Deník - Frýdecko-místecký a třinecký - regionální kultura


Ve folkloru se zpívá o tom, o čem se nemluví, říká Zuzana Lapčíková
4. 09. 2022
Cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková už po několik desetiletí symbolizuje spojení moravské lidové hudby a jazzu. Nyní uvažuje o vydání životopisné knížky a nového alba, na kterém by se poprvé za celou svou kariéru představila jako písňová autorka.

Kate Winsletová v ruinách. V Chorvatsku natočí film o americké fotografce
3. 09. 2022
Rozstřílenou a opuštěnou pláž Kupari u Dubrovníku oživí hollywoodské hvězdy. Chystají se sem Kate Winsletová, Jude Law, Marion Cotillardová a Josh O'Connor. Zahrají si ve filmu o slavné americké fotografce a modelce ikonického časopisu Vogue Lee Millerové.

Špinarka naživo z Ostravy odstartuje Týden dárků
1. 09. 2022
Už tradičním Týdnem dárků zahájí ČT art 1. září oslavy devátých narozenin. Přímý přenos tentokrát nabídne hudební inscenaci Špinarka z ostravského Divadla Petra Bezruče. 

Hana Zagorová naposledy v ostravském Trojhalí prozradila recept na optimismus
26. 08. 2022
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Hana Zagorová byla také největší hvězdou rodinného festivalu Ostravský kompot v roce 2019, který se konal v Trojhalí Karolina. Připomeňte si její vystoupení i její recept na věčný optimismus, který tehdy prozradila.

Hana Zagorová zemřela, takto vzpomínala na rodnou Ostravu v posledních letech
26. 08. 2022
/ROZHOVOR/ Devítinásobná zlatá slavice Hana Zagorová, rodačka z Ostravy-Petřkovic, zemřela. Jedna z nejoblíbenějších zpěvaček populární hudby by šestého září oslavila úžasné 76. narozeniny. Připomeňte si jeden z jejích velkých rozhovorů pro Deník, kde vzpomínala nejen na své začátky, ale také na své rodné město - Ostravu

Rod draka se představuje krvavě a nelítostně. Novinka od HBO si servítky nebere
20. 08. 2022
Hlavní hrdinka očekávané série Rod draka to nebude mít snadné. V dnešní době přející vůdčím ženám by se nejspíš těšila zvolená vládkyně úctě a respektu. Princeznu Rhaenyru rodu Targaryenů však čeká krev, bolest a pevné nervy. Alespoň to naznačují první díly desetidílné ságy, z nichž úvodní měl slavnostní předpremiéru ve čtvrtek večer v pražském Cinestar Anděl. NA HBO Max se seriál představí v pondělí 22. srpna, sledovat jej můžete i online a s českými titulky.

Příběh Františka Kriegela je dotočen. Symbolicky před výročím srpna 1968
19. 08. 2022
Muž, který stál v cestě. To je film o Františku Kriegelovi, hrdinovi Pražského jara, který v předvečer výročí srpnové okupace dokončil Petr Nikolaev. Hlavní roli muže, jenž se jako jediný postavil Brežněvovi a nepodepsal "Moskevský protokol", hraje Tomáš Töpfer. Snímek se nerodil lehce, provázely ho bouřlivé spory o práva a režii. Do kin vstoupí během příštího jara.

Rockové hvězdy v Nových Heřminovech opět podpoří boj obce proti přehradě
18. 08. 2022
/FOTOGALERIE/ Nové Heřminovy už jedenáct let hostí festival Rockem proti přehradě. Také 19. srpna 2022 se od 16 hodin začne v Heřminovech rozléhat pořádný poctivý bigbít.

Hudební festival Hrady CZ míří do Hradce nad Moravicí
16. 08. 2022
Chinaski, Rybičky48, Mirai, Tomáš Klus, Divokej Bill, Mig 21, Anna K., Trautenberk a další kapely nebo interpreti. Taková je letošní nabídka putovního hudebního festivalu Hrady CZ. V plné síle s ní dorazí do podzámčí, konkrétně na louku u hotelu Belária, v pátek 19. srpna a zabydlí se na ní do soboty 20. srpna.

Zemřela výtvarnice Jane McAdam Freud, pravnučka zakladatele psychoanalýzy
15. 08. 2022
Zemřela výtvarnice Jane McAdam Freud, pravnučka zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Bylo jí 64 let.

Inspirativní čtení na léto. Pět knih, které byste neměli o dovolené minout
13. 08. 2022
Léto se zlomilo do druhé půlky, dovolené a výlety ale pro mnohé z nás nekončí. Pokud jste už znaveni mořem, sluncem, túrami, festivaly, koncerty či letními kiny, možná vám přijde vhod strávit nějaký čas jen tak ve stínu stromů a s dobrou knihou v ruce. Tady je pět tipů, které vás nebo vaše děti třeba osloví.

Vzkvétající Númenor. Fotky ze seriálu Prsteny moci odhalují dosud neviděnou říši
12. 08. 2022
Jak oživit svět, který mnozí znají, ale nikdo jej neviděl? Touto otázkou se zabývali tvůrci mytologického eposu The Lord of the Rings: The Rings of Power neboli Pán prstenů: Prsteny moci, jehož premiéra se odehraje na streamovací platformě Amazon Prime Video 2. září.

Podzim na Nově: Pět hraných seriálů, nový MasterChef i návrat legend
12. 08. 2022
Televize Nova představila své podzimní programové schéma. Jeho součástí bude seriál Policie Modrava, který vyvrcholí novými díly a závěrečnou řadou. Druhou sérií bude pokračovat i hit loňského podzimu, seriál Pan profesor s Vojtěchem Dykem, nové případy budou řešit v jednom z nejsledovanějších krimi seriálů posledních let Specialisté.

Hustopečské dny se vrací, s diskotékou i Michalem Hrůzou. Co vás ještě čeká
10. 08. 2022
Na nabitý třídenní program zve městys Hustopeče nad Bečvou. Ve dnech 26. až 28. srpna se tam konají tradiční Hustopečské dny. Ty měly kvůli covidové pandemii přestávku a vrací se po dvouleté odmlce.

OBRAZEM: Natáčení nové pohádky na Hukvaldech, objeví se v ní i zpěvák Voxel
8. 08. 2022
/FOTOGALERIE/ Hrad v Hukvaldech na Frýdeckomístecku obsadili druhé srpnové pondělí filmaři. Za přispění místních komparsistů dělali dotáčky druhého dílu úspěšné pohádky Princezna zakletá v čase. Na place se objevil i hudebník a zpěvák Václav Lebeda aka Voxel. 

Úspěšný začátek roku Marka Sibinského: Grafika roku a prestižní ocenění z Polska
8. 08. 2022
, O tom, že Marek Sibinský se stává výraznou osobností současné nejenom české výtvarné scény, svědčí výrazná prestižní ocenění, které získal v první polovině letošního roku.

Písničkář Michael Janík: Dvanáctistrunku jsem si pořídil kvůli Beatles
8. 08. 2022
Zachtělo se mi zjistit, co dělá Michael Janík (77). Jak se má, čím se baví, o čem přemýšlí. V nakladatelství Galén mu právě vychází sbírka básní Poezie starého písničkáře. Ty verše jsou jako on sám: vlídné a třeskutě vtipné, hřejivé i sarkastické. Jedním slovem: ty básničky jsou k posmání. Tak si vousatého kytaristu a zpěváka pamatujeme z oblíbeného dua Paleček a Janík, od jehož seznámení letos uplyne 55 let. 

Zážitek v Úvalně: Felix Slováček o víkendu předvedl na Rychtě, co umí
7. 08. 2022
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mistr dechových nástrojů Felix Slováček má valašské kořeny v rodném Zlíně, stejně jako přední český výtvarník Boris Jirků. A právě na vernisáž jeho obrazů známý hudebník o víkendu dorazil do Úvalna. Slováček ve svých téměř osmdesáti letech vydává nové album Nádherná láska.

Filmaři se chystají na Hukvaldy, budou točit pokračování úspěšné české pohádky
4. 08. 2022
Na hradě Hukvaldy se bude v pondělí natáčet pokračování úspěšné pohádky Princezna zakletá v čase. Snímek bude kombinovat prvky pohádky a fantasy stejně jako první díl. „U pokračování jdeme ještě dále do fantasy. U prvního dílu jsme viděli, že to funguje a že to zaujalo i ty nejmenší,“ upřesnil režisér filmu, Petr Kubík.    

Malíř Jiří Slíva: V mládí jsem si kreslil obrázky k písničkám ze Semaforu
4. 08. 2022
Klasik českého kresleného humoru oslavil začátkem července úctyhodné půlkulatiny. Podle občanky je mu 75 let. Ale vůbec byste to do něj neřekli. Na světě by se našlo jen málo činorodějších a zaneprázdněnějších lidí. Jiří Slíva kreslí, maluje, ilustruje, hraje na kytaru a zpívá, skládá písničky, píše básničky, pořádá výstavy… Na jeden život je toho až moc. 

K životu s úsměvem na tváři stačí opravdu málo, říká cestovatel Jakub Kynčl
3. 08. 2022
Jakub Kynčl si oblíbil Střední a Jižní Ameriku. O cestách po této části světa pojednává i jeho kniha Pas a pes. A proč to tam má tak rád? Lidé jsou tam prý upřímnější. „Když jsem v Jihovýchodní Asii, každý se na mě usmívá. Nepoznám, zda mi ten člověk vstřícně pomůže, anebo na mě chystá nějaký podvůdek. V Latinské Americe je to snadnější. Milí a vlídní lidé se usmívají a ti, kterým se chcete vyhnout, se tváří tak, že raději přejdete na druhou stranu cesty,“ říká cestovatel a spisovatel v jedné osobě.

Kalich Fest v Bohumíně, Akurat, Munroe, místní borci i tiché disco u jezera
2. 08. 2022
/FOTOGALERIE/ Skvělá muzika, noční tiché disco, zábava, dobré jídlo a pití. Hudební festival Kalich Fest hlásí druhé pokračování. Vydejte se k pláži Kališova jezera v Šunychlu v sobotu 6. srpna, program začíná od 13 hodin. Vstupné je dobrovolné. Zve spolek Město Bohů.

Čechomor, Mňága a Žďorp, Sto zvířat a další, Ladná Čeladná startuje v pátek
1. 08. 2022
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Již v pátek 5. srpna se Čeladná promění ve festivalové městečko a návštěvníkům nabídne dvoudenní program, tradičně zaměřený především na rodiny s dětmi. Mezi hlavní headlinery letošního sedmého ročníku patří Čechomor, Mňága a Žďorp, Sto zvířat či Kašpárek v rohlíku.

Leonardo DiCaprio mezi Indiány. Western Krvavé prachy uvidíme příští rok
30. 07. 2022
Leonardo DiCaprio opět spojil své síly s režisérem Martinem Scorsesem. Jejich čerstvý projekt se jmenuje Killers of the Flower Moon (česky Krvavé prachy) a vrací se k záhadným vraždám Indiánů ve 20. letech minulého století.

Štěrkovna Open Music odstartovala, Rottrovou nahradí Fialová a další hvězdy
28. 07. 2022
V areálu ostravského hornického muzea Landek Park odstartoval tradiční hudební festival Štěrkovna Open Music. Do soboty 30. července nabídne řadu špičkových jmen zejména z české hudební scény. Jedno hvězdné jméno na programu ale bude chybět.  

Fantastická zvířata jsou znovu na scéně. A potvrzují Brumbálovu lásku k muži
6. 04. 2022
Fantastická zvířata se vracejí. Třetí část populární ságy vstupuje tento týden do kin a přináší tři jasná fakta. Johnny Depp vypadl ze hry, ženy vládnou světu a Brumbál je homosexuál.

Zpěvák Jan Smigmator: V New Yorku musím podat životní výkon
4. 04. 2022
Řadu let byl vnímán jako nesmírně talentovaný, pracovitý a sympatický kluk, který dostal do vínku něco, čemu se říká „velký hlas“. Z držitele Zlatého oříšku pro talentované děti dorostl Jan Smigmator v muže, který utáhne tříhodinový koncert, celou dobu z něj srší energie a ještě zvládne mezi pěveckými čísly vtipně moderovat. Za rok ho čeká náročná zkouška – zda obstojí i v legendární newyorské Carnegie Hall, s níž právě podepsal smlouvu na sólový koncert. Ještě před tím si letos ale střihne velké jarní turné „Murphyho zákon 2022“ po sedmnácti českých a moravských městech.

Orozovič se vydává na muzikantskou dráhu. I blbá písnička dokáže zázraky, říká
3. 04. 2022
Herce Igora Orozoviče, člena činohry pražského Národního divadla, známe nejen z jeviště této první české scény, ale i z mnoha výrazných rolí ve filmu a televizi. Teď se navíc vydává na sólovou muzikantskou dráhu. Není to možná zas až tak překvapivá informace, protože jak známo – hudba jej provází na jeho umělecké cestě v podstatě nepřetržitě.

Festival Dobrý den nad Ostravicí podpoří ukrajinské děti a nabídne toho mnoho
3. 04. 2022
Kolektiv umělců, výtvarníků a organizátorů z mikroregionu Frýdlantsko ve snaze pomoct ukrajinským dětem zasaženým válkou pořádá 1. ročník benefičního festivalu, kde se čtyřech scénách, na nichž se vystřídají kapely a tělesa nejrůznějších žánrů, výtvarná výstava studentů frýdlantských škol, dokumentární minimaraton s besedami a součástí bude i divadlo a taneční zábava. Akce se koná 14. dubna. 

Herečka v pasti. Jiřina Štěpničková naletěla estébákům, odpykala si deset let
3. 04. 2022
Byla tváří pražského vinohradského divadla, předtím účinkovala několik let na jevišti „Zlaté kapličky“. Coby přední filmová hvězda hrála Jiřina Štěpničková po boku Vlasty Buriana, Oldřicha Nového či Huga Haase, její doménou byly role osudových a osudem zkoušených žen. V neděli uplyne sto deset let od jejího narození.

Zemřel výtvarník a ilustrátor Jiří Šalamoun, otec Maxipsa Fíka. Bylo mu 86 let
1. 04. 2022
Ve věku 86 let zemřel ve čtvrtek výtvarník, ilustrátor a dlouholetý vedoucí ateliéru ilustrace a knižní grafiky na pražské UMPRUM Jiří Šalamoun. Informoval o tom deník Blesk s odkazem na jeho partnerku. Do povědomí několika generací se Šalamoun zapsal především jako autor výtvarné podoby Maxipsa Fíka.

Autorka knihy Třešně v rumu: Někteří Kubánci mají v obýváku Fidela v zlatém rámu
31. 03. 2022
Dovolená s rodiči nebo dokonce prarodiči není zrovna ideálem dospělých dětí. Přesto se Michaela Janečková, novinářka a redaktorka veřejnoprávní televize, rozhodla navštívit s dědou Kubu. A proč absolvovala tu bizarní exkurzi, jak rodinnou expedici na ostrov svobody sama nazývá? 

KRRR! V Krnově začíná festival filmů sedmdesátek
30. 03. 2022
KRRR! je zvuk, který vydávaly retro promítačky na celuloidový film. KRRR! je také název krnovského filmového festivalu, který vzdává poctu kinařům ze staré školy.

Oscarům dominovala Duna. Nejlepším filmem je V rytmu srdce, Smith udeřil kolegu
28. 03. 2022
Letošní Oscary jsou rozdány. Celkem šest zlatých sošek získal snímek Duna, tři nominace proměnil film o lásce a o rodině V rytmu srdce. Favorizovaný western Síla psa má Oscara za nejlepší režii. O nejdelší děkovnou řeč i největší rozruch se postaral herec Will Smith.

Odborník na městské legendy Petr Janeček: Válka je pro fámy živnou půdou
28. 03. 2022
Docent Petr Janeček, zástupce ředitele Ústavu etnologie FF UK, má nádherné zaměstnání. Vyučuje totiž moderní folklor. Jeho hlavním oborem jsou současné pověsti neboli městské legendy, z jejichž výzkumu vytěžil sérii úspěšných knížek Černá sanitka. Věnuje se ale také fámám, hoaxům, různým konspiračním teoriím. To vše spadá do oblasti dezinformací, na nichž mimo jiné stojí i současná válka Ruska s Ukrajinou.

KVÍZ: Kolja. Jak dobře znáte poslední český oscarový snímek?
26. 03. 2022
Psal se 25. březen roku 1997, když hořká komedie Jana a Zdeňka Svěrákových dostala sošku Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film. Uběhlo celé čtvrtstoletí a podobný úspěch se zatím žádným českým filmařům nepovedlo zopakovat.

VIDEO: Na vyprodaný koncert Nohavici v Ostravě dorazily i fanynky z Polska
26. 03. 2022
Ostravané Nohavicovu medaili od Putina moc neřeší, na jeho koncertu v Domě kultury Poklad v Porubě bylo plno.

Každý má svoje Waterloo, o které se rozseká, říká Radůza
25. 03. 2022
Osmadvacet písní, které jsou jakýmsi deníkem posledních tří let jejího života, zařadila na své nové dvojalbum Nebe je odemčené písničkářka Radůza. Do díla se promítly třeba i zkušenosti s domácí výukou za covidu.

Malí uprchlíci na plátně: Nabarvené ptáče či pozoruhodné animované filmy
24. 03. 2022
Odnášejí to nejvíce. Místo bezstarostných her putují děti kvůli válce a nesvobodě světem, často s jediným plyšákem v ruce, někdy i bez něj. Některé vstoupily i na stříbrné plátno. Jaké příběhy o malých uprchlících jsme už viděli? 

KVÍZ: Cirkusová komedie s Lubomírem Lipským a šesti medvědy slaví padesátiny
19. 03. 2022
Šest medvědů s Cibulkou. Legendární komedie o tom, že i klaun může dostat výpověď, načež obrátí školu vzhůru nohama, asi málokoho z pamětníků minula. Letos uplyne půlstoletí od chvíle, kdy se snímek Oldřicha Lipského objevil v kinech. Co o něm víte či nevíte?

Marie Rottrová o Wykrentovi: Odešel můj velký kamarád, nejen autor hitů
14. 03. 2022
Zpráva o úmrtí přerovského skladatele a textaře, kterého proslavila spolupráce se zpěvačkou Marií Rottrovou, otřásla hudebním světem. I když mnozí jeho kolegové, se kterými Jaroslav Wykrent dlouhodobě spolupracoval, tušili, že jeho zdravotní stav je vážný, všichni doufali, že se opět zotaví. Byl bojovník a po prodělané sérii mozkových příhod v roce 1999 se znovu vrátil na pódia.

Herečka Kateřina Winterová: Major Langerová je prostě šéfka každým coulem
14. 03. 2022
Na obrazovkách Novy se teď Kateřina Winterová objevuje v novém kriminálním seriálu, v němž ztvárňujete šéfku oddělení vražd Karlu Langerovou. Jaká je? A která vlastnost je podle herečky pro takovou pozici zásadní?

Zemřel americký herec a držitel Oscara William Hurt. Bylo mu 71 let
13. 03. 2022
Ve věku 71 let v neděli zemřel americký herec William Hurt. S odvoláním na umělcovu rodinu a přátele o tom informovaly hollywoodský web Deadline a časopis Variety. Hurt v roce 1986 získal prestižní cenu Oscar za výkon v adaptaci románu Manuela Puiga Polibek pavoučí ženy.

Písničkářka z Beskyd Kaczi: Jsem šťastná, že jsem se našla ve své české hudbě
13. 03. 2022
Energická a pozitivně naladěná písničkářka Kateřina Kouláková, která je známá pod svým uměleckým jménem Kaczi, se už brzy přesune z hor do ostravské Heligonky. Se svým debutovým albem „Nahá“ se představí již 6. dubna, a to společně s producentem Lukášem Hradilem a dalšími hosty. 

Viktor Preiss slaví pětasedmdesát. Herectví má v genech
13. 03. 2022
Výčet rolí, které ztvárnil na divadelním jevišti, je úctyhodný. Obsáhlý je i počet postav, které vytvořil v televizi. Ve filmu by si ovšem zasloužil mnohem větší prostor, než jaký dostal. Herec s charismatickým hlasem Viktor Preiss oslaví v neděli 13. března pětasedmdesáté narozeniny.

Zemřel hudebník Jaroslav Wykrent, dvorní textař Marie Rottrové
12. 03. 2022
Přerovský skladatel a hudebník Jaroslav Wykrent prohrál svůj zápas se zákeřnou nemocí. Zprávu o jeho úmrtí potvrdil člen skupiny In blue Ivan Němeček, se kterým Jaroslav Wykrent dlouhodobě spolupracoval a v posledních letech společně složili řadu skladeb.

Víkendové akce v Ostravě začaly, zájem je obrovský. Nechyběl ani Norbert Lichý
11. 03. 2022
/FOTOGALERIE/ Přísná proticovidová opatření pomalu končí, což znamená, že se po dlouhé době mohou bez větších omezení konat všechny akce. Ožívají i veletrhy na Černé louce v Ostravě. V pátek zde odstartovaly hned dva – Dovolená 2022 - Veletrh cestovního ruchu a Knižní festival Ostrava 2022. O oba byl hned po jejich zahájení obrovský zájem. Jejich program bude pokračovat i v sobotu.

Koncert Nohavici byl vyprodán během několika minut. Výtěžek půjde na Ukrajinu
11. 03. 2022
/FOTOGALERIE/ Koncert Jaromíra Nohavici, který se uskuteční 25. března v DK Poklad v Ostravě-Porubě, byl vyprodán během patnácti minut. Lístky se daly koupit přes internet i přímo v pokladnách DK Poklad a DK Akord v Ostravě-Zábřehu.

Ewa Farna je podruhé maminkou. Má holčičku Ellu a takhle jí to s ní sluší
9. 03. 2022
/FOTOGALERIE/ Třinecká rodačka a oblíbená zpěvačka Ewa Farna je podruhé matkou. Narodila se jí holčička Ella a pyšná maminka se s ní pochlubila na sociálních sítích. Podívejte se.  

Helena Vondráčková míří do Karviné. Odpočívat nemám v plánu, říká
9. 03. 2022
/ROZHOVOR/ Staré známé hity a evergreeny, ale i nové písně. To vše zazní na dubnovém koncertě české popové legendy Heleny Vondráčkové v Karviné, kterým zpěvačka startuje letošní jubilejní turné. A jak sama říká, velice se na letošní koncertování, které skončí až v prosinci, těší.

Ceny nikdy neodhadnete. To věděl i Forman, říká držitel Českého lva Mucha
8. 03. 2022
České lvy letos ovládl film Zátopek. V sobotu v Rudolfinu bylo ale na tvářích tvůrců znát až do konce velké napětí. Do souboje o České lvy vstupovalo sportovní drama s třinácti nominacemi – stejně jako jeho soupeř, Okupace režiséra Michala Nohejla. Nakonec ale sošky za nejlepší film třímali ve finále s neskrývaným dojetím a radostí producent Kryštof Mucha. 

V seriálu Stíny v mlze řeší zločiny, jako dítě byl herec z Havířova samý průšvih
4. 03. 2022
Vraždy v kruhu, Atentát, Liga mužské soudržnosti, Hrana zlomu… I tam jsme mohli vidět Petra Panzenbergera, který v seriálu Stíny v mlze hraje jednoho z vyšetřovatelů. Šestatřicetiletý rodák z Havířova tentokrát výjimečně ztvárňuje chlapíka na správné straně zákona. Rozhovor přinesl Tv Magazín.

Stop Rusku. Český lev, divadla i Svět knihy reagují na válku na Ukrajině
4. 03. 2022
Čeští filmaři, divadelníci i zástupci literárních akcí se přidávají k podpoře Ukrajiny. Večer Českých lvů, který se uskuteční již tuto sobotu 5. března, věnují akademici kromě filmařů také Ukrajině. 

Jiří Langmajer: Mám štěstí na herecké partnerky. A že jich, sakra, bylo
3. 03. 2022
Otec a jeho nevlastní dcera se vydají na pouť americkým Středozápadem. Neplánovaný výlet po tamních přírodních krásách má napravit jejich pošramocený vztah… Fascinující jevištní road-movie Cesta k vodopádům o hledání cesty k sobě i tomu druhému připravuje v pražském Divadle Ungelt renomovaný režisér Michal Dočekal s výjimečnými herci - Jiřím Langmajerem a Anežkou Šťastnou. Evropská premiéra této podívané, jejímž autorem je americký dramatik Lee Blessing, se uskuteční 5. března.

Smrt a destrukce se vám vrátí. Režisér David Lynch vyslal silný vzkaz Putinovi
28. 02. 2022
Co zaseješ, to sklidíš… A to je „smrt a destrukce“. To vzkázal podle časopisu Variety o víkendu režisér David Lynch ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Americký tvůrce legendárního Městečka Twin Peaks reagoval podobně jako další umělci na situaci na Ukrajině a ruského agresora nešetřil. 

Režisér Stínů v mlze Špaček: Chceme představit Ostravu jako moderní a živé město
26. 02. 2022
/ROZHOVOR/ Režisér Radim Špaček na televizní obrazovky přivedl kvalitní kriminální seriál, u kterého využil svých vazeb na Ostravu. „U nové radnice či Sýkorova mostu ve vteřině poznáte, odkud pocházejí,“ říká k některým obvyklým kulisám, zároveň však podotýká, že v seriálu nechtěl sklouznout jen k prezentaci pohlednicových obrázků.

KVÍZ: Jak dobře znáte Vladimíra Kratinu a jeho role?
26. 02. 2022
Vladimír Kratina je především divadelní herec, přesto jsou některé jeho byť menší role před kamerou nezapomenutelné. Patří k nim třeba traktorista Drtikol z filmu Prázdniny pro psa. Do povědomí diváků se zapsal i svým účinkováním v taneční soutěži StarDance. 25. února bylo rodákovi z Prahy rovných 70 let.

Febiofest se vrací do jarních dnů. Nabídne mimo jiné lanýže
4. 02. 2022
Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest se letos uskuteční v tradičním jarním termínu. Po dvou letech, kdy jej koronavirová omezení přesunula na podzim, si jej diváci užijí od 19. do 28. dubna.

Výstava ve Vrbně: Dcera lesníka zmapovala Lichtenštejnské lovecké chaty
2. 02. 2022
Zdenka Jordanová se při túrách a výletech do přírody pustila do fotografování loveckých chat. Jako dcera lesníka měla k lesu vždy blízko. Zprvu rodinné snímky a fotografie pro radost daly vzniknout jedinečnému projektu, který podrobně obrazově dokumentuje lovecké chaty v Jeseníkách a rozrostl se i do širšího okolí.

Klásek předal Hurvínka nástupci. Odcházím, ale budu přítelem na telefonu, říká
2. 02. 2022
Josef Skupa, Miloš Kirschner, Martin Klásek. To byla až doposud tři jména spojovaná s hlasem legendárních loutek Spejbla a Hurvínka. Nyní se tato trojice rozrostla na čtveřici. Martin Klásek se totiž rozhodl předat interpretační žezlo svému nástupci Ondřeji Lážnovskému a odejít z divadla.

Star Wars, Rod draka a skandály. Co byste letos neměli minout na streamu
1. 02. 2022
Je libo další bitku o trůny, zombíky či animovaný komiks? Nebo snad trochu drog, sexu a skandálů? Streamovací platformy upevňují své pozice a bitva o diváka bude letos ještě lítější než loni.

Jiří Vyorálek, detektiv Černý ze Stínů v mlze: Ostrava je pralesní aglomerát
30. 01. 2022
/FOTOGALERIE/ Svým svérázným humorem si získal diváky nového kriminálního seriálu České televize z ostravského prostředí, kteří se jeho vtípky baví ještě dlouho po skončení dílu. Jak by se ale Jiří Vyorálek jako kriminalista Martin Černý cítil doopravdy a co si myslí o Ostravě a Moravskoslezském kraji?

Colours odhaluje další jména, Tindersticks a Phoebe Bridgers, hvězd přibývá
28. 01. 2022
Návštěvníci festivalu Colours of Ostrava, který se letos koná od 13. do 16. července, uvidí tuzemskou premiéru Phoebe Bridgers, jedné z nejosobitějších písničkářek současnosti, která byla za svoji zatím poslední desku Punisher nominována na čtyři Grammy. Třicet let hudební kariéry oslaví na Colours of Ostrava nezaměnitelní britští melancholici Tindersticks. K hlavním potvrzeným hvězdám letošního ročníku patří The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix, LP, Kings of Convenience nebo Youssou N´Dour. 

Česká kultura dostane obří evropskou injekci. Postaví ji to na nohy?
28. 01. 2022
Zúčastněte se debaty Euractivu.cz a Deníku na téma, co lze udělat za evropské peníze na podporu české kultury, nebo, chcete-li kreativního průmyslu.

Děti z Bullerbynu, Pipi i Ronja. Rošťáci Astrid Lindgrenové umějí žít a přežít
28. 01. 2022
Už její jméno zní jako z pohádky. V pátek 28. ledna je tomu dvacet let, co zemřela Astrid Lindgrenová, autorka hravých bestsellerů Děti z Bullerbynu, Pipi Dlouhá punčocha a Ronja, dcera loupežníka.

Martin Dejdar: Mléčné sklo je svědectvím doby o lidech a jejich vztazích
26. 01. 2022
Světovou premiéru původní hry Mléčné sklo, jejímž autorem je filmový scenárista Marek Epstein, připravuje na 4. února Vršovické divadlo MANA v Praze. V hlavní roli dramatického příběhu s kriminální zápletkou uvidíme Martina Dejdara (další úlohy ztvární Máša Málková, Zbigniew Kalina, Vilém Udatný a Ondřej Černý). „Hra je podle mého soudu atraktivní už tím, že se jedná o detektivku. Je to žánr, který se na divadelních jevištích uvádí jen minimálně,“ říká Martin Dejdar.

VIDEO: Promlčeno. Karel Roden se v novém filmu vypořádává s minulostí
18. 01. 2022
Zločin, bolavé rány a pomsta. To jsou motivy filmu Promlčeno, v němž režisér Robert Sedláček otvírá téma promlčených trestných činů. Drama, jež už před českou premiérou posbíralo zahraniční ceny, uvidíme v kinech od 28. dubna. Zatím nabízejí tvůrci malou vizuální ochutnávku.

KVÍZ: Jaroslav Dudek. Znáte otce Bakalářů a Nemocnice na kraji města?
17. 01. 2022
Ačkoliv Jaroslav Dudek vystudoval režii na DAMU a jeho profesní život je spojen s Divadlem na Vinohradech, ovlivnil i mnoho televizních fanoušků. Kdo by neznal cyklus Bakaláři inspirovaný příběhy diváků nebo seriál Nemocnice na kraji města, do kterého obsadil snad všechny herce ze svých milovaných Vinohrad. Turnovský rodák by 17. ledna oslavil 90 narozeniny.

Ženy, které potřebují muže. Příběhy žen, které si šlapou po štěstí
14. 01. 2022
Devět příběhů obyčejných žen, které si občas dílem náhody, jindy vlastním přičiněním tak trochu šlapou po štěstí. A jejich muži mnohdy překvapí nečekanou šlechetností, nebo naopak zas prostou hrubostí. To je nová kniha spisovatelky Dory Čechové nazvaná Ženy, které potřebují muže. 

Michal David: O "dvojku" ploužáků si napsali sami fanoušci
14. 01. 2022
Zpěvák, skladatel a hudebník Michal David patří již několik dekád mezi nejpopulárnější a nejpracovitější umělce domácí pop music. Tento v pravém slova hitmaker složil nespočet hitů, přičemž se některé z nich staly i výraznou součástí oblíbených českých filmů. Napsal také několik muzikálů – k těm nejznámějším patří Kleopatra, Tři mušketýři a Angelika. Těsně před vánočními svátky vydal album Moje zapomenuté ploužáky 2 sestavené z písní, které má rád a které neprávem zůstaly ve stínu jeho velkých hitů.

Zemřel „Béďa“ Perzyna, člen Rock and Roll Bandu Marcela Woodmana. Bylo mu 59 let
13. 01. 2022
V pondělí 10. ledna 2022, ve věku 59 let podlehl náhlé nemoci ostravský hudebník Josef Perzyna, který do Woodmanova bandu nastoupil jako baskytarista v roce 2016, natočil s ním jeho poslední album „Czus Blues!“ a odehrál bezpočet koncertů. Ten poslední 26. prosince 2021 na tradiční Štěpánské zábavě v klubu Garage v Martinově.

Výstup na Helfštýn přilákal tisíce lidí z celé Moravy. Překvapily novinky
8. 01. 2022
/FOTOGALERIE, VIDEO / Uniformy legionářů, skautské stejnokroje, ale i slušivé pletené oblečky čtyřnohých mazlíčků. Brány středověkého hradu Helfštýn vzali v sobotu návštěvníci doslova útokem - čtyřiačtyřicátý ročník novoročního výstup si nenechaly ujít čtyři tisíce turistů z celé Moravy. Po roční pauze si vydařenou akci pochvalovali.

Z Opavy do Keni. Město chystá komiks o životě Joy Adamson
7. 01. 2022
/FOTOGALERIE/ Jaký vliv měl opavský život Joy Adamson na její pozdější povahu a činy? Co pro ni znamenala lvice Elsa a proč měla raději zvířata než lidi? Tyto a další otázky ohledně slavné malířky a ochránkyně volně žijících zvířat v Keni řeší komiks o životě Joy Adamson, dívčím jménem Friederike Victoria Gessner, pod názvem Dlouhé safari z Opavy do Keni, jehož vydání teď připravuje město Opava.

Vojta Kotek o seriálu Marie Terezie: Kvůli paruce jsem vypadal jako kokršpaněl
1. 01. 2022
Marie Terezie. Jeden z nejnákladnějších projektů České televize, která jej vytvořila ve spolupráci s Rakušany, Slováky a Maďary, spěje ke svému vyvrcholení. Pátý díl mimořádně oblíbené ságy režírované Robertem Dornhelmem zavede diváky do let 1760 až 1780, odehrává se tedy patnáct let po konci čtvrtého dílu a Česká televize jej odvysílá 1. ledna 2022.

Zemřela „zlatá dívka" Betty White. Americké herecké ikoně bylo 99 let
31. 12. 2021
Ve věku 99 let ve svém domě v Los Angeles v pátek zemřela americká herečka a komička Betty White. Hollywoodská ikona měla krátce před stými narozeninami. Proslula zejména rolí Rose Nylund v populárním americkém seriálu The Golden Girls (Zlaté dívky).

Moravanka končí: Díky, že jste nás měli rádi, vzkazuje kapelník Slabák
30. 12. 2021
I slzy ukáply hudebníkům legendární Moravanky po posledním koncertu. Tento týden kapela ukončila svou koncertní pouť po více než padesáti letech. Naposled mohli Moravanku na živo slyšet lidé v Lomnici na Brněnsku. „Všem našim posluchačům děkujeme za to, že nás měli rádi,“ vzkazuje kapelník a zakladatel Moravanky, trumpetista Jan Slabák.

Zemřel zakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina. Bylo mu 81 let
28. 12. 2021
Spoluzakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina v úterý zemřel ve věku 81 let. Informaci serveru iDNES.cz potvrdil ČTK frontman skupiny Petr Janda.

Zločiny z Ostravy. Stíny v mlze mají silný příběh, říká herečka Petra Špalková
28. 12. 2021
Vůbec první seriálovou novinkou příštího roku bude dvanáctidílná krimi série Stíny v mlze odehrávající se v Ostravě a jejím okolí (první díl se na obrazovkách České televize objeví 3. ledna). Jednou z hlavních hrdinek je kriminalistka Magda Malá v podání Petry Špalkové, jež společně s parťákem Martinem Černým (Jiří Vyorálek) vyšetřuje zločiny, které se odehrávají v různých sociálních prostředích - mezi YouTubery, realitními makléři, řidiči kamionů nebo motorkáři. 

Krajčo koupil kostel. Vyměnil střechu na sakristii a márnici a uspořádal koncert
27. 12. 2021
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Richardu Krajčovi a jeho manželce Karin Krajčo Babinské se podařilo na druhý svátek vánoční zcela zaplnit kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích. Na jejich první velkou akci v kostele, který se rozhodli zachránit, postupně opravovat a dokonce se stát jeho vlastníky přes svoji nadaci AnděLOVÉ, dorazily tři stovky diváků. Lidé byli zvědaví na vánoční mši a koncert. Po vstupenkách se jen zaprášilo, vyprodáno bylo záhy po spuštění předprodeje. Veškerý výtěžek půjde na opravu podlahy v kostele.

Poslední rozhovor s Gustavem Aulehlou. Patřil k nejlepším evropským fotografům
23. 12. 2021
Ve věku 90 let zemřel začátkem tohoto týdne profesionální fotograf Gustav Aulehla z Krnova, významná a nepřehlédnutelná osobnost nejen celorepublikového, ale světového formátu. Bylo mu devadesát let a jeho životopis trochu připomíná žánr červené knihovny. „Poprvé jsem se opil v pěti letech. Takový už byl život ve Staré Vísce," vzpomínal na krajinu svého dětství. Přinášíme posledním velký rozhovor, který poskytl Deníku v říjnu tohoto roku.

OBRAZEM: Návrat Bandjeez do Stounu ve Frýdku-Místku. Bez Davida Stypky
19. 12. 2021
Bandjeez se po roce vrátil do Stounu, klubu ve Frýdku-Místku. Bez Davida Stypky. Za mikrofonem stála Kateřina Marie Tichá.

Silvestr na Primě bude z Ostravy! Tři tygři s Kozubem v čele vás položí
17. 12. 2021
/REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ V uplynulých dnech se v ostravském Divadle Mír principála Alberta Čuby natáčelo 7 silvestrovských pádů Honzy Dědka. „Předvedli něco neuvěřitelného. Bude to poněkud nekorektní vystoupení,“ komentoval natáčení moderátor. Smíchem překypující talkshow televize Prima uvede v hlavní vysílací čas. A Deník byl u toho!

Z Ostravy do Afriky: Život změnila ve 40, teď o tom napsala knihu
17. 12. 2021
Chcete poznat život v Africe očima rodačky z Ostravy, která se ve 40 letech rozhodla k radikální změně svého života? Kniha Vladany Gomes Adolfo na konci letošního roku vydalo nakladatelství Alpress a je již v prodeji.

Koledy s Deníkem bude letos celá republika zase zpívat pouze on-line
7. 12. 2021
Tradiční akce Česko zpívá koledy je doslova za dveřmi. Zpívání, které zpříjemňuje předvánoční čas tisícům lidí, se dotkla vládní nařízení reagující na současnou epidemiologickou situaci. A jak to tedy bude ve středu 8. prosince probíhat?

Děti k dětem, je tu série dobročinných koncertů na Ostravsku
5. 12. 2021
Po úvodním koncertu Báry Basikové se souborem Valášek pro Dětský domov Na Hrázi ve Frýdku Místku zazní v adventním čase vánoční písně v podání slavných umělců doprovázených malými zpěváky ještě v pěti kostelech na severní Moravě a ve Slezsku.

KVÍZ: Ty si z nás děláš šoufky, Kudláčková! Jak dobře znáte Dívku na koštěti?
5. 12. 2021
Psal se rok 1971 a do kin doslova vletěla Dívka na koštěti. Během pár dnů se stala miláčkem publika a jedním z nejúspěšnějších domácích snímků. Bláznivou komedii o čarodějce s Petrou Černockou v hlavní roli vidělo ve své době přes dva miliony diváků. Od konce listopadu je digitalizovaná kopie znovu v kinech. Co o filmu víte či nevíte?

Módní ikona Gucci a jeho rodina. Co je ve filmu realita a co fikce
2. 12. 2021
Paradiso. Čili ráj. To si napsala Patrizia Gucci do diáře v březnu 1995. V den, kdy nájemný vrah zastřelil jejího exmanžela. Před schodiště domu, kde Mauriziovi vpálil několik ran do těla, ho totiž vyslala právě ona. Vražda v rodině módní ikony vešla do dějin a teď i na filmové plátno.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka startuje vánoční předprodej
1. 12. 2021
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka startuje dnešním dnem svůj tradiční vánoční předprodej. Diváci mohou pořídit již nyní vstupenky na tři vybrané festivalové koncerty, které se odehrají v červnu 2022 – recitál černohorského kytaristy Miloše Karadagliće, a dva velké symfonické koncerty: Čajkovského symfonického orchestru v čele s legendárním dirigentem Vladimirem Fedosejevem, a Záhřebské filharmonie s cembalistou Jeanem Rondeau. 

Na Jazz Open Ostrava 2021 se i letos představili špičkoví muzikanti
1. 12. 2021
FOTOGALERIE. Ani celosvětová pandemie nezabránila uskutečnění 15. ročníku mezinárodního jazzového festivalu Jazz Open Ostrava. Tradiční červnový termín konání sice byl přesunut na podzim, ale fanoušci jazzu nebyli o nic ošizeni.

Mirai Navrátil: Věřím, že jsme skvělá kapela. A ještě chvilku budeme
23. 11. 2021
V pátek večer převzal se svými kolegy Zlatého slavíka pro nejlepší skupinu, zhruba o čtyřiadvacet hodin později tančil v show StarDance a v neděli večer pokřtil v Praze v rámci koncertu novou kapelní desku Maneki Neko (další křty jsou posunuté a uskuteční se 23. 2. v Brně a 26. 2. ve Frýdku Místku). Zpěvák a hudebník Mirai Navrátil je prostě v jednom kole.

Američtí jazzmeni to rozparádí v Heligonce
15. 11. 2021
Skutečnou lahůdkou a vyvrcholením festivalu Jazz Open Ostrava bude v úterý 16. listopadu koncert uskupení Dave Weckl & Tom Kennedy project ze Spojených Států.

Knihy představí autora podoby Šumperka i příběhy z Jeseníků
7. 10. 2021
Hned dvě knihy s regionální tematikou vycházejí v říjnu v Šumperku. Světlo světa již spatřila monografie o architektu Georgu Bergerovi, v půlce měsíce se uskuteční křest fotoesejistické knihy Ivana Fíly o Jeseníkách.

Nový román rodačky z Těšínska se odehrává v Životicích během druhé světové války
6. 10. 2021
Na knižní pulty právě přichází novinka z pražského nakladatelství Vyšehrad. Román Jizva Danuty Chlupové, rodačky z Těšínska, je pro čtenáře příležitostí, jak se ponořit do událostí, které se odehrály v Životicích (dnes součást Havířova) během druhé světové války.

Karel Gott chtěl být vždycky poslem dobrých zpráv, říká režisérka filmu Špátová
4. 10. 2021
Režisérka a kameramanka Olga Malířová Špátová měla vzácnou příležitost strávit rok života s Karlem Gottem. Zpěvák ji sám oslovil, aby o něm natočila film. Když na tuto nabídku kývla, ještě netušila, že bude i u posledních zpěvákových chvil na tomto světě, které také ve snímku, nazvaném jednoduše Karel, zachytila. Jaké bylo natáčení s legendou naší populární hudby a co ve filmu nakonec neskončilo?

Zemřela herečka Blanka Bohdanová. Bylo jí 91 let
3. 10. 2021
V jedné z pražských nemocnic dnes dopoledne ve věku 91 let zemřela emeritní členka Národního divadla (ND) v Praze Blanka Bohdanová. V ND si nositelka ceny Thálie a držitelka dvou cen Františka Filipovského za dabing v průběhu 50 let zahrála přes 80 rolí. ČTK o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk.

Thomas Anders z Modern Talking vystoupí v Ostravě!
30. 09. 2021
Už 16. října 2021 se v Ostravě v Multifunkční aule GONG uskuteční koncert Thomase Anderse, jedné z hvězd hudebního uskupení Modern Talking.

Unikátní výstava v Ostravě: Dolní Vítkovice patří od soboty Večerníčku
30. 09. 2021
/FOTOGALERIE/ Ve Velkém světě techniky v areálu Dolních Vítkovic bude od soboty přístupná nová unikátní výstava určená pro děti i všechny další, kdo mají rádi chlapečka s čepičkou vyhazujícího z kouzelných hromádek lístky pohádek.

Úspěšný multiinstrumentalista zkusí štěstí s filmem o Štramberku
24. 09. 2021
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Věž Trúba a hrad a město Štramberk mají hlavní role v krátkém filmu, který natočil hudební multiinstrumentalista Adam Uličný z Rožnova pod Radhoštěm.

Takto bude Ostrava vypadat už za několik let, z Černé Louky bude City Campus
16. 09. 2021
/FOTOGALERIE/ Jak bude vypadat nový kampus Ostravské univerzity a co všechno v něm bude možné zažít, přibližuje výstava s názvem City Campus Černá louka v Městském ateliéru prostorového plánování a architektury MAPPA v Ostravě. 

Rok poté. Envirofest Bečva pobaví a také připomene ekologickou havárii
15. 09. 2021
Téměř přesně po roce od ekologické havárie na řece Bečvě se ve Valašském Meziříčí uskuteční první ročník Envirofestu Bečva. V sobotu a neděli 18. a 19. září jej v parku u zámku Kinských pořádá spolek Zdravá Bečva. Festival nabídne vedle koncertů také moderované besedy s odborníky, politiky a dalšími osobnostmi.

Ostravský Sorfest v sobotu přivítá kapely Limetall a Ingott
15. 09. 2021
Hard rock, heavy metal, trash metal, punk i rock and roll bude v sobotu 18. září znít areálem Slezskoostravského hradu, kde se koná hudební festival Sorfest.

Slezskoostravský hrad hostil patnáctý ročník Jazz Open Ostrava
11. 09. 2021
Hlavní hvězdou večera byl americký trumpetista Philip Lassiter. Do Ostravy přijel se svou šestičlennou skupinou a představil repertoár nového alba Live in Love.

Tisíc rychlých životů. Jean-Paul Belmondo byl miláčkem Francie i krásných žen
6. 09. 2021
Jeho filmová hvězda zářila plné půlstoletí. Byl U konce s dechem, Bláznivým Petříčkem, Zvířetem, Mužem z Ria i Acapulca, Policajtem i Samotářem. Ale hlavně národním miláčkem. A nejen ve Francii. V pondělí však Jean-Paul Belmondo alias Bébel, jak mu fanoušci něžně přezdívali, zemřel. Bylo mu 88 let.

Martin Chodúr vydá v září novou „raškovickou“ desku
6. 09. 2021
Zpěvák, skladatel, textař a vítěz první řady soutěže Česko Slovenská SuperStar z roku 2009 bydlí se svou ženou a synem v Raškovicích už několik let. Jak se mu v této podhorské obci, do které se přestěhoval z Ostravy, žije?

Zemřel Jean-Paul Belmondo. Legendárnímu francouzskému herci bylo 88 let
6. 09. 2021
Ve věku 88 let zemřel populární francouzský herec Jean-Paul Belmondo. S odvoláním na právního zástupce to uvedla AFP. Belmondo byl neodmyslitelně spjat s francouzskou novou vlnou, před kamerou se ve filmové roli naposledy objevil v roce 2008. K jeho nejznámějším snímkům patří Muž z Ria či U konce s dechem. 

Landecký poklad čeká na objevení. Nechoďte tam ale v noci o úplňku
6. 09. 2021
Ostravský kopec Landek, kde byla nalezena legendární Landecká venuše, je opředený řadou tajemství. Prý je v něm ukrytý poklad a má i svou prokletou landeckou paní na koni, jež ho hlídá. Nejen o této, ale i dalších pověstech spojených s Landekem umí kouzelně vyprávět rodačka z Ostravy-Koblova Miriam Prokešová.

Premiéru Zátopka jsem strávila v mrákotách, říká Martha Issová
4. 09. 2021
Ve sportovním dramatu Zátopek hraje atletovu ženu, slavnou oštěpařku Danu Zátopkovou. První hod se prý nepovedl, Martha Issová je ale bojovnice, a tak to vybojovala. Navíc je teď hodně v běhu. Natáčí film s Alicí Nellis, dokončila krimi s Janem Hřebejkem a na podzim ji čeká Vina v Dejvickém divadle. Pěstuje sebereflexi, a jak říká, je otevřená změnám, které se blíží.

Detail i emoce, na ostravském hradě jsou k vidění fotografie Jiřího Zerzoně
2. 09. 2021
/FOTOGALERIE/ Profesionální fotograf Jiří Zerzoň, jehož snímky znají například čtenáři předních českých časopisů a novin, ale i návštěvníci divadel, diváci České televize a zaměstnanci velkých průmyslových podniků v regionu, oslavil začátkem června významné životní jubileum. Při příležitosti svých padesátin vybral symbolických padesát svých fotografií, které zachycují průřez jeho tvorby a ty jsou nyní k vidění na Slezskoostravském hradě.

Ceny Jantar za celoživotní dílo získali Marta Roszkopfová a Rudolf Bernatík
1. 09. 2021
/PŘEHLED OCENĚNÍ/ Kulturní Ceny Jantar určené umělcům s vazbami na Moravskoslezský kraj za rok 2020 jsou rozdány. Galavečer již 4. ročníku se letos opět uskutečnil v ostravské aule Gong, a to 31. srpna 2021. Za celoživotní přínos byli letos oceněni legendární ostravský klavírista Rudolf Bernatík a scénografka Marta Roszkopfová.

Hrad v Ostravě rozezní trumpetista Philip Lassiter. Chystá se Jazz Open Ostrava
31. 08. 2021
Fanoušci jazzové hudby si v Ostravě přijdou na své. Chystá se totiž patnáctý ročník festivalu Jazz Open Ostrava, jenž se uskuteční ve čtvrtek 9. září v areálu Slezskoostravského hradu. Na programu jsou tři koncerty, během kterých se publiku představí několik významných osobností české i zahraniční hudební scény. Hlavní hvězdou večera bude americký trumpetista Philip Lassiter.

Rockeři v Orlové hráli pro postižené děti, vybralo se 106 tisíc
30. 08. 2021
Devět kapel a desítky hudebníků vystoupily v sobotu 28. srpna na 12. ročníku charitativního hudebního festivalu RockTherapy.

Ewa Farna a Ray Wilson roztančili karvinské Lodičky na Dolańském Grómu
28. 08. 2021
/FOTO, VIDEO/ Po dvou letech se zase uskutečnil Dolański Gróm. V Karviné navíc s britskou hvězdou první velikosti. Fanouškům zahrál skotský zpěvák a kytarista Ray Wilson známý z působení ve skupině Genesis.

Džony Džepo přijel. Amerického herce vítaly u Thermalu babičky i malé dívenky
27. 08. 2021
„Johnny, Johnny, Johnny!“ Davy před Thermalem se dnes odpoledne neslo jediné jméno - Johnnyho Deppa. Americký herec a hudebník naplnil představu o hvězdě, která rozsvítí festival, vrchovatě. Rozdával úsměvy, odpovídal na krátké otázky a podepisoval všechno – fotky Střihorukého Edwarda, Karlíka z továrny na čokoládu, boxy DVD se svými filmy, knihy, plakáty, ba i rukávy dětských bundiček. Speciální pozornost věnoval dětem, sem tam přimaloval na nataženou dlaň srdíčko či smajlíka.

Zemřel Radek Pobořil. Dlouholetému členovi kapely Čechomor bylo 75 let
25. 08. 2021
Po těžké nemoci v úterý zemřel hudebník, dlouholetý člen skupiny Čechomor Radek Pobořil. Kapela to oznámila na sociálních sítích. Pobořil hrál na akordeon, dechové i žesťové nástroje. Bylo mu 75 let.

Vytvářím svět, jaký bych si přála, říká začínající spisovatelka Lucie Stošková
23. 08. 2021
Lucie Stošková bydlí v Libhošti u Nového Jičína, ale větší část života strávila v Lubině, místní části Kopřivnice. Vystudovala učitelství pro střední školy na Ostravské univerzitě a nyní učí dějepis a český jazyk na druhém stupni základní školy v Příboře. Také se stará o dvě děti, pečuje o domácnost a píše knihy. Na konci loňského roku vydala svou knižní prvotinu Mezi dvěma ohni, která je úvodem do rozsáhlé šestidílné fantasy série s názvem Kvadriga. Momentálně pracuje na audioknize a připravuje vydání druhého dílu.

Karlovarský festival očima Jany Podskalské: Nejsou lidi
21. 08. 2021
Karlovarský festival začal. Zvědavé oči, které jsou jeho letošním vizuálem, se včera rozrostly o stovky těch, kteří zaplnili prostor před Thermalem. Dorazili první hosté, nad říčku Teplá se vrátily filmové bilboardy a do sálů diváci. 

Zátopek doběhl do cíle. Na karlovarském festivalu mu tleskal i Michael Caine
21. 08. 2021
 Jako když byl člověk malý a těšil se na Vánoce. S takovým pocitem podle Davida Ondříčka vypouštěli tvůrci včera večer do světa své vymodlené dítě – film Zátopek. „Stojíme u cílové pásky a těšíme se, že ji protrhneme. Konečně si můžeme poslechnout reakci diváků. Zjistit, jestli energie do filmu vložená je nabije a budou třeba o něco šťastnější,“ doplnil Ondříček, který s producentem Kryštofem Muchou připravoval snímek řadu let.

Fenomenální trumpetista Laco Déczi po dvou letech opět ve Frýdku-Místku
20. 08. 2021
Legendární trumpetista a svérázná postava jazzové scény s neopakovatelným a často poněkud nekorektním způsobem humoru Laco Déczi se po dvouleté pauze způsobené koronavirovými omezeními během svého jarního turné po České republice vrací zpět do frýdecko-místeckého Klubu Stolárna.

V Třinci začíná výstava fotografa Maria Sikory
18. 08. 2021
Dvacet snímků profesionálního českého fotografa Maria Sikory ozdobí prostory Muzea Třineckých železáren a města Třince. Výstava velkoformátových fotografií začne v pátek 20. srpna a potrvá až do 18. listopadu.

Kreslíř Václav Šlajch: Dobrodružství a snílkovství jsou věčné
17. 08. 2021
Milan Rastislav Štefánik. Politik, letec, generál, astronom, dokonce kouzelník. A především velký dobrodruh. Není divu, že okouzluje filmaře, divadelníky i literáty. Před dvěma doputoval do kin film Noro Držiaka Cesta do nemožna, letní pulty nyní nabízejí akční komiksový román.  

ANKETA: Oblíbily si známé osobnosti během pandemie nový seriál, film nebo knihu?
22. 12. 2020
Blížící se svátky vánoční jsou také o tom, prožít doma pohodu. Ovšem doma jsme během letošního covidového roku byli všichni asi častěji, než je zdrávo. Jak známé tváře Moravy a Slezska trávily během pandemie svůj volný čas? Tady jsou odpovědi.

VIDEO: Tři tygři z Ostravy pokračují. Seriál Skoro na mizině má 4. díl venku
20. 12. 2020
/FOTOGALERIE, ANKETA/ Tvůrci populární internetové minisérie Skoro na mizině připravili 4. adventní neděli pro fanoušky seriálu dárek. 

Věřím, že by Komenský měl radost, říká režisér seriálu z Ostravy Adam Parma
20. 12. 2020
Nejznámější dílo Jana Ámose Komenského - Labyrint světa a ráj srdce – se stalo inspirací ke vzniku animovaného seriálu, který mohli diváci sledovat na druhém programu České televize vždy v podvečer. Setkáváme se s Poutníkem, který se rozhodne poznat svět a nalézt ráj svého srdce.

Rybova mše letos nebude. Karel Kostera ale připravil archivní záznam na Youtube
19. 12. 2020
Více než čtyřicet let pořádá dirigent a sbormistr Karel Kostera tradiční vánoční koncerty nejen v opavských chrámech. A pochopitelně v nich nechybí Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. 

Třinecký oblíbenec Tomáš Klus přináší nový vánoční klip s pražskými herečkami
13. 12. 2020
/VIDEO/ Čas vánočních písni je tady. A s jednou novinkou přichází i třinecký oblíbenec nejen dívek a dam, Tomáš Klus. Ten svůj song Vánoční čas věnuje také prázdným divadlům, klubům a hercům a hudebníkům bez diváka. 

Umělci s hendikepem dostali cenu hejtmana MS kraje
9. 12. 2020
Celkem sedm hendikepovaných umělců převzalo z rukou hejtmana kraje Ivo Vondráka ocenění za svou tvorbu. Mezi díly zaslanými do soutěže se objevily abstraktní malby, ale také plastika z ytongu, keramická mozaika, výšivka nebo humoristická kresba. Ceny jsou už 17. rokem udělovány při příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených, který připadá na 3. prosince.

Pavel Ivan byl padesát let duší krnovského divadla
9. 12. 2020
Krnovští divadelníci se sešli před smuteční síní krnovského hřbitova, aby se naposledy rozloučili s divadelním technikem Pavlem Ivanem. Byl pilířem krnovského divadelnictví celých padesát let.

Advent ve Štramberku je letos jiný. Moravský Betlém je plný betlémů
6. 12. 2020
/FOTOGALERIE/ Přezdívka Moravský Betlém pasuje Štramberku v těchto dnech více, než kdy jindy. Mnoho návštěvníků tohoto městečka tam totiž přijíždí nejen na prohlídku starých dřevěnic, ale také na výstavu nazvanou Štramberkem za betlémy.

RECENZE: Kytarista Evžen Hofmann vydal druhé kytarové album
6. 12. 2020
Jméno Evžen Hofmann má většina hudebníků podvědomě spojené s kapelou Kryštof, případně skrze producentskou činnost v nahrávacím studiu Taurus Records, kde hudebník pomáhá na svět novým projektům. Nyní kytarista vydává druhou sólovou dlouhohrající desku Kytarista po hvězdách.

Vždyť už to znáš, tady to není lehký! Karvinsko má nový hit. Zní ve 4 jazycích
4. 12. 2020
/VIDEOKLIP, ANKETA, FOTOGALERIE/ Píseň Vždyť už to znáš je odrazem událostí letošního roku v Karvinském regionu. Vznikla jako bezprostřední reakce na situaci kolem šíření koronaviru v karvinských dolech, kdy byl celý kraj, a hlavně Karvinsko, považováno celou republikou za hlavní ohnisko nákazy. Takto popisuje karvinský hudebník a zpěvák Jan Varga vznik písně, která spojila karvinské muzikanty i národnosti, které tady v regionu vedle sebe žijí. 

Advent bude na Karvinsku bez koncertů Permoníku
1. 12. 2020
To, co bylo po léta neměnnou tradicí a mnozí si bez toho nedovedli představit adventní čas, je letos úplně jinak. Jinými slovy, na předvánoční vystoupení karvinského Pěveckého sboru Permoník v kostelích a kulturních domech zapomeňte a držte palce, ať se situace po Novém roce zlepší natolik, že Permoník bude moci opět vystupovat.

Havířovská skupina Nebe přichází s vánoční písní a krásným videoklipem
30. 11. 2020
Jeden z nejpěknějších videoklipů za tento rok mají na svědomí havířovští Nebe. Kreslený klip doprovází píseň Poslední okno v kalendáři, která je předzvěstí blížících se Vánoc.

VIDEO: Štěpán Kozub a Jiří Krhut "Práskli bičem". Poslechněte si, jak to umí
29. 11. 2020
Prodej debutového alba ostravské herecké hvězdy Štěpána Kozuba a všestranného hudebníka, textaře, skladatele… Jiřího Krhuta s názvem Prásknu bičem je od dnešního dne v prodeji. Symbolicky na dnešní den také připravili pro své posluchače večerní koncert.

Pravil párek okurce. Na světě je nová knížka zábavných dětských veršovánek
28. 11. 2020
V Ostravě zdálo se mi o stravě, takže díky za knedlíky při mé postavě. V Bruntáli v Bruntáli, nehas co tě napálí, ale měj se na pozoru, správně skloňuj podle vzoru - bez Bruntále v Bruntáli. Takové a podobné říkánky s laskavým humorem, které rozesmějí i dospělé čtenáře, nabízí nová knížka dětských veršíků písničkáře, básníka a spisovatele Jiřího Dědečka s názvem Pravil párek okurce.

Písničkářka Kaczi z Frýdku-Místku: Koncertování a kontakt s publikem? Mám absťák
28. 11. 2020
Už dvakrát musela Kaczi přesunout termín koncertu na Lysé hoře. Přesto věří, že nelehká doba brzy skončí a opět bude moct koncertovat pro své příznivce. S nimi je nyní v kontaktu alespoň prostřednictvím sociálních sítí. A právě vydala první live CD.

VIDEO: Poslechněte si předposlední píseň nového alba Jarka Nohavici Řekni sýr
23. 11. 2020
Jaromír Nohavica potěšil v těchto dnech své příznivce a po třech letech vydal své nové album pod názvem Máma mi na krk dala klíč. Předposlední písní nového alba je skladba Řekni sýr. Podívejte se na její koncertní podobu v nejnovějším videu. 

Kino na hranici: Začíná týden filmů on-line
23. 11. 2020
V netradičním termínu i netradiční podobě začíná v pondělí 22. ročník mezinárodní filmové přehlídky Kino na hranici. Po dvou odkladech „živého“ festivalu se organizátoři rozhodli, že na konec listopadu připraví on-line přehlídku. 

Byl jsem hrozný asociál, vzpomíná autor hitu Stella Petr Harazin z kapely Nebe
17. 11. 2020
Dětství na Šumbarku, historie Havířova, vlaky, fotbal, spolupráce s Richardem Krajčem či Přemkem Forejtem a hit Stella, podpora oblíbených podniků v době krize, a samozřejmě Nebe, havířovská kapela. Nejen o těchto tématech vypráví v exkluzivním rozhovoru pro Deník Petr Harazin, frontman populární havířovské kapely, hudebník i skladatel, který se podílel také na poslední písní pro Karla Gotta.

Zemřel zpěvák Josef Laža. Legendě valašské lidové písně bylo 81 let
16. 11. 2020
Valašská lidová píseň přišla o jednu ze svých nejvýraznějších osobností. Ve věku 81 let zemřel v sobotu 14. listopadu ráno nezaměnitelný zpěvák Josef Laža. 

You and Me and Victoria. Ostravská FIHA má novou desku! Podívejte se na klip
15. 11. 2020
Deset let od úspěšného debutu, který vznikl ve věhlasném studiu SONO a pět let po desce “Baby, Baby”, která vznikla pod dozorem věhlasného producenta Borise Carloffa, přichází FIHA s novinkou “You and Me and Victoria”.

Horníci na home office. Novou komedii najdete od pátku zdarma na internetu
11. 11. 2020
/FOTOGALERIE/ Pořádnou dávku černočerného humoru slibují tvůrci nové české komedie s názvem Horníci na home office.

Filmová přehlídka Kino na hranici nakonec bude! Na konci listopadu
11. 11. 2020
Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě, letošní ročník přece jen bude! On-line. Termín organizátoři stanovili na 23. až 29. listopadu.

Nohavica s klíčem na krku a Amor Chodúr. Nové album i klip zpívajících Ostraváků
10. 11. 2020
/VIDEO/ Na toto všichni fanoušci ostravského zpěváka Jaromíra Nohavici čekali několik let! Nohavica vydává nové album. Deska s názvem Máma mi na krk dala klíč vychází 13. listopadu, titulní píseň si s Deníkem můžete pustit již nyní. Aktivní je také další ostravská hvězda, zpěvák Martin Chodúr. Ten pustil na sítě nový videoklip k singlu Amor. 

Podívejte se, Kryštof, Gott i Janžurová v novém klipu Vánoční. Líbí se vám?
8. 11. 2020
/FOTO, VIDEO, ANKETA/ Společná píseň kapely Kryštof a Karla Gotta vznikla před dvěma lety. Nyní kapela dala píseň ven spolu s videoklipem. Podívejte se na na to. 

"Hornický" dokument Nová šichta z Ostravska sklízí úspěchy a míří i do kin!
3. 11. 2020
Originální dokument Nová šichta, který mapuje proměnu horníka na programátora, sbírá ocenění. Vznikal od roku 2017 a popisuje život havíře, který byl po útlumu těžby jeho dolu nucen změnit práci a rozhodnout se, kudy se vlastně jeho život bude odvíjet dál. Díky dotaci Moravskoslezského kraje nyní celovečerní film diváci uvidí také v kinech. Premiéra je naplánovaná na únor 2021.  

VIDEO: Je něco, na co nemá talent? Ostravská hvězda baví internet svým zpěvem
13. 07. 2020
Štěpán Kozub, talentovaná hvězda z Ostravy, nepřestává překvapovat. Nejen mezi jeho fanoušky se okamžitě stala hitem písnička Prásknu bičem z dílny Jiřího Krhuta, kterou nazpíval právě mladý herec. A jak ji komentují?  

Ostravský kytarista Radek Hajda: Posmutnělost je spojovacím prvkem naší hudby
11. 07. 2020
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Protože koronavirová pandemie zasáhla i svět tvrdé muziky, přinášíme rozhovor s kytaristou jedné z nejrespektovanějších metalových kapel u nás. Radek Hajda působí v kapele Silent Stream of Godless Elegy od samého začátku a je jejím spoluzakladatelem. V létě budou spolu s ostatními hudebníky z této formace slavit neuvěřitelných 25 let na scéně.

Promenádní koncerty se ve Frýdku-Místku uskuteční i přes koronavirová opatření
8. 07. 2020
Je tu opět léto a s ním se do Frýdku-Místku vrátily každoroční Promenádní koncerty.

Festival Tady Vary bude v Ostravě k vidění v kinobaru Etáž
3. 07. 2020
Od 3. do 11. července 2020 se nové ostravské kino Etáž v Dolní oblastní Vítkovic promění v dějiště filmové přehlídky Tady Vary.

Ladná Čeladná se přesouvá na příští rok
30. 06. 2020
Organizátoři Ladné Čeladné vzhledem ke znovu zpřísněným hygienickým opatřením zrušili letošní ročník festivalu.  

Hradecký slunovrat se konal i navzdory koronaviru. Podívejte se
29. 06. 2020
Prostory zámku v Hradci nad Moravicí o víkendu rozezněl již sedmý ročník festivalu Hradecký slunovrat. Festival proběhl i přes počáteční nejistoty spjaté s pandemií koronaviru. Návštěvníci tedy o atmosféru tohoto festivalu nepřišli. 

Ostravačka Elis Mraz a její brácha: Jsme oba jiní, ale v hudbě jsme se našli
28. 06. 2020
/ROZHOVOR/ Sourozenci Dalibor a Eliška Mrázovi jsou rodilí „Porubáci“. Z Ostravy se každý z nich dostal někam jinam a dalo by se říct, že zase zpátky. Navzdory tomu, že Eliška, umělecky přezdívaná Elis Mraz, kvůli svému povolání zpěvačky více pobývá v Praze, do Ostravy jezdí pořád často. Dalibor, který je již ve svém mladém věku vyhledávaným bubeníkem, se do Ostravy vrátil s vidinou klidnějšího života pro svou rodinu. 

OBRAZEM: Koronakrize? Plavci a další bavili Frýdek-Místek na festivalu i tak
28. 06. 2020
Návštěvníkům své písně zahrály kapely, jako jsou Rangers – Plavci, Drops, Pavlína Jíšová, Hernajs, Dobráci od kosti, Malina Brothers a další. Dvacátý první ročník multižánrového festivalu Muzikantské žně se i přes koronakrizi uskutečnil v areálu Sokolík ve Frýdku-Místku. 

Filmy, zábava, červený koberec. Opava zakusí atmosféru karlovarského festivalu
25. 06. 2020
Několik desítek kin v rámci celé republiky zaplní po dobu devíti dní promítání šestnácti titulů, které vybrali organizátoři Mezinárodního filmového festivalu (MFF) Karlovy Vary.  

Bludný kámen v Opavě připravil první vernisáž po době koronavirové
23. 06. 2020
Společnost se poměrně značným tempem probírá z nucené karantény. Restrikce mizí a svět se pomalu vrací do zaběhnutých kolejí. V opavském spolku Bludný kámen proběhla první vernisáž po době koronavirové. Představili zde svou dočasnou virtuální činnost v galerijním prostoru.

Muzikantské žně zvou k poslechu i zpěvu
22. 06. 2020
Jednadvacátý ročník multižánrového festivalu Muzikantské žně se uskuteční v pátek a sobotu v areálu Sokolík uprostřed Frýdku-Místku od 17 hodin. V letošním roce bude program festivalu, s ohledem na epidemiologickou situaci, bez zahraniční účasti.  

OBRAZEM: Kryštof v neděli rozvášnil Ostravu. Koncert z pivovaru živě streamoval
22. 06. 2020
/FOTOGALERIE/ Své fanoušky o živý koncert neochudili. Kapela Kryštof v neděli večer vystoupila v areálu pivovaru Ostravar. Koncert pro pět set lidí živě streamovala i těm, kteří nedorazili. Úžasnou atmosféru zachytil objektivem pro Deník i i fotograf Lukáš Ston. Podívejte se sami!

Krotitel ostravských Tří tygrů Albert Čuba: Příležitost jsem si vytvořil
21. 06. 2020
/ROZHOVOR/ Herec Albert Čuba, krotitel populárního ostravského uskupení Tři tygři, svou kariéru původně odstartoval v Komorní scéně Aréna, odkud rovnou skočil do tenkrát nejistého podnikání – budování Divadla Mír v Ostravě-Vítkovicích. V současné době se jeho jméno pojí s několika úspěšnými projekty. "Divadlo je do značné míry alchymie," říká v rozhovoru pro Deník a prozrazuje například, co v seriálu sKORO NA mizině je vlastně pravda a co pouze fabulace.  

Délka Zbrašovských jeskyní není konečná, říká autor nové knihy
20. 06. 2020
Celkem pět kapitol nové knihy Krasové oblasti střední a severní Moravy a Slezska, která se před nedávnem objevila na pultech knihkupectví, je věnováno Zbrašovským aragonitovým jeskyním. Autorem knihy je speolog, geolog, spisovatel a fotograf Petr Zajíček.

Klavíristka z Karviné vystupuje i v 91 letech, se zbytky sluchu, ale plná elánu
17. 06. 2020
Vždycky cvičila na klavír nerada, ale hudba jí zachránila tatínka před gestapem i její vlastní vnitřní svobodu a štěstí. Paní Wanda Miech je coby klavíristka na scéně 71 let. Od svých dvaceti aktivně hrála a zároveň doprovázela mnoho souborů, ve svých 91 letech nyní sklízí obdiv všech kolem. Není se čemu divit. Hraje, přestože má jen zbytky sluchu a o svém životě hovoří stejně zapáleně, jako by jí bylo znova čerstvých dvacet.

Kapela Kryštof zahraje v neděli v Ostravě pro 500 lidí, koncert bude i online
16. 06. 2020
Těšili se na Slavnosti pivovaru Ostravar, které byly zrušeny, své fanoušky o živý koncert ale neochudí. Uskuteční se už v neděli ve 20 hodin v areálu pivovaru. Pět set lidí bude na koncertu osobně, pro zbylé poběží živý přenos na internetu! 

Karin Lednická: Lidé v tomto kraji si zaslouží, aby jim někdo složil poctu
13. 06. 2020
/ROZHOVOR/ O Karin Lednické toho bylo za poslední dobu slyšet opravdu mnoho. Románová kronika ztraceného města s názvem Šikmý kostel se stala za poměrně krátkou dobu bestsellerem, autorka však původně plánovala její mnohem skromnější uvedení. Tento rozhovor probíhal ve chvíli, kdy se sice nestala žádná důlní katastrofa, ale karvinské horníky obklíčil koronavirový problém.

Karlovarský festival se přesouvá na filmová plátna kin, promítat bude i Třinec
12. 06. 2020
Filmy z původně plánovaného Karlovarského filmového festivalu se letos přesouvají na plátna kin.

Mirai čeká po Ostravě autokoncert v Brně. Frontman: Lužánky jsou jako koloseum
11. 06. 2020
Místo tisíců lidí mačkajících se před pódiem kolona aut jako na D1. Kapela Mirai po dvou úspěšných autokoncertech v Ostravě teď míří na legendární brněnský stadion Za Lužánkami. Netradiční hudební zážitek si lidé přímo na sedadlech svých vozů užijí už v pátek v osm večer. „Zahrát si vyprodaný stadiónový koncert je pro nás zážitek. Vím, že aut se tam vejde méně než lidí, ale stejně,“ říká frontman kapely Mirai Navrátil.

Herectví v době pandemie? Zeptali jsme se, co si myslí známé tváře z Ostravy
10. 06. 2020
/ANKETA/ Štěpán Kozub, Pavlína Kafková, Vladimír Polák, Lukáš Melník a Šimon Krupa. V Ostravě sklízí úspěchy na prknech divadelních. Díky televizi a internetu však jejich tváře znají i lidé na druhém konci republiky. I do jejich života zasáhla pandemie. Zajímalo nás, nejen jak ji zvládali, ale také jaké mají plány do budoucna. Co člověk (a herec), to originál, i proto jsou jejich odpovědi naprosto diametrální.

Galerie města Třince obnoví provoz vernisáží Jana Vytisky
10. 06. 2020
Galerie města Třince v kulturním domě Trisia se znovu otevře v pondělí 15. června. Vernisáží v kulturním domě bude zahájena výstava malíře Jana Vytisky, která nese název Jednou budou plakat všichni.

Frontman Lake Malawi Albert Černý: Chybí mi „mówić po naszymu“ a Beskydy
9. 06. 2020
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Kolem Alberta Černého se toho v minulosti odehrálo mnoho. Jako mladík začal hrát s později veleúspěšnou kapelou Charlie Straight, která se později změnila na Lake Malawi. Hostoval v různých dalších projektech a v loňském roce dokonce s kapelou absolvoval evropské hudební soutěžní klání Eurovision Song Contest.

Pořadatelé Beats for Love neztrácejí naději. Uspořádá se happening pro 1000 lidí
9. 06. 2020
Ačkoli program letošního ročníku festivalu taneční a elektronické hudby Beats for Love musel být kompletně přeložen na příští rok, jeho pořadatelé zvolili vzhledem k času a podmínkám schůdnou alternativu.

Festival Ladná Čeladná se uskuteční podle plánu
8. 06. 2020
Na rozdíl od řady hudebních festivalů, které byly kvůli epidemii koronaviru přesunuty na příští rok, se Ladná Čeladná uskuteční v původním termínu 7. a 8. srpna 2020. Organizátoři se tak rozhodli poté, co s účinností od 8. června, je možné pořádat akce nepřesahující ve stejný čas 500 osob.

Kryštof pokořují laťky. Bude i druhá O2 Aréna vyprodána do půl hodiny?
8. 06. 2020
Kapela Kryštof vyprodala speciální vánoční koncert v O2 Aréně v den narozenin Richarda Krajča za pouhou půlhodinu. Vstupenky na tento koncert byly pryč za půl hodiny.

Royal Moscow Ballet přidává představení v Ostravě
3. 12. 2019
Světově úspěšný baletní soubor Royal Moscow Ballet opět zavitá na své turné po České republice a kvůli velkému zájmu veřejnosti mimo původní program přidává představení i v Ostravě.

Mikuláš zavítá také do Třince
30. 11. 2019
Náměstí Svobody a prostory kulturního centra Trisia v Třinci v neděli zaplní stánky s ukázkami tradičních řemesel, s vánočními dekoracemi, adventními věnci, voňavými perníčky a dalšími dobrotami.

Knihovna Třinec láká na Snow Film Fest a Den pro dětskou knihu
28. 11. 2019
Konec listopadu patří v Knihovně Třinec dvěma tradičním akcím – Snow Film Festu a Dni pro dětskou knihu.

Vladimíra Gajdošová umí nakreslit černého psa na černém papíru
21. 11. 2019
V uměleckých školách jen značně pokročilí studenti dostanou úkol nakreslit černou kouli na černém pozadí, bublinu nebo grimasu. V této zkoušce musí pedagogům dokázat, že kromě vrozeného talentu už zvládli také techniku a řemeslnou stránku malby či kresby.  

Ewa Farna v Ostravě zaplnila Avion. Deníku prozradila: Malému zpívám při koupání
18. 11. 2019
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Atmosféru blížících se vánočních svátků si mohli v sobotu užít návštěvníci ostravského Avion Shopping Parku. Nejen okolí pódia, kde se koncert Ewy Farné konal, ale všechny prostory tohoto obchodního centra byly zaplněny doslova k prasknutí.

OBRAZEM: V ostravském Avionu bylo narváno! Ewa Farna táhne, podívejte se sami
17. 11. 2019
Návštěvnost v obchodním centru Avion Shopping Park v Ostravě tuto sobotu, trhala rekordy! Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu totiž doprovázel koncert Ewy Farne a tak tady vpodvečer nebylo k hnutí. A to jak v prostorách obchodní galerie, tak na parkovišti…

Návrat milicionáře do Ostravy: Víkend v kraji bude ve znamení 30. let od sametu
15. 11. 2019
/FOTOGALERIE/ Města a obce v našem kraji si budou v těchto dnech připomínat třicáté výročí sametové revoluce. Například na Masarykovo náměstí v Ostravě se při té příležitosti vrátila socha milicionáře (tedy pouze její maketa), která tady v minulosti stála.

Jsem člověk, který potřebuje hodně spánku, říká Chantal Poullain
13. 11. 2019
Chantal Poullain se kdysi rozhodla, že místo studia v Americe pojede se svou láskou do socialistického Československa. Dnes by to prý udělala znovu.

Viktořík a Klempíř z J.A.R.: Kdyby si u nás prosazoval každý svou, nevznikne nic
11. 11. 2019
Třicet let od svého vzniku si na právě probíhajícím turné 30 případů majora Romana připomíná skupina J. A. R. Tradičně jej zakončí 17. listopadu v pražské Lucerně při koncertu s podtitulem Zahraj to znovu, Samet.

Herečka Jana Preissová: Vnoučata mě drží při životě
11. 11. 2019
Zatímco milovníci divadla se mohou na jevišti naší první scény setkávat s Janou Preissovou průběžně, před filmovou kameru se tato jedna z našich nejoblíbenějších hereček postavila po dlouhých letech. A to v zimní romantické komedii Ženská na vrcholu, kde si s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou zahrají rodinu. Film měl v kinech premiéru 7. listopadu a nejen o něm si s oblíbenou herečkou povídal časopis TV Magazín.

Opavské patrioty potěší další kniha, tentokrát s „nej“ pozoruhodnostmi
5. 11. 2019
V nové publikaci Opavská NEJ se můžeme dozvědět například to, že na území města byla první sodovkárna v českých zemích, konalo se zde první mistrovství světa a mnoho dalších zajímavostí. 

Jitka z Discopříběhu Jaroslava Stránská: Role v Policii Modrava byla práce snů
5. 11. 2019
V seriálu Policie Modrava hraje nepřehlédnutelnou členku vyšetřovacího týmu, Lucii Krásenkou, usměvavá Jaroslava Stránská, které přátelé říkají Bobina. Jak se svěřila časopisu TV Magazín, natáčení ji bavilo o to víc, že Šumava je její velkou láskou.

Lístky na štěrkovnu už se prodávají!
4. 11. 2019
Ačkoli je teprve podzim, právě v tomto období startují předprodeje velkých letních festivalů.

Držitelka Thálie o rolích v Ostravě: Rusalka je splněný sen, Julietta boží!
2. 11. 2019
/ROZHOVOR/ Dvě prestižní Ceny Thálie putovaly letos do Národního divadla moravskoslezského (NDM). Hostující sopranistka Kateřina Kněžíková ji získala v kategorii Opera ženy za postavu Julietty v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář a sólistka souboru opereta/muzikál Martina Šnytová za roli Reno Sweeney v muzikálu Děj se co děj Colea Portera.

Kabelkový veletrh se blíží
2. 11. 2019
V pořadí již popáté budou moci lidé přispět na dobrou věc. Prostřednictvím Kabelkového veletrhu, na kterém se organizačně podílí Opavský a hlučínský deník společně s Obchodním centrem Breda & Weinstein, podpoří Zdeňka Pavelka.

Šedesátka Semaforu? Jiří Suchý: Má se hrát, dokud choděj lidi, říkával Werich
31. 10. 2019
Principál divadla Semafor Jiří Suchý už za svůj dlouhý život rozdal stovky, možná tisíce rozhovorů. Některé vznikly i pro Deník. Nezdolný workoholik – textař, básník, zpěvák, skladatel, spisovatel, banjista, sběratel přilb a bůh ví, co ještě – v nich popisoval věci dávné i aktuální, třeba obavy z možného konce hraní kvůli nepřízni magistrátu v roce 2008. Dnes se Semafor ve zdraví dožívá šedesátky. A pořád se zpívá, pořád chodí lidé… Zde je výběr toho nejlepšího, co Jiří Suchý během let Deníku řekl.

Seriálová drsňačka Zuzana Kajnarová Říčařová: Děti mi zcela změnily život
29. 10. 2019
Zuzana Kajnarová Říčařová je nejen drsnou kriminální vyšetřovatelkou ze seriálu Specialisté, ale i milující matkou, která si díky svým dvěma dětem uvědomila, čemu chce nadále věnovat svůj čas.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
27. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
26. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Nituška s Celesténem už putují divadelní sezonou
24. 10. 2019
Taková jsem já, matinko. Pro divadlo jsem Floridor a pro dívčí ústav Celesten. Ano, takoví jsou oba protagonisté známé operety ve Slezském divadle v Opavě. 

V Ostravě pokřtili knihu Hornické vdovy. Osud osmi žen ovlivnilo důlni neštěstí
24. 10. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V ostravském Domě knihy se v úterý 22. října odpoledne konal slavnostní křest knihy Hornické vdovy. Její autorka Kamila Hladká z nakladatelství Dcera sestry, v něm zachytila životní osudy osmi žen havířů, které se musely vyrovnat s nečekanou smrtí svých manželů. Mezi nimi byly i dvě Havířovanky, paní Olga a Květa.  

Zemřel fotograf Antonín Válek
23. 10. 2019
Minulý čtvrtek zemřel ve věku 77 let Antonín Válek, uznávaný fotograf a sběratel historických fotoaparátů, autor oceňovaného snímku Sám proti všem z pohřbu Jana Palacha v lednu 1969.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
19. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
18. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Rusalka má dnes v Ostravě premiéru. Podívejte se na snímky z generálky
17. 10. 2019
/FOTOGALERIE/ Premiéra vrcholného Dvořákova díla Rusalka zazní dnes večer v ostravském divadle, které nese jméno právě po autorovi této opery. Tuto celosvětově nejslavnější a nejhranější českou operu nastudoval v nové verzi režisér Radovan Lipus.

Nová kniha přibližuje obživu Valachů za posledních sto let
17. 10. 2019
Filozofická fakulta Ostravské univerzity a Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vydávají druhý díl úspěšné publikace, která mapuje kulturu a historii na Valašsku. Tentokrát se autoři zaměřili na proměny způsobů obživy tamních obyvatel za posledních 100 let.  

Marie Rottrová a Jindřich Štreit mají hvězdy na Jantarovém schodišti v Ostravě
16. 10. 2019
Své hvězdy na Jantarovém schodišti slávy v Ostravě mají od středy zpěvačka Marie Rottrová a fotograf Jindřich Štreit. Odhalili je na věži Bolt Tower.  

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
16. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Zámky na Opavsku se letos těšily zvýšenému zájmu
16. 10. 2019
Zámky Hradec nad Moravicí a Raduň přilákaly v letošní prohlídkové sezóně víc návštěvníků než v té loňské. To potvrzuje rostoucí zájem o regionální historii a také aktivitu kastelánů.  

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
14. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Muzeum Těšínska se chce zbavit některých svých poboček
14. 10. 2019
Ve fungování Muzea Těšínska se plánuje velká změna. Zřizovatel muzea, tedy Moravskoslezský kraj, mění strategii, chce muzea více zatraktivit. Součástí těchto změn bude předání některých poboček této největší muzejní instituce v regionu obcím a městům. Není ale vyloučeno, že některé pobočky možná úplně zaniknou. 

Manželé Heřmánkovi: Ve druháku mezi námi přeskočila jiskra
14. 10. 2019
Nikol Heřmánková Kouklová a Karel Heřmánek mladší jsou manželé, kolegové z divadla a majitelé psa. Znají se už od studií na DAMU a na jednom jevišti spolu stáli mnohokrát. Povídali jsme si třeba o tom, jaké to je, když vás režíruje otec a tchán v jedné osobě, nebo o jejich životě v Americe.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
13. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Xindl X: Nechci hartusit jako náš pan prezident
12. 10. 2019
Nebudu předstírat, že se s Ondřejem Ládkem neznáme. Potkávali jsme se ještě předtím, než se z něj stal Xindl X. Před jedenácti lety jsme spolu pro Deník dělali jeho první velký rozhovor. Tehdy jsme ho nazvali Podávám ruku ďáblovi. „Víš, že jsem o tom napsal píseň?“ ptá se mě teď, v roce 2019, čerstvý čtyřicátník, úspěšný hitmaker a díky televizní soutěži StarDance i tanečník.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
11. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Do kostela svatého Bartoloměje ve Frýdlantu se investuje
7. 10. 2019
Největší položkou ve stavebních úpravách kostela svatého Bartoloměje ve Frýdlantu nad Ostravicí je téměř kompletní výměna elektroinstalace kostela.

Objevem roku je Madona z Těrlicka
4. 10. 2019
Při čtvrtečním udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro na zámku Lemberk zazářil také počin nominovaný ostravským pracovištěm.

Hudební učitelé z regionu: Karel do učebnic patří. Bez debat! Co myslíte vy?
4. 10. 2019
/ANKETA/ Noblesní, pracovitý, slušný, velký profesionál, velká osobnost. Nejen jeho kolegové z umělecké scény se v názorech na Karla Gotta shodují. V 50. a 60. letech patřil k nejprogresivnějším zpěvákům přinášejícím do českého prostředí nové trendy (byl mimo jiné jedním z prvních českých zpěváků rokenrolu), v 70. letech se rychle zabydlel v oblasti táhlé kantilény. Nabízí se tedy otázka, kterou jsme položili učitelům napříč okresy Moravskoslezského kraje: Patří mnohonásobný zlatý slavík také do učebnic? A co myslíte vy?

Někdejší revoltující učitelka Zlata Holušová: Na Ostravu a Ostraváky jsem pyšná
3. 10. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V pátém dílu talkshow SametOVA!!! 1989-2019 vzpomíná ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová na roky, kdy svoboda slova byla jen zbožné přání, a dobu před listopadem 1989 srovnává s dneškem, kdy na diskusní fórum Meltingpot zve nejváženější spíkry ze všech koutů světa. Ti si stejně jako Holušová současnou Ostravu a její obyvatele nemohou vynachválit.

Týden knihoven začal ve Frýdlantu nad Ostravicí
30. 09. 2019
Od pondělí až do neděle se koná třiadvacátý ročník Týdne knihoven ve Frýdlantu nad Ostravicí.  

Režisér seriálu Lajna Vladimír Skórka: Prachy si mě nekoupíte!
27. 09. 2019
/FOTOGALERIE/ Režisér Vladimír Skórka se s novými díly Lajny přesunul do Prahy. „Pendluju nyní mezi Ostravou a Prahou, a to nejen kvůli Lajně, režíruji tu teď i nový seriál, který je ale zatím tajný,“ říká Vladimír Skórka.

Pěvecká legenda Jožka Černý: Podle mého učitele jsem měl být operním pěvcem
24. 09. 2019
Jožka Černý, rodným jménem Josef Černý, je právem označován za krále lidových písní. Jeden z nejznámějších moravských zpěváků lidových písní zavítal v pátek 13. září do slezské metropole. Svým opavským fanouškům poskytl rozhovor.  

Spejbl a Hurvínek? Zodpovědnost, ale jedeme v tom odmalička, říká loutkářské duo
18. 09. 2019
/ROZHOVOR/ Spejbl a Hurvínek je pojem, který zná snad každý našinec i mnohý cizinec. Za tím, co tento pojem znamená v současnosti, je také práce Martina Kláska a Denisy Kirschnerové. Po Miloši Kirschnerovi a Heleně Štáchové zdědili velkou zodpovědnost i radost. Jak je na tom jejich loutkové divadlo nedlouho před Spejblovými 100. narozeninami?

Herečka Veronika Khek Kubařová: Manžel na mě nežárlí, já na něj ano
16. 09. 2019
Herečku Veroniku Khek Kubařovou znám už poměrně dlouho – ať z jeviště, nebo i z mnoha soukromých rozhovorů. Proto vím, že klame tělem. Na první pohled křehká a něžná květinka dokáže být ve svých názorech, přesvědčeních i citech velmi nekompromisní a za svými touhami si dokáže cílevědomě jít. Navíc se o nich nebojí v rozhovoru otevřeně mluvit.

Novinka z produkce ostravského studia České televize má šestnáct dílů
7. 09. 2019
Zachráněná vojenská pevnost, roubenka, historická tančírna, kostel, boží muka. Seznam znovuzrozených staveb, které postavili na nohy činorodí Češi bez pomoci státu a úřadů, je pestrý. A optimistický. Stejně tak cyklus Krásné živé památky, který je mapuje.

Jaromír Nohavica: V Ostravě se vysoké nebe stýká s tvrdou zemí
5. 09. 2019
Hostem prvního dílu vzpomínkové talk-show, věnované 30. výročí sametové revoluce není nikdo jiný než ostravský bard, písničkář a patriot Jaromír Nohavica. Ačkoliv je většinu života spjat s moravskoslezskou metropolí, revoluční události listopadu 1989 jej zastihly v Praze.

Třinecké pěvecké sdružení Martinů získalo v Petrohradu tři ceny
4. 09. 2019
/ČTENÁŘI PÍŠÍ/ "Z Třince do Petrohradu autobusem? Tak to hodně štěstí,” slyšeli jsme od svých rodinných příslušníků, když jsme ve středu 31. července vyjížděli vstříc mezinárodnímu festivalu The Singing World.

Ostrava si připomene 30 let od sametové revoluce
26. 08. 2019
/FOTOGALERIE/ Připravuje se talkshow s jedenácti osobnostmi Ostravy, čtyřdenní akce na Masarykově náměstí, beseda všech ostravských polistopadových primátorů či řada dalších kulturně-vzdělávacích projektů a workshopů.

Zpěvačka Elis Mraz: Začala jsem být k lidem více empatická
24. 08. 2019
Zpěvačka Elis Mraz nemyslí výhradně na vlastní hudební štěstí, takže skládá písně nejen pro sebe, ale také pro své kolegy. To znamená, že stále více skladeb na české scéně je spojeno s jejím jménem. Nejen tomuto tématu jsme se věnovali v následujícím rozhovoru s touto sympatickou blondýnkou, která v roce 2014 získala ocenění Objev roku v anketě Český slavík. Elis Mraz pak také mimo jiné prozradila, zda se chystá složit song o Ostravě…

Herečka Jana Preissová: Jsem introvert. Rozchod rodičů pro mě bylo velké trauma
19. 08. 2019
/ROZHOVOR/ Oblíbená herečka Jana Preissová o sobě říká, že je víceméně introvert a přehnaná pozornost ji spíš obtěžuje, než těší. Na otázky ovšem odpovídala až s nebývalou upřímností, která se u hvězd jejího formátu vidí jen málokdy.

Před sto lety se začala psát historie Národního divadla Moravskoslezského
13. 08. 2019
/FOTOGALERIE/ Slavnostním uvedením opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta se 12. srpna 1919 začala psát historie Národního divadla moravskoslezského. První představení se odehrálo v tehdejším Městském divadle (dnes Divadlo Antonína Dvořáka).

Knihovna ve frýdeckém zámku je opět v provozu
7. 08. 2019
Muzeum Beskyd po rekonstrukci nádvoří znovu otevřelo studijní knihovnu v prostorách frýdeckého zámku.

TIP Deníku: Festival bude o pivu i muzice
1. 08. 2019
Festival Pivopění se bude konat v sobotu v areálu bývalé textilky ve Staroměstské ulici ve Frýdku. Vstup je zdarma. O zábavu na festivalu se postará sedm kapel. 

ANKETA: Hlášky ze Švejka zná každý. Která je podle vás ta nej?
29. 07. 2019
Kdo by neznal Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, jedno z nejznámějších českých literárních děl všech dob? Hlášky a citáty z knihy Jaroslava Haška za bezmála století stihly už dávno zlidovět, my vám nabízíme výběr redakce deseti nejoblíbenějších – hlasujte v naší anketě a vyberte sami, který výrok ze slavného románu je podle vás ten nejlepší!  

S Pavlem Novým je legrace, ale vyprávěl i tom, jak ochrnul
25. 07. 2019
Když Karlovu Studánku navštívil herec Pavel Nový s pořadem „S vámi mě baví svět … a ze mně (země) se zachvěla“, vyprávěl samozřejmě veselé historky z natáčení, ale nevyhýbal se ani vážným tématům.  

Kapela Nedivoč má nový klip o fenoménu selfies
25. 07. 2019
Ostrava - Hudební skupina Nedivoč vypustila ve středu do světa klip k písni Fotky z výletu ze svého debutového alba Vale pletichám. 

V Třinci nacvičují muzikál Sněhurka na ledě
23. 07. 2019
Pohádkový muzikál Sněhurka na ledě, za kterým jako produkční agentura stojí třinecké kulturní centrum Trisia, na podzim znovu vyrazí na turné po halách. V malé Werk Areně v Třinci se teď od neděle až do úterý konají tři dny intenzivního nacvičování. 

Herečka Alena Mihulová: Že je má dcera lesbička? To mě nijak nezaskočilo
22. 07. 2019
Alena Mihulová má velké plány, chce hodně cestovat. Na divadlo ale samozřejmě nezanevřela. Například teď v létě hraje pod širým nebem na Shakespearovských slavnostech v inscenaci Zimní pohádka. A mezitím se nechává opečovávat. Nepředstavujte si ale lázně či masáže, známá herečka je totiž mnohem skromnější. 

Koncertem britské legendy The Cure vyvrcholil festival Colours
20. 07. 2019
Koncertem hlavní hvězdy, legendární britské kapely The Cure, vyvrcholil v ostravských Dolních Vítkovicích mezinárodní festival Colours of Ostrava.

Začínají Colours of Ostrava. Představí se The Cure i Kryštof
17. 07. 2019
Nejenom světové hudební osobnosti, jako jsou The Cure, Florence + The Machine, ZAZ, Mariza, Tom Walker, Lewis Capaldi, Rosalía, ale také Kryštof a Buty, jakož i řadu dalších akcí nabídne letošní čtyřdenní mezinárodní festival Colours of Ostrava. Ten začíná dnes a v Dolní oblasti Vítkovic potrvá až do soboty. 

Zpravodajka ČT po 25 letech změnila pozici: Moderovat byla prestiž i dřina
14. 07. 2019
Je ikonou zpravodajství ostravského studia České televize. Jako reportérka se Drahomíra Račáková léta denně hlásila z terénu, jako moderátorka diváky provázela řadou zpravodajských pořadů. Teď editorsky připravuje pořad Týden v regionech a stará se v něm o rubriku diváckých videí.

The Cure splní ostravské sny. Organizátoři si mnou ruce
14. 07. 2019
Už dnes ve 21.15 zahraje v areálu Dolních Vítkovic kultovní britská kapela The Cure. O koncert party přenádherných „depresáků“ usilovali organizátoři festivalu Colours of Ostrava několik let.

Hvězda Comebacku Leichtová: Být moderní matkou dnes znamená návrat ke kořenům
13. 07. 2019
/ROZHOVOR/ Letní shakespearovské slavnosti klepou na dveře. V Ostravě nebude chybět ani známá herečka Kristýna Leichtová. V rozhovoru pro Deník říká: "Je paradoxní, že být moderní matkou dnes znamená návrat ke kořenům."

Prázdniny? Nesmí chybět moře, borůvky a samozřejmě housle, říká rodina Šporclova
13. 07. 2019
/ROZHOVOR/ Jednou věcí si u rodiny Šporclových můžete být jisti – dovolenou mají vždycky v srpnu. A jestli pojedou někam autem, určitě si při tom budou zpívat úplně všichni.

TIP Deníku: Podpora pečujících osob v Pobeskydí pokračuje
10. 07. 2019
V rámci projektu Slezské diakonie Podpora pečujících osob v Pobeskydí se pořádají v Třanovicích bezplatné akce pro osoby, které se doma starají o své blízké.

Herečka Alena Mihulová: Chci si v klidu hezky žít
10. 07. 2019
Má velké plány, chce hodně cestovat. Na divadlo ale samozřejmě nezanevřela. Například teď v létě hraje pod širým nebem na Shakespearovských slavnostech v inscenaci Zimní pohádka. A mezitím se nechává opečovávat. Nepředstavujte si ale lázně či masáže, známá herečka Alena Mihulová je totiž mnohem skromnější.

TIP Deníku: Kurz Ready Woman pomáhá maminkám s návratem do práce
9. 07. 2019
Pro maminky z regionu, které se chtějí vzdělávat a zdokonalovat na rodičovské dovolené je určen kurz Ready Woman, který se bude konat od 1. října v herně Lumpíkov ve Frýdku-Místku.

Folklorní soubor Ondrášek se raduje z úspěchů
8. 07. 2019
Uplynulé dva měsíce byly pro Folklorní soubor Ondrášek z Frýdku-Místku obdobím plným významných událostí a úspěšné reprezentace města i regionu.  

TIP Deníku: Oblíbené Večerníčky naživo budou děti bavit i letos
8. 07. 2019
Oblíbené Večerníčky naživo budou bavit malé i velké také tyto prázdniny. Třinečtí knihovníci budou scénicky číst sedm pohádkových příběhů a na závěr přidají prémiový, o kterém rozhodnou sami diváci. Na první příběh, Byla jedna moucha od Daisy Mrázkové, se děti mohou těšit v úterý od 17 hodin na velké křižovatce v centru třineckého lesoparku.     

Rožnovské slavnosti nabídnou tančící Mexičany i zpívající parní vlak
5. 07. 2019
/TIP ZE SOUSEDNÍHO KRAJE/ Tradiční Rožnovské slavnosti letos slaví čtyřicet let od počátku svého vzniku. Na jubilejním vystoupí ve třiceti programech na 800 účinkujících. Až do neděle 7. července se na pódiu ve Valašském muzeu v přírodě vystřídá ve třiceti programech na osm set účinkujících z Valašska, Lašska, Slovácka, Čech, i ze Slovenska, Bosny a Hercegoviny, Ukrajiny a Mexika.

TIP Deníku: Výtvarníci ukážou tvorbu
4. 07. 2019
Výtvarná skupina Petra Bezruče v Ostravici pořádá 46. ročník Výstavy zájmové umělecké činnosti v Beskydech, a to v termínu od soboty 6. července do 3. srpna v sále základní školy v Ostravici.

FM City Fest se blíží, chystá řadu novinek
2. 07. 2019
Dva dny nabité hudbou a pestrým doprovodným programem čekají na návštěvníky festivalu FM City Fest. Druhý ročník akce se uskuteční 12. a 13. července znovu v areálu bývalé textilky Slezan ve Staroměstské ulici ve Frýdku, který pořadatelé oproti loňsku rozšířili.

TIP Deníku: Oprechtice slaví 320 let
28. 06. 2019
Lidé jsou zváni ku příležitosti 320. výročí založení obce na ochotnické divadelní představení s názvem Na letním bytě, které bude k vidění v pátek v 18 hodin a v sobotu v 16 hodin ve společenském sále v Oprechticích. Jedná se o veselohru Josefa Štolby o třech jednáních. V představení účinkují Šárka Blahútová, Ivan Krejčí nebo Milan Stibor. Spolu s premiérou bude otevřena výstava Lidé z Oprechtic. V sobotu od 19 hodin budou oslavy výročí pokračovat večerní zábavou s hudbou a občerstvením. K poslechu a tanci zahraje rocková kapela A-ROCK.

TIP Deníku: Slezská noc rozezní Vendryni
28. 06. 2019
Rockový festival Slezská noc se v sobotu uskuteční ve sportovním areálu ve Vendryni. Vystoupí například kapely Legendy se vrací, Insania, Salamandra nebo Limetal. Lidé se můžou těšit i na ukázky thajského boxu a exhibice tohoto tvrdého bojového umění. Vstupenky vyjdou na místě na 200 korun.

Česká televize dnes odvysílá záznam z loňských Colours
28. 06. 2019
Naladí, rozpohybuje a vybídne k červencové návštěvě Ostravy. Necelé tři týdny před festivalem Colours of Ostrava 2019 odvysílá českotelevizní Art nabitý záznam loňských hudebních vystoupení protkaný exkluzivními rozhovory s umělci. 

TIP OD SOUSEDŮ: Valašské Divadelní léto: přijede Pavlásek i Ringo Čech
27. 06. 2019
PROGRAM/ Amfiteátr Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě bude patřit hudbě i divadlu.  

Festivalová ochutnávka: Česká televize odvysílá záznam z Colours
26. 06. 2019
Naladí, rozpohybuje a vybídne k červencové návštěvě Ostravy. Necelé tři týdny před festivalem Colours of Ostrava 2019 odvysílá českotelevizní Art nabitý záznam loňských hudebních vystoupení protkaný exkluzivními rozhovory s umělci. 

Místo činu Česko. Díky novým seriálům ČT se budou páchat zločiny
26. 06. 2019
Od Ústí nad Labem přes Prahu, Znojmo a Brno až po Ostravu vznikají nové seriály České televize. Jak zjistil magazín TV Mini, napříč celým Českem se budou páchat zločiny a vyšetřovatelé budou vyšetřovat! A nejen v současnosti, ale i v minulosti.

TIP Deníku: Pohádkové vysvědčení na zámku oslaví začátek prázdnin
26. 06. 2019
Jak to bylo s povinnou školní docházkou a jaké se vyučovaly předměty, i to se dozví návštěvníci akce Pohádkové vysvědčení, která se koná v pátek od 10 do 15 hodin v prostorách frýdeckého zámku. Chybět nebude netradiční prohlídka zámku s pohádkovými postavami. Vstup pro děti je zdarma.

TIP Deníku: Letní koupaliště Ameryka otevírá
26. 06. 2019
Koupaliště Ameryka v Jablunkově otevírá ve středu od 12 hodin své brány návštěvníkům. Provoz koupaliště bude přes týden od 10 do 19 hodin, o víkendu bude otevřeno už od 9 hodin dopoledne. Cena celodenní dospělé vstupenky stojí 70 korun, děti a senioři zaplatí 50 korun. Parkování před areálem je zdarma. Maximální kapacita areálu je 1200 osob. Dětem mladším 10 let je návštěva koupaliště povolena pouze v doprovodu osoby starší 18 let. Koupaliště láká veřejnost na novou tří dráhovou skluzavku, bohaté občerstvení nebo aquaroller (vodní válec).

TIP Deníku: Na koupališti zahájí prázdniny
25. 06. 2019
Pestrý program čeká v sobotu návštěvníky třineckého koupaliště. Odpoledne nebudou chybět atrakce a hry pro děti jako skákací hrady, soutěže nebo malování na obličej. Třinecké děti mohou využít volnou vstupenku na koupaliště, kterou dostanou k vysvědčení. Od 19 hodin pak začne v zadní části koupaliště Tropical party nejen v rytmu latinské salsy, lidé se můžou těšit na kvalitní drinky a koktejly. Vstupné na party je za cenu vstupného na koupaliště. V případě nepříznivého počasí se akce ruší.

TIP Deníku: Bocanovice zvou na den obce
24. 06. 2019
Den obce se uskuteční v areálu kolem hospody u hřiště v Bocanovicích. Program láká na celou řadu zajímavých vystoupení jako Pirátskou show kouzelnice Radany, koncert skupiny Galax ke třicátému výročí založení kapely nebo Elán revival.

Herec Karel Heřmánek mladší: Vše má rub i líc. V USA jsem rozvážel jídlo
24. 06. 2019
/ROZHOVOR/ Být dítětem slavných rodičů a ještě se vydat v jejich profesních stopách je vždycky složité. Vyžaduje to silnou vůli, nenechat se odradit řečmi o protekčním dítěti a jít si svou cestou. Z rozhovoru pro Týdeník Květy lze poznat, že Karel Heřmánek mladší to dokázal.

TIP Deníku: Festival v ulicích 2019
23. 06. 2019
Festival v ulicích nabídne program pro všechny zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na mnoho hudebníků či akrobatů z celého světa.

TIP Deníku: Sluníčko zažije koncert Barbory Polákové
23. 06. 2019
Penzion Sluníčko v Ostravici bude i o letošních prázdninách pořádat ve venkovním areálu koncerty známých kapel. Šestnáctý ročník Beskydského hudebního léta zahájí v pátek 28. června od 19 hodin předkapela Alter Via. Hlavní hvězdou večera bude oblíbená herečka a zpěvačka Barbora Poláková, která svou hudební kariéru odstartovala v roce 2012 úspěšným singlem Kráva. Vstupenky se v předprodeji prodávají za 290 korun.

Štramberské probuzení v České televizi. Už v úterý
22. 06. 2019
Dobré ráno znovu vyráží na cesty. Oblíbený ranní pořad České televize se v úterý 25. června přihlásí z malebného a kopcovitého Štramberku na Novojičínsku.

TIP Deníku: Skupina Olympic zahraje na obecní slavnosti v Bukovci
19. 06. 2019
V areálu obecního úřadu v Bukovci se odehraje v pátek v 19 hodin koncert Olympicu, jedné z nejznámějších českých rockových kapel současnosti. Vstupenky na akci stojí 400 korun, předpokládaná délka koncertu je šedesát minut. Lidé, kteří si chtějí poslechnout nejznámější hity legendární kapely jsou na akci srdečně zváni. Skupina Olympic v čele s Petrem Jandou vydala letos v dubnu album Želva v reedici s několika bonusy. Občerstvení na akci bude zajištěno.

TIP Deníku: Partička pobaví lidi na přehradě
17. 06. 2019
Oblíbená improvizační show Partička se rozhodla šířit dobrou náladu i mimo televizní studio a kulturní sály. V rámci venkovní show s příznačným názvem Partička na vzduchu přijede v pondělí 17. června pobavit publikum i do Bašky. Michal Suchánek, Richard Genzer, Igor Chmela, Michal Novotný, Jakub Kohák a Marián Čurko začnou lidi bavit v areálu přehrady Baška od 20 hodin. Akce se koná za každého počasí. Vstupenka bude v předprodeji stát 550 korun.

TIP Deníku: Ve škole v Dobré budou hledat talenty
17. 06. 2019
Pro nadějné talenty je připravena soutěž Hledáme talent, která se uskuteční v úterý v 16 hodin v základní škole v Dobré.

Roztančené náměstí probíhá v Místku i dnes
15. 06. 2019
/FOTOGALERIE/ Na náměstí Svobody v Místku začala v pátek další část programu Mezinárodního folklorního festivalu s názvem Roztančené náměstí.

Léto ve Frýdku-Místku bude opět veselé
15. 06. 2019
KulturaFM pořádá i v letošním roce tradiční Veseléto, které v letních dnech, zejména pak v době prázdnin, nabízí spoustu akcí a zábavy pro děti i dospělé.

TIP Deníku: Lidé se mohou vydat po stopách Jantarové stezky
15. 06. 2019
Ukázky z každodenního života a obchodu v období pravěku budou k vidění v sobotu na hradě Hukvaldy od 10 do 17 hodin. Na Programu akce bude ukázka přípravy a ochutnávka jídel z pravěké kuchyně, tkaniny a jejich zpracování, výroba pravěkých idolů a božstev nebo výroba keramických nádob a jejich zdobení.

TIP Deníku: Stříhání ovcí v Beskydech
14. 06. 2019
V areálu Opálená ve Pstruží se v sobotu od 10 hodin budou stříhat ovce. Ovce se budou stříhat novozélandským a evropským stylem. Na akci vystoupí dětské folklórní soubory Lašánek a Ondřejníček. Návštěvníci uvidí i řemeslnou ukázku zpracování ovčí vlny a ruční výrobu ovčích sýrů. Nebudou chybět ani soutěže pro děti a jehněčí speciality k jídlu.

TIP Deníku: Náměstí Svobody bude roztančené
14. 06. 2019
Slavnostní zahájení hlavních festivalových programů Mezinárodního folklórního festivalu se uskuteční v 17.30 hodin na náměstí Svobody v Místku. K vidění budou i exotické soubory z Indie, Mexika nebo Ruska. Večer zakončí lidová veselice.

TIP Deníku: V Třinci si zájemci užijí Noc literatury
14. 06. 2019
Již čtvrtý ročník oblíbené akce Noc literatury v Třinci se uskuteční v pátek v 19 hodin na travnatém prostoru za knihovnou u vstupu do Mklubu. Noc literatury se koná po celé republice i v zahraničí. 

TIP Deníku: Kavárnou budou znít šansony
13. 06. 2019
Kavárna K.FÉ livré ve Frýdlantu nad Ostravicí potěší v pátek 14. června milovníky šansonu. Známé songy tohoto žánru si mohou poslechnout v podání Daniely Krulikovské a Ivo Sanitra. Začátek akce je v 18 hodin.

TIP Deníku: Frýdlantské slavnosti završí Janek Ledecký
13. 06. 2019
Náměstí ve Frýdlantu nad Ostravicí bude v pátek 14. června patřit tradiční akci Frýdlantské slavnosti. Už pátý ročník oblíbené akce začne ve třináct hodin. Jedná se o přehlídku společenského života ve městě, která lidem nabídne skvělou zábavu a hodnotná vystoupení. Pestrý program, který bude moderovat herečka Anna Kulovaná, obohatí například svým vystoupením děti a žáci frýdlantských škol. Zahanbit se jistě nedají ani tamní spolky a sdružení. Součástí akce bude rovněž prezentace místních folklórních souborů - Lašánek, Chasička a Chasa. Návštěvníkům své umění předvede také zahraniční soubor z Mexika. O hudební produkci se postarají skupiny Poetika a Bandaband. Vyvrcholením slavností bude koncert Janka Ledeckého.

TIP Deníku: Těšínské divadlo nazkoušelo klasiku
12. 06. 2019
Psychologické drama Kočka na rozpálené plechové střeše, za které jeho autor Tennessee Williams obdržel cenu americké kritiky, odehraje ve čtvrtek 13. června Těšínské divadlo v Nové scéně Vlast ve Frýdku-Místku. Hra odhaluje vztahy v jedné rodině, které jsou ovlivněny falší a nesmírnou touhou po penězích. Na druhé straně ukazuje také upřímnost, čestnost a naprostou lhostejnost k bohatství. Pozoruhodným způsobem je tu ukázána manželská krize mladých manželů, která vyplývá ze zdánlivého nedorozumění. Představení začne v 18.30 hodin.

Sezona letního kina začíná dnes večer
12. 06. 2019
Také letos se bude ve Frýdku-Místku každou středu a pokaždé jinde konat promítání pod širým nebem.

TIP Deníku: Folklorní festival začíná Ondrášovským putováním
11. 06. 2019
Mezinárodní folklorní festival, který pořádá Frýdek-Místek spolu s Dětským folklorním souborem Ostravička, letos slaví pětadvacáté narozeniny. Zahajovací koncert festivalu se odehraje dnes od 19 hodin v hale Polárka. 

TIP Deníku: Přednáška přiblíží Stát Izrael
11. 06. 2019
Přednášku Radka Hejreta na téma Moderní Stát Izrael, která se koná u příležitosti veřejné připomínky vypálení frýdecké synagogy nacisty, dnes můžou navštívit zájemci ve frýdecké pobočce městské knihovny. Přednáška začne v 17.30 hodin.

TIP Deníku: Radůza zahraje i s kapelou
10. 06. 2019
Originální hudebnice Radůza se ve středu 12. června představí publiku v Nové scéně Vlast ve Frýdku-Místku. Oceňovaná umělkyně tentokrát zahraje se svou kapelou průřez dosavadní tvorbou. Kromě toho, že zazní písně z nového alba Muž s bílým psem, dojde i na songy z prvních desek. Radůza se zvládne doprovodit na několik hudebních nástrojů, její zpěv nejen hřmí, ale i jemně vypráví dojemné příběhy. Vstupenka bude stát 350 korun. Koncert začne v 19 hodin.

Známí herci natáčeli film o domácím násilí na Čeladné
8. 06. 2019
Známé osobnosti jezdí do Čeladné především na golf, tentokrát ale dorazili na natáčení filmu o domácím násilí s názvem Můj příběh.

TIP Deníku: Festival národnostních menšin
7. 06. 2019
Taneční a pěvecké soubory z Polska, Slovenska, Maďarska, Vietnamu, ale také například z Ruska, ale i soubory romské či židovské. Takto pestrý mix hudby a tance nabídne v neděli 9. června akce nazvaná Prolínání kultur na Masarykově náměstí v Karviné. Chybět nebudou ani ochutnávky krajkových specialit. Začíná se v 10 hodin.

TIP Deníku: Kavárna láká na známé písně
5. 06. 2019
Hudební akcí, během které bude hrát kapela Chickaletta především převzaté skladby, ožije v pátek 7. června kavárna K.FÉ livré ve Frýdlantu nad Ostravicí. Dobrovolné vstupné se bude vybírat do klobouku. Začátek je v osmnáct hodin.

TIP Deníku: Setkání s horolezcem
4. 06. 2019
Jablunkovské centrum kultury a informací ve spolupráci s partnerským městem Gogolin zvou veřejnost na páteční setkání s vynikajícím polským alpinistou a horolezcem Jackem Matuszkem, autorem mezinárodního projektu Alpine Wall Tour. Akce začíná v 17 hodin v sálu radnice v Jablunkově.

TIP Deníku: Posluchačům zahraje klavírní virtuóz
4. 06. 2019
Základní umělecká škola Leoše Janáčka ve Frýdlantu nad Ostravicí pořádá ve čtvrtek 6. června klavírní koncert. Posluchačům se představí uznávaný pianista Ivo Kahánek, jehož hráčské umění už dávno překročilo hranice České republiky. Jako „ambasador“ české hudby je opakovaně zván do nejprestižnějších koncertních síní a ke spolupráci s nejlepšími orchestry. Vystoupení začne v devatenáct hodin.

TIP Deníku: Koncert absolventů ZUŠ bude na zámku v Paskově
3. 06. 2019
ZUŠ Vratimov a její pobočka J. Vostradovského v Paskově bude pořádat koncert absolventů a jejich přátel, který se uskuteční ve středu v 17 hodin v paskovském zámeckém atriu. Vstupné na akci je dobrovolné.

Hudební soutěž Líheň vyhrála česko-nigerijská kapela
3. 06. 2019
Dlouholetou nadvládu polských hudebních skupin v mezinárodní soutěži hudebníků Líheň utnula v sobotu česko-nigerijská hudební skupina Where Are We Now.

TIP Deníku: Deník ničemy pobaví a poučí
2. 06. 2019
Nová scéna Vlast ve Frýdku-Místku bude ve čtvrtek 6. června dějištěm divadelní hry s názvem Deník ničemy v podání Těšínského divadla. Příběh, který nabídne nemilosrdný satirický vhled do salónů vysoké ruské společnosti konce druhé poloviny 19. století, dokazuje, že lidé se nemění. Mladý bezvýznamný šlechtic Glumov se rozhodne změnit svůj život a vydá se na cestu za kariérou. Je chytrý, svobodný, ambiciózní, lstivý a pokrytecký. Na své cestě za úspěchem využívá neschopnost a ctižádostivost mocných. Pomalu a jistě stoupá na pomyslném žebříku slávy. Jenže si píše deník, který se jednoho dne dostane do nepovolaných rukou. Inscenace začne v 18.30 hodin.

TIP Deníku: Dobrodruh vysvětlí, proč zachraňuje deštné pralesy
2. 06. 2019
Cestovatel a ochránce přírody Milan Jeglík bude mít ve čtvrtek 6. června besedu s projekcí ve Frýdlantu nad Ostravicí. Lidem, kteří si akci nenechají ujít, v tamním kulturním centru promítne film z africké divočiny Wildlife of Uganda. Posluchače dále blíže seznámí s novými vizemi, které směřují k ochraně nosorožců v Africe. Dobrodruh odletěl v roce 2002 za prací potápěčského instruktora do Indonésie. V úzkém kontaktu s přírodou nakonec ale dospěl k rozhodnutí, že bude chránit zvířata a deštné pralesy. V současné době je předsedou spolku Prales dětem. Na severní Sumatře vytvořil soukromou česko-indonéskou pralesní rezervaci Green Life, která má necelých 100 hektarů. Navíc je členem protipytlácké hlídky. Akce začne v osmnáct hodin.

TIP Deníku: Kuchař povykládá, jak vařil pro dva papeže
1. 06. 2019
Člen švýcarské gardy a osobní kuchař papeže Františka a Benedikta XVI. zavítá ve středu 5. června do Lidového domu ve Frýdku-Místku. David Geisser v rámci kuchařské show, která začne v šestnáct hodin, přítomným uvaří a prozradí, jakým způsobem se mu podařilo, že se stal dvorním kuchařem nejvyšších představitelů římskokatolické církve. Zájemci si navíc budou moci na místě zakoupit jeho Vatikánskou kuchařku, kterou bude autor po programu i podepisovat. Vstupenky, které se dají zakoupit v předprodeji přes portál kulturafm.cz, vyjdou na 420 korun.

TIP Deníku: Malí ochotníci odehrají divadelní představení
1. 06. 2019
Dětský divadelní soubor Nahlas! z Palkovic zve na další divadelní představení, které potěší všechny věkové generace. Mladí divadelníci tentokrát nazkoušeli hru s názvem Co je štěstí?, kterou odehrají v neděli 2. června od 17 hodin v palkovickém kině. Repríza bude 6. června od 9 hodin. Vstupenky je možné si zakoupit v předprodeji buď na představeních kina, nebo v úřední dny na obecním úřadě. Cena jedné vstupenky je 50 korun.

TIP Deníku: Rodiče se s dětmi mohou přenést do středověku
31. 05. 2019
Den dětí se bude v sobotu 1. června slavit i v Kozlovicích.

TIP Deníku: Den dětí pod Lysou horou nabídne i rýžování zlata
31. 05. 2019
Koupaliště Sluníčko v Ostravici bude v sobotu 1. června od 11 do 16 hodin už tradičně patřit dětem. Akce s názvem Den dětí pod Lysou horou se ponese v duchu her a soutěží.

TIP Deníku: Příběh hranice připomíná výstava Od závory k Schengenu
29. 05. 2019
Improvizovaná celnice, vojenská výstroj z časů první republiky, unikátní fotografie a dokumenty. To jsou propriety evokující časy, kdy lidé ze zemí tzv. socialistického tábora nemohli za hranice své země jen tak.

Řekni Popocatépetl. Ostravské studio vybíralo děti pro Déčko
29. 05. 2019
/FOTOGALERIE/ Slušný nával a ve vzduchu tréma i očekávání. Na čtyři sta padesát dětí ze všech koutů Česka se v sobotu vypravilo do radvanického studia České televize, aby zaujaly.

TIP Deníku: Jazz Open Ostrava 2019. Město čeká skutečný svátek hudby
29. 05. 2019
Jazz Open Ostrava je jednou z nejdůležitějších kulturních akcí v Ostravě. Letošní již 14. ročník se koná v ostravském klubu Dock na Havlíčkově nábřeží a vyvrcholí tradičně na nádvoří Slezskoostravského hradu.

TIP Deníku: Divadelní představení obohatí andělské bytosti
28. 05. 2019
Léčivé divadlo Gabriely Filippi uvede ve středu 29. května od 19 hodin činoherní hudební představení Andělé v mém srdci v Národním domě ve Frýdku-Místku. Jedná se o skutečné příběhy žen, které od dětství komunikují s anděly a duchy zemřelých. Anděly se to při hodinovém představení jen hemží, i když jsou většině lidem zatím neviditelní. Po patnáctiminutové přestávce bude následovat druhá část, která přinese povídání s Gabrielou a jejím hostem - léčitelkou Evou Moučkovou.

TIP Deníku: Vernisáž výstavy ZUŠ
28. 05. 2019
ZUŠ Jožky Matěje Brušperk30. 5. / 15:00?17:00 / Sportovní 584

TIP Deníku: Čechomor vystoupí v hokejové hale
27. 05. 2019
Hala Polárka ve Frýdku-Místku zažije v úterý 28. května od 19 hodin koncert oblíbené skupiny Čechomor. Hudebníci v minulém roce, kdy oslavili třicet let na scéně, vydali nové album Nadechnutí.

TIP Deníku: Rocková hudba zazní v Kamenitém ve Vyšních Lhotách
27. 05. 2019
V areálu Kamenité v Beskydech se ve dnech 30. května až 1.června uskuteční již 14. ročník festivalu Kamenité Čas Rock fest. Akcí provedou moderátoři rádia Čas Rock.

"Černá vdova" Lucia Siposová: Muži zlenivěli. Doma chtějí mít klid
27. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Tuzemští diváci ji znají zejména z filmů Filipa Renče Na vlastní nebezpečí a Hlídač č. 47 nebo cynické komedie Radka Bajgara Teorie tygra. V poslední době dostala výrazné role i ve dvou ambiciózních seriálových projektech – sociálně laděném Lynči a groteskně pojatých Černých vdovách. Zejména ve druhém z nich zaujala svou nebývalou komediální spontaneitou.

TIP Deníku: Muzeum Beskyd chystá vernisáž nové výstavy
26. 05. 2019
Vernisáž výstavy Habsburkové na Frýdku se uskuteční ve čtvrtek 30. května v 17 hodin na frýdeckém zámku. 

TIP Deníku: Město Brušperk zve na historickou slavnost
25. 05. 2019
Město Brušperk zve veřejnost v sobotu od 14 do 18 hodin na historickou slavnost u přehrady, která se uskuteční ku příležitosti oslav výročí 750 let od založení města.

TIP Deníku: Myslivecké odpoledne se zábavou
25. 05. 2019
Myslivecký spolek z Palkovic připravuje v sobotu od 11 hodin Myslivecké odpoledne se zábavou. Akce se uskuteční na chatě Bařina. K jídlu budou připraveny myslivecké speciality a budou se prodávat zvěřinové klobásy. Na akci zahraje Dj Tom a nebude chybět ani bohatá tombola. Děti se mohou těšit na klauna Pepina Prcka, jízdu na koni, zorbing nebo skákací hrad. Program obohatí i ukázka cvičení dobrovolných hasičů nebo vystoupení dětí z místní mateřské školy.

TIP Deníku: Pivovárek provoní sýrové pochoutky
24. 05. 2019
Beskydským pivovárkem v Ostravici se bude od pátku 24. do neděle 26. května linout vůně sýrových pochoutek. V hlavní roli gastronomické akce budou sýry, syrečky a tvarůžky. Akce začne v pátek od 17 hodin. Labužníci se můžou například těšit na smažený sýr v pivním těstíčku s medvědím česnekem, tvarůžek v uheráku a nakládaný romadúr. Zájemci si mohou místa k sezení rezervovat prostřednictvím telefonního čísla 732 585 561.

TIP Deníku: Lidem se opět otevřou kostely
24. 05. 2019
Stovky kostelů se otevřou v pátek 24. května v rámci celorepublikové akce Noc kostelů. Široká veřejnost bude mít díky tomu jedinečnou příležitost navštívit jinak nepřístupná místa - sakristie, věže, krypty a zahrady. 

TIP Deníku: Richard Müller zazpívá v Jablunkově
23. 05. 2019
Hlavní hvězdou letošního Southock Festu 2 bude slovenský zpěvák Richard Müller. Jednodenní open air festivale se koná u rockového klubu Southock v Jablunkově a kromě slovenské legendy na něm vystoupí také polská kapela Łzy anebo Queen Will rock you. V klubu bude hrát Electronic dance music. Moderátorem bude Bořek Slezáček.Organizátoři nezapomínají ani na charitu, na místě budou dražit díla místních umělců a hudební předměty od slavných muzikantů. Veškerý výtěžek z dražby, stejně jako část ze vstupného půjde na transparentní účet pro nevidomou Sáru, která se na akci také přestaví a zazpívá.V sobotu a v neděli bude areál patřit Food truck festivalu. Zábava a jídlo pro celé rodiny.

TIP Deníku: Písně blízko smrti rozezní kostelní věž
23. 05. 2019
Svatojánská věž, která se nachází v kopuli kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku-Místku, bude ve čtvrtek 23. května od 19 hodin dějištěm literárně hudebního večera. V pásmu s názvem Písně blízko smrti se o hudební složku postará Ivan Acher. Zpěv bude mít na starost Jana Vébrová, árie z opery Sternenhoch budou k slyšení v podání Vandy Šípové. Akci zakončí přednáška o esperantu, kterou povede Miroslav Malovec.

TIP Deníku: Hudba a zpěv dětí rozezní park
22. 05. 2019
V krásném prostředí v okolí hudebního altánu v Sadech Bedřicha Smetany se v pátek 31. května uskuteční celodenní happening, na kterém vystoupí téměř 200 dětí ze ZUŠ Frýdek-Místek. 

TIP Deníku: V infocentru je nová výstava
22. 05. 2019
Jablunkovské centrum kultury a informací a Pictorial Foto Beskyd pořádají novou výstavu fotografií nazvanou Piktoriální imprese. Zájemci můžou výstavu v budově na Mariánském náměstí v Jablunkově navštívit až do 7. června.

TIP Deníku: Pořadatelé FM City Festu chystají akci na náměstí
21. 05. 2019
Druhý ročník hudebního festivalu FM City Fest, který se uskuteční v prostorách textilky Slezan ve Staroměstské ulici, se kvapem blíží.

TIP Deníku: V infocentru je nová výstava
21. 05. 2019
Jablunkovské centrum kultury a informací a Pictorial Foto Beskyd pořádají novou výstavu fotografií nazvanou Piktoriální imprese. Zájemci můžou výstavu v budově na Mariánském náměstí v Jablunkově navštívit až do 7. června.

TIP Deníku: Kočičí hra bude k vidění v Třinci
20. 05. 2019
V divadelním sále třineckého centra Trisia se 23. května v 19 hodin odehraje proslulá divadelní hra autora Istvána Örkényho Kočičí hra.

Lidé nás zařazují do Guinnessovy knihy rekordů, říká dvojice Suchý-Molavcová
20. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Divadlo Semafor letos slaví 60 let působení na české divadelní scéně a dvojice Suchý–Molavcová příští rok oslaví 50 let spolupráce. A když Jiří Suchý chtěl své role v některých hrách přenechat jiným, diváci mu dali najevo, že jim nestačí, že hru napsal, zrežíroval, opatřil písňovými texty a někdy i hudbou – chtějí ho v ní ještě vidět! Spolupráce s Jitkou Molavcovou je naštěstí idylická, takže to jistě rád vydrží…

TIP Deníku: Historička porovná rodinnou výchovu
19. 05. 2019
Přednáškový cyklus s názvem Povídání v Zeleném baru přivítá ve čtvrtek 23. května dalšího hosta, kterým bude historička Milena Lenderová. Akce se koná v Národním domě ve Frýdku-Místku od 18.30 hodin. Posluchači se dozvědí informace o porodních bábách, rodičovské péči a životě českého dítěte v 19. století.

TIP Deníku: Na Javorovém vrchu se poběží Memorial Mariana Kluse
18. 05. 2019
Tradičně třetí květnovou neděli se uskuteční na Javorovém vrchu již osmnáctý ročník běžeckého závodu konaného na počest Mariana „Bobajse“ Kluse, který byl všestranný a aktivní sportovec, dlouholetý člen lyžařského oddílu Třinec, lyžař, lezec, vysokohorský turista, horolezec, skialpinista, volejbalista, čekatel na členství v Horské službě, především ale výborný kamarád a přátelský a dobrosrdečný člověk. 

TIP Deníku: Faunapark zve brigádníky k natírání plotu
17. 05. 2019
První hlavní termín nátěru plotu ve frýdeckém Faunaparku bude v sobotu 18. května od 14 do 20 hodin. Organizátoři akce hledají 374 patronů, kteří si adoptují jeden plech a na své náklady jej společně v tento den natřou. Pro účastníky akce projektu bude připraveno občerstvení a večerní program.

TIP Deníku: Během pochodu musí splnit úkoly
17. 05. 2019
Oblíbený a tradiční turistický pochod na 15 kilometrů se bude pořádat v sobotu 18. května v Bašce. Okolo Bašky cestička, který se půjde kolem katastru obce, nabídne účastníkům stanoviště, kde budou plnit různé úkoly. Registrace bude od půl desáté dopoledne na parkovišti pod přehradou.

TIP Deníku: Haberův Team rozproudí třineckou Werk arénu
16. 05. 2019
Palo Habera a skupina Team vystoupí v sobotu v 19.30 hodin v třinecké Werk aréně. Team zaznamenal na poslední šňůře v roce 2016 vyprodané haly, vynikající reakce fanoušků i skvělé hudební kritiky. Na tento úspěch chce navázat i nyní.

TIP Deníku: Třinečtí Lake Malawi míří do finále Eurovize
16. 05. 2019
Do sobotního finále Eurovize postoupila třinecká kapela Lake Malawi a následovala tak favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr. Lake Malawi reprezentovalo Česko se skladbou Friend of a Friend, kterou naživo předvedli v hale Expo v izraelském Tel Avivu.

Legenda Čtyřlístek slaví 50. Ostravský BeeSee: Ať nikdy neskončí! Je to fenomén
14. 05. 2019
/FOTOGALERIE/ Komiksový scenárista a ostravský rodák Roman Bílek (42 let) považuje své publikování ve Čtyřlístku za velkou poctu. Ke kulatému jubileu časopisu říká: Ať nikdy nepřestane vycházet. Byla by to škoda. Je to fenomén!

TIP Deníku: Cestovatel přiblíží hory
13. 05. 2019
Třetí díl krátkých filmových dokumentů s názvem V pohorách po horách promítne ve čtvrtek 16. května cestovatel, horolezec a fotograf Jiří Kráčalík v kinosále frýdlantského kulturního centra. Posluchače slovem a obrazem pozve na zajímavá místa v České republice i na Slovensku. Dobrodruh jim přiblíží Malou Fatru, Hrubý Jeseník, Brdy a Pálavu. Akce má začátek v 18 hodin.

TIP Deníku: V zahradě třineckého muzea se rozezní řezbářské nástroje
12. 05. 2019
V týdnu od 14. do 19. května se uskuteční první ročník třineckého mezinárodního řezbářského sympozia žen a mládeže „Krása v dřevě ukrytá“. Široká veřejnost tak bude mít možnost se seznámit, jak z voňavého a tvárného materiálu vznikají různé dřevořezby. Projektu se zúčastní jak regionální, tak zahraniční řemeslnice, které budou vyřezávat své sochy motorovou pilou. Hlavní myšlenkou akce je navrátit dřevořezbu do povědomí obyvatel a navázat na historickou tradici regionu. (aja)

TIP Deníku: Slezský rynek nabídne kvalitu
12. 05. 2019
Na prostranství před obchodním centrem OMMA ve Frýdlantu nad Ostravicí vyrostou v pondělí 13. května prodejní stánky. Další farmářské trhy, na kterých si lidé budou moci pořídit nejen kvalitní potraviny, se konají od 9 do 16 hodin

TIP Deníku: Májová veselice bude s dřevorubci
11. 05. 2019
V sobotu proběhne na prostranství u obecního úřadu v Řece již dvanáctý ročník Májové veselice. Akce odstartuje v 11 hodin amatérskou dřevorubeckou soutěží Forest Man 2019, následovat bude bohatý program až do pozdních večerních hodin. Mezi účinkujícími uvidíme například Pavla Caltu, kapely BRIXTN, Team revival, Druhý dech nebo Orchestra party, pro děti bude připravena diskotéka s Míšou, skákací hrad, balonky a jiné atrakce. Vstupné na akci je 100 korun, děti do 130 centimetrů mají vstup zdarma. Pořadatelé jsou připraveni i na nepřízeň počasí a celá akce proběhne pod velkým stanem pro tisíc lidí.

TIP Deníku: Tradiční řemesla budou k vidění na hradě Hukvaldy
11. 05. 2019
Hrad Hukvaldy o víkendu od 10 do 17 hodin ožije lidovou tvorbou, k vidění budou klasická lidová řemesla, ukázky pastevectví, výrobky dřevorubců, kovářů, košíkářů a krajkářů. Nejen malování na sklo představí i studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Valašského Meziříčí a návštěvníci nebudou ochuzeni ani o besedu se včelaři.

TIP Deníku: Festival pro všechny na Slezskoostravském hradě
10. 05. 2019
Centrum PANT připravilo na sobotu 11. května 2019 den plný muziky, pohybu, her a divadla, ale i vážnějšího zamyšlení se nad naší minulostí.

TIP Deníku: Hasiči v sobotu obsadí frýdecké náměstí
10. 05. 2019
Slib nových příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a krajské kolo soutěže hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se uskuteční v sobotu od 8.30 hodin na frýdeckém Zámeckém náměstí. Stane se tak u příležitosti oslav 50. výročí založení hasičského záchranného sboru v okrese Frýdek-Místek.

TIP Deníku: Po zarostlém chodníčku půjdou patnáct kilometrů
10. 05. 2019
Už 38. ročník turistického pochodu Po zarostlém chodníčku pořadatelé plánují na sobotu 11. května v Hukvaldech. Do pochodu na 15 kilometrů se mohou zájemci zapojit od 7.30 do 10 hodin dopoledne u bývalého koupaliště.

TIP Deníku: Na úřadě budou retro hračky
9. 05. 2019
Starší návštěvníci si zajisté rádi zavzpomínají a děti se rádi seznámí s různými hračkami, které byly v minulosti v oblibě u jejich rodičů a prarodičů. Výstava bude zahájena v sobotu 11. května v 10 hodin vernisáží v zasedací místnosti obecního úřadu ve Starém Městě a bude veřejnosti přístupná až do pondělí, a to vždy od 10 do 17 hodin.

TIP Deníku: Třinecké farmářské trhy startují v pátek
9. 05. 2019
Každý druhý pátek od 9 do 17 hodin se na náměstí Svobody uskuteční oblíbené farmářské trhy. Chybět nebudou sýrové a masné výrobky, zelenina, pečivo, med ani koření. Na třineckých farmářských trzích budou i letos k dostání výrobky a výpěstky, které nebyly přepravovány tisíce kilometrů, ale vyrostly, či byly vyprodukovány v naší zemi a jedná se o skutečně kvalitní a čerstvé potraviny. (aja)

TIP Deníku: Představí spoustu modelů vozů značky Ferrari
8. 05. 2019
Ferrari je kultovní značka nejen vozů formule 1. A právě modely formulí z bohaté historie značky jsou vášní karvinského modeláře Milana Pauluse. Ten je se svými papírovými modely velikosti 1:6 znám u nás i ve světě. Jeho bohatá sbírka vlastnoručně vyrobených formulí Ferrari činí desítky kusů a vidět je nyní budou moci i návštěvníci výstavy v Městském domě kultury v Karviné. Vernisáž výstavy se koná v úterý 14. května od 17 hodin v Mánesově síni, výstava potrvá do 26. června.

TIP Deníku: Otvírání pramenů v lázních
8. 05. 2019
Tradičním Otvíráním pramenů zahajují Lázně Darkov další sezonu. V parku Rehabilitačního sanatoria je na sobotu 11. května odpoledne připraven program, ve kterém se představí Šuba Duba band, Elvis revival, Waldemar Matuška revival a Rock and roll Band Marcela Woodmanna.(toj)

TIP Deníku: Lašský král zve na pochod
7. 05. 2019
Družina lašského krále pořádá ve středu 8. května tradiční pochod z Hukvald do Frýdku-Místku. Start akce, která vychází na den 74. výročí ukončení 2. světové války, je v 9.30 hodin u hradní brány. Poté účastníci půjdou po zelené a modré značce na Kubánkov, odkud se vydají k cíli, kterým bude přehrada Olešná.

TIP Deníku: Fantom Morrisvillu
7. 05. 2019
V rámci Kinokavárny zažijí návštěvníci bohumínského Kinosálu K3 nevšední filmový zážitek. 16 mm projektorem se bude promítat pamětnický film Fantom Morrisvillu s Oldřichem Novým v hlavní roli. Dobovým kuriózním projektorem se bude promítat hned v prostoru za diváky. Originální filmová akce startuje v 19 hodin.

TIP Deníku: Operní árie zazní ve škole v podání mladých pěvkyň
6. 05. 2019
Základní umělecká škole ve Frýdlantu nad Ostravicí připravuje na pondělí 6. května od 18 hodin koncert, na kterém budou znít krásné operní árie v podání Veroniky Kaiserové a Inky Kořínkové. Obě mladé pěvkyně na sebe upozornily v pěveckých soutěžích. Veronika Kaiserová se stala absolutní vítězkou soutěže Pražský pěvec a získala první cenu i titul laureáta na soutěži J. Žerotína v Olomouci. 

TIP Deníku: Malířka vystaví obrazy v hospůdce
6. 05. 2019
Hospůdka U Arnošta ve Frýdku-Místku zve na výstavu obrazů malířky Evy Faldynové z Václavovic. Autorka expozici, která bude v tamních prostorách k vidění od 6. května do 5. července, nazvala Barevné doteky. Eva Faldynová se nezaměřuje na jeden umělecký směr. V současné době se věnuje olejomalbě a malováním akrylem.

Herec Petr Vágner upekl ďábelský plán: Kvůli Ironmanovi jsem překopal celý život
6. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Herce a moderátora Petra Vágnera baví upnout se na nějaký cíl a přizpůsobit mu život. Momentálně se upíná k extrémnímu závodu Ironman, což představuje 3800 metrů plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a nakonec ještě maraton. Co na tom, že kolo zatím nemá, kraula se teprve učí a nenávidí běhání.

TIP Deníku: Lašský král zve na pochod
5. 05. 2019
Družina lašského krále pořádá ve středu 8. května tradiční pochod z Hukvald do Frýdku-Místku. Start akce, která vychází na den 74. výročí ukončení 2. světové války, je v 9.30 hodin u hradní brány. Poté účastníci půjdou po zelené a modré značce na Kubánkov, odkud se vydají k cíli, kterým bude přehrada Olešná.

TIP Deníku: Děti vyrobí dárky pro maminky
5. 05. 2019
Den matek, který se pomalu blíží, bude v úterý 7. května hlavním tématem dalších tvořivých dílen ve frýdlantském kulturním centru. Děti budou tentokrát od 15 do 18 hodin vyrábět dárečky pro maminky.

TIP Deníku: Národní dům zve na novou výstavu
4. 05. 2019
V Národním domě ve Frýdku-Místku začne v pondělí 6. května nová výstava s názvem Magdalena Turzová: Let Love In. Staré skříně, rozbité okno, poštovní schránka a starý gauč. Pro někoho se jedná o nepotřebné harampádí, pro malířku Magdalenu Turzovou jde o inspirace. Obrazový materiál někdy hledá na serverech nabízejících věci za odvoz, bizardní a nepotřebné, které považuje za symbol lidského marného pinožení. Ve své tvorbě se věnuje převážně malbě akrylem na plátno.

TIP Deníku: Tančit se bude v maskách
4. 05. 2019
Kulturní centrum ve Frýdlantu nad Ostravicí bude v pátek 10. května patřit hlavně tanečníkům. Frýdlantská tančírna v maskách a škraboškách začne ve 20 hodin. Prvních sedmdesát vstupenek, které půjdou do prodeje, budou k dostání se slevou za stovku. Další lístky už budou stát 130 korun.

TIP Deníku: Centrum pořádá výstavu fotografií
3. 05. 2019
Jablunkovské centrum kultury a informací zve na výstavu fotografií ČSOP Cieszynianka. Vernisáž výstavy na téma les bude v úterý 7. května od 17 hodin. Zájemci si budou moci vystavené snímky v centru prohlédnout až do 17. května.

Zpěvák Richard Müller: Kdysi jsem byl schopný za den napsat album
28. 04. 2019
/ROZHOVOR/ Doma na Slovensku, ale i tady v Česku je zpěvák Richard Müller už po tři desetiletí považován za jednu z největších hudebních hvězd. Přestože se potýká s vážnými depresemi a pro svou image vlastně nic moc nedělá. Jen je – a je natolik svůj a opravdový, že ho publikum miluje, i když píseň odvypráví bez hnutí a za černými brýlemi. V roce 2016 vydal zatím poslední řadovou desku 55, kde pozoruhodným způsobem bilancuje. Letos v červenci vystoupí s mnohačlennou kapelou na libereckém festivalu Benátská!

Do Těšína se sjíždějí hvězdy filmu
25. 04. 2019
Film režiséra Roberta Sedláčka Jan Palach zítra večer oficiálně zahájí 21. ročník česko-polské filmové přehlídky Kino na hranici. Celý následující týden bude souměstí Český Těšín – Cieszyn plné nejen milovníků stříbrného plátna, ale také českých, polských i slovenských hvězd z řad herců, režisérů, producentů či scénáristů. 

Operní thriller s hvězdným obsazením
25. 04. 2019
Návštěvníky Divadla Jiřího Myrona čeká 3. června od 19 hodin při sledování opery Sternenhoch skutečně mimořádný zážitek. Dekadentní dílo Ivana Achera vzniklo na motivy románu Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha a ústřední postavy ztvární výborný tenorista Sergej Kostov (kníže) a oceňovaná koloraturní sopranistka Vanda Šípová (Helga).

TIP Deníku: Děti potěší pohádka
22. 04. 2019
Divadlo Ententýky zahraje v neděli 28. dubna pohádku Myška Klárka, veverka Terka a perníková chaloupka v Nové scéně Vlast ve Frýdku-Místku.

TIP Deníku: Upálí čarodějnice a otevřou nové hřiště
22. 04. 2019
Pálení čarodějnic a stavění májky budou mít na programu v neděli 28. dubna od 14.30 hodin ve volnočasovém areálu za tělocvičnou v Palkovicích.

TIP Deníku: Astronomický den obohatí pozorování
21. 04. 2019
Letošní jarní koncert Symfonického orchestru Frýdek-Místek se ponese v duchu velkých symfonických děl českého a světového romantismu. 

TIP Deníku: Symfonický orchestr odehraje jarní koncert
21. 04. 2019
Letošní jarní koncert Symfonického orchestru Frýdek-Místek se ponese v duchu velkých symfonických děl českého a světového romantismu. 

TIP Deníku: Na akci bude znít folk a country
20. 04. 2019
Hospůdka U Arnošta ve Frýdku-Místku potěší ve čtvrtek 25. dubna především příznivce folku a country. Pravidelné setkání a svobodné hudební jamování „čundrácké“ muziky, která voní dálkami, ohněm a přátelstvím, začne v 19 hodin. Protože se nejedná o klasický koncert, vstupné se vybírat nebude.

TIP Deníku: Na výstavě budou díla autistů
20. 04. 2019
Už devátý ročník mezinárodní výstavy výtvarných prací žáků a studentů s poruchami autistického spektra bude k vidění v prostorách Nové scény Vlast ve Frýdku-Místku. Vernisáž je ve středu 24. dubna od 16 hodin.

TIP Deníku: Velikonoční hity budou ze záhrobí
19. 04. 2019
Velikonoční hity ze záhrobí se budou v neděli 21. dubna od 20 hodin pouštět ve frýdecko-místeckém klubu Stoun.

TIP Deníku: Motoristická burza bude pod přehradou
19. 04. 2019
Veterán klub Baška uspořádá v sobotu 20. dubna tradiční auto-moto burzu. 

TIP Deníku: Stoun zažije trojkoncert
18. 04. 2019
Hudební klub Stoun ve Frýdku-Místku připravuje na čtvrtek 18. dubna trojkoncert místních kapel Downbelow, Dead hornet a Mowdees. První formace bude hrát od 20 hodin.

TIP Deníku: Zámek přivítá houslovou virtuózku
18. 04. 2019
Barokní zámek v Paskově bude v sobotu 27. dubna patřit kvalitní hudbě. Posluchačům se od 17 hodin přestaví houslová virtuózka Jela Špitková. Dále vystoupí Daniela Grygarová, Adam Grygar a orchestr opery Národního divadla moravskoslezského pod vedením koncertního mistra Vladimíra Liberdy. Vstupenky budou k dostání za 150 korun.

TIP Deníku: Velikonoční zábava nabídne živou hudbu
17. 04. 2019
Lidový dům ve Frýdku-Místku chystá na neděli 21. dubna akci, při které se bude hlavně tancovat. Velikonoční zábava začne v 19 hodin. O živou hudbu se postará kapela La Fiesta band. Vstupenky vyjdou na 120 korun.

TIP Deníku: Zelená veselice pobaví děti i dospělé
17. 04. 2019
Obec Pržno pořádá na Zelený čtvrtek 18. dubna akci pro děti a dospělé s názvem Zelená veselice.

Pohádka Když draka bolí hlava míří do světa
17. 04. 2019
Československý snímek, který se natáčel převážně v našem kraji, koupila německá televize MDR. Film sklízí vavříny ve světě.

TIP Deníku: Cyklopoutník se za 250 dolarů dostal do Nepálu
16. 04. 2019
Chata Prašivá ve Vyšních Lhotách uvítá ve středu 17. dubna svérázného cyklopoutníka Pavla Knebla. Dobrodruh bude vyprávět o tom, jak rok a půl kočoval ve dvojici až do Nepálu a zpátky.

TIP Deníku: Děti si vytvoří velikonoční zajíčky
15. 04. 2019
Další tvořivé dílny, které se v pravidelných intervalech konají ve frýdlantském kulturním centru, se ponesou v jarním duchu. Děti si se svými rodiči budou v úterý 16. dubna od 15 do 18 hodin vyrábět velikonoční zajíčky.

TIP Deníku: Mluvit se bude o egyptologii
15. 04. 2019
Zelený bar v Národním domě ve Frýdku-Místku nabídne v rámci oblíbených besed dalšího zajímavého hosta.

Herec Jan Teplý: Dřív jsem víc rozděloval práci a rodinu, teď se všechno spojilo
15. 04. 2019
/ROZHOVOR/ Herec Jan Teplý se nedávno připojil ke skupině šťastlivců, kterým bylo dopřáno zahrát si na divadle Fausta. Stalo se mu to ve věku 42 let, kdy bilancuje, co udělal, co neměl dělat, a jak to s ním bude dál. Určitě se mu o tom přemýšlí lépe, když má milující rodinu a práce nad hlavu.

TIP Deníku: Kapela Sasaband zahraje folk
14. 04. 2019
Hospůdka U Arnošta ve Frýdku-Místku pořádá ve čtvrtek 18. dubna koncert ostravské folkové kapely Sasaband, která hraje heavy-folk. Jedná se o hudební projekt muzikanta, textaře a skladatele Petra Sasína, který založil v roce 2016. 

TIP Deníku: Vladimir 518 poprvé zavítá do Stounu
14. 04. 2019
Vladimir 518, jenž je jedním z nejdéle působících rapperů na české hiphopové scéně, se v pátek 19. dubna historicky poprvé představí ve frýdecko-místeckém klubu Stoun. 

TIP Deníku: Koncert potěší posluchače
13. 04. 2019
Národní dům ve Frýdku-Místku zve v úterý 16. dubna na koncertní vystoupení dvou talentovaných hudebníků. 

TIP Deníku: Jablunkov láká na velikonoční jarmark
13. 04. 2019
Bohatý program, řemeslný jarmark a regionální kuchyni, to vše nabídne tradiční velikonoční jarmark na Mariánském náměstí. Akce se uskuteční v neděli od 10 hodin, chybět nebude ani historický kolotoč.

Janáčkovou matku si připomínají i v Příboře
13. 04. 2019
Rovných 200 let uplynulo dnes od narození Amálie Janáčkové, rozené Grulichové. Toto výročí matky světoznámého hudebního skladatele Leoše Janáčka si připomínají lidé zajímající se o historii svého regionu nejen na Hukvaldech, kde je hrob rodiny Janáčků, ale také v Příboře.

Naděje nesmí být založená na lži či sebeklamu. Karel Kryl by dnes oslavil 75
12. 04. 2019
Jaký by byl Karel Kryl v pětasedmdesáti? Oslavil by dnešní jubileum v optimistickém duchu, nebo by byl k vývoji v naší společnosti stále kritičtější? Nejvýznamnější český písničkář, který měl vždy hodně blízko k našemu kraji a především k Novému Jičínu, neboť jeho rodina zde žila a i on zde strávil značnou část svého života, toho má pořád hodně co říci, i když je tu přítomen už pouze svými nahrávkami.

TIP Deníku: Velikonoční dílny zabaví děti i dospělé
12. 04. 2019
Velikonoční dílny budou moci navštívit děti i dospělí v neděli 14. dubna v Lidovém domě ve Frýdku-Místku.

TIP Deníku: V Koníčkově dvoře bude velikonoční jarmark
12. 04. 2019
Rukodělná výroba, tradiční malování kraslic a pletení karabáčů, ukázka kovářské práce nebo stánkový prodej, to vše čeká na návštěvníky Velikonočního jarmarku v Koníčkově dvoře ve Vojkovicích.

TIP Deníku: Opálená přivítá jaro za cinkotu zvonečků
11. 04. 2019
Areál Opálená ve Pstruží zve v neděli 21. dubna od 17 hodin na tradiční jarní setkání všech, kteří mají rádi přírodu.

TIP Deníku: Rybičky 48 odehrají odložený koncert
11. 04. 2019
Kulturní dům Frýdek ožije v sobotu 13. dubna od 19 hodin koncertem pop-punkové kapely Rybičky 48 z Kutné Hory.

TIP Deníku: Náměstí v Třinci zažije jarmark
10. 04. 2019
Malované kraslice, karabáče, medové perníčky či jarní dekorace navodí v neděli v Třinci sváteční atmosféru.

TIP Deníku: Divoké kočky pobaví Bašku
9. 04. 2019
Kulturní dům v Bašce navštíví ve středu 10. dubna v rámci svého turné ostravská travesti skupina Divoké kočky.

TIP Deníku: Břicháč Tom pobeseduje v knihovně
7. 04. 2019
Na zajímavou akci se mohou těšit návštěvníci Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, která se uskuteční v rámci Knihovnické středy 10. dubna 2019 od 16.30 hodin a bude se jednat o besedu s Tomášem Kosačíkem alias Břicháčem Tomem.

TIP Deníku: Inekafe rozhýbe atomový kryt
6. 04. 2019
Chata Prašivá ve Vyšních Lhotách pořádá v sobotu 6. dubna další cestovatelskou přednášku s podtitulem Tasmánie - s batůžkem po stopách čerta.

TIP Deníku: Cestovatel povypráví o rodinné cestě po Tasmánii
6. 04. 2019
Chata Prašivá ve Vyšních Lhotách pořádá v sobotu 6. dubna další cestovatelskou přednášku s podtitulem Tasmánie - s batůžkem po stopách čerta.

TIP Deníku: K šansonům uvaří francouzské speciality
5. 04. 2019
Restaurace Na Harcovně ve Frýdlantu nad Ostravicí bude v pátek 5. dubna od 18 hodin patřit šansonu.

TIP Deníku: Cyklocestovatel pohovoří o cestě po Ázerbájdžánu
4. 04. 2019
Místecká knihovna pořádá v úterý 9. dubna cestovatelskou přednášku s názvem Na kole do horských vesnic Ázerbájdžánu.

TIP Deníku: Cestovatel přiblíží výpravu na koloběžce po Asii
4. 04. 2019
O tom, co se dá zažít na cestě během sedmi měsíců na koloběžce Asií, ve čtvrtek povypráví cestovatel Marek Jelínek.

TIP Deníku: Frýdecký zámek představí barokní synagogy
3. 04. 2019
Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku připravuje novou výstavu, která má název Barokní synagogy v českých zemích.

TIP DENÍKU: Muzeum otevřelo výstavy spojené s historií hutě
3. 04. 2019
Novou venkovní Galerii Werk otevřelo u příležitosti 180. výročí Třineckých železáren třinecké muzeum.

TIP Deníku: U Arnošta bude znít muzika
1. 04. 2019
Ostravská kapela Whiskey Before Breakfast, která hraje moderní a progresivní bluegrassovou muziku s důrazem na vícehlasné vokály, odehraje v sobotu 6. dubna koncert v hospůdce U Arnošta ve Frýdku-Místku.

TIP Deníku: Do nové turistické sezony s audioknihou
30. 03. 2019
Hrady a zámky se v Česku se otevírají veřejnosti. Novou turistickou sezonu můžete začít také poslechem nové audioknihy pověstí v podání Jana Kanyzy. 

TIP Deníku: Edukativní akce poučí seniory o dopravě
30. 03. 2019
Kulturní centrum ve Frýdlantu nad Ostravicí do svého programu na úterý 2. dubna začlenilo divadelní přednášku s názvem Senior bez nehod.

TIP Deníku: Hvězdné manýry lákají i na Lukáše Vaculíka
29. 03. 2019
Hotel Freud v Ostravici láká v pondělí 1. dubna od 19 hodin na divadelní představení Hvězdné manýry v podání Divadelní společnosti Háta.

TIP Deníku: Čeladenský hospodský kvíz poměří znalosti
29. 03. 2019
Restaurace Na Rozcestí v Čeladné uspořádá v sobotu 6. dubna vědomostní soutěž. 

TIP Deníku: Cestovatelé přiblíží Barmu a Vietnam
28. 03. 2019
Knihovna v Kozlovicích přivítá v pondělí 1. dubna cestovatelský pár, který povypráví zážitky z cestování po Barmě a Vietnamu.

TIP Deníku: Pivovárek láká na knedlíkový víkend
27. 03. 2019
Beskydský pivovárek v Ostravici chystá od pátku 29. do neděle 31. března knedlíkové hody. 

TIP Deníku: Výstava přiblíží historii hasičů
27. 03. 2019
Frýdecký zámek bude patřit nové výstavě s názvem Historie hasičů v okrese Frýdek-Místek. 

Tip Deníku: Dokument o fenoménu bytových uměleckých projektů uvede ČT art
26. 03. 2019
Když se umění přezuje z tvrdých polobotek do měkkých papučí, odhoďte smoking i divadelní kukátko a zapomeňte na frontu na chlebíček. Bezprostřední umělecký zážitek totiž míří do pohodlí a intimity obývacího pokoje. Fenomén o stále žádanější prezentaci umění v domácím prostředí zachycuje Česká televize v dokumentu s názvem Umění v papučích.

TIP Deníku: Akce zmapuje studánky
26. 03. 2019
Zelený dům Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku zve ve čtvrtek 28. března na další přednášku historika Jaromíra Poláška.

TIP Deníku: Přednášet bude odborník na čínskou medicínu
26. 03. 2019
Městská knihovna Frýdek-Místek pořádá ve středu 27. března přednášku Mariana Volanského.

ČT oslaví jubileum psychiatra Honzáka dokumentem ostravského studia
25. 03. 2019
Doktor Radkin Honzák celý život věnoval rozplétání záhad lidského chování, stále aktivně pracuje na třech klinikách, píše velmi čtený blog a vydává obor popularizující knižní bestselery. Legenda české psychiatrie, lékař a pedagog, publicista a vtipný glosátor oslaví 30. března své osmdesátiny.

Agáta Prachařová: Mateřství je stresující, proto je třeba sem tam někde povolit
23. 03. 2019
Agátu Prachařovou možná znáte jako modelku, moderátorku, fotografku anebo prostě jako dceru herečky Veroniky Stropnické, dříve Žilkové. Ona je ale také už osm let matkou, od roku 2017 dokonce dvojnásobnou. A protože navíc vyrůstala ve velké rodině, rozhodla se své zkušenosti s mateřstvím a výchovou dětí předat i televizním divákům.

Tipy Deníku: Frýdecký zámek představí barokní synagogy
22. 03. 2019
Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku připravuje novou výstavu, která má název Barokní synagogy v českých zemích. Vernisáž bude ve čtvrtek 4. dubna v 17 hodin ve frýdeckém zámku.

TIP Deníku: Představí se špičkoví sólisté
20. 03. 2019
Národní dům ve Frýdku-Místku láká ve čtvrtek 21. března na unikátní koncert. Špičkoví sólisté Kateřina Englichová a Vilém Veverka přinesou posluchačům unikátní nástrojové spojení hoboje a harfy. 

TIP Deníku: Historik přiblíží Štramberk
20. 03. 2019
Zmizelý Štramberk má název přednáška, kterou ve čtvrtek 21. března povede historik Jaromír Polášek v Zeleném domě Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku.

TIP Deníku: Beseda s úspěšnou spisovatelkou
18. 03. 2019
Knihovna ve Frýdlantu nad Ostravicí zve v úterý 19. března na besedu a autorské čtení s úspěšnou spisovatelkou Alenou Mornštajnovou.

TIP Deníku: Stolárna přivítá Big Blast! Band
18. 03. 2019
Klub Stolárna, jenž se nachází v Nádražní ulici ve Frýdku-Místku, pořádá v sobotu 23. března hudební akci, na které se od 20 hodin představí Big Blast! Band.

TIP Deníku: Sklep zahraje nejlepší scénky
17. 03. 2019
Legendární Divadlo Sklep poctí ve středu 20. března svou návštěvou Novou scénu Vlast ve Frýdku-Místku.

TIP Deníku: Vyrobí si jarní věnce
17. 03. 2019
Další tvořivé dílny pro všechny šikovné děti i jejich rodiče se uskuteční v úterý 19. března ve Frýdlantu nad Ostravicí. 

TIP Deníku: Divadelníci zahrají pohádku
16. 03. 2019
Vodnická pohádka v podání herců kozlovického divadla v neděli pobaví návštěvníky v Nové scéně Vlast ve Frýdku-Místku. Děti budou z hlediště vtaženy přímo do děje. Představení vypukne v 15 hodin, vstupenky vyjdou na 60 korun.  

TIP Deníku: Festival Jeden svět zamíří také do Třince
16. 03. 2019
Do Třince už podvanácté míří Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Dana Emingerová: Chcete-li dobře psát, musíte jít odvážně s kůží na trh
16. 03. 2019
/ROZHOVOR/ Publicistka a spisovatelka Dana Emingerová má zkušenosti snad se všemi literárními žánry, a rozhodně se nedá říci, že by psala „do šuplíku“, protože stejné zkušenosti má i s ohlasy čtenářů – se zpětnou vazbou. Kdo jiný by tedy měl být pokračovatelem ve vedení kurzů tvůrčího psaní, které založil světově ceněný autor Arnošt Lustig?

TIP Deníku: Legiovlak zastaví ve Frýdlantu
14. 03. 2019
Legiovlak, jenž pomáhá oživit povědomí o legiích, které měly nemalé zásluhy při vzniku Československa, bude od zítřka do neděle 17. března k vidění na vlakovém nádraží ve Frýdlantu nad Ostravicí.

TIP Deníku: Akce poradí, jak trénovat mozek
13. 03. 2019
Národní týden trénování paměti je celostátní akce, která ve čtvrtek 14. března zavítá i do frýdlantské knihovny.

Lucie Zedníčková: Žít s maminkou je jako nastavené zrcadlo, a pěkně obrovské
13. 03. 2019
Herečka Lucie Zedníčková právě připravuje se svou kamarádkou, psycholožkou Šárkou, talk show, kde si budou povídat o tom, co dnešní lidi trápí. A že těch témat je. „Vy sama se něčím trápíte?“ ptám se. Usměje se: „To nebude pořad o mně ani o Šárce. Budeme si prostě povídat o tom, co vidíme a zažíváme kolem sebe. Pokud mám nějaký problém, snažím se ho řešit, ale naučila jsem se to po svém. A k minulosti se pak už nevracím,“ prozrazuje herečka.   

TIP Deníku: Cestovatelé dorazí na besedu
12. 03. 2019
Jablunkovské centrum kultury a informací zve na cestovatelskou besedu s manželi Márovými.

TIP Deníku: V kině bude živo
12. 03. 2019
Hned tři filmová promítání jsou ve středu na programu v kině Vlast ve Frýdku-Místku.

Město si připomene výročí odporu proti okupantům
11. 03. 2019
Vedení frýdecko-místeckého magistrátu si spolu s Armádou České republiky, Československou obcí legionářskou, Společností Edvarda Beneše a s občany připomene osmdesáté výročí odporu 8. pěšího pluku proti německým okupantům.

TIP Deníku: Stanice se otevře veřejnosti
11. 03. 2019
Meteorologická stanice na Lysé hoře zažije v sobotu 23. března den otevřených dveří.

Členové Kryštof otevírají svá rodinná fotoalba. Vychází singl Nesmím zapomenout
11. 03. 2019
VIDEO/ Už čtvrtým singlem připomíná skupina Kryštof své veleúspěšné výběrové album 25, kterým před dvěma lety oslavila čtvrt století na scéně. Po rádiových hitem Šňůry, Zůstaň tu se mnou (Za sny) a Naviděnou přichází se skladbou Nesmím zapomenout, která je adresována všem matkám.

Regina Rázlová: Mám ráda komedie, při kterých se diváci řehtají
11. 03. 2019
/ROZHOVOR/ Regina Rázlová je zkušená herečka, která ví, že je nesmysl nesouhlasit s režisérem. Jinak je to ale samostatná žena, která se vždycky zařídila po svém. I proto sama vychovala dvě děti, které z ní učinily sedminásobnou babičku.

TIP Deníku: Rodiče mohou vzít děti na výstavu kostiček
8. 03. 2019
Zajímavá výstava, na které jsou k vidění různé výtvory z legendární stavebnice LEGO, je momentálně k vidění v Palkovicích.

TIP Deníku: Thom Artway zahraje v klubu
8. 03. 2019
Thom Artway, který je autorem hitů jako I Have No Inspiration nebo All I know, zavítá vůbec poprvé do Frýdku-Místku.

TIP Deníku: Mňága a Žďorp zahraje opět ve Stounu
7. 03. 2019
Legendární a stále populární hudební formace Mňága a Žďorp z Valašského Meziříčí bude mít další koncert ve frýdecko-místeckém klubu Stoun.

TIP Deníku: Buty oslaví MDŽ v klubu Southock
7. 03. 2019
Buty, populární ostravská kapela 90. let se rozhodla oslavit letošní MDŽ koncertem v jablunkovském klubu Southock.

TIP Deníku: Koření pro chuť i zdraví
6. 03. 2019
Jaká byla úloha koření v medicíně i kuchyni starých Číňanů, Indů nebo středověkých Čechů?

Tip Deníku: Po Masopustu přijde popelec a půst
5. 03. 2019
V uplynulém týdnu se na řadě míst odehrávaly masopustní průvody plné karnevalového veselí, taškařic, hudby a tance. Liturgický rok pokračuje 6. března popeleční středou.

Zemřel herec Jiří Pomeje, ve věku 54 let podlehl těžké nemoci
26. 02. 2019
Do filmového nebe v úterý odešel herec a producent Jiří Pomeje, kterého diváci znají především díky pohádce Z pekla štěstí nebo filmu Andělská tvář. Ve věku 54 let prohrál boj s rakovinou. Jako první o jeho skonu informoval server Super.cz, kterému zprávu potvrdil blízký přítel Pavel Pásek.

Filmové kauzy z Moravskoslezského kraje Dukla 61 a Metanol aspirují na České lvy
26. 02. 2019
Po filmových nominacích na České lvy, které oznámila už v lednu, zveřejnila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) i nominace za televizní tvorbu ve dvou kategoriích.

Dnešní muži by měli zapracovat na zodpovědnosti, říká herečka Regina Rázlová
22. 02. 2019
/ROZHOVOR/ Regina Rázlová je zkušená herečka, která ví, že je nesmysl nesouhlasit s režisérem. Jinak je to ale samostatná žena, která se vždycky zařídila po svém. I proto sama vychovala dvě děti, které z ní učinily sedminásobnou babičku.

U.D.O. nadchli fanoušky v jablunkovském klubu Southock
21. 02. 2019
FOTOGALERIE/ Šéfové rockového klubu Southock v Jablunkově mají velké plány.

Veronika Kubařová: Lidé u divadla stanují, aby dostali lístky. Je to zavazující
18. 02. 2019
/ROZHOVOR/ Herečka Veronika Khek Kubařová se nedávno objevila na plátnech kin ve filmu Ženy v běhu. Pobíhá také ve skutečnosti, a to fyzicky i psychicky. S manželem prožívá lásku, v Dejvickém divadle si užívá volnost a přemýšlí ekologicky.

Muzikál Sněhurka na ledě bude k vidění také v Ostravě
12. 02. 2019
Příběh o Sněhurce se dočkal už celé řady zpracování od klasické pohádky bratří Grimmů přes broadwayská divadelní jeviště až k Oscarem oceněnému animovanému filmu Walta Disneyho.

OBRAZEM: Předávání Cen Jantar doprovodí speciální orchestr
8. 02. 2019
Ostrava – Ve čtvrtek 7. února proběhla zkouška orchestru vytvořeného pro Ceny Jantar, které oceňují mimořádné umělecké výkony v rámci Moravskoslezského kraje.

Únorový program v Klubu seniorů je plný aktivit
5. 02. 2019
Klub seniorů města Třince v Husově ulici, který je součástí odboru sociálních věcí, má v únoru připraven pro své členy i další zájemce bohatý program.

Nová éra detektivek. První případ vyřešil Ellery Queen před devadesáti lety
31. 01. 2019
Ta knížka se jmenovala Zločin v římském divadle a v roce 1929 odstartovala novou éru detektivní literatury. Případy, které společně řešili otec Richard a syn Ellery Queenové, si ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století získaly obrovskou oblibu nejen v Americe, ale i v Evropě. A stále nová vydání jsou důkazem, že elegantně vyprávěné příběhy ani trochu nezestárly.

Herec Jiří Dvořák: Každé vzlétnutí je vzrušující, je v něm kus adrenalinu
26. 01. 2019
Do kin přichází film Narušitel. Jde o příběh armádního leteckého esa, které se v době vlády Státní bezpečnosti rozhodne překročit československé hranice vzduchem a za svobodou uletět na svém historickém stroji. Hlavní roli inspirovanou skutečným příběhem pilota Vladislava Baldy hraje Pavel Neškudla, jeho mentora a celoživotního přítele Jiří Dvořák. Právě s ním jsme si povídali o natáčení, ale i o vinohradském divadle, kde působil, a o taneční soutěži StarDance, kterou vyhrál.

Dycky Most! Podívejte se, kde se natáčel populární seriál
24. 01. 2019
Komediální seriál České televize Most! se pyšní milionovou sledovaností. Poznejte s Deníkem zákoutí severočeského městě, kde oblíbené scény vznikaly. Zakládá se seriál na pravdě? A co na něj říkají místní?

Dycky Most! Poznejte místa, kde se točil seriál Most!
21. 01. 2019
Sourozenci Luďan (Martin Hofmann) a Dáša (Erika Stárková) žijí v komediálním seriálu Most! v této vile. Stojí na okraji Mostu v atraktivní čtvrti Zahražany, kde jsou nejstarší a také nejhezčí rodinné domy.

Dycky Most! Poznejte místa, kde se točil seriál Most!
19. 01. 2019
Tohle je zadní, zásobovací část mosteckého obchodního střediska Rozkvět, kde se odehrává několik obskurních scén v komediálním seriálu Most!. Právě tady kuchař Marcel, místní Jamie Oliver, kupuje od lidí na maso domácí mazlíčky včetně hadů a leguánů. Sem také přiběhne vyděšený Pavel přeoperovaný na Dášu, které její naštvaný nezaměstnaný bratr Luďa sebere psíka Lopiho a v opilosti ho dá kuchaři na čevapčiči. Jenže drahého psa si tu předtím vyzvedne mafián Roman.

Chystá se druhý ročník Cen Jantar. Jaké jsou hudební nominace?
18. 01. 2019
V ostravské hale Gong se budou 3. března již podruhé udělovat výroční kulturní Ceny Jantar. Ty jsou určeny umělcům spojeným s Moravskoslezským krajem.

Prostořeký seriál si v Mostě zamilovali, dozvíte se proč
18. 01. 2019
Hláška „Dycky Most!“, která doprovází nový komediální seriál Most!, už zlidověla. Pronikla i tamní na zimní stadion. Skalní fanoušci hokejistů z klubu Mostečtí lvi tam rozbalili svůj transparent a nahlas povzbuzovali svůj tým. „Seriál se nám líbí, a tak jsme se ho rozhodli podpořit,“ řekl v kotli Tomáš Urban. Objevuje se však i kritika.

Mirai Navrátil: V roce 2024 bychom chtěli vyprodat pražskou O2 arenu
15. 01. 2019
ROZHOVOR/ Frontman stále populárnější kapely Mirai - Mirai Navrátil - dokončuje novou desku a do budoucna má další smělé plány.

Jaromír Nohavica bude na přelomu ledna a února v Praze jako doma
7. 01. 2019
Třikrát Viola a pak vždy po dvou koncertech v Divadle Bez zábradlí, ve vysočanském Gongu a nakonec i v Lucerně. Ostravský písničkář Jaromír Nohavica bude na přelomu ledna a února v Praze jako doma.

Doktor Martin se už v pátek vrátí na obrazovky. Bude řešit záhadu v Beskydech
2. 01. 2019
VIDEO, FOTOGALERIE/ Svérázný beskydský lékař, hlavní postava úspěšného seriálu České televize, se už v pátek vrací na obrazovky v televizní premiéře celovečerního filmu Doktor Martin: Záhada v Beskydech.

Herec Karel Zima daroval ledvinu a vzdal se velkého koníčka. Jsem bohatší, říká
31. 12. 2018
Když herec Karel Zima nabídl svému známému ledvinu, nikdo mu nevěřil. Teď už orgán, který později dostal jméno Jitka, nemá, a dokonce se kvůli tomu vzdal svého obrovského koníčka závodů rallye. Nelituje, naopak říká, že je ještě bohatší než předtím.

Kouzelník Žito. Pohádka má mít vtip a princezna krásné šaty, říkají herci
28. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Profesní dráhy Anny Kadeřávkové a Denise Šafaříka se setkaly díky pohádce Kouzelník Žito, kterou Česká televize poprvé uvedla letos na Štědrý den. Dva mladí herci mají společný ještě smysl pro spravedlnost a nadprůměrný počet sourozenců – dohromady rovný tucet.

Herečka Eva Josefíková: Naštvání je vlastně takový můj motor
25. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Když se Eva Josefíková dívá na svoje herecké výkony, nikdy sama sobě nepřijde přirozená. Její subjektivní pohled naštěstí nesdílejí režiséři, a tak je „rozlítaná po centru Prahy“, respektive po divadlech v této oblasti. Napilno má i před kamerou, momentálně třeba v seriálu Tátové na tahu. Uvítala by rovnoprávnost mužů a žen v zaměstnání, nebagatelizování sexuálního násilí a také kdyby se mezi slova xenofob a vlastenec nedávalo rovnítko.

Zdeněk Svěrák: Když jste starý, číhá dojetí za každým rohem
24. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Když Zdeněk Svěrák zjistil, že se stoleček, u kterého spolu sedíme, kýve, neprodleně ho podložil. Jinak by se prý nemohl na rozhovor soustředit. U pevně stojícího stolu jsme si pak povídali o jeho nové knížce Strážce nádrže, dědečkovských radostech i posledních věcech člověka.

Bolek Polívka: O Vánocích jsem býval hodně netrpělivý
23. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Vánoce jsou časem obdarovávání a pohádek. Bolek Polívka si zahrál v mnoha z nich, role princů se mu ale vyhýbaly (snad až na jednu výjimku, ale o té až později) a králem (tím valašským) je zase v reálném životě. Pak je tu taky lucifer, obávaný pán pekel, a to je najednou ještě jiné kafe! Jeho hvězdná chvíle v Polívkově podání přijde v nové štědrovečerní pohádce Kouzelník Žito sice až v samotném finále, ale o to víc je v ní herec „nezapomenutelně majestátní“.

Filmové Vánoce s Bellou a Akty X. Na co se můžete v televizi těšit?
20. 12. 2018
Crazy svatba, válečné drama, nebo ledová hrůza s dinosaury v zádech? Pokud vaši blízcí touží právě po tom, kupte jim Jurský park: Zánik říše. Vy si můžete dopřát třeba grog a Churchilla. Z nových filmů vybrala za kulturní rubriku Jana Podskalská.

Nohavica přichází s dárkem, koncertem pro všechny
18. 12. 2018
Jedinečný vánoční dárek připravil všem svým fanouškům zpěvák Jaromír Nohavica.

Miroslav Krobot: Hercem jsem se stal náhodou a protože mě Zelenka ukecal
16. 12. 2018
Jeho filmové role jsou nezapomenutelné. Kdo by neznal řidiče Karla z Účastníků zájezdu nebo Pepíka Hnátka z Okresního přeboru? Některé hlášky z těchto filmů doslova zlidověly a Miroslavu Krobotovi je už zřejmě nikdo nikdy neodpáře. Herec pochází ze Šumperka a je lidmi považován za patriota Jeseníků.

Víkend v regionu: Lucie Bílá v Třinci, v Mostech živý betlém
14. 12. 2018
V Mostech u Jablunkova bude v neděli živý betlém. Lidé se můžou těšit na svatou rodinu, zvířata například ovce, kozy, lamu a další.

Česko zpívá koledy: oblíbená akce Deníku je opět tady - stáhněte si zpěvník
12. 12. 2018
Příběh nápadu, z kterého se po osmi letech stala tradice, bude dnes, ve středu 12. prosince úderem 18. hodiny pokračovat. Akce Česko zpívá koledy s Deníkem je tady! Loni si událost s neopakovatelnou předvánoční atmosférou jen v Moravskoslezském kraji na padesáti různých místech nenechalo ujít celkem čtrnáct tisíc lidí! 

Česko bude opět zpívat koledy. Zazní i v regionu
11. 12. 2018
Oblíbená akce Česko zpívá koledy se uskuteční už ve středu vpodvečer. Lidé si můžou společně zazpívat také na několika místech v našem okrese.

S batolaty do divadla! Ostravští loutkáři osloví nejmladší věkovou skupinu dětí
7. 12. 2018
BATO A LATO. Pod tímto příznačným názvem se skrývá nový projekt Divadla loutek Ostrava inscenace pro ty úplně nejmenší! Speciální interaktivní program bude zaměřen na děti od půl roku do dvou let. Do konce ledna je už ale beznadějně vyprodáno.

OBRAZEM: Bryan Adams zvedl Ostravany ze sedaček
1. 12. 2018
Kanadský zpěvák a kytarista Bryan Adams přivezl do Ostravar areny dvě nové písničky a svou zatím poslední studiovou desku Get up! z roku 2015. Přestože byl koncert na sezení, vyzval fanoušky, ať jdou za ním dolů a tancují na ploše.

O otevřené kostely byl zájem. Nejvíce lákaly Hukvaldy a Prašivá
24. 11. 2018
Více než dvacetiprocentní nárůst návštěvnosti zaznamenal druhý ročník projektu Otevřené chrámy, na němž Biskupství ostravsko-opavské spolupracuje s Moravskoslezským krajem.

Pohádka o drakovi je od dnešního dne v kinech. Natáčela se v našem regionu
25. 10. 2018
FOTOGALERIE/ Předpremiéry jsou minulostí, od 25. října se jede naostro. Do kin zamířila československá pohádka Když draka bolí hlava.

Jarek Nohavica získá medaili od ruského prezidenta Putina!
24. 10. 2018
Ostravský písničkář Jaromír Nohavica poletí do Ruska! Od tamního prezidenta Vladimíra Putina totiž obdrží Puškinovu medaili.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018
23. 10. 2018
/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

Legendární osmičky v životě umělců našeho Pobeskydí
9. 10. 2018
V letošním roce došlo k tomu, že vlivem sta let od vzniku republiky se stalo symptomem připomínat si významné události končící „osmičkou“ v letopočtu. Ve svých pěti vydaných almanaších Kdo je Kdo, které jsem vydal v letech 2008 až 2011, jsem našel tyto údaje kulturních osobností našeho Pobeskydí.

OBRAZEM: Sněhurka ovládla Werk Arenu
6. 10. 2018
Zaplněná třinecká Werk Arena byla v pátek večer svědkem nevšedního zážitku. Na ledové ploše ožil pohádkový příběh Sněhurky v muzikálu s živou hudbou – Sněhurka na ledě. Příběh, který už více než 100 let okouzluje děti na celém světě, se představil v komediálním hudebně-tanečním zpracování.

Kytarista Kryštofů Hofmann vydal instrumentální album: Splnil jsem si sen
28. 09. 2018
Kapela Kryštof si užívá mezidobí po letních Kempech a před podzimním akustickým turné, jeden z jejich členů – kytarista Evžen Hofmann – však má za sebou velký mezník ve svém profesním životě.   

V třinecké knihovně ožívají vzpomínky na kostel v Gutech
15. 09. 2018
FOTOGALERIE/ Rok poté, co v noci z 1. na 2. srpna 2017 oheň nenávratně zničil nesmírně cenný kostel Božího těla v Gutech si jej lidé mohou připomenout. Třinecká knihovna je nyní místem expozice nazvané Gutský kostel ve vzpomínkách.

Výstava připomene vyhořelý dřevěný kostel v Gutech
4. 09. 2018
Rok poté, co v noci z 1. na 2. srpna 2017 oheň nenávratně zničil nesmírně cenný kostel Božího těla v Gutech, pořádá Muzeum Těšínska ve spolupráci s třineckým magistrátem výstavu Gutský kostel ve vzpomínkách.

OBRAZEM: Radegast den přivítal příznivce piva a muziky
2. 09. 2018
Ani nestabilní počasí neodradilo tisíce lidí od návštěvy sobotního Radegast dne. Do areálu nošovického pivovaru je kromě hořkého piva přilákal nabitý hudební program, ve kterém převládaly rockové, hardrockové či pop-punkové kapely.

Lifestylový pořad ČT ukáže, jak bydlet jako v kosmu nebo v Provence
29. 08. 2018
Bydlení jako v Provence nebo secesi? Jak takový interiér zařídit, se diváci dozví prostřednictvím pořadu Bydlet jako…, který od této soboty bude vysílat Česká televize. 

Třinecké muzeum má nové výstavy
27. 08. 2018
Pokochat se roztomilostí mláďátek na výstavě nazvané příznačně Zvířata a jejich děti mohou návštěvníci Velké výstavní síně Muzea Třineckých železáren a města Třince.

Umělci o prázdninách? Pracují, ale i lenoší
10. 08. 2018
Časy se mění. A někdejší slovní spojení „herecké prázdniny“ nyní už zdaleka neplatí i pro další umělecké obory.

Život na Třinecku přibližují historické fotografie
7. 08. 2018
Chodby Nemocnice Podlesí krášlí do konce září historické fotografie Jana Sikory. Unikátní historické snímky zachycující život na Třinecku od poloviny minulého století.

Jablunkov ovládl mezinárodní folklor
5. 08. 2018
Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Świętovyvrcholí v nedělí večer v Jablunkově. Příznivci nejen folkloru se v nejvýchodnějším městě České republiky bavili již od pátku.

Frýdek-Místek patřil hudbě a pivu
5. 08. 2018
Kouzelný areál bývalé historické textilky ve Frýdku byl v sobotu odpoledne a večer místem, kde hlavní roli hrálo pivo a bigbeat – město ovládl festival Pivopění.

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek zve na několik výstav
4. 08. 2018
Letošní léto je ve znamení výstav z bohatých sbírkových fondů frýdecko-místeckého muzea. Výstava Srpen 1968 představuje nově určené fotografie z fotoarchivu muzea. 

Miroslav Etzler: Ostrava šla v mnoha věcech prudce nahoru
27. 07. 2018
Miroslav Etzler, původem ostravský herec, který osm let vystupoval na prknech Národního divadla v Praze, se na Letních shakespearovských slavnostech v Ostravě opět převtělí do role Polonia, otce Ofélie a Laerta, dvorního komořího v jedné z nejslavnějších tragédií Williama Shakespeara. S Hamletem se chystá dobýt Slezskoostravský hrad rovnou třikrát, a to ve dnech 31. července až 2. srpna 2018.

Z galerie přímo do mobilu
23. 07. 2018
Ve výstavním prostoru třinecké knihovny probíhá do 27. července netradiční výstava.

Kryštof kraloval na Hukvaldech
15. 07. 2018
Richard Krajčo a jeho družina „rytířů od kulatého stolu“ předvedli, že jejich vlastní festival, s nímž už potřetí objíždějí republiku, návštěvníky baví a přináší atmosféru, kterou jinde nenajdete.

OBRAZEM: FM City Fest má za sebou první ročník, roztančil Frýdek-Místek
15. 07. 2018
Jedna z největších letošních hudebních akcí na Frýdecko-Místecku, FM City Fest, má za sebou úvodní ročník. A pořadatelé si můžou oddychnout – festivalový areál v bývalé textilce Slezanu ve Staroměstské ulici zaplnily v sobotu davy spokojených návštěvníků.

Vystavovat v galerii může každý
13. 07. 2018
Všem amatérským a profesionálním umělcům nebo nadšencům je věnován výstavní projekt Přines a vystav.

Jazzový festival Jazz ve městě se blíží
12. 07. 2018
Hudební festival Jazz ve městě rozehrává Frýdek-Místek každoročně všemi barvami jazzu. Koncerty jazzmanů bude letos dokreslovat atmosféra staré textilky v Těšínské ulici, kde vyrostou dvě scény.

Náměstí roztančí Přehlídka národnostních menšin
9. 07. 2018
Dobrou zábavu, energickou hudbu, tanec a vynikající místní speciality slibuje tradiční a oblíbená Přehlídka národnostních menšin, která se uskuteční v neděli 15. července na třineckém náměstí Svobody. 

Sady patřily cimbálovce
8. 07. 2018
Frýdek-Místek – Série promenádních koncertů ve Frýdku-Místku pokračovala v neděli. Tentokrát altán v Sadech Bedřicha Smetany patřil Cimbálové muzice Adama Machače.

Na pomezí vystoupí Robert Křesťan, Poutníci a Irena Budwieserová
27. 06. 2018
Víkend prodloužený dvěma státními svátky bude v Dolní Lomné ve znamení country a bluegrassové hudby. Koná se XXVI. Roční Festivalu na pomezí. V pátek 6. července se představí kapely Blaf, B.K.B. Trio, New Bridge a Rangers-Plavci.

Výstava v Třinci: Hrou a vzděláním k vlastenectví
27. 06. 2018
Společně s Muzeem hraček v Rychnově nad Kněžnou připravilo Muzeum Třineckých železáren a města Třince výstavu nazvanou Hrou a vzděláním k vlastenectví. 

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou
17. 06. 2018
Karviná – Město má za sebou hudební událost roku. V sobotu se zámeckém parku konala česko-polská hudební přehlídka Dolański Gróm, kde zahrály kapely Feel, Lombard a jako zlatý hřeb večer kapela Kryštof, jejíž vystoupení sledovalo přes šest tisíc nadšených fanoušků.

OBRAZEM: Místecké náměstí roztančily folklorní soubory
16. 06. 2018
Mezinárodní folklorní festival o víkendu vrcholí ve Frýdku-Místku. Také v sobotu hýřilo náměstí Svobody pestrobarevnými oděvy cizokrajných folkorních tanečníků.

OBRAZEM: Traktoriáda v Kozlovicích přinesla zábavnou podívanou
16. 06. 2018
Čtvrtý ročník Traktoriády přilákal v sobotu do areálu za Kovářovým lesem v Kozlovicích mnoho stovek diváků. A bylo se na co dívat.

Muzeální léto ovládnou zbojnické legendy
11. 06. 2018
Ej Ondráš, Ondráš, dobře sobě rozvaž, kerú cestú ít máš? Zpívá Tomáš Kočko v písničce o nejproslulejším beskydském zbojníkovi. A možná ji na vlastní uši uslyší i návštěvníci Muzeálního léta v pátek 15. června u Muzea Třineckých železáren a města Třince během loutkového představení.

Skupina Electro Deluxe roztančí v pátek Slezskoostravský hrad
7. 06. 2018
Dvanáctý ročník festivalu Jazz Open Ostrava 2018 jde do velkého finále. Hlavní hvězdou pátečního programu na Slezskoostravském hradě bude vystoupení francouzské skupiny Electro Deluxe.

Hudební soutěž Líheň vyhráli Poláci
7. 06. 2018
Polská kapela HURROCKAINE z Katovic se stala vítězem letošního ročníku největší středoevropské klubové soutěže amatérských hudebníků Líheň.

Jaromír Nohavica dnes slaví 65 let. Podívejte se, co mu přejí kamarádi
7. 06. 2018
/ANKETA DENÍKU, FOTOGALERIE/ Ať žije Jarek Nohavica! Moravskoslezský region nemá výraznější osobnost. Jeden z nejúspěšnějších českých písničkářů současnosti a velká osobnost kulturní scény nejen u nás, ale také v Polsku nebo Slovensku, se dnes, ve čtvrtek 7. června, dožívá významného jubilea. K početnému zástupu gratulantů k 65. narozeninám se proto připojuje i Deník.

Frontman Kapela Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet
26. 05. 2018
V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

Divadelní festival bez hranic zahajuje jazzovým koncertem
22. 05. 2018
Těšín – Koncertem trojice skvělých jazzmanů - Leszka Możdżera (PL), Miroslava Vitouše (CZ) a Oskara Töröka (SK) na jevišti Divadla Adama Mickiewicze bude ve středu v 19 hodin oficiálně zahájen 28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, nejstaršího porevolučního divadelního festivalu v Československu.

Rocková legenda Perfect si podmanila publikum na Zlotu
13. 05. 2018
VIDEO/ Polská rocková legenda Perfect skvěle zvládla finále letošního Bystřického Zlotu a zahrála pro dobré dvě tisícovky fanoušky.

Týden pro rodinu je za dveřmi
12. 05. 2018
Týden pro rodinu bude v Třinci zahájen v úterý 15. května promítáním rodinného filmu Ferdinand v kině Kosmos.

Phil Rudd zahraje v klubu Southock v Jablunkově
12. 05. 2018
Po loňském odložení koncertu se fanoušci kapely AC-DC konečně dočkají. V jablunkovském klubu Southock se 18. května představí bubeník této kapely Phil Rudd se svým Phil Rudd Band.  

Na Zlotu zahrají Žlutý pes, IMT Smile a Perfect
11. 05. 2018
Hudební lahůdky české, slovenské i polské provenience nabízí letošní Bystřický Zlot, který se koná už v sobotu 12. května. 

Exbubeník AC/DC zahraje v jablunkovském klubu Southock
28. 04. 2018
Po loňském odložení koncertu se fanoušci kapely AC/DC konečně dočkají. V jablunkovském klubu Southock se 18. května představí bubeník této kapely Phil Rudd se svým Phil Rudd Band.

Podzemí Nemocnice Třinec zdobí výstava
27. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ Podzemní chodby Nemocnice Třinec, které spojují přilehlé budovy, ožily výstavou žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy Třinec. Výstavu Vincent van Zuška můžou zhlédnout jak pacienti, návštěvníci, tak i zaměstnanci nemocnice.

Ministr kultury při návštěvě kraje: Oceňuji jeho rozvoj za posledních 10 let
26. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Ministr kultury České republiky v demisi Ilja Šmíd se ve středu, poslední den dvoudenní vládní návštěvy Moravskoslezského kraje, setkal s vedoucími pracovníky kulturních a uměleckých zařízení Ostravy.   

V hrádeckém parčíku budou i obří šachy
26. 04. 2018
Na jedné straně atraktivní parčík, který bývá i místem svatebních obřadů, na straně druhé reprezentativní stavení obecního úřadu s poštou, obchodem i lékařem. Mezi nimi částečně asfaltová a z části dlážděná plocha veřejného prostranství. Už brzy bude vše jinak.

Knihovna Třinec připravila program zaměřený na Den Země
25. 04. 2018
V rámci oslav Dne Země, který se po celém světě koná vždy 22. dubna, si Knihovna Třinec připravila bohatý program. Společně oslaví jaro a upozorní na některá ekologicky motivovaná témata.

Marek Taclík jako horník ve filmu Dukla 61
21. 04. 2018
FOTOGALERIE Z NATÁČENÍ/ Předpremiéra filmu o velkém důlním neštěstí bude v úterý v Havířově.

OBRAZEM: Ocenění špičkových umělců Cenou Jantar
16. 04. 2018
VIDEO/ Jedinečnou událostí ožila v neděli večer ostravská multifunkční hala Gong v Dolních Vítkovicích. Konalo se historicky první udílení krajských kulturních Cen Jantar. Byly vyhlášeny v šestnácti kategoriích.

Muzeum zve na nové výstavy
10. 04. 2018
Tři nové výstavy startují dnes v Muzeu Třineckých železáren a města Třince.

Moderní jazzové trio se vrací do Frýdku-Místku
10. 04. 2018
Dnes v 19 hodin vystoupí v Kině Vlast ve Frýdku-Místku mezinárodně obsazené trio Uvira/Bruno/Hafizi.

V Třinci zazní jedinečný koncert
9. 04. 2018
V úterý 10. dubna rozezní Divadelní sál kulturního domu Trisia v Třinci tři nástroje cello, klavír, kytara a tři neopakovatelné hlasy tří úžasných žen Lenky Dusilové, Beaty Hlavenkové a Doroty Barové.

Bude se hledat poklad
5. 04. 2018
Gorolské turistické informační centrum v Mostech u Jablunkova s příchodem jara připravilo novou questingovou hru Poznej minulost a najdi poklad, která pobaví malé i velké.

Devítinásobná slavice Hana Zagorová: Návraty domů nemám moc ráda
1. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Rodačka z Petřkovic absolvovala první lekce klavíru v sedmi letech. Už na základní škole získala diplom za své dětské básničky, které později vystřídaly písňové texty Svatej kluk, Mrtvá láska, Líto, je mi líto, Jsi mrtvá sezona, Setkání a mnohé další.

Náměstí Svobody se promění ve Velikonoční městečko
28. 03. 2018
Vrchol křesťanských hlavních svátků se blíží a s ním i velikonoční atmosféra. Například ve Frýdku-Místku se od Zeleného čtvrtka až do Bílé soboty promění místecké náměstí Svobody ve Velikonoční městečko.

U sběratelů umění letí Mařák, Lhoták, ale i Špaňhel
12. 03. 2018
Ostrava - Zájem o koupi uměleckých děl během posledních let neustále vzrůstá. Důvodem může být i skutečnost, že se na trh dostávají stále častěji obrazy či plastiky autorů velmi zvučných jmen a investice do umění je prý velmi výhodná, tvrdí někteří ekonomičtí experti.

OBRAZEM: Soutěž amatérských kapel Líheň odstartovala
9. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Mezinárodní soutěž amatérských hudebníků Líheň je opět tady.

OBRAZEM: Udílení moravskoslezských Cen Jantar se blíží. Nominace jsou kompletní
8. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili jména nominovaných v posledních čtyřech z celkem šestnácti kategorií.

Muzikál Sněhurka na ledě bude mít premiéru v Třinci
5. 03. 2018
Pohádkový muzikál Sněhurka na ledě, za kterým jako produkční agentura stojí třinecké kulturní centrum Trisia, bude mít na podzim premiéru ve Werk Areně v Třinci. Přípravy na muzikál s hvězdným obsazením jsou v plném proudu. O víkendu přišly na řadu kostýmní zkoušky.

Centrum volného času v Hrádku zve na bazárek dětských věcí
1. 03. 2018
Mateřská škola Hrádek a Spolek rodičů opět organizují Dětský bazárek jaro léto.

V Karviné zahrajeme jediný letošní živý koncert doma, říká Richard Krajčo
28. 02. 2018
/ROZHOVOR/ Letos v červnu přivítá Karviná aktuálně jednu z nejpopulárnějších českých skupin – Kryštof. V rámci oslav 25 let kapela loni dvakrát vyprodala strahovský stadion, letos chce svým fanouškům nabídnout komornější koncerty, ale na karvinském festivalu Dolański Gróm slibuje zpěvák Richard Krajčo „nejfestivalovější koncert, jaký kapela umí“.

Do knihovny v Třinci se vrací Tricon
26. 02. 2018
Od pátku 2. března do neděle 4. března se do Knihovny Třinec vrátí sci-fi festival Tricon.

Galerie ukáže vnitřní svět umělce
19. 02. 2018
V galerijních prostorách třinecké knihovny mohou návštěvníci vidět výstavu Bronisława Liberdy nazvanou Médium PC.

Dj Nuff přiletí oslavit narozeniny do ČR. Zahraje v havířovské Stolárně
14. 02. 2018
Taneční muzika se stálé více dostává do českých klubů. Dnes si už pod slovem techno music lidé nevybavují tvrdou hudbu z devadesátých let, která tehdy dominovala. Techno se vyvíjí a má milióny fanoušků, kterých bude přibývat.

Prezident Blaník? Podle diváků bude aktuální i za pár let
4. 02. 2018
/FOTOGALERIE/ Jsem Tonda… Jsem jeden z vás… Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. Tvůrci, kteří jsou podepsáni i pod seriálem Kancelář Blaník (mj. Tomáš Hodan a Robert Geisler), se v ní inspirovali současnou společenskou náladou i povolební realitou. Natočili ji dokonce se dvěma konci – podle toho, který muž ve finále na Hradě usedne…

Šílenec i génius Salvador Dalí ovládnul výstavní síně třineckého muzea
26. 01. 2018
Výstava nazvaná Zrození tekuté touhy o nejkontroverznějším představiteli světového surrealismu Salvadoru Dalím čeká ode dneška na návštěvníky Muzea Třineckých železáren a města Třince.

Jak vzniká designový produkt?
13. 01. 2018
V třinecké galerii opět probíhají dvě výstavy najednou. V galerijním prostoru v kulturním domě Trisia je umístěna výstava Vztahy Lenky Damové a Borise Klimka. 

Pavla Dostálová z Lajny: Internetové seriály se vymykají televizní tvorbě
30. 12. 2017
Internetový seriál Lajna, jehož tvůrci prozatím registrují téměř 1,5 milionu zhlédnutí, dává nahlédnout do svérázného hokejového prostředí. Kromě Jiřího Langmajera, Norberta Lichého či Zdeňka Piškuly ztvárnila jednu z rolí také sympatická herečka Pavla Dostálová.

Vánoční filmové tipy. Od animáků přes pohádky až po romantické komedie
24. 12. 2017
Pohodlně se usaďte a nasajte vánoční atmosféru pomocí televizních filmů a pohádek. 

Literární večery jsou stále oblíbené
11. 12. 2017
Tuto sobotu 9. prosince proběhlo v Třinci další čtení z projektu Literární večery.

Skupina Scorpions: náhradní koncert v červnu 2018 v Ostravě
8. 12. 2017
Ostrava – Náhradní koncert německé hardrockové skupiny Scorpions, která byla nucena - z důvodu onemocnění svého zpěváka Klause Meineho – zrušit své vystoupení 3. prosince v Ostravar Aréně, se uskuteční 6. června v příštím roce.

Rosnička i Pilky zazpívají ve Lhotce
4. 12. 2017
Ve středu 13. prosince v 18 hodin si celé Česko s Deníkem na mnoha místech naší vlasti zazpívá koledy. 

Kapela Mirai natočila klip ve Frýdku-Místku pro zesnulou manželku bubeníka
29. 11. 2017
/VIDEO/ Emotivní videoklip k písni Anděl, která je součástí alba Konnichiwa, vydala kapela Mirai. Natáčelo se ve Frýdku-Místku, a to i v noci. 

Markéta Konvičková: S partnerem, který je pilot, určitě zvládneme všechno
27. 11. 2017
/ROZHOVOR/ Stále populárnější, třiadvacetiletá zpěvačka Markéta Konvičková, rodačka z Třince, vydala nové cédéčko s názvem Já. Po albech Na šňůře perel, Kafe, bar a nikotin, Tablo tedy spatřil světlo světa další pozoruhodný hudební opus.

Česká televize točí podle reálných kauz z Moravskoslezského kraje
21. 11. 2017
Metanol a Dukla 61 – filmy podle skutečných událostí, které právě natáčí Česká televize. Zatímco ten první pojednává o takzvané metanolové aféře, při níž jen v Česku zemřelo  49 lidí a více než stovku dalších obětí čekaly trvalé zdravotní následky, druhý je inspirovaný událostmi léta 1961, kdy při havárii v havířovském dole Dukla zahynulo 108 horníků.

Představení Ovčáček miláček se v pondělí promítá v kinech
19. 11. 2017
Představení zlínského divadla Ovčáček čtveráček se dočkalo úspěšného pokračování. Pokud nemáte možnost vidět tento kabaret přímo v divadle, pak můžete v pondělí 20. listopadu 2017 navštívit některé z osmdesáti kin v celé České republice, kde bude od 19 hodin vysílán přímý přenos divadelního představení z Městského divadla Zlín.

Janek Ledecký: Vánoční koncert bude letos mix hitů
18. 11. 2017
Janek Ledecký chystá tradiční vánoční turné, na kterém posluchači uslyší písničky z nové desky. Ve středu 22. listopadu zavítá jedna z našich nejznámějších hudebních hvězd do divadelního sálu v třinecké Trisii. Koncert začne v 19 hodin, vstupenky se prodávají v cenovém rozmezí 390 až 450 korun.

Koncert chlapeckého sboru Boni Pueri měl úspěch
16. 11. 2017
Bazilika Minor ve Frýdku byla ve středu dějištěm benefičního koncertu chlapeckého sboru Boni Pueri. Zcela zaplněný svatostánek si vystoupení užil.

Jaromír Nohavica koncertuje v Gongu
13. 11. 2017
Po vyprodané pražské O2 aréně a listopadové sérii polských koncertů se Jaromír Nohavica (na snímku) v předvánočním čase vrátí doslova domů.

OBRAZEM: Těšínští andělé už znají své majitele
12. 11. 2017
Sylwia Krawiec, Norbert Lichý a Komorní scéna Aréna Ostrava. To jsou tři ocenění Těšínskými anděly za nejlepší herecké výkony na 17. ročníku Festivalu divadel Moravy a Slezska, který v sobotu skončil v Českém Těšíně.

Nohavicova Poruba je tu! Zájem o CD je obrovský
9. 11. 2017
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Zpěvák Jaromír Nohavica na novém albu Poruba pracoval v létě, což potvrdil v nedávném exkluzivním rozhovoru pro Deník.

OBRAZEM: Skupina Kabát rozburácela Werk Arenu
5. 11. 2017
Werk Arena v Třinci se v sobotu otřásala v základech. Hudební skupina Kabát tam předvedla svou monstrózní show, která pobavila vyprodané hlediště.

OBRAZEM: Autogramiáda skupiny Kabát
3. 11. 2017
V pátek 3. listopadu se v třineckém velkém Tescu konala autogramiáda skupiny Kabát.

Jiří Bartoška Beskydy zná. Před 41 lety tady natáčel film Stíny horkého léta
31. 10. 2017
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Jiří Bartoška se po jedenačtyřiceti letech vrací pracovně na Valašsko. Začal natáčet třináctidílný seriál Strážmistr Topinka, který je volným pokračováním úspěšného televizního seriálu České televize Doktor Martin. Děj se odehrává většinou ve Velkých Karlovicích, které v seriálu nesou název Protějov. 

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe
26. 09. 2017
Ve věku 88 let zemřela česká filmová legenda Květa Fialová. Slavnou herečku znali diváci především jako zpěvačku Tornádo Lou z westernové parodie Limonádový Joe, hraběnku z komedie Adéla ještě nevečeřela či z klasiky Babička a Šarlotu z Účastníků zájezdu.

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe
26. 09. 2017
Ve věku 88 let zemřela česká filmová legenda Květa Fialová. Slavnou herečku znali diváci především jako zpěvačku Tornádo Lou z westernové parodie Limonádový Joe, hraběnku z komedie Adéla ještě nevečeřela či z klasiky Babička a Šarlotu z Účastníků zájezdu.

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy
25. 09. 2017
Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy
25. 09. 2017
Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Tragické úmrtí mladé hobojistky její kolegy zasáhlo
19. 09. 2017
Denisa Bílá zemřela minulý týden v pátek při dopravní nehodě ve Frýdku-Místku. 

Tragické úmrtí mladé hobojistky její kolegy zasáhlo
19. 09. 2017
Denisa Bílá zemřela minulý týden v pátek při dopravní nehodě ve Frýdku-Místku. 

Martin Chodúr: Jsem jako provazochodec, balancující nad dvěma propastmi
11. 09. 2017
/ROZHOVOR/ Martin Chodúr se prezentuje jako hudebník působící v žánrově zcela protichůdných repertoárových oblastech. Našel se totiž nejen ve světě popu a rocku, ale i swingu, muzikálu, šansonu a filmových písní. Vítěz historicky prvního „federálního“ ročníku soutěže Česko Slovenská SuperStar je dnes zřejmě jedním z našich nejvšestrannějších mladých zpěváků. A to od jeho vítězství uplynulo pouhých osm let…

Martin Chodúr: Jsem jako provazochodec, balancující nad dvěma propastmi
11. 09. 2017
/ROZHOVOR/ Martin Chodúr se prezentuje jako hudebník působící v žánrově zcela protichůdných repertoárových oblastech. Našel se totiž nejen ve světě popu a rocku, ale i swingu, muzikálu, šansonu a filmových písní. Vítěz historicky prvního „federálního“ ročníku soutěže Česko Slovenská SuperStar je dnes zřejmě jedním z našich nejvšestrannějších mladých zpěváků. A to od jeho vítězství uplynulo pouhých osm let…

Frýdek-Místek o víkendu navštíví šermíři. Město bude pokračovat v oslavách
24. 08. 2017
O víkendu bude pokračovat další z akcí 750 let výročí města. Tentokrát půjde o Historické slavnosti, které nabídnou divadlo, polní kuchyni, dělostřelectvo, rytíře a šermíře, ale i ohňostroj. 

Frýdek-Místek o víkendu navštíví šermíři. Město bude pokračovat v oslavách
24. 08. 2017
O víkendu bude pokračovat další z akcí 750 let výročí města. Tentokrát půjde o Historické slavnosti, které nabídnou divadlo, polní kuchyni, dělostřelectvo, rytíře a šermíře, ale i ohňostroj. 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku
17. 08. 2017
Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku
17. 08. 2017
Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Festival Ladná Čeladná se Skinny Lister
3. 08. 2017
Britská kapela Skinny Lister, Ivan Mládek s Banjo Bandem, Emma Smetana, písničkář Pekař, Veronika Vrublová, skupiny Dr. Zeppelin Live, Jananas, The Tap Tap a mnoho dalších účinkujících se představí na hudebním festivalu s názvem Ladná Čeladná.

Festival Ladná Čeladná se Skinny Lister
3. 08. 2017
Britská kapela Skinny Lister, Ivan Mládek s Banjo Bandem, Emma Smetana, písničkář Pekař, Veronika Vrublová, skupiny Dr. Zeppelin Live, Jananas, The Tap Tap a mnoho dalších účinkujících se představí na hudebním festivalu s názvem Ladná Čeladná.

V neděli odstartují Promenádní koncerty
28. 06. 2017
Město Frýdek-Místek v letošním roce slaví 750 let a v rámci oslav je po celý rok naplánována pořádná porce zábavy.

V neděli odstartují Promenádní koncerty
28. 06. 2017
Město Frýdek-Místek v letošním roce slaví 750 let a v rámci oslav je po celý rok naplánována pořádná porce zábavy.

Přepestrá Ladná Čeladná: Skinny Lister, Ivan Mládek, Emma Smetana, Pekař a další
25. 06. 2017
Letos potřetí bude 4. a 5. srpna Čeladná hostit hudební festival s názvem Ladná Čeladná, na němž nebude chybět ani dětská scéna. Festival se uskuteční v areálu tamní základní školy a přinese řadu novinek. Tou největší je vznik druhé scény, na níž se budou střídat divadelní představení s koncerty.

Přepestrá Ladná Čeladná: Skinny Lister, Ivan Mládek, Emma Smetana, Pekař a další
25. 06. 2017
Letos potřetí bude 4. a 5. srpna Čeladná hostit hudební festival s názvem Ladná Čeladná, na němž nebude chybět ani dětská scéna. Festival se uskuteční v areálu tamní základní školy a přinese řadu novinek. Tou největší je vznik druhé scény, na níž se budou střídat divadelní představení s koncerty.

Sweetsen fest zahájí koncert na řece Ostravici
21. 06. 2017
Návštěvníky dnes, ve středu 21. června, čeká ve Frýdku-Místku netradiční zážitek.

Sweetsen fest zahájí koncert na řece Ostravici
21. 06. 2017
Návštěvníky dnes, ve středu 21. června, čeká ve Frýdku-Místku netradiční zážitek.

Nadaní žáci a studenti převzali ocenění
20. 06. 2017
Sošku a titul Talent roku v oblastech kultura a sport získali klavírista Denis Szalbot a hokejista Jan Hladonik.

Nadaní žáci a studenti převzali ocenění
20. 06. 2017
Sošku a titul Talent roku v oblastech kultura a sport získali klavírista Denis Szalbot a hokejista Jan Hladonik.

ON-LINE rozhovor se Zlatou Holušovou o Colours of Ostrava 2017
19. 06. 2017
Ředitelka festivalu Colours of Ostrava - jedné z největších událostí léta v Ostravě - Zlata Holušová bude už ve středu 21. června od 12 hodin jako host ON-LINE rozhovoru Deníku odpovídat na dotazy čtenářů.

ON-LINE rozhovor se Zlatou Holušovou o Colours of Ostrava 2017
19. 06. 2017
Ředitelka festivalu Colours of Ostrava - jedné z největších událostí léta v Ostravě - Zlata Holušová bude už ve středu 21. června od 12 hodin jako host ON-LINE rozhovoru Deníku odpovídat na dotazy čtenářů.

Jarmila Šuláková bude mít pamětní desku na Valašském Slavíně
17. 06. 2017
Jarmila Šuláková bude první držitelkou Zvláštní ceny in memoriam, kterou jí udělili vsetínští zastupitelé. Město Vsetín také podalo prezidentu České republiky návrh na udělení státního vyznamenání in memoriam pro valašskou zpěvačku.

Jarmila Šuláková bude mít pamětní desku na Valašském Slavíně
17. 06. 2017
Jarmila Šuláková bude první držitelkou Zvláštní ceny in memoriam, kterou jí udělili vsetínští zastupitelé. Město Vsetín také podalo prezidentu České republiky návrh na udělení státního vyznamenání in memoriam pro valašskou zpěvačku.

Kamenité přivítá Ravenclow a Kai Hansena
12. 06. 2017
Vyšní Lhoty – Dymytry, Traktor, Arakain, Harlej, Doga Debustrol a navrch hlavní hvězda v podobě slovenské kapely Ravenclow, jejímž hostem bude legendární zpěvák a kytarista kapely Gamma Ray Kai Hansen. To jsou ty největší hvězdy letošního, už 12. ročníku festivalu Kamenité Čas Rock fest.

Kamenité přivítá Ravenclow a Kai Hansena
12. 06. 2017
Vyšní Lhoty – Dymytry, Traktor, Arakain, Harlej, Doga Debustrol a navrch hlavní hvězda v podobě slovenské kapely Ravenclow, jejímž hostem bude legendární zpěvák a kytarista kapely Gamma Ray Kai Hansen. To jsou ty největší hvězdy letošního, už 12. ročníku festivalu Kamenité Čas Rock fest.

Nové album Jaromíra Nohavici nese název Poruba. Proč? Bo!
10. 06. 2017
/EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Písničkář Jaromír Nohavica hovoří v exkluzivním rozhovoru nejen o Kabaretu Bo a jeho prvním výjezdu mimo Ostravu, ale také chystaném albu, či říjnovém koncertu v pražské O2 aréně. Právě tam představí nové album, jehož název prozradil na konci rozhovoru všem čtenářům Deníku.

Nové album Jaromíra Nohavici nese název Poruba. Proč? Bo!
10. 06. 2017
/EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Písničkář Jaromír Nohavica hovoří v exkluzivním rozhovoru nejen o Kabaretu Bo a jeho prvním výjezdu mimo Ostravu, ale také chystaném albu, či říjnovém koncertu v pražské O2 aréně. Právě tam představí nové album, jehož název prozradil na konci rozhovoru všem čtenářům Deníku.

Nejvíce mi dala zabrat Aretha Franklin, říká zpěvačka Markéta Konvičková
28. 05. 2017
/ROZHOVOR/ Stále populárnější zpěvačka Markéta Konvičková v minulých týdnech doslova zazářila ve velkolepé a současně charitativní podívané TV Nova s názvem Tvoje tvář má známý hlas. V ní se bravurně převtělila do role našich i zahraničních pěveckých hvězd a vysloužila si obrovskou popularitu televizních diváků.

Nejvíce mi dala zabrat Aretha Franklin, říká zpěvačka Markéta Konvičková
28. 05. 2017
/ROZHOVOR/ Stále populárnější zpěvačka Markéta Konvičková v minulých týdnech doslova zazářila ve velkolepé a současně charitativní podívané TV Nova s názvem Tvoje tvář má známý hlas. V ní se bravurně převtělila do role našich i zahraničních pěveckých hvězd a vysloužila si obrovskou popularitu televizních diváků.

Janáčkův máj: Vondráček, Ženatý, Brownlee a další
12. 05. 2017
Světově proslulé umělce nabídne i letos dvaačtyřicátý ročník mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Janáčkův máj, který se uskuteční od 22. května do 9. června na devíti místech Moravskoslezského kraje a nabídne celkem třiadvacet koncertů.

Janáčkův máj: Vondráček, Ženatý, Brownlee a další
12. 05. 2017
Světově proslulé umělce nabídne i letos dvaačtyřicátý ročník mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Janáčkův máj, který se uskuteční od 22. května do 9. června na devíti místech Moravskoslezského kraje a nabídne celkem třiadvacet koncertů.

Fotoklub oživí výročí 750 let Frýdku-Místku výstavou fotek
4. 05. 2017
Město Frýdek-Místek letos slaví výročí 750 let od první zmínky o předchůdci města Místku, osadě Friedeberg.

Fotoklub oživí výročí 750 let Frýdku-Místku výstavou fotek
4. 05. 2017
Město Frýdek-Místek letos slaví výročí 750 let od první zmínky o předchůdci města Místku, osadě Friedeberg.

Námětů na filmovou satiru je i dnes docela dost, říká slovenský herec Milan Lasica
2. 05. 2017
/ROZHOVOR/ Slovenský herec Milan Lasica byl první květnový den hostem těšínské filmové přehlídky Kino na hranici.

Námětů na filmovou satiru je i dnes docela dost, říká slovenský herec Milan Lasica
2. 05. 2017
/ROZHOVOR/ Slovenský herec Milan Lasica byl první květnový den hostem těšínské filmové přehlídky Kino na hranici.

Den s hosty. Do Těšína přijedou Agniezka Holland a Milan Lasica
30. 04. 2017
Kola filmové přehlídky Kino na hranici se točí naplno.

Den s hosty. Do Těšína přijedou Agniezka Holland a Milan Lasica
30. 04. 2017
Kola filmové přehlídky Kino na hranici se točí naplno.

Proslulý fotograf František Zvardoň se vrátil pro pár snímků do třinecké huti
30. 04. 2017
Umělecký fotograf a cestovatel František Zvardoň z Francie tento týden fotil v Třineckých železárnách. Jeho kroky zde směřovaly už posedmé. I tentokrát se zaměřil na zaměstnance, které rád zachycuje při činnostech vyžadující v hutní výrobě speciální obleky.

Proslulý fotograf František Zvardoň se vrátil pro pár snímků do třinecké huti
30. 04. 2017
Umělecký fotograf a cestovatel František Zvardoň z Francie tento týden fotil v Třineckých železárnách. Jeho kroky zde směřovaly už posedmé. I tentokrát se zaměřil na zaměstnance, které rád zachycuje při činnostech vyžadující v hutní výrobě speciální obleky.

Jiří Langmajer si střihne roli hokejového trenéra
27. 04. 2017
ANKETA/ Fotbalový seriál Vyšehrad má hokejovou obdobu. První díl se začal natáčet ve čtvrtek na havířovském zimním stadionu.

Jiří Langmajer si střihne roli hokejového trenéra
27. 04. 2017
ANKETA/ Fotbalový seriál Vyšehrad má hokejovou obdobu. První díl se začal natáčet ve čtvrtek na havířovském zimním stadionu.

Blíží se benefiční koncert, na němž vystoupí Václav Neckář
19. 04. 2017
U příležitosti desátého výročí příspěvkové organizace Centrum sociální pomoci v Třinci se uskuteční v pátek 28. dubna od 17 hodin v evangelickém kostele benefiční koncert, na němž vystoupí Václav Neckář s kapelou Bacily, a také ženský pěvecký sbor Laudate.

Blíží se benefiční koncert, na němž vystoupí Václav Neckář
19. 04. 2017
U příležitosti desátého výročí příspěvkové organizace Centrum sociální pomoci v Třinci se uskuteční v pátek 28. dubna od 17 hodin v evangelickém kostele benefiční koncert, na němž vystoupí Václav Neckář s kapelou Bacily, a také ženský pěvecký sbor Laudate.

Letošní Sweetsen fest zahájí koncert na řece
12. 04. 2017
Benefiční festival Sweetsen fest se od 21. do 24. června stane jedním z vrcholů oslav 750 let města Frýdek-Místek.

Letošní Sweetsen fest zahájí koncert na řece
12. 04. 2017
Benefiční festival Sweetsen fest se od 21. do 24. června stane jedním z vrcholů oslav 750 let města Frýdek-Místek.

Před 35 odstartovala kariéra Jarka Nohavici. Vyznamená ho Zeman?
28. 03. 2017
/VIDEO/ - Před 35 lety se uskutečnilo první veřejné vystoupení písničkáře Jarka Nohavici na Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě.

Před 35 lety odstartovala kariéra Jarka Nohavici
28. 03. 2017
/VIDEO/ - Před 35 lety se uskutečnilo první veřejné vystoupení písničkáře Jarka Nohavici na Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě.

Věra Špinarová zemřela. Jedinečný hlas z Ostravy utichl
27. 03. 2017
Ve věku pětašedesáti let odešla do hudebního nebe Věra Špinarová, zpěvačka s jedinečným a nezaměnitelným hlasem.

Arakain o víkendu ve Frýdlantu nad Ostravicí oslavil pětatřicet
26. 03. 2017
/FOTOGALERIE/ Legendární metalová kapela Arakain, která slaví pětatřicet let existence na scéně, zavítala v rámci jarního turné také do Frýdlantu nad Ostravicí.

Kino na hranici: Hollandová, Roden či Lasica
12. 03. 2017
Thriller slavné polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých, ale i mnoho dalších opusů nabídne program největší přehlídky nových filmů středoevropské provenience v České republice, ale i v Polsku Kino na hranici. Ta se uskuteční po obou březích řeky Olše v Českém Těšíně a polském Těšíně od 28. dubna do 3. května.

Slovenská kultovní kapela Horkýže Slíže rozpálila vyprodaný Stoun
5. 03. 2017
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Slovenská kultovní kapela Horkýže Slíže zavítala v pátek 3. března do hudebního klubu Stoun ve Frýdku-Místku. Pořadatelé už s několikadenním předstihem dávali vědět, že koncert je beznadějně vyprodán.

Martin Dejdar o Těšínském Slezsku: Ta rána v kopcích jsou nezapomenutelná
3. 03. 2017
/ROZHOVOR/ Do kin v České republice vstoupil česko-slovensko-polský snímek Muzzikanti režiséra Dušana Rapoše podle scénáře Petra Šišky, který je také jeho producentem.

Třinecké kino Kosmos ovládli Muzzikanti
25. 02. 2017
Doslova ve švech praskalo třinecké kino Kosmos, kde se ve čtvrtek vpodvečer konala předpremiéra nového českého filmu Muzzikanti.

Odstartoval další ročník Líhně. Hraje se v mnoha klubech regionu, včetně Polska
16. 02. 2017
V pořadí 16. ročník největší středoevropské klubové soutěže hudebníků odstartoval ve středu. 

Slovenský herec Maroš Kramár byl nadšen Dolní Lomnou, kde natáčel
15. 02. 2017
/ROZHOVOR/ Slovenský herec a moderátor Maroš Kramár (moderuje například zábavný televizní pořad Zázraky přírody) bude mít v dubnu osmapadesát. Na svém kontě má také různá ocenění, mezi něž patří i slovenská cena absolutní OTO Osobnost televizní obrazovky.

Jarmila Šuláková milovala Valašsko, valašské nářečí, lidi i kroj
12. 02. 2017
Vsetín, Valašsko – Výborná kamarádka a zpěvačka, člověk s velkým srdcem, velkým talentem a hlasem jako zvon. Nejen v tomto duchu vzpomínají na Jarmilu Šulákovou její přátelé a hudební kolegové.

Frontman kapely Kryštof Richard Krajčo: Chtěli bychom si zahrát i na Bazalech
9. 02. 2017
/NEPŘEHLÉDNĚTE/ Už v sobotním tištěném vydání Deníku najdete velký rozhovor s Richardem Krajčem, frontmanem skupiny Kryštof.

OBRAZEM: Věra Martinová ve Frýdku-Místku
4. 02. 2017
Oblíbená zpěvačka Věra Martinová nevynechala v rámci koncertního turné „30 let na scéně – tour 2017" ani Frýdek-Místek. Téměř do posledního místa obsazený kinosál Nové scény Vlast si díky tomu mohl v pátek 3. února užít její dvouhodinové vystoupení.

Nejvíce si odpočinu u dobrého filmu, říká v rozhovoru pro Deník Lešek Wronka
26. 12. 2016
Redakce Deníku oslovila v závěru letošního roku několik umělců, kteří pocházejí z našeho kraje, aby se jich zeptala, co jim přinesl pomalu končící rok nejenom v pracovním, ale také osobním životě. Dnes přinášíme rozhovor s mužem několika profesí, šestapadesátiletým Leškem Wronkou, rodákem z Českého Těšína, který je znám zejména jako producent a hudební skladatel. Napsal úspěšné písně pro Helenu Vondráčkovou, Karla Gotta, Věru Špinarovou, Hanu Zagorovou, Jitku Zelenkovou, Moniku Absolonovou a další.

Metalový festival nabídl nářez
19. 12. 2016
Vyznavače pořádně tvrdé hudby potěšil čtvrtý ročník metalového festivalu s názvem Undergrinder mania, který se v sobotu konal ve Starém Městě.

OBRAZEM: Lenka Filipová koncertovala i se svou dcerou Lenny
16. 12. 2016
Vánoční koncert Lenky Filipové, který se konal ve čtvrtek 15. prosince od 19 hodin v sále Národního domu ve Frýdku-Místku, byl vyprodaný do posledního místa.

Koledy zněly také v regionu
14. 12. 2016
Region – V jeden čas a na různých místech v zemi tisíce lidí zpívaly vánoční písně. Tradiční celorepubliková akce Česko zpívá koledy se konala i v regionu – ve Frýdku-Místku a Třinci se zpívalo už počtvrté.

Celé Česko dnes bude zpívat vánoční koledy
14. 12. 2016
Nesem vám noviny, poslouchejte… Právě touto koledou už tradičně, a pro nás i symbolicky, začíná akce Česko zpívá koledy s Deníkem.

Přijďte si zazpívat koledy. Už ve středu!
13. 12. 2016
Tradiční a oblíbená předvánoční událost s pohodovou atmosférou. To je akce Česko zpívá koledy s Deníkem, jejíž šestý ročník se uskuteční už tuto středu a začne přesně úderem 18. hodiny.

Markéta Konvičková: Vdala jsem se ve Švýcarsku, ale pouze ve videoklipu
12. 12. 2016
/ROZHOVOR/ Zpěvačka Markéta Konvičková má za sebou poměrně úspěšný rok. V malém předvánočním rozhovoru pro Deník ho nejen zhodnotila, ale i zavzpomínala na hereckou zkušenost ve filmu Muzzikanti.

10 oscarových hitů 2016
11. 12. 2016
Rok 2016 se blíží ke konci a na řadu přichází pravidelné bilancování. Jako obvykle se nevyhne ani filmovému odvětví. Začíná totiž tzv. oscarová sezona, která skončí na konci února předáváním slavných ocenění. A které filmy budou o zlaté sošky bojovat? V paměti pátráte zbytečně – pravděpodobní vítězové totiž často ještě ani nešli do kin. Magazín Dotyk proto aspoň vybral desítku filmů, o kterých bude v následujícím období hodně slyšet.

Koledy spojí Česko, zpívat se bude i v regionu
8. 12. 2016
Šest písní, desítky měst a obcí, tisíce lidí. Tak Česko už několik let vždy v prosinci zpívá společně koledy. Regionální Deníky si daly i letos za cíl stmelit celou republiku prostřednictvím vánočních koled. Projekt Česko zpívá koledy se uskuteční už ve středu, vypukne v 18 hodin.

Anděl Páně po jedenácti letech
28. 11. 2016
První prosincový den vstupuje do kin pohádka Anděl Páně 2. Jen málokterý snímek letos vyvolává taková očekávání jako právě nový film režiséra Jiřího Stracha.

OBRAZEM: Ondrášek slavil narozeniny koncerty a vyprodal Vlast. Dvakrát!
27. 11. 2016
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dětský folklorní soubor Ondrášek v sobotu dvakrát vyprodal místeckou Novou scénu Vlast. Dvěma koncerty oslavil patnácté narozeniny.

Bílé Vánoce Lucie Bílé s Janáčkovou filharmonií v Ostravě
11. 11. 2016
Stálice české populární hudby Lucie Bílá se představí na speciálním koncertě s Janáčkovou filharmonií Ostrava nazvaném Bílé Vánoce Lucie Bílé 8. prosince v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice.

Dobrou pobavili Eva Holubová a Petr Čtvrtníček
5. 11. 2016
Mimořádný zájem byl v pátek 4. listopadu o dvouhodinovou talk-show s názvem Zůstane to mezi námi Evy Holubové a Petra Čtvrtníčka ve společenském sále Základní školy v Dobré. 

Třinecká knihovna potěší fanoušky fantasy žánru
31. 10. 2016
Třinecká knihovna pořádá festival pro příznivce fantasy žánru. Uskuteční se od pátku 4. do neděle 6. listopadu.

Richard Konkolski: Všude je krajíc o dvou kůrkách a život je kompromis
30. 10. 2016
/ROZHOVOR/ „Jít do politiky? Rozhodně ne. Nechci strávit zbytek svého života neplodným handrkováním," říká náš nejslavnější mořeplavec Richard Konkolski

OBRAZEM: Olympici hráli ve frýdecko-místeckém kině
27. 10. 2016
Mimořádný zájem byl o dvouhodinový koncert legendární rockové skupiny Olympic, která se ve středu 26. října představila fanouškům ve zcela zaplněném sále kina Petra Bezruče ve Frýdku-Místku.

Ladies night je určena výhradně ženám
11. 10. 2016
Lukáše Adamovského jsme vám na našich stránkách představili poprvé v květnu u příležitosti konání Fotbalového dne s Deníkem. Zde vystupoval se svou barmanskou show, kterou je schopen předvést na vašem večírku, oslavě, svatbě a jiných společenských událostech.

Mytický kopec Baba v Sedlištích patřil umělcům
10. 10. 2016
Na Bezručově vyhlídce v Sedlištích se v neděli odpoledne konala krátká výstava s názvem Podzim 2016. Podílely se na ní desítky umělců a nadšenců, například Emil Adamec a Martin Pawera.

O Slezanu ve Slezanu
4. 10. 2016
Frýdek-Místek – Zajímavá výstava s názvem O Slezanu ve Slezanu začne v sobotu 8. října v 17 hodin vernisáží v areálu bývalé tkalcovny v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku. Půjde o kompilaci výstav, které zobrazují textilní továrny ve městě nejen v dávné a nedávné minulosti, ale i v její možné budoucnosti.

OBRAZEM: Ladislav Větvička v knihkupectví Kapitola
1. 10. 2016
Knihkupectví Kapitola, které se nachází poblíž náměstí Svobody ve Frýdku-Místku, navštívil v pátek 30. září svérázný bloger, fotograf, cestovatel a spisovatel Ladislav Větvička z Ostravy. Čtenářům představil svou čtvrtou knihu, kterou nazval Osudové setkání 1913.

Nohavica a Cmorik společně na cédéčku i ve filmu Muzzikanti
26. 09. 2016
Nejúspěšnější tuzemský písničkář posledních let a slovenský slavík na jednom pódiu.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Fifejdam se dluho řikalo ostravsky Žižkov
24. 09. 2016
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl nového seriálu Deníku.

30 let královstí je důvod k oslavám. Jaké má lašský král starosti?
17. 09. 2016
Sedmdesátník Zdeněk Krulikovský alias lašský král Zdeňa Viluš I. je známý nejen ve svém rodném Frýdku-Místku. Lidé ho mohou potkat třeba při tradičním vítání nového roku na metylovickém Čupku, kde promlouvá ke svým „poddaným".

Kapela Blaf pokřtí v sobotu novinku Obrozki
16. 09. 2016
Populární jablunkovská kapela Blaf, jediná formace na světě, která zpívá country ve slezském nářečí, má zbrusu novou desku. Muzikanti ji pojmenovali Obrozki. Cédéčko, na kterém fanoušci najdou celkem patnáct písniček, pokřtí už v sobotu 17. září v Parku A. Szpyrce na akci Jabkový den.

Jarek Nohavica: Nevím, kde beru síly. Až je mít nebudu, tak s tím šlahnu
10. 09. 2016
/ROZHOVOR/ V červnu oslavil 63. narozeniny, stále však jede na plné „pecky"! Známý písničkář Jaromír Nohavica dál vyprodává koncerty, navíc už rok šéfuje svému ostravskému hudebnímu klubu Heligonka, který navštívilo od loňského září do června 16 tisíc lidí.

Dřisty fifejdskeho Ofila čili Jak šel a idě život
9. 09. 2016
/NOVÝ SERIÁL DENÍKU/ První díl nového seriálu Deníku.

Natáčení Muzzikantů: Pavel Kříž a Eva Vejmělková se opět sešli před kamerou
28. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Populární herec Pavel Kříž vytváří v letním hudebním filmu Muzzikanti pro něho dost netypickou postavu rockového mága Izziho.

Patrik Děrgel o Těšínském Slezsku: Je to moje srdeční záležitost
26. 08. 2016
„Rozhodně je to pro mě velká zodpovědnost," říká Patrik Děrgel, alias rocker Robin z nového filmu Muzzikanti. Ten natáčí Dušan Rapoš v Těšínském Slezsku.

OBRAZEM: Marie Rottrová zakončila Beskydské hudební léto
20. 08. 2016
Třináctý ročník Beskydského hudebního léta, které se každoročně odehrává v areálu koupaliště Sluníčko v Ostravici, je minulostí.

Muzikantské žně vypuknou už v pátek. Vyhrajte vstupenky
16. 08. 2016
/SOUTĚŽ DENÍKU/ Muzikantské žně jsou za dveřmi. Letošní sedmnáctý ročník tradiční akce se přesouvá opět do areálu Sokolík v sadech Bedřicha Smetany v Místku.

Padla první klapka filmu Muzzikanti. A Deník byl u toho!
11. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Martin Dejdar jako vyhaslá hvězda, Pavel Kříž jako Izzi, pražští hudebníci na kempu. Ve středu padla první klapka Muzzikantů. Nový film slibuje emoce, písničky i hvězdné obsazení.

Dolní Lomná: Padne první klapka Muzzikantů
10. 08. 2016
První klapka historicky prvního celovečerního filmu z těšínského Slezska s názvem Muzzikanti padne ve středu.

Spejbl s Hurvínkem přijeli do třineckého muzea
5. 08. 2016
Loutkové pohádkové postavy vystavuje od čtvrtku Muzeum Třineckých železáren a města Třince.

Děti si užily večerníček naživo
4. 08. 2016
Večerníček naživo učil děti, co je nejvzácnějším pokladem. Pohádku Největší poklad, která je společně s čarodějkou Tiberií a jejím havran Emiliem přenesla do světa dobrodružství, jim předvedli pracovníci třinecké knihovny v úterý vpodvečer v areálu lesoparku.

Čeladnou o víkendu rozproudil rodinný festival
31. 07. 2016
/SOUHRNNÁ FOTOGALERIE/ Beskydská obec opět po roce ožila festivalovým děním. Ladná Čeladná překonala loňský premiérový ročník také v návštěvnosti.

Kapitán Richie a jeho pirátská parta řádili v Hukvaldech
26. 07. 2016
/DENÍK BYL U TOHO/ Stejně jako před dvěma lety se kapela Kryštof zastavila v rámci Kempů také ve svém kraji.

Festival Ladná Čeladná letos podruhé
26. 07. 2016
Desítku kapel uvede festival Ladná Čeladná na svém druhém ročníku, který se uskuteční 29. a 30. července v areálu Základní školy Čeladná.

OBRAZEM: Kristina roztleskala na Sluníčku davy svých fandů
24. 07. 2016
Letošní Beskydské hudební léto (BHL) má za sebou další velmi vydařený koncert. V areálu ostravického Sluníčka v sobotu vystoupila slovenská zpěvačka Kristina, jejíž známé hity lidé odměňovali bouřlivým potleskem. Návštěvníkům se líbila i předkapela Nebe.

OBRAZEM: Jazz zněl také v Křížovém podchodu
23. 07. 2016
Výjimečné hudební zážitky nabízí o víkendu frýdecko-místecký festival Jazz ve městě. Hudebníci v průběhu tří dnů vystupují na různých místech.

Velká soutěž o vstupenky na unikátní výstavu o Karlu IV.
23. 07. 2016
Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte vstupenky na jedinečnou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016, která probíhá v Praze v Národní galerii do poloviny září!

Deník hledá největší osobnost kraje - OSOBNOSTI KULTURY
22. 07. 2016
/HLASUJTE V ANKETĚ POD ČLÁNKEM/ Zanechali v historii našeho regionu výraznou stopu nebo dělají dobré jméno našemu kraji svou činností i dnes. Výrazných osobností spojených se severní Moravou a Slezskem najdeme v historii i současnosti celou řadu. Které z nich jsou ale ty „NEJ"?

Výtvarníci představí svá díla
30. 06. 2016
Ostravice – V sále hotelu Freud v Ostravici se uskuteční každoroční výstava umělecké činnosti.

Petr Šiška: Člověk si musí dělat radost
29. 06. 2016
Region – Petr Šiška je známý třinecký a regionální patriot. Muž mnoha uměleckých tváří nyní připravuje celovečerní hudební film, který se zaměří právě na Těšínské Slezsko. Více prozradil v následujícím rozhovoru.

Na Festivalu na pomezí zazpívají Redl, Dobeš i Žalman s kapelou
27. 06. 2016
Dolní Lomná – Už v pátek 1. července začíná další ročník festivalu Na pomezí.

Ředitel Sweetsen festu Petr Korč: Chceme být festival pro rodiny
21. 06. 2016
Frýdek-Místek – Největší frýdecko-místecký hudební, divadelní, taneční a filmový festival klepe na dveře. Třináctý ročník benefičního Sweetsen festu, na kterém vystupují pouze umělci s vazbou na Frýdek-Místek, začíná už ve středu a nabídne pestrý čtyřdenní program.

Zámek v Rudolticích se o víkendu opět stane místem múz a umění
15. 06. 2016
Slezské Rudoltice – Mít ze zámku opět Slezské Versailles jako za časů, kdy zde vítal vzácné hosty hrabě Hodic se svou chotí Sophií a družinou. Takovou představu mají tvůrci projektu Slezské Rudoltice, místo múz a umění, kteří chtějí připomenout veřejnosti zapomenuté Osoblažsko jako kraj plný inspirace, přírodních krás i historických di­vů.

ON-LINE rozhovor s šéfkou festivalu Colours of Ostrava Zlatou Holušovou
15. 06. 2016
Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová ve středu 15. června jako host ON-LINE rozhovoru Deníku, odpovídala na dotazy týkající se největší události léta v Ostravě.

Začaly promenádní koncerty. Lidem zazpívala Naďa Urbánková
14. 06. 2016
Stovky lidí si přišly do Sadů Bedřicha Smetany poslechnout koncert Nadi Urbánkové, která svým vystoupením zahájila letošní sérii oblíbených Promenádních koncertů.

Polárka zažila taneční show
13. 06. 2016
Galashow taneční skupiny Aktiv v pátek přilákala do frýdecko-místecké haly Polárky přes 800 lidí.

Benefiční Sweetsen fest rozšíří program
11. 06. 2016
Benefiční festival Sweetsen fest, který už potřinácté spojí Frýdek-Místek společnou charitativní myšlenkou, letos opět rozšíří svůj program.

Noc kostelů se uskuteční také v Dobré
7. 06. 2016
Římskokatolická farnost Dobrá zve zájemce na již tradiční „Noc kostelů", která proběhne v pátek 10. června v doberském kostele sv. Jiří.