ČTK


PF 2022
22. 12. 2021

PF 2021
22. 12. 2020

Jan Vavrušák byl zvolen předsedou komise SPIR
9. 10. 2018
Zástupce šéfredaktorky ČTK Jan Vavrušák byl v pátek 5. října zvolen předsedou komise samoregulace obsahu Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).Komise vytváří a doporučuje normy a standardy chování vydavatelů, poskytuje výklad případných omezení, která právní předpisy definují, a stanovuje postupy, při jejichž dodržení je možné se nevystavit riziku sankce. V minulosti se zabývala především pravidly pro přebírání obsahu na internetu, později se samoregulace rozšířila například i na ochranu osobních údajů.Jan Vavrušák v komisi samoregulace obsahu nahradil ředitele strategie a rozvoje ČTK Jaroslava Kábeleho, který byl zvolen do výkonné rady SPIR. ČTK má svého zástupce v komisi od jejího vzniku.

ČTK při volbách poprvé využila automatické zprávy
7. 10. 2018
Česká tisková kancelář při letošních obecních a senátních volbách poprvé použila také automaticky generované zprávy. „Hlavním přínosem letošní novinky bylo zrychlení zpravodajského servisu při překlápění dat Českého statistického úřadu, omezení lidských chyb a ulehčení práce zpravodajům, kteří se tak mohli více zaměřit na ohlasy a další zajímavosti z voleb,“ uvedla šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková. Foto: Ukázka nezeditovaného automaticky generovaného headlinu.V okamžiku, kdy ČSÚ zveřejnil výsledky například z některého z krajských měst, program vytvořil podle předem připravené šablony zprávu, do které zveřejněné údaje rovnou umístil. „V ČTK platí pravidlo, že každá zpráva prochází přes editory. Toto pravidlo kontroly a případného doplnění platilo samozřejmě i pro tyto zprávy,“ dodala šéfredaktorka. Roboticky byla připravena zhruba polovina headlinů výsledkového volebního servisu, drtivá většina fleší (krátkých zpráv o dvou odstavcích s prognózou konečného výsledku) i zpráv po sečtení sta procent hlasů. Celkem tak prošlo rukama editorů přes 200 automaticky generovaných textů.Foto: Ukázka automaticky generovaného headlinu po editaci.„Příprava programu trvala přibližně dva měsíce. Software jsme před ostrým startem testovali na datech z předchozích voleb a na testovacích datech, která před volbami zveřejnil Český statistický úřad,“ poznamenal technický ředitel ČTK Jan Kodera.Foto: Ukázka automaticky generované fleše před editací a po ní.„ČTK dlouhodobě automatizuje činnosti, u kterých je to možné a dává to smysl. Už léta automaticky vydáváme deníky očekávaných událostí, přes rok vydáváme automaticky aktualizované grafické vizualizace a nyní jsme připravili výsledkové volební zprávy, abychom volební servis ještě více zrychlili,“ uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr. „Pro nás to je vývoj, nikoli revoluce, stejně jako pro další světové agentury, se kterými i o tom budeme hovořit na pražské konferenci MINDS příští týden,“ dodal.Foto: Systém pro kontrolu automaticky generovaných zpráv – zeleně jsou vyznačené již odeslané.MINDS International je celosvětová síť předních zpravodajských agentur. Vznikla v roce 2007 a aktuálně sdružuje více než dvacítku agentur. Jejími členy jsou například americká společnost The Associated Press, francouzská tisková agentura AFP, německá DPA, britská PA, australská AAP, rakouská APA anebo právě Česká tisková kancelář. Praha jako místo konání letošní podzimní konference MINDS nebyla vybrána náhodou, ale kvůli letošnímu stému výročí založení ČTK. Česká tisková kancelář byla založena ve stejný den jako Československá republika 28. října 1918. Kontakt pro média:mluvčí ČTK Mgr. Milena Schmidovámluvci@ctk.cz

Ohlasy na výstavu Okamžiky století v médiích
3. 10. 2018
Podívejte se na ohlasy v médiích na naši výstavu ke 100. výročí založení ČTK.O výstavě Okažimky století v Newsroomu ČT24SeznamZpravy.cz

ČTK slaví sto let výstavou a pozve zájemce do agentury
1. 10. 2018
Praha - Mozaiku významných událostí, které formovaly Československo od jeho vzniku, ale i banálních každodenností, jež patří k životu, ukazuje výstava Okamžiky století v Praze Na Příkopě. K oslavám 100. výročí založení republiky se jí připojuje Česká tisková kancelář (ČTK), která svou stovku oslaví na den přesně jako někdejší stát Čechů a Slováků. Výstavu již po premiéře na jaře v Praze viděli lidé v šesti městech. ČTK si své výročí připomíná celý rok."Slavíme výročí v jiné dny, nechceme republice překážet," řekl dnes na tiskové konferenci generální ředitel ČTK Jiří Majstr. Dodal, že agentura pořádá tiskové konference výjimečně, od té poslední uplynulo 15, možná 20 let. "ČTK má události popisovat, uchovávat, ale nemá dějiny tvořit. Toto pravidlo občas má výjimky," řekl. Připomněl statečné předchůdce dnešních reportérů, kteří 21. srpna 1968 odmítli vyslat do servisu text, který měl ospravedlňovat invazi vojsk Varšavské smlouvy, a tehdejší Sovětský svaz musel hledat jinou cestu.Výstava Okamžiky století potrvá v centru Prahy do konce října a nabízí 163 snímků ze sedmimilionového fotoarchivu ČTK. Výstavu rámují dva panely po jednom snímku, ten z roku 1918 ukazuje návrat Tomáše Garrigua Masaryka z exilu a letošní snímek úspěch Ester Ledecké na zimní olympiádě. Každý ze tří desítek panelů ukazuje několik snímků, mnohdy i kuriózně nesourodých, reprezentujících danou dobu pohledem na sportovce, umělce, politiky i běžný život.ČTK připravila na 17. listopad den otevřených dveří, kdy chce veřejnosti představit svoji současnou práci i to, jak zpravodajství vznikalo a jaká technika při tom reportérům pomáhala v uplynulých sto letech. Šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková dnes uvedla, že zpravodajství je živý organismus, který se vyvíjí nejen podle situace, ale také podle potřeb klientů a odhadů agentury do budoucnosti. "Platit bude vždycky ale potřeba stručného a hutného textu, plná multimedialita a zasazování zpravodajství do relevantních souvislostí," řekla. ČTK v současné době vydává 170.000 zpráv a headlinů ročně, což je denně 465 kusů včetně víkendů a svátků. Fotografií z vlastní produkce vydává agentura denně přes 300, zhruba další tisícovka fotoaktualit pochází denně z produkce agentury AP, jíž je ČTK výhradním distributorem na českém trhu.ČTK již téměř dvě desítky let vydává také audiozáznamy ze zpravodajských akcí a z rozhovorů. Těch vychází ročně kolem 10.000. Videoprodukce ČTK čítala loni kolem 1600 záznamů, nabídka se v závislosti na požadavcích klientů podle Markové pozměňuje. Od letošního ledna ČTK nabízí službu videostream, tedy přímé přenosy různých akcí. Loni jich ve zkušebním provozu nabídla 130, letos tohoto čísla dosáhla už v září, průměrně nabízí tři až čtyři přenosy týdně a zájem o ně zejména mezi internetovými vydavateli nadále stoupá, uvedla šéfredaktorka. ČTK od jara nabízí i komerční videostream.

Generální ředitel ČTK Jiří Majstr byl podruhé zvolen do vedení EANA
21. 09. 2018
Generální ředitel ČTK Jiří Majstr se stal členem vedení Evropské aliance tiskových agentur (EANA). Valná hromada aliance jej v pátek 21. září zvolila na zasedání ve Varšavě do pětičlenného výboru. Novým generálním tajemníkem aliance shromáždění zvolilo šéfa rumunské agentury AGERPRES Alexandrua Giboie a předsedou EANA se stal generální ředitel německé agentury dpa Peter Kropsch. Ředitel ČTK Majstr zasedal ve výboru EANA, jehož funkční období je tříleté, již v letech 2012 až 2015.Valná hromada se konala v rámci podzimního zasedání aliance, které hostila národní polská tisková agentura PAP. Polská tisková agentura letos podobně jako ČTK slaví sté výročí svého založení.EANA sdružuje 32 evropských národních tiskových agentur. Od založení v roce 1956 slouží jako fórum pro spolupráci a výměnu informací a zkušeností mezi členy. K hlavním aktivitám patří ochrana autorských práv a podnikatelského prostředí pro poskytování nezávislého a nezaujatého zpravodajství.V posledních měsících se EANA zejména zasazuje o novou směrnici EU o autorských právech, která ukládá velkým internetovým platformám přenechat část zisků sdělovacím prostředkům, na jejichž články, fotografie či videa odkazují. Návrh této normy minulý týden schválil v prvním čtení Evropský parlament (EP). Dalším krokem bude vyjednání konečné podoby směrnice s členskými státy a s Evropskou komisí, kterou pak bude EP znovu schvalovat hlasováním. O výsledném dokumentu budou pak ještě hlasovat členské země EU.ČTK je členem EANA od počátku 70. let minulého století. Předcházející generální ředitel ČTK Milan Stibral byl v roce 1996 zvolen jejím viceprezidentem a v letech 1997 a 1998 stál v jejím čele. V roce 2009 získal technický ředitel ČTK Jan Kodera cenu EANA za vůdčí roli při vývoji a zavedení nového Multimediálního redakčního systému agentury (MRS).Vedle EANA se ČTK aktivně podílí i na činnosti světového sdružení agentur MINDS, které se soustředí především na technologické inovace pro nová média a na pomoc svým členům při vstupu na mezinárodní trhy. Letošní podzimní zasedání MINDS se uskuteční v Praze na okraj oslav stého výročí založení ČTK.

Několik generací četkařů se sešlo na Četka 100pen
16. 09. 2018
Několik generací současných i bývalých zaměstnanců ČTK, jejich blízkých a přátel se v sobotu 15. září sešlo v sídle agentury v pražské Opletalově ulici, aby si neformálně připomněli blížící se sté narozeniny ČTK.Na akci Četka 100pen s podtitulem Den pootevřených dveří měli možnost projít pracoviště ČTK, prohlédnout a vyzkoušet si historickou i současnou techniku, prohlédnout si fotografie a videa z historie agentury a pohovořit se svými kolegy. Zejména děti velmi zaujaly psací stroje, mladší návštěvníci také pátrali po budově ČTK po zajímavých historických meznících dějin země pomocí vybraných snímků z výstavy Okamžiky 100letí, která během tohoto roku navštívila několik krajských měst a v říjnu se vrátí do Prahy. Pomocí telemostu si děti i dospělí mohli popovídat s bruselským zpravodajem ČTK a jeho rodinou o životě na tomto důležitém zpravodajském postu. Z ateliéru Fotobanky ČTK si pak mnozí odnesli neobvyklé i tradiční portrétové snímky.

Výstava fotek ČTK připomínající vznik republiky je v Českých Budějovicích
10. 09. 2018
Výstava fotografií ČTK, která připomíná sté výročí vzniku Československé republiky, je k vidění v centru Českých Budějovic. Zpravodajská agentura, která je na den přesně stejně stará jako republika, vybrala ze svého archivu 163 snímků mapujících zlomové okamžiky v dějinách země. Na posledním z letošního roku je olympijská vítězka Ester Ledecká. Fotografie černobílé i barevné na panelech v prostorech náměstí Přemysla Otakara II. si mohou lidé prohlédnout do 26. září."Zveme vás na procházku obrazovými dějinami republiky, jak jsme je nakonec z několika milionů snímků zaostřili na několik desítek fotografií. O každou z nich a o její právo být na této výstavě jsme se v agentuře pohádali. Toto je výsledek," uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr."Na těchto 30 panelech vás provádíme klíčovými okamžiky československých dějin, ukazujeme významné osobnosti, sportovní události, ale třeba i první Miss Československa z počátku minulého století, nebo i chvíle, jejichž význam v době pořízení snímku nikdo nemohl chápat,jako je setkání vítěze Wimbledonu Jana Kodeše s tenisovým žákem Ivanem Lendlem nebo odchod Karla Kryla z posledního vystoupení v Československu," dodal Majstr.Agentura má v archivu přibližně sedm milionů snímků mapujících stoleté období. Putovní výstava začala v dubnu v Praze v zahradě Valdštejnského paláce. Přes Brno, Hradec Králové, Ostravu, Plzeň a Ústí nad Labem pokračuje v Českých Budějovicích. Následně se na říjnové výročí vzniku republiky opět vrátí do Prahy.

Nový deník očekávaných událostí k výročí 1918
29. 08. 2018
ČTK začne od pátku 31. srpna vydávat Deník očekávaných událostí, které se uskuteční do konce roku v souvislosti s výročím založení Československa a dalších událostí roku 1918. Deník bude vycházet vždy v pátek ve 13:00.

ČTK photographer Libor Hajský talks about the Soviet occupation in 1968
20. 08. 2018
Libor Hajský, ČTK photographer, talks about his work during the first hours and days of the Soviet led occupation of Czechoslovakia in 1968:Czech Photographer 'Haunted' By 1968 Invasion

Sto let republiky na fotkách stejně staré ČTK uvidí lidé v Ústí
20. 08. 2018
Výstava fotografií, která připomíná sté výročí vzniku Československa, je ode dneška k vidění v centru Ústí nad Labem. Národní tisková agentura, která je na den stejně stará jako republika, vybrala ze svého archivu 163 snímků mapujících zlomové okamžiky v dějinách země. Na posledním z letošního roku je olympijská vítězka Ester Ledecká. Fotografie černobílé i barevné si na panelech před ústeckým magistrátem lidé mohou prohlédnout do 7. září.Na Lidickém náměstí, které bylo před sto lety zelené a dominoval mu spolkový dům, se dnes lidé zastavovali mezi vznikajícími panely. "Chronologicky jsou fotografie seřazeny tak, že člověk projde celým stoletím," řekl spoluautor výstavy, šéfredaktor Databanky multimédií Petr Mlch.Vybrat snímky pro výstavu Okamžiky století nebylo jednoduché, v unikátním archivu, který shodou náhod unikl jakémukoli poškození, jich má agentura na sedm milionů. Autoři proto nejprve zúžili výběr na 700 a posléze vybrali finální. "Rozhodovala hlavně obrazová významnost," uvedl Mlch. Větší prostor je věnován událostem z let s osmičkou na konci.Putovní výstava má podle autorů zatím kladný ohlas. Nicméně nad některými obrázky si lidé i zanadávají. Jaké reakce vyvolají někdy velmi emotivní snímky v severočeském městě, které se k republice připojilo až 11. prosince, protože místní německé obyvatelstvo se odmítlo stát součástí Československa, bude zřejmé na jejím konci. Poté se výstava přesune do Českých Budějovic.

Sto let republiky na fotkách stejně staré ČTK uvidí lidé v Ústí
20. 08. 2018
Výstava fotografií, která připomíná sté výročí vzniku Československa, je ode dneška k vidění v centru Ústí nad Labem. Národní tisková agentura, která je na den stejně stará jako republika, vybrala ze svého archivu 163 snímků mapujících zlomové okamžiky v dějinách země. Na posledním z letošního roku je olympijská vítězka Ester Ledecká. Fotografie černobílé i barevné si na panelech před ústeckým magistrátem lidé mohou prohlédnout do 7. září.Na Lidickém náměstí, které bylo před sto lety zelené a dominoval mu spolkový dům, se dnes lidé zastavovali mezi vznikajícími panely. "Chronologicky jsou fotografie seřazeny tak, že člověk projde celým stoletím," řekl spoluautor výstavy, šéfredaktor Databanky multimédií Petr Mlch.Vybrat snímky pro výstavu Okamžiky století nebylo jednoduché, v unikátním archivu, který shodou náhod unikl jakémukoli poškození, jich má agentura na sedm milionů. Autoři proto nejprve zúžili výběr na 700 a posléze vybrali finální. "Rozhodovala hlavně obrazová významnost," uvedl Mlch. Větší prostor je věnován událostem z let s osmičkou na konci.Putovní výstava má podle autorů zatím kladný ohlas. Nicméně nad některými obrázky si lidé i zanadávají. Jaké reakce vyvolají někdy velmi emotivní snímky v severočeském městě, které se k republice připojilo až 11. prosince, protože místní německé obyvatelstvo se odmítlo stát součástí Československa, bude zřejmé na jejím konci. Poté se výstava přesune do Českých Budějovic.

ČTK photographer Libor Hajský talks about the Soviet occupation in 1968
20. 08. 2018
Libor Hajský, ČTK photographer, talks about his work during the first hours and days of the Soviet led occupation of Czechoslovakia in 1968:Czech Photographer 'Haunted' By 1968 Invasion

ČTK 21. srpna 1968 odmítla vyslat redakcím invazní provolání
14. 08. 2018
Pod titulkem "Poselství skupiny členů ÚV KSČ, vlády a Národního shromáždění ČSSR" vyšel ve čtvrtek 22. srpna 1968 na titulní straně sovětského deníku Pravda nepodepsaný text zdůvodňující invazi vojsk Varšavské smlouvy. Podle dobových svědectví se měl stát i v Československu prvním pokusem o zdůvodnění ozbrojeného vpádu, který ukončil reformní období pražského jara. Díky zásahu redaktorů tehdejší Československé tiskové kanceláře (ČTK) ale do redakcí vyslán nebyl.Anonymní autoři v textu oznámili, že na sebe vzali "iniciativu k semknutí všech vlasteneckých sil ve jménu socialistické budoucnosti". Vyzvali obyvatelstvo, aby se "semklo okolo realisticky smýšlejícího jádra strany, kterému je drahá věc socialismu" a podpořilo okupační jednotky."V sázce jsou všechny vymoženosti socialismu, je ohrožena nejen naše cesta socialistické demokracie, kterou jsme v lednu nastoupili, ale i samotná podstata socialismu, naše republika," burcovalo poselství.Text přinesl ráno 21. srpna do budovy ČTK její bývalý ředitel Miroslav Sulek, v té době na nucené dovolené. Podle Ústavu pro studium totalitních režimů byl Sulek, který vedl agenturu od roku 1962 do jara 1968, členem skupiny šesti lidí, kteří už před okupací prohlášení připravovali. Ještě před ním byla 21. srpna ve tři hodiny ráno do ČTK vyslána skupina pěti pracovníků Státní bezpečnosti (StB), která v agentuře měla zajistit vrátnici a zabránit vstupu západních novinářů."Sulkovi se nakonec podařilo přesvědčit vrátného, aby ho do budovy pustil," vzpomíná tehdejší redaktor ČTK Jan Krčmář. "Dorazil do čtvrtého patra, kde byla směna zahraniční redakce, a nařídil vedoucímu směny, aby text vydal," uvedl Krčmář.Redaktor Jaroslav Lažanský informoval o Sulkově žádosti nadřízené, podle některých informací tehdejšího náměstka ředitele Milana Bretyše, podle Krčmáře i šéfa agenturní organizace KSČ Ivana Vávru, a navrhl provolání nevydávat. "Jeho rozhodnutí schválili a nařídili Sulka okamžitě vyhostit z budovy. Sulek ale už na nic nečekal a odešel," popisuje dramatické události Krčmář.Redaktor Lažanský, stejně jako Krčmář, se krátce po okupaci ocitl na normalizačním seznamu "exponentů pravice" a musel z agentury odejít. Krčmář byl v roce 1981 při akci StB Asanace z republiky vypuzen a o situaci v normalizovaném Československu informoval západní média z Vídně jako zpravodaj agentury Reuters, v níž pracoval až do roku 1998.Budovu ČTK v Opletalově ulici obsadili sovětští vojáci 21. srpna až dvacet minut před půlnocí. "Do redakčního sálu vstoupila malá figura v kabátě až ke kotníkům, s přilbou skoro do půli obličeje a třímající samopal," píše Krčmář ve svých vzpomínkách. Vyhnaní zaměstnanci ČTK se do své budovy mohli vrátit až po několika týdnech.

ČTK 21. srpna 1968 odmítla vyslat redakcím invazní provolání
14. 08. 2018
Pod titulkem "Poselství skupiny členů ÚV KSČ, vlády a Národního shromáždění ČSSR" vyšel ve čtvrtek 22. srpna 1968 na titulní straně sovětského deníku Pravda nepodepsaný text zdůvodňující invazi vojsk Varšavské smlouvy. Podle dobových svědectví se měl stát i v Československu prvním pokusem o zdůvodnění ozbrojeného vpádu, který ukončil reformní období pražského jara. Díky zásahu redaktorů tehdejší Československé tiskové kanceláře (ČTK) ale do redakcí vyslán nebyl.Anonymní autoři v textu oznámili, že na sebe vzali "iniciativu k semknutí všech vlasteneckých sil ve jménu socialistické budoucnosti". Vyzvali obyvatelstvo, aby se "semklo okolo realisticky smýšlejícího jádra strany, kterému je drahá věc socialismu" a podpořilo okupační jednotky."V sázce jsou všechny vymoženosti socialismu, je ohrožena nejen naše cesta socialistické demokracie, kterou jsme v lednu nastoupili, ale i samotná podstata socialismu, naše republika," burcovalo poselství.Text přinesl ráno 21. srpna do budovy ČTK její bývalý ředitel Miroslav Sulek, v té době na nucené dovolené. Podle Ústavu pro studium totalitních režimů byl Sulek, který vedl agenturu od roku 1962 do jara 1968, členem skupiny šesti lidí, kteří už před okupací prohlášení připravovali. Ještě před ním byla 21. srpna ve tři hodiny ráno do ČTK vyslána skupina pěti pracovníků Státní bezpečnosti (StB), která v agentuře měla zajistit vrátnici a zabránit vstupu západních novinářů."Sulkovi se nakonec podařilo přesvědčit vrátného, aby ho do budovy pustil," vzpomíná tehdejší redaktor ČTK Jan Krčmář. "Dorazil do čtvrtého patra, kde byla směna zahraniční redakce, a nařídil vedoucímu směny, aby text vydal," uvedl Krčmář.Redaktor Jaroslav Lažanský informoval o Sulkově žádosti nadřízené, podle některých informací tehdejšího náměstka ředitele Milana Bretyše, podle Krčmáře i šéfa agenturní organizace KSČ Ivana Vávru, a navrhl provolání nevydávat. "Jeho rozhodnutí schválili a nařídili Sulka okamžitě vyhostit z budovy. Sulek ale už na nic nečekal a odešel," popisuje dramatické události Krčmář.Redaktor Lažanský, stejně jako Krčmář, se krátce po okupaci ocitl na normalizačním seznamu "exponentů pravice" a musel z agentury odejít. Krčmář byl v roce 1981 při akci StB Asanace z republiky vypuzen a o situaci v normalizovaném Československu informoval západní média z Vídně jako zpravodaj agentury Reuters, v níž pracoval až do roku 1998.Budovu ČTK v Opletalově ulici obsadili sovětští vojáci 21. srpna až dvacet minut před půlnocí. "Do redakčního sálu vstoupila malá figura v kabátě až ke kotníkům, s přilbou skoro do půli obličeje a třímající samopal," píše Krčmář ve svých vzpomínkách. Vyhnaní zaměstnanci ČTK se do své budovy mohli vrátit až po několika týdnech.

Výstava Okamžiky století se přesunula do Plzně
3. 08. 2018
Zlomové okamžiky z dějin Československa a České republiky i každodenní život obyvatel země zachycuje výstava Okamžiky století, která je do 19. srpna k vidění v Šafaříkových sadech v centru Plzně. Snímky pořízené fotoreportéry Československé, respektive České tiskové kanceláře mapují nejen sto let samostatného státu, ale připomínají i století tiskové agentury, která vznikla současně s Československem 28. října 1918. Z Plzně se putovní výstava přemístí do Ústí nad Labem a Českých Budějovic, v říjnu se vrátí do Prahy, řekl její spoluautor, šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch.S dosavadním ohlasem výstavy, která už byla v Praze, Brně, Hradci Králové a Ostravě, je spokojen. Je výsledkem jednoho a půl roku práce a příprav, kdy se tvůrci výstavy probírali rozsáhlým archivem a studovali archivní záznamy. "My jsme skončili poměrně záhy s ambiciózním záměrem mít na každý rok jen jednu fotku. Zjistili jsme, že to nejde," řekl Mlch.Fotoarchiv ČTK patří k nejstarším a nejobsáhlejším v Evropě, nabízí největší výběr českých fotografií. Ve fyzické podobě zahrnuje podle Mlcha asi sedm milionů políček na negativech, pozitivech, svitkových filmech, diapozitivech či skleněných deskách, dalších víc než sedm milionů snímků je digitálních.Tým spoluautorů zúžil předběžný výběr na zhruba 700 snímků, z nichž složil finální podobu výstavy. Zahrnuje 163 snímků umístěných na 30 panelech. Většího prostoru a pozornosti se dostalo událostem z "osmičkových" let československé historie. "Měly by to být přelomové klíčové události i normální fotky. Snažili jsme se to pěkně namixovat, aby byla výstava trochu poučná i zajímavá po faktické i fotografické stránce," dodal Mlch.

Výstava Okamžiky století se přesunula do Plzně
3. 08. 2018
Zlomové okamžiky z dějin Československa a České republiky i každodenní život obyvatel země zachycuje výstava Okamžiky století, která je do 19. srpna k vidění v Šafaříkových sadech v centru Plzně. Snímky pořízené fotoreportéry Československé, respektive České tiskové kanceláře mapují nejen sto let samostatného státu, ale připomínají i století tiskové agentury, která vznikla současně s Československem 28. října 1918. Z Plzně se putovní výstava přemístí do Ústí nad Labem a Českých Budějovic, v říjnu se vrátí do Prahy, řekl její spoluautor, šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch.S dosavadním ohlasem výstavy, která už byla v Praze, Brně, Hradci Králové a Ostravě, je spokojen. Je výsledkem jednoho a půl roku práce a příprav, kdy se tvůrci výstavy probírali rozsáhlým archivem a studovali archivní záznamy. "My jsme skončili poměrně záhy s ambiciózním záměrem mít na každý rok jen jednu fotku. Zjistili jsme, že to nejde," řekl Mlch.Fotoarchiv ČTK patří k nejstarším a nejobsáhlejším v Evropě, nabízí největší výběr českých fotografií. Ve fyzické podobě zahrnuje podle Mlcha asi sedm milionů políček na negativech, pozitivech, svitkových filmech, diapozitivech či skleněných deskách, dalších víc než sedm milionů snímků je digitálních.Tým spoluautorů zúžil předběžný výběr na zhruba 700 snímků, z nichž složil finální podobu výstavy. Zahrnuje 163 snímků umístěných na 30 panelech. Většího prostoru a pozornosti se dostalo událostem z "osmičkových" let československé historie. "Měly by to být přelomové klíčové události i normální fotky. Snažili jsme se to pěkně namixovat, aby byla výstava trochu poučná i zajímavá po faktické i fotografické stránce," dodal Mlch.

Skončila Letní škola ČTK, „urodilo se“ několik talentů
28. 07. 2018
Jedenáctka studentů českých i zahraničních vysokých škol absolvovala v uplynulém týdnu druhý ročník Letní školy ČTK. Studenti měli v Akademii ČTK možnost setkat se se zkušenými agenturními novináři, kteří je při besedách a přednáškách seznámili s tím, jak se tvoří zpravodajství. Se zpravodaji ČTK se studenti vydali i do terénu, aby si vyzkoušeli, jak vypadá zpravodajské krytí aktualit.Absolvovali také základy fotozpravodajství, se svými zkušenostmi se s nimi podělil například fotoreportér ČTK a držitel ceny World Press Photo Roman Vondrouš. Hostem Letní školy byl Tomáš Poláček z časopisu Reportér, který se studenty mluvil o svém reportážním autostopu kolem světa i o tom, jak se dělá rozhovor do časopisu.Pro některé z letošních absolventů ale týdnem Letní školy setkání s ČTK nekončí. „Letos jsme měli skutečně silný tým, v němž jsme objevili několik studentů s velkým novinářským potenciálem, kterým jsme na závěr týdne nabídli možnost další spolupráce s redakcemi zpravodajství ČTK. Jakub Tomášek a Michaela Kožmínová, kteří studují v zahraničí, se stanou příležitostnými zahraničními dopisovateli, Adam Jiříček naváže spolupráci se sportovní redakcí ČTK,“ řekla šéfredaktorka zpravodajství Radka Marková. „Počítáme také s tím, že někteří studenti letošního ročníku se do ČTK vrátí na delší stáž,“ dodala.

Skončila Letní škola ČTK, „urodilo se“ několik talentů
28. 07. 2018
Jedenáctka studentů českých i zahraničních vysokých škol absolvovala v uplynulém týdnu druhý ročník Letní školy ČTK. Studenti měli v Akademii ČTK možnost setkat se se zkušenými agenturními novináři, kteří je při besedách a přednáškách seznámili s tím, jak se tvoří zpravodajství. Se zpravodaji ČTK se studenti vydali i do terénu, aby si vyzkoušeli, jak vypadá zpravodajské krytí aktualit.Absolvovali také základy fotozpravodajství, se svými zkušenostmi se s nimi podělil například fotoreportér ČTK a držitel ceny World Press Photo Roman Vondrouš. Hostem Letní školy byl Tomáš Poláček z časopisu Reportér, který se studenty mluvil o svém reportážním autostopu kolem světa i o tom, jak se dělá rozhovor do časopisu.Pro některé z letošních absolventů ale týdnem Letní školy setkání s ČTK nekončí. „Letos jsme měli skutečně silný tým, v němž jsme objevili několik studentů s velkým novinářským potenciálem, kterým jsme na závěr týdne nabídli možnost další spolupráce s redakcemi zpravodajství ČTK. Jakub Tomášek a Michaela Kožmínová, kteří studují v zahraničí, se stanou příležitostnými zahraničními dopisovateli, Adam Jiříček naváže spolupráci se sportovní redakcí ČTK,“ řekla šéfredaktorka zpravodajství Radka Marková. „Počítáme také s tím, že někteří studenti letošního ročníku se do ČTK vrátí na delší stáž,“ dodala.

Začal 2. ročník Letní školy ČTK
23. 07. 2018
V Akademii ČTK dnes začal druhý ročník Letní školy ČTK, která je určena vysokoškolským studentům, kteří se zajímají o žurnalistiku a nebo ji přímo studují.V pražském sídle ČTK tak 12 vybraných studentek a studentů stráví týden, během něhož absolvují debaty se zkušenými novináři a fotoreportéry, dozvědí se všechna úskalí psaní zpráv a dalších novinářských žánrů, podívají se i s reportéry ČTK do terénu.Mezi externími lektory byl hned v úvodní den novinář Tomáš Poláček z časopisu Reportér, který studentům vyprávěl o svém reportážním autostopu kolem světa a prozradil jim, jak se dělá rozhovor.V dalších dnech se účastníci Letní školy seznámí například s tím, jak se dělá reportážní fotografie. Čeká je debata s fotoreportérem a držitelem ceny World Press Photo Romanem Vondroušem, diskutovat budou také s dlouholetým kulturním zpravodajem Jiřím Borovičkou, který letos po 50 letech v ČTK odešel do penze. Ředitel Akademie ČTK Jiří Chrást studenty seznámí s tím, jak se píše zpráva, jak se pracuje se zdroji, probere s nimi i češtinu v novinářské praxi a mediální gramotnost. Studenti budou samozřejmě také psát, jejich texty zeditují šéfeditoři a vedoucí redakcí.

Začal 2. ročník Letní školy ČTK
23. 07. 2018
V Akademii ČTK dnes začal druhý ročník Letní školy ČTK, která je určena vysokoškolským studentům, kteří se zajímají o žurnalistiku a nebo ji přímo studují.V pražském sídle ČTK tak 12 vybraných studentek a studentů stráví týden, během něhož absolvují debaty se zkušenými novináři a fotoreportéry, dozvědí se všechna úskalí psaní zpráv a dalších novinářských žánrů, podívají se i s reportéry ČTK do terénu.Mezi externími lektory byl hned v úvodní den novinář Tomáš Poláček z časopisu Reportér, který studentům vyprávěl o svém reportážním autostopu kolem světa a prozradil jim, jak se dělá rozhovor.V dalších dnech se účastníci Letní školy seznámí například s tím, jak se dělá reportážní fotografie. Čeká je debata s fotoreportérem a držitelem ceny World Press Photo Romanem Vondroušem, diskutovat budou také s dlouholetým kulturním zpravodajem Jiřím Borovičkou, který letos po 50 letech v ČTK odešel do penze. Ředitel Akademie ČTK Jiří Chrást studenty seznámí s tím, jak se píše zpráva, jak se pracuje se zdroji, probere s nimi i češtinu v novinářské praxi a mediální gramotnost. Studenti budou samozřejmě také psát, jejich texty zeditují šéfeditoři a vedoucí redakcí.

Výstava Okamžiky století je v Ostravě
9. 07. 2018
Sto let státu zachycených očima a objektivy fotoreportérů Československé, respektive České tiskového kanceláře (ČTK) představuje ode dneška na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě výstava Okamžiky století. Ze zhruba sedmimilionového fotografického archivu byl ke každému roku století republiky vybrán alespoň jeden snímek, který zachycuje významnou událost nebo náladu dané doby. Výstava se připravovala asi půl roku, řekl její spoluautor a šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. V Ostravě bude bezplatně k vidění do 29. července.Mlch řekl, že příprava byla náročná, vůbec nejtěžší bylo se bohatým archivem probrat. Původní koncept, že každý rok bude reprezentovat jen jedna fotografie, se záhy ukázal jako nereálný. Nakonec výstava představuje 163 snímků, které byly zvoleny z širšího výběru zhruba 700 až 800 fotografií. Kritériem pro výběr finálních snímků byla nejen jejich vizuální podoba, ale také důležitost události, kterou dokumentovaly. "Snažili jsme se, aby to bylo především o fotce, ale samozřejmě nešly opomenout důležité události a milníky. Sloučením těchto dvou přístupů jsme dospěli k tomu finálnímu výběru," uvedl Mlch.Impulzem k uspořádání výstavy bylo zároveň výročí sta let od založení ČTK, která vznikla ve stejný den jako samostatné Československo. Podle Mlcha jsou reakce na výstavu pozitivní. K vidění už byla v Praze, Hradci Králové či Brně. "Veskrze si myslím, že to lidi zajímá, protože fotky prostě fungují dobře," řekl Mlch. Podle něj výstava ukazuje řadu již z minulosti známých fotografií, ale je tam i mnoho snímků, které byly v archivu nalezeny spíše náhodně. Autorům se však pro výstavu zdály důležité. "Svižně to mapuje dějiny republiky přes objektivy fotografů ČTK, takže jsou tam ty události zpracovány reportážně," uvedl Mlch.Osobně se domnívá, že výstava přibližuje i různé přístupy k pojetí fotografie. "Je to věc osobního názoru, ale když jsem to viděl poprvé stát, tak se mi zdá, že do toho roku padesát jsou ty fotky hezké. Pak je 40 let taková trošku nuda. Pak už se to od sametové revoluce zase kloní k nějakým lepším záležitostem," doplnil Mlch. Venkovní výstava umístěná na 30 panelech poputuje z Ostravy ještě do Plzně, Ústí nad Labem a Českých Budějovic. V říjnu, měsíci výročí, se vrátí do Prahy.

Výstava Okamžiky století je v Ostravě
9. 07. 2018
Sto let státu zachycených očima a objektivy fotoreportérů Československé, respektive České tiskového kanceláře (ČTK) představuje ode dneška na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě výstava Okamžiky století. Ze zhruba sedmimilionového fotografického archivu byl ke každému roku století republiky vybrán alespoň jeden snímek, který zachycuje významnou událost nebo náladu dané doby. Výstava se připravovala asi půl roku, řekl její spoluautor a šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. V Ostravě bude bezplatně k vidění do 29. července.Mlch řekl, že příprava byla náročná, vůbec nejtěžší bylo se bohatým archivem probrat. Původní koncept, že každý rok bude reprezentovat jen jedna fotografie, se záhy ukázal jako nereálný. Nakonec výstava představuje 163 snímků, které byly zvoleny z širšího výběru zhruba 700 až 800 fotografií. Kritériem pro výběr finálních snímků byla nejen jejich vizuální podoba, ale také důležitost události, kterou dokumentovaly. "Snažili jsme se, aby to bylo především o fotce, ale samozřejmě nešly opomenout důležité události a milníky. Sloučením těchto dvou přístupů jsme dospěli k tomu finálnímu výběru," uvedl Mlch.Impulzem k uspořádání výstavy bylo zároveň výročí sta let od založení ČTK, která vznikla ve stejný den jako samostatné Československo. Podle Mlcha jsou reakce na výstavu pozitivní. K vidění už byla v Praze, Hradci Králové či Brně. "Veskrze si myslím, že to lidi zajímá, protože fotky prostě fungují dobře," řekl Mlch. Podle něj výstava ukazuje řadu již z minulosti známých fotografií, ale je tam i mnoho snímků, které byly v archivu nalezeny spíše náhodně. Autorům se však pro výstavu zdály důležité. "Svižně to mapuje dějiny republiky přes objektivy fotografů ČTK, takže jsou tam ty události zpracovány reportážně," uvedl Mlch.Osobně se domnívá, že výstava přibližuje i různé přístupy k pojetí fotografie. "Je to věc osobního názoru, ale když jsem to viděl poprvé stát, tak se mi zdá, že do toho roku padesát jsou ty fotky hezké. Pak je 40 let taková trošku nuda. Pak už se to od sametové revoluce zase kloní k nějakým lepším záležitostem," doplnil Mlch. Venkovní výstava umístěná na 30 panelech poputuje z Ostravy ještě do Plzně, Ústí nad Labem a Českých Budějovic. V říjnu, měsíci výročí, se vrátí do Prahy.

Jirka Borovička hostem pořadu iDNES.cz Za scénou
29. 06. 2018
Hostem pořadu zpravodajského portálu iDNES.cz Za scénou byl novinář Jiří Borovička, který letos po padesáti letech ukončil kariéru v ČTK. Stejně tak se profesně loučí s karlovarským festivalem, který si už nyní bude užívat jen jako návštěvník.„Třicet let se mi nepodařilo ve Varech vidět celý film kvůli psaní. Nyní si to vynahradím,” řekl.

Jirka Borovička hostem pořadu iDNES.cz Za scénou
29. 06. 2018
Hostem pořadu zpravodajského portálu iDNES.cz Za scénou byl novinář Jiří Borovička, který letos po padesáti letech ukončil kariéru v ČTK. Stejně tak se profesně loučí s karlovarským festivalem, který si už nyní bude užívat jen jako návštěvník.„Třicet let se mi nepodařilo ve Varech vidět celý film kvůli psaní. Nyní si to vynahradím,” řekl.

Bývalý šéfredaktor ČTK Holubec zasedne v etickém panelu ČT
20. 06. 2018
Někdejší dlouholetý šéfredaktor ČTK Petr Holubec se stane novým členem etického panelu České televize. Čtyřleté období zahájí od 16. července. Holubec nahradí Stanislavu Hronovou, která v etickém panelu skončí. Etický panel je poradním orgánem generálního ředitele. Jeho posláním je přijímat stanoviska k eticky sporným aspektům pořadů.Podle ředitele České televize Petra Dvořáka obsadí Petr Holubec místo po dohodě. "Jako bývalý šéfredaktor ČTK má dlouhodobou zkušenost s vedením tiskové agentury," uvedl Dvořák.Petr Holubec vedl zpravodajství České tiskové kanceláře více než 25 let do dubna 2016. Jako redaktor pracoval v ČTK od roku 1976, šéfredaktorem byl zvolen v roce 1990. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde také získal doktorát.Etický panel ČT má pět členů. Členství v něm je čestné. Jedná výhradně na základě zadání, která obdrží od generálního ředitele České televize. Etický panel byl ustaven podle Kodexu České televize na jaře roku 2004.

Bývalý šéfredaktor ČTK Holubec zasedne v etickém panelu ČT
20. 06. 2018
Někdejší dlouholetý šéfredaktor ČTK Petr Holubec se stane novým členem etického panelu České televize. Čtyřleté období zahájí od 16. července. Holubec nahradí Stanislavu Hronovou, která v etickém panelu skončí. Etický panel je poradním orgánem generálního ředitele. Jeho posláním je přijímat stanoviska k eticky sporným aspektům pořadů.Podle ředitele České televize Petra Dvořáka obsadí Petr Holubec místo po dohodě. "Jako bývalý šéfredaktor ČTK má dlouhodobou zkušenost s vedením tiskové agentury," uvedl Dvořák.Petr Holubec vedl zpravodajství České tiskové kanceláře více než 25 let do dubna 2016. Jako redaktor pracoval v ČTK od roku 1976, šéfredaktorem byl zvolen v roce 1990. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde také získal doktorát.Etický panel ČT má pět členů. Členství v něm je čestné. Jedná výhradně na základě zadání, která obdrží od generálního ředitele České televize. Etický panel byl ustaven podle Kodexu České televize na jaře roku 2004.

Výstava fotografií ČTK ke vzniku státu je v Hradci Králové
18. 06. 2018
Nejdůležitější události od vzniku Československa do současnosti připomíná ode dneška v Hradci Králové výstava fotografií Okamžiky století. Jde o snímky České tiskové kanceláře (ČTK), která byla založena stejně jako republika před sto lety 28. října 1918. Výstava je instalovaná na třech desítkách venkovních panelů a je výběrem 163 fotografií z unikátního sedmimilionového archivu snímků ČTK. Na Ulrichově náměstí v centru Hradce Králové bude k vidění do 8. července, vstup je zdarma.Fotografie z bohatého archivu ČTK připomínají nejen přelomové události spjaté s československým a českým státem, ale i každodenní chvíle obyvatel. Každý rok reprezentuje alespoň jeden snímek zachycující významnou událost nebo charakterizující situaci či náladu doby. Na prvním snímku výstavy je Tomáš Garrigue Masaryk při návratu z exilu v roce 1918, poslední ukazuje úspěch Ester Ledecké na letošní zimní olympiádě."Výstava je pro nás v ČTK srdeční záležitost. O výběr fotek jsme se za dva roky, po které jsme výstavu připravovali, pohádali tolikrát, že to snad ani nebudu zveřejňovat. Ale výsledkem je zajímavý dokument, velice dobře promyšlený výběr a krásné fotografie ve skvělé prezentaci, která určitě každému návštěvníkovi řekne něco obecného i něco právě pro něj intimního," řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.Výstavní premiéru měly Okamžiky století začátkem dubna v Praze ve Valdštejnské zahradě a areálu Senátu. V polovině května se výstava přestěhovala do Brna. Po Hradci Králové bude dále v Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a od října znovu v Praze. Více o výstavě je na webu ČTK, kde je k dispozici i sekce pro děti s interaktivními křížovkami.

Výstava fotografií ČTK ke vzniku státu je v Hradci Králové
18. 06. 2018
Nejdůležitější události od vzniku Československa do současnosti připomíná ode dneška v Hradci Králové výstava fotografií Okamžiky století. Jde o snímky České tiskové kanceláře (ČTK), která byla založena stejně jako republika před sto lety 28. října 1918. Výstava je instalovaná na třech desítkách venkovních panelů a je výběrem 163 fotografií z unikátního sedmimilionového archivu snímků ČTK. Na Ulrichově náměstí v centru Hradce Králové bude k vidění do 8. července, vstup je zdarma.Fotografie z bohatého archivu ČTK připomínají nejen přelomové události spjaté s československým a českým státem, ale i každodenní chvíle obyvatel. Každý rok reprezentuje alespoň jeden snímek zachycující významnou událost nebo charakterizující situaci či náladu doby. Na prvním snímku výstavy je Tomáš Garrigue Masaryk při návratu z exilu v roce 1918, poslední ukazuje úspěch Ester Ledecké na letošní zimní olympiádě."Výstava je pro nás v ČTK srdeční záležitost. O výběr fotek jsme se za dva roky, po které jsme výstavu připravovali, pohádali tolikrát, že to snad ani nebudu zveřejňovat. Ale výsledkem je zajímavý dokument, velice dobře promyšlený výběr a krásné fotografie ve skvělé prezentaci, která určitě každému návštěvníkovi řekne něco obecného i něco právě pro něj intimního," řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.Výstavní premiéru měly Okamžiky století začátkem dubna v Praze ve Valdštejnské zahradě a areálu Senátu. V polovině května se výstava přestěhovala do Brna. Po Hradci Králové bude dále v Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a od října znovu v Praze. Více o výstavě je na webu ČTK, kde je k dispozici i sekce pro děti s interaktivními křížovkami.

Porada regionálních zpravodajů ČTK
9. 06. 2018
Aktuální situace v ČTK, nové formáty zpravodajství, živé videopřenosy, příprava nového redakčního systému či nadcházející komunální a senátní volby - to byla některá z témat, o kterých hovořili regionální zpravodajové ČTK na poradě v sobotu 9. června v Hotelu Mlýn ve Vílanci na Jihlavsku.

Pověřenec pro ochranu osobních údajů ČTK
22. 05. 2018
V souvislosti s nabytím účinnosti nařízení Evropské unie 2016/679 (GDPR) byl ČTK ustaven pověřenec pro ochranu osobních údajů. Stal se jím pan Jiří Jasný, kontakt: OOU@ctk.cz.

Jirka Borovička byl hostem ve Studiu 6 České televize
21. 05. 2018
Legenda domácího zpravodajství, zpravodaj kulturní rubriky Jiří Borovička byl dnes hostem Studia 6 České televize. Poutavě vyprávěl o proměnách agenturní žurnalistky za posledních 50 let či o karlovarském filmovém festivalu, kde letos poprvé nebude jako novinář, ale jako VIP host. Celý rozhovor si můžete přehrát zde:

Putovní výstava fotografií ČTK Okamžiky století je v Brně
21. 05. 2018
Přelomové události spjaté s československým a českým státem, ale i každodenní chvíle představuje putovní výstava České tiskové kanceláře s názvem Okamžiky století, která je od soboty k vidění v Brně na Moravském náměstí. Výstava se tam přestěhovala z pražské Valdštejnské zahrady.Výběrem z unikátně dochovaného sedmimilionového archivu snímků se ČTK připojuje k oslavám stého výročí vzniku republiky a připomíná, že vznikla ve stejný den jako Československo. "Jsme rádi, že výstavu můžeme představit v Brně a doufáme, že se bude líbit stejně jako návštěvníkům v Praze, kde odstartovala svou celorepublikovou pouť začátkem dubna," uvedl Jiří Majstr, generální ředitel ČTK.ČTK oslaví letos v říjnu sto let od svého vzniku. Fotografie byly vybrány z fotoarchivu, který čítá miliony fotek. Každý rok reprezentuje alespoň jeden snímek, zachycující významnou událost nebo charakterizující situaci čí náladu doby."Od svého vzniku byl osud ČTK v dobrém i zlém těsně spjatý se všemi historickými peripetiemi republiky," uvádějí autoři výstavy, dlouholetí reportéři agentury. Fotografický archiv ČTK přežil i konec druhé světové války díky tomu, že byl shodou okolností umístěn mimo centrální budovu, kterou zasáhl ničivý požár.Putovní výstava byla do pátku ve Valdštejnské zahradě. Po Brně se odstěhuje 18. června do Hradce Králové. Dál bude v Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a od října znovu v Praze.

Jaroslav Kábele je novým členem výkonné rady SPIR
17. 05. 2018
Ředitel pro strategii a rozvoj ČTK Jaroslav Kábele je novým členem výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Byl zvolen valnou hromadou, která zasedala 16. května. Ve Sdružení dosud působil jako předseda komise samoregulace SPIR. „SPIR si velmi vážím a oceňuji jako jednu z nejlepších oborových komor v zemi,“ řekl Jaroslav Kábele. „Ve výkonné radě chci jednak spolupracovat na posilování pozice měření Netmonitor jako jednotné měny na online trhu, jednak na dodržování fair-play na trhu, což byla moje agenda v komisi samoregulace. Jako zástupce velkého poskytovatele obsahu na českém trhu chci také posílit ochranu autorských práv a originálního obsahu, a to nejen toho pocházejícího z ČTK, ale od všech vydavatelů a tvůrců,“ dodal. Sdružení pro internetový rozvoj je profesní sdružení působící v oblasti internetu od roku 2000. V současné době jej tvoří 50 členů. Vedle provozování jednotného výzkumu návštěvnosti a sociodemografického profilu návštěvníků internetu NetMonitor realizuje projekt monitoringu internetové reklamy AdMonitoring, analýzy zásahu reklamních kampaní AdAudit a odbornou konferenci o internetovém marketingu IAC.

ČTK uspořádá v červenci druhý ročník letní školy pro studenty
14. 05. 2018
Zpravodajské redakce a Akademie ČTK vypisují druhý ročník Letní školy ČTK. Týdenní stáž je určena studentům vysokých škol, kteří mají zájem seznámit se s prací národní tiskové agentury a dozvědět se, jak vypadá současná agenturní žurnalistika v praxi.Letní škola ČTK se uskuteční od 23. do 27. července 2018 v pražském sídle agentury (Opletalova 5).Zájemci o o stáž se mohou hlásit prostřednictvím e-mailu na adrese sekr@ctk.cz. Do předmětu zprávy uveďte "Letní škola ČTK". Počet míst v kurzu je omezen. Kurz je bezplatný. Ubytování mimopražských účastníků ČTK nezajišťuje.

S ČTK se rozloučila legenda kulturního zpravodajství Jirka Borovička
11. 05. 2018
S ČTK se rozloučila jedna z legend domácího zpravodajství, zpravodaj kulturní rubriky Jiří Borovička. Zprávy s jeho zkratkou vydávala ČTK 50 let, tedy přesně polovinu stoleté historie národní agentury. Za tu dobu "Borůfka“ napsal přes 60 tisíc zpráv a natočil na šest tisíc audio rozhovorů.Jirka se rozhodl odejít do důchodu a jeho redakční zkratka „BOR“ byla po vzoru sportovních klubů slavnostně vyřazena do redakční síně slávy.Jirka Borovička několikrát obdržel redakční ocenění. V prvním ročníku soutěže o Zlaté pero obdržel Zvláštní cenu, a to za dlouholetý příkladný a profesionální přístup k práci, za dokonalý přehled o svěřeném resortu, za svědomitost, píli a odpovědnost, s níž vytváří každý agenturní materiál, za samostatnost a spolehlivost, se kterou se podílel na tvorbě základů českého kulturního zpravodajství, za obdivuhodný optimismus, za energii a šarm.Předloni mu šéfredaktor udělil cenu znovu, a to nejen za to, že původní hodnocení stále platí, ale i za to, že mu neunikne nic z filmové a divadelní scény, za to, že od filmu a divadla zná každého a všichni znají jeho, zkrátka za to, že již bezmála půlstoletí píše pro agenturu o kultuře s rutinou v tom nejlepším slova smyslu. Za to získal Cenu za celoživotní dílo a uznání všech kolegů. A nyní obdržel od emeritního šéfredaktora speciální "medaili za zásluhy".Jeho fórky a nakažlivá dobrá nálada nám budou v redakci chybět stejně jako jeho brilantní texty, audia a všemožné tipy do zpravodajství. Ve větší míře než kdy dříve si nyní Jiřího bude užívat rodina, včetně prvního vnoučka, nejmladšího Borůfky, který se narodil před pár dny.

Rozšíření Infobanky ČTK
23. 04. 2018
ČTK dnes v pondělí 23. dubna nasadila novou verzi své Infobanky, jejíž prostřednictvím odběratelé získávají zpravodajství národní tiskové agentury. Nová verze Infobanky ČTK přinese hned několik novinek.Bude to nová databáze ProFakta, která nahrazuje dosavadní sekci Dokumentační databáze. Nová multimediální databáze ČTK ProFakta je souborem profilových materiálů. Ve srovnání s jinými zdroji je její předností především to, že v profilech ČTK jsou vždy ověřené a pravdivé informace. Databáze ProFakta je výborným doplňkem zpravodajství zejména pro média, pro základní orientaci nebo plánování. V současné době obsahuje na 60 tisíc záznamů a asi 30 tisíc vizitek osobností. Databáze se každý den doplňuje o nové záznamy.V nové verzi Infobanky ČTK uživatelé naleznou také sekci Video, ve které mohou vyhledávat a také okamžitě přehrát videa ČTK. Nová funkce umožní mimo jiné přehrání videí přímo u zpráv, ke kterým se vážou. Nově budou moci uživatelé také vyhledávat dokumenty v Infobance ČTK podle typu médií, tedy hledat zprávy, ke kterým ČTK plánuje nebo již vydala také video, nebo audio, fotografii či grafiku.„Smyslem změn je především zkvalitnění poskytovaných faktografických údajů a zvýšení uživatelského komfortu,“ uvedl technický ředitel ČTK Jan Kodera.

Okamžiky století - výstava fotek ČTK k výročí vzniku republiky
13. 03. 2018
ČTK připravila ke stému výročí vzniku republiky výstavu fotografií Okamžiky století. Výstava ilustruje sto let našeho státu tak, jak je zachytili při své každodenní práci fotoreportéři ČTK. Ze svých bohatých a unikátních fotoarchivů čítajících milióny snímků vybrala agentura ke každému roku století republiky alespoň jeden snímek zachycující významnou událost nebo charakterizující situaci či náladu doby.Výstava je koncipována jako venkovní, určená pro co nejširší publikum. Prohlídka je zdarma, bez průvodce. První instalace se uskuteční v dubnu pod záštitou předsedy Senátu v zahradě Valdštejnského paláce v Praze. V následujících měsících ji bude postupně hostit Brno, Hradec Králové, Ostrava, Plzeň, Ústí nad Labem a České Budějovice. V říjnu, měsíci výročí, se pak vrátí opět do Prahy. Přesné termíny najdete zde: http://www.ctk.cz/vystava-okamziky-stoleti/Impulzem k uspořádání této výstavy bylo zároveň stoleté výročí ČTK, která vznikla ve stejný den jako samostatné Československo.

ČTK veze ze setkání lyžujících novinářů v Bulharsku šest medailí
4. 03. 2018
Rekordních šest medailí vybojovali tento týden novináři z ČTK na 65. ročníku setkání Mezinárodního ski klubu novinářů (SCIJ), který dnes skončil v bulharském Pamporovu. Fantastickou mezinárodní premiéru na závodech SCIJ zažila v týmu Ski klubu novinářů ČR Jitka Bojanovská z Dokumentační redakce ČTK, která zvítězila v závodech v běhu na lyžích v kategorii seniorek (45 - 55 let). Na start přitom nastupovala po několika dnech komplikací způsobených ztrátou zavazadel při cestě letadlem z Prahy.Maximální počet medailí stejně jako loni vybojoval šéfredaktor Fotobanky ČTK a předseda Ski klubu novinářů ČR Petr Mlch. Při obhajobě loňských tří zlatých si letos „pohoršil“ opravdu nepatrně – v kategorii juniorů (do 45 let) získal v nabité konkurenci stříbrnou medaili v obřím slalomu, běhu na lyžích i kombinaci, v níž se sčítá pořadí z obou závodů. Navíc byl součástí mezinárodního čtyřčlenného týmu, který zvítězil v netradiční disciplíně – štafetě v paralelním obřím slalomu. Z téhož závodu si veze domů dřevěnou „stříbrnou“ medaili i zástupce šéfredaktora Fotobanky ČTK Martin Štěrba. Český ski klub novinářů, který má v ČTK silnou členskou základnu, získal letos na mezinárodním setkání rekordních 11 medailí (z toho devět čistě „národních“). Skvělý návrat na mezinárodní scénu po dvaceti letech se povedl publicistce a spisovatelce Daně Emingerové, která jako externí lektorka vede v Akademii ČTK populární kurz tvůrčího psaní. Dana skončila v kategorii superseniorek třetí na běžkách a čtvrtá v obřím slalomu i v kombinaci.Český ski klub novinářů je jedním z více než 30 národních klubů z celého světa sdružených v Mezinárodním ski klubu novinářů, jehož historie sahá až do 50. let minulého století. Jeho členové se každoročně setkávají na horách, kde trénují na sjezdových a běžeckých lyžích a diskutují o problémech české a světové žurnalistiky. Sportovní aktivity se neomezují pouze na zimní období, několikrát do roka se konají i různé další akce, například na kolech. Reprezentanti klubu jezdí na každoroční mezinárodní setkání SCIJ, která bývají v jedné ze členských zemí mezinárodní organizace. O místech, v nichž se světová setkání konají, pak účastníci publikují reportáže ve svých médiích.

ČTK spouští novou službu PROTEXT SPECIÁL
2. 03. 2018
Česká tisková kancelář od března spouští ve svém PR servisu Protext novou službu PROTEXT SPECIÁL určenou pro firmy a instituce, které chtějí oslovit odbornou i širokou veřejnost. Bude v ní vydávat speciální magazíny ve formátu PDF, které bude elektronicky distribuovat v newsletteru, na sociálních sítích a také publikovat na svém zpravodajském webu Českénoviny.cz jako komerční přílohu, případně jako supplement některého z deníků. „Chceme rozšířit služby našeho PR servisu Protext a nabízet magazíny, které se budou věnovat uceleným tématům. Naši klienti tak budou mít větší šanci představit své produkty, názory nebo lídry na širším prostoru a zajímavou formou,“ řekl ředitel strategie a rozvoje ČTK Jaroslav Kábele, který je za novou službu zodpovědný.Prvním speciálním magazínem je Česká stopa v kosmu slaví 40 let. Vyšel 2. března 2018 a věnuje se především výročí letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru v roce 1978. Popisuje ale také výjimečnou pozici Prahy jako sídla evropské Agentury pro evropský globální navigační družicový systém Galileo (GSA) nebo výhody využívání kosmického vývoje pro běžný život – v tomto případě pro vozy pražského metra. Více o speciálu (klikněte na obrázek):

Olympijská bilance ČTK: 1300 zpráv, 6200 fotografií
26. 02. 2018
Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu jsou už minulostí. A zatímco si sportovní fanoušci dočítají poslední statistiky a zajímavosti z největšího sportovního svátku roku, novináři jsou už na cestě domů. Jaká je tedy olympijská bilance zpravodajství ČTK?Od 9. do 25. února, kdy se hry konaly, vydala ČTK s klíčovým slovem „olympijské“ na 1300 zpráv (a další tisícovku během šesti týdnů před ZOH), přes 300 headlinů (nejrychlejší krátké zprávy), 120 fleší a 60 profilových materiálů.Na místě po tři týdny mapovali olympijské dění ostřílení sportovní reportéři ČTK Radek Smekal a Robert Tesař, zejména na české olympioniky se pak zaměřil fotoreportér Michal Kamaryt. Ti se museli zejména v prvních dnech olympiády vyrovnat nejen s časovým posunem a přesuny mezi sportovišti, ale i s mimořádnou zimou.Jejich kolegové v pražské redakci sice chladem netrpěli, stejně jako oni se ale na více než dva týdny ocitli ve stejném časovém pásmu jako novináři a sportovci v Koreji – chod sportovní redakce ČTK kvůli osmihodinovému časovému posunu tak začínal už ve dvě hodiny ráno pražského času.ČTK díky svým reportérům na místě vydala z Koreje 250 „původních“ zpráv, reportáží a rozhovorů a 650 fotografií. Dalších 5550 snímků poskytla ČTK svým klientům z bohatého servisu agentury AP, kterou na českém trhu zastupuje. Internetovým vydavatelům ČTK nabídla také olympijský widget, tedy grafickou aplikaci, která atraktivní formou přináší program her a výsledkový servis, k olympiádě připravila i dvacítku infografických materiálů.I pro sportovní redakci bylo největším zážitkem překvapivé vítězství Ester Ledecké v lyžařském super-G. "Naštěstí jsme čekali na její jízdu, takže jsme nemuseli jako kolegové z renomovaných světových agentur, kteří poslali do světa zprávu o vítězství Rakušanky Veithové, vydávat storno a omlouvat se klientům," vzpomíná vedoucí redakce Ladislav Josef. "Ale stejně nám to pěkně zavařila. Ani my jsme nečekali, že by mohla bojovat o medaili. Měli jsme nasazenou jen běžnou noční směnu a když se to v pět hodin ráno stalo, museli jsme zmobilizovat každého, kdo měl ruce a nohy. Ten den jsme vydali 44 zpráv, v nichž se skloňovalo jméno Ledecká. To je asi rekord," říká šéf sportu, pro něhož to byla v ČTK jubilejní dvacátá olympiáda.Ukázka fotografií z olympiády: (klikněte na obrázek)

Ester jede, my fotíme, nejlíp jak umíme. Blahopřejeme.
24. 02. 2018
Jednu z fotografií, kterou dnes Ester Ledecká na oslavu druhé zlaté medaile z olympiády umístila na svůj facebook, pořídil fotoreportér ČTK v Koreji Michal Kamaryt.

Novým předsedou Rady ČTK byl zvolen Miroslav Augustin
20. 02. 2018
Praha - Novým předsedou Rady ČTK zvolili radní dosavadního místopředsedu Miroslava Augustina (1958). Nahradil Tomáše Mrázka, kterému vypršel mandát pro členství v radě. Vyplývá to z výsledků jednání rady. Mrázek byl členem rady ČTK od roku 2013. Jejím předsedou byl zvolen loni v červenci.Augustin je členem Rady ČTK za ANO od roku 2014, funkční období mu skončí 20. června 2019. V současnosti působí jako externí spolupracovník sportovní redakce Českého rozhlasu. Do rozhlasu nastoupil po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy v roce 1985 a až na krátkou přestávku v České televizi v roce 1991 tam pracoval do roku 1998. Od 1. ledna 1993 do března 1998 rozhlasovou sportovní redakci vedl. Na konci roku 2015 kandidoval na generálního ředitele Českého rozhlasu."ČTK velmi důvěrně znám více než 30 let. Odvádí kvalitní profesionální práci a nevidím důvod k provádění nějakých změn," řekl Augustin po svém zvolení. Doplnil, že by se mu líbilo, kdyby se národní agentuře podařilo získat více zákazníků v soukromé nemediální sféře, kam patří například finanční instituce nebo velké firmy.Rada ČTK je po odchodu Mrázka se čtyřmi členy na usnášeníschopném minimu. Sněmovna bude volit tři členy Rady ČTK na příští schůzi, konkrétně 28. února, sdělil ČTK předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Poslanci budou vybírat ze sedmi kandidátů, jak je nominovaly poslanecké kluby.Hnutí ANO navrhlo bývalého člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavla Foltána a novináře a publicistu Petra Žantovského, ODS ředitelku nadace a někdejší produkční Zdeňku Štěpánkovou a Piráti bývalého novináře a tiskového mluvčího Jiřího Táborského. Hnutí SPD chce do rady prosadit mluvčí prostějovské radnice Janu Gáborovou, KSČM někdejšího poslance Václava Snopka a KDU-ČSL historika a politologa Michala Pehra. Kolovratník uvedl, že komise navrhuje tajnou volbu.V blízké budoucnosti bude Sněmovna volit také jednoho člena Rady České televizi a dva členy Rady Českého rozhlasu. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil minulý týden lhůtu pro společenské organizace, které mohou do Sněmovny posílat své návrhy na kandidáty do 2. března. Do Rady ČT mohou navrhovat jednoho člena, do Rady ČRo dva členy. Sněmovní volební výbor, který má média na starosti, zpravidla pořádá veřejné slyšení kandidátů. Členové výboru pak volbou zúží počet kandidátů tak, aby na jedno volné místo v radě mohli poslanci vybírat ze tří kandidátů. Sněmovna je pak volí na své schůzi.ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura, od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu.Miroslav Augustin is new chairman of CTK CouncilPrague - Miroslav Augustin, deputy chairman of the Czech News Agency (CTK) Council, was appointed its chairman to replace Tomas Mrazek whose Council membership mandate expired, according to the outcome of the Council's meeting.Mrazek has been a member of the Council since 2013. Last July, he was appointed its chairman.Augustin has been a CTK Council member for ANO movement since 2014. His term in office ends on June 20, 2019. He is currently an external aide at the public Czech Radio (CRo) sports desk."I've known CTK very well for more than 30 years," Augustin said upon his appointment."(CTK) has been doing a quality professional job, and I can see no reason to make any changes," he said.He said he would be pleased if the national agency managed to acquire more clients in the private, non-media sector, such as financial institutions and large companies.CTK was established in 1918 as the state news agency. Since 1993 it has been a public corporation independent of the state, being financed mainly by revenues from its own commercial activities.

Olympiáda je v plném proudu, reportéři bojují s mrazem i nedostatkem spánku
14. 02. 2018
Zimní olympijské hry jsou v plném proudu a sportovní redaktoři i reportéři ČTK v plném nasazení. Sportovní redakce ČTK zásobuje odběratele téměř nepřetržitým proudem zpráv, výsledků a zajímavostí, dva reportéři a jeden fotograf v dějišti her sledují hlavně českou stopu. Bojují s nedostatkem spánku, s bublinou, do níž se uzavírají někteří sportovci, a s pořádnou zimou.Poprvé po mnoha letech zažívají totiž opravdu "zimní" hry. "Jsem na čtvrté zimní olympiádě, ale poprvé se oblékám, jako bych šel na severní pól. Tak studený vítr, který fouká dole u moře a především v horách, jsem dosud nikde nezažil a nikdy jsem si neuvědomil, jak velký rozdíl udělá mezi skutečnou a pocitovou teplotou," říká zpravodaj ČTK Radek Smekal, který byl poprvé na zimní olympiádě v Salt Lake City v roce 2002. I místní říkají, že podobné mrazy v regionu Pchjongčchang nepamatují.Jeden příklad za všechny. Na biatlonu novináři tráví vzhledem k českým úspěchům nejvíc času. Závody začínají až po osmé hodině večer korejského času, teplota padá hluboko pod bod mrazu až na -12 stupňů, ale pocitově je to prý až -21 stupňů. Novináři si na olympiádách musejí zvykat na extrémní rozdíly teplot. Například v Riu před dvěma lety panovala horka a v autobusech řidiči "chladili" novináře i třinácti stupni, v Pchjongčchnagu je to naopak. Venku duje severák a při vstupu do autobusu má člověk pocit, že vstoupil do sauny. V obou případech to znamená neustálé svlékání a oblékání.Novináři mají stejně jako sportovci vlastní vesnici. Nové sídliště, na google mapách je vidět ještě jako staveniště, vyrostlo v přímořském Kangnungu. Po hrách se do něj budou stěhovat nájemníci a zařízení musí zůstat jako nové. V apartmánech jsou proto zalepené kuchyňské linky, oblepené rohy a obvázané jsou i kliky. Pro každého byly připraveny papuče, jak je v Koreji zvykem.Z třídy uprostřed sídliště je nyní jednosměrka s autobusovým terminálem, odkud se vyráží na ledové sporty i do hor na sněhové dění. Jednou z hlavních dovedností novináře je zorientovat se v jízdních řádech a dojet včas na správné místo. Doprava po počátečních rozpacích (jako všude) funguje bezproblémově. "Jedna odlišnost tu je, každý autobus v Koreji má vpředu obří televizor, takže jsme v proudu dění i během přesunů," vypráví Smekal. Technologickou vyspělost Korejci dokazují všude. V apartmánech se světla i teplota vody v koupelně ovládají z centrálního panelu uprostřed bytu. Novináři všude možně narazí na roboty. U jídelny jeden promítá na zem informace o počasí, další v tiskovém středisku rozváží novinářům vodu a ten největší luxuje.Korejci jsou velmi milí a ochotní. Rádi se fotí nejen s hvězdami sportu, ale i novináři, které všude hned obklopí shluk místních dívek. Anglicky se většinou moc domluvit nedá a tak vznikají humorné situace. Nad vším vítězí korejská zdvořilost. Když třeba dobrovolník otvírá dveře, všem, kteří procházejí, říká: Thank You.V hledišti jsou vidět i české vlajky. Často patří členům českého týmu, kteří přišli podpořit kolegy, ale nechybí ani fanoušci, kteří přiletěli z domova, pořádně se činí a sportovci o nich dobře vědí. "Jsou slyšet snad nejvíc ze všech. Klobouk dolů, strašně si toho vážíme," děkuje za všechny za podporu stříbrný biatlonista Michal Krčmář.Osmihodinový časový posun oproti střední Evropě způsobuje, že se novinářský den poněkud natáhne. "Skokani tady končí až po půlnoci a když třeba Krčmář vybojuje medaili v 21:45 korejského času, jde se spát ve tři ráno. To je doma teprve sedm večer a noviny i weby stále potřebují něčím plnit," říká zkušený reportér.Český olympijský výbor opět otevřel v dějišti her Český dům, je skoro hned vedle mediální vesnice, ale novináři se do něj moc často nepodívají. "Vracíme se tak pozdě, že se tam dostaneme na pivo jen výjimečně. A to ještě jen v rámci chystaných rozhovorů se sportovci," postěžuje si Smekal, ale zase tak moc ho to netrápí. I pro něj jsou olympijské hry vrcholem kariéry.Jinak se tahle olympiáda od těch předchozích nijak zvlášť neliší. Jasně nalajnovaná pravidla, i když někdy nelogická a s chybějící špetkou variability, z ní dělají obří bublinu. Novináře i sportovce na začátku nasaje a po skončení vyplivne zpátky do reálného světa.Olympijské zpravodajství ČTK je možné sledovat zde:http://www.ceskenoviny.cz/tema/?aquery[klice]=olympijsk%C3%A9&stitek=olympijsk%C3%A9Průběžně aktualizovaná sada snímků fotoreportéra ČTK Michala Kamaryta:http://multimedia.ctk.cz/?setSite=foto-set&setId=17133158

Sportovní redakce se chystá na olympiádu v Koreji
8. 02. 2018
Olympijské hry jsou vrcholem roku nejen pro sportovce, ale i pro sportovní redakci ČTK. Do Korejské republiky vyslala tradiční složení - dva zkušené píšící redaktory, několikanásobné „olympioniky“ Radka Smekala a Roberta Tesaře a fotoreportéra Michala Kamaryta, držitele prestižní ceny Czech Press Photo - s cílem posunout pomyslnou laťku zpravodajství zase o kousek výš.Že to nebude snadné, ukazují čísla z posledních zimních her v Soči v roce 2014. Tehdy během 17 dnů vydala ČTK více než 2000 olympijských zpráv, z toho 132 fleší, a přes 5000 fotografií, z toho více než 500 od vlastního fotografa v dějišti. Rovněž letos se fotograf ČTK zaměří na české sportovce, jejich soutěže a závody. Kromě jeho fotek bude ČTK vydávat v servisu fotoaktualit snímky agentur AP a nově také německé agentury DPA.Vzhledem k osmihodinovému časovému rozdílu budou první soutěže v Koreji začínat už brzy po půlnoci středoevropského času. Přibližně ve dvě hodiny ráno začne vysílat sportovní servis. Ke zvýšení jeho rychlosti a dynamiky nepochybně přispěje nový model vydávání headlinů, díky němuž se základní informace dostanou ke klientům prakticky ihned po skončení soutěží, u těch nejdůležitějších i v jejich průběhu.Klienti i tentokrát dostanou detailní program i výsledkový servis, textové i obrazové zpravodajství ze všech olympijských disciplín s důrazem na ty, které jsou v České republice nejvíce sledované. Součástí olympijského balíku budou jako obvykle také rozhovory s českými sportovci i pohledy do zákulisí her a každodenní textové i výsledkové shrnutí.Vedle fotoaktualit budou další snímky z her k dispozici ve Fotobance ČTK, a to všechny od našeho v fotografa v needitované podobě, dále celý servis AP a také snímky od DPA a dalších partnerských agentur. V průběhu olympiády budeme vydávat nejlepší, důležité nebo jinak zajímavé fotografie označené signálním slovem TOPFOTO, abychom klientům usnadnili výběr těch nejatraktivnějších snímků pro jejich fotogalerie.Kvůli ochraně vysílacích práv nemůže ČTK z dějiště her vydávat audio ani video.Ukázka fotografií z olympiády: (klikněte na obrázek)

Zpravodajství ČTK k druhému kolu prezidentských voleb v číslech
30. 01. 2018
Máme za sebou rozhodující druhé kolo prezidentských voleb. Přinášíme krátké ohlédnutí a pár čísel. Od pátku do neděle jsme k volbám vydali na 150 headlinů, 13 fleší, na 280 zpráv, dvacítku profilů, asi 400 fotek a bezmála 40 audií. Jako první jsme díky prognóze mimo jiné vydali informaci o tom, jak volby dopadly. Média nás hodně citovala. Dvacet minut po naší fleši uznal kandidát Jiří Drahoš porážku. Rovněž během druhého kola prezidentských voleb jsme nabídli výborné analytické materiály a nejrůznější srovnávačky, u kterých se zúročila předvolební příprava. Rychle jsme přinesli bohaté ohlasy, nabídli jsme on-line přenos, který v pátek a v sobotu běžel na 16 zpravodajských webech. Vysílali jsme živě video z obou volebních štábů a z volebních místností, kde volili oba kandidáti. Vydali jsme 13 reportáží do Videobanky. Odběratelům jsme nabídli grafiky - statické a datové vizualizace.“Děkuji za velký výkon při dlouhé předvolební kampani i během obou kol volebního zpravodajství v češtině i angličtině, v textu, fotu, audiu, videu, videostreamech, liveblozích, infografice i datových vizualizacích. Všechny typy zpravodajství byly nápadité, svižné, dobře zacílené, hutné i obsáhlé, prostě profesionální. Byla cítit dobrá příprava a dobré vedení zpravodajství po celou tu dlouhou dobu,” uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Vybrané materiály, které ČTK chystá k prezidentským volbám:
23. 01. 2018
Pátek 26.1.- Vydáme ranní OTVÍRÁK a ve 14:00 zprávu o zahájení voleb.- Budeme zjišťovat volební účast kolem 17:00 a 21:00.- Budeme sledovat bezpečnost, případné stížnosti, kuriozity při hlasování, přineseme reportáže z netradičních volebních míst.- Vydáme zprávu o tom, jak volili kandidáti.- Vydáme zprávu o tom, jak volili lídři nebo předsedové devíti stran zastoupených v Poslanecké sněmovně a bývalý prezident Václav Klaus.- Ve 22:00 vydáme zprávu o ukončení prvního dne voleb.Sobota 27.1.- Ráno vydáme OTVÍRÁK, zprávu o otevření volebních místností v 08:00 a o tom, že skončilo hlasování a začíná sčítání hlasů ve 14:00.- Vydáme zprávu o volební účasti k 11:00 a před 14:00.- Zpravodajové ČTK budou ve volebních štábech prezidentských kandidátů. Přinesou ohlasy na výsledky voleb a popíšou atmosféru.- Předpokládáme výsledkové zprávy po sečtení prvních pěti procent hlasů, dále desetiny, pětiny, poloviny hlasů.- Tradičně přineseme odhad výsledků voleb podle volebního modelu ČTK.- Headlinem s prioritou 1 vydáme informaci o tom, kdo vyhrál podle prognózy ČTK, uznání porážky, reakcí premiéra.- Dále budou následovat zprávy s oficiálními výsledky podle dat ČSÚ.- Kromě celorepublikových zpráv vydáme i výsledky po jednotlivých krajích.- Reakce politiků, politologů, odborů, profesních svazů, ekonomů a další ohlasy na volební výsledky přineseme v krátkých samostatných zprávách.- Přineseme zprávy o tom, jak dopadly volby v obcích, které jsou spojeny s kandidáty.- Vydáme zprávu se srovnáním výsledků a předvolebních průzkumů.- Vydáme zprávu se srovnáním výsledků prvního a druhého kola prezidentských voleb.- Vydáme zprávu o tom, který kandidát získal nejvíce krajů, kdo vyhrál v krajských městech, menších městech nebo v malých obcích.- Podíváme se na výsledky voleb například v místech s vyšší nezaměstnaností.- Podíváme se na financování kampaně, mj. na to, kolik stál jeden získaný hlas.- Přineseme zajímavosti ze sociálních sítí, výsledky sázkových kanceláří apod.- Přineseme zprávu o tom, jak hlasovali Češi v zahraničí.- Vydáme zprávu s volební účastí, celkovou i po krajích a ve srovnání s minulými volbami.- Přineseme volební zajímavosti, jako například kde byly nejdříve sečteny všechny hlasy a kde naopak nejpozději, nebo kde který kandidát získal nejvíce hlasů.- V sobotu vydáme SHRNUTÍ volebního zpravodajství před 14:00, kolem 17:00, případně ještě v 18:30.- Zpracujeme komentáře tisku.PROFILY:- PROFIL s vizitkou nově zvoleného prezidenta- PROFILY o manželce a rodině nově zvoleného prezidenta- PROFIL s názory nově zvoleného prezidenta- PROFIL s výsledky v ČR a v krajích (TABULKA; GRAFIKA)- PROFIL volebních účastí u voleb v ČR (TABULKA; GRAFIKA)- PROFIL se srovnáním výsledků Miloše Zemana v 2018 a 2013 v ČR a po krajích (TABULKA; GRAFIKA)- PROFIL o požitcích spojených s funkcí prezidenta- PROFIL základních údajů o prezidentské funkci a pravomocích- PROFIL s přehledem československých a českých prezidentů- PROFIL s přehledem voleb čs. a českých prezidentů- PROFIL statistických údajů a zajímavostí čs. a českých prezidentů- PROFIL základních údajů o Pražském hradu, sídle prezidenta- PROFIL hlavních událostí kolem letošní volby prezidentaV případě výhry Miloše Zemana navíc:- PROFIL prezidentů podle věku v Evropě či světě- PROFIL znovuzvolených prezidentů v Československu a ČR- PROFIL se shrnutím Zemanových pěti let ve funkciV případě vítězství Jiřího Drahoše navíc:- PROFIL o osudech polistopadových předsedů Akademie věd- PROFIL s příklady vědců ve vrcholné politice ve světě- PROFIL o postavení exprezidenta v ČR- PROFIL o prezidentech v Evropě, kteří v přímé volbě neobhájili mandátLIVEČTK chystá on-line přenos, ve kterém naleznete to nejrychlejší volební zpravodajství. Bude multimediální, kromě textů bude obsahovat i velké množství fotografií, grafů nebo odkazů ze sociálních sítí. Přenos je určen zejména pro internetové vydavatele. Do webových stránek se vkládá pomocí jednoduchého kódu. Může sloužit jako podklad pro vlastní zpravodajství, tedy redakce si z něj může vybírat a editovat ho, nebo může běžet v automatickém režimu.Přenos spustíme v pátek ve 13:00 a skončí po uzavření volebních místností ve 22:00. V sobotu pak začne opět v 08:00 a poběží do pozdních večerních hodin. Máte-li o přenos zájem, můžete napsat na adresu LIVE@ctk.cz. Podrobnosti o službě najdete zde http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/. Případné dotazy ohledně podmínek zodpoví obchodni@ctk.cz a další informace poskytne šéfeditor ČTK, tel.:222 098 269.FOTO:V pátek hlasování kandidátů, premiéra a vybraných představitelů parlamentních stran. Vydáme fotografie také ze zajímavým či netradičních volebních míst a žánrové snímky. V sobotu vyfotíme žánrové snímky, mimo jiné z vysypávání volebních uren a počítání hlasů. Fotografové ČTK budou ve volebních štábech prezidentských kandidátů.VIDEO, resp. VIDEOSTREAM:V pátek předpokládáme, že budeme živě vysílat video z volebních místností, do kterých přijdou kandidáti. V sobotu plánujeme živě vysílat video z volebních štábů kandidátů.Ve Videobance ČTK budou k dispozici videa z volby vybraných neúspěšných kandidátů z prvního kola, tedy Michala Horáčka, Marka Hilšera a Pavla Fischera.AUDIO:Vydáme audio záznamy mj. z hlasování prezidentských kandidátů, bývalého prezidenta Václava Klause, premiéra Andreje Babiše. V sobotu reakce kandidátů na výsledky voleb a další ohlasy. DATOVÁ GRAFIKAV souvislosti s prezidentskými volbami ČTK připravila interaktivní grafy, které budou přinášet průběžné automaticky aktualizované údaje. Určeny jsou zejména pro internetové vydavatele. Grafy se vkládají na web pomocí jednoduchého kódu (iframe), jsou přizpůsobeny pro zobrazování na mobilních zařízeních. Aktualizují se v průběhu sčítání automaticky, nejméně jednou za pět minut. Datová grafika představí výsledky voleb v obcích, okresech a krajích, srovnání s předvolebními průzkumy a sázkami.VEKTOROVÁ GRAFIKAKromě interaktivní grafiky připravíme i klasickou vektorovou grafiku s procentuálními výsledky voleb, mapu po krajích s tím, kteří kandidáti v kterém kraji získali většinu. Vydáme grafiku s přehledem vývoje volební účasti a grafiku s porovnáním výsledků voleb s předvolebními průzkumy.

Šéfredaktor ČTK udělil redakční ceny za rok 2017
19. 01. 2018
Hlavní i první cenu redakčních cen ČTK Zlaté pero za rok 2017 získala centrální redakce. Za práci během mimořádně zpravodajsky nabitého roku, jemuž vévodily vládní krize a parlamentní volby, obdržely hlavní cenu vedoucí vydání centrální redakce Anna Rothová a Soňa Machatá, první cenu pak tým politických zpravodajů Soňa Remešová, Radek Jozífek a Jakub Stříhavka s parlamentním zpravodajem Michalem Burianem. Redakční ocenění Zlaté oko putuje na Vysočinu – za mimořádný záběr a skvělé novinářské nápady byl oceněn jihlavský fotoreportér ČTK Luboš Pavlíček.Šéfredaktor a generální ředitel ČTK Jiří Majstr ocenil za loňský rok celkem 20 zpravodajů, redaktorů a editorů, kteří převzali ceny na tradiční akci v pražské kavárně Adria.Cenu za celoživotní dílo obdrželi dva fotoreportéři, kteří v loňském roce ukončili aktivní kariéru v terénu – pražský fotograf Michal Doležal a ústecký fotoreportér Libor Zavoral. Michal Doležal pracuje v ČTK od roku 1986 a za tu dobu obohatil Fotobanku ČTK bezmála 64.000 agenturními snímky a zároveň vychoval několik generací agenturních fotoreportérů. Libor Zavoral, jehož jméno je pojmem severočeské novinařiny, pracoval v ČTK bezmála 40 let a ve Fotobance ČTK lze najít přes 47.000 jeho fotografií.Kompletní výsledky - Zlaté pero a oko za rok 2017:Za to, že rychle a perfektně zvládl základy agenturního řemesla, za to že jeho zprávy jsou čtivé a vždy zasazené do kontextu a v neposlední řadě za to, že oživil zahraniční servis ČTK materiály, které jsou blízké i jeho vrstevníkům, například o moderních informačních technologiích, získává cenu Talent roku redaktor zahraniční redakce ČTK Alan Lexa.Za to, že během roku bez problémů převzal ekonomické zpravodajství z Jižních Čech, z něhož píše nadprůměrně čtivé a zajímavé zprávy, za to, že se hned v prvních týdnech se ctí vypořádal s informováním o ptačí chřipce ve svém regionu, za ochotu, neúnavnost a také za neutuchající zájem o kulturní témata, která s erudicí zpracovává, získává cenu Talent roku jihočeský zpravodaj ČTK Václav Koblenc.Za to, že už více než půl roku prakticky každý den spolehlivě informují o nákaze afrického moru prasat ve Zlínském kraji, za to, že díky nim vyšlo na toto téma přes 300 zpráv, sto fotografií, dvě desítky audií i několik videoreportáží, za to, že ve zpravodajství o této problematice četka často “hraje prim”, získává čestné uznání zlínská redakce ČTK ve složení Jana Kuncová, Viktor Chrást a Dalibor Glück a ekonomický redaktor centrální redakce Jan Drahorád.Za to, že hravě zvládá nejen iberoamerický svět, ale osvojila si také blízkovýchodní problematiku, za to, že v zahraniční redakci úročí letité zkušenosti z redakce dokumentační a své encyklopedické znalosti přetavuje ve fundované zpravodajství, za to, že o dramatickém vývoji kolem Katalánska i díky ní ČTK informovala srovnatelně se světovými agenturami, získává třetí cenu redaktorka zahraniční redakce Šárka Nobilisová.Za dlouhodobě velmi kvalitní zpravodajství ze soudních síní, za bezvadnou orientaci v desítkách kriminálních případů, za příkladné sledování sporů uvnitř policie a ministerstva vnitra a za univerzalitu, díky níž zvládne napsat zprávy z řady oborů, získává třetí cenu zpravodaj centrální redakce Matěj Říha.Za důkladnou, pečlivou, rychlou a spolehlivou práci se zahraničními zdroji, za možnost univerzálního nasazení, včetně psaní liveblogů, za to, že je nejen skvělým redaktorem na zpravodajském sále, s nímž je radost pracovat, ale i zpravodajem v terénu, o čemž svědčí jeho cesty do unijních institucí či podíl na reportážním krytí německých parlamentních voleb získává druhou cenu redaktor zahraniční redakce ČTK Jaromír Mrhal.Za to, že díky jeho celoroční mravenčí práci spustila četka novou službu ČTK VIDEOSTREAM, za to, že sám zajistil většinu přenosů ve zkušebním provozu a přitom stihl zaškolit množství kolegů, za to, že je ochotný vyrazit do terénu prakticky kdykoliv, i během své dovolené, za to, že zejména díky němu si klienti ČTK zvykli na naše živé přenosy natolik, že většina z nich usoudila, že tuhle službu zkrátka musí mít, získává druhou cenu kameraman a střihač ČTK Hynek Beran.Za to, že zpravodajství ČTK z Nejvyššího a Ústavního soudu je navzdory složitosti popisovaných problémů díky němu vždy čtivé a srozumitelné, za to, že nám díky němu v jeho resortu neunikne žádná důležitá informace, za mimořádně kvalitní zpravodajství, které je v podstatě učebnicí agenturní žurnalistiky, za skvělé řízení brněnského týmu ČTK i za práci pro Akademii ČTK, kde je jedním z nejoblíbenějších lektorů, získává druhou cenu brněnský zpravodaj ČTK a vedoucí jihomoravské odbočky Jan Tomandl.Za dlouhodobě kvalitní fotografie i videa, za nápady a aktivitu při vyhledávání tipů a témat, za to, že velmi často pomáhá i v jiných krajích a regionech - od středních Čech, přes Brno až po Znojemsko, a také za to, že dálnici D1 zná snad lépe než dálniční policie a Ředitelství silnic a dálnic získává cenu Zlaté oko jihlavský fotoreportér ČTK Luboš Pavlíček.Za neúnavnost a pečlivost, s jakou referuje o dění ve Sněmovně, za bezvadný přehled nad činností sněmovních výborů a poslaneckých klubů, za skvělou orientaci v komplikovaně psaných normách, v jejich pozměňovacích návrzích a nenadálých změnách a za ochotu kdykoli pomoci i v pozdních nočních hodinách a o víkendech, získává první cenu parlamentní zpravodaj ČTK Michal Burian.Za rychlé a vyvážené zpravodajství z vládní krize v posledním roce funkčního období Sobotkova kabinetu, za obrovské nasazení, se kterým přinášeli stále nové zprávy o vývoji sporů mezi tehdejšími koaličními partnery či mezi vládou a Hradem a za to, s jakým nadhledem je zpracovali, ale i za bohaté a kvalitní zpravodajství před volbami do Sněmovny i o vývoji povolební situace, získávají první cenu zpravodajové centrální redakce ČTK Soňa Remešová, Jakub Stříhavka a Radek Jozífek.Za to, že se bez něj neobešla žádná aktualita v Ústeckém kraji během bezmála 40 let jeho práce pro ČTK, za to, že jeho jméno je pojmem severočeské novinařiny, které otevírá všechny dveře i šachty - ostatně byl jedním z mála, možná jediným fotoreportérem, který se dostal v roce 2000 do dolu, v němž 365 metrů pod zemí stávkovali 22 dní horníci,...a v neposlední řadě za to, že pod jeho jménem zůstane ve Fotobance ČTK uloženo 47.340 fotografií, získává cenu za celoživotní dílo ústecký fotoreportér ČTK Libor Zavoral.Za to, že jeho snímky měly vždy mimořádnou kvalitu a náboj - ať už fotil sport, politiku doma i v zahraničí, kulturu nebo přírodní katastrofy, za to, že ve fotozpravodajství ČTK více než čtvrt století pomáhal zavádět nové technologie, které mnohdy sám upravoval, aby šly co nejšikovněji skloubit s prací fotoreportéra, za to, že vedle pořízení neuvěřitelných 63.891 agenturních snímků dokázal vychovat několik generací agenturních fotoreportérů a do tohoto náročného řemesla s nevšední ochotou zasvětil i mnoho kolegů píšících, získává cenu za celoživotní dílo fotoreportér ČTK Michal Doležal.Za soustavné vysoké nasazení při každodenním řízení domácího zpravodajství, za profesionální přístup, s jakým se staví k řešení všech zpravodajských podnětů, za spolehlivost, obětavost a zápal při koordinaci všech mimořádných událostí v posledních letech, za bezvadné zvládnutí loňské vládní krize a sněmovních voleb získávají hlavní cenu vedoucí vydání centrální redakce Anna Rothová a Soňa Machatá.

Zpravodajství ČTK o prvním kole prezidentských voleb v číslech
15. 01. 2018
Na 250 zpráv, včetně třicítky v anglickém jazyce, 160 headlinů, tedy rychlých krátkých zpráv, 450 fotografií, dvacítka profilů, 40 audiozáznamů, 12 videozáznamů a osm datových vizualizací – tak vypadalo řečí čísel v pátek a v sobotu 12. a 13. ledna 2018 zpravodajství ČTK z prvního kola prezidentských voleb v ČR.Volební víkend byl vyvrcholením několikaměsíčních příprav, během nichž ČTK nabídla svým klientům nejen zpravodajství o aktuálním průběhu kampaně, ale i množství profilových materiálů a ankety mezi uchazeči o funkci hlavy státu. Jako součást servisu ČTK poprvé ve volebním zpravodajství přinesla živá videa, když svým odběratelům zajistila živé přenosy ze čtyř volebních štábů. S mimořádným zájmem se v pátek setkal videopřenos a následný záznam incidentu ve volební místnosti, kde k prezidentu Miloši Zemanovi přiskočila polonahá ukrajinská aktivistka. Od pátečního poledne do nedělního večera nabídla ČTK také volební online přenos – liveblog, který v sobotu umístilo na svůj web deset zpravodajských portálů včetně jednoho slovenského. Pro internetové vydavatele ČTK připravila i volební speciál/widget, v němž zpracovala výsledky voleb z různých pohledů. Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční 26. a 27. ledna.Během volebního víkendu v ČTK natáčel i štáb pořadu Newsroom ČT24. Na reportáž se můžete podívat zde http://www.ceskatelevize.cz/porady/11030967025-newsroom-ct24/218411058170002/.

Fotograf ČTK a držitel ceny World Press Photo Roman Vondrouš vystavuje v Ostravě
10. 01. 2018
Fotoreportér ČTK a držitel prestižní ceny World Press Photo Roman Vondrouš vystavuje v Ostravě. V Divadle Jiřího Myrona představuje nejen svůj stěžejní cyklus z dostihového prostředí, kterému se dlouhodobě věnuje. Poprvé vystavuje fotografie mapující masopustní tradice. Třetím cyklem jsou snímky zachycující život a atmosféru pražských sídlišť a periferie hlavního města.Na první pohled spolu jednotlivé soubory Masopust, Fragmenty metropole a Zákulisí dostihového světa nesouvisejí. Spojuje je ale styl Vondroušovy práce. "Může se skutečně zdát, že témata nic nespojuje. Zásadně je ale spojuje barevné a subjektivní podání. V určitých fotografiích i ironie a nadsázka," řekl Roman Vondrouš.Snímky z cyklu Fragmenty metropole, které otevírají možnosti pro zprostředkování dialogu mezi architekturou a obyvateli okrajových částí Prahy, už v minulosti vystavoval. Naopak premiéru bude mít na ostravské výstavě soubor fotografií Masopust. Tradici, jejíž počátky sahají do 13. století, Vondrouš fotoaparátem zachytil v letech 2016 a 2017 v Roztokách u Prahy. "Tamní masopust je jiný. Veselý až strašidelný průvod maškar s originálními, tradičními a především netradičními, až tři metry vysokými maskami, které působí až mystickým dojmem, přiláká každoročně několik stovek účastníků," uvedl.Hlavní zájem ale směřuje k dostihovému sportu. "Dostihy jsou pro mě asi nejoblíbenější sport. Vnímám je i jako únik a odreagování od každodenní fotografické práce," řekl pardubický rodák. Dodal, že v loňském roce se zaměřil hlavně na dostihové zákulisí. Právě na těchto snímcích postavil třetí z vystavených cyklů. I tyto fotografie vystavuje poprvé. "Zákulisí je odrazem jisté bizarnosti dostihů. Třeba i osobitého módního stylu, který někteří lidé na nich prezentují," poznamenal.Výstava O dostizích, lidech a masopustech bude v Galerii Opera v budově Divadla Jiřího Myrona k vidění do 28. února. Zájemci si ji mohou prohlédnout vždy hodinu před představením.Roman Vondrouš absolvoval Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a v současnosti je studentem doktorského programu institutu. V roce 2013 získal první cenu v kategorii Sport v prestižní fotografické soutěži World Press Photo. Uspěl se sérií snímků z Velké pardubické. V soutěži Czech Press Photo je navíc držitelem více než dvou desítek ocenění. Od roku 2005 je fotoreportérem ČTK. Fotografoval například na letních i zimních olympijských hrách.

Upozorňujeme na vybrané materiály, které ČTK chystá k prezidentským volbám
10. 01. 2018
Pátek 12.1.- Vydáme ranní OTVÍRÁK a ve 14:00 zprávu o zahájení voleb.- Budeme zjišťovat volební účast kolem 17:00 a 21:00.- Budeme sledovat bezpečnost, případné stížnosti, kuriozity při hlasování, přineseme reportáže z netradičních volebních míst.- Vydáme zprávu o tom, jak volili kandidáti.- Vydáme zprávu o tom, jak volili lídři nebo předsedové devíti stran zastoupených v Poslanecké sněmovně a bývalý prezident Václav Klaus.- Ve 22:00 vydáme zprávu o ukončení prvního dne voleb.Sobota 13.1.- Ráno vydáme OTVÍRÁK, zprávu o otevření volebních místností v 08:00 a o tom, že skončilo hlasování a začíná sčítání hlasů ve 14:00.- Vydáme zprávu o volební účasti k 11:00 a před 14:00.- Zpravodajové ČTK budou ve volebních štábech prezidentských kandidátů. Přinesou ohlasy na výsledky voleb a popíšou atmosféru.- Předpokládáme výsledkové zprávy po sečtení prvních pěti procent hlasů, dále desetiny, pětiny, poloviny hlasů.- Tradičně přineseme odhad výsledků voleb podle volebního modelu ČTK.- Headlinem s prioritou 1 vydáme informaci o tom, když daný kandidát ztratí možnost postoupit do druhého kola voleb.- Headlinem s prioritou 1 vydáme informaci, zda se podle propočtu ČTK bude, nebo nebude konat druhé kolo voleb.- Dále budou následovat zprávy s oficiálními výsledky podle dat ČSÚ.- Kromě celorepublikových zpráv vydáme i výsledky po jednotlivých krajích.- Reakce politiků, politologů, odborů, profesních svazů, ekonomů a další ohlasy na volební výsledky přineseme v krátkých samostatných zprávách.- Přineseme zprávy o tom, jak dopadly volby v obcích, kde žijí někteří kandidáti.- Vydáme zprávu se srovnáním výsledků a předvolebních průzkumů.- Vydáme zprávu se srovnáním výsledků prezidentských voleb a loňských voleb do Poslanecké sněmovny.- Vydáme zprávu o tom, který kandidát získal nejvíce krajů, kdo vyhrál v krajských městech, menších městech nebo v malých obcích.- Podíváme se na výsledky voleb například v místech s vyšší nezaměstnaností.- Přineseme zajímavosti ze sociálních sítí.- Přineseme zprávu o tom, jak hlasovali Češi v zahraničí.- Po sečtení výsledků vydáme ANALÝZU s odhadem případného hlasování ve druhém kole voleb.- Vydáme zprávu s volební účastí, celkovou i po krajích a ve srovnání s minulými volbami.- Přineseme volební zajímavosti, jako například kde byly nejdříve sečteny všechny hlasy a kde naopak nejpozději, podíváme se na to, ve které obci se výsledky nejvíce blížily celorepublikovým výsledkům voleb, nebo kde který kandidát získal nejvíce hlasů.- V sobotu vydáme SHRNUTÍ volebního zpravodajství před 14:00, kolem 17:00, případně ještě v 18:30.- Zpracujeme případné komentáře tisku. Neděle 14.1.- Přineseme další ohlasy a komentáře.- Budeme zjišťovat případnou podporu pro druhé kolo voleb.- Zeptáme se případných postupujících kandidátů na další fázi volební kampaně a její financování.  PROFILY po volbách 13.1.- PROFIL s vizitkou nově zvoleného prezidenta, nebo s vizitkami kandidátů postupujících do druhého kola- PROFILY o manželce a rodině nově zvoleného prezidenta, nebo dvojice kandidátů postupujících do druhého kola- PROFIL s názory nově zvoleného prezidenta, nebo dvojice postupujících kandidátů na vybraná témata- PROFIL s výsledky v ČR a v krajích (TABULKA; GRAFIKA)- PROFIL volebních účastí u voleb v ČR (TABULKA; GRAFIKA)- PROFIL o požitcích spojených s funkcí prezidentaDalší PROFILY v případě zvolení prezidenta (nebo po druhém kole):- PROFIL „chronobio“ prezidenta- PROFIL základních údajů o prezidentské funkci a pravomocích- PROFIL s přehledem československých a českých prezidentů- PROFIL s přehledem voleb čs. a českých prezidentů- PROFIL statistických údajů a zajímavostí čs. a českých prezidentů- PROFIL základních údajů o Pražském hradu, sídle prezidenta LIVEČTK chystá rovněž on-line přenos, ve kterém naleznete to nejrychlejší volební zpravodajství. Bude multimediální, kromě textů bude obsahovat i velké množství fotografií, grafů, videí nebo odkazů ze sociálních sítí.Přenos je určen zejména pro internetové vydavatele. Do webových stránek se vkládá pomocí jednoduchého kódu. Může sloužit buď jako podklad pro vlastní zpravodajství, tedy redakce si z něj může vybírat a editovat ho, nebo může běžet v automatickém režimu. Přenos přivítají i novináři, kteří budou chtít rychlé a stručné informace například pro své komentáře.Přenos spustíme v pátek ve 13:00 a poběží do uzavření volebních místností ve 22:00. V sobotu pak začne opět v 08:00 a poběží do pozdních večerních hodin. Pokračovat bude v neděli opět od zhruba 08:00 podle vývoje do večerních hodin.Máte-li o přenos zájem, můžete napsat na adresu LIVE@ctk.cz. Podrobnosti o službě najdete zde http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/. Případné dotazy ohledně podmínek zodpoví obchodni@ctk.cz a další informace poskytne šéfeditor ČTK, tel.:222 098 269.  FOTOV pátek hlasování kandidátů, premiéra a vybraných představitelů parlamentních stran. Vydáme fotografie také ze zajímavým či netradičních volebních míst a žánrové snímky.V sobotu vyfotíme žánrové snímky, mimo jiné z vysypávání volebních uren a počítání hlasů. Fotografové ČTK budou ve všech volebních štábech prezidentských kandidátů.  VIDEO, resp. VIDEO STREAMV pátek vydáme video z volby kandidátů, které bude k dispozici ve Videobance ČTK.V sobotu plánujeme živě vysílat video z volebních štábů čtyř kandidátů: Jiřího Drahoše, Michala Horáčka, Mirka Topolánka a Miloše Zemana.  DATOVÁ GRAFIKAV souvislosti s prezidentskými volbami ČTK připravila interaktivní grafy, které budou přinášet průběžné automaticky aktualizované údaje. Určeny jsou zejména pro internetové vydavatele. Grafy se vkládají na web pomocí jednoduchého kódu (iframe), jsou přizpůsobeny pro zobrazování na mobilních zařízeních. Aktualizují se v průběhu sčítání automaticky, nejméně jednou za pět minut.  VEKTOROVÁ GRAFIKAKromě interaktivní grafiky připravíme i klasickou vektorovou grafiku s procentuálními výsledky voleb, mapu po krajích s tím, kteří dva kandidáti v kraji získali nejvíce hlasů. Vydáme grafiku s přehledem vývoje volební účasti a grafiku s porovnáním výsledků voleb s posledními předvolebními průzkumy.

Generální ředitel ČTK Jiří Majstr představil nové vedení zpravodajských redakcí tiskové agentury
4. 01. 2018
Šéfredaktorkou zpravodajství bude od 1. února Radka Matesová Marková (43), která dosud zastávala funkci šéfeditorky (bio níže). Jejím zástupcem, který zůstává současně šéfeditorem, se stane Jan Vavrušák (42) (bio níže). Novým šéfeditorem bude Zdeněk Fučík (41) (bio níže), který se do ČTK po několika letech vrací a který donedávna působil jako zástupce šéfredaktora zpravodajského portálu Info.cz. "Sestavit nové vedení redakce byl jeden ze závazků z mého výběrového řízení,“ uvedl generální ředitel agentury Jiří Majstr. “Jak jsem bezprostředně po potvrzení ve funkci řekl, stanovil jsem si jako zásadní kritéria, že musí jít o zkušené novináře, že musejí mít moji plnou důvěru, a že musejí rovněž mít důvěru lidí, které budou řídit," dodal. "Jsem rád, že se mi kromě toho podařilo v osobě Zdeňka Fučíka do ČTK také přivést člověka s know-how o tom, jak fungují naši klienti a jaké jsou jejich potřeby." "U Radky si asi mnozí povšimnou, že je první žena ve funkci šéfredaktorky ČTK. Pro mne ale je nejdůležitější, že denně prokazuje dobrý novinářský čich, že dokonale rozumí agenturní produkci a že umí motivovat lidi kolem sebe," doplnil Majstr. Marková řekla, že za svůj hlavní úkol považuje na jedné straně udržet vysoký standard multimediálního zpravodajství ČTK, ale současně hledat nové možnosti, jak naplnit potřeby klientů v současné turbulentní době. Je přesvědčena, že význam kvalitní a nezávislé žurnalistiky, kterou ČTK poskytuje, neustále stoupá. „Četka je týmem novinářských profesionálů, kteří pracují s velkým nasazením. Pro mě osobně je nejdůležitější, aby vždy platilo, že na četku se její klienti mohou spolehnout,“ dodala. Pokud jde o dalšího člena vedení redakce, Majstr řekl, že "Honza Vavrušák pomáhal na svět mnoha novým a úspěšným zpravodajským službám, má obrovské pracovní nasazení, ale v první řadě dokáže v každodenním provozu skloubit potřeby klientů, možnosti agentury a veškeré novinky v naší branži". V osobě Zdeňka Fučíka se podle Majstrova názoru kombinuje důkladná znalost agentury a současně zkušenost mediálního manažera z přední linie nových médií.Radka Matesová Marková (43) pochází z Uherského Hradiště. Vystudovala politologii na Fakultě sociálních věd UK, kterou absolvovala v roce 1998. V ČTK začala pracovat v roce 1997 jako zpravodajka domácí redakce, zabývala se zejména armádní problematikou a českou zahraniční politikou. Po stáži v bruselské odbočce agentury působila v letech 2001 – 2003 jako zpravodajka ČTK v Paříži. Za rok 2003 získala za mimořádně vysokou úroveň agenturního zpravodajství ze zahraničí Novinářskou křepelku pro novináře do 33 let. V letech 2004 – 2007 řídila zahraniční redakci ČTK, poté měla na starost projekt multimediálního magazínového zpravodajství. Od roku 2009 je šéfeditorkou zpravodajství ČTK. V poslední době se podílela mimo jiné na zavedení liveblogů, tedy služby ČTK Live pro internetové vydavatele. Ve volném čase se aktivně věnuje sportu, mimo jiné je členkou vedení Ski-klubu novinářů ČR, který úspěšně reprezentovala i na mezinárodní úrovni. K jejím zálibám patří také hudba a moderní historie. S manželem mají dva syny. Jan Vavrušák (42) pochází z Ostravy, studoval Fakultu elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava a Fakultu managementu VŠE Praha. V ČTK začínal v roce 1999 jako regionální zpravodaj na severní Moravě a první novinářské zkušenosti získával i jako spolupracovník Českého rozhlasu Ostrava. Byl takzvaným hradním zpravodajem ČTK, tedy měl na starosti zpravodajství o prezidentu Václavu Havlovi a jeho nástupci Václavu Klausovi. V letech 2004 až 2007 byl zahraničním zpravodajem ČTK v Polsku. Kromě zpravodajství z Polska přinášel materiály z Litvy, Lotyšska, Estonska či Běloruska. V letech 2007 až 2009 byl v ČTK koordinátorem multimediálního obsahu, měl na starosti propojení textu, fota, audia, videa či grafiky. Vedl Centrální redakci ČTK, která tvoří domácí a ekonomické zpravodajství, a od roku 2010 je šéfeditorem ČTK, který zodpovídá za řízení zpravodajství napříč redakcemi, určuje zpravodajské priority a řídí rozvojové projekty. Podílel se mj. na zavedení headline servisu - nejrychlejšího zpravodajství ČTK, na rozjezdu videozpravodajství ČTK nebo na živých videopřenosech. Zdeněk Fučík (41) vystudoval anglistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. První novinářské zkušenosti získal v Českém rozhlase, kde během studií spolupracoval se stanicemi Vltava a Český rozhlas 6. V České tiskové kanceláři začal pracovat v roce 2003. Zpočátku se zabýval především ekonomickým a regionálním zpravodajstvím. V letech 2009 až 2013 působil jako zahraniční zpravodaj v USA a poté byl vedoucím zahraniční redakce. V první polovině roku 2009 řídil zpravodajství ČTK o českém předsednictví v Radě EU, za které spolu s kolegy dostal agenturní ocenění Zlaté pero. V roce 2014 nastoupil jako editor a reportér do České televize, kde mimo jiné absolvoval stáž ve zpravodajské televizní stanici CNN. Na jaře 2016 přešel do týdeníku Euro, kde se stal zástupcem šéfredaktora. Naposledy na stejné pozici působil ve zpravodajském portálu Info.cz.

ČTK letos oslaví 100 let od svého založení
1. 01. 2018
Česká tisková kancelář vstoupila do roku, v němž si připomíná 100 let od svého vzniku. Výročí oslaví velkou výstavou ze svého bohatého fotoarchivu, která procestuje celou republiku, dále netradičním zpravodajským seriálem pohlížejícím na historii očima dnešních mladých lidí či slavnostním večerem za účasti partnerských agentur z celého světa. Jako dárek sobě k narozeninám i svým zákazníkům dala ČTK už od Nového roku dvě nové služby – živé videopřenosy a infografiku s datovými vizualizacemi. „O další významný stupeň jsme tak posílili moderní, multimediální charakter naší agentury a přiblížili ji potřebám našich odběratelů,“ říká generální ředitel ČTK Jiří Majstr.Signatura ČTK se na stránkách pražských novin objevila ve stejný den, kdy byla vyhlášena samostatná Československá republika. „Z Prahy, 28. října (Č.t.k.) Dnes dopoledne odebrali se členové národního výboru československého místopředseda Švehla, dr. Rašín, dr. Soukup a poslanec Stříbrný na místodržitelství a oznámili, že Československý Národní výbor přejímá veškerou výkonnou moc v územích československého státu…“ Takto začínala nejdůležitější zpráva, kterou 28. října 1918 rozeslala ČTK, tehdy Československá tisková kancelář, do redakcí.Dnes agentura produkuje stovky zpráv a fotografií denně, k tomu videoreportáže, mapky, grafy, zvukové záznamy, sestavuje přehledy očekávaných událostí, zpracovává profily osobností a událostí, aktualizuje databáze sportovních soutěží a hospodářských výsledků. Její obsáhlou produkci využívají zejména česká a slovenská média, ale také státní úřady a soukromé firmy, radnice, hejtmanství, školy, knihovny, velvyslanectví, různé spolky atd.ČTK je dlouhodobě vnímána jako objektivní, spolehlivý a nepostradatelný informační zdroj jak pro sdělování zpráv veřejnosti, tak i pro rozhodování v úřadech či firmách. Punc serióznosti a nezávislosti posiluje fakt, že agentura, ač je ze zákona veřejnoprávní institucí, zůstává ekonomicky soběstačným podnikem, že nepobírá žádné veřejné peníze, státní příspěvky, dotace či poplatky. „Žijeme jen z vlastní ekonomické aktivity, tedy především z prodeje zpravodajství,“ vysvětluje ředitel Majstr.Své redakce má ČTK vedle Prahy ve všech krajských městech, aby dokázala postihnout život v celé republice. Do zpravodajství ze zahraničí přispívají stálí zpravodajové ČTK v Bruselu, Berlíně a Bratislavě a další tzv. létající zpravodajové, kteří vyjíždějí na reportáže tam, kde se něco významného děje. Spolehlivé informace čerpá ČTK také od světových tiskových a informačních agentur jako jsou Reuters, AP, AFP, dpa, atd.Ke 100. výročí svého vzniku připravuje ČTK obsáhlou výstavu Okamžiky století. Její autoři vybírali z milionů historických snímků ve fotoarchivu takové, které charakterizují jednotlivé roky v Československu a České republice a zároveň vypovídají o náladě a atmosféře své doby. „Za cíl jsme si nestanovili dějepis, ale snažíme se tlumočit tehdejší pohledy na přítomnost dnešnímu publiku,“ říká Jiří Majstr.Venkovní výstava na zhruba 30 velkoplošných panelech začne v dubnu v zahradě Valdštejnského paláce v Praze. Na jaře a v létě si ji budou moci postupně prohlédnout lidé v českých a moravských krajských městech, aby se v říjnu v době vrcholících oslav 100. výročí ČTK i vzniku republiky vrátila zpět do Prahy.Rok 2018 je plný kulatých výročí. Mezi nimi má zvláštní místo čtvrtstoletí od vzniku samostatné České republiky. „K ohlédnutí za touto nedávnou, vlastně stále žitou historií přizvala ČTK své začínající kolegy, studenty žurnalistiky, kteří s využitím agenturního textového i fotografického archivu budou na sociálních sítích tyto nedávné dějiny glosovat v projektu Je nám pětadvacet,“ uvedl Jiří Majstr.Výročí ČTK přivede v říjnu do Prahy konferenci světové organizace tiskových agentur MINDS. ČTK jako hostitelka připravuje pro ředitele, šéfredaktory a stratégy nejvýznamnějších zahraničních agentur program včetně návštěv technologicky inspirativních firem a průkopnických mediálních domů.

ČTK spustí na stránkách ČeskéNoviny.cz projekt Je nám 25
31. 12. 2017
Česká republika si v roce 2018 připomene nejen sté výročí založení Československa, ale i čtvrt století samostatné existence po rozpadu federace. ČTK proto ve spolupráci se studentkou žurnalistiky Kristýnou Moučkovou připravila výběr ze zpravodajství prvního roku existence samostatné ČR. V rámci projektu Je nám 25, který odstartuje 1. ledna 2018, bude takřka denně přinášet na stránkách ČeskéNoviny.cz přehled důležitých událostí i různých zajímavostí zejména z domácího zpravodajství z roku 1993, včetně dobových fotografií. “Zajímalo nás, jak bude vypadat výběr událostí z roku 1993, když se jej ujme někdo, kdo tuto dobu nepamatuje. Kristýna se shodou okolností v tomto roce narodila, proto se projekt jmenuje Je nám 25,” řekla šéfeditorka zpravodajství Radka Marková. “Dvacet pět let existence naší republiky a zároveň dvacet pět let mého života. Spolupráce na tomto projektu je pro mě příležitostí, jak nahlédnout pod pokličku zpravodajství a událostí roku 1993, a zároveň se tak dozvědět víc o době, kterou jsem sama mohla pozorovat leda tak ze zavinovačky v kočárku," uvedla Kristýna Moučková.Přehled událostí prvního roku samostatné České republiky bude na stránkách ČeskéNoviny.cz vycházet po celý rok 2018. Vybrané aktuality bude Kristýna doplňovat o své postřehy a informace, které jsou z jejího pohledu pro její vrstevníky důležité pro pochopení a vysvětlení událostí starých čtvrt století.Kristýna Moučková studovala bakalářský obor Mediální tvorba na pražské Literární akademii, v současnosti studuje magisterský obor žurnalistika na Fakultě sociálních věd UK. Loni se stala jednou z prvních absolventek Letní školy ČTK, v minulosti pracovala v několika médiích. Kromě psaní se věnuje i copywritingu a grafice.

ČTK nabídne v servisu živá videa a datové vizualizace
7. 12. 2017
Dvě novinky určené pro internetové vydavatele představila tento týden ČTK svým klientům. Na Mikulášské snídani seznámila zástupce médií se službou ČTK Videostream a datovými vizualizacemi, které se od ledna 2018 stanou součástí agenturního servisu.V rámci služby ČTK Videostream nabízí ČTK živé přenosy ze zpravodajsky významných akcí v Praze i krajích, které si mohou vydavatelé snadno vložit na své stránky. V rámci testovacího provozu, který ČTK konzultovala se svými klienty, bylo během roku 2017 odvysíláno přes 120 přenosů. Rozsáhlou akcí byly zejména říjnové parlamentní volby, kdy ČTK vysílala videopřenosy souběžně z osmi volebních štábů.Vedle politického dění ČTK touto formou mapovala i některé kriminální kauzy či tiskové konference českých sportovců. „Obsah je a bude tematicky pestrý, nepůjde pouze o vrcholnou politiku,“ uvedl šéfeditor zpravodajství Jan Vavrušák. Další novinkou agenturního servisu, kterou představil ředitel pro strategii a rozvoj Jaroslav Kábele společně s technickým ředitelem ČTK Janem Koderou, budou datové vizualizace. V rámci testovacího provozu nabídla ČTK na podzim 2017 například datový speciál z parlamentních voleb, podobný chystá na leden 2018 i z voleb prezidentských. Ve spolupráci s vydavatelstvím Economia zároveň agentura připravila pilotní projekt makroekonomických vizualizací. Ve svém infografickém servisu ČTK nabídne různé typy permanentních, pravidelně aktualizovaných vizualizací, ale i příležitostně vytvořené vizualizace. Součástí servisu bude i datová investigativa, agentura nabídne také datové speciály k významným událostem. Zároveň je připravena vytvářet datové vizualizace na přání klientů na míru. „V obou případech je naším cílem především šetřit síly klientů, aby se mohli více věnovat svým exkluzivním materiálům,“ řekla šéfeditorka zpravodajství ČTK Radka Marková.

Jaroslav Kábele se stal předsedou komise SPIR
27. 11. 2017
Ředitel strategie a rozvoje ČTK Jaroslav Kábele byl ve čtvrtek 23. listopadu zvolen předsedou komise samoregulátora Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).Komise samoregulátora vytváří a doporučuje normy a standardy chování vydavatelů a podnikatelů na internetu. Zprvu se komise zabývala především problémy přebírání obsahu na internetu (textů, audio a video záznamů, resp. audiovizuálního obsahu), později se oblast samoregulace rozšířila o nový rámec, a to ochranu osobních údajů.„Pro ČTK je ochrana obsahu velice důležitá. Stejně jako ostatní vydavatelé věnuje na zajištění kvalitního, věrohodného zpravodajství značné lidské a finanční zdroje, know-how a další prostředky. A právě v této době má ověřené, kvalitní a věrohodné zpravodajství obrovský význam,“ uvedl Jaroslav Kábele. Kábele byl předsedou komise i před svým přestupem z MAFRA do ČTK. V nové funkci ho vedení ČTK do komise znovu navrhlo a při prvním zasedání byl opět zvolen do čela tohoto samoregulačního orgánu.

Bývalý šéf brněnské ČTK Bohumil Hlaváček získal Cenu Jihomoravského kraje
7. 11. 2017
Bývalý zpravodaj ČTK a dlouholetý vedoucí její brněnské odbočky Bohumil Hlaváček se v pondělí 6. listopadu stal jednou z deseti osobností, které obdržely letošní Cenu Jihomoravského kraje. Třiaosmdesátiletý novinář a propagátor folkloru, který je uznávanou osobností nejen ve své profesi, získal cenu za výraznou reprezentaci a šíření věhlasu Jihomoravského kraje.Bohumil Hlaváček začínal jako dopisovatel Mladé fronty, v březnu 1952 nastoupil do redakce deníku Den v Ostravě a v červenci 1953 do ostravské redakce Československé tiskové kanceláře. Od května 1957 působil ve zlínské redakci ČTK a od září 1957 až do konce března 1999, kdy odešel do důchodu, v brněnské redakci ČTK. Od roku 1990 byl jejím vedoucím.Hlaváčkovu každodenní novinářskou práci zachycují desetitisíce zpráv v archivu ČTK, především z oblasti kultury. „Práce redaktora v tiskové kanceláři vyžaduje velkou šíři znalostí, všeobecnou informovanost, respekt k faktům, preciznost, věcnost, výstižnost a stručnost vyjadřování. Zároveň je potřeba rychlosti a pohotovosti při často nezbytném zjišťování, doplňování a ověřování informací. V tom všem byl a je Bohumil Hlaváček pravým mistrem. V novinářských řadách je Hlaváčkovo jméno synonymem profesionality, spolehlivosti, přesnosti, kolegiality a elánu. Ani dnes neztrácí kontakt s děním v redakcích a kontakt s mladšími kolegy,“ uvedli organizátoři ocenění.Generální ředitel a šéfredaktor ČTK Jiří Majstr řekl, že Bohumil Hlaváček je jednou z výrazných osobností agentury. „Naučil agenturní řemeslo tolik mých spolupracovníků, že jediné, co mohu udělat, je před ním znovu smeknout.“Bohumil Hlaváček byl za svou novinářskou práci oceněn již dříve například stříbrnou medailí Masarykovy univerzity, získal tvůrčí prémii Českého literárního fondu či mimořádnou cenu šéfredaktora ČTK za celoživotní dílo. Před deseti lety mu byla udělena Cena města Brna za žurnalistiku a publicistiku.

Newsletter ČTK 19/2017
25. 10. 2017
O nové fotobance, mezinárodním projektu agentur k pašování lidi, vývoji databáze sportovních dat, letní škole ČTK, o bývalém korespondentovi České tiskové kanceláře Karlu Weirichovi, který je nazýván českým Wintonem a dalších zajímavostech a novinkách z ČTK si můžete přečíst v našem nejnovějším newsletteru.

Volební zpravodajství ČTK v číslech
23. 10. 2017
ČTK má za sebou nejnáročnější zpravodajský víkend roku. Během tří dní vydala o volbách do sněmovny mimo jiné 360 zpráv, 200 headlinů a 40 profilových materiálů, přes 670 fotografií, 24 videí a 70 audií, 100 zpráv v angličtině.Zejména rychlé textové zpravodajství hojně využívala klasická i internetová média, například Česká televize ve svém volebním studiu.ČTK nabídla svým klientům i živé videopřenosy, které v rámci zkušebního provozu vysílala z osmi volebních štábů a objevily se na sedmi českých zpravodajských webech. Devět redakcí, z toho jedna slovenská, využily třídenní on-line přenos/liveblog, kterým ČTK pokrývala bezmála 40 hodin veškerého volebního a povolebního dění.Kromě toho ČTK nově nabídla grafické vizualizace a automaticky generovaná volební grafika fungovala bezchybně.Na zpravodajství ČTK nebyl znát ani opakovaný výpadek webových stránek Českého statistického úřadu, který způsobily hackerské útoky. Díky důkladné přípravě volebního týmu, který má s organizací volebního zpravodajství mnohaleté zkušenosti, a přímému napojení redakce na ČSÚ tak mohla ČTK nepřetržitě poskytovat médiím průběžné zpravodajství i odhady toho, jak volby dopadly, ještě před tím, než statistici zveřejnili celkové výsledky.Ukázka fotografií z volebního víkendu:Ukázka grafické vizualizace:

Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš má dvě nominace na Czech Press Photo
18. 10. 2017
Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo dnes vyhlásila nominace na vítěze. V kategorii Aktualita a Sport postoupil do užšího výběru fotoreportér České tiskové kanceláře Roman Vondrouš. V první kategorii vybrala porota jeho snímek Election Night, který zachytil, jak diplomaté a pozvaní hosté sledovali v Americkém centru výsledky prezidentských voleb mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem. Ve Sportu má šanci uspět se sérií fotografií Zákulisí dostihového světa.Election Night, Roman VondroušDo 23. ročníku soutěže o nejlepší novinářské fotografie se během září přihlásilo 482 fotografů s celkovým počtem 7277 fotografií. Vítězové kategorií, stejně jako hlavní cena soutěže Fotografie roku, budou vyhlášeni 21. listopadu na Staroměstské radnici. Soutěží se i ve třech video kategoriích, 26 autorů zaslalo 56 videí.Zákulisí dostihového světa, Roman VondroušSoutěžící mohli přihlásit své snímky do kategorií Aktualita, Problémy dnešní doby, Každodenní život, Lidé, o kterých se mluví, Umění a Kultura, Sport, Portrét, Příroda a věda a Lifestyle. Porota v každé z devíti kategorií vybrala tři; odděleně hodnotila série a jednotlivé fotografie. Videa soutěžila v kategoriích Aktualita a reportáž, Feature a Investigation.Roman Vondrouš získává v soutěži Czech Press Photo pravidelně významná ocenění již od roku 2004. Letos v únoru byl oceněn i v prestižní fotožurnalistické soutěži Pictures of the Year International. V 74. ročníku obsadil druhé místo v kategorii Sport Action se snímkem nazvaným Irská lavice, který ukazuje pád žokeje z koně. Snímek z loňského srpna byl nominovaný i loni v Czech Press Photo.

Novým ředitelem pro strategii a rozvoj v ČTK bude Jaroslav Kábele
27. 09. 2017
Praha - Novým ředitelem pro strategii a rozvoj ČTK se od října stane Jaroslav Kábele. Mezi jeho úkoly bude patřit vedení rozvoje nových služeb a produktů největší české tiskové agentury, vyhledávání nových příležitostí nejen na mediálním trhu a řízení inovací.“Jarda přináší do ČTK zcela unikátní zkušenost. Dobře zná agenturní řemeslo, protože v ČTK začínal. Současně má obrovské zkušenosti z digitálního světa a zná do detailu potřeby agenturních klientů,” řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr. Kábele bude jeho přímým podřízeným a současně členem nejvyššího vedení společnosti. “Agentura naléhavě potřebuje zrychlit a zefektivnit inovace a produktový rozvoj, důkladněji sledovat trendy a zlepšit svou nabídku pro nemediální klienty,” dodal Majstr.“Četka mě toho v mých novinářských začátcích spoustu naučila. Věřím, že bych jí to po nabytí zkušeností ve velké mediální skupině mohl vrátit. Těším se na to,” řekl Jaroslav Kábele.Po absolvování Fakulty žurnalistiky UK začínal Kábele právě v ČTK v roce 1989 jako reportér. Po necelých čtyřech letech přestoupil do MF DNES a pracoval jako editor a vedoucí regionálního zpravodajství. Později stál u zrodu zpravodajského webu iDnes.cz, byl sedm let jeho prvním šéfredaktorem, poté ředitelem. Od roku 2013 byl ředitelem pro nové příležitosti a rozvoj, kde se zejména podílel na vyhledávání online akvizic pro mediální skupinu Mafra.Kabele to be CTK's head of strategy and development as of Oct Prague, Sept 27 (CTK) - Jaroslav Kabele, 51, will be the Czech News Agency's (CTK) new head of strategy and development as of October, CTK said in a press release today.In 1989, Kabele started in CTK as a correspondent. In 1993, he left to work in Mlada fronta Dnes daily, later being editor-in-chief of iDnes news website for seven years. From 2013, he was the head of new opportunities and development, and contributed mainly to seeking online acquisitions for Mafra media group, CTK said.Kabele will be in charge of CTK's new service and product development, seeking opportunities in areas including the media market, and innovation management.CTK urgently needs to speed up innovations and make them more effective, monitor trends more closely, and improve its portfolio for non-media clients, the agency's director general Jiri Majstr said.¨

ČTK LIVE: Parlamentní volby v Německu
19. 09. 2017
Zahraniční redakce ČTK připravuje na neděli 24. září on-line přenos z německých parlamentních voleb. Zahájení přenosu předpokládáme kolem 11:00, ukončení v pozdních večerních hodinách. V případě zpravodajsky zajímavého vývoje nevylučujeme pokračování přenosu i v pondělí 25. září.Přenos je určen médiím. Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

Vybrané materiály, které ČTK chystá k parlamentním volbám
18. 09. 2017
Upozorňujeme odběratele na vybrané materiály, které ČTK chystá v rámci volebního zpravodajství:Pátek 20.10.- Vydáme ranní OTVÍRÁK a ve 14:00 zprávu o zahájení voleb.- Budeme zjišťovat volební účast kolem 16:00 a 21:00.- Budeme sledovat bezpečnost, případné stížnosti, kuriozity při hlasování, přineseme reportáže z netradičních volebních míst.- Vydáme zprávu o tom, jak volili lídři nebo předsedové deseti stran, které mají podle předvolebních průzkumů šanci ve volbách uspět (ANO, ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, SPD, Piráti, Zelení), a jak volili prezident Miloš Zeman a kandidáti pro lednové prezidentské volby Jiří Drahoš a Michal Horáček.- Ve 22:00 vydáme zprávu o ukončení prvního dne voleb.Sobota 21.10.- Ráno vydáme OTVÍRÁK, zprávu o otevření volebních místností v 08:00 a o tom, že skončilo hlasování a začíná sčítání hlasů ve 14:00.- Vydáme zprávu o volební účasti k 11:00 a před 14:00.- Zpravodajové ČTK budou ve volebních štábem deseti stran, které mají podle předvolebních průzkumů šanci ve volbách uspět: ANO, ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, SPD, STAN, Piráti, KSČM, Zelení. Kromě ohlasů na výsledky voleb přinesou také materiály popisující atmosféru ve volebních štábech.- Předpokládáme výsledkové zprávy po sečtení prvních pěti procent hlasů, dále desetiny, pětiny, poloviny hlasů.- Tradičně přineseme rychlý odhad výsledků voleb podle volebního modelu ČTK a prognózu rozdělení mandátů.- Dále budou následovat zprávy s oficiálními výsledky podle dat ČSÚ.- Kromě celorepublikových zpráv vydáme také výsledky po jednotlivých krajích.- Reakce politiků, politologů, odborů, profesních svazů, ekonomů a další ohlasy na volební výsledky přineseme v krátkých samostatných zprávách.- Vydáme zprávy se zajímavostmi jako například, kdo ze známých osobností neuspěl, jak se změnilo pořadí kandidátů díky preferenčním hlasů, které osobnosti byly zvoleny na základě preferenčních hlasů a kdo byl naopak takzvaně vykroužkován.- Zprávu o tom, kteří poslanci obhájili mandát, jaké bude složení nové Poslanecké sněmovny s ohledem na zastoupení žen a mužů, podle profesí nebo věku.- Přineseme zprávy o tom, jak dopadly volby v obcích, kde žijí někteří politici.- Přineseme zprávu o tom, jak hlasovali Češi v zahraničí.- Po sečtení výsledků vydáme ANALÝZU s odhadem možných koalic a budeme sledovat případná jednání politiků o sestavení vlády.- Vydáme zprávu s tabulkou o nákladech a ziscích politických stran a hnutí.- Vydáme zprávu s konečnou volební účastí, celkovou i po krajích a ve srovnání s minulými volbami.- Přineseme volební zajímavosti, jako například kde byly nejdříve sečteny všechny hlasy a kde naopak nejpozději, podíváme se na to, ve které obci se výsledky nejvíce blíží celorepublikovým výsledkům voleb, nebo kde která ze stran dostala nejvíce hlasů.- V sobotu vydáme SHRNUTÍ volebního zpravodajství před 14:00, kolem 17:00, případně ještě v 18:30.- Zpracujeme případné komentáře tisku.- Budeme také sledovat případné personální a další dopady výsledků voleb.PROFILY po volbách 21.10.- PROFIL nově zvolených poslanců podle krajů- PROFIL nově zvolených poslanců podle stran- PROFIL s abecedním seznamem nově zvolených poslanců- PROFIL s volebními účastmi u voleb - GRAFIKA- PROFIL s porovnáním výsledků voleb s posledními předvolebními průzkumy jednotlivých agentur - GRAFIKA- PROFIL s výroky po povolební spolupráci- PROFIL o požitcích poslanců- PROFIL se statistikou o nové Poslanecké sněmovně (zastoupení žen, věk, nejmladší, nejstarší apod.) - GRAFIKA- PROFIL zajímavostí o volbách 2013- PROFILY s vizitkami stran, které budou v nové Poslanecké sněmovně, a jejich lídrů- PROFIL s porovnáním zisků stran za voličské hlasy v 2006, 2010, 2013 a 2017- PROFIL s přehledem vládnoucí levice/pravice v EU - GRAFIKALIVEK volbám ČTK chystá rovněž on-line přenos, ve kterém naleznete to nejrychlejší volební zpravodajství. Bude multimediální, kromě stručných textů bude obsahovat také velké množství fotografií, grafů nebo odkazů ze sociálních sítí.Přenos je určen zejména pro internetové vydavatele. Do webových stránek se vkládá pomocí jednoduchého kódu. Může sloužit buď jen jako podklad pro vlastní zpravodajství, tedy redakci si z něj může vybírat a editovat ho, nebo může běžet v plně automatickém režimu. Přenos přivítají jistě také novináři, kteří budou chtít rychlé a stručné informace o aktuálním dění například pro své komentáře.Přenos spustíme v pátek ve 13:00 a poběží do uzavření volebních místností ve 22:00. V sobotu pak začne opět v 08:00 a poběží do pozdních nočních hodin. Předpokládáme, že bude pokračovat také v neděli opět od zhruba 08:00 podle vývoje do večerních hodin.Přenos je určen médiím. Máte-li o něj zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.FOTOV pátek hlasování předsedů a volebních lídrů deseti stran, které mají podle předvolebních průzkumů šanci ve volbách uspět, a také hlasování prezidenta Miloše Zemana nebo bývalého prezidenta Václava Klause. Vydáme fotografie také ze zajímavým či netradičních volebních míst a žánrové snímky.V sobotu sledujeme případné hlasování šéfů stran, vyfotíme žánrové snímky z vysypávání volebních uren a počítání hlasů. Fotografové ČTK budou ve volebních štábech.VIDEO, resp. VIDEO STREAMV pátek předpokládáme, že budou volit lídři či předsedové politických stran a další politici. Živě plánujeme vysílat video z volební místnosti, kam přijdou předsedové ČSSD Bohuslav Sobotka a hnutí ANO Andrej Babiš a také prezident Miloš Zeman. Z dalších lídrů (Bělobrádek, Fiala, Kalousek, Okamura, Bartoš, Gazdík, Filip, Matěj Stropnický) vydáme video, které bude k dispozici ve Videobance ČTK.V sobotu plánujeme živě vysílat video z volebních štábů osmi politických stran: ANO, ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, SPD, STAN a Piráti.DATOVÁ GRAFIKAV souvislosti s parlamentními volbami ČTK připravila interaktivní grafy, které budou přinášet průběžné automaticky aktualizované údaje. Určeny jsou zejména pro internetové vydavatele. Jejich smyslem je nabídnout zcela nové vizualizace, které dosud využívány nebyly. Grafy se vkládají na web pomocí jednoduchého kódu (iframe), jsou přizpůsobeny pro zobrazování na mobilních zařízeních. Aktualizace v průběhu sčítání, nejméně jednou za pět minut.- Volební modul obsahuje živé přehledy výzkumů veřejného mínění před volbami. Vizualizace bude zakončena po sečtení všech hlasů oficiálními výsledky, takže bude možno porovnat výsledky výzkumů s výsledkem voleb.- Předvolební průzkumy s porovnáním agentur pro výzkum veřejného mínění - sloupcový graf s pohledem po jednotlivých stranách, pro každou stranu vždy sloupce s výsledky posledního průzkumu od jednotlivých agentur a s výsledkem voleb.- Amfiteátr s rozložením odevzdaných hlasů a mandátů. Kombinace přehledu rozdělení mandátů a sloupcového grafu s přehledem všech stran se ziskem nad pět procent.- Mapa krajů s vyznačenými kraji zabarvenými podle vítězné strany. Sytost barvy relativně podle procenta zisku vítězné strany.- Mapa okresů - identické s kraji, ale pro okresy. Mapa ČR s vyznačenými okresy zabarvenými podle vítězné strany.- Vítězné strany v obcích ČR. Mapa ČR s vyznačenými obcemi - terče s relativní velikostí podle počtu voličů a s barvami podle vítězné strany. Možnost zoomu na okres, výběrem ze seznamu. Zobrazení stran lze zapínat a vypínat, mělo by obsahovat všechny strany, které zvítězily alespoň v jedné obci. Kliknutím na obec se zobrazí tabulka s přehledem informací: název obce, počet voličů, účast, výsledky stran nad jedno procento% seřazené sestupně.- Výsledky podle velikosti obcí. Graf znázorňuje výsledky za celou ČR filtrované podle nastavené velikosti obcí. Nastavení může být buď plynulé, nebo v nastavených skupinách.- Korelace výsledků voleb s vybranými socioekonomickými daty. Mapa zobrazující volební výsledky v okresech. Barva podle zvolené strany se sytostí podle relativní úspěšnosti a k tomu zvolený údaj v nastavené barvě se sytostí podle relativní hodnoty. Přejížděním rozhraní nad mapou lze porovnávat sytost obou barev. Porovnávané údaje: nezaměstnanost, kriminalita, průměrný věk, průměrná mzda apod.VEKTOROVÁ GRAFIKAKromě interaktivní grafiky připravíme i klasickou vektorovou grafiku s procentuálními výsledky voleb, amfiteátr s rozložením sil v nové Poslanecké sněmovně a mapy s rozdělením hlasů po krajích a okresech. Vydáme grafiku s přehledem vývoje volební účasti, grafiku s porovnáním výsledků voleb s posledními předvolebními průzkumy jednotlivých agentur a mapu s přehledem levice/pravice v zemích EU.AUDIOPřineseme záznamy rozhovorů lídrů nebo předsedů politických stran a dalších politiků, za kterými se vydají naši zpravodajové k volebním místnostem. Přineseme také audio k volebním zajímavostem a případným kauzám. V sobotu pak v audio servisu vydáme mimo jiné ohlasy z volebních štábů.

ČTK se připravuje na volby v Německu, posílí odbočku v Berlíně
8. 09. 2017
Měsíc před tím, než se vydají do volebních místností čeští voliči, čekají parlamentní volby sousední Německo. K jednomu z nejsledovanějších volebních klání v zemích Evropské unie v letošním roce ČTK připravuje množství reportážních, analytických a profilových materiálů.Seriál tematických zpráv začne ČTK vydávat v pondělí 11. září. Zachytí v nich nejen předvolební kampaň a hlavní postavy voleb, ale například i možné dopady výsledků na zahraniční politiku, česko-německé vztahy, roli mladých voličů a sociálních sítí či migrační politiku jako jedno z témat voleb. Některé profilové materiál bude vedle fota doprovázet i infografika.Samotné volební klání v neděli 24. září budou na místě sledovat dva zpravodajové ČTK – vedle stálého berlínského zpravodaje Martina Weisera se do německé metropole několik dní před volbami vydá i redaktor zahraniční redakce Jaromír Mrhal.Kromě klasického agenturního zpravodajství nabídne ČTK v den voleb i on-line přenos (liveblog), který je určen zejména pro internetová média.ČTK také v letošním roce rozšířila nabídku fotoservisu o aktuality německé tiskové agentury DPA. Díky této dohodě tak ČTK nabídne českým a slovenským médiím fotografie jedné z nejvýznamnějších evropských tiskových agentur také z německých voleb.

ČTK VIDEO STREAM: Sněmovna o vydání Babiše a Faltýnka
6. 09. 2017
Dnešní jednání Poslanecké sněmovny o vydání poslanců hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo bude ČTK vysílat živě. Jednání dolní komory by mělo začít v 09:00. Předpokládáme, že kromě rozpravy v jednacím sále budeme živě vysílat i případné tiskové konference z atria Sněmovny.

ČTK LIVE: Sněmovna o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání
6. 09. 2017
ČTK dnes přinese on-line přenos z Poslanecké sněmovny, která by měla jednat o vydání poslanců ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo.Přenos je určen médiím. Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

Termíny a okruhy zpráv, které vydáme před volbami
1. 09. 2017
Upozorňujeme na důležité termíny a zprávy, které připravujeme před parlamentními volbami (20. a 21. října): 1.9. Termín, do kdy krajské úřady rozhodnou o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině, registraci či odmítnutí listin pro volby. Proti rozhodnutí je možné se odvolat k soudu.5.9. Státní volební komise vylosuje čísla, kterými budou označeny hlasovací lístky. Vydáme PROFIL s čísly volebních subjektů.6.9. Možnost domáhat se ochrany u soudu proti rozhodnutí krajského úřadu o škrtnutí kandidáta.10.9. Termín, do kdy musejí voliči, kteří bydlí mimo území České republiky, dodat písemnou žádost o zápis do zvláštního seznamu vedeného zastupitelským úřadem.20.9. Termín, kdy zastupitelské úřady uzavřou zvláštní seznamy voličů pro volby a odešlou je Ministerstvu zahraničních věcí ČR.20.9. Delegování jednoho člena a jednoho náhradníka zaregistrovaných stran do okrskové volební komise.30.9. Termín pro registrace kandidátních listin na základě rozhodnutí soudu.30.9. Sdělení konečného znění zvláštních seznamů voličů vedených zastupitelskými úřady.4.10. V České televizi a Českém rozhlase se začnou vysílat předvolební spoty subjektů kandidujících ve volbách (do 18. října). Obce mohou od tohoto dne vyhradit plochy pro vylepení volebních plakátů.5.10. Termín pro zveřejnění oznámení o době a místě konání voleb. Obecní nebo zastupitelské úřady začnou předávat voličské průkazy voličům, kteří nemohou volit ve svém volebním okrsku.17.10. Začíná platit zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů. Trvá až do konce hlasování ve volbách. Termín pro dodání hlasovacích lístků voličům.18.10. Do 14:00 se kandidát pro volby může vzdát písemně kandidatury nebo jej zmocněnec může odvolat. V 16:00 obecní úřady uzavřou seznamy. Konec lhůty pro osobní předání žádosti o vydání voličského průkazu.20.10. První den voleb do Poslanecké sněmovny. Volí se od 14:00 do 22:00 hodin.21.10. Druhý den voleb do Poslanecké sněmovny. Volební místnosti se otevřou v 08:00 a hlasování skončí ve 14:00. Profily:3.9. Vydáme deset PROFILŮ základních programových tezí deseti politických subjektů, které podle předvolebních průzkumů mohou uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny (ANO, ČSSD, KSČM, ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti, Zelení, STAN, SPD)28.9. Vydáme:- PROFIL se základní informacemi o způsobu voleb,- PROFIL otázek a odpovědí k volbám,- PROFIL s přehledem výsledků parlamentních voleb od roku 1992,- PROFIL srovnání předvolebních průzkumů s výsledky voleb v letech 2010 a 2013,- PROFIL s výsledky voleb do Sněmovny v roce 2013 a krajských voleb v roce 2016 (za celou ČR i po krajích),- PROFIL s přehledem finančních zisků stran po volbách v roce 2013.GRAFIKA 3x 29.9. Vydáme:- PROFIL s přehledem volební účasti v dosavadních volbách,- PROFIL o povolebních krocích prezidenta a parlamentu,- PROFIL s výběrem údajů o Poslanecké sněmovně,- PROFIL o Poslanecké sněmovně v končícím volebním období 2013-2017,- PROFIL s přehledem českých vlád od roku 1993,- PROFIL s výběrem hlavních událostí končící vlády Bohuslava Sobotky.GRAFIKA 2x30.9. Vydáme:- PROFIL s vizitkami lídrů pražských kandidátek politických subjektů, které mohou uspět ve volbách,- PROFIL s vizitkami všech kandidujících formací,- PROFIL s vizitkami lídrů všech kandidujících formací,- PROFILY hlavních politických subjektů, které mohou uspět ve volbách,- PROFILY lídrů hlavních politických subjektů, které mohou uspět ve volbách.+ po krajích:PROFIL s vizitkami lídrů kandidátek deseti politických subjektů, které podle předvolebních průzkumů mohou uspět ve volbách.15.10. - PROFIL otázek a odpovědí před volbami do Poslanecké sněmovny.ČTK

ČTK LIVE: Premiér Sobotka jako svědek u soudu k privatizaci OKD
29. 08. 2017
ČTK připravuje na pátek 1. září on-line přenos (liveblog) z jednání Obvodního soudu pro Prahu 2, kde by měl jako svědek vypovídat v trestní kauze spojené s privatizací OKD premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).Přenos je určen médiím. Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK spustila novou Fotobanku 2017
17. 08. 2017
Česká tisková kancelář spustila do ostrého provozu nový multimediální web Fotobanky ČTK. Cílem byla snaha o maximální jednoduchost a přímočarost, aby cesta klientů k fotografiím a dalším multimédiím byla co nejpříjemnější.„Vycházeli jsme z předchozí analýzy uživatelského chování na stránkách a snažili se nový web koncipovat podle těchto poznatků. Nová verze přináší řadu zásadních změn, tou nejdůležitější je zcela přepracované uživatelské rozhraní, které je poprvé responzivní. Umožní tedy pohodlnou práci na jakémkoli zařízení včetně mobilních telefonů. Změny se dotkly i grafiky a videobanky,“ uvedl Petr Mlch, šéfredaktor Fotobanky ČTK.Zde naleznete podrobné informace o připravených změnách.Při implementaci a nasazení nové verze Fotobanky ČTK do ostrého provozu předem děkujeme za spolupráci. Jsme připraveni operativně řešit veškeré dotazy a připomínky. Fotobanka ČTK:+420 222 098 407+420 222 098 320+420 222 098 207fotobanka@ctk.czTechnická podpora:+420 222 098 262podpora@ctk.cz

Letní škola ČTK má první absolventy
31. 07. 2017
První osm studentů absolvovalo v posledním červencovém týdnu Letní školu ČTK, kterou pro ně připravila Akademie ČTK společně se zpravodajskými redakcemi. Studenti měli možnost nahlédnout pod pokličku tvorby agenturního zpravodajství a dozvědět se, jak v praxi vypadá každodenní práce zpravodajů a editorů národní tiskové agentury.Na programu měli několik přednášek a workshopů, vydali se ale také do terénu, aby si práci agenturních novinářů vyzkoušeli přímo „na place“. „Z Letní školy ČTK jsem byla nadšená. Celý týden byl velmi poučnou kombinací praxe a tipů, jak pracovat nejen v agentuře, ale také jako novinář sám o sobě,“ uvedla Kristýna Moučková, která příští rok ukončí magisterská studia žurnalistiky na FSV UK.„Vždy jsem ČTK považovala za největší autoritu v ČR ať zpravodajskou, novinářskou či všeobecně mediální. Po absolvování Letní školy však úroveň agentury v mých očích ještě více stoupla. Její práce ukazuje, že i v dnešní době je ještě stále možné vytvářet kvalitní, objektivní zpravodajství a to čestně a pravdivě. Během kurzu jsem měla možnost setkat se se skutečnými profesionály, kteří navíc byli nesmírně milí a vstřícní,“ uvedla Zita Vlásková, která studuje obor Kulturální studia na Jihočeské univerzitě.Někteří absolventi letního týdenního kurzu se do ČTK vrátí na podzim, kdy budou během parlamentních voleb vypomáhat s videozpravodajstvím z volebních štábů politických stran.Druhý ročník Letní školy ČTK by se měl uskutečnit v roce 2018.

Začala Letní škola ČTK
24. 07. 2017
V Akademii ČTK začal v pondělí 24. července první ročník Letní školy ČTK. Týdenního kurzu se účastní osm studentů z českých a moravských vysokých škol, kteří mají zájem poznat práci agenturních novinářů.Během pětidenní akce se seznámí s prací zpravodajů a editorů ČTK, s produkcí národní tiskové agentury i s postupy při tvorbě agenturního zpravodajství.Účastníky Letní školy přivítal generální ředitel a šéfredaktor zpravodajství Jiří Majstr, který se ujal úvodní přednášky o historii a současnosti ČTK, jež v příštím roce oslaví 100. výročí od svého založení. Poté měli účastníci Letní školy možnost debatovat se zahraničními zpravodaji ČTK - Jakubem Dospivou, který působí již čtyři roky v Bruselu, a Martinem Weiserem, který má za sebou úvodní rok své práce v berlínské odbočce.Během následujících dní budou mít studenti možnost vyzkoušet si práci agenturního zpravodaje přímo v terénu. Kromě textového zpravodajství se zaměří rovněž na videozpravodajství, budou mít také možnost debatovat s vedoucími jednotlivých redakcí a šéfeditory. Vybraným absolventům kurzu bude na závěr nabídnuta možnost externí spolupráce..img-vlevo {float:left;}.img-vpravo {float:right;}.img-vlevo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.img-vpravo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.clear {clear:both;}ČTKmluvci@ctk.czAkademie ČTK

Bisnode zařadil ČTK mezi nejstabilnější firmy v České republice
22. 06. 2017
Společnost Bisnode potvrdila ratingové ocenění ČTK opětovným udělením Czech Stability Award se známkou AAA a zařadila ji mezi nejstabilnější firmy v České republice. Ocenění získala ČTK i v letech 2014, 2015 a 2016.Hodnocení Czech Stability Award poskytuje nezávislý pohled na finanční i nefinanční bonitu firmy. Výstupem hodnotícího modelu je známka na desetistupňové škále, kde nejlepší možné hodnocení je AAA. Deklaruje stabilní společnost s vysokou pravděpodobností plnění závazků z obchodního styku, vysokou návratnost investic, nízké úvěrové riziko a minimální riziko úpadku. „Jsme rádi, že jsme navázali na rok 2014, 2015, 2016 a i letos jsme si vysloužili nejvyšší známku Czech Stability Award. Chtěl bych poděkovat všem našim zaměstnancům, kteří se na zdravém rozvoji naší agentury podílejí,“ řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.Czech Stability Award vyhlašuje Bisnode ve spolupráci se Sdružením CZECH TOP 100. Výsledky hodnocení společností jsou každoročně vyhlašovány v rámci žebříčku CZECH TOP 100 v kategorii „Nejstabilnější firma roku“.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

ČTK vydá sérii materiálů o migraci z projektu Global Spotlight
9. 06. 2017
ČTK začne od úterý 13. června vydávat sérii článků, fotografií, rozhovorů a videí, které vznikly v rámci projektu deseti světových tiskových agentur Global Spotlight, jenž je zaměřen na nelegální pašování lidí a další aspekty problematiky uprchlíků a migrace.Projekt mezinárodního sdružení MINDS International, jehož součástí je i ČTK, přináší rozhovory, videa, fotografie, reportáže, vizualizace, infografiky a další materiály, které mapují ze všech možných úhlů pašováním lidí v globálním měřítku a současně ve čtyřech hlavních dějištích: na mexicko-americké hranici, ve válečných zónách Blízkého východu, v jihovýchodní Asii a v subsaharské Africe.Členské agentury získaly příběhy pašeráků a jejich gangů, reportáže ze života v táborech, příběhy lidí, jimž „cesta do ráje“ změnila život, rozhovory se zástupci klíčových globálních i regionálních organizací, které se tématem zabývají.ČTK vydá první čtyři články, videa a webové vizualizace pro odběratele zpravodajského servisu v úterý 13. června. Seriál bude dále vycházet postupně během června, materiály budou mít klíčová slova "migrace; Global Spotlight".

ČTK VIDEO STREAM: TK premiéra Sobotky a předsedy EK Junckera
9. 06. 2017
ČTK bude dnes, tedy v pátek 9. června, od 11:45 vysílat živě tiskovou konferenci premiéra Bohuslava Sobotky a předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera v rámci bezpečnostní konference, která se koná v pražském paláci Žofín. Dá se očekávat, že oba politici budou rovněž reagovat na výsledky britských voleb.

ČTK LIVE: Trump v Bruselu, summit NATO
24. 05. 2017
Na čtvrtek 25. května připravuje zahraniční redakce ČTK celodenní on-line přenos z návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bruselu. Dopoledne bude jednat s představiteli EU, odpoledne a večer se zúčastní summitu NATO, na němž povede českou delegaci prezident Miloš Zeman. Předpokládáme, že přenos zahájíme kolem 09:00 a ukončíme v pozdních večerních hodinách.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK LIVE: Exploze v Manchesteru si vyžádala nejméně 19 mrtvých
23. 05. 2017
Zahraniční redakce ČTK spustila on-line přenos zpravodajství k výbuchu v Manchesteru, při kterém v noci na dnešek zemřelo nejméně 19 lidí a zhruba pět desítek osob bylo zraněno.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK VIDEO STREAM: Propuštění doživotně odsouzeného Kajínka z vězení
23. 05. 2017
ČTK se dnes chystá vysílat živé video od věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou, odkud by měl být na základě milosti prezidenta propuštěn doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek.

ČTK VIDEO STREAM: Demonstrace na Václavském náměstí
17. 05. 2017
ČTK dnes bude živě vysílat video z demonstrace na Václavském náměstí v Praze, která se koná na podporu ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana a pro zbavení vlivu předsedy ANO a vicepremiéra Andreje Babiše. Demonstrace by měla začít v 18:00.

Dnešní ČTK LIVE na Českých novinách
10. 05. 2017
Dnešní on-line přenos zpravodajství z jednání koalice, mimořádné schůze sněmovny svolané kvůli ministru financí Andreji Babišovi a z večerních demonstrací, které se uskuteční v Praze a v dalších městech, můžete mimořádné sledovat také na zpravodajském webu ČTK - České noviny.cz.

ČTK VIDEO STREAM: Zeman pozval šéfy koaličních stran na jednání do Liberece
10. 05. 2017
Dnes jsme kromě avizovaných videopřenosů připraveni živě vysílat video s případným vyjádřením politiků po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident pozval k jednání předsedu vlády a ČSSD Bohuslava Sobotku, ministra financí a předsedu ANO Andreje Babiše a místopředsedu vlády a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, schůzku svolal na 19:30 do Hotel Grand Imperial, 1. máje 757/29 v Liberci.Zjišťujeme, kdo z politiků se jednání zúčastní, premiér Sobotka je na cestě na pracovní návštěvu Lucemburska. Pokud se schůzka uskuteční a pokud po ni budou politici hovořit s novináři, pak bychom chtěli video odvysílat živě.

Letní škola ČTK - týdenní stáž pro studenty vysokých škol
10. 05. 2017
Zpravodajské redakce a Akademie ČTK vypisují první ročník Letní školy ČTK. Týdenní stáž je určena studentům vysokých škol, kteří mají zájem seznámit se s prací národní tiskové agentury přímo v centru dění.Letní škola ČTK se uskuteční od 24. do 28. července 2017 v pražském sídle agentury (Opletalova 5).Zájemci o o stáž se mohou hlásit prostřednictvím e-mailu na adrese ctk@ctk.cz. Do předmětu zprávy uveďte "Letní škola ČTK". Počet míst v kurzu je omezen. Absolventi stáže obdrží certifikát, nejlepším frekventantům bude nabídnuta možnost externí spolupráce.Kurz je bezplatný. Ubytování mimopražských účastníků ČTK nezajišťuje.

ČTK VIDEO STREAM: TK ministryně Valachové
9. 05. 2017
ČTK dnes bude živě vysílat video z tiskové konference ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové k aktuální situaci sekce sportu a mládeže.Tisková konference by měla začít ve 14:30 ve Velkém zrcadlovém sále Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Karmelitská 7, Praha 1.Přímý přenos

ČTK LIVE: Koaliční jednání, sněmovna a odposlechy, demonstrace
9. 05. 2017
ČTK připravuje na středu 10. května celodenní on-line přenos z dění na domácí politické scéně. Zachytíme v něm zejména koaliční jednání ohledně vlády, mimořádnou schůzi sněmovny kvůli nahrávkám ministra financí s novinářem a večerní demonstrace v Praze a několika krajských městech.On-line přenos zahájíme kolem 07:30, ukončení předpokládáme ve večerních hodinách poté, co skončí avizované demonstrace.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK VIDEO STREAM: TK z vlády, ze Sněmovny a z demonstrací v Praze, Brně a Plzni
9. 05. 2017
Na středu ČTK připravuje pět živých videopřenosů. Budeme živě přenášet tiskovou konferenci po jednání vlády, tiskové konference poslaneckých frakcí před mimořádnou schůzí Sněmovny svolanou kvůli ministrovi financí Andreji Babišovi a ze tří demonstrací, které se uskuteční v Praze, Brně a Plzni.TK po jednání vlády. Začít by měla ve 12:00, čas se může změnit. Před jednáním vlády se sejdou zástupci koaličních stran, aby jednali o budoucím uspořádání vlády. TK zástupců poslaneckých frakcí před začátkem mimořádné schůze Sněmovny. Schůze je svolaná z popudu ODS a TOP 09 k údajnému zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím. TK z atria Sněmovny budeme vysílat v jednom streamu. Demonstrace „Proč? Proto“ Praha, Václavské náměstí, od 18:00 Demonstrace „Proč? Proto“ Brno, nám. Svobody, od 18:00 Demonstrace „Proč? Proto“ Plzeň, náměstí Republiky, od 18:00

ČTK LIVE: Pokračuje vládní krize - Sobotka navrhl odvolat Babiše
5. 05. 2017
Dalším dnem pokračuje on-line přenos zpravodajství ČTK o vládní krizi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odvolal své oznámení demise vlády a podal návrh na odvolání ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO).Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK VIDEO STREAM - Bělobrádek a Sobotka u Zemana
4. 05. 2017
ČTK dnes připravuje dva živé videopřenosy týkající se vládní krize. Budeme živě přenášet tiskové konference premiéra Bohuslava Sobotky a vicepremiéra Pavla Bělobrádka po schůzkách u prezidenta Miloše Zemana. Začátek jednání vicepremiéra Bělobrádka na Pražském hradě je plánován na 13:30, schůzka prezidenta Zemana se Sobotkou by měla začít v 15:15. Vyjádření se očkává po skončení schůzek. V rámci testování jsou přenosy zdarma.Sobotka po schůzce u Zemana Bělobrádek po schůzce u Zemana

ČTK VIDEO STREAM - jednání vlády, Babiš a Chovanec u Zemana
3. 05. 2017
ČTK dnes připravuje tři živé videopřenosy týkající se vládní krize. Budeme živě přenášet tiskovou konferenci po jednání vlády, která by měla začít ve 12:00, dále vyjádření vicepremiéra Andreje Babiše po schůzce u prezidenta Miloše Zemana, která by měla začít v 15:00, a vyjádření ministra vnitra Milana Chovance opět po schůzce u prezidenta Miloše Zemana. Začátek schůzky ministra vnitra na Hradě je avizován na 16:30. Níže naleznete kódy pro vložení přenosů do webových stránek. V rámci testování jsou přenosy zdarma.TK po jednání vlády – avizováno na 12:00 Babiš u Zemana – schůzka by měla začít v 15:00, vyjádření předpokládáme po jejím skončení. Chovanec u Zemana – schůzka by měla začít v 16:30, vyjádření předpokládáme po jejím skončení. Případné dotazy zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK LIVE: Druhý den vládní krize
3. 05. 2017
ČTK dnes pokračuje v on-line přenosu zpravodajství o vládní krizi. Přineseme další reakce na rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podat demisi. Očekává se mimo jiné jednání vlády, schůzka vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) na Hradě u prezidenta Miloše Zemana, který poté přijme i místopředsedu ČSSD a ministra vnitra Milana Chovance.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK LIVE: Druhé kolo prezidentských voleb ve Francii
3. 05. 2017
ČTK připravuje on-line přenos z druhého kola francouzských prezidentských voleb, které se uskuteční v neděli 7. května.Předpokládáme, že přenos zahájíme kolem 11:00 a poběží do pozdních večerních hodin (cca do 23:30). Odhady výsledků se očekávají po uzavření volebních místností ve 20:00.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK LIVE: Situace po oznámení Sobotky, že vláda podá demisi
2. 05. 2017
V návaznosti na prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky o rozhodnutí podat demisi vlády nabízí ČTK aktuální live přenos - liveblog k politické situaci.Přineseme v něm veškeré dnešní reakce na Sobotkovo rozhodnutí.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK povede i dalších šest let generální ředitel Jiří Majstr
26. 04. 2017
Praha - Českou tiskovou kancelář (ČTK) povede i v dalších šesti letech dosavadní generální ředitel Jiří Majstr. Do čela agentury ho dnes vybrala Rada ČTK. Majstr ve druhém kole hlasování porazil vedoucího PR a marketingu Národní galerie Miroslava Krupičku. V prvním kole radní vyřadili bývalého předsedu rady České televize Jana Mrzenu. Bývalý programový ředitel Radio United Broadcasting Martin Rigler před dnešním slyšením uchazečů kandidaturu vzdal.Majstr, který je generálním ředitelem ČTK od roku 2011, získal ve druhém kole pět ze sedmi hlasů, ke zvolení byly třeba čtyři. Pro Krupičku ve druhém kole hlasoval jeden radní, řekla novinářům předsedkyně Rady ČTK Hana Hikelová.Majstr při slyšení před radou řekl, že za své priority považuje inovace i další rozvoj redakční práce. "Je potřeba zásadních inovací, protože ČTK jako žádná agentura nemůže ustrnout na místě. Je potřeba spousta redakční práce, protože ČTK se ve svém zpravodajství, které je službou médiím, musí zaměřit na to, aby poskytovala takové služby, které ta média budou ochotna zaplatit. Takže to jsou jasné priority," řekl po zvolení ČTK a České televizi.Chce také znovu rozdělit funkci generálního ředitele a šéfredaktora agentury, které souběžně zastává od loňského odchodu dlouholetého šéfredaktora Petra Holubce. Výběr by podle něj měl být otevřený zaměstnancům ČTK i uchazečům zvenčí, i proto celý proces potrvá několik měsíců. "Rozhodně to musí být výběr dobrý, kvalitní. Musí tomu věřit redakce, musí tomu věřit klienti, musím tomu věřit já," řekl.Ve svém druhém funkčním období se chce zaměřit i na digitalizaci fotoarchivu ČTK, který podle něj nyní čítá kolem pěti milionů nedigitalizovaných obrázků. Vzhledem k tomu, že je tento projekt finančně velmi náročný, uvažuje v této souvislosti i o možnosti žádosti o účelovou dotaci.Devětapadesátiletý Majstr absolvoval Právnickou fakultu UK a MBA v oblasti řízení médií na Bournemouthské univerzitě ve Velké Británii. V ČTK je od roku 1980, postupně byl zpravodajem v Dillí, New Yorku a Londýně a zakládal internetovou divizi ČTK.ČTK je majetkově i hospodářsky oddělena od státu. Hlavním zdrojem financování provozu agentury jsou výnosy z prodeje zpravodajství jejím klientům, od státu nepobírá žádné dotace. Orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na její kontrolu, je sedmičlenná Rada ČTK. Její členové jsou voleni Poslaneckou sněmovnou.Česká tisková kancelář poskytuje zpravodajství většině českých médií, řadě podniků, státních institucí, zastupitelských úřadů i dalším odběratelům. Zpravodajský servis ČTK odebírají i některá média na Slovensku. ČTK je dnes multimediální agenturou, která poskytuje denně zhruba 600 textových informací, stovky fotografií, audionahrávky, videozpravodajství i informační grafiku. Zaměstnává 250 lidí. Informace získává od vlastních zpravodajů, od řady zahraničních tiskových agentur i z dalších zdrojů.Majstr retains post of CTK director general for another 6 yrsPrague, April 26 (CTK) - Jiri Majstr, who is director general of the Czech News Agency (CTK) as of 2011, will retain the post for another six years following a decision by the CTK Council today.In the second round of the vote, Majstr beat Miroslav Krupicka, the PR and marketing head of the National Gallery.Jan Mrzena, a former chairman of the public broadcaster Czech Television (CT) Council, failed to make it to the second round.Martin Rigler, a former programme director of Radio United Broadcasting, withdrew his candidacy for the post before today's public hearing of candidates.Majstr won five out of seven votes in the second round, with four votes needed for his election.One Council member voted for Krupicka in the second round, CTK Council chairwoman Hana Hikelova told journalists.Majstr has also been a CTK editor-in-chief since last year's departure of Petr Holubec from the position.In the past, Majstr was a CTK correspondent in Delhi, New York and London and was among the founders of CTK's Internet division.ČTK

ČTK LIVE: První kolo prezidentských voleb ve Francii
19. 04. 2017
ČTK připravuje on-line přenos z prvního kola francouzských prezidentských voleb, které se uskuteční v neděli 23. dubna.Předpokládáme, že přenos zahájíme kolem 11:00 a poběží do pozdních večerních hodin (cca do 23:30). Odhady výsledků se očekávají ve 20:00.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

Státní tajemník pro evropské záležitosti poděkoval zpravodajům ČTK a ČRo
31. 03. 2017
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který před časem ohlásil svůj odchod ze státní sféry do soukromé, poděkoval bruselských zpravodajům ČTK Jakubu Dospivovi a Českého rozhlasu (ČRo) Filipu Neradovi za to, jak díky nim ČTK a Český rozhlas přibližují čtenářům a posluchačům v Česku evropskou realitu. Mimochodem, Filip Nerad před pár měsíci také působil v ČTK.https://twitter.com/CZSecStateEU/status/847742934736711681

ČTK LIVE VIDEO: TK kandidáta na ministra průmyslu Havlíčka
27. 03. 2017
ČTK dnes bude živě přenášet video z TK kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka poté, co ho na Pražském hradě přijme prezident Miloš Zeman. Schůzka s prezidentem by měla začít ve 14:00, briefing se uskuteční jejím skončení na II. nádvoří Pražského hradu. Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK LIVE: Přímý přenos pohřbu kardinála Vlka
25. 03. 2017
ČTK bude živě přenášet video z pohřbu kardinála Miloslava Vlka, který se uskuteční v sobotu 25. března v pražské katedrále sv. Víta. Přenos bude možné sledovat také na webovém portálu ČTK:http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-katedrale-sv-vita-bude-pohrben-kardinal-miloslav-vlk/1465492.Z kapacitních důvodů bude závěrečné ukládání rakve s ostatky kardinála Vlka dokumentovat jen ČTK, Česká televize a fotografická agentura Člověk a víra. Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

Fotograf ČTK Roman Vondrouš bodoval v prestižní novinářské soutěži
24. 02. 2017
Snímek fotografa ČTK Romana Vondrouše získal ocenění v prestižní fotožurnalistické soutěži Pictures of the Year International. V letošním 74. ročníku uspěl se snímkem nazvaným Irská lavice, který ukazuje pád žokeje z koně. Obsadil druhé místo v kategorii Sport Action..img-vlevo {float:left;}.img-vpravo {float:right;}.img-vlevo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.img-vpravo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.clear {clear:both;}Snímek z loňského srpna nominovaný i na ocenění Czech Press Photo zachycuje pád žokeje Dušana Andrése během překážkového dostihu.Pictures of the Year International je označována za nejstarší soutěž pro fotoreportéry, dokumentární fotografy či editory fotografií. Každoročně se do ní přihlásí více než 50.000 prací ze sedmi desítek zemí a porota pak několik týdnů vybírá 240 vítězů a držitelů dalších cen.Výsledky 74. ročníku soutěže Pictures of the Year International

Fotobanka ČTK – Výroba Českých lvů a cen Thálie
22. 02. 2017
Ve sklárně společnosti Ajeto v Lindavě na Českolipsku připravují ceny Thálie pro hereckou asociaci. Ocenění, jehož podobu navrhl před lety architekt a designér Bořek Šípek, převezmou laureáti 25. března v Národním divadle v Praze. Firma Lasvit v Novém Boru představuje ceny pro Českou filmovou a televizní akademii Český lev. Vyhlášení bude 4. března v pražském Rudolfinu.Výroba Českých lvů a cen Thálie ve Fotobance ČTK.img-vlevo {float:left;}.img-vpravo {float:right;}.img-vlevo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.img-vpravo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.clear {clear:both;}P201702220462501P201702220454301P201702220501801 P201702220462801 P201702220442501P201702220434301Otázky, náměty, připomínky:photosales@ctk.czTel: +420 222 098 159, +420 222 098 406, +420 222 098 207 Česká tisková kancelářFotobanka ČTK | MultimédiaOpletalova 5/7, 111 44, Praha 1photosales@ctk.czhttp://fotobanka.ctk.czhttp://multimedia.ctk.czwww.ctk.cz

ČTK rozšiřuje nabídku fotoservisu o aktuality německé dpa
1. 02. 2017
ČTK dnes zahájila výměnu aktuálních zpravodajských fotografií s německou agenturou dpa. Díky nově uzavřené dohodě tak může ČTK nabídnout českým a slovenským médiím fotografie jedné z nejvýznamnějších evropských tiskových agentur. dpa bude recipročně zařazovat aktuální fotografie ČTK do svého světového fotoservisu. Fotografie dpa ve zpravodajském servisu ČTK budou obsahově zaměřené především na bezprostřední dění v Německu. ČTK tím odpovídá na poptávku po reportážních snímcích z míst s trvale rostoucím zájmem médií. Hlavním mezinárodním partnerem ČTK, pokud jde o aktuální reportážní fotografie ze světa, je dlouhodobě americká Associated Press (AP).Německá agentura dpa patří mezi tradiční obchodní partnery ČTK. Výběr jejích fotografií je již dlouhá léta dostupný v rámci Fotobanky ČTK. Tento výběr je zaměřen především na potřeby magazínů a zůstává plně zachován. Dnešním rozšířením nabídky o zpravodajské snímky dpa se fotoservis ČTK obohatí o vysoce aktuální fotografie z Německa, které odpovídají potřebám médií s průběžným zpravodajstvím. Zpravodajský fotoservis ČTK obsahuje zhruba 600 fotografií v průměru denně z České republiky a ze zahraničí. Snímky a reportáže zachycují aktuální dění ve všech sférách společenského života od ekonomiky přes sport, kulturu, politiku až po zábavu a rekreaci. Aktuální, ale i historické, archivní a ilustrační snímky lze snadno vyhledat ve Fotobance ČTK.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

Rada ČTK vyhlásila výběrové řízení na generálního ředitele
1. 02. 2017
Podrobnější informace naleznete zde.

ČTK LIVE: Inaugurace nového prezidenta USA Donalda Trumpa
16. 01. 2017
ČTK připravuje on-line přenos z inaugurace nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, který složí přísahu v pátek 20. ledna v 18:00 SEČ.Předpokládáme, že přenos zahájíme v pátek kolem 13:00 a poběží přibližně do 21:00. Přineseme v něm veškeré důležité zpravodajství z inaugurace a její přípravy, demonstrací, které se chystají, pro přenos využijeme rovněž zpravodaje ČTK na místě, příspěvky ze sociálních sítí, fotografie agentury AP, grafiky či videa.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

Důležité sportovní události roku 2016 objektivem ČTK
23. 12. 2016
Sportovcem roku 2016 se stal podle očekávání olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek a ukončil tak v anketě Klubu sportovních novinářů desetiletou nadvládu žen. Druhý skončil v hlasování žurnalistů rychlostní kanoista Josef Dostál, dvojnásobný medailista z Ria, třetí místo obsadila biatlonistka Gabriela Koukalová, celková vítězka Světového poháru z minulé zimní sezony.Sportovní události roku 2016 ve Fotobance ČTK.img-vlevo {float:left;}.img-vpravo {float:right;}.img-vlevo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.img-vpravo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.clear {clear:both;}Lukáš KrpálekLukáš Krpálek, Andrej BabišJosef DostálPetra KvitováGabriela SoukalováČeský fedcupový týmAdam OndraBarbora ŠpotákováOtázky, náměty, připomínky:photosales@ctk.czTel: +420 222 098 159, +420 222 098 406, +420 222 098 207 Česká tisková kancelářFotobanka ČTK | MultimédiaOpletalova 5/7, 111 44, Praha 1photosales@ctk.czhttp://fotobanka.ctk.czhttp://multimedia.ctk.czwww.ctk.cz

Newsletter ČTK 18/2016
1. 12. 2016
Nové formáty ve zpravodajství ČTK. Co je služba Webfoto? Kurzy na míru v Akademii ČTK. Rozhovor s Romanem Vondroušem. Nejen o tom si můžete přečíst v aktuálním newsletteru:

ČTK je součástí konsorcia zpravodajských agentur vedeného norskou NTB, které získalo grant v programu Google
21. 11. 2016
Cílem společného projektu NTB, ČTK, polské PAP, finské STT a švédské STT podporovaného sdružením předních světových zpravodajských agentur MINDS International je zefektivnit získávání, tvorbu, distribuci a využívání sportovních dat.Nová platforma by mohla být základem systému pro spolupráci a výměnu dat mezi evropskými médii. Grant je součástí iniciativy Google na na podporu digitálních médií (DNI). Nyní pracují zpravodajské agentury se sportovními daty každá zvlášť na vlastním národním trhu. Nová platforma jim umožní snížit pracovní zátěž, omezit ruční vkládání dat, rozšířit a efektivněji plánovat pokrytí soutěží, sdílet úsilí i náklady a zatraktivnit a zrychlit nabízené služby. Předpokládá se totiž, že data z každé soutěže se do systému zadají jen jednou, ale využít je budou moci všichni partneři na svých trzích.Konsorcium vedou zkušení novináří z norské NTB, která patří v tomto oboru k evropské špičce. „Projekt předpokládá, že hlavní část vývoje bude probíhat v ČR a ČTK se bude významně podílet na vedení celého projektu,“ říká Jan Kodera, technický ředitel ČTK. Záměrem konsorcia je dokončit základní vývoj do konce roku 2017.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

LIVE VIDEO: Demonstrace k výročí událostí 17. listopadu
16. 11. 2016
ČTK připravuje živý videopřenos ze shromáždění a průvodu Prahou, který se uskuteční u příležitosti výročí 17. listopadu.Shromáždění nazvané Nezapomínáme! Připomínka boje za svobodu, protest proti populismu a politice prezidenta republiky se uskuteční od 14:00 na Hradčanském náměstí. Odtud by se měl průvod vydat k Václavskému náměstí. Pochod původně magistrát zakázal, soud jeho rozhodnutí zrušil.V rámci testování nabízí ČTK videopřenos zdarma. Kód pro jeho vložení do webových stránek je:Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK LIVE: Akce a demonstrace u příležitosti 17. listopadu
16. 11. 2016
ČTK připravuje internetový on-line přenos z akcí, které se v Praze i v krajích uskuteční u příležitosti státního svátku 17. listopadu.Přenos začne ve čtvrtek kolem 09:00, předpokládané ukončení cca ve 21:00.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

Fotobanka ČTK – Donald Trump byl zvolen prezidentem USA
9. 11. 2016
Republikán Donald Trump byl zvolen 45. prezidentem Spojených států. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě a je těžkou porážkou demokratické kandidátky Hillary Clintonové.Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA ve Fotobance ČTK.img-vlevo {float:left;}.img-vpravo {float:right;}.img-vlevo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.img-vpravo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.clear {clear:both;} P201611090483801P201611070073101P201611090482101P201611090456601 P201611090542701F201611090567301Otázky, náměty, připomínky:photosales@ctk.czTel: +420 222 098 159, +420 222 098 406, +420 222 098 207 Česká tisková kancelářFotobanka ČTK | MultimédiaOpletalova 5/7, 111 44, Praha 1photosales@ctk.czhttp://fotobanka.ctk.czhttp://multimedia.ctk.czwww.ctk.cz

Prezidentské volby v USA se blíží. Co chystá ČTK?
3. 11. 2016
Už jen několik dní zbývá do amerických prezidentských voleb. Jedna z nejsledovanějších světových událostí letošního roku se uskuteční v úterý 8. listopadu. Kvůli časovému posunu ale bude to nejzajímavější, tedy výsledky klání o Bílý dům, vycházet od středečních brzkých ranních hodin středoevropského času.Tento týden vydává zejména zahraniční redakce ČTK spoustu širších tematických materiálů, včetně profilových, rozebírajících šance obou kandidátů na zvolení, rekapitulaci kampaně i možné scénáře dalšího vývoje v případě, že vyhraje republikánský kandidát Donald Trump, nebo jeho demokratická vyzývatelka Hillary Clintonová. V servisu je k dispozici bohatý fotografický servis agentury AP, videa agentury AFP i infografiky vlastní produkce. Hlavní část zpravodajství připadne na noc z 8. na 9. listopadu, kdy tým redaktorů bude průběžně vydávat textové a obrazové zpravodajství o průběhu sčítání výsledků. Během celého středečního dne pak ČTK přinese bohaté ohlasy z domova i ze světa, profilové a analytické materiály vztahující se k výsledkům voleb i různé zajímavosti. K dispozici klientům bude opět infografika i video, počítáme i s audiozáznamy českých ohlasů.Kromě klasického servisu nabízí ČTK i liveblog (ČTK Live), který si mohou internetová média umístit na své stránky. Tento live přenos, který si již objednala mnohá média z České republiky i ze Slovenska, poběží nonstop více než 30 hodin. Srovnatelně dlouhý nepřerušovaný přenos ČTK letos připravila například při červnovém referendu o vystoupení Británie z EU.

ČTK LIVE: Prezidentské volby v USA
2. 11. 2016
ČTK připravuje internetový on-line přenos z amerických prezidentských voleb, které se uskuteční v úterý 8. listopadu.Přenos začne v úterý 8. listopadu kolem 12:00 a poběží nepřetržitě do středy 9. listopadu do večerních hodin SEČ.Liveblog tedy bude plněn nonstop po celou noc z úterý na středu, kdy se očekává hlavní výsledkové zpravodajství. Ve středu pak ohlasy z USA, ze světa i z České republiky. Součástí přenosu bude rovněž zpravodajství z kongresových voleb a referend v některých amerických státech.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

ČTK LIVE: On-line přenos z oslav státního svátku 28. října
27. 10. 2016
ČTK připravuje internetový on-line přenos z událostí k oslavám státního svátku. Přenos začne v pátek 28. října v 10:00 a poběží do cca 21:30.Součástí přenosu bude zpravodajství z pietních akcí, demonstrací, shromáždění na Staroměstském náměstí, z předávání státních vyznamenání na Pražském hradě, zajímavé postřehy ze sociálních sítí, bude obsahovat nejen texty, ale i fotky nebo videa. Do přenosu zařadíme také živé videopřenosy ze Staroměstského náměstí a z nádvoří Pražského hradu.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

Volební analýza ČTK se naplnila z 90 procent
16. 10. 2016
Senátní volby skončily vítězstvím KDU-ČSL. Ve druhém kole lidovečtí kandidáti a kandidáti s podporou KDU-ČSL získali devět z 27 křesel v Senátu, o kterých se o víkendu rozhodovalo. Pro zbývající dvě vládní strany - ČSSD a ANO - skončily volby nezdarem. ANO získalo stejně jako Starostové a ODS tři mandáty, sociální demokraté dokázali zvítězit jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz. V barvách ČSSD neuspěl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach ani ministr průmyslu Jan Mládek.Vraťme se o týden zpět a připomeňme analýzu, kterou ČTK vydala 9. října krátce po sečtení hlasů v prvním kole senátních voleb. Prognóza analytickému týmu pro druhé kolo vyšla na 90 procent. Ostatně posuďte sami:Analýza: ANO v senátním finále úspěch z prvního kola nezopakujeDatum: 9.10.2016 0:55:05Klíčová slova ČTK: ČR,volby,senát,výsledky,ANALÝZAPraha 9. října (ČTK) - ANO pravděpodobně v senátním finále úspěch z prvního kola voleb nezopakuje, v žádném z obvodů jeho kandidáti neměli přesvědčivý náskok. Z jeho 14 finalistů by tak nakonec podle analýzy ČTK mohli uspět jen tři. Na vítězství může dosáhnout KDU-ČSL, která by mohla z desítky finalistů prosadit na rozdíl od ČSSD více než polovinu.Nejblíže ke zvolení jsou podle výsledků úvodního kola starosta Chrastavy Michael Canov (SLK) na Liberecku, ředitel gymnázia Jiří Růžička (za TOP 09) v Praze 6 a vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala (Občané spolu - nezávislí) na Frýdecko-Místecku. Všichni dostali přes 40 procent hlasů.Z kandidátů podporovaných KDU-ČSL patrně dosáhnou na znovuzvolení jak předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar na Orlickoústecku, tak místopředsedkyně Senátu Miluše Horská na Pardubicku a Stanislav Juránek v Brně. Jejich řady zřejmě posílí primář z olomoucké nemocnice Lumír Kantor a ředitelka bystřického centra pro seniory Šárka Jelínková na Kroměřížsku. Na Blanensku nejspíš boskovický souboj mezi primářem Janem Machačem (za ODS) a místostarostkou Jaromírou Vítkovou (KDU-ČSL) lépe dopadne pro ni.Z kandidátů ČSSD se nejspíš dočkají opětovného zvolení jak lékař Jan Žaloudík v Brně, tak Zdeněk Škromach na Hodonínsku a starosta Čáslavi Jaromír Strnad na Kutnohorsku.Sociální demokratka Dagmar Terelmešová bude mít ale v Plzni obhajobu mandátu s režisérem Václavem Chaloupkem více než obtížnou. Na Novojičínsku by měl navzdory výsledkům prvního kola slavit vítězství starosta Jaroslav Dvořák v duelu s kandidátem KDU-ČSL a SZ.Z občanských demokratů se zřejmě opět prosadí Tomáš Jirsa na Českokrumlovsku, Jiří Oberfalzer na Berounsku i Miloš Vystrčil na Jihlavsku. Vítězství Veroniky Vrecionové nad starostou Kralup Petrem Holečkem (za STAN) až tak pravděpodobné není. Prodloužení senátorského mandátu ale nejspíš čeká jak lékařku Alenu Dernerovou na Mostecku, tak Jaroslava Doubravu v Ústí (oba za Severočechy.cz) a Jana Horníka na Karlovarsku.Největší nadějí ANO jsou starostové Jaroslav Větrovský na Táborsku, Jan Malý na Jičínsku a ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec na Bruntálsku. Obtížně odhadnutelný je výsledek pražských soubojů exministryně Heleny Válkové (ANO) s Ladislavem Kosem z Hnutí pro Prahu 11, kterého podporují zelení, Piráti i lidovci.Podobnou podporu má i zastupitelka Renata Chmelová v duelu s chirurgem Jiřím Holubářem (za TOP 09) v Praze 10. Starostka Liana Janáčková (za Nezávislé) bude v Ostravě bojovat o návrat do Senátu s šéfem krajských hasičů Zdeněk Nytra, ani tento duel nemá předem jasného vítěze.mhm mbc nlm mol

Krajské a senátní volby zaměstnaly většinu redaktorů ČTK
10. 10. 2016
Krajské volby a první část senátních voleb o víkendu od 7. do 9. října zaměstnaly většinu zpravodajů a editorů centrální a krajské redakce ČTK, velký nápor práce měly i redakce dokumentační, fotooddělení a editoři multimédií.Hlavní část zpravodajství připadla na sobotní odpoledne a večer, kdy Český statistický úřad postupně zveřejňoval výsledky voleb. ČTK je průběžně vydávala a analyzovala, reportéři ve volebních štábech souběžně zpracovávali nejčerstvější ohlasy. Volební místnosti se uzavřely ve 14:00 a už za dvě hodiny byla sečtena asi polovina okrsků. První rozhodnutý výsledek v krajích byl znám v 16:58 (Zlínský kraj), poté následoval velmi překotný vývoj, kdy během jedné hodiny ČTK vydala přes 70 headlinů a zpráv a mezi 18:00 – 20:00 dokonce přes 200.Velký pracovní nápor pokračoval i v další dvou hodinách, když vyšlo cca 160 headlinů a zpráv. Celkově od pátku do neděle, kdy začala povolební vyjednávání, vydala ČTK o volbách, výsledcích, ohlasech a prvních vyjednáváních 250 headlinů a 354 zpráv, které doplnilo 45 profilových materiálů.V obrazovém servisu ČTK vyšlo k volbám za uplynulé tři dny přes 400 fotografií. Z toho přes 30 snímků bylo součástí nové služby WEBFOTO, kdy fotoreportéři vysílají první rychlý snímek z akce bez úprav přímo do redakčních systémů klientů. ČTK vydala rovněž 100 volebních audiozáznamů a 21 infografik. Reportéři a kameramani připravili z voleb také 21 videoreportáží, jakož i dva živé videopřenosy ze dvou volebních štábů (ANO a ČSSD). Po tři dny byl v rámci služby ČTK Live k dispozici i volební liveblog, který měly na svých stránkách umístěny například zpravodajské weby Českého rozhlasu a Euro.cz.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

Dění ve volebních štábech budeme vysílat v přímém přenosu
6. 10. 2016
Volby znamenají pro redakci spoustu práce už několik měsíců před tím, než se uskuteční hlasování. Od počátku května do dnešního dne jsme k volbám vydali na 1400 zpráv, přes 350 fotografií, zhruba stovku zvuků, více než 50 grafů. Volební místnosti se v pátek otevřou ve 14:00.První den budeme především sledovat volební účast a budeme také u volebních uren v místnostech, kam přijdou hlasovat představitelé politických stran a hnutí.Podíváme se a reportážně popíšeme i hlasování na zajímavých místech, jako jsou třeba nejmenší nebo nejvýše položené obce, podíváme se do netradičních volebních místností, které budou třeba v obýváku rodinného domu, v hasičské zbrojnici, v obřadní síni, ve věznici, vydáme se například s volební komisí po horských samotách a sledovat budeme i referenda, která se s volbami uskuteční – třeba v Jihlavě o spalovně nebo v Brně o umístění vlakového nádraží. Budeme sledovat bezpečnost, stížnosti, kuriozity.V sobotu, tedy v druhý den voleb, hlasování začne v 08:00 a volební místnosti se uzavřou ve 14:00. Dopoledne budeme tradičně opět v několika vlnách zjišťovat především účast, budeme sledovat případné incidenty a narušení průběhu voleb. Po ukončení hlasování nastane maraton sčítání.Přineseme průběžné zpravodajství, pro internetové vydavatele jsme navíc připravili on-line přenos - informace v rychlém sledu včetně fotek, videí a příspěvků ze sociálních sítí. Poběží od pátku až do neděle. Mimo výsledků samotných přineseme reakce politiků, komentáře politologů, zajímavosti z voleb. Budeme ve štábech politických stran. Dění v nich budeme vysílat jako VIDEO v přímém přenosu. Zajistíme reakce hejtmanů a zejména lídrů vítězných stran s důrazem na sestavení budoucích krajských koalic.Podíváme se na to, kdo z republikově známých kandidátů se do krajského zastupitelstva nebo do Senátu nedostal a naopak, kdo třeba dostal nejvíc preferenčních hlasů. Podíváme se na to, ve které obci která sněmovní strana získala nejvíce nebo naopak nejméně hlasů. Zjistíme nejvyšší a nejnižší účast v obci a další zajímavosti, jako je třeba rozložení zastupitelů podle pohlaví, nebo zda některé zastupitelstva netvoří pouze muži, či pouze ženy, případně zda někde mají kupříkladu ženy většinu. Podíváme se rovněž na věkové složení krajských zastupitelstev, tedy zda omládla, nebo zestárla. Přineseme souhrnné informace o to, kdo ve volbách nejvíce získal a kdo naopak ztratil. Přineseme rovněž ohlasy ekonomických odborníků, jaký budou mít volby třeba dopad na stav veřejných financí, co lze po volbách očekávat. No a v neposlední řadě se také podíváme na peníze za mandáty, tedy na to, která strana vydělala, která třeba kvůli nákladné kampani naopak prodělala.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

ČTK Live: Krajské a senátní volby
6. 10. 2016
ČTK připravuje internetový on-line přenos z krajských voleb a prvního kola senátních voleb, která se uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. října. Přenos zahájíme v pátek 7. října po poledni, přerušíme jej po ukončení prvního dne hlasování ve 22:00. V sobotu 8. října budeme pokračovat od rána; odpoledne, večer a v noci na neděli přineseme výsledkové zpravodajství, včetně ohlasů. Liveblog plánujeme i na neděli, kdy přineseme další ohlasy a zpravodajství o prvních povolebních vyjednáváních.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

Reportéři ČTK odeslali snímky do Czech Press Photo 2016
4. 10. 2016
Na úspěchy z minulých let se pokusí navázat fotografové ČTK. Sedm fotografů ČTK poslalo fotografie do soutěže Czech Press Photo 2016. Mezi nimi nechybí Roman Vondrouš ani Michal Kamaryt. Roman Vondrouš má na svém kontě 1. a 3. místo z roku 2014, kdy bodoval v kategorii Sport. Snímky Havana Cars získaly cenu Czech Press Photo v roce 2015. Michal Kamaryt bodoval v soutěži v roce 2014. 3. místo si vybojovaly snímky v kategorii Umění a zábava. V roce 2011 vyhrál v kategorii Sport s fotkou, která se dostala na známky finské pošty. Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2013 dostal Michal Kamaryt za snímek bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha.V soutěži slavil úspěch i David Taneček, který loni vyhrál Nikon Sport Awards. Čestné uznání dostal v kategorii Aktualita i Radek Petrášek.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

Kde se s námi můžete potkat?
27. 09. 2016
V říjnu vyrážíme do Hradce Králové, Zlína a Prahy, kde si budeme se studenty vysokých škol povídat o roli tiskové agentury v mediálním prostředí. Čas zbyde i na další témata z oblasti zpravodajství a hlavně na vaše dotazy. Pokud vás téma zajímá, budeme rádi, když některé ze setkání navštívíte. Pondělí 3.10. Univerzita Hradec KrálovéStředa 5.10. Univerzita KarlovaStředa 19.10. Univerzita Tomáše Bati ve ZlíněJan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

Redakce ČTK se připravuje na krajské a senátní volby
8. 09. 2016
Ve dnech 7.10. a 8.10. se uskuteční krajské a senátní volby. Na volby se systematicky připravuje i redakce ČTK. Jak přípravy probíhají a na co se můžete v servisu ČTK těšit, vám odkryje stručný přehled. Volební zpravodajství je standardně rozděleno do dvou časově oddělitelných částí. První je zpravodajství o volební kampani, které tvoří vlastní volební materiály a příprava na dny voleb. Druhou tvoří samotné zpravodajství o průběhu a výsledcích hlasování a následných reakcích na ně. Volby významně ovlivní chod redakce. Zatímco běžnou akci pokrývá jeden redaktor, volební zpravodajství je zcela specifické, protože se na něm podílí prakticky celá domácí redakce. Redaktoři jsou rozděleni do zvláštních týmů (volební, výsledkový, analytický, senátní). Samotné výsledky čerpáme nejen z ČSÚ, ale i vlastního výsledkového modelu, který z dat ČSU vychází. Pro zpravodajský servis zpracováváme i předvolební průzkumy. V ČTK pracujeme jen s těmi, které publikují společnosti, které jsou členy Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění (SIMAR).Samotné předvolební zpravodajství vychází z rozložení stran v parlamentu a v krajských zastupitelstvech včetně místních koalic. Neopomíjíme ani menší strany, které mají možnost uspět, tedy především takové, které se v průzkumech pohybují kolem tříprocentní hranice. Do zpravodajství zahrnujeme i malé strany a hnutí, která jsou členy koalic s šancí prosadit se do zastupitelstva nebo jsou ojedinělé, zajímavé, například je vede známá osobnost.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

Fotobanka ČTK – Itálii postihlo silné zemětřesení
24. 08. 2016
Silné zemětřesení postihlo v noci střední Itálii a zničilo řadu domů. Jsou hlášeny oběti na lidských životech. Zemětřesení mělo podle amerického seizmologického ústavu sílu 6,2 stupně a udeřilo v 3:36 SELČ. Otřesy byly cítit ve velké části Itálie, a to i v Římě, který leží 150 kilometrů od epicentra.Zemětřesení v Itálii ve Fotobance ČTK.img-vlevo {float:left;}.img-vpravo {float:right;}.img-vlevo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.img-vpravo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.clear {clear:both;}P201608240197501P201608240188301P201608240185301P201608240186901P201608240197401P201608240185601Otázky, náměty, připomínky:photosales@ctk.czTel: +420 222 098 159, +420 222 098 406, +420 222 098 207 Česká tisková kancelářFotobanka ČTK | MultimédiaOpletalova 5/7, 111 44, Praha 1photosales@ctk.czhttp://fotobanka.ctk.czhttp://multimedia.ctk.czwww.ctk.cz

Akademie už po prázdninách jede naplno
24. 08. 2016
Zatímco školáci očekávají začátek nového školního roku se smutkem v duši, studenti Akademie ČTK čekání nevydrželi a prázdniny si zkrátili. První kurz Krizová komunikace již 23. srpna s předstihem odstartoval další semestr Akademie a byl obsazen do poslední židle. Následoval Kurz tvůrčího psaní, který vede žačka Arnošta Lustiga Dana Emingerová. Oba kurzy patří v poslední době k nejvyhledávanějším. Ukázky z kurzu tvůrčího psaní pravidelně zveřejňujeme na Facebooku Akademie. Na tvůrčí psaní ještě v srpnu naváže kurz Pavlíny Kvapilové o tom, jak zvládat interview. Od září se rozběhne výuka v Akademii naplno. Můžete se těšit na několik tradičních kurzů, například o možnostech i záludnostech češtiny nebo o stále větším významu titulků. Inspirovat účastníky k originálním postupům a hledání nových východisek ve výtvarné fotografii se bude snažit Roman Vondrouš, držitel mnoha prestižních cen, mezi nimiž je i první místo v jedné z kategorií soutěže World Press Photo. Bezplatná, a přitom k nezaplacení. Taková je publicita ve zpravodajství, usiluje o ni většina kulturních organizací. Pokud se staráte o propagaci kultury a o vztahy s veřejností, nenechte si kurz Jana Tomandla ujít. Podzimní novinkou je kurz Prezentuju s nadšením, který pomůže zájemcům zbavit se strachu z prezentování. Čekají vás praktické ukázky a metody, jež odlišují poutavé prezentace od těch nudných. Pokud se chcete zbavit strachu z prezentování, chcete se naučit dobře psát, zajímavě fotografovat nebo si lámete hlavu s tím, jak oslovit novináře, rádi vás v Akademii přivítáme. Kompletní seznam kurzů i s jejich charakteristikou si můžete přečíst zde. Veškeré vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailu akademie@ctk.cz.

Olympijské hry očima sportovní redakce
23. 08. 2016
Nejsou to jen sportovci, kdo předvádí na olympijských hrách výkony na hranici lidských možností. Stále větší nároky jsou kladeny i na sportovní novináře, tedy redaktory a fotografy. Jak se s nároky naši zpravodajové vypořádali a jakých dosahovali výkonů? Během her sportovní redakce pracovala v nepřetržitém provozu, hodně zpráv bylo vydáno vzhledem k časovému posunu až po půlnoci. Za sedmnáct dní jsme vydali 2856 olympijských zpráv. To bylo asi o 300 více než při minulé olympiádě v Londýně. Přímo v Riu jsme měli dva zpravodaje. Každý z nich vydal v průměru deset zpráv denně. Jejich hlavní náplní byly rozhovory a zajímavosti z české výpravy. Přímo v Českém domě, kde to umožňovala vysílací práva, navíc redaktoři natáčeli audia a videa. „Podařilo se zvýšit dynamiku zpravodajství výrazně větším počtem headlinů, takže první informace i v méně důležitých disciplínách šly ke klientům rychle,“ hodnotí práci našich redaktorů Ladislav Josef, vedoucí sportovní redakce. Servis obsahoval i hodně příběhů, které produkci obohacují a jsou zajímavé i pro ty, které sport „až tak moc nebere“. Nebyli to jen zpravodajové, kteří dění na olympijských hrách sledovali. Téměř limitní výkony podávali i fotoreportéři. Od 5. do 22. srpna jsme vydali 6 593 fotek. To je v průměru 390 fotografií za den. Při olympijských hrách v Londýně jsme vydali 4 036 fotek. Dalších více než 250 snímků bylo z odletů a příletů české výpravy, olympijských parků a dalších akcí.Fotograf ČTK Vít Šimánek, který byl přímo v Riu, stihl za dva týdny udělat více než 30 fotoreportáží. Zachycovaly dění na sportovních soutěží, zákulisí vesnice, Český dům nebo tréninky českých sportovců. Bohužel jeho práci přerušilo zranění při dopravní nehodě. Přesto stačil za dva týdny vydat téměř 400 fotek, což byl s ohledem na dopravní situaci a vzdálenosti sportovišť ohromný výkon.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

ČTK LIVE: Návštěva kancléřky Angely Merkelové v ČR
23. 08. 2016
ČTK připravuje internetový on-line přenos z návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové, která se uskuteční ve čtvrtek 25. srpna. Vzhledem k ohlášenému programu předpokládáme, že přenos začne kolem 13:00 a skončí večer. Zachytíme v něm nejen oficiální program kancléřky, ale i plánované demonstrace a ohlasy německých médií.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím do středečních 16:00 na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

Fotobanka ČTK – Olympijská sportoviště v Riu de Janeiro
17. 08. 2016
Po 16 letních olympijských hrách v Evropě, šesti v Severní a Střední Americe, třech v Asii a dvou v Austrálii se letos dočká i Jižní Amerika. Premiérové hry na tomto světadílu uspořádá od 5. do 21. srpna Rio de Janeiro, druhé největší město v Brazílii přebralo po čtyřech letech štafetu od Londýna. Na mamutím podniku s pořadovým číslem 31 se během 17 dnů představí přes 10.000 sportovců z více než dvou set zemí na 37 sportovištích (z toho 32 ve čtyřech hlavních částech města Barra, Copacabana, Maracaná, Deodoro a pět mimo Rio).Olympijská sportoviště v Riu de Janeiro ve Fotobance ČTK.img-vlevo {float:left;}.img-vpravo {float:right;}.img-vlevo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.img-vpravo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.clear {clear:both;}Olympijský oheň v RiuPřístav Marina da GloriaGolfový areál pro OH v Riu de JaneiroMaria Lenk Aquatics CenterFotbalový stadionStadion Maracana, olympijský parkOtázky, náměty, připomínky:photosales@ctk.czTel: +420 222 098 159, +420 222 098 406, +420 222 098 207 Česká tisková kancelářFotobanka ČTK | MultimédiaOpletalova 5/7, 111 44, Praha 1photosales@ctk.czhttp://fotobanka.ctk.czhttp://multimedia.ctk.czwww.ctk.cz

Odstartovala olympiáda – svátek sportovních novinářů
8. 08. 2016
Začaly letní olympijské hry - nejvýznamnější sportovní událost letošního roku. Svátek všech fanoušků znamená obrovský nápor na práci sportovních novinářů a fotografů. Od pátečního zahájení olympiády do pondělního rána ČTK vydala o dění v Riu bezmála čtyři stovky zpráv a více než tisíc fotek. Kvůli časovému posunu jsme museli lépe rozprostřít síly do tří směn a posílit zejména noční provoz, protože hodně soutěží v Riu vrcholí až po půlnoci středoevropského času.Dva zpravodajové a jeden fotoreportér z dějiště her posílají materiály, ve kterých se především snaží zachytit a fanouškům zprostředkovat výkony českých sportovců, jejich pocity před startem, radost z úspěchů, či zklamání při nezdarech.Ukázku zpráv k olympiádě naleznete zde. Výběr fotografií si můžete prohlédnout na webu Českých novin.ČTK pro své klienty i letos připravila speciální widget. Interaktivní grafický přehled toho nejdůležitějšího z olympiády. Čtenáři v něm na jednom místě najdou přehled programu, výsledků, statistiky nebo třeba to, ve které disciplíně se v nejbližší době objeví některý z českých sportovců. Widget může vidět zde.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

ČTK LIVE: Soud s trenérem Růžičkou; čelí obžalobě ze zpronevěry
8. 08. 2016
ČTK připravuje internetový on-line přenos ze zahájení soudu s hokejovým trenérem Vladimírem Růžičkou, který čelí obžalobě ze zpronevěry.Začátek jednání je naplánován na čtvrtek 11. srpna v 09:30 u Obvodního soudu pro Prahu 10.Máte-li o on-line přenos zájem, napište prosím do středečních 16:00 na adresu LIVE@ctk.cz.Podrobnosti o službě, včetně obchodních podmínek, najdete na webu ČTK zde:http://www.ctk.cz/sluzby/zpravodajstvi/ctk-live/.Případné dotazy ohledně obchodních podmínek zodpoví obchodní oddělení, obchodni@ctk.cz.Další informace poskytne nebo zprostředkuje šéfeditor ČTK na telefonu 222 098 269.

Dění na olympijských sportovištích bude sledovat Tibor Alföldi
3. 08. 2016
Úspěchy českých sportovců v Riu budou sledovat i redaktoři a fotografové ČTK. Jedním z nich je Tibor Alföldi, který pojede na svou 4. olympiádu. S Tiborem jsme udělali před odjezdem do Ria rozhovor. Jeho celé znění si můžete přečíst zde.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

V ČTK vrcholí přípravy zpravodajství z olympiády v Riu
22. 07. 2016
Letní olympijské hry v Riu de Janeiro začínají již za dva týdny. V ČTK proto vrcholí přípravy na zpravodajství z jedné z největších akcí letošního roku. Pro sportovní redakci ČTK je letní olympiáda tradičně nejnáročnější zpravodajskou událostí. Při minulých hrách v roce 2002 v Londýně vydala ČTK během 17 dnů více než 2500 zpráv z olympijského dění, z toho 86 fleší a 45 profilů.Nadcházející hry, které začnou 5. srpna, jsou z pohledu zpravodajství ještě o něco složitější, především vzhledem k pětihodinovému časovému posunu. Hodně soutěží bude v Riu vrcholit až po půlnoci pražského času nebo v časných ranních hodinách, sportovní redakce proto po celou dobu her bude pracovat v nepřetržitém třísměnném provozu.Přímo v dějišti her budou zpravodajství vytvářet dva zkušení redaktoři Tibor Alföldi a Radek Smekal. Pro prvního to bude čtvrtá, pro druhého třetí letní olympiáda. Sportovním fanouškům přiblíží především výkony českých sportovců, jejich pocity před startem, radost z úspěchů i zklamání při nezdarech.Práce reportérů v dějišti je však jen pomyslnou špičkou ledovce olympijského zpravodajství, jehož hlavní část se bude vytvářet v Praze s využitím zahraničních agentur, televize, internetu a sociálních sítí.Každá z 306 disciplín programu bude v agenturním proudu zaznamenána, jak výsledkovým servisem, tak i textovým popisem. Největší pozornost přitom bude věnována sportům, které jsou z českého pohledu tradičně nejsledovanější.Kromě dvou píšících reportérů posílá ČTK do Ria i fotoreportéra Víta Šimánka, který se zaměří na hlavní medailové naděje české výpravy a bude sledovat i mimosportovní dění v národním týmu. Pražská fotoredakce stejně jako redakce sportovní bude pracovat takřka v nepřetržitém provozu. Snímky z Ria ze servisu agentury AP a od fotoreportéra ČTK na místě budou editoři vydávat vždy celý olympijský den, vysílání tedy bude končit kolem páté hodiny ranní SELČ.Z her v Londýně ČTK po dobu jejich trvání vydala více než 4000 snímků, z předchozí pekingské olympiády asi 2800. V letošním roce se dá očekávat opět mírný nárůst vydaných fotek. Z tohoto důvodu bude po dobu her navýšena přenosová kapacita satelitního kanálu, aby odběratelé fotoaktualit ČTK obdrželi snímky co nejrychleji. Fotoeditoři připraví každý den redakční výběr nejlepších snímků, které budou označeny signálním slovem TOPFOTO. Takto označené fotografie budou vycházet průběžně, nikoli v konkrétní hodinu. Fotoreportér ČTK bude nově z výjimečných momentů českých sportovců na OH vysílat přímo do redakčních systému klientů první rychlý needitovaný snímek - WEBFOTO. Infografika ČTK k olympijským hrám bude stejně jako v předchozích letech využívat materiálů francouzské agentury AFP. V grafickém servisu ČTK nabídne podrobné profily jednotlivých sportovišť se základními údaji, ale i celkové schéma olympijského Ria de Janeiro nebo olympijského parku. Součástí připravovaného servisu je i řada backgroundových informací, například program LOH, finanční náklady olympiády, medailové zisky jednotlivých zemí, historie olympijských her v kostce, kolik váží a z čeho jsou vyrobeny medaile, sportovní hvězdy, jež jsou na olympiádě očekávány atd. V průběhu her a na závěr ČTK připraví také infografické statistické tabulky.O plánu olympijského zpravodajství ČTK budou klienti informováni ve zvláštním olympijském deníku. První výsledky se dozvědí z headlinů bezprostředně po skončení soutěže, v některých zvláště sledovaných sportech i v jejich průběhu. Doplňkem servisu budou profily největších hvězd her a českých medailistů, medailové pořadí, zprávy o sázkách a diváckém zájmu, jak v televizi, tak i v Olympijském parku na Lipně. Ve svém zahraničním servisu bude ČTK mapovat rovněž situaci v Brazílii, která hry hostí.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

Tisková zpráva ČTK k případu „mluvčí“ Lucie Proutníkové
20. 07. 2016
V době, kdy začaly z adresy lproutnikova@seznam.cz přicházet do centrálního dispečinku ČTK v Praze vyjádření jihomoravského hejtmana Michala Haška a avíza na akce z jeho pracovního programu, ČTK osobním dotazem věrohodnost tohoto zdroje u spolupracovníků Michala Haška v Brně ověřovala. Byl jimi tehdy označen za spolehlivý. Až do letošního května se Michal Hašek ani nikdo jiný z jeho úřadu proti zveřejněným informacím nebo jejich zdroji neohradil.Ve zpravodajském servisu ČTK se jméno Lucie Proutníkové jakožto mluvčí Michala Haška objevilo v několika případech v letech 2010 až 2014. Šlo o vyjádření k různým aktuálním případům (5 zpráv v roce 2011 a jedna v roce 2016), stejně jako o oznámení o akcích, které se poté vždy uskutečnily (celkem 6 avíz na očekávané události v letech 2010 – 2014). Tyto informace směřovaly prostřednictvím emailu do centrálního dispečinku ČTK v Praze. Letos 29. května obdržela ČTK do svého centrálního dispečinku v Praze z e-mailu Lucie Proutníkové vyjádření Michala Haška k církevním restitucím. Ten samý den kontaktovala mluvčí jihomoravského krajského úřadu Eliška Holešinská Windová brněnskou redakci ČTK s žádostí o opravu zdroje této informace, což ČTK ve svém zpravodajském servisu učinila. Opravu obsahu vyjádření Eliška Holešinská Windová nepožadovala. Brněnská redakce ČTK komunikuje ve většině případů přímo s hejtmanem Michalem Haškem nebo s mluvčí krajského úřadu Eliškou Holešinskou Windovou a jejími oficiálními předchůdci. K aktuálnímu zpravodajství využívá ČTK zpravidla informací, které jí Michal Hašek poskytne osobně, nebo je zveřejní na svém oficiálním facebookovém profilu.Všichni redakční pracovníci ČTK byli nicméně znovu poučeni o nutnosti ověřovat informace formulované mluvčími úřadů či institucí, pokud přijdou z freemailových adres. Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

Fotobanka ČTK – Brankář Čech po čtrnácti letech končí v reprezentaci
8. 07. 2016
Brankář Petr Čech po čtrnácti letech ukončil reprezentační kariéru. Čtyřiatřicetiletý fotbalista Arsenalu a se 124 starty rekordman národního týmu to oznámil 8. července na tiskové konferenci k vyhlášení ankety Zlatý míč, kterou podesáté vyhrál.Petr Čech ve Fotobance ČTK.img-vlevo {float:left;}.img-vpravo {float:right;}.img-vlevo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.img-vpravo img {width:330px;} /* obrazek musi mit nastavenou sirku mensi, nez je polovina stranky! */.clear {clear:both;} P201606130728601 P201606080977701P201503230693301 P201411120636101P201403030866401P201309060853301Otázky, náměty, připomínky:photosales@ctk.czTel: +420 222 098 159, +420 222 098 406, +420 222 098 207 Česká tisková kancelářFotobanka ČTK | MultimédiaOpletalova 5/7, 111 44, Praha 1photosales@ctk.czhttp://fotobanka.ctk.czhttp://multimedia.ctk.czwww.ctk.cz

Karel Weirich - málo známý český Winton a Schindler
4. 07. 2016
Za druhé světové války zachránil Karel Weirich ve fašistické Itálii stovky Židů, přesto byl donedávna téměř neznámý. Tento novinář, stenograf, účetní a korespondent České tiskové kanceláře (ČTK) pro Vatikán, od jehož narození uplynulo 2. července 110 let, však podle historiků poskytl pomoc srovnatelnou s činy Nicholase Wintona.Jeho příběh objevil italský historik Alberto Tronchin a napsal o něm knihu. A loni dostal Weirich od českého prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy in memoriam.Díky svým aktivitám fungoval Weirich jako jakási spojka mezi českým odbojem, bývalými diplomaty, krajany a také Vatikánem (kde nemělo Československo tehdy žádného zástupce).Díky němu se do kruhu blízkých papeži dostávaly zprávy z protektorátu. Jedním z jeho vatikánských kontaktů byl i Giovanni Battista Montini, pozdější papež Pavel VI.Weirich se narodil v Římě, kam se jeho rodiče odstěhovali, když tam jeho otec sochař získal stipendium. Dětství tak prožil převážně v Itálii, ač po otcově smrti krátce pobýval společně s matkou na Moravě.Po středoškolských studiích začal působit v katolických misijních institucích - stal se sekretářem ředitele Papežského díla svatého apoštola Pavla a v roce 1932 přešel do sekretariátu Papežských misijních děl.V té době začal psát články o tehdejším Československu pro vatikánský deník L'Osservatore Romano, později i pro deník Messaggero. V roce 1935 přijal nabídku ČTK a stal se jejím stálým korespondentem z Itálie a Vatikánu. V roce 1941 jej však propustili kvůli protinacistickým postojům. I poté pracoval jako novinář. Zapojil se také do odboje a začal pomáhat cizincům, zejména Židům, které nechal v roce 1940 Benito Mussolini internovat.Pomáhal hlavně vězňům koncentračního tábora Ferramonti di Tarsia v Kalábrii, kde bylo vězněno několik set československých Židů. Byli to cestující ze ztroskotané lodi Pentcho, která směřovala do Palestiny.S dalšími dvěma Čechy založil Weirich Společnost svatého Václava, která kryla poskytování humanitární pomoci lidem, skrývajícím se v Itálii před nacisty. "Od roku 1943 se jim snažil zajistit také útočiště a falešné dokumenty," uvedla jeho neteř Helena Weirichová.V dubnu 1944 Weiricha zatkli a poté odsoudili k trestu smrti. Na zásah samotného papeže byl později rozsudek zmírněn na 18 let těžkých prací. Weirich se dostal se do Bavorska, do tábora Kolbermoor a pak do Mnichova. V květnu 1945 jej z bavorského vězení vysvobodila americká armáda.Po válce začal opět pracovat pro ČTK. Po únoru 1948 byl povolán do Prahy, ale vzhledem k místnímu vnitropolitickému vývoji se nakonec rozhodl zůstat v Itálii. Zemřel 1. listopadu 1981. Helena Weirichová později ukázala na své půdě Tronchinovi dosud neprobádaný archiv Weirichových dokumentů. Seznamy v něm se týkají zhruba 500 osob, kterým pomohl."Problém imigrantů za druhé světové války má něco společného s dnešní situací. Dneska mají opačný směr. Tehdy se snažili dostat se ze střední Evropy do Palestiny, obecně na Blízký východ, dnes se z Blízkého východu snaží dostat do Evropy. Je to historie, která se opakuje," uvedl Tronchin v jednom z rozhovorů. Jeho kniha o Weirichovi s názvem Spravedlivý riskuje vyšla vloni.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

Bisnode zařadil ČTK mezi nejstabilnější firmy v České republice
1. 07. 2016
Společnost Bisnode potvrdila ratingové ocenění ČTK opětovným udělením Czech Stability Award se známkou AAA a zařadila ji mezi nejstabilnější firmy v České republice. Ocenění získala ČTK i v letech 2014 a 2015.Hodnocení Czech Stability Award poskytuje nezávislý pohled na finanční i nefinanční bonitu firmy. Výstupem hodnotícího modelu je známka na desetistupňové škále, kde nejlepší možné hodnocení je AAA. Deklaruje stabilní společnost s vysokou pravděpodobností plnění závazků z obchodního styku, vysokou návratnost investic, nízké úvěrové riziko a minimální riziko úpadku. „Jsme rádi, že jsme navázali na rok 2014 a 2015 a i letos jsme si vysloužili nejvyšší známku Czech Stability Award. Chtěl bych poděkovat všem našim zaměstnancům, kteří se na zdravém rozvoji naší agentury podílejí,“ řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.Czech Stability Award vyhlašuje Bisnode ve spolupráci se Sdružením CZECH TOP 100. Výsledky hodnocení společností jsou každoročně vyhlašovány v rámci žebříčku CZECH TOP 100 v kategorii „Nejstabilnější firma roku“. Certifikát CZECH Stability AwardJan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz

Zpravodajství ČTK o britském referendu
22. 06. 2016
ČTK se připravuje na referendum o setrvání Británie v EU, které se uskuteční ve čtvrtek 23. června. Do dnešního dne jsme vydali zhruba 400 zpráv a analytických materiálů. Dění před referendem i vlastní hlasování sleduje na místě náš zvláštní zpravodaj Stanislav Mundil. Jeho materiály můžete vidět zde.Vydali jsme mimo jiné profily, které shrnují milníky ve vývoji vzájemných vztahů Británie a EU, názory různých osobností na setrvání Británie v unii, základní údaje o referendech, otázky a odpovědi k plebiscitu, tedy třeba proč chce Británie odejít z EU, co to znamená, Cameronova smlouva s EU a podobně, základní údaje o organizaci referenda, možné dopady v Británii a v EU, profilový materiál představující kampaně pro a proti brexitu, srovnání argumentů obou stran podle témat nebo popisující možné scénáře po případném schválení brexitu.Pro odběratele ČTK připravila rovněž internetový on-line přenos. Začne v den hlasování, tedy ve čtvrtek 23. června zhruba v 08:00 SELČ a poběží nepřetržitě až do pátečního večera. Využijí ho kolegové v redakcích České televize, Českého rozhlasu, zpravodajského portálu iDNES.cz, webu týdeníku Euro, na stránkách Eurozprávy.cz, Investiční web.cz, Svobodné fórum.cz nebo na slovenském webu Pravda.sk. On-line přenos budou moci čtenáři sledovat také na zpravodajském portálu ČTK – České noviny.cz.Pro odběratele jsme připravili k tématu ilustrační GRAFIKY – například schéma scénáře takzvaného brexitu, mapu s ilustrací toho, jaké následky by se mohly objevit po odchodu Británie z EU, nebo grafiku s vývojem postojů veřejnosti na setrvání Británie v evropské osmadvacítce.Na pátek po skončení hlasování připravujeme kromě průběžného zpravodajství a ohlasů rovněž aktualizované profilové materiály o milnících vztahů EU-Británie, milnících EU, milnících Británie, o referendech v různých zemích o EU a o vystupování z unie. V případě, že zvítězí příznivci odchodu země z EU, vyjde i PROFIL údajů o dopadech brexitu v různých sférách, PROFIL základních údajů o proceduře opuštění EU a PROFIL o česko-britských hospodářských vztazích a možných dopadech na různé části české ekonomiky.Jan WeisserTiskový mluvčí602 632 170, mluvci@ctk.cz