Deník - Brněnský - regionální kultura


Moravská galerie láká na novou expozici. Ta zobrazuje spojení Brna a Vídně
14. 11. 2019
Brno - Jak vedle sebe tvořili moravští a rakouští umělci, zjistí od čtvrtka návštěvníci brněnské Moravské galerie. Nová stálá expozice Brno předměstí Vídně představí provázanost obou kultur devatenáctého století, kterou reprezentoval například Gustav Klimt nebo Adolf Loos. „Expozice je určená i těm, kteří umění neznají a hledají si k němu cestu,“ lákal ředitel galerie Jan Press.

Jsem člověk, který potřebuje hodně spánku, říká Chantal Poullain
13. 11. 2019
Chantal Poullain se kdysi rozhodla, že místo studia v Americe pojede se svou láskou do socialistického Československa. Dnes by to prý udělala znovu.

Viktořík a Klempíř z J.A.R.: Kdyby si u nás prosazoval každý svou, nevznikne nic
11. 11. 2019
Třicet let od svého vzniku si na právě probíhajícím turné 30 případů majora Romana připomíná skupina J. A. R. Tradičně jej zakončí 17. listopadu v pražské Lucerně při koncertu s podtitulem Zahraj to znovu, Samet.

Herečka Jana Preissová: Vnoučata mě drží při životě
11. 11. 2019
Zatímco milovníci divadla se mohou na jevišti naší první scény setkávat s Janou Preissovou průběžně, před filmovou kameru se tato jedna z našich nejoblíbenějších hereček postavila po dlouhých letech. A to v zimní romantické komedii Ženská na vrcholu, kde si s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou zahrají rodinu. Film měl v kinech premiéru 7. listopadu a nejen o něm si s oblíbenou herečkou povídal časopis TV Magazín.

Na Masarykově univerzitě vzpomínají na tragické roky
6. 11. 2019
Brno – Na éru nacistické okupace a šestileté uzavření školy, zavzpomínají lidé před rektorátem Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí v Brně.

Příhody lišky Bystroušky poprvé hráli před 95 lety
6. 11. 2019
Brno - Domácností Leoše Janáčka se rozlehl smích služebné Máři. Osobo, čemu se to smějete?, ptal se vyrušený skladatel. Mářa mu ukázala noviny, ve kterých si právě četla další z příběhů na pokračování o lišce Bystroušce od spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Skladatel si humorný text přečetl a vystřihl.

Skácelovy básně? Lidské, vzpomínají. Známý brněnský autor zemřel před 30 lety
6. 11. 2019
Brno /ANKETA/ - Tady je město, náměstí a domy a také slečny s uzly vlasů na hlavách, ve kterých bydlí vítr, myš a touha. Báseň Podzim ve městě Jana Skácela, od jehož úmrtí ve čtvrtek 7. listopadu 2019 uplyne třicet let, je oblíbená u jeho brněnského literárního fanouška Vojtěcha Šebetovského. Brňané vzpomínají na básníka i novými informačními tabulemi v centru.

Jitka z Discopříběhu Jaroslava Stránská: Role v Policii Modrava byla práce snů
5. 11. 2019
V seriálu Policie Modrava hraje nepřehlédnutelnou členku vyšetřovacího týmu, Lucii Krásenkou, usměvavá Jaroslava Stránská, které přátelé říkají Bobina. Jak se svěřila časopisu TV Magazín, natáčení ji bavilo o to víc, že Šumava je její velkou láskou.

Šedesátka Semaforu? Jiří Suchý: Má se hrát, dokud choděj lidi, říkával Werich
31. 10. 2019
Principál divadla Semafor Jiří Suchý už za svůj dlouhý život rozdal stovky, možná tisíce rozhovorů. Některé vznikly i pro Deník. Nezdolný workoholik – textař, básník, zpěvák, skladatel, spisovatel, banjista, sběratel přilb a bůh ví, co ještě – v nich popisoval věci dávné i aktuální, třeba obavy z možného konce hraní kvůli nepřízni magistrátu v roce 2008. Dnes se Semafor ve zdraví dožívá šedesátky. A pořád se zpívá, pořád chodí lidé… Zde je výběr toho nejlepšího, co Jiří Suchý během let Deníku řekl.

Na diváka vyskočí kostlivec. Na výstavě v Moravském zemském muzeu
30. 10. 2019
Brno – Dřevěné loutky bez kostýmů, zcela surové, které nechávají prostor pro tisíce představ diváka. Takové je dílo sochaře a loutkáře Františka Vítka, které vystavuje Moravské zemské muzeum k autorovým devadesátým narozeninám.

Seriálová drsňačka Zuzana Kajnarová Říčařová: Děti mi zcela změnily život
29. 10. 2019
Zuzana Kajnarová Říčařová je nejen drsnou kriminální vyšetřovatelkou ze seriálu Specialisté, ale i milující matkou, která si díky svým dvěma dětem uvědomila, čemu chce nadále věnovat svůj čas.

Po šedesáti letech v Ivančicích ukáží vzácné ručně vyřezávané loutky
26. 10. 2019
Ivančice /FOTOGALERIE/ – Téměř 150 ručně vyřezávaných loutek spatří od soboty návštěvníci Památníku Alfonse Muchy v Ivančicích na Brněnsku. Začíná tam výstava Loutky z dědovy skříně. Figurky před desetiletími vyrobil tamní rodák Vladimír Aujezdský.

Baletní klasika a slavný muzikál. Brnem budou znít hity z Mamma Mia!
17. 10. 2019
Brno - Když Meryl Streep zářila ve filmovém zpracování muzikálu založeného na největších hitech skupiny ABBA Mamma Mia!, divácká odezva byla neuvěřitelná a film se rázem stal hitem po celém světě. Nyní mohou slavný muzikál vidět zájemci v Brně naživo, jeho premiéru chystá brněnské Městské divadlo.

Manželé Heřmánkovi: Ve druháku mezi námi přeskočila jiskra
14. 10. 2019
Nikol Heřmánková Kouklová a Karel Heřmánek mladší jsou manželé, kolegové z divadla a majitelé psa. Znají se už od studií na DAMU a na jednom jevišti spolu stáli mnohokrát. Povídali jsme si třeba o tom, jaké to je, když vás režíruje otec a tchán v jedné osobě, nebo o jejich životě v Americe.

Xindl X: Nechci hartusit jako náš pan prezident
12. 10. 2019
Nebudu předstírat, že se s Ondřejem Ládkem neznáme. Potkávali jsme se ještě předtím, než se z něj stal Xindl X. Před jedenácti lety jsme spolu pro Deník dělali jeho první velký rozhovor. Tehdy jsme ho nazvali Podávám ruku ďáblovi. „Víš, že jsem o tom napsal píseň?“ ptá se mě teď, v roce 2019, čerstvý čtyřicátník, úspěšný hitmaker a díky televizní soutěži StarDance i tanečník.

Bodovali poslední nosorožci nebo záchrana zubrů. Ekofilm vyhlásil v Brně vítěze
11. 10. 2019
Brno /VIDEO/ - Ze sto padesát filmů z celého světa soutěžilo o hlavní cenu pětadvacet z nich. Porota mezinárodního filmového festivalu Ekofilm v pátek rozhodla o vítězech. Cenu získali nosorožci a čeští zubři. 

Bochnerův palác se otevře designu
3. 10. 2019
Brno /FOTO/ – Módní přehlídky, výstavy, workshopy a přednášky českých i světových designerů. Pro festival Brno Design Days otevřel brány nově zrekonstruovaný Bochnerův palác v Brně v areálu Vlněny.

OBRAZEM: Vernisáž Pocta rychlým šípům doprovodily děti z hudební školy Veveří
1. 10. 2019
Brno – Knihovna Jiřího Mahena hostí putovní výstavu věnovanou Rychlým šípům. Výstava připomíná osmdesáté výročí vydání prvního komiksu o Rychlých šípech a dvacáté výročí úmrtí Jaroslava Foglara.

OBRAZEM: Jak vidí místo, kde žijí? To ukázaly děti ze Žabovřesk
25. 09. 2019
Brno - Ve čtvrtek se v Žabovřeskách uskutečnila vernisáž výstavy výtvarných prací dětí tamních základních škol. Lidé tak budou moci na náměstí Svornosti do konce října zhlédnout obrázky, které ukazují, jak školáci vidí místo, kde vyrůstají.

Orchestr, který hraje a zároveň tančí. Moravský podzim nabídne 19 představení
25. 09. 2019
Brno – Čtyřhodinovou operou Einstein na pláži, při níž mohou posluchači podle potřeby odcházet ze sálu a vracet se zpět, začne v Brně v neděli 29. září jubilejní padesátý ročník Moravského podzimu.

OBRAZEM: Příběhy brněnských soch vyzradí nová kniha
23. 09. 2019
Vědcům se nejprve nelíbila. Tvrdili například, že se bude pod sochou špatně uklízet. Nakonec však dílo sochaře Tomáše Medka přesto zdobí halu brněnského výzkumného centra CEITEC v Bohunicích. Příběh tvarovatelné sochy i dalších brněnských skulptur představuje nová kniha Sochařské Brno. Její autoři ji pokřtili v pondělí.

Prestižní bienále v Brně čeká přetržka. Kvůli opravě muzea a nedostatku peněz
22. 09. 2019
Brno - Na jednu z akcí, kterou se Brno každé dva roky již od šedesátých let minulého století zapisuje na uměleckou mapu světa, si lidé musí počkat až do roku 2022. Prestižní Mezinárodní bienále grafického designu, které se v brněnské Moravské galerii konalo naposled loni, totiž čeká nucené přerušení. „Důvodem odkladu je nynější náročná rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea i nedostatek peněz,“ uvedla mluvčí galerie Michaela Paučo.

Spejbl a Hurvínek? Zodpovědnost, ale jedeme v tom odmalička, říká loutkářské duo
18. 09. 2019
/ROZHOVOR/ Spejbl a Hurvínek je pojem, který zná snad každý našinec i mnohý cizinec. Za tím, co tento pojem znamená v současnosti, je také práce Martina Kláska a Denisy Kirschnerové. Po Miloši Kirschnerovi a Heleně Štáchové zdědili velkou zodpovědnost i radost. Jak je na tom jejich loutkové divadlo nedlouho před Spejblovými 100. narozeninami?

Herečka Veronika Khek Kubařová: Manžel na mě nežárlí, já na něj ano
16. 09. 2019
Herečku Veroniku Khek Kubařovou znám už poměrně dlouho – ať z jeviště, nebo i z mnoha soukromých rozhovorů. Proto vím, že klame tělem. Na první pohled křehká a něžná květinka dokáže být ve svých názorech, přesvědčeních i citech velmi nekompromisní a za svými touhami si dokáže cílevědomě jít. Navíc se o nich nebojí v rozhovoru otevřeně mluvit.

Primátorský salonek i šatny. Lidé nahlédli do zákoutí Janáčkova divadla
14. 09. 2019
Brno /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Od prosklené budovy se odráží sluneční paprsky, po schodech stoupá zhruba dvacítka lidí. Všichni v sobotu odpoledne míří k brněnskému Janáčkovu divadlu a trpělivě čekají u vchodu. Přichází si jeho budovu prohlédnout v netradičním podání při Dnech evropského dědictví.  

Poullain i Plánková zatančí u tyče v nové komedii
24. 10. 2016
Brno - Snaha zvýšit si sebevědomí, získat nebo udržet si muže, vdát se, shodit pár kilogramů anebo se vydat za vytouženou kariérou. Tyto a další důvody přivedly pětici žen na kurz tance u tyče, jejichž osudy přiblíží ve své nejnovější premiéře brněnská agentura StageArtCz. Britskou komedii The Naked Truth (Odhalená pravda) uvede poprvé u nás ve středu v Divadle Bolka Polívky.

Myslivna i Riviéra. Nová kniha představuje staré brněnské hostince
24. 10. 2016
Brno - Kopeček za Brnem venku je, hospůdka zakrytá v lese, dobré se vínko zde šenkuje, dobrý chléb na stůl se nese. Tyto verše básníka Petra Bezruče uvádí novou knihu Vladimíra Filipa, která má název Račte pivečko nebo vínečko? Publikaci autor pokřtí ve čtvrtek v Moravském zemském muzeu. Fotografická kniha je druhým dílem série o brněnských hospodách, restauracích a vinárnách.

OBRAZEM: Brnem projížděl dostavník tažený koňmi. Jel na premiéru
22. 10. 2016
Brno – Jako na Divokém západě si mohli připadat Brňané, kteří v sobotu v podvečer v centru města potkali dostavník tažený koňmi. Takto stylově totiž přijížděli na večerní premiéru muzikálu Limonádový Joe herci Městského divadla Brno.

OBRAZEM: Barbora Poláková zazpívala na Flédě. Písně Nafrněná i Kráva
21. 10. 2016
Brno - Rodačka z Kolína, herečka a zpěvačka Barbora Poláková, zavítala ve čtvrtek večer do brněnského klubu Fléda. Na pódium vstoupila společně se svou vokalistkou Katkou Sedlákovou, která ji po celé vystoupení doprovázela. Hostem večera byla i Markéta Stehlíková, jejíž příchod napověděl, že zazní i známý hit Kráva, ve kterém Stehlíková účinkuje. V nadšeném publiku převažovaly zejména ženy, které si spolu s Polákovou notovaly i další písně jako Generace, Krosna nebo Ego. Největší úspěch měla bezpochyby Skladba roku 2015 Nafrněná, kterou zpěvačka fanouškům dopřála i v přídavku.

Slade ztratili dobový sound
21. 10. 2016
Brno, Praha /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Glamrocková legenda letos udělala v Česku tři zastávky. Minišňůru otevřeli ve vyprodaném Brně, dnes se hudebníci představí v Hradci Králové a trojici koncertů zakončí v sobotu 21. října v pražské Lucerně.

Vetchý s Donutilem natáčejí film o řeckých emigrantech
21. 10. 2016
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Jásas. Řekne úsečně Archimedes a vstoupí do hospody plné cigaretového dýmu, mezi soudruhy a štamgasty. Ti se zvednou a beze slova odejdou. Je rok 1949 a hlavní hrdina ztvárněný Ondřejem Vetchým je jedním z vojáků, kteří do Československa přijeli v jedné z prvních migrantských řeckých vln. Jeho příběh vypráví film Můj strýček Archimedes, který v těchto dnech natáčí Televizní studio Brno.

OBRAZEM: Glamrocková skupina Slade se po dvou letech vrátila do Brna
20. 10. 2016
Brno – Anglickému glamrocku a hardrocku v podání legendární skupiny Slade patřilo ve čtvrtek večer brněnské Sono centrum. Skupina zahrála své největší hity včetně skladeb Far Far Away či My Oh My. „Zazněl průřez největšími hity. Součástí programu bylo vystoupení předkapely Turbo, která slaví pětatřicet let od svého založení. Skupina Slade zase letos slaví padesát let existence," uvedla Kateřina Červinková z pořádající agentury Brnokoncert. Upřesnila, že Slade se do Brna vrátili po dvou letech. Naposledy hráli v Bobycentru.

Vondrák o Bobu Frídlovi: Jako jeden z prvních zpíval česky Boba Dylana
20. 10. 2016
Brno – Bob Frídl, potulný básník. Tak se jmenuje nová kniha Jiřího Vondráka přibližující život a tvorbu zpěváka a kytaristy Boba Frídla, který zemřel před třemi lety. Křest knihy i vzpomínkový koncert na Boba Frídla hostí ve středu večer Divadlo Bolka Polívky. „Málokdo ví, že Bob byl prvním, který natočil na desku píseň Bulata Okudžavy, i jedním z prvních, který zpíval česky Boba Dylana či Simona a Garfunkela," říká autor knihy a iniciátor koncertu Jiří Vondrák.

Kocáb s Antonovou se potkají v talkshow
17. 10. 2016
Brno - Známý pražský zpěvák a bývalý politik, brněnská politička a mladý občanský aktivista se v pondělí sejdou na jednom jevišti. Jako hosty si je do nejnovějšího dílu své talkshow Tell or Show pozval Filip Teller. S podtitulem Občanská ji od půl osmé večer hostí brněnský Buranteatr.

Káťa Kabanová v Carsenově režii: vizuálně poutavá a nabitá emocemi
17. 10. 2016
Brno /RECENZE/ – Žena, měkká povahou, tratí se již při myšlence. Vánek by ji roznesl – což teprve bouře, jež se na ní nese! Tato slova pronesl ?Leoš Janáček, když komponoval operu Káťa Kabanová.

Limonádový Joe ochutná Kolaloku. Poprvé i na brněnské muzikálové scéně
15. 10. 2016
Brno - Nesmrtelné písničky Whisky to je moje gusto, So Far nebo Když v baru houstne dým podpořené zlidovělými hláškami Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství, Já se vrátím a se mnou přijde zákon či Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Z jeviště Městského divadla Brno zazní poprvé v sobotu 22. října, kdy soubor jako úvodní muzikálovou novinku sezony uvede westernovou parodii Limonádový Joe v režii Petra Gazdíka.

OBRAZEM: Tři desítky největších hitů. Jožo Ráž s Elánem rozburácel Brno
14. 10. 2016
Brno – Víc než dvě hodiny na pódiu, tři desítky největších hitů a připomínka třicátého výročí od vydání nejúspěšnějšího alba Hodina slovenčiny. V tomto duchu se nesl páteční koncert slovenské skupiny Elán, která zahrála v brněnské DRFG areně.

Kritický pohled na Čínu. Spisovatel Jü Chua představil v Brně nejnovější román
14. 10. 2016
Brno - Jü Chua, jeden z nejúspěšnějších čínských spisovatelů, navštívil v pátek odpoledne Brno, aby českým čtenářům představil svůj poslední román Den sedmý. Autorské čtení v Moravské zemské knihovně spojil s projekcí filmu slavného režiséra Zhang Yimoua Žít!, natočeného podle Jü Chuovy stejnojmenné knihy.

OBRAZEM: Cimrmani v Brně slaví půlstoletí. Křtem i výstavou
12. 10. 2016
Brno – Autogramiádu Zdeňka Svěráka a dalších členů Divadla Járy Cimrmana hostilo ve středu odpoledne Divadlo Bolka Polívky v Brně. Stalo se tak u příležitosti křtu nové knihy Půlstoletí s Cimrmanem. „Mnohé fotografie jsou v knize zveřejněné poprvé. Zachycují herce v jejich výrazných rolích, ale většinou je objektiv namířen do zákulisí, a odkrývá tak dění, které zůstává publiku utajené," uvedla ředitelka nakladatelství Paseka Anna Rezková Horáčková.

Inspirace císařem. Studenti vytvořili modely staveb ovlivněných Karlem IV.
12. 10. 2016
Brno-střed - Možnost prohlédnout si modely sakrálních staveb z celé České republiky, které byly inspirovány a ovlivněny římským císařem a českým králem Karlem IV., mají od úterý lidé. Výstava vznikla při příležitosti celoročních oslav 700. výročí narození Karla IV. a je umístěna v kryptě brněnské katedrály sv. Petra a Pavla.

Začíná mezinárodní festival krátkých filmů Brněnská 16. V kině Art
12. 10. 2016
Brno – Jak těžké to můžou mít dva hlemýždi, když je odděluje silnice? A nakolik bolestný je střet s realitou, když člověk v Rusku podlehne alkoholu a žalu? Také na tyto otázky odpoví letošní ročník festivalu krátkých filmů Brněnská 16, který začne ve středu v kině Art.

Piškanderdulá. Loutky poetické i řemeslně poctivé ožívají v Brně
11. 10. 2016
Brno – Enšpígl. Krysařova píšťalka. Piškanderdulá. Pod těmito názvy se skrývají nejznámější inscenace Františka Vítka a Věry Říčařové – manželů a legend českého loutkového divadla, jejichž tvorbu představuje nová výstava v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu.

Sexy vokál zpěvačky Macy Gray rozezní Brno
7. 10. 2016
Brno - V dětství měla ze svého hlasu komplexy, později na něm postavila svoji kariéru. Zpívala v klubech jazz a do povědomí fanoušků se dostala až po třicítce pod uměleckým jménem Macy Gray. V březnu příštího roku tato světoznámá interpretka přijede do Brna, kde vystoupí vůbec poprvé. „Byla to příležitost, která se neopakuje. Bude to jedna z nejvýznamnějším událostí nadcházejícího roku," uvedl Filip Hrbek ze spolupořádající agentury Glanc s tím, že předprodej vstupenek začíná právě v pátek.

Festival Janáček Brno zahájí premiéra Káti Kabanové na vodní hladině
6. 10. 2016
Brno – Bazén pokrývající celé jeviště a v něm patnáct tisíc litrů vody. I tak lze pojmout scénografické řešení opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová. Premiéra nové inscenace v režii Roberta Carsena v pátek zahájí pátý ročník bienálového festivalu Janáček Brno, který potrvá do 18. října.

V Praze začíná Be2Can
5. 10. 2016
Praha - Už potřetí se uskuteční přehlídka nejlepších filmů z Berlinále, Benátek a Cannes, která startuje dnes. Uvidí ji diváci v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Zlíně.

OBRAZEM: Muzeum romské kultury v Brně vystaví šperky ze zlata a stříbra
4. 10. 2016
Brno – Mohutný prsten s motivy koní pro handlíře, symbolika hvězd na špercích pro ženy toužících po početí. Šperky datované do druhé poloviny 18. století i ty současné představuje na nové výstavě Muzeum romské kultury v Brně. Je to vůbec první samostatná výstava věnovaná této tématice na území Evropy. 

Nové televizní studio v Brně si prohlédli herci Polívka, Donutil i biskup Cikrle
3. 10. 2016
Brno /FOTOGALERIE/ – Studia pro pořady Sama doma, AZ-kvíz, nové prostory pro zpravodajské relace. To vše vybavené nejmodernější technologií. Televizní studio Brno České televize se v pondělí dopoledne slavnostně otevřelo hostům z řad umělců i politiků, a to v areálu někdejšího Zetoru v Brně-Líšni v Trnkově ulici. „Je to nejmodernější televizní komplex v České republice," řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Na slavnostní zahájení přijeli předseda vlády Bohuslav Sobotka, biskup Vojtěch Cikrle, herci Boleslav Polívka, Miroslav Donutil a mnoho dalších. Hudební program v jazzovém duchu obstarali Vilém Spilka Quartet.

Revoltující nahota? S Polívkou i Bartoškou v Domě umění
3. 10. 2016
Brno – Epos. Brněnský fenomén. Fotografická skupina, jejíž tvorba je mimo jiné úzce propojená s uměleckou scénou přelomu 60. a 70. let a tedy i s herci jako Boleslav Polívka, Jiří Bartoška či Eliška Balzerová. Retrospektivní výstavu s názvem Epos 1967 až 1980 vymezující působení tohoto fotografického spolku nově hostí brněnský Dům umění.

Divadlo Radost uvede třicet let starou večerníčkovou pohádku Jája a Pája
30. 09. 2016
Brno – Hej, plavčíci vstávat! budí v pohádce děda Lebeda Jáju a Páju. „Já už dávno skáču," řekne mladší Jája a skočí z pece do kalhot, jenže na rozdíl od Páji se netrefí. Tato etuda opakovaně rozehrává známý televizní večerníček z roku 1986, který v divadelní premiéře představí brněnská Radost.

OBRAZEM: Hudební souboj klavíristů Kahánka a Ardaševa skončil nerozhodně
29. 09. 2016
Brno – Druhý ročník programu Hudba a víno hostila v pátek večer valtická jízdárna. Své klavírní umění předvedli Ivo Kahánek a Igor Ardašev, zahrála také smyčcová kvarteta Čajkovského orchestru z Moskvy a České filharmonie.

OBRAZEM: Brněnská Carmen rozezněla hrad Špilberk
28. 09. 2016
Brno - V kulisách brněnského hradu Špilberk zazněla ve středu v podvečer Bizetova opera Carmen v nastudování operního souboru Národního divadla Brno. Titulní roli v tento večer ztvárnila Jana Hrochová. 

Trnavského učitel se naučí rapovat. S bypassem
26. 09. 2016
Brno - Další one man show s hercem Martinem Trnavským přidal nově na repertoár brněnský spolek Frida. V červnu nastudoval autorskou hru Jakuba Nvoty Rapper a Brňanům ji poprvé představí v úterý večer v sále klubu Šelepka. Na jevišti se objeví i mistryně Evropy v hip-hopu Anet Antošová a několikanásobná účastnice mistrovství světa v moderní gymnastice Dominika Červinková.

OBRAZEM: Harry Potter se vrátil. Před knihkupectvím stáli frontu jeho fanoušci
24. 09. 2016
Brno – Zhruba stovka lidí postávala před páteční půlnocí u knihkupectví Dobrovský v Joštově ulici. Důvodem nezvyklého zájmu Brňanů o čtení byl předprodej nejnovější knihy J. K. Rowlingové s názvem Harry Potter a prokleté dítě. Ten se spustil o půlnoci a zákazníci kupovali svou vstupenku do světa slavného čarodějného učně a jeho přátel až do jedné hodiny ranní.

Mamut i šavlozubý tygr. Gigantická zvířata z doby ledové osídlila Brno
23. 09. 2016
Brno /FOTOGALERIE/ – Šestimetrový mamut ve své skutečné velikosti, srstnatý nosorožec nebo šavlozubý tygr. A z těch méně známých například obří pták moa měřící téměř čtyři metry. Realistické modely vyhynulých zvířat z doby ledové si lze od pátku prohlédnout na nové výstavě v brněnské městské části Královo Pole.

Jsem tylovský typ, říká dramatik a režisér Arnošt Goldflam. Slaví sedmdesátiny
22. 09. 2016
Brno – Režíruje v divadlech, vystupuje v Manéži Bolka Polívky. Diváci ho také dobře znají z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág či ?z pohádky Lotrando a Zubejda. Brněnský rodák Arnošt Goldflam ve čtvrtek slaví sedmdesáté narozeniny.

Shakespearovy sonety zarapuje James Cole. V Městském divadle Brno
21. 09. 2016
Brno – Pocta velkému Williamu Sh. Pod tímto názvem se Městské divadlo Brno hlásí k Shakespearově odkazu a čtyřstému výročí, které letos uplynulo od smrti tohoto významného anglického dramatika.

Festival KOMA v Brně diváky vtáhne do vesmíru komiksových bublin
20. 09. 2016
Brno /INFOGRAFIKA/ – Vesmír. Vesmírné příšerky, kosmonauti a raketoplány. Letošní ročník komiksového festivalu ?KOMA v Brně odstartuje ve čtvrtek a potrvá do neděle. Pojítkem většiny chystaných akcí je téma Vesmír.

Richard Galliano s filharmoniky propojí svět jazzu a klasiky
19. 09. 2016
Brno – Tři koncerty světoznámých hudebníků, na nichž se prolnou žánry jazzu, klasiky, tanga i americké country, pro fanoušky připravili pořadatelé mezinárodního festivalu JazzFestBrno. Nový projekt má název Ozvěny JazzFestu a odstartuje 2. listopadu v Sonocentru.

Filharmonie zahájí sezonu Janáčkovou předehrou Žárlivosti
17. 09. 2016
Brno - Tóny skladby Žárlivost od Leoše Janáčka, skladatele bytostně spjatého s moravskou metropolí, odstartují v neděli novou sezonu Filharmonie Brno. Slavnostní zahajovací koncert hostí Sál Stadion v Kounicově ulici. Pod taktovkou původem brněnského dirigenta Jakuba Hrůši se jako sólista představí mladý houslista Milan Pala.

AZ-kvíz má novou dekoraci, pořad brzy oslaví 20 let
15. 09. 2016
Brno /FOTOGALERIE/ – Festina lente je latinské přísloví. Jaký zní český překlad? Touto otázkou pod políčkem třináct s písmeny SP odstartovalo ve středu v Líšni natáčení 145. dílu vědomostní soutěže AZ-kvíz. Brněnské studio ho v premiéře odvysílá 26. října. Televizní soutěž uvidí diváci na obrazovkách po osmi letech z nové dekorace, s novou vnitřní grafikou i znělkou. Moderátoři a pravidla hry zůstávají stejné.

HaDivadlo zahájí sezonu premiérou Náměsíčníků
14. 09. 2016
Brno - Nové téma posouvání hranic a nabádající k vlastní sebereflexi představí skrze čtyři tituly v nadcházející sezoně brněnské HaDivadlo. S podtitulem My a Oni nastuduje čtyři premiéry, představí nové zaměření studiové scény či cyklus literárních večerů.

Kahánek a Ardašev svedou klavírní souboj ve valtické jízdárně
14. 09. 2016
Valtice – Poslechnout si Poetickou polku Bedřicha Smetany, a to spolu s degustací vína vhodného právě pro tuto melodii. Poté další skladba, tentokrát Čajkovského Variace F dur, opět v propojení s vínem, už však se zcela jinou odrůdou. Tento program nabízí nový hudební projekt Hudba a víno, který pořadatelé vsadili do prostoru jízdárny valtického zámku. Téma večera zní: Hudební souboje.

Letohrádek vypráví o zapomenuté historii stavebnic. Na nové výstavě
12. 09. 2016
Brno /FOTOGALERIE/ – Některé ze dřeva a kovu, jiné z pálené hlíny. Jak vypadaly kostky a stavebnice v 19. a 20. století, napoví nová výstava v brněnském Letohrádku Mitrovských.

Divadlo pro jednoho diváka i jídlo z Kavkazu. Industra v Brně ožila Food Festem
10. 09. 2016
Brno – Někdejší prostor průmyslové zóny v brněnské ulici Masná v sobotu patřil Industra Food Festu – festivalu, který nabízí různé druhy jídel, nápojů, ale také divadlo, hudbu a workshopy. „Letos jsme krom ověřených prodejců pozvali i nadšence, kteří vaří spíše pro radost. Někteří z nich jsou například z Kavkazu, Španělska, Mexika a Kolumbie," uvedl Adam Obrátil z pořádajícího týmu akce.

Rytina na mamutím klu i soška šamana. Muzeum slaví 200 let a představuje unikáty
9. 09. 2016
Brno – Moravské zemské muzeum v Brně zahájilo v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu oslavy 200. výročí od svého založení a otevřelo výstavu, kde se postupně odprezentují jednotlivá muzeujní oddělení.

Snový svět pohádek? S Večernicí i Popelkou
9. 09. 2016
Brno /FOTOGALERIE/ – Kouzelný prsten Arabely, létající křídla ševce, který dobýval princeznu Jasněnku. Rekvizity a kostýmy ze známých českých pohádek vystavuje nákupní centrum Olympia. Těšit se návštěvníci mohou na Tři oříšky pro Popelku, Prince a Večernici i na Pyšnou princeznu.

OBRAZEM: Koncert a baletní čísla. Národní divadlo Brno zahájilo novou sezonu
8. 09. 2016
Brno – Novou divadelní sezonu ve čtvrtek zahájilo Národní divadlo Brno. Na piazzettě u fontány před Janáčkovým divadlem vystoupili sólisté operního i baletního souboru. Představili ukázky z uváděných inscenací. „V podání sólistů, orchestru a sboru Janáčkovy opery a pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće zazněla hudba z připravovaných premiér i repertoáru sezony 2016/2017," uvedl ředitel divadla Martin Glaser.

Klauni, Bolkomobil. Alegorický průvod zahájil novou sezonu Divadla Bolka Polívky
6. 09. 2016
Brno - Alegorický průvod herců v maskách, včetně klaunů a postav z nejznámějších inscenací, prošel v úterý odpoledne Jakubským náměstím. Svou divadelní sezonu zde před hloučky přihlížejících Brňanů zahájilo Divadlo Bolka Polívky, které pro diváky v sezoně 2016/2017 připravuje čtyři premiéry.

Frank V.: komedie o bance, ve které se krade i vraždí
6. 09. 2016
Brno – Příběh banky, která zákazníkům nikdy nevydá peníze, jež do ní vloží, představí v sobotní úvodní premiéře sezony Městské divadlo Brno. Hra Friedricha Dürrenmatta Frank V. zobrazuje s velkou ironií a šibeničním humorem praktiky a morálku jednoho soukromého peněžního ústavu, ve kterém se podvádí, okrádá i dokonce vraždí jako na běžícím pásu.

Moravské zemské muzeum slaví 200 let. Otevře truhlu s pokladem
2. 09. 2016
Brno – Najít správný klíč a otevřít truhlu s pokladem – se šperky velkomoravských princezen, náušnicemi a prsteny. Tak jak je v přesných kopiích vyrobilo speciálně ke svému výročí Moravské zemské muzeum v Brně. Také touto akcí si nejstarší a největší zemská muzejní instituce připomene své 200. narozeniny.

Polívka převychová syna. V nové autorské hře
2. 09. 2016
Brno - Komedie o tanečnicích u tyče, příběh dirigenta s umělými víčky, který jejich klapáním ruší vlastní koncerty, osud mladého šlechtice pátrajícího po svém původu či groteska v hantecu o policejních anekdotách. Čtyři nové, vesměs autorské, premiéry brněnského Divadla Bolka Polívky utvoří páteř nadcházející sezony 2016/2017. Doplní je tradičně hostující představení pražských divadel, hudební koncerty či pohádky pro děti. Příští léto navíc znovu naváže na úspěšnou Letní scénu.

Gregor Mareček: Největší úspěch měla česká komedie Teorie tygra
30. 08. 2016
Brno /ROZHOVOR/ – Letní kino ve dvoraně Městského divadla promítá šestým rokem. Letošní sezona, kterou o víkendu zakončila série krátkých animovaných filmů, se podle Gregora Marečka vydařila. „Rozhodující pro diváky je hlavně počasí," říká vedoucí kina Mareček.

Brněnské televizní studio natáčí další sérii Labyrintu. S Langmajerem a Hájkem
26. 08. 2016
Brno /FOTOGALERIE/ – Režisér Jiří Strach začal tento týden natáčet v brněnském studiu České televize nové díly úspěšného kriminálního seriálu Labyrint. V pátek se televizní štáb přesunul do lesa mezi Jinačovicemi a Moravskými Knínicemi. „Vznikla zde scéna do prvního dílu. Vyšetřovací tým zde najde tělo mrtvé a znásilněné dívky," řekl režisér.

OBRAZEM: Z diváka celebritou? V nové kampani Národního divadla Brno
25. 08. 2016
Brno – Národní divadlo Brno ve čtvrtek představilo novou reklamní kampaň, která v nejbližších dnech zaplní ulice Brna. Jednotlivé plakáty poutají chystané premiéry. Jsou na nich tváře Brňanů, kteří se přihlásili na casting. „Předchozí dvě sezony jsme na plakátech představovali své zaměstnance a chtěli jsme se posunout dál. Patrony premiér se tak stalo sedmnáct diváků, jejichž portréty budou v centru Brna i na internetu," řekl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Eurotrialog v Mikulově zpestří slet bubeníků, zazní i turbošanson
25. 08. 2016
Jižní Morava – Přinést si vlastní perkuse, djembe a třeba i chrastítko či cokoliv jiného, čím se lze připojit k profesionálním bubeníkům. A zahrát si s nimi i s dalšími diváky v mikulovském amfiteátru. Na speciální Slet bubeníků láká osmnáctý ročník festivalu Eurotrialog, který začne v pátek a potrvá do soboty.

OBRAZEM: Herci se předvedli v japonském stylu
24. 08. 2016
Brno – Tak trochu exoticky si v brněnské zeměpisné šířce mohli připadat ve středu večer lidé v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí. V Moravské galerii tam herci Malého divadla kjógenu sehráli hned několik krátkých scének. Kjógeny jsou přitom krátké komické japonské výstupy. „Už jsem viděla podobné hry před tím, takže jsem věděla, do čeho jdu. Věřím ale, že pokud někdo vidí kjógen poprvé, může jej to překvapit," narážela návštěvnice Tereza Malá na východoasijský humor.

Výtvarník Kopecký: Inspiraci hledám v sobě. Co neumím říct slovy, maluji
24. 08. 2016
Brno – Vladimír Kopecký je uznávaným výtvarníkem v České republice i v zahraničí. Jako první u nás použil vrstvené tabule skla k vytvoření pocitu hloubky a prostoru, za mozaiku pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu získal zlatou medaili. Kopeckého aktuální výstava v Brně má název Dálky a póly. „Přísná geometrie a divoká gestická exprese – to jsou dva póly, mezi kterými se pohybuji při práci se sklem i v malbě," říká čtyřiaosmdesátiletý autor, který do září vystavuje v královské kapli na hradě Špilberk.

Brněnský trosečník: Riviéra přivítá nový hudební festival
22. 08. 2016
Brno – Koncerty, atrakce pro děti a souboje na vodě pod velením pěti kapitánů. A také breakdance nebo biketrial. Hudbu, zábavu i sport v neděli propojí nový rodinný festival Brněnský trosečník.

Ivan Mládek: Všechny špatné věci si umím namalovat na růžovo
19. 08. 2016
Brno /ROZHOVOR/ – Po jakém víně se dívkám prodlužují nohy a jak si lze i s cukrovkou pochutnat na buchtách? I na tyto otázky odpoví bavič a hudebník Ivan Mládek, který se svým Banjo Bandem zahraje v neděli v Brně. „Improvizuji jen občas a většinou se uchyluji ke svým osvědčeným chodům. Je to improvizace od jistoty k jistotě," říká s úsměvem Mládek.

Dobrodruh Přibáň: Na cestách poznáváme svět jinak než na pohlednicích
18. 08. 2016
Brno – Na cestách strávil devět let, při nichž najezdil tisíce kilometrů po Hedvábné stezce, Africe, Jižní Americe či Austrálii. Tohle všechno Dan Přibáň absolvoval se svým týmem zvaným žlutý cirkus za volantem trabantu. Atmosféru výprav mohou alespoň zprostředkovaně lidé prožít ještě měsíc v brněnském Semilasse. „Výstava je pro nás jedním ze splněných snů," přiznává čtyřicetiletý dobrodruh.

Nové DokuKino v Lužánkách? S Tichou písní Javorů a Karlem Zemanem
17. 08. 2016
Brno – Kdokolia, Filmový dobrodruh Karel Zeman, Tichá píseň Javorů. Také tyto dokumentární filmy promítne nové letní DokuKino v Brně, které našlo zázemí v Parku Lužánky.

OBRAZEM: Filharmonický festival na Špilberku otevřel Antonín Dvořák a Carl Orff
16. 08. 2016
Brno – Notoricky známé první tóny Orffovy kantáty Carmina burana zahájily v úterý večer Mezinárodní hudební festival Špilberk.

Výstava dává nahlédnout do Santiniho baroka. Představuje kostel na Zelené hoře
15. 08. 2016
Brno - Do historie barokní architektury a bývalého cisterciáckého kláštera zavádí od pondělí návštěvníky brněnské Galerie Vaňkovka nová obrazová a multimediální výstava. S pomocí velkoplošných fotografií a videoprojekcí představí Brňanům zámek ve Žďáru nad Sázavou a také místní Muzeum nové generace.

OBRAZEM: Tragédie Othello zakončila festival her Williama Shakespeara
12. 08. 2016
Brno - Závěrečným představením tragédie Othello skončila v pátek brněnská část Letních shakespearovských slavností. Na nádvoří hradu Špilberk nabídl letos divadelní festival her Williama Shakespeara celkem pět titulů v patnácti reprízách. „Největší úspěch měla tradičně komedie Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou v hlavní roli. S největší pravděpodobností se na programu festivalu objeví i příští rok," uvedla Lucie Paseková z pořádající agentury Ogilvy & Mather Morava.

Na festivalu nejvíc bavily Paničky, láká i Othello v aréně
12. 08. 2016
Brno - Poslední ze série patnácti představení zakončí v pátek večer letošní ročník Letních shakespearovských slavností. Na nádvoří hradu Špilberk představí česko-slovenské obsazení herců slavnou tragédii Othello v netradičním uspořádání s jevištěm uprostřed.