Deník - Hodonínský - regionální kultura


Kyjov zažil premiéru Star Treku i s místní rodačkou
17. 11. 2019
Kyjov – Posádka vesmírné lodi USS Avatar zve z plakátů na návštěvu kina Panorama v Kyjově. Kapitánku Talisu Ren a doktorku Sintel Tirin čeká spolu s desítkami diváků životu nebezpečné dobrodružství Chybějícího příběhu legendárního Star Treku. 

Premiéra. Český Star Trek míří do moravského kina. Natočili ho fanoušci
15. 11. 2019
Kyjov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Chybějící příběhy a skryté hry. Tak se jmenuje nový český film ze světa Star Trek. Moravské premiéry se dočkají diváci v sobotu odpoledne v kině Panorama v Kyjově na Hodonínsku. „Narodila jsem se v Kyjově a absolvovala tu základní školu Újezd,“ osvětlila výběr místa premiéry herečka Terezie Invi Holešínská.

Jsem člověk, který potřebuje hodně spánku, říká Chantal Poullain
13. 11. 2019
Chantal Poullain se kdysi rozhodla, že místo studia v Americe pojede se svou láskou do socialistického Československa. Dnes by to prý udělala znovu.

Viktořík a Klempíř z J.A.R.: Kdyby si u nás prosazoval každý svou, nevznikne nic
11. 11. 2019
Třicet let od svého vzniku si na právě probíhajícím turné 30 případů majora Romana připomíná skupina J. A. R. Tradičně jej zakončí 17. listopadu v pražské Lucerně při koncertu s podtitulem Zahraj to znovu, Samet.

Herečka Jana Preissová: Vnoučata mě drží při životě
11. 11. 2019
Zatímco milovníci divadla se mohou na jevišti naší první scény setkávat s Janou Preissovou průběžně, před filmovou kameru se tato jedna z našich nejoblíbenějších hereček postavila po dlouhých letech. A to v zimní romantické komedii Ženská na vrcholu, kde si s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou zahrají rodinu. Film měl v kinech premiéru 7. listopadu a nejen o něm si s oblíbenou herečkou povídal časopis TV Magazín.

Skácelovy básně? Lidské, vzpomínají. Vnorovský rodák zemřel před 30 lety
6. 11. 2019
Brno /ANKETA/ - Tady je město, náměstí a domy a také slečny s uzly vlasů na hlavách, ve kterých bydlí vítr, myš a touha. Báseň Podzim ve městě Jana Skácela, od jehož úmrtí ve čtvrtek 7. listopadu 2019 uplyne třicet let, je oblíbená u jeho brněnského literárního fanouška Vojtěcha Šebetovského. Brňané vzpomínají na básníka i novými informačními tabulemi v centru.

Jitka z Discopříběhu Jaroslava Stránská: Role v Policii Modrava byla práce snů
5. 11. 2019
V seriálu Policie Modrava hraje nepřehlédnutelnou členku vyšetřovacího týmu, Lucii Krásenkou, usměvavá Jaroslava Stránská, které přátelé říkají Bobina. Jak se svěřila časopisu TV Magazín, natáčení ji bavilo o to víc, že Šumava je její velkou láskou.

Šedesátka Semaforu? Jiří Suchý: Má se hrát, dokud choděj lidi, říkával Werich
31. 10. 2019
Principál divadla Semafor Jiří Suchý už za svůj dlouhý život rozdal stovky, možná tisíce rozhovorů. Některé vznikly i pro Deník. Nezdolný workoholik – textař, básník, zpěvák, skladatel, spisovatel, banjista, sběratel přilb a bůh ví, co ještě – v nich popisoval věci dávné i aktuální, třeba obavy z možného konce hraní kvůli nepřízni magistrátu v roce 2008. Dnes se Semafor ve zdraví dožívá šedesátky. A pořád se zpívá, pořád chodí lidé… Zde je výběr toho nejlepšího, co Jiří Suchý během let Deníku řekl.

Seriálová drsňačka Zuzana Kajnarová Říčařová: Děti mi zcela změnily život
29. 10. 2019
Zuzana Kajnarová Říčařová je nejen drsnou kriminální vyšetřovatelkou ze seriálu Specialisté, ale i milující matkou, která si díky svým dvěma dětem uvědomila, čemu chce nadále věnovat svůj čas.

V Kyjově začal dvacátý Kyjovský divadelní podzim. Jde o poslední ročník
25. 10. 2019
Kyjov - Přehlídku amatérského netradičního divadla nabídne návštěvníkům dvacátý ročník Kyjovského divadelního podzimu. Sérii čtyř představení zahájilo v pátek 25. října v Kyjovském pivovaru představení Audience.

Manželé Heřmánkovi: Ve druháku mezi námi přeskočila jiskra
14. 10. 2019
Nikol Heřmánková Kouklová a Karel Heřmánek mladší jsou manželé, kolegové z divadla a majitelé psa. Znají se už od studií na DAMU a na jednom jevišti spolu stáli mnohokrát. Povídali jsme si třeba o tom, jaké to je, když vás režíruje otec a tchán v jedné osobě, nebo o jejich životě v Americe.

Xindl X: Nechci hartusit jako náš pan prezident
12. 10. 2019
Nebudu předstírat, že se s Ondřejem Ládkem neznáme. Potkávali jsme se ještě předtím, než se z něj stal Xindl X. Před jedenácti lety jsme spolu pro Deník dělali jeho první velký rozhovor. Tehdy jsme ho nazvali Podávám ruku ďáblovi. „Víš, že jsem o tom napsal píseň?“ ptá se mě teď, v roce 2019, čerstvý čtyřicátník, úspěšný hitmaker a díky televizní soutěži StarDance i tanečník.

Kyjov pořádá festival filmu Kyjograf. Vypukne v listopadu
3. 10. 2019
Kyjov - Kyjograf. Tak se jmenuje první ročník filmového festivalu, který se uskuteční v Kyjově. Kino Panorama si tak nasadí Mnoho tváří českého filmu, jak zní podtitul festivalu, a návštěvníky přivítá první listopadový víkend. Filmy na festival navíc doprovodí jejich tvůrci.

Spejbl a Hurvínek? Zodpovědnost, ale jedeme v tom odmalička, říká loutkářské duo
18. 09. 2019
/ROZHOVOR/ Spejbl a Hurvínek je pojem, který zná snad každý našinec i mnohý cizinec. Za tím, co tento pojem znamená v současnosti, je také práce Martina Kláska a Denisy Kirschnerové. Po Miloši Kirschnerovi a Heleně Štáchové zdědili velkou zodpovědnost i radost. Jak je na tom jejich loutkové divadlo nedlouho před Spejblovými 100. narozeninami?

Připomenou připojení k Československu. Promítnou filmy z Podkarpatské Rusi
17. 09. 2019
Hodonín – Odborník z Národního filmového archivu Praha Luboš Marek zavítá ve čtvrtek do Hodonína. Jeho přednáška o tom, kdo a jaké filmy natáčel na Podkarpatské Rusi, začíná v sále Evropa v 18.30.

Herečka Veronika Khek Kubařová: Manžel na mě nežárlí, já na něj ano
16. 09. 2019
Herečku Veroniku Khek Kubařovou znám už poměrně dlouho – ať z jeviště, nebo i z mnoha soukromých rozhovorů. Proto vím, že klame tělem. Na první pohled křehká a něžná květinka dokáže být ve svých názorech, přesvědčeních i citech velmi nekompromisní a za svými touhami si dokáže cílevědomě jít. Navíc se o nich nebojí v rozhovoru otevřeně mluvit.

BrecLIVE nechá zmizet sedmnáctý listopad. Kvůli filmu
14. 09. 2019
Břeclav – Píše se rok 2019. U moci je stále jen jedna politická strana, protože sametová revoluce zcela vymizela z kalendáře. Za zboží se platí jinou měnou a neexistuje soukromé vlastnictví. Takový je hlavní motiv připravovaného filmu BrecLIVE, který se bude v říjnu a listopadu letošního roku natáčet v břeclavských ulicích.  

OBRAZEM: Víno i kultura pod deštníkem. Stovky lidí neodradil ani déšť
8. 09. 2019
Mutěnice – Tento víkend se toho děje spousta. Celá řada vinařských akcí. K tomu od rána prší. Ani to však neodrazuje zhruba čtyři stovky lidí od toho, aby sobotní odpoledne strávili v areálu Pod Búdama v Mutěnicích. Na Mutěnických vinařských dnech, které mají historii dlouhou několik desítek let. 

Ředitel filharmonie Davies říká: Publikum je skvělé. Ale městu chybí sál
6. 09. 2019
Brno /ROZHOVOR/ – Fandí hokejové Kometě, baseballovým Drakům i novému koncertnímu sálu pro Brno. S taktovkou v ruce vstupuje rodák ze Spojených států amerických Dennis Russell Davies už do druhé sezony jako šéfdirigent brněnské filharmonie. Kromě úrovně zdejších muzikantů oceňuje umělec dnes žijící v Rakousku také atmosféru města, do nějž pravidelně dojíždí. „Brno si užívám. Mám rád jeho vzhled i pocit, který ve mně vyvolává,“ říká.

Míří na Mars. Hudba kapely z Hodonína
1. 09. 2019
Hodonín - Přímý přenos hudby z Marsu už nepatří jen do sféry sci-fi filmů a literatury. Je realitou pro hodonínskou hardcorovou skupinu Exit Empire.

Herečka Jana Preissová: Jsem introvert. Rozchod rodičů pro mě bylo velké trauma
19. 08. 2019
/ROZHOVOR/ Oblíbená herečka Jana Preissová o sobě říká, že je víceméně introvert a přehnaná pozornost ji spíš obtěžuje, než těší. Na otázky ovšem odpovídala až s nebývalou upřímností, která se u hvězd jejího formátu vidí jen málokdy.

Hraní odhalí sílu i křehkost vztahů, říká Bolek Polívka
11. 08. 2019
Brno /ROZHOVOR/ - Tvář klauna zdobí červený nos, o rozteklém líčení se totéž říct nedá. Roli šaška pro hru Šašek a syn napsal Bolek Polívka podle vzpomínek syna Vladimíra. Blízcí prý známého komika a herce, který nedávno oslavil sedmdesátiny, inspirují nejčastěji. „Jsem rád, když si hru přečtou a už se těší, až roli ztvární. Na jeviště přinášejí své herecké a osobnostní rysy, na které člověk nepřijde u stolu,“ líčí Bolek Polívka.

Slovácko? To je cestovatelský ráj, říká Šalanda
11. 08. 2019
Jižní Morava – Čtyřiačtyřicetiletý Marek Šalanda ze Cvrčovic na Brněnsku není žádný troškař. Namísto dovolené si před několika lety jen tak střihl deset tisíc kilometrů na kole. Momentálně jde po svých. Je na cestě krajem Hodonínska a Břeclavska, aby lidem dokázal, že Slovácko sa skutečně nenudí.

Moravské hrady míří na Veveří. Lidé uvidí skupinu Kryštof, Sto zvířat nebo Jelen
8. 08. 2019
Brno – Festival s neskutečně milou atmosférou a jedinečnými zážitky. Tak vzpomíná Nikola Houšťová na minulé ročníky hudebního festivalu Moravské hrady na Veveří u Brna. Na patnáctý ročník se na hrad nadšenci sjedou v pátek a sobotu.Lidé uvidí nejznámější hvězdy české hudební scény. „Hned první festivalový den vystoupí skupina Sto zvířat nebo kapela Arakain s Lucií Bílou,“ pozval spolupořadatel festivalu Viktor Souček.

Vyprodanou tasovskou Besedu rozduněli Australané i Američané
4. 08. 2019
Tasov /FOTOGALERIE/ - Vyprodáno. Už týden před začátkem festivalu museli pořadatelé 27. ročníku Besedy u bigbítu odmítat zájemce o vstupenky. „Chceme zachovat příjemnou atmosféru, areál v tasovském topolovém hájku není nafukovací. Proto dáváme do prodeje jen určitý počet lístků,“ vysvětluje jeden z pořadatelů Pavel Uretšlégr. A návštěvníci tento přístup oceňují, festival je vyprodaný už třetí rok po sobě.

Vetchý s Donutilem natáčejí film o řeckých emigrantech
21. 10. 2016
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Jásas. Řekne úsečně Archimedes a vstoupí do hospody plné cigaretového dýmu, mezi soudruhy a štamgasty. Ti se zvednou a beze slova odejdou. Je rok 1949 a hlavní hrdina ztvárněný Ondřejem Vetchým je jedním z vojáků, kteří do Československa přijeli v jedné z prvních migrantských řeckých vln. Jeho příběh vypráví film Můj strýček Archimedes, který v těchto dnech natáčí Televizní studio Brno.

Svatopluk zapálí Poslední doutník poprvé v pátek
19. 10. 2016
Hodonín – Po třech letech se hodonínský divadelní soubor Svatopluk vrací k finskošvédskému žijícímu dramatiku Bengtu Ahlforsovi. Po úspěšné komedii Popel a pálenka nasadil do svého repertoáru Poslední doutník. Premiéru mohou lidé vidět už tento pátek v hodonínském kulturním domě od devatenácti hodin. „Líbí se mi autorův způsob psaní a především pak jeho humor. Proto a také vzhledem k herecké typologii padla volba na hru Poslední doutník," popsal výběr scénárista a režisér Svatopluk Josef Jaroš.

Pamětní deska připomíná Žádovického rodáka Josefa Frýborta
17. 10. 2016
Žádovice /FOTOGALERIE/ – Jeden z nejlepších kapelníků, učitelů a hlavně nadšenec do slováckého folkloru Josef Frýbort má od neděle pamětní desku na svém rodném domě v Žádovicích. „Prvotní nápad se zrodil na srpnovém galakoncertu v Kyjově Děkujeme písničkou. Deska má připomínat výjimečného člověka, který vychoval stovky skvělých muzikantů," sdělil předseda oblastního sdružení Českého svazu bojovníků za svobodu a jeden z Frýbortových žáků Miroslav Běťák. Za dva roky navíc bude odhalená bronzová busta Josefa Frýborta na kyjovské Základní škole Újezd. Právě tam totiž působil jako učitel zeměpisu, občanské výchovy a především hudby. „Dal nám do života několik vlastností. Pracovitost, důslednost, schopnost být nad věcí a nenechat se zatlačit do kouta," upozornil Běťák.

Umělec Kopka: Černobílý snímek je pro mě grafikou. Hledá podstatu záběru
30. 09. 2016
Hodonín – Václav Kopka, zakladatel výtvarného oboru v bývalé Lidové škole umění v Hodoníně, se vrátil do města někdejšího působiště. Své fotografie vystavuje v místní Galerii výtvarného umění.

Soubor Nenkovjánek mění vedení. Po devíti letech
27. 09. 2016
Nenkovice – Po devíti letech opouští národopisný soubor Nenkovjánek jeho zakladatelka Jaroslava Macháčková. „V roce 2007 někdo v zastupitelstvu navrhl, že bychom měli mít nějaký folklorní soubor. Starosta věděl, že k národopisu mám vztah a pomáhala jsem i v Kyjovjánku, tak mi to nabídl," zavzpomínala zakladatelka souboru, který má kolem dvaceti dětí. Ty jsou nejen z Nenkovic, ale sjíždějí se i ze Želetic nebo Stavěšic.

OBRAZEM: Slavili 95 let hodonínské knihovny. Módní přehlídkou
24. 09. 2016
Hodonín – Hodonínská městská knihovna si v pátek pestrým programem připomenula pětadevadesát let od jejího založení v roce 1921 a třicet let od přestěhovaní do nové budovy na Národní třídě. „Začali jsme ve vestibulu focením portrétu v klobouku," přiblížila knihovnice Lenka Maňáková.

OBRAZEM: Ještěři zaútočí na hodonínský jez
22. 09. 2016
Hodonín – Změnit okolí hodonínského přístaviště U Jezu na Jurský park či exotickou savanu se chystá o víkendu malíř Petr Přikryl při Dnech otevřených ateliérů.

Seriál zahájí Mistříňanka. Vybírají také posluchači
20. 09. 2016
Hodonín – Osmadvacátý ročník seriálu dechových hudeb startuje v hodonínském kulturním domě už tento čtvrtek. „O zahajovací koncert se postará Mistříňanka," pozvala mluvčí domu kultury Petra Tomanová. Na legendu z Mistřína je prodaných už téměř tři sta lístků.

Zemřel akademický sochař Jaroslav Jurčák
20. 09. 2016
Mikulčice – Hodonínská smuteční síň se stala v pátek místem posledního rozloučení s akademickým sochařem Jaroslavem Jurčákem. Ten zemřel náhle dvanáctého září ve věku devětasedmdesáti let. „Nikdo to u nás nečekal. Nyní se tak vyrovnáváme s jeho náhlým odchodem," řekl v pondělí mikulčický starosta Jan Vlašic.

AZ-kvíz má novou dekoraci, pořad brzy oslaví 20 let
15. 09. 2016
Brno /FOTOGALERIE/ – Festina lente je latinské přísloví. Jaký zní český překlad? Touto otázkou pod políčkem třináct s písmeny SP odstartovalo ve středu v Líšni natáčení 145. dílu vědomostní soutěže AZ-kvíz. Brněnské studio ho v premiéře odvysílá 26. října. Televizní soutěž uvidí diváci na obrazovkách po osmi letech z nové dekorace, s novou vnitřní grafikou i znělkou. Moderátoři a pravidla hry zůstávají stejné.

OBRAZEM: Osm tisíc kusů hornin a exponátů. Výstava předvádí fosílie i minerály
11. 09. 2016
Hodonín – Výstavu a burzu minerálů již popáté hostí Muzeum naftového dobývání v Hodoníně. Dvacet vystavovatelů z České republiky, Slovenska a Polska přivezlo až osm tisíc kusů hornin a dalších exponátů, některé z nich bylo možné si i zakoupit.

Festival Soulfly podporuje hodonínské talenty už pátý rok
1. 09. 2016
Hodonín – Narodil se v Kroměříži, kde vystudoval na konzervatoři hru na houslích. Žil na několika místech České republiky, aby se nakonec vrátil do rodiště své matky a prarodičů. Řeč je o pastoračním asistentovi Církve československé husitské Petru Vaculovičovi, který říká, že láska k jižní Moravě a Slovácku je dědičná. Mnoho lidí ho zná a kdo ne, tak minimálně zaregistroval kulturní festival Soulfly, který se letos uskutečnil už popáté.

Festival Pon - Tón: vyznavači tvrdší muziky se sešli na vodním cvičišti
28. 08. 2016
Hodonín - Vyznavači tvrdších hudebních žánrů si dali v sobotu dostavení v Hodoníně na vodním cvičišti, kam si přišli poslechnout skvělou muziku na už pátý ročník festivalu Pon – Tón.

Festival Pon - Tón: rock, punk i metal rozezní hodonínské vodní cvičiště
24. 08. 2016
Hodonín – Už popáté se sejdou na hodonínském vodním cvičišti rockeři z blízkého i vzdáleného okolí, aby se zúčastnili dalšího ročníku hudebního festivalu Pon – Tón.

Šroti slaví desítku a nový klip je na spadnutí
21. 08. 2016
Břeclavsko, Hodonínsko - Dva kluci sedí v dětském pokoji, brnkají na kytaru tři akordy, které zatím umí. Hudba oba dva baví a naplňuje, a tak si právě na tom místě řeknou, že by chtěli založit kapelu. Je rok 2006 a jim je pouhých deset let. Střih. O dekádu později už v jedné místnosti sedí čtyřčlenná parta a ladí poslední detaily výročního koncertu. Říkají si Šroti podle akustické kytary s názvem Šrot.

Kača přihrála mladým filmařům český bronz
15. 08. 2016
Strážnice /FOTOGALERIE/ – Krásného úspěchu dosáhli amatérští filmaři ?z Moravského Slovácka s filmem Kača. Po vítězství v krajském kole si přivezli další cenu z celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby Český Videosalon.

Sošku Olina si z milotického festivalu odvezli folkloristé z Kyjova
8. 08. 2016
Milotice /FOTOGALERIE/ – Jedenáct set účinkujících a téměř čtyři desítky souborů. To nabídl dvaatřicátý Národopisný festival kyjovského Dolňácka Milotice 2016. Folkloristé vystupovali v přírodním areálu v milotických Šidlenách, doprovodné programy ale byly připravené i na jiných místech v Miloticích a okolí. „Letos jsme nezvali žádný zahraniční soubor, snažili jsme se program udělat jinak, tak trochu s nadsázkou a humorem," popsal milotický starosta Josef Levek.

OBRAZEM: Střelnici přeměňují na stánek kultury. Začíná Beseda u bigbítu
5. 08. 2016
Tasov – Náročnými přípravami to ve čtvrtek odpoledne vřelo kousek za Tasovem. V pátek na místní střelnici začíná čtyřiadvacátý ročník festivalu Beseda u bigbítu. Je tedy potřeba postavit velké i malé pódium, stany, natáhnout elektřinu a připravit občerstvení. „S přípravami se začalo už ve středu ráno, kdy se přivezly první sety ke stavbě pódia. Malá scéna C bude ve stanu. Pódia budou i s elektřinou hotová ve čtvrtek, ale bez ozvučení," řekl dramaturg Besedy Pavel Uretšlégr.

Tanečnice Šurková: Ke spolupráci s Trojanem jsem se dopracovala
1. 08. 2016
Hodonín /FOTOGALERIE/ – Třiadvacetiletá Julie Šurková se z hodonínského dramatického kroužku dopracovala až k herecké kariéře v Praze. Tuto dámu lidé mohli spatřit v reklamách, videoklipech, ale také v hereckých rolích. „Moje maminka mě vždycky vedla k tomu, abych chodila do kroužků, na tanec, na flétnu nebo do dramaťáku. Chtěla ze mě mít hudebnici v orchestru. Já jsem se ale rozhodla, že chci raději na hudbu tančit," říká mladá tanečnice.

Blatnická Stodolní scéna zavoněla uměním, pohodou a létem
1. 08. 2016
Blatnice pod svatým Antonínkem – Premiérový den třetí sezony Stodolní scény se letos posunul kvůli rekonstrukci až na poslední červencový víkend.

Výjezdy folklórních souborů? Makedonské slunce spálilo při tanci nohy
31. 07. 2016
Hodonínsko – Folklorní soubory každoročně vyjíždí představit um i do vzdálenějších koutů světa. Letos jich ale vyjede minimum.

Sbíral drobky, vyšly na knihu. Abramuszkin sepsal legendy bohuslavického mlýna
30. 07. 2016
Bohuslavice – Trochu stranou od hlavní silnice, která protíná Bohuslavice u Kyjova, stojí bohuslavický mlýn. Patří manželům Abramuszkinovým, kteří zde pravidelně pořádají různé kulturní akce a výstavy. Nyní se však Wladimir Abramuszkin pustil do literární tvorby.

Beseda u Bigbítu se blíží. Vyhrajte s Deníkem Rovnost vstupenky na akci
30. 07. 2016
Tasov /SOUTĚŽ/ – Jednoznačně největší letní oslavou kvalitní hudby na celé jižní Moravě. Tak označují multižánrový festival Beseda u Bigbítu jeho organizátoři.

Četníci se vrátili na stanici, natáčení nového seriálu finišuje
25. 07. 2016
Lesní Hluboké, Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Dva roky práce, více než sto šedesát herců, patnáct stovek komparzistů, ze zvířat opice či varan a natáčecí místa jako zámek Lednice, zřícenina Cornštejn či mlýn Štampach. Tyto a další zajímavosti provázejí nový seriál Četníci z Luhačovic, který Česká televize odvysílá příští rok.

Velká soutěž o vstupenky na unikátní výstavu o Karlu IV.
23. 07. 2016
Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte vstupenky na jedinečnou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016, která probíhá v Praze v Národní galerii do poloviny září!

OBRAZEM: Akademický malíř Hanáček získal ocenění města i kraje
19. 07. 2016
Kyjov – Akademický malíř František Hanáček před několika dny oslavil jednašedesát let. Pondělní zahájení jeho výstavy v Kyjově bylo opravdu slavnostní, výtvarník totiž obdržel ocenění od rodného města i kraje. „Moc všem děkuju," řekl skromně oceněný umělec.

OBRAZEM: Dubňanský kemp Josef rozpumpoval punkovoalterna­tivní Agrofest
17. 07. 2016
Dubňany – Zhruba třicítku kapel měl na programu letošního ročníku punkovoalterna­tivního Agrofestu v dubňanském kempu Josef.

OBRAZEM: Fulghamův Létající cirkus dorazil do Hodonína. Představil novou knihu
14. 07. 2016
Hodonín – Slavný americký spisovatel Robert Fulghum ve středu navštívil hodonínskou knihovnu. Na zastávce při turné Létající cirkus představil svou novou knihu Poprask v sýrové uličce. Ke slovu se dostali i herci projektu LiStOVáNí Lukáše Hejlíka, kteří zaujali lidi v sále scénickým čtením Fulghumova dřívějšího titulu Drž mě pevně, miluj mě zlehka.

Na festival přijel i jeho zakladatel. Zahrálo dvanáct dechovek
11. 07. 2016
Ratíškovice /FOTOGALERIE/ – Tribunu u ratíškovického fotbalového hřiště zaplnili návštěvníci, které v neděli přilákal osmačtyřicátý Mezinárodní festival dechových hudeb. Do jihomoravské obce se sjelo dvanáct kapel z České republiky, Slovenska a Rakouska. „Hrajeme většinou jihočeské písničky a jihočeské úpravy, akorát jsme dnes jednu úpravu zahráli od moravského autora Radovana Muselíka. V Ratíškovicích jsme poprvé," řekl kapelník českobudějovických Jihočeských rodáků Vojtěch Veselý.

Festival Slunce rozezvučel Strážnici. Druhá tráva oslavila 25 let
11. 07. 2016
Strážnice /FOTOGALERIE/ – Slunce opět prozářilo zámeckou zahradu ve Strážnici. Sedmnáctý ročník folkového festivalu hostil tři dny amfiteátr Zámek. Podle organizátorů ho za tu dobu navštívilo zhruba pět tisíc lidí. „S kamarádkami jsme přijely už ve čtvrtek, jsme celkem tři Jarušky a jedna Marcelka. Do Strážnice jezdíme od roku 1992, ještě když tu býval festival Zahrada," řekla návštěvnice a ředitelka školy v Lipovci Jaroslava Školařová.

Slunce opět zazáří nad Strážnicí. Začíná sedmnáctý ročník hudebního festivalu
6. 07. 2016
Strážnice – Ve Strážnici začíná od čtvrtka sedmnáctý ročník Festivalu Slunce. Slibuje tři dny plné rozmanité muziky. Festival odstartuje v Kulturním domě Strážničan „Koncertem na uvítanou", na kterém oslaví skupina Druhá tráva 25 let. Pozve si také česko-španělskou zpěvačku Kateřinu García a skupinu Malina Brothers.

Dambořický festival: folkloristé soutěžili i za deště. Vyhrála Salajka
4. 07. 2016
Dambořice /FOTOGALERIE/ – Více než tisíc lidí přilákal do dambořického amfiteátru Soutěžní festival folklorních souborů. V šestém ročníku této jedinečné přehlídky se před diváky představili účinkujících od nejmenších dětí až po dospělé folkloristy.

Jediný moravský rytec známek začal zbraní. Teď vystavuje v Hodoníně
2. 07. 2016
Hodonín /FOTOGALERIE/ – Poprvé v Hodoníně představuje svá díla grafik a rytec Jaroslav Tvrdoň. Ve staré radnici neboli Regionálním centru představuje svou známkovou tvorbu, ocelorytiny i ambigramy, a to do konce srpna. „Výstava je průřezem mé veškeré tvorby, kromě známek obsahuje novoročenky, pamětní listy, ex libris či svatební oznámení. Všechno je vytvořeno v technice ocelorytině," přiblížil svou první hodonínskou expozici Jaroslav Tvrdoň.

Nejlepší tanečník slováckého verbuňku? Ve Strážnici zářil Vaculík
25. 06. 2016
Strážnice /VIDEO/ – Program Mezinárodního folklorního festivalu začal sice již ve čtvrtek, slavnostní zahájení bylo však připraveno na páteční večer. Toho se zúčastnili i představitelé ministerstva kultury. Cenu ministerstva v oboru zájmových uměleckých aktivit předal šéf resortu Daniel Herman v amfiteátru Bludník řediteli strážnického Národního ústavu lidové kultury Janu Kristovi. Ten vede ústav od roku 1997 a letos na podzim odchází do důchodu. "Toto ocenění je symbolickým poděkováním řediteli Kristovi za dlouholetou a soustavnou práci," uvedl ministr Herman.

OBRAZEM: Mezinárodní den hudby uctil i Hodonín. U Městské knihovny
22. 06. 2016
Hodonín – Pod širým nebem se v úterý slavil den hudby u hodonínské Městské knihovny.