Deník - Brněnský - z regionu


V Břeclavi se srazil autobus, dodávka a osobní auto. Šest lidí se zranilo
14. 11. 2019
Břeclav /FOTO/ – Šest zraněných si ve čtvrtek vyžádala ranní nehoda v Břeclavi. Na silnici I/55 do Hodonína se srazil linkový autobus, dodávka a osobní auto. Silnice je v místě nehody uzavřená. Řidiči musejí po objízdné trase.

Evropští vinaři se utkají ve fotbale. Turnaj hostí jižní Morava
13. 11. 2019
Znojmo – Z vinohradu rovnou na fotbalové hřiště. I tak může brzy vypadat den několika vinařů z jižní Moravy. Ti totiž v květnovém mezinárodním fotbalovém šampionátu Vino Euro poměří své síly s evropskými kolegy.

Nových bytů v kraji vzniklo víc než loni. Táhne hlavně Brno
13. 11. 2019
Jižní Morava - Pestřejší skladba fungujících podniků, ekonomická síla zájemců o nemovitosti. To podle odborníků ovlivňuje nárůst počtu nových bytů v Brně i jinde na jihu Moravy.

Připomíná tragédii. Památník utonulým dětem dostal původní černou barvu písma
12. 11. 2019
Rakvice – Obnovy se dočkal památník jedenatřiceti rakvickým dětem utonulým v roce 1936 v řece Dyji u Nových Mlýnů na Břeclavsku. Náhrobek se jmény zemřelých, který obci věnoval první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, dostal před pár týdny původní vzhled.

Obsazené ordinace? Sen, zní z obcí
11. 11. 2019
Jižní Morava – Řada ordinací pediatrů, obvodních lékařů a zubařů zeje ve zdravotních střediscích v kraji prázdnotou. Starostové se shodují, že jde o obrovský problém.

Pivo pro pacienty po chemoterapii: sladkost přebíjí běžnou kovovou pachuť
10. 11. 2019
Brno - Vypadávání vlasů, necitlivost prstů, nevolnosti. To jsou některé příznaky, kterými trpí lidé s rakovinou, pokud podstupují chemoterapii. Ulevit od nežádoucích účinků jim má speciální pivo Mamma beer. Jeho pití propaguje organizace Mamma help, která podporuje ženy s karcinomem prsu.

Pirátskou loď povede do boje o hlasy voličů v krajských volbách Lukáš Dubec
10. 11. 2019
Brno - Za necelý rok se v Jihomoravském kraji uskuteční krajské volby. Svého lídra do nich už znají Lidovci. V sobotu si jej zvolili také jihomoravští Piráti. Do voleb je povede Lukáš Dubec.

Nejoblíbenější jména? Anna a Jakub. Jen procento rodičů se rozhodne až po porodu
10. 11. 2019
Jižní Morava - Aničko, Kubíku! Kdo na své dítě na ulici zavolá jedním z těchto jmen, k tomu možná kromě jeho ratolesti přiběhne i několik cizích. Anna a Jakub jsou podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu nejoblíbenější jména novorozenců na jižní Moravě, obě na některé z předních příček žebříčku končí opakovaně.

Pravidla žebrání? Homless pošle čtenáře na ulici
9. 11. 2019
Břeclav, Praha – Bývalý člen pražské filharmonie Vojtěch se svými houslemi objel celý svět. Kvůli náporu úspěchu, peněz a volného času nakonec propadl alkoholu. Úspěšnému hudebníkovi se kariéra najednou zhroutila. Přišel o domov, bydlel v jeskyni a málem umřel. I tak může vypadat příběh člověka, který se ocitne na ulici. 

Pryč s auty z centra. Parkování podraží na Horním, Masarykově i náměstí Svobody
8. 11. 2019
Znojmo – Poplatky za parkování na čtyřech parkovištích v centru Znojma podraží. Rozhodli o tom tento týden městští radní na své pravidelné schůzi.

Pes skončil na kapačkách. Hrozila mu bolestivá smrt
8. 11. 2019
Kostice /FOTO/ - Byl dlouhodobě nekrmený a vážil pouhé dva kilogramy. Zuboženého psa, kterého pojmenovali Robin, přijali pracovnice spolku Dočasky.cz z Lanžhota na Břeclavsku. „Po ostříhání na nás z koberce chlupů vykouklo vyzáblé tělo připomínající mrtvolu králíka. Pes by zemřel, kdyby se k nám nedostal v pravou chvíli a teď neležel na veterině. Zahynul by vyhladověním a velmi bolestnou smrtí,“ řekla ve čtvrtek předsedkyně Andrea Černá.

Sportovci dostanou více peněz. Pomůžou s provozními výdaji i cestami za zápasy
7. 11. 2019
Jižní Morava – Více peněz pro více sportovních klubů. Padesátka oddílů na jižní Moravě si rozdělí téměř jednadvacet milionů korun z krajských dotací. Je to o osm milionů víc než loni. Na peníze nově dosáhne dvacítka týmů.

OBRAZEM: Na českou Sibiř byla brněnská inteligence posílána za trest
7. 11. 2019
Nové Město na Moravě – Všechno zlé jek něčemu dobré, říkávaly už naše babičky. A v případě novoměstského gymnázia se toto rčení dokonale potvrdilo.

Bankomaty míří i do větších vesnic. Když bude málo výběrů, obce budou doplácet
7. 11. 2019
Jižní Morava – Chceme bankomat. To je poměrně častý požadavek lidí v malých městech a větších vesnicích na jižní Moravě. V řadě z nich nyní novinku využívají, nebo se jí brzy dočkají.

Policisté se zaměřují na železniční přejezdy v kraji
6. 11. 2019
Jižní Morava – Po celý tento týden se jihomoravští policisté zaměřují na kontroly v blízkosti železničních přejezdů. Z průběžných výsledků nynější akce podle něj vyplývá, že se na přejezdech nepohybují jen řidiči s auty, ale i chodci.

Rekordní výstava. Na Kubínovy obrazy přišlo již více než šestnáct set lidí
6. 11. 2019
Boskovice – Výstava obrazů malíře Otakara Kubína v Muzeu regionu Boskovicka láme rekordy. Za měsíc a půl si ji prohlédlo více než tisíc šest set návštěvníků, což je několikrát více než u jiných krátkodobých expozic.

Hrubé chování řidičů autobusů se řeší vyhazovem
6. 11. 2019
Jižní Morava – Cestující Jiří Šebesta jel nedávno autobusem z Brna do Vyškova. Už jeho nástup do vozu ale skončil přinejmenším nestandardně. „Jízdenka mě stála čtyřicet devět korun, tak jsem dal řidiči padesát s tím, že mu korunu nechám. Vzal jsem si jízdenku a posadil se,“ popsal začátek neobvyklé situace.  

Rozbité toalety, špína, prázdno. Hraniční přechody zchátraly
6. 11. 2019
Jižní Morava – Bývalé hraniční přechody na jižní Moravě hledají využití. Zatímco ty v Mikulově a Vratěníně zpustly a zchátraly, v Hatích má vzniknout muzeum celnictva a ochrany hranic  

Zpěvák Sting vystoupí ve Slavkově. Rok po zrušeném vyprodaném koncertu
5. 11. 2019
Slavkov u Brna - Téměř rok po zrušení naplánovaného koncertu zpěvák Sting přece jen vystoupí ve Slakově u Brna. Oznámil to na svém Facebooku. Na koncert v zámecké zahradě lidé vyrazí pátého července 2020. 

Včelaři bijí na poplach. Medu je na jižní Moravě výrazně méně
4. 11. 2019
Jižní Morava - Včelaři v kraji upozorňují na snížení výnosu medu. Toho je ve srovnání s rokem 2016 až o dva a půl tisíce tun méně 

Noční kašel děsí rodiče dětí. Začíná období záchvatů laryngitidy
2. 11. 2019
Jižní Morava - Tichou noc přeruší prudký pichlavý zvuk dětského kašle. Štěkavý kašel neustává a vyděšený rodič zjistí, že jeho dítě se dusí. Takový bývá obvyklý scénář, když se projeví akutní dětská laryngitida. 

Jeden z nejstarších kostelů vydal tajemství. Pod malbou skrýval vzácné fresky
1. 11. 2019
Dolní Věstonice – Barevné výjevy z historie objevili na vzácných freskách památkáři při opravách kostela archanděla Michaela v Dolních Věstonicích. Nálezy potvrdila Zoja Matulíková z Národního památkového ústavu v Brně. „Stupeň poznání je zatím minimální, fresky jsou nyní předmětem průzkumu. Očekáváme ale, že nepůjde jen o nálezy maleb,“ nechtěla zatím událost více komentovat.

Jediná čtyřčata. Vícečetných porodů na jižní Moravě ubývá, nejméně na Hodonínsku
1. 11. 2019
Jižní Morava – Matky na jižní Moravě rodí v posledních letech stále méně dvojčat a trojčat. Oproti období před deseti lety vícečetných porodů ubylo téměř na polovinu. Nejméně se tento trend v posledních třech letech projevil na Hodonínsku.

Vlaky strhly v České Třebové trakční vedení. Provoz na trati do Brna se zastavil
31. 10. 2019
Hlavní železniční trať mezi Prahou, Brnem a Olomoucí stojí. Ve čtvrtek pět minut po šesté hodině ranní došlo ve stanici Česká Třebová ke kolizi sběrače lokomotivy vlaku s trakčním vedením. Cestující z vlaku, který uvázl v místě poškození trakčního vedení, evakuovali hasiči.  

Poslední šance. Dotace na nové kotle vzali Jihomoravané útokem
31. 10. 2019
Jižní Morava – Naposledy požádat o dotaci na nový kotel mohou Jihomoravané přesně týden. Zájem je velký. Ke středečnímu dni krajští úředníci dostali už 1356 žádostí. Plánují přitom výměnu asi 1350 kotlů za více než 130 milionů korun.

Babišovy fabriky požírají dotace pro venkov
24. 10. 2016
V parlamentní hře o „lex Babiš" jde majiteli Agrofertu o hodně. Jeho firmy skvěle rozehrály novou partii o evropské dotace. Skoro pětinu z celého balíku peněz na inovace potravinářů shrábly čtyři fabriky Andreje Babiše. To je výsledek 1. kola Programu rozvoje venkova. Další stovky dotačních milionů mají přiklepnuté jeho agropodniky na chovy prasat a kuřat. Agrofert si umí říci také o velkorysé příspěvky na životní prostředí. Tedy z resortu, který ovládá hnutí ANO.

V kraji se méně vraždí. Letos kriminalisté řešili 11 případů, o 10 méně než loni
23. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Vražda brněnské studentky, která se stala letos v březnu v arboretu Mendlovy univerzity, míří k soudu a možná i ke svému objasnění. Je to jediný případ, který je letos v kraji zatím bez viníka. Pro jihomoravské kriminalisty by její objasnění znamenalo stoprocentní úspěšnost v řešení vražd. To se jim naposledy povedlo v roce 2012.

Štice stačí zakrýt oči a uklidní se, radil rybář při výlovu Olšovce
22. 10. 2016
Jedovnice /REPORTÁŽ/ – Nad rybníkem se vznáší hustá mlha, kterou občas protne ostré zavolání rybářů. Celá hráz je obstavena stánky, jejichž majitelé se snaží co nejrychleji provařit svařák a punč na zahřátí. Je sobota a rybník Olšovec v Jedovnicích na Blanensku ožívá každoročním výlovem ryb. I přesto, že je teprve osm ráno a sychravo, okolím už prochází desítky zvědavců. „Jezdím sem každý rok už šest let, je to tradice. Koupíme si kapra a uděláme si takový trénink na Vánoce. Bramborový salát, kapr, rybí polévka, cukroví, budeme mít zítra všechno," vysvětluje netradiční zvyk návštěvnice Martina Nováková.

Ztracení nebo zranění v lesích? Pomůžou Body záchrany
22. 10. 2016
Jižní Morava - Osm opilých lidí, kteří se nedávno ztratili ve vinicích při burčákovém pochodu v Mutěnicích na Hodonínsku, záchranáři našli i díky mobilní aplikaci Záchranka. Kromě přivolání zdravotníků totiž pošle operátorce také přesnou polohu zraněného. Teď se Lesy České republiky rozhodly na projekt navázat a po jihomoravských lesích nyní rozvěšují 169 takzvaných Bodů záchrany. „Jsou to žluté plastové tabule, které připomínají turistické značení. Každá má unikátní kód, který stačí říct operátorovi tísňových linek a podle něj lze najít každého, kdo to bude potřebovat," popsala systém mluvčí společnosti Eva Jouklová.

Koaliční smlouva bude ve středu. Proti volbám zatím dorazila jedna stížnost
21. 10. 2016
Jižní Morava – Do cíle se dostalo jednání čtyř stran, které spolu utvoří novou krajskou koalici. „Vyřešili jsme už všechny detaily smlouvy, shodli jsme se také na základu k programovému prohlášení," uvedla předsedkyně zastupitelského klubu ANO Taťána Malá. Smlouvu strany podepíší ve středu odpoledne. V pátek také končí termín pro stížnosti proti výsledku voleb. „Na podatelnu dorazila jedna stížnost, kterou se krajský soud bude zabývat. Další ale ještě mohou přijít datovou schránkou do půlnoci. O těch budeme vědět až v pondělí," uvedla mluvčí Simona Pešková. Evidovaná stížnost se týká nezajištění bezbariérového přístupu k volebním místnostem.

Cesta vlakem z Brna do Bratislavy se zkrátí o deset minut. Ale až za dva roky
21. 10. 2016
Jižní Morava – Místo hodiny a šestadvaceti minut jen hodina a čtvrt. O deset minut se má už za čtyři roky zkrátit cesta mezi Brnem a slovenskou Bratislavou. „Od roku 2018 začneme modernizovat trať od státní hranice až po Devínskou Novou Ves," uvedl generální ředitel Železnic Slovenské republiky Miroslav Kocák. Hotovo má být o dva roky později.

Nakažených žloutenkou rekordně přibylo. Vakcíny docházejí
21. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Žloutenková epidemie stále trápí Jihomoravany. Za poslední týden nákazou onemocnělo třicet lidí, což je letos rekordní počet. Od počátku ledna s chorobou bojovalo 349 lidí z kraje, hlavně obyvatelé Brna a Brněnska.

Pod Pálavou zabublají v kotlích guláše. Na Blanensku vyloví rybník Olšovec
21. 10. 2016
Mikulov, jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Vůně guláše provoní o víkendu Mikulov na Břeclavsku. Již v sobotu zatopí soutěžní týmy pod kotly v areálu hotelu Zámeček. Návštěvníci mohou na Pálavský gulášfest vyrazit od deseti hodin dopoledne. První porce pak budou k ochutnání o hodinu později.

Vystrkování zadku na americký konvoj? Místo výtržnictví jen přestupek
20. 10. 2016
Vyškov – Napřed dostal Martin Zapletal, který na konci května vystrkoval nahý zadek na americký vojenský konvoj projíždějící Vyškovem, podmínku za výtržnictví. V hlavním líčení, které se u vyškovského okresního soudu odehrávalo ve čtvrtek, soudkyně Zdeňka Kalová přehodnotila případ na přestupek. „Pro muže tak jednání u soudu skončilo," sdělila.

Dělníci se vrací na silnici do Klepačova. Padání kamení má zabránit opěrná zeď
20. 10. 2016
Blansko, Klepačov – Na jediné přístupové cestě do okrajové části Blanska Klepačova tekly místním řidičům léta nervy. Kvůli rozbité silnici a prudkým zatáčkám. Řidiči autobusů tam měli problém vyhnout se protijedoucím au­tům. Letos se dělníci konečně pustili do oprav. Jenže ty v srpnu přerušili. Kvůli padajícím kamenům z okolních svahů.

Realita podle Simpsonových
20. 10. 2016
Slavný animovaný seriál Simpsonovi odvysílal už svou 600. epizodu a jeho popularita je stále obrovská. Tvůrcům se navíc při komentování aktuálního dění čas od času podaří předpovědět budoucnost. Ať už jde o chytré hodinky, o kandidaturu Donalda Trumpa na amerického prezidenta, nebo třeba o pád rublu.

Funkce končícího hejtmana Haška: z 29 jich zbylo osm
20. 10. 2016
Brno, jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Někdo sbírá známky, jiný modely aut. Dosluhující jihomoravský hejtman Michal Hašek byl známý tím, že hromadil funkce. Ještě před třemi lety jich měl devětadvacet. Letos už je situace úplně jiná, zastává jich osm.

VIDEO: Podívejte se, jak policisté zatýkali břeclavského vězně na útěku
19. 10. 2016
České Budějovice - Husarský kousek se v úterý večer podařil členům zásahové jednotky jihočeské policie. Již podruhé zadrželi uprchlého vězně Davida Váchu, po kterém bylo vyhlášeno pátrání v celé republice. Tentokrát se ukrýval v Českých Budějovicích.

I výměna okna zaviní otravy, upozorňuje kominický technik
19. 10. 2016
Jižní Morava /ROZHOVOR/ – Revize karem a komínů. Tuto povinnost spousta lidí zanedbává, ačkoli následky můžou být tragické. „Vyhláška nařizuje, že majitel musí nechat komíny a karmy od plynových spotřebičů zkontrolovat odborníkem nejméně jednou ročně," připomíná kominický technik Pavel Ulrich.

Ztratil města i Senát. Kurz na prezidenta 50:1
19. 10. 2016
Rohatec /INFOGRAFIKA/ - Před dvaceti lety poslali lidé Zdeňka Škromacha do Poslanecké sněmovny. O tomto víkendu mu ale voliči v hlasování o novém senátoru za Hodonínsko důvěru nesvěřili. Rohatecký rodák tak ve vrcholné volené funkci minimálně na čas skončil. „Šance na návrat má, už příští rok se nabízí Poslanecká sněmovna. Škromach je jednou z nejvýraznější tváří sociální demokracie. Bude-li chtít, lze předpokládat, že se na krajské kandidátce objeví hodně vysoko," řekl politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity. Analýze volebního neúspěchu se nyní věnuje Hodonínský deník Rovnost.

Kritická situace. ČAD chybí řidiči, ti současní si ani nemohou vybrat dovolenou
19. 10. 2016
Blanensko – Dopravce ČAD Blansko zaměstnává řadu řidičů v důchodovém věku. I tak ale muži a ženy za volantem autobusů ve firmě chybí a ti stávající si kvůli tomu ani nemohou vybírat dovolenou. Společnost proto ve čtvrtek pořádá velkou náborovou akci. Koho zajímá práce řidiče autobusu, může od deseti hodin do tří odpoledne přijít za budovu ředitelství ČAD v Nádražní ulici v Blansku, kde se dozví všechny potřebné informace.

Konec omezení. Dálnice D1 bude od pondělí bez dělníků, má být bezpečnější
19. 10. 2016
Vyškovsko – Je prakticky jedno, zda jede z Brna směrem na Vyškov nebo naopak na Vysočinu. Dálnice D1 je v obou směrech plná dělníků, těžké techniky a řady omezení. Řidič David Král, který cestuje po celé republice, si na neustálé uzavírky už tak nějak zvykl. „Je to ale velmi nepříjemné. Musím vždy počítat s výraznou časovou rezervou, na tuzemské dálnice se nedá spolehnout," upozornil řidič.

Zeptejte se přímo v Bruselu. Deník zajistí odpověď
18. 10. 2016
Zajímá Vás, čím je pro nás důležitý Evropský parlament? Chcete vědět, jak úředník v Bruselu může ovlivnit Váš život? Máte konkrétní problém, který by měly řešit evropské instituce v Bruselu?

Celý nabídl, že odstoupí. Jihomoravští lidovci ho ale jako předsedu podpořili
18. 10. 2016
Brno, jižní Morava – Krajský výbor KDU-ČSL v Jihomoravském kraji vyjádřil podporu předsednictvu v čele s Romanem Celým, přestože KDU-ČSL po neúspěšných vyjednáváních o koalici skončí v opozici. V úterý to sdělil právě jihomoravský předseda strany Celý. Nabízel svůj odchod, ale nikdo ho nepožadoval.

Čištění komínů patří profesionálům, falešní kominíci můžou i zabíjet
18. 10. 2016
Jižní Morava – Rozhodl se ušetřit na pravidelném čištění komínu. Po dlouhé době si zatopil v krbu, navrstvené saze v komínu vzplály a od nich shořel celý dům.

Škromach: Chci si teď uspořádat vlastní život
18. 10. 2016
Rohatec /ROZHOVOR/ – Neúspěch Zdeňka Škromacha v cestě za obhajobou senátorského postu překvapil více než vítězství jeho soupeřky Anny Hubáčkové. V sázkové kanceláři Tipsport přišel jeden z tipérů kvůli prohře rohateckého rodáka o deset tisíc korun. Především ale bývalý ministr, místopředseda senátu i někdejší lídr sociálnědemokra­tické kandidátky pro sněmovní volby ve vysoké politice minimálně na čas končí.

Český nesmysl: Minijatka na farmě musí plnit předpisy jako Kostelecké uzeniny
17. 10. 2016
Zásadně bez dotací a úvěrů. Tímto pravidlem se při zvelebování svého zámeckého panství v Nových Hradech u Litomyšle řídí manželé Magda a Petr Kučerovi. I tak musejí překonávat mnohé překážky, nastražené státní správou. „Společnosti by měla sloužit, ale často funguje jako represe," říká zámecký podnikatel. Odradit se však nenechá. Právě dokončuje minijatka pro daňky a jeleny z vlastního chovu, přitom musí splnit předpisy, jako by stavěl Kostelecké uzeniny v malém.

Zavřený hlavní tah I/43: ve směru na Svitavy pojedou řidiči oklikou přes Blansko
17. 10. 2016
Blanensko – Po dva víkendy musejí počítat s objížďkou řidiči, kteří jezdí po hlavním tahu v regionu, silnici I/43. Ve směru z Brna na Svitavy odbočí už v Lipůvce a pojedou přes Blansko.

Před 145 lety poprvé krachl sen o české samostatnosti
16. 10. 2016
Psal se 10. říjen 1871, když pražský zemský sněm schválil za neúčasti českoněmeckých poslanců návrh na ustavení české autonomie v rámci Předlitavska. Příznivě nakloněný císař se ale odporu Němců lekl a tzv. fundamentální články vetoval. O to silněji pak český sen o vlastním státě rezonoval v roce 1918.

Dochovala se jako jediná. V Klamově huti vyráběli železo, slitinu i točili film
16. 10. 2016
Blansko /HISTORIE OD PODLAHY/ – Jako jediná z železářských hutí na území bývalého blanenského panství rodu Salmů se dochovala do dnešní doby. Byla jednou z prvních v Česku, ve které se používalo minerální palivo. Řeč je o Klamově huti. Právě jí je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Historie od podlahy.

Senátní finále voliče netáhne. Na jižní Moravě jich zatím přišlo devět procent
14. 10. 2016
Jižní Morava – Druhé kolo senátních voleb první den přilákalo pouze asi devět procent voličů, v jejichž obvodě se letos na jižní Moravě senátoři volí. Těch je přitom rovnou pět.

Politolog o prezidentských volbách v USA: Nedělám si iluze, že jsme důležití
14. 10. 2016
Brno /ANKETA/ – Jen tři a půl týdne zbývá do amerických prezidentských voleb. Politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity v Brně kampaň obou kandidátů sleduje. „Clintonové škodí, že je technokratka, která nedává moc najevo emoce, a Trump pouze rozdmýchává naštvanost společnosti," říká.

Počet nových případů žloutenky na jižní Moravě znovu narůstá
14. 10. 2016
Brno – V Jihomoravském kraji znovu narůstá počet nově nakažených žloutenkou. Za poslední týden přibylo 25 případů, sdělila v pátek ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Na přelomu září a října přitom přibylo za týden jen devět případů, což ale hygienici nechtěli předčasně označovat za ústup. Od začátku roku zaznamenali na jižní Moravě 319 potvrzených případů.

"Lidová myslivost" jde často proti zájmům přírody i milionů lidí
14. 10. 2016
Myslivost může být krásné hobby – ale postkomunistická „lidová myslivost" v Česku jde často proti zájmům přírody i milionů lidí, kteří s flintou do lesa nechodí. Nyní, kdy se projednává novela mysliveckého zákona, se spory o pojetí myslivosti opět vyhrocují.

V Pavlově poodhalí éru lovců mamutů. Lysice lákají na zámecké dýňobraní
14. 10. 2016
Jižní Morava /TIP NA VÍKEND/ - Přenést se do doby, v níž žili lovci mamutů, mohou návštěvníci Archeoparku Pavlov na Břeclavsku. Letos tam poprvé oslaví Mezinárodní den archeologie. Svět historie se speciálním programem se zájemcům otevře v sobotu v devět hodin dopoledne. Jeho součástí bude ve dvě hodiny odpoledne také přednáška na téma Lovci mamutů pod Pálavou. Přednese ji Martin Novák z brněnského archeologického ústavu. „Je to odborník, o té době ví spoustu věcí. Podílel se na výzkumech, návštěvníci se mohou dozvědět plno zajímavých faktů," upozornila Věra Hábová z pavlovského archeoparku.

Druhé kolo voleb do senátu: dosavadním senátorům sázkaři příliš nevěří
14. 10. 2016
Jižní Morava – V pátek ve dvě hodiny odpoledne se po týdnu otevírají volební místnosti. Pouze na pěti místech v kraji.

Hasiči vyměnili hadice za knížky. Dětem předčítali vlastní pohádky
13. 10. 2016
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Hasiči z jednadvaceti stanic v Jihomoravském kraji ve čtvrtek předčítali pohádky dětem z mateřských a základních škol. Nečetli jim však žádnou klasiku, ale pohádky hasičské, které napsali samotní příslušníci hasičských sborů z celé České republiky. Svými díly přispěli třeba vyšetřovatelé, velitelé družstva výjezdových hasičů či dokonce krajský ředitel.

Velkopěstitel konopí měl v domech stovky rostlin, maskoval je i v kukuřici
13. 10. 2016
Hodonínsko /FOTOGALERIE/ – Až deset let ve vězení může strávit čtyřiadvacetiletý muž z Hodonínska, který v nedávné době skončil v rukou kriminalistů z toxitýmu. Ve dvou domech pěstoval a sušil stovky rostlin konopí.

Druhé kolo voleb: poraženým vadí Žaloudíkovy absence v Senátu
13. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Na pěti místech jižní Moravy půjdou lidé k volebním urnám znovu o nastávajícím víkendu. Budou rozhodovat ve druhém kole senátních voleb. Do něj postoupilo deset kandidátů.

I váš hlas může rozhodnout v soutěži o nejlepší zpravodajský web
13. 10. 2016
Hlasujte v ceně českého internetu Křišťálová Lupa 2016! Díky vám má Deník.cz, pod který spadají i jihomoravské weby Rovnosti, šanci uspět mezi nejlepšími v kategorii "Zpravodajství".

Ladění koalice: ANO má mít v krajské radě 5 míst, ČSSD 4, ostatní po jednom
13. 10. 2016
Jižní Morava – Nová rada Jihomoravského kraje by měla být v nadcházejícím čtyřletém období jedenáctičlenná, pět členů včetně hejtmana by v ní mělo mít ANO, čtyři členy ČSSD a po jednom zbývající dva partneři, tedy Starostové pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. O početních poměrech v radě informoval lídr ANO a kandidát na hejtmana Bohumil Šimek. Na vytvoření koalice se výše zmíněné strany dohodly ve středu.

ANO v čele trojbloku připravuje koalici s ČSSD. Lidovci i Hašek jsou ze hry
12. 10. 2016
Jižní Moravu – Domluveno. Jihomoravský kraj dostane novou vládnoucí koalici. Zástupci hnutí ANO, které minulý týden vyhrálo volby, ve středu večer oznámili, že o spolupráci dál jednají se sociálními demokraty. A ještě večer s nimi spolu se svými spojenci Starosty a TOP 09 se Žít Brno podepsali dohodu o společném postupu.

Med ze střechy kulturního domu vyhrál soutěž. Kyjov proto chce chovat víc včel
12. 10. 2016
Kyjov – První místo na premiérovém ročníku Mezinárodního hodnocení medu patří Kyjovu, který má dva úly na střeše tamního kulturního domu.

Nanotechnologie změní budoucnost hygienických vložek
11. 10. 2016
Levnější a bezpečnější dámské hygienické vložky? O tom jsou přesvědčeni indičtí vědci, kteří zveřejnili výsledky svého projektu, který využívá nanovláken. Nová technologie by měla změnit tabuizované téma v indické společnosti, menstruační krvácení žen. Mnoho žen v Indii hygienické prostředky vůbec nepoužívá, protože si je nemůže dovolit.

Hašek v kraji propadl. Zamotal se do kauz
11. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Je to fáma, je to fáma, je to fáma. Prohlášení Michala Haška v přímém televizním přenosu, kde jedenáctkrát za sebou popřel svoji účast na takzvané lánské schůzce, už vstoupilo do historie. „Nepovedená komunikace kolem schůzky nebo případ lobbistky Jany Mrencové stranu poškodily," zhodnotil politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity. Nebyly to ale jediné prohřešky.

Jednání o krajské koalici: Celý vzdal boj o hejtmana, chce stabilní vládu
11. 10. 2016
Jižní Morava – Dohoda přes noc, o které nám nikdo neřekl. Jednání o hejtmanovi pro někoho mimo ANO je už bezpředmětné. Tak v úterý komentoval vznik trojbloku hnutí ANO lídr lidovců Roman Celý. „Je to určitý způsob vyjednávání. Budeme to respektovat a jsme připraveni na jednání o budoucí stabilní koalici," řekl Celý.

Další rozbroje mezi myslivci a majiteli pozemků? Propíchaná kola za třicet tisíc
11. 10. 2016
Velká nad Veličkou – Třicet tisíc korun. Asi taková škoda vznikla nově zvolenému starostovi Honebního společenstva Bozetín ve Velké nad Veličkou Josefu Halíčkovi. „Ve čtvrtek jsem šel poklidit zvířata na ranč, kde mám i vozový park. A zhrozil jsem se, co se tam stalo," popsal Halíček.

Uprchlý nebezpečný vězeň: inspekce prověřuje i zaměstnance věznice
11. 10. 2016
Břeclav - Břeclav má uprchlého vězně číslo dva. Stal se jím David Vácha. Policie před ním varuje.

Dohady o koalici: vítězné ANO i druzí lidovci chtějí obsadit pozici hejtmana
10. 10. 2016
Jižní Morava - Dohady o krajské koalici pokračují. Lidovci upevnili pozici spojením se Starosty. Přou se s ANO o hejtmana.

Podíl nezaměstnaných na jižní Moravě v září klesl na 5,9 procenta
10. 10. 2016
Jižní Morava – Na jižní Moravě dlouhodobě klesá nezaměstnanost. Dostala se na 5,9 procent, což je o 0,2 procenta méně než v srpnu. Spolu s červnem je tak září měsíc s nejnižší nezaměstnaností. Je to nejméně od ledna 2009.

Jedenáct párů volilo v krojích. Pohořeličtí spojili volby a hody
9. 10. 2016
Pohořelice – K volebním urnám dorazilo v sobotu v Pohořelicích na pomezí Brněnska a Břeclavska jedenáct krojovaných párů. Zároveň s krajskými volbami slavili ve městě takzvané babské hody.

Platební karta místo jízdenky? Možnost se rýsuje pro cestující v celém kraji
9. 10. 2016
Jižní Morava – Kontrola jízdenek prosím. Vlastníte roční kupon? Přiložte prosím platební kartu. Tak podle všeho budou od ledna vypadat kontroly revizorů v brněnské dopravě. Jak Deník Rovnost již informoval, nově si lidé mohou zaplatit roční jízdné přes internet.

U voličů stále táhne Juránek. Dostal nejvíce preferenčních hlasů
9. 10. 2016
Jižní Morava – Jihomoravané se naučili kroužkovat své oblíbené politiky na kandidátních listinách. Svědčí o tom i relativně časté používání tohoto nástroje u voleb.

Volební analýza: Republika, kraj nebo Brno?
9. 10. 2016
Jižní Morava – Jihomoravané zvolili změnu. Přestože hejtman Michal Hašek dostal tisíce osobních hlasů, ještě víc je těch, kteří ho už ve vedení kraje nechtějí. Sociální demokracie přišla oproti minulým krajským volbám o čtyřicet tisíc hlasů (a víc než polovinu zastupitelů) a vypadá to, že už u krajské vlády nebude. Minimálně ne jako hejtman.

Koaliční námluvy: zatím bez jasného výsledku, ČSSD jedná s ANO bez Haška
9. 10. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ – Osm let vlády sociální demokracie a hejtmana Michala Haška je pravděpodobně u konce. Krajské volby na jihu Moravy vyhrálo hnutí ANO s patnácti zastupiteli, následované lidovci s jedenácti. Až na třetím místě skončili sociální demokraté, kteří budou mít stejně mandátů jako jejich bývalý koaliční partner. Strany teď vyjednávají o možné koalici, v neděli v podvečer ale zástupci žádné z nich zatím nechtěli ani nastínit probírané varianty.

Strážníci: Odhozených jehel v ulicích přibývá, nejvíc v krajském městě
9. 10. 2016
Jižní Morava – Nasadili si ochranné rukavice, vzali speciální pinzety a s boxy na infekční materiál se vydali do ulic. Brněnští strážníci před pár dny vyrazili do města na druhý ročník celoměstské akce Jehla, při které z dětských hřišť, parků a odlehlých městských koutů vysbírají použité a odhozené injekční stříkačky.

Tři senátoři obhajují křesla, jeden ze hry vypadl. Náskokem překvapil hvězdář
8. 10. 2016
Jižní Morava – Potká se astronom, doktor a předseda zemědělského družstva… To není začátek vtipu, ale druhé kolo senátních voleb na jižní Moravě. O senátorské křeslo se utká příští pátek a sobotu deset kandidátů. Ze čtyř opět kandidujících senátorů postoupili tři – v obvodu Blansko se do závěrečného duelu neprobojoval v sobotu senátor Jozef Regec.

Poražený hejtman Hašek: Kraji se prohnalo tsunami Agrofertu, lidé chtěli změnu
8. 10. 2016
Brno /ROZHOVOR/ – Sociální demokracie šla do voleb s ambicí obhájit vítězství. Skončila ale na třetím místě za Hnutím ANO a lidovci. „Na prvním místě chci poblahopřát vítězi voleb," říká současný hejtman Michal Hašek. Podle něj sociální demokracii výsledek voleb stále opravňuje k tomu účastnit se jednání o krajské koalici. V politice rozhodně nekončí.

Krajské volby vyhrálo ANO. ČSSD skončila až třetí
8. 10. 2016
Jižní Morava - Sečteno. Volby do krajského zastupitelstva vyhrálo s 20,84 procenty hlasů Hnutí ANO a získalo 15 mandátů. V napínavém boji o druhé místo zvítězili s 15,94 procenty a ziskem 11 mandátů křesťanští demokraté, kteří o pět desetin procenta porazili sociální demokraty, kteří jich získali rovněž 11. Čtvrté místo obsadili komunisté s 9,69 procenty a sedmi mandáty. Za nimi se umístili občanští demokraté (8,07 procent, 6 mandátů), Starostové pro jižní Moravu (6,21 procent), koalice SPD a SPO (5,66 procent) a Zelení a piráti (5,11 procent). Starostové pro jižní Moravu, SPD a SPO a TOP09 získali čtyři mandáty, Zelení a Piráti tři. Ke krajským volbám zamířilo 36,84 procent voličů. Ze senátních voleb v obvodu 55 postupuje do druhého kola Pavel Staněk (ANO) s 19,65 procenty a Jan Žaloudík (ČSSD) s 18,62 procenty. V obvodu 58 vyhrál s 28,16 procenty Jiří Dušek (ANO) a do dalšího kola postupuje spolu se Stanislavem Juránkem (KDU-ČSL), který dosáhl 21,99 procent hlasů. Voleb do senátu se zúčastnilo 39,9 procent voličů.

ONLINE: Krajské volby? Poražený Hašek a vítězné Hnutí ANO
8. 10. 2016
Jižní Morava – Hlasy v krajských volbách v Jihomoravském kraji jsou sečteny. Zvítězilo Hnutí ANO, druzí skončili lidovci a až na třetím místě skončila ČSSD vedená dosavadním hejtmanem Michalem Haškem. Pokračování podrobné online reportáže najdete na www.rovnost.cz.

Královské nájemné? Zahrnuje i nábytek, upozorňují úředníci
8. 10. 2016
Brno, jižní Morava – Přes šest set tisíc korun ročně platí ministerstvo financí za pronájem kanceláří v Brně na Nových sadech. S náklady na úředníka sto osm tisíc korun obsadila tato kancelář v kraji druhé místo mezi nejdražšími, které si státní instituce pronajímají.

Voják postřelil kolegu ve vyškovském baru. Zřejmě nešťastnou náhodou
8. 10. 2016
Vyškov – Těžkým zraněním skončila po výstřelu v noci na sobotu návštěva šestadvacetiletého vojáka v jednom z barů na Masarykově náměstí ve Vyškově. Jak se událost stala, je v šetření policie. „Nic ale zatím nenasvědčuje úmyslnému jednání. Událost mohla být pouze nešťastnou náhodou," sdělila policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Voliči se k urnám nehrnuli ani v sobotu. Účast v kraji přesáhla třetinu
8. 10. 2016
Jižní Morava – Volební místnosti se v sobotu v osm hodin ráno opět otevřely pro poslední voliče, kteří chtějí vhozením svého hlasu ovlivnit budoucí směřování Jihomoravského kraje a rozhodnout o tom, kdo je bude zastupovat v senátu. Na jižní Moravě do sobotních 13 hodin odvolila v krajských volbách více než třetina voličů.

První den přišla k volbám pětina lidí. Člen komise oblékl triko s rudou hvězdou
7. 10. 2016
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Boj o hlasy má za sebou úvodní část. Na jižní Moravě v pátek zamířilo k volbám do krajského zastupitelstva 20,28 procent voličů, o jedno procento méně pak do senátu. Účast za první den je stejná jako před čtyřmi roky. Volební místnosti se v pátek uzavřely úderem desáté hodiny večer, lidé mohou volit ještě v sobotu od osmi ráno do dvou hodin odpoledne.

Avion zve na rytíře a maskované bojovníky z Lega. Slavkov láká na dýňobraní
7. 10. 2016
Jižní Morava /TIP NA VÍKEND/ - Vytrénovat své nindžovské schopnosti a nebo se bavit s kamarády mohou děti i dospělí od soboty v nákupním centru Avion Shopping Park. Svět lega se návštěvníkům otevře poprvé v sobotu v deset hodin dopoledne na akci Lego ostrov kreativity.

Sledujte živě volby s Deníkem Rovnost
7. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od pátečních čtrnácti hodin lidé na jižní Moravě rozhodují v krajských volbách. V pěti volebních obvodech volí také senátory. V Brně a Břeclavi také lidé rozhodují v referendech o poloze vlakového nádraží, respektive stavbě velkoprodejny. Sledujte nejpodrobnější volební zpravodajství z vašeho okresu, sčítání výsledků a nejzajímavější události. Vše podstatné pro vás sleduje náš volební tým.

Máte zmatek ve volbách a referendech? Čtěte naši přehlednou volební kuchařku
7. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Už v pátek odpoledne zamíří Jihomoravané k volebním urnám, aby rozhodli, kdo příští čtyři roky usedne v křeslech krajských zastupitelů. Někteří určí také své zástupce v senátu. Brňané a Břeclavané navíc vyrazí k referendům o hlavním vlakovém nádraží a novém nákupním centru. Kdo nestihne hlasovat v pátek, bude mít příležitost ještě v sobotu.

Chodit do dvou kostelů? Tradice obyvatel z Hoštic-Heroltic postupně mizí
6. 10. 2016
Hoštice-Heroltice - Jedna vesnice, dvě farnosti. Od nepaměti Hoštičtí chodí do kostela v obci, Heroltičtí dojíždějí na mše do nedalekých Topolan. Jde o tradici, nicméně v posledních letech se začala vytrácet.

Ve zchátralém domě spadly stropy a zavalily dva chlapce. Jeden zemřel
6. 10. 2016
Dubňany – V Dubňanech na Hodonínsku se ve čtvrtek odpoledne propadl strop starého zchátralého domu. Podle dostupných informací pod troskami zůstali dva nezletilí chlapci. „Dítě školního věku nepřežilo," sdělila Deníku mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Neštěstí se stalo v části Jarohněvice.

Sledujte volební zpravodajství regionálních Deníků
6. 10. 2016
Tento víkend nás čekají krajské volby, hlasovat se bude také o třetině kandidátů do Senátu. Deník.cz pro vás připravil speciální stránky, na kterých se budou zobrazovat průběžné i konečné výsledky včetně výčtu zvolených kandidátů. Už od pátečního poledne budeme také on-line zprostředkovávat aktuální informace. Vzhledem k tomu, že máme v regionech nejvíce redaktorů ze všech médií, můžete čekat to nejúplnější zpravodajství z celé republiky.

Stávková pohotovost u záchranky: Kontrola nezkoumala, co měla, vadí odborářům
6. 10. 2016
Brno – Doposud nemáme žádné výsledky kontroly, ale v zápise poradního sboru stojí, že dopadla dobře, upozornili ve čtvrtek odboráři. Hloubková kontrola měla prošetřit vyostřenou personální situaci v jihomoravské záchrance, kvůli které vyhlásili na konci července stávkovou pohotovost. Odboráři však poukazují na to, že se kontroloři věnovali odlišným záležitostem.

Zoopark hlásí vyšší návštěvnost. Klokany má předjednané, budou příští rok
6. 10. 2016
Vyškovsko – V dobrých sezonách evidují na konci roku kolem 175 tisíc návštěvníků. A přestože ta letošní ještě není u konce, loňský propad, kdy lidi lákala díky tropům spíš koupaliště, se ve vyškovském zooparku podle všeho opakovat nebude.

Znalost jižní Moravy? Mezi kandidáty na hejtmana premiant není
5. 10. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ – Jak se jmenuje nejvýznamnější památka přemyslovské éry ve Znojmě? Které fotbalové kluby jižní Moravy si už někdy zahrály utkání nejvyšší ligy? Nejen znalosti samosprávy kandidátů na hejtmana u devíti vybraných stran prověřil kvíz Deníku Rovnost.

Přijaté Zásady územního rozvoje pod palbou: Nejsou hotové, říkají kritici
5. 10. 2016
Jižní Morava – Tříleté martyrium ve středu skončilo. Krajští zastupitelé konečně schválili vydání Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. Projednávání se ovšem neobešlo bez konfliktů.

Online rozhovor: na dotazy čtenářů odpovídal Roman Celý
5. 10. 2016
Jižní Morava - Jednička kandidátky KDU-ČSL na jižní Moravě Roman Celý ve čtvrtek 6.10. od 13.00 odpovídal čtenářům Deníku Rovnost v online rozhovoru na jejich dotazy.

Návrat původních ryb do řek. Prvních pár set malých jeseterů opět plave v Dyji
5. 10. 2016
Břeclav /REPORTÁŽ/ – Prvních dvě stě padesát jeseterů malých vypustili do řeky Dyje. Celkem jich mají vysadit do Moravy a Dyje pětadvacet tisíc. Náklady budou skoro půl milionu korun.

Vzácnou Bakchovu fontánu bučovického zámku ohrožuje sůl. Voda z ní opět netryská
5. 10. 2016
Bučovice – Trvalo skoro tři sta let, než byla znovu uvedena do provozu. Bakchovu fontánu na nádvoří bučovického zámku svlažovala voda pravděpodobně naposledy v roce 1722. V roce 2014 z ní vytryskla znovu. Jenže jen na necelé tři sezony. I přes nákladnou rekonstrukci má totiž problém. Ve spodní části je v oblasti pod chrliči vody narušená výkvěty solí, které kromě estetické stránky ničí i kamenicko-sochařskou výzdobu.

Předvolební debata: Nejvíc nepravd řekl lidovec Celý, zhodnotil Demagog.cz
4. 10. 2016
Brno /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Osm kandidátů na hejtmana se utkalo v páteční diskuzi České televize. Brněnský projekt Demagog.cz, který hodnotí pravdivost výroků politiků, ověřil i tuto debatu.

Projekt Rovnosti SMS voličům: lídři kandidátek odpovídali v krátkých zprávách
4. 10. 2016
Jižní Morava – Už v pátek se otevřou volební místnosti a Jihomoravané budou vybírat novou krajskou reprezentaci. Deník Rovnost proto přišel s projektem SMS voličům. Oslovil devět hlavních politických stran, hnutí a koalic, aby odpověděly na sérii jedenácti otázek. Na každou měli jen 160 znaků, tedy rozsah běžné SMS.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídal Bohumil Šimek
4. 10. 2016
Jižní Morava – Od května roku 2015 pracuje jako ředitel Městské policie Brno. V nadcházejících krajských volbách sedmého a osmého října se bude Bohumil Šimek ucházet o přízeň voličů jako lídr kandidátky hnutí ANO 2011.

U politiků vítězí facebook. I když často chudý
4. 10. 2016
Jižní Morava – Poslední dny odpočítávají politici ucházející se o post v krajském zastupitelstvu do chvíle, než se otevřou volební místnosti. Většina z nich vyšla za voliči do ulic v rámci takzvané kontaktní kampaně. V kontaktu se ale s lidmi snaží být i na sociálních sítích.

Online rozhovor: Michal Hašek odpovídal na dotazy čtenářů
4. 10. 2016
Brno – Sociální demokrat Michal Hašek stojí v čele Jihomoravského kraje už osm let. Od doby, kdy porazil tehdejšího lidoveckého hejtmana Stanislava Juránka. V letošních krajských volbách 7. a 8. října ho čeká boj o třetí období v čele kraje.

Na poštu se ženě kvůli pivařům moc nechce. Jinde Poštu Partner odmítají
4. 10. 2016
Vyškovsko – Jít si něco vyřídit a přitom mít za zády muže popíjejícího pivo? Taková myšlenka se nezamlouvá obyvatelce Kučerova Ludmile Vítové. Je tomu měsíc, co v obci nahradila klasickou pobočku Pošta Partner. Sídlí právě v restauraci.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídal Ivo Pojezný
3. 10. 2016
Brno – Ivo Pojezný, dlouholetý pedagog, kterého ve volbách v roce 2013 preferenční hlasy posunuly do poslanecké sněmovny, se rozhodl utkat o přízeň voličů i v krajských volbách sedmého a osmého října.

Ostrá debata jihomoravských lídrů? Spíš poklidná diskuze
3. 10. 2016
Brno – Útok nových stran na hejtmana Michala Haška? Spíš poklidná diskuze v České televizi. Kdo si libuje ve vyostřených debatách při americkém prezidentském duelu Trumpa a Clintonové, musel být v pátek večer trochu zklamaný. Politická debata zájemců o post jihomoravského hejtmana byla navzdory očekávání mírná.

Záchranáři pojedou pomoci i za hranici
3. 10. 2016
Hnanice, Znojmo – Nehody, velké havárie a vůbec případy, kdy mají záchranáři víc práce, než dostupných posádek pomůže řešit dohoda mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem. Stanoví pravidla a podmínky pro vzájemnou pomoc přes hranici.

Účet za volební kampaně: 20 milionů. Pomáhají dary i dobrovolníci
3. 10. 2016
Jižní Morava – Dvacet milionů korun. Takovou částku má v letošním rozpočtu Jihomoravský kraj na podporu nízkoprahových center pro děti a mládež. Stejnou sumu se rozhodla devítka hlavních stran investovat do předvolební kampaně.

Jiří Přibáň: Největším ohrožením civilizace je národní suverenita
2. 10. 2016
Dnešní Evropané ze všeho nejméně chtějí pokračování současného stavu. Brexit by nám měl otevřít oči, protože hledíme do propasti a nevíme, jak zabránit pádu, říká v rozhovoru s publicistou Karlem Hvížďalou český právní filozof Jiří Přibáň, který působí na cardiffské univerzitě. Hovořili spolu mimo jiné o procesu vystoupení Velké Británie z EU.

Povinné plavání ve školách? Už příští rok
2. 10. 2016
Jižní Morava - Povinné plavání v základních školách? Pravděpodobně už v příštím školním roce. Přestože většina dětí ve školách do plavání chodí, bezplatný plavecký výcvik pro první stupeň chce ministerstvo školství do výuky tělesné výchovy začlenit povinně.

Mrtví na přejezdech? Správa železnic chce některé uzavřít a postavit podchody
1. 10. 2016
Jižní Morava - Tři mrtví a tři zranění. Taková je bilance letošních nehod na železničních přejezdech v Jihomoravském kraji. Loni za stejné období přitom zemřel jen jeden člověk. „Poslední čtyři roky mrtvých na přejezdech ubývalo, teď je jich zase víc. Úsek trati mezi Veselím nad Moravou a Strážnicí na Hodonínsku je doslova černá díra," poznamenal Pavel Skládaný z Centra dopravního výzkumu.

Online rozhovor: na dotazy čtenářů odpovídal Roman Celý
1. 10. 2016
Jižní Morava - Jednička kandidátky KDU-ČSL na jižní Moravě Roman Celý v pondělí od 8:30 hodin odpovídal čtenářům Deníku Rovnost v online rozhovoru na jejich dotazy.

Online rozhovor: Tomáš Soukal odpovídal na dotazy čtenářů
1. 10. 2016
Brno – Tomáš Soukal, ekonom a předseda představenstva společnosti KORDIS JMK, která zajišťuje Integrovaný dopravní systém na jižní Moravě, vstupuje do krajských voleb za sociální demokracii. O přízeň voličů se bude ucházet sedmého a osmého října.

Čtyři roky v kraji: nedostatky v dopravě vadí všem, na vinících se neshodnou
1. 10. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Neexistující opozice a skandály kolem hejtmana Michala Haška. I tak si zapamatovali jihomoravští zastupitelé své čtyřleté volební období. Do boje o místa v novém pětašedesátičleném výběru jim zbývá týden.

OBRAZEM: Nejmenší papoušci na světě čekají v bošovické zahradě mladé
30. 09. 2016
Bošovice – Čtrnáct nových druhů papoušků letos přivítali v bošovické papouščí zahradě. Mimo jiné si cení nejmenších druhů papoušků na světě: papoušíčka brýlatého a vrabčího.

Brno láká na noc vědců. Vyškovský dinopark zase na ještěry pod rouškou tmy
30. 09. 2016
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Na jednu noc se stát vědcem a objevovat. Třeba se ponořit do tajů šifrování textů nebo se zorientovat při živelné pohromě. To lidem nabídne letošní Noc vědců. Program připravilo několik institucí.

Hospodští mají z EET strach. Podle opozice je vláda šikanuje
29. 09. 2016
Praha /VIDEO/ - Důležitým tématem předvolební debaty lídrů uspořádané Deníkem 29. září byla problematika zavedení EET. Hospodští si totiž stěžují, že EET a potenciální, plošný zákaz kouření jim pořádně zkomplikují podnikání. Jak se k této otázce postavili jednotliví představitelé politických stran a jakou protiváhu mohou hospodským nabídnout? 

Doprava pro děti a seniory zdarma? Politici se neshodnou
29. 09. 2016
Praha /VIDEO/ - Sedm lídrů politických stran ve velké předvolební debatě Deníku odpovídalo na otázku, zda souhlasí se zavedením dopravy zdarma pro mladé lidi a seniory, kteří by takto mohli cestovat po celé České republice. Politici ale v této otázce nenalezli shodu. 

StB gang, objevilo se na bilboardu. Jejich úpravy? Recese i útoky konkurence
29. 09. 2016
Břeclavsko - Lidé na Břeclavsku upravují politickou reklamu poutající na kandidáty do krajského zastupitelstva. Někteří to berou jako lidovou tvořivost. Policie je dosud bez práce.

Žluté vlaky by mohly jezdit z Hodonína do Prahy přímo. Od prosince
29. 09. 2016
Hodonín – Už od prosince by se mohl rozjet vlak, který přiveze cestující z hodonínského nádraží do Prahy. Bez přestupování. Novinku připravuje soukromý dopravce. Hodonín má být, stejně jako Moravský Písek, zastávkou na přímé trase mezi Starým Městem a českou metropolí. Právě tady mají jezdit žluté vlaky RegioJet. „Ideální přímé spojení regionu Hodonínska a Slovácka s klíčovými centry na trase Brno, Pardubice a Praha. Bude se jednat o jeden pár spojů denně s ranním odjezdem z Hodonína a večerním návratem zpět z Prahy. Ideální spoj na jednodenní služební cestu nebo výlet," informoval Hodonínský deník Rovnost tiskový mluvčí RegioJet Aleš Ondrůj.

Úřad často zveřejní jen obrázky, kritizuje expert pro otevřenost veřejné správy
28. 09. 2016
Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Víte, kolik peněz dává váš kraj na opravy silnic, jak vypisuje výběrová řízení, koho posílá do dozorčích rad svých firem nebo komu zadává reklamu? Stejně jako před čtyřmi roky, kdy se naposled volilo do krajských zastupitelstev, i letos neziskové organizace udělaly rozsáhlou analýzu toho, jak otevřeně a občansky přívětivě regionální reprezentace vládly. Sdružení Oživení hodnotilo kraje v deseti kategoriích. Jednou z nich byl také přístup k informacím. Jihomoravský kraj v něm obsadil desáté místo ze třinácti, horší byla oblast územního plánování, kde byl poslední. „Výsledky jde dobře srovnat mezi kraji," říká o průzkumu expert na otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek.

Patrola u hranic se Slovenskem. Hledat případné migranty vypomáhali i vojáci
28. 09. 2016
Lanžhot /FOTOGALERIE/ – Vojáci a policisté obsadili hraniční přechody se Slovenskem. U Lanžhota na Břeclavsku v úterý hlídkovalo kolem padesáti uniformovaných mužů, za kterými přijel také ministr obrany Martin Stropnický. Cílem byla příprava na možný nápor migrantů. „Cvičení není vyvolané konkrétní situací či zvýšeným ohrožením. Zjistili jsme, kde nás tlačí bota. Pro vojáky je to příležitost si to v klidu vyzkoušet. Jde o důležitý vzkaz lidem, že nečekáme, až se něco stane," uvedl Stropnický.

Chytali papouška v hale, museli jej pokropit vodou
27. 09. 2016
Jižní Morava - Nečekanou sprchu dostal papoušek, který minulý týden vletěl do haly ve Vídeňské ulici v Brně. „Měl přibližně třicet centimetrů a museli jsme ho pokropit vodou. Chytili jsme ho pak asi za dvacet minut," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Špatné ovzduší loni zahubilo 5540 Čechů
27. 09. 2016
Celkem 5540 předčasných úmrtí si v loňském roce vyžádalo nadměrné znečištění ovzduší v České republice. Jde o odhad, který bere v úvahu objem emisí zdraví škodlivých látek – jemných prachových částic (známé pod zkratkou PM10), rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a dalších. Problém se týká hlavně severovýchodní Moravy a středního Polabí, nejmenší znečištění naopak má Jihomoravský a Karlovarský kraj.

Online rozhovor: kandidát do senátu Jiří Ventruba odpovídal na dotazy čtenářů
27. 09. 2016
Brno – Jiří Ventruba kandiduje za občanské demokraty do senátu v obvodu Brno-město číslo pětapadesát. Na souboj tak vyzve dosavadního sociálnědemokra­tického senátora Jana Žaloudíka. Kdo bude novým zástupcem v horní komoře parlamentu, rozhodnou voliči sedmého a osmého října.

Unikátní lišaj odlétl z Blanska. Směr Jaderské moře
27. 09. 2016
Blansko /FOTOGALERIE/ – Přes 650 kilometrů vzdušnou čarou. Zhruba tak dlouhá bude cesta, kterou musí z Blanska k Jaderskému moři urazit tažný tropický motýl lišaj oleandrový. Jedná se o naprosto unikátní přelet, protože výskyt tohoto motýla na našem území je velmi vzácný. Jeho největším nepřítelem bude chlad. Pokud klesne teplota pod deset stupňů, do cíle nedoletí. Nepřežije.

Otce i unesené miminko z Blanska našli policisté v Havířově. Dítě je v pořádku
26. 09. 2016
Blansko – Dlouhé chvíle plné strachu v pondělí zažila třicetiletá matka devítidenního chlapce z Blanska. Jeho otec ho v noci na pondělí odvezl autem pryč. Asi osmihodinové intenzivní pátrání nakonec dobře dopadlo. Policisté devětatřicetiletého muže i s dítětem našli ještě v ten den před polednem v Havířově. Chlapec je v pořádku.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídal Stanislav Juránek
26. 09. 2016
Brno – Stanislav Juránek, devětapadesátiletý kandidát za KDU-ČSL do krajského zastupitelstva a také senátu. Vystudoval Lesnickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně, sedmnáct let pracoval u Jihomoravských státních lesů.

Senátoři vynechali třetinu hlasování. U všech důležitých jsme byli, tvrdí
26. 09. 2016
Jižní Morava – Přesně 3223 hlasování, z toho 1298 absencí. Někteří jihomoravští zástupci v senátu vynechali za posledních šest let, tedy za své volební období, třetinu všech hlasování. Mezi největší absentéry patří podle zjištění Brněnského deníku Rovnost senátor za obvod pětapadesát Brno-město Jan Žaloudík, který zároveň vede Masarykův onkologický ústav v Brně. „Vždy jsem se účastnil všech důležitých hlasování. Nic jsem nezanedbal," omlouval svou absenci Žaloudík.

Odvrácená tvář potravinových doplňků
25. 09. 2016
Jsou snadno dostupné a slibují úlevu od mnoha obtíží a problémů. Výrobci je prezentují jako „přírodní prostředky" a vzbuzují u klientely falešný pocit neškodnosti a bezpečí. Ve skutečnosti číhá v chabě regulovaných vodách trhu s potravinovými doplňky na konzumenty celá řada nebezpečí.

Nejkrásnější Romkou je Adriana Malíková. Vyhrála československou Miss Roma
25. 09. 2016
Hodonín /FOTOGALERIE/ – Romské krásky z Čech, Moravy a Slovenska ovládly Hodonín. Už po šestnácté bojovaly o titul Miss Roma. Moderátor Jan Čenský je uvedl do čtyř disciplín – do dvojnásobného předvádění večerních šatů, divokého čardáše a promenády v plavkách.

Firma Skytoll žádá ÚOHS, aby Kapsch nesměl vybírat mýto
25. 09. 2016
Firma Skytoll, která vybírá mýto na Slovensku, rázně promluvila do další budoucnosti českého mýtného systému. Jak zjistil magazín Dotyk, v pátek na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poslala návrh, aby bylo ministerstvu dopravy zakázáno využívat služeb rakouské firmy Kapsch.

Průzkum: Zůstaneme bez pomoci, mají strach starší lidé
24. 09. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Přestože by poslední roky svého života strávila většina Jihomoravanů nejraději doma, téměř čtvrtina z nich se obává, že se o ně ve stáří nebo tíživé sociální situaci nikdo z rodiny nebo známých nepostará. Vyplývá to z průzkumu společnosti Augur Consulting. Jihomoravský kraj proto hodlá i nadále dotacemi podporovat domácí hospicovou péči.

Online rozhovor: na otázky čtenářů odpovídala starostka Sivic Marie Kousalová
24. 09. 2016
Brno – Marie Kousalová kandiduje do krajského zastupitelstva za KDU-ČSL. Je jí šestapadesát let, už šestnáct let vede obec Sivice nedaleko Brna. V roce 1990 nastoupila na nově vzniklý obecní úřad jako účetní a zaměstnankyně v administrativě. Z této pozice pomáhala vedení obce při prvních krocích. Poprvé kandidovala v komunálních volbách v roce 1998, kdy ji obyvatelé Sivic zvolili starostkou za KDU-ČSL.

Uctili badatele Absolona. Vysíláním ze dna propasti Macocha
24. 09. 2016
Moravský kras /FOTOGALERIE/ – Před osmdesáti lety vyhrávala lidem z rádií blanenská dechovka. Koncert tehdy rozhlas vysílal nikoliv ze sálu nebo studia, ale ze dna světoznámé propasti Macocha v Moravském krasu. Atmosféru místa opředeného strašidelnou pověstí o zlé maceše s tajemnou říčkou Punkvou si posluchači vychutnali i v pátek před polednem. A dokonce částečně i prostřednicím dobového mikrofonu ze třicátých let. Přesně v den, kdy uplynulo sto patnáct let od doby, co se na dno propasti spustil známý krasový badatel a archeolog Karel Absolon. Vnuk dalšího slavného badatele Jindřicha Wankela, od jehož sestupu na dno propasti letos uplynulo 160 let.

Nebezpečná klíšťata: nakažených lidí je v kraji oproti loňsku téměř dvojnásobek
24. 09. 2016
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Horečky, urputné bolesti hlavy a zvracení. První příznaky nakažení klíštětem přicházejí nenápadně, v důsledku nemoci však lidé mohou i zemřít. Na jižní Moravě se klíšťovou encefalitidou letos nakazilo zatím dvaatřicet lidí. Loni jich do září bylo pouze osmnáct.

Donald Trump a jeho oblíbené konspirační teorie
23. 09. 2016
Deník Washington Post vybral oblíbená témata, kterými republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump šokuje s oblibou okolí. Většinou jsou založeny na spekulacích, nebo byly dávno vyvráceny.

Na jihu Moravy přibylo za týden jen 12 nemocných žloutenkou
23. 09. 2016
Brno – V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden jen 12 nakažených žloutenkou, což je nejméně za několik posledních týdnů. Uvedla to ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní však nelze dělat závěry o tom, že by nemoc ustupovala. Od začátku roku zaregistrovali hygienici 270 nakažených, nejvíce jich je v Brně.

Knihy kradené z fary? Oba obžalovaní dostali podmínku
23. 09. 2016
Blansko – Dvouapůlletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky. Takové tresty v pátek udělil Okresní soud v Blansku oběma obžalovaným v kauze kradených knih z křtinské fary. Jitku Reichenauerovou ze Křtin soud uznal vinnou z krádeže a nedovoleného ozbrojování. Podle soudkyně Heleny Frantelové ukradla v roce 2013 z fary celkem dvě stě třicet kusů knih. Čtyřiadevadesát jich prodala sběrateli Martinu Charamzovi z Přerova. Za tisky téměř dvoumilionové hodnoty zaplatil Reichenauerové sto šedesát tisíc korun.

Vykolejený jeřáb ve Vnorovech je zpátky na trati
23. 09. 2016
Vnorovy /FOTOGALERIE/ – Po více než týdnu se v pátek dostal zpátky na trať vykolejený drážní jeřáb. Ten skončil mimo koleje minulou středu, když odstraňoval následky nehody, při níž o den dříve zahynul traktorista, a zranilo se několik cestujících.

V Černé Hoře poteče pivo proudem. Brňané si užijí první horalské hry
23. 09. 2016
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Poslední zářijová sobota bude v Černé Hoře tradičně patřit Pivní pouti. Již podvacáté si návštěvníci pochutnají na zlatavém moku, který jim obsluha natočí takřka na každém kroku.

Platy podle ministerstva: číšníci v kraji berou v průměru jedenáct tisíc
22. 09. 2016
Jižní Morava – Nezaměstnanost je nízká, na trhu je nedostatek pracovních sil. Zaměstnavatelé obtížně hledají i dělníky. „Zájem je ale také o sezonní zaměstnance, nejčastěji v oboru stavitelství," uvedl ředitel jihomoravské pobočky úřadu práce Josef Bürger.

Glosa: Babiš si myslí, že ministerstvo a stát mu patří
22. 09. 2016
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš má kolem sebe dost poradců, aby mu vysvětlili, že instituce, kterou dnes z pozice člena vlády řídí, mu opravdu nepatří. Navzdory tomu, že se ji rozhodl novátorsky řídit jako koncern Agrofert.

Pět způsobů, jak obejít EET
21. 09. 2016
Způsobů, jak se podnikatelé připravují na blížící se elektronickou evidenci tržeb (EET), je několik. Jaké zaručené rady jsou a nejsou zavádějící? Michal Wantulok, manažer pro vnější komunikaci společnosti Dotykačka popisuje několik teoretických možností s možnými postihy.

Online rozhovor: Michal Hašek odpovídal na dotazy čtenářů
21. 09. 2016
Brno – Sociální demokrat Michal Hašek stojí v čele Jihomoravského kraje už osm let. Od doby, kdy porazil tehdejšího lidoveckého hejtmana Stanislava Juránka. V letošních krajských volbách 7. a 8. října ho čeká boj o třetí období v čele kraje.

Nemocných s Alzheimerem na jižní Moravě přibývá, péče stojí miliardu ročně
21. 09. 2016
Jižní Morava – Lidí s Alzheimerovou nemocí na jižní Moravě přibývá. Vyplývá to z analýzy Všeobecné zdravotní pojišťovny, kterou vytvořila při mezinárodním dni této choroby.

Podnikatel vyhlásil ve 13 hodin padla. Vydělal na tom
20. 09. 2016
Majitel malé firmy z kalifornského San Diega, která vyrábí surfová prkna, přišel s nečekaným zlepšovákem. V jednu hodinu po obědě mohou jeho zaměstnanci odejít. Jejich efektivitu zvýšil také tím, že jim dal pět procent podílu na zisku.

Armádní výcvik: z prvních 800 přihlášených dobrovolníků přijede cvičit jen 18
20. 09. 2016
Vyškov /ANKETA/ – Přihlásilo se jich víc než 850. Z nich zhruba sto projevilo zájem o říjnový termín. Na první dobrovolné vojenské cvičení ve Vyškově, které začíná třetího října, nicméně nakonec přijede jen patnáct až osmnáct lidí. Vojáky to nepřekvapilo. „Mnozí zájemci s ohledem na termíny svých dovolených a jiných prázdninových plánů nakonec změnili rozhodnutí a nastoupí v dalších termínech," poukázal mluvčí generálního štábu armády Jan Šulc.

Krajské volby nanečisto. Studenti šli k urnám
20. 09. 2016
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Středoškoláci z celé České republiky si v úterý vyzkoušeli první den volebního hlasování nanečisto při letošních Studentských volbách. Do středy na svých školách mohou volit politické strany, které kandidují do krajských zastupitelstev. „Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství," přiblížil ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota.

Po aplikaci Záchranka přišlo V bezpečí
20. 09. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ - Upozorní na nebezpečí, ale dokáže mu i předcházet. Nová mobilní aplikace V bezpečí, kterou v pondělí představil Jihomoravský kraj, cílí hlavně na rodiče s dětmi a na staré lidi. Slouží jako osobní asistent bezpečnosti.

Putovní výstava láká na kuriozity z vesmíru, model rakety i skafandry astronautů
20. 09. 2016
Bratislava /REPORTÁŽ/ - Kdysi se prohánělo po Měsíci, teď stojí v záři reflektorů v místnosti s tmavě modrými zdmi. Spolu s dalšími unikátními předměty, které v minulých letech vystoupaly do vesmíru, poutají pozornost návštěvníků putovní výstavy Cosmos Discovery. Zájemci ji najdou na bratislavském výstavišti Incheba. Na místě, které je z Brna dostupné za asi hodinu a půl autem, zůstane několik měsíců.

Sexuolog Petr Weiss měl na Vysočině nehodu. Zemřeli dva lidé
19. 09. 2016
Rynárec - Sexuolog, psychiatr a soudní znalec Petr Weiss měl na Vysočině dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé. Tragédie se stala v pátek kolem páté hodiny odpoledne mezi obcemi Rynárec a Houserovka na Pelhřimovsku.

Jihomoravské nemocnice letos vymění 430 lůžek za patnáct milionů
19. 09. 2016
Brno – Nemocnice zřizované Jihomoravským krajem začnou v říjnu vyměnovat 430 starých lůžek za nová za 15 milionů korun. V nemocnicích je kolem 2100 lůžek, kraj plánuje obměnu 1000 z nich. První etapu stihne ještě letos. Potřeba obměny lůžek vyplynula z jednání s řediteli nemocnic.

Zásady kraje budou, dva dny před volbami. Není to korektní, tvrdí někteří
18. 09. 2016
Jižní Morava - Lepší pozdě, než-li vůbec. Tímto heslem se řídí končící vedení kraje. Ačkoliv se měli zastupitelé příští týden sejít naposledy v tomto volebním období, mimořádně chtějí jednat ještě v týdnu před volbami. Kvůli zásadám územního rozvoje.

Nelegálních běženců bylo o polovinu méně
17. 09. 2016
Jižní Morava - Uprchlická krize a tisíce migrantů na hranici? Katastrofické vize z loňského roku se nepotvrdily. Naopak, nelegálních běženců policisté letos za prvního půl roku zastavili téměř o polovinu méně než loni.

Nejlepší architektonický počin v kraji? Hlasujte v naší anketě
17. 09. 2016
Jižní Morava /ANKETA/ - Česká komora architektů v letošním roce vyhlásila první ročník České ceny za architekturu. Její cíl je zejména zhodnocení domácí architektonické produkce. Do soutěžní přehlídky se přihlásilo téměř pět stovek děl. Mezinárodní porota poté do užšího výběru nominovala třiašedesát děl, včetně devíti zástupců z jižní Moravy. „Hodnotitelé ze všech nominovaných poté vyberou pět až deset nejlepších. Kdo zvítězil, se všichni účastníci dozví v listopadu na slavnostním vyhlášení," uvedla mluvčí České komory architektů Zuzana Hošková.

V Karibiku dochází kokos. Může za to Rihanna
16. 09. 2016
Běžná plodina karibské oblasti, kokosové ořechy, začínají být nedostatkovým zbožím. Na vině je rostoucí zájem bohatých lidí žijících v USA a Evropě. Vodu z kokosových ořechů propaguje také zpěvačka Rihanna se značkou Vita Coco.

Největší vinařský svátek v republice. Znojmo zaplní desetitisíce milovníků vína
16. 09. 2016
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Jeden z největších svátků vína, Znojemské historické vinobraní, začíná už v pátek odpoledne. Pořadatelé očekávají až osmdesát tisíc návštěvníků. V článku najdete i další víkendové tipy z celé jižní Moravy.

OBRAZEM: Přípravy na nájezd 90 tisíc lidí skočily. Největší svátek vína začíná
16. 09. 2016
Znojmo – Lidé od kolotočů, ale také stánkaři či strážníci Městské policie Znojmo se ve čtvrtek připravovali na páteční start Znojemského historického vinobraní.

Praktičtí lékaři se dohodli s ministerstvem a nebudou protestovat
15. 09. 2016
Praha – Praktičtí lékaři se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na růstu úhrad pro příští rok a dalších požadavcích, a tak nebudou 21. září protestovat uzavřením ordinací. Oznámili to místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka a náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp, který má na starosti přípravu úhradové vyhlášky na příští rok.

Muslimové poráželi rituálně ovce. Starostka obce zalarmovala policisty
15. 09. 2016
Břeclavsko – Místo poblíž zemědělského družstva u Kostic na Břeclavsku měla využít skupina muslimů k rituálnímu porážení ovcí. Neobvyklé oznámení přijali policisté od tamní starostky Anny Bradávkové. „Muslimové tam dorazili v autech s vídeňskými značkami. Dostala jsem upozornění od obyvatel obce, tak jsem to nahlásila," řekla Bradávková.

Praktičtí lékaři pro dospělé hrozí stávkou. S ministrem jednají o změnách platu
14. 09. 2016
Jižní Morava – Zavřeno. Kvůli protestu praktických lékařů se příští středu lidem na jižní Moravě možná uzavře sedmdesát procent ordinací pro dospělé. Stávku může odvrátit čtvrteční zasedání Sdružení praktických lékařů s ministerstvem zdravotnictví.

Chybí dobrovolníci na značení turistických cest, jejich věkový průměr je 62 let
14. 09. 2016
Blanensko – Červená, modrá, žlutá, zelená. Na stromech, plotech či sloupech elektrického vedení. Turistické značky jsou prakticky všude a výletníky spolehlivě zavedou tam, kam potřebují. Propracované turistické značení v České republice nemá ve světě skoro obdoby. Jenže je potřeba ho pravidelně obnovovat, což provádějí takzvaní značkaři. A ti nyní na Blanensku hodně chybí.

Sprint s hadicemi. Nejtvrdší hasič přežije? Podívaná na surový hasičský sport
14. 09. 2016
Doubravice nad Svitavou – Odvážní muži a možná i ženy budou v sobotu na sokolském hřišti v Doubravici nad Svitavou sprintovat s požárními hadicemi v podpaží. Nebo běhat s dvěma dvacetikilovými kanystry či převracet stotřicetikilové pneumatiky. Při druhém ročníku soutěže Nejtvrdší hasič přežije, kterou pořádá doubravický sbor dobrovolných hasičů.

Vláda Babiše s komunisty by byla prohrou demokracie
14. 09. 2016
Politolog Jiří Pehe se zamýšlí nad možným koaličním spojením hnutí ANO s Komunistickou stranou. Zároveň rozebírá i snahy o eliminaci komunistů od roku 1989, s čímž si však demokratické strany nedokázaly poradit.

Škoda po srážce vlaku a traktoru je 13 milionů, vykolejila i nehodová souprava
14. 09. 2016
Vnorovy /FOTOGALERIE/ – Další komplikace ve středu zastavily provoz na části železniční trati 343 Hodonín-Vrbovce. V úterní tam při srážce s traktorem vykolejil osobní vlak, kvůli čemuž zemřel jeden člověk a dalších osm se zranilo. Ve středu tam havaroval vyprošťovací jeřáb. A jen kousek od mostku, kudy procházejí lidé.

300 milionů za zrušení vepřína v Letech? Počkejme si na posudky, říkají majitelé
13. 09. 2016
Hlavní aktéři jednání o zrušení jihočeské velkovýkrmny prasat odmítají, že by už padla nějaká konkrétní suma, kterou by měli získat současní majitelé areálu, jenž stojí na místě někdejšího romského koncentračního tábora. Zdroje magazínu Dotyk ale tvrdí, že v zákulisí se v minulých dnech o nákladech na odškodnění hovořilo.

Kolabující Hillary Clintonová? Nahrál ji rodák z jihomoravské Lednice
13. 09. 2016
Lednice, New York /VIDEO/ – Jeho jméno obletělo svět, jeho video zhlédly miliony lidí. Muž, který natočil kolabující kandidátku na post amerického prezidenta Hillary Clintonovou, pochází z Lednice na Břeclavsku. Krátké video Zdeňka Gaždy může ovlivnit to, kdo obsadí křeslo v Bílém domě.

Rekordní zájem o panenskou Dyji. Řeku letos sjelo přes tři tisíce vodáků
13. 09. 2016
Znojmo – Rekordní zájem o splutí řeky Dyje od Znojma dál po proudu zaznamenali lidé ze znojemského Centra Stará vodárna. Přes jejich základnu letos prošly tři a půl tisíce lidí, kteří si přijeli Dyji sjet.

Z jižní Moravy zmizelo 25 tisíc prasat
12. 09. 2016
Jižní Morava – Vepřové z jižní Moravy? Na pultech prodejen je stále vzácnější. Prasat totiž ubývá. Přednedávnem to potvrdili statistici. „Za rok v kraji ubylo pětadvacet tisíc prasat," vyčíslila statistička Jindřiška Svobodová. Podle analýzy statistického úřadu je zvířat nyní jen 143 tisíc. Počet prasat se zvýšil jen ve čtyřech krajích České republiky.

Autobusy: stávku oddálila znojemská radnice. Rozhodnutí padne příští pátek
12. 09. 2016
Znojmo – Ještě jedno kolo vyjednávání mezi odboráři a vedením hlavního regionálního dopravce zprostředkovali představitelé Znojma při pondělním jednání všech tří stran na radnici. Firma doufá, že město přidá peníze. Odboráři tvrdí, že přišli s kompromisem. Právo rozhodnout za dva týdny o stávce si ponechali.

Počet obyvatel jižní Moravy vzrostl za první pololetí o 2097
12. 09. 2016
Brno – V Jihomoravském kraji se za letošní první pololetí zvýšil počet obyvatel o 2097, sdělil v pondělí v tiskové zprávě Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu. K 30. červnu žilo v kraji podle předběžných výsledků 1,177.120 obyvatel. Podle Adama vzrostl počet obyvatel především zásluhou stěhování. Zvýšil se i počet sňatků, rozvody zůstaly na stejné úrovni jako loni v prvním pololetí.

Příběh muže, který postavil newyorská dvojčata
12. 09. 2016
Mrakodrapy Světového obchodního centra (WTC) byly na svoji dobu postaveny velmi pokrokově a byla při nich využita řada nejmodernějších technik. Za celým konceptem stál stavební inženýr Leslie Earl Robertson. Muž, kterému byl pád Twin Towers dáván nejčastěji za vinu. Jeho kariéře a reputaci však ani tato obří kaňka neublížila.

Zatáčku u Židlochovic zasypali štěrkem. Dejte tam značku tlačit, říká motorkář
12. 09. 2016
Jižní Morava - Letní opravy silnic v kraji finišují a silničáři ani letos motorkáře nešetřili. K opravám často využívali i takzvanou asfaltovou emulzi s drceným kamenivem, čili štěrkem. „Když na něj motorka najede, propadne se jí přední kolo a v podstatě se nedá zatáčet. Brzdy taky nereagují, protože na sypkém materiálu kolo nezabrzdí," popsal situaci na takto opravené cestě motorkář Jiří Sklenář.

Vinobraní vyžene auta z centra Znojma. Lidé využijí posílené spoje, úschovnu kol
12. 09. 2016
Znojmo – Zcela uzavřené centrum pro všechna auta, nepříjemné objížďky a ulice naprosto zaplněné auty lidí, kteří do Znojma už za pár dní přijedou na největší oslavy vína v České republice. Tak bude vypadat Znojmo od pátku do neděle. Místní s omezeními většinou počítají, někteří tvrdí, že pokud nebudou muset, tak s autem ani nevyjedou.

Se sešroubovanou páteří uklízí v lese odpadky. Za pár dní je nepořádek zpátky
11. 09. 2016
Hodonín – Před lety utrpěl těžký úraz zad, po dlouhou dobu se pohyboval jen pomocí invalidního vozíku. Dnes už se Miloslav Belka z Mikulčic na nohy postaví, byť mu to působí potíže. Proto chodí na zdravotní procházky do Hodonínské doubravy. Bere s sebou igelitový pytel a kýbl. „Vycházky jsem spojil se sběrem hub a přitom jsem si začal všímat odpadků, které se v lese povalovaly. Tak jsem začal sbírat i je," řekl Belka. A v houbařské sezoně si na nedostatek odhozených obalů stěžovat nemůže.

OBRAZEM: Kvitová sehrála ve Znojmě exhibiční zápas, na kurtu se objevil i Babiš
10. 09. 2016
Znojmo – Bronzová olympijská medailistka Petra Kvitová sehrála ve Znojmě exhibiční zápas, který byl součástí politické akce hnutí ANO. Na kurtech v Horní Lesce se utkala ve čtyřhře s tenistkou Barborou Strýcovou a ministrem financí Andrejem Babišem.

Nejlepší rybářské týmy z celého světa políčí na kapry. Při MS na Nových Mlýnech
10. 09. 2016
Břeclavsko – Rybářská elita míří na Břeclavsko. Nové Mlýny hostí devítidenní mistrovství světa v lovu kaprů.

Lednický zámek už má i svou vlastní poštovní známku. Z oboru je velký byznys
10. 09. 2016
Lednice - Česká pošta vydala příležitostnou známku zobrazující zámek ?v Lednici. Množství je ve statisících kusů. Dotisk je vyloučený.

Arogance. Starostové táhnou proti poplatkům
10. 09. 2016
Jižní Morava - Je to ještě horší, než čekali. Starostové, kteří už několik týdnů vedou kampaň proti zdražování poplatků za pouštění hudby v obecním rozhlasu či na městských akcích, dostali další políček. Poté, co zdražení až o 50 procent pro příští rok ohlásil Ochranný svaz autorský (OSA), přidala se i DILIA, divadelní, literární a audiovizuální agentura. Zdražit chce o 25 procent.

Dobrovolní hasiči soutěží o necelé dva miliony
9. 09. 2016
Jižní Morava – Anketa o nejlepší dobrovolné jednotky a sbory hasičů zná své finalisty a i Jihomoravský kraj má mezi nimi své zástupce.

Svět po 11. září není bezpečnější. Naopak
9. 09. 2016
Letos si připomínáme již 15. výročí útoků teroristické organizace al-Káida na cíle v USA. V jaké fázi boje proti islamistům, páchajícím tato zvěrstva, jsme? Co al-Káida? Do jaké míry jsme sami přispěli ke vzniku Islámského státu? Jak dlouho nás bude ještě ohrožovat? Je svět kolem nás bezpečnější? Jsou ti, kteří nás mají chránit, dobře připraveni a vybaveni, aby dostáli své zákonné povinnosti?

Pálavské vinobraní láká na živé obrazy. Ve Skalici si připomenou druhou světovou
9. 09. 2016
Jižní Morava, Mikulov /TIP NA VÍKEND/ - Živé obrazy s výjevy historie města, kostýmované skupinky procházející městem a soutěž o nejlepší burčák. S takovými novinkami přichází již devětašedesátý ročník Pálavského vinobraní. Mikulov na Břeclavsku zve do svých ulic od pátku až do neděle milovníky vína i festivalové zábavy.

Návrat Slovanské epopeje? Praha zkontroluje krumlovský zámek
9. 09. 2016
Moravský Krumlov – Z Prahy do Asie a odtud do Moravského Krumlova povede možná v příštích letech cesta Muchovy Slovanské Epopeje. Pražský magistrát pošle odborníky, aby posoudili stav opravených prostor krumlovského zámku. Pak bude s Krumlovem jednat o memorandu. Starosta Tomáš Třetina ocenil posun v postoji metropole a vážné jednání s primátorkou.

Žalobu starostů na TOP 09 zničila formalita. Návrh podali pod špatným jménem
8. 09. 2016
Brno – Špatně uvedené jméno stojí za koncem žaloby Starostů pro jižní Moravu vůči TOP 09. Starostům vadilo, že TOP 09 použila při registraci do krajských voleb spojení „s podporou starostů".

Kormorány už mohou legálně střílet. Hejno napáchá denně škodu až dvacet tisíc
8. 09. 2016
Znojemsko – Když přiletí sto padesát kormoránů na podzim do Jaroslavic na Zámecký rybník, jsou schopni při lovu ryb napáchat denně až dvacetitisícovou škodu. Rybníkáři jsou proto rádi, že už nyní platí možnost je legálně plašit a střílet.