jeden žák ve škole, kterému to řekli kamarádi," popsala učitelka Eva Kadlcová.

Na jihu Moravy přibylo za týden jen 12 nemocných žloutenkou
23. 09. 2016
Brno – V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden jen 12 nakažených žloutenkou, což je nejméně za několik posledních týdnů. Uvedla to ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní však nelze dělat závěry o tom, že by nemoc ustupovala. Od začátku roku zaregistrovali hygienici 270 nakažených, nejvíce jich je v Brně.

Knihy kradené z fary? Oba obžalovaní dostali podmínku
23. 09. 2016
Blansko – Dvouapůlletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky. Takové tresty v pátek udělil Okresní soud v Blansku oběma obžalovaným v kauze kradených knih z křtinské fary. Jitku Reichenauerovou ze Křtin soud uznal vinnou z krádeže a nedovoleného ozbrojování. Podle soudkyně Heleny Frantelové ukradla v roce 2013 z fary celkem dvě stě třicet kusů knih. Čtyřiadevadesát jich prodala sběrateli Martinu Charamzovi z Přerova. Za tisky téměř dvoumilionové hodnoty zaplatil Reichenauerové sto šedesát tisíc korun.

V Černé Hoře poteče pivo proudem. Brňané si užijí první horalské hry
23. 09. 2016
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Poslední zářijová sobota bude v Černé Hoře tradičně patřit Pivní pouti. Již podvacáté si návštěvníci pochutnají na zlatavém moku, který jim obsluha natočí takřka na každém kroku.

Bláznovství, či správná cesta? Z nádraží byla pěší zóna, odpůrci sepsali petici
22. 09. 2016
Brno /REPORTÁŽ/ – Zákaz vjezdu. Několik strážníků stojí na silnici před brněnským hlavním nádražím. Přijíždějícím autům brání vjet na čtvrtkilometrový úsek. Řidiči své stroje otáčejí, někteří taxikáři zastavují, aby jejich pasažéři mohli vystoupit. Akce Hlavas bez aut ve čtvrtek na dvanáct hodin ukázala lidem tamní prostor jako pěší zónu. Nespokojenci podepisovali petici, řidiči nadávali.

Politické kampaně očima odborníků: Selfie budou hit příště
22. 09. 2016
Jižní Morava – Předvolební horečka vrcholí, od září proto Jihomoravany obklopují billboardy a poutače všech jednadvaceti stran, jež do krajského zastupitelstva letos kandidují. Deník Rovnost vybral počiny marketérů šesti z nich a požádal o komentář odborníky.

Platy podle ministerstva: číšníci v kraji berou v průměru jedenáct tisíc
22. 09. 2016
Jižní Morava – Nezaměstnanost je nízká, na trhu je nedostatek pracovních sil. Zaměstnavatelé obtížně hledají i dělníky. „Zájem je ale také o sezonní zaměstnance, nejčastěji v oboru stavitelství," uvedl ředitel jihomoravské pobočky úřadu práce Josef Bürger.

Glosa: Babiš si myslí, že ministerstvo a stát mu patří
22. 09. 2016
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš má kolem sebe dost poradců, aby mu vysvětlili, že instituce, kterou dnes z pozice člena vlády řídí, mu opravdu nepatří. Navzdory tomu, že se ji rozhodl novátorsky řídit jako koncern Agrofert.

Pět způsobů, jak obejít EET
21. 09. 2016
Způsobů, jak se podnikatelé připravují na blížící se elektronickou evidenci tržeb (EET), je několik. Jaké zaručené rady jsou a nejsou zavádějící? Michal Wantulok, manažer pro vnější komunikaci společnosti Dotykačka popisuje několik teoretických možností s možnými postihy.

Online rozhovor: Michal Hašek odpovídal na dotazy čtenářů
21. 09. 2016
Brno – Sociální demokrat Michal Hašek stojí v čele Jihomoravského kraje už osm let. Od doby, kdy porazil tehdejšího lidoveckého hejtmana Stanislava Juránka. V letošních krajských volbách 7. a 8. října ho čeká boj o třetí období v čele kraje.

Nemocných s Alzheimerem na jižní Moravě přibývá, péče stojí miliardu ročně
21. 09. 2016
Jižní Morava – Lidí s Alzheimerovou nemocí na jižní Moravě přibývá. Vyplývá to z analýzy Všeobecné zdravotní pojišťovny, kterou vytvořila při mezinárodním dni této choroby.

Podnikatel vyhlásil ve 13 hodin padla. Vydělal na tom
20. 09. 2016
Majitel malé firmy z kalifornského San Diega, která vyrábí surfová prkna, přišel s nečekaným zlepšovákem. V jednu hodinu po obědě mohou jeho zaměstnanci odejít. Jejich efektivitu zvýšil také tím, že jim dal pět procent podílu na zisku.

Armádní výcvik: z prvních 800 přihlášených dobrovolníků přijede cvičit jen 18
20. 09. 2016
Vyškov /ANKETA/ – Přihlásilo se jich víc než 850. Z nich zhruba sto projevilo zájem o říjnový termín. Na první dobrovolné vojenské cvičení ve Vyškově, které začíná třetího října, nicméně nakonec přijede jen patnáct až osmnáct lidí. Vojáky to nepřekvapilo. „Mnozí zájemci s ohledem na termíny svých dovolených a jiných prázdninových plánů nakonec změnili rozhodnutí a nastoupí v dalších termínech," poukázal mluvčí generálního štábu armády Jan Šulc.

Tygři sumaterští jsou pyšní, ale i hraví. Chcete je vidět? Soutěžte o lístky
20. 09. 2016
Brno /O ZVÍŘATECH A LIDECH/ - Tygři sumaterští se prochází výběhem v brněnské zoo jako páni. Sebevědomí si mohou dovolit, protože dobře ví, že stojí na vrcholu potravního žebříčku. Velká pýcha samice Satu i samce Dandyse je ovšem hlavní důvod, proč se brněnské zahradě zatím nepodařilo odchovat mláďata.

Krajské volby nanečisto. Studenti šli k urnám
20. 09. 2016
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Středoškoláci z celé České republiky si v úterý vyzkoušeli první den volebního hlasování nanečisto při letošních Studentských volbách. Do středy na svých školách mohou volit politické strany, které kandidují do krajských zastupitelstev. „Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství," přiblížil ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota.

Po aplikaci Záchranka přišlo V bezpečí
20. 09. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ - Upozorní na nebezpečí, ale dokáže mu i předcházet. Nová mobilní aplikace V bezpečí, kterou v pondělí představil Jihomoravský kraj, cílí hlavně na rodiče s dětmi a na staré lidi. Slouží jako osobní asistent bezpečnosti.

Lékaři vyšetří zájemcům krk i plíce. Zdarma
20. 09. 2016
Jižní Morava – Zjistit kondici plic či vyloučit riziko rakoviny mohou tento týden Jihomoravané. Bezplatná onkologická vyšetření hlavy a krku nabízí až do pátku ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Prvního dne prohlídek v pondělí využilo deset lidí. „I tento počet vyšetřených má smysl, lékaři naštěstí nenašli žádné onemocnění," řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Sexuolog Petr Weiss měl na Vysočině nehodu. Zemřeli dva lidé
19. 09. 2016
Rynárec - Sexuolog, psychiatr a soudní znalec Petr Weiss měl na Vysočině dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé. Tragédie se stala v pátek kolem páté hodiny odpoledne mezi obcemi Rynárec a Houserovka na Pelhřimovsku.

Jihomoravské nemocnice letos vymění 430 lůžek za patnáct milionů
19. 09. 2016
Brno – Nemocnice zřizované Jihomoravským krajem začnou v říjnu vyměnovat 430 starých lůžek za nová za 15 milionů korun. V nemocnicích je kolem 2100 lůžek, kraj plánuje obměnu 1000 z nich. První etapu stihne ještě letos. Potřeba obměny lůžek vyplynula z jednání s řediteli nemocnic.

Online rozhovor s Pořízkem: kandidát za Svobodné odpovídal na otázky čtenářů
19. 09. 2016
Brno – Petr Pořízek, kandidát za Stranu svobodných občanů a lídr společné jihomoravské kandidátky se Soukromníky se chystá v nadcházejících volbách vyzvat na souboj stávajícího hejtmana. O přízeň voličů se utká spolu s dalšími kandidáty sedmého a osmého října.

Zásady kraje budou, dva dny před volbami. Není to korektní, tvrdí někteří
18. 09. 2016
Jižní Morava - Lepší pozdě, než-li vůbec. Tímto heslem se řídí končící vedení kraje. Ačkoliv se měli zastupitelé příští týden sejít naposledy v tomto volebním období, mimořádně chtějí jednat ještě v týdnu před volbami. Kvůli zásadám územního rozvoje.

Austrálie a Morava? Stejné hrozny, jiné víno, říká odborník od protinožců
18. 09. 2016
Brno /ROZHOVOR/ - Vystudoval enologii a výrobu vína na univerzitě v Adelaide v jižní Austrálii. Před jedenácti lety se ale přestěhoval do Brna, ačkoli o něm ani o České republice předtím neslyšel. „Dostal jsem tehdy nabídku práce od nadnárodní společnosti, která prodávala vinařské potřeby. Mělo jít jen o pár měsíců," říká ke svému stěhování do středu Evropy Australan Mike Mazey.

Voda v Brně a okolí je zase pitná. I bez převaření
17. 09. 2016
Brno – Na tuto zprávu Brňané a obyvatelé okolních obcí napjatě čekali několik dní. Brněnské vodárny a kanalizace v sobotu večer odvolaly mimořádné opatření, kvůli kterému byl voda z vodovodu pitná jen po převaření. „V sobotu v šest hodin večer laboratorní testy prokázaly, že je voda pitná i bez převaření. Nic špatného ve vzorcích nebylo," uvedl brněnský primátor Petr Vokřál. V pořádku je tak voda nejen v Brně, ale i dalších připojených třiačtyřiceti obcích.

Nelegálních běženců bylo o polovinu méně
17. 09. 2016
Jižní Morava - Uprchlická krize a tisíce migrantů na hranici? Katastrofické vize z loňského roku se nepotvrdily. Naopak, nelegálních běženců policisté letos za prvního půl roku zastavili téměř o polovinu méně než loni.

Nejlepší architektonický počin v kraji? Hlasujte v naší anketě
17. 09. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ - Česká komora architektů v letošním roce vyhlásila první ročník České ceny za architekturu. Její cíl je zejména zhodnocení domácí architektonické produkce. Do soutěžní přehlídky se přihlásilo téměř pět stovek děl. Mezinárodní porota poté do užšího výběru nominovala třiašedesát děl, včetně devíti zástupců z jižní Moravy. „Hodnotitelé ze všech nominovaných poté vyberou pět až deset nejlepších. Kdo zvítězil, se všichni účastníci dozví v listopadu na slavnostním vyhlášení," uvedla mluvčí České komory architektů Zuzana Hošková.

Žloutenkou se nakazili první školáci. Jejich spolužáci jsou v karanténě
17. 09. 2016
Brno, jižní Morava – Oddělená třída, vlastní talíře i toalety a odér desinfekčních prostředků. Třídy dvou brněnských základních škol, kde dvě děti onemocněly žloutenkou, nyní čekají přísná hygienická opatření.

Brno je stále bez pitné vody. Čeká se na výsledky testů, budou v sobotu večer
16. 09. 2016
Brno, Brněnsko /FOTOGALERIE/ – Brňané se zásobí balenou vodou, z kohoutku stále neteče pitná. Zda bakterie ze vzorků zmizely, odhalí výsledky testů v sobotu večer.

V Karibiku dochází kokos. Může za to Rihanna
16. 09. 2016
Běžná plodina karibské oblasti, kokosové ořechy, začínají být nedostatkovým zbožím. Na vině je rostoucí zájem bohatých lidí žijících v USA a Evropě. Vodu z kokosových ořechů propaguje také zpěvačka Rihanna se značkou Vita Coco.

Největší vinařský svátek v republice. Znojmo zaplní desetitisíce milovníků vína
16. 09. 2016
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Jeden z největších svátků vína, Znojemské historické vinobraní, začíná už v pátek odpoledne. Pořadatelé očekávají až osmdesát tisíc návštěvníků. V článku najdete i další víkendové tipy z celé jižní Moravy.

OBRAZEM: Přípravy na nájezd 90 tisíc lidí skočily. Největší svátek vína začíná
16. 09. 2016
Znojmo – Lidé od kolotočů, ale také stánkaři či strážníci Městské policie Znojmo se ve čtvrtek připravovali na páteční start Znojemského historického vinobraní.

Praktičtí lékaři se dohodli s ministerstvem a nebudou protestovat
15. 09. 2016
Praha – Praktičtí lékaři se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na růstu úhrad pro příští rok a dalších požadavcích, a tak nebudou 21. září protestovat uzavřením ordinací. Oznámili to místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka a náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp, který má na starosti přípravu úhradové vyhlášky na příští rok.

Muslimové poráželi rituálně ovce. Starostka obce zalarmovala policisty
15. 09. 2016
Břeclavsko – Místo poblíž zemědělského družstva u Kostic na Břeclavsku měla využít skupina muslimů k rituálnímu porážení ovcí. Neobvyklé oznámení přijali policisté od tamní starostky Anny Bradávkové. „Muslimové tam dorazili v autech s vídeňskými značkami. Dostala jsem upozornění od obyvatel obce, tak jsem to nahlásila," řekla Bradávková.

Brno bez pitné vody. Lidé rychle skupovali vodu. Obchody posílily zásobování
15. 09. 2016
Brno, Brněnsko /ANKETA/ – Brněnské ulice se ve čtvrtek zaplnily lidmi, kteří se v panice vydali do obchodů nakoupit do zásoby balenou vodu. Podle posledních měření totiž kohoutková voda není bez převaření pitná. Problém zasáhl celkem čtyřiačtyřicet obcí včetně Brna, které od brněnských vodáren vodu odebírají.

Poselství z centra: mezi návrhy je Janáčkovo dílo i kulička
15. 09. 2016
Brno – Do základů budoucího Janáčkova kulturního centra v Brně s koncertním sálem mezi Veselou a Besední ulicí zazdí dělníci schránku s památečním předmětem. Vyberou jej zástupci projektu Sál pro Brno z návrhu lidí. Možnost přidat svůj tip na poselství příštím generacím má každý. Ale už jen do pátku.

Jižní Morava čte dětem má podpořit jejich vztah ke knihám i místu, kde žijí
14. 09. 2016
Břeclavsko – Nejrůznější akce na podporu čtenářství, mezigeneračního soužití a seznámení s historií regionu uspořádá na šedesát knihoven z celého Jihomoravského kraje. Městská knihovna Břeclav společně s Moravskou zemskou knihovnou v Brně totiž odstartovala v září projekt s názvem Jižní Morava čte, do něhož se knihovny zapojily.

Chybí dobrovolníci na značení turistických cest, jejich věkový průměr je 62 let
14. 09. 2016
Blanensko – Červená, modrá, žlutá, zelená. Na stromech, plotech či sloupech elektrického vedení. Turistické značky jsou prakticky všude a výletníky spolehlivě zavedou tam, kam potřebují. Propracované turistické značení v České republice nemá ve světě skoro obdoby. Jenže je potřeba ho pravidelně obnovovat, což provádějí takzvaní značkaři. A ti nyní na Blanensku hodně chybí.

Sprint s hadicemi. Nejtvrdší hasič přežije? Podívaná na surový hasičský sport
14. 09. 2016
Doubravice nad Svitavou – Odvážní muži a možná i ženy budou v sobotu na sokolském hřišti v Doubravici nad Svitavou sprintovat s požárními hadicemi v podpaží. Nebo běhat s dvěma dvacetikilovými kanystry či převracet stotřicetikilové pneumatiky. Při druhém ročníku soutěže Nejtvrdší hasič přežije, kterou pořádá doubravický sbor dobrovolných hasičů.

Pokus o zápis do Guinessovy knihy: Zetor nakreslil rytíře viditelného z vesmíru
14. 09. 2016
Brno, Panev?žys – Obrovský rytíř na koni se objevil v létě na dvacetihektarovém poli nedaleko litevského města Panev?žys. Malbu vytvořil traktor z líšeňské výrobny Zetor. Rekordní obrazec vznikl pomocí systému automatického řízení.

Vláda Babiše s komunisty by byla prohrou demokracie
14. 09. 2016
Politolog Jiří Pehe se zamýšlí nad možným koaličním spojením hnutí ANO s Komunistickou stranou. Zároveň rozebírá i snahy o eliminaci komunistů od roku 1989, s čímž si však demokratické strany nedokázaly poradit.

300 milionů za zrušení vepřína v Letech? Počkejme si na posudky, říkají majitelé
13. 09. 2016
Hlavní aktéři jednání o zrušení jihočeské velkovýkrmny prasat odmítají, že by už padla nějaká konkrétní suma, kterou by měli získat současní majitelé areálu, jenž stojí na místě někdejšího romského koncentračního tábora. Zdroje magazínu Dotyk ale tvrdí, že v zákulisí se v minulých dnech o nákladech na odškodnění hovořilo.

Kolabující Hillary Clintonová? Nahrál ji rodák z jihomoravské Lednice
13. 09. 2016
Lednice, New York /VIDEO/ – Jeho jméno obletělo svět, jeho video zhlédly miliony lidí. Muž, který natočil kolabující kandidátku na post amerického prezidenta Hillary Clintonovou, pochází z Lednice na Břeclavsku. Krátké video Zdeňka Gaždy může ovlivnit to, kdo obsadí křeslo v Bílém domě.

Rekordní zájem o panenskou Dyji. Řeku letos sjelo přes tři tisíce vodáků
13. 09. 2016
Znojmo – Rekordní zájem o splutí řeky Dyje od Znojma dál po proudu zaznamenali lidé ze znojemského Centra Stará vodárna. Přes jejich základnu letos prošly tři a půl tisíce lidí, kteří si přijeli Dyji sjet.

Z jižní Moravy zmizelo 25 tisíc prasat
12. 09. 2016
Jižní Morava – Vepřové z jižní Moravy? Na pultech prodejen je stále vzácnější. Prasat totiž ubývá. Přednedávnem to potvrdili statistici. „Za rok v kraji ubylo pětadvacet tisíc prasat," vyčíslila statistička Jindřiška Svobodová. Podle analýzy statistického úřadu je zvířat nyní jen 143 tisíc. Počet prasat se zvýšil jen ve čtyřech krajích České republiky.

Autobusy: stávku oddálila znojemská radnice. Rozhodnutí padne příští pátek
12. 09. 2016
Znojmo – Ještě jedno kolo vyjednávání mezi odboráři a vedením hlavního regionálního dopravce zprostředkovali představitelé Znojma při pondělním jednání všech tří stran na radnici. Firma doufá, že město přidá peníze. Odboráři tvrdí, že přišli s kompromisem. Právo rozhodnout za dva týdny o stávce si ponechali.

Počet obyvatel jižní Moravy vzrostl za první pololetí o 2097
12. 09. 2016
Brno – V Jihomoravském kraji se za letošní první pololetí zvýšil počet obyvatel o 2097, sdělil v pondělí v tiskové zprávě Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu. K 30. červnu žilo v kraji podle předběžných výsledků 1,177.120 obyvatel. Podle Adama vzrostl počet obyvatel především zásluhou stěhování. Zvýšil se i počet sňatků, rozvody zůstaly na stejné úrovni jako loni v prvním pololetí.

Příběh muže, který postavil newyorská dvojčata
12. 09. 2016
Mrakodrapy Světového obchodního centra (WTC) byly na svoji dobu postaveny velmi pokrokově a byla při nich využita řada nejmodernějších technik. Za celým konceptem stál stavební inženýr Leslie Earl Robertson. Muž, kterému byl pád Twin Towers dáván nejčastěji za vinu. Jeho kariéře a reputaci však ani tato obří kaňka neublížila.

Zatáčku u Židlochovic zasypali štěrkem. Dejte tam značku tlačit, říká motorkář
12. 09. 2016
Jižní Morava - Letní opravy silnic v kraji finišují a silničáři ani letos motorkáře nešetřili. K opravám často využívali i takzvanou asfaltovou emulzi s drceným kamenivem, čili štěrkem. „Když na něj motorka najede, propadne se jí přední kolo a v podstatě se nedá zatáčet. Brzdy taky nereagují, protože na sypkém materiálu kolo nezabrzdí," popsal situaci na takto opravené cestě motorkář Jiří Sklenář.

Vinobraní vyžene auta z centra Znojma. Lidé využijí posílené spoje, úschovnu kol
12. 09. 2016
Znojmo – Zcela uzavřené centrum pro všechna auta, nepříjemné objížďky a ulice naprosto zaplněné auty lidí, kteří do Znojma už za pár dní přijedou na největší oslavy vína v České republice. Tak bude vypadat Znojmo od pátku do neděle. Místní s omezeními většinou počítají, někteří tvrdí, že pokud nebudou muset, tak s autem ani nevyjedou.

Uprchlíkům z válečné zóny tvrdí, že je na západě zabijí, říká pracovník charity
11. 09. 2016
Znojmo, Brno - Střecha nad hlavou jim chybí a o lékařské péči si mohou jen nechat zdát. Uprchlíkům z válečné zóny na východě Ukrajiny pomáhá i brněnská diecézní charita. Evžen Adámek z její znojemské pobočky se z druhé návštěvy Ukrajiny vrátil tento týden.

Panna Marie se při bouřce zjevila na kaštanu. Její soška je v křtinském kostele
11. 09. 2016
Křtiny - Místo zázračných událostí a uzdravení. Místo, kde se vrátil sluch a zrak lidem, kde se uzdravili těžce nemocní, ženy se vyléčily z neplodnosti nebo tu oživli mrtví. Tak dobové prameny popisují Křtiny na Blanensku. Proslavené jsou silným mariánským kultem, kterému poslední staletí vévodí velkolepý barokní chrám architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela nazývaný Perla Moravy. Právě jemu patří další díl letního seriálu Deníku Rovnost Tajemná místa jižní Moravy.

Na jižní Moravě padaly teplotní rekordy. Nejstarší byl skoro padesát let starý
10. 09. 2016
Jižní Morava – Na sedmi místech v Jihomoravském kraji v sobotu padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Brodě nad Dyjí, kde teploměr ukázal 30,5 stupně Celsia. Nejstarší rekord z roku 1970 ve výši 28,5 stupně Celsia překonala hodnota 29,7 stupně v Ivanovicích na Hané.

Veteráni potřebují do nádrže olovo. Staré vozy továrníků krášlí Löw-Beerovu vilu
10. 09. 2016
Brno – Atmosféra první republiky dýchla na návštěvníky secesní vily Löw-Beer, když v sobotu přišli na na výstavu Auta brněnských továrníků. Za zvuku dobové hudby mohli lidé spatřit hned několik vzácných veteránů jako je například vůz Austro-Daimler, Mercedes Benz 170 V nebo Tatra 30.

OBRAZEM: Kvitová sehrála ve Znojmě exhibiční zápas, na kurtu se objevil i Babiš
10. 09. 2016
Znojmo – Bronzová olympijská medailistka Petra Kvitová sehrála ve Znojmě exhibiční zápas, který byl součástí politické akce hnutí ANO. Na kurtech v Horní Lesce se utkala ve čtyřhře s tenistkou Barborou Strýcovou a ministrem financí Andrejem Babišem.

Nejlepší rybářské týmy z celého světa políčí na kapry. Při MS na Nových Mlýnech
10. 09. 2016
Břeclavsko – Rybářská elita míří na Břeclavsko. Nové Mlýny hostí devítidenní mistrovství světa v lovu kaprů.

Odhalují tajemství prehistorických šelem. Lvů a medvědů z Moravského krasu
10. 09. 2016
Habrůvka - Kosti. Desítky a stovky kostí trčí ze závalu a jeskynní hlíny do prostoru. Očištěné čelisti, lopatky, žebra a stehenní kosti podávají mlčenlivé svědectví o dobách, kdy v Moravském krasu žili jeskynní lvi a medvědi. V Barové jeskyni u Habrůvky na Blanensku odborníci objevují pozůstatky prehistorických šelem, dodnes lépe či hůře zachované v sedimentech.

Lednický zámek už má i svou vlastní poštovní známku. Z oboru je velký byznys
10. 09. 2016
Lednice - Česká pošta vydala příležitostnou známku zobrazující zámek ?v Lednici. Množství je ve statisících kusů. Dotisk je vyloučený.

Arogance. Starostové táhnou proti poplatkům
10. 09. 2016
Jižní Morava - Je to ještě horší, než čekali. Starostové, kteří už několik týdnů vedou kampaň proti zdražování poplatků za pouštění hudby v obecním rozhlasu či na městských akcích, dostali další políček. Poté, co zdražení až o 50 procent pro příští rok ohlásil Ochranný svaz autorský (OSA), přidala se i DILIA, divadelní, literární a audiovizuální agentura. Zdražit chce o 25 procent.

Svět po 11. září není bezpečnější. Naopak
9. 09. 2016
Letos si připomínáme již 15. výročí útoků teroristické organizace al-Káida na cíle v USA. V jaké fázi boje proti islamistům, páchajícím tato zvěrstva, jsme? Co al-Káida? Do jaké míry jsme sami přispěli ke vzniku Islámského státu? Jak dlouho nás bude ještě ohrožovat? Je svět kolem nás bezpečnější? Jsou ti, kteří nás mají chránit, dobře připraveni a vybaveni, aby dostáli své zákonné povinnosti?

Pálavské vinobraní láká na živé obrazy. Ve Skalici si připomenou druhou světovou
9. 09. 2016
Jižní Morava, Mikulov /TIP NA VÍKEND/ - Živé obrazy s výjevy historie města, kostýmované skupinky procházející městem a soutěž o nejlepší burčák. S takovými novinkami přichází již devětašedesátý ročník Pálavského vinobraní. Mikulov na Břeclavsku zve do svých ulic od pátku až do neděle milovníky vína i festivalové zábavy.